Haarlemsche Courant ITALIAANSCHE DUIKBOOT VERNIETIGT AMERIKAANSCH SLAGSCHIP. De film „Veldtocht in het Oosten" komt binnenkort in Haarlem! Aantal gevangenen op Kertsj steeds stijgende. De derde verjaardag van het verdrag der spil-mogendheden 287e Jaargang No. 120 x Abonnement p. week #,26, p. maand 1,15, p. kwartaal./ 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentleabonnemcnten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Zaterdag 23 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, BUkan'o«»r. Sq^nAaa plein 37. Telefoon Directie 1ÏM2, Hoofdredactie 150M. Redac tie 106M. Administratie 10721. 14525, Soendapleln 12230. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM Buit omvat 284 pantserwagens en 1397 kanonnen Initiatief by Charkof in Duitsche handen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der Duit sche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn bij de laatste zuiveringsacties nog 19.942 gevan genen binnengebracht alsmede 36 pantser wagens, 264 kanonnen en een pantsertrein buitgemaakt. Daarmede is het in het weer- machtbericht van 20 Mei genoemde aantal gevangenen gestegen tot 169.198, de buit tot 284 pantserwagens en 1.397 kanonnen. Gevechtsvliegtuigen wierpen in het ha vengebied van Sebastopol een koop vaardijschip in brand. Nadat in den slag van Charkof alle bolsjewistische aanvallen onder zeer zware verliezen voor den tegenstander waren afge slagen, is het initiatief thans in onze handen overgegaan. Ten Z.O. van het Ilmenmeer zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In Lapland wonnen Duitsche troepen bij. een aanval verder terrein. Een in den loop der gevechten ingesloten gevechtsgroep van den vijand werd vernietigd. In een haven op het schiereiland Kola beschadigde de luchtmacht drie vrij groote koopvaardijschepen, waarvan een zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het vernie tigd is. In het gebied achter het front hebben Duit sche «0i Hongaarsche formaties een vrij ster ke bolsjewistische bende uiteengeslagen. Nachtjagers schoten de laatste dagen aan het Oostelijke front verscheidene bolsjewis tische bommenwerpers en transportvliegtui gen neer. Op Malta werden de vliegvelden Halfar en Luca overdag en des nachts gebombar deerd. Andere luchtaanvallen waren gericht tegen een Britsch luchtsteunpunt in Noord- Afrika. Duitsche duikbooten hebben, zooals in een extra-bcricht is meegedeeld, ten Oosten van de Antillen, op de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico 20 vijandelijke koopvaardij schepen. tezamen 111.600 b.r.t., tot zinken ge bracht. Een andere duikboot drong over de Golf van St. Laurens tot -in de St. Laurens- rivier door en bracht daar, in weerwil van de bewaking door talrijke zee- en luchtstrijd krachten, 3 schepen van 14.000 b.r.t. tot zin ken. Daarmede heeft de vijandelijke scheep vaart in de Amerikaansche wateren in het bestek dezer operaties weer 23 schepen met een gezamenlijken inhoud van 125.600 b.r.t. vèrloren. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooi.cn in Amerikaansche wateren heb ben de booten onder bevel van de luitenants- ter-zee le klasse Thurmann, Würdemann en Folkers zich bijzonder onderscheiden. Oordcel van Liddel? Hart. Ong^wijfeld hebben de Duitschers met de bezetting van Kertsj een belangrijk succes behaald, dat waarschijnlijk de schoone droo- men van talrijke Engclschen verstoort, zoo schrijft Liddell Hart in de Daily Mail. De be kende Engelsche militaire criticus levert voorts critiek op de overdrijvingen in de be richten over het Sovjet-offensief bij Charkof, dat de gebeurtenissen op de Krim op den achtergrond moest dringen. Een goedgeloovig Jezer van de Engelsche bladen moest zoo doende tot de conclusie komen^dat door het begin van den Sovjet-aanval bi] Charkof het Duitsche offensief bij Kertsj in het niet zonk en dat de Sovjet-offensieven den toestand be- heerschten. Voor een dergelijke opvatting