Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. BUBBELTJE EN KNOR IJMUIDEN Ongenaakbare kampioen., Dukcls prachtige staat van dienst. Dukel is weer damkampioen van Ken- nemerland geworden. Het is de tweede maal achtereen, dat hij deze kranige pres tatie heeft geleverd. Boekte hij verleden jaar nog twee verliespunten. ditmaal was hij werkelijk ongenaakbaar, want hij kreeg geen enkel veriiespuntje. De gelegenheid is geschikt om eens een en ander van dezen dammer, die al veel goeds voor zijn sport heeft gedaan en dan ook in het geheele land bekend is. te vertellen. De jongere liefhebbers kuiAen er uit leeren, dat er met doorzettingsvermogen en voldoende geestdrift veel kan worden bereikt. B. DUKEL, de allcrwegc bekende IJmui- dcnsche dammer, die weer toonde wat hü waard is. (Foto-archief H.-C.) Wij hebben in het archief van de Dam club IJmuiden den prachtigen staat van dienst van dezen speler, na een 14- jarigè dammersloopbaan, bestudeerd. 10 April 1910 te IJmuiden geboren; be gon hij op 18-jarigen leeftijd te dammen. Hij werd lid van D.C.IJ., toen deze nog niet bij den Nederlandschen Dambond was aangesloten. D.C.IJ. bestond nauwelijks twee jaar pn had haar clublokaal in het Koning Wil- lëmslhuis te Oud-IJmuiden. Na een jaar was Dukel te sterk voof al zijn clubgenoo- ten en hij werd lidvan de Haarlemsche Damclub waar hij het kampioenschap be haalde. Twee jaar was hij bij de Haarlem sche Vereeniging toen hij medestreed om den meestertitel, welken hij na drie jaar actief dammen, dus op 22-jarigen leeftijd, behaalde. Tien tournooien heeft Dukel meege speeld om het damkampioenschap van Ne derland. waarbij hij in 1934 met Keiler gelijk op de eerste plaats eindigde. De herkamp van zes partijen verloor de D.C: IJ.'er. In totaal veroverde hij in de 10 tour nooien twee keer de tweede, vier maal de derde, twee maal de vierde, eenmaal de vijfde en eenmaal de zevende plaats. Dukel was in het landskampioenschap steeds een prachtig tournooispeler en een emstig kampioenscandidaat. Hij heeft reeds drie maal het kampioen schap van Noord-Holland, zeven maal het kampioenschap zijner club en diverse groote tournooien gewonnen. Hij kwam ook uit in het internationaal damtóurnooi. Hierin speelden Keiler als damkampioen van Nederland, Raichen- badh, Fransen- en wereldkampioen, Demes- maeker, Belgisch kampioen en Dukel als tweede aankomende bij het kampioen schap van Nederland. Dukel bezette de derde plaats, terwijl hij twee maal van den Belgischen kampioen won cn tegen Rai- chenbach één remise behaalde. Als simultaanspeler heeft hij letterlijk geheel Noord- en Zuid-HoUand afgereisd. Geen klein plaatsje of gehucht of de IJmui- dermeester is er geweest om als propagan da voor het spel zijn bekende blindpartijen ~i demonstraties te geven. Als adviseur over 't damspel bezocht hij >k damclubs in Drente cn Overijsel. Voorts was hij verschillende jaren tech nisch adviseur van damclubs cn redigeerde hij in diverse dagbladen en periodieken aamrubrieken. Dit jaar erkende de Nederlandsche Dam- oond de technische kwaliteiten van den IJmuidenaar door hem te benoemen tot redacteur der Partijanalvses voor het offi- cieel'orgaan van den N.D.B.. Het Damspel Op een nader te bepalen avond zal Dukel voor leden en genoodigden een simultaan seance geven, waarbij tevens de huldiging van den kampioen plaats heeft. GEREFORMEERDE KERK. In do Gereformeerde kerk aan de Noorder kade zal ds. E. Wesbonk Zondagmorgen om lien uur den dienst leiden. Daar verschillende perso nen hun openbare belijdenis afleggen en levens net H. Avondmaal wordt voorbereid draagt dit samenzijn een bijzonder karakter, VRIJE EVANGELISATIE. Voor de Vrije Evangelisatie zal de heer A. Th. Besselaar Zondagmiddag vier uur in het gebouw Willebrordstraat 10 voorgaan. De jeugd gaat te ver! Zeer streng optreden der politie aangekondigd. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemecnc kennis, dat hem herhaaldelijk klachten bereiken over schade, welke door kinderen (inzonderheid door de school gaande jeugd) wordt toegebracht aan volkstuinen, parken, plantsoenen cn sier- tuinen binnen de gemeente, hetzij uit on nadenkendheid. hetzij uit vernielzucht. Is een dergelijk gedrag in normale om standigheden reeds onduldbaar, by de hui dige omstandigheden is liet volmaakt on toelaatbaar. Hiertegen zal dan ook van de zjjdc. der politic met de meeste ge strengheid worden opgetreden. Ouders cn verzorgers wordt met klem op het hart gedrukt, teneinde onaange naamheden te voorkomen, om dc aan hun zorg toevertrouwde-kinderen op het ver keerde van hun handelingen te wijzen en de daaraan verbonden straffen onder het oog te brengen. AGENDA VRIJDAG 5 JUNI. TH ALI A-TH EATER. 8 uur: Arme Rij ken. R EX-THEATER. 8 uur: Fraulêin Dok tor. CONSULTATIE-BUREAU. 8 uur: Jaar vergadering Ver. tot Bestr. der Tuber culose. ZATERDAG 6 JUNI. BIOSCOPEN. Zie Vrijdag. PATRONAATSGEBOUW. 