HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS Dopspoeder DAMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 36 - „Werd de man dan niet doodgeschoten?"' „Zeker!" antwoordde de arts, de dood is reeds, voor 'zoover ik heb kunnen vast stellen, vier of vijf dagen geleden inge treden. Maar ook daarover sta ik zelf in twijfel, want het lichaam heeft nauwelijks een bepaald stadium van ontbinding onder gaan. We zitten in het hartje van den zomer en de thermometer wijst dertig graden in de schaduw. Het lijkt wel, als of doode pas gisteren vermoord is, als ec geen andere bewijzen rtsorhanden waren, 'die het tegen deel bewijzen. Daar hebben we bijvoorbeeld de bloedkorst aan den rand van het gat, dat door den kogel werd veroorzaakt en de opzetting van de maag en, wat bizonder gewichtig is, de verminderde stijfheid Van het lichaam. Na zes of zeven dagen wordt gewoonlijk een lichaam weer zoo zacht als Boter en dit lijk is nog even stijf, alsof de dood pas een dag geleden is ingetreden. Een klein beetje zou het kunnen zijn, dat de zeelucht haar invloed heeft doen gelden op de ontbinding, maar dat kan nooit zoo veel zijn." „En dus vroeg Treslong, die van deze verklaring in het geheel niets scheen te begrijpen. Dokter Roobol stond met een snelle be weging op. „Maar dat is hét niet alleen, wat mij ver baast", ging hil voort, terwijl hij het laken van het lichaam wilde trekken. Plotseling bedacht hij zich echter. „Je herinnert je nog. dat de oude Ruys stierf Treslong knikte met een onnoozel gezicht. De dokter haalde diep adem. „We hebben na den dood van Ruys iets verzuimd, veld wachter", zei hij bijna fluisterend, alsof hij vreesde dat onbevoegden zijn woorden zouden kunnen ho'oren. v, „Verzuimd?"vroeg Treslong ver baasd. „Wat dan?.... De dokter knikte langzaam. „We hadden een politieonderzoek moeten laten instellen. De dood van den ouden man heeft een pizondere oorzaak gehad, waarvan we op dat oogenblik geen vermoe den hadden. Herinner je je die zeldzame brandwonden op het lichaam van Ruys en zijn raadselachtige woorden: „Ik verbrand in mijn eigen huis De veldwachter streek, met beide handen door het spaarzame haar' op zijn hoofd. De geneesheer wendde zich tot Homan: „Hoe was het ook weer met die woorden op dat briefje. Hoe luidde de tekst? Was het niet, „In dit huis kan niemand blij ven leven ,.Ja", zei de jongeman en keek Roobol angstig aan, die nadenkend de nagels van z'n vingers bestudeerde. „Ik ben ervan overtuigd", ging dokter Roobol voort, „dat het geen iidele bedrei ging is. In dit. huis kan indérdaad geen mensch blijven leven, in dit huis woont de dood. Ik zou je aanraden, jongeman, dit huis onmiddellijk te verlaten en- er niet in terug te keeren, alvorens het raadsel vol ledig is opgelost". „Maar waarom dan toch stamelde de schilder1 verslagen. „Omdat Roobol sloeg met een snelle beweging het laken, dat over het lijk was uitgespreid, terug. Onwillekeurig weken de twee andere mannen met ontzetting achteruit. Treslong wilde iets zeggen, maar het was, alsof de ontzetting zijn spraakvermogen had ver lamd. Er kwam geen geluid over zijn lippen. Homan slaakte een diepen zucht, z'n handen balden zich tot vuisten. ..Allemachtig Wat is dat Het bovenlichaam van den doode was tot de heup ontbloot. Aan het rechter boven- dijbeen was de pantalon door dokter Roobol opengesneden, zocdat dit dijbeen bijna tot de knie onbedekt was. Maar wa t den beiden mannen zoo hevig deed ontstellen,.was de toestand waarin het geheele bovenlichaam en het bovendiibeen zich bevonden. Een stralenkrans van zwartblauwe kleur overtrok, van het rechter dijbeen uitgaande het geheele bovenlichaam van den doode gelijk de vangarmen van een vraatzuchtige spin, maar aan den rand van de pantalon vertoonde zich de bruinroode rand van een wond. „Moet u hier eens zien. Doktor Roobol sloeg een gedeelte van. de afgesneden pantalon om. Precies onder het heupbeen bevond zich een eigenaardig uit gevreten plaats van minstens vier a vijf centimeter diepte. Deze wond deed met haar roode randen sterk denken aan een krater. Het rauwe vleesch was zwart en verbrand. Van deze wonde uit ging de