Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. IJMUIDEN 55 Jaren huwelijkstrouw. Onze gemeente telt vele oudjes. Kr is daar om nogal eens een vij£-cn-vlj£tig jarig hu welijksfeest. Zoo zal Donderdag 21 Mei het echtpaar A. v. cl. Pijl en K. v. cl. 1'ijlKeizer dit feit in alle stilte herdenken. De heer Antli.' v. d. Pijl werd 211 Juli 1882 te Werkendam geboren, terwijl zijn eehtge- noote aldaar in LS64 het levenslicht aan schouwde. Als schilder heeft de bruidegom vele jaren in Duilsohland gewerkt, doch sinds 1916 is hij in IJmuiden gevestigd. Thans profiteert hij rëecls vier jaren van een welverdiende rust. Op zijn tijd houdt hij er van nog een wandeling te maken. liet echtpaar zag in den loop der jaren zijn gezin vermeerderen. Zooals to begrijpen is, doerii zich evenwel de kwalen van den ouden dag gelden. Er kunnen dan ook geen bezoekers verwacht worden. De heer v. d. Pijl. die vele jaren ouder ling der Gereformeerde Gemeente te TJniui- den-Oost was, zal echter stellig met een be scheiden bloemenhulde verrast kunnen wor den, evenals zijn echtgenoote. Marktprijzen. IJMUIDEN 19 Mei 1942 Tarbot per kg. ;f 13,40: Tong per kg. f 8,40—f 6,30-, Kabeljauw f 76—f 34 per stuk; Kleine schol le soort f228—£200, 2e soort 1 182—1 136; Pufsehoi le soort f 114—f 104, 2e soort f66—£57; Groote schar f 110; Kleine schar f 67—f 58; Pufschar le soort f48—f47, 2e soort f 32—f23; Poontjes f80—f74; Wijting f 130—f 104, alles per 50 K.G. Besommingen loggers: SCH 24T f 14.510; W 175 f 7600. Kotters: IJM 222 f 11.215; IJM 223 f6450. SCHEVENINGEN 19 Mei. Met versche visch' waren Dinsdagmorgen aan de markt 71 botters met tezamen f 30.813 besomming. De prijzen wa-s ren: tarbot f 13—f 14,40, griet f3,30—£5,90, tong f2,80—f6,00, alles per kg., middelschol f 116 f 169, kleinschol f 67—f 108, schar f 32—f 42, wij ting f 69—f 116, alles per 40 kg. POLITIE OP TIET G,KOENE VELD I-let eerste elftal der PolLtiesportvereem- ging Velsen speelt hedenavond oip het ter rein aan de Kweekerslaan te Santpoort, een vi'iendsc'haippelijken wedstrijd tegen een elftal van de R.K. Sportve.reeniging Sant poort. De aanvang is op half acht bepaald. RLTWIELVEtRGOI3DING POLITIE. De ambtenaren der politie, die op aan wijzing van den burgemeester voor de uit oefening van hun dienst geregeld van een rijwiel gebruik moeten maken, ontvangen, gerekend met ingang van l Januari 194/2 een vergoeding, die in plaats van naar f 20, naar f 4i5 per jaar wordt berekend. Gevonden voorwerpen. Als steeds biedt het staatje der gevonden voor werpen een groote verscheidenheid. In het tijd vak van 7 tot en met 14 Mei werd bij de politie aangifte gedaan, dat de volgende voorwerpen op straat waren aangetroffen: een boodschappen- tasch, een vulpen, een koperen keilinkje, waar aan twee roode steenen, een gestreepte zijzak, waarin eert zilverbon etc., een bankbiljet van tien gulden, een kinderpop, een jongenspetje, eenige sleutels, een inlegvel 13470, enkele hand schoenen, eenige portemonnales, een zakje met twintig kilo aardappelen, een kinderfietsje, eenige melkrantsoenbonnen, een gelakt kinder- taschje, een bril, een wollen das (bonte kleuren), een hengel, een rozenkrans, een blauwe alpino muts, een bruin zadeldelcje, een kinderschoen, een blauw wollen babysokje, een rozenkrans in étui, een damesschoen, een duimstok en eenigr rolschaatsmateriaal. Aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein, Zijn eiken werkdag van elf tot twaalf en van Vier tot vijf uur inlichtingen te bekomen, uitge zonderd 's Zaterdagmiddags. Telefonisch worden er geen gegevens verstrekt. DE KENNEMER JAGERS. De leden der Wandelsportvereenlging Dé Kennemer Jagers moesten hun wandeltochten staken, Een ieder zal begrijpen, dat dit een ge duchte tegenvaller was. Er dient evenwel te worden opgemerkt, dat men thans naar nieuwe mogelijkheden zoekt. De gebruikelijke clubavon den kunnen normaal behouden worden, zoodat het onderling contact geenszins verzwakt. Voorts staan er nog diverse uitstapjes op het program ma. Het ligt in de bedoeling om er Zondag 31 Mei op uit te trekken. VRIJ EN BLIJ. Door onvoorziene omstandigheden is het be stuur der R.K. Speeltuinvereeniglng Vrij en Blij genoodzaakt om het clubwerk voorloopig stop te zetten. Weliswaar verliest men geenszins den moed, doch daar het terrein voor andere doel einden zal worden gebezigd, was het onmogelijk om de verschillende moeilijkheden te over nen. Het is te hopen, dat er spoedig een gunstige regeling zal worden getroffen. In verband met de rustperiode is nog niets over de plannen voor het zomerfeest te zeggen. WAT NIET MAG VOORKOMEN. Dat de jeugd zich niet altijd even ordelijk ge draagt kan men zich indenken. Somst echtei worden er dingen uitgehaald, dié in geen enkel geval kunnen worden goedgepraat. Gisteren kwam een melkbezorger tot de ontdekking, dat iemand de kraan van zijn bus had opengedraaid, waardoor de melk op straat vloeide. Gelukkig werd hij bijtijds gewaarschuwd,' zoodat erger werd voorkomen. Men zal het er met ons over eens zijn, dat