6 uur: Keu ring Geitenfokvereeniging. TERREIN DE KENNEMERS. Beverwijk. 3 uur: Districtswedstrijden Adspiranten- tournooi. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- cn nachtdienst;' IJmuider Apo- 'theek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178.. 4377. 5555. POLITIE, WiMemsDlein 5400. brandweer 5242. luchtbescherming, hoofdpost 4145. E H. B. O. (A. P. Bakker) 54§5. E. H. B. O Velsen 4080 IJMUIDER APOTHEEK 4229. KEN NEMER APOTHEEK 4204. Werkmansbond vergaderde. De afdeeling. IJmuiden van den Chris telijken Nationalen Werkmansbond hield Woensdagavond haar ledenvergadering in de voorzaal van het Nederlandsch Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Nadat men gemeenschappelijk Psalm 106 had gezongen, opende de heer F. A. v. d. Grijn de vergadering op de gebrui kelijke wijze. Daar de voorzitter, de heer F. Walthuis, wegens familieomstandighe den verhinderd was om aanwezig te zijn, las de heer F. A. v. d. Grijn het schrift gedeelte Zacharias 12 vers 1 tot 12 voor. Als onderwerp van dezen avond had ds. G. F. C al 1 e n b a c h Nederlandsch Herv. predikant te IJmuiden-Oost, gekozen Gehoorzaamheid. Het begrip gehoorzaamheid wordt veel al gebezigd, doch lang niet altijd verstaan, aldus spr. Het >gaat om het Christen be wustzijn, want God heeft een verbond ge maakt. Er is een gemeente gevormd en de Doop is het zegel. Het verbond tier genade wil de wereld redden en hoe reageeren wij God heeft recht over ons leven en alleen goede voornemens zijn niet vol doende Ds. G. F. Callenbach merkte op, dat de mensch veelal geneigd is zich als weder- strever te openbaren. De bewustheid en het gevoelen kunnen de gehoorzaamheid bevorderen. Niet iedereen toont een juist begrip voor dezen eisch. Verstand, fatsoen, moraal en allerlei overwegingen doen ons redenee ren, doch geenszins gehoorzamen. Het eigen „ik" toont zich in de practijk een geducht tegenstander en hierdoor is het wezen der Kerk eenigszins vervreemd. De mensch werd door God aangesproken en de eisch luidtGehoorzaamaldus spreker. Het valt niet mee om de beredeneerin gen en berekeningen te laten varen, doch het is de voorwaarde om aan het doel te komen. De oproep is er en God heeft ver wachtingen. Ds. Callenbach stelde voorts de vraag: Hoe ziet men de Kerk Sommigen zou den haar niet gaarne willen missen, daar zij wijding geeft aan het leven. Anderen toonen hun oppervlakkigheid door haar een soort politieagent voor de goede zeden en dergelijke te noemen. De kern is echter het luisteren naar God in volle overgave, Jezus heeft de opdracht vervuld en met vertrouwen kan een ieder dit groote doel bereiken, aldus besJoot spr. Het lied: Zij zal ons niet berouweh, de keus van het smalle pad, klonk weidra' forseh, waarna de heer F. A. v. d. Grijn den spreker voor zijn interessante causerie dank bracht. Lestijden Olympia. Zopals we reeds hebben' gemeld is het be stuur van de gymnastiekvereniging Olympia er in geslaagd de beschikking over het turn- lokaal van school 2, de voormalige school J, te verkrijgen, waardoor de lessen volgende week weer kunnen worden hervat. Het is ge- wenscht, dat de ledén aan de nieuwe rege ling hun aandacht wijden, 's Dinsdags van vijf tot zes uur komen de kleuters (meisjes) bijeen, terwijl vap zes tot zeven uur de meis jes, die tot dusver 's Donderdags van zes tot zeven uur oefenden, aan de beurt komen. Van even tot acht uur moeten de meisjes, die ■oorheen 's Maandags of 's Dinsdags van zeven tot acht uur present waren, zich mel den, terwijl de dames van acht tet tien uur in actie komen. De Donderdagen zijn nu voor de mannelijke leden gereserveerd. Van vijf tot zes uur oefe nen de kleuters en van zes J:ot zeven uur kun nen de jongens er terecht, die tot nu toe 's Maandags van vijf tot zes uur aan bod wa ren. Van zeven tot acht uur is .het de beurt van de jongens, die Vrijdags van zes tot m uur kwamen en van acht tot tien uur melden de heeren zich op het sportterrein. Uitreiking bonkaarten. Zaterdag: LO. De inwoners van Oud-IJmuiden en IJmui- den-West, wier namen met de letters van L en met O aanvangen, moeten Zaterdag de nieuwe distributiebescheiden in het ge bouw van den heer B. Jenninga aan de J. P. Coenstraat halen. Dit is alleen van negen tot twaalf uur geopend. De inlegvellen van de stamkaarten en de formulieren voor de aard- appelkaarten dienen te worden medegenomen. Wij vestigen er nog even'de aandacht op, dat de bescheiden op de vastgestelde dagen moeten worden gehaald cn onmiddellijk dient te worden nagegaan rff alle kaarten zijn ont- angen; latere reclames kunnen niet in be handeling worden genomen. Aan personen beneden achttien jaar worden geen beschei den medegegeven. Geslaagden Vissclierijschool. Opnieuw hebben' enkele leerlingen van de Ge meentelijke VisscherUschool met goed gevolg a examens deelgenomen. Als