bestaat echter in het geheel geen aanleiding. De door de Sovjet gemelde terreinwinst is voor een grootscheepsch offensief zeer be- icheiden. Daarentegen zijn de Duitsche suc cessen bij Kertsj duidelijke feiten. Voorts legt Liddell Hart den nadruk op deze Duitsche prestatie door erop te wijzen, dat het smalle front van twintig mijl tusschen de Zwarte Zee en de Zee van Azof den Duit- scher geenerlei mogelijkheden heeft geboden voor misleidende schijnaanvallen en voor een uitbreiding van het gevechtsfront, zoodat de Sowjet-Russen goede kansen hadden den Duitschen aanval af te slaan. Het in den strijd werpen van 2.000 Stuka's, zooals door een Duitschen oor logscorrespondent is gemeld, noemde Liddell Hart het verrassende moment van den Duitschen aanval. Hart is van meening, dat dit aantal veel grooter is dan het totale aantal duikbommen- Het Stalen Pact drie jaar. Führer en Duce wisselen telegrammen. De derde verjaardag van het Duitsch- Itahaansche vriendschaps- en bonagenoot- schapsvercirag heelt den leider der pers- afdeeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, den gezant dr. Schmidt, de gelegenheid gegeven tegenover de groote politieke conceptie, welke aan dit verdrag ten grondslag ligt, de stelselloos heid en lichtvaardigheid te stellen, waar mede de tegenstandei's van de Suil en hun bondgenooten den oorlog hebben ontketend. Dr. Schmidt herinnerde aan de woorden, door den Duitschen minister van buitenland sche zaken bij het sluiten van het verdrag gesproken, dat tegenover alle illusies en intriges dit pact zonder twijfel en zonne klaar onder de unieke leiding van Hitler en Mussolini de onverbrekelijke eenheid van Duitschers en Italianen bekrachtigt, die met hun machtige en trouwe vrienden in de geheele wereld een geweldig en onover winnelijk bloc vormen, dat bereid is ieder de vredeshand te reiken, maar evenzeer vastbesloten eiken vijand te vernietigen. Ter gelegenheid van den derden verjaar dag der onderteekening van het pact zijn telegrammen gewisseld tusschen den Füh rer, koning Victor Emanuel III en den Duce. Tevens zijn telegrammen gewisseld tusschen den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ri'bbentrop en den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De Führer telegrafeerde den Duce: ..Den dag, waarop drie jaar geleden Duitschland en Italië plechtig tegenover de wereld ver- Kondigden, dat zij in onverbrekelijke ge meenschap vereenigd zijn, zend ik U mijn hartelijke groeten. De vaste wil van onze in nationaal-socialisme en fascisme vereenigde volken om te overwinnen, en de wapenfeiten van onze dappere soldaten, bieden den vei- '•igsten waarborg voor de gemeenschappe lijke eindoverwinning." werpers, dat volgens Engelsche meening aan het geheele front ter beschikking was. Zoo is dit bericht toch een bewijs voor het feit, dat de Duitschers in den afgeloopen winter de productie van Stuka's verveelvoudigd hebben, met het plan om van de hierdoor verkregen mogelijkheden in nog grooteren omvang dan tot dusverre in een massaal optreden profijt te trekken. Groot-Oost-Azië verdeeld in twee gebieden. Voor Japans economische en bevolkingsdoelstellingen. In de ambtswoning van den Japanschen premier, Tojo, is Donderdag in tegenwoor digheid van alle kabinetsleden een vergade ring gehouden van den Groot-Oost-Aziati- schen opbouwraad. Na een lezing van den voorzittër van het plannenbureau, generaal Soezoeki, werden bepaalde beginselen voor een nieuwe bevol- kings- en opleidingspolitiek opgesteld. Ten aanzien van de uitzending van Ja- pansehe onderdanen naar gebieden buiten het Japansche moederland wordt Groot-Azië in twee gebieden verdeeld. Het eene gebied wordt bijzonder geschikt geacht voor Ja pan's oogmerken op het terrein der bevol kingspolitiek, terwijl naar het andere slechts Japanners worden uitgezonden, die een be paalde taak hebben te vervullen in verband met de voorgenomen reorganisatie. Alle Japanners, die