Haarlemsche Courant JAPANSCHE LANDING OP DE ALE0ETEN. Duitsche aanvallen op Sebastopol hervat. De prestaties der Italiaansche vloot Führer verleent Heydrich posthuum de hoogste Duitsche orde. 287e Jaargang No. 134 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 B.m- 3.— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Iditi» 3—15 m.m. 1.20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. nun. Citg.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Woensdag 10 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groots Houtjtraat 93. Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel: Directie 13052. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724, 14525. Soendapleln' 12«30. Postgiro 134955. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bursan IJmuIden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Bij de Midway-eilanden gingen 2 Amerikaansche vliegkampschepen en één aan Japansche zijde verloren. Voorts werden 120 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Belangrijke militaire doelen te land verwoest. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat Japansche vlootstrijd- krachten op 7 Juni in nauwe samenwerking met legereenheden ver scheidene vijandelijke steunpunten op de Aieoeten bezet hebben. De operaties duren voort Het hoofdkwartier maakt voorts be kend, dat bij de gevechten in het gebied der Midway-eilanden twee vijandelijke vliegkampschepen van „Enterprise" en de „Hornet'' klasse tot zinken gebracht zijn. Bovendien werden 120 vijandelijke machines neergeschoten. Op de Midway- eilanden zijn belangrijke militaire in richtingen verwoest. In het gebied van Dutch Harbor (Aieoeten) werd een groot vijandelijk transportschip tot zinken ge bracht en werden petroleum installaties alsmede een vliegtuighangar vernield. De Japansche verlifeüm bedragen: een vliegtuigmoederschip tot zinken ge bracht. nog een vliegtuigmoederschip en een kruiser zwaar beschadigd, alsmede 35 vliegtuigen niet op hun basis terug gekeerd. Het isolement van Tsjoenking. Japansche vliegtuigen die diep in het vijandelijk gebied in China doorgedrongen waren, hebben een aanval gedaan op Kwei- lm, in het Noordoosten van de provincie Kwangsi. Naar verluidt zijn hangars en andere mi litaire objecten te Kweilin ernstig bescha digd. Alle Japansche toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. Tsjoenkineesche troepen hebben tijdens gevechten op 2 en 4 Juni 3000 man aan dooden verloren, toen zij trachtten de Loenghai-spoorlijn te Tansgjan in het Noord-Westen van Kiangsoe over te trek ken. Van het front in Kiangsi wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten, na de verovering van Foetsjau op 8 Juni de ver sterkte stad Tsoengjen hebben bezet. Tsjoengjen, dat van alle zijden door ri vieren is omgeven, is een belangrijke ves ting in de provincie Kiangsi- .Van de grens tusschen Oost-Rusland en Mandsjoekwo teruggekeerde Japansche reizigers melden, dat de militaire activiteit aan gene zijde der Russische grens volko men is opgehouden. Slechts zelden ziet men een militair voertuig. Alle Sowjet- fabrieken in de nabijheid van de grens zijn stopgezet. De oudgedienden, die Vroeger grenspostdienst hadden gedaan, ziin ver vangen door jonge leden van het Sowjet- leger. De levensomstandigheden aan de -Russische zijde van de grens schijnen in toenemende mate moeilijk te worden. Volgens berichten uit Washington ver luidt aldaar in diplomatieke kringen, dat de Amerikaansche regeering nieuwe uit gebreide hulp aan de Sowjet-Unie er van afhankelijk stelt, dat de Sowjet-Unie Tsjoengking zal helpen in zün strijd tegen Japan. Hongersnood te Leningrad. Sterke luchtacties in het Westen voornamelijk boven het Kanaal en de kust. Britsche bommen op West-Duitschland- Boven Emden 9 Britsche bommenwerpers vernield. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „In het versterkte gebied van Sebas topol duren de gevechten voort. Door de zwaarste en sterke strijdkrachten van de luchtmacht doeltreffend gesteund, heeft onze infanterie een aantal vesting werken op beheerschende heuvels stor menderhand veroverd en tegenaanval len van den vijand bloedig afgeslagen. Ten Noordoosten van C h a r k o f mis lukten vrij zwakke aanvallen van den vij and. In den Centrale n en Noorde lijke n sector van het front werden de Ingesloten vijandelijke groepen met doel- treffenden steun van de luchtmacht op een klein gebied samengedrongen. Plaatselijke aanvallen van den vijand leverden geen Bucces op. Op het Ladogameer werd een koopvaardijschip door bommen beschadigd- In Noor d-A f r i k a duren de krijgs operaties nog steeds voort. De Britsche luchtmacht verloor hierbij 22 vliegtuigen. Bij een aanval overdag zonder eenig mili- tair succes op de Kanaaikust schoten Duitsche jagers 7 Britsche vliegtuigen neer. Aan de kust van de Noordzee schoot de artillerie van de marine een vijandelijk vliegtuig neer. Maandagnacht waren vijandelijke luchtaanvallen gericht op verscheidene Blaatsen in West-Duitschland". e burgerbevolking leed verliezen. Er werd schade aangericht, voornamelijk in woonwijken en aan openbare gebou wen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 16 der aanvallende, bommen werpers neer. Bij het uiteenjagen van een voor de Sovjet-Unie bestemd groot vijandelijk con- vooi in de Noordelijke IJszee hebben Staf- ielkapitan Flechner, gevechtswaarnemer luitenant Richtering en de vliegtuigbe stuurder onderofficier Pusavec zich bijzon der onderscheiden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Engelsahe ministerie van lucht vaart toegegeven, dat "van de acties van de Britsche luchtmacht in West-Duitschland en de bezette gebieden Maandagnacht 18 Britsche bommenwerpers niet zijn terug gekeerd. Naai- de Britsche nieuwsdienst toegeeft, heeft de Britsche-luchtmacht bij haar re- centeh aanval op Emden negen bommen werpers en een jachtvliegtuig verloren. Operaties ift het Westen. Naar 't D.N.B. nader meldt, hebben Duit sche jagers Maandagmiddag aan 't Kanaal een nieuw succes op de Britsche luchtmacht bevochten. Tegen 3 uur vloog bij eenigszins bedek ten hemel een formatie vijandelijke bom menwerpers, "geëscorteerd door talrijke ja- ?ers, naar Brugge en Oostende. De Duit sche jagers dwongen de vijandelijke jacht vliegtuigen boven de kust tot den strijd. In Hevige luchtgevechten werden 7 Brit sche vliegtuigen neergeschoten De Britten, wier bommen slechts onbe langrijke schade hadden aangericht, maak ten na deze verlipzen in Westelijke rich ting rechtsomkeer en onttrokken zich aan hun vervolgers in de wolken, die inmiddels (lichter waren geworden. Naar het opperbevel van de Weermacht voorts meedeelt, is Maandagnacht een Britsch convooi aan de Zuidkust van Enge land door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Toen de Duitsche gevechts vliegtuigen het met groote onderlinge af standen varende convooi in het zeegebied '•en Zuiden van Torquay zagen, probeer den de schepen onmiddellijk door afweer- manoeuvres aan den Duitschen aanval te ontkomen. Het door den luchtafweer der schepen gelegde spervuur werd door de Duitsche vliegtuigen doorbroken. Een koopvaardijschip van 7.000 b.r.t. kreeg aan bakboord een bom treffer van zwaar kali ber. Een ander koopvaardijschip van mid delbare grootte werd eveneens beschadigd Leningrad. Een bolsjewistische luitenant, die in den Noordelijken sector van het Oostelijk front ln Duitsche gevangens,chap geraakte en «rst kort te voren uit Leningrad aan het 'ront was aangekomen, heeft verklaard: i>tot nu toe zijn in Leningrad een millioen tnenschcn omgekomen. Sedert Januari zijn •r dagelijks bijna 10.000 door honger ver zwakt gestorven. De dooden worden 's nachts in auto's van de straten gehaald. Daar er geen kisten zijn. begraaft men hen in kalk. De ziekenhuizen ziin overvol, doch de dokters kunnen geen hulp