motordrijver ar ed binnenvaart zijn de heeren A. B. de Rech- en van Hemert, F. Kist de Ruijter en C. Mus geslaagd. D.e heeren H. B. de Jong, J. J. Grave- maker en H. P. Liotard slaagden voor motordnj- 'ver ter koopvaardij. Hondenkeuring. De afdeeling Velsen en Omstreken van dén Nederlandschen Bond voor den Dïensthond heeft het voornemen om nog deze maand een hondenkeuring te organiseeren. Waarschijnlijk zullen vier dieren hun prestaties moeten toonen. Korfbaldag Watervliet. Aantrekkelijke wedstrijden. Onze bekende korfbalvereeniging Wa tervliet heeft voor Zondag een goed plan ontworpen, dat de activiteit van het bestuur opnieuw toont. Op het Hoogovensportter- reirf' zullen aantrekkelijke wedstrijden orden gespfeeld. die veler belangstelling aard zijn. Er wordt een dualmeet met de Santpoorlsche vereeniging Sport Vereent gehouden, waarbij van elke club drie twaalftallen in actie zullen komen. Het zal zeker niet aan mooie sport en spanning ontbreken. Onlangs heeft Water vliet immers weer getoond, dat zij tot goede prestaties in staat is. Tijdens dc seriewedstrijden van Oosthoek te' Haarlem op Tweeden Pinks ter dag,.wérd een opmer kelijk succes behaald.De Velsenaren werden ongeslagen winnaar van de eerste klasse dec erkehde bonden. Duidelijk'kwam de goede geest in de vereeniging tot fiiting. Zondag is de gelegenheid alleszins ge schikt om eens kennis met Watervliet te maken. Er wordt gespeeld van elf tot eon uur, een tot drie uur en drie tot vijf uur, zoodat zeker van een „korfbaldag" mag worden gesproken. HERSTELLINGEN. De herstelllngswerkzaamheden worden nog steeds voortgezet. Zoo is men thans met de be strating van het middengedeelte van den Ger- veg bezig. Weldra zal men ook hiermede ge- 1 zijn, want men vordert flink. VOGELS-VARIA Olympia wensclit geluk. Bij het 30-jarig be staan van onze plaatselijke voetbal- vereeniging Storm vogels wil het be stuur van Olympia niet achter blijven met een hartelijke felicitatie en goede wenschen voor dé toekomst van Storm vogels. Beide vereenigin- gen, die ieder oi haar eigen terrein P. SMIT, i't IJmuiden geen voorzitter der gym- £I&:'cenc*en zijn. nastiek- en athle- "vhben ook reeds tiekvereeniging ïlf ofcbh|k/C"" Olympia geeft uiting jeerig begrij^nd|r„- aan net medeleven, door een prettige wij- (Foto Archief H.C.) ze van samenwerking de belangen van de lichamelijke opvoeding gezamenlijk te kunnen behartigen. Als Olympia voor een openluchtuitvoe ring een mooi en goed geoutilleerd terrein noodïg had, was het steeds bij het bestuur van Stormvogels waar aangeklopt werd en nooit té vergeefs. Olympia heeft in den loop van de jaren dan ook menigmaal de goede terreinen van Stormvogels mogen gebruiken, waarvoor zij het Stormvogels-bestuur nooit dankbaar genoeg heeft kunnen zijn- Nu wij dan ook bij dit Jubileum van Stormvogels terugblikken en daarbij dé vele goede eigenschappen vgn Stormvo gels, haar bestuur en leden ziqn opdoe men, kunnen wij niet anders dan den wensch uitspreken dat Stormvogels nog vele jaren in de voetbalwereld en in hét bijzonder in IJmuiden een vooraanstaande plaats zal mogen bezetten. Wij vertrouwen, dat de samenwerking tusschen ons zal mogen voortduren en wenschen bestuur en leden nog vele en groote successen toe. P. SMIT (Voorzitter van Olympia) Stormvogels speelt Zondag. Hoewel het herdenkingsprogramma van de Stormvogels met het oog op de tijds omstandigheden sober is gehouden, is er toch geen gebrek aan afwisseling. Zao zul len zeker velen belang stellen in den vriendschappelijken wedstrijd, die Zondag te IJmuiden wordt gespeeld. Onze jubilee- rende club komt dan tegen een ouden tegenstander uit de Zaan. Z.F.C.. in actie. Wij twijfelen er niet aan of een flinke be langstelling zal kunnen worden opgemerkt. De aanvang van den wedstrijd is op twee uur bepaald. De elftalcommissie van de Stormvogels heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt om aan jongp spelers de kans te geven te laten zien waartoe zij in staat zijn. Bovendien zullen er nieuwe ge zichten zijn. De opstelling is namelijk al dus: Kraak, Haak. Schipper, Jacobs, Schoor), Goedhart. De Roolj, H. B. v. d. Kuil, W, Hamers, Van Opbergen, Ninaber. AtTileten in actie. Suomi weert zich tegen D. E. M. (Van een athletlekmedewerker). VELSEN. De beoefening van alhletiek neemt i onze omgeving een 'vrij belangrijke plaats in. Naast de R.K. sportvereeniging ,.D. E. M." te Beverwijk, die deze tak van sport reeds langer beoefent en welke club in Kennemerland een goede naam heeft verworven, doet de H. A. V. ..Suomi" in de laatste maanden opgeld door haar fraaie prestaties en gestadige training, die deze resultaten mogelijk maken. Het was daarom van beide vereenigingen een goede gedachte in een dual-meet de prestaties tegenover elkander te stellen en daarbij uit te zien naar de tusschen de leden der beide clubs bestaande krachtverhouding. In elk geval belooft deze ontmoeting, welke Zondag 7 Juni op het D. E. M.