een dergelijke kwajongensstreek vooral tegenwoor dig uit den booze is. Er wordt echter wel meer van gehoord. Daarom ls het gerechtvaardigd een beroep op de ouders te doen om hun kinderen op het verkeerde te wijzen. De bezorger moet toch al zuinig met de melk omspringen om al zijn klanten te kunnen bedienen en h'et ls te dwaas, dat een gedeelte zoo nutteloos loren gaan. IN VEILIGE HAVEN. Teneinde de belangen van het speeltuinwerk ln -het algemeen te dienen, heeft de speeltuin- vereenlging In Veilige Haven zich aangesloten bij de N. U. S. O. (Nederlandsche Unie van Speel tuin-Organisaties). OPLETTENDHEID NOODZAKELIJK. Het staatje der gevonden voorwerpen vermeldt opnieuw het vinden van distributiebescheiden. Nog'altijd blijkt er in dit opzicht onachtzaam heid te bestaan. Hoe gevaarlijk het is behoeft niet uitvoerig te worden uiteengezet. Doorgaans zal er geen eerlijke vinder komen opdagen, zoo dat men verder van de rantsoenen verstoken blijft. De distrlbutiedtenst kan Immers onmoge lijk voor vervanging zorgen. Tot de gevonden be scheiden Behoort een inlegvel, dat toch wel heel kostbaar ls. Hoeveel nadeel kan men door het verhezen hiervan ondervinden! Er worden ook geregeld bankbiljetten verlo ren, hetgeen wel tegen de bedoeling in zal ge beuren. Ook dit wijst op slordigheid of onoplet tendheid en hoewel misschien in mindere male Ondervindt men ook hiervan nadeel. Nu we I enkele waarschuwingen geven kan tevens aan herinnerd, 14 S.O.S.Schip in nood Als wilde elementen de visschers belagen. „Bij wanhoop kauwde ik m'n pruim wat stijver." Ik heb respect voor de visschers. Dat komt, doordat ik temidden van hen ben opgegroeid en daardoor weet hoe hard hun leven is. Neen buitenstaander, denk niet, dat de zee man er een eer in stelt hoog op te geven van alles wat hij en niemand anders gedurende een storm heeft gedaan om zijn boot te red den. Dat is niet zoo, gelukkig is dat niet zoo. Dat zou in strijd met zijn aard zijn. Want wat is een visscher tenslotte? Wandelt hij in de stad dan valt hij op, omdat hij niet pro beert een ander te zijn, maar zichzelf blijft Hij houdt zijn karakteristieken gang, hij pruimt als dat hem smaakt en ontdoet zich van het overtollige nat in zijn mond als dat noodig is. Wanneer hij ergens in een eetge legenheid is dan schrikt hij er gerust niet voor terug bij het middagmaal met vork en lepel te volstaan en ieder mag zien hoe hij gewend is zijn broodje te verorberen. En nu mag de stadmeneer er om lachen, hij vindt alles goed als het eten maar smaakt en verder basta! Och, ik weet wel, dat er'vaak laatdunkend over hem werd gedacht. Een visscher was nu eenmaal altijd nog een product van den ouden tijd, iemand, die hard werkte van vroeg tot laat, die geen Zondagsrust kende enwaarachtig-niet beschaéfd was! Maar als men mij voor de vraag stelt te kiezen tus- schen zoo'n onverschilligen zeeman en een stadsmeneer met handen, die even blank en rein zijn als zijn boord, dan valt die keuze mij niet moeilijk Maar het schijnt, dat je daarvoor in een isschersplaats moet wonen. Want dan weet je wat het zeggen wil zeeman te zijn. Neen, ik denk er niet aan een romantisch verhaal te doen. Doch het is goed als telkens weer de aandacht wordt gevestigd op hetgeen de vis scher is. Daar is geen fantasie en daar zijn geen mooie woorden voor noodig Verleden jaar heeft uw verslaggever voor het Dagblad voor IJmuiden wekenlang de levensgeschiedenis van een visscher verteld Toen hij den schipper opzocht, die er bij uit zondering, dank zij een goede relatie, toe be reid was van zijn ervaringen te verhalen, was het eerste wat deze zeide: Denk er om, heb er geen bezwaar tegen, dat je van vertelt maar wees dan eerlijk, zeg niets te veel, maar verzwijg dan ook niets Dan blij ven we goeie vrienden. Vele avonden heeft de visscher verteld Het was goed naar hem te luisteren STORM! De buitenstaanders, zij moesten eens op een stormachtigen dag naar IJmuiden komen. Hoe was het in vredestijd? In de plaats had de storm zich reeds, aangekondigd, er was een felle wind, die zand en stof opjoeg, er was een grauwe lucht met wolken, die wild met hun zwarte- kanten voortjachtten. Een stuk papier werd plotseling opgenomen en snelde omhoog in vreemde kronkelingen S.O.S.Storm! We liepen uit de huizen, we konden niet bij de kachel blijven in onze on rust, in ons verlangen om het machtig gol- venspel te zien. En we gingen naar den kop van de Visschershaven, waar we bij de wacht huisjes van de vletterlieden naar de pieren keken, de pieren, die door een wilde zee wa ren omgeven en waarover geweldige water zuilen werden gesmeten, zoodat het geluid op verren afstand was te hooren. S.O.S.' vrouwen; wier mannen op zee waren, vroe gen zich angstig af hoe het met de schepen zou gaan. Daarvan was niets bekend. Dat was martelend. En de oude visschers kortten den tijd door te vertellen van hetgeen zij in dergelijke omstandigheden hadden meege maakt. eenvoudige verhalen, waar gretig naar werd geluisterd omdat ze zoo stoer en eerlijk waren, omdat ze