Haarlemsche Courant Bezoekt de film „DE VELDTOCHT IN HET OOSTEN" Offensief in de Cyrenaïca ontbrand Mussert bracht een bezoek aan Brabant De veldtocht in het Oosten. 287e Jaargang No. 125 x x Abonnement p. week 0,28, p. maand 1.15, p. kwartaal J.U, franco p. post 3.13, losse nummers 6 cent. Advertentltn 1—15 m.m. 1,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edltl* 1—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. •w- Zaterdag 30 Mei 1942 Ui tg.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteurs 1. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Raarlcui: G^nte HouUtrui H. Bijkantoor: SounUa- plein Jï. Tel: Directie 1Ï012. Hoofdredactie 1J054. Redactie IMM, Administratie J0T2«, 1**25. Soendapieln 12230. PostgUo 13*358. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102. Telefoon S4JT. K 1313 Aan de Noord-Afrikaansche kusl Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht. Duit- sche en Italiaansbhe troepen zetten' op 26 Mei den strijd in. Nieuwe geallieerde scheepsverliezen in de Noordelijke IJszee. atei Van het reeds dagenlang achtervolgde herhaaldelijk door lucht- en zeestrijdkrachten met groot succes aangevallen, convooi in de wateren van het hooge Noorden werden, naar 't Donderdag ln een extra-bericht is meege- deeld, in het tijdvak van 25 tot 27 Mei 14 sche pen met een totalen inhoud van 96.000 brt. tot zinken gebracht. Intusschen werden nog twee koopvaardijschepen van tezamen 12.000 2® brt. tot zinken gebracht en een reeds bescha- digd koopvaardijschip van 6.000 brt. opnieuw aangevallen en eveneens tot zinken gebracht, zoodat de tot dusver vernietigde koopvaardij- tonnage tot 114.000 brt. gestegen is. >:sJ; Bolsjewisten ingesloten in centralen sector. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Mei (DNB). Het Opperbevel der Duit- sche Weermacht maakt bekend: De zuivering van het slagveld ten Zuiden van C h a r k o f van de uiteengedreven resten van de verslagen vijandelijke troepen wordt voortgezet. De gevangenen en buit nemen voortdurend toe. In den centralen sector van het Oostelijk front leidde een aanvalsactie in verwoede gevechten tot de insluiting van verscheidene vijandelijke groepen. Ook in den Noordel ij ken frontsector leverde een - plaatselijke aanval terreinwinst op. Enkele aanvallen van den vijand leverden geen resultaat op. Voor de kust van de Kaukasus plaats ten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op een bolsjewistischen torpedojager. Aan de oevers van het L a d o g a-meer troffen gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers groote ravitailleeringsdepóts van de bolsjewisten, alsmede stilstaande treinen en wierpen eer. vrachtschip in brand. In de haven van Moermansk werd een groot koopvaardij schip door bommen beschadigd. Alleen in luchtgevechten aan het Karelische front verloor de \-ijand Donderdag 22 vliegtuigen, waaronder verscheidene van het type Hurri- In de Cyrenaïca zyn Dultsche en Italiaansche troepen den 26en Mei tot den aanval op de vijandelijke stellingen over gegaan. Sedertdien is een verbitterde alag aan den gang. Een beschermings- vaartuig van de Duitsche marine heeft voor de Lybische kust een Britsche motor torpedoboot door voltreffers van de artil lerie tot zinken gebracht. Boven de D u i t s c h e bocht werden in den Donderdagnacht enkele vijandelijke vliegtui gen waargeriomen, die storingsvluchten uit voerden. Marine-artillerie haalde een der vliegtuigen neer. Kapitein J. Brandenburg, Staffelképitein ln een eskader duikbommenwerpers en hou der van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Kap. Brandenburg had zich reMs onder scheiden in Polen en in den veldtocht in het Westen. Onlder de door zijn „Staffel" tot zinken gebrachte schepen bevinden zich een kruiser en drie torpfedojagers. Ook on dernam hij doeltreffende aanvallen op doe len te land. In den. strijd tegen de Sovjet- Ünie heeft hij thans het leven gelaten. Groot aantal gevangenen in Libye. Het I^liaansche weermachtbericht luid': „In den namiddag van den 26sten Mei hebben Italiaansche en Duitsche strijd krachten aan het front in de Marmari- sche woestijn de tegenover haar liggeri- de vijandelijke afdeeiingen aangevallen. Sedert den ochtend van den 27sten is er een verbitterde slag gaande, die zich ontwikkelt in het voordeel van de troe pen der Spil. Het aantal gevangenen en de b^t zijn aanzienlijk. De luchtmacht steunt de operaties op den grond zonder ophouden met sterke forma ties. Bij luchtgevechten werden zeven toe stellen door Duitsche jagers vernield. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vlieguigen brisantbommen laten vallen in de omgeving van Catania: de schade ids weinig belangrijk en er is geen enkel slacht offer onder de burgerbevolking. Een vlieg tuig werd door het luchtdoelgeschut neer gehaald." De aanval van Rommel in Libye vormt een ernstige bedreiging van den Britschen linkervleugel, zoo wordt in toonaangevende kringen in Londen gezegd. Het gaat hier om een grootscheepschen aanval en niet om bewegingen van sterke verkennings troepen. Führer en Duce ontvangen Chandra Bosé. Lang onderhoud met Indischen vrijheidsleider. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier in aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den voorvechter der Indische Vrijheids beweging. Soebhas Chandra Bose voor gen langdurig onderhould ontvangen, «voren had de Duitsche minister van Buitenlandsche zaken een bespreking biet Bose gehad. Mussolini heeft eveneens Bose in audi ëntie ontvangen en een lang, hartelijk onderhoud met hem gehad. Lantsji door Japanners veroverd. Van het front in Sjansi wordt gemeld dat de Chineesche communistische troepen ter sterkte van ongeveer 10.000 man, die in het Z.O. tieel van deze provincie zijn ingesloten, hun vernietiging tegemoet gaan. De Japansche troepen hebben de stad Lantsji geheel bezet. Andere Japansche af deeiingen achtervolgen thans den vijand, die het bergland invluchtte. De Japanners hebben in den sector van Lantsji grooten buit behaald en veel gevangenen gemaakt. De vijand liet 477 gesneuvelden op het slag veld achter. Het offensief heeft ook velé militaire des kundigen in de Ver. Staten verrast. Zij her inneren er aan, dat de gevechten van groo ten omvang gewoonlijk bij het begin van den zomer met zijn drukkende hitte in de chaduwlooze woestijn ophouden. Zij geven echter toe, iaat dergelijke operaties, hoewel zij door het klimaat worden belemmerd, in hét geheel niet onmogelijk zijn. Met groote spanning volgt men, volgens Zweedsche berichten, in Londen de ont wikkeling. Over de beteekenis bestaat gee nerlei twijfel meer. Alle Donderdagmiddag in Londen ontvangen berichten verklaren, dat Generaloberst Rommel klaarblijkelijk streeft naar een snelle beslissing. Zij wijzen tevens er op, dat de gevechten geleverd worden in een bijna ondraaglijke hitte. TSJOENKINGS POSITIE STEEDS MINDER HÓUDBAAR Kleine Soenda-eilanden een brug naar Australië. De Japansche opmarsch in Tsjekiang houdt 22 Tsjoengkincesche divivies bezig, waarvan reeds verscheidene in de laatste" weken zijn vernietigd. Het huidige offensief doet de laatste moge lijkheid voor den vijand teniet om de delta van de Jangtse të bedreigen en verhindert tevens dat Tsjoengking dc kust voor wapen- en goe derensmokkelarijen kan gebruiken. Om deze redenen hechten de Japsjjsche militairen groote beteekenis aan de gebeurtenissen in Tsjekiang. die ver uitgaat boven die "aD op ruimingsacties. s* Japansche vliegers in Burma hebben in den tijd van 24 tot 28 Mei uitgebreide luchtaan vallen ondernomen op de vijandelijke Chi neesche strijdkrachten in West-Joennan langs den Burmaweg. De aanvallen hadden als voornaamste doel de troepenconcentraties en troepentransporten met vrachtauto's. Een colonne van vijftig vrachtauto's werd volko men vernietigd. DE KLEINE SOENDA-EILANDEN. Omtrent de bezetting van de Kleine Soenda- eilanden Lombok, Soembawa en Flores ver neemt de Duitsche pers uit Tokio nader, dat de landingsopératies op 10 Mei begonnen en op 17 Mei als afgesloten beschouwd konden worden. De landing op Lombok vond den lOden Mei plaats. De Japansche troepen stuit ten hier nergens op tegenstand. Den volgen den dag werd Soembawa bezet, eveneens zonder dat er een schot gelost behoefde te worden. De landing op Flores begon den 13en Mei. De Japanners kwamen aan land in het Noorden van het eiland, in de omgeving van de stad Reo. Er werd hier weliswaar- tegen stand geboden, maar noch de Japansche in fanteristen, die in het Noorden waren geland, noch de Japansche marine-strijdkrachten, die later in het Zuiden van het eiland aan land waren gekomen, om