HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS Dopspoeder Voor den Politierechter. DAM I AATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. „Werd de man dan niet doodgesoholen?" „Zeker!" antwoordde de arts, de dood is reeds, voor zoover ik heb kunnen vast stellen, vier of vijf dagen geleden inge treden. Maar ook daarover sta ik zelf in twijfel, want het lichaam heeft nauwelijks een bepaald stadium van ontbinding onder gaan. We zitten in het hartje van den zomer en de thermometer wijst dertig graden in de schaduw. Het lijkt wel, als of doode pas gisteren vermoord is, als er geen andere bewijzen voorhanden waren, die het tegen deel bewijzen. Daar hebben we bijvoorbeeld de bloedkorst aan den rand van het gat. dat door den kogel werd veroorzaakt en de opzetting van de maag en, wat bizonder gewichtig is, de verminderde stijfheid van het lichaam, Na zes of zeven dagen wordt gewoonlijk een lichaam weer zoo zacht als boter en dit lijk is npg even stijf, alsof de dood pas eeh dag geleden is ingetreden. Een klein beetje zou het kunnen zijn, dat de zeelucht haar invloed heeft doen gelden op de ontbinding, maar dat kan nooit zoo veel zijn." „En dus?vroeg Treslong, die van, deze verklaring in het geheel niets scheen te begrijpen. Dokter Roobol stond met een snelle be weging op. „Maar dat is het niet alleen, wat mij ver baast", ging hij voort, terwijl hij het laken van het lichaam, wilde trekken. Plotseling bedacht hij zich echter. „Je herinnert je nog, dat*de oude Ruys stierf Treslong knikte met een onnoozel gezicht. De dokter haalde diep adem. „We hebben na den dood van Ruys iets verzuimd, veld wachter", zei hij bijna fluisterend, alsof hij vreesde dat onbevoegden zijn woorden zouden kunnen hooren. „Verzuimd?"vroeg Treslong ver baasd. „Wat dan De dokter knikte langzaam. „We hadden" een politieonderzoek moeten laten instellen. De dood van den ouden man heeft een bizondere oorzaak gehad, waarvan we op dat oogenblik geen vermoe den hadden. Herinner je je die zeldzame brandwonden op het lichaam van Ruys en zijn raadselachtige woorden: „Ik verbrand In .mijn eigen huis De veldwachter streek met beifle handen door het spaarzame haar op zijn hoofd. De geneesheer wendde zich tot Homan: „Hoe was het ook weer met die woorden op dat briefje. Hoe luidde de tekst? Was het niet, „In dit huis kan niemand blij ven leven-?! „Ja", zei de jongeman en keek Roobol angstig aan, die nadenkend de nagels van z'n vingers bestudeerde. „Ik ben ervan overtuigd", ging dokter Roobol voobt, „dat het geen ijdele bedrei ging is. In dit huis kan inderdaad geen mensch-blijven leven, in dit huis woont de dood. Ik zou je aanraden, jongeman, dit huis onmiddellijk te verlaten en er niet in terug te keeren, alvorens het raadsel vol ledig is opgelost". „Maar waarom dan toch stamelde de ichilder verslagen. „Omdat. Roobol sloeg met een snelle beweging het laken, dat over het lijk was uitgespreid,, terug. Onwillekeurig weken de twee andere mannen met ontzetting achteruit. Treslong wilde iets zeggen, maar het was, alsof de ontzetting zijn spraakvermogen had ver lamd. Er kwam geen geluid over zijn lippen. Homan slaakte een diepen zucht, z'n handen balden zich tot vuisten. „Allemachtig Wat is dat Het bovenlichaam van den doode was tot de heup ontbloot. Aan het rechter boven- dijbeen was de pantalon door dokter Roobol opengesneden, zocdat dit dijbeen bijna tot de knie onbedekt was. Maar wat den beiden mannen zoo hevig deed ontstellen, was de toestand waarin het geheele bovenlichaam en het bovendiibeen zich bevonden. Een stralenkrans van zwartblauwe kleur overtrok, van het rechter dijbeen uitgaande het geheele bovenlichaam van den doode gelijk de vangarmen van een vraatzuchtige spin, maar aan den rand van de pantalon vertoonde zich de bruinroode rand van een Wond. „Moet u hier eens zien. Doktor Roobol sloeg een gedeelte van de afgesneden pantalon om. Precies onder het heupbeen bevond zich een eigenaardig uit gevreten plaats van minstens vier a vijf centimeter diepte. Deze wond deed met haar roode' randen sterk denken aan een krater. Het rauwe vleesch was zwart en verbrand. Van deze wonde uit ging de stralenkrans, over het geheele lichaam naar boven, waar het de borst volkomen be dekte. Naar de zijden werd de krans dunner en dunner, totdat ze geheel verdween. En op dezelfde wijze plantte zich de krans naar beneden voort langs het dijbeen en het onderbeen. Piet Hóman ademde zwaar, toen hij zich weer oprichtte en de veldwachter had slechts een korten blik op het lichaam ge worpen, daarna keek hij den arts vragend aan. „Wat beteekent dat De dokter haalde zijn schouders op, als een teeken, dat ook hij dit vreemde ver schijnsel niet 'vermocht te verklaren. „Om eerlijk te zijn, ik weet het niet. Ik ben immers slechts een eenvoudig plaat selijk geneesheer. Het kan een soort huid- Uitslag van eenzeer eigenaardig karakter zijn, die met