buitenslands gaan, worden van te voren stelselmatig opgeleid. Als onderdeel van de plannen voor de vorming van een Groot-Oost-Aziafische be langengemeenschap is voorts een wijziging van het onderwijs ontworpen, die in aan zienlijke mate rekening houdt met de nieuwe behoeften in ideologisch, weten schappelijk, religieus en ander opzicht. Een schout-bij-nacht der V.S. op Nieuw-Zeeland. Curtin voorspelt belangrijke gebeurtenissen. De Amerikaansche schout-bij-nacht Dorm- ley is op Nieuw-Zeeland aangekomen om de leiding van het geallieerde hoofdkwartier aldaar op zich te nemen. Naar verluidt, is hij reeds overgegaan tot besprekingen met de militaire autoriteiten van Nieuw-Zee land. Reuter meldt uit Sydney, dat de oorlogs uitgaven van Australië meer dan 515 mil- lioen bedragen als 20 Juni de tweede „vrij- heidsleening" wordt uitgeschreven. Toen de premier, Curtin. dit Donderdag bekend maakte, vervolgde hij, dat de uit gaven voor het begrootingsjaar, dat 1 Juli begint, worden geraamd op een millioen Australische ponden per dag. Hij ging voort: „De komende weken kunnen belangrijke gebeurtenissen meebrengen. Ik herhaal dit in grooten ernst, aangezien het tempo van de gevechten toeneemt." FÜHRER BEWIJST GOUWLEIDER CARL RöVER DE LAATSTE EER. In de nieuws Rijkskanselarij vond Vrij dagmiddag in tegenwoordigheid van den F-ührer de plechtigheid plaats ter eere van den overleden gouwleider en rijksstadhou der van Oldenburg en Bremen, Carl Rover. Na een rede van minister Rosenberg, legde de Führer een krans voor de catafalk neer. Aan deze plechtigheid namen alle voor aanstaande mannen van den staat, bijna alle ministers, de rijksleiders, gouwleiders en hooge en zeer hooge officieren van de weer macht deel. Na de plechtigheid werd het stoffelijk overschot door de straten van Berlijn, waar duizenden den overledene de laatste eer brachten, naar het Lehrter station gebracht. Wederom groole activiteit van de marine der Spil. United Press meldt uit een haven aan de Golf van Mexico, dat drie duikbooten in de Caraibische Zee een groot Amerikaansch koopvaardijschip in een artilleriegevecht gewikkeld hebben, in welks verloop de koopvaarder tot zinken gebracht werd. De bemanning van het vaartuig kon gered worden. Een Engelsch vrachtschip van ongeveer 5000 brt. is op 19 Mei in het oosten van het centrale deel van den Atlantischen Oceaan door een Duitsch gevechtsvliegtuig aange vallen. Na een voltreffer geraakte het vaar tuig in brand. Het schip, dat gewapend was en tegenstand probeerde te bieden, zonk kort daarop weg in de golven. Associated Press meldt, dat het Domini- caansche schip Presidente Trujillo, groot 922 ton, kort geleden in den grond is ge boord. De kapitein en veertien leden der bemanning werden in Martinique aan land gebracht. Vier en twintig leden der beman ning worden vermist. Naar aanleiding van de opmerking van Amerikaansche bladen, dat de Spilmogend- heden de Geallieerde schepen in sneller tempo tot zinken brengen dan de Geallieer den nieuwe kunnen bouwen, behandelt de Evening Standard het Engelsche tonnage- vraagstuk. Het gebrek aan scheepsruimte, aldus het blad, is de belangrijkste der fac toren, welke de Geallieerden dwingen zich beperkingen op te leggen, in het defensief zoowel als in het offensief. 4rtillerieduels in de Cyrenaica. Munitiedepot getroffen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Artillerieduels aan het front van de Cy renaica. De achterwaartsche verbindingen van den vijand werden met succes door vliegtuigformaties van de As aangevallen. Een munitiedepot werd getroffen en vloog in de lucht. Twee vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Een derde vliegtuig werd door het vuur van ons luchtdoelge schut neergehaald. Doelen op Malta werden door formaties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht gebombardeerd. De nieuwe lichtingen in den Ned. Arbeidsdienst Ongeveer 8500 man in 50 kampen (Van onzen Haagschen redacteur) Zooals men weet, zullen zij, die in de toe komst een leidende functie in ons land wil len innemen, eerst een scholing In den Ne- derlandschen Arbeidsdienst moeten hebben gehad. Bij besluit van 1 April heeft het be treffende departement uitgemaakt welke categorieën daaronder vallen. Het stond van tevoren vast, dat deze categorieën zouden worden opgeroepen, doch het aantal hing af van verschillende factoren, o.a. van de beschikbare arbeidskampen. Er zijn thans vijftig arbeidskampen geopend, waarin 8500 man kunnen worden ondergebracht. Aan vrijwilligers, a.s. overheidspersoneel en a.s. studenten zullen per 1 Juni 4200 man op komen. Bovendien zullen de oudste jaar klassen van het overheidspersoneel, dat zijn zij, die geboren zijn tusschen 1 April '20 en 31 Maart '21, ten getale van 2500 man per 7 Juli opkomen. Bij deze laatste lichting zullen ook zij, die geen volwaardig beroep uitoefenen (dus niet de geheele week vol-- ledigen arbeid hebbenl met uitzondering van de metaalbewerkers, de mijnwerkers en de landbouwers, tezamen 2.000 man, worden ingedeeld. Bij de oproeping van het overheidsperso-^ neel kon slechts zelden rekening worden gehouden met de uitzonderingen, die waren aangevraagd. Deze regeling geldt uiteraard uitsluitend voor mannelijk personeel. In verband met de Pinksterdagen verschijnt het volgend nummer van dit blad Dinsdag a.s. PINKSTER LUIDT DEN ZOMER IN! Cliché Archief H. C. Huil formuleert standpunt der V.S. tegenover Frankrijk. Alle steun aan De Gaulle. Uit Washington wordt gemeld, dat Cor- dell Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, op „de persconfe rentie heeft verklaard, dat de geheele houding der Ver. Staten tegenover Frank rijk bepaald wordt door het voornaamste doel, den militairen vooruitgang der Ver. Staten te bevorderen. De algemeene poli tiek van de Amerikaansche regeering tegenover de Gaullisten, zoo merkte Huil verder op, is, dezen tijdens den oorlog op elke mogelijke wijze steun te verleenen. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft De Gaulle van de Ver. Staten een wenk ge kregen, zijn activiteit te beperken tot militair gebied en zijn politieke wenschen te laten Op 20 Mei torpedeerde de Barbarigo onder bevel van kapt. Enzo Grossi voor de Braziliaansche kust een slagschip van de Maryland-klasse (32000 ton). De vijandelijke afweer kwam niet irf actie. Schip bestemd voor het Verre Oosten? In een extra-bericht deelt het Italiaan sche hoofdkwartier mede, dat 'n Italiaan sche duikboot ter hoogte van de Brazi liaansche kust, op 100 mijl ten wes ten van het eiland Fernando de No- ronha, een naar het zuiden koersende vlootformatie der Ver. Staten heeft aan gevallen. De duikboot schoot van eenige honder- den meters afstand een salvo torpedo's af op een slagschip van de Maryland-klasse (32.000 ton), dat door twee torpedo's in 't voorschip werd getroffen en binnen kor ten tijd zonk. Het bericht zegt verder: Den 20en dezer om 2.50 uur (Rom. tijd) heeft de duikboot Barbarigo onder bevel van korvettenkapitein Enzo Grossi een vlootfor matie der Ver. Staten, die in zuidelijke dich ting voer, aangevallen. Het slagschip zonk binnen korten tijd. De begeleidende vaartuigen kwamen niet m actie. De Amerikaansche slagschepen van de Maryland-klasse hebben een waterverplaat sing van 31.000 ton en zijn bewapend met 8 stukken van 40.6 cM. en 12 van 12.7 cM., 8 stukken afweergeschut van 12.7 cM., 4 van 5.7 cM. en 11 van 4 cM. Zij hebben drie drie vliegtuigen en 2 catapult-inrichtingen aan boord. Hun snelheid bedraagt 21 mijl en de bemanning telt 1.407 koppen. Het slagschip was op weg naar Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan worden dat het op weg was naar den Indischen Oceaan, om daar bij den zeeslag in de Koraalzee verloren gegane Amerikaansche eenheden te vervangen. Misschien was het ook be stemd om in de Middellandsche Zee de Britsche vloot te versterken. Bij