Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken._®j IN REX VIERDE DE KOOKKUNST HOOGTIJ Tooneelseizoen onder de loupe. BUBBELTJE EN KNOR Et\ Een kilo in de schil gekookte aardappelen en ons vleesch. Dat nemen „wU niet ronder meer „in, want onze herinnering raadplegende zien «ij een heerlijk stukje vleesch braden, we ruiken de pittige, smeuige lucht, we hooren het zoo ge liefde geluid van een biefstuk, die lekker voor ons wordt klaargemaakt. Maar we moeten oog hebben voor de eischen van dezen tijd. Met be perkte middelen moeten wU ons zoo goed moge lijk voeden. En als we vernemen, dat een kilo ln de schil gekookte aardappelen evenveel eiwit jls een ons vleesch bevat dan begrijpen wij, dat ten huisvrouw met doorzicht, die haar modern weetje weet, veel kan doen wat haar eigenlijk onbereikbaar voorkwam. „Ik zou zoo graag" gaat jammer genoeg niet meer op. Nü letten we op de voedingswaarde. Daarom waren zoovele dames Dinsdagmiddag naar de P. E: N.-demonstratie in het Rex Theater gekomen (de zaal was meer dan vol en menigeen moest onverrichterzake huiswaarts keeren) cn zij hebben op aangename wijze met de moderne voedingsleer kennis ge maakt. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord- Holland mag er trotsch op 'zijn ,dat zij voor haar Tul demonstraties over zulke vaardige dames be- schikt, die niet alleen vlot en deskundig kunnen spreken, maar tevens vlot en deskundig kunnen einde op oorspronkelijke wijze weten bezig te houden. Zij mengen een scheut opgewektheid in de pan vol zorgen, waardoor de kooksters weer «at zelfbewuster haar potjes op het vuur zetten, lit we het zoo in den tijd van electrtciteit mogen ?cggen. Het was een prettige bijeenkomst ln Rex! Gebruikt de voedingsmiddelen zoo doeltreffend mogelijk. Uitstekend geslaagde P.E.N.-DEM0NSTRAT1E DUIZEND MANNEN TE ERG. De liefde van de man gaat door zijn maag. En een vrouw Is 1000 mannen te erg. Maar we wisten toch niet, dat we zóó voor het lapje worden gehouden. Bij ae P. E. N.- demonstratie in Rex heeft de kwieke me vrouw Roersch keukengeheimen verklapt! ,,Zet het eten op tafel en zegt niet wat het is. Als ge iets geeft, dat uw man nog nooit, of nog niet zóó bereid, heeft gegeten en ge zegt wót het is, knort hij bij voorbaat. Zoo zijn de heeren nu eenmaal. Laat hem eerst proeven en in negen van de tien gevallen zal hij zeggen, dat het smaakt, al heeft hij onbewustln de schil gekookte aardappe len in zijn stamppot gegeten of Iets. dat hij nooit groenten zou noemen, verorberd. Maakt uw man niet te wijs". Heeren, we kunnen het er mee doen. En toch.... eerlijk gezegd hebben we respect voor de vrouw, die zich zóó inspant om ons desnoods tegen heug en meug in— gezond te houden. „Toen de oorlog uitbrak begrepen wij. dat er met veel sprake meer zou zijn van propaganda voor eleetrisch koken en dat de voedingsmidde len beperkter zouden worden", vertelde mevrouw A. Roersc h—S emeijns, chef-leidster van het P. E. N.-kookonderwljs, ln hwr inleidend praatje. .Tevens wisten we, daf* oorlog en schaarschte de nieuwe theorieën gemakkelijker Ingang zouden doen vinden. In een normalen tijd men wellicht nooit aan het koken van aard- De raad was 1. Doodt de Vitaminen niet. 2. Eet de groenten rauw. 3. Kookt aardappelen in de schil. 4. Zorgt voor variatie. 5. En... Zwijgen is goud appelen in de schil zijn begonnen.-Ik was echter al in 1939 na het volgen van een corsus overtuigd van de waarde daarvan. BIJ mij tnuls zijn wij er beslist aan gewend. Er komen nu zelfs protesten ais ik ze eens zonder schil kook! Wij vrouwen moeter. het goede voorbeeld geven. De voedings waarde is zóó grooter en we besparen op onze aardappelen. Als men het niet erkent is men onwetend. We moeten onze fouten leeren zien en pogen ze met deskundige voorlichting te verbete ren. En 'al kijken de gegeven recepten volgens de nieuwe leer soms wonderlijk, probeert het eens. proeft en spoedig zult ge er voorstanders van zijn! Het gaat om een groot belang, om uw ge zondheid en vooral het welzijn van uw kinderen. We staan er nu beter voor dan in den vorlgen oorlog, toen de Spaansche griep het kwade ge volg van slechte voeding was, want we weten nu beter waartegen we moeten waken." Ziehier in het kort het betoog van mevr. Roersch. Mevrouw J. Felius-Wynia (leerares NXIX). haar assistente, vertelde hierna welke kookproeven er zouden worden gedemonstreerd' de vervanging van vleesch in den vorm van gortmoutkoekjes, het koken van aardappelen ln de schil, het maken van namaak-Jus, het berei den van slaatjes en het verzorgen van een toe gerecht (gortgrutten met rabarber). Wat aard appelen in de schil betreft zetde zij, dat het nood zakelijke eiwit vlak onder de schil zit. Dit heeft dezelfde waarde als een ons vleesch. wat het eiwit betreft. Verder hield zij een pleidooi om den kinderen eens iets aardigs aan te bieden, in den vorm van een eenvoudig slaatje, met wat slablaadjes, wat radijsjes, eventueel schijfjes to maat etc. Door een leuke opmaak heeft mei\ reeds succes. 