ff „Zij" maakte de verkeering af... STADSNIEUWS DE SPROOKJES VAN GRIMM Toen stak „hij" heur haar in brand. En zij bluschten het samen. „Als rij mij niet neemt, dan ral ik we! zorgen, dat een ander geen zin in haar zal hebben"'. Dat waren de woor den, welke de 35-jarige buffetchef M. T. uit Soesterberg uitte toen zijn ex-verloofde mej. M. A. W. hein te kennen had gegeven, dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Voordat het zoover was gekomen, had den zich ecJiler al verschillende dra ma's afgespeeld. De buffetchef was nog getrouwd, toen hij liefde" opvatte voor mej. W. en zijn liefde voor haar bracht hem zoover, dat hij bosloot van zijn eigen vrouw te scheiden. Maar dat ging het meisje W. te ver, want zij vond M. T. wel aardig maar had nim mer de bedoeling met hem in het huwelijk te treden. En zoo kwam de eene moeilijk heid na de andere. -Het meisje ging zich met andere npannen ophouden en dat zette zeer veel kwaad bloed bij den buffetchef. Telkens en telkens wilde hij weer met het meisje in contact komen, ook nog toen de verloving door haar al geruinien tijd was verbroken. Maar dat lukte niet al te best. toodat M. T. met steeds Boozere plannen ging rondloopen. Het was 21 April van dit jaar dat hij naar weer eens opzocht in een verpleeghuis te Leusden, waar he< meisje verpleegster was. Hij verzocht -toen drin gend haar nog eenmaal te mogen spreken. Dien avond kon de verpleegster zich echter onmogelijk vrijmaken, maar zij zegde toe haar ex-verloófde den volgenden avond te woord te staan. Enkiat gebeurde ook, doch hei gesprek in een park te Leusden verdiep niet al te best. Want op een gegeven moment nam de buffetchef een fleschje benzine, liet dat leegloopen over het baar van het meisje en voordat het arme kind kon wegloopen had hij er ook al zün sigarettenaansteker bijgehouden, zoo- dat zij ip een minimum van tjjd in lichter laaie stond. Het meisje schreeuwde moord en brand en hier door werd de buffetchef ook angstig. Samen deden zij alles om de vlam men te dooven hetgeen dan ook ge lukte. doch niet dan ten koste van eriv-/ stige brandwonden aan hoofd en han den van het meisje. Gistermorgen had M. T. zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden. Hij erkende het hem ten laste gelegde doch merkte op, dat ook hij brandwonden had opgeloopen. Op een vraag van den presi dent, waarom verdachte niet een schaar in zijn zak had geloopen antwoordde hij dat hij eerst het haar van zijn ex-verloofde had willen afknippen. De officier van justitie., mr.* Rooyaards, achtte hetgeen terd. heeft misdreven zeer ernstig. Nu is het nog betrekkelijk goed afgeloopen. aldus spr., maar het meisje had ook levend kunnen verbranden. In verband met den ernst van het" ge pleegde feit eischte de officier een gevan genisstraf voor den tijd van één jaar. De rechtbank zal heden over veertien dagen uitspraak doen. I N.S.V.-yacantiekinderen goed in Duitschlaiid aangekomen. Naar wij telefonisch van den N.S.V.- dienst Stuttgart vernemen, heeft de extra- trein van de N.S.V. uit Den Haag met 700 vacantiekinderen geheel volgens het reis plan en zonder oponthoud de bestemmings plaats in de Gouw Wurttemberg—Hohen- zollern met het einddoel Tuttlingen bereikt. De kinderen hebben de reis goed vol bracht en zijn door hun pleegouders in Schwaben hartelijk ontvangen. VALSCHE GERUCHTEN" OMTRENT VERMISTEN KNAAP. In verband met liet feit, dat valsche ge ruchten ln omloop zijn als zou de 11-jarige Hans van der Poel, die sinds Woensdag j.l. te Hilversum wordt vermist, vennoord ln het Spanderswoud zijn gevonden, verzoekt de politic ons mede te deelen, dat ondanks de ijverige nasporingen nog geen spoor van den knaap is gevonden. Reeds meer dan honderd vrijwilligers o.a. W.A. en Nat. Jeugdstorm stonden de politie bij het zoeken, in bosch en heide ter zijde, terwijl steeds meer personen hun hulp komen aanbieden. Tot nu toe zijn grondig doorzocht het Spanderswoud. Cor- verbosch, de Craloosche heide, Utrecht sche heide en Heideheuvel en omgeving, terwijl gedregd is in de nieuwe haven. Tot nu toe Is echter nog geen spoor, noch van den jongen, noch van diens fiets ontdekt. De nasporingen worden intusschen met volle kracht voortgezet. Heden werd o.m. gedregd in de vijvers, terwijl een aantal technische ambtenaren, collega's van den vader van den