den aanval van de duikboot kwam de afweer niet in actie. De duikboot kon der- halvé den ondergaqg van het schip, die bui tengewoon snel geschiedde, waarnemen. In verband met het tot zinken brengen van het slagschip wijst Stefani erop, dat de beweringen van de Anglo-Amerikaansche propaganda als zouden m de Middelland sche Zee reeds botsingen zijn voorgekomen tusschen Amerikaansche en Italiaansche vlootformaties, geheel verzonnen zijn. Tot dusver zijn nog geen Amerikaansche vloot- eenheden in de Middellandsche Zee waar genomen. De Middellandsche Zee is thans ondubbelzinnig Itahaansch gebied. Een aan tal zegevierende militaire operaties heeft dit bewezen. De koning-keizer heeft op voorstel van den duce den commandant van de duikboot Barbarigo, tot fregattenkapitein bevorderd. Naar Reuter melcit uit wasmngton heeft het Amerikaansche departement van marine geweigerd commentaar te leveren op het Italiaansche bericht, dat een Amerikaansch slagschip in den grond is geboord. Op een vraag hieromtrent luidde het antwoord: wij hebben daarover niets op te merken. De Berlijnsche pers noemt het tot zinken brengen van het Amerikaansche slagschip der Maryland-klasse een dappere daad der Italiaansche marine. De Deutsche Allgemeine Zeitung merkt op, dat de Italiaansche duik boot een waardevolle bijdrage tot dea Mari time-day van Roosevelt heeft geleverd. Te vens bewijst deze daad den trotschen wil tot overwinnen van het verbonden Italië op den derden verjaardag van het Stalen Pact. De Berliner Lokal-Anzeiger schrijft: „De Italiaansche duikbootcommandant heeft meer gedaan dan een slagschip van 32.000 ton tot zinken gebracht. Hij heeft de vlootschik- kingen van Washington in de war gestuurd en de gevechtskracht der Vereenigde Staten aanzienlijk verzwakt". Aanleiding tot dezen wenk zijn verscheidene Incidenten in Nieuw-Caledonië, Syrië en Equatoriaal Afrika, waar De Gaulle burger lijke en militaire gouverneurs had benoemd, die elkaar tegenwerkten. De betrekkingen van Frankrijk met de V.S. zijn net onderwerp van bespreking in de Fransche pers geworden. Van bevoegde Duitsche zijde 'ziet men er van af, zich over het probleem uit te laten, daar het, naar verklaard wordt, in de eerste plaats Frankrijk betreft en daarom door de Fransche regeering behandeld dient te wor den. Naar aanleiding van bepaalde tegen Europa gerichte storingspogingen geeft men te Ber lijn te verstaan, dat willekeurige en daarom tendentieuze beschouwingen over de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland er die tusschen Frankrijk en Italië geen reke ning houden met de kern van het probleem, dat uit de gemeenschappelijke overwinning der Asmogendheden op Frankrijk voortvloeit I Politieke en militaire toestand gunstiger dan ooit (Van onzen Haagschen redacteur). Naar aanleiding van het feit, dat het Duitsch-Italiaansche vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag Vrijdag j.l. drie jaar geleden in Berlijn werd gesloten en daarmede de> grondslag werd gelegd van een politiek, die het wereldbeeld volkoiften SS Sten, heeft men van Dultahe zijde een uiteenzetting Begeven tan den toestand zooals die zich thans na 2 2 jaai oorlog aan ons voordoet. Zoowel militair- strategisch als diplomaüek-politiek is de internationale situatie voor de landen van het Pact van Drie zoo gunstig als maai mo gelijk is. Wat het strategisch-militaire ge deelte betreft, wijst men erop, dat men in het kamp van den tegenstander de ontwikkeling met zorg de Duitsche deskundigen, doch zelfs voor aanstaande Engelsche politici bevestigen dit Bijzondere aandacht verdient de ultlatmg van Majoor Attlee, de plaatsvervangend minister-president van Engeland, die naar voren bracht dat men met het oog op de vele fronten van Anglo-Amerikaansche zijde niet 'in staat is op alle oorlogstooneelen voldoen de strijdkrachten te verzamelen. Sir Stafford Cripps zei het in het Lager huis nog duidelijker: „De Duitschers en