Haarlemsche Courant Nieuwe vorderingen bij Sebastopol Londens belofte van een tweede front. 287e Jaargang No. 137 xx Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentiSn 3is m m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultg.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Zaterdag 13 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Socnda- plein 37. Tel: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P-W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5431. Verschijnt dagelijks bi halve op Zon- e De bolsjewisten, die voor de versterking alle mogelijkheden van het geaccidenteerde en rotsachtige terrein hebben uitgebuit, werpen thans zelfmoordcolonnes in den strijd. Duitsche successen voor de Palestijnsche kust Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Voor Sebastopol won de aanval bij een taaien strijd om de talrijke ver dedigingswerken verder terrein. Her haalde tegenaanvallen van den vijand stortten met zware verliezen voor den vijand ineen. Formaties gevechtsvliegtuigen zetten onophoudelijk den aanval op de uit gestrekte verdcdigingsinstallatics voort. Aan het overige deel van het Oostelijk front succesvolle eigen aanvalsactiviteit, die ten Oosten van Charkof vrij groo- ten omvang aannam. Aan het Wolchof-front mislukten verscheidene aanvallen der Sow jets. In Noord-Af r ik a werden by de ge vechten om de vesting Bir Hacheim meer dan 2.000 gevangenen gèmaakt voor het grootste deel aanhangers van generaal De "Gaulle en talrijke stukken geschut, als mede verscheidene honderden auto's buit gemaakt of vernietigd. De bloedige verlie zen van den vijand zijn zeer hoog. In het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee heeft een Duitsche duik boot aan de kust van Palestina twee schepen met een gezamenliiken inhoud van 4.000 fort. tot zinken ge bracht, alsmede twee vracht-zeilsche pen. Een ander groot schip werd door torpedotreffers beschadigd. Bij de in het weermachtsbericht van 11 Juni gemelde*aanvallen van Duils.che duik- booten op een krachtig beschermd convool in het Oostelijke 'deel van de Middelland sche Zee is nog een transportschip van 6.000 brt. gezonken. Bij' .storïngsvluchten van enkele Brit- sche bommenwerper boven het Duit sche, DeenscheenNederland- sche kustgebied werden Donderdag nacht 3 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het door een batterij bestormingsge- schut gesteunde bataljon infanterie onder bevel van kapitein Lorenzen heeft zich bij de aanvalsgevechten voor Sebastopol door schitterende dapperheid bijzonder onder scheiden. Qberfeldwebel Steinbatz behaalde aan het Oostelijk front zijn 95ste, eerste-lui te nant Marseille in Noord-Afrika zijn 78ste tot 81ste overwinning in de lucht. Als De vroegere ambassadeur van de Ver- eenigde Staten te Bei-lijn, Girard, heeft in een redevoering te New-York gezegd, 'dat van de standvastigheid der Sovjet- Unie veel voor de Vereenigde Staten af hangt. Wanneer de Russen volhouden, zoo zeide Girard, kan alles in 11/2 jaar voorbij zijn. Zou dit echter niet het ge val zijn, dan kan de oorlog vijf jaar en langer duren en zal er een „Heil of time" voor tie Vereenigde Staten aan breken. Britsche tankaanval afgeslagen ten Noorden van Bir Hacheim. Meer dan 2000 Britsche krijgs gevangenen. Twee Italiaansche oorlogs bodems verloren gegaan. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: „De stelling Bir Hacheim, die krachtig zoorganiseerd was en hardnekkig verde digd werd, is Donderdagochtend stormen- "erhand door de Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde infanterie genomen. De aanval werd voorafgegaan door een hevig en geconcentreerd artillerievuur en gesteund door een massale actie van sterke afdeelingen der luchtmacht. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt meer dan 2000: de buit is aanzienlijk en bevat een groot aantal kanonnen en andere strijdmiddelen, die voor het meerendeel intact zijn. Op een beperkt gedeelte van het gevechtsterrein heeft men de lijken van meer dan 1000 vij andelijke soldaten gevonden. Een klein deel ran het garnizoen, dat vooral uit Frahsche rebellen bestond, zocht zijn heil in de vluöhï doch het, werd zonder ophouden door de bommenwerpers der Spilmogend- lïffiJen achtervolgd en bestookt en leed daar bij zeer zware verbezen aan menschen en materiaal. Een aanval van Britsche gepantserde strijdkrachten ten Noorden van Bir Ha cheim werd afgeslagen door de divisie Ariete, welker artillerie door een buiten gewoon doeltreffend en, nauwkeurig vuur op zeer geringen afstand de poging der vij andelijke tanks verijdelde, die voor een groot tieel vernield werden. De luchtmacht opereerde ook boven het gebied achter de "ijandelijke linie, waar een aanzienlijk ge- 'al gepantserde auto's en voor de ravitail leering dienstdoende voertuigen in brand geraakte of beschadigd werd. Bij luchtge vechten schoten Duitsche jagers vijf Brit sche vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee hebben wij een torpedojager verloren, die door den vijand getorpedeerd werd en zonk. Een andere bo dem van dezelfde tonnage zonk na op een drijyende mijn te zijn geloopen. Een groot deel der bemanningen werd gered. De na gelaten betrekkingen zijn verwittigd. Het aantal dooden tengevolge van den vijandelijken luchtaanval' op Tarente is van 20 tot 41 gestegen. De enkele bommen, die Donderdagnacht op de omgeving van Ta rente wei-den geworpen, hebben geen ichade veroorzaakt en geen verliezen". 1 De duikboot van luitenant-ter-zee 1ste klasse Heidtmann heèft zich bij den strijd tegen het convooi in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee bijzonder onder scheiden, Zelfmoordcolonnes. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In -het-aanvalsgebied van Sebastopol ligt het "initiatief stevig-in handen van de Duit sche leiding. De gevechten voor Sebasto pol hebben een stadium bereikt, dat men 't knagen aan den vestinggordel zou kunnen noemen. Van bijzondere beteekenis voor de gevechtshandelingen is het voortdurend krachtige ingrijpen van de Duitsche lucht macht, wier voortdurende aanvallen op de tiiepe vestingwerken niet slechts militaire successen voorbereid en bereikt hebben, doch die reeds aan den kant vah den vijand tot bepaalde psychologische verschijnselen aanleiding hebben gegeven. Indien men daar zegt, dat de Sowjet-Russen reeds ge dwongen zijn om zelfmoordcolonnes in het veld te brengen, 'dan kenmerkt alleen deze formuleering reeds de positie van den ver dediger. Naar het opperbevel der Weermacht mededeelt, konden de Duitsche troepen den llen Juni tijdens verwoede gevechten in het vestinggebied rond Sebastopol, opnieuw vorderingen maken. De Duitsche successen zijn des te opmerkelijker, daar de vijand het rotsachtige gevechtsterrein met zijn talrijke kloven en holen, volkomen heeft uitgebuit voor het aanleggen van veld en artilleriestellingen, zoodat slechts di recte treffers in staat zijn deze te ver nietigen. In het havengebied van Sebastopol zijn benzmeopslagplaatsen en munutiedepots m vlammen opgegaan. Duitsche jagers, die slechts hier en daar bolsjewistische jacht vliegtuigen ontmoetten,, hebben volgens tot nu toe ontvangen berichten, vier vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, Op de ravitaiUeeringswegen en spoorlijnen der bolsjewisten ten Oosten van Charkof heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen, auto mobielen en rollend materiaal vernield. Volgens tot nu toe ontvangen berichten hebben Duitsche jagers in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front twintig vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij drie Duitsche toestellen verloren gingen. Washington erkent Japansche landing op de Aleoeten. Verlies van Lexington in Koraalzee toegegeven. Volgens een exbra-hei-lcht van den Brit- sch'em naeuwisdiiienot uit New-York heeft thiainB ook hieit AmerikaanéChe departe ment wan marine bekend gemaakt, dat de Japanners op de Aleoeten zijn geland. Het Amerika arisch e departement van oorlog heeft bekendgemaakt, dait dre opper bevel hebben- der Amerikaamsche Inchtinaebt oip Hawaii niet is teruggekeerd van den sdag, bij de Midway-eilanden. J-lJet departement heeft Vin'jdag een rap port over don slag in de IComaatoe'e gepubli ceerd. Daainin wordt het verlies van de Ameri- kiaansche tank'boot Naosbo en van den es- oor te e,renden torpedojager Sims (1570 t.) benevens hert verlies van'bet viiiegtuigmoe derschip'Lexington (33.000 