De prijzen van huizen en bouwterreinen. In ons .orïg artikel (zie het nummer van 13 Mei gaven, wij een overzicht van de döelstelfewh van het „Vervreem- ding^besluit nivt-landbouwgronden 1942", regelende de n>i3C^mjmpr(jzen voor huizen en bouwterrein nl*mvde van de normen, volgens welke le maximumprijzen door de Prijzenbureaas berekend worden. Daarbij bleek, dat t.a.* huizen geheel andere maat staven wordun aangelegd dan t.o.v. bouw terreinen. Een ander belangrijk verschil betreft de vraag of de verk- >p ondershands dan wel in het openba.ir (op de huizenveiling) plaats vindt. In beide gevallen is het notariaat in geschakeld. Pullen de overdracht van een huis of bouwt errein „uit de hand" geschiedt, is een verklaring van geen bezwaar ver- eischt af te gevén door 't plaatselijke Prij- zenbureau. Het verzoek om een dergelijke verklaring 'dient te geschieden via de in zending vitn een formulier en wel formulier I. Dit fonr-.ulier I moet worden onderteekend óf door den vervreemder óf door diens ge- machtigd'e (notaris), maar ook in geval de vervreem-ier onderteekent, dient de notaris „voor gezien" te teekenen. Heeft de ver koop echter in het openbaar plaats, dan wordt ^•rmulier II gebezigd, dat onde; - teekenid moet worden door den nota\,ls- pe.^e deeu daarin mede, dat een nfder inf het formuiier omschrijven obieCtza? wfprden geveiio in weik verband hü aan het Pjrijzenbureau wz0(?kt de tcfo^nprestatie -daartegen ten hov»c-te mag '-vorden gegund "te willen vaststellen peze „vaststelling" bij openbaren verkop-, treedt in de plaats van de „verklaring" bij onderhandschen verkoop. Het PruzffiDureau neemt zijn be slissing binnen twee weken, nadat het ver zoek omheen „verklaring" of „vaststelling" js ingediend. Zonder overlegging van een verklaring of vaststelling wordt de over schrijving var. een acte van overdracht in de openbare registers geweigerd. (Voor de goede orde merken wij op. dat de omstan digheid of een perceel uit de hand of in het bpëtpraar verkocht wordt, voor de bereke- nmê van de netto-opbrengstwaarde zie ons vorig artikel geenerlei verschil maakt). De meeste vragen van de formulieren I en II zijn gelijkluidend, zooals ligging van het perceel, kadastrale omschrijving en sectienummer, aard van het object, in deeling en bestemming van de bebouwde oppervlakte, hypothecaire schulden op het object rustende, totale jaarlijksche op brengst, jaarlijksche exploitatiekosten, enz. Daarnaast bestaan eenige verschillen. Zoo moet in formulier I (onderhandsche ver koop) de „te bedingen of bedongen tegen prestatie" worden ingevuld; „te bedingen of bedongen tegenprestatie" stemt overeen met art. 3. 2e lid v&a het besluit (het verzoek om afgifte van een verklaring van geen bezwaar kan voor of na het totstandkomen van een overeenkomst bij het Pnjzenbureau worden ingediend). Voorts dienen naam en adres van den verkrijger te worden ver meld. Laatstgenoemde twee punten komen niet voor op formulier II (openbare ver koop). omdat de notaris het formulier moet inzenden vóórdat de veiling plaats heeft (zie boven). t Van belang is vraag 8 van formulier II: „Geschiedt de verkoop executoriaal, krachtens art. 1223, 2e lid B.W.. krachtens art. 1122 B. W. of geheel vrijwillig?" Art. 1223, 2e lid, behelst het z.g. beding van de onherroepelijke volmacht. De eerste zin van dit 2e lid luidt: „Het staat (echter) den. eersten hypothecairen schuldeischer vrij om, bii het vestigen der hypotheek, uitdrukkelijk te bedingen dat. bij gebreke van behoorlijke voldoening der hoofdsom, of van de betaling der verschuldigde renten, hij onherroepelijk zal zijn gemachtigd het verbonden perceel in het openbaar te doen verkoopen. teneinde uit de opbrengst te verhalen zoowel de hoofdsom als de ren ten en de kosten". Art. 1122 heeft als in houd: „Indien de erfgenamen, of een of meer hunner, van oordeel zijn dat de on roerende goederen des boedels, of sommige daarvan, hetzij in het belang van den boedel, tot betaling van schulden als anderzins, het zij om een behoorlijke verdeeling te kun nen daarstellen. verkocht behooren te wor den, kan de rechtbank, na verhoor der an dere belanghebbenden of deze behoorlijk opgeroepen zijnde, den verkoop bevelen, overeenkomstig de voorschriften van de artt. 690 tot 694 van het W. v. B. R., des echter, dat. indien de verkoop in het open baar geschiedt, de tegenwoordigheid, im mers de behoorlijke oproeping, van -toe ziende voogden en toeziende curators wordt gevorderd". Uit het bovenstaande