Haarlemsche Courant Aanvallen op ingesloten bolsjewisten in centralen sector met succes voortgezet. Slag in de Marmarica is tweede phase ingegaan. Het Nederlandsche bedrijfsleven voor nieuwe opgaven. Vervoerverbod van groenten afgekondigd! 1 j 287e Jaargang No. 133 X X 1 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3.73, losse nummers 6 cent. AdvertentiëD 3—IS m.m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubnele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Zdltl* 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. e Dinsdag 9 Juni 1912 Uitg.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteor: J. V. BAÜDEWTN». Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 130S2, Hoofdredactie 1S0J4. Redactie 10600, Administratie 10724. 14825, soendapleln 12230. Postgiro 134958. W. PEEREBOOM. fDlrectle PH. A. MEES P. Kennemer Editie Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Hongaren slaan vijandelijken aanval in het Zuiden af. Tegenaanvallen in Wolchof sector eveneens afgeslagen. Contact met Britsche motor- torpedobooten bij Nederlandsche kust. Het belang van Centrum en N. sector in Oostfront. Aanvallen op ingesloten bolsjewisten Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: v In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werdén nieuwe vijandelijke aanvallen door Hongaarsche troepen' af geslagen. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werd de aanval op de ingesloten vijandelijke groe pen ondanks de ongunstige weersgesteld heid met succes voortgezet. In den sector van Wolchof herhaalde de vijand zijn he vige aanvallen op een krachtig verdedigd bruggehoofd. In felle gevechten werd de vijand verdreven. Hij leed zware verliezen aan menschen en materiaal. In Noord-Afrika duren de felle gevechten voort. Nieuwe doeltreffende luchtaanvallen werden gericht op de lucht en vlootbases van het eiland Malta. Aan de Zuidkust van Engeland werd een koopvaardijschip van middelbare ton nage door bommen beschadigd. Voor de Nederlandsche kust heb ben mijnenvegers in den nacht van 6 op 7 Juni gevechtsconjact gehad met Britsche motortorpedobooten. Zij beschadigden, zonder zelf ver-liezen te lijden, een vijan delijke boot door verscheidene artillerie treffers. Luitenant-kolonel Krause van het opperbevel der Duitsche weermacht schrijft in het militaire weekqverzicht van het D.N.B. o.a.: Er Is veel over de slagen van Kertsj en Charkof gesproken en geschreven en het is niet twijfelachtig, dat deze beide overwin ningen belangrijke voorafgaande beslissin gen brachten en opmerkelijke hoogtepun ten in het totale verloop van den oorlog beteekenen. Doch op de gevechten in de Centrale en Noordelijke sectoren is min der acht geslagen, ofschoon juist deze groote eischen stelden aan het uithoudings vermogen van de troepen, die er aan deei- namen. Het karakter van den winterveldtocht heeft in deze deelen van het front verhou dingen doen ontstaan, die door haar on overzichtelijkheid dwingen tot een moei- "";e oorlogvoering. Jver groote deelen van dit uitgestrekte land is er geen duidelijke zichtbare en door- loopende frontlijn. Nu eens hier, dan weer daar hebben zich doorgebroken of doorge druppelde vijandelijke formaties genesteld. Er zijn bochten en zakken ontstaan, die het totale beeld verward^ makën. Ook eigen for maties waren nu en dan voor korter of lan ger tijd door vijandelijke formaties om singeld. Tot zij, taai volhardend door Ver metele aanvallen van hun kameraden be- üd werden. Benden, die zich tydens den winter in de achterwaartsche gebieden hadden gevormd, bemoeilijken achter het front verkeer- en ravitaillèering. Onder deze moeilijke omstandigheden leidden Duitsche aanvallen in de afgeloo- pen week tot groote successen. Een aantal der ingesloten vijandelijke gevechtsgroe pen werden vernietigd en den vijand daar bij zware verliezen toegebracht. In den Noordelijken sector waren on- IN ENGELSCHEN DIENST Bs. Er Was eens een tijd waarin de Nederlandsche régeering graag van haar werkloozen afkwam en alles in het werk stelde om emigratie