De toekomst van den Nea'. Voetbalbon Ainsterdaiiische groentenwinkel voorgoed gesloten erhaaldclijke bestraffing voor prijsopdrijving. Toen was de maat vol De Amsterdamsche groenten- en fruithan delaar H. P. Schouten, wonende Emmastraat 3, heeft het zoo bont gemaakt met overtre ding der prijsvoorschriften, dat de inspecteur voor de prijsbeheersching |nu tot den meest krassen strafmaatregel nl. de sluiting van zijn zaak is overgegaan. Nadat S. reeds op 8 October 1941 citroenen, welke 5 c. mpchten kosten voor 17 c. had vér- kocht en daarvoor met f 20 was beboet, con stateerde een opsporingsambtenaar in Novem ber, dat in Schoulen's winkel een groot aan tal artikelen niet. of onvoldoende geprijsd was. Een tweede boete van f 60 volgde toen, Desondanks verkocht S. op 15 December weer appelen a 55 c. per kg. terwijl hij hoog stens 25 c. mocht nemen. Nu werd naast een boete van f 50 de sluiting van het bedrjjf voor den tijd van een maand gelast. Dit alls was blijkbaar een onvoldoende waar schuwing voor S., want op 8 April overtrad hij de prijsvoorschriften opnieuw en verkocht peen en uien voor resp. 40 en 16 c. per kg., terwijl de maximumprijzen slechts 17 en 13 c. bedroagen. Deze ernstige overtreding maakte de maat vol. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam legde de vol gende straffen op: een boete van f 1, sluiting van de zaak en stillegging der bedrijfsmidde len voorgoed, benevens een verbod om gedu rende 10 jaren het beroep van kleinhandelaar in groenten en fruit uit te oefenen. Honderd gulden proceskosten komen eveneens voor rekening van dezen overtreder. P. Kion overleden. In den ouderdom van 61 jaar is overleden de heer P. Kion, oud-hoofd der school aan het Leidscheplein (Lorentzschool) en een be kend drankbestrijder. De overledène is 31 Maart 1881 geboren en werd 1 Mei 1899 on derwijzer in Houtrijk en Polanen. Twee jaar later werd hij benoemd tot onderwijzer te Haarlem en was aan verschillende scholen werkzaam. 1 September 1922 werd hij be noemd tot hoofd der school aan het Leidsche plein, welke functie hij tot zijn pensioneering op 15 Juni 1940 vervulde. Meer dan veertig jaar dus wis de'overledene bij het onderwijs werkzaam en hij genoot de achting van tal- loozen in de stad. Dan nam hij eenigen tijd het secretariaat waar van de ambtelijke ver- eenigingen van hoofden van scholen. De heer P. Kion was een bekend drankbe strijder èn sedert eenige jaren was hij ad junct-directeur van het Consultatie-bureau voor drankzuchtigen. In deze functie heeft hij veel goeds gedaan voop de menschheid. Ook maakte hij deel uit van den Reclassee- ringsraad fe Haarlem. Zaterdagmiddag /om halfeen zal zijn stof felijk overschot op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde worden 'besteld. ECONOMISCHE RECHTER. HANDEL IN CACAO EN SLAOLIE. In November van het vorig jaar had de 48-jarige Beverwijksche tuinder B. J. J: Bruyns van zekeren M. 48 kg cacaopoeder gekocht, welke waarschijnlijk van diefstal afkomstig was. Deze cacao werd voor ƒ11 per kilo verkocht. De officier eischte tegen hem een gevan genisstraf voor den tijd van M dagen, over eenkomstig welken eisch hij werd veroor deeld. B. had de poeder verkocht aan P. J. Hille, een 36-jarigen Beverwijkschen in casseerder, die op zijn beurt de poeder voor ƒ12 had verkocht. Ook hij kreeg 14. dagen gevangenisstraf. A. H. Gootjes en C. J. van Leeuwen, twee andere Beverwijkers, hadden deze poeder van H. gekocht en aan den 45-jarigen win kelier, P. Kantsen, verkocht. Verder- had den deze twee mannen van A. Brasser sla olie gekocht. Deze Brasser had deze olie, een hoeveelheid van 40 liter, gekocht, van den inmiddels overleden Van D. Tegen Gootjes en Van Leeuwen werd 1 maand ge vangenisstraf geëischt, tegen Kansten 6 weken en tegen Brasser 14 dagen gevange nisstraf. Veroordeelingen conform den eisch. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. In het vervolg zwaarder straffen. J. P. Israël, slager, en J. H. M. Plant, ex- slager en thans los werkman, hadden in November 1941 ip vereeniging een koe ge slacht en Plant had alleen ook nog eenige schapen tot vleesch verwerkt. In een uitvoerig requisitoir bracht de officier van Justitie naar voren, dat hij in het vervolg zwaardere straffen zal eischen voor het frauduleus slachten, aangezien gebleken was, dat de minimumstraf van zes maanden niet genoeg resultaten had. De mensdien leerden schijnbaar niets, zelfs niet van deze niet geringe straf. Zou het zoo doorga'an, dan zullen andere maatrege len getroffen moeten worden. Hij eischte derhalve tegen Israël een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden gn tegen Plant een gevangenisstraf van acht maan den. Zij werden overeenkomstig dezen eisch veroordeeld. Het vleesch van deze dieren was door den chauffeur A. J. Spanjaard uit Velsen gan verschillende personen verkocht. Tégen hem werd een maand gevangenisstraf ge- eischt. Hij werd tot veertien dagen veroor deeld. Tegen den vrachtrijder J. Bos uit Santpoort, die zijn schuur voor het slach ten had afgestaan,werd 1 week gevangenis straf geëischt. Hij werd conform den eisch veroordeeld. Aanslag op Heydrieli. Uit Praag wordt gemeld: Naar in len be kendmaking wordt medegedeeld, is gisteren een aanslag gepleegd op den plaatsvervan- genden Rijksprotector, den Obergruppenführer der S.S. Heydrich. Het D.N.B verneemt, dat Heydrich gewond is, doch niet in levensge vaar verkeert. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aardapp. 27A -Vurdnpp. 27B Blqein (gcb. 301.305 brood) 309, 313 Boter 27 Bnuidstoff. 01 t/m 05 BV Brood 27 A Brood 27B Chocolade 26, 2S Cigarillos 2S, 29 G.ort 311 Havermout 307 Jam (250 gr. suiker) 303 Kaas 298. 302. 306 Kaas 310. 314 Koffiesurr, 288 Maïzena (verm.) 315 Marg. (bof.) 27 Melk 26 t/m 29A Melk 2S t/m 2 9B Petroleum 16 PëulvK (haver mout) 307 Hijst 4-17, 4-1S Scheerzeep U Sigaretten 28, 29 Sigaren 28, 2.4 Suikerwerk 27, 28 Tabak q Suiker Suiker (ja Toiletzeep (80 pet.) J Vermicelli 315 Vet (bot.marg.) 27 .Vleesch 27A Vleesch 27 B Vet 27 Zeep j Zeep 203 n) 299 Algem. Algem, Boter Brand. Brood Brood Versn. Tabak Algem, Algem Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Vet Melk Melk Petr. Algem. Reserve Textiel Tabak Tabak Versn. Tabak Algem. Algem. Hoeveelh. t/m. 1 1/4 kg. 30 Me 1/2 kg. 30 Mei 100 gr. 13 J 100 gr. 13 Juni 125 gr. 4 Juni ■ersch. 31 Dec, 400 gr. 3 0 Mei 50 gr. 30 Mei ;r. 13 Juni 30 Mei .0 gr. 13 Juni 13 Juni 10 s 500 gr. 13 Juni 100 gr. 13 Juni 100 gr. 13 Juni 250 gr. 13 Juni 100 gr. 13 Ju 125 gr. 4 Juni 3 1/2 L. 13 Juni 1 3/4 L. 13 Juni 2 L. 13 Juni 2 50 gr. 13 Juni 2 50 gr. 13 Juni 50 gr. 31 Aug. 20 st. 30 Mei 5 st. 30 Mel 100 gr. 13- Juni 25 gr. 30 Mei 1 kg. 13 Juni 250 gr. 13 Juni Toilctz. 75 gr. 31 Mei Algem. 100 gr. 13 Juni Vet 10 0 gr. 4 Juini Vleesch 100 gr. 30 Mei Vleesch 25 gr. 30 Mei Vet 100 gr. 30 Mei Zeep 90 a 4-50 gr.31 Mei Alg, 90 a 450 gr,31 Mei De heer K. J. J. Lotsy over actueele onderwerpen. (Van onzen sportredacteur). Het feit, dat dc heer K. J. J. Lotsy bv) enkele candidaatstelling gekozen is to voorzitter van den Nederlandschen Voet- halbond, is een bewijs, dat de geheele Neder landsche voetbalbeweging achter deze emi nente figuur staat, Talrijke vereenlgingen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, den heer Lotsy candidaat te stellen en daarbij waren vele uit Haarlem en omgeving. De nleüwe voorzitter geniet ook in Kennemer- land groote populariteit en zijn taak voor HFC. gedurende zijn voorzitterschap en geduren de eenige jaren, waarin hij de oudste club in de eerste klasse terugbracht, is bekend. In ons blad Dinsdag schreven wij reeds over zijn arbeid voor de „Good Old" en tot welke prestaties hij het elftal inspireerde. Eenige aandacht vragen wij nog voor de toe komst e"h dat de heer Lotsy daaraan reeds denkt, bleek ons tijdens een gesprek. Op de aanstaande ontwikkeling van het nationale sportleven heeft hij een gezonden kijk en dat kan ook niet anders. WELVAART IN UW P Vj. GEZIN DOOR ARBEID '(jg£3® IN DUITSCHLAND! MELDTU AANBUDE GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU* RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 29 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6,45 Giamóföonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. .00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. .55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe- 'ichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Gevarieerd programma (opr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 „Gitaren". Spaansch pro gramma. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak, 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Gerard van Krevelen zijn orkest, 14.00 Arnhemsche Orkestvereenii. ,w en solist e"n gramofoonmuziek. 16.QP Cyclus: „Het Onze Vader". 16.20 Zang m'et planobegeleiding. 17.15 B. N. O, Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Causerie: „Als ik eens kinder meisje werd". 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Het wekelijksch sportpraatje. 18.20 -Gramofoonmu ziek. 18.35 JJeerlands stem van het Oostfront. .50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Blnnenlandsch economische praatje. 19.10 Gra mofoonmuziek. 19.15 Causerie: „Hengelaars attentie. 19.30 Melodlsten en solist. 20.15 Gra foonmuziék. 20.30 Luisterspel „Muizenisseri". 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Leidende staatslieden schrijven. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.10— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 8.45 Omroeporker;: solist (opn.). 9.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Piano voordracht. 10.40 Lezing: „De overblijfselen van het gildewezen in Amsterdam". 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.45 Gra mofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma. 14.15 Een strijkorkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Musette-Orkest en soliste. 16.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 lek dien. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 18.1? De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord. 18.30 Repor tage. 18.55 Harmonie-orkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Dg Jordaner vertelt over sociale noo- den. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Hol lands politica] aspects". (Voor de Radio-Cen trales Gramofoonmuziek). 20.-15 Viool, cello,cn piano. 20.45 Boekbespreking. 21 00 Cello, piano en viool. 21.25 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gra mofoonmuziek. 22.05 Avondwijding. 22.1024-.00 Zie Hilversum I. Links: Een kijkje in de geweldige montage hal van een der Duitsche wapenfabrieken. Honderden pantserwagens van vernieuwde en verbeterde constructie komen hier dagelijks gereed. (Scherl-Fellinga-Pax Holland-c) Midden: Een kweeker te Beverwijk heeft met succes het telen van asperges op een gedeelte van zijn bollenvelden' ter hand genomen. (Polygoon-Sagers Pax Holland-c) Rechts: Na de inname van Kertsj. Duitsche infanterie zuivert de veroverde stad van bolsjewistische strijdkrachten, die zich op verschillende punten verscholen hebben. (Deutscher Verlag-Recla P. K. Horter- Pax Holland-c) Na de fusie in den zomer van 1940 heeft de heer Lotsy zich bezig gehouden met de competltle- Indeeling en een ieder weet, dat hij een moeilijke taak te vervullen had. Nu er twee jaren gespeeld noet erkend worden, dat de samenstelling wel de juiste is geweest. Het is immers toch niet voorgekomen, dat een R.K. ,club kans maakte eerste klasser te worden. Verscheidene ploegen slaan in de tweede klas een goed figuur, doch andere zijn naar de derde klas verhuisd. De kwestie in het zuiden daarentegen is moeilijker, maar de heer Lotsy moest toegeven, dat er een fout is gemaakt door teveel clubs in het verband ■an den N. V. B. toe te laten. Daardoor zijn nkele klassen topzwaar geworden. Waren de ploegen tevreden geweest met een plaats in een onderafdeellng, dan zou veel voorkomen kunnen •orden. HOOFDKLASSE. De heer Lotsy verklaarde zich een voorstander an hel instellen van een hoofdklasse, doch de samenstelling er van is niet gemakkelijk. Mi n b.v. niet uit