't „Kruidje roer me niet". Vitaminen! Daarover had de spreekster ook heel wat te vertellen. Ze pleitte voor het eten van rauwe groenten. We moeten niet te veel aan ingeroeste gewoonten vasthouden. Lang koken bijvoorbeeld is verkeerd, want daarmede wordt de vitamine C in de groenten gedood. Vitaminen zijn „kruidjes roer me niet". Och, vitaminen..", zegt men vaak, maar dat is verkeerd. Denkt toch aan de kinderen. Een tekort aan vitaminen en eiwit in hun lichaampjes is veel erger dan een vetgebrek. De vitaminen dooden als het ware de bactenen in het bloed. Zijn er te weinig dan vermindert het weerstandsvermogen. Men wordt eerst prikkelbaar, dan ziek. Dat moet voorkomen worden. Groenten moeten niet lang in het water staan. Snijdt men ze in stukken dan zoo noodlg alleen vlug nog even wasschen. De stukken mogen ook niet lang blijven liggen. Water cn lucht zijn aartsvijanden van Vitaminen. Het op zetten der groenten moet met zoo weinig mogelijk water geschieden, dan ze vlug aan de kook bren gen, dus niet op „een klein pitje". Bladgroenten mogen niet langer dan een kwartier koken, an dere groenten ten hoogste een half uur. En men houde de pannen, gesloten. Eet zooveel mogelijke de groenten rauw, advi seerde mevrouw Felius echter nogmaals. Eet de vruchten ook zooveel mogelijk met schil. En laat de kinderen wortelen of een schijf komkommer eten, dat geeft hun vitamine Al Tijdens de babbeltjes werd door mej. Dijkstra gekookt. De dames proefden cn alles smaakte goed. dusMaar laten wij de resultaten niet vooritilloopen. In leder geval heeft het P. E. N., in samenwerking met den Voedingsraad wer kenden, goeden arbeid verricht. Visschersvaartuigen worden uitgerust niet gasgeneratoren. Dc Overheid verleent credieten. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat van Overheidswege door bemiddeling van de Ncderlandschc Visscherij Centrale subsidie cn crediet wordt verleend voor het plaat sen van gasgeneratoren in motorvisschers- vaartuigen. In dc. huidige omstandigheden, waarin aan .,e voedselpositie van ons land alle aan dacht besteed dient te worden, spreekt liet vanzelf, dat dc Overheid ook de visscherij ido economisch mogelijk wil doen zijn. Ten aanzien van de zeevisscherij mag ge- „,'gd worden, dat dank zij de activiteit van visschers en overheid samen, de situatie ten opzichte van die in 1940 belangrijk is ver beterd. Teneinde den zoo noodzakelijken visch- «anvoer ter aanvulling van het vleeschrant- soen te bevorderen, is de Overheid er in den zomer van 1941 toe overgegaan een crediet- regeling in het leven te roepen ten behoeve van stoomvisschersvaartuigen, die in nor malen tijd niet rendabel waren gebleken, maar die nu geschikt werden geacht weder om in 'de visscherij te worden ingeschakeld. Sinds Juli 1941 werden daarom gelden door de overheid ter beschikking gesteld om deze vaartuigen voor de vaart gereed te maken. Reeders of visscherseigenaars, die financieel niet in staat waren zelf de kosten te dragen, werden' in de mogelijkheid gesteld credie- len op te nemen, waarvan dankbaar gebruik is gemaakt. Dank zij deze uitrustingscredie- ten zijn eenige stoomtrawlers opnieuw in de vaart gebracht. Toen zich in den afgeloopen zomer het vooruitzicht op minder gasolie voordeed, heeft de Overheid dan ook onmiddellijk het daarmee samenhangende probleem van tie visscherij onder de oogen gezien. De Neder- landsche Visschèrijcentrale trad in contact met het „Bureau ombouw motoren", res- sorteerende onder het „Bureau generatoren en tankgas". teneinde de mogelijkheid van ombouw der visschersvaartuigenmotoren tot gasgeneratoren te bezien. Men is thans zoover, dat met betrekking tot gasoliemotoren een generator is gecon strueerd en een ombouwsysteem gevonden, die samen volgens het oordeel der des kundigen m de praktijk zullen voldoen, ook voor visschersvaartuigen. waarmee ge durende eenige etmalen achtereen de vis scherij wordt uitgeoefend. Ter financiering van den ombouw heeft de overheid de hiervoor noodige gelden ter beschikking gesteld. Bij inwilliging van het door tien reeder of visscher in te diehen verzoek tot ombouw, betaalt het rijk een derde gedeelte van de totale kosten en de reeder of visscher-eigeivaar in het algemeen 15 pet a contant, eveneens van het totale bedrag. Hot restant verstrekt het rijk als voorschot. Dit voorschot alleen dient de ree der (visscher) af te lossen. Hiervoor is een soepele regeling ontworpen: de aflossing ge schiedt door het heffen van een klein per centage van de besomming. De lasten van feeder of visscher blijven dus steeds ver band houden met zijn inkomsten. In dezen vormt b.eteckent dit, dat zoolang het voor schot niet is terugbetaald, de generator eigen dom blijft van de Visscherijcentrale. AGENDA WOENSDAG 10 JUNI Th.ilki Thwttor, 8 uur: Arme Rijken, Rox Tnen.tor, 8 uur: Fr8.u!ctn Doktor. DONDERDAG 11 JUNI Thalia Theater, 7.30 uur; Indira nwH uit- S®br. bij programma. Rex Theater: Geen voorstelt bn#. DIENST DER APOTHEKEN". Avond- en nachtdienst: Kenuemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg1, tel. 4204, Belangrijki. telefoon nt mmeils I'olbtle. hoofdbureau 517<S4377. 