Haarlemsche Courant Japansche luchtaanval op Honoloeloe. Krijgsgevangenen der As in Afrika zonder drinken en eten. Nederland kan weer rooken Ll> Ion: ii e!i Abonnement p. week 0,2$, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dnbbele prijs. fZE Advcrtentieabonneraenten 1500 m.ra. 12 cent p. m.m. Kennemer Edit!" 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. 287e Jaargang No. 131 x x Zaterdag 6 Juni 1942 UI tg.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel: Directie 13082, Hoofdredactie 15051, Redactie lOfiOO. Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Telefoon 5437. K 1293 Bureau IJmulden: K6nnemcr!3an 103, Aanval had van vliegkampschip af plaats. Ongerustheid in Amerika over toekomst van Dutch HarborTokio ver- nacht van aanval op Diego Suarez grooten invloed op Britsch-lndië. Japansclie successen op vier fronten in China De töestand in Burma. iet1 Associated Press meldt uit Honoloeloe, dat Donderdag te 6.35 uur een zware aanval op het eiland is gedaan door Japansche vlieg tuigen. die van een vliegkampschip opste gen. Dit vliegkampschip werd geëscorteerd door slagschepen en kruisers. Naar aanleiding van het bombardement van Dutch Harbor door het Japansche luebtwapen, heeft de gouverneur van Alas ka, Ernest Gruening, alle afdeelingen van de passieve luchtverdediging gelast voort durend op iedere eventualiteit te zijn voor bereid. Verder heeft de heer Gruening verklaard, dat tijdens het bombardement een aantal personen werd gedood of gewond. Stimson, de Amerikaansche minister van oorlog, heeft verklaard, dat de aanval op de Aleoeten werd verwacht en dat het stellig niet de laatste zou zijn. In bevoegde Amerikaansche kringen heerscht ongerustheid over dezen aanval. Men vreest een ontscheping. Madagascar. Volgens den Engelschen nieuwsdienst werden twee vermomde Japansche marine officieren in een Woud benoorden Diego Suarez op Madagascar bij verzet tegen hun arrestatie gedood. Daar dit bericht los van eemge andere mededeeling,- werd uitgegeven moest het den indruk wekken, alsof de Britsóhe over val op het Fransche eiland toch wel gemo tiveerd was. Achteraf is de door de Fran- schen geloochende aanwezigheid van Ja pansche zeeofficieren buiten allen twijfel vastgesteld. Het Keizerlijke Japansche com muniqué over de koene ondernemingen der speciale duikbooten tegen Sydney en Mada gascar verklaart echter ten volle de ge schiedenis. Na het volvoeren hunner op dracht zijn de Japanners, toen hun boot bij een aanval vergaan was, aan land gevlucht. Nadere bijzonderheden over den succes vollen aanval van Japansche speciale duik booten op Engelsche oorlogsschepen in de haven van Diego Suarez zullen bekend ge maakt worden, zoodra de duikbooten op haar basis teruggekeerd zijn. Het zal dan blijken of Britsche slagschepen en andere vijandelijke eenheden in de baai van Diego Suarez alleen zwaar beschadigd werden of dat zij zonken. Men mag verwachten, dat het optre den van-teeniheden der Japansche marine in de wateren van Afrika van ernstigen invloed op Britsch-lndië zal zijm. Het zal niet lang meer duren, aldus de' Japansche woordvoerder, of Engclands vi tale scheepvaartlijnen naar Indië en het naburige Oosten zullen afgesneden zijn'. Mocht de Engelsche vloot in den In- i disdien Oceaan verschijnen, dan is de Japansche marine te alien tijde op den strijd voorbereid. Zoolang Churchill invloed uitoefent op de Engelsche strategie ter zee, zal hij de eene fout na de andere maken, zooals de landing van Britsche strijdkrachten in'de Dardanel- len tijdens den laatsten wereldoorlog. Men kan slechts medelijden hebben met de Eki- gelsche en Amerikaansche admiraals, die zich de inmenging van Churchill en Roose velt moeten laten welgevallen, ofschoon deze op het gebied der oorlogvoering ter zee volledige amateurs zijn. China. Numeriek sterke Japansche voorhoe den naderen de belangrijke vijande lijke vesting Toetsjau niettegenstaande keurtroepen van Tsjoengking. ter sterk te van 200.000 man wanhopige pogin gen in het werk stellen om den Japan- schen opmarsch