dezelfde verschijnselen is be gonnen, als ik bij Jacob Ruys heb gecon stateerd." Treslong knikte. „Jacob Rujts heeft dus dezelfde onge wone ziekte gehad als deze man, die dood schoten is De^okter knikte eveneens. (Wordt vervolgd). Mr. P. H. F. Bijl de Vroe. Gaat heen als kantonrechter te Haarlem Naar wij verne men zal mr. P. H. F. Bijl de Vroe„ kantonrechter te Haarlem wegens het bereikèn van de leeftijdsgrens, op 1 Juli a.s„ als zoodanig afscheid nemen. Mr. P. H. F. Bijl de Vroe werd op 8 Maart 1874 Cliché Archief H. C. }e- /ebo- ren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit en nromoveer- de aldaar op 21 December 1809, waarna hij eenige jaren als advocaat werkzaam was te 's-Gravenhage. Op 18 December 1906 werd mr. Bijl de Vroe benoemd tot grifier bij het kaqton- gerecht te Harderwijk en van 1910 tot w 1.5 vervulde hij dezelfde functie bij het kan tongerecht te Amersfoort. Van >1915 tot 1928 was hij griffier bij het kantongerecht te Purmerend. Tevens was hij van 1924 tot 1928 waarnemend kantonrechter te Hoorn. In 1928 werd mr. Bijl de Vroe benoemd tot kantonrechter te Haarlem, welke func tie hij dus veertien jaar heeft, vervuld. Ook was hij kantonrechter te Haarlemmer meer tot 1 Januari 1934, toen het kanton gerecht aldaar werd opgeheven. Mr. Bijl de Vroe heeft in den loop dei- jaren heel wat overtreders berecht, eerst in het .^aaltje van het Paleis van Justitie aan de Jansstraat, later in het vroegere gebouw» van de Provinciale Griffie, waarin toen het kantongerecht werd gevestigd. Hij is een uitnemend rechtsgeleerde, hetgeen vaak tot uiting kwam bij de behandeling van belangrijke principieele zaken. Bij zijn afscheid op 1 Juli zal zeker blijken,'hoezeer men zijn persoon en zijn arbeid in bree- den kring heeft gewaardeerd. RHEUMATIEK Duizenden menschèn hebben daartegen baat gevonden, bg de wereldbekende Togal-tabletten en ook tegen Ischias, Zenuw-, Spier- en Hoofdpijnen. Om ons in de gelegenheid te stellen onze Togal- tabletten te blijven leveren, verzoeken wij U Uw apotheker of drogist de ledige flacons met dop terug te geven. Dit is voor U een voordeel, daar U 4, 5 en 10 cent vergoed krijgt voor respectieve lijk de 1/3, de Vi en de Kuurflacons. Economische Rechter HANDEL IN CA CAO-SURROGAAT. Zij, die zich bezig houden met den zwarten han del, moeten oppassen, dat zij niet-op de een of andere wijze beet genomen worden. Het komt vaak voor, dat bedorven vleesch verkocht wordt, dat gedroogde planten worden aange boden in plaats van thee en dan spreekt sur rogaat een woordjfe mee. In de zomermaanden van het vorig jaar ging cacao-surrogaat, dat voor echte aangezien werd, in verscheidene handen en de prijs steeg van f3,— per kg. tot niet minder dan f 14. Tenslotte kwam het sur rogaat bij een student en deze bleek een ge legenheidshandelaar te zijn. De kettlnghandel, welke Dinsdag voor den ficonomischen rêfchter behandeld werd, was be gonnen bij J. Seysener, die vijftig kilogram gekocht had In Breda. In Haarlem verkocht hij de „cacao" voor f3.—. De rechter veroordeel de hem tot een geldboete van f 120, subs, twee maanden. De kooper was G. J. A. Lokerse, die er een prijs van f 3,75 van maakte. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f75, subs. 30 dagen. De cacao was gekocht door C. H. T. H. van Dijk en B. P. van der Pol, die op hun beurt weer trachtten een flinke winst te boe ken. Zij verkochten hun waren voor f6,50 en f 5,50. Daar laatstgenoemde zijn winst terug gegeven heeft, werd hij veroordeeld tot 145 en de ander tot f90, subs. 30 dggen. Een van hen had 25 k.g. verkocht aan C. A. de Groot en deze had er een prijs van f7,— per kg. van gemaakt. Het vonnis luidde f75, subs. 30 da gen hechténis. ,T. Schouten, die als tusschen- persoon was opgetreden, werd veroordeeld tot f 60 boete. Tenslotte werd de zaak behandeld legen A. L. Roozendaal, die niet minder dan f 14 per k.g. voor de cacao wilde hebben. Daar meer dan honderd procent winst was ge maakt, meende de rechter, dat een gevangenis straf moest worden opgelegd en veroordeelde R. tot een week. OPWEK KING SS AMEN KOM STEN. In een Opwekkingssamenkomst, welke Donderdag IS Juni des avonds om S uur in de Zuiderkapel aan 4e Zuiderstraat no. 15, te Haarlem gehouden wordt, zal de heer H. van den Brink uit Bloemendaal spreken over het Onderwerp: „En Lot ging uit Sodom". STADS BIBLIOTHEEK EN' LEESZAAL. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden eindexamen voor assistent-bibliothecaris slaagden de beide candidaten der Stads Bibliotheek en Leeszaal, mej. A. van den Berg en mej. M, Warns, Voor de overgangs examens slaagden dè dames E. Vreeden- burgh en G. Wijnstroom voor cursus B, de dames A. Blom, N. ICoenigs en B. Smid vooj- cursus A. Hiermede slaagden alle candidaten van de Stads Bibliotheek en Leeszaal.' GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Willigers, Scho'uwtjeslaan 66; boekje (notitie-), Heynen, Emostraat 2'9; jasje, Hetum, Raamsingel 52; kwast, Gerzon, Gr. Houtstraat 5460; Kousen, GerzonGr. Hout straat 5460; mutsje, Zijlstra, Leidscheplein 19 rljwielspatscherm, Hamerlink, Korte Hofstraat 7; schort, Huyzen, Rgitzstraat 69; tasch met inh., Schiphorst, Bosch en Vaartstraat 5; portemonnaie. Braakman, Raaks 14. „TOT UW DIENST". In Den Haag werd op 31 Augustus 1940 een organisatie in het levfen geroepen met de bedoeling op - verschillendè gebieden hulp te verschaffen, waar deze noodzake lijk mocht zijn. Deze organisatie is in han den van jonge menschen, die door de oorlogsomstandigheden genoodzaakt wa- „MAAGZUUR IX Ril StECHTË don V- SPIJSVERTERING •va.. DrO.OUBOIS. Orig. verpak. 1.1,25, bij ApotH. enDrog. ren, een andere werkkring te zoeken. Naast een z.g. distributiedienst, welke voor velen regelmatig de nieuwe distributie bescheiden afhaalt is ar ook een afdeeling, welke zorg/draagt voor tijdelijk personeel voor huishouding en kantoor. De verhou ding tusschen de leiding van het bureau en de medewerkers en medewerksters is van zuiver kamei'aadschappelijken aard. Bij allen zit .de bedoeling voor, door samen werking voor elkaar een bestaansmogelijk heid te verwerven. „Tot Uw Dienst" -is dan ook geen commercieele onderneming, doch veeleer een arbeidsgemeenschap van jonge menschen. Zeer binnenkort tracht „Tot Uw Dienst" ook Haarlem binnen den kring van haar werkzaamheden te betrekken, voorloopig alleen voor het beschikbaar stellen van huishoudelijke krachten, die in Haarlem zelf gevonden zullen worden. De leiding van het Haarlemschs bijkantoor zal berusten bij mevrouw E. M. Doeglas Verdel. HEEMSTEDE TERSONALIA. Gisteren slaagde aan het Amsterdam- sche Conservatorium te Amsterdam, voor het. einddiploma^piano Meji.Cisca Luyken te Heemslede. BURGERLIJKE STAND. 15 Juni 1942. Ondertrouwd: N. J. v. Wees en E. Jan sen; A. Hofmans en M. J. Fortuin; G. W. Kuipers en D. de Berg. Getrouwd: H. J. Gerritsen en A. Verzijl- bergen; P. Otto en A. J. W. v. Straalen; J. Vrijenhoef en A. Timmermans. Geboren: G. A. JansenBleumers, z.; C. A. Schutterv. Gurp, z.; A. M. Nooij Lindeman, z-, Overlden: T. D. Bronksma, 63 j. geh. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: De Waal Malefijt, Korte Zijlweg 29, kinderjasje; Tenne, Zuider Stationsweg 11, portemonnaie met In houd; Mevr. Hiernstra, Korte Kleverlaan 78, rozenkrans; K. Moerman, Recifelaan 34. visch- netje; Dobbenburg, Duindoornlaan 4, Bent veld, New. Foundlander; P. v. Amstel, Midden Tuindorplaan 22, Haarlem, rozenkrans; Mense, Bloemendaalscheweg 297, verm. zilveren broche; Landman, Kleverlaan 92, damesportemohnaie met inhoud; Mlljon, Oranje Nassaulaan 3, bril- étui; v. d. Swalm, ijsventer Kleverlaan *hoek Iepenlaan, damesporfemonnaie met', inhoud; Schoon, Oranje Nassaulaan 162, verm. zilveren rozenkrans in étui; Margadant, Rljnegomlaan 12, vulpenhouder; Kesseler, Bosch en Duin- laan 26, rugzak; Blenfait, Zandvoorterweg 61, zilveren armband; Pronk, Dulnlustparkweg 17, damesschortje: Driessen, Berkenlaan 14, cein tuur; v. d. Wiel, Glipperweg 116, bouvier. ZANDVOORT PAST OP UW KINDEREN! De politie vestigt er de aandacht op, dat het raadzaam is om vooral acht te slaan op personen, die het gezelschap van spe lende kinderen zoeken. In de laatste 14 dagen werden n.l. niet minder dan vier personen gearresteerd, die niet nader te omschrijven handelingen met kinderen hadden gepleegd. Ofschoon met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat door deze aanhoudingen aan dit ergerlijke bedrijf een einde is gekomen, wordt het toch niet overbodig geacht het publiek op het bovenstaande te wijzen. AARDAPPELVELD GEPLUNDERD. Een inwoner deed bij de politie aangifte, 'dat van zijn aardappelland in de duinen 3 mud aardappelen zijn ontvreemd. Een on derzoek wordt ingesteld. Het is echter zaak dat men voor het te laat is maatregelen treft om diefstal op groote schaal te voorkomen. Kan er geen vrijwillige duinwacht inge steld worden? Het betreft hier immers een kwestie van het grootste belang, n.l. de voedselvoorziening. Er kan niet te strerfë tegen deze dieven opgetreden worden. BENNEBROEK PERSONALIA. De kantoorhouder der P. T. T. te Ben- nebroek, de heer J. Vis, is, te rekenen van 1 November 1941 af, in vasten dienst be noemd. SPAARNDAM PERSONALIA. De hulpbesteller der P. T. T., de heer H. Hartendorp, is benoem^ tot besteller. IJMUIDEN Complot van varkens- en boter, dieven ontdekt. Gedurende tien maanden ernstige diefstallen gepleegd. Reeds 18 personen gearresteerd. Eind Mei werd door de N.V. Vereenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken te IJmuiden bij de politie aangifte gedaart van diefstal van een groot aantal halve varkens en eenige va ten boter, welke in haar koelhuizen waren ingevroren en opgeslagen. De recherche stelde een nauwkeurig onderzoek in en al heel spoe dig bleek dat de daders onder het personeel moesten worden