5658. Politie. Wltlemeplefo 5400 Brandweer 5242 l.wehifcbixjhormin», hoofdpost 4145, E. H. k O. A. P. Bakker. 54-55, E. H B O. Vel- •en 4980, AiUonius ^«keabuls 1444. In Thalia. In de groote zaal van het Thalia Theater wordt Donderdagavond weer eens „iets anders" geboden. Het programma vermeldt het'optreden van „Indra, psycho-grafoloog en helderziende", Fred. Johnson, den va gebond-wielrijder, Wiellarts, accordeon virtuoos, en Henri Kleijs, humorist-confe rencier. De avond begint te half acht. Zoo de ouden zongen piepen de jongen In het perceel Visseringstraat 11 troffen wjj gisteren een opgewekt gezelschap aan. Er heerschte feestvreugde: Temidden van een schat van bloemen zetelde het bruids paar G. van Rijn en J. van RijnBruin, dat zijn vijf en veertigjarig huwelijksfeest herdacht. Een dergelijk feit is geen zeldzaamheid, doch wel was het opmerkelijk, dat er zich een tweede bruidspaar in den familiekring bevond. Een dochter, welke met haar man beneden in een café woont, vierde haar koperen huwelijksfeest, waardoor de stem ming van dezen dag een zeer bijzonder karakter kreeg. Ook dit echtpaar (J. van der Graaff en J. van der Graaffvan Rijn) mocht vele gelukwenschen ontvangen. Reeds in de morgenuren was het ruime vertrek geheel gevuld met gasten en som migen hadden een behoorlijk reisje naar Oud-IJmuiden gemaakt. Familieleden uit Scheveningen met hun typische mutsen ontbraken niet en er werd naar hartelust gebabbeld. Zangers actief. De heer Jan Beider, een goede bekende in de zangerswereld, deelde ons mede, dat de Koorvereeniging Bergen Zondag 26 Juli in den Muziektuin, aldaar een groot vocaal concert zal organiseeren. Hieraan verleenen de gemengde koren Zang en Vriendschap te Castricum en Po lyhymnia te IJmuiden hun medewerking, alsmede het Dubbelmannenkwartet Sem- pre-Creseendo te IJmuiden en een man nenkoor gevormd uit bovengenoemde ge zelschappen. Waarschijnlijk zal er verder een sopraan als soliste optreden. Er is een uitgebreid programma samen gesteld, hetwelk om twee uur aanvangt. Zoo zal onder meer worden gezongen Pink sterzang van Francken, Miserere van Nieu- wenhoven, Super Flumina van Hubert Kuipers en Wildzang van Jac. Bonset. Voor mannenzang komen de werken In Epiphonia van Matthieu Neumann en Goede Vrijdag van Nico Hoogerwerf in aanmerking. Het geheel staat onder leiding van den heer J. Beider. Honden wedstrijd afgelast. Sinds enkele Jaren organiseerde de Nederland- sche Gebruikshond Vereeniging op het bulten Schoonenberg. te Driehuis wedstrijden voor hondenliefhebbers van Kennemerland om den bekenden Kennemerland-beker. Aanvankelijk was het de bedoeling om dit evenement op den laatsteji Zondag In Met te houden, doch naar wij thans Vernemen heeft men besloten om den wed strijd met het oog op de huidige tijdsomstandig heden af te gelasten. U L.O.-leerlingeu te water. Een groot aantal leerlingen der Open bare UX.O.-sehool zal op de Zaterdagen 20 en 27 Juni in het Velserbad zijn zwem- prestaties toonen. Stellig zullen vele ouders bij dit diplo- mazwemmen van hun belangstelling blijk geven. Allen Present. Dinsdag 16 Juni zal de kaartclub Allen Present, te IJmuiden Oost een jaar bestaan. Ter gelegen heid hiervan zal de Maandag te houden intieme bijeenkomst een bijzonder karakter dragen. Zóo- als steeds wordt deze te half acht in café v. d. Lem aan den Zeeweg te LJmuiden oost ge houden. Eerst heeft de uitreiking van de in het afge loopen seizoen behaalde prijzen plaats. Daarna volgen twee speelpai tijen. waar zeker veel be langstelling voor zal bestaan. De deelnemers worden door loting aangewezen. Als prijzen zijn taarten en worsten beschikbaar gesteld. Tenslot te volgt een gezellig samenzijn met attracties. Aanvankelijk lag het in de bedoeling wegens dit. eenjarig bestaan .seriewedstrijden te organi seeren. Tenslotte is men echter van plan veran derd. Er zullen nu invitatiewedstrijden worden gehouden. Minder activiteit, meer belangstelling. Overzicht van onzen kunstrecensent. Als we, zooals gebruikelijk na afloop van een seizoen, de tooneeluitvoeringen in 1941-1942 in den omtrek gegeven, de revue laten passeeren valt het ons te meer op hoe veel actiever de dilettantvereenigingen in Beverwijk waren ten opzichte van die in de gemeente Velsen. In de laatste gemeente gaven de tooneel- vereenigingen K. Z. O. S., Concordia. Ad- vendo en Palvu goed bezochte voorstellin gen. Het is een verheugend teekvn, dat de belangstelling voor de invoeringen van het dilettanlen-toonéel alsmede voor con certen van dilettantmuziekvereenigingen hand over hand toeneemt. Dit is, gelukkig, niet slechts een plaatselijk verschijnsel. Rapporten uit andere deelen des lands ver melden evenzoo de groeiende belangstelling van een publiek, waarvan de groote massa veel te lang afzijdig gestaan heeft van het serieuze werken onzer dilettanten. De R.