Haarlemsche Courant Troepen staan voor Kertsj. Aanval op Australië elk moment verwacht Duitsche oorlogseconomie in nieuw stadium. Amerikaansche kruiser bij de Noordkaap vernietigd. ei Nogmaals: het gebruik van gifgas in dezen oorlog 287e Jaargang No. 114 x x Abonnement p. week 0,26,- p. maand 1,15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 Bj.m. 3,elke m.m. meer 20 cent- Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p, m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Zaterdag 16 Me! 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Oroote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendai plein 37. Telefoon Directie 130S2, Hoofdredactie 15054. Redac tie 10600, Administratie 10724, 14525, Soendapleln 12230. PEEREBOOM. Directie PH. MEES - Bureau IJmuiden: Kennemerlaan 102, Tel. 5437. Bij Charkov 145 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Troepen bolsjewisten achter het front uiteengedreven. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Mei (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim staan de Duitsch-Roe- meensche achtervolgingscolonnes vlak voor Kertsj, nadat zij den vijandclij- ken tegenstand op de hoogten voor deze stad hebben gebroken. De gevechten in den sector van Charkow duren voort. In den loop hiervan zijn tot dusver 145 vijande lijke pantserwagens stukgeschoten. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben con centraties van pantserwagens, artille riestellingen en ravitailleeringscolon- nes der bolsjewisten uiteengeslagen. Aan het front van W o 1 c li o w werd een gevechtsgroep van den vijand in ge vechten, die versoheidene dagen duurden, door formaties van het leger en de Waf- fen-S.S. ingesloten en vernietigd. Hierbij verloren de bolsjewisten 1000 gevangenen, meer dan 3500 dooden, 6 pantserwagens, 119 granaatwerpers, 202 machinegeweren en een groote hoeveelheid ander oorlogs materiaal. Duitsohe en Hongaarsche troepen als mede politieformaties hebben de laatste dagen in het gebied achter het front ver scheidene krachtig bewapende bolsjewis tische bendien aangevallen en uiteenge dreven. Een aan de kust van de IJ s z e e gelan de bolsjewistische marmebrigade werd in verwoede gevechten, die verscheidene da gen duurden, ondanks zware sneeuw stormen verslagen en tot den terugtocht over zee gedwongen. De tegenstander liet meer dan 2000 dooden en een groot aantal lichte en zware wapens achter. Aan het Oostelijk front werden Donder dag 65 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Op Malta werden vliegtuigsteunpun ten en andere militaire doelen met succes met bommen van zwaar kaliber bestookt. Duitsche en Italiaansche jagers schoten boven het eiland 8 Britsohe jachtvliegtui gen neer. In den strijd tegen een Amerikaansche eskader heeft de Duitsche luchtmacht Donderdag tussdhen de Noordkaap en Spitsbergen een 'kruiser van de Pensacola-klasse van 9,100 ton alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Verder werden een ijsbreker van 3000 brt. en een koopvaardijschip van 2000 brt. vernie tigd. Een vrachtschip van 10.000 brt. werd zoo zwaar getroffen, dat het van votor- tot achterschip in brand stond. Een nieuw plan van Roosevelt. Zuid-Afrika krijgt de zegeningen te bespeuren van de plannen van Roosevelt, om de wereld gelukkig te maken. Zuid-A'frika krijgt de zegeningen te be speuren van de plannen van Roosevelt om de wereld .gelukkig te maken. De Aimeriikaansche radiostations houden zich den laatsten tijd bezig met het Ame rikaansche voornemen om van Zuid- Afrika een groote basis der Geallieerden te maken. Het verluidt, dat een half mil- lioen Amerikaansche soldaten daar opge leid kan worden, die dan duizenden mijlen dichter bij het Midden- en Verre Oosten zouden zijn om daar aan te vallen. De ohef van de Amerikaansche missie in Noord-Afrika, generaal-majoor Rissel Maxwell, heeft onlangs ten aanzien van de taak van Amerikaansche troepen in vreemde landen woordelijk verklaard: „Hun taak is den strijdenden troepen van de andere Geallieerde landen, die wezen lijk strijden, hulpdiensten te verleenen." In Berlijnsdhe politieke kringen