gezocht. Enkele arbeiders die het meest werden verdacht, werden ge arresteerd. Zij gaven aanhankelijk een paar diefstallen toe, doch verzwegen er vele. In- tusschen kwam vast te staan, dat zij zes halve varkens tusschen schafttijd uit de fa briek hadden vervoer^. Zij kregen daarbij medewerking van een chef. die reeds 18 jaar in dienst van het bedrijf was. Deze had de sleutel van de koelcellen en gaf hem aan enkele hoofddaders, terwijl hij wist, dat er diefstallen zouden worden gepleegd. Op deze wijze werden ongeveer 20 halve var kens ontvreemd. Zij werden aan diverse per sonen verkocht en de chef deelde in de op brengst. Een gedeelte van de -varkens had den de daders zelf verorberd. De ingevroren halve varkens werden op bru tale wijze in de koelcellen stukgezaagd en per rijwiel naar kooplustigen vervoerd. Bovendien werd vastgesteld, dat buiten staanders voor het transport van de gestolen varkens een handwagen ter beschikking stel den en voor hun moeite elk een half varken ontvingen. De vaten boter werden op klaarlichten dag per rijwiel naar gegadigden vervoerd. Dit waren eenige banketbakkers in de gemeente Velsen, die eveneens zijn gearresteerd, daar zij zeer hooge prijzen betaalden en de distri butievoorschriften in meer dan een opzicht overtraden. Het is de politie gelukt een zeer klein ge deelte van het gestolene in beslag te nemen. Ook werd eenig geld, afkomstig van de dief stallen, gevonden. Nader vernemen wij dat de diefstallen over een tijdvak van ongeveer tien maanden zijn gepleegd. Tot nu toe zijn er reeds 18 personen, meest inwoners van de gemeente Velsen, wier leeftijden zeer ulteenioopen, gearresteerd. De mogelijkheid bestaat, dat meer aanhoudingen zullep volgen. De moestuin in Juni. Wat kan in" Juni nog worden gezaaid Tegen het laatst van Mei moet de moes tuin vol zijn, zoodat er in Juni practisch niet veel meer te zaaien valt. Er mag ech ter geen hoekje onbenut worden- gelaten en wanneer er een bedje leeggekomen is, gaan wij dit direct weer bezaaien of beplanten. Welke gewassen komen daarvoor in aan merking Zomerandijvie kan begin Juni nog worden gezaaid, de kans op doorschie ten der planten wordt met den dag minder. Wïnterandïjvie wordt tegen de tweede helft der maand uitgezaaid om dit later nog eens te herhalen. Voor opvolging van de in Mei gelegde stoksnij- en princesseboonen kan nu nog eens worden gezaaid. Om kans te hebben een volgend voorjaar vroeg mooie bloemkool te kunnen snijden, moet nu- van de soort „Brocoli" wat zaad op een plantbed worden uitgezaaid. De verige koolsoorten moeten nu na een regen bui, van het plantbed naar den koolalckêr worden overgebracht. Wij beginnen met roode en witte, om met spruit- en boeren kool te' eindigen. Zoo ook kunnen koolraapplanten worden uilgeplant, eveneens bii vochtig weer. Is dit niet mogeliik, dan moeten de planten flink begoten worden. Een.ruime scheut water in één keer, zoodat de wortels in vochtige aarde komen, is beter dan her haalde malen een beetle gieten. Is er nog een bedje beschikbaar, dan kunnen nu nog dopterwten en peulen voor den laten pluk worden gezaaid. Postelein kan buiten en ook onder glas worden ge zaaid; eveneens zaaien wij nu rammenas. Om steeds jonge worteltjes en kropsla in voorraad te hebben kan met half Juni en veertien dagen later nog eens opnieuw ge zaaid worden. De kropslaplanten afkomstig van een vroeger zaaisel gaan wij bij gun stige weersgesteldheid uitplanten. Zoo ook de selderijplanten. De planten van witlof en keukenbieten, welke bij het uitdunnen overtollig blijken, kunnen naar een andere plaats worden overgebracht. De lange penwortels moeten zoo rechtstandig mogelijk in den grond ge bracht worden om te voorkomen, dat in het najaar korte misvormde wortels geoogst worden. Men zorge dus voor diepe plant- gaten. Zoo is er dus thans nog heel wat te doen om te zorgen, dat geen hoekje van den moestuin onbenut blijft. Op wreede wijze 'n koe geslacht Ondeskundigheid van clandestiene slachters. De ondeskundigheid, waarmede clan destiene slachters hun bedx-ïjf uitoefenen, leidt tot gevallen van stuitende wreedheid jegens slachtdieren. Controleurs van den. Cèntralen Crisis Controledienst kwamen on langs te Sprang-Capelle een clandestiene slachting op het spoor, waarin op gruwelijke manier een koe vermoord bleek te zijn door een uiteraard als slager ondes kundige metselaar. De man had op de markt te 's-Hertogenbosch een koe gekocht en ging in zijn woonplaats, nadat het dier nog eenige dagen in de weidehad geloopen, tot de slachting over. De koe kreeg met een zwaren hamer een klap op den kop en toen het dier palf bewusteloos neerviel, hamerde de metselaar met behulp van een grooten spijker «en gat in den schedel van het beest. De hersens werden daardoor geraakt en de koe stierf. Om het afzichtelijke feeheel vol ledig te maken, sneed de man het dier ten slotte de hals open om de koe te laten leeg bloeden. Het verbruik van clandestien ge slacht vee werkt, een dergelijk wreed op treden in de hand. DE PRIJS VAN BRANDNETELS. Voor brandnetels worden momenteel hoogere prijzen gevraagd dan toelaatbaar ls. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er daarom de aandacht van belanghebben den op, dat brandnetels op de veiling slechts voor ten hoogste drie cent per K.G. mogep worden verkocht. De grossiers- en detaillistenprijzen mogen niet liooger liggen dan resp. f 5.50 per 100 KG en 8 cent per KG. Indien deze prijzen worden overtreden, stelt men zich aan vervolging bloot. AMSTERDAM BOUWT GASCOMPRESSOR-STATIONS. In verband met het inrichten van tal rijke auto's van gemeentediensten, bedrij ven en van particulieren voor het gebruik van gas, zijn op eenige punten in de stad gascompressor-stations gebouwd, naar ge lang de behoefte zich daaraan deed ge voelen. In het Zuidelijke deel van de stad is onlangs aan het Scheldeplein een derge lijk station, dat ingericht is voor het leve ren van samengeperst lichtgas gereed ge komen, Dit station is ondergebracht in de aan het plein gelegen garage van de firma H. C. L. Sieberg. Het is van gemeente wege ingericht en zal door-deze firma on der toezicht van de gemeente en op voor waarden, welke neergelegd zijn in een overeenkomst, worden geëxploiteerd. Voor de kosten van inrichting van de in stallatie met de bijbehoorenöe apparaten en van de noodige bouwkundige werken welke in totaal op 60.000 zijn geraamd, heeft de gemeente een crediet beschikbaar gesteld. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) STELENDE DIENSTBODEN. Een 22-jarlge dienstmaagd uit Heemstede bad van den zolder van het huis, waarin zij werk zaam was, pakken havermout, maïzena, custard, koekjes en chocolade weggenomen. Voor dit mis bruik maken van vertrouwen werd een gevan genisstraf voor den tijd van twee maanden op gelegd, overeenkomstig den eisch. Een andere dienstbode had uit een kast zak doeken weggenomen. ZIJ vond, dat er zooveel waren dat er best wat afkon. Dit beschikken over een andermans eigendom werd vergolden met zeven dagen gevangenisstraf. Een derde dienstbode had voor de variatie niet bij haar werkgeefster gestolen doch in een win kel. Zij was voornemens in den echt te treden, doch was niet ln het bezit van een geSchikte Japon en evenmin van punten. Met haar zustei was ze een kleedingmagazijn binnengestapt en had zich japonnen laten toonen en eenige had zij gepast. Gebruik makende van het zich even verwijderen van de bedienende Juffrouw had zt] een pas-Japon aangehouden en haar eigen klee ding daarover aangetrokken. De Officier merkte op, dat 't geen manier van doen was de boel zóó bij elkaar te stelen om een huwelijk in te gaan. Veel zegen zou er wel niet rusten op een echt verbintenis, die op een dergelijke basis werd aangegaan. Hij elschte tien dagen gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde de dienst bode conform. Stelende hulpbcsteller. Een hulpbesteller van de P. T. T. te Haarlem had op 15 April een pakje naar Arnhem moeten versturen voor een familie hier ter stede. In- plaats van dit le doen had hij het pak in zijn zak gestoken en later geopend, meenende sigaretten te vinden, doch hij kwam bedrogen uit, daar het paket alleen maar gedroogde boschbessen In hield, De Offlcler.zcl dat het een geluk was, dat deze man niet tot de oude garde van de bestellers behoorde, doch slechts een hulpbesteller was. Een ambtenaar bij een openbare instelling van vervoer hoorde zich niet te vergrijpen aan de zaken die hij onder zijn tijdelijke berusting krijgt. Een misdrijf als, dit behoort streng ge straft te worden. De Officier elschte derhalve een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, overeenkomstig welken eisch de man werd ver oordeeld. Het ophalen van huis-afval. Een leerzame film. De dringende raad: „Bewaart Uw huis afval!" wordt nog maar al te weinig opge volgd. Het Nederlandsche publiek is nu een maal moeilijk van het nut van „iets nieuws te overtuigen. Men vergeet, dat ook in den vorigen oorlog allerlei afvalstoffen naarstig verzameld werdeh, omdat de industrie verle gen zat om grondstoffen. En ook nu, juist nu, kan het algemeen bewaren van allerlei afval de industrie (en dus de arbeiders) aan werk helpen. De papier-, de rubber-, de glas-, de kunstwol- en de blikfabrieken zien reikhal zend uit naar de lompen, glazen potjes, blik ken bussen enz. enz. „Men" heeft echter vele bezwaren tegen dit verzamelen. „Men" mompelt: dat alles toch naar Duitschland gaat!". „Men" vindt het te lastig, om al dat oude blik, het papier, de glasscherven enz. apart te houden. De vuil nisemmer was tot dusver zoo geduldig! Om al deze argumenten tegen te spreken heeft het Rijksbureau voor Oude Metalen en Afvalstoffen een film doen vervaardigen, die in vlot tempo laat zien, wat er met die af valstoffen gebeurt en hoe de huisvrouwen of 'dienstmeisjes het handigst