Haarlemsche Courant Vijand op Oostpunt van Kertsj samengedrongen. Kertsj gevallen Engelsche hoofdmacht in Burma vernietigd. 1 287e Jaargang No. 115 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent, Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Wnd, Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Maandag 18 Mei 1942 Bureaux Haarlem: Oroote Houtstraat 83, Bijkantoor: soenjja* plein 37. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redac tie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmuIden: Kennemerlaan 102, Tel. S437. Boven Fransche kust 15 Britsche toestellen neergeschoten. Bommen op de haven van Plymouth. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Ten N.O. van de stad Kertsj werden de resten van de verslagen vijandelijke troe pen op de Oostpunt van het schiereiland in een zeer nauw gebied samengedrongen. Over de straat van Kertsj vluchtende bolsjewistische strijdkrachten leden door luchtaanvallen zware verliezen. Op Tamanskaja ontstonden groote bran den en hevige ontploffingen. Duitsche jagers schoten hierbij in luchtgevechten zonder eigen verliezen, 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het gebied van Oharkow mislukten nieuwe aanvallen der bolsjewisten onder zware bloedige verliezen voor Üen vijand, liet aantal der tot dusver in deze gevechten vernietigde pantserwagens is tot 240 geste gen. In de overige sectoren van het Oostelijk front artillerie- en verkenningsactie. In het gebied rond Moskou alsmede ten oosten van het ILmenmeer, werden belang rijke" spoorwegverbindingen van den tegen stander door de luchtmacht grondig ver nield. Bij de gevechten in het Oosten ruimde een sectie van de tweede compagnie van het pionierbataljon 132 bij een enkelen aanval 1800 tankmijnen op. In Lapland en aan het Moermanskfront hadden eigen aanvalsacties een geslaagd verloop. Op het eiland Malta werden de vliegvel den overdag en des nachts gebombardeerd. Lichte gevechtsvliegtuigen brachten bij een vlucht overdag naar de zuidkust van Engeland in de haven van Plymouth door bomtreffers een vrij groot oorlogsvaartuig tot zinken en beschadigden bovendien een kanonneerboot en een vrachtschip. Het opperbevel maakte Zaterdag bekend: Na het overwinnen' van hardnekkig verzet zijn Vrijdag Duitsche troepen Kertsj binnen gedrongen. Stad en haven bevinden zioh in onze handen. In het gebied van Charkof zette de vijand zijn aanvallen voort. Deze werden tijdens harden strijd afgeslagen. Eigen tegenaan vallen leverden succes op. De vijand verloor tot nu toe 180 pantserwagens. In Lapland sloegen Duitsclie en Finsche troepen tijdens moeilijke gevechten in de bossohen den vijand achteruit en vernietig den een gevechtsgroep die van haar verbin dingen wa;s afgesneden. Aan het Moermanskfront hebben Duitsche troepen in den tijd van 26 April tot 13 Mei talrijke aanvallen van numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en omsingelmgspogingen verijdeld. Hierbij ver loor de vijand behalve talrijke gevangenen meer dan 8000 dooden en talrijk oorlogs materiaal. Onder d-en druk van deze zware verliezen heeft hij zijn aanvallen gestaakt en zich op zijn aanvankelijke stellingen te ruggetrokken. In de baai van Kola heeft de luchtmacht een vijandelijk transportschip van 8000 brt. vernietigd. Een ander groot koopvaardij schip werd door bqmfcréffers beschadigd. In dg Middellandsche Zee hebben Duit sche duikbooten van een formatie duikboot jagers een Britsch be wakings vaartuig en 'n begeleidend vaartuig tot zinken gebracht. Het bombardement van de vliegvelden op Malta werd voortgezet. Voor de Nederlandsche kust hebben pa trouillevaartuigen tijdens een Britschen luchtaanval op een Duitsch convooï vijl van de acht aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Bovendien werden in het Kanaal en aan de Nederlandsche kust een Britsche bommenwerper en een jacht vliegtuig door mijnvegers, twee bommen werpers, door artillerie der marine, neer geschoten. Een eigen mijnveger en een patrouille vaartuig werden tijdens deze gevechten zwaar beschadigd. Zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht werden in den afgeloopen nacht boven de Duitsche Bocht en aan de Deen- sche kust waargenomen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie brachten drie, mijnvegers twee Britsche bommenwerpers ten val. Vijandelijke concentraties in de Cyrenaïca uiteengedreven. Mussolini op Sardinië. