Haarlemsche Courant Bezoekt de film „DE VELDTOCHT IN HET OOSTEN" Canterbury weer zwaar met bommen bestookt Japansche aanval op Dutch Harhor Hamsteraars en zwarte handelaren zijn de vijanden van ons volk! 287e Jaargang No. 129 I Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p kwartaal 3,12, franco p. post 3,73. losse nummers S cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.ra. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Donderdag 1 Juni 1942 b'itg.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureau* Haarlem: Groote Houtstraat 03, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel; Directie 13082, Hoofdredactie 1505», Redactie 10600, Administratie 10724. 1««2S, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau IJmuiden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. K 1293 In den centralen sector van het Oostelijk front verloor de vijand 1500 man aan dooden en 2000 aan gevangenen. Zes schepen in de haven van Moermansk tot zinken gebracht. Te Keulen 200 dooden. Hoofdkwartier van den Führer, 3 Juni (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche 'weermacht deelt mede: In de centrale zone van het Ooste lijk front leidden plaatselijke aanvallen tot de vernietiging van ingesloten vijandelijke groepen. De vijand verloor bij deze gevech ten meer dan 1500 dooden, '2000 gevange nen 54 stukken geschut 287 granaatwerpers en machinegeweren, 3 pantserwagens en 4 vliegtuigen. - Een bij verrassing ondernomen vijandelijke aanval in den sector van een divisie mis lukte met zware verliezen voor den aan valler. Meer dan 400 dooden bedekten het gevechtsterrein. In de N o o r d e 1 ij k e zone duren de hevige plaatselijke gevechten in het Moe rasgebied van den Wolchof voort. Door eigen aanvallen werden belangrijke vijan delijke ravitailleeringsverbindingen afge sneden. Tegenaanvallen van den vijand mislukten, waarbij met ondersteuning door duikbommenwerpers $2 sowjettanks ver nield werden. In de Zwarte Zee hebben gevechts vliegtuigen een tankschip van 3.000 ton, dat deel van een Sowjet-konvooi uitmaakte, lot zinken gebracht. In de haven van Moer mansk hebben duikbommenwerpers zes groote vracht-! en transportschepen met zware bommen getroffen. Van 21 Mei tot 1 Juni heben de bolsje wisten 610 vliegtuigen verloren, waarvan 496 in luchtgevechten en 74 door luchtdoel geschut. Veertien toestellen werden door legerafdeelingen neergeschoten, de ïest werd op den grond vernield. In dezelfde oeriode gingen aan het Oostelijk front 53 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord- Afrika duren de gevechten voort. geschoten. De stad Canterbury is ook in den afgeloopen nacht bestookt met brisant bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber en tienduizenden brandbommen. Bij aanvallen van jachtvliegtuigen aan de Kanaalkust en aanvallen van en kele Britsche bommenwerpers, Dinsdag overdag onder de bescherming van het wolkendek op West-Duitsch gebied onder nomen, verloor de vijand door jachtafweer en marine artillerie twintig vliegtuigen. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt vermist. In den afgeloopen nacht heeft de Britsche luchtmacht storingsaanvallen op verschei dene plaatsen in West-Duitschland onder nomen. Vooral te Duisburg ontstond vrij groote brandschade, in het bijzonder in woonwijken en aan openbare gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten 14 der aanvallende bommenwerpers ne'er. Ter wijl de Britsche propaganda meldt, dat de luchtaanval op Keulen*20.000 dooden heeft geëischt, kan geconstateerd worden, dat er. als gevolg van dien aanval 200 dooden te betreuren zijn. Naar van militaire zijde verluidt, is het Dinsdag in verscheidene ^sectoren van het Oostelijk front tot talrijke luchtgevechten gekomen. De Duitsche jagers, die in deze gevechten met de overwinning gingen strij ken, schoten 60 bolsjewistische toestellen neer, terwijl verder nog 6 machines door 't afweergeschut werden neergehaald. VLEKTYPHUS ONDER DE SOWJETS. .Duizenden Sowjet soldaten stierven aan vlektyphus. In enkele dagen tijd stier ven de Sowjetsoldaten". zoo verklaarde de Sowjet dokter Dimitrijef van de 337ste Sowjetdivisie infanterie, die bii den om singelingsslag van Charkof in Duitsche kiijgsgevangenschap geraakte. Voorts