REX Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. ARTISTEN IJMUIDEN W. A. Smit wordt 82 jaar. Een van IJmuidens oudste inwoners vertelt. We praten graag met de oude IJmuidenaren, omdat ze zooveel van den ouden tijd kunnen vertellen. Wanneer men er gemoedelijk naar vraagt halen zij herinneringen op, die de ken nis van de plaats verrijken en bovendien een beter inzicht in den aard van de bevolking geven. Telkens hoort men weer hoe klein IJmuiden in'die dagen was en altijd verneemt men van kranige daden, welke in die dagen de aandacht trokken. De heer W. A. Smit, wonende Edisonstraat 19. wordt 20 Mei twee-en-tachtig jaar. We heb ben deze gelegenheid gebruikt om eens met hem te gaan praten en zijn er van overtuigd, i dat de door hem vertelde bijzonderheden velen 1 zullen interesseeren. Hoewel de heer Smit een 1 der oudste inwoners van IJmuiden is mag hij ongetwijfeld een kranige baas worden ge- j noemd. Hij maakt nog alleen zijn wandelinge tje en handelt zijn zaken als het eenigszins kan j graag zelf af, terwijl hij het eten ook aller- i minst heeft verleerd. Onze plaatsgenoot houdt er niet van prat te gaan op hetgeen hij heeft gedaan. Wanneer hij er van verhaalt zou de buitenstaander den in druk kunnen krijgen, dat alles heel gewoon was. Maar als men zich dan indenkt, wat de man nu eigenlijk heeft- gepresteerd dan krijgt men een diep respect voor hem. En dan waar deert men het te meer. dat hij zoo bescheiden is. Dat heeft de IJmuidensche en andere red ders altijd gekenmerkt. VELE MENSCHEN GERED. Vele menschen hebben aan den heer Smit hun leven te danken. Hij heeft zooveel achter den rug! Hij is bij De Koperen Ploeg geweest en heeft op de reddingboot gevaren. Dan moet men wel spannende gebeurtenissen meemaken, want het is algemeen bekend, dat de taak van de redders altijd zeer moeilijk is gebleven. De heer Smit werd in Den Helder geboren. Toen het Noordzeekanaal in November 1876 werd geopend kwam hij als zoovelen naar de jonge plaats. De werkgelegenheid moest voor taan daar worden gezocht en ondernemend als de menschen in Den Helder waren aarzelden ze ni'et te verhuizen. Zoo vestigde de familie zich in IJmuiden. Dat wilde zij tenminste, maar het was eenvoudiger gezegd dan gedaan. De plaats bood toen nog bijna geen woonge legenheid, waardoor de familie genoodzaakt werd op „De Hei", later Velseroord en thans IJmuiden-Oost, te gaan wonen. En hoe zag de plaats er in die dagen uit? Het antwoord van den hèer Smit was inte ressant. IJmuiden zelf lag nog midden in de duinen. Alleen de oude sluis gaf via het Noord zeekanaal toegang voor Amsterdam. In IJmui den was nog geen school, evenmin als een kerk. Een dokter en een apotheek waren er ook nog niet. Van alles moest men uit de om geving betrekken Het is te begrijpen, dat zijn werkzaamheden zich tot de scheepvaart bepaalden. Al spoedig was hij lid van de vletterliedenvereeniging De Koperen Ploeg en als zoodanig behoorde hij tevens tot de bemanning van de reddingbooten der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij. Aan verschillende tochten met de strandreddingboot had hij een werkzaam aandeel. Zijn eerste redding had plaats, toen het stoomschip Condor op de Noorderpier was geloopen. DROEVIGE REDDING. Een zeer moeilijke tocht heeft de heer Smit Indertijd naar de gestrande Nederlandsche bark Von Lindern medegemaakt. De redders hebben toen al hun krachten moeten inspan nen en dikwijls leek hun arbeid bovenmen- sehelijk. Maar hun wilskracht maakte het mp- gelijk door te zetten. Er waren menschen m nood en die moesten worden geholpen! Acht tien schipbreukelingen konden tenslotte aan den wal worden gebracht. Hoe gevaarvol het optreden van de redders was bleek toen de Zandvoortsche reddingboot bij deze ramp om sloeg en daarbij twee personen verdronken. Er Was diepe rouw, zwaar werd het verlies ge voeld en toch trokken de booten er opnieuw op uit wanneer dit noodig was. De heer Smit kan nog vertellen, dat hij heeft geholpen bij de reddingen van de bemanning van het stoomschip Obi en die van een Noorschen schoener, welke bezuiden de Zuidpier was ge strand. Op het IJ te Amsterdam heeft onze plaats genoot eens een prestatie geleverd, die even eens toont welk een onverschrokkenheid en ook welk een menschlievendheid hem bezielde. Hij redde zeven personen, die daar met hun vletten waren verongelukt. Bij het uitvaren van een boot van de maatschappij Nederland geraakte de begeleidende sleepboot onklaar, waardoor verschillende personen te water ge raakten. Smit was in de buurt en het gelukte hem twee menschen op het droge te brengen. Is er meer noodig om te bewijzen, dat hij Zijn rust heeft verdiend? Neen. Wie de ge schetste bijzonderheden kent zal het met ons eens zijn, dat Smits leven welbesteed is ge weest. En daarom mag men verwachten, dat velen hem op zijn verjaardag zullen gedenken. Twee en tachtig jaar wordt de heer Smit.... Moge