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het front van de Cyrenaica zijn vijan delijke pantserwagens, die onze voorhoeden waren gpnaderd, door geschutvuur op de vlucht gedreven. Bij luchtgevechten zijn twee Curtiss door Duitsche jagers neerge schoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigforma ties hebben de vliegvelden van Malta ge bombardeerd. Hevige gevechten tussohen de begeleidende jachtvliegtuigen en vijan delijke jagers eindigden met een volledig succes voor onze jagers, die 9 Spitfires neer schoten, zonder zelf eenig verlies te lijden. Voorts werd nog een toestel door Duitsche jagers neergeschoten. In het weermachtbericht van Zaterdag maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: t Onze luehtformaties hebben m de Cyre naica doeltreffend vijandelijke concentraties voertuigen aangevallen. Een nachtelijk bom bardement werd ondernomen op Benghasi door Britsche vliegtuigen,waaryan één werd neergehaald. Hevige aanvallen werden her haaldelijk door vliegtuigen van de As on dernomen op vliegvelden van Malta. Ita liaansche jagers, die de bommenwerpers be schermden, verdreven een groote formatie Spitfires en haalden er vier van omlaag. Twee andere Engelsche toestellen werden door Duitsche jagers vernield. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Een van onze torpedobooten, onder bevel van den korvettenkapitein Francesco Acton, die een konvooi in de Middellandsche Zee vergezelde, heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht, Stel'ani voegt hieraan toe, dat thans in totaal 64 vijandelijke duikbooten sedert het uitbreken van den oorlog in de Middelland sche Zee tot zinken zijn gebracht. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Bij de gevechten in Noord-Afrika zijn twee Britsche pantserbrigades, die in Egypte gestationneerd waren, voor de helft vernie tigd. De rest werd zoo zwaar beschadigd, dat zij door de Britten uit den strijd genomen moesten worden. De eene pantserbrigade was uitgerust met Amerikaansche pantser wagens van het type „woestijnkruiser". Dc twee eenbeden bestonden uit Britsche elite troepen, die door het Duitsche Afrikakorps verslagen werden. Van 10 tot 16 Mei heeft Mussolini een in spectiereis op Sardinië gemaakt. Per vlieg tuig begaf hij zich naar Sassari en vandaar door de belangrijkste steden en dorpen naar Cagliari. Hij bezichtigde verschillende mili taire afdeelingen en begaf zich ook naar he' eiland Caprera, om een bezoek te brenger aan het graf van Garibaldi. Overal werd h' door de bevolking geestdriftig gehuldigd en te Cagliari, het einddoel van de reis, werd hem een triomfantelijke ontvangst bereid. Kapitein Lent behaalde in den nacht van 15 op 16 Mei zijn 30ste nachtelijke overwin ning met een nachtjager. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Zondagmiddag hebben Duitsche jagers aan het Kanaal de Britsche luchtmacht aanzienlijke verliezen toegebracht. Van een gemengde Britsche formatie, die de Fransche kust trachtte aan te vallen, wer den volgens de tot dusverre ontvangen berichten vijftien vliegtuigen neergescho ten. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug. Naar in het weermachtbericht van Zondag is gemeld, heeft de marine te land en ter zee 11 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Hiermee heeft de Duitsche marine se dert het uitbreken van den oorlog 1Ö03 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. De Führer heeft aan den eersten luitenant Ostermann, escadrülekapitein in een jacht- eskader, ter gelegenheid van zijn 100ste overwinning in de lucht als tienden officier der Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem een persoon lijk schrijven doen toekomen. Sinds gisteren bevindt de stad zich in Duitsche handen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 16 Mei (D.N.B.). Het Opperbevel van de Duit sche Weermacht maakt bekend: Na het overwinnen van hardnekkig verzet z(jn gisteren Duitsche troepen Kertsj binnen gedrongen. Stad en haven bevinden zich in onze handen. Twee vliegkampscliepen der V.S. op weg naar Australië. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Japansche vliegtuigen, die Vrijdagoch tend boven het Z.W. deel van den Stillen Oceaan een vijandelijke vloot hebben waar genomen, bestaande uit de Amerikaansche vliegkampsohepen Hornet en Enterprise, be geleid door enkele kruisers en torpedo-1 jagers, varende in Westelijke richting. Naari verluidt, keerde de vijandelijke vloot bij het zien van de Japansche vliegtuigen .om en vluchtte in Oostelijke richting zonder den strijd aan te binden. Commentators hebben verklaard, dat de; omstandigheid, dat de Ver. Staten plotseling twee vliegkampschepen naar deze wateren zenden, kan worden gezien als een indirect bewijs voor het feit, dat zij in den slag op de Koraalzee de Saratoga en de Yorktown hebben verloren. De behandeling der Joden na den oorlog. In arbeidskampen en deportatie. Zaterdag heeft als eerste Europecsche staat het met Duitschland bevriende Slo wakije een wet aanvaard welke als een soort wegbereider voor de behandeling van de Jodenkwestie na het einde van den oor log voor het komende continentale Europa wordt beschouwd. Het Presburgsche parlement heeft name lijk een wetsontwerp van de regeering aan genomen, zoo meldt de Berl. corr. van heat „Vaderland", dat analoog met de Duitsche maatregelen, ofschoon in een anderen vorm, de evacuatie van de Slowaaksche joodsche