verklaarde de Sowj et-dokter nog: ,.Wii staan machteloos tegenover de vlektyphus, daar in het Sowietleger een doeltreffend serum'voor de bestrijding van deze ziekte ontbreekt". De verliezen, die het bolsjewistische le ger in den afgeloopen winter heeft geleden, kunnen niet langer verzwegen worden, zoo verklaarde een bolsjewistische offi cier vgn gezondheid, die tijdens den ver nietigingsslag ook in Duitsche gevangen schap is geraakt. Vooral het aantal gewon den is in den loop der gevechten zoo aan zienlijk gestegen, dat de huisvesting groote moeilijkheden met zich medebracht. Bij zonder gevaarlijk is het toenemende aantal gevallen van vlektyphus zoowel in het le ger als - onder de burgerbevolking. Wij staan machteloos tegen deze epidemie. Timosjenko zou in den slag van Charkof gewond zijn, zoo verklaarde een bolsjewistische sergeant, die in den omsingelingsslag met de overblijf selen van de 70ste cavaleriedivisie in Duitsche gevangenschap is geraakt. Men vertelde ons, aldus de sergeant, dat de auto van den maarschalk bij 'n Duitschen luchtaanval getroffen was". DE STRIJD IN LIBYE. Het Italiaansch weermachtbericht luidt: Het succes, dat troepen der Asmo- gendheden hebben behaald in het ge bied van Gad el Wales, heeft grootere afmetingen aangenomen. Onder de gevangenen, wier aantal tot meer dan 3000 is gestegen, bevindt zich de com- mandeerende generaal van de eerste Engelsche pantserbrigade. Ook het aantal buitgemaakte kanonnen is tot 128 gestegen, dat deri vecht- cn pant serwagens tot meer dan 100, dat der vracht auto's tot ongeveer 200. Een groot aantal wapens en uitrustingstukken viel in onze handen. In de gevechten der afgeloopen dagen hebben zich vooral dp Duitsche pantser divisies en de gemotoriseerde divisie ..Trieste" onderscheiden. Vijandelijke te genaanvallen werden terstoni} afgeslagen. De luchtmacht zette haar voortdurende aanvallen, op vijandelijke verbindingswegen voort en veroorzaakte hevige branden en ontploffingen. In luchtgevechten met Ita- liaansche en Duitsche jachtvliegtuigen ver loor de Engelsche luchtmacht 10 toestellen. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd: andere werden beschadigd. Bommenwerpers en jachtvliegtuigen heb ben het vliegveld van Micabba (Malta) aangevallen en in luchtgevechten vier Spitfires" vernield. Ten Noorden van de Niildelta is een vijand^ijk schip van middelbare tonnage door bommén van onze vliegtuigen getroi- fen en zwaar beschadigd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op het gebied van Sant' An- ticco en Cagliari (Sardinië). In laatstge noemde plaats werden twee personen ge dood en 15 gewond. Naar de meening van militaire kringen te Berlijn, drukken de Engelschen het ook met zeer veel woorden over de tegenwoordige operaties in Libye eigenlijk niets anders uit dan wat hieromtrent reeds van Duitsche zijde is gemeld. Dezelfde kringen geven als hun over tuiging te kennen, dat het oogenblik nog geenszins gekomen is. met betrekking tot de aan den gang zijnde gevechten ii Noord-Afrika van een „resultaat" te kun nen spreken. Het verlies van 3000 Britsche gevangenen waarvan reeds in een be richt van het "opperbevel der Duitsche weermacht melding is gemaakt betee- kent naar de meening van militaire kringen te Berlijn voor den tegenstander in zoo verre een aanzienlijken slag. daar de in Libye strijdende troepen niet zoozeer uit regulaire infanterie zijn samengesteld, doch meer uit speciale formaties. Zandstormen. De Duitsche taktiek bij de gevechten in de woestijn baart de Engelsche legerleiding veel zorg, naar United Press uit Cairo meldt. De strijd is hard en alle wapens, met inbe grip van de infanterie, nemen aan de ge vechten deel. Het D.N.B. verneemt in aanvulling op 't weermachtbericht: De gevechten in het Noord-Afrikaansche woestijngebied zijn, ondanks hevige zand stormen, die met een snelheid van 50 K.M. per uur uit het Zuid-Westen waaien, nog toegenomen. Door pantserafweerkanonnen en luchtmacht zijn volgens tot nu toe ent- vangen berichten meer dan vijfhonderd Britsche pantserwagens buiten gevecht ge steld. De verliezen aan pantserwagens der spilmogendheden zijn zeer gering. Voornaam steunpunt der V.S. op de Aleoeten. 