ieder district twee elftallen nwijzen, want bij degradatie volgen dan be zwaren. Komt een ploeg in een eerste klas te rug, dan moet een ander elftal weer degradeeren. .Laten wij maar rustig afwachten, wat in deze de-, toekomst brengen zal. De heer Lotsy voelt er voor en hij zal wel zijn plannen voorbereiden. Promotie- en degradatiewedstrijd-en dienen vol gens den nieuwen voorzitter afgeschaft te wor den, doch de invoering moet niet al te snel gebeuren. De clubs dienen van te voren weten, wat de resultaten aan het einde van seizoen zijn, waardoor teleurstellingen, welke zich thans in het Zuiden voordoen, vermeden worden. In het westen is de tijd rijp het aantal vereeni- gingen in de eerste klas te brengen op twaalf en hetzelfde geldt voor'de tweede en derde klassen, waarbij echter resp. twee en vier afdeellngen gevormd dienen te worden. Automatische pro- moveening levert dan geen bezwaren op. Tot zoover gaat het makkelijk, maar dan is het noo- dig de vierde klas te reorganlseeren. Degradatie van den N. V. B. naar een onderafdeeling zal noodzakelijk zijn, om het aantal ploegen op peil te houden. Een gedwongen degradatie zal het spel ten goede komen. Om het nationaal peil te bevorderen, verdient het aanbeveling bekerwedstrijden te organisee- ren, waarvoor b.v, de laatste drie Zondagen in Augustus geschikt zijn en het houden van dis trictwedstrijden, waarvoor eveneens drie Zon dagen noodig zijn. Dan is het van groot belang, dat in verenigingsbesturen die personen een plaats innemen, die volkomen op de hoogte zijn van het voetbalspel; jammer genoeg ontbreekt hieraan op het oogenblik nog veel. Verder juicht de heer Lotsy sportbeoefening in de bedrijven ten zeerste toe, doch als er wedstrijdsport be oefend wordt, is toezicht van groot belang. Con trole kan hel beste door de landelijke bonden uitgeoefend worden. Dan vertelde de heer Lotsy zijn meening over het gesloten seizoen. Hij was er natuurlijk voor, maar hij wenschte toch dispensatie te verleenen in bijzondere seizoenen, zoo'als het afgeloopc waarin de voetbal niet minder dan twaalf Zi dagen niet kon rollen. Het is dan niet mogel alle wedstrijden af te werken, vooral niet als beslissingswedstrijden lngelascht moeten word Ontheffing wilde de heer Lotsy ook verleei voor Jongens van het platteland, die uitsluit! op zomeravonden voetballen. Voor velen beli kent het spel immers de eenige lichamelijke o wikkeling. Ook zette de heer Lotsy zijn standpunt ui te over het protestwezen. Het beste zou zijn, als clubs er toe konden komen, zich onvoorwaar lijk bij de beslissing van een scheidsrechter nt te leggen. Dat is natuurlijk voor een Nederlani niet gemakkelijk, maar onaangename situal kunnen vermeden worden. VOETBAL AFD. HAARLEM NED. VOETBALBOND. Het wedstrijdprogramma voor Zondag 31 Mei luidt: afd. 2 E: Spaarndam—EHS 2, 10 uur. AFD. 3 E: Terrasvogels 3—EHS 4, 10 uur. AFD. 3 F: Halfweg 3—Hilltnen 3, 10 uur. AFD. 4 E: Hoofd. Boys 2—HBC 5, 12 uur; BSM 3—TYBB 6, 12 uur; TZB 3—Van Nispen 2, 12 uu AFD. 4 D: Schoten 6—VI. Vogels 3, 10 uu QSK 3—EHS 5, 10, uur. JUNIOREN. AFD. A: Schoten a—DCO a, 12 uur. AFD. F: TYBB b—DEM b, 12 uur; OIV b- Santpoorf b, 12 uur; DEM c—O. Gezellen, 12 uu AFD. H: DCO bRCH d, 10 uur. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 30 Mei ZATERDAGCOMPETITIE. AFD. B: VVY 3—VEW 2, 4 uur. AFD. C: SIZO 2—Havenmeeuwen, 4 uur. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN KENNEMER TURNKRING. Als besluit van het seizoen worden door den Kennemer Turnkring drie belangrijke wedstrijden in Haarlem gehouden. De eerste, n.l. een ver- eenlgingswedstrijd in vrije oefeningen e. d„ vindt a.s. Zondagmiddag plaats ln het H. K. B.