Haarlemsche Courant Bir Hacheim, Zuidelijkste fort van Tobroek, door de As veroverd Sebastopol, de sterkste vesting ter wereld. Twee verdragen tusschen Londen en Moskou y I Abonnement p. week 0.26, p. maand 1,15, p. kwartaal J,12, Jfranco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs, leu ilvertentleatjonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer iditl" 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Za Uitg.: G aflsche Bedrijven Damiate. 287e Jaargang No. 136 x x Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks bthalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Vrijdag 12 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel: Directie 13W2. Hoofdredactie I303t. Redactie IOCOO, Administratie 10721. 1*625, Soendapleln 12230 Postgiro 131S56. Directie PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM Bureau IJmutden: Kennemerlaan 102, Telefoon s*J7. K 1221 A an het Oostelijk front wederom sterke activiteit. In Noordelijken lector ontruimde de vijand talrijke plaatsen. Bij Kroonstad twee vijandelijke schepen in brand geschoten. In de Middellandsche en bij de Engelsche kust nieuwe successen der Duitsche marine Strijd om Sebastopol duurt voort Het opperbevel van de Duitsche 1 weer- "^macht maakte Woensdag bekend In het versterkte gebied van Sebas topol werd de aanval in hevige ge vechten voortgezet. Wanhopige tegen aanvallen van den vijand leverden geen succes op. Tijdens hevige luchtaanvallen op het gebied van Sebastopol werd in de haven der vesting een koopvaardij- schip van 3.000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. nho m In den Noordel ij ken sector van het i;'30ostelijk front ontruimde de vijand onder druk van onze oprukkende troepen tal ig,. rijke plaatsen. Aan het Wolchoffront werden sterke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand afge slagen. Kustartillerie van het leger be stookte met goede uitwerking vijandelijk /vu scheepvaartverkeer in de baai van Kroon stad. Een uit Leningrad vertrekkende duikboot en een vergezellend vaartuig wer den in brand gescholen. In Noord-Afrika werd het fort Bir- Hacheim, de Zuidelijke pijler van het Britsche verdedigingsstelsél, Don derdagochtend na dagenlangen verbit terden tegenstand van de aldaar inge sloten sterke vijandelijke strijdkrachten, stormenderhandx veroverd. Luchtstrijd krachten mengden zich in den strijd te land én bombardeerden Britsche troe penconcentraties en colonnes. In lucht gevechten verloren de. Britten 21 vlieg tuigen. cc r i! In het Oostelijk deel van de Middelland- che Zee vielen Duitsche duikbooten een crachtig beschermd voor Tobroek bestemd convooi aan. Zij brachten in 'een feilen aanval twee zwaar geladen tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. tot zinken. Bovendien werden vier transportschepen door torpedotreffers be schadigd. Op het eiland Malta werden Britsche vliegvelden overdag en 's nachts met bommen bestookt. Duitsche en Italiaan sche jagers vernietigden hierbij acht Brit sche vliegtuigen. Voor de Engelsche Zuidkust plaatsten gevechtsvliegtuigen Donderdagnacht bom- „v, voltreffers van zwaar kaliber op drie koop- witi vaardijschepen van middelbare tonnage, lui Eerste luitenant Gnadig, compagniechef in ,ol: een infanterie regiment, heeft zich bij de rad! gevechten voor Sebastopol door bijzondere apperheid onderscheiden. Het DNB meldtMet. de bestorming van Bir Hacheim is feitelijk een der hoek- pijlers vair het. Britsche front in de Marma- rische woestijn ten val gebracht. Deze sterkte op een domineerende woestijnhoog te kan beschouwd worden als het Zuide lijkste fort van Tobroek. Met zijn val ligt het Zuiden voor Rommel open en in het Noorden is voor de Engelschen een toestand ontstaan gelijk aan dien van eind Mei 1940 na den slag van Vlaanderen. Is dat echter de verrassing, die Rommel den Engelschen heeft toegedacht Men kan veeleer aan nemen, dat Rommel zelf in het geheel niet n dit gebied opereert, maar dat hier de iuitsch-Italiaansche troepen, reeds naar iet Westen gezwenkt, in zekeren zin op eigen houtje de vijanden op hun eigen mijnversperringen drijven en zoo brengen tot de vernietiging, die zij den strijdkrach ten der Spil hadden toegedacht. De in Ber lijn ontvangen berichten uit de Marmari- (t a fche woestijn geven verdere conclusies aan, «1 schijnt het algemeene plan slechts plaat- lelijk begrensde doelen te kennen. Het Italiaansche weermachtbericht Het Italiaansche weermachtbericht van Donderdag luidt als