naar het buitenland te bevorderen. Onze getrouwe lezers zul len zich herinneren hoe wij toen dag-in, dag-uit berichten brachten over emigratie kansen naar Zuid-Afrika en, dat tenslotte ook zeer velen naar dit land vertrokken zijn. Zij verlieten hun land, omdat zij hier geen bestaan konden veroveren, want de onverstandige politiek van die dagen leidde tot steeds grooter uitbreiding der werk loosheid. Toen zij in him nieuw vaderland waren ingekomen, vonden zij ook daar de toe standen welke de democratische maat schappij karakteriseeren, maar er was nog arbeid voor hen en zij kregen weer een menschwaardig bestaan; zoodat ze met hard werken zelfs in staat waren nog eenige zuurverdiende spaarpenningen ter zijde te leggen. De oorlog heeft ook deze menschen niet ongemoeid gelaten. Het vaderland behoef den zij niet te verdedigen, omdat het be zet was nog voor iemand zich had kunnen herinneren, dat ook deze uitgestootenen Nederlanders waren, maar er was nog al tijd Engeland dat militair geheel drijft op het gebruik van vreemde hulpkrachten en waar kon men deze beter bereiken, dan in Zuid-Afrika? De Zuid-Afrikaansche regeering riep op verzoek van de Engelsche regeering een groot aantal Nederlanders op inEn- schen krijgsdienst. De Nederlanders protes teerden krachtig, maar de Zuid-Afrikaan - Sche regeering liet het er niet bij en ging over tot het uitoefenen van dwang. Een en ander lokte een proces uit, waarin de Neder landers natuurlijk ongelijk kregen. Het gerechtshof te Bloemfontein beves tigde in hooger beroep een vonnis van de rechtbank, volgens hetwelk de Zuid-Afri kaansche regeering de bevoegdheid zou hebben, om in Zuid-Afrika verblijfhouden- de Nederlanders in EngeLschen krijgsdienst op te roepen. De vonniswijzende rechter, was in beide instanties een jood. Achter 'de tenuitvoerlegging van het von nis werd de noodige spoed gezet en zoo kan men thans het feit beleven, dat de Neder landers in Zuid-Afrika in Engelsche unifor men worden gestoken. Deze dwang is echter niet de eenige maat regel, die verzet hééft uitgelokt. Behalve de in Zuid-Afrika verschuldigde belastingen, zullen deze Nederlanders en hun verwanten thans ook nog aangeslagerf worden voor een tweede belasting op het inkomen ten bate van de emigranten-regeering te Londen. Bij de betreffende Nederlanders heerscht thans groote verontwaardiging. „Destijds wist men niet spoedig genoeg van ons af te komen", aldus redeneert men. „en nu zoekt men ons op om ons in Engelschen dienst te plaatsen en onze spaarpenningen te gebruiken voor een doel waarvoor wij ze zeker-niet bestemd hadtien". Het lot van deze Nederlanders is, onge twijfeld, hard. .Zjj zitten, evenals de emigranten-regee ring van Londen, onder den druk van En geland en zullen er niet meer onder uit komen, alvorens Engeland het onderste uit de kan heeft gehaald. Voor velen blijft dit moeilijk te begrijpen, maar het is niettemin de consequentie van Wn noodlottigen gang van. zaken. danks het slechte weer en de daardoor ontstane moeilijke terreinomstandig heden, de successen niet minder groot. In het moerassige en overstroomde Wolchofgebied gelukte het den vijand van zijn ravitailleeringslijnen af te snijden en groote terreinwinsten te be halen. Alle tegenaanvallen om het ver loren gegane terrein terug te winnen, mislukten door den dapperen tegen stand der Duitsche troepen, die door de luchtmacht gesteund werden. Zijn deze gebeurtenissen dan al ge vechtshandelingen, die door de plaatselijke omstandigheden bepaald werden, toch zijn zij in haar geheel gezien van vérgaande be- teekenis. Zij vormen de definitieve liquida tie van het bolsjewistische winteroffensief en de voorbereiding van toekomstige be slissingen. Tegenover de hevigheid van de zen strijd, die van de Duitsche soldaten vol komen toewijding en het hoogste offer vraagt, is het onrechtvaardig deze gevech ten niet evenzeer te waardeeren als de schitterende successen van groote offen sieven. Eerste stap tot samensmelting Fransche arbeidersgroepen Laval zet politiek uiteen. De Fransche informatiedienst deelt mede: Pierre Laval heeft Zondagmorgen 90 be voegde vertegenwoordigers ontvangen van de ex-geconfedereerde syndicale federaties, van de Christelijke syndicale federaties, van de Fransche beroepsfederaties, van de na tionale federatie der Fransche corporatieve groepeeringen, van het a-rbei'ds-boerenblok, van het sociaal front van arbeid en van het syndicaal centrum van propaganda. De chef van de regeering heeft in groote lijnen een uiteenzetting gegeven van de Fransche politiek. Hij heeft het verlangen van de regeering kenbaar gemaakt, het ar- beidscharter te zien toegepast if* overeen stemming met de arbeidersorganisaties, om zoodoende de syndicale eenheid te zien ver wezenlijkt. Eens te meer heeft hij den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een verzoe ningspolitiek met Duitschland om het heil van het land te verzekeren en den toekom- stigen vrede te waarborgen. Ieder op hun beurt hebben de vertegen woordigers van de groepeeringen hun in stemming betuigd met de uiteenzetting der politiek, door het regeeringshoofld gegeven. Er werd tot de oprichting besloten van een „Comité voor, informatie en propa ganda van den arbeid". Hongaarsche premier bij den Führer, De Hongaapsdhe minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Kallay, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Führer in diens-hoofdkwartier 'voor een bespreking van den politieleen toestand, waaraan werd deelgenomen door den Duitschen minister van buitenlandische za ken, Von Ribbentrop. Het onderhoud was bezield met den geest der tra'ditioneele Duitsch-Hongaarsche vriendschap en der wapenbroederschap. Na de politieke bespreking gingen de Führer. minister-president Kallay en mi nister Von Ribbentrop over tot een bespre king van den militairen toestand, waaraan van Duitsche zijde werd deelgenomen door generaal-veldmaarschalk Keitel. Zondag was Kallay de gast van Von Rib bentrop. JODEN KOCHTEN DOOPBEWIJZEN De Hongaarsche politie is een organisa tie op het spoor gekomen, die op groote schaal Joden van doopbewijzen vóórzag. In de laatste weken werden bij verschil lende razzia's talrijke personen met een uitgesproken Joodscii uiterlijk aangehou den, die meestal zeer gebrekkig Hongaarsch spraken, doch in het bezit bleken te zijn van doopbewijzen uit een gemeente in omgeving van Boedapest. Thans is gebk ken, dat het hier meestal Joden betrof, die uit Slowakije naar Hongarije waren ge vlucht en daar valsche doopbewijzen had den gekocht. Daar er in verband met de anti-Joodsche maatregelen in Slowakije talrijke Jojien dit land clandestien hebben verlaten, valt aan te nemen, dat in Honga rije vele Slowaaksche Joden met vervalsch- te doopbewijzen rondloopen. De Hongaar sche politie heeft kunnen vaststellen, dat' de valsche dobpbewijzen naar Slowakije gesmokkeld en daar verkocht werden. Een groote hoeveelheid blanco doopbewijzen en een bedrag van 30-000 neP?o_giin n Vi"- slag genomen. In -deze affaire is ook een pater uit een Lava risten-klooster bij Boeda pest verwikkeld. (V.P.B.) Studiereis van Belgische staats- en gemeente-ambtenaren. Op uitnoodiging van den Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart. vertoef den van 4 tot 7 Juni hooge Belgische staats- en gemeenteambtenaren in Neder land. i Zij werden door den commissaris-gene raal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer, ontvangen en brachten onder leiding van den Kriegsverwaltungsabteilungschef Froitzheim een bezoek aan de steden 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. Hun reis gold het bestudeeren van de geannexeerde gemeenten, de taken en de organisatie van de uitbreidingsplannen. Te voren hadden de heeren op een reis van verscheidene dagen de West-Duïtsche ste den, Keulen, Essen, Dusseldorf. Bremen en Wesermünde bezocht. KORT NIEUWS Tot dusver zijn ca. 20.000 Finsolie kin deren niar Zweden overgebracht, waar zij ijn opgenomen in Zweedsche gezinnen of kindertehuizen. Den laatste.n tijd arriveer den er duizend kinderen per week. De gouden sarcofaag van Koning Tout- Amk-Amom. die lot nu toe in de kelders