HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS JULES VERNE DAMIAATJES FEUILLETON door FRA.N'Z WEXDELMTJTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 27 Hij liet het schaakfiguur weer in zijn zal? glijden en stond op. Zijn besluit was genomen en even later wandelde hij langs een omweg in de richting van het strand. Daar trok hij het bootje, waarmede hij gekomen was, uit zijn schuilplaats, maakte de ketting los en schoof het in het water. De eb trok het on middellijk -in zee, zoodat hij er op het laatste oogenblik snel ip moest springen. Ditmaal voer hij met de strooming mee en bereikte in korten tijd het strand van Vlie land, maar hij was verplicht, nog een aan- tienlijken afstand door het slik te loopen, al vorens hij het werkelijke strand bereikte. Een oogenblik vreesde hij. dat zijn voetsporen in het gelijkmatige zand hem zouden verraden, maar toen viel hem in, dat over een paar uur de vloed zijn' sporen volkomen zou hebben uitgewischt. In de verte zag hij het licht uit de woning van den ouden Ruvs, waarin de schilder Piet Homan zijn intrek genomen had. Even bleef hij staan en overwoog, wat het eerst te doen. Hij luisterde ingespannen toen hij meende, in de verte iets te hooren. Het schenen hem voetstappen toe, welke uit de richting van het huis kwamen en onmiddellijk daarna, daalde een donkere gedaante van de glooiing der duinen af. Zou hij zich verbergen of de gestalte kalm afwachten? Z'n hand greep naar de revolver in zijn zak en hij besloot af te wachten. Aan den horizon achter hem ontwaakte de nieuwe dag. Uit de duisternis kwam een man tevoorschijn, die hem bijna in de armen liep' De man schrok, toen hij eensklaps tegen over den inbreker stond, dien hij zeker op dit uur hier niet venvacht had. „Vlug! riep hij buiten zichzelf, waar kan ik hier politie vinden? Ik heb.... in dat huis.daarginds, - in mijn huis. een.een doode gevonden!" Steunend verborg hij het gelaat in zijn handen. „Het was ontzettend. 'Hij rolde uit de kast. Ik wilde naar het dort», om de po litie te waarschuwen, maar ik ben den ver keerden kant opgeloopen. Naar het strand inplaats van' naar het dorp. Hoe stom! Piet Homan keerde zich om en wilde teruggaan. Wellicht schaamde hij zich té genover den vreemdeling, oat hij zijn ze nuwen niet in bedwang had kunnen hpu- den. Plotseling voelde hij, dat de man hem aan zijn mouw trok. ..Blijf hier!" zei de man kortaf en toen Herman verbaasd z'n hoofd omdraaide, ging hij voort: ,.Ik kom van den overkant, van Texel en ik ben op jacht naar kippen dieven, die in den laatsten tijd de omge ving onveilig maken. Breng mij in het huis, waar u het lijk gevonden hebt". 1 „Bent u van de politie?" vroeg Homan. Tegen den oostelijken hemel, waar zich de eerste verschijnselen van den nieuwen dag vertoonden, stak het hoofd van den in breker als een scherp silhouet af en de jongeman zag, dat hij knikte. Ze liepen zwijgend naast elkaar naar de woning, uit welker venster de lamp gele vierhoeken in het zand wierp. Piet Homan ging hem voor in de kleihe hal. De deur van de kamer, waarin de doode lag, stond open, zoodat een smalle lichtstreep op de roode steenen van den vloer viel. De jonge schilder aarzelde even. als was hij bang voor den afschuwelijken aanblik van het lijk, maar de man achter hem bromde ongeduldig: „Is, hier het lijk?" Homan knikte. De ander stiet de deur open en ging de verlichte kamer binnen. Aarzelend volgde Homan hem. In het licht van de petroleumlamp kon de jongeman zien, wien hij voor zich had. maar zijn gezicht was van Piet's plaats af niet te zien, want de man lag reeds op zijn knieën en boog zich over het doode lichaam. Het allereerst onderzocht hij de zakken Van den doode en vipgers gleden langs de klee- ïen van het bewegingslooze lichaam. Toen hij even opkeek, kon de ander zijn gelaats trekken onderscheiden. Hij had een smal, bleek gezicht, dat zeker in verscheidene dagen niet geschoren was, maar wat den jongeman het meest opviel, waren zijn koude, grijzp oogen. Instinctief prentte hij het gezicht in z'n geheugen, zooals de man daar geknield lag en den inhoud van de zakken onderzocht. Plotseling werd de schilder uit zijn overdenkingen opgeschrikt door de stem van den man: „Kent u den doode, mijnheer?" „Neen, ..dat wil zeggen, ..ik heb hem eigenlijk nog niet goed gezien". De ander hief snel zijn hoofd op en keek hem duister aan. „Nog niet goed gezien?" mompelde hij nauwelijks hoorbaar: „Neen, natuurlijk niet! Waarvoor eigenlijk ook. Het had immers geen doel? Ik ken hier niemand op het eiland. Ik ben een vreemdeling en ben pas gisteren aan gekomen. Waarom zou ik een onbekende doode aanzien?" „Vertel mij in het kort wat \i weet. Wie bent u en wat doet u als vreemdeling in dit huis? Hoe hebt u het lijk gevonden?" beval de ander, zonder van zijn plaats op te staan. Piet Homan vertelde. Hij sprak van zijn gestorven oom Jacob en hoe hij naar Vlie land gekomen was, om zijn bescheiden er fenis te aanvaarden. Hij zwaaide met zijn armen in het rond en ging voort: (Wordt vervolgd). HEEMSTEDE DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE- BENNEBROEK. Met ingang van Maandag 8 J.uni zullen de afdeelihgen brandstoffen, keramische producten, petroleum, rijwielen, rijwiel banden, schoenen en textiel van den dis- tributiedienst worden gevestigd in het Ge bouw Binnenweg 160. De na-uitreiking van nieuwe beschei den zal voortaan eveneens aan den Bin nenweg 160 geschieden op den eersten Woensdagmorgen van de week waarin deze bescheiden geldig zullen zijn ver klaard. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. d. Putten, Camplaan 24, zilveren armband: Bureau van Politie, gewerkt zilveren armband; J. v. d. Pols, Lombokstraat 40. aktetaseh met inhoud; Sweerts, Zand voor tschelaan 132, twee gekleurde boorden: Bureau van Po litie, bril met halve doos; Gasfabriek, don kerblauwe cape; Teeuvven, Raadhuisstraat 23. nieuwe roode ceintuur; Rijk, Laan van Bloemenhove. blauwe ceintuur met gesp; Frijns, Fr. Schubertlaan 47. blauw fluwee- len ceintuur; Layendecker. Raadhuisplein 9, rood geruite das; Brouwer, Bleekers- vaartweg 21, distributiekaart: Bureau van Eolitie, duimstok; Bureau van Politie, fo- fo; Brouwer, Burg. van Lennepweg 36, zilverbons; Oosterbeek, Madoerastvaat 4, bankbiljet: Wernsen, Binnenweg 180, geld; Kinders, Timorstraat 28. 1 paar heeven handschoenen; Lautenslager, Heemsteed- schedreef 146, bruin wollen handschoen; van Looy. Binnenweg 188, dameshorloge; OosterbouUaan 9, Iersche setter; Visser, Haemstedeplein 11, kinderhandschoen; Mc-, demblik, Cruquiusweg 84, blauw hand-' schoentje; André de- la Porte, Joh. Ver- hulstlaan 31; dames handschoen; van Ba- kel, Balistraat 14. hondenpenning no. 155; de Vries. Binnenweg 148. bruine dames hoed: Haemstedeplein 34. dames hand schoen; Bureau van Politie, kmderhand- schoen; donkerblauwe dameshandschoen; Elbersen, Oosterlaan 14. glacéhandschoen: Bureau van Politie, dameshandschoen; Klinkerl, Raadhuisplein 131. paar dames handschoenen: Roozen, Kerldaan 46. 1 paar dameshandschoenen: Brokke. Koe- diefslaan 101. dameshandschoen; Dijkstra. Binnenweg 113. bruine heerenhandschoen; Arnold. J. van Campenstraat 24. varkens- leeren handschoen: Wesseling. Binnenweg 56, donkerblauwe glacé handschoen: Hoo- gendoorn. Rijnstraat 6. 1 naar nappa hand schoenen: Kaelemij, Zandvoortschelaan 159, damesregenjas; Schimmel, Havenstr. 15, grijsbruine regenjas; Oudakken, Ma- doerastraat 1. actetasch en jas: Voors. To renlaan 6, gele kanarie; Hulsebos. Borneo- straat 33', tweepersoons zeilkano; Lammese, Jan van Goyenstraat 28, levensmiddelen kaart; G. Lui ting, Borneostraiat 15, blauwe muts; van Bakel, Haemstedeplein 7, me daille; Hogenauw, Heerenweg 79. medaille: eeyeprijs 1894: Bureau van Politie, tafel mes; J. M. Molenaersplein 5. babymuts: Oud, Valkenburgerplein 22, bruine porte- monnaie; van Dijk, Pnnsenlaan 8. winter- pantoffel; Juffermans, Lindenlaan 41. por- temonnaie: Levevre, van Merlenlaan 29, bruine kinderportemonnaie. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna, do«hteY van J. van Koningsbrüggen en van J. Wiiman, Potgie terstraat 70; Anne Liese. dochter van A. Noach en van Kt R. Wachtel, Hoogeweg 30; René Frederik, zoon van M. N. van Moor- sel en van A. M. C. Hoogland. Kostverlo- renstraat 4: Gerard, zoon van G. de Wid i van M. van Keulen, Willemstraat 25. Ondetrouwd: M. Th. M. van Satk en''W. Th. Sutk. Wester parkstraat 16. Zandvoort; G. W Pols en Keur, G. Rozenobelstraat 14. Getrouwd: A. Ruijter en C. C. Houtman, Berlijn: C. J. van der Sluijs en P? C. Ko ning, .Zuidland, Nederl. Herv. pastorie: C. A. J. M. van Dooren en Donker, C. 's Gra- venhage. Jac. Gillesstraat 26; J. Weeda en E. A. Molenaar, Nic. Beetslaan 36, Zand voort. 1 Overleden: Levenloos aangegeven doch ter van: J. van der Mije cn van R. Rolle- ma: E. van der Brug, oud 71 jaar. echtge noot van A. Kerkman. Kruisweg 8: T. Al- kema, oud 48 jaar, echtgenoote van C. P. Dekker, Trompstraat 3. HILLEGOM DEMONSTRATIE E. H. B. O. Donderdagavond werd voor de leden van de Eerste Hulp bij Ongelukken een groote oefening gehouden. Omstreeks acht uur werd de E.H.B.O. gealarmeerd voor een zoogenaamd groot ongeluk op de Kunst- zandsteenfabriek „Arnoud". waar ver ondersteld werd, dat verscheidene arbei ders gewond zouden zijn. Reeds in 9 mi nuten reden de eerste leden der E.H.B.O het fabrieksterrein op, 'terwijl de.fabrieks- brandweer, welke door sirenengeloei gealar meerd was, binnen eenige minuten reeds uitrukte en na 10 minuten achter op het uitgestrekte fabrieksterrein reeds met de motorspuit water gaf. In eert. half uur tijds waren 32 leden op het terrein aan wezig en weiMen de oseudo-gewonden uit de zeer moeilijk bereikbare plaatsen ge red. De doktoren controleerden