zijn levensavond van aangenamen aard zijn! Nod. Christen Vrouwenbond In het gebouk der geloofsgemeenschap Het Leger des Heils kwam de afdeehng IJmuiden van den Christen Vrouwenbond bijeen. Door afwezigheid der presidente, mevr Nauta, berustte de leiding ditmaal in handen van mevr. Talek, die op de gebrui kelijke wijze opende, om daarna het woord te geven aan mevr. PoleyWessels. Mevr. Poley hield een causerie met ver gelijkingen. Het leven van de vrouw in Holland tegenover het leven van de Hol- landsche vrouw elders. Want in andere kli maten wordt het leven vanzelf anders dan bij ons. Daarom geen vasthouden aan eigen gewoonten, doch zichh openstellen voor de bewoners van het vreemde land en bereid zijn te luisteren. Niet boven, doch naast den ander gaan staan. Wie met luisterende ziel de levensklanken opvangt van alledag, ont dekt veel, dat het leven van de niet-Chns- tenvrouw beheerscht, en dat bij sommige volken een obcessie van angst kan worden. Zoo bijv. in de stille, geslotene fatalistische wereld van den Mohammedaan. Vooral bij de jeugd komt dit tot uiting. Toch gaat het er niet om in hoogmoedige eigengerechtig heid hen iets van het geestelijk leven te ge ven, het moet zijn een wisselwerking van Innerlijk geven, doch tevens innerlijk ont vangen. Toch zijn er vele moeilijkheden eer de kloof overbrugd is. Alleen de blijheid en de vrijheid van het Evangelie vermag dit te bewerkstelligen. Het eerbiedigen van el kanders meening. zich heffend boven het eigen, kleine zelf uit, dat is de basis waarop men kan bouwen en de hand reiken. Ontroerend was de schets, die spreekster voordroeg over hen, die hun kinderen naar Holland möeten zenden terwille van hun verdere opleiding. De eenzaamheid en het verlangen van de achterblijY.en<^en speelden hierin een grooten rol, terwijl de blijdschap na ontvangen tijding meer kracht geeft. Onder ademlooze stilte en dieo geroerd hoorden de vele aanwezigen dit alles aan en ongetwijfeld zullen velen een breeder kijk op het groote „Leven" hebben gekregen. Vermeld zij nog dat men de volgende lezing hoopt "te doen plaats vinden op 10 Juni. IN DE BIOSCOPEN. In het Rex Theater wordt van heden af de film „Artisten" vertoond, de honderdste Harry Piel-film, die tevens onder zijn regie tot stand kwam. Bioscoop De Pont beschikt over de film „Het Monument eener groote Liefde", het tweede en laatste deel van „De Tijger van Eschnapour"- welke de vorige maal werd gedraaid. In het Thalia Theater kan men „Een man geschaakt" bewonderen, een Juventusfilm der G.I.N.F.-Rome, die op de Biennale van Venetië werd bekroond. Historische plaatsen in onze gemeente. Velsen heeft een rijk verleden. Het is goed in de gemeente Velsen te wandelen. Niet alleen om het fraaie na tuurschoon, dat den bezoeker een oogen- blik zijn zorgen doet vergeten, maar tevens door de vele plaatsen, waar iets van de ge schiedenis voortleeft. Wanneer men zoo het rijke verleden van Velsen eens nagaat dan weet men, dat er vele interessante herinne ringen gespaard zij'n gebleven, herinnerin gen, die het krachtigste en duidelijkste zijn wanneer men op of bij de plaats vertoeft waar zij haar oorsprong moeten hebben. De meeste menschen, die in de gemeente Velsen wonen, houden zich met het rijke verleden niet op. Wanneer zij in andere streken zijn toonen zij een levendige be langstelling voor hetgeen daar uit oude tyden is bewaard gebleven. En dan vergeten zij. dat hun eigen gemeente toch ook veel biedt, dat de aandacht terecht mag bezig houden, dan denken zij er niet aan, dat zeer velen juist den naam Velsen goed kennen omdat daar voor degenen, die van de ge schiedenis houden, zooveel waardevolle ge dachten aan zijn verbonden. Of halen zij zich het oude „wonderver haal" voor den geest wanneer zij zich op den Engelmundusweg bevinden? Neen, ze zijn het vergeten of hebben er zelfs nooit van gehoord. Laten wij de overlevering nog eens ophalen. Ten tijde van Willebrord kwam Engelmundus naar deze streek om er het Christendom te brengen. De Kenne- mers zullen het hem zeker niet gemakkelijk hebben gemaakt, maar toen hun land vrij ernstig van een droge periode had te lijden wendden zij zich tot hem. Er moest water komen, de menschen waren ten einde raad. Engelmundus ging met zijn geloovi- gen het duin in en wees met zijn staf een laats aan, waar men moest gaan graven. n na korten tijd kwam er inderdaad water te voorschijn. Er ontsprong een beek, die den naam Engelmundusbeek verkreeg. Latei- verhaalde men hiervan, dat zij nooit zou uitdrogen Sinds vele jaren is dit toch geschied; men geeft er het graven van het Noordzee kanaal de schuld van. Alleen in Velser- beek bleef een gedeelte, dat water bevatte, maar daarvoor werd door een pomp ge zorgd. Ongeveer zestig jaren geleden stroomde de beek nog van de duinen naar den polder langs de zuidzijde van de plaats, waar de polderwerkers hun keeten hadden (Kalver- straat