moge intusschen volgen, dat aan het notariaat ten deze een belangrijke taak is toevertrouwd. In de omstandigheid, dat de notarissen, blijkens de formulieren, in de gelegenheid worden gesteld zelf de netto-opbrengstwaarde te Berekenen, kan een verlichting van de werkzaamheden der Pr ij zen bureaux worden gezien, alhoewel de beslissing betreffende den maximumprijs natuurlijk berust bij de hoofden van voormelde bureaux. Mede wordt door de inschakeling van het nota riaat bereikt, dat eventueele ongeoorloofde praktijken, zooals het betalen van geld „onder de tafel door", het verkoopen van vruchtgebruik, e.d. worden tegengegaan. In dit verband zij opgemerkt, dat volgens art. 8, overeenkomsten, klaarblijkelijk gesloten om de werking van het besluit te ontgaan, nietig zijn. Behalve op huizen en bouwterreinen is het Vervreemdingsbesluit ook van toepas sing op de vestiging of verlenging van de rechten van erfpacht, van opstal en van be klemming. De vaststelling van den maximumprijs bii „onteigening" of „vordering in eigendom geschiedt, krachtens art. 5, rechtstreeks door den Secr.-Generaal van het Dep. van Binnenl. Zaken. Art. 7, 2e lid bepaalt, dat de Secr.Generaal voornoemd, beslissingen van de JPrijzen- bureaux kan wijzigen of vernietigen. Dit komt ongeveer overeen met art. 6, 2e lid van het Huurprijsuitvoeringsbesluit; in ge noemd art. 6. 2e lid wordt echter alleen gesproken van de mogelijkheid van wijzi ging van een beslissing van het Prijzen- bureau. In de Uitvoeringsbeschikking, welke reeds eenige dagen na het Vervreem dingsbesluit werd afgekondigd, worden enkele belangrijke punten nader geregeld. Zoo volgt uit art. 3 van genoemde be schikking, dat het Prijzenburcau bij execu- torialen of anderen verkoop in het open baar, den maximumprijs niet lager mag vaststellen dan de som van de op het AGENDA WOENSDAG 20 MEI. Gem. Concertzaal: Lou Bandy In „De drie vrijgezellen". 7.30 uur. Frans Hals Thoa.ter: „Stuka'a". 2.30, 6.30 en S.45 uur. Eiken leeftijd. Luxor: „De n>an np den achtergrond", 2.30, 6.30 en 8.4Tuur. Toegang bov. 18 jaar. Rennbrandt Theater: De Komedianten in „Nachtdienst", klucht in 3 bedrijven. 2.30 en <.30 i Palace: „Sterker dan de wet", 2.00, 6.30 en «.45 uur. Toegang hoven 14 Jaar. Movlac: Doorloopcndc voorstelling, DONDERDAG 21 MEI. Stadsschouwburg: „Die Entführung au» dein Sera!!". 7.30 uur. Gem. Concertzaal. Lou Bandy in „De drie Vrijgezellen", 7.30 uur. Gem. Concertgebouw (Tuinzaal): Beet hoven's pianosonaten door Karei de Jon!.-. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. object rustende hypothecaire schulden renten en kosten, voorzoover alth" 'ns deze hypothecaire schulden reeds op 9 •lei 1940 op de onroerende zaak waren gevestigd. Tenslotte regeit art. 4 van bet uit voeringsbesluit de wijze waarop de gun ning bij openbaren vgrkoop aats vindt. Art. 4 bepaalt hieromtrent, dat als bij den inzet of bij den afslag eö'> PrÜs wordt bereikt, gelijk aan den door het Prijzen- bureau vastgestelder: maximumprijs, ge vraagd zal worden of e- nog meer ge gadigden zijn. die bedoelden prijs wilier bieden. Zoo ja, dan kan m bepaalde ge vallen voorrang warder- verleend, n.l. a. indien het een "bjeet voor bedrijfs doeleinden betreft„ aan dengene, die in dit pand zijn bedr'jf heeft; b. aan den eip.enaar of huurder van een belendend p«nd> die daarin zijn be drijf uitoefent. Wanner-nu van geval a) of van geval b) geen sprake is, maar er zijn wel meer gegadigde die tegen den maximum prijs .koopen, dan zal. teneinde te bepa'-en aafi wien de gunning .zal ge sel-'.eden, tinschen gegadigden een loting plaats hebben. Alvorens tot de loting wordt overgegaan,, moeten degenen, die daaraan willen deelnemen aan den notaris bekend maken, voor wien zij wenschen te koopen; voor eiken gegadigde (of voor meer ge gadigden, die gezamenlijk het object wil len koopen) mag slechts door één persoon aan de loting worden deelgenomen. DRS. D. W. VAN HOUT. Haarlemsche Handelsvereeniging. Viering van het gouden jubileum. In intiemen kring wordt vandaag het gouden jubileum gevierd van de Haarlemsche Handelsvereeniging met een bijeenkomst in het „Middenstands huis", een lunch en een receptie. Op de bijeenkomst in de morgenuren voerden het woord de heeren B. W. Las- schuit, voorzitter van de jubileerende ver- eenling, H. van Weerden, namens de leden en L. de Groot, voorzitter van den Ned. Middenstandsbond. Daarna kwanten velen in restaurant Brinkmann bijeen, waar zij zich aan een lunch vereenigden. Van