de verban den en gaven aanwijzingen bij het trans port. Zij waren zeer tevreden over het re sultaat dezer groote oefening. CONCERT CRESCENDO. Donderdagavond gaf de R. K. Harmonie „Crescendo" haar 'eerste concert in de muziektent aan de Sixlaan. Op dezen orachtigen zomeravond genoten velen van het concert. De belangstelling was zeer groot. LISSf BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. A. VERHAGEN. Na tevoren bevestigd te zijn door Ds. P. Honkoop van Den Haag. deed Ds. A. Verhagen, gekomen van Middelburg, Don derdagavond zijn intrede bij de Gerefor meerde Gemeente (Tulpenstraat) te Lisse. De bevestiger, Ds. Honkoop, had tot tekst gekozen Jesaja 30 20 en 21 en had tot onderwerp zijner prediking: „Goddelijke zorg in tijden van benauwdheid". Na de predicatie richtte Ds. Honkoop "een per soonlijk woord tot Ds. Verhagen en liet de gemeente de zegenbede uit Ps. 134 toe zingen. Bij zijn intrede sprak Ds. Verhagen naar aanleiding van Marcus 16 37a „Geeft gij hem te eten" en had als motto van zijn prediking: „De taak van den dienaar des Woords". Na de bediening des Woords werden toespraken gehouden door den afgevaar digde van Middelburg's gemeente: den burgemeester van Lisse; afgevaardigden van de classis: Ds. H. Ligtenberg van Kam pen en door een ouderling namens den kerkeraad. Ds. Verhagen dankte de sprekers- voor het gesprokene. Aan het einde van Gen dienst werd ge zongen Psalm 72 11. De plaatselijke kerken waren vertegen woordigd- PERSONALIA. Mej. M. Kuipers, werkjuam aan de Ge- ref. Fröbelschool alhier, slaagde voor het practisch examen Fröbelonderwijs. De heer G. v. d. Neut alhier is benopmd tot ambtenaar bij het.Gew. Arbeidsbureau te Leiden. GEITENKEURING. De alhier plaats gehad hebbende geiten keuring had den volgenden uitslag: Lammeren: le prijs W. G. Lefeber: 2e prijs C. J. v. Tol: 3e prijs G, Hollander; 4e prijs P. v. d. Lans; 5e prijs Wed. van 't Oever. Eenjarige geiten: le prijs H. Philipse; 2e prijs B. Glas: 3e prijs H. Kranenburg: 4e prijs Joh. v. d. Laan.' Twee,- en driejarige geiten ongehoornd, le prijs: F. de Groot. 2e en 3e prijs G. Hol lander, 4e prijs H. Tulen. Vierjarige en.oudere geiten: le en 2e prils Jac. den Butter; 3e prijs H. M. Kra nenburg; 4e prijs H. Nedérstigt; 5e prijs Wed. van 't Oever. Bbnt en gehoornd: le orijs P. Th. Zwet sloot: 2e prijs J. v. d. Valk. De Burgemeester van Lisse *was bij de keuring aanwezig. Haarlenische Hypotheekbank. In de algemeene vergadering van aandeel houders der Bank werden de balans per 31 December 1941 en de winst- en verliesreke ning over het jaar 1941 goedgekeurd. Conform het voorstel van directie en commissarissen werd besloten, na ruime afschrijvingen en. reserveeringen, uit de dividend-reserve 6. (v. j. idem) per aandeel uit te keeren, onder aftrek van 15 dividendbelasting. v Als commissarissen werden herkozen de heeren jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord en B. E. Ruys Jr., terwijl het voorstel, om dó voorziening in* de bestaande commissaris^ vacature aan te houden, werd aangenomen. De aanstelling tot procuratiehouder van den heer J. Bakker werd door de vergadering be krachtigd. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het afgfeloopen jaar werd gekéhmerkt door een abnormaal groote geldruimte, ten gevolge waarvan vele extra-aflossingen binnenkwa men en een groot aantal leeningen zelfs ge heel werd afgewikkeld. Daartegenover ston den betrekkelijk weinig aanvragen en menig maal waren dezg van twijfelachtig gehalte. Dc directie heeft in vele gevallen dan ook ge meend de aangeboden posten niet in behande ling te moeten nemen, daar de verhouding tusschen het op basis van den tegenwbordi- ge« prijs gevraagde bedrag éenerzijds en het rendement en de mogelijke waarde in een min of meer nabije toekomst anderzijds, te ongun stig was. De scherpe controle, door den in specteur op elke aanvraag uitgeoefend, heeft in belangrijke mate tot het onderkennen van deze gevallen bijgedragen. Hoezeer de directie zich van bewust was, dat _deze zienswijze tot een verdere bedrijfsinkrimping moest lei-* den, achtte zij het toch gewenscljt, behalve met het verstrekken van nieuwe hypotheken ook met het verhoogen van bestaande leenin gen dc uiterste voorzichtigheid te betrachten Het rentepeil bleef vrijwel op gelijke hoogte als aan het einde van het vojige jaar. In ruime mate werd in daarvoor in aanmerking komende gevallen verdere renteverlaging toe gestaan, terwijl de langjarige gewoonte om in moeilijkheden verkeerende debiteuren op eenigerlei wijze te steunen, onverminderd werd gevolgd. N5dat geruïmen tijd de gelegenHeid daartoe had ontbroken, maakte de koersstijging op de pandbrievenmarkt 't omstreeks einde Augus tus mogelijk tot versterkte aflossing van 4 pandbrieven over te gaan en daarnaast weder rijwillige conversie dezer stukken aan te bieden. De resultaten