-K. tooneelvereeniging ..Kunst Zij Ons Streven" opende het seizoen met het veelgespeelde en goedgeslaagde kluchtige blijspel „Het gouden Kalf" van Gerard Nieten. Het was een uitstekend begin, want het werk „liep" prima, er was'stevig sa menspel en de werkende kring had veel succes. Een veelbelovend debuut zag ik van mej. D. Osendarp, die haar eerste' groote rol te spelen had. Als tweede werk bracht K. Z. O, S. de oude gerenommeerde klucht Gebroeders Kalkoen", weliswaar misschien reeds 50-, 60 jaar oud. Maar ook hier gold het: „Die oudjes doen het nog wel", want het ver schafte niet alleen den donateurs veel ver maak, maar had toch ook den dieperen ondergrond van den strijd van het conser vatisme tegen de nieuwere frisschere wijze van zaken doen, van verouderde wanbe grippen tegen de nieuwe, zich baanbreken de inzichten over verlieven en verloven. Onnoodig te vermelden, dat ook hier de jeugd het pleit gewonnen had toen het scherm aan het einde zich sloot. De creatie van den heer H. van Kuijeren als een der oude Kalkoenen was een woord van bij- zonderen lof ten volle waard. De tooneelvereeniging Concordiabe klom dezen winter slechts een enkele maal de planken en gaf Henk Bakker's onvol- E rezen kluchtspel ..De houten ham" in een ijzonder geslaagde uitvoering. De regie van den heer L. W. Boeree zorgde ook dit maal voor een goed sluitend samenspel. De tooneelvereeniging Palvu die reeds vele jaren de heer H. van Dokkum tot re gisseur heeft, van wien ik vele uitnemende opvoeringen zag, bracht Henk Bakker's „En Jacob diende" alsmede „De koekoek" van Fabricius. „En Jacob diende" had naast minder ge slaagde ook goede momenten. Als geheel viel deze voorstelling mij niet mee. omdat er bij verschillende spelers een zoeken naar het juiste type bleef, een overhellen van het blijspel naar de klucht en omgekeerd. Beter slaagde „De Koekoek", van welk sterk geschreven tooneelwerk Palvu een goed-doorvoelde, welbegrepen uitvoering gaf. die doorheen volle zaal met groote aan dacht gevolgd werd. De Aalke Aaikes-fi- guur en die van Jurn Aikes waren voor treffelijk: ook de dartele Fogeltien van mej. F. Weij was als uit het leven zelf ge grepen. De Kanoclub ..IJmuiden" begaf zich, daar er 's winters niets te kanoën valt, op het gebied der muzen en verzorgde een viertal tooneelavonden van twee vroolijke spelen: „In andermans schoenen" en „Vrij dag, de dertiende". Het jonge volkje, dat aan. deze avonden meewerkt, beoogt uitsluitend de vele be zoekers eenige vroolijkg uurtjes te bezor- §en en dat is dan ook gebeurd. Zij moeten, egrijpelijkerwijze, nog veel 'geheimen leeren uit de keuken der kunst van het tooneelspel. De wil daartoe is er en dat is al veel. De regisseur H. Dekker heeft, naar het bleek, veel oog voor. tooneelaanklee- ding en dit heeft zijn groote verdienste. Want met de tooneeluitrusting is het in de theaters buiten de groote steden nog maar poo verlies gesteld. Aan beide avonden werkte het groote accordeon-orkest van den heer R. Kuul- man mede. een ensemble dat ter dege in gespeeld blijkt te zijn. Een andere, geslaagde avond was de too- neeluitvoerin» van de ZWemclub V.,Z. V. uit welks kring eenige tooneelliefhebbers een tweetal alleraardigste een-acters op voerden: „Duisternis cn distributie" en „Een nachtelijk mysterie". Ik zag bij V. Z. V. dilettanten aan het werk. die bij een groot tooneelgezelschap een goed figuur zouden slaan. „De Vrek" van Molière was door de Chr. Jongcmannenvereeniging voor haar jubileümstuk gekozen. De C. J. M. V. af- deeling IJmuiden vierde het 50-jarig be staan met een tooneelavond, waarbij Mo- lière's beroemde werk met zijn prachtige karakterteekening door leden van deze vereeniging ten tooneele gevoerd werd. Er was veel zorg aan costumes en décors be steed, maar ae spelers en speelsters slaag den er maar matig in Molière's scherp ge- teekende figuren leven in te blazen. „Advendo" had een druk seizoen, een blijspel en twee tooneelspelen, elk twee maal gespeeld, waren onweerlegbare tee kenen van activiteit van dit gezelschap, dat ik in den korten tijd van zijn bestaan door omstandigheden nog geen-enkelen keer op de planken bezig gezien heb. De titels der gespeelde werken in aan merking nemend schrikt „Advendo" niet spoedig terug zich aan iets „groots" te wa gen. tyïaar de keuze dezer stukken is toch alleszins voor verbetering vatbaar. Want slechts een goede voorstelling van een goed tooneelwerk helpt ons dilettantentooneel vooruit. Enkele tooneelvereeni gingen ontbraken in het afgeloopen winterseizoen op het appèl. De.tijdsomstandigheden zullen er de oorzaak wel van geweest zijn. Zij. die door- gewenkt hebben, hebben bemerkt, dat het publiek hen gaarne op de planken ziet en dat het in dezen tijd graag ontspanning zoekt. A. J. VAN DER WEIJDEN. Agenten beziclitigdeh Crematorium. Aangename en leerzame excursie. Hef is ongetwijfeld een goede gedachte ge weest om het politiepersoneel in dc gelegen heid te stellen eens nader met de verschil lende inrichtingen en bedrijven onzer ge meente kennis te laten maken. Vanzelfspre kend toonen de agenten op hun beurt hier voor hun belangstelling en zoo had zich Dinsdagavond een talrijk gezelschap dames er heeren op het terrein