Haarlemsche Courant OMSINGELINGSSLAG WOEDT TEN ZUIDEN VAN CHARKOF. De film „VELDTOCHT IN HET OOSTEN" komt binnenkort in CINEMA-PALACE Japansch offensief in Tsjekiang ingezet. Installatie van Alkmaar's nieuwen burgemeester 287e Jaargang No. 121 x x Abonnement p. week f 0,26, p. maand 14$, fc. kwartaal 3,*2, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m-m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prtjs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. i TT* Dinsdag 26 Mei 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAÜDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat $3, Bijkantoor: Soendae plein 37. Telefoon Directie 13002, Hoofdredactie 15054. Redac tie 10600, Administratie 10724, 14025, Soendaplein 12230. Dlreetle PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmuiden: Kennemerlaan 102, TeL 5437. Het op 12 Mei ingezette groote Sovjet-offensief i --'Geallieerden verloren twaalf is volkomen ineengestort tengevolge van het 17 Mei begonnen Duitsche tegenoffensief, waaruit zich de omsingeling van 3 Sovjetlegers ontwikkelde. Vijand verloor in een week 452 vliegtuigen. SCAAC2T VAN RELT De groote omsingellngsslag welke zich ten Zuiden van Charkof voltrekt, speelt zich af op een belangrijk terrein, dat in het Zuiden door het kustgebied langs de Zee van Azof en in het Oosten door de toegangspoorten tot den Kaukasus wordt begrensd. den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Britsche zeestrijdkrachten aan de Zuidkust van Engeland doeltreffend met brand- en brisantbommen bestookt. Het tweede front. Volgens door het Zweedsche blad Afton- bladet gepubliceerde berichten verklaart men te Washington, dat de Sowjet-Unie nog steeds een sterken druk op Washing ton en Londen uitoefent inzake de vor ming van een tweede front in Europa. Moskou verklaart, dat de wapens en mu nitie, die thans voor het Sovjetfront be stemd zijn, zeer doeltreffend zouden zijn in handen van Geallieerde invasietroepen, die Duitschland van het Westen uit moe ten aanvallen. Het Oppgrbevel der Duitsche Weermacht deelde Zaterdag mede: „In het gebied om C h a r k o f is de op 12 Mei ingezette groote Sowjet-aanval, die werd ondernomen door 20 divisies infanterie. 3 divisies cavalerie en 15 ge pantserde brigades, met de zwaarste ver liezen aan mcnschen en materiaal voor den vijand volkomen Ineengestort. De Duitsche tegenaanval, op 17 Mei begon nen,, leidde tot in den rug van de sterkste vijandelijke aanvalsgroep cn heeft haar ravilailleeringsverbindingen afgesneden. Sedert twee dagen z(ja de Duitsche, Roe- meensche en Hongaarsche troepen, ge steund door sterke'afdeelingen der lucht macht, over het gcheele front van de tot dusver gevoerde afweergevechtcn, tot een concpntrischen tegenaanval overgegaan. In het gebied ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heeft de vijand zijn hardnek kige aanvallen zonder eenig succes en mei zware verliezen voortgezet. Sterke afdeelin gen Duitsche gevechts- en jachtvliegers heb ben daarbij op het gevechtsterrein en daar achter den vijand groote schade toegebracht. Een afdeeling Sowjetstrijdkrachten, welker verbindingen waren afgesneden, is vernietigd in 'gevechten, die verscheidene dagen duur den. In Lapland bracht een plaatselijke aan val van Duitsche en Finsche troepen succes Van 14 tot 21 Mei heeft de Sowjetluchtmacht 452 vliegtuigen verloren, waarvan 342 in luchtgevechten en 65 door afweergeschut. Verder werden 26 toestellen door afdeelingen van het leger vernietigd. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 45 Duitsche vliegtui gen verloren. Het luchtafweerregiment VI schoot op 22 Mei zijn 200ste vliegtuig in den veldtocht in het Oosten neer. In Noor d-A f r i k a werd een aanval van Britsche verkenningsafdeelingen afgeslagen In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 10 vijandelijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen Vrijdag nacht boven de Duitsche Bocht en het kustgebied van Noord-Duitschland zonder bommen te laten vallen. "Het Duitsche Weermachtbericht van Zon dag luidde: t Door de Zaterdag gemelde tegenaanvallen zijn in het gebied ten Zuiden van Char kof thans sterke bolsjewistische strijdkrach ten ingesloten. Hun uitbraakpogingen zjjn even vruchteloos gebleven als van buiten af uitgevoerde ontlastingsaanvallen van den tegenstander. In het gebied ten Zuidoosten van het 11- m e n m e e r zijn ook Zaterdag alle vijande lijke aanvallen mislukt. In het achterwaartsche gebied van het Oos telijk front hebben Hongaarsche troepen bij een actie van verscheidene dagen een sterk gewapende bolsjewistische bende vernietigd en een talrijk oorlogstuig buitgemaakt. In Noor d-A f r i k a zijn ten Zuidoosten van Mckili Britsche concentraties vrachtwa gens met artillerievuur bestookt. Duitsche jagers schoten tijdens luchtgevechten boven de Marmarische woestijn 15 Britsche vliegtui gen neer. Een eigen vliegtuig ging verloren In West-Engeland zijn havengebieden aan het Kanaal van Bristol overdag met bommen van zwaar kaliber bestookt. Kapitein Grave, bataillonscommandant bij een regimlent jagers, heeft zich bij de ge vechten op het schiereiland Kertsj door bij zondere dapperheid onderscheiden. Het. Opperbevel der Weermacht maakte Maandag het volgende bekend: De operaties ten Zuiden van Char kof hebben zich ontwikkeld tot een om singelingsslag. Het gros van. drie Sovjet- legers. waaronder sterke gepantserde strijdkrachten, Is Ingesloten. Alle pogingen om uit Ie breken, zijn mislukt met de iwaarste verliezen voor den tegenstander. In den middensector zijn bij eigen aanval len meer dan dertig plaatsen ingenomen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Tn Lapland hebben Duitsche en Finsche troepen in zware gevechten van verscheidene weken vijandelijke strijdkrachten ter sterkte van verscheidene divisies verslagen. Hierbij heeft de afdeeling wielrijders 99 ondanks de moeilijkste terreinomstandigheden, een door braak tot stand gebracht door een hardnekkig verdedigde, diepe vijandelijke kazemattenstel- hng. Aan dc Baai van Kandalaksja ver nielden duikbommenwerpers een belangrijke brug van de spoorlijn van Moermansk Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in De „Militarische Correspondenz aus Deutschland" houdt zich bezig met den alge- meenen oorlogstoestand en wijst vooral op de nerveuze spanning, welke er aan den kant van de Geallieerden heerscht over het ko mende offensief. Niemand betwijfelt, dat, beide partijen dezen winter groote voorbereidingen getroffen heb ben voor het voorjaar. Het verschil tusèehen ,de oorlogvoerende partijen is evenwel, dat men van de voorbereidingen der landen van het Driemogendhedenpact niets verneemt en er niets over uitlekt, of en waar een offensief te verwachten is, terwijl Groot-Brittannië en de Ver. Staten dagelijks cijfers noemend over hun bewapening en gegevens vermelden, hoe men den oorlog nu definitief tegen Europa wil gaan voeren. De uitwerking van de Duitsche voorberei dingen gedurende den winter begint men op alle oorlogstooneelen te bespeuren. Men ziet, hoe het schiereiland Kertsj in enkele dagen, tijds in Duitsche handen is gevallen, hoe Ti- mosjenko met zijn offensief aan het Donetz- front schipbreuk lijdt, hoe de bolsjewieken zware slagen incasseeren in Lapland, hoe de Engelsehen en Amerikanen toenemende ver liezen lijden in de Noordelijke IJszee en ten slotte hoe de Duitsche duikbooten reeds tot de monding van de Missisippi doordringen en in een halve maand tijds een half millioen ton Amerikaansche