drie uur af waren belangstellenden in de gele genheid, gelukwenschen aan te bieden. De stichtingsdatum is 10 Mei 1892 en de bedoeling was een informatiebureau en incassodienst te vormen. Hirvoor bestond groote belangstelling, vooral omdat winke liers minder prettige ervaringen hadden opgedaan. In het eerste bestuur hadden zitting de heeren H. J. van Deurzen. voor zitter, H. J. Visser, secretaris. Joh. Albers, penningmeester, J. Leupen, J. C. Peese boom, P. J. R. van Huizen en Th. G. Schürmann. Aanvankelijk werd in een perceel aan de Sophiastraat een bureau ingericht, waar leden van het bestuur zit ting hielden. Later werd een administra teur benoemd, om de zaken te regelen. In den loop der vijftig jaren is twee maal ge poogd, het informatiebureau af te schei den van de vereeniging. doch hiervan werd toch afgezien. Later werd een perceel aan de Lange Begijnestraat betrokken, vervol gens aan den Jansweg 11, in 1919 aan het Nassauplein 1, in 1930 opnieuw aan de Lange Begijnestraat en sedert Juni 1939 heeft de vereeniging in het Middenstands- huis aan de Schouwburgstraat haar zetel. In den loop der jaren hébben vele Haar lemmers hun krachten gegeven aan de Haarlemsche Handelsvereeniging. Wij noemen de heeren J. C. Peereboom, die van het begin tot 1895 en van 1897 tot 1919 deel uitmaakte van het bestuur, H. J. Visser van 1892 tot 1895, van 1896 tot 1897 en van 1903 tot 1916. W. A. J. van de Kamp van 1905 tot 1914, en verder de hee ren H. Franken en A. H. Weyburg. Zes voorzitters hebben de vereeniging geleid. De heer Van Deurzen vervulde zijn functie één jaar en werd opgevolgd door den heer Th. G. Schürmann, die tot 1902 het voorzitterschap waarnam. De heer G. van der Most van Spijk was van 1902 tot 1914 voorzitter en bij zijn aftreden werd de heer F. H. Smit gekozen. Deze had reeds van 1895 af zitting in het bestuur en hij leidde de vereeniging tot eind 1934. Tallooze jaren gaf de heer Smit zijn tiid aan de vereeniging en werkte mee aan den bloei. Bij zijn afscheid werd hii tot eere-lid benoemd. De heer A. t an Weerden was in 1935 voorzitter en sedert .begin 1936 treedt de heer B. W. Lasschuit als voorzitter van de vereeniging op. Ook willen wij nog noemen den naam van den heer C. ten Boom. wien 5 April 1937 het eere-lidmaat- sehap werd aangeboden. SPORTDAG DER OPENBARE U.L.O.-SCHOOL. Dinsdag 2 Juni zullen de leerlingen der Openbare Ul.O.-school B (tijdelijk gehuis vest Jacobstraat 2) sportdemonstraties en sportwedstrijden houden op het gemeente lijk sportterrein aan de Mr. Jan Gerritsz- laan (Haarlem-Noord, bü de Van Nesstraat) begin te 9.30 v.m. Deze sportdag staat even als de vorige onder leiding van den gym nastiekleraar der school, den heer J. Admi raal: door de goede zorgen der Oudercom missie zullen de' ouders der leerlingen in de gelegenheid gesteld zijn talrijke fraaie en nuttige prijzen beschikbaar te stellen. VEREEN. „EENSGEZINDHEID". De Overijselsche, Geldersche en Drent- sche amusementsvereeniging „Eensgezind heid" houdt Zondag 31 Mei haar laatsten avond in dit seizoen. Het Hollandsch Caba retensemble „De Lachsprinters", onder lei ding van Martin van Delden. geeft een op voering \'an de cabaretrevue „Daar knap je vast van op". De voorstelling begint om zes uur. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „HAARLEM". In de gistermiddag gehouden algemeene ver gadering van de levensverzekeringmaatschappij .Haarlem" is aan de directrice, mevrouw M. HengeveldStol op haar verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend met ingang van 1 Juli. Haar zoon. mr, W. J. Hengeveld werd met Ingang van denzelfden datum tot directeur be- rtoemd. De heer J. E. Roeters van Lennep, commissaris der maatschappij, werd met algemeene stemmen herbenoemd. W^rkverscliaffiiigsobjecten in Haarlem. Vuur werklieden, die geen zwaren arbeid kunnen verrichten. De burgemeester van Haarlem heeft over wogen, dat het noodzakelijk is, objecten voor licht werk ter hand te nemen voor de tewerkstelling van werklieden, die, hoewel geheel valide, toch lichamelijk niet in staat zijn, de zware werkzaamheden te verrich ten. welke in polders e.d. in werkverruiming worden uitgevoerd. Hiervoor komen de volgende objecten in aanmerking: het egaliseeren, deels verhar- dep en richten van ongeveer 12000 m2 voet paden in den z.g. „Grooten Hout" (180 man- weken); onderspitten van blad in de bos- schen in den Hout, de bolwerken en het Noordersportpark, 11 ha (200 man- weken); handlangerswerk bij