Italianen bezetten in Europa de binnen- linie en kunnen hun troepen van het eene front naar het andere overbrengen, terwijl wij ons steeds buitenom moeten bewegen. De Japanners controleeren voorloopig de Stille Zuidzee en hebben dus het voordeel van een binnenlinie ter zee. Dat heeft hen in staat gesteld hun strijdkrachten te con- centreerén op de plaats waar zij slag wil len leveren terwijl de Engelsche en Ame rikaansche bevelhebbers moeilijk konden zien, waar 'n aanval te verwachten was." Ook Hore-Belisha's zeer felle critiek in het Lagerhuis verdient in dit opzicht de aandacht. Steeds feller wordt m Engeland de aandrang op Churchill ^de'Tuütaire operaties uitsluitend aan specialisten over te laten. Het ziet er echter niet naaruit, dat de Engelsche minister-president bereid iets van zijn bevoegdheid te laten vallen. Ook het oorlogstooneel in het Verre Oos ten geeft de vijanden van de asmogend heden geen reden tot bemoedigmg. Japan kan thans drie richtingen uit en wel naar Tsjoengking, Canberra of Delhi met andeie woorden: Tsjoengking-Chma, Austrahe en Britsch-Indië worden onmiddellijk bedreigd. Dat Cripps thans nog toegeeft, dat Japan de Stille Zuidzee beheerscht, is een bewijs te-, meer, dat de uitslag van den zeeslag m de Koraalzee voor de Vereenigde Staten met gunstig is geweest. Van Amerikaansche zijde is men dan ook nog steeds zeer terughou dend over dezen slag. Ook het oorlogsbeeld m Europa en in het bijzonder in Sovjet-Rusland waar drie ar meeën met tezamen 400.000 man, aie op het schiereiland Kertsj waren geconcentreerd, volkomen door de Duitsch-Roemeensche troepen zijn vernietigd, is voor de Anglo- Amerikaansche mogendheden zeer somber. Het ontlastingsoffensief, dat de bolsjewisten in het Donetz-bckken hebben ingezet is vol komen vastgeloopen. Militaire Duitsche kringen zijn over den nog steeds durenden slag aan dit gedeelte van het Oostelijk front zeer optimistisch. Bijzondere vermelding verdient het, dat de Duitschers geen noe menswaardige reserves behoefden te laten aanrukken. Deze zijn alle nog volkomen uit gerust voor het groote offensief. Het oorlogsgebied rondom de Middelland sche Zee vertoont voor de As-mogendheden eveneens een zeer gunstig beeld. De volgen de feiten toonen dit aan: I. Het Duitsche Afrika-corps van generaal Rommel heeft zeer sterke reserves aan manschappen en materieel kunnen ontvangen, daar de En- gelschen er niet in geslaagd zijn de con- vooien van de Italiaansche naar de Noord- Afrikaansche kust te beletten; 2. De gouver neur van Malta moest vervangen worden door Lord Gort, de gouverneur van Gibral tar. hetgeen wel bewijst, dat de toestand van Malta zeer critiek is. 3. De Italiaansche marine is thans sterker dan ooit. Vooral het aantal slagschepen is uitgebreid. 4. De terug roeping van- admiraal Ciinningham, de be velhebber van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee, waardoor duidelijk komt vast te staan, dat hij zijn taak niet tot. een bevredigend einde wist té brengen. Kenteekenend is het verder, dat alle ont moetingen in de Europeesche wateren tus schen zee- en luchtstrijdkrachten van de as mogendheden en van Engeland en zijn bondgenooten in het voordeel van de as- partners uitvielen. Zoo werd nog onlangs een groot Ameri kaansch eskader, dat onderweg was naar Moermansk, gedwongen terug te keeren. Pessimistische Engelsche uitlatingen Ook de vergeefsche aanval van Engelsche vliegtuigen op den Duitschen pantserkruiser Prinz Eugen waarbij de Engelschen de helft van de aanvallende vliegtuigen verloren, ligt nog versch in ieders geheugen. *LJit de her haalde extra-berichten van het Opperbevel der Duitsche Weermacht is verder wel dui delijk gebleken hoe geweldig de successen van de Duitsche duikbooten in dezen oorlog zijn. Dit komt bovendien tot uiting in het feit. dat de Amerikaansche regeering over weegt, de olie-raffinaderijen van Curagao over te plaatsen naar Venezuela. De Nederlandsche