van het Egyptisch Museum - was opgeborgen, werd veiligheidshalve naar de kelders van de Nationale Bank te Ka.iro overgebracht. Maarschalk Mamnerheid is gepromo- eer>d tot eeredoctor aan de ..Nicolaus Hor- thy universiteit" te Szeged in, in Hongarije. Hij werd vertegenwoordigd door den Fin- schen gezant tVuorima. De 7-jarige Annie Kamphuis te Zwolle was zoo onfortuinlijk van een wagen te vallen, waarop ze een eindje mee mocht rij den. De kleine kreeg de wielen over zich heen en is. kort na het ongeval, aan de ge volgen daarvan overleden. i Het appèl van de N.S.B. en dc N.S.D.A.P. van het district Noord-Holland op den Dam tc Amsterdam Is Zondag een massa-demonstratie geworden in de uiting der lotsver bondenheid tusschen de Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. Een over zicht van de enorme drukte. Polygoon-Zeylemaker-Pax Holland-c Hel resultaat is, dat de Britsche pogingen tot een offensief weer voor een half jaar verhinderd zijn. Generaal Ritchie's strijd krachten sterk gedund. Wederom Britsch' brigade-generaal ge vangen genomen. Malta gebombardeerd. Bommen op Cagliari. Het Italiaansche weermachtbericjit luidt: Vijaodelyke tegenaanvallen die door pantserstrijdkrachten werden gesteund, werden door onze formaties infanterie vol komen afgeslagen. Er werden 150 gevange nen gemaakt. Eenige pantserverkennings- wagens en automobielen werden verneild. De aanzienlijke buit, die door de zegevie rende actie 'waarvan in het weermachtbc- richt van Zondag is melding gemaakt, werd gemaakt, omvat behalve enorme hoeveel heden oorlogsmateriaal: 50 stukken geschut en ongeveer een even groot aantal pantser- af weerkanonnen. Onder de gevangenen be vindt zich de bevelvoerende generaal der tiende Indische gemotoriseerde brigade. In het luchtruim van Acroma schoten onze vliegtuigen zes vijandelijke machines neer, zonder zelf verliezen te lijden. Ita liaansche en Duitsche formaties vielen op nieuw de vloot- en luchtbases van het eiland Malta aan. In het gebied van de hei^,. haalde malen getroffen doelen braken u"'; gestrekte branden uit. Zondagnacht bombardeerde de Engelsche luchtmacht. Cagliari. Eenige huizen in het centrum der stad stortten in, andere werden beschadigd. Er vielen twaalf dooden, 15 menschen werden gewond. De houding der bevolking .was rustig en gedisciplineerd. De slag in de Marmarische woestijn is volgens de meening vanDuitsche mili taire deskundigen zijn tweede phase in gegaan. Het voornaamste kenmerk dezer phase is, dat het Engelsche achtste leger onder generaal Ritchie met niet onbelang rijk verzwakte strijdkrachten de beslissing tegemoet moet gaan. Onder deze beslissing verstaat men de oplossing van de vooreerst plaatselijk begrensde kwestie der beveili ging van gunstige punten van uitgang voor verdediging, resp. nieuwe aanvallen met gereedstaande reserves. Ten aanzien van dit laatste punt spreken Duitsche militairen er over, dat de Engel sche reserves uit bezorgdheid voor verras singen reeds aan het einde van de eerste phase in den slag geworpen zijn. Hier ligl ook het geheim van het tót dusver behaal de Duitsch-Italiaansche succes, dat in het Duitsche, resp. Italiaansche weermachtsbe- richt van Zondag welsprekend tot uitdruk king is gekomen. De geleden verliezen be teekenen voor de Britsche strijdkrachten een aderlating, die gezien den langen en gevaarlijken Britschen ravitailleeringswee om den Kaap de Goede Hoop ernstig mee telt. Met deze toegebrachte verliezen heeft Rommel zonder twijfel een nog niet te overzien succes behaald: Hij heeft de voor den 26sten Mei in deze beslissende Noord- Afrikaansche ruimte opgezette Britsche po gingen tot een offensief voor den tijd van ten minste de eerstvolgende zes maanden olkomen te niet gedaan. Het totstandbrengen van een zoodanige situatie schijnt ook het eerste doel van Rommel te zijn geweest, toen hij op 26 Mei met de Duitsch-Italiaansche formaties met de hem eigen stoutmoedigheid de operaties hervatte. Omtrent de verdere doelstellin- §en van den grooten verrassingsstrateeg ewaart men in militaire kringen in