bewezen, dat de redding nabij is als de nood het hoogste is. Heel wat uurtjes hebben de verwanten van de visschers daar op den kop van de haven doorgebracht, in het 'donker vooral, als de onzekerheid klemmender werd De reddingboot lag klaar! Zij kon dank zij de goede zorgen direct uitvaren wanneer dit noodzakelijk zou blijken te zijn. Ja, de ders, daar is veel van te vertellen In den ouden tijd werd er meer van hen verlangd dan later, toen uitstekend materiaal hun ten dienste stond. Maar altijd bleef hun taak zwaar, zéér zwaar soms. Het is aardig in de krant verhalen te lezen over prachtige red dingen, maar beter is het er bij te zijn, te zien hoe die mannen tegen de zee vechten, een geweldige, schier-bovenmenschelijke krachtsinspanning ontplooiend. Die redders zijn óók eenvoudige menschen, die niet prat gaan op hun daden. Ze vertel len niet graag van hetgeen zij hebben meege maakt. Dat is geweest en daarover moet niet meer worden gepraat. Ze zijn trotsch op hun me dailles, natuurlijk, maar deze blijven in een degelijke lade van de kast van moeder de vrouw. Alleen bij bijzondere gelegenheden komen ze voor den dag en dan kijkt soms zelfs de buurman er nieuwsgierig naar, om dat hij warempel niet eens wist, dat Dirk of Piet of Klaas zoo'n schitterend eereblijk had geler eg en. De bescheidenheid van den redder Om deze te bewijzen behoeven we alleen maar te herinneren aan hetgeen Dorus Rijkers eens heeft gedaan. Er was een feestcomité gevormd om hem te huldigen en dit had besloten een bijzonderen avond te organiseeren. waarvan de baten voor Rijkers zouden zijn bestemd Op een goeden dag zag men overal aankondi gingsbiljetten. Maar den volgenden morgen waren ze verdwenen! Dat had Dorus gedaan. Hij had een man netje gewaarschuwd en een trapje genomen en tezamen hadden ze alle platen verwijderd Het was een heele karwei, zei Dorus later maar in ieder geval was die rommel er af. ONHEILSREIS S.O.S.! Schip in nood Een Katwijker logger lag met een flinke vracht haring op de hoogte van Kamperduin toen het begon te stormen. Het werd steeds erger, het begon er leelijk uit te zien Men achtte het raadzaam de zeilen maar niet in te nemen. Voor den wind voer de logger verder Een geweldig gekraak belaagde de zenuwen Het eerste onheil was reeds gesticht. Twee fokzeilen waren stukgeslagen en spoedig ging ook de gaf top overboord De boot maakte een moeilijken nacht mede Onvermoeibaar moest de bemanning zijn. En de storm bleef aanhouden, den geheelen vol- Het rd' ont- slagzeil werd losgerukt en eindelijk dreef de Enthousiasme. De sportlicvende IJmuidenaren kunnen heel wat aardige herinneringen ophalen. Men rage den voetbalsupporters maar eens wat zij in den loop der jaren hebben mede- laakt Zij zullen geschiedenissen vcrtel- die tien mond thans nog tot een lach den en naar den goeden ouden tijd terug doen verlangen. Toen waren Stormvogels en Y.S.V. nog klein, vooral in den beginne ging alles wanneer men een vergelijking tegenwoordig maakt erg primitief, was daar de karakteristieke sfeer, die de jonge clubjes vaak kenmerkt. Vele wedstrijden zal men weer voor zich zien als men aan „vroe&èr" terugdenkt, vedstrijden, waarin de IJmulde'naren een iterlcen tegenstander toonden, dal zij wel degelijk wisten wat voetbal was, kracht metingen, waarin zij alles gaven om de overwinning uit het vuur te sleepen. Dat waren de dagen, die ook door de suppor ters van de tegenpartij met veel spanning werden tegemoet gezien. Op hel station wachtten ze de IJmuldenaren reeds op om te vernemen of ..Witte Jan" medespeelde. En als er .dan met „ja" werd geantwoord wisten zij maar al te goed wat er zou gaan gebeuren Witte Jan werd trouwens niet dikwijls gemist. 1-1 ij schrok er niet voor te rug een lange reis te voet te maken om te kunnen meespelen! In de Stormvogels denken ook aan Thijs- sen ,aanmaar als we meer namen wil len noemen komen er zooveel in gedachten, dat er een lange lijst zou komen. En het zelfde geldt voor V.S.V. We zouden ook namen van bekende supporters kunnen men, als.... de „Duivel"; wat beteekent een naam.... Maar we zullen het niet doen. Aan dien ouden tijd dachten we terug toen we bij de Terrasvogels op bezoek tva- Hun terrein ligt fraai temidden van het Santpoortsche natuurschoon, een lust Voor het oog, zoodat men er alleen daarvoor reeds graag zou vertoeven. De kleedkamers gaan schuil in het groen en de groote „tribune" bestaat uit een bank op een verhooging achter een sloot, waar het heerlijk koel is. Men volgt vandaar het spel van de pittige- Santpoortenaren, die spelen met een ver kwikkende geestdrift, bezield als ze zijn van den sterken wil om vooruit te komen, niet door veel geluk en een pootlg optreden, maar door een echten" sportleven st.rijd. Er, men weet weer hoe goed het vroeger was de IJmuldenaren ook zóó, opklimmend naar de hoogste klasse, te zien zwoegen. Terrasvogels is flink op weg naar het Voetbal walhal la. Als zij dit tempo- volhoudt zal het niet eens zoo lang meer, duren voor zij er aankomt. Iloe zal het dan zijn op