vermiste, eveneens gisteren in bosch en heide zochten, vooralsnog ech ter zonder resultaat. VERKOOP EN AFLEVERING VAN GENERATORBLOKJES. De directeur van het rijksbureau voor hout heeft aan de fabrikanten en weder- verkoopers van houtblokjes voor gasgene ratoren een circulaire doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend: Met ingang van 15 Juni 1942 is het ver- koopen en afleveren van generatorblokjes aan verbruikers verboden, tenzij tegen af- Ïifte van bonnen van vastgesteld model en ot geen grooter hoeveelheid dan op de- bonnen vermeld. V Alle verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van diegenen, die een vergunning bezitten om de ~d«or hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te ver vaardigen of te doen vervaardigen, dienen zich ter verkrijging van de vereischte -be scheiden-tot het koopen en in ontvangst nemen van generatorbiokjes te wenden tot den rijksinspecteur van het. verkeer, 'in wiens rayon zij woonachtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni 1942 geen genera tor blokjes meer verkoopen en/of afleveren dan togen ontvangst van de vastgestelde beècheiden. Fabrikanten mogen met ingang van ge noemden datum generatorbiokjes uitslui tend verkoopen en afleveren aan weder verkoopers op een toewijzing, afgegeven door het rijksbureau voor hout en tot geen grootere hoeveelheid dan in deze toewij zing vermeld. Niet nakoming van deze voorwaarden is strafbaar. Dé moord in <le Balistraat Ic Amsterdam. Verdachte in liooger beroep wederom tot 15 ja\r veroordeeld. Hel gerechtshof te Amsterdam, ge presideerd door mr. Van der Does de WilleboLs, heeft vandaag in hooger be roep de zaak behandeld tegen den 53- jaritfen monteur J. C. Sonderman, die in Mei van het vorig jaar zijn vrouw vermoordde en liet lijk in stukken sneed en deswege door de rechtbank te Amsterdam tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld werd. De man was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen, zooals hij thans mede deelde, omdat hij zijn straf te hoog. vond. Hy had n.l. zoo beweerde hij> niet de be doeling gehad zijn vrouw te dooden, doch hij had slechts in drift gehandeld. Uitvoerig werd de afschuwelijke geschie denis van den moord nagegaan. De man bleef bij zijn vroegere verklaringen? Hij was in drift ontstoken, omdat de vrouw hem een klap had gegeven. Het rapport, dat den verdachte schetste als een onbe wogen, koele en cynische man, "kwam tot de conclusie dat hier geen sprake is van verminderde toerekeningsvatbaarheid. De procureur-generaal mr. J. Versteeg, zeide bij zijn requisitoir dat men de dag vaarding niet kan lezen zonder van af schuw vervuld te worden. Deze man ech ter blijft bij een rustige ontkenning van moord en wil zelfs trachten den doodslag te ontkennen. Hij stelt het voor alsof hij wat Onvoorzichtig is geweest in zijn drift. Alles wijst echter op de welbekende be doeling zich van haar te ontdoen. De procureur-generaal vereengide zich geheel met de zienswijze van de rechtbank en vroeg bevestiging van de straf en ver oordeeling tot vijftien jaar gevangenis straf. De verdediger mr. H. Keune, pleitte cle mentie. .Het hof zal op Dinsdag 23 Juni vonnis wijzen. Arbeidsfront en tuberculose bestrijding. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: Voor leden van het Nederlandsche Ar beidsfront bestaat na een jaar lidmaatschap de mogelijkheid tot het verkrijgen van t.b.c.-ondersteuningen. Deze \fcoraen gege ven in den vorm van een tegemoetkoming in de kosten van sanatorium-verpleging. vergoeding voor versterkende middelen, extra-voeding, al of niet in vereeniging met hulp in de huishouding bij thuis-ver- pleging. Verder ondersteuning voor de aan schaffing van noodzakelijk ondergoed, voor de bestrijding van reiskosten bij autover voer van een patient, terwijl ook bij be zoeken van huisgenooten aan het sanato rium en soortgelijke omstandigheden gelde lijke vergoedingen door het N. A. F. zullen worden gegeven. Deze" ondersteuningen, welke het karak ter dragen van een bestrijding van de tu- berculbse, en datvin den ruimsten zin, doen zien, dat de taak die bet Nederlandsche Arbeidsfront hiermee op zich genomen heeft, wederom ver gaat buiten de enge grenzen van de vakorganisatie. Het bestrij den van een gevreesde kwaal als de tu berculose is meer dan een groepsbelang, tiet