'Marine-station en luchtbasis. Binnenstad van Canterliiiry getroffen. Ten aanzien van den nieuwen Duitschen vergeldingsaanval op Canterbury deelt het Duitsche opperbevel mede: Bij een onbe- wolkten hemel vielen de Duitsche gevechts vliegtuigen in verscheidene golven de oude bisschopsstad aan. In weerwil van het op stijgen van talrijke vijandelijke nachtjager: kwamen de Duitsche toestellen bq.ven het centrum, waar zij hun bommen *an het zwaarste kaliber lieten vallen. De beman ningen zagen, dat in de binnenstad en ir ae onmiddellijke omgeving van de kathe draal talrijke bommen insloegen en nieuwe groote branden deden ontstaan. Vergeefs trachtten de afweerbatterijen rondom de stad de Duitsche vliegtuigen te verdrijven. Verscheidene uren bestookten de toestellen de stad met brisant- en brandbommen en veroorzaakten zii nieuwe brahden in het zwaargetroffen Canterbury. Tien Britsche bommenwerpers neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben, naar dan 't D.N.B. wordt gemeld, in den afgeloopen nacht in het Noord-West-Duitsche kustge bied op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen geworpen, die eenige schade hebben veroorzaakt in woon- en zaken wijken. Volgens de tot dusver ontvangen' berichten zijn door de nachtjagers tien der aanvallende bommenwerpers neergeschoten DE V.S. EN BULGARIJE. HONGARIJE EN ROEMENIë. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft Roosevelt van het Congres de oorlogsverklaring aan Bulga rije, Hongarije en Roemenië geëischt. In een communiqué van het Amcrikaan- sche departement van marine wordt mede gedeeld, dat Dutch Harbor, de Amerikaan- sche havenstad op de Aleoeten, door vier Japansche bommenwerpers en 15 jacht vliegtuigen is aangevallen. In Dutch Harbor zijn bii den luchtaanval opslagplaatsen in brand gevlogen. Er zou echter geen ernstige schade aangericht zijn. Dutch Harbor is een der belangrijkste Amerikaansche vlootsteunpunten op de Aleoeten: Een Amerikaansche woordvoer der heeft Woensdagavond tegenover een vertegenwoordiger van Reuter de haven den sleutel van het verdedigingssysteem van Alaska genoemd. „Wij werken aan het verdedigingsplan van de Aleoeten reeds sedert ongeveer 1933 in snel tempo. Sindsdien is daar op mili tair en marine gebied heel wat tot ont wikkeling gekomen. De Aleoeten liggen dwars over de kortste handelsroute tus- schen Amerika en Japan en hun strategi sche waarde is door de .Japanners even zeer ingezien als door ons. De Airferikaansche marineautoriteiten hebben verklaard, dat zich te Dutch Har bor een vlootstation bevindt, doch dat overigens omtrent de verdededigingsin- richtingen in deze haven weinig bekend is, aangezien de werkzaamheden daar sedert vele maanden reeds onder strenge geheim houding worden uitgevoerd. In December j.l. verklaarde een gedelegeerde van Alaska, in het Huis "van Afgevaardigden, dat men bezig is in Dutch Harbor een lucht- en duikbootsteunpunt te bouwen. Het offensief in China. De Japansche'troepen hebben thans in de provincie Kiangsi ten Zuiden van Nantsjang het offensief tegen de derde oorlogszone van Tsjoengking geopend, naar een front correspondent van Domei meldt. In het legerbericht van het in centraal China-ope- reerende Japansche leger wordt gezegd, dat Japansche eenheden den 31 en Mei de ver dedigingsstellingen van de tot de 3e en 9e oorlogszone behoorende Tsjoengkineesche troepen ten Zuiden van Nantsjang in een verrassenden aanval doorbroken hebben. Deze doorbraak wordt in het legerbericht van Tsjoenking toegegeven. Volgens berichten van het front in Tsje- kiang rukken de Japansche strijdkrachten van Hinhwa uit met groot succes langs den spoorweg in Z. W. richting op en staan zij reeds enkele kilometers voor de versterkte stad Kioetsjou. De operaties der Japanners worden door krachtig artillerievuur en door de luchtmacht gesteund. Het schijnt, dat de Japansche troepen trachten, rond Kioetsjou te trekken en van verschillende kanten te gelijk aan te vallen. Zij naderen daarmede bovendien reeds het grensgebied tusschen de provincies Tsjekiang en Kiangsi. Japansche eenheden, die langs den spoor weg Hankau-ICanton opereeren, hebben Dinsdag Jintsjangtao, gelegen in het Oos telijk deel van df provincie Kwantoeng veroverd. Japansche vliegtuigen hebben Tsjmg- joean 20 KJVI. ten Noorden van Tsingtauo, bestookt. Ik geef u mijn woord, dat, als