stralenkrans over het geheele lichaam naar boven, waar het de borst volkomen be dekte. Naar de zijden werd de krans dunner en dunner, totdat ze geheel verdween. En op dezelfde wijze plantte zich de krans naar beneden voort langs het dijbeen en het onderbeen. Piet Homan ademde zwaar, toen hij zich weer oprichtte en de veldwachter had slechts een korten blik op het lichaam ge worpen, daarna keek hij den arts vragpnd aan. „Wat beteekent dat? De dokter haalde ziin schouders op, als een teeken, dat ook hij dit vreemde ver schijnsel niet vermocht t£ verklaren. „Om eerlijk te zijn, ik weet het niet. Ik ben immers slechts een eenvoudig plaat selijk geneesheer. Het kan een soort huid uitslag van een zeer eigenaardig karakter zijn, die met dezelfde verschijnselen is be gonnen. als ik bij Jacob Ruys heb gecon stateerd." Treslong knikte. „Jacob Ruys heeft dus dezelfde onge wone ziekte gehad als deze man, die dood schoten is?" De dokter knikte eveneens. (Wordt vervolgd). Economische Rechter HANDEL IN CA CAO-SURROGAAT. Zij, <Jie zich bezig houden met den zwarten han del, moeien oppassen, dat zij niet op de een of andere wijze beet genomen worden. Het komt vaak voor, dat bedorven vleesch verkocht wordt, dat gedroogde planten worden aange boden In plaats van thee en dan spreekt sur rogaat een woordje mee. In de zomermaanden van het vorig Jaar, ging cacao-surrogaat, dat voor echte aangezien werd. in verscheidene handen en de prijs steeg van f3.— per kg. tot niet minder dan f li. Tenslotte kwani het sur rogaat bij een student en deze bleek een ge legenheidshandelaar te zijn. De kettinghandel, welke Dinsdag voor den Economischen rechter .behandeld werd. was be gonnen bij J. Seysener, die vijftig kilogram gekocht had in Breda. In Haarlem verkocht hij de „cacfco" voor f 3,—. De rechter veroordeel de hem tot een geldboete van f 120, subs, twee maanden, rfe kooper was G. J. A. Lokerse. die er een prijs van f3,75 van maakte. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f75, subs. 30 dagen. De cacao was gekocht door C H. T. H. van Dijk en B. P. van der Pol. die op hun beurt weer trachtten een flinke winst te boe ken. Zij verkochten hun waren voor f 6.50 en f5,50. Daar laatstgenoemde zijn winst, terug gegeven heeft, werd hij veroordeeld tot f 45 en de ander tot f 90. subs. 30 dagen. Een van hen had 25 k.g. verkocht aan C. A. de Groot en deze had er een prijs van f7,— per kg. van gemaakf. Het vonnis luidde i 75, subs. 30 da gen hechtenis. J. Schouten, die als tusschen- persoon was opgetreden, werd veroordeeld tot f 60 boete. Tenslotte werd de zaak behandeld tegen A. L. Roozendaal, die niet minder dan f 14 per k.g. voor de cacao wilde hebben. Daar meer dan honderd procent winst was ge maakt. meende de rechter, dat een gevangenis straf moest worden opgelegd en veroordeelde R. tot een week. RHEUMATIEK Duizenden menschen hebben daartegen baat gevonden bij de wereldbekende Togal-tabletten en ook tegen Ischias. Zenuw-, Spier- en Hoofdpijnen. Om ons in de gelegenheid te stellen onze Togal- tabletten te blijven leveren, verzoeken wij U Uw apotheker of drogist de ledige flacons met dop terug te geven. Dit is voor U een voordeel, daar U 4, 5 en 10 cent vergoed krijgt voor respectieve lijk de 1/3, de »/i en de Kuurflacons. Mr. P. H. F. Bijl de Vroe. Gaat heen als kantonrechter te Haarlem 'Naar wij verne men zal mr. P. H. F. Bijl de Vroe, kantonrechter te Haarlem wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, op 1 "Juli a.s., als zoodanig afscheid nemen. Mr. P. H. F. Bijl de Vroe werd op 8 Maart 1874 Cliché Archief H. C. aan de Leidsche universiteit en promoveer de aldaar op 21 December 1899, waarna hij eenige jaren als advocaat werkzaam was te 's-Gravenhage. Op 18 December 1906 werd mr. Bijl de Vroe benoemd tot grifier bij het kanton gerecht te Harderwijk-en van 1910 tot 1915 vervulde hij dezelfde functie bij het kan- torigerecht te Amersfoort. Van 1915 tot 1928 was hij griffier bij het kantongerecht te Purmerend. Tevens was hij van 1924 tot 1928 waarnemend kantonrechter te Hoorn. In 1928 werd mr. Bijl de Vroe benoemd tot kantonrechter te Haarlem, welke func tie hij dus