het intieme terrein? We hopen, dat men er in zal slagen den geest van tegenwoordig te handhaven. Het is zoo opbeurend het re sultaat van al die moeiten te bewonderen, om op te merken hoeveel er met jeugdig enthousiasme is te bereiken. Voetbal is een prachtige sport wanneer er pit in de vcreeniging is. Beter is het, dat de jonge kerels op het voetbalveld hun kracht en vaardigheid ten beste geven, dan dat zij den Zondag ten prooi aan verveling doorbrengen. En ook de tijd van de suppor ters is welbesteed. Zij hebben een gezonde ontspanning en leer en bovendien wat het zeggen wil saaijihoorigheidsgevoel te bezit ten. Goeden avond! iWtWl VehlwriMmde,, Ij ALLE APOTH EN ERKENDE DROG if I 45 PER BUS FABR1KANTE: N.V. NOURYPHARMA, DEVENTER «enden d„ en ook den nacht daarop maar te vinden was. op een middag 1 ««rf-ihir a,- vréémd. Bovendien wérden, zooals men in ons logger hulpeloos rond. Er dreigde een kwaad blad van Dinsdag heeft kunnen lezen, schoeisel gevaar. Zoo moest men wel tegen de kust „■en zooveel mogelijk te voorkomen, dat onbe voegden zich toegang tot de woning verschaffen. Wanneer de huismoeders boodschappen doen of een wandelingetje maken en niemand thuis blijft dient het huis goed afgesloten te zijn. Ook hier geldt, dat; voorkomen beter is dan genezen. AGENDA WOENSDAG 20 MET. Thalla Theater, Een man- geschaakt, S uur. Rex Theater: Artisten, 8 uur. Bioscoop Do Pont; Het monument ecner groote liefde. S uur. DONDERDAG 21 MEI. Thalia Theater, Een man geschaakt, S Uur. Rex Theater: Geen voorstelling. Bioscoop De Pont: Uitvoering leerlingen school 7. Gebouw IJmuiderstraatwegVergadering Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, 7.30 uur. BELANGRIJK K TELKFOON'N" I M MKRS. Politie, hoofdbureau 317S, 4377 en 5555 Politic, Wlllemsplcin 5-1 OU. Brandweer 52-12 EHBO (Velsen) 4989. Luchtbescherming (hoofdpost) 5-lss. IJmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204. Terschelling loopen en dantia daar .hield men zich liever niet mee bezig. Gelukkig kon er een primitief zeiltje worden gemaakt en men slaagde er in daarmede zee te houden. De storm ging liggen, maar het gevaar was nog steeds niet geweken. Het schip verkeerde in nood, het half stukje zeil hielp ook al wei nig. Daarbij kwam. dat het niet best met de voeding stond en vooral drinkwater was er weinig. Men kauwde maar scheepsbeschuit, dat vulde de maag tenminste. Het laatste redmiddel was het vischzeil Daar voer men mee, Maar er moest toch hulp van buitenaf komen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging voer men in de richting van de schelvischbooten. Er kwam een stoomtrawler uit IJmuiden in zicht, de blauwe vlag met witten bal en de gewone rood-wit-blauwe vlag werden geheschen Gelukkig de logger werd opgemerkt! En zoo kwam de boot in IJmuiden na een sleepreis van honderdvijftig mijl. Als een loo pend vuurtje ging het bericht van de aan komst door onze plaats en snel werd het naar elders doorgegeven. Men had alle hoop reeds opgegeven. Des te grooter was de vreugde nu alles zoo goed bleek te zijn afge- loopen. Men vroeg een der opvarenden gebeurde. Hij zei niet veel: „Ik kan u verzeke ren, dat ik nooit in mijn leven zooveel ellende heb doorstaan. Ieder oogenblik zagen wij den dood voor oogen. Bij wanhoop kauwde ik pruim wat stijver In een uur kauwde ik er drie op' Zoo is de visscher, buitenstaander Laat hij dan onverschillig heeten, het is een kerel van stavast, waar je op kunt bouwen Hij weet wat werken is, hij weet wat. verwantschap is, hij weet wat levensgevaar is. Wie hem kent heeft evenveel respect voor hem als v. B. Uitreiking diploma's V.Z.V. Voor den eersten oefenavond der Velser Zwemvereeniging in „De Heerenduinen" bleek gisteren vrij veel belangstelling te bestaan, waarover de voorzitter, de heer P. Borst, zijn tevredenheid uitsprak. Voordat men echter aan den slag ging. wilde de voorzitter aan allen, die in den afgeloopen winter met goed gevolg hadden afgezwommen, het diploma uitreiken. Dit waren' Alie Bakker Sjani Bilde. Janny Braak. Nellie Braams, Alie Brandjes. Corrie Bruëls. Marie v. Niekerken, Sientje van Osch. Tini v. Reeden Sjaantje v. d Steen, Gerde. Grietje en Marvie Wezel man. Herman Barten. Piet de Boer, Ben Buys- man. Louis Germs. Jan Groot, Rudi ter Haak Ben v. Leeuwen, Joop Mus Piet van -. Niekerken en Jo v. Stekelenburg. De meesten heeft. Tooneelavond van de Friezen. j In den korten tijd van haar bestaan heeft de vereeniging voor de Friezen in onze plaats, het Selskip Fryske Trou, een opmer kelijke activiteit getoond. Er werden ver schillende bijeenkomsten gehouden, die zich in een bevredigende belangstelling mochten verheugen, terwijl er reeds een onderlinge band ontstond, die het mogelijk maakte een dergelijken grondslag te leggen. Hierdoor was het mogelijk te besluiten tot het orga niseeren van een tooneelavond, weike Zater dag 30 Mei in het Ned. Herv. Vereeniging^ gebouw aan de Kalverstraat wordt gehoir- den. Er is voor een aantrekkelijk program ma gezorgd, dat zeker vele Friezen zal in