- gebouw. Uit 8 vereenlgingen hebben zich daar voor 17 ploegen opgegeven. Zondagmiddag 7 Juni wordt een K. T. K. heerenwedstrijd gehouden tegen den Stichtschen Turnkring in de zaal aan den Kleine Houtweg, De Kennemer ploeg wordt daartoe a.s. Zondagmorgen vastgesteld. Ten slotte vindt Zondagmiddag 25 Juni de driekringen- wedstrijd.plaats in de Gemeentelijke Concertzaal met dames- en heerenploegen uit den Alkmaar- schen, den Zaanschen en den Kennemer Turn kring. WATERPOLO ZEVENTALLEN VAN H. P. C. De polocommissie van de H. P. C. heeft voor de Bonds-zomercompetltie waterpolo de eerste twee zeventallen als,volgt samengesteld: H. P. C. 1: Dpel: Vrugt. Achter: Braam; Leye- aar en Van Groningen. Vóór; Maurltz; De Geest 1 Kloot». H. P. C. 2: Doel: A. C. de Brutjn. Achter: Van Zadel; Van Aalst en Prager. Vóór: P. Kramer; Eldering en Wijkhuizen. 25E UTRECHTSCHE WATERPOLODAG. De Utrechtsche waterpolodag zal dit jaar voor de 25e maal worden georganiseerd en beteekent dus een jubileuip. De U. Z. C. heeft dit jaar- 1 ij ksch evenemgnt belangrijke uitbreiding doen ondergaan door van deze waterpoloreunie een tweedaagsch waterpolofeest te maken, dat zal worden gehouden op 6 en 7 Juni in de zwem school Kromme Rijn te Utrecht. 6 Juni zullen ln ieder geval die zeventallen te water komen, die 15 of meer Jaren als deelne mer zijn ingeschreven geweest. De H. D. Z. uit Amsterdam die aan het eerste tournool in 1917 heeft deelgenomen Is de eenige damesvereeni- ging, die in 15 tournooien heeft medegedongen. De Maas uit Rotterdam, die reeds 22 jaren naar Utrecht is gekomen spant bij de heeren den kroon. Op haar volgen de Dolfijn (Amsterdam) met 21, A. Z. 1870 met 18. het Y (Amsterdam) met 16, II. Z. en P. CJDen Haa^), H. P, C. (Heem stede) en L. Z. C. (Lelden) leder met 15 Jaren. /an den N. V. B., d K. J. J. Lotsy. (cliché archief H. C Aan den anderen kant is het noodig scheidsrechtercorps te hebben, dat voor zljh berekend Is. Het peil kan nog verhoogd worde Uit het gesprek bleek, dat de nieuwe voorzitl de handen aan den ploeg zal slaan, om in samei werking met de andere leden van het bond bestuur te komen tot verderen bloei van den V. B. met zijn bijna tweehonderd duizend lede: Die taak Is niet gemakkelijk, doch de heer Loti heeft zich in den loop der jaren met vele onde deelen van het groote bondswerk bezig gehoude zoodat verwacht mag worden, dat voetbal li spel, dat de massa trekt, een goede toekomst gemoet zal gaan. TEN# DE COMPETITIE VOOR DE HELFT AFGEWERKT. De gebruikelijke Plnkster-competltierust dit seizoen juist na de afwerking van de eerst helft van het programma. In deze helft waren prestaties vón de Haarlemsche ploegen behot1 dens enkele uitzonderingen zger matig. De H. L. T. C. b.v. zal in de tweede helft bet. voor den dag moeten komen wil het eerste tearC niet op de laatste plaats eindigen. Met name zu! ten de dames voor meer winstpunten moeten zot gen want de dames Blikslager en Goeting bteve c tot nu tot beneden de verwachtingen. De uit wed strijd a.s. Zondag tegen THOR I brengt vrij zekt reeds de-besllsslng en na het gelgke spel i thuiswedstrijd dient thans in eik geval gewonne te worden. De kans hiertoe achtert wij bij ee zoo sterk mogelijke Indeeling der ploeg aanwezif In de overgangsklasse komt in elk geval ee j Haarlemsche ploeg op de laatste plaats. Grot nendaal of Westrust.. Beide andere ploegen deze afdeeling zijn uitgesproken sterker dan d Haarlemmers. Heef) Groenendaal nog niet he Juiste overzicht over het grpot aantal spelen Want ook de overige teams stellen nogal teleur Hel is intusschen verheugend, dat hier juist beid i jqugdploegen een gunstige uitzondering maken, De vereeniging Wimbledon houdt den naam v het District Haarlem hoog want van de vit ploegen; zijn er drie met kampioenskansen. Ooi de Ruïne I speelt weer een leidende rol, terwij de vereeniging* De Ballenjagers dit seizoen op merkelijk beter speelt dan het vorig jaar. Jatlii in het bijzonder het derde team kan tevredci i over het optreden in haar eerste levensjaar Hetzelfde geldt trouwens voor de nieuwste aan winst, A.T.S.V. uit Aalsmeer^ Wanneer de spelers in de komende wedstrijder onder even gunstige weersomstandigheden kun nen spelen als in de eerste heltt van het pro gramma kunnen zij tevreden zijn. WIELRENNEN GELDPRIJZEN BIJ DE WEGKAMi*El SCHAPPEN. Onder goedkeuring van het departement val opvoeding, wetenschap en cultuur heeft de sport- commissie