tot staan te brengen. De Japanners hebben alle terugtochtsmo gelijkheden vóór den vijand langs den spoor weg TsjekiangTsjiangshi afgesneden. Uit andere berichten van het front blijkt, dat tengevolge van het groote Japansche offen sief het Tsjoengkineesche bewapeningscorps soldaten uit eigen gelederen heeft gefusil leerd om een tótale ineenstorting van het verzet te voorkomen. De chef van de persafdeeling van het Ja pansche leger heeft in een communiqué medegedeeld, dat het Japansche offensief in de provincies Tsjekiang. Kiangsi en Kwantoeng de scheiding bewerkt heeft van de negende en derde Chineesche oorlogs zone. In Tsjoengking heerscht ernstige bezorgd heid over de ontwikkeling van de gevech ten, 'die na een rust van maanden herleefd zijn aan vier Chineesche fronten, in de pro vincie Tsjekiang, Junnan, Kiangsi en Kan ton. De militaire woordvoerder te Tsjoeng king achtte den toestand het gevaarlijkst aan het front in Tsjekiang. Deze kritieke toestand noopt de regeering te Tsjoengking wederom, meer Geallieerde hulp te vragen en een 'grootere activiteit der Geallieerden in de Zuidzee te verlangen. De Was'hingtonsche correspondent van het Amerikaansche blad, „New York Daily Mir- Vijandelijk oorlogsschip werd te Sydney vernietigd Het Japansche „hoofdkwartier heeft Vrijdag medegedeeld, dat een spe ciale duikbootflottielje in den nacht van 31 Mei op 1 Juni te 3.10 uur met succes is binnengedrongen in de haven van Sydney en den vijande lijk oorlogsschip tot zinken heeft gebracht. Van de speciale duikbóo- ten, die aan den aanval deelnamen, zijn er drie niet op haar bases te ruggekeerd. Naar de Britsche berichtendienst uit Melbourne meldt, heeft de Australische minister van luchtvaart, Drakeford, ver klaard, dat het binnendringen van Ja pansche duikbooten in de haven van Sydney en haar aanwezigheid bij de kust als een ernstige waarschuwing moet worden beschouwd. Nieuwe aanvallen zijn onvermijdelijk, zeide hij. „De Australische luchtmacht groeit voort durend, niettemin mag men in de voor bereiding van het.verzet tegen een be storming van het land niet verslappen, Wij moeten voortdurend op onzen pos* zijn, want de Japanners slaan met slimme berekening toe waar men ze het minst verwacht". ror" meldt, dat de politieke leiding te Wash ington zeer ongerust is over den toestand in China. De Engelsche nederlagen in Burma en aan de Chineesche kust hebben, aldus het blad. verder, de Chineesche vastberadenheid bij de oorlogvoering verminderd. Burma. Volgens een bericht van Domei is gene raal Lo-Tsjo-Jing, de commandant 'der Tsjoengkineesche strijdkrachten in Burma, met de overblijfselen van het 38ste leger naar Oostelijk Voor-Indië gevlucht. Gene raal Toe-Joe-Ming houdt zich met de resten van het 5de leger schuil in de bergen ten Noorden van Myitkyina, in de hoop naar Junnan te kunnen vluchten. Overblijfselen van het 6e leger konden met zware verliezen naar Junnan ontkorpen, voor Kantoeng door de Thailandsche troe pen bezet werd. In Burma is een voorbereidende commis sie, bestaande uit acht vooraanstaande Bur- manen, ingesteld onder voorzitterschap van dr. Maung, oud-premier. Deze commissie zal den grondslag voor het centrale be stuurslichaam vormen. Engeland vreest voor represailles. Duitsehe vliegtuigen boven Sunderland Volgens de Argentijnsche corresponden ten te Londen koesteren de Geallieerden groote. vrees voor Duitsehe represailles als gevolg van de Engelsche aanvallen op Duitschland. Minister Morrison heeft in een oproep alle mannen en vrouwen der burgerlijke luchtverdediging in Engeland aangespoord tot de grootste waakzaamheid, daar de tegenstander tot vergelding zal overgaan. Over den'Duitschen luchtaanval op Sun derland meldt het opperbevel der Duitsehe weermacht nog, dat het afweergeschut een dicht spervuur opende, toen de Duitsehe vliegtuigen kort na middernacht versche nen. Niettemin drongen de vliegtuigen tot de binnenstad door. Talrijke brisantbom men vielen op stad en haven en tienduizen den brandbommen veroorzaakten grooto branden vooral in het Noord-Westen der stad. Sunderland bezit talrijke scheeps- bouwwerven. Britten verloren in N.