ver klaart men naar aanleiding biervan, dat deze uitlating zeer duidelijk aantoont, welke plannen Roosevelt met Zuid-Afrika heeft. Nadat reeds het eerste Amerikaan sche grondpersoneel daar is aangekomen, heeft de Amerikaansche president het grandiose plan om Zuid-Afrika door een zwerm sprinkhanen van een half millioen Amerikaansche soldaten kaal te laten vre ten. Men kan zich voorstellen, hoe het er dan in dit betreurenswaardige land zal uitzien, nadat er nu reeds een noodlottige sdhaarsohte aan alle gebruiksartikelen, ja zelfs aan zoo kenmerkend Afrikaansche levensmiddelen als suiker, tarwe en boter bestaat. Wat verder de tegenwoordigheid van een half millioen Amerikaansche soldaten voor een, ihalif millioen Zuid-Afrikaansche vrouwen en meisjes beteek ent, dat is wel op IJsland en in Australië overduidelijk gebleken. Dit is de zegening van de plan nen van Roosevelt om de wereld gelukkig te maken, nl. dat zijn ruzie makende, dronken soldaten den vrouwen en meis jes van kleine volleen het leven moeilijk maken, terwijl die zonen en mannen van deze kleine volken op buitenlandsohe oorlogstooneelen voor de egoïstische mach'tslusten van Roosevelt moeten ster ven. Luchtaanval op Port Moresby United Press meldt uit Melbourne, dat volgens aldaar ontvangen berichten van de vooruitgeschoven steunpunten der geallieerden, een Japansehe invasie- vloot zou zijn geconcentreerd «op haar ten Noorden van Australië gelegen eilandsteunpunten voor een nieuwen aanval. Deze vloot schijnt uitgebreide versterkingen te verwachten. Volgens de berichten der Geallieerde ver kenningsvliegers zijn voortdurend nieuwe Japansehe vliegtuigen en schepen te Ra- baoel, Iae en de overige door de Japanners bezette havens aangekomen. De chef van den Australischen generalen staf, generaal Blame, heeft zich in een radiotoespraak tot de in Australië gestationneerde troepen ge richt en hen opgeroepen, hun voorbereiding tot den komenden beslissenden strijd te be spoedigen. Volgens berichten uit Canberra is Port Moresby Vrijdag door 26 Japansehe bom menwerpers, die door 17 jagers werden ver gezeld, aangevallen. Het hoofdkwartier van Mac Arthur deelt tevens mede, dat de eerste gewonden uit den zeeslag in de Koraalz»e u> Australië zijn aangekomen. Bovendien vernietigden laagvliegende Duitsche gevechtsvliegtuigen Donderdag in de avondwen ongeacht de ballon ver sperringen en het hevige afweervuur in een baiven aan de Engelsche Zuid kust 4 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 7500 brt. De afdeeling stormgeschut 244 heeft bij de gevechten in het Oosten cip 14 Mei 36 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Van deze pantserwagens heeft de Oberfeldwe- bel Banse er alleen reeds 13 stukgeschoten. In de luchtgevechten van Donderdag aan het Oostelijk front heeft luitenant Graf zijn 98e tot 104e en 'luitenant Dickfeld zijn 82e tot 90e overwinning in de lucht behaald. Groote koffie-diefstallen in de hoofdstad. De balen op straat geworpen Woensdagnacht bemerkte een nachtwaker, dat door eenige mannen in de Tuinstraat een paar balen weggeworpen werden. Bij onder zoek bleek hem, dat deze balen koffiebon nen bevatten. Hij waarschuwde de politie van het bureau Raampoort, waarna een bri gadier en eenige agenten een onderzoek In stelden en vier jonge mannen, wonende in de Tuinstraat en AnjelieVstraa.t arresteerden, die er van verdacht worden de balen koffie- boonen gestolen te hebben. Uit een perceel aan de Keizersgracht zijn in den Donderdagnacht. 1 6 balen onge brande koffiebonnen gestolen. Uit het on derzoek ingesteld door de recherche van het bureau Singel, ls reeds gebleken, dal de balen per auto vervoerd zijn. Het onderzoek ook in deze affaire wordt met kracht voort gezet. Dc successen der Duitsche onderzeeërs voor de Amerikaansche kust nemen met den dag toe. Het oogenblik, waarop een vijandelijke tankboot door een voltreffer in den grond wordt geboord. (Transatlantic-Recla-Pax Holland m) ,,Meer presteeren en minder organiseeren". Industrialisatie moet den trek van Oost naar West tegengaan. De taak van het Duitsche Oosten. Rede van Rijksminister