is een volksbelang. Dat het Nederland sche Arbeidsfront direct en indirect dit volksbelang dient, is een noodzakelijk ge volg van de plaats, die het Nederlandsche Arbeidsfront kinnen de volksgemeenschap innéèmt. In het bijzonder geldt dit waar het de bestrijding betreft van een kwaal, die, zij het in mindere mate dan voorheen, de volksgezondheid bedreigt Ieder, die als werker lid wordt van het N. A. F. draagt door zijn lidmaatschap er toe bij, dezen strijd tot eén goed einde te brengen. Iedere aansporing is hier verder,over bodig. Wie zijn taak kent, is lid van het Nederiandsche Arbeidsfront. >aê% DE WEENSCHE STAATSOPERA., In verband met een wijziging in het speelplan van ce Weensche Staatsopera moet de gastreis welke van 19 tot 25 Juni in Nederland zou worden gehouden door het ballet van deze opera, vervallen. De tijd voor een andere reis is nog niet vastgesteld. EXTRA-BLIDRAGE VOOR HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. De bijdrage van de gemeenteen het voor het seizoen 19411942 door de N.V. Het Concertgebouw geraamde tekort werd in December 1941 bepaald op ten hoogste f 100.500. Blijkens de voorloopige rekening is er thans nog een tekort van ongeveer f 100.000. In verband hiermede heeft het rü'k zich bereid verklaard, ter voorziening het tekort, een bedjrag van f 32.000 ter beschikking van het concertgebouw te stellen, mits de gemeente de somma van f 48.000 voor haar rekening neemt. Aan dit verzoek zal thans door de gemeente worden voldaan. Het overblijvende gedeelte van f20.000 zal op de rekening van het con certgebouw voor het seizoen 1942—1943 ZIJ MAAKTEN HET MOGELIJK Zij maakten het mogelijk, al die duizen den Nederlanders, die trouw hiin bijdrage stortten voor de Nederlandsche Ambulance. Zij maakten het mogelijk. dat er thans een, volledig uitgeruste hulpexpeditie aan het Oostfront slaat, die hulp kan bieden aan de gewonde strijders. 1 Maar zij maakten en maken het ook mo- ;elijk, dat die hulpexpeditie baar taak op Ie meest effectieve wijze kan verrichten. Immers het is al lang geen geheim meer, dat die hulpexpeditie naar taak op de frieest effectieve wijze kan verrichten. Im mers het is al lang geen geheim meer. dat de Nederlandsche Ambulance de beste is die ooit door ons land werd uitgezonden. Het ontbreekt den manschappen en kien medici aan biets. Laat. dat zoo blijven. Blijft daarom 'de Nederlandsche Ambu lance steunen, juist nu. nu zy te velde staat en nu er zoo véél geld noodig is. Stort daarom uw bijdrage op giroreke ning 87600 Nederlanclsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22. 's Gravenhage. AGENDA WOENSDAG 10 JUNI Gom. Concertzaal: Bok«'.vcd«taijdcn, 7 Pataoe: „Jenny als detective" 2. 6.30 en 8,*f> uur. laixor Theabec: „Truxa". 2.30, 6.30 en, 8.45 uur. Remibramd/t Theater: „Qunx do Brokken piloot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. lArams nats Theater: „Pour 10 Merite", 2.30, 6.30 en 8.45 uiuir. Atovilac: Do-orloon>ertiicke - loomst et Ung. DONDERDAG 11 JUNI Cam. Coin centzaal: tweede zo i mei-concert H. O. V. Solist L. Ponse. plan©. 7.30 uur. Groote Kerk. OrgelbespellÏJic 3-4 uuir, .Bioscopen: middag- en avond-voorstel- Ifelgen W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudowyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport cn stad A. Ovenneer, Heemstede. Buitenland: X. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Ham Bonenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort Nieuw- en reportage voor Velsen cn omgeving: i j. an Saarsel, IJmuiden. Steeds- weer zien wtj hoe opbouwende arbeid voor ons, volk. wordt: verstoord door onderaardsch gewroet van gehei me machten. De S. S. speurt elke onder mijnenden arbeid en roeit de wroeters uit. Strijdt mede tegen de geheime organi saties der vrijmetselaren. Treedt in de rijen der Nederlandsche S. S. Verzorging van Ned. arbeiders in Duitschland. Wie zijn de verbindingsmannen. De hoofdzetel van het Nederlandsche Arbeids front ln Duitschland is gevestigd te Berlijn. De leider is F. .van der Veen. Zijn plaatsvervanger is Boender. Het centraal-bureau is gevestigd té Berlijn. Neue Grünstrassc 10. Eventueele brie- en vanuit Nederland zijn te richten aan de •Verbindungsstelle der Niedertóndischen Ar- beitsfront in der Deutschen Arbeitsfront". Het centraal-bureau beschikt over een afdee- Ung sociale en een voor cultureele zaken. Wanneer de Nederlandsche werkers in Duitsch land in moeilijkheden verkeeren of inlichtingen wenschen. fnoeten zij dit meedeelen aan den be- treffenden Nederlandschen verbindingsman der Deutsche Arbeitsfront in hun gouw. Ook in Ne derland gevestigden zullen bij deze gouwver- blndingsmannén nimmer tevergeefs om raad of hulp aankloppen. Deze verbindingsmannen zijn dus Nederlanders. De namen en adressen van deze raadgevers zijn: 1). Voor de gouw Kurhessen, Thuringen en Wüizburg H. Bakker. Gauwaltung der DAF, Kassei. 