veertien jaar heeft vervuld. Ook was hij kantonrechter te Haarlemmer meer tot 1 Januari 1934, toen het kanton gerecht aldaar werd opgeheven. Mr. Bijl de Vroe heeft in den loop dei- jaren heel wat overtreders berecht, eerst in het zaaltje van het Baleis van Justitie aan de Jansstraat, later in het vroegere gebouw van de Provinciale Griffie, waarin toen het kantongerecht werd gevestigd. Hij. is een uitnemend Rechtsgeleerde, hetgeen vaak tot uiting kwam bij de behandeling van belangrijke principieele zaken. Bij zijn afscheid op 1 Juli zal zeker blijken, hoezeer men zijn persoon en zijn arbeid in bree- den kring heeft gewaardeerd. JUBILEUM P. H. RaDISCH. Heden herdenkt de heer 1'. H. Radisch het feit. dat hij gedurende 2 5 jaar als stem pelsnijder-graveur werkzaam is bij de Gra fische Inrichting N.V. Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. Na door een commissie bestaande uit zijn collega's de heeren E. Boekelaar en J. Wielart, van zijn woning te zijn afgehaald, viel hem een huldiging in zijn werkkring ten deel. Namens het ad ministratief personeel der afd. Lettergiete rij sprak de chef, de héér H. A. Hooger- beets den jubilaris toe en bracht hem tevens de gelukwenschen over van den adviseur der N.V. den heer Van Krimpen, die verhinderd •as persoonlijk adnwezig te zijn. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van het aan bieden van een fraai bloemstuk namens het administratief personeel. Uit den kring zijner collega's richtte de heer Wielart het oord tot.den heer Radisch en bood dezen, ie een toegewijd amateur-schilder is. een schilderijlijst aan, alsmede een bloemstuk. Door een zijner vrienden was een zeer ge slaagd caricatuur van den jubilaris ver vaardigd. Tenslotte werd de heer Radisch door de directie ontvangen, teneinde haar geluk wenschen en een toepasselijk geschenk Jn ontvangst te nemen. OPWEKKING «SAMENKOMSTEN. In een Opwekkingssamenkomst, welke Donderdag 18 Juni des avonds cjm 8 H. van den Brink uit Bloemendaal spreken over "het onderwerp: „En Lot ging uit Sodom". MAAGZUUR i. Ril SLECHTE UOl I SPIJSVERTERING r van Dr O. DUBOIS. Orig. verpok. 1.1.2J, bij Apoth.en Drog. HET OPHALEN VAN HUIS-AFVAL. Dezer dagen is in Den Haag voor de eerste maal een filmpje vertoond, waarin een beeld wordt geget en van het vele en het vele nuttige, dat uit huisafval nog wel kan worden vervaardigd als alles naar den eisch gesorteerd wordt. Het sorteeren moet dc huisvrouw doen. Voor het ophalen zorgt de overheid, die immers sedert verscheiden maanden vanwege de. gemeente aangestelde afval-leurders de huizen lang^ stuurt om oud ijzer* oud glas, oud papier en wat al niet meer ouds te verzamelen. Zoo gaat het. beter gezegd: zoo behoort het tegaan. Hoe geat het hier ter stede? We hebben hier en daar eens informaties ipgewonnen en. al is de erkenning een beetje onaangenaam, onze indruk is, dat het ophalen van huis-afval door daartoe aangestelde leurders in Haarlefn nog niet bijster populair is. Natuurlijk is ook hier weer de eeuwige categorie van lieden, die beweren, dat „alles naar Duitschland gaat" en den huis afval liever wie wee» waar deponeeren dan er een nuttige bestemming aan geven. Dat zijn de onverbeterlijken. de dommen. de tegenwerkers. Maar gelukkig zijn er ook huismoeders, diè wel wat voelen voor de argumenten van den Ophaaldienst en trouw begonnen zijn, glas bij glas, ijzer bij ijzer en papier bij papier te leggen en er nette pakketjes van te maken, die de leur der straks maar voor het meenemen zou hebben. En dan begon de teleurstelling. Er verliepen weken, maanden zelfs, zonder dat de „officieele" leurder zich aanmeldde. Men trachtte den man te enteren doch hij onttrok zich aan ieder verwijt, zeggende, dat hij op bepaalde dagen bepaalde stra ten bezoekt en dat men dan maar extra op hem letten moet. Wat ook al zijn be zwaren heeft bij het tegenwoordig zoo drukke huishouden. Met dat al verhoogt dat alles niet de be langstelling voor het nut en het voordeel, dat het gevolg kan wezen van behoorlijk gesorteerde huis-afval en dat is jammer. Met een beetje goeden wil immers levert een stad van 140.000 inwoners werkelijk nog wel het een