verleenen, omdat er geen genees- en voedingsmidde len ziin. Licht en kolen zijn er sedert maan den niet meer. Indien men weet, dat de be volking van Leningrad zich sedert min stens negon maanden niet heeft gewas- schen, kan men zich een voorstelling ma ken van de hygiënische toestanden. Ge- heele wijken der stad ziin puinhoopen ge worden. De belangrijkste fabrieken, de electrisehe centrale en de waterleiding zijn vernield. Inzake zijn bezoek aan Duitsehland heeft de -Hongaarsche ministerpresident Kallay zijn ervaringen en indrukken bijgedragen tot zijn besluit om de' geheel e kracht van het land te con centreer en op de oplossing van de nationale taken. Hongarije kan 'zich geen wankelen veroorloven. Kallay noemde in de eerste plaats de deelneming van Hongarije aan den Euro- oeeschen oorlog tegen de Sowjet-Unie. De door zijn voorgangers gesloten overeen komst zullen voor jionderd pro cent nagekomen worden. Een maximum aan opvoering van de totale productie van Hóngariie noemde de premier ten slotte zijn plicht. Als de nood het hoogst Is. is de Nederland- sche Volksdienst nabij: Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid. Amerikaansche torpedojager en 12 koopvaarders vernietigd. Nog drie bij Oostkust van Z.-Afrika verloren gegaan. Reuter meldt uit Pearl Harbour, dat er volgens het communiqué van Admi raal Nimitz een Amerikaansche torpedo jager door een vijandelijke duikboot tot zinken is gebracht. Duikbooten der spilmogendheden hebben de laatste dagen in de wateren aan de Oostkust van Amerika, in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico, wederom twaalf Ame rikaansche of in Amerikaanschen dienst va rende koopvaardijschepen tot zinken ge bracht. Onder deze schepen bevond zich een Noorsch vrachtschip, dat door de Ameri kaansche regeering in beslag was genomen. Daar de schepen voor een deel vlak bij de kust tot zinken werden gebracht, kon een gedeelte der bemanningen aan land komen. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het Amerikaansche departement van marine het verlies van vijf koopvaardijschepen in de laatste 48 uur bevestigd. Deze schepen zijn op den Atlantischen Oceaan en in de Caraibische Zee door duikbooten tot zinken gebracht. In marinekringen in Simonstown is be kend gemaakt, dat <jrie koopvaarders aan de Oostkust van Zuid-Afrika verloren zijn fegaan. Het aantal vijandelijke koopvaar- ijschepen dat sedert den 15en Januari 1942 in de Atlantische en Amerikaansche kust wateren tot zinken is gebracht, bedraagt thans 369. Het Amerikaansche departement van marine heeft slechts toegegeven, dat sedert genoemd tijdstip 247 in geallieerden dienst varende schepen verloren zijn ge gaan. Het departement geeft dus slechts on geveer twee-derden der werkelijke ver liezen toe. Onrust in Britsch-Indië. Nieuw overleg tusschen Gandhi en Nehroe Volgens berichten van den zender te Delhi heeft zich de opstandige beweging in de provincie Sind uitgebreid, zoodat nog meer groepen naar dat gebied moesten wor den gezonden. Opnieuw is in een aantal districten het krijgsrecht afgekondigd:- Berichten uit Britsch-Indië melden, dat de Britsche autoriteiten nieuwe pogingen in het werk stellen om de stemming van de be volking te verbeteren. Daarbij worden de Britsche autoriteiten door de Indische com munisten gesteund. Boeren- en arbeiders organisaties alsmede royalisten nemen aan deze propaganda deel. Naar verder verluidt zijn eenige dagen geleden 200 communisten uit de gevangenis ontslagen, omdat zij zich tef- beschikking van de EngeLsche propaganda hebben ge steld. De studentenvereenigingen van de Pendsjaab hebben intusschen met steun van de militaire autoriteiten en andere regee- ringsinstanties een oefenkamp gesticht, waarin vooral de strijdwijze der franctireurs wordt onderwezen. Radio-Delhi deelt mede, dat Pandit Nehroe j.l. Zondag in Wardha, de woonplaats van Gandhi, is aangekomen. Nehroe heeft reeds