-sportterrein aan de St. Aagtendyk te Beverwijk om twee uur plaats heeft, zeer interessant te worden. In der tien onderdeelen zullen de sterksten tegenover elkander komen, waardoor het slagen van het op gestelde programma reeds b(J voorbaat verze kerd ls. in voorbeschouwingen zullen we ons voorals nog niet wagen in verband met dit eerste treffen, dat als een eerste officieele kennismaking kan gelden. De resultaten worden van puntentoekenning afhankelijk gesteld. Het volledige programma luidt: 14.10 uur: 100 m. hardloopen, hoogspringen en i sc ijs werpen. 14.30 uur: 1500 m. hardloopen. 14.50 uur: 4x100 m. estafette, verspringen en kogelstooten. 15.05 uur: 800 m. hardloopen junioren. 15.15 uur: 400 m. hardloopen, hlnk-stap-sprong en speerwerpen.' 15.20 uur: 3000 hardloopen. 15.40 uur: Olympische estafette 800, 400, 200 én 100 meter. Niet onaardig is reeds thans de namen van de duelleerende athieten in de verschillende num- lers weer te geven. Dit zijn voor de 100 meter: ..Suomi'": J. v. Lint, v. d. Klooster. N. Adelaar. D. E. M.: T. Ter voort, J. Offenberg;. J. Veldt. 400 meter: „Suomi P. Zaagstra, J. v. d. Ree. t. B. Osendarp. D. E. M.: J. Burger, J. Braken- hoff. Ant de Nïjs. 1500 meter: „Suomi": J. v. Wijngaarden, J. v. dc Steen. B. Beentes. D. E. M.: A. Bodewes, Oi. van Duijn. J. Tervoort. 3000 meter: Suomi: J. Weenink. G. v. Dool. A. Veen D. E. M.: Ger. Tuin, C. Schol. H. Vessies. Estafette 4x100 meter: Suomi: N. Adelaar. W. I. v. Vliet. J. v. Lint, J. v. d. Klooster. D. E. M.: Brakenhoff, J. Veldt. J. Offenberg. T. Ter- 'vöort. 'Olympische estafette: Suomi: J. v. Wijngaar? den, P. Zaagstra, W. M. v. Vliet, .T. v. d. Kloos ter. D. E. M.: A. Bodewes, A. de Nljs, W. Appel, J. Duyn. 800 meter jujnioren: Suomi: J. Bosman, O. Yp- ..ia, U. v. Wijngaarden. D. E. M.: E. Gaarthuis. j. Langendijk, A. Zonneveld. Verspringen: Suomi: C. Dekker. B. Rencen, J. Lint. D. E. M.: Ton Tervoort, Jan Veldt. Ton Pa II essen. Hoogspringen: Suomi: C. Dekker, G. v. Dool, J. de Ruyter. D. E. M.: Jan Burger. J. v. d. Mey, "I. Langendijk. Hink-stap-sprong: Suomi: N. Adelaar, W. M. Vliet. N. N. D. E. M.J. Offenberg, W—Kap- tcin, H. Langendijk. Kogelstooten: Suomi: A. de Jong. M. B. Osen darp. G. Jansen. D. E. M.: W. Kaptein. B Blok- er, D. Kaptein. Discuswerpen: Suomi' G. Postma. J. Weenink, G. Jansen. D. E. M.. D. Kaptein. W. Appel. W. Kaptein. Speerwerpen: Suomi G Postma. Postma Jr., Ex? D. E. M.: B. Blokker, Jac. v. d. Mey, Ol. v. Duyn. VQoris'.yn voor eventueele vervanging reserves aangewezen. Thalia Liefde, Geld en Sport. Arme Rijken. Het verhaal van de film Arme Rijken, die van heden af in het Thalia Theater wordt vertoond, is niet nieuw. Het is een cocktail van lieflie, geld en.sport, welke al meer dan eens gretig door dé bioscoopbezoekers werd gedronken. Het is een samenvatting, die drie geliefde onderwerpen naar voren brengt. Het gaat in hoofdzaak om een taxichauf feur en een rijk meisje, dat zich echter als een eenvoudige bakkersdochter voordoet. Zij ontmoet den wagenbestuurder aan het strand. Tja. kunnen het ons goed voorstellen hoe Amor van zijn te genwoordigheid blijk gaf. De chauffeur had altijd al graag een oogje op het vrouwvolk gèricht'en het beljpeft dus heelemaal niet te verbazen, dat hij, toen hij een vrijen dag aan het strand doorbracht, met welgevallen naar de lieve Iris keek. En Iris voelde haar hartje sneller kloppen. Er komt „vriend schap", jawel, dat begrip hoort men meer verkondigen. Doch als ze eenigen tijd ge- noegelijk hebben gebabbeld weet Fritz, de chauffeur, dat hij eindelijk zijn ideaal heeft, gevonden en dan begrijpt Iris, dat dit haar toekomstige echtgenoot moet zijn. Ziedaar het begin. Dan komen de eenten op tafel en natuur lijk gaat het mis. Hier wordt bewezen, dat geld zeker geen liefde is, want als Fritz hoort, dat Irisje niet arm maar een rijke erfgename is en dus misleiding veronder stelt, geeft hij er den brui aan. De jonge- dochter is zoo verliefd, dat-ze hem gaat op zoeken. Het komt voor elkaar: ze trouwen. Iris wordt onterfd, want papa, die nota- bene eens een klein bakkerspatroontje was, is als millionair tégen den chauffeur, al is het nog zoo'n ferme kerel. Maar het paartje richt een aardige woning in en weet met het krappe huishoudgeld rond te .komen. Toch wil Fritz zijn bruidje méér geven. En daarom wordt hij.... coureur voor groote internationale rennen. Geluk is tijdelijk, vooral als het met geld samenhangt. Juist wanneer het paar in be teren staat komt, gebeuren er vreemde din gen. Fritz wordt Iris ontrouw. Alles komt ten slotte op zijn pootjes terecht, maar we doen er vender het zwijgen toe. Aan spanning is geen gebrek, dat be grijpt men. En men kan ook van goed spel genieten. Het bewijs? We noemen slechts enkele namen van medespelenden: Heinrich George (herinnert u zich De Postmeester?), Viktor de Kowa en Adèle Sandrock. Goede wijn behoeft, geen krans. J. J. E. VAN BAARSEL. Marktprijzen. IJMUIDEN Juni 1942. Tarbot f7.90—f7.50. Tong f7,80—f5.10, beiden per kg. Kleine kabeljauw per stuk f24—f23 Kleine schol le soort f 164—f 124. 