elementen langs wettelijken weg regelt. De Joden worden in arbeidskampen onder gebracht en daarna naar Oost-Europa ge deporteerd. Zij verliezen op het oogenblik van hun evacuatie het Slowaaksche staat- burgerschap en hun gehëeïe veemogen ver valt aan den staat. Ook hier bestaat een absolute analogie met de Duitsche maat- tegelen, echter met dit verschil dat men in Duitschland deze actie niet langs wet telijken weg doch langs administratieven weg ten uitvoer brengt. Alleen in de uit- j voering van de Slowaaksche maatregelen bestaat, vergeleken met de maatregelen welke men in Duitschland neemt, een zeke re tegenstelling. Terwijl men in Duitschland bij de behandeling van deze aangelegenheid absoluut van een raskundig biologisch standpunt uitgaat en bij de evacuatie van de Joden geen verschil wordt gemaakt in wat betreft religieuze overtuiging, confessie, verdienste tegenover den staat, enz., doet Slowakije zeer belangrijke en vergaande concessies wat betreft het lidmaatschap van een van de drie in Slowakije bestaahde christelijke kerken. Hier worden in dit ge val uitzonderingen gemaakt, d.w.z. deze Joden worden niet geëvacueerd en behouden hun vermogen. Ook Joden in gemengd huwelijk kunnen in Slowakije blijven ter wijl ook bijzondere verdienste aan den staat in'aanmerking wordt genomen. Groote buit in Japansche handen. Voor-Indische stad Imp hal gebombardeerd. Debnath: alleen de revolutie kan Voor-Indië redden. Gandhi wenscht de terugtrekking der Britten uit Indië. De Britsche hoofdstrijdmacht in Burma is, naar het Japapsche hoofdkwartier Zon dagmiddag heeft bekend gemaakt, op 13 Mei in het Indisch-Burmaansche grensge- gebied door de Japansche troepen volko men uiteengedreven. Dien dag verloren de ongeveer 20.000 man sterke Britsche troe pen rond 1200 dooden. De slag heeft zich afgespeeld nabij Kalo- wa, ongeveer 250 K.M. ten N.W. van Man- dalay. De resten der vijandelijke strijd krachten worden op het oogenblik hardnek kig achtervolgd. In de mededeeling wordt, erop gewezen, dat Kalowa een belangrijke plaats op den weg naar Voor-Indië is. In een aanvulling meldt Domei, dat in N.- Burma 1895 man vijandelijke troepen ge vangen zijn genomen en 5935 man gesneu veld. Bij de laatste gevechten stonden de Japansche strijdkrachten tegenover meer dan 32.000 man. Tot dusverre zijn 110 pant serwagens en tanks, 149 stukken geschut, 1265 auto's, 184 machinegeweren en 3000 geweren buitgemaakt. De Japansche troepen hebben op 15 Mei de strategisch belangrijke stad Katha, 200 K.M. ten Noorden van Mandalay, bezet. De Japansche luchtmacht heeft zonder, verliezen te lijden, een aanval gedaan op de Voor-Indische stad Imphal, waar uit. Burma gevluchte Britsche strijdkrachten hevig gebombardeerd werden. Verschei dene groepen vrachtauto's, die soldaten en munitie vervoerden, werden door bommen vernietigd. De commandant van een vliegtuigcorps heeft verklaard, dat de tijdens de operaties aldaar vernietigde 544 vijandelijke vliegtui gen uitsluitend gevechtstoestellen waren. De tegenstander beschikte naar verhouding over weinig bommenwerpers. Reeds daaruit blijkt, dat de vijand zich min of meer tot de verdediging beperkte. Het is gebleken, dat de samenwerking tus- schen de Britsche en Ohineesche luohtwa- pens niet feilloos is geweest. Aangezien de vijand zich tot afzonderlijke aanvallen be perkte, in plaats van aanvallen met groo- tere formaties 'te ondernemen, was het on mogelijk de vijandelijke luchtmacht tijdens WAARSCHUWING. Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die tie Duitsche Kriegsgerichte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veilig heid van de bezettende macht hebben moeten uitspreken en die intusschen voltrokken zijn, hebben een taal gespro ken, die niet misverstaan kan worden. Het verloop van het proces leverde de ondubbelzinnige bewijzen op, 'd'at de on verantwoordelijke, ophitsende leuzen van de overzijde van het Kanaal in een bepaalde minderheid van de 'bevolking steeds nog gewillige werktuigen vinden, die in hun grenzenlooze verblinding niet terugschrikken voor kuiperijen, waardoor zij logischerwijze in conflict moeten komen met de bezettingsautori- telten. Daar alle vermaningen en waarschu wingen "blijkbaar niet geholpen hebben, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen gezien de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen tegen een herha ling van soortgelijke cpmplotten te ne men. 460 personen, die vroeger in het openbare leven stonden en van wie aan te nemen is, dat zij met de aanstichters van de tegen de bezettende macht ge richte kuiperijen sympathiseeren, zijn als gijzelaars in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, waarop niet in scheldkanonnades van den Lonidenschen zender bedreigingen met den dood aan het adres van Neder landers en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden worden ge richt. Elementen, die het zouden wagen zich in