verscheidene besprekingen met Gandhi ge voerd. De voorzitter van 't Alindisehe nationale Congres, Azad, zal waarschijnlijk ook in Wardha aankomen. De Indische onderkoning. Lord Linlith gow, heeft medegedeeld, dat de zittings periode van de Jndische wetgevende verga dering (Lagerhuis) en van den Indischen Staatsraad (het Hoogerhuis) tot en met 30 September 1943 is verlengd. De zittings periode van het Indische parlement is reeds driemaal verlengd. TWEE LUCHTSCHEPEN IN ZEE GEVALLEN. Uit Lakehurst wordt gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag twee Ameri kaansche luchtschepen tijdens eèn proefvlucht met elkander in botsing zijn gekomen en in zee gevallen. Slechts een der inzittenden kon gered' worden; de anderen, 7 officieren en 5 technici, verdronken. In hel Jeugdstorm-kamp te Lunteren. Heemtocht. Nat. Jeugdstorm-Hasewinkel-Polygoon-Pax Holland-c. - In twee jaren had de Italiaansche vloot 23 ontmoetingen met den vijand. Zij bracht 129 koopvaarders met ee n gez. inhoud van 906.590 brt. tot zinken. Het luchtwapen vernietigde 64 vijandelijke schepen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt, In de Marmarische woestijn duren de ge vechten tusschen de wederzijdsche gepant serde strijdkrachten voort. Eskaders „Macchi" behoorende tot het vierde regiment jagers, die in een luchtge vecht waren gewikkeld met numeriek supe rieure vijandelijke formaties, behaalden schitterende successen. In totaal werden 14 Curtiss toestellen neergeschoten. Al onze vliegtuigen keerdéh op hun basis terug. De Britsche luchtmacht verloor boven dien zeven toestellen, die werden neerge haald door Duitsche jagers en nog één, dat door het luchtdoelgeschut werd neergescho ten. Een Britsche luchtaanval op Tarante veroorzaakte kleine branden, die terstond bedwongen konden worden, en berokkende lichte schade aan eenige panden. Er vielen geen slachtoffers. Twee Engedsche bommen werpers werden door het luchtdoelgeschut neergeschoten. In de Middellandsche Zee werd een vijan delijke duikboot tot zinken gebracht door een van onze torpedojagers, die onder bevel stond van corvettenkapitein Eugenio Henke. Nog een andere duikboot werd aangevallen en tot zinken gebracht door onze vlooteen- heden met behulp van verkenningsvlieg tuigen. Volgens een overzicht in de „Giornale „'Italia" hebben de bovenwater-strijdkrach ten van de Italiaansche marine sedert het begin van den oorlog tot ednde Mei 1942 drie en twintig ontmoetingen met den vij and gehad. De Italiaansche marine heeft, volgens een in de Giornale d'Italia gepubliceerde op telling, in de eerste twee jaar van de deel neming van Italië aan den tegenwoordigen oorlog 1.954 dooden verloren, 2.776 gewon den, 8.750 vermisten en 12.053 gevangenen en geïnterneerden, in totaal dus 25.543 man. Van 10 Juni 1940 tót 31 Med 1942 hebben eenheden van de Italiaansche marine in to taal 129 vijandelijke koopvaarders tot zinken gebracht met een inhoud van 906.590 brj. Hiervan werden 93 schepen met een inhoud van 667.943 brt. op den Atlantischen Oceaan, 25 met een inhoud van 179.639 brt. op de Middellandsche Zee en 11 met een inhoud van 59.008 brt op andere zeeën in den grond geboord. Eenheden van het Italiaansche lucht wapen brachten in denzelfden tijd 63 sche pen met een inhoud van 402.000 brt. op de Middellandsche Zee en 1 schip van 5000 brt. op een andere zee tot zinken. Uit het overzicht blijkt verder, dat Italiaansche duikbooten in de twee jaar, waarin Italië aan den oorlog deelneemt, een vijandelijk slagschip in den Atlanti schen Oceaan tot zinken hebben ge bracht en in de Middellandsche Zee een slagschip beschadigd hebben. In laatst genoemde zee werd een vliegtuigmoeder schip beschadigd. Vier kruisers werden in de Middellandsche Zee .tot zinken ge bracht, zes beschadigd, (terwijl op den Atlantischen Oceaan twee kruisers be schadigd werden). Italiaansche duikboo ten brachten elf torpedojagers in de