t.) erkend. Volgers een bericht uit Washington heeft president Roosevelt Vrijdag bij uitvoerend decreet een oorlogsraad voor Alaska ge vormd, die in de eerste plaarts nauw con tact moet hoilden nnet de militaire autori teiten en voorstellen moet doen voor de veiligheid en de bescherming van de bur gerbevolking van Alaska. Britsch blad waarschuwt tegen optimisme. Opgave van eigen verliezen. De Daily Mail levert critjek op het on gemotiveerde optimisme, dat sedert eenige dagen in Groot-Brittannië en in de Ver eenigde Staten op te merken valt. In wer kelijkheid is de toestand zeer érnstig. Niets duidt erop, dat het moreel van de Duil- schers gebroken is. Het Duitsche leger is nog steeds het sterkste ter wereld. In het Oosten wordt de toestand rondom Sebastopol met den dag ernstiger. Het is weliswaar juist, tiat de productie der Geallieerden toeneemt, doch zij kan niet in den strijd geworpen worden, zoolang de geallieerden zooveel schepen blijven verlïezbn. Dit is het werkelijke zwakke punt in het front der Geallieerden. Het hééft geen zin den ernst van den toestand te verheimelijken. Het Britsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat generaal-majoor R. M. Weeks benoemd is tot plaatsvervangend chef van den imperialen generalen staf met den rang van luitenant-generaal. Deze benoe ming -is door den minister van oorlog aan het Lagerhuis medegedeeld. De plaatsvervangende minister-president. Attlee, heeft de verliezen van het Britsche Rijk sedert het uitbreken van den oorlog tot 1 September 1941 als volgt opgegeven: Vereenigd Koninkrijk: 42.267 dooden. 32.903 gewonden, 53.634 gevangenen en 16.200 vermisten. Dominions: 4.655 dooden, 7.279 gewonden, 3.104 gevangenen en 8.785 vermisten. Indië en Burma: 1.439 dooden, 5.374 ge wonden, 1.714 gevangenen en 64 vermisten. Koloniën: 61 dooden, 807 gewonden, 6 gevangenen en 4.669 vermisten. De eerste lord van de Admiraliteit Alexander, heeft meegedeeld, dat de Brit sche marine en de infanterie van de marine aan gevangenen totdusver 34 officieren en 2.651 matrozen met inbegrip van de mari niers, verloren heeft. Alexander 'deelde voorts nog mede, dat het in vijandelijke handen -geraakte perso neel vari de koopvaardijvloot, 3.328 man bedraagt. Canada neemt diplomatiek contact op met Moskou. De Britsche beriehtendiienst nneMrt, dart de Sovjet Unie en Canada een overeenkomst hebben getroffen met betrekking tot de uit wisseling vam diplomatieke vertégenwooiv diigers. Naar de Britsche berichtendienst, nog meldt, is de overeenkomst tot het opnemen van rechtstreeksche diplomatieke betrek kingen tusschen Canada, en de Sovjet Unie ondieirteekend d'oor den Sovjet-ambassa deur. Maisky. en den Hoogen Commissaris voor Canada, Massey, te Londen. Zij zal oti_ intididöl'lijk in werking treden en behoeft niet te worden geratificeerd. i Vermoedelijk tengevolge van het eten van bedorven vischworst is tc Veendam plotseling overleden de 27-jarige H. Visser. Het lijk is in beslag genomen. Zelfs de straten van Genemuiden worden, als werkplaats gebruikt, nu er in dit stadje zooveel bedrijvigheid heerscht bij de fabricage van vloermatten, loopers en meer van deze nuttige gebruiksvoorwerpen. (Polygoon-Zeylemaker-rPax Holland-c) Japansche economische raad voor de Zuidzeegebieden. Dé Japansche maatschappij tot bevorde ring van de wetenschap heeft besloten tot opluchting van een specialen raad. bestaan de uit 30 bekende geleerden en technische deskundigen, teneinde aldus spoetiig de vraagstukken tot oplossing te brengen, die verband houden met een rationeel gebruik van het overschot der nationale grondstof fen in de door Japan bezette landen in de Zuidelijke gebieden. Deze raad zal voorloo- pig bestaan uit vier afdeelingen, 'die respec tievelijk zich zullen bezig houden met on derzoekingen op het gebied van rubber, plantaardige oliën, Manilla-hennep en an dere vezelstoffen, alsmede ,-suiker. Voor den oorlog in 'Oost-Azië produceer den deze gebieden -jaarlijks 1.600.000 ton rubber, twee millroen ton suiker, 800.000 ton Manilla-hennep en 1.100.000 ton cocos- olie. Aangezien deze grondstoffen niet meer naar de Vereenigde Stoten, Engeland en Australië gaan, verwacht men, tiat er aan zienlijke ovèrschotten van zullen