vei-blinde onbezonnenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veiligen afstand levende volksvijandige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met hun eigen leven, doch ook met het leven fan deze gijzelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de af loop voor iedereen met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn, Wanneer het door de kuiperijen van de emigrantenclique te Londen tot gewelddadige handelin gen tegen Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden zou komen en de rust en orde verstoord zou worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. De Mexicaansche regeering heeft een wet uitgevaardigd, waai'bij de immigratie van Europeanen tot nader order verboden wordt. De ..Times" meldt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering binnenkort een speciale commissie naar Zuid-Afrika zal zenden. Om na te gaan, welke voor de 'oor logsindustrie belangrijke grondstoffen, die Amerika niet meer kan ontvangen uit het Verre Oosten, door Zuid-Afrika geleverd kunnen worden. De justitite te Tokio heeft een aan klacht ingediend tegen een groep Japan ners en buitenlanders wegens spionnage ten gunste van de Komintern. In den loop van het onderzoek is ook de Japansche Rijksdagafgevaardigde Ken Inoe- kai gearresteerd. De berichten over den omvang van dc id'oor de aardbeving in Ecuador aangerichte verwoestingen worden, nu de telefoonver bindingen hersteld zijn, steeds droeviger. Het totale aantal dooden is thans tot 200 gestegen. Daar tegelijk met de aardbeving ook een zware zeebeving is voorgekomen, heerscht over het lot van de bewoners der Galapagos-eilanden, van wie tot dusver-nog niets vernomen is, groote bezorgdheid. De regeering van Thailand' heeft beslo ten, den zetel der hoofdstad Bangkok te verplaatsen naar Soeraboeri. De verplaat sing van de hoofdstad moet in 1945 voltooid zijn. Bangkok zal het handelscentrum blij ven. (Soeraboeri ligt 175 km ten Noord- Oosten van Bangkok en is een Boeddhis tische stad). De groote jaarlijksche bloemententoon stelling aan den voet van den radiotoren te Berlijn is weer geopend. De groote attrac tie in doze dagen vormen de 500.000 tulpen, die in October vorig jaar uit Holland wer- "en geïmporteerd, en die thans in volle kleurenpracht bloeien. In de tweede helft der maand Mei wordt in het geheele Groot-Duitsche rijk een telling gehouden van de fruitboomen. Door de laatste strenge winters, in het bij zonder dien van 1939/'40, zijn vele vrucht- boomen beschadigd of zelfs afgestorven, zoodat de cijfers van de telling in 1938 geen basis meer bieden voor een goede oogst- schatting. Het gebrek aan benzine in Ierland geeft aanleiding tot ernstige ongerustheid. Men vreest, dat de oogst niet vervoerd zal kunnen worden en dat een crisis te ver wachten is. Er heerscht ook groot gebrek aan steen kool. Bijna alle steenkool wordt uit Enge land ingevoerd, maar de leveranties zijn minder geworden en van slechte kwaliteit. Laval heeft in een verklaring over de Fransche levensmiddelenpositie meegedeeld', dat hij hoopte, dat hem de overbrugging van het tekort aan broodgraan zou geluk ken. Van de ontbrekende drie millioen ton graan zijn er reeds twee millioen ingehaald. Wat de rest betreft, zoo hoopte Laval, dat Frankrijk zich uit eigen middelen zou kun nen helpen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, blijft de staking van het transportpersoneel in een mijn te Durham voortduren. Daar door kunnen ook de overige mijnwerkers hun werk niet verrichten. Het personeel der mijn bedraagt een 1600 man, die omstreeks 1800 ton kolen per dag produceerden. De staking is een gevolg van een loongeschil. j De president der Dominicaansche repu-' bliek Trujillo is zonder tegencandidaat her kozen. Het bijna twee-jarige zoontje van familie van Lieverloo aan de Rozenstraat te Oss wist door de omrastering van een kalk- kuil te komen, met het gevolg, Idat het kind in de kalk"terechtkwam. Het liep daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat het spoedig na het ongeval aan de bekomen verwondingen is overleden. Te Deggelo (gemeente Dwingelo) zijn gisteravond bij het oversteken van de straat twee meisjes van ongeveer vier jaar door een D.A.B.O.-bus overreden en op slag ge dood. Het waren kinderen van den heer J. van Veenen en van tien heer A. Schoen maker Jzn. Uit de Oude Maas, nabij het buiten Walevecht te Dordrecht, is gistermiddag een lijk opgehaald. Het bleek te zijn van den. veertigjarigen J, van E„ wonende Kolf- straat 69, Dordrecht, die reeds sedert 4 Mei werd vermist. luchtgevechten van grooteren omvang te vernietigen. Derhalve heeft men van Japan sche zijde in sterkere mate de vijandelijke De Diplo over Burma, luchtbases aangevallen. De Deutsche Diploma tisch -Politische Kor- respondenz schrijft: De welhaast weerga- looze nederlaag van de door het terrein be gunstigde verdediging van de Engelschen, Amerikanen en Ohineezen heeft alleen reeds van militair standpunt uit bezien een on schatbare waarde, daar nu al de naties, tegen wier bevrijding de Engelschen en Amerikanen zich overal in Azië met alle kracht verzetten, over de kwaliteiten van deze „verdedigers" en onderdrukkers geheel en al zijn ingelicht. In het nabije Oosten zal men ook de tee kenen verstaan, welke verkondigen, dat de van haar vrijheid beroofde naties Arabie ren en Iraniërs den dag zien naderen, waarop ook zij weer zich kunnen verheu gen in de nationale onafhankelijkheid. 