Middellandsche Zee tot zinken en vier in den Atlantischen Oceaan. In de Mid dellandsche "Zee Werd nog een torpedo jager beschadigd. In gevechten met vijandelijke duik booten brachten Italiaansche duikbooten vier dezer booten tot zinken. Het aan de vijandelijke koopvaardijvloot door Italiaansche duikbooten toegebrachte verlies bedraagt in totaal 591.850 brt. Aan den vooravond van den tweeden ver jaardag van het deelnemen van Italië aan den oorlog scprjjft Gayda. de hoofdredac teur van de „Giornale d' Italia" o.m.: Italië houdt onwrikbaar vol in dezen bui tengewoon harden oorlog en is na een strijd van twee jaar sterker en strijdkrachtiger dan ooit. Het is ver verwijderd van de door de angelsaksische propaganda voorspelde ineenstorting. Italiaansche strijdkrachten zijn in het veld gebracht op steeds breedere en verafgelegen fronten. Italië is vastbeslo ten tot den laatsten dag san den kant van zijn groote, heldhaftige bondgenooten, Duitsehland en Japan, te blijven, hun lot te deelen en tezamen de eindoverwinning op het slagveld te bevechten. Ook op het bin- nenlandsehe front is en zal Italië niet ver slagen kunnen worden, ondanks alle arg- listische pogingen van den vijand het bin- nenlandsche front te ondermijnen. Plechtigheid in de mozaiekzaal der Nieuwe Rijkskanselarij Ie Berlijn. Reichsfuehrer S.S. Himmler schetst verdienste van den overledene op het gebied der crimineele politie en het bestuur van het Protectoraat. Heydrich had zijn taak te Praag juist volbracht. In de mozaiekzaal der nieuwe Rijkskan selarij is in tegenwoordigheid van den Führer de rouwplechtigheid gehouden voor den plaatsvervangenden Rijksprotector in Bohemen en Moravië, SS-Obergruppen- führer Reinhard Heydrich. De staatsplechtigheid werd bijgewoond door alle leidende mannen van den Natio- naal-Socialistischen Staat, partij en weer macht, het geheele leiderscorps der SS en der politie. Ook staatspresident dr. Hacha was aanwezig. Bij dé staatsplechtigheid heeft de Führer den overledene een der beste Nationaal- Socialisten genoemd, een der sterkste ver dedigers van de Duitsche Rijksgedachte en een der grootste tegenstanders van de vij anden van het groot Duitsche Rijk. Heydrich, zoo zeide Hitler, is gevallen als bloedgetuige voor het behoud en de beveiliging van het groot-Duitsche Rijk. In aansluiting hierop schonk de Führer den overledene als tweeden Duitscher na den overleden Rijksminister dr. Todt de hoogste onderscheiding, die het Duit sche Riik kan verleenen: de hoogste rang in de Duitsche Orde. en legde vervol gens, terwijl de muziek het lied van den goederi kameraad speelde, een krans op de kist. Reichsführer S.S. jHimmler wees in zijn herdenkingsrede op de verdiensten van Heydrich voor de Duitsche politie en de S.S. In het bijzonder vermeldde hij de groote verdiensten van Heydrich voor den onbloe- digen opmarsch in de Oostmark, in het Sudetenland en in Bohemen en Moravië. Vervolgens karakteriseerde Himmler vooral het verdienstelijke optreden van Heydrich in den strijd tegen de vijanden van het Rijk. hun organisaties en hun aanvoerders. Hfj wees er verder op, dat de Duitsche crimi neele politie de modernste technische en wetenschappelijke uitrusting heeft gekregen. „Moeilijk was het voor Heydrich", aldus de Reichsführer, „tijdens den oorlog niet aan het front te mogen zijn". Zonder sprekers medeweten verwierf hij de „Frontflug- spange" en het IJzeren kruis tweede klasse. In het begin van den veldtocht tegen de Sowjet-Unie vloog Heydrich wederom zon der Himmler medeweten en dat was, naar Himmler in het bijzonder in hel licht stelde, het eenige geheim dat hij ooit tegen over hem had gehad bii een Duitsch es kader. ditmaal in Zuid-Rusland en verwierf daar de zilveren Frondflugspange en het IJzeren Kruis eerste klasse. Hij werd door Russisch afweergeschut neergeschoten, doch wist naar Duitsche zijde te komen om den volgenden ochtend weer op te stijgen. De