en omgeving). Toen het aantal wo ningen op De Heide werd uitgebreid kwa men er ook meer in deze buurt, terwijl de bedding tenslotte min of meer opzettelijk werd dichtgegooid.De Engelmundusweg nu is, naar de beek, bij besluit van 21 Juli 1903 vernoemd. De huizen die op de voormalige bedding werden gebouwd, hebben meer dan eens neiging tot verzakken vertoond en op sommige plaatsen scheurden de muren vrij ernstig. Wij kunnen hier nog enkele interessante bijzonderheden aan toevoegen, die W. P. J. Overmeer eens in Het Dagblad voor IJmui den heeft verteld. Deze herinnerde er aan, dat er van Engelmundus nog eenige mira kelen of wonderdaden worden vermeld. Zoo werd in 1370 dus vele jaren na zijn dood een kind uit Gelderland naar Vel sen gebracht, dat leed aan een gezwel in zijn hals en ongeneeslijk was verklaard. Het kind werd genezen. Verder vond te Velsen in 1390 een man genezing, die niet drinken kon, terwijl in hetzelfde jaar nog een kind beter werd van vreeselijke verzweringen. Overmeer haalde tevens aan, dat in vroeger eeuwen vele geloovigen naar Velsen trok ken om den H. Engelmundus aan te roepen tegen tandpijn. Dit geschiedde nog in de achttiende eeuw en wel op het terrein, waar weleer de aan hem gewijde kapel had ge staan. Men gelooft, dat Baldericus, de vijf tiende Bisschop van Utrecht, het lichaam van den H. Engelmundus, met meer licha men van Heiligen, te Velsen heeft gevonden en ze in 977 naar Utrecht heeft doen ver voeren. Later zijn verschillende relekwieën van den H. Engelmundusweg door de Her vormden verstrooid, doch de koster van de kerk raapte ze alle zorgvuldig bijeen, aldus Overmeer, en bracht ze op een veilige plaats. Ze zijn naar Haarlem overgebracht. Het met goud beslagen hoofd van Engel mundus werd in de achttiende eeuw ge stolen. Velen in onze gemeente houden er zeker wel van zoo nu en dan eens naar de Ruïne van Brederode te gaan. Zij kijken met veel belangstelling naar hetgeen ër is gespaard gebleven en pogen zich te herinneren wat ze van de geschiedenis hebben vernomen. Er is veel over de Ruïne van Brederode ge schreven, zoodat men niet over gebrek aan gegevens behoeft te klagen. Wel is er na tuurlijk tegenstrijdigheid, maar er zijn toch talrijke bijzonderheden, waar men het vrij wel over eens is. Graaf Aernout liet de burcht in 999 aan den zuidzoom van „Kingheymerland" bou wen. Van het eerste gebouw is weinig te zeggen, als men tenminste concrete gege vens wenscht. Wel kan worden gememo reerd, dat het slot op de toen gebruikelijke wijze werd gebouwd. Wanneer men zoo aan dien ouden tijd terugdenkt zou men in de fout vervallen te uitvoerig te worden. Dat willen wij niet. Beter is het wanneer men door deze regels weer eens aangemoedigd, zelf zich in de geschiedenis gaat verdiepen. We stellen ons voor later nog eens op andere historische plaatsen in onze gemeente de aandacht te vestigen. v. B. Belangrijke verbetering bij cle Handelsavondschool. Thans een drieledige indeeling. Er komt een groote verandering in het on derwijs aan de Gemeentelijke Handelsavond school, die een beteekenisvolle verbetering zal blijken te zijn. Nu de goedkeuring van den secretaris-generaal van het betrokken depar tement Is verkregen kan een door den heer A. Wiedemeijer. directeur van genoemde in richting, toegejuicht denkbeeld zeer binnen kort worden verwezenlijkt. Wanneer de jon geren begrip toonen voor de waarde, dié de cursussen hebben en men mag er toch eigen lijk wel op rekenen, dat zij dit zullen doen), zal er in onze gemeente bijzonder doeltreffend werk worden verricht, dat de bijzondere moei ten van de onderwijskrachten zal bcloonen. De Handelsavondschool krijgt een drieledige indeeling, waardoor men in staat is zich meer te specialiseeren. In de eerste plaats is er voortaan een drie jaar durende 'cursus, welke voor het diploma der Handelsavondschool op leidt. Om dit onderricht te kunnen volgen moet men de lagere school hebben doorloopen. Er wordt les gegeven in boekhouden, handels- rekenen. Nederlandsche taal. Duitsch, En- gelsch en stenografie. Het schoolgeld is naar het inkomen van de ouders geregeld, zoodat er in dit opzicht geen bezwaren behoeven te zijn. In de tweede plaats zal er een cursus ter op- feiding voor het Middenstandsdiploma Algc- meene Handelskennis zijn. welke een jaar in beslag neemt. Hiertoe worden degenen, die ge durende twee leerjaren het onderricht van de Handelsavondschool hebben gevolgd, toegela ten. Bovendien komen zij. die minstens een dergelijke ontwikkeling hebben bereikt, er voor in aanmerking. Ook hier is het schoolgeld naar het inkomen geregeld, terwijl het onder wijs uit de volgende vakken bestaat: boekhou den, handelsrekenen, Nederlandsche taal. be drijfsleer, algemeene handelskennis en wets- kennis. Zooals men zal begrijpen is deze cur sus van groot belang voor den middenstand. Er is reeds veel goed werk verricht, maar on getwijfeld zal