'Generaal Alexander heeft verklaard, dat de Engelsche troepen in Burma „briljant" zijn opgetreden. Thans doen zich evenwel groote moeüijkheden bij de ravitailleering en tekort aan reserve-onderdeelen gelden, daar er veel moet worden gerepareerd. Ik heb alles gedaan, aldus Alexander, om de Japanners te beletten voor den moesson Indië binnen te vallen. De ko mende vijf maanden moeten de Indiërs evenwel het overige zelf doen. Naar de Asahï Sjimboen meldt, is de Ja pansche overwinning: bij Kalewa behaald door een uitstekend geslaagde omtrekkende beweging, waardoor den vereenlgden En- gelsch-Chineesche troepen de terugtocht naar Tsjittagong werd afgesneden. Zoo kon de linkervleugel der Japansche troepen, die van Jenanjong naar het Noorden oprukte, de vluchtende Engelschen tot den strijd dwingen en hen zóó vernietigend verslaan, dat na de zuiveringsoperaties alle Britsche en Tsjoengkineegche troepen uit Burma ver dreven zullen zijn. De bergpassen bij Kale wa zijn bedekt met dooden en oorlogsmate riaal. Verklaring van Gandhi. In zijn weekblad noodigt Gandhi naar de Britsche berichtendienst meldt, de Britten uit, hem te steunen bij een oproep aan de Britsche natie om de Britten terstond uit elk hunner Afri- lcaansche en Aziatische bezittingen en ten minste uit Indië te laten vertrek ken. Gandhi noemt dit een stap, die „voor de veiligheid van de wereld" noodig is. Wanneer aan mijn oproep gehoor wordt gegeven, zoo verklaart Gandhi verder, dan ben ik er zeker van, dat de prijs, die daar voor in den vorm van Britsche belangen in Indië en Afrika betaald wordt, niets is in verhouding tot de op het oogenblik voort durend stijgende oorlogskosten, van Enge land. Wanneer men daarbij nog de moroele zijde in het oog houdt, kan het zoodoende voor Groot-Brittannië, Indië en de wereld slechts winst beteëkénen. De voorzitter van de Indian Council and Leaque, Debnath Das. heeft een dringenden oproep tot het Voor- Indische volk gericht, waarin hij ver klaart, dat slechts een revolutie tegen de Britsche heerschappij den oorlog van Voor-Indië verwijderd kan houden. De regeering, zoo zeide Das in zijn toe spraak over den zender te Bangkok, moet den Engelschen ontnomen worden en het Indische volk worden toevertrouwd. De tijd is kort, het volk moet thans beslissen. Debnath Das gaf een beeld van de actie der Indiërs in het buitenland en zeide, dat het hun voornaamste taak is, het In dische volk in te lichten over de werke lijke bedoelingen van de landen van het Pact van Drie. De Britsche propaganda, zoo zeide hij, heeft alles gedaan om onder het volk vijandschap tegen de staten van het Driemogendhedenverdrag te zaaien. Het In dische volk zal overwinnen. Het moet zich echter bewust zijn van het feit, dat Japan, Duitschland en Italië vrienden van Indië zijn. De waarborg van Soebhas Chandra Bose, dat deze staten oprechte vriendschap voor Indië gevoelen en het zullen helpen, zijn vrijheid te verkrijgen, zal voor het Indische volk voldoende zijn. VICHY WIJST EISCH DER V.S. INZAKE ANTILLEN AF. Nota aan Washington. Wel bereid andere voorstellen te overwegen. De Fransche minister-president. Laval heeft den inhoud van de op 9 Mei door ad miraal Hoover aan admiraal Robert over handigde nota en den inhoud van het op 13 Mei langs diplomatieken weg overhandigde Fransche antwoord medegedeeld. In dit antwoord wordt er aan herinnerd, dat in October 1940 een overeenkomst tot stand is gekomen, waarbij de bijzondere status van de Fransche bezittingen in Ame rika werd vastgelegd. De thans ingediende eischen, zoo wordt in de Fransche nota gezegd, vormen de ernstigste schending van de Fransche sou- vereiniteit over de Antillen en admiraal Hoover heeft verklaard, dat, wanneer zij niet zouden worden aangenomen, de Ame rikaansche regeering deze souvereiniteit niet meer zou garandeeren. In de nota wordt verder vastgesteld, dat de Fransche regeering haar verplichtingen steeds is nagekomen en haar houding niet heeft veranderd. De Amerikaansche regee ring heeft door de weigering aan Robert toe te staan om rapport uit te brengen over zijn bestuur aan de Fransche autoriteiten aan ie hij uitsluitend verantwoordelijkheid schuldig is, een eisch ingediend, die de Fransche regeering verplicht is van de hand te wijzen. Verder wordt er in de nota opnieuw den 'nadruk op gelegd, dat de Fransche regee ring nooit de verantwoordelijkheid voor een