ontstaan. Onder die omstandigheden heeft men het noodig gevonden om te zoeken naar nieuwe gebruiksmogelijkheden van deze producten, teneinde ze te gebruiken "als vervangings middelen voor die goederen, die in onvol doende hoeveelheid in Japan beschikbaar zijn. Tot nu toe zijn.naar vernomen wordt 25 professoren en ingenieurs benoemd tot le den van dezen raad. waarvan de eerste bijeenkomst waarschijnlijk den 16en Juni te Tokio zal worden gehouden. Engclscli bedrog jegens Europeesche zeelleden. De beide Noorsche zeelieden, die ér on langs in geslaagd zijh, bi.i een Duïtschen luchtaanval op een naar Moermansk varend Amerikaansch schip naar hun woonplaats in het «Noorden van Noorwegen te ontko men, hebben een opmerkelijke bedrogple- ging onthuld, welke de Engelschen in hun nood jegens Europeesche zeelieden be drijven. De beide Noren waren zeer verbaasd, dat zij na hun aanmelding bij de Noorsche overheid, niet tot den militairen dienst ge noopt werden. Toen men hun verklaarde,, dat geen enkele Noorsche zeeman tegen zijn vrijen wil op Duitsche oorlogsschepen of op Noorsche koopvaarders onder Duitsche con trole dienst doet, waren zij zeer verrast. Het bleek, tiat de Engelschen met dezen infa- men leugen de Noorsche, Deensche en N e- der 1 an d s ch e -zeelieden in hun dienst probeeren té weerhouden van den terugkeer Tegenover deze kwaadaardige bewering, die van Engelsche zijde tegenover eiken Europeeschen zeeman bij elke gelegenheid die zich yoordoet gedaan wordt, staan grootsche'beloften. Na den oorlog, zoo zei den de Noren thans in Oslo, belooft men den Europeeschen zeelieden land en huizen in Canada, wanneer zij afzien van hun te rugkeer naar Europa. Naar opvatting, der beide Noren vat men deze beloften echter algemeen op voor wat zij zijn n.l. een lok aas, onf 'goedgeloovigen te verlokken tot de steeds gevaarlijker wordende vaartin dienst van Engeland Geen beloften zullen den Tsjechen baten. De minister van volksvoorlichting van het Protectoraat Moravec, heeft Vrijdagavond tijdens een massabetooging te Brünn gespro ken over de jongste gebeurtenissen en dat gene, wat daaruit noodzakelijk volgt voor de Tsjechen. Meer dan 5000 menschen woonden deze demonstratie bij. Zoolang de moordenaars van den plaatsver- vangenden „Reïchsprotektor" Heydrich niet zijn gearresteerd, aldus de minister, zullen het Tsjechische volk geloften van trouw jegens Duitschland en betuigingen van toewijding niet baten. Er moeten geen woorden komen, maar daden. Moravec had stellig het gevoel, dat het Tsjechische volk speciaal in het Duitsche rijk geen vijanden heeft. Alle harde maatregelen, die Duitschland tegen de Tsjechen heeft ge last, zijn eerst, tot uitvoering gekomen, toen er geen andere uitweg meer openstond en het gevaar dreigde dat aan Duitschland zwakheid verweten kon worden. Er bestaat geen" twijfel omtrent de maat regelen, die genomen zouden moeten worden, als \iet Tsjechische volk onbetrouwbaar mocht blijken. Om het Tsjechische volk te doen ver dwijnen uit de constructieve combinaties in Europa, zouden enkele moordenaars voldoende zijn, die zich met medewerking van lichtzin nige Tsjechische individuen wilden onttrekken aan de gerechtigheid. Dit. geldt overigens vooral voor den „aarts vijand van het Tsjechische volk* den schurk Benesj". Minister Moravec behandelde vervolgens de misdadige methoden van de Londensche radio. Want het gaat Engeland slecht, zoo zeide hij, en dan laat men alle neven overwegingen varen. Daarom komen Engelands agenten met beweringen, die den Tsjech slechts bedoelen: te verleiden tot dwaasheden en misdaden. Tot slot deed de bewindsman een beroep op het Tsjechische volk om den verrader Benesj voorgoed te laten schieten en zich aan te sluiten bij de politiek vaa president Hacha. Dan zou niemand ook slechts een haar ge krenkt worden en allen kunnen de toekomst tevreden tegemoet zien. Waarom zijn er geen garnalen? Moeilijkheden voor de visschërij Een distributieregeling: op komst. - Nadat langen tijd het slechte weer zich niet leende voor de garaalenvis- scherij, versöheen er korten tijd ge leden weer een beperkte hoeveelheid van deze visch op de markt, „Zij was wel plots verschenen, maar ook ras weer henen" zou men kunnen zeggen, want