vervolgens naar Reo op te rukken, kwamen tegenover een gesloten vijandelijk front te staan. De verdedigers trachtten de Japanners door middel van guerillagevechten op te houden. Het resultaat was slechts een serie gevechten van beperk ten omvang, die het welslagen van de Ja pansche operaties niet konden verhinderen. Te Tokio wordt ef de nadruk opgelegd, dat door de bezetting van Lombok. Soembawa en Flores de Japanners in het bezit zijn geko men van de landbrug naar Timor, waardoor de druk op Australië nog belangrijk toeneemt Naar inmiddels van een Japansche basis in de Zuidzeegebiecfen wordt gemeld, heeft de Japansche luchtmacht bij aanvallen op Port Moresby in de periode van Dinsdag tot en met Donderdag in totaal 32 vliegtuigen neer geschoten. SCHEPEN EN RIJST Ondanks de verliezen, die de Japansche scheepvaart in den oorlog heeft geleden, is de totale tonnage van de Japansche koop vaardijschepen tot boven die van vóór den oorlog gestegen, doordat een groot aantal vijandelijke transportschepen buitgemaakt en gezonken schepen geborgen zijn. Buit gemaakte schépen met een totale tonnage van 220.000 ton doen in binnen- en buiten landsche wateren dienst, terwijl de totale tonnage van de schepen, die geborgen kun nen worden, ongeveer 500.000 ton bedraagt, waarvan 50.000 ton reeds is geborgen. Door de controle over Indo-China. Ned.- Indië en Birma neemt Japan een zeer be langrijke plaats in bij de wereldrijstproduc- tie, die zonder China, Iran en de Sovjet- Unie jaarlijks 90 millioen ton bedraagt. Weliswaar produceert Britsch-Indië iets minder dan de helft van deze hoeveelheid, maar dit land moest rijst uit Birma invoe ren. Van de overige rijstlanden brengt Japan 20 millioen tön, de met Japan ver bonden landen 12 millioen ton en de ver overde gebieden zonder China 15 millioen ton voort. Japan beheerscht thans dus meer dan 85 van den vroegeren wereldhandel in rijst. De minister van landbouw, Ino, heeft dan ook in de begrootingscommissie verklaard, dat de voedselvoorziening van 't Japansche volk volkomen gewaarborgd is. Kort voor het uitbreken van den oorlog had men be slist, dat de binnenlandsche rijst de be hoeften moest dekken: men ging daarbij van de opvatting uit, dat in geval van oor log geen buitenlandsche rijst kon worden ingevoerd. Tengevolge van de snelle vorde ringen, in den oorlog gemaakt, is echter buitenlandsche rijst aangekomen, zoodat men extra-rantsoenen heeft kunnen geven. Niettemin houdt Japan vast aan het begin sel van autarkie: de regeering heeft daartoe alle vereischte maatregelen genomen. Australië en de Sowjet-Unie. Oorlogsraad te Washington bijeen. De oorlogsraad voor de Stille Zuidzee is in het Witte Huis bijeengekomen. De zitting erd bijgewoond door president Roosevelt. Lord Halifax, de Britsche ambassadeur te Washington, verklaarde later, dat aan den huidigen critieken toestand in China bijzon dere aandacht was geschonken. Hij voegde daaraan npg toe: „Ik geloof niet, dat iemand van meening was, dat het gevaar voor Australië geweken was." De geruchten, dat Australië en de Sovjet- Unie overwegen normale diplomatieke be trekkingen aan te knoopen, worden door Reuter bevestigd. Er bestaat reeds contact tusschen Moskou en Camberra en de be sprekingen schijnen in een vergevorderd stadium te verkeeren. Een belangrijk deel der onderhandelingen is te Londen gevoerd tusschen den Australischen minister van buitenlandsche zaken Evatt en den Sovjet ambassadeur Maisky. Nog steeds zijn de sneeuwmassa's in den Noordelijken sector van het Oostfront niet weggedooid. Het verkeer over de in modderpoelen herschapen wegen geschiedt met paard en wagen. (Atlantic-Holland-p. k. Schüfer-Pax Holland-c) Enthousiaste ontvangst tijdens de bezoeken aan steden en dorpen. Er komt meer begrip voor het nationaal-socialisme. De persc?'®nst van de N.S.B. meldt ons: Het eerste officieele bezoek, dat de leider der N.S.B. Mui5361"', dit jaar bracht. Is «e- wijd aan Braba.7,'. bet land waar hij gebo ren en getogen is. 