2). Voor de gouw Sleeswljk-Holsteln, Hamburg en Mecklenburg J. Brink. Gauwaltung der DAF. Hamburg I, Besenbinderhof 68. parterre (telefoon 241481 toestel 587). 3). Voor de gouw Neder-Silezië, Opper-Silezië, Weenen. Neder-Donau. Opper-Donau, Salzburg, Tyrol J. C. Kruyff, Gauwaltung der DAF, Weenen I. Fleischmarkt 22/41. 4). Voor de gouw Hannover-Zuid, Brunswijk, Hannover-Oost. G. van Oosterum. Gauwal tung der DAF. Hannover, Nicolalstrasse 7 (tele foon 52261. toestel 156). 5). Voor de gouw Wesei»Ems C. L. E. Paar de k a m p, Gauwaltung der DAF, Oldenburg. 6). Voor de gouw Westfale-Zuid, Westfalen-Noord, Essen M. Planting. Gauwaltung der DAF, -Essen (telefoon 52141, toestel 383). 7) Voor de gouw Dusseldorp, Keulen-Aken. Moezelland S. Planting. Gauwaltung der DAF. Keulen. An den Domimkanern 2. 8). Voor de gouw Beiersche Oostmark, Augs burg, Bayreuth, Neurenberg, Sudetengouw A. S c h 1 k s, Gauwaltung der DAF. Munchen, Ka- rollnenplatz 6, (telefoon 28106). 9). Voor de gouw Berlijn-Brandenburg L, J. Stakenburg. Gauwaltung der DAF. Berlijn SC 16. Michaelkirchplatz 1/4, (telefoon 670013, toe stel 274). Dantzig, Oostprutsen D, J. Velderman, Gau waltung der DAF, Maagdjenburg, Ratswaageplatz 1/4 (telefoon 23881). 11). Voor de Karlsruhe, Beiersche Palts, Hes- sen-Nassau, Wurttemberg J. H Verhoe ff, Gauwaltung der DAF, Frankfort a. M., (tele foon 20024 toestel 173). Bovendien is voor de Nederlandsche schippers in Duitschland nog een bijzondere vertrouwens man J. Makking, Gauwaltung der DAF. Duisburg-RUhrort, Dammstrasse 29. Echter is er ook nog een verbindingsvrouw. Of liever een verbindingsjuffrouwv n.l. mej. D. de Jong. Gauwaltung der DAF. Dusseldorp. Strom- asse 9 (telefoon 10951): zij waakt voor.de stof- larTdsche meisjes te werk zijn gesteld. In dringeitde gevallen kunnen Nederlanders zich dus tot deze vertrouwenslieden wenden, eventueel over het plaatselijk arbeidsbureau. Bij plotseling optredende ernstige ongesteld heid. waarbij het ergste moet worden gevreesd moeten de familieleden in Nederland zich echter steeds tot het plaatselijk arbeidsbureau wenden, dat de betrokken Nederlanders in Duitschland dan telegrafisch of telefonisch, al of niet over de vertrouwenslieden terugroept. (De familieleden zullen goed doen dit bericht uit te knippen en te bewaren). Red. KEURING VOOR DE. WAFFEN SS EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND 'f-GRAVENHAGE, 4 Juni. De aanmel ding van vrijwilligers voor de Wafi'en SS en het Vrijwilligers Legioen Nederland, alsmede de keuring zal geschieden: 12 Juni '42, 10 uur, Den Haag, cafe Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 16.00 uur: Rotterdam. Deutsches Haus. 13 Juni, 10.00 uur. Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 15 Juni, 10.00 uur: Tilburg, Werklieden- vereeniging. Tuinstraat 68. 16.00 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruis straat. 16 Juni. 10.00 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61. 16.00 uur: Arnhem, Weberstraat 16 b. 17 Junf." 10.00 uur: Amersfoort, Polizei- liches Durchgang$lager, Appelweg. 16.00 uur: Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 18 Juni, 10.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 16.00 uur: Meppel, Hotel Westerbeek. Woldstraat. 19 Juni, 11.00 uur: Gsoningen, Concert huis. Poelestraat. 16.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 Juni, 10.00 uur: Amsterdam, Sehule, Iepenweg 13. 16.