deze artikelen op zij kunnen leggen tot de man van den ophaal dienst aan de deur komt. Gelijk men weet, zijn er thans in de meeste groote plaatsen (Amsterdam is nog in voorbereiding) officieele „leurders" aangesteld, die op geregelde tij den, op zijn minst eenmaal per week de stads wijken afloopen. Voldoende .waarborgen zijn gevonden, oi* beunhazerij te voorkomen, zoo dat men er zeker van kan zijn, dat de opge-> haalde afval inderdaad de bestemming krijgt, die het behoeft. De leurders hebben er een behoorlijke verdienste van, tenminste wanneer de huisvrouwen meewerken en de leurders niet aan de deur afschepen, want dan krijgen zelfs deze lieden er genoeg van en.... kan mevrouw of meneer klagen: „dat de af- haaldienst bij hèn niet aanbelt!" Genoemde propagandafilm toont dat van hetgeen vroe ger werd weggegooid, thans de Nederland sche industrie weer nieuwe nuttige voorwer pen kan maken. Voorts krijgt de toeschouwer een kijkje bij den Ophaaldienst, waarna de film aanwijzingen voor het bewaren der oude materialen geeft. En al behoeft men nu niet zulk een practische doos in elkaar te knut selen, als de jongen op de film uitvindt, al licht krijgt men een goede „tip", die het steunen van deze actie ten goede zal komen De première van deze door de N.V. Haghe- film opgenomen rolprent op Zaterdagmorgen in het Studio-theater ife Den Haag, werd bij gewoond door den secr.-generaal van het Depart, van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, vele hoofdambtenaren van verschillende Departementen, directeuren van Geen gereedschap; wees niet boos; U ontbood hem juist op den dagr dat hij zijn pakje J.G. kreeg. J.G. Shag voor pijp en sigaret: de genotvolste belegging van Uw rookerskaart J.G. NOG STEEDS DE BESTE I Rijksbureaux en fabrikanten uit de betrokken industrieën. De Directeur van het Romea, de heer J. H. P. Haaren, alsmede de chef der afd. Propaganda van dit bureau, de heer J. J. L. van Zuylen, hebben hun actie uitvoerig na der toegelicht Italiaansehe schepen over land naar de Zwarte Zee. Een officieus communiqué verklaart, dat de Italiaansehe motortorpedobooten, dis voor Sebastopol een Sovjetschip hebben gè- torpedeerd, over land naar de Zwarte Zoo zijn getransporteerd. Op deze wijze behoef den de eenheden de Dardanellen niet door te varen, waardoor dus ook de internatio nale wetten, die op dit oogenblik van kracht zijn, niet geschonden worden. Het commu niqué wijst tevens op de geweldige techni sche moeilijkheden, die hierbij moesten wor den overwonnen. Kruiser der V. S. tol zinken gebracht. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat bij den onlangs ondernomen aanval bij de Midway eilanden de Japansche vloot, be halve de reeds eerder gemelde schepen nog een Amerikaanschen kruiser van de San Francisco-klasse (9950 ton) en een duikboot tot zinken heeft gebrapht. In totaal werden bij dien aanval 150 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In bevoegde kringen verklaart men, dat de kruisers van de San Francisco-klasse het beste onderdeel van de Amerikaansche vloot Burgerlijke Stand HAARLEM Ondertrouwd: 15 Juni: H. J. C. L. Vier kant en A. J. Jansen. Gehuwd, 13 Juni: C. Hofkamp en E. Schönhuth. 15 Juni: J. P. Peper en T. A. Offenberg. Bevallen, 12 Juni: H. M. DorlandtBrits, z. 13 Juni: E. M. ZwartWolles, z. M. van Welchemvan Loveren, z. G. Fabelvan Bennekom, z. 14 Juni: A. E. Meerveld Kleinhoudt, d. J. S. de NieuwePrinsen, d. A. J. van AmsterdamDijkmans, d. S. J. van VeenKramer, d. W. P. Coeleman— Boerée, d. 15 Juni: J. P. RuigrokRoest, d. E. van HuisKlaassen, d. Overleden13 Juni: A. van Aalten— Hartog, 57 j., Frans Halsplein. A. Jansen— Koopman, 61 j., Gasthuisvest. H. O., 11 m., z. v. J. A. Vreest Minahassastraat. A. H. SlotKuiperj 36 j„ Kamperlaan. 14 Juni: M., 3 j., d. v. J. Pus, Leidschestraat. W. M. C. JansenBloemendaal, 70 j„ Jelgersma- straat. W. M. ArensSmits, 37 j., Borski- 1 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. TABAKSDISTRIBUTIE. Regeling voor handelaren in verband met de extra rantsoenen. De aandacht van handelaren in tabaksproduc ten wordt er op gevestigd, dat op de ln het tijd vak van 14—20 Juni verstrekte voorschottoewU- zlngen wel is waar sigaren, sigaretten of kerfta bak naar keuze kan worden gekocht, doch dat op den extra bon van de tabakskaart. die voor het tijdvak van 20 tot en met 27 Juni geldig zal wor den verklaard, uitsluitend 10 sigaren zullen mogen worden verkocht. De extra bon van de sigaret- tenkaart, die eveneens in het tijdvak van 20 tot en met 27 Juni geldig zal zijn, zal uitsluitend recht geven op het koopen van 40 sigaretten. Op tien extra bon van de tabakskaart, die ln het tijdvak van 27 Juni tot en met 4 Juli geldig zijn, zullen uitsluitend 40 sigaretten mogen worden verkocht. Hiermede dienen de winkeliers reke ning te houden bij hun bevoorrading, aangezien ztj anders niet in staat zullen zijn aan de vraag van hun afnemers te voldoen. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er voorts reeds bij voorbaat op gewezen, dat voor de ingeleverde extra bonnen voor sigaren toewijzingen zullen worden uitgereikt, die uit sluitend op het koopen van sigaren recht geven. Voor extra bonnen voor sigaretten (zoowel die van de tabakskaart als van de slgnrettenkaart) zullen toewijzingen voor sigaretten worden verstrekt. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mmi Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct minimum 8 mm. max. 30 mm. Lessen - HULP BIJ HUISW. Eng., Duits, Frans, Ned. Zijlweg; 16S. Personeel gevraagd Voor Huishouding - Gevr. weg. huw. bij Dame-al leen een zelfs!. HULP IX DU RUSH. v. cl. en n., bov. 20 jaar. Veel vrij. Mevr. Krijt, Heemst. Dreef 240, Heemstede. - Nette DAGDIENSTBODE ge vr., k: koken. Aanm. 's avonds ha a u, Mevr. Smit-Beccari, Wald. Pyrmontlaan Z, Overveen. Gevraagd WERKSTER, 4 h. 4, p. w. en verstelnaaister. Hya- clnthenlann 31. - KEI KEN-WERKMEISJE ge vraagd. Hotel De .Leeuwerik Kruisstraat' .3<L - WERKSTER gevraagd v. heeli of halve U. Crayeneslersirigel 23. Heemstede. Net beseh. MEISJE gevraagd >i- d. of d. en n. Zondags vrij, werkster eenige dagen p. w. in klein gejin. Postlaan 5, Hst. W. ziekte-v. h. meisje in kl gez. fl. nette HULP gevr. v. heele of halve dg. als "noodhulp of v. rast, goed loon. v. Oldenbarne- reltlaan 9. bij Wagenweg. Gevr. 1 x p. w. of om de 14 dagen COSTUUMNAALSTER, ook - veranderwerk. iïeenisteed- sche Dreef 129. Mevr. E. H. Bos, Lucas v. Leijdenlaan 2, Heemstede, vraagt een flink DAGMEISJE van 9 tol 5 uur. Zondags vrij. Gevr. voor direct HULP IN DE HUISH, met lichte verpleging bij bej. echtp. Joh. Verhulstweg 64, Santpoor-Statlon. Gevr. voor sp. ind. tr. een flinke DIENSTBODE of huls knecht voor dag'of d. en n. Fl. loon. Mevr. Rot, Verspronck- J 110. NET DAGMEISJE gevr. lft. 17 a 18 jaar v. 9-3 uur. Zond. vrij Velserstraat 11. MEISJE gevr. van 8-3 uur Zond. vrij. Mevr. Fhilippo, Kas tanjelaan v7, Bloemendaal. NETTE WERKSTER gevr voor 1 dag of 2 halve dagen. Adres: Bloemendaalscheweg 237A, Overveen. WERKSTER gevraagd 1 a 2 dagen per week. Aanbieden: Pla- tanenlaan 23. Bloemendaal bij de Kleverlaan. HULP IX DE HUISHOUDING voor direct gevraagd, gen. ziek* dame behulpzaam te zijn. Scho ter weg 7. WERKSTER gevr. v. Dinsdag eh Vrijdag v. 9 tot 12.30. v Vlerk's Foto, Kleine Houtstr. 112 Gevr. v. d. morgenuren een NET MEISJE. Wagenweg 62. Voor direct NET MEISJE gevr. 9-1 uur. Brakel, Warmoes- straat 6. Fl. DAGMEISJE gevr. voor de hulsh. van 8.30-3 uur. Zond. vrij Wagenweg 14 8. NET MEISJE gevr. v.g.g.v. in gez. v. s-3. Woensdagm. en Zond. vrij. Hooglandpark 11 (v. h. Wilhelminapark), Hrl. Gevr. NETTE WERKSTER, Woensd.' en Vrijdagmorgen van S.30-12.30. Gen. Cronjéstraat 148, Hrl. N. Jevf.. NET MEISJE van 8.30 tot 12.30. Westerhoutstraat 19. Gevr. voor direct FLINK MEISJE of werkster voor 's mor gens, niet ben. 16 jaar in Chr, gezin. M. Hobbemastr. 21. Hst. fcGevr. NETTE WERKSTER, liefst voor Donderdag of Vrijdag. d. Jagt, Lorentzkade 202. NET MEISJE gevr. in kl. gez. huw. d. tegenw. t. 1 Juli V. d of d. en li., g. It. w. en eepv h. v. werkster aanw. Hoog loon. v.g.g.v. P.O. Bloemendaal scheweg 148, Bloemendaal. Gevr. HUISNAAISTER voor yerstolwerk, die tevens japon nen kan maken. Br. 9229. Met 1 of 15 Juli gevraagd FLINK MEISJE v. d. dag of in tern, kieln gezin. Om de 14 d vrije Zondag, v.g.g.v. Mevr. Smit Clivialaan 16, Heemstede. MEISJE of hulp in de Huish gevr. U. of halve dagen, liefst spoedig. Kweektuinstr. 54. H. N' Gevraagd te Bloemendaal (bij station) MEISJE v. d. morgen uren. 5 d. per week. Klein gezin Br. no. 864, Boekhandel Vekc Zijlstraat 98, Haarlem. 5evr. fl. HULP IN DE HUISH zelfst. werken van 8 tot 5 of 7 Rustenb.weg, 19, Bl'daal. NET MEISJES gevr. Besl. net jes en zelfst. kunn. werk., niet ben. 18 j. v. d. of d. en n. WUste laan 92, Santpoort. Flinke jonge WERKSTER of dagmeisje gevr.. Mevr. Leupen. Houtstraat 189 rd., ingang Gasthuisvest. WERKSTER gevr. bij voor keur Vrijdags. Aanm. 7.30-8 u n.m. Boekenrudestr. 9 Hrl. Z. Mevr. Kamstra, Joh. de Witt- laan 2 6, Haarlem, vraagt vooi spoedige ind lenst tr. een FLINK DIENSTMEISJE v. d. of d. en n Gevr. een HUISNAAISTER 1 x p. w. Mesdaglaan 11, H'stede FLINK EERLIJK MEISJE gevr. tegen 1 Juli of later in ge zin van 2 pers. Meerdere hulp aanw. Zw. en kat, drag., v.g.g.v Goede behand., goed loon, Br. no 1642 Wenslng's Adv. Bur.. Tem peliersstraat 32. Gevraagd DAGMEISJE van 8.30-3.30. Zondags vrij. Wlerda. Zandvoortschelaan 66. H'stede. Gevr. v. dir. NET MEISJE v S tot 1 uur. zelfst. meisje aanw., leeftijd 14-16 j. Aanm. DInsd. av. 8-9 uur. Mevr. NIesert, Alb. Thijmlaan 54. H'stede. Tel. 2725S Gevr. een flink net DAG MEISJE, dag. v. 8-6 uur. Zond vrij. met volle kost. Kenau straat 3A. Aank. MEISJE gevi\ voor di morgenuren (8.30-12 uur). Rljks: straatweg. 