'Dr.'e dagen lang trekt hij daar van stad naar aoip etl van dorp naai stad. door de mooiste g"euee,ten van deze schoone provincie. AchterÖenvo'?ens be zoekt hij de gemeenten, waar :rinds eenigen tijd nationaalsocialistïsche biir^emeeslers optreden. Overal nagaande hoe zij bun taak opvatten, hoe de bevolking daar reilt en zeilt en hoe zij er door hun arb'eid door meewerken het volk voor het nsCdonaal- socialisme winnen. De eerste dag van deze driedaagsche rondreis. Donderdag 28 Mei. is reeds een groot succes geworden. Overal waar de auto's tian den leider en zijn gevolg zich vertoonden, was er een groot enthousiasme. In enkele plaatsen, met name ln Heusden en Oss. nam dit zelfs een ongekenden en on- verwachten omvang aan. Vervolgens ging de tocht naar Den Bosch. Alvorens den Bosch te verlaten werd ten slotte nog een bezoek gebracht aan het pro vinciaal kantoor van den Nederlandschen Landstand. Hierbij sprak boerenleider Roskam enkele woorden over de verhouding tusschen den landstand en de N. S. B. en over de zware taak van de boeren in dezen tijd. die de kas tanjes uit het vuur moeten halen en moeten zorgen, dat hef* Nederlandsche volk te eten heeft. Na een eenvoudigen maaltjjd te Vught ging de tocht verder. Thans was Boxtel aan de beurt. Voor het stadhuis stond een eerewacht van de W. A. opgesteld, terwijl een haag van Brabantsche mannen, die zich voor het Oostelijk front hebben ingezet in den strijd tegen het bolsje wisme, den toegang tot het stadhuis mar keerden. Op het stadhuis zelf had een bespreking plaats tusschen den Leider en het voltallige college van B. en W., waarna een rondgang door de gemeente volgde Een nieuw hoogtepunt voor den tocht vormde het bezoek aan Oss. Hier zou Mus sert een ledenvergadering bezoeken, maar reeds buiten het gebouw, waar de vergade ring werd gehouden, was de drukte over weldigend. Honderden menschen, vele ka meraden, maar ook talloozen, die nog niet tot de beweging behoorden, drongen op om iets van het bezoek te aanschouwen en konden door de aanwezige W.A. slechts met moeite op een voldoenden afstand worden gehouden. Ten slotte werd de eerste dag besloten in Tilburg, waar een ledenvergadering werd bezocht in den Stadsschouwburg. Ook hier wachtte een stampvolle zaal met ongeduld en ook hier s*ond buiten een groote groep belangstellenden om den leider te kunnen begroeten. De Kringleider Boom wees op den zwaren arbeid in het verleden in dit bolwerk van het kapitalisme, waar men slechts met weinigen den arbeid kon voort zetten en volhouden, maar stelde vast, dat het Brabantsche volk rijper is voor het nationaal-socialisme dan de geestelijkheid zou doen vermoeden. In een uitvoerige rede wees Mussert hier op het verschil van hetgeen .vroeger vaderlandsliefde heette, n.l.! op 31 Augustus hossen op straat en de vlag, uitsteken en tusschen wat een nationaal-' socialist en onder verstaat, n.l. het opkomen voor zijn volk en zijn vaderland en het zich daarvoor volledig willen inzetten. Hij wees op de groote kloof, die de nationaal- socialistische strijd, welke is aangevangen: om het belang van het Nederlandsche volk, tusschen de volksgenooten heeft gebracht. Herinnerde aan de oorzaken van het ont staan en het verloop van den oorlog in ons land, aan de smadelijke vlucht, van de vroegere regeering en aan ge taak van de N.S.B. om het volle er weèr® boven op te werken, wanneer men slechts het. geloof heeft dat te kunnen. Het geloof dat bergen verzet. de eerste dag van het officieele be zoek van den leider der N. S. B. aan de prn- ncie Noord-Braibant schoon geweest, de roede dag was zoo mogelijk nog schooner. Uit het enthousiasme waarmede de Lei der overal werd begroet bleek op welke rijze hij de liefde van vele volksgenooten heeft gewonnen, ook zelfs buiten de rijen der eigen kameraden. Dit kwam nog meer dan op den eersten dag tot uiting. ussert's bezoek aan Brabant kenmerkte zich door hoogtepunten en daaronder neemt het bezoek aan Eindhoven we! een bijzon dere plaats ln. We! zelden hebben zij zoo- eel spontaneïteit, zooveel liefde en toewij ding achter eikaar te aanschouwen gekre gen dan^op dezen dag. Het begon reeds bij het binhenkomen der gemeente- aan de rens was de Leider opgewaoht door den Kring-leider, enkele ambtenaren der ge meentelijke politie en vanaf dit oogenblik erd het een ware triomphtocht. Lange den geheelen weg stonden de menschen ge schaard om den leider te begroeten, om' zelf den man të aanschouwen var. n iedereen nu weet dat hij Leider van het Nederlandsche volk zal zijn. Telkens weer njoesten de auto's stilstaan voor groepen kameraadskes en kinderen die hem bloemen kwamen aanbieden, of