het verplan ten, snoeien en rooien van boomen en het schoonmaken van boomgaten (275 man- weken); het maaien met handkracht van taluds, sportterreinen en in het Haarlem merhoutpark, 20 ha (250 manweken); het opruimen van blad, enz. en het omzet ten (doorwerken) van blad en compost- hoopen (275 manweken); het spitten, egali seeren en voor aanleg in gereedheid brengen van een braakliggend terrein vóór het ge bouw van de provinciale griffie van Noord holland, 1 ha (225 manweken); het reor- ganiseeren van een plantsoenstrook langs den Orionweg (afvoeren van zand, spitten en bezoden van 4000 m2, löQ^manweken); het graven van plantstrooken, het beplan ten en omrasteren van niet begroeide ge deelten in de duinen, gelegen in de prise tl'eau van de gemeentelijke duinwaterlei ding, 6 ha (400 manweken); het zagen en kloven van slechte en doode boomen en een partij takhout tot brandhout, om dit te verstrekken aan daarvoor in aanmer king komende gezinnen (175 manweken); het voor de teelt van voedingsgewassen ge reed maken van braakliggende gronden, ge legen nabij den Orionweg 3,8 ha) be stemd om uit te geven als „volkstuintjes" aan inwoners dezer gemeente (345 man weken). Het totaal aantal manweken bedraagt 2475. De hieraan verbonden kosten zullen bedragen 73.855, t.w. 63.655 voor loo- nen, woonplaatstoelage, sociale lasten en vereveningsheffing en 10.200 voor mate rialen. kosten van vervoer, toezicht en ad ministratie, welk bedrag door den burge meester beschikbaar is gesteld. Aan de directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming is toekenning gevraagd van de gewone bijdrage uit het Werkloos- heidssubsïdïefonds in de uitgaven aan ar- beidsloonen, enz. VAKONDERWIJZERS O.L. SCHOLEN. In de verordening tot regeling der jaar wedden van het vakonderwijzend personeel aan de openbare lager,» scholen te Haarlem is bepaald, dat de wedde van de vast aan gestelde vakonderwijzers wordt berekend naar het hoogste minimum getal lesuren, ge geven in eenige periode van vier achtereen volgende cursusjaren na 1 September 1933, evenwel naar ten hoogste dertig. Daar het na 1 September 1941 niet altijd mogelijk zal zijn. dat deze leerkrachten per week dertig volle uren les kunnen geven, heeft de burgemeester besloten, voor het gewoon lager onderwijs genoemd garantiegetal van 30 op ten hoogste 27 terug te brengen. EERVOL ONTSLAG. De burgemeester van Haarlem heeft op zijn verzoek aan den heer H. J. Struvk te Haarlem eervol ontslag verleend als tijde lijk leeraar aan de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs. Voorts heeft de burgemeester aan den heer B. J. Garscen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de tweede H.B.S.-B. te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren het. volgende faillissement uit: Abraham Pimentel, reiziger, wonende te Haarlem, 2e Emmastraat 24, Curator Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem; Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit, te Haarlem. Verduisteren van 21.35 tot 5.37 u. 21 Mei: zon op 5.37, onder 21.37 uur. maan onder 1.35, op 10.53 uur. 22 Mei: zon op 5.35, onder 21.38 uur. maan onder 2.09, op 11.57 uur. Carillon van de Groote kerk wordt uitgebreid. Vijf nieuwe klokjes. 1 Het is gewenscht gebleken, het carillon van de Groote- of St. B3\okerk te Haarlem met vijf klokjes uit te breiden. De kosten van aanschaffing hiervan zullen 400 be dragen. Het ophangen en aansluiten van de nieuwe klokjes, het uitbreiden van het kla vier en eenige bijkomende werkzaamheden zullen bovendien een uitgaaf vorderen van 480. Het totaal benoodigde bedrag van f 880 is door den burgemeester beschikbaar gesteld. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING. Voor de leden van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vrou wen Electriciteits Vereeniging sprak Dins dagmiddag mevrouw R. v. d. Noord-Magré, voorzitster van deze afdeeling, over de taak der vrouw ir. deze en andere tijden. De spreekster legde er den nadruk op dat, bij :1e verzorging van het gezin, de vrouw er voor moest waken het materieele niet te zeer boven het ideëele te stellen, daar dan groot gevaar zou bestaan, dat de vrouw het geestelijke contact met het gezin zou verliezen. In dezen tijd van distributie, die physiek zooveel van de huisvrouw vergt, zal de nadruk nog meer gelegd worden op het materieele, doch dit is nog geen reden om het geestelijke te verwaarloozen. Een vrouw moet daar altijd tijd voor kunnen vinden; het zal haar en haar