teresseeren. De zustervereniging te Hilver sum, het selskip Nocht en Wille, zal mede werking verleenen. Het zal „In Tiezeboel" (Een Warboel), een blijspel in vier bedrijven van R. W. Canne, voor het voetlicht brengen Burgerlijke Stand. Geboren: J. Bos, z., Ahornstraat 14 IJmui den; N. A. Rozemeijer, z., Duinvlietstraat 14, Velsen-N.; P. Hartendorp, d., Fr. Naerebout- straat 13rd, IJmuiden; J. Kamerbeek, z., Wüs- telaan 30 Santpoort; M. J. Collewijn, d.. Ha ringkade 10 IJmuiden; P. Hoógeduin, d-, Wes terwijkstraat 11 Velsen-N.; N. Sluimer, z,, Wijkerstraatweg 185 Velsen-N.; W. G. Egger- mont, d., Kortenaerstraat 28 IJmuiden. J Jansen, d., Koekoekstraat 1 IJmuiden; J. G. Das, z., Hagelingerweg 91, Santpoort; 5i. J. Ooms. d., Tuindersstraat 122 IJmuiden: J. Smit, d., Kruisstraat 7 Velsen-N. Overleden: J. Zuiderduin, 42 j., ongehuwd, Wijkerstraatweg 209 Velsen-N. K. Kramer, 70 j., echtg. v. T. Haagsma, De Rijpstvaat. 32 IJmuiden; N. Kuiper, 26 j., echtgen. v. E. C. Warger, Terrasweg 3 Santpoort. Oud Katli. Ondersteuningsfonds. De afdeeling IJmuiden der Vereeniging Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds hield Dinsdagavond haar vergadering in het Oud- Kath. Verenigingsgebouw. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer P. C. Tol, in het bijzonder den nieuw benoemden penningmeester, den heer A. Vis. die op andere wijze groote blij ken van activiteit aan den dag heeft gelegd, zoodat zijn werk als zoodanig met vertrou wen tegemoet kan worden gezien. De voor zitter deelde mede, dat pastoor Th. Moleman door verblijf elders verhinderd was aan wezig te zijn. Vervolgens lichtte hij uitvoerig toe op welke wijze de actie voor ledenwerving de vorige maand is ingezet. Hierbij werd tot uiting gebracht, dat de afdeeling in 1893 met 18 leden werd opgericht. Over de resultaten van deze actie, die bij zonder geslaagd is, en waarover groote te vredenheid bestaat, deelde de voorzitter mede, dat niet minder dan 75 leden zijn toe getreden. Het ledental is door deze toename met ruim 100 procent vooruitgegaan. In ver gelijking met het huidige ledental van de grootste afdeeling te Utrecht met 98 leden, is dit succes ongetwijfeld zeer belangrijk Uit de vergadering kwamen dan ook geluk- wenschen met dezen vooruitgang. Tot afgevaardigde naar de 55e jaarlijksche algemeene vergadering op 28 Mei te Hilver sum werd na herstemming de heer J. E. d Groot benoemd en als plaatsvervanger werd de heer K. Visser aangewezen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor deze algemeene vergadering behandeld. De voorstellen van de afdeeling Rotterdam inzake financieele formaliteiten om hiervoor statutenwijzigingen aan te brengen, werden niet gesteund. Het voorstel dezer afdeeling cot uitgifte van een eigen Oud-Katholieken Bijbel, kon steun ondervinden, doch het blijft wensche- lijk deze uitgifte tot later te doen aanhouden. Inzake de ingediende motie van de afdee ling Delft om een krachtige propaganda- actie ten uitvoer te brengen, vooral onder de jonge leden der Kerk, zeide de voorzitter de ledenwervingsactie van de afdeeling IJmui den ten voorbeeld te stellen, wat zeker groote voldoening zal wekken. Op de gebruikelijke wijze sloot de voor zitter de belangrijke vergadering. DIEFSTAL UIT GARAGE. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een autowiel, toebehoorende aan 'i inwoner van Amsterdam, uit een garage te IJmui den-Oost. Plannen van De Moerberg! Het is een merkwaardig verschijnsel xan dezen tijd, dat er voor het speeltuinwerk een toenemende belangstelling bestaat.. In Velsen-Noodi toont het bestuur der speel- tuinvereeniging Kindervreugd zich actief om de jeugd de. gewenschte ontspanning te bieden. De jongerep van IJmuiden-Oost zijn in de tuinen der vereenigingen In Veilige Haven en Vrij en Blij welkom. Doch voor de kinderen te Oud-IJmuiden en IJmuiden- West is er tegenwoordig helaas geen speèl- tuin beschikbaar. Met voldoening vernamen wij dan ook, cat er door het bestuur der speeltuinver eeniglng De Moerberg pogingen worden aangewend om het ruime terrein aan de Cornelis Drebbelstraat voor het jonge volkje te openen. Sinds 1940 moest het speeltuinwerk in bovengenoemd gedeelte van onze gemeente worden stopgezet. Enkele weken geleden kon echter worden vastgesteld, dat net clubgebouw weer be schikbaar was. Men aarzelde niet om van de gelegenheid gebruik te maken en zoo had de eerste bespreking van het bestuur, dat voorta\irend paraat was. reeds een voorloo pig gunstig resultaat. Het bestuurslid me vrouw G. ZwaayDe Wijn, vertelde ons, dat de behoefte aan een speelgelegenheid zeer groot is. Duidelijk werd dit een maand geleden gedemonstreerd, toen een honderd tal jongens en meisjes zich op eigen initia tief toegang verschafte tot het terrein van De Moerberg.... Daar het toezich echter ontbrak en er nog niets geregeld was, moes ten de bestuursleden de jongelui uit ..hun' tuin verdrijven. Het is een feit. dat de honderden leden, die destijds bij De Moerberg speelden, gaar ne opnieuw van den tuin gebruik willen