waren zeer bevredigend n daar ook de in October hervatte plaatsing an 3'2 pandbrieven een vlot verloop had. liet het zich aanzien, dat dc laatste 4 pand brieven spoedig aan den omloop gouden zijn onttrokken, hetwelk dan.ook op 19 Maart 1942 het geval is geweest. Ook in 1941 kwam. gelijk steeds, alsnog een aanzienlijk bedrag bihnen aan over vorige jaren afgeschreven rente. De rente-achter stand wasjjiet onbelangrijk geringer dan aan het einde van het vorige boekjaar Zoowel de bank als de debiteuren bleven in het afgeloopen jaar voor oorlogsschade ge spaard. Toch komt het. doelmatig voor. de reeds gevormde reserve ten bedraee van 10% der restant-hoofdsommen te verhoogen tot V. waarna deze 34.670zal bedragen De directie wenscht zich aldus te wapenen tegen de mogelijkheid, dat zij haar uiteindelijk risico te dezer zake te laag zou hebben aan geslagen. Volgens de winst- en verliesrekening be droeg het winstsaldo over 1941 203.589 (v,j. f 212.843). De winst wordt als volgt verdeeld' af te schrijven 100 192: te bestemmen voor reserve conversie pandbrieven f 52 000: toe te voegen aan de reserve voor oorlogsmolest f 20 802: uit te keeren aan rente op" de onver plichte stortingen 5.072: over te brengen op nieuwe rekening (ter gedeeltelijke betaling van de winstbelasting over 1941) 25.523. FOTO SOLARIUM. De foto van het Solarium te Hengelo op pag. 3 is van den fotograaf Brusse te Een vogelbeschermingswacht te Haarlem. Wij vernemen dat de voorbereidingen tot het oprichten van een vogelbeschermings wacht in Haarlem, waarover wij eenige da gen geleden reeds terloops spraken, thans in een vergevorderd stadium zijn gdkomen. Deze wacnt zal geheel zelfstandig werk zaam zijn, doch staat in direct contact met de Nederlanksche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels. Reeds kan in klein ver band worden gewerkt en zelfs is Woensdag avond al het eerste belangrijke succes ge boekt! Door nauwe samenwerking tusschen de groepen „inlichting" en „opsporing", waar uit deze wacht bestaat, was het mogelijk een vogelvanger op heeterdaad te betraDpen op het van gén van beschermde vogels in een rietland in de omgeving van Haarlem. Eén steenuiltje, dat aari één poot sterk ver minkt was door een te strak omgebonden touwtje, werd als lokvogel gebruikt, -ter wijl de vogels die in de nabijheid hiervan kwamen, door middel van lijmstokken werden bemachtigd. Lokvogel én al het vangmateriaal werd in beslag genomen, terwijl tegen den vanger en zijn helpers (n.b. jeugdige knapen!) proces-verbaal werd •opgemaakt. De steenuil is inmiddels toevertrouwd aan de goéde zorgen van Artis èn zal aan den poot door een dierenarts worden be handeld. Het is logisch, dat deze organi satie, die geheel uit vrijwilligers bestaat, verschillende onkosten moet maken. Der halve doen wij een beroep op het publiek dat met haar streven sympathiseert, om hierin, eenigszins te willen bijdragen. Giften kunnen worden overgemaakt op het gironummer der Nederlandsche Veree niging tot Bescherming van Vogels. Regu liersgracht 9, Amsterdam-C. Postgiro 29213 Gemeentegiro N. 305. Men vermelde-op het strookje BIJ: Vogel beschermingswacht Haarlem. Iedere gift is van harte welkom. Ook schriftelijke adhae- siebetuigingen en giften in postzegels wor den gaarne ingewacht. Berichten omtrent overtredingen van de Vogelwet worden te allen tijde ten zeerste op prijs gesteld. Men geve deze op aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, af- deeling Vogelwet. Zij komen dan automa tisch ter bestemder plaatse. HUISMOEDERS MET VACANTIE DANK ZIJ DEN N.V.D. Het vorig jaar heeft 'de plaatselijke af- deeling van Winterhulp eenige honderden Haarlemsche huismoeders in de gelegenheid gesteld van een heerlijke tiendaagsche va- cantie te genieten in Nunspeet op de Ve- luwe. Dit was eigenlijk een proefneming, welke zoo goed is geslaagd, dat de sindsdien opgerichte Nederlandsche Volksdienst dit. mooie werk voortzet. Men is reeds gereed met de organisatie voor dezen zomer én Maandag a s. zullen ongeveer veertig huis moeders uit de geheele provincie Noordhol land naar Ejje vertrekken, waar zij de gas ten zullen zijn van den Nederlandschen Volksdienst, die er voor zorgt,, dat zij in een prachtige omgeving eens kunnen uitrusten ARBEIDSGEBIED BESTUURSRAAD PROVINCIE. De heer Nienhuis Ruys behandelt personeelsaangelegenheden. De commissaris der provincie Noordhol land heeft besloten, het aan de bestuurs raden der provincie toegewezen arbeidsge bied in dier voege te wijzigen, dat de be handeling fder personeelsaangelegenheden, met inbegrip van het georganiseerd over leg, instede van aan den bestuursraad inr. W. J. Schönhard, wordt opgedragen aan den bestuurSraad W. H. M. Nienhuis Ruys. PRIJSOPDRIJVING. De Haarlemsche politie bekeurde een Haarlemschea bloemist, die pakjes zaai- boonen van 25 gram voor twintig cent ver kocht. De maximum-prijs -voor deze boo- nen bedraagt echter zes-en-dertig cent per pak van 100. gram, zóodat hier sprake was van flinke prijsopdrijving. De politie nam 93 pakjes in beslag. Ook een 30-jarige koopman had zich schuldig gemaakt aan prijsopdrijving cn werd daarvoor bekeurd. SHij had n.l. tan- de"n borstels, die 0.50 per stuk moeéten kosten, voor den prijs van 1.50 per stuk verkocht. 