Heydrich door den Führer opgedragen taak om als plaatsvervangend Rijksprotec tor in Bohemen en Moravië op te treden omvatte,'naar Himmler vervolgens zeide, een voor ieder zichtbare creatieve opgave. Hier bleek zijn handigheid. Hij greep hard in, gaf echter al degenen, die van goeden wil waren, de mogelijkheid om mede te werken. Aan het slot van zijn. herdenkingsrede noemde HiiAmler den overledene den man, die de vermaning belichaamt, dat Bohemen en Moravië Duitsch Rijksgebied zullen blij ven. zooals van oudsher het geval was. Onder groote belangstelling van de Ber- lijnsche bevolking werd vervolgens het stoffelijk overschot naar het Invalidenfriéd- hof overgebracht, waar het met militaire eer is bijgezet. Bohemen en Moravië: Door den dood van Heydrich zijn Bohe men en Moravië weer in het licht der pu blieke belangstelling getreden. Wat is de bedoeling der Duitsche politiek in deze gebieden 1 De Völkische Beobachter publiceert een "hoofdartikel van Staatssecretaris S.S. Gru- penführer K. H. Frank, die o.m. het vol gende schrijft In de Ja te zomerdagen van 1941 had het zwaar getroffen vijandelijke front in het Oosten een ontlasting noodig erl de aan dacht der wereld moest worden afgeleid van de vernietigende nederlagen der bols jewieken. Een deel van dit tweede front van Churchill en Roosevelt moest in Bohe men en Moravië ontstaan. Men geloofde bij het Tsjechische volk» krachten te kunnen mobiliseeren, die daden van sabotage zou den plegen en voor de oorlogvoering nood zakelijke levensfuncties van deze centraal liggende landen moesten storen. In dien tijd was de Rijksprotector, Frei- herr von Neurath ziek. De Führer besliste, dat met het oog op den toestand, S.S. Oben- gruppenführer en generaal der politie Hey drich de leiding van de zaken in het Rijks- protectoraat op zich moest nemen. Onmid dellijk energiek optreden was noodzakelijk. De toen fungeerende autonome regeering, die kennis droeg van de gevaarlijke,ont wikkeling had tot dusver passief toegezien inplaats van scherp op te treden tegen alle invloeden, die het Tsjechische volksleven bedreigden en tegen Duitsehland waren gericht De voornaamste dader was de mi nister-president, de vroegere legionaris en Tsjechoslowaaksche generaal Elias. De oor log stelde twee takeif le. moesten de misdadige anti-Duitsche elementen uit het Tsjechische volks lichaam uitgeroeid worden en 2e. moest een steeds nauwer aaneen- roeien van Bohemen en Moravië met 'uitschland op politiek-eeonomisch en bestuursgebied benevens op alle andere - levensgebieden voorbereid worden. Er weid een begin gemaakt met den ont worpen opbouwarbeid. De levensmiddelen voorziening dér bevolking was spoedig weer m evenwicht gebracht. Voor de eerste maal sedert het bestaan van den Praagschen Burcht werden daar Tsjechische arbeiders ontvangen. Terstond na deze ontvangst werden maatregelen ge nomen om verschillende door den oorlog ontstane gebreken voor de arbeiders min der gevoelig te maken. Heydrich heeft bevel gegeven tot loonregelingen, er werd een vettoelage gegeven, waardoor de vetrant- soenen der bewapeningsarbeiders werden aangepast aan het Duitsche rantsoen, er werden fabriekscantines ingericht en fietsen beschikbaar gesteld, benevens 200.000 paar werkschoenen kosteloos onder de arbeiders verdeeld, er werden toelagen gegeven aan kinderrijke arbeidersgezinnen en gratis vacanties voor bewapeningsarbeiders. Er werd een begin gemaakt met de emi gratie van de in het Protectoraat nog zeer talrijke joden, die als trouwe helpers van Londen en Moskou, vooral echter als avant- garde van Benesj bijzondere factoren vorm den in den woekerhandel en de fluister- propaganda, werd ter hand genomen. Door zeer strenge discipline in de prijzen kon de woekerhandel tegen gegaan worden en het gebruik van de arbeidskrachten weid straf geregeld. Uitgaande van den grondslag der orde en pacificatie van het gebied werdfcn vervol gens