volgt Levendige ontmoetingen van pantser eenheden verliepen in de Marmarische woestijn in ons voordeel. Er werden 20 iarrtserwagens vernietigd en ongeveer hon- !erd gevangenen gemaakt. De luchtmacht viel met succes vijandelijke troepen aan, op marsch of in rustppsitie, alsmede colonnes materiaal. Hierbij werden 17 gevechtswa- !ens en verscheidene tientallen automo eien van allerlei soort getroffen en in brand geschoten. De Britsche luchtmacht verloor in gevechten 21 toestellen, waarvan 12 door Duitsche jagers en negen door onze jachtvliegtuigen, werden- neergehaald, die boven El Adem, zonder zelf verliezen te lijden, een succesvollen strijd waren aan gegaan met een numeriek, superieure vijan delijke formatie. Een door Duitsche vlieg tuigen getroffen Bristol-Blemheim stortte bij het eiland Linosa neer. Acht andere machines werden door Italiaansche en Duitsche jagers tijdens aanvallen op Malta neergeschoten. De doelen der steunpunten van Micabba en La Venezia werden her haaldelijk gebombardeerd. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Uit Tarente, dat Woensdagnacht opnieuw door Engelsche vliegtuigen werd aangeval len, komen berichten over geringe schade, en vijf licht gewonden-» onder de burger bevolking. In het Qpstelijke deel van de Middel landsche Zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beschermd in de richting van Tobroek varend konvooi aan. Twee schepen van totaal 12.000 ton werden tot zinken gebracht. Vier anderen kregen torpedo treffers. Canadcesch leger naar de V.S. Bij de opening van het debat over den dienstplicht in het Canadeesch Lagerhuis heeft minister-president Mackenzie King verklaard, dat de Canadeesche regeering poogt onmiddellijk het recht te verkrijgen om opgeroepen Ktanadeezen naar New- Foundland, misschien ook naar andere eilanden op het Westelijk halfrond, verder naar aan Canada grenzende gebieden en misschien ook naar de Ver. Staten zenden.' De toestand in Soerabaja, Nu door de werkzaamheden van de Ja- Eansche genietroepen de haven van Soera- aja voor de scheepvaart weer bruikbaar is gemaakt, doen de Japansche vrachtsche pen de haven aan om petroleum, suiker, koffie, zout, tapioca en andere speciale voortbrengselen van Java te laden. Onder het motto „een sohip per dag" zijn de Ja panners erin geslaagd, dertig in de haven gezonken schepen te lichten. Voorbereidin gen worden getroffen om nog 70 andere scnepen, waaronder tien vaartuigen van 3.000 tot 5.000 ton, omhoog te halen. Het puin en de wrakstukken op de werven en .kaden thans verwijderd en de enorme kranen, die zwaar geleden hebben ondèr het Japansche bombardement, zijn thans hersteld. Alle winkels in de straten der sfad die uithangborden hadden met Nederland- sche of Engelsche opschriften, hebben deze vervangen door reclameborden met de Ja pansche schriftteekens. De namen der sta tions, der verkeersborden e. d. zijn thans geschreven in het Japansch en het Ma- leisch. De meeste industrieën hebben het werk hervat. De haven ligt vol jonken, boordevol geladen met bouwmateriaal en landbouwproducten, en de groote koop vaarders ziet men af- en aan varen. Bolsjewisten werpen thans nog menschenmassa's de I^uitsche artillerie tegemoet, doch de Duitsche luchtmacht controleert den eenigen toe gangsweg tot de stad: de verbinding overzee. Zware vestinggordels ïn een bericht van het front uit Moskou wordt volgens „Exchange Tele graph" toegegeven, dat voor Sebastopol de toestand voor de verdediging kritiek is. De druk is versterkt. Het verdedi- gingsnet van de bolsjewisten heeft zwaar geleden. Tusschen de afzonderlijke ver dedigingswerken is de verbinding groo- tendeels verbroken. De Duitschers zijn behalve met vliegtuigen, ook met pant serwagens en gemotoriseerde infanterie in de meerderheid. KAART VAN PFLT Sebastopol, gelegen op de Zuidpunt van dc Krim, is een van de voornaamste haven? der Sowjet-oorlogsvloot. De stad ïs door d< Duitsche en de Roemeensche troepen o f het schiereiland geheel geïsoleerd. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het DNB nog het volgende: De strijd om Sebastopol wordt geken merkt door de moeilijkheden van het tor- rein en door de talrijke goed gebouwde vestinggordels, die de bolsjewieken om de stad hebben aangelegd. Het zijn geen ver sterkte stellingen, maar het is een stelsel van kazematten en deels onderaardsche vestingwerken, te vergelijken met de Griek- sche Metaxas-linie, die twaalf maanden ge leden door de Duitsche troepen bestormd werd. De weerstandskracht" der vesting gordels van Sebastopol wordt echter ver hoogd door verschillende omstandigheden, welke het den bosjewieken mogelijk maken zware en de zwaarste artillerie te gebruiken. In dit terrein woedt een uiterst harde ver bitterde strijd. Het zwaartepunt van den aanval ligt bij de Duitsche infanterie, die, gesteund door de luchtmacht en het viïUr der bat terijen, de voornaamste last van den strijd draagt. Met gebruikmaking van de modernste lichte en zware infanterie- wapens werd terrein gewonnen en wer den de tegenaanvallen der bolsjewieken KORT NIEUWS Woensdagnacht is een ernstige brand uitgebroken in de mijnen van La Chazotte. De arbeiders konden zich redden behalve vier: één .van hen, een 17-iarige. heeft men niet meer kunnen terugvinden. Van de drie anderen, die werden boven gebracht, wa ren er twee overleden. Volgens een officieel bericht uit Tsjoenking is dr Tsjaoe-Kang-Sie be noemd tot eersten Chineeschen gezant bij het Vaticaan. Hij was tot dusverre zaak- gelastigde^te Bern. De berichten uit Spanje wijzen voor den eersten keer sedert den burgeroorlog op een gunstige ontwikkeling in den land bouw, vooral voor granen. In enkele gebieden wordt zelfs een ecord-opbrengst verwacht. De totale op- irengst zal echter nog achter blijven bij de^recordopbrengsten der jaren 1932 en Een zware wervelstorm heeft Woens dag een deel van het Fransche district Roanne verwoest. Een kwartier lang vielen hagelkorrels ter grootte van duiveneieren, die den oogst vernielden en de ruiten van de meeste huizen stuksloegen» Groote schade leden de weeffabrieken waar de gesprongen ruiten op de weef getouwen vielen en deze met de garens en stoffen onbruikbaar maakten. Duizenden arbeiders en arbeidsters werden daardoor Werkloos. In een extrabericht deelt Reuter mede, dat admiraal Muselier, de opperbevelheb- I ligt der strategische voorbereidende maat- ber der Gaullistische zeestrijdkrachten zijn regelen tot beveiliging van die posities, die betrekkingen met ■het „vrije Fransche door den Groot-Duitschen generale» staf nationale comité" heeft verbroken en zich als noodzakelijk "worden beschouwd voor rechtstreeks ter beschikking der Geallïeer-het komende groote offensief. den heeft gesteld. i 1 In kringen der bevelvoerende generaals Te Parijs zijn 230 zieke Fransche ziet men in Sebastopol de reeds door na- Rrijgsgev an genen uit Duitschland aangeko- tuurlijke omstandigheden begunstigde sterk- Btcn. 'ste vesting ter wereld. Het verbazingwek- Deze tegenaanvallen zijn niet alleen op merkelijk wegens het gebruik van talrijke granaatwerpers en mechanische wapens, welke de bolsjewieken bij zich hebben, en die na de nederlagen van den vijand het slagveld bedekken, doch ook door de massa menschen, die de commissarissen hier zon der acht te slaan op de verliezen, voor het vuur van onze infanteriewapens jagen. De vraag kan gesteld worden, hoelang de bols jewieken dit massale gebruik van men schen, dat met groote verliezen gepaard gaat, kunnen volhouden daai Sebastopol een belegerde vesting is, en de eenige toe- voerweg, de zee, door de Duitsche lucht macht gecontroleerd wordt, welker optre den den bolsjewieken merkbare moeilijk heden bereidt. De militaire correspondent van het DNB meldt.: „Toonaangevende Duitsche militai ren zeggen, dat de al dagen lang tegen Sebastopol ondernomen aanval der Duitsche en Roemeensche troepen een actie is, even als de tot stand gekomen rechtbuiging van het vijandelijke front in het gebied ten Zuid-Oosten van Charkof op het. terrein kende van het tot nu toe gepresteerde is, dat het aan relatief geringe Duitsch-Roe- meensche strijdkrachten gelukt Is den eer sten sterken gordel van versterkingswerken reeds in zoo korten tijd in handen te krij gen. De gevechten zullen volgens de meening van vaklieden nog zeer zwaar en lang durig zijn. Met den val van Sebastopol zou echter het werk van de zoogenaamde ter- reinzuivering' op het schiereiland Kertsj definitief afgeloopen zijn, Roosevelt vraagt nieuw milliardencrediet. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft Roosevelt aan het- Congres toestemming verzocht voor een nieuw crediet ten be drage van 39.4Ümilliard dollar. Dit crediet zal worden geboekt op het in Juli a.s. aan vangende begrootingsjaar 19421943. De Diplo schrijft: Binnen drie maanden wilde hij Japan van den Stillen Oceaan wegvagen, de vlo ten der Spilmogendheden wilde hij even eens in korten tijd vernietigen. Hoewel deze onjuiste beloften holle frazen bleken te zijn, was dat voor Washington geen beletsel om de oorlogsgebeurtenissen met bluf te blij ven behandelen. In de persconferentie van Dinsdag heeft president Roosevelt verklaard, dat de cij fers over de productie der V.S. het oór- logsmoreel van het Duitsche volk zoudep kunnen ondermijnen. Hij heeft zijn secre taris opdracht gegeven, cijfers over de oorlogsproductie samen te stellen en in een der volgende persconferenties bekend te maken. Commissie voor oorlogshulp- bronnen in Br.-Indië. Het oproer in Sindh. Te New-Delhi is een nieuwe >-aad van den Onderkoning gevormd, die de vraag stukken der oorlogsproductie en alle aan gelegenheden in dit kader moet coördi- neeren. Hij zal commissie voor oorlogs hulpbronnen heeten. De Onderkoning is voorzitter, generaal Wavell een der leden. De Amerikaansche technische commissie heeft de instelling van deze commissie voorgesteld. De Hertog van Gloucester is in Vbor- Indië aangekomen. Zooals reeds gemeld, is in de Voor-Indische provincie Sindh een oproer uitgebroken, dat in kracht is toe genomen. Volgens betrouwbare berichten betreft het aanvallen van een groep Hurstrijders ten getale van 12.000 man, goed uitgerust en gedrild, die aangevoerd worden door den 34-jarigen Pir. Pagard. Deze maakt aan spraak op den koningstroon van Sindh. Pir. Pagard is de populaire naam van Pir. Sibgatoella Sjah, die in de provincie Sindh aan de grens van Beloetsjistan als Koning heerscht. Reeds in zijn prille jeugd nam hij de leiding van het anti-Britsche verzet in zijn provincie op zich. De Brit sche autoriteiten vonden zijn beweging hoe langer hoe onaangenamer. In 1930 werd zijn hoofdkwartier door zocht. Het bleek een soort vesting te zijn. Eerst na zwaren strijd kon de jonge Pir. gevangen genomen worden. Toen hij na zes jaar uit de gevangenis werd ontslagen; boden de Engelsche^ auto riteiten hem tienduizend ropies, die hij wei gerde. Opnieuw begon zijn apti-Engelsch optreden. De Britsche autoriteiten poogden hem opnieuw om te^koopen. Toen ook dit mislukte, deden zij een poging om zijn in vloed te breken door het voorstel zijn leger te legaliseeren en door Britsche inspecteurs te laten opleiden. Amerikaansche oorlogsbodems in Britsche home-fleet. Zoon van Roosevelt naar Londen. De publicatie van het feit, dat sinds eeni- ren tijd Amerikaansche oorlogsbodems in ie Britsche home-fleet diensten verrichten, wordt thans 'door tie Britsche censuur toe gelaten. Tot dusver was dit een streng be waard militair geheim. De home-fleet staat onder bevel van admiraal sir John Torvey, terwijl de dn Engeland gestationneerde Amerikaansche zeestrijdkrachten recht streeks onder bevel staan van den Afheri- kaanschen admiraal Robert Giffen. Churchill heeft medegedeeld, dat in het kader van de organisatie, welke noodig is voor een doeltreffender gebruik der hulp bronnen van de Vereenigde Staten en Enge land, een gecotfibirieerd bureau voor pro ductie en hulpbronnen en een gecombineerd bureau voor de voedselvoorziening zijn in gesteld. Een zoon van Roosevelt is, waarschijnlijk in verband, hiermede, 'te Londen aan gekomen Bondgenootschap tot wederzijdsche hulpverleening voor den duur van 20 jaren na afloop van den oorlog. Militair pactgeen afzonderlijke vrede, looptijd voor duur van den oorlog en 20 jaar daarna. Ratificatie zal te Moskou geschieden. leening tegen eiken aanval en zal wor den opgenomen in een blijvend Euro- neesch pact. Voorts maakt de Britsche nieuwsdienst bekend, dat Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie een volledig militair bondgenootschap voor den duur van den oorlog en twintig jaren na afloop van den oorlog hebben aan gegaan. In het Lagerhuis heeft minister Eden meegedeeld, dat de besprekingen van Molo- tof met president Roosevelt „uiterst nuttig en bevredigend" geweest zijn. Aan den door Reuter gepubliceerden tekst van het verdrag over het bondgenoot schap met ce Sowjet-Unie kan nog ontleend worden, dat het verdrag „zoo spoedig mo gelijk" geratificeerd moet worden. De uit wisseling der ratificatie-oorkonden dient „zoo spoedig mogelijk" in Moskou te ge schieden. i*ïa uitwisseling der ratificatie oorkonden treedt het verdrag in werking. Het verdrag is gedateerd Londen, den 26en Mei 1942. Naar radio New Yjrk meldt, heeft Molotof van 29 Mei tot 4 Juni in Washing ton vertoefd. Zijn aanwezigheid was streng geheim gehouden. Bij zijn besprekingen met president Roosevelt, waren ook gene raal Marshall en admiraal King aanwezig. Radio Moskou meldt, dat ter gelegenheid van de onderteekening van het verdrag tusschen de Sowjet-Unie en Gr.