Walther Funk. Op een werkbijeenkomst van de eco nomische kamer Dantzig—West-Pruisen te Zoppot heeft de Duitsche minister van economische zaken, Walther Funk gesproken over de ideëele organisato rische en materieele grondslagen der Nationaal-Socialistische economie, zoo als zij vooral ook in het Duitsche Oos ten moeten gelden. De Duitsche oorlogseconomie is in een nieuw stadium gekomen, waarin thans plan nen en leiding, uniform en vereenvoudigd, een zoo groot mogelijke concentratie van alle krachten èn de uiterste rationalisatie van den arbeid moeten teweeg brengen om met de beschikbare grondstoffen en arbeids krachten een nog grooter prestatie op het gebied der Duitsche bewapeningsfabricage te bereiken. Het prevaleeren van de bewapening eischt overal oriënteering op de nieuwe situatie. Voorts wordt de reorganisatie van de ambte lijke instanties, die reeds lang in het voor nemen ligt, voortgezet. De vereenvoudiging van de methoden bij den buitenlandschen handel heeft een aan vang genomen en nieuwe organisaties voor het gehee.le Rijk zijn voorbereid om be paalde productïetakken onder te brengen in een gesloten organisatie voor zelfbestuur. Door de .invoering van economische kamers per gouw moet een aanmerkelijke vereenvoudiging en standardisatie in den tusschenbouw der organisaties worden be reikt en daardoor opvoering van de presta ties. In den Nationaal-Socialistischen staat be staat geen standseconomie noch standen organisatie. Met nadruk betoogde de minister „dat tevenwoordig het parool luidt: meer pres teeren en minder organiseeren". Reorganisatie bedrijfsleven. - De reorganisatie van het Duitsche be drijfsleven maakt weliswaar de afschaffing van alle traditioneele instellingen noodig, zooals de industrie- en handwerkkamers zijn geweest, maar haar belangrijke, waarde volle taak wordt beter vervuld door de economische kamers der gouwen. Deze economische kamer is een nieuwe uitings vorm der Nationaal-Socialistische beschou wingswijze op politiek en economisch ge bied en wordt gemotiveerd door het inzicht, dat staats- en bedrijfsleven hun sterkste, laatste krachten uit de Volksgemeenschap krijgen. Funk besprak daarop de wijze, waarop de staat het bedrijfsleven in het Duitsche Oos ten financieel steunt en wees er vooral op, dat het steeds het streven der Nationaal- Socialistische staatsleiding zal zijn rekening te houden met de bijzondere behoeften van het Duitsche gebied in het Oosten. Omtrent de vraag, of een ingrijpende industrialisatie van het Duitsche Oosten geen beletsel zou zijn voor de juiste ver vulling van zijn taak agrarisch overschot- gebied voor het geheele Duitsche Rijk te zijn, verklaarde "Funk dat alle maatregelen voor dit Oosten zonder organisatie stuk werk moeten blijven. Slechts met behulp van industrialisatie kan men den trek der men- schen uit het Oosten naar het Westen de baas worden. Principieel wordt daarom ook zoowel waarde gehecht aan instandhouding van de bestaande bedrijven alsook aan ge paste verdere industrialisatie. Voor alle bedrijven die landbouwproducten verwer ken. zooals maalderijen, conservenfabrieken enz. ligt de natuurlijke plaats in het Oos ten. Eveneens staat vast, dat de voorzienings- industvie. vooral het energiebedrijf, aan merkelijk moet worden uitgebreid. Tenslotte zal vooral voor Dantzig in enge- ren zin de bevordering van een gezonde exportindustrie in aanmerking komen. Geldpolitiek. Tot slot. behandelde de bewindsman nog eenige algemeene economische vraagstukken Terwijl bij 't bedrijfsleven vergaande decen tralisatie moet worden ingevoerd, is op het gebied der geldpolitiek sterke centralisatie noodzakelijk. Naarmate de oorlog nog lan ger duurt komt meer geld vrij dat geen equivalente koopkracht vindt. Het overtol lige geld moet niet in stoffelijke waarden maar in staatsleeningen of in spaar- deposito's worden belegd. De spaardeposito's van het Duitsche volk zijn veilig, daar bij een zegevierende be ëindiging van den oorlog voldoende grond stoffen, arbeidskrachten enz. beschikbaar zijn voor een sterk vergroote goederen productie. Het zal ook niet moeilijk zijn de oorlogs