men thans doeltreffender kun nen optreden. Het is te hopen, dat er In mid denstandskringen en vooral onder de jongeren daarvan een juist besef wordt getoond. Het eigen belang dient te worden ingezien! Tenslotte worden er eenige cursussen gegeven ïüif Ut ymuiden- In Oud IJmuiden. Wij hebben in Oud-IJmuiden een aar dig stukje natuurschoon, dat eenigszins verborgen ligt en dan ook niet de belang stelling trekt, die het eigenlijk verdient. Dat is op het Koningsplein. Goed bezien is daar eenigszins een dorpsch karakter op te merken. In de eerste plaats is dit te danken aan het fraaie plantsoen, als we het zoo m-gen noemen. Het is een lust er naar te kijken. De kerk gaat verscholen achter de boomen en struiken zoolang de lente en de zomer ons van hun pracht doen genieter, en ook de stevige muur van het eenvoudige kerkhof is verborgen. Het is goed hier te vertoeven al mag men het planstien niet betreden. Het is er ge heel anders dan bijvoorbeeld in de saaie woonwijken van IJmuiden-Oost en bii de haven, waar men moeite moet doen om een plekje groen te zien. Dichtbij is de school, de Groen van Prinstererschool. waarvan het degelijke gebouw den dorpschen indruk handhaaft. Hier spelen de kinderen voor ze naar hun banken moeten, er wordt geknikkerd en gevoetbald en er klinken vrooliike stem men. Als men dat zoo ziet en hoort ver langt men terug naar den tijd, toen school C nog in gebruik was. waarvan de jongens en meisjes op het Willemsplein ontspan ning zochten. Vooral het vrije kwartiertje zorgde toen voor veel levendigheid. Maar dat is nu eenmaal voorbij. Het is jammer, dat ook de tijd voorbij is, waarin men nog geregeld in het plant soen op het Koningsplein mocht komen. Vroeger was het reeds verkwikkend er te vertoeven. Het plekje ademde een geheel eigen sfeer.Maar de jongens hebben het verbruid. Ze kenden hun handen niet thuis houden, ze plukten bloemen en bra ken takken af. ze speelden in de boom toppen en voerden Indianendrama's bii de oude muur op. Er werd teveel vernield, zoodat het hek tenslotte van een sterk slot werd voorzien, dat niet roestvrij kon wor den gehouden, omdat het vrijwel niet meer openging. Toch heeft de Plantsoenendienst hier goed werk verricht. Enkele jaren geleden was er veel te doen. Maar men heeft er niet tegenop gezien: met de zoo te loven t>ewijding, die de mannen van dezen dienst kenmerkt, heeft men overal verbe teringen aangebracht en het resultaat is verrassend geweest. Hoe graag zouden we weer in het plant soen vertoeven. Hoe gaarne zouden de ouden van dagen bijvoorbeeld niet hier hun vrijen tijd korten. Zij hebben er al vaak over gedacht hoe prachtig het zou zijn, wanneer er enkele banken stenden. Maar of het mogelijk zou zijn dit plekje weer voor het publiek vrij te geven? Dat is een vraag, waarop het antwoord moeilijk is. Goeden avond! Om den damtitel van Kennemerland. Brandenburg kampioen 1ste klasse De wedstrijd om bet damkampioenschap van Kennemerland ls van alle competities en ïournooien verreweg de belangrijkste. Niet alleen omdat de spelers uitmaken wie dll jaar de sterkste dammer van Kennemer land is, maar tevens omdat dit tournooi de voorwedstrijd ls om het kampioenschap van NoordHolland en den meestertitel. Deze week werd in Royal te IJmuiden- Oost de eerste ronde van de hoofdklasse aangevangen. Er was veel belangstelling. Nadat de voor zitter. de heer De Jong. had geopend, en den wensch had geuit dat het een prettig tournooi zou worden met prachtige, tech nisch goed gespeelde partijen, ging de be langstelling uit naar de partij B. Dukel— P. C. Bais (Beverwijk). Bais had wit en opende met 32—2s. he: welk Dukel met 2025 tegenspeelde. Ge compliceerd openingspel beloofde 'n boeien de partij. Toch moest Dukel positioneel ver plicht het contact verbreken. en daaruit bleek, dat Bais met het ingaan van het middenspel een randstuk had overgehouden op veld 26. .Met den opbouw kreeg het spel den klas sieken spelvorm. In een stelling met nog ieder 13 stukken vlechtte Dukel op mees terlijke wijze de „coupe de Royal" in den stand en na 32 zetten moest de Beverwijker capituleeren. v. d. Heijde had een mooie partij met Rietkerk (Beverwijk). Toch bleek bij ana lyse, dat Rietkerk met de 4Se zet vrij zeker winst had verzuimd. De partij werd remise evenals die tusschen Snel en Postma. De volgende week wordt het tournooi te Santpoort voortgezet. Brandenburg kampioen lc klus In de eerste klasse is de beslissing ge vallen. Het is Brandenburg gelukt na een overwinning op J. van Straten den kam pioenstitel te veroveren. Brandenburg zal eventueel het volgend seizoen in de hoofd klasse mogen uitkomen. Hier luidt de stand Brandenburg 6 C 0 0 1! J. van Straten 6 4 0 2 5 L. Koetsier 4 2 11 Wesselins 5 0 3 2 Jonken 3 0 12 1 Schagen 4 0 13 1 Selderbeek 2 0 0 2 Op overtuigende wijze heeft Brandenburg den kampioenstitel behaald. Het spel v dezen 18-jarigen Zeelander, die