gezin ten goede komen. De tweede spreekster van dezen middag was mevrouw A. Roersch-Semeijns, die over haar ervaringen, opgedaan in de jaren dat zij door het land reisde om de huisvrouwen voorlichting te geven op voedingsgebied, vertelde, welke-zij met smakelijke anecdo tes uit haar vijftie-jarige propagandisten loopbaan illustreerde. SCHOOLKLEEDING. Aan de commissie voor schoolkleeding_te Haarlem werd bij raadsbesluit van bruari 1941 een subsidie van ten hoogste 25000 verleend, teneinde daaruit de kos ten te bestrijden van aan schoolkinderen uit te reiken klompen, kousen en schoenen. De commissie heeft voor dit doel uitgegeven een bedrag van f 13.066,73, waarvoor ziin uitgereikt 2704 paren schoenen ad ƒ9860,81, 3250 paren klorrlpen ad 3205,92 en 184 pa ren kousen uit den aanwezigen voorraad. Voor kleine uitgaven, administratie, druk werk, enz. werd een bedrag van 680.37 be steed, zoodat de commissie in totaal heeft uitgegeven 13.747.10. Op 31 December 1941 waren nog 147 paren kousen in voor raad. VERKOOP VAN GROND. De burgemeester van Haarlem, waar nemende de taak van den raad dezer ge meente. heeft besloten aan W. van Essen te Heemstede te verkoopen ongeveer 510 m2 --ond, gelegen aan de Boschlaan, tegen 10 per m2. AANSCHAFFING DLTTSCHE LEERBOEKJES. De burgemeester van Haarlem heeft be sloten een bedrag van 1300 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van de noodige exemplaren van het „Deutsches Lehr- und Lesebuch für die Niederlandische Volks- schule" van G. F. E. Blijdenstein en K. E. König, met bijbehoorend „Lehrerheft" ten behoeve van net onderwijs in de Duitsche taal op de openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs met een ze vende leerjaar. Het betreft hier de invoering van een nieuw leervak voor deze scholen. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk zal Donderdag 21 Mei van 34 uur door den stadsorganist George Robert een concert worden gegeven. Het programma luidt: Toccata F gr. t., j. s. Bach Choral ..Wat God doet, dat is welgedaan". A. Guilmant Soeur Monique,' (Rondeau), F. Gouperin Fantasie C gr. t., c. Franck Rhapsodic III sur des Cantique bretons, C. SaintSaëns Toccata, Th. Dubois J. J. BEIJNES N.V. Uit het jaarverslag over 1941 van de Fa briek van rijtuigen en spoorwagens J. J Beynes N.V. te Haarlem blijkt, dat de winst ƒ70.582 heeft bedragen. Voorgesteld wordt deze als volgt uit te keeren: aan preferente aandeelen A 6 pet ƒ45.000, aan preferente aandeelen 5 pet. f562,50 en aan gewone aan deelen 5 pet. ƒ25.000. Het restant ad ƒ20.46 zal op nieuwe rekening worden overgeschre ven. H.B.S. A MET VIJF JARIGEN CURSUS. Voor het eindexamen zijn aan de H.B.S. met vijf jarigen cursus geslaagd de dames: Aufderheyde, w. M. van der Palm. C. C. Kro M. A. Lebert, N. W. van der Kroon, M Stam. W. Stappmanns. H. J. M. Hofstede, A. J. Lodewijk. J. H. M. In den Bosch. A. A. van der Wende, M. Handgraaf. A. G. W. Timmer, H. P. Machielse, A. F. W. de Jongh, M. Wisstng. R. Germeraad, D. A. de Jong, T. Wildeboer, H. Becker, W. C. Rauchbaar, en de heeren: W. Enthoven, O. J. Yntema, G. Wessel, K. J. B. Keuning. J. D. Fol- keitsma. R. R. F. Kraft. C. Hut. E. Sieswerda. G. C. de Groot. J. W. Kamstra, W. Hultzer. J. Kummer, J. Weidema. K. Kannegieter, A. W. Schouwenaars. H. Hulsebosch, H. A. Wortel, D. S. Leeflang, P. Schutte, H. Koster. John H. JLobry, J. E. R Rahusen, P. H. Willemse. Calisch. M. Veldhuizen. P. Lieth, A. D van der IJssel. H. Sleutelberg, C. Fris. DE HEER F. DE WAL OVERLEDEN. Na een kortstondig ziekbed is te Haar lem overleden de heer F. de Wal. bestuurs lid van de Friesche kaatsclub „Frisia". Hij was de centrale figuur van deze ver eeniging. Hem was altijd de leiding der wedstrijden toevertrouwd. Ook voor de Friesche vereeniging „Gysbert Japicxs" heeft hij veel en goed werk verricht. De teraardebestelling zal Vrijdag a s. om half twaalf geschieden op de Noorderbe graafplaats aan den Vergierdeweg. Max Blokzijl vertelt van zijn ervaringen. „Ik ben Nederlander in hart en ziel en hij die dit land kapot wil maken, zal in mij zijn grootsten vijand vinden Moeder en kind veilig, dank zij den Neder- landschen Volksdienst. Sluit u aan als lid. Links: Bij de succesvolle Duitsche aanvallen in den Noordelijken sector van het Oos telijk front worden groote hoeveelheden wapens en munitie op de Bolsjewisten buitgemaakt. (P.B.Z.