scheepsruimte vernietigd hebben. Men vraagt zich af. waar dit toe leiden moet, wanneer de Duitsche actie aan hevig heid en omvang toeneemt. Vooral vraagt men zich af, waartoe de Engelsch-Amerikaansche bewapening nog moet dienen, wanneer de grondslagen voor practisch optreden worden weggetrokken. De feiten staan in totaal om gekeerde verhouding tot de beloften, terwijl aan de zijde der Asmogendheden achter de zwijgzame terughouding een dreigende reserve ligt van kracht en initiatief. Japan zou meer vliegkamp schepen dan Engeland en V. S. bezitten. De Japansche marine-attache in Istan- boel, kol. Matsohara, heeft verklaard, dat Japan meer vliegtuigmoederschepen bezit dan Engeland en Amerika samen. Het Japansche hoofdkwartier heeft be kend geijiaakt dat in den slag van de Koraal zee van 7 en 8 dezer nog een Amerikaan sche kruiser van 9800 t. en een Ameri- kaansch slagschip van de nieuwste North- Carolina klasse (35.000 ton) zwaar bescha digd zijn. Het hoofdkwartier maakt voorts bekend, dat de kruiser van onbekend type, die in den slag zwaar beschadigd was, ge bleken is een Amerikaansche kruiser van de Louisville-klasse te zijn. Sabotage in Britsch-Indie neemt toe. Uitnoodiging van Roosevelt aan Pandit Nehroe, In de Indische provincie Sind is een auto bus door opstandelingen onder vuur geno men, waarbij 13 personen den dood vonden. Denzelfden dag werd in de buurt van Khipra geprobeerd een trein te doen ontsporen. In Sukkur werden verscheidene telefoon- en telegraafdraden doorgesneden. De Daily Herald meldt uit Bombay, dat Roosevelt opnieuw Pandit Nehroe tot een bezoek aan Amerika heeft uitgenoodigd. De Amerikaansche president stelt zeer veel prijs op een bespreking met Nehroe. De uitnoodiging is door kolonel Johnson, kort voor diens terugkeer naar zijn land, per soonlijk aan Nehroe overhandigd. slagschepen en 68 kruisers. Wijziging van de houding der Britsche vloot verwacht. Naar van Duitsche militaire zijde verluidt, hebben de marine en luchtmacht der Asmo gendheden sinds het begin van den oorlog, resp. sinds de deelneming van Italië en Japan, tot op dit oogenblik de volgende successen behaald op de marine der Geallieerden' Er werden tot zinken gebracht: 12 slagsche pen, 68 kruisers, 11 vliegkampschepen, 144 torpedojagers, 177 onderzeebooten, 35 pa- trouilTebooten, 26 hulpkruisers en 109 andere oorlogsvaartuigen. De benoeming van vice-admiraal Harwood tot opperbevelhebber der Britsche vloot in de Middellandsche Zee wordt te Rome van bij zonder belang geacht. Harwood behoort tot de protegé's van Churchill. Aan de gevechten welke drie Britsche oorlogsschepen in de monding van de rivier La Plata met het Duit sche pantserschip Graf Spee voerden, werd door hem aan boord van de Exeter deelgeno men. Sedert eenigen tijd fungeerde Harwood als plaatsvervangend bevelhebber der Brit sche vloot in de Middellandsche Zee. Het lag dus voor de hand, dat hij thans Cunningham moest opvolgen, maar niettemin kent men te Rome aan dit feit buitengewone beteekenis toe. In tegenstelling tot zijn voorganger, die een leerling van admiraal Fisher was, staat Harwood bekend als voorstander van een actieve deelname der Britsche marine aan den oorlog. Bij admiraal Fisher ging het in de eerste plaats om het behoud van de vloot, om zoodoende Engeland's heerschappij ter zee te kunnen handhaven. Te Rome wordt er op gewezen, dat ook Cunningham onder Churchill's invloed er den laatsten tijd naar streefde in deze defensieve theorie een gron dige wijziging tot stand te brengen. Het resul taat evenwel van zijn nieuwe methode be perkte zich tot het verlies van verschillende Britsche oorlogsbodems. Thans komt vice- admiraal Harwood aan de beurt. De Italiaan- sche maTine begroet het feit, dat <eij niet langer gedwongen