handeling op -zich zal nemen, welke afbreuk zou kunnen doen aan de betx-ekkingen met het Amerikaansche volk, en dat de Fransche regeering geneigd is door bemiddeling van admiraal Robert alle voorstellen in overwe ging te nemen die bij inachtneming van haar souvereiniteit en neutraliteit gedaan zouden kunnen worden teneinde den status van de Fransche bezittingen op het Weste lijk halfrond te v ex-and er en. De Fransche tregeerïng zal aan de Amerikaansche regee- jrïng iedere garantie inzake de demobilisatie [van de oorlogs- en koopvaardijschepen ge wen. Daarbij wordt duidelijk vastgesteld, dat, Heze in geval door de Vereenigde Staten lebruikt kunnen worden. Nadat Laval den inhoud van de •notawis seling had meegedeeld, heeft hij de volgende aanvullende verklaring afgelegd: 1. Frankrijk zal in geen geval, wat er ook gebeure, afstand doen van een of ander deel van zijn souvereine rechten op de Antillen. 2. De Fransche ooi-logs- en koopvaardij schepen, die zich op het oogenblik in de havens der Antillen bevinden, zullen in geen geval jn de handen van een of andere bui- tenlandsche mogendheid, met inbegrip van dc Vereenigde Staten, vallen. 3. Admiraal Robert handelt namens de Fransche i-egeering en in overeenstemming met deze. Geen beslissing wordt genomen, zonder dat de Fransche regeering Admiraal Robert haar toestemming heeft gegeven. Laval is gisteren weer naar Parijs ver trokken om oesprekingen te voeren. Nederlandsche Artsenkamer Installatie van den Raad. In het gebouw van de Nederlandsche' Art senkamer op de Keizersgracht te Amsterdam is Zaterdagmiddag de Raad der Nederland sche Artsenkamer officieel door den presi dent der Nederlandsche Artsenkamer ge ïnstalleerd. In dezen raad der Nederlandsche Artsen kamer hebben, behalve de plaatsvervangend president der Nederlandsche Artsenkamer, en de plaatsvervangend leider der Neder landsche vereetxiging van ziekenfondsartsen, ook uit hoofde van hun ambt, zitting de lei ders van de gewestelijke bureaux der Ne derlandsche Artsenkamer. Als zoodanig zijn benoemd: J. Dozy, zenuwarts te Haarlem, voor Noordholland en Utrecht; L. M. ter Horst, arts voor hartziekten te Groningen, voor Groningen. Friesland en Drenthe: H. Couvret, huisarts te Arnhem, voor Gelder land en Overijssel: H. K. Wrede, arts voor tropische ziekten en geneeskundige bij den Raad van Arbeid te Leiden, voor Zuidhol land en Zeeland. Tot leden van den raad der Nederland sche Artsenkamer zijn voor den tijd van vier jaren de volgende artsen benoemd: J. Barth, huisarts te Groningen en H. C. C. Wagner, huisax-ts te Aalsmeex*, als specia listen; L. Hardenberg, zenuwarts te Amster dam; H. J. Oltmanns, oogarts te Amsterdam en J. C. Diehl ^e Bussum. Als hoogleeraar heeft in dezen raad zitting prof. dr. jhr. G. A. Kreuzwendedich von dem Borne, hoog leeraar in de inwendige geneeskunde te Groningen. Als ambtenaar-arts P. A. van Luyt, medisch adviseur bij de arbeidsinspec tie te 's-Gi-avenhage. De ziekenhuisartsen zijn vertegenwoordigd door dr. K. Keyer, geneesheer-directeur van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht en leider van het medisch front. De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst te 's-Gravenhage, arts J. A. Putto, vertegenwoordigt de Nederlandsche geneeskundige- en gezondheidsdiensten. Dr. L. J. del Baere heeft als deskundige op het gebied der ras- en erfelijkheidsleer zitting in den raad. Als hygiënist is in den raad op genomen dr. H. Peeters, leider der afdeeling volksgezondheid van den gemeentelijken ge neeskundigen- en gezondheidsdienst te Am sterdam, terwijl de longarts L. J. Boelen te Rotterdam als vertegenwoordiger van de belangen der t.b.c.-bestrijding zitting heeft. De president sprak tot de leden van den Raad der Nederlandsche Artsenkamer en zeide o.m.: Gij zult niet alleen meer de kundige geneeskunstenaar waaronder ik de ge heele vei-houding van geneesheer en pa tiënt zou willen verstaan hebben te zijn, maar gij zult daarbij de sibbe arts van de zich u toevertrouwd heb bende families en, wat nog ver daar boven uitreikt, gij zult een leider, een gezondheidsleider van en te midden van uw volk hebben, te zijn, want dan, maar ook dan alleen, zal ons volk de plaats in nemen temidden der Germaansche volke rengemeenschap waarop het om zijn uit stekende eigenschappen van bloed, en wat eigenlijk hetzelfde is, van karakter, recht heeft. Juist omdat het in wezen zoo'n voornaam volk is, voornaam niet bedoeld in den zin van hoovaaixlig, maar voornaam iri tegenstelling tot gemeen. Aan dit ,alles nu, den arts als genees heer, als sibbearts, als volksgezondheids- leider, leiding en richting te geven, dit nu, mijne aanstaande leden van den raad der Nederlandsche Artsenkamer is uw taak. Een even schoone als verantwoordelijke taak. Wat de verhouding patiënt-arts betreft, zullen een reeks i'eglementen en veror deningen worden voorgelegd, en ter be studeering worden gegeven, waarop