2e soort f 140— f 88. Middelschol f 182. Pufschol le soort f 106— £71. 2e soort 62—f 36. Pieterman f189—f 135. Roode poon f 148—f 112. ie soort poontjes f84— f72. Kleine schar f48—f46. Pufschar le soort f31 f 18. 2e soort f 14—f 6.50. Horsmakreel 106— f 102. Wijting fl9fr—f88. Muilen f 148—f 120. alles per 50 kg. Besommingen trawler: KW *129 Bali 100 mnd. f 5940. Kotters: IJM 222 f7382: IJM 224 f 4084. Loggers: VL 166 f 8835: IJM 268 f 8900: KW 2 8420: KW 67 f5889: KW 45 f9153: SCH 9 f 7390. Kustvlsschers: HD 131 f1516: HD 22 f 906: HD 80 f 1354; TX 51 f979: TX 4 f2670; TX 229 f 590: TX 318 f 1303: TX 208 f1233: TX 237 f341; UK 168 f3648: UK 104 f2285: UK 202 f3174; UK 94 f813: UK 184 f 1954; UK 8 f881; UK 1 f 1553; UK 187 f1192: UK 45 f1018; UK 243 f2225; UK 46 f 2074; UK 59 f 1232; UK 172 f 1610. SCHEVENINGEN. Met versche visch waren Donderdagmorgen aan de markt, de motorkotter Sch. 37, C. de Jong, met 888; en 83 botters met tezamen 25.862 besomming. De prijzen waren: Tarbot G,40—7.10: griet 3—5; kleine tong 3.30—4; alles per K G. Mïddelskehol 119—192: kleinschol 68—99; pufschol 45—60; wijting 48—G6: schar 13—22; alles per kist van 40 K.G. Landdag: Christen vrouwen. Woensdag zal een groot aantal dames deel nemen aan den Landdag voor het Gewest Noord- Holland van den Nederlandschen Christen Vrou wenbond, welke te Haarlem gehouden wordt. Zooals we reeds mededeelden zal ook de afdee ling IJmuiden vertegenwoordigd zijn. In dit ver band vernamen wij van de secretaresse, mevrouw R. de KortPaddinga. dat een groot aantal leden uit onze plaats naar Haarlem zal vertrekken met den trein van negen uur. UITGEEST PERSONALIA De heer C. Noom alhier is door het Vee- cn Vleeschaankoopbureau erkend als agent voor het koopen en/of verkoopen van paarden. CASTRICUM CLANDESTIENE SLACHTING. Een knecht van een expediteur hier ter plaatse werd door ambtenaren van den C. C. C. n. te Amsterdam .aangehouden met een hoeveelheid •undvleesch, afkomstig van een clandestiene slachting. In'bcslagnajne volgde en proces-ver baal werd opgemaakt: TWEEMAAL INGEBROKEN. In den nacht, van Woensdag op Donderdag is ■ederom op twee plaatsen in onze gemeente in gebroken. Vermist werden bij één inwoner o.a. zilveren horloge en alle distributiebeschei den en bij een tweeden twee rijwielen uit een schuur. TWEE VEILINGEN. Aangezien er de laatste dagen weinig of geen groente op de veiling Ons Belang komen heeft men besloten om tweemaal in de week te veilen en wel op Maandag en Vrijdag. C, I. T. O. BIJEEN. De afdeeling jjpstricum der Nederlandsche Ver eeniging E .H O. „C.-I. T. O." hield in den tuin van Hötel Bakker aan de Mient voor haar leden een onderlingeri wedstrijd in groepsver band. in Eerste Hulp Bij Ongelukken. Een 40- tal leden had zich hiervoor aangemeld. Daar de gediplomeerden met de nieuwe cursisten samen werkten. werden de groepen na loting samen gesteld. waarna iedere groep een leider(ster) koos. De beoordeeling der deelnemers geschiedde individueel. De leiders der groepen konden onder ling ook nog dingen naar een prijs naar het be haalde aantal punten. De deelnemers kregen volgens opgave een uit gebreid program te behandelen. Er werd vlot cn over het algemeen vrij goed gewerkt. De jury samengesteld uil doktoren Leenaers, Van Nicvelt cn Van der Lugt. Laatstgenoemde, die tijdelijk hier verblijf houdt, was zoo welwillend •,ljn medewerking daartoe te verleen en. Het be tuur had 30 prijzen beschikbaar gesteld, w.o. verbanddoozen-zakjes- en doeken, eau de cologne i rookartikelen. De uitslag der leidersprijzen was: 1. mej. N.J. Veenstra; 2. mevr. M. Looijenga—Zwart; 3. mej. Rdemei4. de beer J. Zentveld: 5. mej. C. Duijn; 6. mevr. H. G. de HaanHeger. Uitslag personeele prijzen: In verhouding naar het hoogst aantal punten behaalden de navol gende leden een prijs: Mej. Nj. Veenstra, de heeren Th. Schermer; H. Nlelenmej. J. Buxtorff; mevr. M1. Looijenga —Zwart; de heer J. Bastiaaris; mej. G. H. de Jong. J. Hopman: mevr. R. van der Horst—Kei ler: de heer C. Res: mej. J. Roemer: mevr. C RaphaèlJongmaif de heer J. Zentveld; H. Schutter, mej. C Bettink: H. Beentjes; mevr. H. G. de Haan—Heger; mej. C. Duijn; de heer H. Zeeman; J. van der Meij en C. J. C. Heijnen. Teekening Hessels (Pax Holland *32), bubbeltje en knor mee r'jden .or^rvtjb hen he»i eindelijk kornt hij toih tot stiliUhd. IS hobkoltje, cie*n ikveorxiiLKc, over) |d«f x*rneJ kijken ,J BEVERWIJK Aardbeiencultiiur wordt steeds kleiner- Wie aan aardbeien denkt, denkt aan Bever wijk, hoewel ook in andere doelen van ons land de