Ber lijn het stilzwijgen. Rommel, de één-man-strateeg. Men wijst er slechts op, dat Rommel .eenmans-strateeg" de figuur Duitsche bevelhebbers is, die onder de zjjn veld- Hulpakte L.O. Duitsche taal. Tekort aan leerkrachten. In de Ned. Staatscourant is opge nomen een^besluit van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming betreffende: le. Instelling van den hulpakte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der hoog- duitsche taal. 2e. Vaststelling van een reglement voor het examen ter verkrijging van die akte. Hierin wordt o.m. bepaald, dat ter voorziening in het tekort aan leerkrachten in de Duitsche taal. als gevolg van de toe voeging van het vak Duitsche taal aan het leerplan van het zevende leerjaar van scholen, voor gewoon lager onderwijs, in het jaar 1942 en'eventueel in volgende ja ren de gelegenheid zal worden gegeven tot. het afleggen van een examen ter ver krijging van een hulpakte vjtn bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der hoogduitsche taal. heersintuities onafhankelijk van alle vast gelegde plannen het sterkst daar tot ont wikkeling brehgt, waar de situatie van den slag het meest wisselvallig lijkt. Hier ligt ongetwijfeld ook het geheim van zijn z.g. verrassings-strategie. Voor Rommel*nebben getallen, strijd krachten, terreinoipstandigheden en weers- toestanden slechts in zoo verre geldigheid als zij hem de grondslagen geven voor de voorbereiding van zijn acties. Het zijn voor hem echter geen doorslaggevende bereke ningen in dpn slag zelf. Militaire deskundigen wijzen er in het bijzonder op, dat niets de verwarring, die Rommel weer eens aan den kant van den .vijand heeft aangericht, duidelijker kan be wijzen, dan de berichtgeving van den vijand sedert 26 Mei. Van uur tot uur verschil lend, toonde de Engelsche berichtendienst zich nu eens pessimistisch, dan weer opti mistisch. Alleen dit feit reeds wordt in Berlijn gezien als bewijs, dat Rommel de leiding van den. slag weer eens op supe rieure en zekere wijze in de hand heeft. •Ir - Oprichting van de Nederlandsche Oost-C ompagni?. Tusschen den Rijksminister voor de 1 "*oo- berg, en den Rijks-commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan den eenen kant en leidende Nederlandsche perse. uIkhk-ii tuit (rvuuu- vu ocurijisteven aan den anderen kant worden sedert ©enigen tijd besprekingen gevoerd over gemeen schappelijk op tc lossen economische opgaven. Deze besprekingen hebben tlians tot het volgende resultaat geleid: met het oog op samenvatting in een eenheid van alle bij werkzaamheid In de bezette Ooste lijke gebieden geïnteresseerde Nederlands che kringen uit landbouw-. Industrie, bank wereld. handwerk en luutdel is een „Nederlandsche Oost Compagnie" met zetel in Den Jiaag opgericht. Aanvangskapitaal 2.500 000 gulden. Naar uit de statuten van de maatschappij blijkt bestaat het zakelijke doel in econo mische activiteit van allerlei aard in <lo be zette oostelijke gebieden. De compagnie heeft het recht alle daarmede ln verband staande zaken en handelingen te verrich ten. De speciale eigen aard van de compagnie moet er in gezien worden, dat zij in de eer ste plaats met raad en daad. met volledlgon stgun van den staat en de Nederlandsche Bank ter beschikking staat van alle Neder landsche overnemingen en indlvidueele personen, die economisch in de bezette oos telijke gebieden werkzaam willen zijn. Voor de hierbij door haar bemiddeling verleende credieten bestaat, zoo noodig, de garantie van den staat. De compagnie is voorloopig voorzien van een aanvancskaoitaal van 2.500.000 Neder landsche guldens. Als voorzitter heeft dr. M. M. Rost van Tonningen, president der Nederlandsche Bank. zich ter beschikking gesteld van de nieuwe maatschappij. Als voorzitteV van het bestuur is F. B. J. Gips aangesteld, plaats vervangend voorzitter van den raad voor het bedrijfsleven. In den raad voor toezicht zullen toon aangevende personen uit verschillende tak ken van economie ln Nederland, benevens de burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam aangesteld worden. Met