der Begraafplaats Wes- terveld verzameld, waar de excursie naar de gebouwen der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding een aanvang nam. Vooraf heette inspecteur V.' Rietman, voor zitter der organiseerende Politisportvereeni- ging Velsen allen met een enkel woord har telijk welkom. Weldra wandelde men door de stemmige heuvelachtige omgeving naar fraaie gebouwen. Gevoelvol klonk bij de en tree der nieuwe hal de Treurmarsch van Handel, welke door de organlste. mej. Char lotte Hulshoff te Haarlem, ten gehoore werd gebracht Nadat allen in de stijlvolle ruimte hun plaatsen hadden ingenomen hield de heer J. van Dijk, directeur van het Crematorium een interessante causerie. Hierin deelde hij schillende bijzonderheden over het ontstaan alsmede over de ontwikkeling der vereeni ging mede. Spr. was verheugd over de groote opkomst, doch liet met nadruk uitkomen, dat een dergelijke causerie niet als propaganda- object dient te worden beschouwd. Zij is een kennismaking, waarbij vele misverstanden uit 8en weg worden geruimd. Uitvoerig schetste de heer Van Dijk het verloop van een plech tigheid, waarbij de organiste ter muzikale il lustratie enkele nummers speelde. Over het cremeeren volgde een leerzame uiteenzetting, waarna de aanwezigen in groepen de hal verlieten. Nog klonken de laatste tonen van het Lar go van Handel, dat op uitstekende wijze door mej. Hulshoff werd vertolkt en reeds was de rondwandeling begonnen. De heeren F. Berg huis, P. Bosman en F. Bakker leidden de be zoekers door het groote doolhof van tuinen, colombaria en ruimten. Door hen konden vele vragen op bevredigende wijze worden beant woord. Na ruim twee uren behoorde de ex cursie tot het verleden en beladen met vele indrukken kèerde men huiswaarts. Ongetwijfeld zullen na deze eerste excursie er meer volgen. De agenten leeren hun gemeente kennen cn dit kan hun bij hun uiteenloopen- de taak uitstekende diensten bewijzen Middagsluiting voor kruidenierszaken Door een groot aantal winkeliers uit onze gemeente wordt een actie ondernomen om een zoogen aamden vrijen middag in te voeren. Zooals een ieder zal weten bestaat er voor de kapper^ een dergelijke regeling. Het bestuur der Inkoopvereeniging Kenne merland heeft reeds een aantal handteeke- ningen verzonden, waarmede men zich met een adres zal richten tot den heer Groene- veldt. Zijn goedkeuring dient te worden bekrachtigd door den secretaris-generaal. Er is nog geen datum voor de winkelslui ting vastgesteld, doch het ligt in de be doeling om den Woensdagmiddag hiervoor te reserveeren. Na één uur zal er dan ge sloten worden. Men wacht thans de beslissing der auto riteiten af. Naar de 50.000. Bevolking groeide met 36 In April kon weer eens een toeneming van de bevolking onzer gemeente worden waar genomen. Hierdoor is opnieuw een schrede in de richting van de vijftigduizend gedaan, aangezien .er per 1 lyiei 49.194 inwoners waren. Er vestigden zich 202 personen, waarbij 108 vrouwen, terwijl er 83 geboorten waren, waar bij 40 meisjes. Er was dus een vermeerdering met 285. Daarentegen gingen er 221 personen, waarbij 120 vrouwen, élders wonen, en over leden er 28 inwoners, waarbij 10 vrouwen. Honkbal bij Strawberries. Heden 2e Competitiewedstrijd Het Strawberrieshonkbalnegental speelt he denavond op het E.D.O.-terrein den tweeden competitiewedstrijd tegen E.D.O. 6. Dc opstelling is als volgt: achtervanger H. Huiskes, eerste honk W. de Mooy, tweede honk H. Mantje. derde honk Fr. dc Weers, werper H. Stada, korte stop H. Brunink, verre velders G. v. Malsem, J. Brunink en A. van Veen. Reserves zijn D. Leferlng en Vriends. De wedstrijd begint te zeven uur. Marktprijzen. IJMUIDEN 9 Juni 1942. Tarbot per kg. f7.40—f7.30; long per kg. 17,50— f6,00; kabeljauw per stuk f25; zetschol f155 per kist: kleine schol 2e soort f 182—f 180; pufschoHe soort f118—f 12: 2e soort £66—f57; pufschar le soort f46; 2e soort £30—f28; pieterman f152; kleine roode poon le soort £237; kleine roode poon 2e soort f 166—f 132; poontjes f78f70; puf schar le soort f46: 2e soort f30—f28; muilen f 138 f 122—f 94, alles per 50 kg. Besommingen loggers: SCH 130 f 18.041; IJM 268 f11.072. SCHEVENINGEN 9 Juni. Met versche visch waren hedenmorgen aan de markt de motor- logger SCH 260. H. Ouwehand, met £431. de kot ter SCH 37, C. de Jong, met f841 en 51 botters met tezamen f 18.529 besomming. De prijzen wa ren- tarbot f7,25—f7.70, griet f 3,20—f 42.80. kleine tong f2.20—f4.10 alles per kg., middelschol f 110 f 167. klelnschol f 6B— f 87. puf schol f 58. wij ting f 60, schar f 27,40—f 36, alles per kist van 40 kg. Burgerlijke Stand. Geboren: J. J. F. Gozeling, d., Hofgeest 16c, Velsen. H. Mandemaker, d„ Eiken straat 14. IJmuiden. P. IJ. Rol, d.. Tromp-, straat 118, IJmuiden. W. Kruiswijk, d., Pr. Hendrikstraat 32, IJmuiden. Th. Weseman, d., Lippersheystraat 7, IJmuiden. W. Kalk man, z„ OL v. Noortstraat 16, IJmuiden. H. Wild erom, z., Noorderkade 83. IJmui den. G. Boeren, d., Ladderbeekstraat 54. Velsen-N. W. E. Koekenbier, z.. Koekoek straat 16. IJmuiden. H. Keuter, z., Tus- schenbeeksweg 20. IJmuiden. J. G. Kolk man, 'z., Röntgenstraat 1. IJmuiden. J. van Slooten. d., Willemsbeekweg 2. IJmuiden. Overleden: A. de Weers. 