-Brittannië, telegrammen zijn gewisseld tusschen den Koning van Engeland en Kalinin, den pre sident der Sowjet-Unie. Oordeel van de Diplo. „Voor de groote massa moge het een ver rassing geweest zijn te vernemen, dat Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie een overeen komst zijn aangegaan, waarin zij him bond genootschap voor het voeren van den oorlog en voor het tijdperk na den oorlog verster ken. in werkelijkheid is er sinds de toe nemende verscherping van den toestand voor de Engelsch-Amerikaansche mogend heden en voor Moskou reeds wekenlang openlijk over gesproken, dat de' samen werking tusschen hen versterkt moet wor den". Met deze opmerking begint de Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz haar commentaar op het verdrag van bondge nootschap tusschen Engeland en de Sow jet-Unie. „Nadat Washington onlangs door een uitgebreider regeling van de leen- en pachtwet, tegenover de bolsjewieken een ..gebaar van .opmontering" gemaakt had, heeft Londen thans door het sluiten van dit bondgenootschap het bolsjewisme ver der willen opmonteren, waarmede het tevens de stemming in eigen land heeft ge meend te kunnen verbeteren. Dat de regeering Churchill haar verdrag van bondgenootschap met Moskou moti veert met de „agressiepolitiek" van Duifschland en die zijner bondgenooten. behoort tot de frazeologie, die er op uit is, de waarheid te verdraaien. Zoowel de be wering in den tekst van het verdrag, dat „Moskou overvallen" is, als het toekom stige program, volgens hetwelk beide lan den niet op vergrooting van gebied uit zijn, door in te grijpen in aangelegenheden van andere staten na den oorlog; berust op de zelfde onwaarachtige frazeologie, want beide landen, Engeland en de Sowjet-Unie, hebben het meest krasse imperialisme op hun vaan geschreven en zien in den wel stand van de anderen een gevaar voor de eigen inwendige en uitwendige positie. Als bewijs hiervoor geeft de Korrespondenz een opsomming van de gebieden en landen, die door beide mogendheden sinds den vo- rigen wereldoorlog onder haar macht ge bracht zijn. Bijzónder opmerkelijk acht de Diplo het feit, dat thans Moskou is opgenomen in de afspraken van het z.g. Atlantische charter. Deze onthulling is van algemeen belang bij dit nieuwe Britsch-bolsjewistisché- bondgenootschap. Elke deelgenoot wenscht eerst door de offers van den ander gered te worden en denkt dan op zijn manier van het verdrag gebruik te maken. De volken van Europa echter, die in dezen strijd hun bestaan en hun toekomst willen bescher men, kunnen pas thans goed inzien het dringende gebod van dit oogenblik: niet te rusten, alvorens een volledige overwinning aan dit bondgenootschaD het verdiende einde bereidt. Molotof te Londen en Washington. Roosevelt ingenomen met resultaat Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Eden het sluiterTvan een Engelsch- Russisch bondgenootschap voor weder zijdsche hulpverleening na den oorlog tegen „eiken aanval van de As" bekend gemaakt. Voor het voeren van de onder handelingen is Molotof, de minister van ïmitenlandsche zaken der Soi'jet-Unie, in Engeland geweest. Vervolgens is Molotot per vliegtuig naar de Vereenigde Staten gereisd, om de kwestie der samenwerking met president Roosevelt te bespreken. De woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat Molotof en president Roosevelt bij hun besprekingen ook tot een accoord gekomen zijn „over fundamenteele vraagstukken eener samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten tol behoud van den vrede en de veiligheid na den oorlog." Ter aanvulling op het bericht over het sluiten van het verdrag van bondgenoot schap met de Sovjet-Unie, meldt de Brit sche nieuwsdienst, dat de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, de clausules van het verdrag heeft bekend ge maakt. waarin Groot-Brittannië en de Sov jet-Unie zich bereid verklaren, geen vrede te sluiten zonder wéflerzijdsche instemming. Voorts wordt hierin verklaard, dat men „geen"territoriale winst zoekt". In de clausules wordt verder nog het volgende gezegd: Het pact is gesloten voor den duur van twintig jaar. begin nende met het einde van den oorlog. Het voorziet in een wederkeerige hulpver- Voorman Feldmeyer naar het Oosten vertrokken. Met 150 man Nederlandsche S.S. Gistermiddag is voorman Feldmeyer met een contigent van 150 man Nederlandsche S.S. naar het Oosten vertrokken. Voor