-Afrika 28 vliegtuigen. Syracuse gebombardeerd. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In den loop van *onze acties werden Brit sche tegenaanvallen ondubbelzinnig afgesla gen. De tegenstander leed aanzienjijke verlie zen aan menschen en .materiaal. Formaties van de luchtmacht hebben de vijandelijke stellingen herhaaldelijk hevig ge bombardeerd. In talrijke en levendige ge vechten hebben Italiaansche en Duitsehe ja gers 26 vliegtuigen neergeschoten. Twee an dere zijn onder het welgerichte vuur van het afweergeschut onzer landstrijdkrachten neergestort. Engelsche bommenwerpers hq^ben Donder dag de stad Syracuse aangevallen. De mate- rieele schade is beperkt. Er vielen geen slachtoffers onder de burgerbevolking. De Azione Coloniale schrijft, dat de Engel schen van 26 Mei tot hedemün de Marmari- sche woestijn 523 tanks, 5000 gevangenen, on der wie een admiraal en twee brigadecom mandanten, 150 vliegtuigen, 400 auto's, 181 kanonnen en enorme hoeveelheden ander ma teriaal hebben verloren. Dit zijn geweldige verliezen. De verloren tanks maken de uit rusting van anderhalve gepantserde divisie uit. Britsche luchtmacht verloor gisteren 24 toestellen. In 3 dagen in het Westen en boven Rijksgebied 211 vliegtuigen vernietigd, ,Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht bij vluchten bo ven West-Duitschland 10 vliegtuigen heeft verloren. Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, is het gistermiddag tot een luchtgevecht gekomen boven de Belgische kust, waar enkele Britsche bommenwer pers, vergezeld van talrijke Spitfires, waren binnengedrongen. In korten tijd wer den vijf Britsche vliegtuigen neergescho ten. Bijna tegelijkertijd werden boven de Seinebocht acht Britsche vliegtuigen door Focke-Wulf en Messerschmitt-jagers neer geschoten. Tegen drie uur dwongen Duitsehe jagers, een andere formatie Britsche vliegtuigen aan de Westkust van Frankrijk tot een gevecht. Zij schoten een Spitfire neer. Daardoor hebben de Britten hun operaties door hier en daar geworpen bommen slechts onbelangrijke schade veroorzaakt en met het verlies van veertien vliegtuigen moeten, betalen. In het tijdvak van 30 Mei tot 3 Juni zijn in het Westen en boven het Rijksgebied 211 Britschevliegtuigen neergeschoten. De Britsche luchtaanvallen op West- Duitschland hebben te Lojiden olie gego ten op het vuur der discussies, of de luchtmacht zelfstandig moet opereeren dan wel moet worden ingedeeld bij het opperbevel van het leger en de vloot. Alle kringen, die iets te maken hebben met de vliegerij, eischen volstrekte on afhankelijkheid van de luchtmacht. De Amerikaansche generaal Henry Yarn ell probeert den eisch der marine om de actie der luchtmacht onafhankelijk te maken van de admiraliteit te versterken door de luchtmacht ernstige fouten in de schoenen te schuiven. Bij de achtervolging van de Bismarck schoot een Engelsch torpedovliegtuig ziin torpedo op den Engelschen kruiser Shef field af. Bij de gevechten in Irak bescho ten Britsche toestellen in de böurt van Bagdad hun eigen infanterie met machine geweren en maakten talrijke slachtoffers. Uitgaansverbod in Ned.-Indië opgeheven. Het uitgaansverbod in Nederlandsch-Indië is volgens een 'mededeeling van de Japan sche militaire autoriteiten in Batavia met ingang van heden opgeheven. Sedert eind Maart mochten de burgers in Nedex-landsch-Indië tusschen 23.30 en 4.30 uur zich niet op straat bevinden. Niet minder dan 38.000 k.g. schillen worden dagelijks per schip uit Amsterdam ii3ar Bodegraven verzonden, om daar geensileerd te worden als kostbaar veevoeder voor de wintermaanden. Pax Holland-De Haan-c Vijandelijke order in Duitsehe handen .gevallen. Berlijn en Rome nemen in onderling overleg vergeldingsmaatregelen. Van het Oostelijk front weinig nieuws. Kroonstad beschoten. Het opperbevel der Duitsehe weermacht deelt mede: In de Z u i d e 1 ij k e zóne van het Oostelijk front zijn weinig belangrijke vijandelijke aan vallen afgeslagen. In een tegenaanval