en ander op aan huis afval, dat waard is opgehaald en verder verwerkt te worden. En dan is het te be treuren, dat er thans "we zijn daarvan overtuigd veel blijft liggen, dat een beter bestemming verdiende. Het blijkt nu, dat de samenwerking tus- schen leurder en hhisvrouw te Wenschen overlaat. Bij wie de schuld ligt zullen we in het midden laten. Maar is daar niet wat op te verzinnen? Als de huisvrouwen eens voor gewoonte namen, door het plaatsen van een kartonnetje, voorzien van het woord „Afval" voor het venster of het deurruit je. aan den leurder te kennen tc geven, dat ze wat op te. ruimen hadden? Dan verviel voor den leurder het noode- looze aanbellen en de huismoeders zaten niet langer van week tot week opgescheept mef ouden erj gebroken rommel, die ner gens meer toe dient en toch zijn waarde heeft. 't Is maar een idee, dat we voor beter geven'. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden eindexamen voor assistent-bibliothecaris laagden de beide candidaten der Stads Bibliotheek en Leeszaal, mej. A. van den Berg en m'ej. M. Warns. Voor de overgangs- examenq slaagden de dames E. Vreeden- burgh en G. Wijnstroom voor cursus B, de dames A. Blom. N. Koenigs en B. Suild voor sus A.. Hiermede slaagden alle candidaten. van de Stads Bibliotheek en Leeszaal. „TOT UW DIENST". In Den Haag werd in Augustus 1940 een organisatie in het leven geroepen met de bedoeling op verschillende gebieden hulp te verschaffen, waar deze noodzake lijk mocht zijn. Deze organisatie is in han den van jonge menschen, die door de oorlogsomstandigheden genoodzaakt wa ren, een anderen werkkring te zoeken. Naast een z.g. distributiedienst, welke voor velen regelmatig de nieuwe distributie bescheiden afhaalt is er ook een afdeeling. welke zorg draagt voor tijdelijk personeel voor huishouding en kantoor. De verhou ding tusschen de leiding van het bureau en de medewerkers en medewerksters is van zuiver lcameraadschappelijken aard. Bij allen zit de bedoeling voor, door samen werking voor elkaar een bestaansmogelijk heid te verwerven. „Tot Uw Dienst" is dan ook ge?n commercieele overneming, doch veeleer een arbeidsgemeenschap van jonge menschen. Zeer binnopkort tracht „Tot Uw Dienst" ook Haarlem binnen den kring van haar werkzaamheden te betrekken, voorloopig alleen voor het beschikbaar stellen van huishoudelijke krachten, die in Haarlem zelf gevonden zullen worden. De leiding van het Haarlemsche bijkantoor zal berusten bij mevrouw E. M. Doeglas Verdel. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Willigers. Schouwtjeslaan 66; boekje (notitie-). Heynen, Emostraat 29; Jasje. Hetum, Raamsingel 52: kwast. Gerzon. Gr Houtstraat 5460; Kousen. Gerzon. Gr. Hout straat 5460; mutsje. Zljflstra, Leidscheplein 19 rijwlelspatschermHamerlink. Korte Hofstraat 7; schort, Huyzeru Reitzstraat 68; tasch met inh.. Schiphorst, Bosch en Vjartstraat 5; portemonnaie. Braakman. Raaks 14. De Nederlandsche Volksdienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit u aan als lid. LAATSTE NIEUWS Congres te Bangkok eischt onafhankelijkheidsverklaring van Britsch-Indië. In een geheime zitting heeft het te Bangkok vergaderende Indische onafhan kelijkheidscongres een resolutie aangeno men. waarin als eenige weg ter vermijding van de verschrikkingen van den oorlog voor Indië de afkondiging eener onafhankelijk heidsverklaring en het onverwijlde ver breken van alle betrekking met Engeland geëischt wordt. Soebhas Chandra Bose. de in Duitschland vertoevende leider der Indische nationalis ten. heeft een boodschap gericht tol het te Bangkok geopende congres der Indische onafhankelijkheidsbeweging, waarin hij o.a. het volgende zegt; De onafhankelijkheid van Indië moet door de Indiërs zelf worden bewerkstelligd. Ik geloof stellig, dat de leiders in de laatste faze van hun actie de wapens zullen moe ten opnemen voor de emancipatie van In dië. Ik hoop, dat niets mijn terugkeer naar Indië in den weg zal staan, wanneer de In dische onafhankelijkheidsbeweging haar laatste faze ingaat. Vrijheid voor Indië be teekent uitschakeling van den Amerl- kaansch-Britschen invloed uit Oost-Azië. Zware luchtaanval op Port Darwin. Volgens den Britschen berichtendienst hoeft het Geallieerde hoofdkwartier in Australië medegedeeld, dat Port Darwin door een groot aantal vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd is. t Nadecfe berichten ontbreken nog. HEEMSTEDE PERSONALIA. Gisteren slaagde a'an het Amsterdam- sche Conservatorium te Amsterdam, voor het einddiploma-piano Mej. Cisca Luyken ie Heemstede. BURGERLIJKE STAND. 