hem de hand wenschten te drukken. Het leek alsof ge heel Eindhoven voor het feest van dit be zoek was uit^eloopen. Ongeveer te half twaalf kwam Mussert aan bij het stadhuis waar hij officieel ont» vangen werd door den burgemeester, dr. Pulles. Tijdens den rondrit werd nog een be zoek gebracht aan de woning van een zeer ouden kameraad teneinde dezen een riem onder het hart te steken, bij de vele moei lijkheden die hij bij zijn werk en tn zijn strijd nog dagelijks onder vindk Tijdens dezen rondrit ontving de leider 'p(Z -ioo'n groot aantal bloemstukken, dat het «nmoeëlpk was deze alle *e bewaren: ze zouden *1'echts verdorren, of in gëha- ÏLtoltoSstani I"J»""1" nam hii het hesirii" t om al deze bloemen een goede bestemming* te_geven dom- ze ^er- beschikking te stellen van tie.»®?® m Diaconessenhuis, waarmede hu ...-.j-' ./i geest vap de schenkers zal hebben ge.i\f deld. In het museum van Abbe werd hierna een eenvoudige koffiemaaltijd gebruikt, aangeboden door het gemeentebestuur waarop een kort bezoek volgde aan de in dit museum gevestigde huisvlijttcntoon- stelling van Vreugde en Arbeid- Hierna bezocht de Leider nog verschillende fa brieken. Ook thans werd de dag besloten met een bezoek aan een ledenvergadering, ditmaal gehouden in de groote zaal van het onf- spanningsgebouw van de Philips fabrieken. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de Be- auftragte van den Rijkscommissaris met diens Referenten alsmede de Ortskomman- dant benevens verscheidene andere ver tegenwoordigers van weermacht en partij. KORT NIEUWS - Volgens berichten uit Ecuador is Don derdag een aanval gedaan op het regeerings- paleis door gew&pende aanhangers van ka pitein Lasso. De opstandige beweging werd echter in de kiem gesmoord en de leider gearresteerd. Tijdens een vuurgevecht werd een politieagent gedood en drie zwaar ge wond. De Interamerikaansche politie-confe- rentïe is in eerste zitting bijeengekomen. Be sloten werd de onderhandelingen geheim te houden. Als voornaamste punten van be handeling werden genoemd te bestrijding van spionnage, sabotage, verraad, oproer en itaaisvijandelijke kuiperijen. Uit Caracas, de hoofdstad van Vene zuela wordt gemeld, dat de president na het aftreden van de geheele regeering een nieuw kabinet gevormd heeft. Tevens wordt be kend gemaakt, dat de minister van buiten landsche zaken, Perez, en de minister van landbouw, Rojas, in gezelschap van andere ambtenaren in officieele opdracht naar Washington zullen reizen. De Führer heeft een medaille ingesteld, getiteld „Winterslag in het Oosten 1941 /'42", de z.g. Ostmedaille. Zij wordt verleend als erkentelijkheid voor bewezen moed in den strijd tegen den bolsjewistischen vijand en tegen den Russischen winter in den tijd van 15 November 1941 tot 15 April 1942. Uit Bagdad'verneemt men, dat de hertog van Gloucester tijdens zijn verblijf in Irak ook besprekingen heeft gehad met Sovjet- Russische officieren. In Palestina toonde de hertog bijzonder veel belangstelling voor de Palestijnsche politietroepen. Vrijdag is op plechtige wijze het slot De la Mota aan de leiding der vrouwelijke Falanx overgedragen. Bij die gelegenheid heeft de leider van den Spaanschen staat, generaal Franco, een rede uitgesproken, waarin hij wees op de beteekenis van de Falanxbeweging voor Spanje. Franco ver klaarde, dat de politiek der Falanx opge bouwd is op de volgende drie grondslagen: Boven alles staat de Wet Gods. -die door geen Katholiek kan worden aangetast: den dienst aan het Vaderland: het algemeen welzijn van alle Spanjaarden. De Britsche opperbevelhebber in Bur ma. generaal Alexander, heeft een dagorder uitgegeven, waarin hij zegt, dat zijn opper bevel over de strijdkrachten door den terug tocht uit dit land is geëindigd. „Onze taak is met slechts geringe of geen ondersteuning door luchtstrijdkrachten uitgevoerd en onze strijd was hard en moeilijk." In verband met de noodzakelijkheid in den oorlog met de in Duitschland niet in onbeperkte mate beschikbare metalen zoo spaarzaam mogelijk om te gaan, heeft hei rijksministerie voor economische zaken een commissie benoemd, welke tot taak heeft het bevorderen van het gebruik van vervan- gingsstoffen en de besparing van niet ijzer houdende metalen in electrische installaties. La vals bemoeiïngen op binnenlandscli gebied. „Deutsche