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Personeelsbijeenkomst Provinciale Griffie. Dezer dagen werd in het Gouvernements gebouw in aansluiting op die van 25 April 1942, waarin de Commissaris der Provincie, Mr. A. J. Backer het woord voerde, een bijeenkomst gehouden voor het personeel, dat ter Provinciale Griffie werkzaam is. De Commissaris leidde den spreker, Mr. H. J. van Urk. in met een verwijzing naar diens speciale bekendheid op het gebied van het ambtenarenrecht, zoomede naar den wensen orri de ambtenaren der Provincie nader te doordringen van de groote beteekenis der revolutie, die zich ook hier te lande vol trekt. De heer vajri Urk zette als vertegenwoor diger Van het Nederlandsche Arbeidsfront uiteen, dat ook de ambtenaar niet ter zijde kan blijven staan, maar aan zijn volk v'er^. plicht is zich rekenschap te geven van de gevolgen, die de veranderingen van dezen tijd ook voor hem zullen hebben. Elk, die zijn houding van afwijzen laat varen en oogenblik, ondernam een korte sprint, een vrij Nederland mogelijk wordt. Men rekene er niet op zonder meer geborgen te zijn in zijn bestaande positie met alle vei ligheden, door den ouden tijd daaraan ver bonden. Nieuwe wegen zullen moeten wor den ingeslagen, waarbij het één arbeids gemeenschap zal zijn, die allen omvat. Nieuwe vormen zullen daarbij ten dienste staan, die men niet zal kunnen verwaar- loozen, zonder zichzelf buiten de gemeen schap te plaatsen. Spreker eindigde zijn betoog met een beroep op aller steun: „Kom over en help ons!" De heer Backer sloot de bijeenkomst, die werd bijgewoond door den heer Lüttgen. als vertegenwoordiger van den Gevol machtigde van den Rijkscommissaris en den heer Funckler als Provinciaal leider van het Arbeidsfront, met een, dringend appèl op de gevoelens, die voor- en tegen- kituatie overzien. Ook zij nam een sprint en Met bijeenkomsten als deze zal worden doorgegaan, omdat men het Provinciaal personeel niet onkundig mag laten van de belangrijke vraagstukken van dezen dag. Uitreiking distributiebescheiden /oor de uitreiking van distributiebeschci, den is het morgen, Donderdag, de beurt aan de letters W, X en IJ. CONCERT DANTE ALIGHIERI. Het concert, dat onder auspiciën van de vereeniging Dante Alighieri in „De Kerk uil" gegeven zou wórden, moest door om standigheden worden uitgesteld. Het zal thans plaatsvinden op Vrijdag 12 Juni a.s., om halfacht in „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 21. PERSONALIA. Geslaagd voor het Tesselschade-diplomö (hulp der moeder) de dames M. Snel en E. Kaufman alhier. ORGELBESPELING. Het programma van de orgeltoespeling In de Groote Kerk op Donderdag 11 Juni 1942 des na middags van 3—4 uur, door den stadsorganist luidt: 1. Fantasie C kl. t. j. s. Bach 2. Suite du premier ton L. N. Clerambaiat Grand plein jeu Fugue Duo Trio Basse et Dessus de trompette en dlalogeu Récits de cromorne et de cornet, sèparé, en dialogue Dialogue sur les grands jeux. 3. Cantabllé c, Franck 4. Improvisation c. Salnl-Saens 5. Chant pastoral Th. Dubois tf. Fête-Dleu (op verzoek) H. Andriessen FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren het volgende faillissement uitgesproken: E. Constant, meubelmaker, wonende te Wor- merveer, Houtkgde no. 18, Curator Mr. A G H H. Roeffcn te Aalsmeer; Rechter-Commtssans Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: N. Henneman, tuinder, wonende destijds te Heemskerk. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem;Jof. F. Aernout, vroeger wonende te Heemstede en Amsterdam, Curator Mr. J. H. J Simons te Haarlem. JONGENS STALEN POttTESIONNAIE UIT l'TETSTASOH. Twee Jomger.s uit IJmulden-Oost onder namen een reisje naar Haarlem cn namen uit een fietstasch een port e man na ie met vijfiMem gul den weg, waarmee zij muu* hun woonplaats terugkeerden. Daar kochten zij speelgoed en snoeperij, waarna de porto- monnaie onder een hoop steenen werd ver stopt. Nadat aangifte vam de vermissing' van de portem.oin.naie was gedaan, wist de politie d.e jeugdige diievem op 4e sporen. Een politiehond vond de weggestopte portemon nale terug. DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1942. Voor bovengenoemde wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: w. de Jong wint van Aebe de Jong: Yme de Jong remise met W, de Jong Eerste klasse: J. J. Hoim remise met W. Di.ik- hof: I. Ri9seeuw remise met A. Fasol; Nico Blom' J. Phllippo afgebroken. Haarlemsche Damclub. De clubkampioenschappen werden voortgezet met de volgende resultaten: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van K. Olij. Tweede klasse: A. Blom wint van X. Merts; P. van Dijk wint van A Blom