15 Juni 1942. Ondertrouwd: N. J. v. Wees en E. Jan sen: A. Hofmans en M. J. Fortuin; G. W. Kuipers en D. de Berg. Getrouwd: H. J. Gerritsen en A. Verzijl- bergen P. Otto en A. "J. W. v. Straalen; J. Vrijenhoef en A. Timmermans. Geboren: G. A. JansenBleumers, z.; C. A. Schutterv. Gurp, z.; A. M. Nooij Lindeman, z. Overlden: T. D. Bronksma, 63 j. geh. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: De Waal Malefjjt, Korte Zijlweg 29. kinderjasje; Tenne, Zuider Stationsweg 11, portemonnaie met in houd; Mevr. Hiemstra, Korte Kleverlaan 78. rozenkrans; K. Moerman, Recifelaan 34. visch- netje; Dobbeftburg, Duindoornlaan Bent veld, New. Foundlander; P. v. Amstel, Midden Tuindorplaan 22. Haartem, rozenkrans; Mense, Bloemendaalscheweg 297. verm. zilveren broche; Landman. Kleverlaan 92. damesportemonnaie met inhoud; Miljon, Oranje Nassaulaan 3, bril- ètui: v. d. Swalm, ijsventer Kleverlaan hoek Iepenlaan. damesportemonnaie mer inhoud; Schoon, Oranje Nassaulaan 162, verm. zilveren rozenkrans in étui; Margadant, Rijnegomlaan 12. vulpenhouder; Kesseler. Bosch en Duin laan 26, rugzak; Bienfait, Zandvoorterweg 61. zilveren armband; Pronk. Duinlustparkweg 17, damesschortje; Driessen. Berkenlaan 14. cein tuur; v. d. Wiel, Glipperweg 116, bouvier. UMUIDEN Complot van varkens- en boter, dieven ontdekt. Gedurende tien maanden ernstige diefstallen gepleegd. Eind Mei werd door de N.V. Vereenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken te IJmuiden bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een groot aantal halve varkens en eenige va ten boter, welke in haar koelhuizen waren ingevroren en opgeslagen. De recherche stelde een nauwkeurig onderzoek in en al heej spoe dig bleek dat de daders onder het personeel moesten worden gezocht. Enkele arbeiders die het meest werden verdacht, werden ge arresteerd. Zij gaven aanvankelijk een paar diefstallen toe, doch verzwegen er vele. In- tusschen kwam vast te staan, dat zij zes halve varkens tusschen schafttijd uit de fa briek hadden vervoerd. Zij kregen daarbij medewerking van een chef, die reeds 18 jaar in dienst \'an het bedrijf was. Deze had de sleutel van de koelcellen en gaf hem aan enkele hoofddaders, terwijl hij wist, dat er diefstallen zouden worden gepleegd Op deze wijze werden ongeveer 20 halve var kens ontvreemd. Zij werden aan diverse per sonen verkocht en de chef deelde in de op brengst. Een gedeelte van de varkens had den de daders zelf verorberd. De ingevroren halve varkens werden op bru tale wijze in de koelcellen stukgezaagd en per rijwiel naar kQoplustigen vervoerd. Bovendien werd vastgesteld, dat buiten staanders voor het transport van de gestolen varkens een handwagen ter beschikking stel den en voor hun moeite elk een half varken ontvingen. De vaten boter werden op klaarlichten dag per rijwiel naar gegadigden vervoerd. Dit waren eenige banketbakkers in de gemeente Velsen. die eveneens zijn gearresteerd, daar zij zeer hooge prijzen betaalden en de distri butievoorschriften in meer dan een opzicht overtraden. Het is de politie gelukt een zeer klein ge deelte van het gestolene in beslag te nemen. Ook werd eenig geld, afkomstig van de dief stallen. gevonden. Nader vernemen wij dat de diefstallen over een tijdvak van ongeveer tien maanden zijn gepleegd. Tot nu toe zijn er reeds 18 personen, meest inwoners van de gemeente Velsen, wier leeftijden zeer uiteenloopen, gearresteerd. De mogelijkheid bestaat, dat meer aanhoudingen zullen volgen. Vlaggendagder Geallieerden De Diplo over Roosevelt en zijn bondgenooten. Naar aanleiding: van den Ylnggcndag .ter eero van alle „Vereenigde naties" levert de Deutsche Diplomatlsch-politlache Korres- pondenz commentaar op dc pogingen van