werd terrein gewonnen: er werden gevangenen ge maakt. In de Centrale en Noordel ij ke zóne werd bij eigen aanvallen een hardnek kige vijandelijke tegènstand gebroken en het veroverde terrein van vijanden gezuiverd. Kustgeschut van het leger bestookte met goed gevolg schepen in de baai van Kroonstad. De luchtmacht bestookte overdag en des nachts vliegvelden en spoorwegen der bblsje- wisten. In Noord-Afrik a werden Britsche tegenaanvallen met verliezen voor den vijand afgeslagen. De Duitsehe en de Italiaansche luchtmacht grepen met goed gevolg in. Bij luchtgevechten verloren dc Engelschen 26 vliegtuigen. Vo:r T o b r o e k heeft een Duitsehe duik boot een door vliegtuigen en escort evaartui- gen krachtig verdedigd convool van drie transportschepen aangevallen en twee torpe dotreffers geplaatst. - Donderdagnacht zijn de havenwerken en werven van Sunderland aan de Oost kust van Engeland met brisant- en brand bommen bestookt. Aan de Kangalkust verloor de Britsche lurhtmacht Donderdag overdag bij luchtge vechten en door luchtdoelgeschut tien vlieg tuigen Ontploffing in grootste munitiefabriek der V. S. Zeven en vijftig dooden. Reuter meldt dat e<r in de grootste Ame rikaansche miuinttiefabriek, gelegen op on geveer 24 km. van Ghioago, een ontploffing i.s ontstaan. Daarbij werden 16 personen ge dood en 50 gewond. Officieel is medege deeld, dat bij de ontploffing in de fabriek bij Elwoad, 57 personen am hot leven ge komen en 41 gewond zijn. Do ontploffing 'was tot op 200 kilometer nvaftóbaar. ADRES VERANDERING INLICHTINGEN BUREAU ROODE KRUIS. Met ingang van heden worden de bu reaux voor inlichtingen over Nederland- sche militairen en over buitenlandsche mi litairen en geïnterneerden verplaatst naar Bezuidenhout 33 te Den Haag, tel. 772053. De afdeeling pakketten wordt 10 Juni ver plaatst naar Jan Pietersz. Coenstraat 26 Den Haag. tel. 722858. KORT NIEUWS Volgens een bericht uit Tanger is te Gibraltar' een voormalige Poolschc duik boot in'zwaar be.schadigden toestand bin- nensrelooperu /Naar gemeld wordt heeft de duikboot in de Middellandsehe Zee getracht oen Italiaansch coifvooi aan te vallen, doch is door diepzeebommen der begeleidende torpedojagers getroffen. Een voor verscheping gereed liggende hoeveelheid hout in New York is in brand geraakt. De brand, die alle. aan het Ame rikaansche leger toebehoprende, voorraden hout vernielde, nam zoodanige afmetingen aalndat men 60 nabij de opslagplaats wo nende gezinnen moest evacueerdn. De nieuwe Fransche commissaris-gene raal voor Joodsche aangelegenheden, over weegt de Jodenster, die sedert korten tijd In het bezette gebied van Frankrijk is in gevoerd, ook voor het niet-bczette gebied voor te schrijven. In de oude kapel van de militaire school te Parijs 2ijn voor het eerst sedert 150 ja- ren de nieuwe ridders der Orde van den H. Lazarus ingewijd. Het ceremonieel gaat te rug tot de voorschriften uit den tijd der kruistochten. De tegenwoordige groot meester, Prins Frans v.-ut Bourbon intro duceerde de nieuwe leden, onder wie een dame. Volgens een Reuterbericht uit New- Delhi is een wetsontwerp in voorbereiding inzake de afschaffing van de Polygamie in Voor-Indië. De door Reuter gemelde inneming van het plaatsje Anovorano op Madagas car, 80 Km. ten zuiden van Diego Suarez, wordt te Vichy bevestigd. Gisteravond is de 19-jarige ijzerwer ker F. Groenendijk, wonende te IJssel- monde. bij het zwemmen in de Maas nabij het. Brïenenoord verdronk'ep. De man kon niet zwemmen en hij had een rijwielband om liet' lichaam gebonden, die evenwel leeg liep, waarop hij zonk. De rivierpolitie is er nog niet in geslaagd het stoffelijk overschot te bergen. Tijdens de gevechten In Noord-Afrika is een bevel van de vierde Engelsche pantser brigade buitgemaakt, waarin gezegd wordt, dat gevangenen geen voedsel/water of ge legenheid tot slapen kunnen krijgen en dat hun geen tegemoetkomendheid en geen faciliteiten van welken aard ook mogen worden verleend, zoolang zij niet door de bevoegde inslanties zijn verhoord. Het opperbevel der Duitsehe weermacht