Zomer wedstrijden: H. L. Philippo wint van J. J. Zalm; Chr. Gerritsen wint van L. Kisch; A. J. Verwoerdt wint van P. L. Schrijnemakers; J. j. Holm wint van A. Pimentel; F. Akersloot win' van J. M. Rutgers; A. Smit wint van C. B. de Laat; G. Bakker wint vqm A. Blom; G. Bakker wint van G. J. Steenkist; A. J. Verwoerdt wint van J. J. Zalm: G. J. Steenkist wint van P. van Dijk: J. B, Sluiter Jr. wint van G. J. Steenkist; G. van Es wint van' A. J. Oremus. Links: General-Arbeitsführer Bethmann, «encraal-Arbeidsleider de Bock en ir. Huygen, secretaris-generaal der N. S. B„ inspecteeren de manschappen der N. S B.. die vrijwillig naar het Oostfront vertrekken. Heukels-Valks-Pax Holland-c Rechts: De Fuhrer op Finschen bodem. Adolf Hitler biedt den opperbevelhebber der Finsche strijdkrachten Maarschalk Mannerheim ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag de gelukwenschen van het Duitsche volk aan. Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c. H. J. Lizé. (cliché arhlef) Windhond was bazenvanger Thans rent hij op velden en in het Heemstcedsche Sportpark. „Het houden van windhondenrennen moet niet alleen uit een sportief oogpunt bekeken worden, doch ook dient aandacht besteed te worden aan hel feit. dat deze honden, zooals van ouds willen rennen en dan bicden wedstrijden en oefeningen daartoe goede gelegenheden", vertelde ons de heer H. J. Lizé uit Heemstede, die Zondag 28 Juni als algemeen leider zal optreden bij de windhondenrace, in het Heemsteedschc Sportpark. Dergelijke wedstrijden zijn voor Haarlem iets nieuws en daarom hebben wij ons in verbinding gesteld met den heer Lizé. die door zijn voor zitterschap van de Alkmaarsche Windhonden Renvereeniglng, een bekende persoonlijkheid is geworden en op vele wedstrijden met zijn hon den deelneemt. .Vroeger werd de hazewindhond gebruikt voor de lange jacht en menig oud jager kan vertel len, welk een prachtige hazenvanger de haze windhond (greyhound) voor de lange jacht was. Het aantal hazen, dat de honden bemachtigde, nam zoodanige afmetingen aan. dat er een gevaar bestond voor het uitroeien van den hazenstapel. Daarom greep de overheid ongeveer vijf en twin tig jaar geleden in en vaardigde een verbod uit voor deelneming van hazewindhonden aan de lange jacht. De hond kwam dus als het ware zonder emplooi, doch in Amerika kwam men op het idee de honden achter een kunsthaas te laten rennen. Spoedig was een windhondenren ee ge beurtenis van beteekenis. omdat het publiek de dieren met een machtig temperament zag strij den om het bezit- van de kunsthaas. Bovendien kon naar hartelust worden gewed en de sport werd dan ook een groote concurrent van de paardensport. Land na land stelde belang in deze •an sport en in het bijzonder Engeland. In Londen b.v. bezochten op avonden in de week evenveel bezoekers de stadions als in ons land internationalen voetbalwedstrijd." Het is typisch, hoe deze sport is ontstaan. Het Haarlemsche pu bliek weet nog weinig van de honden. Hoe kan het een windnon deuren belangwekkend vinden? ..Dat is toch betrek kelijk eenvoudig, want voor een wedstrijd be gint, loopen slippers ln keurige overalls langs de tribune en toonen de deelnemende hon den. Door een luid spreker wordt een be schouwing gegeven van eiken renhond en ook worden in het pro gramma gegevens me degedeeld v^n resultaten van vroegere wed strijden". Hoe kunnen honden op een voetbalveld een topsnelheid bereiken? ,,De honden rennen op een baan, welke den vorm heeft van een ei en een lengte heeft van ongeveer 350 meter. Zij worden uit een hok los gelaten en moeten dan een kunsthaas volgen, welke in beweging wordt gebracht. In de boch ten ontstaat natuurlijk een verlies aan snelheid, maar toch kan geen wielrenner, hardlooper of paard aan de snelheid van een hond niet tippen, want een gang van vijf en vijftig a zestig kilo meter is normaal. Een groote attractie is verder, dat honden over hindernissen springen en het ls een lust voor de oogen. de honden sprongen te zien maken van tien twaalf meter". Zou invoering van den totalisator voor de windhondenrennen concurrentie aandoen aan de paardensport? ..Neen, positief niet, want de goedkoope ex ploitatie zou het mogelijk maken in verschil lende steden, zooals Amsterdam, Rotterdam, Haarlem. Utrecht e. a. waar geen paardencourses gehouden