zal zijn om tot dicht voor de havens van Malta. Gibraltar en Alexandrië te kruisen, om van daaruit vergeefs naar Britsche schepen uit te zien. De bevelhebber der Weermacht in Nèderland, generaal der vliegers Christiansen, in gesprek met den leider dci#N.S.B., ir, A. Musscrt tijdens diens jongste bezoek aan kasteel Oud-Wassenaar. {Stapf-Martens-Pax Holland-c) Vijf vijandelijke divisies omsingeld. De voorhoede van Japansche eenheden is Zaterdag Woeji, een belangrijke strategi sche staff in het centrum van Tsjekiang, 20 K.M. ten Westen van Joengkang, binnenge rukt. Na de bezetting der stad strekten de Japansche strijdkrachten hun operaties in Westelijke richting van de stad uit. Naar Domei reeds op 23 Mei meldde, zijn in de provincie Tsjekiang vijf divisies van het tiende leger van Tsjoengkmg ter sterkte van 100.000 man afgesneden van haar ver bindingen,- omsingeld en staan op het punt vernietigd te worden. Tijdens deze operaties hebben Japansche strijdkrachten de steden Iwoe, Toeng-Jang, Hain-Tsjang en Nanki bezet. Groote belangstelling van alle zijden. (Van onzen specialen verslaggever) Het was Zaterdag een blijde"dag voor Alkmaar. De nieuwbenoemde burgemees ter van deze gemeente, een waardig zoon van de Westfriesche bevolking en opge roepen tot den dienst aan zijn volk, werd geïnstalleerd. Van alle openbare gebou wen, kerktorens en zeer vele particuliere woningen wapperde onze frissche oranje- blanje-bleu vlaggen, vaak. geflankeerd door de zwart-roode vlag van de Nationaal- Socialistischebeweging in Nederland. Er heerschte druk te in Alkmaar, vooral in dè omgeving van 'het prachtige en karakte ristieke Raadthuis, waar om half drie de plechtigheid sou plaats vinden. De Commissaris iler Provincie. Mr. A 'Backer, installeert den heer B. A. v. d. Sluys tot Burgemeester van Alkmaar. (Foto Peperkamp) Vooraf had op het Waagplein een groote schouw van W. A. en Jeugdstorm plaats. Fier en kranig trokken de vendels aan den Burgemeester voort)ij. Een grootsche de monstratie van hernieuwde volkskracht en herwonnen weerbaarheid van ons,, volk. Van de zijde der bevolking was de belang stelling voor dit défilé zeer groot. TEN RAADHUIZE. Inmiddels vulde de raadszaal zich steeds meer en meer met genoodigden voor de installatieplechtigheid. Wij merkten daar o.m. op den vertegenwoordiger van den Beauftragte van den Rijkskommissaris in Noordholland, de plaatsvervangend ge machtigde van den Leider der N.S.B. in de provincie Noordholland, Burgemeester S. L. A. Plekker van Haarlem, wethouders, hoofden van takken van dienst, hoofdamb tenaren en ambtenaren van de gemeente Alkmaar. De geheele zaal was smaakvol met bloemen en palmen versierd. Klokslag half drie werd de nieuwe bur gemeester, de heer B. A. van der Sluys, door den commissaris der provincie, mr. A. J. Backer en den gemeentesecretaris, «mr. A. Koelman, binnengeleid. Allen ver hieven zich van hun zetel en velen brach ten .den nationaal-socialistischen groet. Nadat de gemeente-secretaris, mr. A. Koelma, mededeeling had gedaan van het benoemingsbesluit en de verklaring van den commissaris der provincie had voor gelezen betreffende de beëediging van den nieuwen burgemeester op 9 Mei j.l-, nam mr. A. J. Backer het woord. Deze zeide o.m.: De taak die de nieuwe burgervader op zich neemt, aldus spr., is niet eenvoudig. Vooral niet in dezen tijd. Er is moed en vastberadenheid voor noodig. deugden, die de heer v. d. Sluijs gelukkig bezit. Heel diens leven door is deze bezield geweest van den wil om te voLbrengen. wat hij zich heeft voorgenomen. Geleid door een helder verstand en gesteund door een krachtigen wil doet hij. wat hij meent dat gedaan moet worden. De nieuwe burgemeester van Alkmaar zal in zijn functie strijd moeten voeren, tegen