36. Bennebroek. DAGMEISJE gevr. ln kl. ge zin van 8 tot 4 uur. netjes en zelfst. k. werken. Wasch buitensh. Izond. vrij. Meeuwenstr. 7, Ilrl.N Voor Bedrijf Gevraagd besch. MEISJE voor licht kantoorwerk, liefst 15 a 16 jr. Br. met verl. sal. 9259. Wasscherij Kleverpark, Sant- poorterstr. 41, H'lem vraagt een FLINK ÉN BESTELLER voor ex peditiewerkzaamheden. Wij wagen voor direct eenige TJNKE BESTELLERS. Aanm. One Hour Cleaning Service. Plein 22. KANTOOR. Op rustig han delskantoor wordt gevraagd een jongedame, ebnigsz. bek. met boekhouden. een nette hand schrijvend, kunn. typen en zeer accuraat werken. Leeft, niet ben. 2Q j. H.B.S. of daarin, golijkst. schoolopl. Br. 9263. Voor onmiddellijke lndienst treding gezocht tVee flinke, nette EXPEDITIE-BEDIENDEN. Lft clroa 17 jaar. Aanmelden de* voormiddags tusschen 9 en H auÉ: Firma „Dehla", Binnenhuis kunst, Floraplein 1, Haarlem. Voor direct gevraagd Aanko mende HAN DWERK STER ci MACHIXESTIKSTERS Pelte rljenfrabriek, Jacobijrveslraat 20, Tel. 20651. \roor expeditie èn magazijn FL. JONGEMAN gevr. Br. m opg. vorige werkkring, verl. sal enz. 9266. Gevr. NETTE JONGEN vooi loop- en winkelwerk. Niet ouder dan 17 jaar. Bloemenmagazijn H W. Kaatman, Edisonstraat 2A NETTE WINKELJUFFROUW gevr. voor Brood- en banketbak kerij N.V. Dulsterhof en Terpoor ten. Kl. Houtweg 12, Haarlem. TUINJONGEN gevraagd-. F. Booms, Zwarteweg 4, Aerdenhout NETTE MEISJE gevr. Was scherij „De Rijzende Zon", Brou wersstraat 1-3. Voor een zeer netten handigen JONGEN van 17 Jaar hebben ij plaats. Conservenfabr. „Iiffl- landla", Brouwersvaart 6 2. Gevr. LEERLING-METAAL BEWERKERS, aankomende po lijster. Aanm- Donkere Spaarae tusschen 9 en 10 uur. Voor direct gevraagd flinke LEERLING MODISTE. F. J. Damave, Zijlstraat 66. Dames Kapsalons Maison Des Dames, B. Prijs, vraagt voor een van z^jn filialen een bekwaam KAPSTER en een. leerling. Aan melden Gen. Cronjéstraat 54. Haarlem. C.rossierderij vraagt voor ma gazijn fl. nette MEISJES, 15-17 jaar. Aanm .m. get. schr. en laat- Gevr. voor Dames- en Heeren- kleedtng een NETTE LEERLING of gevorderd naaister op atelier te Heemstede. Br. 9275. Voor direct gevr. een flinke JONGEN of MEISJE voor kleer makerij. met het vak bekend Adres; Zocherstraat 50. Gevr. AANK. VERKOOP STER. Bata, Gr. Houtstr. 34. TUINJONGENS gevr. voor lichte bezigheden. Hoog loon met bijvoeding. Te melden Houtvaart 6. Haarlem. MEISJES gevr. voor eenvouddg knip- cn naaiwerk. 16 jaar N.V. Tebefa., Kam pers Inge! 44. bov. Aanm. tuss. 8-12 en 1.30-6 uur. Gevr. voor Heemstede halfwa* RIJWIELHERSTELLER. Br. m opgaaf loon en leeftijd 9302. Personeel aangeboden Voor Huishouding Meisje b:z.a. v. NOODHULP tot 1 Juli. Br. 9298. WERKSTER b. z. a. v. Don derdags den geh. dag. Br. 9299. NET MEISJE b.z.a. voor d. <1 met volle kost. Br. m. loon 9300. Nette R.K. WERKSTER biedt zich aan, alle dagen vrij. Br. 9279 JITFR. b.z.a. voor japonnen rijgen. Br. 92S0. Biedt zich aan nette WERK STER voor alle dagen. De Key- straat 3. Besch. dame, flinke eenvou dige HUISHOUDSTER, beg. 50 j. zoekt pl„ liefst, bij heer-alleen. Br. 9282. NET MEISJE «oekt werkh. voor heele d. ln de week, v.g.g.v. Br. 0283. Voor Bedrijf Gep. Heer 'biedt zich beleefd en billijk aan vopr BIJHOUDEN VAN Bt^I'IKEN of andere adm werkzaamheden. Br. 928 8. Gewezen ambtenaar biedt zich v. INNING VAN KWITAN TIES. Matige onlc. Aanb. telef 16961 Of Br. 9289. Hulzen gevraagd Jongelui zoeken WONING tot f32,50 p. m.; ook gen contract over te nement Br. 9112. HUIS te koop gevr. voor geld belegging door partic., pl.m f7000. Br. 9113. Te koop gevraagd, omgeving Santpoort. 1 of 2 HUIZEN, liefst dubbel landhuis. Br. 9111. RUSTIGE WONING, gez. d. Dame, m.l., op eerste verd., liefst laag boven, bev. 2 3 k., keuken en zolder. Br. 9110. Huizen aangeboden BENEDENHUIS. Kleverp.weg 54, bevatt. suite met serre op 't Z.t ruime bergpl., kelder, keuken, W. C., tuin, 2 slaapk., v. wascht. Ta aanv. 1 Aug. Huurprijs f 32,50. Br.: Bos, Lyceumlaan 33, Zeist. Te huur. Wie ruilt pracht BO VENHUIS, A'damsche Vaart voor woning Haarlem-N.? Br. 9114. Kamers gevraagd Wed. met Jongen v. 5 j.. zoekt 1 GR. KAMER of 2 kl. kamera met gebr. van keuken. Goede huurbetaler. Br. 9197« Gevraagd: SLAAPKAMER met vaste waschtafel, omg. Kleverlaan. Br. 9198. Jong burger echtp., vraagt ETAGE of 2 ongem. kamers met stook- en koogel.h. of keuken te huur tegen 1 Juli of Aug. Br. 9115. GEM. KAMER met gebr. tel. in centrum gezocht, geschikt v. ma nicure praktijk. Br. 9118. Bej Heer vraagt gest. ZIT- SLAAPKAMER met v. waschtafel, met pension en h. verkeer, bij bej. echtpaar, omtr. Kleverpark. Br. met prijs no. 9117. Te huur gevr. te H'stede door echtp. z. k.. VRIJE ETAGE of 3 kamers en keuken. Br. 9118. Te huur gevr. GEM. ZIT- EN SLAAPK. met balcon v. w. ine, gebr. v. keukengerei en servie* voor echtp. met 1 kind, schoolt Br. met prijsopg. 9119.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11