deze week voor het laatst in IJmuiden speelt, is flink vooruit gegaan. Hij is 114 jaar geleden naar IJmuiden gekomen om zich bij D. C. IJ. i te sluiten. Na ernstige training onder leiding van H. Laros is Brandenburg tot een goeden hoofdklasse-speler gepromoveerd. Hij heeft immers het clubkampioenschap le klasse van D. C. IJ. en nu dit tournooi gewonnen, Thans gaat hij naar zijn woonplaats Zierik- zee terug, waar hij volgend seizoen ln de hoofdklasse om het kampioenschap van Zee land uitkomt. D. C. IJ. heeft hem in intie- men kring gehuldigd. Ook de Bccmster is. weinige dagen na het land men. Zelfs het vee heeft belangstelling voor manier. tusschen de groote rivieren, in bloei geko- de bloemenpracht, zij het dan ook op zijn Pax-Holland-De Haan-c. die voor de bekende practijkdip.loma's boek houden. Nederlandsche taal. Fransch. Duitsch en Engelsch opleiden Zij duren ongeveer twee jaar. Om toegelaten te worden moet men in het bezit van een diploma der Handelsavond school of een M.U.L.O.-diploma zijn of min stens een dergelijke opleiding hebben bereikt. Het schoolgeld voor deze cursussen is door den secretaris-generaal van het betrokken depar tement vastgesteld. Het is zeer billijk en zal dan ook evenmin bezwaren opleveren. 't Gaat goed met O.I.V. Jan J. Thijssen is tot oefenmeester van de r.k.-Sportvereeniging O.I.V. benoemd. Wat dil beteekent behoeven de voetballief hebbers zich niet af te vragen. De club is duidelijk uit haar kinderschoenen gegroeid, met haar honderden leden is zij een plaats gaan innemen, die zeker belangrijk mag worden genoemd. En nu O.I.V. volgend jaar tien jaar bestaat wil zij in het komende seizoen goed voor den dag komen, opdat er een jubileumgeschenkt kan worden aan geboden, dat de vereeniging tot eer strekt. He*. O.I.V.-bestuur is actief. Het heett oog voor een juiste sportbeoefening en tracht er steeds voor te zorgen, dat er een goede geest in de vereeniging heerscht. Al leen op dezen grondslag kunnen er blijven de resultaten worden bereikt. Daarom was het een zeer verstandig besluit toen men Thijssen enkele weken geleden tot oefen- meester benoemde. De in de club aanwezige krachten worden op deze wijze volledig ge bruikt. terwijl het tevens prettiger spelen zal zijn, wanneer men ook de fijne knepen -an de sport kent Eiken Maandag wordt er up het terrein aan de P. C. Hooftlaan te Driehuis geoefend en reeds de eerste avon den hebben den blauw-witten getoond hoe veel waarde een goede training heeft. Het eerste, het tweede en de beide junioren elftallen ondergaan er den invloed van. Een jaar van hard werken heeft O.I.V. achter den rug. Het nieuwe bestuur stond voor verschillende moeilijkheden, die niet zoo gemakkelijk waren te verhelpen. Maar dank zij den goeden Wil kon er stevig wor den doorgezet, met een resultaat, dat zon der eenig voorbehoud goed mocht worden genoemd. De eerste bewijzen waren de te loven prestaties van de senioren en spoe dig overvleugelden de adspiranten deze door ongeslagen kampioen te worden met een doelpuntencijfer- dat van veel schotvaardig heid getuigt. In dit verband kunnen wij opmerken dat O.I.V. een bijzondere aan dacht aan de jeugd schenkt. Het ledental is belangrijk toegenomen, waardoor de financieele basis kerngezond is. Dit stelt de vereeniging in staat plannen te verwezenlijken, welke haar vooruitgang toonen.. Is de benoeming van Thijssen daarvan een duidelijke uiting, ook het algemeener wordende karakter der club wijst er op. Wij bedoelen hiermede de belangstelling, die aan andere takken van sport wordt ge wijd. Er is bijvoorbeeld een gymnastiekaf- deeling voor dames, welke zich in een goeden gang van zaken verheugt. Er komen geregeld meer gegadigden. Ook de heeren hebben den geheelen winter aan gymnastiek gedaan, terwijl er tevens contactavonden zijn gehouden. Thans is men voorbereid op hetgeen de komende maanden vereischen. Behalve de training van de voetballers vermeldt het programma athletiek. Het noodige. ma teriaal koopt men spoedig te ontvangen. Dat ook deze tak van sport wordt beoefend toont den vooruitzienden blik. Een veel zijdige lichaamsontwikkeling is ongetwij feld ook voor den voetballer van groot nut. Verder moet men niet vergeten, dat degenen, die minder van voetbal houden, nu toch bij O.I.V. terecht kunnen. De leiding van gymnastiek en athletiek is bij den heer W. Hoedeman in goede handen. Met belangstelling kan de 'verdere ont wikkeling der vereeniging worden gevolgd. .ALLEN PRESENT" ACTIEF. Hoewel ze weinig van zich laten hooren geven de kaartclubs in onze plaats geregeld blijk van activiteit. Ze toonen onderling verschil in aard; elk hebben ze een eigen rayon, waar ze belangstelling trekken. „Allen Present" heeft haar clubgebouw bij den heer De Feber aan den Zeeweg, hoek Tusschenbeeksweg. De voorzitter, de heer C. v. d. Linden, vertelde ons, dat het leden tal zeer behoorlijk is en de opkomst waar lijk