uw weloverwogen op- en aanmerkingen op hoogen prijs zullen worden gesteld. Wat den sibbearts betreft, zullen richt lijnen moeten worden vastgesteld betref fende het onderzoek voor en raad bij het huwelijk, en wel in dien zin, dat dit ge schiedt op den huwbaren leeftijd, dus voor de liefde in het spel is en niet, zooals dat tot nu toe meestal gebruikelijk was, bij wijze van sp—ken vijf minuten voor het naar het sta ruis gaan, waarbij dan gewoonlijk glle goede raad in den wind werd geslagen. Hij zal het hoofd hebben te buigen voor de verruiming, die de biologische weten schap aan zijn inzichten heeft gebracht en zal ook hij in de eerste plaats hebben te zijn de gezondheidsleider van zijn volk als organisch geheel en eerst daarna met de zelfde voortreffelijke zorg, arts in de outi'e beteekenis van het woord. Ik wil er hier alleen in het kort op wij zen, dat langs dezen weg en ook alleen langs dezen weg, de erfelijkheidsriekten causaal kunnen worden aangepakt, terwijl de arts tot op den dag van heden, wat deze ztekten betreft, in zijn behandeling eigen lijk uitsluitend symptomatisch te werk ging, handelwijze ti'ie in de praktijk neer komt op het vullen van het vat der Da naïden. Daarom zal de arts in de toekomst de aan zijn hoede toevertrouwde patiënten en families met raad en inzicht hebben bij te staan, bij de gewichtigste daad van hun leven namelijk het bepalen van hun teelt keus, het alles beslissende moment van de ouders tegenover hun kinderen en vertiere nakomelingen. Een ouder moge zijn kinderen met nog zoo veel zorg omgeven, als maar mogelijk is, boven het door de erfmassa der ouders en voorgegane geslachten plafond vermag geen macht ter wereld, de mogelijkheden van het individu uit te heffen, eenige per- centagegewijs zeer geringe mutatieve kan sen daargelaten. Tot de plicht van den arts zal het nu xn de toekomst behooren, deze begrip pen dusdanig tot gemeengoed van zün patient te maken, da« zij als vanzclf- spekend daarnaar zullen handelen, zoo vanzelfsprekend, dat zij een handelen hiertegen, gevoelen als een vergrijp tegen hun volk. Want zoo ooit, dan geldt hier, dat dc zonden der vaderen zich zullen wre ken in hun kinderen tot in vele ge slachten. En nu het artsengeheim Niemand kan en mag het behoud van het artsengeheim nader aan het hart liggen dan U en mij. Maar het is ons allen bekend dat de ge wetensvolle medicus, door zijn gehouden zijn van trouw aan het „secret absolu" zich m bepaalde gevallen kan gevoelen als een misdadiger tegenover zijn volk. Het be kende feit, dat de arts niet bij machte was een luetlsch geïnfecteerde «patiënt, welke onvoldoende behandeld was, van het mis dadige voornemen om, tegen ziin raad in, een huwelijk aan te gaan, terug te hou den. zult ook gij altijd vol verantwoording nebben aangevoeld. Natuurlijk weet ik wel, dat de gewetensvolle arts,' langs aller- j om,Are£en hef tot stand komen van een dergelijk huwelijk todh zoo veel mogelijk BEKENDMAKING. Het bureau van den Bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: Den 15den Mei zijn ruim 2.000 vroe gere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officiex*en weer in Duitsche krijgsgevangenschap gebracht. Aan de betrokkenen is daarbij de volgende mo tiveering bekend gemaakt: De Führer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zij. die tot deze weermacht behooren. niet meer als krijgsgevange nen behandeld zouden worden, doch vrijgelaten. Dit geschiedde in de veron derstelling, dat zij het daarin liggende vertrouwen waardig zouden toonen. Misbruik makende van het loyale ka rakter van dezen maatregel hebben le den van dc voormalige Nederlandsche weermacht den laatsten tijd in belang rijke mate deelgenomen aan allerlei vijandige handelingen tegen Duitsch land. Onder hen bevond zich een aan merkelijk aantal vroegere officieren en aspirant-officieren. Dezen hebben daar mede. tegelijk, voor zoover zij destijds op ecrewoord werden vrijgelaten, hun eerewoord gebroken. Het Oppercommando van de Duitsche weermacht ziet zich daardoor gedwongen tie vrijlating der vroegere Nederland sche beroepsofficieren en aspirant-offi cieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Daardoor worden zij weer in vollen omvang onder de voor krijgsgevange nen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bijzonder onder de voor krijgsgevangenen gebruikelijke be perkingen der persoonlijke vrijheid." Deze redenen voor de getroffen maat regelen worden bij dezen ter algemeene kennis van het Nederlandsche volle ge bracht. Bovendien gebruikt de Bevelhebber der weermacht in Nederland dezen nood zakelijk geworden maatregel als aanlei ding om er opnieuw en met nadruk op te wijzen, dat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht meëdoogen- loos onderdrukt wordt. Indien in de toe komst mocht blijken, dat leden van de voormalige Nqderlandsche weermacht deel hebben aan vijandelijke handelin gen te^en