schulden te betalen, hetgeen ook geldt voor de verplichting jegens het buitenland. Omtrent het resultaat van de aanmelding van aandeelen deelde de minister mede, dat er geen sprake kan zijn van veelomvattende speculatie. De aangemelde aandeelen be dragen nog geen procent van het totaal dei- ter beurze genoteerde aandeelen. De laatste Bollen-Zondag in zicht? Men wachte niet tot Pinksteren. In de streek tusschen Haarlem en Noord- Wijk. zoo schrijft de A.N.W.B., bloeien thans de Darwlntulpen op haar schoonst. Daar deze soort tot de laatst bloeiende behoort, zullen de toeristen, die nog een bezoek aan de bollenvelden willen brengen, verstandig doen, dit niet te lang meer uit te stellen en er b.v. niet mede te wachten tot de Pinkster dagen. In het noordelijke gedeelte van Noord- Holland, in Limmen en den Anna Paulowna- polder, is alles wat later, hier beginnen de tulpen pas te kleuren en kan men dus lan ger van de bloemenweelde genieten. Voor a.s, Zondag zijn echter ook voor de streek tusschen Haarlem en Noordwijk de vooruitzichten nog gunstig, geen narcissen en hyacinthen meer, maar prachtige tulpen velden. De zilverbons-diefstal in Amsterdam opgehelderd. 18.000 bons in beslag genomen. Een pientere bioscoop-cassière. Dank zij de oplettendheid van de cas- slère van een bioscoop-theater te Amster dam is de recherche er dezer dagen ln ge slaagd, den diefstal van f 2$.000 aan zilver- bons bijna volledig tot klaarheid te brengen. Zooals men zich zal herinneren, waren in het begin van Februari j.l. uit een drukkerij aan de Rustenburgerstraat, eenige tientallen ellen zilverbons van f 3.te zamen voor 28.000 gestolen. De nummers van de ge stolen bons, welke nog slechts gesneden be hoefden te worden, doch verder geheel ge reed waren, waren bekend. ~Tu was het onlangs een der bankinstel lingen in Amsterdam bij het controleeren an geld, dat zij van het bovenbedoelde bioscoop-theater ontving, gebleken, dat zich daarbij eenige zilverbons bevonden, welke van den diefstal uit de drukkerij afkomstig waren. Toen dit èen tweede maal gebeurde, werd de politie gewaarschuwd en het gevolg was, da.t de recherche van het bureau Pieter Aertzstraat de cassière van de bioscoop ver zocht. nauwlettend toe te zien bij het ont- angen van zilverbons van f 1.en bij twijfel de nummers daarvan te controleeren De juffrouw voldeed aan dit verzoek en Zondagavond j.l. deelde zij de recherche telefonisch mode. dat zij zoo juist weer een der gestolen bons ha<l ontvangen. Zij was verstandig geweest geen argwaan te tooncn, doch had de plaats van het toegangs- ,'ijs, dat. zij voor den zilverbon had ver strekt, genoteerd en dus behoefden de re chercheurs slechts liet; meisje, dat met den bon had betaald, mee naar het bureau te nemen. Daar bleek spoedig, dat de betrokken jongedame geheel onschuldig was. Zij had den zilverbon ontvangen van een vrouw voor wie zij zoo nu en dan boodschappen deed en deze vrouw bleek de echtgcnoote te zijn van een liftbediende van de drukkerij, waar de diefstal was gepleegd. Daarop volg de, na de aanhouding van de vrouw die nog negen bons in haar bezit had de arrestatie van haar man. doch deze gaf aan vankelijk slechts toe, dat hij zich met de uitgifte der zilverbons had belast. Eerst na langdurig verhoeren en het opstapelen dei- bewijzen. bekende de man, den diefstal, te zamen met twee anderen. te hebben ge pleegd. Een dezer medeplichtigen, een visch- venter, werd vervolgens eveneens gearres teerd. In een woning in de Spaarndammerbuurt, waar, na eenige omzwervingen, de buit be land was, konden nog 3 8.000 bons in beslag worden genomen. Ook een tweede heler werd aangehouden. Slechts een der dieven is nog op vrije voeten, doch ook diens arrestatie mag bin nen korten tijd worden verwacht. TWEEDE H.B.S. B. Geslaagd voor het eindexamen der Tweede H.B.S.