China slechts 10 procent van de Amerikaansche oorlogsproductie ontvangt, het Chineesche legel' voor honderd procent successen voor u zal bevechten, heeft Tsjiang Kai Sjek volgens een bericht uit Tsjoengking ver klaard in een radiorede voor het Ameri kaansche volk, waartoe hij door Washing ton was uitgenoodigd. Vervolgens gispte Tsjiang-Kai Sjek de eenzijdige toepassing van de Atlantische verklaring van Roosevelt en Churchill, die voor Tsjoengking slechts „onbepaalde toe zeggingen en diplomatieke phrazen be helsde". De Japansche woord yoePa er Hori heeft ten aanzien van de positie van Tsjoengking verklaard, dat Tsjang Kai Sjek zeer teleur gesteld is omdat de oorlog tegen zijn ver wachtingen verloopt. De eenige mogelijk heid tot redding voor Tsjoengking is. dat Tsjang en zijn aanhangers het hopelooze van het verzet tegen Japan inzien. Een kwestie die Tsjoenking veel zor gen baart, is de voortdurende wrijving tusschen de communistische partij en de Kwo Minfang. De communisten probeeren voortdurend hun invloed te vergrooten onder voorwendsel, Japan te bestrijden, terwijl de Kwo "Mintang hardnekkig er naar streeft, de communisten uit te roeien. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Tsjoengking door Engeland en de Ver. Sta ten van alle oorlogsmaterieel en alle mili taire uitrustingsstukken voorzien zal wor den. vbor zoover de levering, in aanmer king genomen de dringende behoefte elders en de transportmoeilijkheden, mogelijk is. Overigens wees Eden op het feit, dat *cte Britsche regeering Tsjang-Kai-Sjek reeds 58 millioen pond sterling heeft geleend. Acht koopvaarders tot zinken gebracht. Waarvan zeven in de Golf van Bengalen. Het Amerikaansche departement van marine heeft medegedeeld, dat zeven ge allieerde koopvaarders, o.m. een Ameri- kaansch schip, op 6 April in de Golfban Bengalen door geschutvuur tot zinken zijn gebracht. De kapitein van het Amerikaan sche schip heeft verklaard^ dat drie Ja pansche kruisers zes geallieerde vracht schepen in het nauw hadden gedreven en door geschutvuur in den grond geboord. Een zevende koopvaarder was in de na bijheid tot zinken gebracht. Op dien dag brachten de Japanners in de Golf van Bengalen achttien of twintig schepen tot zinken, zóo z:eide de kapitein. Britsche bommenwerpers waren eerst een uur na den aanval verschenen. Naar schatting waren 150 zeelieden daarbij omgekomen, terwijl ongeveer 350 man de kust op 10 mijl nadden bereikt. Aan boord van een Amerikaansch schip zijn 40 overlevenden van het Britsche schip Theodore Bridge in Recife aangeko men. Het schip is den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Staking op de Baliama-eilanden Hertog van Windsor onderbreekt zijn reis naar de V. S. De Hertog van Windsor, gouverneur van de Bahama-eilanden. is te Washington aan gekomen om besprekingen te voeren met de Amerikaansche autoriteiten over vraag stukken die verband houden met de verde diging van deze kolonie. Naar Associated Press uit Nassau op de Bahama-eilanden meldt, hebben hulpar beiders, die werkten aan een groot Ame rikaansche project, in Nassau Maandag uit protest tegen de loonen van 4 shilling per dag. een betooging gehouden, waarbij ven sterruiten werden ingeslagen en winkels van weeldeartikelen werden geplunderd. Twee deelnemers aan de betoogingen wer den gedood, andere gewond, waarop de po litie de orde gedeeltelijk herstelde. De Hertog van Windsor, die gouverneur- generaal van de Bahama-eilanden is, heeft zijn reis door de V.S. onderbroken, en is in allerijl teruggekeerd. Onder de troepen en de politie is ook een aantal gewonden ge vallen. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, wordt officieel mede gedeeld, dat de verlieslost van de Ameri kaansche marine de namen bevat van 2317 dooden, gewonden en vermisten voor den tijd van 16 April tot 10 Mei. Washington keurt oorlogs. verklaring aan Roemenië, Bulgarije en Hongarije goed. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Wash ington meldt, zou de Senaat beden over de oorlogsverklaring aan Bulgarije, Hongarije en Roemenië stemmen. Nader wordt gemeld: Het Amerikaansche parlement heeft zich eenstemmig-accoord klaard met de oorlogsverklaring aan deze landen. Enorme partijen levensmiddelen en gebruiksgoederen worden aan de volksgemeenschap onttrokken Zij denken alleen aan zichzelf Er gaat schier geen dag voorbij of een groot aantal berichten over in beslag ge- noraen goederen bij hamsteraars en zwarte handelaren. Het zijn berichten, die een schril licht werpen op het gemeen schapsgevoel van vele Nederlanders, die alleen maar de belangen van zich zelf zien en er geen moment aan denken, dat ook de aridere volksgenooten recht hebben op ae eerste levensbehoeften. Met vrachtauto's tegelijk moeten de opgestapelde voorraden meermalen naar politiebureau* overge bracht' worden. Honderden kilo's vet. dui zenden blikken groenten, vleesch, kisten thee en koffie, men noerae slecnts op. Het is alles te vinden in de kelders van hen. die op de straat den mond vol hebben over „de slechte tijden". Zij ruien de arbeiders vaak op, maar denken deze vaderlanders er wel eens over om zoo'n arbeider met zijn kin deren mee ten eten te vragen aan zijn wel voorziene disch. Want dan ware de schand daad van een hamsteraar nog eenigszins te vergoelijken, alhoewel niet goed te praten! Het aantal van deze ware „vaderlanders" rijst met den dag. Ijverige opsporingsamb tenaren, die blijk geven op voortreffelijke wijze hun plicht tegenover de Nederland- sche volksgemeenschap te verstaan, grijpen lederen dag in. waar zij ook maar even ver moeden, dat zulks gerechtvaardigd is. Deze ambtenaren, die deze goederen aan de volksgemeenschap terug geven, weten, dat zij daardoör hun minder bedeelde volksge nooten een grooten dienst bewijzen! Voor anderhalve tou gehamsterd Wat nu te zeggen van fle inbeslagname van een party goederen ter waarde van anderhalve ton in Groningen? Hier ziet men weer op welk een lugubere wijze alle'moge- lijke volksvijanden van de nooden van dit volk gebruik maken om hun eigen zakken te spekken. „De zwarte handel is geen mis daad" maakt men elkaar wijs. „Want an ders halen de Duitschers het toch weg".... Met dezen dooddoener tracht men het ge weten te sussen, maar ons Nederlandsóhe volk wijst hen met den vinger na! Zwarten handel dient met de meest zware straf be- reoht te worden. Dit kwaad zal' en moet uit geroeid worden, omdatons Xederlandsche volk te goed is om het terwille van di beurzen van volksvijanden en Joden te la ten uithongeren! In Groningen hebben eenige ambtenaren van den opsporingsdienst van de inspectie voor de prijsbeheersching in de drie Noor delijke provinciën een uitgebreiden ketting- handel in levensmiddelen, textielgoederen etc. ontdekt. Door onmiddellijk doortastend In te grijpen is het hun gelukt een enorme partij goederen in beslag te nemen ter waar de van niet -minder dan f 150.000. Alleen reeds in het pakhuis van den koopman I. M. werd een partij wijn in beslag genomen ter waarde van f 40.000. benevens een groote hoeveelheid specerijen en zaden. Bij het voortgezette onderzoek ontdekte men, dat deze kettinghandel zeer wijdvertakt was. Dit vormde echter geen hinderpaal voor de ambtenaren, die achtereenvolgens bij alle medeplichtigen huiszoekingen verrichten, waarbij partijen spek. ham. sigaren, tabak, tarwe, rogge, stofzuigers, textielgoederen en honderden liters wijn werden aangetroffen. Prijsopdrijving» in den meest ergerlijken De eerste warme dag van dezen zomer viel op Woensdaggeen wonder, dat de zwemscholen het druk hadden en dat ter dege werd geprofiteerd van water, zon en zand. Hierboven: hoe druk het in de zwem school aan de Houtvaart was. (Foto De Haas) orm deed zich hier voor. Met een enkel oorbeeld willen wij dit verduidelijken. Si garen, die eertijds 2 cent kostten moesten 50 a 55 cent opbrengen. De stofzuigers, f 75 waard wa-ren. verden nu in den handel gebracht voor f 175. Tegen alle medeplichtigen werd procbs- erpaal opgemaakt. Utrechtsclie melkhandelaar had gehamsterd Voldoende om een kruideniers winkel te beginnen.,,. Alles ter beschikking van Winterhulp en Volksdienst gesteld. De recherche-afdeeling van het politie corps te Utrecht, welke zich speciaal bezig houdt met het opsporen van ongeoorloof de hamstervoorraden, heeft gisteren bü een melkhandelaar in het oosten van de stad Utrecht, een hamsterpartij uit den kelder gehaald, welke ruimschoots geschikt zou zijn zoo deelde men ons op het hoofdbureau van politie mede om een volledigen kruidenierswinkel te beginnen. Dezen voorraad