de beide groote werken van bestuurs- hervorming en Tsjechischen jeugddienst plicht ter hand genomen. Het eerste met het doel het bestuur te vereenvoudigen, het apparaat snel en krachtdadig te doen func- tioneeren en zoo alle krachten van Bohemen en Moravië tot een maximum te ontplooien voor de Duitsche overwinning en de Euro pee sche taken. Het aanpakken van de Tsjechische jeugd echter, die tot dusverre zonder leiding en voor een deel lanterfantend was overge leverd aan de invloeden van het destruc tieve deel der Tsjechische intellectueelen, was eveneens in het belang van Duitseh land, evenals van het Tsjechische volk. Zij moest tenslotte in den zin van Duitsehland georiënteerd en in het arbeidsproces inge schakeld worden, vooral daar zij niet zooals de jeugd van andere naties ln Europa met de wapens was aangetreden tegen de vij anden van het vaste land. Een dag vóór den arglistigen moord kon Reinhard Heydrich het voltooien van deze beide werken bekend maken, even als de wettelijke grondslagen daarvan ten overstaan '.Tm de in zijn arbeids vertrek op den Burcht in Praag bijeen gekomen Protectoraatsregeering. In de Gen). KweekerIJ nan de Klovcr1aa.ii bloeide (gisteravond «le Nachtcactus (Cereus Grandlflorcs) welk zeldzaam verschijnsel honderden bezoekers trok. Hcdcnavoud kan men «aarsehijnil Jk drie bloemen bewonde ren. ï>e kwcckerij Ls daartoe voor het pu bliek an nejrcn uur tot half eJf geopend. (Foto Stovens) EEN UITWEG. Bs. Het probleem der overbevolking van ons land vroeg reèds lang vóór den oorlog om oplossing. Jaarlijks groeit de bevolking van Nederland met 100.000 zielen en thans moet de bodem, waar honderd jaar geleden nog slechts drie millioen menschen een be staan vonden, voorzien in het onderhoud van ongeveer negen millioen. Hierbij komt ten overvloede nog, dat jarenlang een ver keerde economische en sociale politiek werd gevolgd. Men kent de resultaten, werkloosheid en verkommeringen der groo te groepen arbeiders en verregaande ver- pauperiseering der boeren. Ook in het verleden heeft men veelvul dig aangedrongen op een radicale oplossing van dit vraagstuk, maar het bleef bij een studie,- want het heerschende regiem kon, met de mogelijkheden waarover het be schikte. zeer zeker niet bereiken wat thans mogelijk is geworden en waarvan de nood zakelijkheid zich meer dan ooit aan ons opdringt. Ons koloniale gebied in het Verre Oos ten. Nederlandsch Oost-Indië is voor ons verloren gegaan; dat beteekent een nieuwe strop, die de nadeelige positie, waarin wij tengevolge van de overbevolking verkeer den. nog veel nadrukkelijker in 't licht stelt. Nu kan men gaan redeneeren: Engeland wint den oorlog en daa^ wachten wei op, maar dat is toch wel 'n al te eenvoudig „op lossing" van deze zoo moeilijke zaak. Zelfs als er aanwijzingen waren, dat Engeland nog een kleine kans heeft dezeft oorlog te winnen, dan zou het wedden op dit paard toch al te onverantwoord zijn, omdat het vraagstuk der overbevolking daardoor niet opgelost, doch slechts uitgesteld wordt, met het uitzicht op een kleine kans om den ouden wanhopigen toestand te herstellen. De Anglo-Amerikaansche propaganda spant wel-is-waar haar uiterste krachten in om ons in den waan te breng%i, dat zij onze koloniën misschien nog eens voor ons(?) heroveren zullen, maar de militaire resultaten van'eiken dag weer wij wijzen bijv. vandaag op de bezetting van steun punten op de Aieoeten wijzen er op, dat voor de verwezenlijking van deze voor spiegelingen 4n de eerstvolgende jaren vol strekt geen grond aanwezig is. Het is een der karakteristieke gevolgen van dezen oorlog, dat wij thans gesteld worden voor consequenties waaraan geen ontkomen meer is. Wij zijn thans defini tief gedwongen een uitweg te zoeken, want de impasse waarin wij als volk g^-aakten zou ons anders ten ondergang voeren. De situatie is echter, gelukkig, zóó dat er een uitweg bestaat, zij het dan, dat dit