het vertrek»had om half vier een bijeenkomst plaats, waarin S.S. Obergrup- penführer Rauter en de Leider der N.S.B. ïr. Mussert de mannen hebben toegesproken en afscheid van hen hebben genomen. De vertrekkenden stonden in carré opgesteld, Obergruppenführer Rauter reikt onderscheiding uit. Nadat Obergruppenführer Rauter de man nen had geinspecteerd, sprak hij hen toe en wees erop, dat zij zich uit innerlijke overtuiging gaan inzetten aan het front. Spreker herinnerde aan zijn eigen voorop leiding 28 jaar geleden in Klagenfurt, zijn ervaringen aan het front van 14Al8 en de daarop volgende ineenstorting van Duitsch land. Na vier jaar, aldus spreker, kwamen wij terug, innerlijk vrijwel gebroken doch gehard door hetgeen wij hadden meege maakt. De nationaal-socialistische idee heeft ons Duitschland nieuwe kracht ge schonken. Het Groot-Duitsche rijk kwam tot stand en daarbovenuit groeit thans een Germaansche gemeenschap. Nadat spreker de Nederlanders, zooals aan het front is gebleken, mannen had ge noemd met een harden kern, die echter een stevige wilsvorming noodig hadden, en hij de vertrekkenden had verzocht steeds zijn medewerking in te roepen voor de verzor ging hunner verwanten, riep hij S.S. Ober- sturmfiihrer Heubel naar voren. Dezen overreikte hy het IJzeren Kruis twee klas se, omdat hü zich in het regiment Germania een der dapperste niet-Rüksduitschers had betoond. Obergruppenführer Rauter besloot zijn toespraak met den mannen1 veel wapen- geluk toe te wenschen. Ir. Mussert neemt afscheid. Kort hierop betrad ir. Mussert, verge zeld van den plaatsvervangend leider Van Geelkerken, de zaal. Nadat voorman Feld meyer hem de aangetredenen had gemeld en hij deze had geinspecteerd, sprak ook hij de vertrekkenden toe. Ir. Mussert schetste den stryd die gevoerd wordt als een om het bestaan van Europa en daarmee van Neder land, en sprak dc hoop uit dat nog tienduizenden het voorbeeld dezer mannen zouden volgen. Hü bracht hun dank namens de beweging en na mens het Ned. volk, waarvan een groot deel dezen inzet nog steeds beschouwt als iir strijd met zün eer. karakter en waardigheid. Wü echter die achterblij ven, aldus ir. Mussert, zullen het in plaats van den geest van Mannheimer dien van Mannerheim geven. Want wat het Finsche volk kan, dat kunnen wü ook. Spreker besloot met de vertrekkenden te vragen de Nederlandsche vlag hoog te houden in den vreemde als bewijs van het zelfrespect der natie. Dankwoord.van voorman Feldmeyer. Voorman Feldmeyer dankte hierop beide sprekers voor hun afscheidswoorden. Er. zich tot zijn medestrijders wendend, ver volgde hij: 17 Mei zijt gij als Nederl. S.S. door den leider beëedigd op den Germaan- schen Führer en opgenomen in de orde gemeenschap der S.S. Wij zullen ons aan deel leveren in dat reusachtige afweerfron* tegen "net bolsjewisme. Wij bewijzen hier mee. dat wij bereid zijn de consequenties ran het nationaal-socialisme te aanvaarden met de daad. Nadat spreker de taak van den soldaat had gekenschetst en zijn trots had uitge sproken over het feit, dat zich reeds twee maal zooveel S.S.-mannen aan het front bevinden dan in het Vaderland, bracht hij dank aan de moeders, vrouwen en verloof den, die hun mannen afstonden om ze hun roeping te laten volgen en vroeg hij der nationaal-socialisten die achterblijven, zich er rekenschap van te geven wat zij aan deze frontstrijders verplicht zijn. Nadat het S.S.-lied „Die Treue" was ge speeld. besloot voorman Feldmeyer de plechtigheid met de woorden: „Op het oogenblik zijn onze gedachten bij hem op wien de verantwoordelijkheid rust voor de Germaansche wereld, dien wij trouw zwoe ren. en zullen volgen, den Führer Adolf Hitler Sieg Heil. Dit Sieg Heil werd dooa allen overgeno men. waarna het Deutschland- en het Horstwessellied werden gespeeld. Vervolgens marcheerden de mannen, voorafgegaan door de muziekkapel, naar hat station. De Koloniale gebieden. Het doel van Amerika. In een interessante beschouwing van het ..Algemeen Handelsblad" betreffende het oorlogsdoel van de Ver. Staten, troffen wij de volgende zinsneden aan. die een duide lijk licht werpen op dc werkclykc bedoe lingen van de V. S. ten aanzien van de positie der Nederlandsche koloniale gcbicdsdcelen bü een eventueele overwin ning der geallieerden. Het blad schryft dan: Nu West-Indié door Amerikaansche troe pen is bezet, nu Oosi-Indië zijn „taak" ais pion in de Anglo-Amerikaansche oorlog voering heeft verricht en zich heeft laten offeren, nu laat ook