wanbegrip, vooroordeel, haat en on recht, maar niet alleen tegen iets. maar ook voor iets zal hij te strijden hebben. n.l, voor het recht, voor het levendig worden van hel Godsvertrouwen in ons volk, voor de waardeering van den arbeid, voor de liefde tot ons volk en vaderland, voor zijn levensbeschou wing: hei; nationaal-socialisme. Ook heeft hij om iets te strijden, n.l. oip de harten der gemeenteambtenaren, welker genegenheid hij moet winhen, De nieuwe burgemeester is iemand, die geen brokken maakt, hij sloopt niet, maar bouwt, al zal het noodig zijn. dat deelen, die niet in de nieuwe constructie passen, worden verwijderd. Als strijder voor de nieuwe orde is de heer Van der Sluijs*de N.S-B., de bewe ging, die in dezen tijd zulk een zware taak op de schouders is gelegd, met hart en ziel toegedaan en nauw voelt hij zich verbonden piet zijn Leider, Mussert. Daar om zal hij het devies huldigen; het alge meen belang gaat boven het groepsbe lang, het groepsbelang boven het persoon lijk belang. Na deze toespraak hing de commissaris der provincie den nieuwen burgemeester den ambtsketen om en verklaarde hem voor geïnstalleerd. Vervolgens sprak de heer Van der Sluijs de aanwezigen toe. Hij dankte de betref fende autoriteiten voor zijn benoeming en den commissaris der provincie voor de tot hem gesproken woorden en zei vervolgens, dat hij de eed, dien hij als burgemeester had afgelegd, als man van eer getrouwe lijk zal nakomen. Hij zei de belangen der gemeente te zullen behartigen volgens de voorschriften, van den rijkscommissaris en in het bijzoiïder te letten op het voor schrift, dat met inachtneming van de ge meentelijke autonomie, het rijksbelang voor alles gaat. Dit rijksbelang mag niet ten offer vallen aan het dienen van aller lei particuliere belangetjes, zooals in vroe ger tijd, waarin de gemeentelijke autonomie was ontaard. Daarmede heeft in de ge meentehuishouding het leidersbeginsel zijn intrede gedaan. De burgemeester dient als leider bloed- en bodemverbonden te zijn met zijn gemeente. Hij meet uit het volk ziin voortgekomen en niet heerschen als een dictator, die geen tegenspraak duldt, maar een strenge en tegelijk liefdevolle autoriteit zijn, die zonder aanzfen der partijen het gezag, dat schier verloren was, handhaaft, daarbij voorgelicht door de besten van het volk. Spr. zei prijs te stellen op de medewer king van allen die in een of andere functie onder hem gesteld zijn. In het ambtenaren- cprps zullen geen wijzigingen worden ge bracht, doch spr- wenschte er de aan dacht op te vestigen, dat van alle ambte naren wordt verwacht, dat zij zullen wer- kep in den geest van den nieuwen tijd, waarvan zij bewust doordrongen dienen te zijn. De opbouw <^r gemeente zal geschie den in nationaal-socialistischen zin, waar bij van ieder onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan de overheid wordt verlangd. Spr. verwachtte ook van de ambtenaren, dat zij al hun krachten zullen inspannen ten bate van de nuttige instellingen Win terhulp en Nederlandsche Volksdienst en er toe zullen medewerken, dat de sprook jes eh leugens, die daarover nog steeds rondgaan, worden weersproken. Het wordt meer dan tijd, dat zulks geschiedt. Wie ook tegenover deze instellingen een afwijzende houding aan wil nemen, overwege, dat hij leeft van de gemeenschap en dus plichten heeft legenover de gemeenschap. Blijft hij volharden, dan zal bij spreker de vraag rijzen, of zoo iemand nog langer zijn ambt zal kunnen waarnemen. Teder moge begrijpen, dat de oude tijd niet weer keert* Spr. gaf de verzekering al ziin krachten te zullen wijden aan het welzijn der Alkmaarsche bevolking, in Godsvertrouwen voor volk en vaderland in het bijzonder voor Alkmaar. Hiermede was de installatieplechtigheid ten einde. Van