maken. Men vestigt er daarom de aandacht op, dat het bestuur hiervoor zijn juist be- BEVERWIJK De organisatie van den Ned. Landstand. Rede van Boerenleider Saai. In de concertzaal van het Kenneme. Theater hield Dinsdagavond de Nederland- sche Landstand een groote openbare ver gadering, waarin de boerenleider van Noorct- Holland. Jan Saai. en eeni»e van zijn mede werkers' het woord gevoerd hebben. De heer J. Blom opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarna de heer Leeuw, propaganda-leider, een rede hield over „Het ontstaan, de leiding en het bestuur van den Nederlandschen Landstand Aan de hand van een kort historisch over zicht gaf spr. aan wat aan den Landstand is voorafgegaan. Toen na den oorlog de N.S.B. het Boeren- front oprichtte, vonden spoedig „Landbouw en Maatschappij en het Boerenl'ront elkan der en werd het Ned. Agrarisch Front opge richt. wat de voorbereider was voor den Ned. Landstand. Vervolgens behandelde spr. de taak en de inrichting van de verschillende lingen en afdeelingen van den Landstand. De volgende spreker, de heer P. de Waal uit Castricum, merkte o.a. op, dat de tuin ders in Kennemerland vóór den oorlog dooi den tuinderssteun geen zelfbewustzijn meer hadden en het langzamerhand al heel ge woon vonden steun te krijgen, terwijl bo vendien nog een groot deel van hun produc ten naar de belt ging. Door de toen heer- schende omstandigheden waren de tuin bouwbedrijven ten doode opgeschreven, wat ook een gevolg was van den grooten uivoer van buitenlandsche producten. Maar na den oorlog konden de producten de Oostgrens weer passeeren en dit is een zegen voor de tuinders geweest. Een angel in het gras was echter de prijsbeheersching, want voor de maximumprijzen, die gesteld werden, kon in deze streek amper geteeld worden. De Landstand kan zeer veel voor de tuinders doen. maar hiervoor is in de eerste plaats aller medewerking noodig. De tuindersstand moet tot éen hechte organisatie aaneenge smeed worden en niet uit elkaar vallen in ":ne groepjes. 'adat de heer De Wildt op het belang van zoo hoog mogelijke bodemproductie ge wezen had, hoopte nij dat ook deze streek waren echter niet aanwezig. Nadat de heer Bofst allen nog met een enkel woord had opgewekt hel K.N.Z.B,-diploma te behalen, kon men naar hartelust in het water ploe teren. Degenen, die nog niet zwemmen konden, kregen les van den -badmeester, den heer v. Kampen, terwijl de anderen onder toezicht crawl leerden. De temperatuur van het water bleek be hoorlijk te zijn. boven water was- het echter frisch, zoodat de animo voor het zwemmen van korten duur was. Zoodra het weer wat warmer wordt, zal men serieus met het oefenen van diverse zwemslagen beginnen. Nu de mogelijkheid er is, wordt er reeds achter de schermen gewerkt. Vooral nu de zomerperiode met de groote vacantie aan breekt, is het oogenblik gunstiger dan ooit te voren om het belangrijke werk te her vatten. Deze taak is echter niet licht en vele moeilijkheden doen zich reeds gelden, al dus mevrouw G. ZwaayDe Wijn. Daar is bijvoorbeeld de aanstelling van een be trouwbaren opzichter. Dit moet een kinder vriend zijn, van wien verlangd mag wor den, dat hij zich geheel geeft. Voorts vraagt de financieele positie de aandacht, evenals de te ontwerpen regeling in verband met de gewijzigde schooltijden. haar aandeel zou krijgen in de emigratie naar den Wieringermeerpolder. Een tweede mogelijkheid is het Oosten. Zij, die reeds daarheen gingen, zijn niet alleen pioniers, maar hebben ook begrepen waar hun toe komst ligt. Na de- verhouding tusschen tuinder en den handel besproken te hebben, wekte spr. tenslotte de aanwezigen op mede te werken aan de doelstellingen van den Landstand. REDE JAN SAAL. De boerenleider van Noord-Holland zei in zijn betoog, dat de geest, die in deze vergaderingen heerscht, een goede is. Daaraan knoopte hij vast. dat de thuis blijvers straks geregeerd zullen worden door hen, die wel komen. Pionier van den Landstand te zijn, valt niet mee, temeer daar de nieuwe organisa tie niet onmiddellijk afgebouwd kan wor den. Maar de strijd, dien de Landstand te voeren heelt tegen de vroegere leiders van de vóóroc-rlogsche organisaties, maakt ons sterk. Onze groei is voorspoedig en gezond Er is geen ma-oht ter wereld meer, die ons nu nog ten val kan brengen, want door strijd wordt men sterk Eén van onze eerste zaken is nu de on wetendheid en wanbegrippen over den Landstand weg te nemen. Het Neder la n d - sche volk gaat o.i. straks ook den goeden ■kant op, maar het leeft nu nog in een tijd van verdwazing en ophitsing. Neder landers zijn een beetje koppig, maar wan neer we ze eenmaal gewonnen hebben, dan zullen ze trouw zijn. Het is niet de bedoeling, dat men om medewerking aan den Landstand te geven, nationaal-socialist moet zijn. Vervolgens herinnerde spr. aan de vele crisisorganisaties en centrales L.C.O., varkenscentrale, kippencentrale enz. die in de ergste crisisjaren werden opge richt, alleen met het doel om te beper ken, wat te beperken viel en om te voor