het practische werk zal terstond wor den begonnen, wanneer het voorbereidende onderzoek naar de bestaande mogelijkheden ter plaatse is geëindigd. Op uitnoodiging van den rijksminister voor de bezette oostelijke gebieden. Alfred Rosenberg, hebben de leidende 2jTederlan£- sche persoonlijkheden der compagnie in gezelschap van eenige lasthebbers van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied een studiereis naar de oos telijke gebieden ondernomen. Monopolie verleend. De Nederlandsche staatscourant bevat een drietal besluiten verband houdende met de- oprichting van de Nederlandsche Oost Com pagnie N.V. Het eerste is een besluit van den secreta ris-generaal voor bijzondere economische zaken, betreffende de verleening van een monopolie aan "de Nederlandsche Oost- Compagnie N.V., te 's-Gravenhage, ter zake Door verschillende oorzaken momenteel geringe aanvoer Binnenkort verbetering te verwachten. t (Van onzen Redacteur) De groentenschaarschte, welke zichmomenteelvoordoet, staat meer dan welke ..brandende kwestie" dan ook in het middelpunt van de publieke belangstelling. En niet ten onrechte! Wie de laatste dagen de lange files huismoeders voor de groenten- winkels heeft zien staan om te trachten een kleine hoeveelheid groenten machtig *te •worden, waarbij het dan nog meer dan eens voorkomt, dat zij na enkele uren wach ten met leege handen naar huis moet gaan, die zal begrepen hebben, dat het in dezen tijd nu ook het aardappelen- en broodrantsoen niet al te hoog genoemd kan worden, een uiterst pijnlijke aangelegenheid voor onze huisvrouwen is geworden, als zij haar gezin nu ook al geen groente meer op tafel kan brengen. We mogen in dit verband een woord van hulde aan de huisvrouw niet onthouden voor de vele moeilijkheden, die zij iederen dag te ovenvinnen heeft. Haar dageüjk- sche zorg voor het gezin is zeker niet gering en de mannen der schepping mogen dit wel eens dubbel waardeeren, inpiaats van een bedenkelijk gezicht te zetten, als de dagelijksche maaltijd wel eens niet volledige tevredenheid schenkt. Maar in dit artikel willen we ons nu eeri? bezig houden met de oorzaken, die geleid hebben tot deze tijdelijke groenten- \t te slaan op de schaarscbte zonder acht te slaan meeningen van hen, die het altijd beter weten en op' vaak ongemotiveerde wijze hun gemoed luchten. Deze groenten schaarschte heeft inderdaad verschillende oorzaken, die men onder de oogen moet zien om zich een duidelijk beeld te kunnen vormen van de moeilijkheden. Waarmede de Overheid heeft te kampen om ons volk naar behooren te kunnen voeden. In de dagelijksche persconferentie te Den Haag maakt de huidige groentenschaarschte iederen dag weer een punt van bespreking uit, waarbij bevoegde en deskundige per sonen met de feiten aantoonen, dat de hui dige moeilijkheden voortvloeien uit de weersomstandigheden, terwijl daarnaast vele boeren lijnrecht tegen de belangen de volksgemeenschap in groenten verkoch ten aan stedelingen tegen veel te lage prij zen. Derhalve is het heden afgekondigde verbod tot het vervoeren van groenten van buitengewoon groote beteekenis. De groen ten, die er momenteel zijn, behooren aan de veiling te worden afgeleverd, opdat ieder zijn rechtmatig deel daarvan zal krijgen Indien zulks niet geschiedt, dan krijgen wc den toestand, dat vele stedelingen op een houtje kunnen bijten, terwijl anderen over vloed hebben. Bovendien lijdt de groenten- winkelier bij een dergelijken gang van za ken een niet geringe schade. Onze Haagsche redacteur schrijft ons naar aanleiding van de 'gisteren gehouden bespreking in ae dagelijksche persconfe rentie ojn. het volgende: Van bevoegde Nederlandsche zijde heeft men een uiteenzetting gegeven betreffen de de oorzaken van de groentenschaarsch te waaronder ons land op het oogenblik te lijden heeft. Er is een groep van teleurge stelde Nederlanders, die den export daar voor alleen aansprakelijk stelt en er is een andere groep die een verklaring zookt in den uitzonderlijk strengen winter, die ach ter ons ligt. Zóoals altijd ligt ook thans de waarheid in