het Amerikaansche imperialisme zijn masker vallen tot groo. te ontsteltenis der buiten-Europeesche Nederlanders (Engeland heeft zichzelf b"uiten Europa geplaatst), die ontdek ken zich deerlijk te hebben misrekend. Het was een van Roosevelt's voornaamste woordvoerders, en wel Sumner Welles, die onlangs in een rede te kennen gaf. dal van een herstel van het Bjitsche, het Nederland sche en andere gebieden in hun ouden vorm na een overwinning der Geallieer den geen sprake zou zün. De kolo niale gebieden, daarop kwam Welles' betoog neer, zullen na den oorlog in een „pool" worden samengebracht, altegader een soort mandaatsgebied vormen van een op te richten internationale organisatie, welke hét beheer en de exploitatie der koloniale grondstof- en afzetgebieden op zich zal nemen. Wanneer men nu bedenkt, dat na overwinning der Geallieerden, zooals Wash ington er. Walislreet zich deze voorstellen, alléén de Ver. Staten als economische macht zouden overblijven, dan beseft men ook, wat deze Amerikaansche plannen in feite beteekenen: de overneming der exploitatie der tropische koloniaie gebieden door en ten bate van het Amerikaansche grootkapitaal. Zóó had men zich overigens in de kringen der overzeesche Nederlanders de .toekomstige ontwikkeling onnaden kend echter allerminst voorgesteld, en deze Amerikaansche aankondiging van on- gébreidelde kapitalistische expansie heeft dan ook, naar uit een bericht uit Suriname blijkt, ontsteltenis gewekt. Was deze ontsteltenis gerechtvaardigd Neen. Had men beter kunnen weten? Ja. ongetwijfeld. Maar men heeft door haat en overmoed de oogen gesloten gehouden voor de werkelijkheid. Het ontwaken zal dubbel hard vallen. .Want éérst zal men ontdek ken, dat de Amerikanen zich voor de oor logslasten. welke zij on zich nemen, tien voudig willen laten betalen, er. dan zal men tenslotte ontdekken dat deze Ame rikanen den oorlog nog niet eens winnen ook. Het zal er mee gaan. als met dat oor logsmateriaal, dat de Ned. Indische regee- ring in de Ver, Staten had gekocht en Installatie van ir. J. J. Boelstra. Tot hoofdcommissaris van Rotterdam De nieuwbenoemde hoofdcommissaris van politie, kolonel der politie ir. J. J. Boelstra is gistermiddag ten stadhuize te Rotterdam onder veel belangstelling door burgemeester F. E. Müller geinstalleerd. Nadat de commandeur van de orae-poli- tie, inspecteur, J. W. J. Moerman het aan wezige politie-personeel in de houding had gecommandeerd, trad de nieuwe hoofd commissaris binnen, begeleid door den bur gemeester, zijn echtgenoote en zijn zoon, den wnd. hoofdcommissaris en de Duitsche gasten. Burgemeeester Müller richtte het woord tot de aanwezigen en zeide, dat deze in stallatie een gebeurtenis van buitengewoon groot belang is, zy is. er het bewijs voor, dat de nieuwe orde met gestadige regel maat baanbreekt. Spr. betuigde den wnd. hoofdcommissaris zijn welgemeenden en oprechten dank voor de wijze, waarop hü zich in den afgeloopen en moeilyken lijd van zijn taak had gekweten. Den nieuwen hoofdcommissaris noemde spr. een man, bevoorrecht met een groote verscheiden heid aan persoonlyke gaven'en een groote dosis doortastendheid en energie. Gij zijt od deze plaats gesteld als nationaal-soeia- list, aldus spr. en gij zult het Rotterdam- sche politiecorps, dat een goed corps is en getoond heeft een juiste opvatting te heb ben van de vervulling harer plichten, .daar waar dit noodig is, begrip moeien bijbren gen voor de nieuwe orde. Ik hoop. hoofdcommissaris Boelstra, al dus eindigde spr., dat het u zal gelukken niet alleen de harten van uw manschap pen te veroveren, maar, en dat is van nog grooter belang, ook die van het Rotter- damsche publiek. Hierna sprak de zoojuist geinstalleerd* hoofdcommissaris en zeide, dat hij over tuigd was, dat hij, naast en met den bur gemeester in staat zal zijn de moeilijkhe den, welke hij zal ontmoeten, te overwin nen. Het Rotterdamsche politiecorps heefl altijd een uitstekende reputatie gehad en ik twijfel er niet aan, of net zal ook onder gewijzigde omstandigheden den weg wel weten te»vlnden dezen roep hoog te houden. Wü zün op het oogenblik een bezet land, aldus spr., maar wy wenschen, dat niet. te blijven. Wij wenschen wederom vrij te worden, weer b^as te zün in eigen huis. Echter, wy moeten het den bezetter moge lijk maken straks te kunnen vertrekken zonder dat hü bevreesd behoeft te zyn van hieruit te worden gehinderd in i.'n grootsche plannen tot vorming van een sterken on- overwinnelüken Europeeschen