niet slecht mag worden genoemd. Volgende maand bestaat de vereeniging een jaar en aanvankelijk lag net in de be doeling om ter gelegenheid hiervan onder linge wedstrijden met andere klaverjas- vereenigingen ïe organiseeren. Verschil lende omstandigheden maakten het nood zakelijk dit plan te laten varen, om welke redenen ook andere denkbeelden niet kon den worden verwezenlijkt. Desondanks wil het bestuur trachten den leden gedurende de komende maanden en vooral in den zomer verschillende attracties te bieden. VOOR WINTERHULP. De stichting Winterhulp Nederland heeft van de visschers van Texel. Den Helder, Katwijk en IJmuiden, f 1200.09 ontvangen welk bedrag een procent van hun besom ming vormt. AGENDA HEDEN. Thalia Theater. 8 uur: Een man geschaakt Rex Theater. 8 uur: Artisten. Bioscoop De Pont, 8 uur: Het monument eener groote liefde. ZATERDAG. Bioscopen: Zie Vrijdag. Ned. Herv. Ver.gebouw, voorzaal: Bijeen komst Centraal Drank weer Comité. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 5178, 4377, 5555, Politie Willemsplein 5409, Brandweer 5242, E.H B.O., A. P. Bakker 5455. E.H.B.O. Vel sen 4989, Luchtbescherming, hoofdpost 5488 IJmuider Apotheek 4229, Kennemer Apo theek 4204. Nagekomen besommingen. fJMUIDEN. 13 Mei. Kotters: IJM. 224 f 1405, IJM. 221 f 3773 Loggers: SCH. 247 f 5312. SCH. 130 f 6647, SCH. 243 f 4638. KW. 59 f 5882. Veranderingen in de prijzen: Kleine schoi le soort f 200190, idem 2e soort f 176 146, pufschol le soort f 148100, wijting f 128—92. alles per 50 K.G. BEVERWIJK Uitvoering Kunst na Arbeid. Een ontaarde vader. Een in vroegere dagen vee! gespeeld blij-, eerder klucht-spel va'n den fameuzen toonecl- schrijver von Moser is ..Een ontaarde vader", dat de tooneelvereeniging Kunst na Arbeid als een oud beestje weer eens van stal had ge haald. Het heeft een frappante overeenkomst met „De Spaansche vlieg", dat een dertigtal jaren geleden eveneens een kasstuk was voor vele gezelschappen. „Een ontaarde vader" oftewel „Zijn zoon" speelt zich af op de viering van het zilveren huwelijksfeest van aannemer Niedorp. een burgermannetje, dat stevig onder den pantof fel zit. Teneinde af en toe eens een slippertje naar de groote stad te kunnen maken heeft Niedorp een zoon „ontdekt" uit een vorig hu welijk van hem. Deze gefantaseerde zoon stelt hem nu in staat snoepreisjes te kunnen maken. Natuurlijk schept zulk een situatie verwikke lingen. vooral als mevr. Niedorp dezen zoor wil adopteeren, omdat hij reeds te lang ver waarloosd zou zijn geworden. Inderdaad weet de vader iemand te vinden, die door zijn vrouw als dit kind wordt beschouwd, n.l. de beminde van zijn vrouw's dochter. Maar nu zijn de complicaties niet van de lucht. Zoo'n ouderwetsche Duitsche klucht doet het altijd nog wel, vooral thans nu de behoefte aar. luchtige ontspanning bij het publiek groot is. Veel zijn deze werken reeds gespeeld cn groot is steeds het succes geweest van dit genre, waarvan von Moser en enkele van zijn landgenooten het geheim bezaten. Maar.... dan moeten zulke kluchten in tempo gespeeld worden. En aan dat sneltreinvaartjc ontbrak het bij Kunst na Arbeid ten eenenmale. Er werd zwaar op den souffleur gespeeld, die daarom een hartig woordje mee moest spreken. Het gevolg daarvan waren een traag tempo, geen actie en geen climax in de finales. Dit wreekt zich het meest bij den vertolker der hoofdfiguur, de eerzame Niedorp. De heer H. Broeren deed weliswaar zijn best dezen pantoffelheld aannemelijk weet te geven, maar kon hierin (door te weinig repeteeren vermoe delijk) niet geheel en al slagen. Mevr. M. de Ruiter—Koomen gaf de figuur van Niedorp's echtgenoote in de zwaar melo dramatische opvatting, haar eigen. Wanneer speelt deze verdienstelijke dilettan te, die het toch heusch wel kim, eens ln een anderen, luchtigeren toon dan in dit steeds weer huilerige genre? Een aardig duo vormde het geëngageerde paartje: dochter en zoon. De eerste (mevr. N. Koomen—Gertenbach) debuteerde bij deze club en deed dit veelbelovend. Haar spel was jeugdig en frlsch, in de gebaren nog wat stijf jes, maar dit laatste zal mettertijd wel losser worden. Jos. Engelhart was haar joviale en vlotte tegenspeler. De dames B. van Lier—Beusman, B. Hes sen—Holleman, B. Wester—van der Plas en de heeren J. Dobber en M. de Wlttenaar groe peerden zich om bovengenoemd viertal. Aan décors en requisieten was veel zorg be steed en de regie had in velerlei opzicht lei ding gegeven Voor het detailwerk heeft de heer G. Terstall Jr. een open oog. „Kunst na Arbeid", zoo deelde men bij den aanvang der voorstelling mede, heeft voor het komende winterseizoen groote plannen, omdat de vereeniging in Augustus a.s. 5 jaar bestaat. Men hoopt in het nieuwe speelseizoen ccnigc bijzondere uitvoeringen van grootschen opzet te kunnen geven en deed daartoe een beroep op de medewerking der kunstlievende leden van K. n. A. A. J. VAN DER