heeft daarom bevel gegeven, dat van 6 Juni, des middags te twaalf uur af, dc Engelsche officieren cn manschappen, die bij den te- genwoordigen slag In Noord-Afrika gevan gen zijn genomen, geen eten of drinken mogen ontvangen zoolang dit schandelijke, met iedere menschel\jkheid spottende bevel niet is ingetrokken en het Duitsehe opper bevel daarvan geen kennis heeft, gekregen door een officicele Engelsche verklaring. - Dc „Lqjïal Anzeiger" noemt het typisch, voor de oorlogvoering der 'Britten'. Vrouwen en kinderen in concentratiekampen, nachté- lijke terreuraanvallen op woonwijken, scho ten op verdrinkenden en thans dus kwellin gen van weerloozen: dat is Engêland. Het Engelsche bevel is het toppunt van gemeen heid en kan slechts vergeleken worden met de bolsjewistische oorlogvoering. Dc Duit sehe vergelding is daarom, naar het blad schrijft, noodzakelijk en juist, want slechts indien de Engelschen zelf te voelen krijgen, wat zij anderen aandoen, zullen zij voor alge-, meene argumenten der welvoegelijkheid toe gankelijk worden. De ..Berliner Börsenzeitung" wijst erop. aat dergelijke voorbeelden van ongehoorde vec- waarloozing en Engelsche oorlogsmiddelen, zooals die uit dit Engelsche bevel in Noord- Afrika blijken, reeds tijdens den vorigen wereldoorlog werden meegemaakt. De Duit sehe tegenmaatregelen vormen de eenige wijze waarop men met een tegenstander als de Engelschen kan te werk gaan. Turksch oordcel. Het Britsche bevel betreffende de behande ling van Duitsehe krijgsgevangenen in Noord- Afrika. dat door de Spilmogendheden is buit gemaakt. heeft in breede Turksche kringen een pijnlijken indruk gemaakt. De soldateske geest van bet Turksche volk verzet zich tegen de mishandeling van krijgsgevangenen. Met ongeduld wacht men op een officieele Engel sche verklaring. De aangekondi&je Duitsehe tegenmaatregelen beschouwt men fis volkomen gerechtvaardigd, terwijl men het Engelsche be vel ziet als een uiting van verbittering over den slechten militairen toestand in Noord- Afrika. „Wie en wat waren onze voorouders?" Aardige expositie in Den Haag. (Van onzen Haagschen redacteur-) In de „Bijenkorf" in Den Haag is dezer dagen een kleine doch interessante ten toonstelling geopend, die den naam draagt: „Wie en wat waren onze voorouders". Het Xederlandsch Verbond voor Sibb'ekunde dat zijn medewerking aan de totstandkoming van deze leerrijke expositie gaf, heeft er voor gezorgd, dat op volledige wyze alle? in beeld werd gebracht wat betrekking heeft op het familieonderzoek. Nu er den laatsten tijd zoo'n stijgende belangstelling op dit gebied valt waar te nemen is het te begrijpen, dat de tentoonstelling druk be zocht wordt. De expositie is zeer origineel opgezet en laat in een aantal stands de avonturen zien, die een zekere Jan Olie rook (het proto-type van den gemiddelden Nederlander) beleeft bij het onderzoek, dat hij instelt naar zijn voorouders. Dat een dergelijk onderzoek geenszins, een sinecure is wordt uit het geëxposeerde wql duidelijk doch natuurlijk slaagt hij volkomen in zijn pogingen. In verschillende vitrines bevin den zich voorts boeken, oude familiestuk ken en documenten, kortom alles wat zoo te pas komt bij en betrekking heeft op het familieonderzoek. Natuurlijk zou de tentoonstelling niet volledig zijn als in verschillende stands niet werd ingegaan op de verschillen, die er bestaan tusschen kwartierstaten en stamboomen en het ontstaan van familie namen. familiewapenen en portretten. Een oud schilderij uit het Gereformeerde Wees huis in Schoonhoven vertoont een zeer merkwaardige familieverwikkeling terwijl voorts de kwartierstaat van prof. Hugo de Vries zeker de aandacht zal trekken. On geveer een maand zal „Wie en wat waren \onze voorouders" nog in Den Haag blijven daarna komt de tentoonstelling nog naar Rotterdam en Amsterdam. Vooral zij, die belang stellen in de geschiedenis van onze voorouders en van hun, eigen geslacht, mo gen niet verzuimen eén bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. Het ware te wensehen dat ook in Haarlem een dergelijk initiatief kon worden genomen. Gen. Seyffardt bezoekt families van gevallenen aan het Oostfront. Geheel onverwacht heeft de commandant van het „Vrijwilligerslegioen Nederland" luit.