statenbond. Dit volk, zoo ging spr. voort, mag thans niet stil zitten om dan straks nogmaals door het noodlot te worden verrast. Wij moeten aanpakken en begrijpen, dat slechts een innige hechte samenwerking met het groo te Europeesche achterland ons en in het bijzonder Rotterdam van den ondergang zal kunnen redden. Ik ben overtuigd, dat in het komende Europa de haven van Rot terdam tot ongekende bloei zal komen en daarmede zal ook het Rotterdamsche poli tiecorps komen te behooren tot de allerbe langrijkste van Europa. Hierna richtte spr. zich in het bijzonder tot de aanwezige vertegenwoordigers van liet politiecorps. Gü weet, zoo zeide hij, dat ik lid ben van de N.S.B. en gü denkt wel licht, dat ik U allen in korten tijd tot na- tionaal-sociaiist wil bombardeeren. Ik denk daar niet aan. Nationaal-socialist wordt men niet op commando, maar uitsluitend uit overtuiging. Natuurlijk zal mün beleid zooveel mogelyk nationaal-socialistisch zün, maar gü behoeft u hierover niet on gerust te maken, want de goedwillendcn onder u zullen er slechts bü kunnen win nen en ik neem aan, dat gij allen van goe den wille zijt. Het be teekent ook, dat ik voor u niet ben de ongenaakbare hoo- ge chef, maar veeleer dc chef, tevens kameraad, die uw werk zal weten te waar deuren en uw moeilijkheden wil begrijpen. Een passieve houding, bedekte of open lijke tegenwerking, ook buiten den dienst, zullen' door mij. hoe ongaarne ook, slechts» kunnen worden beantwoord met de streng ste maatregelen. Vervolgens begaven de aanwezigen zich naar de burgerzaal, waar alletf den .nieu wen hoofdcommissaris en zyn echtgenoote de hand konden drukken. vooruit betaald*#maar dat nimmer aan Oost-Indië werd g e 1 e v eV d. Anderen zijn thans doende, dit materieel te verslijten en te verbruiken; Oost-Indië heefl alleen het genot mogen smaken h,et te bestellen en te betalen. Nóg leven ontelbare Nederlanders voort in de even 'onnoozele, als beklagenswaardige overtuiging, datde Geallieerden na hun overwinning het Nederlandsche Rijksgebied in ouden vorm of daaromtrent zullen her stellen. Niets nu is minder waar. En waarom niet? Het antwoord is zonne klaar voor wie niet hoorende doof en zien de blind is. De overwinnaar in dezen oorlog zal ziin k'o sten vergoed willen heb oen en meer dan dat. Men denke niet, dat dit in den bruten vorm van een annexatie zou geschieden, waarlyk niet! Zeker, in hun ouden vorm zouden het Britsche Empire en het Rijk der Nederlanden niet terugkeeren. Maar de moederlanden Nederland en Engeland zou den het voorrecht smaken, met de econo mische wereldmarkt der Ver. Staten geza- zamenlijk een wereldorganisatie te vormen, een super-Volkenbond (on strikt kapitalis tische» grondslag natuurlijk) en als deel hebbers in dien super-Volkenbond zouden zij mede enkele vruchten mogen plukken van de exploitatie der koloniale gebieden, welke zii zouden moeten inbrengen als hun „kapitaal"! Zóó ongeveer zou de gang van zaken zijn. zóó ongeveer zou de vorm wezen, waar mede het Amerikaansche grootkapitaal zijn wereldheerschappij gracielijk zou b e m a n- telen. Slechts voor wie de laatste kwart eeuw met blinddoek voor oogen heeft ge leefd, en deze ondanks alle schokkende ge beurtenissen de laatste jaren nóg steeds niet heeft afgerukt, voor dien komt déze Amerikaansche aankondiging van een kapi talistisch wereldrijk als een bittere ver rassing. Maar zij. aie dezen gang van zaken tijdig hebben voorzien, zonder te kun nen i n g r ij p e n, zij zullen zich gesterkt weten'u door het besef, dat hun inzicht in den loop der wereldgeschiedenis juist was, en dat er voor Europa slechts één levens kans overblyft: de vernietiging van bolsje wisme èn Amerikaansche kapitalistische imperialisme. KOOLGALMUG IS VERSCHENEN. Volgens de door de ambtenaren van den Plantenziektenk^undigen Dienst gedane waarnemingen zun de eerste exemplaren van de koolgalmug. wier larven de draai- hartigheid bij koof veroorzaken, in de N.- Hollandsche .koolstreek verschenen. In verband hiermede is het thans noodig, de zaadbedden, de banen en de in bakken staande koolplantjes, onverschillig van welke soort, zoomede de reeds op het veld uitgezette bloemkoolplanten. zoo spoedig mogelijk te bespuiten met het daarvoor thans in den handel gebrachte pvridine- zeepmengsel, waarvan 50 gram per liter water genomen wordt. De bespuiting moet twee maal per week plaats hebben, met geen groot^ ••■^chen- poozen dan 4 dagen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1