-v. Eysden-P. K. Cantzler-Pax Holland-c) Rechts: Generaloberst Von Manstein en Generalobcrst Von Richthofen met de officieren van hun staf op hun post, van waaruit zij den aanval op het schiereiland Kertsj in nauwe samenwerking tusschen leger en luchtwapen leiden. HoffmannStapfP. K. HorterPax Holland m. De hier aangehaalde uitspraak van Mussert prijkte in groote letters boven het met bloe men en laurieren omlijste podium in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage, waar Max Blokzijl voor een aandachtig ge hoor, dat zich tot in de verste uithoeken der gaanderijen, zaal en rotonde uitstrekte, eenige van zijn vele ervaringen vertelde. Max Blokzijl, die met daverend applaus werd ontvangen ving zijn 4cesrtaa« aan met de woorden „Geachte luisteraarHij ver zocht dengene 7 ond-r hen. cue hem weieens door de radio gehoord htcden, de hand op te steken. Aan dit verzoek voldeden alle aan wezigen en dat waren er zeker 2501. Hij herinnerde jan de 0"> jaren, welke hij ais iournalisl in Du it sob land had doorge bracht en aan de practische crvarli g van het nationaal socialisme welke hii daar heeft verkregen. In Nederland constateerde hij b:j zijn terug komst hier te ïande een ontstorend gemis aan kcnrtis omtrent de nalionaal-sccialistlsche beginselen bij de groote meerderheid van ons volk Dit feit heeft hem ertoe gebracht, aan de autoriteiten te verzoeker. ris radiospreker op te treden Verder deed .«preker rijn hoorders genieten van een bloemlezing ui» de veie anonieme briefjes die hij rindsdlen heeft ontvangen. Voor hem -haat vast, dat het Nvc'erlandsche volk in overgroote meerderheid voor het nationaal-socialisme gewennen zal worden. Dat zal dan in de eerste plaats aan Mussert te danken zi-n, want als het Mussert niet zou eelukken. dan zoo spreker geen ander weten, die het wel zou kunnen bereiken. Evenals Mussert is spreker trotsch op zijn Nederlanderschap. Als goede Nederlanders kunnen wij de beste vrienden van de Duitsehers zijn en de woor den. „Ik ben Nederlander in hart en ziel en hij die dit land kapot wil maken, zal in mij zijn grootsten vijand vinden", zijn wel de mooiste, die hij ooit heeft vernomen. Geen enkele goede Duitscher ook zou wenschen, dat de Nederlanders Duitsehers werden. In het natïonaal-socialisme ziet spreker den sterken band. die beide volken kan binden. Alleen aan Mussert en de N.S.B. zal het te danken zijn. indien het Nederlandsche volk straks uit het dieptepunt, waarin het zich thans bevindt, weder naar boven zal komen. Met samenzang werd de avond besloten. Maximum-prijs voor zeeppoeder. In de Staatscourant is opgenomen de prijzen- beschikking zeep- en waschpoeder no. 1. Volgens deze beschikking mag voor zeeppoeder ten hoogste de prijs van f0,l2'i per pakje van 250 gram inclusief omzetbelasting aan het publiek in rekening worden gebracht. Tevens is aangege ven. welke prijzen bij verkoop van verpakte zeep poeder aan groot- en kleinhandelaren mogen worden berekend. ALLE-DAG-KERK. Bij den dienst van de Alle-Dag-Kerk op Donderdag 21 Mei des avonds om 7 uur zal mej. Tilly Vrugt eenige liederen ten gehoore brengen. De diensten van de A.D. K. worden gehouden in het Koor der Groote Kerk, ingang Klok'huisplein. WAARSCHUWING IN VERBAND MET VERGIFTIGINGSGEVALLEN BIJ VEE. De directeur van den veeartsenijkundi- gen dienst van de directie van den land bouw vestigt de aandacht van vele vee houders op het volgende: Gedurende de laatste weken zijn in ons land weer enkele gevallen van vergifti ging met doodelijken afloop onder het vee voorgekomen, die, niettegenstaande her haalde vroegere waarschuwingen, moeten worden toegeschreven aan het onvoorzich tig omgaan met stoffen, die bij de bestrij ding van den coloradokever worden ge bruikt. Blijkbaar zijn op verschillende boer derijen van het vorige jaar restanten van dit middel overgebleven. Bedoeld wordt het in geringe mate rose gekleurd calciuntarse- naatpoeder. Ter voorkoming van onaangenaamheden is het noodzakelijk vooral geen zakken, waarin calciumarsenaat verpakt is geweest, te gebruiken voor andere doeleinden, zon der grondige reiniging. Er blijft zoo gemak kelijk iets in de hoeken, naden en punten der zakken zitten. Papieren en jutezakken zijn door uitkloppen niet voldoende gerei nigd. Jutezakken wassche men uit met veel water. Papieren zakken kunnen beter ver brand worden. Eventueele resten van cal- ciumarsenaatpoeder moeten goed worden opgeborgen en de zak moet worden voorzien van een opschrift of van een label, waaruit blijkt, wat de zak bevat. HUISVLIJTACTIE NEERLAND'S JEUGD AAN HET WERK. De tentoonstelling Neerland's