van de N. W. U. besloten, het kam- pioenschap van Nederland op den Weg voor pro fessionals en onafhankelljken niet te doen plaats vinden op Zondag 9 Augustus, doch op Zondaf 23 Augustus te Valkenburg. Het wegkampioen- schap voor amateurs, dat oorspronkelijk zoi worden gehouden op 23 Augustus zal nu worden verreden op 9 Augustus. De plaats staat nog rilt! vast. De sportcommlssle heeft besloten dit Jaai voor het eerst drie geldprijzen te verbinden aai het wegkampioenschap voor professionals e afhankelijken. De baahkamploenschappen zullen reeds aan vangen op den avond van Donderdag 16 Juli Zaterdag 18 Juli zal het aehtervolglngsnummc! geheel worden afgewerkt en het sprintnumma zal worden voortgezet. Zondag 19 Juli worden de sprintfinales e nummer over den langen afstand verreden. Mochten de autoriteiten dit jaar, geen toewijzin! voor motorbrandstof verstrekken, dan zal hei stayersnummer worden verv.angen door een wed strijd over 50 K.M. zonder gangmaklng, waarvaa de winnaar zich eveneens kampioen van Neder land zal mogen noemen. Het Nederlandsch Arbeidsfront groeit! De Centrale persdienst van het N. A. F, schrijft ons: Naast de talrijke mdividiueele aanmeldin gen bij 't Nederlandsche Arbeidsfront heb ben dezer dagen de werkers van eenige bedrijven in ons land zich collectief bij he( N. A. F. gemeld. Het omvangrijke aantal werkers van de N.V. Haarden- en Kachelfabriek de Etna te Breda, heeft zich gezamenlijk opgegeven als lid van het Nederlandsche Arbeidsfront Eveneens zijn de bedrijfsleiders en alle andere arbeiders van twee belangrijke aan nemersfirma's in Drente gezamenlijk tot hel N, A. F. toegetreden. AGENDA DONDERDAGSS MEI: Gem. Concertgebouw: „De twee weezen", T.30 uur. Palace: „Het kind van.de rekening'", 2, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Luxor Theater: „Wij zijn toch allemaal geen engelen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Rembrand: Theater: „Met den helm ge boren", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leeftijd. Frans Hals Theater: „Zeven oorvijge»", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leeftijd. VRIJDAG 23 MEI: Gem Concertgebouw- „Die Jahreszeiten" (Haarl. Gem. Kooi-) 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellingen. KUNST. Een nieuwe wandschildering van R. Gerbrands. In do hal van de lagere school bij de Brou wersvaart heeft de bekende Ilaarlemsch- sierkunstenaar R. Gerbrands een wo schildering gemaakt, die als artistiek paedagogisch werkelijk uitnemend voldoet Gerbrands hoeft als onderwerp voor deze schildering een duinvallei gekozen, die op den voorgrond door planten, bóomen en di ren gestoffeerd wordt. In de verte kijkt nu over het glooiend land .naar den horizon: waar zich in wazige tinten het silhouet af- teekent van een stad. die Haarlem zou kun nen zijn. liet geheele tafereel draagt het karakter van onze streek, zoodat men zich li een vertrouwde omgeving voelt. Links en rechts van de vallei hoeft de schilder een paar boomgroepen, wat struikgewas ei eenige bloemen gegroepeerd. Eenigszins naa. 't midden bevindt zich een oude, blooiende kastanjeboom, waaronder een vossenpaar zijn hol heeft. Reintjc zit parmantig voor zijn kasteel op den uitkijk, maar Cuw de haas, toont weinig vertrouwen in het schijnheilige heerschap. In zijn karaktei tioke houding met do lange ooren luisterend omhoog, heeft het vreesachtige dier zich rechtop gezet, gereed om bij het gerings: verdacht gerucht do beenen te nemen, waar mede zijn wijfje hem trouwens al vóór is. De overige dieren, zooals de das, de herme lijn en het eekhoorntje gedragen zich elk naar hun aard. De trotsche fazantenhaan pronkt meer met eigen kleurige veeren, dan met zijn eega, die zich maar eenvoudig ln 't grijs gestoken heeft, Een kleine vijver i.- sierd met een paar zwanen en een eend en een vischotter heeft juist zijn middagmaal uit het water opgediept. In het weergeven van planten en bloe men, zooals een bloeiende berenklauw er lisch bij het poëtische walkantje, toont Ger brands zich een even .uitnemend kenner als bekwaam schilder der natuur. Hoewel er heel wat op dit tafereel te zien is, heeft hij zijn requisietén toch zóó weten te rang schikken, dat het geheel een ongedwongen indruk maakt. 