-B: K. Beunder, M. Bran don, J. Komin, M. Luitinga, G. Ostenk, J. Salm, W. Schön en F. de Vries. Torpedojager, ijsbreker en vijf koopvaarders tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Mei (D.N.B,) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In een gevecht tegen een Ameri- kaansch eskader heeft de Dnitsche luchtmacht gisteren tusschen de Noord kaap en Spitsbergen een kruiser van de Fensacola-klasse van 9100 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Voorts werden een ijsbreker van 3000 ton en een koopvaardijschip van 2000 ton vernietigd. Een vrachtschip van 10.000 ton werd zóó ernstig getroffen, dat het van voorsteven tot achterste ven in brand stond. In een haven aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvlieg tuigen bovendien 4 Britsche koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7500 ton vernietigd." Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat de Britsche marine door de actie van Duitsohe strijd krachten ter zee en in de lucht sedert het begin van den oorlog 19 kruisers heeft verloren. De Japanners hébben 9 Britsche kruisers tot zinken gebracht. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat de vloot en de luchtmaoht van Italië in totaal 23 Britsche kruisers tot zinken hebben gebracht. In totaal hebben de dirle mogendheden dus 51 Engelsdhe kruisers vernietigd, terwijl Engeland in den vorigen wereldoorlog slechts 25 kruisers verloor. Van de 16 slagschepen, waarover Engeland bij het uitbreken van den oorlog beschikte, Zijn er nog slechts 8 bruikbaar, van de 9 vliegtuigmoedersohepen nog slechts 5. Zware aardbeving in Ecuador. Naar eerst thans bekend is geworden, is de havenstad Guayaquil in Ecuador Woensdagnacht dooi' hevige aardschokken geteisterd. Talrijke oude en moderne hui zen en constructies van gewapend beton zijn ingestort, waaronder een ziekenhuis. De bevolking vluchtte in een onbeschrijfe lijke paniek. Daar de electrische leidingen vernield waren, gingen de reddingswerk zaamheden met groote moeilijkheden ge paard. Het aantal dooden wordt tot dusver op 60 en het aantal gewonden op verschei dene honderden geraamd. Gevolgen zouden ook voor ons land noodlottig zijn. Zeer scherpe reactie van Duitsche zijde (Van onzen Haagschen redacteur) Hoe bijzonder ernstig men van Duitsche zijde de uitlating van Churchill in zijn jongste rede over gifgas acht, blijkt wel uit het feit, dat men ook in de Wilhelm- strasse officieel te dien aanzien stelling heeft genomen. Onze hoofdredacteur heeft het feit, dat de Duitsohe legerleiding heeft bekend' gemaakt, dat gas niet tot de nieuwe strijdmiddelen van het Duitsche leger be hoort terecht een verheugende mededee- ling genoemd. In Engeland echter be- heerscht het thema gifgas nog steeds de geheele pers. Van Duitsche zijde wijst men er daarom cup dat het niet voor de eerste maal in de geschiedenis van dezen oorlog zou zijn als Engeland zijn toevlucht zou nemen tot een middel, dat voornamelijk de burgerbevolking zou treffen. Men begon met de blokkade, die zich tegen onschuldige vrouwen en kinderen richtte. Hoewel Duitsohland daartegen di rect fel geprotesteerd heeft, is men in Duitsche leringen van meening dat aan dit protest in het bijzonder in de toen nog neutrale landen onvoldoende aandacht is geschonken. Men kwam pas tot een ander inzicht toen de burgerbevolking van het eigen land getroffen werd. In dit ver band herinnert men er aan, dat Engeland zich ook niet heeft gehouden aan de re gels van het oorlogsrecht ter zee waardoor Japan genoodzaakt was. evenals Duitsch- land, tot een tegeniblokkade over te gaan. De tweede fase van deze oorlogsvoering werd door de Engelschen ingezet met de stelselmatige bombardeering van de bur- SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Duizend Fransche kinderen zijn uit Parijs naar Zwitserland vertrokken. Deze kinderen komen uit de geteisterde Pa- rijsche voorsteden en uit Duinkerken. Hun evacuatie geschiedt in samenwer king -met het Zwitsersohe en het Fransche Roode Kruis- De universiteit van Chili heeft aan de film over het leven van dr. Robert Koch een bijzondere onderscheiding toe gekend. Bij de uitreiking der prijzen, die ieder jaar plaats vind't, aan de beste film van het verloopen jaar, heeft men in het instituut voor films met groote opvoed kundige waarde, den „Premio Unico" ver leend aan deze film, waarmede tevens ge zegd is, dat men tegenover dr. Kooh