Jeugd aan Werk, welke eind Mei hier ter stede zou worden gehouden, is uitgesteld tot medio September De knutselaars moeten nog eenig geduld uitoefenen en kunnen alsnog werkstukken gereed maken. De tentoonstelling gaat beslist in September a.s. door. FIRMA'S OP DE EERELIJST. De administratie van de Nederlandsche Ambulance heeft een eerelijst aangelegd, waarop de verschillende Nederlandsche fir ma's vermeld staan, die maandelijks een vast bedrag storten voor de Nederlandsche hulp expeditie aan het Oostfront. Een Eerelijst van firma's, die op deze wijze daadwerkelijk hebben medegearbeid aan den opbouw van het nieuwe Europa en aan het verwerven van een eervolle plaats voor ons land in dit nieuwe Europa. Komt uw firmanaam reeds voor op deze lijst? Of vindt u het niet noodig mede te arbeiden aan de toekomst? Doe mede aan dezen arbeid en stort maan delijks een vast bedrag op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aardapp. 2 6 A Aardapp. 26B Bloem (greb. 301.3ui Of brood) 309.313 Boter 26 Boter (mars.) 26 Brand.-lof f. Olt/m 05 BV Brood (geb.) 26A Brood igeb.) 26 B Chocolade 26, 28 Cigarillos 2 6 27 Gort 311 Havermout 307 •hun (250 er. suiker) 303 Kaas ?9S, 302. 306 Kaas 310 314 Kofflcsnrr. 2S8 MaJwita verin.) 31 5 Mare. (bot) 2fi Melk 26 t/m 29A Melk 26 t/m Petroleum Peulvr. (haver mout) 307 Hijst 4-17, 4-1 S Scheerzeep u Sigaretten 26. 27 Siga retten Sigaren Suikerwerli Tabak Suiker Suiker (Ja,„, „uo Toiletzeep (80%) J Vermicelli 315 Vet (bot. Marg.) 2 6 Vlecseh 26 A Vleescb 26B Zeep j Zeep 29 3 Kaart Floevcelh. t/m. Aard l 1/4 kg. 23 Mei Aard 1/2 kg. 23 Mei lOOgr. 13 Juni 100 gr. 13 Juni 125 gr.23 Mei 125 gr. 25 Mei Algem. Boter Vet Brand vorsch. 31 Dec. Brood 400 gr. 23 Mei Brood 50 gr. 2 3 Mei 100 gr. 13 Juni 10 st. 2 3 Mei 250 gr. 13 Juni 250 gr. 13 Juni Tabak Algerii. Algem Aigem. Algem. Algem. Al gei Algem Vet Melk Melk Petr. 500 gr. 13 Juni 100 gr. 1 3 Juni 100 gr. 13 Juni 2 50 gr. 1 3 Juni 100 gr. 13 Juni 125 gr 25 Mei 3 1/2 L. 13 Juni 1 3/4 L. 13 Juni 2 L. 13 Juni Algem. Reserve U Textiel 26. 27 Tabak 06 Versn, 26, 27 Tabak 16. 27 299 303 150 gr. 50 gr. 50 gr. 20 st. 20 st. 5 st. 100 gr. Ta.bak Algem. 1 kg. Algem lOOgr. Toiletz. 75 gr. l-'um. 100 gr. Vet 125 gr. Vleesch lOOgr. Vleesch 2 5 gr. Zeep 90 a 450 gr. Alg. 90 a 450 gr. 13 Juni 13 Juni 31 Aug, 2 3 Mei 23 Mei 23 Mei 13 Juni 23 Mei 13 Juni 13 Juni 31 Mei 13 Juni 2 5 Mei 23 Mei 23 Mei 31 Mei 31 Mei W.n. Hoofdredacteur: J. V. Bnudewyns, Haar Iem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C Deiks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmecr Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J A Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor vclsen en omgeving: J. j. E. van Baartel. IJmulden ZWEMMEN SAMENSTELLING HAARgEMSCHE ZWEMPLOEG. Voor den laatsten stedenwedstrijd te Rotter dam heeft de zwemcommlssle van den Kring Haarlem de volgende ploeg samengesteld: 400 M. borstcrawl dames: I. Smit (HPC) en Kwak (VZV). 200 M. borstcrawl heeren: A. v. d. Boogaerde (DWR), J. v. Merkesteyn (Haarlem), T. Kloots (HPC) en F de Geest (HPC). 100 M. rugslag dames: M. Jansen en T. Kamp (beiden Haarlem). L. Heisterkamp (HVGB) en A. Sevensma (HPC). 100 M. schoolslag heeren: M. Spaanderman. J. Bais en J. Bakker (allen Haarlem) en P. Swier (VZV). 4x100 M. borstcrawlestafette dames: M. Kwak (VZV). H. Bakker. F. de Geest en I. Smit (allen HPC). 4 x 100 M. borstcrawlestafette heeren: J. v. Mer kesteyn (Haarlem). A. v. d. Boogaerde (DWR) e F. de Geest en M. Mauritz (beiden HPC). Schoonspringen heeren: A. Zomer (HVGB). Het waterpolozevental zal nader worden bekend gemaakt. DR. W. E. -MER ENS-BEK ER WEDSTRIJD. Zondag 12 Juli organiseert de Haarlemsche Reddingsbrigade voor de tiende maal haar jaar- lijkschen wedstrijd om den Dr. W. E. Merens- beker. Deze wedstrijd omvat: 100 M. gekleed zwemmen, waarvan 75 M. in schoolslag gevolgd door het vervoer van een pop over een afstand van 25 M.; met hurk val te water gaan, 10 M. zwemmen en daarna een pop van den bodem op duiken; en het afleggen van een medische proef. Bij de beoordeeling woidt uitsluitend gelet op de technische afwerking. Nederlandsche Voetbalbond Afdeeling Haarlem. Het wedstrijdprogramma voor 25 Mei (2en Pinksterdag) luidt: AFD. 1 A: Beverwijk 2—EDO 3, 2 uur. AFD. 1 B: O. Gezellen 2—Alliance, 2 uur. AFD. 1 C: Zandv.meeuwen 4—Kennem., 3. 10 li. AFD. 2 B: TYBB 3—HBC 3. 2 uur. AFD. 2 C: N. Vennep—RCH 7. 2 uur. AFD. 2 D: THB 2—DIO 2, 10 uur. AFD. 2 E: Halfweg 2—VI. Vogels 2. 