1-Iet kon een episode uit een dierenfabel zijn, die niet alleen kinderen, maar ook mensclien amuseert. Door de fijn vervloeiende, lichte tinten heeft deze schil dering iets sereens. Men krijgt hierdoor het idee van een fresco, waartoe ook de deco ratieve vorm het zijne bijdraagt. Een fresco is het zeker niet, want het werd met mineraalverven op den drogen kalkmuur ge schildert!. Op den tegonovergestelden wand bevinden 2ich nog oen paar geestig gepenseelde vogel- groepen. Alles te zamen bewijst dat zulke schilderingen aan dezen sierkunstenaar wel besteed zijn en dat hij op dit gebied meer opdrachten verdient, dan hij tot nu toe ge kregen heeft. JAN D. VOSKUIL. Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen. Vrijdag de beurt aan de letters D en F. Dus niet letter E. IK HEB MIJN WAGEN VOLGELADEN.... Een grootsche ouderwetsche reiskoets, zoo een met een zit ou het dak, staat voor het Haarlemsche Stadhuis, Een nieuwsgie rige menigte kijkt toe en wa-cht op de dingen die komen: een bruidspaar stralend van geluk en oolij'k kijkend tevens. De groote stap is net gedaan en nu zul- 4en zij voor de eerste maal als man en vrouw de wereld ingaan en hoeZij stijgen in de koets, nestelen zich gezellig o-p de achterbank, de wereld inkijkend, die op dezen morgen wel de schoonste is, die zu zich kunnen denken.- Achter hen komen Uit het .Stadhuis de getuigen, ouders, broeders en zusters en andere fa milieleden en genoodigden. En voor zoo ver mogelijk rijden ook deze menJchen mee op de koets, op de bankjes op het dak, op de achterzit, op de bok, dicht tegen elkander aangedrukt. Dan ontler vrooliik gelach en een zacht gejuich van de dak bewoners zet de koets zich weer in bewe ging, op de rondreisdoor Haarlem, met in het midden het gelukkige menschenpaar: bpuid en bruidegom. Deze tijd maakt dat de mensehen telkens weer op andere wijze zich profeeeren voort te bewegen en zoo komt het dat de vindingrijke mensch ook een ouderwetsche reiskoets als huwelijks bootje weet te gebruiken. „Ik heb mijn wagen volgeladen, vol met vroolijke men sch en GEVONDEN VOORWERPEN- t?.ormem€n^ Leuven, Dorreboomstraat 20; Bril, Lohman. Teyler's Hofjestraat 2 r.* Boord, Krabbedam, Cheribonstraat 24 Ceintuur, De Bie, Delistraat 82; Horloge Ter Wal, Turfmarkt 4 rd; Houweel, Bur. van Politie,' Smedestraat 9; Kinderwagentje, Koster, Elzenplein 33; KJèedingstuk, Van Wissen, Spaanschevaartstraat 28; Kleeding, Warmerdam, Kleverparkweg 143; Porte feuille m. inh„ St. Jozefgesticht (D. Weer macht), Dennenweg 5, Bloemendaal: Pet. v.d. Waat, Kijkduinstraat 16; Portemonnaie m. inh.: Van Slooten, Van Sillemstraat 20; 'Honidenpenning. Bureau van Politie. Sme destraat 9: Portemonnaie m. inh.. Bur. v, Politie, Smedestraat 9: Rozenkrans, Kok, Lange Dijkstraat 11Tasch m. persoonsbe wijs en distributiebescheiden, Bur. van Politie, Smedestraat 9'; TaSch. Altena, Leidschestraat 26 rood: Tasch, Huis in 't Veld. Bromostraat. 27; Vulpenhouder. Truyens, Nagtzaamplein 22; Vulpotlood. Re- mee, Slachthuisstraat 90 zw.: Vulpenhou der De Vries, Marnixplein 13; Want, Van Dijck, KI. Houtweg 32. EEN NIEUWE ZENDING. Zij wordt gereed gemaakt, een nieuwe zen ding pakketten voor het Oostfront, voor onze dappere strijders tegen het bolsjewisme. Hon derden pakketten stapelen zich op. Pakketten met boeken, tijdschriften, versnaperingen, tabak, sigaren en sigaretten. Ieder pakket zal den ontvanger bewijzen, dat wij van het thuisfront hem niet vergeten zijn. Integendeel, ons wel degelijk er van bewust zijn dat hij dag in dag uit voor ons zijn leven W&agt. Landgenoot, een nieuwe zending pakketten wordt gereed gemaakt. Zorgt dat gij ook straks de voldoening hebt uw steentje te hebben bijgedragen. Stort een flink bedrag, vandaag nog, op girorekening 432100, t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Neder land". Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Verduisteren van 21.46 tot 53, u 29 Mei: zon op 5.27, onder 21.48 uur. maan onder 5.24, op 20.43 uur. 30 Mei: zon op 5.26. onder 21.49 uur. maan onder 6.04, op 21.59 uur. (7.29 uur Volle Maan). Uw i hans gelden verkoopsbeperkingen. behanger licht U daarover gaarne in. Met Oog en Oor door de Stad. VAN DE TROUW. De maand Mei heeft van ouds de eer getuige te zijn van de meeste echtverbintenissen; op het platteland wordt er bij voorkeur ln Mei getrouwd. De steden zijn steeds meer van deze ge woonte afgeweken, maar desondanks heeft ook in het stadsleven van tegenwoordig Mei den nïam behouden van de trouwmaand par excellence. Zoo vertoont de maand Mei dit jaar te Haarlem èen hoogtepunt in de curve der werkzaamheden van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Verleden week was het record: 73 paartjes werden in 't monumentale Haarlemsche stadhuis volgens da wet ver- eenigd. De eerste week leverde een getal op van 31, de tweede van 46 en deze week van 53. Voorwaar een bloeiende Mei ten Stad- huize! Er gaat nauwelijks een dag voorbij of de gladgeschuierae paarden met de blinkend ge lakte koetsen wachten voor de Vleeschhal; paattjes per rijtuig, paartjes te voet, paartjes met de tram, ze stroomen de hallef van de magistratuur binnen, de getuigen en familie leden vormen het min of meer uitgebreid ge volg. Telkens klinken weer de woorden: „Voor mij, Ambtenaar van den Burgelijken Stand.." En altijd weer opnieuw volgt het onverander lijk: „Ja, ja, ja, ja, ja, ja Haarlem trouwt. De zon schijnt of de booze wind veegt door de straten, of de regen spet tert kwezelig op de plavuizen van de Groote Markt en lekt langs het bronzen gelaat van den onbewogen Loutje, maar de deuren in de onderpui of op het bordes van het stadhuis openen zich en sluiten zich: „Ja, ja, ja, ja, ja, ja...." Er is veeï publiek als het weer het maar even toelaat. Ieder getrouwd man die voorbij komt en niet nog juist den trein rqoet halen, blijft even staan en ziet toe. De een denkt glimlachend aan zijn eigen verleden, de ander schudt meewarig het hoofd, een enkele knab belt bedenkelijk op zijn leege pijp en bromt wat in zijn baard over de hardleerschheid van het mensehdom. Iedere huismoeder heeft wel éven belangstelling voor de japon van de bruid en den nieuwen hoed van schoonmama. En natuurlijk heeft ook zij haar herinne ringen. De jeugd moet het natuurlijk allemaal zien en heeft voor de mooiste koetsen nog meer belangstelling. „Pas op, Jopie, dat paard is valsch. Laatst steigerde ie ook!" Maar de allergrootste belangstelling be staat toch ongetwijfeld bij de paartjes zélf. Nee, meneer de mopperaar, het mensehdom zal zijn hardleerschheid wel nooit afleggen. En dat is maar goed ook, want trouwen be hoort tot het leven, zooals geboorte en dood. ..Ja. ja, ja, ja POLITIEAMBTENAREN BELASTERD IN VERKEERSPOLITIEGIDS. L De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren den 49-jarigen J. Ph. Martius, hoofd opsteller van den „Verkeerspolitiegids", die door het plaatsen van beleedigende artikelen in dat tijdschrift zich had schul dig gemaakt aan smaad tegenover den hoofdinspecteur van politie H. Dijkstra en den rephercheur J. L. H. van Mook veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Officier van justitie had vijf maan den gevangenisstraf geëischt. Tegenover de bloedroode internationale van den bolsjewJstischen haat staat de S.S. als „internationale" van het Ger- maansche bloed. Deze tegenstelling is onuttwischbaar, de strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu- schouder aan schou der in de gelederen der S. S. de Ger- maansche vrijwilligers uit alle landen aangetreden. Zij zullen het roode beest, van het Kremlin vernietigen. Strijdt ook gij mede tegeh de bolsje wistische Internationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche S. S. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haogsch Redacteur: B, Korsten, Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, iJmuvdea,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6