had de melkhandelaar bestemd voor privé-gebruik. De politie trof in den kelder o.m. aan bijna duizend blik ken melkpoeder met havermout, eenige groote kisten gecondenseerde melk. eenige tientallen kilogrammen vet, verscheidene blikken koek. vele blikjes ossesiaar.tsoep. ontelbare pakjes puddingpoeder, verder hoeveelheden thee, havermout en rijst, alsmede flesschen limonade en ver schillende soorten vleesch in blik. Nadat de voorraad naar het hoofdbureau was vervoerd, is hij ter beschikking gesteld van Winterhulp Nederland en den Ned. Volks dienst. Opnieuw 7 Nederlanders door Engelsche bommen gedood 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn wederom verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied verschenen. Op en kele plaatsen werd een aantal brisant- en brandbommen geworpen, waardoor eenige woonhuizen vernield of beschadigd wer den, Daarbij zijn zeven Nederlanders om het leven gekomen en verscheidene ge wond. KORT NIEUWS Op de Oude IJssel is gistermorgen een boot omgeslagen, tengevolge van het verschuiven van de deklast. Hierdoor ge raakten 10 personen onder de schuit, zes hiervan konden zich redden, maar vier anderen kwamen'in den modder om. De namen der slachtoffers ziin: Greve, Roenhorst, De Groot en Maaselink. De goede prijzen, welke het afgeloo pen seizoen besteed zijn in hèt Westland voor de bloemen, hebben dit seizoen wel een belangrijken voorsprong gebracht, ver geleken bij het vorige jaar. Dit blijkt uit het oipzetcijfer van de bloemenveiling. Het Westland te Poeldijk, waar thans het omzetcijfer van f 100.000 is bereikt, hetgeen het vorige jaar eerst in November het geval was. Kunsttentoonstelling in Groningen door den Rijkscommissaris geopend. Uitwisseling van Nederlandsche en Duitsche kunstenaars. In de feestelijk versierde voorzaal van huize Maas te Groningen werd gistermiddag de Kunstausstellung des Gaues Weser-Ems geopend door den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart. De voorzitter van den Künstlerbund Bremen. Richard Flegel, leider van de ten toonstelling bracht naar voren hoe deze tentoonstelling gezien moet worden als een tegenbezoek van Duitsche kunstenaars aan HolLandsche kunstenaars, die het vorig jaar gast waren in Duitschland. Vervolgens sprak Prof. dr. Goede- waagen. Spr. ving zy'n rede aan met de woorden vm den Führer. waarin deze erop wijst, dat in de kunst de sterkste verdediging: ligt van een volk, dat het Duitsche volk niet kon herleven, wanneer de Duitsche cultuu- en vooral de Duitsche kunst zich niet op richt. De waarheid van dit woord is niet alleen verstandelijk te vatten, zij moet ook In haar diepste wezen worden beleefd. "Wanneerer geen kérn In het volk blijft, die zich dit bewust is, is het ten ondergang gedoemd. Wij. Nederlanders van den nieuwen tijd, hebben den gang van liet cultureele leven in Duitschland, met open oog ge volgd. Wij zagen, hoe nien reeds in de 19de eeuw probeerde te besmetten met volksvreemde, internationale, Joodsche richtlijnen. Een sterk en gezond volk weet de in vloeden, die van buiten komen, op te nemen cn aan het eigen karakter te on derwerpen. Zoo behoeft het die invloe den niet te vreczen. omdat zij slechts aanleiding zijn tot zelfontplooiing. Maar zoowel ln Duitschland als in het stamverwante Nederland woren ln de laat ste decennia krachten werkzaam, die het volkseigene fcraohtten te vernietigen, die het ..internationale" propageerden en in het bijzonder den beeldenden kunstenaar ertoe wilden brengen tot nabootsing van kunstuitingen, die volkomen in strijd zijn met het wezen van den Germaanschen merisch. Aan de hand van een enkel voorbeeld rees spr. erop. hoezeer het individualisme .den kunstenaar trachtte los te maken van den band, die hem met het verleden ver bond. Zoo ging het nationale karakter in de kunst verloren en tevens alle positieve krachten, waaruit zij leefde. Maar in onze landen, ging spr. voort, is een vaste kern blijven bestaan: de banden, die ons met ons grootsch verleden verbon den, bleken te sterk voor welken verscheu renden invloed ook. De bezinning in onze beide landen vroeg nu om een cultuuruitwisseling, ook al had men zich daartegen vroeger met hand en tand verzet. Op instigatie van den Rijkscommissaris, dr. Sevss-Inauart, heeft mijn departement met deze uitwisseling een begin gemaakt met de ientoonsteiling van Nederlandsche kunst in Keulen.Insamenwerking met de Nederl.