het midden. Het zou dwaas heid zijn te ontkennen dat de export in deze kwestie een belangrijke rol speelt. Onze zegsman noemde echter de geruchten die daaromtrent de ronde doen voor het groot ste deel onjuist. De gevolgen van den bij zonder kouden winter doen zich eerst thans zoo deelde hij mede. in al haar scherpte gevoelen. Bloemkool en sla, die in Febru ari worden uitgeplant zijn voor het groot ste deel bevroren evenals de peen. Alles moest opnieuw uitgezaaid en geplant wor den en natuurlijk brengt dit groote ver traging mede. Na de strenge kou heeft er 5 weken een droge, lang" niet warme wind gewaaid, die ook al niet bijzonder bevorderlijk was voor een snellen groei. De aansluiting van Jgis- groenten naar groenten van den kouaen grond werd dus dit jaar volkomen gemist In dezen tijd van het jaar, aldus ging onze zegsman voort, is de groente échter altijd In normale tijden werden daarom o.m bloemkool uit Bretagne en tomaten uit Italië geimporteerd. Bovendien wordt de groentenschaarschte nog geaccentueerd door het feit, dat er veel meer groenten ge consumeerd wordt dan normaliter het ge val is omdat in vele huisgezinnen vanwege de broodrantsoeneering tweemaal warm wordt gegeten. In andere jaren werd deze periode bovendien nog gemakkelijker over brugd dank zij de conserven, die nu ook voor het grootste deel weggevallen zijn. De koude-grondproducten komen echter geleidelijk maar zeker op de markt: sla is er al. bloemkool, peultjes en peen kan men over 14 dagen verwachten, doperwten over drie weken en tuinboonen tegen het einde van deze maand. Eind Juni, zoo werd ver zekerd, Is de gToentenvoorziening weer normaal. Men lal dan toch nog mondjesmaat moe ten doen maar van een schaarschte zooals die zich thans voordoet zal dan geen sprake zijn. w De vooruitzichten van de groentenvoor- ziening van ons land werden als volgt ge kenschetst. Er is veel meer land bebouwd doch de opbrengst per H_A. is minder dan in vorige jaren tengevolge van het gebrek aan kunstmest. Over het algemeen zal de opbrengst dus niet veel meer zijn dan in normale jaren. Er wordt natuurlijk, even als altijd groente gereserveerd voor den komenden winter. Vervoersverbod voor groente. Volgens mededeeling in de Ned. Staats courant heeft de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en VIsscherU bepaald, dat het vervoeren of doen vervoe ren van warmoezerijgewassen ln de door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangewezen streken des lands is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door de centrale ontheffing is verleend. Dit besluit treedt in werking op 6 Juni 1942 en kan worden aangehaald als „Ver bod vervoer van groenten 1942"< van de uit haar doelstelling voortvloeiende werkzaamheden. Jllerbij wordt bepaald: AlH. 1. Aar» de Nederlandsche Ooert-Com- ptignio N.V.. gevestigd te s Gravenhage, wordt het recht verleend om. mot uitsluiting van ieder ander persoon of lichaam, werk zaamheden te verrichten van eiken aard op «commleoh terrein in de bezette gebieden van Oost-Europa. Art. 2. De Nederlandsche Oost-Com pagnie N.V. ts verplicht aan van staatswege verstrekte opdrachten, liggende op het ter rein van haar werkzaamheid, gevolg te ge ven. De kosten, welke voor de vennoot schap uit de uitvoering van zoodanige op drachten voortvloeien, worden haar door den staat vergoed. Art. 3. 1. Hot is aan anderen dan de in artikel 1 genoemde vennootschap verboden om zonder haar schriftelijk© toestemming werkzaam t© zijn op de wijze, als in dat ar tikel aangegeven. 2. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met het ln het vorige lid gestolde verbod,, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of mot-geldboete van ten hoogst© honderd duizend gulden, of met bolde. 3. Het felt, in hot tweed© lid strafbaar gesteld,*wordt •eschouwd ale een misdrijf. 