worden, windhondenrensport populair te maken, zonder belemmering uit te oefenen op de ontwikkeling van de paardensport en het pu bliek zou hierdoor zeer dankbaar gestemd zijn." Welke waarde hebben de renhonden? ,,Dai loopt sterk uiteen, maar wij hebben in Nederland eenige renhonden, welke een waarde hebben van f 1000 tot f 1500. Op het oogenblik wordt prachtig snel materiaal gefokt en in Belgié b.v. betalen liefhebbers groote bedragen". En wat brengen de wedstrijden van 28 Juni?, vroegen wij tenslotte. „Het is te verwachten, dat den bezoekers 'n interessante middag wacht, dank bij het feil, dat de snelste Nederlandsche honden aan de stait zullen verschijnen, Nadere mededeelingen zullen hierover nog bekend worden gemaakt". VOETBAL D.O.S. ONTVANGT R.C.H. Voor Zondag a.s. is vastgesteld de laatste promotiewedstrijd eerste klasse, district 1 tusschen D O.S. en R C.H. Weliswaar heeft de wedstrijd geen belang, doch de Utrechte naren stellen er prijs op te spelen. HAARLEMSCH ELFTAL TEGEN STORM VOGELS WORDT, GEWIJZIGD. Aangezien voor R.C.H. een wedstrijd tegen D.O.S. is vastgesteld, hebben Hanse en Bies- brouck moeten bedanken als spelers van het Haarlemsch elftal, dat Zandag a.s. een jubi leumwedstrijd tegen Stormvogels speelt. Ook de drie reserves van de Racing kunnen niet opgesteld, worden, daar R.C.H. volledig den strijd tegèn D.O.S. moet aanbinden. WEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". Haarlem heeft nog geen sintelbaan, zoodat voorloopig geen belangrijke athletiekwedstrij- den tegemoet gezien kunnen worden. De JI.A.V. „Haarlem" blijft echter actief en neemt aan wedstrijden deel. Zondag 12 Juli komen de leden op het terrein aan den Rijks straatweg bijeen, om onderlinge wedstrijden te houden. HAAGSCH ELFTAL TEGEN HAARLEM. Het elftal van de afdeeling Den Haag, dat Zondag a.s. den strijd zal aanbinden tegen.het elftal van de afdeeling Haarlem, is als volgt sa mengesteld Doel: Schippers (CWP): achter: Caspers (Zuid- Holland) en Kooyman (HPSV); midden: Van Asten (KRVC). Van Beekum (Zuid-Holland) en Van der Wal (HPSV); vóór: Aalst (HPSV). Pronk (HPSV). Van Dijk (Spoorwegen). Van Ditmars (DHC) en Ellas (FZC). BOKSEN KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLI.AND. Bij de voortgezette wedstrijden om de kam pioenschappen van Noord-Holland amateurs te Amsterdam werd Hoogstraten welterkampioen. WATERPOLO WEDSTRIJDEN VAN D. W. R. Hedenavond worden in de zweminrichting aan de Hoötvaart drie wedstrijden gehouden van de Waterratten. Om halfacht komt S. V. H. tegen de heerenploeg van D. W. R.; om acht uur volgt D. W. R. 2—A. D. Z. 2 (dajnes) en tot besluit D. W. R.—A. D. z. (dames). SUCCES VOOR „HAARLEM". „Haarlem" opende Dinsdag de competitie tegen Neptunus en behaalde een fi0 overwinning. De dames van Haarlem bonden den strijd aan tegen Meeuwen; het resultaat was een 3—3 spel. De wedstrijd StarY eindigde in een 60 over winning voor de Amsterdammers. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart lioevecUi. Anrdapp. 2!)A Aard. l'A kS- 13 Aardapp. 29B Aard. 'A kg. 13 Bloem («eb. 301,305 Algem. J DU gr. 13 brood) 309, 313 Algem. 100 gr. 13 Boter ?9 Boter 12a gr. 14 Boter (titarg.) 29 Vet 125 gr. 14 Brands lol f. 01 t/m 05 BV Brand. 1 eonh. 31 Brood 29A Broed 400 gr. 13 Brood 29B Brood 50 gr. 13 Chocolade 20 2S Versn. 1J)0 gr. 13 Cigarillos 33. 3-1 Tabak 10 st. 13 Gort 311 Algem. 250 gr. 13 Havermout (peulvruchten) 307 Algem. 250 gr. 13 Juin (suiker) 303 Algem. 500 gr. 13 Kaas 298, 302. 306 Algem. 100 gr. 13 Kaas 310, 314*'Algem. 100 gr. 13 Kofficsurr. 288 Algem. 250 gr. 13 -Maïzena(vorm.) 315 Algem. 100 gr. 13 .Marg. (bot.) 29 Vet 125 gr. 14 Melk 26 t/m 29A Mellc S'A L. 13 Melk 2 6 t/m 29B Melk 1$ L. 13 Petroleum 16 Petr. 2 L. 13 Penlvr. (haver mout) 307 Algem. 250 gr. 13 Rijst 4-17. 4-18 Reserve 250 gr. 13 Scheerzeep - U Text, (m.)50 gr. 31 Sigaretten 33, 34 Tabak 20 st. 13 Sigaren 33, 34 Tabak 5 st. 13 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Reserve 400 gr. 13 -Siiiunsapp. 4-19 Reserve 250 gr. 13 Suikerwerk 27. 2S Versn. 100 gr. 13 Suiker 299 Algem. 1 kg. 13 Suiker (jam) 303 Algem. 250 gr. 13 Tabak 33, 34 Tabak 25 gr. 13 Toiletzeep K Tolletz. 75 gr. 30 Vermicelli (maï zena) 315 Algem. 100 gr. 13 Vet (boter) 29 Vet 100 gr. 13 Vlecseli 29A Vleesch lOOgr. 