94 Tandenborstels werden bij hem inbeslaggenomen. BRANDSTOFFEN ZONDER BON EN DUUR. Een Haarlemmer yerkocht steekturf voor 3.per 100 stupks, terwijl de prijs niet meer dan 13.per 1000 stuks mocht zijn. Er werd bij hem een handkar met 700 stuks inbeslaggenomen. De man kreeg een be keuring. Een 28-jarige vrachtrijder had gedurende eenigen tijd cokes vervoerd en naarstig de op zijn wagen achtergebleven afval ver zameld. 8 H.L. die hij bij elkaar had ge kregen, verkocht hij zonder bon. De politie maakte proces-verbaal op en nam de cokes- afval in beslag. EEN GOEDKOOP FIETSJE! De Haarlemsche politie heeft een 26- jarigen boekhouder bekeurd, omdat hij twee rijwielen, respectievelijk voor 350 en 375 per stuk, te koop had aangeboden. De beide fietsen werden inbeslaggenomen. Handel in gebroken glas. In de-staatscourant van 4 Juni 1942 i^een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van HarioeJ^Nij verheid en Scheepvaart opgenomen, inzake de organi- santie an den handel in gebroken glas (zooals diverse foorten glasscherven, glas- fabricage-afval) waarbij o.m. wordt be paald. dat deze handel voortaan slechts is toegestaan aan handelaren en groothandela ren in 't bezit van een door den directeur van het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen afgegeven vergunning. De maximum-prijzen, welke bij verkoop van verschillende soorten gebroken glas in acht moeten wonden genomen, zijn tevens in de beschikking vermeld. Voor nadere bijzonderheden worden be langhebbenden verwezen naar een in de •bladen opgenomen desbetreffende officieele publicatie. DE OPBOUW VAN N1EUW-NEDERLAND. Zes nationale arbeidsgemeenschappen. Uiteenzetting van Ir. Mussert. Het N.S.B.-weekblad „De Daad" meldt dat in Hilversum een vormingsdag is ge houden voor functionarissen van de N.S.B. en N.S.D.A.P.. waar Ir. Mussert een be langwekkende uiteenzetting heeft gegeven van den opbouw van het nieuwe Neder- lancf De reorganisatie, die ibans in de N.S.B wordt doorgevoerd en die ons land zal verdeelen in zeventig kringen, moet de Beweging: in staat stellen aan ons Volk in ieder opzicht leiding te geven, het op te voeden in den nieuwen geest en het daar door zijn kracht terug te geven. Onder de volksleiding komt de organisa tie van allen, wie aan dén naftonalen ar beid deelnemen, en die verdeeld is in zes nationale arbeidsgemeenschappen. Deze zijn de volgende: 1 De arbeidsgemeenschap van allen, die betrokken zijn bij de voedselvoorziening van het Nederlandsche Volk. (Nederl. Landstand). 2. De arbeidsgemeenschap van allen, die deelnemen aan handel cn industrie en verkeer. (Arbeidsfront). 3. De arbeidsgemeenschap van de wer kers voor de volksgezondheid van Ne derland. 4. De arbeidsgemeenschap van opvoeding en onderwijs. 5. De Cultuurkamer. 6. Het overheidspersoneel. Nadat de Beweging zoodanig is georga niseerd, dat zij de eigenlijke volksleiding op zich kan nemen en nadat de arbeids gemeenschappen tot stand zijn gekomen, komt het oogenblik. waarop de nationaal- socialistische staat kan worden gevestigd. ALLE KAAS MOET GEMERKT ZIJN! Ten einde de clandestiene kaasbereiding tegen te gaan, heeft de onderbedriifsorga- nisatie voor zuivel aan alle kaasfabrikan ten en boerenkaasproducenten de verplich ting opgelegd op de door hen bereide kaas rijkskaasmerken aan te brengen. WIELRENNEN Gerard Peters debuteert als beroepsrenner. Doordat de wedstrijden Zondag j.l. op de Olympiawielerbaan te Amsterdam moesten worden uitgesteld tot Zondag 7 Juni, kan deze wielerbaan te Badhoevedorp een aangename verrassing brengen. De Haarlemmer Gerard Peters, de amateurkampioen op den weg. zal dan debuteeren als beroepsrijder in een om nium tegen den eveneens debuteerenaen Am sterdammer Simonis en de Leidenaars Riet hoven en Schueller. Déze wedstrijd wordt verreden in een sprint, een .klassementrit en een achtervolging Vooral het rijden in de achtervolging van dezen jongen kracht is in teressant. Immers vorig seizoen maakte de Haarlemmer reeds op de zware Stadionbaan een tijd van 3 min. 58 sec. in een rit over 3 km. Men ziet in hem dan ook nu reeds een directen tegenstander van een Schulte, van der Voort en Groenewegen. Boekhandel H. de Vries vestigt Uw aandacht op: „ZIJN PERSOON EN ZIJN WERK" door E. FRANQUINET met illustraties naar teekeningen van R. FRANQUINET e.a. en platen uit de werken van JULES VERNE., Een boek als dit behoeft feitelijk geen aanbeveling! Jacobijnestraat 3 Ged. Oude Gracht 27-27a, Tel. 10/85 Burgerlijke Stand HAARLEM. 