sinds een paar weken zal men vergeefs de vischwinkels afloopen om deze smakelijke en voedzame visch- soort machtig te worden. Dit geldt al thans voor de meeste plaatsen des lands. Wat is nu de oorzaak van dit absenteïs me der garnalen? Onze schepen, die vroeger grootendeels de zeilvaart uitoefenden, zijn de laatste jaren bijna alle omgebouwd tot motorvaar tuigen en deze behoeven natuurlijk olie, die nu juist erg schaarsch is. Dit brengt weer mede, dat met eenige tiagen visschen een week en zelfs een maandloon moet worden verdiend. Bij de garnalenvisscherij gaat dat zeker niet, zoodat de visschers zich meer gevoelen aangetrokken tot de vis- scherij op versche visoh. Voor de versche Visch bestaan geen maximumprijzen en zij brengt veel geld op. Voor de garnalen be staan die prijzen*wel. Zoo op het oog schijnt de remedie daarin te liggen, dat men maar wel maximumprijzen voop alle visch moet vaststellen. Men moet dan echter niet de illusie hebben, dat men dan goedkoöpe visch zou eten, want de aanvoeu is daar voor veel te gering. •Men heeft inderdaad het vaststellen van dergelijke prijzen overwogen, doch de bezwaren waren overwegend. Eeni ge daarvan zijn verder, dat de weinige vaarten, welke, per- schip gemaakt kun nen worden, yeel moeten goedmaken en dat maximumprijzen den sluikhan del in de hand werken, waardoor de visch toch weer in de handen der meer- gegoeden zou komen. Dan blijft tené slotte nog als remedie over het terug- ombouwen der schepen tot zeilvaarlui- gen of het inbouwen van gasgenerato ren. Wat de eerste mogelijkheid be treft, zitten de schepen zondér zeilen, zonder zwaarden, niet ingekorten mast. Alleen reeds uit materiaalgebx-ek is een zoo ingrijpende verandering on doenlijk. Voor het inbouwen van gene ratoren wordt thans subsidie en cre- diet verleend. Voor wat de garnalen vangst betreft wor den thans op k'osten van het rijk bij wijze van proef vijf schepen van een gasgenera tor voorzien, zoodat deze vaartuigen met anthraciet kunnen wortien gestookt. Hier en daar in he^ land worden thans nog wel garnalen gevangen. Goedereede bijvoorbeeld beschikt nog over eenige zeil schepen, die er op uitgaan. Bij de Wadden eilanden wordt de kuilvisscherij uitge- pefend, welke weinig .olie vergt. Verder wordt nog op garnalen gevischt van eenige plaatsen in Zeelanti en van Stellendam uit. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat een nieuwe distributieregeling ten op zichte van de winkels in voorbereiding is. Zorgt voor een bijgewerkt persoonsbewijs Het departement van Binneninndsche Za ken deelt het volgende mede: In verschillende gemeenten wordt in deze weken door de plaatselijke' politie controle geoefend op het persoonsbewijs. De geval len waarin proces-verbaal moet worden opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs zijn gelukkig niet talrijk. Het overgroote deel onzer landge- nooten blijkt te hebben begrepen, dat het p.b. een -document is, dat zijn diensten voor al buitenshuis zal moeten bewijzen en heeft er dientengevolge voor gezorgd het p.b. bij zich te dragen, zoodat het bij controle op eerste aanvrage kan worden getoond. Het is echter 'niet voldoende indien het p.b. aanstonds getoond kan worden. Het moet „bij" en niet slechts bij de hand zijn. Bij zijn wil in dit geval zeggen: volledig bijgewerkt. Wijzigingen van adres en be roep, huwelijk en huwelijksontbin-ding moeten er binnen vijf dagen door den se cretarie-ambtenaar op worden vermeld, Men zorgre dus voor een volledig: bijge werkt persoonsbewijs. Uw p.b. moet in orde zijn. Dit is van belang voor n zelf, en voor uw medemenschen met wie het maat schappelijk verkeer u in relatie brengt. Maar het is bovendien een uitdrukkelijk voorschrift en wettelijke eisch, dat de hier boven aangegeven wijzigingen binnen vijf dagen op uw persoonsbewijs w orden ver meld. Wie hierin nalatig is. is evenzeer strafbaar als hij die verzuimt het persoons bewijs bij zich te dragen. KORT NIEUWS - De 35-jarige electricien H. van T. uit Weert is in Nederweert uit een paal ge vallen van 't electriciteitsnet en in 't zie kenhuis overleden. Gisteravond omstreek? zeven flur is de vijfjarige Roelof Sikkema, te Gronin- gem die aan het Gorechtkanaal aan het vischjes vangen