Washington om meer dan twee dozijn hete rogene politieke gebieden samen te vatten. De Diplo schrijft onder meer: „Roosevelt schijnt zich thans beschermheer van 28 „bondgenooten" te gevoelen. Daarbij komen dan nog het Britsche Rijk met zijn leden van eenige daarv'an staat niet nicer vast. of hun politiek, economisch en militair zwaartepunt nog te Londen of reeds te Washington ligt en Tsjoengklng en de Sowjet-Unie, die belde in groot en nood door opgekalefaterde verdragen aan den oorlogst wagen van Roosevelt zijn gespannen. Roosevelt moést op dezen dag natuurlijk de noodlge verklaringen afleggen. HIJ heeft dat gedaan zonder met de feiten rekening te houden. Tegenover zijn uitlatingen moet de uitschakeling van de vrije wilsvorming in de Midden-Amerikaansche staten, alsmede de beschamende behandeling van Mexico door de Vereenigde Stalen gestelds worden. Dat Roosevelt de Voor-Indiërs tot ..zijn na ties'* rekent, is bijzonder brutaal, aange zien dat volk op ondubbelzinnige wijze be vrijding van de Angelsaksische heerschappij eischt. Het verleden van stater, als Polen. Zuid Slavic en Tsjecho-Slowakljo, dat slechts be stond uit de onderdrukking van Duitsche. Siowa&ksche, Kroatische, ilongaarsche en Bulgaarsche volksgroepen, met het begrip „vrijheid" in verband te brengen, is ver-s. metel, maar een nauwelijks te overtreffen brutaliteit ls het, het bolsjewisme, dat vrij heid van woord en godsdienst op zijn eigen terrein reeds lang verdreven heeft, voor te stellen als strijder voor deze Idealen. Roose velt achtto het noodlg deze poging te doen. omdat In het laatste verdrag tusschen Lon den en Moskou aan de SowJet-Unle „pdlltio- bevocgdheden" over geheel Europa zijn toegedacht. De werkelijke strijd voor de vrijheid wordt gevoerd door hen. die streven naar welvaart en eenheid vo'or dc volken van Europa en Azië, naar een gewaarborgd be staan dus, dat niet in gevaar wordt gebracht door een mogendheid, welke ln dit gebied niets heeft te zoeken". Het slagschip, dat geen slagschip was. Een der bijzondere correspondenten van Stefanl meldt, dat Duitsche bommenwerpers een aanval gedaan hebben op een vijandelijk konvooi, dat naar "Alexandric, zijn uitgangs basis, terugkeerde. Als gevolg van den Duit- schen aanval ontdekte men een groote mysti ficatie. die de vijand niet kon verbergen Ir. het konvooi bevond zich een slagschip, dat in werkelijkheid èen gewoon vaartuig bleek te zijn. Men had het als slagschip gecamou fleerd. Het werd door de Duitsche vliegers aangevallen en tot zinken gebracht. Op wreede wijze 'n koe geslacht Ondeskundigheid van clandestiene slachters. De ondeskundigheid, waarmode clan destiene slachters hun bedrijf uitoefenen, leidt tot gevallen van stuitende wreedheid jegens slachtdieren. Controleurs van den Centrales Crisis Controledienst kwamen on langs te Spi'ang-Capelle een clandestiene slachting op het spoor, waarin op gruwelijke manier een koe vermoord bleek te zijn door een uiteraard als slager ondes kundige metselaar. De man had op de markt te 's-Hertogenbosch een koe gekocht en ging in zijn woonplaats, nadat het dier nog eenige dagen in do weide had geloopen, tot do slachting over. Do koe kreeg met een zvvaren hamer een klap op den kop en toen het dier half bewusteloos neerviel, hamerde de mfetselaar met behulp van een grooten spijker een gat in den schedel van het beest. De hersens werden daardoor geraakt en de koo stierf. Om het afzichtelijke geheel vol ledig te maken, sneed de man het dier ten slotte de hals open om do koe te laten leeg bloeden. Het verbruik van clandestien ge slacht vee werkt een dergelijk wreed op treden in do hand. DE PRIJS VAN BRANDNETELS. Voor brandnetels worden momenteel hoogete prijzen gevraagd dan toelaatbaar is. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er daarom de aandacht van belanghebben den op, dat brandnetels op de velling slechts voor ten hoogste drie cent per K.G. mogen worden verkocht. De grossiers- en detaillisten prijzen mogen niet hooger liggen dan resp. f 5.50 per 100 KG en 8 cent per KG. Indien deze prijzen worden overtreden, stelt men zich aan vervolging bloot. Burgerlijke Staud HAARLEM Bevallen: 13 Jupi, T. KortBot. z„ 14 Juni, A. J. van Bredavan Geldrop, d15 Juni, H. A. M. MomVersteege, d„ M. J. EckhardVoetelink, d.. J. Olijernoek Roelofsma. z., A. G. Kuijpersvan den Berg, d. 18 Juni, J. KroonKroezen, d. Overleden: 12 Juni, J. Hatem, 79 j„ Gr. Heiligland, P. Landman, 82 j., Ripperda- park, 13 Juni, G. AlipgMoorman, 90 j„ Jansstraat, 14 Juni, A. BartstraKoeman. 