Duitschland, dan zou tie thans getroffen maatregel uitgebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officie ren en herbepsondiérofficieren van de voormalige Nederlandsche weermacht. verhinderde, maar dat neerat niet weg, dat voor de wet ae moge lijkheid bestond dat de misdadige pa tient als aanklager tegenover den gewe tensvollen medicus kon optreden. In soortgelijke gevallen nu. waar dus door den enkeling, het volk als geheel bedreigd wordt, zal de arts niet alleen kunnen, maar zal hij moeten spreken. Aan de lioogheid van het artsengeheim doet dit, niet alleen niet af, maar juist doordat de verantwoordelijkheid hiervoor in handen van den arts zelf gelegd wordt, draagt het er eer toe bij er voor te waken, dat nu geen uitwassen in omgekeerde rich ting ontstaan, zal'mede tot uw taak be hooren, Wanneer een probleem U inoeilijk- lieden schept, zult ge nimmer mistasten, wanneer gij U te allen tijde in dc eerste plaats afvraagt: waarmede is mijn volk liet best gediend, in de tweede plaats: hoe wordt de eer en het beroep van arts liet beste hoog gehouden. Bij dit alles zult gü den Leider Mussert immer achter U vin den', want bij zün onzegbare liefde voor zün volk, ligt niets den Leider zoo na aan liet hart als de gezondheid en dc levenskracht van zün volksgcnootcn. Bij ieder gesprek als medicus met hem komt dit, telkens cn telkens weer, naar voren. Fn hiermede, in de overtuiging, dat gij het beste wat in U is, geheel zult geven tot heil van uw volk, en den artsenstand ter eere, verklaar ik u geïnstalleerd tot leden van den raad der Nederlandsche Artsenkamer. Idealen van vele artsengeneraties verwezenlijkt Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Zaterdag j.l. heeft te Amsterdam de of- ficieele installatie plaats gevonden van den nieuw benoemden „Raad der Nederlandsche Artsenkamer". Deze gebeurtenis vormt een mijlpaal m de ontwikkeling van de organisatie der art sen in Nederland en opent perspectieven voor een verdere-ontplooiing van den voor het behoud van volkskracht en volksgezond heid zoo belangrijken geneeskundigen stand. Daarom is het goed zien bij deze gelegenheid rekenschap te geven van het feit, dat de tot standkoming van de „Artsenkamer", als pu bliekrechtelijk lichaam met verordenende bevoegdheid, de verwerkelijking betcekent van idealen, die sedert vele artsengeneraties gekoesterd zijn en lang als onbereikbaar golden. De meest vooruitziende artsen heb ben altijd gewenscht, dat alle beroepsgenoo- ten zouden worden opgenomen in een goed geoutilleerd orgaan, dat de juiste leiding zou kunnen geven en tevens in nauw contact met de regeeringsinstanties een werkzaam aandeel zou hebben aan de voorbereiding van alle maatregelen van overheidswege op medisch en hygiënisch terrein. De eenheid der beroepsgenooten biedt de beste waar borg voor handhaving van de hoogste begin selen en tradities, waardoor de uitoefening van de geneeskunst zich in Nederland steeds heeft onderscheiden. Bij goede organisatie kan dit naar binnen krachtige lichaam der beroepsgenooten tevens de daaraan leidende rol vervullen bij de behartiging der belan gen van de volksgezondheid. Toen ondanks ontelbare reorganisatiepo gingen de voormalige Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst als privaatrechtelijk lichaam onmachtig bleek tot verwerkelijking van de genoemde idealen hoe lofwaardig en te waardeeren veel van haar arbeid ook geweest is was het duidelijk dat zij bij de vernieuwing van de grondslagen van ons staatsbestel, die de laatste maanden met toenemende voort varendheid en kracht zijn ter hand genomen het tempo van den tijd niet wist mede te maken. Maar wat zij aan deugdelijke en bruikbare bouwsteenen voor een betere, thans publiekrechtelijke, artsenorganisatie naliet, is niet verloren' gegaan en daarvan is bij den opbouw van de Nederlandsche Art senkamer een dankbaar gebruik gemaakt. Nu intusschen ook de tandartsen- en tie apothekersverordeningen zijn verschenen, nadert de reorganisatie van de geneeskun dige verzorging van het Nederlandsche volk begonnen met de afkondiging van het ziekenfondsenbesluit haar voltooi ing, in.zooverre dat een van de voornaam ste vleugels de artsenkamer „onder de kap is". De installatie van den Raad der Nederlandsche Axisenkamer maakt het mogelijk sneller te gaan vorderen met de noodige uitvoeringsvoorschriften. Wij her inneren hierbij aan het feit, dat het blij kens de artsenverordening de bedoeling is het vestigingsvraagstuk der artsen nader te regelen. Ook tie intercollegiale verhou- dTngen zullen door een beroepsrechtspraak en een beroeps-eererechtspraak, die thans voor het eerst alle stan'dgenooten omvat, in nieuwe banen worden geleid, een be roepsreglement zal het specialistenvraag- stuk nader tot de oplossing brengen. Een tarief-verordening zal de honoreering van den arts op hechtere grondslagen, vestigen*

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1