4 Juni. Ondertrouwd: 3 Juni: J. Horsten en J. Fortgens; H. W. V. Riet Paap én C. I. Fibbe; G. C. v. d. Valk en T. J. G. Gelder; C. J. v. Reijendam en M. d. Munnik; C. M. Borawitz en P. M. M. Hankel; H. v. d. Eljkhof en J. M. Winter; L. van Thiel en M. C. Monroolj; N. A. C.roen en G. v. Wou denberg; P. Peetoom en A, Harmsen; II. J. B. Eberwïjn en E. Kutjk: H. M. Jansen cn G. G. H. Berkemeijer; C. Roos en L. J. Reef A. H. Zwart en G. ten Cate. 4 Juni: W. J. van Montfoort en B. Hooijen. P. Steffens en M. Lassaxd; J. van Gaaien en B. J. van Emmerik. Gehuwd: 4 Juni: II. J. Veldhuis en E. van der Heide; W. Kok en M. X. de Boer: H. Schuddeboom en H. M. Sparreboom: A. P. Kaiser, en A. H. Wilshaus; C. I. Bliek en P. Lam'bregts. Bevallen. 2 Juni: A. M. RoosenHock, d 3 Juni: J. BijsterLangenbach, d.: J. A. H. de GraafStaphorst, d.; D. van der Lee Leeuwenburgh. z.; J. M. G. Cardol—Van de Pol. z.; P. J. Pronk—Van Breemen, z.: T. HartmanKoning, d*: J. M. de MooijLe Noble, z.: 4 Juni: G. H. WarmerdamVan Rooijen, d.: J. Okker—Van Herwerden, z.; W. J. RijbroekHoogeweg. d.; A. Dijkstra Middeljans. z. Overleden. 2 Juni: J. A. W. Mans. 68 j.. Ridderstraat: P. J. J. Prijden. 78 j„ Kamper straat; 3 Juni: B. P. van Kuijk, 3 j., z. v. L. v. Kuijk, Gasthuisvest; E. van Dam— Cohen, 67 j., Westerhoutpark. Veelvuldige klacht van vrou wen en meisjes en met reden. Doch een vraag: Waaróm die - nare hoofdpijn verduren als er AKKERTJES zijn die U daar Y9 direct van afhelpenAKKER- TJES zijn vrienden in den nood. Neem n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller Verduisteren: van 21.54 tot 5.21 u. 6 Juni: Zon op 5.21, onder 21.56 uur Maan op 2.29, onder 13.56 uur OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provincie Noord-Hollnnd. AANHOUDEN VAN RUNDEREN. De toewijzing van rundvee boven 1 jaar, wolk? gegolden heeft In het tijdvak van I Dec. 19«—1 Maart 19«, Is thans niet meer van kracht De benerklngsperiode is geëindigd. Dit houd» echter geenszins in. dat het aanhouden van rundvee ge heel vru zou zijn. De volgende regels worden door den Voedsel- commlssaris In acht genomen. '•'De veehouders, die gedurende de beperklngs- periode vee mochten houden, en dus een toewij- zingskaart en een veeboekje hebben ontvangen mogen thans ook rundvee in voorraad houden. Vanzelfspiekend zullen z|J rekening houden, met de ruwvoederposltle en een eventueele vee- toewijzing voor a.s. winter. Veehouders, die na de beperkingsperiode een toewijzlngskaart hebben ontvangen, mogen ook vee aanhouden, ontvangen een veeboekje, en worden dernalve ingeschakeld in de groep „rund veehouders". 3. Het houden van rundvee zonder In het bezit te zijn van een veeboekje voor rundveehouders, en een vergunning voor het in voorraad hebben van rundvee, is streng verboden. 4. Een vergunning tot aanhouden van rundvee wordt alleen verstrekt als men land gebruikt, waarop in 1940 vee Is gehouden, hetwelk op de registratie-kaart regelmatig is opgegeven. 5. Dit is ook van toepassing op liet huren of pachten van land. 6. In verband met het verstrekken van een ver gunning tot het aanhouden van vee, voor ge huurd of gepacht land. wordt er de aandacht op gevestigd, dat hiervoor geëlscht wordt een goed keuring van de Grondkamer voor Noord-Holland, Parklaan 12. Haarlem. 7. Verhuren of verpachten van grasland zonder toestemming van de Grondkamer, is verboden, en geeft geen recht op een toewijzing; LANDBOUWSGRISIS-ORGANISATIE VOOR NOORD-HOLLAND. PAARDEN. Onderstaand vermelden wij een aanvullend# lijst van personen, die door het Vee- cn Vleesch. aankoopbureau als agent zijn erkend. J. P v. Herp. Haarlemmermeer. Vijfhuizerdijk lf J. Koolhaas, Twlsk. Dorpsstraat 65. P. de Wit, TAel. Postweg E. 58. J. R. Brouwer, Naarden. Amsterdamschestraat- weg 39 J. Broersen. St. Maartensbrug. D 88. y H. Jonker. Eentgenburg (P. Burgerbrug) A. 28. C. Noem. Uitgeest. Bus en Dam 17. Th. Oostenbrug. Mlddenmeer. Schagerweg. BEZWAARSCHRIFTEN VEELEVERING 19«. De veehouders wordt hiermede nogmaals be kend gemaakt, dat de mogelijkheid'tot het In dienen van een bezwaarschrift tegen de veeleve ring 1942, is opengesteld tot i Juli 1942. Bezwaarschriften, welke na dien datum binnen komen, kunnen niet meer in behandeling wor den genomen. KUNSTMEST. wi) maken de veehouders er op attent, dat er dit Jaar evenals het vorige kunstmestseizoen gf-fn stikstofnv?sIslo£fen voor blijvend grasland toegewezen zullen worden. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOH NOORD-HOLI.AND. Ingeschreven als Officieele Landbouwmededee- lingen No. 20. OFFICIEELE MKDEDEELINGEN. HANDEL IN GEBROKEN GLAS. De secretaris generaal van het departement van handel nijverheid en scheepvaart maakt met verwijzing naar zijn beschlkikng Inzake de organisatie van den handel in gebroken glas. opgenomen 'in de Nederlandsche Staatscourant van 4 Juni 1942. welke beschikking op 5 Juni d. a. v. van kracht wordt, het volgende bekend: Het handeldrijven in gebroken glas (w.o. diver se soorten glasscherven en glasfabricage-afval) is voortaan slechts toegestaan aan handelaren en groothandelaren in het bezit van een vergun ning door den directeur van het rijksbureau voor oude materialen én afvalstoffen verstrekt. Zij, die reeds in het bezit zijn van een vergunning van dit rijksbureau als kleinhandelaar in oude materialen en afvalstoffen zijn van de verplich ting tot hetaanvragen van een afzonderlijke vergunning voor gebroken glas vrijgesteld. Alleen de groothandel Is gerechtigd tot leve ring van gebroken glas aan de verwerkende industrie. De levering van gebroken glas op grond van koopovereenkomsten, welke op het tijdstip van het inwerking treden der beschik king hostaan (met uitzondering van die tuyehen verwerkers onderling) is na genoemd tijdstip verboden, tenzij de directeur van het rijksbureau voor een zoodanige levering toestemming ver leent. Van bedoelde overeenkomsten moet bin nen zes dagen na de inwerkingtreding van de beschikking opgave zijn gedaan aan het rijks bureau. Allen, die handel drijven In gebroken glas dienen biryien denzelfden termijn aan het rijks bureau opgave tc hebben gedaan van hun voor baden gebroken glas. Voor het doen van belle opgaven zijn op aanvraagformulieren bij het rijksbureau verkrijgbaar. KOPTOUWEN VAN BOLRAAPTOUW. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mankt hekend. dat krachtens een door haar vastgestelde verordening met ingang van 15 Juni a.s. al het door de marktveehandelaren op de slachtveemarkten ter overname aangevoerde rundvee zal dienen te zijn voorzien van een kop- touw. vervaardigd van z.g n. bolraaptouw. Deze maatregel dient ter beperking van het gebruik van touw van oude kwaliteit en tevens om te voorkomen, dat door de veehouders het staltouw hetwelk niet of slechts moeilijk te ver- Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet p. mm. 10 ct Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet p. mm. 12 ct minimum 6 mm max 30 mm Lessen -IEMAND GEVR. voor bijwer ken leerling Lagere School. Br 5396 Jongedame b. z. a. voor BIJ WERKEN H. IS. S.-LEEHl.IN- €F.\' in de moderne talen. Prijs f 1 per uur. Br. 5301 Personeel gevraagd Voor Huishouding FLINK DAGMEISJE gevr. 3-7 u. niet volle kost. 1-Iulp van juffrouw en werkster. Loon nader mereen te k. Aa.nm. Prof. v, Vlo- 'tenweg 6, Bloeawndaal. FLINK DAGMEISJE gevr. van S.'10 -12 uurV r ijrl ags tot 5 uur. Jicvndags vrij. Bl.\«g 41, Bloemend-aal. Gevr. NET MEISJE of WERK STER voor heele of halve dagen. Koninginneweg 94. Tenst. gevr. keurig nette WERKSTER bij voork. v. d. Vrijdag. Br. 54 3 3 HUISHOUDSTER gevraagd v. d. en n. bü echtpaar goe«i kuan. k. en w. wegens ziekte der vrouw Br. 5432. Xette ongehuwde WERKSTER s'evr. voor Vr. Oldenbarneveidt- !aa.n 1. O verveen. Gevr. i Juli of eer- lor bekv. KEUKEN-WEK KM. en 2e meisje g. k. n. en Sty. d. en a. of d. d. belde v. g. m. get. voor- uien. Goed loon. Br. 5430 Gevr. HELDER MEISJE of d. en n. goed k. k. en w. Mevr. Funcke, Rijksstraatweg 77. FLINKE WERKSTER gevr. voor 2 a 3 morgens to de week. N'eptunusstraat 25A. Mevr. Koldewijn. Schngchel- straat 11, vraagt voor direct een flinke DIENSTBODE (noodhulp) Gevraagd: DAGMEISJE tot 3 uur. Zich aanmelden Borskilaa.n 10. vlak bij station Bl'daal, FLINKE WERKSTER gevr. vier ochtenden p r week. Wagen weg 68. Gevr. nette WERKSTER voor I ochtend per week. Ooil. de Bruynetraat 21. Direct of later flinke DIENST BODE gevraagd, leoftijd van 2 5 tot 40 j. v. cl. huish. m. h. verk. Iep en Ia am 2S. Heemstede, BES OIL JONGEDAME gevr. v. 9-12 u. bij 2 kinderen. Aanni. 2 0-21 u. W. de Zwijgcrlaan 41. Santpoort-Stat, Gevr. EEN MEISJE d. en n. b. 25 j. in kl. rusthuis, sfélfst. k. w. en eenige leiding k. geyen. Br. 5438 HIISNAA1STTR gevr. Meer. v. d. Toorn, Verbena!nan 4. Aerd. Tel. 27960. Gevraagd voor zoo spoedig mogelijk een K.-K. MEISJE den dag of, voor dag en nacht, zelfstandig kunn. werken en ko ken. Aanmelden: Bb-emendaal- scheweg 155. Bloemendaal. Voor direct gevr. R.-K. .METS- JE v. dag of d. en nacht, zelfst. kunn. werken. Zondagp vrij. Hartog. Kruisweg 50. JONG, MEISJE ge\ r voor dag en nacht. Mevr. v. Opzeoland. Hyacinthenlaan 29. HrJ. NET MEISJE gevraagd van S.30-3 uur, met warmen maaltijd Bl'daalsclieweg 9A. Bloemendaal. Gevraagd voor direct een net DAGMEISJE in kl. gezin, van 8 tot 4 uur. Van Ostadeplein ,1. Heemstede. NET MEISJE gevr. voor de morgenuren of flinke werkster voor 2 halve dagen en*1 geheelen dag per week. Mevr. Roorda, Lo- icntzkade 524. NET MEISJE gevraagd, voot de ochtenduren. J. C. Stolwijk. Ja.jisstiraat 6. NET DAGMEISJE gevraagd niet ben', de IS j. in kl. gezin, Zondags vrij. Loterijkamtoor Schouwtjes laan 35. Ge\r. ZELF ST. MEISJE v. d. en n., bereid mee naar A'dain te gaan. Kiekens. Fr; Hendrikstr. 