WEIJDEN. VLIL1NGOVERZICHT. Ofschoon de aanvoeren zich geleidelijk meer uitbreiden voor zoover het de kwan tum» betreft, de verscheidenheid gaf tot nu toe nog nle-t zulke groote veranderingen te zien. De afgeloopen week kenmerkte zich door een ruime aanvoer van spinazie. Van deze groente hoeft het aanbod thans wel het hoogtepunt bereikt. Ondanks de groote aan voeren van de afgeloopen week was er ge regeld een willige vraag. Dc aanvoer kon behoudens het voor export bestemde gedeel te. gemakkelijk door den blnnenlandschen handel verwerkt worden. De kwaliteit loopt nog al sterk uiteen. De weersgesteldheid heeft dit voorjaar niet zoo goed meege werkt waardoor beschadiging of vertraging ln den groei van het gewas veelvuldig voor kwam. De prijs die tot Dinsdag J.l. op 17 ct. per Kg. stond is van dien datum af weer lager gesteld, hiervoor is thans een prijs van 12 ct. per Kg. vastgesteld. Rabarber was ook in flinke partijen aan wezig, waarvoor eveneens veel interesse be stond. Ook hiervoor is de prijs teruggezet terwijl de wijze van aanvoer ook een ver andering onderging, daar van heden af per bos van 2i/3 Kg. mag worden aangevoerd. Het aanbod van sla was een weinig ruimer doch de partijen zijn nog niet van groote beteekenis. Witlof kwam ook de afgeloopen week sporadisch voor. Van de geringe par tijtjes was de kwaliteit lang niet mooi. Radijs als glasproduct, waarvan dit voor jaar zeer groote hoeveelheden voorkwamen, loopt in aanvoer weer sterk terug en wordt thans weer .vervangen door het vollegronds- product. Hetzelfde geldt ook voor raap stelen waarvan eveneens het seizoen weer ten einde loopt. Soepgroenten zijn schaarscli een enkel partijtje prei komt zoo nu en dan nog voor. terwijl peterselie en selderie ook nog een bescheiden plaatsje innemen. Asperge werd iets meer aangeboden als vorige week. doch voor dezen tijd van het jaar Is het nog wel mondjes maat te noemen Ook heeft de teelt hiervan een belangrijke terugslag ondergaan, daar deze do laatste jaren niet loonend meer was. Als eerste lingen werden de afgeloopen week door een tuinder de eerste aardbeien aangeboden. Het spreekt van zelf dat het aanbod nog zeer be- cheiden was doch als regel is dit niet dez vruchten altijd het geval. OP CONCOURS. Het Dubbel Mannenkwartet „De Ver- ocnigde Zangers" behaalde op het op Hemel vaartsdag te Amsterdam-Noord gehouden zangconcours een eersten prijs. Een zelfden prijs verwierf het mannenkoor „Zanglust". SANTPOORT Openluclitconcert. Zooals de aankondiging luidde, klonk het een weinig ongeloofwaardig: een ochtendcon cert in het Burgemeester Rijkenspark op He melvaartsdag 's morgens om acht uur. Hoe sceptisch stonden we tegenover dit uur van aanvang en hoe hadden we ongelijk: er werd op tijd begonnen. Wie de dapperen waren, die de ochtendkoel te en de Zondagmorgenstemming trotseerden? De leden van het fanfarecorps „Santpoort" en hun directeur, de heer W Meijns. die in stede van hun welhaast traditioneelen muzikalen „ommeganek" op dezen dag te maken zich nu in de uitstekend klinkende muzieknis van ons mooie gemeentepark hadden verzameld en er op los bliezen, dat het een lieve lust was. Veel lokte tot luisteren: de mooie, rustige omgeving, de natuur in haar eersten weder opbloei en de goed klinkende muziek van het corps. Toch waren er slechts weinigen, die ge komen waren om het concert te beluisteren en van hen bleven er slechts erkelen tot het ein de van het musiceeren: begrijpelijk, want het was er knapjes frisch. De muzikanten bliezen zich warm met den Telefunkenmarsch en kwamen na J. Mole- naar's Overwinningsfeest met de landelijke suite van J. van Dam. De acoustiek in deze ruimte van het park is fraai en het musicee ren van „Santpoort" kwam daarmede ten volle tot zijn recht. Er werd zeer beschaafd gebla- r, Vanaf heden: HARRY PIEL, HILDE HILDEBRANDT in: 'n Lumlnafilm Vooraf: TOBIS HOLL. en UFA WERELDNIEUWS. Toegang 14 jaar zen cn met name het eenvoudige koraal b.v. klonk uitstekend. Reeds meermalen heb ik den jongen diri gent hulde gebracht voor zijn gezond-muzikale opvattingen, zijn pittige directie en zijn paeda- gogisch geslaagden arbeid bij deze blazers. Dat dit laatste bij hem in goede handen is, was ook nu weer hoorbaar door de vorderingen, die zijn mannen gemaakt hebben, sedert ik het vorige concert van dit corps bijwoonde. Een bekend concourswerk, Ferdin. Andrieu's ouverture Messidor werd vlot uitgevoerd. Men leest vlot en zonder fouten en dit getuigt van behoorlijke oefening. De stemming was goed, de klankverhoudingen fraai en zaakkundig af gewogen. Dit tezamen met de verzorging der juiste nuanceering en fraseering zijn niet in het minst te danken aan ae leiding. Het lichte koper was delicaat en beschaafd van toon, de middenstemmen sloten zich er goed bij aan en het fond der trombone's en bassen ondersteunde het geheel op welluiden de wijze. De ieden van het orkest, die zoo vroeg te