4. Inïlien een feit strafbaar gesteld in het tweede lid, wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hein. die tot het feit opdraohit gaf of die de feitelijke leiding had hij het verbod'on han delen. Art. 4. Dit besluit treedt in werking op don dag van zijn afkondiging. Onder toezicht van den Staat. Hot tweede besluit is van de seoretaa-is- sen-generaal voor bijzondere economisch© zakon en van het departement van financiën en betreft deelneming door den staat der Nederlanden in hot kapitaal ran de op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te 's Gravenhage, en het verleenen van garanties en subsidies ten behoeve van die vennootschap. Dit besluit bepaalt het vol gende: Art. 1. De secrel.iris-generaal voor bij zondere economisch zaken wordt gemach tigd: 1. Om namens den staat der Nederlanden tot een bedrag van f 125,000 doel te nemen ïti het. kapitaal der op te richten Neder landsche Oost-OompagnLo N.V., te 's Gra venhage. 2. Om namens den staat der Nederlan den garanties te verleenen ten behoeve ram, zoomode subsidies aan de onder 1 genoem de op te richten vennootschap, ©en en arf- der voor zoover zij verhand houden met de werkzaamheid dlor. vennootschap overeen komstig haar doelstelling. Art. 2. De Nederlandsche Oost-Compagnie N.V. staat onder toezicht van den staat der Nederlanden. Dit -Toezicht wordt uitge oefend door één of meer regeerlngscom- mtosarissen, volgens nader vast te stellen richtlijnen. Art. 3. Dit besluit wordt geacht ln wer king to zijn gesteld op 6 Juni 1942. Deelneming Ned. Bank Tenslotte is nog opgenomen een besduit van de secretarissen-generaal voor bijzondere, economische zaken en van 't dep. van finan ciën, houdend© goedkeuring van uitbrei ding van den werkkring der Nederlandsche Bank met de bevoegdheid tot deelneming in het kapitaal van de op te richten Neder, landsche Oost-Compagnie X.V.. te 's Gra venhage, waarbij wordt bepaald: Art, 1. Goedgekeurd wordt, dat de werk kring van de Nedorla.ndsohe Bank wordt uitgebreid met de bevoegdheid om dee'. te nemen in het kapitaal der op te richtten Ne derlandsche Oost-Compagnie N.V.. te 's Gra venhage. Art. 2. DU besluit wordt geacht Jn wer king te zijn getreden op 6 Junt 1942. DE 100.000! Bij de heden gehouden trekking van de staatsloterij is de prijs van 100.000 gevallen op no. 4769. Eqii nieuw bankbiljet van 50.- Ontwerp van Leo Gestel. Volgens een mededeeling van de Neder landsche Bank in de Ned. Staatscourant van heden, zal £ij een nieuw model bankbiljet van ƒ50.'in omloop brengen. Omtrent het uiterlijk van dit biljet bevat de mededeeling het volgende: Op de voorzijde staat de teks't ..De Neder landsche Bank betaalt aan toonder vijftig gulden". De woorden „De Nederlandsche Bank" zijn, licht uitgespaard, in een don kerbruinen balk geplaatst. De overige woor den van den tekst zijn, evenals het getal „50" ter weerszij dén van dezen balk, in donkerbruine kleur gedrukt. Verder is het getal „50'.' licht uitgespaard, in het midden onder den tekst en rechts en links onderaan in geguHlocheerde donker bruine rozetten aangebracht. De linkerhelft van het biljet toont in donkere kleur de gravure van een vrouwenportret naar het schilderij „De Oestereetster" van Jan Steen, terwijl hetzelfde portret in lichtere, rood bruine tinten, op de rechteriielft van het biljet in spiegelbeeld is weergegeven. De portretten steken af tegen een Echten ge- lijkmatigen geguillocheerden achtergrond in bruine en grijze kleuren, waarvan de struc tuur zich, met vrijlating van een onbedrukt vak voor het watermerk, naar alle zijden tot de randen van het biljet voorzet. De handteekeningen van den president en van den secretaris zijn respectievelijk rechts en links onder de portretten geplaatst. In het midden van de achterzijde van het biljet is in donkerbruine kleur een gravure afgedrukt, voorstellende een win terlandschap naar een schilderij van Van Ostade. De gravure is omsloten door een ornamentale omlijsting in dezelfde kleur. Aan den bovenkant van het onbedrukte vak staan dc namen van de drukkers. Joh. Enschede en Zonen, en van den ontwerper, Leo Gestel, vermeld. De biljetten zijn gedrukt op licht room kleurig getint papier van"ongeveer 165*"* gedateerd van 2 Januari 1941 af. 94 aan en f

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1