komen dat Duilschla-nd de overtollige pro ducten kreeg. Deze organisaties streden tegen het na- tionaal-socialisme en voor het kapitalisme. Ho-pen bloembeden en kostelijke voedings producten werden vernietigd en groote stukken land bleven braak liggen. Spr. vroeg zich af, of daar ooit een geestelijke tegenop was gekomen. Nu bewijzen de geestelijken door hun negatieve houding het volk een slechten dienst, want uit dit gestook kien wel eens een kerkstrijd voort vloeien, wat dan niet onze schuld, maar hun schuld is. aldus spr. Ook de tegenwoordige bureaux voor voedselvoorziening decreteeren nog van bovenaf wat de boer moet doen. In Den Haag en Alkmaar boert men nu nog voor den boer. De Landstand wenscht dit pre cies andersom. In het verdere verloop van zijn rede wees de boerenleider er met nadruk op, dat de boer verplicht is de productie zoo hoog mogelijk op te voeren en dat daarvoor de samenwerking met den Voorlichtings dienst en consulenten noodig Ls. De consu lenten moeten echter ook niet gaan boe ren. Niettemin kunnen wij de bevolking niet van voldoende voedsel voorzien. In het Oosten is nu een onmetelijk ge bied ontsloten om in cultuur gebracht te worden. De Nederlandsche boeren en tuin ders staan bekend als de beste vaklieden van Europa en nu zit de zaak zoo. dat wij het zelf uit het Oosten moeten halen. Ne derland is thans doodarm, maar in het Oos ten liggen voor honderdduizenden nieuwe perspectieven. Worden deze niet benut, dan blijft ons land arm, Na eenige punten van de organisatie van den Landstand, speciaal de landarbeiders betreffende, behandeld te hebben, merkte de heer Saai aan het einde van zijn betoog ten aanzien van de samenwerking tus schen de dorpsboerenleiders en burgemees ters op, dal hy' voor burgemeesters, die ronduit hun medewerking weigeren, meer respect had dan voor diegenen, die op val- sche wijze hun medewerking verleenen. Deze zullen dan echter niet lang meer burgemeester bliiven, aldus spr. Met den wensch, dat de Nederlandsche Landstand tot heil zou werken van het heele volk en in het bijzonder in het belang van de boe ren en tuinders, eindigde spr. ziin betooe BEVERWIJK—O. V. V. O. De N. V. B. heeft voor den Tweeden Pink sterdag den promotie-wedstrijd Beverwijk O.V.V.O. vastgesteld. Dit is de laatste wed strijd van de Beverwijkers. ORGELCONCERTEN IN DE NED. HERV. KERK. De organist van de Ned. Herv. Kerk, de heer G. J. Moed. zal in de komende maan den wederom geregeld orgelconcerten in he1 kerkgebouw aan de Kerkstraat geven. Dins dag 26 Mei wordt het eerste concert gegeven met medewerking van Miep de Geus. alt. Extra zeep voor vuilen arbeid. Voor arbeiders, die z.g. vuile arbeid ver richten, bestaat wederom gelegenheid een aanvraag in te dienen voor extra zeep voor de maanden Juni en Juli. De aanvraag mag alleen worden ingediend door zelfstandige ondernemers of werkgevers. Het aanvraag formulier MD 80 moet vóór 23 Mei a.s. wor- c'er. afgehaald aan het distributiekantoor, Kees Delfsweg 1. De inlevering moet ge schieden vóór 30 Mei a.s. Uitreiking aardappelkaarten. De leider van den distributiedienst te Beverwijk maakt bekend, dat binnenkort zal worden overgegaan tot het uitreiken van aardappelkaarten. Voor deze kaarten komen alleen die gezinnen in aanmerking, die op den dag van uitreiking over minder dan 30 K.G. aardappelen per gezinslid beschikken. Hiervoor moet dan een onderteekende ver klaring worden overgelegd. De hiervoor benoodigde formulieren MD. 32 moeten worden afgehaald op Vrijdag 22 Mei van 9 tot 12.30 en van 14 tot 16 uur aan t uitreikingslokaal, gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaan. NA-UITREIKING BONKAARTEN. Degenen, die hun bonkaarten voor de zes de periode 1942 nog niet hebben afgehaald, zulien hiertoe alsnog in de gelegenheid wor den gesteld on Vrijdag 22 Mei van 9 tot i en van 14 tot 16 uur en °P Zater dag 23 Mei van 9 tot 12,30 uur. De uitreiking heeft ptoats in het gebouw „De Harmonie* aan de Groenelaan. VELSEN Jubilea bij de Plaatwelïerij. hlfrt°®alM gi8te£,®n 'lebhon medegedeeld zijn vnf'k?i aatwelIer|i" "'et minder dan vijf zilveren jubilarissen waaronder een van Jon geren datum gehuldigd door directie en perso- huldiging Plaats had ln het ruime i£n di' ?.er la,brlek" In d,t lok«a' vertolk- d PrachUge bloemen reeds de groote sym- pathle van allen, die aan het bedrijf werkzaam t,.nUl^nsd het selieele personeel vond de huldiging plaats. De directeur, de heer ,T. D. B ?n'rtA hP»r»r m,eJ9 G v<"m Bie>,en. boekhoudster! en cte heeren J. Zwart, c:. Lettenmeyer. A. Kruk. lasschers en ten slotte den jubilaris van verle- 7®" heer Wlkke' op hartelijke wijze °"de,r welgemeende gclukwcnschen overhan digde de heer olie mej. Van Blezen het geschenk der vennootschap, bestaande uit een fraai be- erfveltfppe benevens een geschenk in Zich tot de heeren Zwart. Lettenmeyer en Kruk richtend releveerde de heer Olie hetgeen in deze periode door hen ts verricht. Met den wensch. dat de Jubilarissen nog lang tl „De Plaatwelïerij" tot heil der onderneming mochten