13 Vlecsch 29B Vleesch 25 gr. 13 Zeep G, H, I. J. K, Zeep 90 a 4.gr. 30 Zeep 211, 228, 272 Zeep 90 a 450 gr. 30 Zeep 293, 300 Zeep 90 a 450 gr. 30 Ju: Ju: Ju; Ju: hei GEVONDEN VOORWERPEN. Achterlicht. Bureau van Politie, Smedestraa! 9; autoped, van Til, Sperwerstraat 37-, aschbak- je. Gerzon, Gr. Houtstraat 5460; boek. Anker, Dorreboomstraat 7; brache. Gerzon. Gr. Hout- aat 5460: geldsbedrag. Jansen. If. J. Koene» aat 9; geldsbedrag, v. d. Haak, Nagtzaamstraai 48; handschoenen. Belgaatds, 2e Zuid Polder straat 62; handschoenen. Gerzon. Gr. Houtstraè 54—60; lapje, Gerzon. Gr. Houtsttaat 5460; muti Booms. Spaarnoogs'.raat 23; portemonnale me inh., Zoetinga. Lijsterstraat 41: portemonnale m Itih.. van Essen, van Oosten de Bruynstraat W; ring, van Dun. Centaurusstraat 17; riem. de Bil Arnoldystraat 7. rozenkrans. Bouwman. Wouwen manstraat 27 zwart; riempje. Gerzon, Gr. Hout straat 54—60; schoen. Assendelft, Popelingstraj! 1 B; sleutels. Bureau van Politie. Sinedestraat J; taschje, Booms, Spaarnoogstraat 23; taschje (rij wiel. Visscher. Resedastra.t 37; tasschen._Geran Gr. Houtstraat 5460; wanten, Gerzon. Gr. Ifout- aat 54—60; zwempak, met handdoek, Neid- höfel, Kijkduinstraat 13. Boekhandel H. de Vries vraagt Uw aandacht voor Volledige Uitgave, bevatt. 200 sprookjes en 10 kinderlegenden, voorzien van aan- teekeningen en verlicht door ANT0>' PIECK, met 18 groote platen, waarvan! in kleurendruk en 150 illustraties tus schen de tekst. Gebonden in prachtband slechts 6.2t Jacobijnestr. 3 - Ged. Oude Gracht 27-2"i Telefoon 10785. Haarlem. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 11 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N .O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8,30 Rococo-octet eit gramofoonmuziek. 9.15 Vogr de hulsvrouw. 9 20 Gramofoonmuziek. 9.30 Amusementsorkest, het kleine Omroepmannenkoor en solisten (opa). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 Klaas van Beeek en zijn orkest 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Omroep-Operette-orkesl en soliste. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Piano- voordracht. #14.30 Gramofoonmuzlek. 15.00 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zie ken. 16.00 Zondag 16 van den Ileldelbeigscbtt Catechismus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 K Melodlsten. 17.15 B. N. O, Nieuws-, economische cn beursberichten. 17.30 Zang, en viool cn clave cimbel. 18.00 Sport en lichamelijke opvoedtak 18.15 Gramofoonmuziek cn opnamen. 18.30 Gre mofoonmuziek. 18.45 B. N O. Nieuwsbericht» 18.55 B. N. O. De wereldmeenlng uit vreemde kranten. 19.05 Gramofoohmuziek. 1915 Omnoep- symphonieorkest cn soliste. 20 20—20.35 Gramc- foonmuzlek. 21.20 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonniuztek. Van af 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die ovr een lijnverbinding met de studio beschik» 22.15—24.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 301.3 M. - 6.45—8.15-Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu-I ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu zlek. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Kinderkoorzaf? (gr.), li 20 Ensemble Jack der Kinderen en su- list. 12.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest es »soliste. 12.45 B. N. o. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Landstand aan het wert 13.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. JW ..Jan van Eyck gestorven: 9 Juni 1441". Orkest Malando en solist en gramofoonmuzlek 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en plano. Zang met pianobegeleiding en pianosoli. H* Gramofoonmuzlek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest en „De Spot vogels". 18.15 Gramofoonmuzlek. 18.30 Aziatische havensteden". 18.45 Ernst van 't Hoff en zilt orkest en accordeonsoli. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 B. N. O Wat Nederland schrijf1- 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Omroeporkest ei soliste. 21.00 „Brandende kwesties", causerie- 21.15 Amusementsorkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 B N. o. Militair overzicht. !W Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. Verduisteren van ioi 5.18 n. 11 Juni: zon op 5.18, onder 22.01 uur. maan op 4.28, onder 19.24 uuA

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10