de gelegenheid tot geluk- wenschen, die vervolgens geboden werd. werd door de aanwezigen gebruik ge maakt. Tot besluit van den middag werd voor het Stadhuis gedefileerd door afdeelingen der W.A. en de Nationale Jeugdstorm. Het défilé werd door den burgemeester, diens echtgenoote. den commissaris der provin cie en de gasten van af het bordes van het Stadhuis gadegeslagen. Bij den aanvang van het Japansche offen sief in Tsjekiang verklaart men te Tokio, dat de beheersching dezer provincie voor het weerstandsvermogen van Tsjoengkmg een noodlottige slag zou zijn, aangezien Tsjekiang een der rijkste deelen van China en het centrum van handel en nijverheid van het Tsjoengkineesche China is. Sedert het begin van de Japansche opera ties in de provincie heeft het luchtwapen van het leger reeds in de eerste dagen 300 bomaanvallen gericht op vijandelijke steun punten. Terwijl hierdoor de gevechtshande lingen een gunstig beloop hadden, werden ook vijandelijke steunpunten in de provin cies Kiangsi en Kwangsi uit de lucht aan gevallen. De Christian Science Monitor bespreekt de positie van China en schrijft, dat de Chi- neezen ook wel weten wat het is, zonder doeltreffende hulp van bondgenooten te staan tegenover sterkere strijdkrachten. De gevolgen van een nederlaag van China zou den voor de Geallieerden ernstig zijn. Mocht Japan China verslaan, dan zouden dc Russen in den rug een groot gevaar hebben. De Asahi Sjimboen meldt, dat de snelle Japansche opmarsCh naar Kinhwa in Tsiekiang voortduurt. Voorboedetroe- pen, die uit Zuidelijke en Noordelijke rich ting naderen, hebben de poorten der citadel bereikt. Ongewone warmte bij Charkof. Omtrent de succesvolle afweergevech- ten in het gebied van Charkof deelt het opperbevel van de weermacht mede, dat deze gevechten zware eischen aan de troepen stelden. Niet alleen door de fel heid van den strijd zelf, doch ook door de in dit jaargetijde ongewone warmte, die tot 30 graden steeg. lederen dag weer wierpen de bolsjewieken nieuwe pantser formaties in den strijd, maar alle aan vallen leden schipbreuk op het taaie ver zet. Waar de bolsjewieken als gevolg van hun numerieke superioriteit plaatselijke successen behaald hadden, gingen de Duitsche en verbonden troepen tot den tegenaanval over en verdreven zij den vijand, die reeds meende gebruik te kun nen maken van cavalerie om de gedeel telijke successen te voltooien. Bij huh massale aanvallen hebben de bolsjewie ken zeer aanzienlijke verliezen aan men sehen geleden. De Duitsche luchtmacht had een werkzaam aandeel in de succes sen. Boven de Cyrenaica 22 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het Italiaansche weermachtbericht van 23 Mei luidde: Vijandelijke verkenningspatrouilles, die naar onze vooruitgeschoven stellingen ten Zuid-Oosten van Tmimi optrokken, werden verstrooid en leden verliezen. Boven Mar- toeba heeft 'n afdeeling der Duitsche lucht macht in een gevecht met talrijke Curtiss- toestellen een groote overwinning behaald. Zij schoot tien toestellen neer. Te Benghazi, waar door een vijandelijken luchtaanval eenige schade werd aangericht, werd een toestel door een onzer jagers vernield. In weerwil van een levendig afweervuur zijn vliegvelden op Malta verscheidene ma len door afdeelingen vliegtuigen van de Spilmogendheden aangevallen. Toen Engel- sche jagers ingrepen, werden zij prompt door ónze vliegers tot den strijd gedwongen. Zij verloren vier vliegtuigen, waarvan er één door onze bommenwerpers werd neer geschoten en drie door de begeleidende jagers. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Het Italiaansche weermachtbericht van 24 Mei luidde als volgt: In de zone ten Zuid-Oosten van El Mekili zijn vijandelijke concentraties van gemotori seerde strijdmiddelen gebombardeerd door onze artillerie. De luchtmacht van den te genstander heeft in de Cyrenaica nieuwe, zware verliezen geleden: 11 jagers en 4 „Bostons" werden door Duitsche vliegers neergeschoten: 1 Curtiss en 3 bommenwer pers werden door onze jagers neergehaald tijdens een poging tot een aanval op het vliegveld van Derna, 3 andere toestellen werden getroffen door afweervuur en stort ten neer. Het aantal vliegtuigen, die door de R. A. F. in Libye gedurende de laatste twee dagen zijn verloren kwam hiermede op 33. Het weermachtbericht van gisteren luidde: Aan het front in de Cyrenaica verken ningsacties van patrouilles. Onze vliegtuigen bombardeerden een vijandelijk vliegveld ten Westen van Bardia. waarbij barakken en kampementen werden beschadigd. Tij dens ande/e aanvallen van Duitsche vlieg tuigen op vijandelijke vliegvelden werden twee vliegtuigen op den grond vernield. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.. dat tusschen 1 en 20 Mei in de Middelland sche Zee 122 Britsche vliegtuigen door de luchtmacht der Spilmogendheden vernield zijn. VROEGER EN THANS. Bs. Voor ons ligt het prospectus van een vóór den oorlog gehouden anti-Bolsje wistische tentoonstelling. Daarnaast hebben we een boek vol uitknipsels uit kranten van voor den oorlog. In de boekenkast aan den wand staat een serie boeken met bonte omslagen. Deze lectuur is één opsomming der gruwelen in Ruslajid, bedreven tegen over Christemdom en de Christenen. Deze gegevens zijn gedekt door de autoriteit van velen in ons land. Namen van bekende menschen in christelijke kringen. Er zijn dominee's en R.K. geestelijken bij, velen zelfs, maar ook menschen die een vooraan staande plaats hebben ingenomen in onze maatschappij en voornamelijk op kerkelijk gebied naar voren traden. De praktijken der Bolsjewisten werden hier. zoowel door R.K. als door Protestanten aan den kaak gesteld en het is opvallend hoe in alle kampen slechts één overtuiging domineert: 't Bolsje wisme is het groote gevaar voor de Christe lijke samenleving, van het Bolsjewisme is slechts vernieling en vervolging te wachten; wat het Bolsjewisme doet, tart iedere be schrijving. Sindsdien is de oorlog gekomen. Het Bolsjewisme heeft getoond hoe het zich had voorbereid om het Avondland te overstroo- men. De gruwelen, waaraan het Bolsje wisme zich schuldig maakt, zijn niet alleen dezelfde gebleven, maar ieder van ons rilt nog bij de herinnering aan wat in Lemberg en in zoo menige PooTsche en Duitsche stad is geschied. Het zou dwaas zijn aan te ne men, dat wij ons op eens niet meer van het gevaar bewust zijn, dat ons van die zijde dreigt. Het is eenvoudig absurd, wanneer men beweren zou, dat een overwinning van het Bolsjewisme thans andere resultaten zou hebben dan wanneer het vóór den oor log kans had gezien onze grenzen te bena deren en tochToch ontmoet men in Christelijke kringen herhaaldelijk weer menschen, die de overwinning der Bolsje wisten zouden toejuichen en die ineens alle angst hebben afgelegd v'oor de gevolgen van een dergelijke zegepraal. Achten zij net ge vaar bij een Bolsjewistische overstroortnng plotseling zóó gering, dat het als uitgescha keld moet worden beschouwd? Zijn zij ver geten wat zij vroeger jarenlang verkondig den; waar ,eij verwoed om gestreden heb ben? Of acnten zij het Nationaal-socialisme een nóg grooter gevaar dan 't Bolsjewisme0 Dit laatste is moeilijk aan te nemen. Zij zouden op grond van hun eigen vroegere verklaringen hebben moeten weten, dat het Bolsjewisme na meer dan twee jaar bezetting van hun Christelijke maatschappij niet veel zou hebben overgelaten en dat zij zelve reeds lang het lot der slachtoffers van Lemberg hadden gedeeld. Wanneer nu het Nationaal-socialisme „érger" ware, of zelfs maar even „erg", dan