59 j„ cchtgen.e v. M. Mertens, v. Wassenaerstraat 2, IJmuiden. B. H. Zegers Veeckens, 70 i„ echtgen.e v. C. v. Willigenburg, Bl'daal- schestr.w. 3, Santpoort. Polowedstrijden V. Z. V. Donderdagavond za! er een viertal watérpolo- wedstrijden door de Velser Zwemvereenlging ln ..De Heerenduinen" gehouden worden. De eerste. V. Z. V. adspiranten tegen H. P. C. adsuiranten. begint om zeven uur. waarna V. Z. V. 2 om half acht tegen H. P. C. 2 uitkomt. Om acht uur gaat V. Z. V. 3 tegen K. Z. I te water, terwijl tot slot de wedstrijd V. Z. V. 4—Waterratten 4 wordt ge speeld. WEGENVERKEERSREGLEMENT OVERTREDEN Wegens overtreding van hét Wegenverkeersregle ment werd een inwoner van onze gemeente. J. M.. tot acht gulden boete of zes dagen hechtenis veroordeeld. Damkampioenschap Kennemerland. Postma bezet tweede plaats. (Van onzen dammedewerker) Deze week is te Santpoort de laatste ronde gespeeld van het tournooi om het damkampioenschap van Kennemerland. De uitslag luidt als volgt: B Dukel—Jansen 11Postmav. d. Heijde 20: BakhuysPostma 11. Door dit resultaat is het aan Postma ge lukt de tweede plaats te veroveren, terwijl practisch gesproken Bakhuys van Stabiel te Santpoort de derde plaats heeft. De Beverwiiker Bais moet immers zijn dr:e resteerenae partijen tegen Snel. H. v. d. Heijde, en Janssen winnen, wil hii nog ge lijk met Bakhuys komen. Het bezetten de derde plaats Is van zoo'n belanf. gezien werd bepaald, dat drie spelers mo- fen \iitkomen in den wedstrijd om het amkampiocnschap van Noord-Holland. Deze wedstriid om het damkamoioensehap van Noord-Holland, tevens geldende als wedstrijd om den meestertitel, zal in Juli aanvangen. Het wachten is op het beëindi gen der districtstournooien van Zaandam en Haarlem. De stand van Kennemerland luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. B. Dukel Postma Bakhuys Janssen v. d. Heijde Snel P. C. Bais 11 Voor de laatste ronde ziin nog twee spannende partijen gespeeld, namehV BakhuysPostma en Postmav. d. Heijde. Met het ingaan dezer laatste ronde had den Postma. Bakhuys en v. d. Heijde nog behoorlijk kans op de tweede plaats. Be grijpelijkerwijze hebben de spelers met dit doel voor oogen, zich volkomen gegeven. Vooral de partij Bakhuys—Postma werd in den klassieken speelvorm zönder één foutje gespeeld, en het uiteindelijk resul taat moest wel remise worden. DukelJanssen is zonder verder te spe len remise gegeven, daar dit op den stand der spelers geen invloed kon uitoefenen. Op de enkele partijen van Bais na is het tournooi geëindigd. CENTRAAL GENOOTSCHAP IN 1941. Verschenen is het jaarverslag 1941 van het Centraal Genootschan voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, waaruit blijkt, dat het aantal verpleegde kinderen van 5391 in 1940 steeg tot 6359 in 1941. Het aantal verpleegdagen steeg van 211059 tof 263475, een ooruitgang dus van niet min der dan 52398. Het aantal deelnemende afdeelingen nam toe van' 242 tot 345. De verpleegprijs kon gehandhaatd worden op f 1,70 per verpleegdag, hoewel de. exploita tiekosten ruim fl,80 per dag bedroegen. Zoodoende waren de totale exploitatiekos ten f 475.706, terwijl de opbrengst der verpleeggelden f 457.506 bedroeg. Het totale exploitatieverlies was f 18,200. Dit nadeelig saldo kon gedekt worden door een bijdrage van f 5.272 van de Stichting Bio-Vacantie- oord, f 7.993. als aandeel in de opbrengst der weldadigheidspostzegels en f4.935 uit ingekomen giften en legaten. Op gebouwen werd afgeschreven f29.017 en op inventarissen f 1906, waarna de boekwaarde van deze activa bedraagt f591.716 (vcrig jaar f 619.807). Aan giften en legaten werd in 1941 ont vangen f 6434. Als nieuwe, leden wenden in het hoofd bestuur gekozen mevrouw J. C. Beuker de Kruyff, mevrouw M. Ketelaarvan Goch.en de heer W. J. Lojenga." VEISEN i BOOTTOCHT VAN LEER. Het bestuur der Van Leer's Personeel- yereeniging heeft besloten om Zondag 19 Juli weer een boottocht te organiseeren. Het voornemen bestaat om het dansorkest mede te laten werken. CASTRICUM GEITENKEURING. Hier ter plaatse heeft een keuring van gelten plaats gehad, welke werd verricht door dc Rljks- veeteeïtconsulenten ir. de Vries cn ir. Verschuur te Alkmaar en den heer D. Wit Cz., secretaris van den Noord-Holl. Bond. te Berkhout. Er werden 25 dieren gekeurd, verdeeld In drie groepen. De uitslag was als volgt: Afdeeling meerderjarige gelten: le prijs w. Stuifbergen; 2e >r. s. Groentjes en je pr. P. Groentjes. Afdeeling t'j jarige gelten: le prijs W Rozlng; 2e pr. w. Stuifbergen en 3e pr. G. Brakenhoff Jnr, Afdeeling lammeren: le prijs P. Groentjes; 2e pr. G. Brakenhoff Jnr. cn 3e pr. J. Zonneveld. Een troostprijs werd toegekend aan P. Zonne veld. Er werd wederom een zevental geiten Inge schreven. ZANG EN VRIENDSCHAP. Het gemengd koor Zang en Vriendschap, directeur de heer Jan Beider, zal Zondag 26 Juni aan een groot vocaal concert van de Koorvereeniging Bergen deelnemen. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Van gemeentewege Is de z.g. „Ziekenbarak" bij onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer W. Jacobs, alhier. ST. JOZEPH-GEZELLSN. In het Jeugdhuis aan de Overtoom heeft tus- schen de plaatselijke afdeeling der St. Jozeph- gelzellen en de afdeeling Heemskerk een biljart wedstrijd plaats gehad, waarvan de uitslag als volgt luidt: Castrlcum: L. Veidt 47. W. Breedvelt 48. A. Retnders 84. P. Tromp 33, N. Kuijs 57. J. Ypelaan 36. C. de Nljs 24. H. Borst 31. totaal 362. Heemskerk: J. Beentjes 59. W. de Ruiter 30. W. Dam 47. G. Adttohem G5. H. Beentjes 35. M. Butter 66, N. Vonk 52, J. Vrenegoor 36, totaal 390. Aldus wist Heemskerk de uitgeloofde medaille te bemachtigen met een winst van 28 punten. AANSCHAFFING LEERMIDDELEN. De plaatsvervangend burgemeester heeft het verzoek van het bestuur der School met den Bijbel alhier d.d. 12 Mei 1942 inzake de aanschaffing van de volgende leermiddelen: 12 exemplaren Deutsche Lehr und Lcscbuch alsmede 1 exemplaar idem Lehren heft Inge willigd. WIJK AAN ZEE PERSONALIA. Geslaagd voor het Tessclsohade-diploma (hulp der moeder) mej. C. S. Klein te Wijk aan Zee. BEVERWIJK Een vroeg aardbeienseizoen In tegenstelling met vorige jaren valt dit jaar het aardbelenseizoen veel vroeger te verwachten De weersomstandigheden van den lantsten tijd zijn namelijk van dien aard geweest, dat het groeiproces vrij snel gevorderd is. Wanneer er nog wat regen valt en daarop warmer weer volgr kunnen al binnen zeer korten tijd de eerste koude grondaardbeien aan de veilingen verwacht wor den. De verwachting is dat rond 20 Juni de eerste speciale aardbelenveiüngen reeds gehouden kun nen worden. Teekenlng flessels (Pax Holland De maximum-prijzen. Voor het binncnlandsche verbruik heeft de Ned. Groente- en Fruitcentra'e dc volgende maxi mumprijzen vastgesteld: Glaskoolrabi f 2.80—f 3.50. kropsla f2.50, kas- komkommers f6— f 12. platglaskomkommers f7 f 17. bloemkool f 13—f 17. per 100 stuks; radijs f 1,80, bospeen f 13 per 100 bos; rabarber f 6—f 7, tomaten f48 per 100 K.G.: raapstelen f5.60—f". postelein f 13.80—f 17. spinazie f 5.60—f6.40. andij vie f 12f 15. asperges f 16—f65; boonen £64— f 80. doppers f 36—f 45. peulen f 40—f 50, aard beien f 48—f 60. alles per 100 K G. PERSONALIA. Geslaagd voof het Tesseischade-diploma (hulp der moeder) mej. A. Withaar te Beverwijk. DIPLOMA-UITREIKING HANDELS AVONDSCHOOL. „Een goed Beverwüker geeft niet Iets op". Het is-altijd een verheugend verschijnsel geweest, dat in onze gemeente de Handels avondschool van dé Middenstandsvereen;- ging „De Hanze" zich regelmatig in een flinke belangstelling van jeugdige midden standers heeft mogen verheugen. In de laat ste jaren is het leerlingental nog toegeno men door de eischen. welke de Vestigings wet aan de toekomstige middenstanders Stelde. Ook de gemeente heeft in den loop der jaren niet weinig tot het in stand houden van dezen driejarigen cursus bijgedragen en „De Hanze" steeds in haar streven gesteund Het hoofd der school, de heer A. van Gessel, levert na iederen cur sus een behoorlijk aantal gediplomeerde leerlingen af. Dinsdagavond is de laatste cursus be sloten. In het K. S. A.-gebouw aan de Pe perstraat "heeft de diploma-uitreiking plaats gehad. Deze werd o.m. bijgewoond door burge meester- mr H. J. J. Scholtens, het büna voltallige Hanze-bestuur en vele ouders. De heer M. P. van Lieshout verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder den burgemeester. Uit het verslag van den heer A. van Ges- sel bleek, dat op 1 October de cursus begon met 104 leerlingen. De facultatieve vakken Engelsch en Duitsch werden gevolgd door 38 leerlingen. Het verloop van het aantal leerlingen is zeer sterk geweest, want de cursus eindigde met 90 leerlingen. Door het groote aantal leerlingen in de eerste en derde klasse konden deze klassen gesplitst worden, waardoor vijf klassen gevormd werden. Van de 23 leerlingen, die den vo- rigen keer het Middenstandsexamen af legden, slaagden er 14. Door uitbreiding van den cursus tot acht maanden zal het percentage geslaagden in de komende jaren zeker stijgen. Dit jaar behaalden 18 leerlingen het di ploma van de school: 6 leerlingen werden afgewezen. Voor 1942 zullen aan het mid denstandsexamen voor het Vestigings diploma 26 leerlingen deelnemen; waarvan er reeds 24 met goed gevolg het schriftelijk gedeelte hebben afgelegd. Over het gedrag en ijver der leerlingen in het afgeloopen cursusjaar toonde de direc teur zich zeer tevreden. Maar daarentegen waren er leerlingen, die niet genoeg doordrongen waren van het-belang van het behalen van dit diplo ma, dat een basis voor het leven biedt. Voorts werd in het verslag het 25-jarig bestaan der school gereleveerd, waarbij dank werd gebracht aan de-heeren N. J. Out, W. J. Lubbers, het schoolbestuur en Hanze-bestuur. De burgemeester merkte in zijn toespraak op, dat het tal leerlingen van jaar tot jaar toeneemt. Het afgeloopen jaar is niet zoo buitengewoon