aardbeiencultuur vooral in de laat ste jaren sterk uitgebreid is. We denken hier bij aan de omgeving van Breda. Zeejand en de bakaardbeien uit Roelofarepdsveen. De concurrentie voor de Beverwijksche aard beien is sterk toegenomen, temeer doordat de andere streken veel goedkooper kunnen telen dan Kennemerland. Deze omstandigheid en nog eenige andere oorzaken hebben er toe geleid, dat in tegen stelling met andere stroked hier de aardbeien cultuur langzaam ingestonken is en niet die beteekenis meer heef*, als een tiental jaren geleden en daarvoor. Maar één van de groot ste oorzaken van dezen teruggang was wei de steeds toenemende ziekteverschijnselen in het gewas. Tot nu toe staat de kwaliteit van de Beverwijksche aardbei, wat smaak, kleur en grootte betreft, nog steeds aan de spits van alle aardbeien, wat hoofdzakelijk te danken is aan de bekwaamheid en de veeljarige erva ring van den tuinder, die van vader op zoon is overgegaan. Maar ondanks alle zorgen en moeiten takelde het gewas af en nam zelfs zoo'n omvang aan, dat van hoogerhand mej. ir. Hester G. Kronenberg belast werd met het onderzoek naar deze ziekten. Het onder zoek is al eenige -*aren aan den gang en daaruit is reeds vast komen te staan, dat meer dan één ziekte de aardbeien ondermijnt. Hoewel de aardbei nog steeds tot de hoofd cultuur in Kennemerland gerekend mag wor den. zijn er reeds vole tuinders, die al geen aardbei meer kweeken en zich op andere cul tures toegelegd hebben. Vele tuinders onderschrijven de meening, dat er ziekten onder het gewas heersch.en. maar wijten bovenal de slechtere uitkomsten van de oogstopbrengst aan den vaak toege- pasten roofbouw en dat jaar in jaar uit op hetzelfde stuk grond aardbeien geteeld wor den. waardoor de grond „aardbeienmoe" is geworden. Misschien werpen de oHHerzoekin- gen van mej. ir. Kronenberg in'de toekomst hierop nog wel eens een nader licht. Ook naar aanleiding van deze verarming in de aardbeien werd enkele jaren geleden een proeftuin voor aardbeièn gesticht, waarin nieuwe soorten geprobeerd werden. Op dezen tuin zijn verscheidene variëteiten geteeld, w o. door Kennemertuinders door kruising ver kregen nieuwe soorten en buitenlandsche aardbeien, Duitsche en Bulgaarsche.' Deze pbgingen, welke krachtig door de veilingen werden gesteund, hebben, reeds eenige keeren geleid tot nieuwe soorten, welke de oude kwijnende soorten konden vervangen. En zoo heeft Kennemerland in den loop der jaren talrijke variëteiten gekend, welke het lang of kort uithielden. Vele eischen werden aan deze nieuwigheden gesteld, want zij moesten op zijn minst zoo goed .zijn als de bestaande. Van de vroegere soorten, die de roem van Kennemerland als aardbeienland vestigden, zijn er niet veel meer over. Met recht is het hier: Sic transit gloria mundi. De glorie van Kennemerland is éénmaal geweest het Zoete Fransje, een aardbei, waarvan de smaak nog nimmer is overtrof fen en die toentertijd alle andere soorten ver in de schaduw zette Maar de Zoete Fransjes raakten ook in verval, de vrucht werd steeds kleiner en de opbrengst steeds minder. Van alles werd geprobeerd, .maar de Fransjes moesten het veld ruimen. Nog leeft deze aardbei in de herinnering voort en de naam „Zoete Fransjes" is dan ook onafscheidelijk verbonden aan de historie der aardbeien. Slechts af en toe komt er nog een doosje aan de veiling en in normale jaren zonder maxi mum-prijzen werd vöor deze delicatesse steeds een hoogere yijs betaald. Een soort, die vrijwel vergeteft is, is do Larton Noble, waarvan de eenige, goede hoe danigheid was, dat zij groot was en veel gaf. Houdbaar waren dc Larton's niet, omdat na een flinke regenbui de vruchten te „gaar" waren om te plukken'. Zij zijn verdwenen cn opgevolgd door de Emma's met de eigen schappen van zeer veel vruchten, uitermate zuur en zonder dop niet te plukken. Soorten, welke nog steeds geteeld worden, zijn Madame Mathot en Dutch Evern. Belde hebben het 'lang volgehouden, maar langzaam aan zijn zij ook zoo goed als verdwenen. Eén van de aardbeien, welke zich het langst ge handhaafd heeft, is de Jacuflda of Amazone Alle goede eigenschappen waren in deze vrucht vereenigd. en het was bovenal een fabrieksaardbei. Jaar in, jaar uit is de Ama zone geteeld en in enorme hoeveelheden ge veild. ingemaakt en geëxporteerd in het vat en in vérschen toestand. Maar ook in de Amazone kwam de klad en vooral in de laatste jaren takelde de vrucht af. Nu worden dc Amazonen verdrongen door de Moulin Rouge, welke weliswaar niet die eigenschappen van de Jacunda heeft, maar toch eén prachtige aardbei is. De Amazonen- cultuur is ten doode opgeschreven, een stuk historie wordt dit seizoen afgesloten. Een nieuw hoofdstuk is \n net geschiedboek van de Beverwijksche aardbei begonnen, een hoofdstuk over de Moulin Rouge! VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK. De aanvoeren, van