zou het niet mogelijk zijn, dat de godsdienst in ons land nog vrij beoefend wordt en dat wij ons verheugen in een orde die in velerlei opzichten beter is dan wat wij in den democratischen tijd ge wend waren. In het kamp waar men tegen het Bolsje wistische gevaar waarschuwt, zijn de namen die eens zoo schitterden thans verdwenen: de waarschuwingen komen van geheel an dere zijde. Wij vertrouwen er in. dat het Bolsjewisme ditmaal radicaal zal worden uitgeroeid, óók zónder steun van hen, die tooh feitelijk het meest daarvoor in aanmerking komen. Maar consequent rs hun houding toch niet. Lombok, Soembawa en Flores bezet. Naar de leider der persafdeelingr van bet Japansche leger in Nederlandsoh-IndJë meldt, hebben Japansche troepen in nauwe samenwerking met de vloot de eilanden Lombok, Soemb a w a en Flores bezel. KORT NIEUWS Naar de Britsche berichtendienst uit Pretoria meldt, hebben Maandag onbe kende personen gepoogd een groote hout opslagplaats met behulp van chemische bommen in brand te steken. De brandweer ontdekte twee bommen, die het hout nog niet hadden aangestoken. Naar uit Mexico gemeld wordt, is een buitengewone zitting van het Congres bij eengeroepen. De president der republiek zal een redevoering uitspreken, die door de radio voor het geheele land zal worden uitgezonden. Het Mexicaansche blad „El Nacional" meldt, dat voortaan alle Mexicaansche schepen in convooi zullen varen. De van het Oostelijk front terugge keerde Spaansche vrijwilligers hebben een marsch gemaakt door Madrid- Tiendui zenden hadden zich langs den weg opge steld. Ii^ spreekkoor riepen de terugkee renden ".Gibraltar voor Spanje", waarop de geestdriftige menigte antwoordde met den roep „weg met Engeland". Uit Lissabon komende zijn de beide laatste speciale treinen met Duitsche ver tegenwoordigers uit Zuid-Amerika te Frankfort aangekomen. Zij werden bijzon der hartelijk ontvangen. Er werd te hunner eere een receptie gehouden, waarbij onder staatssecretaris Lutter een rede uitsprak. Het Japansche ministerie van verkeer heeft bekend gemaakt, dat de Nagasaki Maroe (5268 t.)> 13 dezer bij de haven van Nagasaki is gezonken als gevolg van de ont ploffing van een Japansche mijn. Het groot ste deel van passagiers en bemanning kon worden gerea. Dertien personen kwamen om en 26 worden vermist. Volgens het blad ..Scotsman" dat te Edinburgh verschijnt, zijn op de scheeps werven aan de Oostkust van "Schotland op nieuw stakingen uitgebroken. Reeds 3000 werklieden hebben op deze werven het werk neergelegd als protest tegen de on gunstige arbeidsvoorwaarden. In den afgelonpen nacht Is In Bay- reut Eva Chamberlain-Wagner in den leef tijd van 7 5 Jaar overleden. Zij was de doch ter van Rtohard Wagner uit zijn huwelijk met Coal ma Wagner en de weduwe van Houston Stewart Chamberlain. Nieuwe burgemeesters. •s-GRAVENHAGE, 23 Mei. Het Rijks commissariaat deelt mede: De Commissaris-generaal voor bestuur en Justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de verordening nr. 108/40 (4e verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatre gelen) in verbinding met paragraaf 4 artikel 1 van de verordening 3/40 over het uitoefenen an de regeerlngsbevoegdhcid in Nederland, benoemd tot burgemeester: den burgemeester J. A. de Mooi te 's-Heer Abts Kerke met ge lijktijdig eervol ontslag uit zijn ambt van burgemeester te Breskens. den landbouwer A. P. Hovinge te Oostwolde-Oldambt tot burgemeester in Scheemda. den gemeente ambtenaar C. J. van der Pijl te Terneuzen tot burgemeester ln Hoek en den gemeente ambtenaar J. Tollenaar te Zaamslag tot bur gemeester In Benthuizen en Moerkapelle. De Nederlandsche Volksdienst zorgt ook voor uw belangen: Sluit u dus aan als lid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1