-generaal H. A. Seyffardt, gisteren een bezoek aan families in Arnhem en Nijme gen gebracht, die een in den strijd aan het Oostfront gevallen legionnair te betreuren hebben. Generaal Seyffartit was vergezeld van kapitein b.d. Tuinstra, hoofd van de juridische afdeeling en van den heer H. W. Th. Ruijters, perschef van het Vrijwilligers legioen. Het<igt in de bedoeling van den comman dant van het Vrijwilligerslegioen om ook in enkele plaatsen in de Zuidelijke provincies in de komende dagen families van geval lenen aan het Oostfront te bezoeken. Nederlandsche Arbeidsmannen naar liQt Ooslen. Plechtig afscheid te Steenwijk. Gistermiddag om 12 uur hebben General- Arbeitsfuehrcr Betlimann. de wnd, com mandant van den Nederlandschen Arbeids dienst Generaalarbeidslridcr De Bock, en de secretarisgeneraal der N.S.B. ir. Huygen in Steenwijk afscheid genomen van 300 man nen van den Arbeidsdienst, die eenige «eken geleden don eed van trouw hebben afgelegd op den Führer, Adolf Hitler, sinds dien zijn overgegaan van den N.A.D. naar den K.A.D. en binnenkort naar het Oosten zullen vertrekken. Nadat de manschappen zich hadden op gesteld en den autoriteiten een saluut had den gebracht, sprak Arbeitsfuehrer Beth- mann. In zijn rede wees hij er op, dat zij hier staan gereed voor het vertrek naar het Oosten en dat zij zich vrijwillig hebben gemeld, nadat zij hun diensttijd in den Ne derlandschen Arbeidsdienst hadden beëin digd. Het denkbeeld om zich in te zetten in den grootschen strijd, die thans wordt ge voerd, is gerezen in de rijen van den N.A.D. zelf. Spreker besloot met de hoop uit te spre ken, dat de mannen in oprechten trouw aan den Führer hun taak zouden volbrengen en' mede daardoor aan hun volk trouw zouden betoonen. Generaal-arbeMsleidipr De Boek wilde niet in herhaling treden van hetgeen hij tij dens de beëedigmg op 5 Mei reeds had ge zegd, maar 'volstond met den mannen de baste wensehen mede te geven van het thuisfront en de hoop uit te spreken, dat hun arbeid zal .strekken ten bate van ge heel Europa. Ook ir. Huygen sprak de vertrekkenden nog toe. Groote tevredenheid over de tabaks distributie. Per maand zijn 26.000.000 doosjes sigaretten noodig..r. Nadat weken lang de komende distributie van tabaksartikelen in het centrum van de belangstelling had gestaan, is na het in werking treden ervan een zekere verade ming gekomen. De onheilsprofeten, die reeds weken te voren wisten te vertellen, dat de komende distributie van rookartikelen tot mislukking zou zijn gedoemd zijn niet in het gelijk gesteld geworden. Gezegd mag worden, dat de distributie vlot verloopt en dat do houders van rookers- en rooksterskaarten dc begeerde rantsoenen zonder cenigc moeite kunnen verkrijgen. Hetzelfde geldt voor degenen, die de voorkeur heb ben gegeven aan een versnaperingenkaart. Zelfs waren de winkeliers dermate van het noodige voorzien, dat al spoedig hier en daar geruchten omtrent'verhooging van rantsoenen opdoken. Geen concrete gegevens bekend over de snoep-distributie. Van, dit laatste is natuurlijk geen sprake, hetgeen te begrijpen is, indien men be denkt, dat volgens de voorloopige telling, het aantal uitgegeven .rookerskaarten aan mannen boven de IS jaar ongeveer 2.900.000 bedraagt, terwijl aan vroöwen bo ven de 25 jaar 1.350.000 kaarten zijn ver strekt. Aangezien een damesrantsoen 1/4 bedraagt van een mannenrantsoen, kan men rekenen met 2.900.000 en 337.500 roo kerskaarten. Per week worden twee rant soenen geldig verklaard, zoodat per maand voor alle rookerskaarten, dus voorhands te rekenen valt met 4 x 2 x 3.237.500 rant soenen of 26 millioen rantsoenen. Verwacht wordt, dat dit cijfer tot 27 millioen zal stijgen, omdat het aantal personen boven 18 jaar 2.982,000 bedraagt en dat der vrou wen bpven 25 jaar 2,485,000. Met de 26 millioen rantsoenen zijn we daarom vrij zeker nog niet aan het eindtotaal. Intusschen