10 uur. AFD. 3 A EDO 7—Terrasvogels 4, 10 uur. AFD. 3 C: IEV 3—DEM 5, 12 uur. AFD. 3 D: Hlllinen 4Zandv.meeuwen 7, 10 uut, AFD. 3 E: EHS i—'Terrasvogels 3, 10 uur. AFD. 3 F: Halfweg 3—Droste 3. 12 uur. AFD. 4 B: Geel Wit 3—HBC 5, J2 uur; TYBB 6 —Van Nispen 2. 12 uur. Hoofd. Boys 2—DEM 6, uur. TZB 3—BSM 3, 12 uur. AFD. 4 D: VI. Vogels 3—EHS 5, 10 uur; DSK -RCH 10, 11 uur. AFD. 4 E: Schoten 5—ETO 3, 10 uur. JUNIOREN COMPETITIE. AFD. A: DCO a—VSV a. 10 UU1-. AFD. C: Scholen bBloem end aal a. 1! uur. AFD. D: NAS—VCV, 12 uur; Vogelenzang—Con cordia, 2 uur. AFD. E Kennemers cKinheim, 10 uur. AFD. F: TYBB b—Santpoort b. 12 uur; IEV c- O. Gezellen c. 2 uur; DEM b—OIV b. 12 uur; Santpoort c—IEV b. 12 uur. AFD. H: DCO—Terrasvogels b. 12 uur. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 23 MEI. ZATERDAGCOMPETITIE. AFD. B: VVY 3Kennemerland 3. 4 uur. AFD. C: Kennemèrland 5—SIZO 2. 4 uur; VEW 3—Telefonia 2. 3 uur. ROEIEN ROEI WED STRIJDEN OP DEN AMSTEL. De Nederlandsche zeil- en roeivereeniglng o ganiseert roeiwedstrijden voor amateurs, te hou den op den Amstel op 6 en 7 Juni a.s. Het pro gramma van Zaterdag 6 Juni vermeldt de vol gende nummer: jonge vier a. oude vier. overnaadsche vier. jonge skif b, jonge acht b. jonge twee a. overnaadsche skif en vier zonder stuurman; dat van Zondag 7 Juni de nummers: twee zonder stuurman, jonge skif a, oude skif, oude twee, jonge vier b. ov naadsche twee, oude acht. jonge twee b. jonge acht a, dubbel twee en lichte vier. Tusschen deze nummers door worden op beide dagen zes nummers stijlroeien voor dames en v nummers snelroeien voor dames verroeid, als mede vier nummers voor jongens van 17 en 18 jaar. KEGELEN STEDENWEDSTRIJD AI.KMA AR—HAARLEM. In „De Rustende Jager" ie Bergen is Zondag het eerste deel van den stedenwedstrijd Alkmaar —Haarlem gehouden. De Alkmaarsche kegelaars behaalden een voorsprong van 306 houten; zij wierpen 4483 h. en de Haarlemmers 4177 h. Voor Haarlem was G. A. Renting de hoogte werper met 192. Zondag 7 Juni zal te Haarlem de tweede wedstrijd worden gehouden. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 21 MEI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 Gramofoonmuizek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9,15 Voor de huisvrouw. 9.20 Ensemble Joan Lancè (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kamermuziek (gr.pl 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De landstand aan het werk. 13.15 Omroeporkest solisten. 14.00 Gootsch strijkorkest. 15.00 Bert i Dinteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 13 van den Heidelbergschen Cate chismus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Omroep- harmonie-orkest. 17.15 B. N. O. Nieuws-, econo- sche- en beursberichten. 17.30 „Varia", geva rieerd programma. (18.0018.15 Sport en lichame lijke opvoeding). 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereldmeontng uit vreemde kranten. 19 10 Omroepsymphonie-orkest en so list. 20.10 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.45 Naamcamouflage. 21.00 Omroep-symphonie-orkest. 21 35 Gramofoonmu ziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. Militair overzicht. 22.10—24.00 Gramofoon muziek HILVERSUM II, 301.5 M. 6 458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 9.30 Arnhemsche Orkestvereeniglng en so list (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 „De blijde Pinkstergedachte ln de muziek en de beeldende kunsten", canserie (met gramofoonmuziek). 10.30 Gramofoonmuziek 10 40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Orkest Malando en solist. 13.45 Voordracht. 14.00 Een strijkorkest en pianosoli. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang en piano. 16 00 Revlda-sextet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17 30 Viool, cello en piano. 18.30 Lezing „Bangkok, hoofdstad van Thailand en Oostersch Venetië". 18.45 Vaudeville orkest en solisten. 19.15 ..Brandende kwesties", causerie. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19 40 Spiegel van den dag 19.50 B N. O Wat Neder land schrijft. 20.00 Otto Hendriks en zijn orkest. Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de stuldo beschikken. 20.40 ..Geallieerden in Londen", luisterspel. 21.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist* (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22 00 Gra mofoonmuziek. 22.05—22.10 Avondwijding.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2