-Duitsche kuituurgemeenschap heeft men vervolgens een grootere tentoon stelling ingericht te Hagen, waarop een schouw van de Westfaalsche kunst, in het Rijksmuseum volgde. Gedurende October en November stelden Nederlandsche kunstenaars hun werken ten toon te Osnabrück en Oldenburg en het 'nieuwe voorjaar brengt hier een tentoon stelling uit de Eemsgouw. terwijl Zaterdag een groote tentoonstelling van moderne Nederlandsche schilders haar poorten zal openen te Freiburg im Breisgau. Verleden jaar brachten Nederlandsche kunstenaars een bezoek aan West-Duitsch land. terwijl hun Westfaalsche kunstbroe ders in Juli de gast waren van de stad Am sterdam. Deze uitwisselingen zijn zeer vruchtbaa geweest. Zij die afzijdig blijven staan, krij gen ongelijk: ln hun geïsoleerdheid zijn zij gedoemd te verstarren. Wij mot ons vaste geloof aan een nieuw en beter, Europa, krijgen gelijk. In de lijn der positieve instelling, ook op cultureel gebied, ligt liet dus, dat wij onze Xoordduitsclie kunstenaars Op Xederlandsclien grond de broederhand reiken. I)e kunst is de waardigste verdediging van een volk; Moge liet onzen beiden volkeren, in het llclit van een nieuwe toekomst, gegeven zyn, deze kunst ieder op zijn wijze bulten de lands grenzen te verdedigen door een steeds sterker wonlende uitwisseling. Deze zal or op liaar beurt toe bijdragen, dat bet nieuwe Europa een cultureel bolwerk wordt, dat ook in de toekomst lederen aanal zal kunnen afslaan. Hierna sprak de Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart. Spr. zeide verheugd te 2ijn over deze cultuuruitwisseling met het nabije Duitsch land. De Rijkscommissaris bracht dank aan de Duitsche kunstenaars, die hebben me degewerkt en speciaal aan den voorzitter van den kunstenaarsbond Bremen., Richard Flegel. Hierna volgde een bezichtiging van het geëxposeerde werk. Nog steeds niets geleerd. Bs. In een bericht uit Stockholm lcyn wij, dat de vroegere aartsbisschop van Car ter biuy, Lord Lang. in het Engelsche Hoo- gerhuis verzocht heeft de vredesvoorwaar den te preciseeren „voor het te laat is in antwoord daarop verklaarde Lom Cran- borne. dat Engeland in nauw contact met de Sovjet-Unie staat, die een groote rol speelt, zoowel bij het winnen van den oorlog als bij het winnen van den vrede. De mec^e- deeling van Lord Cranborne. dat de samen werking van Engeland met de Sovjet-Unie nog v erder verdiept zou worden, deed onder de lords geestdriftig hoera-geroep opgaar.. Lord Cecil sprak zich uit voor de vorming van een internationalen troep. Lord Addison bepleitte energiek „de overneming van ae regeering van Duitschland door de geal lieerden Voorts wordt gemeld, dat op net oogenblik te Londen besprekingen women gehouden tusschen de Britsche dominions, de Vereenigde Staten, tde Sovjet-Unie en andere Geallieerde Staten, met als onder werp: het vaststellen der grenzen tusschon de Europeesche landen? Ziezoo, daar kon Duitschland het mee stellen. De oorlog is, naar de opvatting der lords reeds gewonnen, het binnenmarchcr- ren der troepen kan beginnen, men neemt de regeering over en Duitschland worlot als een heerlijke koek verdeeld onder de dee'- nemers. Men wrijft zich verbaasd de oogen uit bij het lezen van dit fraais en vraagt zich af op grond van welke overwinningen bij deze menschen de meening lean hebben postgevat dat zij het maar voor het zeggen hebben. Dat lijkt wel wat op het verkoopen van de huid van den beer nog lang en breed voordat hij geschoten isMaar afgezien van deze kleinigheid valt het toch ook op dat de mentaliteit van deze heeren nog steeds dezelfde is als die welke na den wereldoorlog geleid heeft tot de zoo nood lottige besluiten van Versailles. Zij hebben nog niets geleerd deze heeren. Alle harde klappen, die successievelijk gevallen zijn. alle ellende die ontstond uit de politiek van verdeeling, is vergeefsch geweest: zy zou den. indien ze er de gelegenheid toe kregen, reeds morgen hetzelfde nog eens dunnetjes overdoen, ia zelfs in overtreffenden tran. Wie nog niet overtuigd was, dat de regeling ider nieuwe wereldorde bij deze heeren in verkeerde handen zou zijn. kan zich thans daarvan aan de