was. tc water geraakt en verdronken. Het lijkje is door de politie opgehaald. In het pact tusschen Engeland en de Sovjet-Unie werden Moskou^s politieke en territoriale aspiraties niet nader omschreven. De partners van het Driemogendhedenverdrag toonen zich allerminst verrast. Eden bereidde te Moskou het bondgenootschap voor. Het Engelsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een coiftmuniqué uitge geven over het sluiten van het pact tusschen Engeland en de Sowjet-Unie. In het alge meen wordt dit communiqué gedekt door de uiteenzettingen van Eden in h#t Lager huis. In dit. communiqué wordt gezegd Beide regeeringen zijn ervan overtuigd, dat dit verdrag een hechte grondslag vormt voor de toekomstige goede betrekkingen tusschen haa.r landen en dat het de reeds bestaande „nauwe en hartelijke verstand houding" tusschen de Sowjet-Unie eener- zijds en het Vereenigd Koninkrijk en de Ver. Staten anderzijds nog meer zal bevor deren. Beide partijen zijn het volledig eens geworden ten aanzien van de dringende taak ..om nog in het jaar 1942 een twee de front in Europa te vormen". De Engelsche nieuwsdienst meldt nog, dat slechts enkele diplomaten in Engeland en enkele in vertrouwen genomen journalisten kennis gekregen hadden van het bezoek van Molotof'aan Londen, daar dit op verzoek van Moskou geheim gehouden mbest wor den en er dientengevolge scherpe voor zorgsmaatregelen genomen waren. Het Zweedsche blad „Dagens Nyheter meldt uit Londen, dat de eerste steen voor het verdrag reeds vijf maanden geleden gelegd is ter gelegenheid van Eden's bezoek aan Moskou. Stalin en Eden hebben aldaar onderhandeld over de vorming van Europa na den oorlog. Slalin eischte, dat de Sovjet- Unie het. grootste deel zou behouden van het destijds door de Sovjet-Unie bezette Oostelijke Polen, waarvoor Polen door ge bieden in het Westen schadeloos gesneld zou. moeten worden. De eigenlijke onderhandelingen over het verdrag begonnen op 22 Mei. Op 25 Mei was men tot een accoord gekomen. Het ver drag is toen op 26 Mei in de kamer van Eden in het Foreign Office onderteekend. Dagens Nyheter meldt, dat het opval lendst in dit verdrag hét feit is, dat een afbakening der grenzen van de Sovjet unie voor de toekomst ontbreekt. Dit is waarschijnlijk gebeurd met het oog op Turkije en andere neutrale Europeesche staten, alsmede met het oog op de Poolsche emigranten. Berljjnsch oordeel. Ten aanzien van de verdragen verklaarde men Donderdagavond in Berlijnsche poli tieke kringen, dat het sluiten Van deze ver dragen voor de staten van het Drie- mogendhedenpact geen verrassing betee- kent. Sinds weken heeft men in Berlijn, Rome en Tokio geweten, dat de - wanhoop en angstkreten van Moskou hun hoogte punt bereikten en dat Moskou de mogelijk heid om zijn wenschen door te zetten, alleen nog zag in een persoonlijken druk van Molotof te Londen en Washington. Het kernpunt van het verdrag is, naar de meening van Berlijnsche politieke kringen, een product van angst der Sow jets en van den angst van Engeland, dat Moskou zou kunnen afvallen. Voor beide staten was het even dringend noodig om bii elkaar te ko men. De zelfmoordenaars hebben zich in wederzijdsch vertrouwen met een verdrag aan elkaar verbonden. Punt 5 van het verdrag, dat men met naar territoriale uitbreidingen voor zichzelf streeft en zich niet wil mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van andere staten, moet worden beschouwd als een holle phrase. Men wijst er te Berlijn op, dat de geschiedenis van het bolsjewisme en de Sowjet-Unie het tegendeel bewijzen. Dat Stalin in zijn noodpositie het verdrag onder teekent. spreekt vanzelf. Even vanzelfspre kend acht men het, dat hij het verdrag zal verbreken, wanneer hem goeddunkt. Als voorbeelden vah gebroken beloften van Stalin herinnert men aan de gevallen Finland, Baltische Staten, Roemenië, Bul garije. enz. Toen Roosevelt m een nota van 15 Augus tus 1935 tegen de voortdurende propaganda der Kómintern in de Ver. Staten protes teerde en daarbij verwees naar de belofte van Litwinof. betwiste de Sowjet-regeenng in haar antwoord ooit een dergelijke ver plichting te zijn aangegaan. Zij voegde hieraan toe, dat de Amerikaansehe regee- ring toch had moeten weten, dat