emigrantenregeering in Londen heeft bovendien, zoo werd mede gedeeld, haar gouverneur van Curagao te ruggeroepen. In zijn plaats werd de heer Piet Kasteel benoemd. In den politieken sector is het belangrijk te vermelden dat de verhouding tusschen Frankrijk en de Anglo- Amerikaansche mogendheden voortdurend slechter wordt. De incidenten, veroorzaakt door Engelsche vliegtuigen in de Fransche bezittingen in Noord-Afrika hebben er na tuurlijk niet toe meegewerkt deze verhou ding te verbeteren. Ook Turkije neemt, ge zien h»t sensationeele. verloop van het pro ces tegen de daders van den aanslag op den Duitschen ambassadeur te Ankara, von Papen, steeds meer een afwijzende houding tegen de vijanden van Duitschland in. Nog een ander neutraal land zal binnenkort wel zijn houding dienen te wijzigen, want het is reeds nu bekend geworden dat de bolsje wisten, om het maar populair uit te druk ken, een oogje hebben op verschillende Zweedsche havens. Tenslotte wees men er nog op dat de strategische positie ter zee voor Engeland en zijn bondgenooten steeds moeilijker wordt. Dit heeft verschillende oorzaken, In de eerste plaats beschikken de Duitsche duikbooten thans over talrijke havens aan de Atlantische kust. Verder hebben de Duit sche en de Italiaansche oorlogsmarine en ook de luchtmachten van deze mogendheden de beschikking over tal van steunpunten rondom de Middellandsche Zee. Voorts is de actie-radius van de Duitsche duikbooten veel grooter dan in den oorlog 14-18, boven dien kunnen Duitsche zeestrijdkrachten in het Veire Oosten thans gebruik maken van de talrijke door Japan veroverde havens Tenslotte gaat echter elke vergelijking met den vorigen wereldoorlog mank, want 'talie en Japan, toen tegenstanders van Duitsch land, staan thans aan de zijde van het Duit sche Rijk. Deze belangrijke maritieme mo gendheden maken elke speculatie op een zelfden uitslag van dezen oorlog als die van '14-'18 zinloos. Integendeel, zooals het we reldbeeld zich thans aan ons vertoont, valt er. zoo besloot men, maar één conclusie te trekken: de eindoverwinning kan de mo gendheden van het drie-landen-pact niet meer ontgaan. KORT NIEUWS De 66-jarige J. M. uit Rijen, die met een kennis een fietstocht maakte, viel nabij de Maasbrug bij Keizersveer van zijn rij wiel. Hij- kwam met het hoofd op den kant van het betonnen rijwielpad terecht. Dr. Bosch uit Raamsdonkerveer, verleende de eerste hulp. In het St. Theresiagasthuis te Rijen, is J. M. twee uur na het ongeval overleden. Het Noorsche ministerie van binnen- landsche zaken heeft medegedeeld, dat 60 Noren, die in het buitenland verblijf hou den, hun burgerrechten ontnomen zijn. aan gezien zij een houding toonden, die blijk geeft van een vijandelijke gezindheid tegen over den Noorschen staat en diens belangen kan schaden. De chef van het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft deelen van het onder het opperbevel staande „Wehrwirt- schaft und Rüstungsamt" ter beschikking gesteld van den Rijksminister voor bewape ning en munitie, Speer, om het gesloten op treden en een slagvaardigheid, welke met de wisselende eischen van het front in over eenstemming is, mogelijk te maken. Tot chef van het nieuwe „Rüstungsamt" wend benoemd generaal Thomas. Teneinde het voorgenomen scheeps- bouwprogram binnen den vastgestelden ter mijn te kunnen doorvoeren, hebben de Ja pansche autoriteiten de hand gelegd op alle beschikbare werfruimte in de bezette ge bieden. Binnen het kader van dezen maat regel zijn de scheepswerven te Soerabava onder beheer van een tweetal Japansche scheepsbouwmaatschappijen gesteld. Op deze werven zal een aantal schepen voor Ja pansche rekening worden gebouwd (E.P.). In Queensland en Nieuw Zuid Wales is een gevaarlijke koorts uitgebroken. Leger en luchtmacht zijn gerequireerd om mede te helpen bij de poging tot beperking van de ziekte. Te Tsjoengking hebben het gebrek aan brandstof en levensmiddelen en