velen, die onder het demo-kapitalistische stelsel goed hadden, minder aangenaam zal zijn, verhits hij gezocht wordt in volksch ver- bana. De strijd van Duitsehland en diens bond genooten ia het Oosten levert een gebied op, dat ons mbet redden uit het noodlot waarin wij thans vastgeklemd zitten. De oprichting van de „Nederlandsche Oost-Compagnie" biedt een groot gedeelte van diegenen uit ons volk, voor wie an ders geen bestaan meer in uitzicht was, de mogelijkheid zich in een gebied van schier onmetelijke grootte en bodemrijkdom een toekomst te verzekeren en daarnaast dc levensruimte voor hen die in Nederland bleven geschikt te maken. Wij staan voor een harde noodzaak, maai er is niet aan te ontkomen. Alleen dooi thans te beslissen en kleur te bekennen, kunnen wij onze positie in het komende nieuwe Europa zeker stellen, want onze eigen moeilijkheden vormen slechts een on derdeel van de vele vraagstukken die het geheele continent na den oorlog zal moeten oplossen. De oprichting van de Nederlandsch Oost-Compagnie juichen wij om al deze redenen van harte toe. in het vertrouwen, dat eens ons volk in zijn geheel het oogen- blik zegenen zal waarin vooruitziende mannen deze beslissing hebben genomen. Verduistering van Australische, kust. Uit Melbourne wordt gemeld: Als gevolg van het bombardement van New Castle en Sydney door Japansche duikbooten, heeft het opperbevel maatregelen getroffen voor de verduistering van de geheele Australi- sche kust (17.000 Km.) tot 180 Km. in het binnenland. De Australische premier. Curtin, heeft verklaard, dat de Australische regeering geen illusies koestert over de dingen, die komen zullen. Men is er op voorbereid, dat de aanvallen der Japanners blijvende lit- teekens. bij land en volk van Australië zul len veroorzaken. Eikenloof verleend De Führer heeft aan kapitein Helmut Lent, groepscommandant van een eskader nachtjagers. Maandag het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem den volgenden brief doen toekomen: In dankbare erkenning van uw heldhaftig optreden in den strijd voor de toekomst van ons volk. verleen ik u als 98sten soldaat der Duitsche Weermacht het Eikenloof bjj het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. Den zélfden dag werd den aan het Oostelijk front gesneuvelden kapitein Robert Georg Frei- herr von Malapert, gen. Neufville Esca drillekapitein van eskader duikbommenwer pers, posthuum door den Führer het Eiken loof verleend. Oud-kamerdienaar van Paul Kruger overleden Hij begeleidde „Oom PaiiT9 o.m. naar Europa. Begrafenis te Hilversum. Op 86-jarigen leeftijd is te Hilversum nlotseling overleden de heer A. H. J. Happe, die bekendheid genoot als oud kamerdienaar van Paul Kruger en dezen in diens laatste bewogen levensjaren ver gezelde. De heer Happe, die in zijn woning een groote hoeveelheid curiosa, portretten en geschriften over Paul Kruger had ver zameld, wist zeer veel te vertellen over de lotgevallen van den president. Van 1870 af zwierf de thans overledene in de zeilvaart over de wereld tot hij zich 1894 in Pre toria vestigde en begeleider werd van Paul Kruger's salonrijtuig. Aan Kruger's zijde streed hij tijdens de Jamesonti-oebelen en' later ook begeleidde hij den president tijdens diens reis op de „Gelderland" naar Europa. Als kamerdie naar verzorgde hij Paul Kruger in diens laatste levensjaren, om. terwijl deze te Hil versum in de villa „Casa Cara" op Trom-- penberg woonde. Na Kruger's overlijden reisde hij vooruit naar Pretoria, waar hij hielp den president naar zijn laatste rust plaats te dragen. Het stoffelijk overschot van den heer Happe zal Donderdag a.s. te omstreeks 12 uur op de R.K. Begraafplaats aan de Boschdrift te Hilversum ter aarde worden besteld. HET AANTAL INWONERS VAN DE HOOFDSTAD. - AMSTERDAM, 10 Juni. De bevolking bedroeg op 1 April J.l. 800.454 zielen tegen 801.024 op 1 Januari.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1