geen andere film kon stellen, die even groot in waarde was. De 45-jarige vrouw van een 63-ja rigen spoorwegbeambte te Serignola (Apulie) heeft, naar de bladen melden, haar 24e kind ter wereld gebracht. Volgens een bericht uit Washington ondersteunde de Amerikaansche minister van Landbouw in het congTes een voorstel van het landbouwblok om ln de Vereenigde Staten groote hoeveelheden graan te gebrui ken voor de vervaardiging van synthetische rubber. Toen de landbouwer Jac. van Zand vliet te Kruisland met een egge naar zijn land reed, kwam liij door een ongelukkig toeval in een sloot terecht met de egge boven op zich. Hij werd daarbij zoo ernstig gekwetst, dat hij korten tijd later aan de gevolgen overleed. In een villa te Genua heeft men het handschrift ontdekt van een geheel onbe kende cantatepartituur van Rossini. Musi cologen stelden met zekerheid vast, dat het handschrift der compositie, die in muziek- kringen zeer sterke belangstelling zal wek ken, echt is. De cantate is gedateerd met het jaartal 1820 en werd dus door den componist op twintigjarigen leeftijd geschreven. Van Vaticaansche zijde wordt medege deeld, dat de 57-jarige Apostolische vicarus in Tsjoengking, titulair bisschop van Tremi- tonte, mgr. Jantzen, in een gebouw, waarin hij na de verwoesting van de bisschoppelijke residentie door een bomaanval zijn intrek had genomen, vermoord is. Bij het verrichten van werkzaam heden is te Horst (L.) de 57-jarige dak dekker P. Thielen van een hoogte van 10 meter gevallen, tengevolge waarvan hij naar het ziekenhuis te Venlo moest wor den overgebracht, waar hii is overleden. De overledene was gehuwd en vader van 9 kinderen. Vrijdagavond om ongeveer zes uur is op den Parallelweg te Bussum een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een naar schatting 55-jarige dame het leven heeft gekost. Het slachtoffer, dat op de fiets reéd', werd door 't achterwiel van een haar achterop rijdende verhuisauto geraakt en tegen den grond ge slingerd. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig met haar hoofd op de straat terecht, dat zij met een schedelbasisfractuur bleef liggen. Een geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. De chauffeur had van het onge luk niets bemerkt. Uit de leemputten te Gilze Reyen is het lijk opgehaald van een 62-jarigen man uit Bréda. Zijn naam is nog niet bekend, daar zijn persoonsbewijs gedeeltelijk ver nield was. In een te Londen uitgegeven commu niqué over de operaties op Madagascar wordt volgens den Britsche» berichtendienst mede gedeeld, dat de toegangswegen tot cle Koe rierbaai van een sterke nlijnversperring wa ren voorzien en dat het korvet Auricula bij de opruimingswerkzaamheden is gezonken Generaal Hartley Is benoemd tot plaats vervangend opperbevelhebber der geallieer de strijdkrachten in Voor-Indië om generaal Whvell te ontlasten. Naar gemeld wordt uit "Luchonow (Voor-Tndlë). is de voormalige premier dei- Ver. Provincies Rafaimad Kwldwai, door do politie gearresteerd op grond van de Brit sche defensiewet. gerbevolking. Ook hiertegen heeft men in neutrale landen, zoo merkt men van Duit sche zijde op, eerst geprotesteerd, toen de eigen bevolking door de bombardemen ten werd geteisterd. In dit verband zal men zidh de Engelsche bombardementen op Den Helder. Arnhem en Haarlem her inneren. Voor dien tijd huldigde men in de niet oorlogvoerende landen veelal den stelregel: „Laten de Engelschen en de Duitschers elkaar maar bommen op hun hoofden gooien, dat deert ons niet". De Duitsche represailles bleven natuurlijk niet uit. En nu ls dan de derde fase van deze oorlogsmethode ingezet met het drei gement van Churohiill over het gebruik van gifgas. Met Jhr. de Geer kan men zeg gen: „Homo est homini lupus" (de mensch is een wolf voor zijn naaste). Nadrukke lijk heeft ook de Paus in zijn laatste toe spraak gewaarschuwd tegen een verdere voortschrijding op dezen weg der onmen- schelijke oorlogsvoering. Het is thans noodzakelijk, zoo betoogt men, dat de geheele cultureele wereld tegen de verschrikkelijke voornemens van Engeland en Rusland stelling neemt. Hoe de stemming in