gunstig geweest door de moeilijke omstandigheden. Spr. uitte zijn teleurstelling over het fei.t. dat een acht tal leerlingen de studie hebben opgegeven. „Een goed Beverwijker geeft niet iets op", zei de burgemeester. Degenen, die geen wilskracht hebben, zullen niet in het leven slagen. Over het geheel genomen zijn er nog vrij (-eel onder de jongeren, die dezcf eigenschap missen. Tenslotte feliciteerde spr. de leerlingen en hun ouders. Nadat de heeren Van Lieshout en Van Gessel het wöord nog hadden gevoerd dankte namens de ouders de heer Smit het onderwijzend personeel voor dc gegeven lessen. De geslaagde leerlingen vertolkten hun dank door bij monde van Jan Smit de lee raren een bloemenhulde aan te bieden. SCHOENWINKELIERS MET VACANTIE. In een ln Hötel „Ter Burg" gehouden veiga- dprlng van schocnwlnkelters te Beverwijk is een gezamenlijke vacnntleregeling ontworpen, even als zoo «enigen tijd geleden onder de winkeliers ln textiel tot stand ls gekomen. De schoenznken zullen vermoedelijk tweemaal du week gesloten worden, echter met dien ver stande dat telkens voldoende winkels in de/o branche geopend zullen zijn. zoodat het publiek vfnden" ,lulting geen hinder behoeft te onder- slecht» enkele firma's hadden zich reeds bil voorbaat aan de regeling onttrokken. Orgelconcert Ned. Herv. Kerk. Een drietal jonge Nederlnndsche componisten was vertegenwoordigd op het programma van het orgelconcert, dat de bespeler van het Müller- orgel dor Ned. Herv. kerk, de heer G. MO«'d. in een goed bezocht kerkgebouw gaf. He', waren Cor Kint, Actrlaan Antonlsse en Bernard Smilde. alle drie componisten van uitgesproken modern werk met eigen stijl. Dc Enkhulzenaar Cor Klnt mag wel als de moest bekende van het drietal beschouwd wor den en te oordeelen naar hetgeen ik van hem cn de anderen Dinsdagavond hoorde, ook als de meest bekwame. Jarenlang maakte Kint deel uit van het Hol- landache strijkkwartet en heeft velen van zijn artistieke bekwaamheid als reproducecrend kunstenaar doen genieten. De heer Moed speel de een prélude pastoral van ehm, die in de in troductie sterke overeenkomsten vertoont met het bekende Prlëre 5 Notre Dame uit Boëlmann'a Suite Gothiquc geheel dezen typisch Fran sehen stijl ademt. De organist vertolkte deze prélude met een bijzondere zorg en toewijding en hield het fcnedltatleve karakter dezer muziek In een goede agogiek vast. Het regtsterspel was in de puntje* verzorgd on het eigen klankkarak ter. in dc weergave tot uitdrukking gebracht, .erfraaide de uitvoering. De variaties en fugato over „Ik wil mij gaan vertroosten" van Adriaan Antonisse zijn niet vrij bizarre klankeffecten, die gezocht-schrij aandoen. De accoordoplosslngen zijn niettemin heel knap gevonden cn de fugato. breed van op zet. Is met kennis van zaken opgebouwd en uit gewerkt. Bernard Smttde's muziek bij twee liederen („Ik ben menn zonden moe" en -„Kleines Abend- lied") is behoudens het slot van eerstgenoemd werkje, vrij monotoon en boeit niet bijzonder. De ware kunstenaar laat zich eerst hooren in het tweede gedeelte van het ..Ik ben mijn zon den moe", waar Smilde een weloverwogen, klankvolle climax aan dit lied gegeven heeft, die zijn beheorschen der materie klaar aan den dag brengt. De solist Kees Dcenlk. die door zijn vroeger optreden voor de microfoon, bekendheid ver vier/ bracht een zestal liederen ten gehoor», vaarondei twee oud-Ncderlandschë. Deze iaat» te zong hij vlak en plichtmatig, eerst ln Smil- le's werk kwam er leven ln zijn voordracht. In het ..Ik ben mijn zonden moe" legde hij gloed cn muzikale expressie ln het mooie, sonore bariton- geluld waarover deze zanger beschikt en dat hij op Juiste wijze gebruikt. Uit den cyclus Blbllsche Llcder van Anton Dvorack hoorde ik van hem het wondermooi» .Hflre Oott mein Flehen" en de smeekbede „Wende dlch zu mlr". Deenlk zong het met overtuiging en techniek ter dege bestudeerd. De organist toonde zich een vertrouwd be geleider. die alle eer aan den solist liet. De partita ir. D dur van Sigfrled Karg—E'.ert een der geliefde werken van dezen componist* die voor de orgellitteratuur veel belangrijks ge wrocht heeft en. dm met zijn compositie*, ge schreven in een modern uitgesproken harme- ntsch-polypjhonlschen stijl, bewezen heeft een der grooten te zijn van den nieuwen tijd. Deze partita, een suite uit acht dcclen en ge baseerd op oude Fransche volksdansen, boeit van begin tot eolnde door de meesterlijke wijze waar op Karg—Elert 2tjn thema's geschreven en ge harmoniseerd heeft. Dc heer Moed liet ook hief duidelijk hooren over welk een prachtlee rijk dom aan registers zijn Instrument beschikt; zijn gevoel voor kleur is boven allen lof verheven. Al* dc rhythmlek deze zelfde hoogte benadert 2al een Ideale con#btnatlc ontstaan zijn. die ons nog veel schoons te genieten kan geven in de toe komst. Van denzelfden componist speelde de heef Moed waarellg als slot van dezen Interessante» avond het symphontsch koraal „Ach blelfc mlt dcinc: Gnadc A. J. VAN DER WEIJDSNs

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3