Volkswirtschaft" over den Franschen landbouw. Laval zal Vrijdag de 18 regionale prefee ten van heel Frankrijk ontvangen. Dit is de eerste maal, dat hij met de prefecten tn contact treedt. In Fransche kringen neemt men aan, dat er belangrijke vraagstukken behandeld zullen worden. De Fransche belastinghervorming, waar mede door den vroegeren minister van fi nanciën Bouthillier werd begonnen, wordt door zijn opvolger Cathala voortgezet. Deze hervorming beoogt vooral een belastingver lichting voor den ïndustrieelen wederop bouw en een aanpassing der belastingen aan de sociale verhoudingen. Het tijdschrift „Die Deutsche Volkswirt- schaft" bespreekt in een artikel de Euro- peesche mogelijkheden van den Franschen landbouw. Voor alle belangrijke producten is de opbrengst per ha in Duitschland 50 pet hooger dan in Frankrijk. De oorzaak van deze ongunstige verhouding moet wor den gezocht in de door Frankrijk gevolgde landbouwpolitiek, waarbij den Franschen landbouwer bij zijn concurrentie met de overzeesche landbouwproducten de noodza kelijke steun werd onthouden. Hierdoor was Frankrijk slechts voor 83 pet in staat om in eigen behoeften te voorzien. Wan neer de opbrengst per ha. tot het Duitsche niveau zou stijgen, kan Frankrijk 67,7 mil lioen menschen voeden, terwijl het voor den oorlog niet eens in staat was de 42 millioen inwoners van het land te voeden. Frankri.ik's landbouwpolitiek moet echter niet alleen gericht zijn op het bereiken van het Duit sche niveau, doch de opbrengst per ha moet nog hooger worden opgevoerd. Een wet tot regeling van den nationalen arbeid. Binnenkort verwacht. In de congreszaal van het American Ho tel te Amsterdam werd gisterenmiddag een bijeenkomst gehotiden van de leden der sectie kleedingindustrie van het Economisch Front, waartoe tevens waren uitgenoodigd de in ons land werkende Duitsche bedrijfs- genooten, waarin o.m. het woord werd ge voerd door den secretaris-generaal van het departement van financiën en voor bijzon dere economische aangelegenheden en lei der van het Economisch Front, mr. M. M. Rost van Tonningen en door den leider vjth het Nederlandsche Arbeidsfront, H. J. Wou denberg. In deze bijeenkomst werd door den heer Woudenberg ojn. mededeeling ge daan. dat binnenkort een wet tot regeling van den nationalen arbeid te verwachten is. In deze wet zullen alle rechten en plich ten van alle betrokkenen worden omschre ven. De loonovèreenkomsten zullen in tie toekomst worden geregeld door z.g. be trouwden, wat deze zullen vaststellen bindend. RECTIFICATIE. In het hoofdartikel van gisteren was ter zetterij door het verkeerd aanbrengen van een correctie, een fout gemaSkt, waardoor een geheele zin onleesbaar'werd. Er staat: „De illusie van Charkof spatte als een zeepbel uit elkaar en er blijft den velen die er zich in verlustigd hebben niet anders meer over, dat de teleurstellende gedachte hiar..ie.ts dan niets was. "Bedeed was te schrijven: „Er blijft den velen d£e er 2'c^ in vèrlustlgd hebbèn, niet anders lni?er over dan de teleurstellende ge- (lachte aan'-T15 dal nicts was-" VANDALEN WERK. Bs. Wij hebben onlangs gelegenheid ge vonden om te wijzen op de zich regelmatig uitbreidende, criminaliteit onder de jeugd. Het blijkt ons achteraf, dat niet alleen de misdadige inslag zich opvallend demonstreert, maar dat ook de zedenverruwing en de ver wildering, bij die jongens en meisjes, waarbij nog niet van een mtsdadigen inslag kan ge sproken worden, steeds grooter en veront rustender vormen aanneemt. Zoo vernemen wij van bevoegde zijde, dat in geheel Nederland, meer dan ooit te voren, de vogelnestjes worden uitgehaald. Speciaal de Haarlemmer Hout is het toonee! van der gelijke handelingen. Over het geheele land zijn de broedkolonies aan vernieling prijsge geven en Haarlem neemt hierbij een bijzon dere plaats in, die verre van eervol kan wor den genoemd. Opvallend is bovendien, dat niet alleen om consumptie- of handels-doel einden, doch ook zuiver uit vernielzucht wordt opgetreden. De bedrijvers zijn in de meeste gevallen jochies van 10 tot 14 jaar. Daarnaast moet ook gesignaleerd worden het optreden van vol wassenen, niet uit baldadigheid, maar om de verdiensten. Nesten met halfwasjongen zijn volstrekt niet veilig voor sommige volière houders en handelaars en men ontziet zich zelfs niet geringde jongen gevangen te nemen. Dit alles wordt in de hand gewerkt door het feit. dat de bewaking op dit oogenblik ,niet zoo intensief is. Wil men voorbeelden? In de afgeloopen twee weken zijn in de Haarlem mer Hout uitgehaald: 16 nesten van merels, 4 nesten van zanglijsters, 2 nesten van vinken. 