Engeland is. blijkt wel uit het feit, dat de bladen in grooten opmaak berichten brengen over de belangrijke uit vindingen. die Engeland op het gebied van gifgassen heeft gedaan. Ook is men van meening, dat de Engelsche civiele bevol king beter op de afweer van den gifgas oorlog is ingesteld dan de Duitsche bur gerbevolking. Zoo schrijft de „Daily Ex press", dat Engeland reeds een jaar met de voorbereiding van den gasoorlog bezig is. Een bericht uit Ankara maakt melding van het feit, dat daar opschudding is ge wekt door een Engelsche mededeeling. dat Churchill aan Stalin de vrije hand heeft gegeven om den gasoorlog te ontketenen. In de „Gïornale dTtalia'» schrijft Gayda, dat Churchill waarschijnlijk onder Arneri- kaanschen druk tot zijn bekende uitlating is overgegaan. „Men zal echter in Amerika en Engeland moeten bedenken, dat elke terroristische daad met dubbele munt zal worden te rugbetaald". Zeer merkwaardig is ook de uitlating van de Amerikaansche overste Waitt in de „New-York-Republic" van 23 April waar in hij schrijft: „De gasoorlog is voor de U.S.A. een ideale zaak, het gebruik van gas staat voor ons dan ook vast". Bijzonder ernstig acht men in Duitsche kringen de uitlatingen in enkele Anglo-Amerikaan- sche bladen, dat men niet moet wachten zooals in den wereldoorlog tot Duitsohland met gas begint. In dit verband is het ook nog van belang op te merken dat Stalin eerst onlangs Russische geleerden heeft onderscheiden naar aanleiding van hun ontdekkingen op het gebied van oorlogsgas. Churchill zelf versoheen dezer dagen bij een parade van de home-guard'' met zijn gasmasker. Zoo laat men van Engel sche zijde niets onbeproefd om stemming te maken voor den totalen oorlog in diit geval dus voor den gasoorlog. Aan deze uiteenzetting van Duitsche zijde, die wel bewijst hoe gevaarlijk de toestand is geworden, willen wii nog toe voegen, dat natuurlijk ook ons land door een gasoorlog getroffen zou worden op een wijze waarop al het oorlogsleed tot dusver in de schaduw zou komen te staan. De gevolgen van het gebruik van gifgas zijn, zooals wij reeds eenige dagen geleden schreven, niet te overzien. Intusschen: het is nog niet zoover. Dat net onmensohelijke wreede middel van de gifgassen nu, na bijna 2'/, jaar oorlog nog gebruikt zou worden, zou wel eens tot een wereldcatastrofe kunnen leiden, die zoo groot is, dat er in dezen oorlog zooals Jhr. de Geer zegt, alleen nog maar over wonnenen zouden zijn. Wij moeten aan nemen, dat ook de leiders van het Anglo- Amerikaansche blek tot dit inzicht zullen komen. Het gifgas kan in dezen oorlog niet an ders dan als 'n boemerang werken: hij, die er mee begint zal er het eerst aan ten onder gaan. GAS. Bs. In de radio-uitzendingen van Londen wordt thans herhaaldelijk het woord „gas" gehoord. Gas en nog eens gas. Als straks met het nieuwe offensief blijkt, dat de Russische horden in elkaar geschoven en vernietigd wor den, dan is er geen uitweg meer op militair gebied, dan zal Engeland z'n nederlaag moeten erkennen. Tenzijja Engeland heeft altijd nog 'n „tenzij", een laatste zet achter gehou den, dat is al zoo dikwijls gebleken en het komt er niet op aan hoe gemeen en ontaard een dergelijke zet is, mits het resultaat maar zou kunnen zijn, dat Engeland er zich uit redt. De laatste slag moet door Engeland gewonnen worden en die laatste slag komt in zicht Gas zal het doen. meent men, gas doet het waar alle andere middelen faalden. Het is het middel van den wanhopige, van den verslagene en het is tevens een groote vergissing, want gas zal alleen zijn: een onmenschelijke en menschont- eerende uitmoording, die minstens even diep het eigen volk treft en overigens in de mili taire beslissing geen wijziging zal brengen. Reuter wijst er in zijn radio-uitzendingen triomfantelijk op, „dat Groot-Brittanië thans reeds „het beroemde Amerikaansche gas Levi- site" bezit en het is de Noord-Amerikaansche kolonel Alden Waitt, die reeds op 27 April de vraag of gifgas mag worden gebruikt in het tijdschrift New-York Republique" met een volmondig „ja" beantwoordde. „Het is belachelijk", zoo constateerde hij. „te