de diverse groenten- soorten stelden de afgeloopen week nog erg teleur en het geringe aanbod kon daar door ook niet aan de groote vraag voldoen. Het is momenteel zoo iets yan een over gangsperiode. De eerste jonge groenten, waaronder voornamelijk spinazie een groo te plaats inneemt, is zoo g<?ed als geruimd, terwijl ook rabarber de eerste trek weer achter den rug heeft, zoodat van deze twee groentensoorten die als hoofdproducten domineerden er thans nog weinig als na tuurproduct komt afzetten. Wel breidde de verscheidenheid zich deze week iets meer uit door dat als glasproduct weer enkele nieuwe artikelen verschenen, doch bij de groote behoefte zijn deze aanvullingen nog van te geringe beteekenis. Zoo werden o.a. de eerste doppers en peulen weer aan de veiling gebracht en nu is wel wel waar dat de eerste aanvoeren in den regel nog beperkt ziin. dergelijke kwantums leggen voorloopig ook nog geen gewicht in de ;chaal. Ook het seizoen van bloemkool staat weer vóór de deur, de eerste partijen wer den deze week aangevoerd en vermoede lijk zullen hiervan nu wel spoedig flinke partijen verwacht 'kunnen worden. De aan voer van- postelein viel tegen, zooals wij reeds in ons vorig overzicht vermeldden, hiervan is de uitzaai zeer verminderd als gevolg van zaadschaarschte, zoodat deze aanvoer geen groote uitbreiding zal onder gaan. Sla ging in aanvoer een weinig voor uit al was ook hiervoor de vraag grooter dan het aanbod, hiervan kan echter ver wacht worden dat binnen niet. al te langen tijd als natuurproduct een ruime aanvoer kan worden toegemoet gezien. Ook de eer ste bospeen als glasproduct was weer Van de partij, ook hiervan zal de vermeerde ring de eerste dagen wel geleidelijk toe nemen. Al deze genoemde producten wer den voor de daarvoor vastgestelde prijzen toegewezen. Verder kwamen nog 'enkele' partijtjes als radijs en prei als vollegrond- product voor, die eveneens voor den» maxi mum prijs van eigenaar verwisselden. De aanvoer van sfeperges bleef zoo ongeveer van denzelfden omvang, d.w.z. was zeer bescheiden, voor eerste soort was de prijs 80 cfc, mindere kwaliteit wisselde van 25 tot 55 ct. per Kg. In de fruit-afdeeling kwamen nog mooie partijen aardbeien als glasproduct, voor de grootste aanvoer is echter alweer voor bij, die echter binnen korten tijd wel weer ruim zal worden aangevuld als deze vruch ten uit de natuur weer loskomen. Tot op heden staat het gewas over het algemeen er zeer goed voor, voornamelijk de soort Moulin Rouge, waarvan men thans de grootite aanplantingen aantreft. Daar in den bloeitijd zich geen vorstschade heeft voorgedaan, bestaat er alle grond dat zon der verdere ongunstige weersgesteldheden een ruime oogst kan worden venvacht. Aapmensch. Amsterdam heeft een sensatie gehad in den vorm van een aapmensch. Het sterk behaarde dier heeft in het ruime Carré de circussfeer nog wat aangezet door op-de tooneelruimte slingerpartijen ten beste te geven en vervolgens door de zaal te klauteren, waar het de eer genoot dé da mes te knuffelen. Er'was een opgewonden stemming onder net jonge volkje, dat aan de haal ging wanneer het aapmensch in de buurt kwam. Het was ook niet be paald een vriendelijk gezicht. Maar het aapmensch bleek tenslotte slechts in zooverre „aap" te znn dat het de verloofden en gehuwden tot een jaloer- schen blik dwong, 't Was warempel een man en daar hebben de menschen bii de ontmaskering ietwat eigenaardig naar ge keken Wat dit intusschen met „Wij in IJmui den" heeft te maken? Het riep een herin nering op aan een kermis op het Willems plein. die nog niet zoo lang geleden de beurzen plat maakte. Men. weet het nog wel. Bij de muziektent stond een „thea ter", met fantastische, bont geschilderde figuren. Daarvoor stond weer een man, die. over een grootere woordenschat dan twee kijvende buurvrouwen bleek te be schikken en dat wil wat zeggen! Naast hem bevond zich het .orkest", een ver schrikkelijk valsch en toch pakkend spe lend stel, waarvan de trommelslager zich onderscheidde door voor een sigaret het tromvlies ernstig te belagen. Dat was juist wat voor IJmuiden: het oorverdoovend lawaai en de zichtbare slijtage van den trom toonden dat de man hier genoeg te rooken had De vertellerd eed groote verhalen over het Wonder, dat het tentje herbergde. Dat was een Vrouw uit een of ander oerwoud, welke zoomaar tabak naar binnen slokte. Men zag op het Willemsplein een kleine opening, waarachter de dame troonde. Nauwelijks ging het linkje open of ze deed een aanval op de stad IJmuiden. wel ker burgerij eerbiedig, terugweek onder de opmerking „göeien morgen!" Hoe veelbelovend was de aankondiging en hoe slecht was de voorstelling. De oer* Vrouw deed rare sprongen en gaf een in- vitatie-schermpartij met altijd-denzelfden- vr ij williger „uit het publiek". Toch trok het tentje geweldig, het kostte moeite een plaats te