hand van deze mededeelin- gen overtuigen. Zij zouden zonder eenig ge wetensbezwaar Duitschland opnieuw aan den „zwarten smaad" onderwerpen. d:e echter ditmaal den vorm van een „bolsje- wistischen smaad" hebben zou en het land onderling verdeden op een wijze, die geen enkel groot volk zich kan laten welgeval len. Duitschland in de klauwen van, het bolsjewistische monster beteekent: Europa gebolsjewiseerd, want de verovering van Duitschland is slechts een staD op den weg naar de wereldrevolutie, die Stalin, na ziin overwinning, zeker niet opgeven zou om de Lords een plezier te doen. Duitschland overwonnen zou voor Europa beteekenen, dat het een hel van beproevingen moet «door staan.-vooraleerDuitschland opnieuw de kracht zou gevonden hebben om no.g eens de vereenigd Engelsch-bolsjewistische macht neer te slaan. Dat zelfs de aartsbisschop, wat de bedoe lingen van zijn vriend Stalin betreft, niet heelemaal gerust is, moge blijken uit de haast, waarmede hij de vredesvoorwaarden wil klaarstoomeo: „voor het te laat is" zul len wij wel moeten verstaan als: „voor Stalin ze ons allen oplegt". Wat de lords in Loniien bespreken geeft blijk van een onverklaarbaar vreemde men taliteit; het oogenblik waarop de werkelijk heid tot hen doordringt, zal tragisch zijn, want de toestand is gelukkig nog zóó. dat de as-mogendheden het op alle fronten voor het zeggen hebben en het zijn gewoonlijk de overwinningen op het slagveld, die het re sultaat van een oorlog bepalen. Duitschland vecht voor Europa en Europa's belangen zijn alle loiids en aartsbisschoppen ten spijt veilig onder de hoede van zijn wapenen. IN UW EIGEN BELANG: (Veest zuinig met electriciteit en gas (Van onzen Haagschen redacteur) Dat een verder gaande rantsoencering van het gas en eleetriciteitsverbruik wel niet lang meer op zich zal laten wachten is voor ieder, die eenigszins op de hoogte is van de moeilijkheden waarmee ons land thans te kampen heeft, geen nieuwtje. Wel nieuw is het, zooals uit een bekendmaking van den directeur van het Rijkskoler.- bureau, die Woensdagavond in onze kram verscheen, blijkt, dat het huidige verbruik geen basis meer zal vormen voor een ran'- soeneering in de toekomst. Naar het ons voorkomt wordt hierdoor* een onbillijkheid weggenomen, die velen reeds lang eer doorn in het oog was. Door de vroege, c rantsoeneering toch waarbij uitsluitend hc! verbruik van een vorige periode als bas;? werd genomen, werd als het ware een pre mie gesteld op het in het verleden vaak roekeloos en teveel gebruikte gas of ele; - triciteit. Zij die indertijd reeds op de ee - ste aanmaning van de overheid uiterst zui nig waren geweest zagen deze zuinighe<: op een zeer vreemde manier beloond. Nu daar echter verandering ingekomen en (ié nieuwe regeling zal ervoor zorg dragen dat de verdeeling zoo billijk en eerlijk mogeli.:. zal plaats vinden. Zij, die thans van hun rantsoen overhouden en hun aantal is waarschynlyk grooter dan men denkt be hoeven dus' niet angstvallig te zorgen da: hun rantsoen vol komt want bij de nieuv.-f distributie speelt dit geen rol meer. Er is dus integendeel alle reden zoo zuinig mo gelijk met en electriciteit om te gaan want zoo men dit niet doet zal men daar-» van zelf in den vorm van een steeds verdei gaande rantsoeneering de lasten moeten dragen. Het aantal van hen, dat meer gebruikte dan hun toewijzing, is blijkens de officieele gegevens zeer hoog n.l. 36192 voor gas cn 59481 voor electriciteit. Het aantal afsnij dingen bedroeg bij elkaar ongeveer 3000 Uit deze getallen blijkt wel. dat de con trole zeer scherp is geweest. Over het alge meen blijkt uit deze cijfers,bovendien, dai de controleerende ambtenaren niet vaak moedwilligheid hebben verondersteld wam anders was het percentage afsnijdingen naar verhouding zeker hooger geweest Deze lankmoedige houding zal echter ir het vervolg niet meer kunnen worden aan genomen. Er zal veel spoediger tot afsnij ding worden overgegaan dan tot nu toe het geval is geweest. In ieder geval ook een ge waarschuwde huismoeder telt voor twee zoodat we van harte hopen dat deze waar schuwing in de krant er het hare toe ma? bijdragen dat geen enkel gezin op een ge geven moment zonder electriciteit o gas komt te zitten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1