gelooven, dat gas niet gebruikt zal worden, omdat de Duitschers het tot dusver niet ge bruikt hebbenhet gebruik van gas is een vooruit beklonken zaak". Ook de Bolsjewisten hebben gassen, vreese- lijke gassen gemaakt, zoo juicht de „Daily Ex press" en het droevige in deze heele zaak is, dat de enorme draagwijdte van de voorgeno men misdaad tot niemand uit den kring van cynische oorlogsmisdadigers schijnt te zijn doorgedrongen Soliip getorpedeerd bij monding van Mississippi. Een Amerikaansche koopvaarder is bij de monding van de Mississippi getorpedeerd en ln den grond géboord, naar den Engel- scrtien nieuwsdienst uit Washington meldt. Philippijnseli goud naar San Francisco. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft het Amerikaansche departement van ma rine bekend gemaakt, dat voor den val van Corregldor een Amerlkaansch schip ln de baal van Manilla verschenen is en een „groote hoeveelheid" goud, zilver en gelds waardige papleren, die toebehoorden aan de Phllippijnsche commonwealth, aan de ban ken, mijnen en de Inwoners van de Archipel, aan boord genomen heeft. Deze schatten zijn toen op een tevoren afgesproken plaats in dien Stillen Oceaan door een kruiser over genomen en naar San Francisco gebracht. De nieuwe Duitsche wapenen (Dal)) Van Jilngclsche en Sovjet- Russische zijde wordt de buitenge wone uitwerking van de nieuwe Duit sche wapenen openlijk toegegeven. In Engelsche berichten uit Moskou wordt gemeld, dat het Duitsche leger over nieuwe mljnenworpers, over mijnen cn granaten van een nieuwe con structie en over ongemeen sterke vlammenwerpers beschikken. Volgens andere Britfiche berichten, die even eens aan Sovjet-Russische informaties ontleend zijn. hebben de Dultachcro nieuwe pnntserafwecrknnomien, waar- an do granaten bij ontploffing een hitte van 3000 graden ontwikkelen. In de berichten wordt toegegeven, dat «1e uitwerking der nieuwe wape nen_Yors«hrikkeHjk is. Het einde van den Pensacola- kruiser in de Noordelijke IJszee Naar het Opperbevel der Duitsohe weer macht over den geslaagden aanval op een vijandelijk vlooteskader in de Noordelijke IJszee nog mededeelt, werd het eskader in de vroege ochtenduren door Duitsche langeafstamasverkenmers waargenomen. Na den aanval, die te 19 uur volgde, had de Amerikaansche kruiser zulke zware beschadigingen opgeloopen, dat hii 300 mijlen ten Noorden van de Noordkaap zonk. Een der begeleidende vier torpedo jagers had de overlevenden van den krui ser aan boord genomen. Zooals verder werd waargenomen, was ook een der torpedojagers door bommen vernietigend getroffen, terwijl de andere met groote snelheid in Westelijke ridhting vluchtten. De Pensaeola-klasse. waartoe de krui ser behoorde, bestaat uit de zware krui sers Salt Lake City en Pensacola. Beide sohepen werden in 1929 in dienst gesteld. De snelheid bedraagt 32 zeemijlen, de be manning telt 612 koppen. Naast lichter geschut zijn zij met 10 kanonnen van 20.3 cm. uitgerust. Aan boord bevinden zich 5 vliegtuigen. Luchtgevechten hoven Malta. Zes Britten neergeschoten. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, zijn gisteren bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers op de vliegvelden van Malta herhaaldelijk hevige luchtgevechten gevoerd tusschen Duitsche jagers en Britsche jacht vliegtuigen. Hierbij hebben, volgens de tot dusverre ontvangen rapporten, de Duitsche jagers zonder eigen verliezen zes vijande lijke vliegtuigen, waaronder vier Spitfires, neergeschoten. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 18 Mei tot en met 31 Juli a.s. de met „22" genummerde bonnen van de pe- troleumkaarten ,.S" en ,,T" recht zullen geven op het koopen van één rantsoen kaar sen. Zooals bekend bedraagt één rantsoen kaarsen 300 gram. De aandacht wordt in verband met het bovenstaande er op gevestigd, dat de voor net koopen van kaaren aangewezen bonnen vooraf bij den winkelier moeten v/orden in geleverd desgewenscht tegen ontvangstbe wijs en de aflevering der kaarsen aan de verbruikers eerst plaats heeft, nadat de win kelier zich met behulp van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1