veroveren. „De wereld wil bedrogen zijn" vertelde de oud-koloniaal, die de verschrikkelijke dame voorstelde, toen wij ''s morgefts toe vallig een gesprek met hem hadden. Wij weten niet of hij nog ergens bij een ker mis optreedt, maar het is best mogelijk. Eenmaal heeft de man natuurlijk niet ge poogd de massa te misleiden. Dat was bii het afhalen van de rookerskaarten. Want wat heeft zoo'n tabakslikkende man-vrouw nu aan zegge en schrijve tien sigaretten per week Goeden avond! Adspiranten in actie. Zaterdagmiddag zullen in onze silaats de dis trictswedstrijden voor het adspirantentournool der onderafdeellng van den Nederlandschen Voet balbond worden gespeeld. De aanvang is op drie uur bepdald. terwijl de heeren H M. Jansen, alhier en H. v. d. Plas le IJmuiden als leiders zullen optreden. Er komen drie ploegen uit. De Kennemers a. De Kennemers c en Stormvo gels A. dié een geheele competitie spelen.. Het Wedstrtjdpi-ogramma luidt als volgt: Stormvogels A—De Kennemers A. De Kenne mers A—De Kennemers C. De Kennemers c— Stormvogels A... De Kennemers AStormvogels A, De Kennemers C—De Kennemers A en Storm vogels A—De Kennemers C. De wedstrijden worden op het terrein van De Kennemers gespeeld, we herinneren er nog en aan, dat de winnaar in de finale komt. Stukje papier leidde tot oplossing van inbraak. Irt den nacht van 12 op 13 Mei j.l. werd ingebroken in een pakhuis te Beverwijk. Ontvreemd werden een partij aardappelen, een konijn en eenige fietsbanden. Het vin den van een vodje papier leidde na onder zoek door de Beverwijksche recherche tot de arrestatie van den 32-jarigen Th. K. en den 33-jarigen J. Th. B„ beiden alhier woonachtig. Na een langdurig verhoor door de politie bekenden zij tenslotte zich aan dezen diefstal te hebben schuldig ge maakt. De aardappelen en het konijn had den zij 'geconsumeerd. De banden waren inmiddels verkocht, maar konden te Am sterdam weer worden opgespoord. Clandestiene slachting. Toen een surveïlleerende agent van po litie een dezer dagen een vrachtauto aan hield bléken hiermede vier jute zakken met ongestempeld rundvleesch te worden vervoerd, hetgeen sterk aan een clande stiene slachting deed denken. Een onmid dellijk door de afdeeling economische recherche van de Beverwijksche gemeente politie ingesteld onderzoek leidde tot de arrestatie van twee Heemskerkers, de 50- jarige C. C. en diens zoon P. C. C. Als slachtplaats bleek gebruikt te zijn het schuurtje van den veehouder C. K., te Heemskerk, die eveneens gearresteerd werd. Na een verhoor op het bureau van politie hebben zij bekend. Het vleesch werd in beslag genomen. AFSCHEID lis. M. FEITSMA. Onder groote belangstelling nam ds. M. Feitsma wegens vertrek naar de Geref. kerk alhier, afscheid van de Geref. kerk van Schettens en van Schraad, in beide diensten sprekend over 1 Petr. 5 10 en 11. Op verzoek van den scheidenden leeraar bleveh toespraken achterwege. De gemeen te zong ds. Feitsma staande toe de zegen bede uit Ps. 121. PROTEST AFGEWEZEN De voorzitter van den N.V.B. heeft op het door Alkmaarsche Bovs. H.R.C., Beverwijk, Hollandia en O V.V.O. ingediende protest af wijzend beschikt, zoodat deze promotic- degradatiewedstrijden uitgespeeld zullen wor den, zooals door den N.V.B. bepaald ls. VEISEN Uitreiking bonkaarten* De inwoners van Velsen-Noord, wier na men met de letters van V tot en met Z aan vangen. moeten Zaterdag dc nieuwe distri butiebescheiden in het bekende gebouw aan den Wijkerstraatweg halen. Men dient er op te letten, dat dit alleen van negen tot twaalf uur is geopend. De inlegvellen van de stam kaarten en de formulieren voor dc aardappel- kaarten dienen te worden medegenomen. Dit is de laatste gelegenheid voor Velsen Noord om de bescheiden in ontvangst te nemen. EGMOND AAN ZEE UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de 7de periode zal te Egmond aan Zee plaats hebben op Dinsdag 9 Juni voor de let ters A—K en op Woensdag 10 Juni voor de overigen, beide dagen van 912 30 uur en van 1.30——4 uur. in hotel He» Witte Huis (J. J. Clausing). Bovendien worden aardappel- kaarten uitgereikt, voorzoover men per ge zinslid minder dam 30 kg. in voorraad heeft. Voorts worden tegelijk kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid verstrekt. UITSPRAKEN HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Haarlemsche rechtbank heelt gisteren de volgende vonnissen uitgesproken: A. S vlsscherman, wonende le IJmuiden. thans gedetineerd. een Jaar gevangenisstraf wegens diefstal. II.. monteur-garagehouder, wonende t» IJmuiden, twee maanden wegens heling; G B„ garagehouder, wonende te IJmuiden. 100— boete subs. 30 dagen hechtenis wegens schjldholing; C. J. v. L., stalknecht, wonende te Beverwijk, thans gedetineerd, een Jaar wegens diefstal; S, G. B„ handelsagent, wonende te Beverwijk, vrijgesproken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3