blijven. Zich gesteund wetend door de waardeering der directie en sympathie van de collega's, overhandigde de heer Olie het ge schenk der directie, bestaande uit enveloppe met Inhoud. De voorzitter van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel te Haarlem, de heer Visser, rttkte vervolgens de getuigschriften der Maat schappij uit. benevens de groote zilveren legpen ningen. In deze hulde deelde ook de heer Wikke. Namens het kantoor- en technisch personeel uitte de heer J. p. Rijken, correspondent den oprechten dank voor de hartelijkheid en tege moetkomendheid van mej. Van Blezen. Haar werd een prachtigen fauteuil aangeboden. De heer H. Kraayeveld wensch te namens het geheele fabriekspersoneel geluk. Als blijk van erkente lijkheid on waardeering hadden de drie Jubila rissen een geschenk ln enveloppe ln ontvangst te nemen, terwijl aan mej. Van IBezen een prach tige bloemenmand werd geschonken. Deze laat ste schetste tn haar dank het saamhoonghelds- gevoel, dat tusschen directie en personeel, ook onderling, groote voordeelen schept. De directie had evenals de verschillende afdee lingen voor een kleurrijke bloemenhulde aan de jubilarissen zorg gedragen. Ten huize van de pubüarlssen bleek eveneens groote belangstelling te beslaan, die zich uitte in schriftelijke en vele persoonlijke geluk- wenschen. WN/GÊ 1DÖKU M E N T FORMULIEREN AARDA.PPBLEN- KA ARTEN*. >e inwoners van Velsen Noord, wier na men" met de letters van A tot en met K aan vangen. moeten Donderdag de formulieren voor de aardappelkaarten ln het gebouw aan den Wijkerstraatweg halen. Dit ls van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Voor den Ouderavond van do Chr. school aan de Langeveldstraat, stichting der Ver eeniging voor Chr. Nat. Volksonderwijs, welke in verband met. het dertig-jarig be staan hedenavond half acht plaats heeft., is een uitgebreid programma samengesteld. De heer J. Smit, lid van het schoolcomité, zal een rede uitspreken, over het zesde lus trum der school. Aan het einde der bijeen komst zal van den voorzitter der scholver- een iging. den heer M. van Geelen, afscheid worden genomen. Het programma omvat voorts een schets over beelden uit het verleden, het afscheid van vertrekkende leerlingenen voordrach ten. De avond wordt verder gevuld met het zingen van schoolliederen door leerlingen en beoefening van hersengymnastiek, door een aantal oud-leerlingen. Dit alles zal geschieden onder leiding van het onderwijzend personeel, SANTPOORT Damkampioenschap Kennemerland. Dukel wint van Postma. Te Santpoort ls deze week cte tweede ronde van het tournool om den damtitel van Kennemerland voortgezet. J. Snel van D. C. IJ speelde tegen Bakhuys van Stabiel, welke party wegens het. late uur werd afgebroken. HIJ wordt later uitgespeeld. Dukel heeft van zijn vorm nog niets Ingeboet. Bijna l'v Jaar heeft deze IJmuider meester geen wedstrijdpartlj gespeeld. in deze ronde kwam hij tegen Postma uit en ln de „knljpstelllngv.irlnnt" wist hfj prachtig voor deel te behalen, Eerst verloor Postma één stuk en daarna de partij. Dukel heeft met zijn twee gewonnen partijen op al zijn spelers reeds thans een nuttigen voorsprong en het moet al heel vreemd loopen Indien bij dezen speler niet de titel zal terecht komen. p. C. Bais van Beverwijk speelde tegen Jans sen van Stabiel. Na vrij regelmatig spel gooide Janssen een stuk „In de lucht" Bals dacht dit te winnen, doch zag een ecnvoudlgen doorbraak naar dam over het hoofd. Na zwak spel van zijn tegenstander werd de partij toch nog remise. gel. vcrl. pnt. 0 0 4 1 0 I De stand luidt; gesp. gew. B. Dukel Snel P. C. Bals Bakhuys 10 10 1 Postma 2 0 111 Janssen 1 0 o 0 0 v. d. Heijden 0 0 0 0 0 Afgebroken partij. Deze week wordt het tournool te Velsen Noord cn IJmuiden voortgezet. DE TURNSTERS IN ACTIE. Aan de vervenIglngswedatrljden van den Kennemer Turnkring, welke Zondag 31 31 el te Haarlem gehouden worden, zal bij de vrije oefeningen een damesploeg der Turn- vereeniglng Santpoort deelnemen. Deze komt uit met rhythmlsche gymnastiek. Ondanks het feit, dat het oefenlokaal niet beschikbaar ls, vinden de voorbereidingen voor deze wedstrijden normaal voortgang. De deelnemende ploeg werd namelijk ln de ge legenheid gesteld om 's Maandags en Vrij dags In het Jeugdhuis der Nederlandsche Hervormde Gemeente bijeen to komen. FORMl "LI KR EN A A RI»APl'EL- K AARTEN'. De Inwoners van Santpoort Dorp, wier na men met de letters van A tot met T< begin nen. moeten Donderdag de formulieren voor dé aardappelkaarten in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedólaan halen. Het lokaal ls van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. rOSTZEG KLVERF.EXÏGI XG SANTPOORT. De postzegelvereniging Santpoort zal Vrijdagavond weer een vergadering houden. Ditmaal zal hoofdzakelijk een veiling de aandacht vragen. De bijeenkomst heeft ln het Jeugdhuis aan de Burgemeester En- Teekenlng Hessels (Pax Holland mjschedélaan plaats en vangt te acht uur aaa.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3