5. Za-nd voort. WERKSTER gevr. van S.30- 12.30. M. W. ochtend en Vr. den geheelen dag. Kleverparkweg 117 Mevr. Vrijland. „Elswout". Overveer.. vraagt teg. 1 of 15 Juli H 2DE MEISJE, zelfst. kunn. werken. Aatun. 's avonds na 7.30 uur of schriftelijk. Gevr. in kl. gezin z. k. een FLINK MEISJE v. d. dag of d. en n. Flink loon. Zich te melden na 7 uur: Spaarnzlchtlaan 9A. Heemstede. Gevr. per 1- Juni of later FL. MEISJE, v. d. en n. Goed loon. Juliana laan 63, Overveen. Voor dir. gevr. DAGMEISJE, 2e Vooruitga-nestr. 5. NETTE WERKSTER gevr. L. va-n Bloemenhove 21, H'stede. Voor Bedrijf KAPSTER of A.YXKi gevr. O. Hoffmann, Middenweg- 126. H.X. Maatatelier vraagt voor direct flinke NOODHULP cn MEISJES om in hei vak tc worden opgeleid Dolfijnstraat 6. Chemische Wasscherij en Ver verij Have rsohmldt en Klaje vraagt bekwame en aankomende STRIJKSTERS en eenige nette Meisjes voor diverse lichte werk zaamheden. tevens eenige nette jongens boven 17 j. voor lichte faitwlekswemkzaajwhenAanm. 8-12 Brouwersvaart 7 6. Haarlem Eenige STRIJKSTERS kun- nen nog geplaatst worden op stoom wasscherij. Br. 5452 BIJVERDIENSTE. Gevraagd Modiste die thuis eenige hoeden per week kan garneeren. Br. m. prijs per hoed 5453 WINKELJUFFROUW gevr. in leven.smiddclenbedrijf. Aanm 6-7 uur Pieter Kiesstr. 5. Coupeuse vrasigt voor direct er? THUISWERKSTERS. A. J. de Vries, N'agtzaamstr. 42. KAPSTER en leerling kapster gewaagd filiaal Maison Des Dames R. Prijs. Aanmelden Gen. Cronjéstraat 54. Haarlem. NETTE BEZORGER gevr. Zwitsersche Stoomerij. Klever- park weg ïoo. Fltoke MANGELSTERS gevr. Stoom wasscherij Houtkamp, Zül- der Buitenspaarne 36-38, Hrl, EEN MEISJE gevr. voor ja ponnen pasklaar te maken en ander naaiwerk. Nwe Groenmarkt no. 24a. 2E KAPSTER of DAMESKAP- PER gevr. Goed onduleoren en perm. Goed loon, met verval. Br. 5461 KAPSTER gen-, voor dir. later. Hoog loon. Maison Grand Jean. Binnenweg 5, Heemsted STRIJKSTER. IXPAKSTER cn ifettc MEISJES gevr. Was scherij ftDe Rijzende Zon" Brou wersstraat 13. Govr. eenige NETTE JON GENS 14-15 j. voor licht werk Bijvoeding wordt verstrekt. Was scherij en Chemische Wasscherij Peeperkom* Bleekersv «ytrtweg 39, Heemstede. Z. a. t. m. 9-s u '2 JONGENS gevraagd voor glasslijperij, goed* Toon. Schoter- weg 3 ingang alleen Schoter- straa-t. MEISJES GEVR. voor alle af- deeUneen. Stoomvrasseherij Fe- mfea. Regentesselaan 42. bij den Zij! weg. GEROET. TYPISTE voor spoedige Indiensttreding." kennis van boekhouding en Duitsch. Br. 3466 NETTE JONGEN gevr. liefst eenigszins met vak bekend. RiJ- ielhandel Plein 37. Sportfondeenbad Frederlks- park BADJONG.EN EN I1AD- MEJSJE gevraagd. MELSJES gevr. voor alle af- deeltngen eri een nette Jongen oor de wastscherij „Zooreln". Brouwersvaart 50. Xa 6 uur IJas- selaerspleln 19. Houtwa renftrbriek Oosterheort cn Rijs. Ba ke n esse r.gr acht s. vr. enkele aar.k. MEUBELMAKERS cn TIMMERLIEDEN. FL. APPRêTEUSE gevr., goed loon, vast werk. Br. 54GS Bekwame en aankomende JAPON N EN WERKSTERS gevr. tegen goed loon. Reiskosten wor den vergoed. Damesconfccticfa- briek Blitz en Co., O. Z. Achter burgwal 63, Amsterdam. Zater dags gesloten. Gevr. FLINKE JONGEN vooi de banen, leeft. 15-17 j. Aanm. Pijlsluan 99. FL. LOOPJONGEN gevr. leef tijd 16 jaar. "Melkinrichting Kra nenburg. Raamgracht 25-27. Gevr flinke KRUIDENIERS BEDIENDE. VereLschte vakken nis en g. getuig, en zelfst. wer ker. Ed. de Block -Regullerstr. l Haarlem. LEERJONGENS gevraagd om in vak te worden opgeleid. Leef tijd 14-16 jaar. Aanm. 9-6 uur. Luxe Cartonnage Industrie ..Haarlem", Zulderstraat is rd. Personeel aangeboden Voor Huishouding NET MEISJE 2 5 j. z. z. g. g. In kl. gezin of bij bej. menschen •oor halve d. Br. 5424 MEISJE VAN BUITEN zoekt betrekking v. d. e. n. kl. gezin. Br. Koopman. Spaarnd.weg 532. Bosch. eenv. dame fl. HUIS HOUDSTER ongeveer 59 jaar. zoekt pl. waar vrouw ontbr. of bij heer-alleen. Br. 5476 MEISJE, 2 3 J. vraagt werk bij zich aam huis, onverschillig wat. Br. 5475. Beech. HOLD. BURGER MEISJE van Chr. beg. z. z. g. gepl. als Huishoudster In kl. ge*, of bij h. alleen, reeds 'als zood. werkz, gew. v g. g. v. Br. 5474. Voor Bedrijf B. z a. aan!: RIJWIELHER STELLER. lief-: in dc buurt. K. Jongert. Verapromckweg 38. Hrl. B. z. a. een nette jonge WERK STER voor Vrijdags en Dinsdags Br. <478. B. z. a. FLINKE JOX&EX 16 j. voor bakfiets (Zaterd. vrij. Br. 5479 Huizen gevraagd Te huur gevraagd een VRT.T Hl'ISJE of een vrije étage. Prijs •1 a 5 gulden. Br. 5302. Ambtenaar, welke wenscht te irouwen, zou gaarne een VRIJ HULS, of vrije étage huren op behoorlijken stand in Haarlem. Huurprijs f 28 tot f 30 per maand. Br. 5303. Huizen aangeboden - BOVEXW'. te huur, 3 k met kookgel.. gebr. v. zolder, v. ge- pens. paar. P.O., eig gas- en electr. m. Huurprijs f 20 p. m. m. half Juni of 1 Juli. Br. 5304.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11