laten de voorloopige cijfers reeds wel toe er een indruk van te krij gen hoe de vraag van het publiek voor de onderscheiden rookwaren zich afteekent. De grootste vraag is naar shag, dan komen de sigaretten en daarna pas de sigaren. Ook rooktabak blijkt zeer gezocht. De voorkeur naar shag wordt verklaard, doordat het zelf-rollen zeer is toegenomen, omdat men uit een half ons shag meer sigaretten weet te draaien dan de veertig van het rantsoen. Omtrent het verbruik aan grondstoffen kunnen geen concrete cijfers worden ge geven. Wel, kan worden medegedeeld, dat van de verwerkte grondstoffen 25 pet. be stemd waren voor sigaren, 35 pet. voor si garetten, terwijl 40 pet. als kerftabak in consumptie komt. Wat de snoep betreft staan geen gede tailleerde cijfers ter beschikking. Het gaat hierbij over een groote verscheidenheid van artikelen, welke verstrekt worden aan reeds meer dan 4.200.000 Nederlanders van klein tot groot. Verwacht wordt, dat het definitieve nog vast te stellen cijfer zal aan wijzen, dat bij deze distributie 4 1/2. mil lioen Nederlanders zullen zijn betrokken. VERDUISTEREN. Js. Een betoog, dat het in dezen tijd van luehtoffensieven meer dan ooi; nood zakelijk is goed te verduisteren, moest eigen lijk overbodig zijn en toch krijgt, wie, zoo dra de avond gevallen is een wandeling maakt door Haarlem, het gevoel, dat het nog lang niet in orde is met de wijze waarop velen hun plicht ten deze opvatten. Er is wel een schuchtere poging góiaan. maar daar bleef het ook bij. Lichtkieren en ramen, die ondanks het aanbrengen1 van papier of overgordijnen nog een lichtvlek vormen in de duistere omgeving, zijn schier overal to zien. De toestand aan den achterkant van de huizen laat echter veel meer te wen sehen over. Talloozen schnijen te gelooven, dat zij hun plicht voldaan hebben, wanneer slechts van buiten af geen licht is te zien; in hun argeloosheid waarvoor nu toch wer kelijk geen grond meer aanwezig is, zijn zij zich blijkbaar nog van geen gevaar bewust en realiseeren zij zich niet. dat zij constant een gevaar voor anti eren vormen. Gewoon lijk toch is het er zoo meegesteld. dat do bommen, die neer geworpen worden, niet daar terecht komen waar zich de lichtbaak bevindt, maar in de naaste omgeving ofwel een eind verder. De gevolgen van het of fensief in de laatste nachten zijn, wat Ne derland betreft, in dit opzicht veelzeggend, brand- en brisantbommen beschadigen woonhuizen en dooden burgers: militair re sultaat is nergens te bespeuren en al was dit het geval, dan gaat het nog niet op, dat men 7.ich zelf en zijn medeburgers noodeloos bloot stelt aan hei gevaar slachtoffer te wórden. De burgemeester van Utrecht heeft thans strenge maatregelen getroffen tegen hen. die tot nog toe nardleersch gebleken zijn. Pro ces-verbaal wordt opgemaakt, terwijl de betreffende woning voor den tijd van een week zal afgesloten zün van de levering van gas en electriciteit. Wie meenen mocht, dat dergelijke maatregelen, ook wanneer men eldei-s met slordig verduisteren blijft door gaan, toch tot Utrecht bepaald zullen blij ven, kon zich wel eens vergissen. De tijd waarin de enkeling ongestraft de belangen der gemeenschap kon verwanrloozen, is voorbij en het is aan geen twijfel onder hevig, dat ook de, Haarlemsche autoriteiten, £oo noodig zouden ingrijpen. Dat te voorkomen hebben wij gelukkig zelf in onze hand. In dc zomermaanden wordt het vaak met de verduistering niet zoo nauw genomen, omdat het uur van slapen gaan voor velen vaak reeds geslagen heeft, nog vóór het volkomen duister is. Men bedenke echter, dat het midden i'n den nacht noodig kan zijn om een of andere reden op te staan en licht te maken en dat ook luchtalarm ons üft het bed kan halen: dan moet alles, verduisterd zijn, opdat men niet eigenlijk ongewild een lichtbaken voor oe Engelsche vliegers wordt Op ieder van ons rust de plicht tc aller tijde bedacht te zijn op de noodzakelijkheid tot verduisteren. Laten wij het de overheid niet moeilijker maken dan zij hel reed? heeft, want men kan ons werkelijk gelooven wanneer