2 nesten van winterkoninkjes en 1 van een andere zangvogel. Deze nesten waren officieel bekend en konden daarom geteld worden, bij deze telling moet men natuurlijk nog in aan merking nemen, dat op andere niet officieel bekende plaatsen, wellicht nog meer nesten zijn uitgehaald. Het nestuithalen is echter niet het eenige euvel, bekend is bijv. ook dat de jeugd de vogels bang maakt door met stokken op de nestkastjes te slaan of er met steenen naar te gooien. Ook de beplanting moet het in den Hout vaak ontgelden. Onder wilde anemoontjes bijv is een ware ver woesting aangericht: men heeft ze letterlijk geplunderd. Roovertje spelen is een onschuldig spel. maar ongelukkigerwijze wordt het steeds gespeeld in gebieden met dichte vegetatie en zoo kon het gebeuren, dat wij er dezer dagen getuige van waren, hpe juisft in epn boschje waar twee nachtegalen broedden. gespeeld werd; het gevolg laat zich gemakkelijk raden. Zelfs volwassenen plegen een dergelijke om geving als rustplaats te verkiezen. Vernieling van den vogelsiand is in veler lei opzichten betreurenswaardig, maar zeker in dozen tijd, waarin wij alles van den pro ductieslag verwachten, niet goed te praten. Het is immers een bekend feit, dat de vogels groote opruiming houden onder de insecten, die op hun beurt weer onze voedingsmidde len belagen. Daarom zou het zoo goed zijn, indien de opvoeders der jeugd deze zaak eens ter harte namen. Men bedenke bovendien, dat strengere maatregelen tegen de bedrijvers van dit en dergelijk kwaad zullen volgen. Het zich bui ten de paden begeven zal in de toekomst onder geen voorwendsel nog toegestaan zijn: men stelt zich onherroepelijk aan een be keuring bloot, wanneer men in de dichte vegetatie wordt betrapt, of wanneer men bezig is het gras plat te treden. Van officieele zijde vernemen wij voorts, dat de' oprichting van een Haarlemsche vo- gelbeschermingswacht in voorbereiding is. De leden van deze vrijwillige wacht zullen de bevoegdheid verkrijgen in ergerlijke ge vallen op te treden gn bekeuringen tot stand te brengen. Mon kan ten aanzien van de jeugd gerust vaststellen, dat wie niet hooren wil dan maar voelen moet Op ons, volwas senen, rust de laak onzen invloed aan te wenden, opdat het zoover niet behoeft te komen. Machtig docpmeii-t mn titanische worsteling. Vrijdasavond heeft in het Cinema-Pat''?®.b;»°.hriitclyk }<xü. t» verduren hebben ge- :n gastvoorstelling plaats gehad, waan?, had. Dan \^olgt de verovering van Dago en - - --- Qe sel, het driest bedrijf der Dmtschers met hun».>e snetoooten, tie strijd aan het Finsche front"!de aanval op en de bezettini een gastvoorstelling plaats gehad, de film ,.De veldtocht Jn het Oosten" voor een zeer talrijk jjjubliek is vertoond. Een groot aantal vooraanstaande perso nen was aanwezig. Opgemerkt werden o.m. de referent H. Eggert, die ijlen Beauftragten des ReichskommissaVs vertegenwoordigde, majoor Flohl, luitenant Bolt, de overige referenten van den Beauftragten, talrijke officieren van de Duitsche Weermacht, de heer M. Gerisch, Ortsgruppenleiter der N. S.D.A.P. te Haarlem en andere functionaris sen. Van Nederlandsche zijde waren aan wezig Mr. A. J. Backer, Commissaris der Provincie, S. Plekker, burgemeester van Haarlem, bestuursraden der Provincie en wethouders van Haarlem, A. H. v. d. Horst, districtsleider van District 14 der N.S.B. en talrjjke functionarissen. Het podiüm was fraai met bloemen ver sierd. Voordat „De veldtocht in het Oosten" op het doek verscheen, heette de heer Gerisch de aanwezigen welkom en vestigde de aan dacht op de beteekenis van de groote wor steling aan het Oostfront en op de waarde van de onmetelijke offers, die daar nu reeds een jaar gebracht worden. De stelling is niet gewaagd, dat maar weinigen onzer zich ten volle kunnen reali- seeren, wat de strïid aan het Oostfront be- teekent en omvat. Wij weten, dat in wezen twee levens- en wereldbeschouwingen daar botsen, wij weten, dat twee beschavingen elkander daar bekampen en dat de krijg woedt in een grensgebied