zamen gekomen waren, kunnen over hun uit voering tevreden zijn. Er is goed gemusiceerd en uit hun concert op dit uur blijkt weer eens, dat het saamhoorigheidsgevoel en de animo voor de kunst ook onder hen levendig Is. A. J. VAN DER WEIJDEN. Terras vogels Zondag 3e klasser Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Voetbalbond besloten voor Zondag alsnog den wedstrijd Ter ras vogels—E.H. S. vast te stellen. Wat dit beteekent is duidelijk. Zondag kunnen de Santpoortenaren de promotie tot een feit maken! Ripperda heeft op Hemelvaartsdag een 1-3 nederlaag tegen E.H.S. geleden. Hierdoor is de stand thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. Terrasvogels 2 2 0 0 3—1 4 Ripperda 3 1 0 2 7—6 2 E.H.S. 3 1 0 2 4—7 2 Zooals men ziet heeft Terrasvogels aan een gelijk spel in ieder geval voldoende om zich derde klasser te noemen. Zij heeft daartoe in twee wedstrijden gelegenheid. We verwachten echter, dat ze reeds Zondag voor de beslissing zal zorgen. Onze verwachting Is gerechtvaardigd, want Terrasvogels heeft zich tot nu toe uitstekend geweerd. Eerst werd ze ongeslagen kampioen van haar afdeeling, terwijl ze ook in de pro- motie-degradatie-wedstrijden onverslaanbaar bleek. Ripperda werd met 01 verslagen, ter wijl E.H.S. met 21 het onderspit moest del ven. Intusschen zal men het met ons eens zijn, dat de Santpoortenaren Zondag het ontbre kende punt niet cadeau zullen krijgen. E.H.S. zal zeker alles in het werk stellen om het onze jongens zoo lastig mogelijk te maken. Daarom is het gewenscht, dat allen, die de Terrasvo gels een goed hart toedragen, hen zullen hel pen om de laatste loodjes niet al te zwaar te doen zijn. Het zal- prettig voor de club zijn wanneer zij op de aanmoediging van velen kan rekenen. Dat Terrasvogels het derde klasser- schap heeft verdiend zal niemand betwijfelen. Welnu, het is een voldoening voor de suppor ters te weten, dat zij hun aandeel daartoe heb ben bijgedragen! De opstelling van onze plaatsgenooten is als volgt: Douma; J. Bunschoten en B. van Gel der: W. de Ruiter, Dortmunth en Van Leen; P. Bunschoten, N. N„ K. de Jonge, J. van Gel der cn G. van Gelder. SUCCES VOOR „VOX HUMAN A". Op het op Hemelvaartsdag in Amsterdam Noord gehouden zangconcours behaald» „Vox Humana" den eersten eereprijs en een eersten prijs. Dc dirigent, de heer H. Arisz, verwierf den directeursprijs. CASTRICUM „ZANG EN VRIENDSCHAP". De gcm. zangvereenlging „Zang en Vriend schap" behaalde op het op Hemelvaartsdag to Amsterdam-Noord gehouden zangcon- coura een eersten prijs. Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen Honderden Nederlanders te Batavia in arrest. Wegens anti-Japansche gezindheid Naar Domei meldt, hebben de Japansche militaire autoriteiten Maandagochtend te Batavia eenige honderden anti-Japansdi gezinde Nederlanders in hechtenis laten nemen. Ncdcrlandsch schip tot zinken gebracht. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Een Nederlandsen koopvaardijschip van 4800 brt., dat bij het uitbreker, van den oorlog met de Vereenigde Staten door de Amerikaansche scheepvaartautorfteiten in beslag was genomen, is aan de Oostkust der V. S. door een Duitsche duikboot aan gevallen en met torpedotreffers tot zinken gebracht Burgerlijke Stand HAARLEM 13 Mei 1942, BEVALLEN: 8 Mei. J. M. Visser—van der Eist* d 11 Mel. J M. Krul):—de Haas. d.; E. M. Baan- stra—van der Linden, z.; 12 Mei. S. Schreuder— Kiekens, d.; L. Mens—Karman, d.; 13 Mei: H. Takken—Biere. d. OVERLEDEN: IJ Mel. S. P. Detnum. 69 J„ Has- selaerspleln; I. M. J. Hessels—Joolen, 56 J„ de Clercqstraat. ONDERTROUWD 13 Mel: G. B. Meerman en A. E. Korthouwer; H. S. Keur en G. A. van Put ten: L. A. Rompa en M Huberts; G. Thuis en J. E. van der Goes; P. W. Klllan en E. A. M. Schoo- nebeek: P. M. Knijper en C. M. Hazenberg; S. H. van Loon en M. C. P. de Mol; A. J. J. Ooms en M. C. Vissers: A. Baas en M. J. Poestkoke; D. G. H. van der Las en H. M. Wijkhuizen: P. Ji Kol cn L. Hommels; A. F. Dalman en A. Jonk man: J. P. Gramberg en A. C. M. RustemeSJer; K. Follaars cn C. C. Zwart: J. H. E. C. Godde en M. M. G. v. d. Peljl; J. W. G. C. Saelman en F. A. J. Doezie; J. Booms en C. E. M. Schrijver; D. de Graaf en L. Buss: H. Willemsen en E. A. de vos: W. Alberts en A. W. Groot; j. p. Peper en T. A. Offenberg: H. ten Hove en B van den Eijkhof; G.'G. Gieske en F.. H. van Velzen; S. v. Veenendaal en A. W. Wllmes; j. W. v. d. Landen en K. I. Logmans; G. j. van Beem en S. Zwarts; D. J .Kok en G. S. Dlehl: H. J. C. Straver en A. D. Roskam: K. Bakker en H. Metz; G Treuren en A. j. Offenberg; A. Bron en H. Kuipers; L. W. Zeijlemaker en W. G. M. Metselaar; H. G. Schoen en M. E. .Metselaar; L. P. P. Borst en E. M. A. Belj: D. c. de Gier en P. j. m. Biesman; T. Heeg en H. M. Sedel; T. van Dieren en C. Merk del; J. Bouman en M. C. Boone; M. Begerman «n M. S. Bink.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3