de Sowjet- regeering ten aanzien van de actie der Komintern geen verplichtingen op zich kan nemen, daar de Komintern een onafhanke lijke instelling is. De aangegane verplich ting inzake concessies van de Sowjet- regeering ten aanzien van de godsdienst vrijheid had Litwinof reeds terstond na zijn terugkeer uit de Ver. Staten en na de hen-at ting van de diplomatieke betrekkin gen tusschen de Ver. Staten en de Sowjet- Unie ontkend. Men zal zich herinneren, dat over-dit bedrog destijds in de Ver. Staten groote verontwaardiging heerschte. Voorts wijst men in Berlijnsche politieke kringen er op, dat het verdrag niets bevat over de werkelijke vorming der grenzen van de Sowiet-Unie. Formeele annexatie en territoriale machtsuitbreiding worden gecamoufleerd door politioneele functies. De Gepeoe zal in Europa bét woord voeren. Bij verdrag fs thans reeds vastgesteld een Engelsch-Bolsjewistisch politiebewind voor Europa. Tenslotte verklaarde men in Berlijnsche politieke kringen, dat het verdrag van de Sowjet-Unie met Londen en Washington niets vermag te veranderen in de buiten gewoon gunstige politieke en militaire posi tie der landen van het Driemogendheden- pact. Rome. Aan ^iet Verdrag en de door Molotof te Washington gevoerde onderhandelingen schenkt men te Rome geen bijzondere aan dacht. Het verdrag beteekent op geen enkele wijze een wijziging van de tegen woordige houding der krachten tusschen de staten van het Driemogendhedenverdrag en de Engelsch-Amerikaansche-Bolsjewistische Alliantie. Het Engelsch-Sowjet-Russische verdrag noemt men kenmerkend voor de voortgaande onderwerping van Londen en Washington, zoowel op het gebied van oor logvoering als op dat der algemeene poli tieke leiding van den oorlog, aan de eischen van Moskou. De aanhoudende overwinningen der Spil- mogendheden en de moeilijkheden der Engelsch-Amerikaansche leveranties van materiaal aan Sowjet-Rusland hebben thans Londen in belangrijke mate afhankelijk gemaakt van Sowjet-Rusland. Door het Engelsch-Sowjet-Russische verdrag is de i toestand opnieuw duidelijk in het licht gesteld. Tokio. In politieke kringen te Tokio verklaart men. dat het verdrag tusschen Engeland en de Sowjet-Unie nauwelijks eenige prac- tische beteekenis kan hebben. Men neemt aan. dat het verdrag in de eerste plaats handelt over het zenden van oorlogstuig naar de Sowjet-Unie en betrekking heeft op het probleem van een tweede front in Europa. Bij de bestaande militaire en poli tieke wereldsituatie zal het verdrag wel niet de gewenschte uitwerking hebben. Niette min kan men aannemen, dat de besprekin gen door de Sowjet-Unie, Engeland en de Vereenigde Staten in de hoogste mate voor propaganda-doeleinden gebruikt zullen wor den. Japanners nemen bedrijven in Ned.-Indië over. Vernomen ■wordit, dart Japansche firma's zoo spoedig mogelijk vergunntag zulleai krij gen tat hert overnemen vnm de leiding- vam verscheidene fabrieken op Ja.vu, dile vroe ger werden gedreven door onderdamen van vijandelijke mogendheden en onder miMi- tair toezicht hebben gestaan. De kln.hï&faibrlek te Raindoeng wordt thans gedreven doof de Takenaga maait-, sohapptj, de mo'nitagefaib'riek van General Motors te Tandjong Pr lok door d>e Tojod.i - Auto maatschappij en de banden rmbnlek vam Good Year dooa- do Japansche baaidem- maatscha.ppij. Thans Frahsch-Guyana Volgens den zender te New York he<efrt die Amerikaanse he minister vam buiten- laindsche zaken. Huil. op de persconferen tie medegedeeld, dat de V. S. het oog ge richt hebben op Fransch Guyana. HET BONDGENOOTSPACT Bs. Het bondgenootspact EngelandSov jet-Unie en het accoord te Washington met Roosevelt afgesloten, moge „het" nieuwtje van den Britschen nieuwsdienst geweest zijn: verbaasd heeft het ons nietWij wisten wel, dat Engeland, om een zeker verlies in winst om te zetten..bereid is ieder accoord aan'te gaan. De beteekenis van dit verbond wordt, naar onze overtuiging, het beste toegelicht door enkele aanhalingen van Nederlanders, die het volste recht van sjjreken hebben. Voor ons ligt een uitgave van „Het landelijk werk-comité" dr. O. Schabert". handelend over een tentoonstelling inzake bolsjewisme en geloofsvervolging in de jaren 19351939; ge drukt bij de N.V, Stemerding Co. te