met tal van centra van industrie en productiewezen. Ook weten wij, dat twee millioenenlegers, in de per fectie uitgerust en met ongetelde reserves tegenover elkander staan en dat de inzet an den strijd gansche werelddeelen omvat. Dit alles weten wij. Nochtans is de Ne derlander geneigd, zich minder te verdiepen in het groote geheel en zijn aandacht te wijden aan het partieele, den strijd om een stad, een phase in den strijd, een tijdelijken tegenslag of een paar maanden winterkli- maat. Wat zich in Oost-Europa sinds Juni 1941 afspeelt, ligt zoo geheel buiten de ver houdingen van onze begrippen van oorlog voering. dat eenige dwaling in dezen be grijpelijk is. Het is dan ook niet de minste verdienste van de film „De veldtocht in het Oosten", dat zij ons het beeld geeft van een oorlog, die op een front van 2400 K.M. wordt ge streden en al kan een journaal (want dat is deze film op zichzelf) ons ten slotte toch maar ten deele, zeer ten deele, een indruk geven van wat zich daar in het tweede half jaar van 1941 tusschen Moermansk en de Krim heeft afgespeeld, iets van het gigan tische van dezen strijd wordt ons toch be wust bij het zien van deze reusachtige aan tallen wapens van allerlei soort en de on getelde legers. De film volgt voor het overige de krijgs bedrijven op den voet. Wij zien den op marsch naar de Duna, die het eerste groote Duitsche succes, het doorbreken van de Stalin-linie, ten gevolge had en het begin was van de bevrijding der Oostzeelanden, die door den G. P. Oe-geesel zooveel on- front ae aanval °P en tie bezetting van Vibor<»vervolgens de slagen van Bialystok en Mirislc0"en dc strijd om Smolensk, die de §roote omsfntile;,ingsslagen van Wjasma en rjarwk voorafijfh;? waarin «50.0W krijss gevangenen in Duitsvi!5 en jenT Doch een niet minrffi1 belangrijk deel van de film is gewijd aan deP'A 1 d*e op den rechtervleugel is gevoerd, °^r|<>gm Bessarabië, de verovering van de"0^UeKratne en de verovering, door de Roemene n' ,^.n Odessa. De omsingeling van Gomel, wa bij 25 Rössische divisies zich moesten over- geven. maakt een belangrijk deel van de film uit en-met den strijd om Moskou wordt deze documentatie besloten. Zoo is het anderhalf uur krijgsbedrijf, dat ons op het witte doek voorbij rolt eiVdat eigenlijk overal hetzelfde tafereel oplevert, n.l. dat van een optrekkend, zegevierend leger, dat geen belemmeringen kent en zich door geen hindernis laat ophouden. Zelfs zou dit alles eenigermate vermoeiend wer ken op den toeschouwer, als niet de mach tige indruk van de reusachtige aantallen, waarmede in dezen Oost-Europeeschen oor log wordt gewerkt, het won van al het an dere: kanonnen, tanks, vliegtuigen, op iedere plek van het oorlogsterrein verschijnen ze uit een blijkbaar onuitputtelijk arsenaal en de gedachte, dat dit alles nu reeds welhaast een jaar plaats vindt over een front, dat strekt van de Noordelijke IJszee" tot de Zwarte Zee, wekt iets van een realiteit, waarvan ten slotte toch maar weinigen een juiste voorstelling zullen hebben. Kan men deze film daarom waardeeren, het prachtig élan van den Duitschen sol daat, de dappere, gedisciplineerde vechter onzer dagen, die zich deel weet van een geperfectioneerde oorlogsvoering, komt in de film naar den eisch tot uiting en ver levendigt bij herhaling de bewondering voor een leiding, die boven dit alles staat, ieder zijn plaats toebedeelt en in luttel maanden successen behaalde, die voor dezen jaren en jaren vanrnoeizamen strijd gevergd zou den hebben. Resumeerende kunnen we „De veldtocht in het Oosten" aanmerken als een machtig document van het omvangrijkst en meest verbitterd oorlogsbedrijf, dat de wereld ooit aanschouwde en dat een juisten indruk geeft van den omvang dezer titanische wor steling. F. C. DERKS. Dienstplichtkwestic in Canada urgent. Het Londensche blad Observer publi ceert een bericht uit Ottawa, waarin ge meld wordt, dat de cri^s over den dienst plicht langzamerhand het bestaan van de Canadeesche regeering bedreigt. Omtrent de kwestie, of een algemeene dienstplicht moet worden mgevoerd of niet. of de Ca.iadeezen naar overzeesche gebieden gestuurd moeten worden of niet. zijn de partijen het dermate oneens, dat haar houding vóór of tegen de regeering op het oogenblik zeer onzeker is.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1