wij verzekeren, dat ook zij niet tot het treffen van dergelijke strenge maat regelen over zou gaan wanneer ce noodza kelijkheid daartoe niet gebleken was. Kommiezen en zwarte handelaren werkten samen Door de inspectie van invoerrechten en accijnzen cn de marechaussee tc Enschede is ontdekt, dat een aantal kommiezon zich aan ernstige vergrijpen heeft schuldig ge maakt. Zij werkten samen niet berucht- personen uit den sluikhandel en verkochte daarvoor diverse goederen. Bovendien kwam aan het licht, dat de betrokkenen door hen Tn beslag genomen goederen ver duisterden en deze in den zwarten handel brachten. Belangrijke partijen manufactu ren en koffie zijn op deze wijze 'verhan deld. Twaalf kommiezen cn vele burgers zün in verband met deze geruchtmakende affaire gearresteerd. Twee der kommiezen zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak dunrl nog voort De betrokkenen, die allen in hun ambt zi:" geschorst waren nog slechts korten tijd in functie. De helft van hen had een vaste aanstelling. Engelsche luchtaanvallen op Nederland. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. In der nacht van Donderdag op Vrijdag hebben enkele vliegtuigen boven Nederland^h ge bied gevlogen. Door brand- en brisant bommen ontstonden beschadigingen aan woonhuizen. Hierbij werd een kind gedood. Twee personen werden gewond. Zwarte handelaars bedrogen elkaar. Een mooi staaltje van de afgunst, die er heerscht onder de personen, die zich ophouden met den zwarten handel, is te Heemstede aan het licht gekomen. Een Amsterdammer en een Hillcgommeir hadden besloten om te Heemstede frauduleus een koe te slachten. Hiertoe moest natuurlijk een koe aanwezig zijn en deze werd besteld bij een veehandelaar uit Beverwijk. Op een dag werd de koe des morgens vroeg geleverd en in een schuur in de gemeente Heemstede op stal gezet. Daar de slachters echter geen animo meer hadden om de zaak voort te zet ten. wilden zij den veehandelaar daarvan in kennis stellen, met het verzoek de koe weer terug te halen. De veehandelaar was echter niet dadelijk te bereiken, zoodat de koe er een dag bleef staan. Twee andere slachters, die hiervan de lucht hadden gekregen, meenden, dat de koe wel weer terug zou worden gehaald en daar zij nog een appeltje te schillen hadden met den veehandelaar, die hen, naar hun mcening. ge meen had behandeld, gingen zij post vatten bij de schuur teneinde hem eens te spreken. Tot des avonds twaalf uur was er echter nog niemand om de koe geweest. Zij spraken af, den volgenden morgen om half vijf uur weer te verschijnen. Dit geschiedde, doch toen zij op dat tijdstip in de schuur keken, was de koe verdwenen. Wat was het geval? Een derde slachter, die in de meening verkeerde dat de koe van de „posters" was, wilde hen op zijn beurt beetnemen en had de koe even na vier uur in den morgen gestolen. De twee anderen dropen toen teleurgesteld af. Eenige uren latfr verscheen toen dc „recht matige" eigenaar, de Amsterdammer, die ook niet wist hoe hij het had. Na lang aarzelen besloot hij toch maar naar de poltie te gaan, om aangifte te doen van diefstal van de koe; De politie stelde toen een uitgebreid onderzoek in, waarbij het haar gelukte de koe in een schuur te Hillegom op te sporen en inbeslag te nemen. Nu moest echter de dader nog ge vonden worden. Daar de twee posters in do buurt van de schuur gezien waren, werden deze eens aan den tand gevoeld, benevens eenige andere personen, die waarschijnlijk iets van de geschiedenis moesten afweten. Verschil lende sporen werden gevolgd, waarna tenslotte een bewoner van de Haarlemmermeer in ar rest werd gesteld, die na een lang verhoor bekende de koe gestolen te hebben, met de bedoeling de twee posters eens beet te nemen. Hij verkeerde namelijk in de meening, dat de koe nan hen toebehoorde. Dit onderzoek, dat tot diep in den nacht duurde, bracht weer eens aan hot licht, dat ook in de zwarte handel niet alles „kook en ei" is. Tegen,de verschillende personen wordt procea- verbaal opgemaakt 1

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1