de vrees voor Japansche luchtaanvallen veel verwar ring doen ontstaan. De autoriteiten hebben het vertrek van de burgerbevolking gelast. EEN AMERIKAANSCHE STEM. Bs. Af en toe is er eens een Ameri kaansch of 'n Engelsch staatsman, die z'n mond voorbij praat en dingen vertelt die 'n hel licht werpen op zekere gebeurtenissen of toestanden en daar kan men hun dan niet dankbaar genoeg voor zijn, want hun mede- deelingcn zijn meestal leerzaam en zij hel deren veel op, waarover talloozen nog geen goed inzicht hadden. De Amerikaansche landsadvocaat Albert J. Milbank is ditmaal de man die de taak op zich genomen heeft voor enfant-terrible te spelen. In een rede heeft hij verklaard, dat men de Sovjet-Unie in Europa de vrije hand moet leten. Daarmede deed de man nog niet anders dan de overeenkomst be vestigen zooals wij die reeds lang van En geland kennen: het was slechts interessant te vernemen, dat ook Amerika er zoo over denkt. Deze advocaat ging zoover te verkla ren, dat hij in dezen stand van zaken een betere garantie voor den vrede zag dan in een herleving van de Volkenbondsgedachte. Het klinkt vreemd: maar de man heeft gelijk. De Volkenbondsgedachte was een doodgeboren kind, maar de uitvoering heeft consequenties gehad die niet gunstig waren voor den vrede. Aan Rusland de vrije hand laten, biedt ten minste het aspect aan, dat we. daarna in Europa vrede zullen hebben; n.l. de vrede van het kerkhof. De prijs van de Bolsjewistische hulp zou in ieder geval bestaan in het geven van havens, waardoor Rusland toegang tot den Atlantischen Oceaan zou hebben. In dit ver band noemde deze spreker de Zweedsche havens Umea, Lulea en de Noorsche Drontheim, Bergen en NarwikMen moet maar durven. Dit riemen snijden van andermans leer toont ons een waardig pen dant van de onthullingen van Voigt dezer dagen in een artikel over de Russische aspiraties. De onnoozelen die nog in de veronder stelling leven dat de Bolsjewisten bij een eventueele overwinning op Duitschland bij den Rijn halt zouden houden en dat hier het demo-liberale systeem van voor den oorlog zou terugkeeren, zij deze uitlating van Amerikaansche zijde, van iemand die stem m het kapittel heeft, ter overweging opgedragen. Het is nog niet te laat om er uit te leeren. Ir. J. J. Boelstra. Tot Hoofdcommte- van Politic te Rotterdam Is henoemd de heer Ir. J. .T. Boel stra. te Aerdenhout. omtrent wiens levens loop wij In ons num mer van gisteren reeds eenige bijzonderheden vermeldden. A De 17-jarige Koning van Thailand, Ananada Maliido, is voornemens, binnen kort in Japan te gaan studeeren. Ingeval een verblijf in Japan onmogelijk zou blijken, zullen zorgvuldig uitgekozen Japansche leerkrachten naar Thailand wor den gezonden. Het tweejarig zoontje van den landbou wer M. Meulenbelt te Ankum was zoo onfor tuinlijk, in een teil met kokend water te val len. De kleine liep zulke ernstige brandwon den op, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Zwolle Is overleden. Door bomaanslagen is in den nacht van Woensdag op Donderdag in East Rand in Transvaal uitgebreide scnade aan staats eigendom ontstaan. Sindsdien zijn in Trans vaal opnieuw drie bomaanslagen gepleegd. Een daarvan had de vernieling van da spoorlijn in de nabijheid van Roodepoort, 35 kilometer van Johannesburg ten doeL Te dure schoenen. Groote partij in beslag genomen. Amsterdam, 23 Mei. Rechercheurs van den Opsporingsdienst van de Prüs- beheersching m Noord-Holland hebben te Beverwijk een groote partij schoenen in beslag genomen. Bij een onderzoek constateerden zij. dat in een schoenenwinkel te Beverwijk schoe nen werden verkocht tegen prijzen, welke in sommige gevallen het dubbele waren van de toegestane. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de winkelierster zich over de geheele linie aan prijsopdrijving schuldig maakte. De geheele winkelvoorraad. 4200 paar schoenen, is in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7