Rotter dam. Deze tentoonstelling streed onder do vaan van het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag". In de inleiding vinden Wij ver meld de namen van Ds. T. J. Hagen, Geref. pred. te Delft, Mgr. H. T. J. van Vlijmen en Vice-Admiraai J. Th. Fürstner. Dr. F. J. Krop uit Rotterdam constateert' „het zijn eigenlijk onze tegenstanders, die ons op het denkbeeld van dezen vorm van 'pro paganda (de tentoonstelling) brachten. De bolsjewieken toch gebruiken alle hun ten dienste staande middelen om hun verbitterden strijd tegen "Kerk en Godsdienst op elk ter rein door te voeren. Waarom zouden wij niet, zoo vroegen wij ons af, van onze vijanden willen leeren? Waarom niet ons volk in de waarheid voorgelicht, zooals zij het doen in dwaling en leugen? (Spatieering is van Ds. Krop) .Het antwoord Is aan U." De eerste tentoonstelling (te Rotterdam op 20—28 Mei 1935) was een geweldig succes Aan de officieele opening ging een wijdingsavond vooraf, waar, behalve Ds. Hagen en Ds. Krop. Ds. J. Kern en Dr. Steinwand spraken. Ds. Velders vertaalde van beide laatste predi kanten, die uit Rusland kwamen de rede. Ds. Hagen herinnerde aan het beeld van Openb. 12 de strijd van den draak, van Sa tan tegen Christus en Zijn Kerk. Van dien geweldigen strijd verhaalde Ds Kern. op sobere wijze: Wij moeten den nood des ge- loofs in Rusland werkelijk gevoelen, aldus eindigde Ds. Steinwand zijn toespraak. Ds. N. „Buffinga sprak het slotwoord. Na Rotterdam volgden vele andere Neder- landsche steden. Te Delft werd onder leidinr van, Ds. Hagen en Ds. Krop een telegram van den volgenden inhoud verzonden aan dei Volkenbond: „Avenol, algemeen-secretari Volkenbond Geneve. Nederiandsch Verhom Godsdienst, Gezin, Gezag, smeekt Volkenbon onderzoek in te stellen naar betreurenswaard' gen toestand in Sovjet-Rusland, vooral Ir: Karelië en Ingermannland. Natie lid van Volkenbond, heeft geen recht bevolkingen tot slavernij te doemen, is zedelijk verplicht vrij heid van geweten en eeredienst te verlcenen. Voorzitter Hagen, secretaris Krop". In Leeuwarden zeide Dr. W. A. van Es o m., dat hij zoo goed de sympathie van de aanwezigen kon begrijpen en aanvoelen. Het Friesche comité zond een telegram aan den Franschen gezant in Den Haag, In aansluiting aan Dr. Krop's „Appel la France" om tusschen- komst voor de gevangen predikanten in Sov-' jet-Rusland .ln Groningen Avaar ir. G. Leh- mann sprak, werd ook een dergelijk telegram verzonden. In de Residentie (1116 Mei 1936) spraken o.a. prof. L. H. v. d. Meiden. Prof. Dr. K. Dijk, Ds. F. de Vries en Dr. F. J. Krop. Dr. Dijk stelde duidelijk het verschil tus schen Communisme en Koninkrijk Gods in het licht. Dr. Krop vertolkte wat er ln de harten leefde aldus wordt letterlijk vast gesteld toen hij zeide: „De Russische ge- loovigen worden gedwongen te zwijgen, maar wij kunnen hun strijd openlijk strijden en daarom moeten wij zonder ophouden alle mid delen in het werk stellen om hun lot te ver beteren." Later stelde Ds. H. W. H. van An- del ln Rotterdam vast: „Onze oogen moeten worden geopend voor de gevaren, die drei gen en veel krachtiger moet nog worden ons gebed voor vervolgden en verdrukten". Te Tuindorp-Heyplaat spraken Ds. C. Stam en Ds. Koolhaas, het algemeen onderwerp van dien avond was: „Een strijd op leven en dood." De tentoonstelling ging verder door het land en verwekte overal diepen indruk. Deze tentoonstelling gaf ook de laatste pla ten van „De Godlooze". Daarover lezen wij: „Voortdurend hoort men, dat de toestanden in de Sovjet-Unie zich ten goede wijzigen. De communisten werken door hun z.g. demo cratische grondwet deze Zorgeloosheid t.a.v. de Russische geloovigen in de hand. Daar om is het zaak met bewijzen aan te toonen, dat van een verandering, die verbetering zou zijn, geen sprake is. Die bewijzen vindt men in „De Godlooze" van 1938 en 1939". De brochure bevat nog een schat van der gelijke gegevens en tallooze namen van sprekers: wat zij gezegd hebben is ruim schoots voldoende om aan te toonen, wat de juiste beteekenis is, die aan het verbond, dat Engeland en Amerika thans met Sovjet-Unie hebben afgesloten, voor onze beschaving moet worden toegekend.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1