76 j., Craijenesterlaan, 15 Juni, A. J. P. L. Nooteboom, 81 j„ Hazepaterslaan, G. A. I, Vijn, 35 j„ Maerten van Heemskerkstraat, F. W, Pull, 53 j., Schreveliusstraat, C. MeijerSchaap. 51 j„ Damaststraat. Gehuwd: 16 Juni, D. C. de Gier en P. J. M. Bieseman; J. J. Timmer en D. van Leijenhorst. Geen gereedschap; wees niet boos^ U ontbood hem juist op den dag* dat hij zijn pakje J.G. kreeg. J.G. Shag voor pijp en sigaretde genotvolste belegging van Uw rookerskaart J.G. NOG STÉEDS DE BESTE I Prof. Hermann Abendroth in ons land. De persdienst van den Nederlandschea omroep meldt: Hedenmorgen is de beroemde Duitsche dirigent van het Gcwandhaus orkest te Leipzig, prof. Hermann Abendroth, in ons lana aangekomen om Donderdag a.s. het omroep symphonie orkest bij de uitvoering van Anton Bruckner's negende symphonie te leiden. Op het station Amersfoort werd hy be groet door den eersten dirigent van den Ned. omroep, Pierre Reinards, die destyda tot de leerlingen van dezen vermaarden orkestleider aan de Hochschule te Keulen behoorde. Na de ontvangst begaven beide dirigenten zich naar Hilversum, waar de repetities voor het twaalfde concert in de Bruckner- cyclus een aanvang namen. Het omroep symphonie orkest zal Don derdagavond van 19.15-21.00 uur in studio b. te Hilversum de ..Nagelaten schetsen bij de onvoltooid gebleven negende sympho nie" van Ant. Bruckner en na de pauze de negende symphonie in d. kl. t. ten gehoore brengen. Het eerste gedeelte van dit concert, wordt uitgevoerd onder leiding van den gastdirigem dr. Fritz Oeser en het tweede deel onder directie van prof. Hermann Abendroth. GROETEN VAN HET OOSTFRONT. Dé persdienst van den Nederlandschcn Omroep meldt: Woensdag 17 Juni zullen over den zender Hilversum 1 van 18.00 19.00 uur groeten van het Oostfront wor den gebracht.-Deze uitzending wordt afge wisseld met muziek van het amusements- <*kest. AMSTERDAM BOUWT GASCOMPRESSOR-STATIONS. In verband met hel inrichten van tal rijke auto's van gemeentediensten, bedrij ven en van particulieren voor het gebruik van gas, zyn op eenige punten in ae stad gascompressor-stations gebouwd, naar ge lang de behoefte zich daaraan deed ge voelen. In het Zuidelijke deel van de stad is onlangs aan het Scheldeplein een derge lijk station, dat ingericht is voor het leve ren van samengeperst lichtgas gereed ge komen. Dit station is ondergebracht in de aan het plein gelegen garage van de firma H. C. L. Sieberg. Het is van gemeente wege ingericht en zal door deze firma on- c\pr toezicht van de gemeente en op voor waarden, welke neergelegd zijn in een overeenkomst, worden geëxploiteerd. Voor de kosten van inrichting van de in stallatie met de bijbehoorende apparaten en van de noodige bouwkundige werken welke in totaal op 60.000 zijn geraa^nd, heeft de gemeente een crediet beschikbaar gesteld. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. TABAKSDISTRIBUTIE. Regeling voor handelaren in verband met de extra rantsoenen. ak van 1420 Juni verstrekte voorschottocwlj- zlngen wel is waar sigaren, sigaretten of kerfta bak naar keuze kan worden gekocht, doch dat op den extra bon van de tabakskaart. die voor het tijdvak van 20 tot en met 27 Juni geldig zal wor den verklaard. ultslultencLlo sigaren zullen mogen worden verkocht. De extra bon van de ülgaret- tenkaart. die eveneens ln het tijdvak van 20 tot en met 27 Juni geldig zal zijn, zal uitsluitend recht geven op het koopen van 40 sigaretten. Op den extra bon van de tabakskaart, die in het tijdvak van 27 Juni tot en met 4 Juli geldig zijn, zullen uitsluitend 40 sigaretten mogen worden verkocht. Hiermede dienen de winkeliers reke ning te houden bij hun bevoorrading, aangezien zij anders niet in staat zullen zijn aan de vraag van hun afnemers tc voldoen. Teneinde misverstand ie voorkomen wordt er voorts reeds bij voorbaat op gewezen, dat voor de Ingeleverde extra bonnen voor sigaren toewijzingen zullen worden uitgereikt, die uit sluitend op het koopen van sigaren recht geven* Voor extra bcfnnen voor sigaretten (zoowel die van de tabakskaart als van de slgarettenkaart) zullen toewijzingen voor sigaretten worden verstrekt. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo- ien betrekkingen bij vooruit- se taling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. «inimum 6 mm. Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be- irijf. vooruit bet. p. mm. 12 ct tnlmmum 6 mm. max. 30 mm. Lessen - HULP BIJ HUISW. Eng.. butts, Frans. Ned. Zijlweg 168. Personeel gevraagd Voor Huishouding - Gevr. weg. huw. bij Dame-al leen oen zelfst. HULP IN DE IR ISH, v. d. en n bov. 20 jaar. Veel vrij. Mevr. Krijt, Heemst. Dreef 2-10. Heemstede. - Nette DAGDIENSTBODE ge vr.. k: koken. Aanm. 's avonds ia 8 u. Mevr. Smlt-Beccari. Wald. Pyrrnontlaan 2. Overveen. - Gevraagd WERKSTER, i h d. p. w. cn verstelnaaister. Hya- clnthenlaan 31. - KEI KEN-WERKMEISJE ge vraagd Hotel De Leeuwerik. Kruisstraat 30. - WERKSTER gevraagd v heel* of halve d. Craypneatersingel 23 Heem&tedk Net besch. MEISJE gevraagd oor d. of d. en n. Zondags vrij. f werkster eenige dagen p. w. in klein gezin. Postlaan 5. Hst. W. ziekte v. h. meisje'in kl ez. fl. nette HULP gevr. v. heele of halve dg. als noodhulp of v. ast. goed loon. v. Oldenbarne- eltlaan 9. bij Wagenweg. Gevr. 1 x p. w. of 0111 de 14 dagen COSTU U M X AAI STER, ook r veranderwerk. Heemsteed- scho Dreef 129. Mevr. E. II. Bos, Lucas v Leijdenlaan 2. Heemstede, vraag: n flink DAGMEISJE van 9 tul uur. Zondags vrij. Gevr. voor direct HULP IN DE HU1SH. met lichte verpleging bij bej. echtp. Joh. Verhulstweg 64, Santpoor-Station. Gevr. voor sp. ind. tr. een flinke DIENSTBODE of huLs- knecht voor dag of d. en n. Fl loon. Mevr. Rot, Verspronck- veg 110. NET DAGMEISJE gevr. lft. 17 1 IS jaar v. 9-3 uur. Zond. vrij. Velsorstraat 11. MEISJE gevr. van S-3 uur Zond. vrij. Mevr. Philippo, Kas tanjelaan 7, Bloemendaal. NETTE WERKSTER gevr voor 1 dag of 2 halve dagen Adres: Bloemendaalscheweg 237A. Overveen. WERKSTER gevraagd 1 a 2 dagen per week. Aanbieden; Pla- tanenlaan 23. Bloemendaal bij de Kleverlaan. HULP IN DE HUISHOUDING voor direct gevraagd, gen. ziekt- dame behulpzaam te zijn. Scho- terweg 7. WERKSTER gevr. v. Dinsdag en Vrijdag v. 9 tot 12.30. v. d Vlerk's Foto, Kleine Houtstr. 11 Gevr. v. d. morgenuren een NET MEISJE. Wagenweg 62. Voor direct NET MEISJE evr. 9-1 uur. Brakel. Warmoes straat 6. Fl. DAGMEISJE gevr. voor de huish. tan 8.30-3 uur. Zond. vrij Wagenweg 148. NET MEISJE gevr. v.g.g.v. in kl. gez. v. S-3. Woensdagm. en Zond. vrij. Hoogljndpark 11 (v h. Wilhe) mi napark), Hrl. Gevr. NETTE WERKSTER. Woénsd. en Vrijdagmorgen van 30-12.30. Gen. Cronjéstraat 148. Hrl. N. Gevr. XBT MEISJE van 8.30 tot 12.30. Weater houtstraat 19. Gevr. voor direct FLINK .MEISJE of werkster voor 's mor gens, niet hen. 16 jaar in Chr. gezin. M. Hobbemastr. 21, Ijst Gevr. NETTE WERKSTER, liefst voor Donderdag of Vrijdag v. d. Jagt. Lorentzkade 202. NET MEISJE gevr. in kl. gez w. huw. d. tegenw. t. 1 Juli v. d d. of d. en n., g. k. w. en eenv k., h. v. werkster aanw. Hoog loon, v.g.g.v. P.G. Bloemendaal scheweg 14S. Bloemendaal. Gevr. HUISNAAISTER voor verstelwerk, die tevens japon nen kan njaken. Br. 9229. Met 1 of 15 Juli gevraagd FLINK MEISJE v. d. dag of in tern, klein gezin. Om de 14 d vrije Zondag, v.g.g.v. Mevr. Smit Clivialaan 16, Heemstede. MEISJE of hulp ln de Huish gevr. H. of halve dagen, liefst spoedig. Kweektulnstr. 5 4. II. N Gevraagd te Bloemendaal (bi; station) MEISJE v. d. morgen uren. 5 d. per weck. Klein gezin Br. no. 864, Boekhandel Veko Zijlstraat 98, Haarlem. Gevr. fl. HULP IN DE HUISH zelfst.werken van 8 tot 5 of 7 u. Rustenb.weg. 19, Bl'daal. NET MEISJE gevr. Besl. net jes en zelfst. kunn. werk., niei ben. IS j. v. d of d. en n. Wüste taan 92. Santpoort. Flinke jonge WERKSTER of gmcisje gevr.. Mevr. Leupen Houtstraat 1S9 rd„ ingang Gasthulsvesj. WERKSTER gevr. bij voor keur Vrijdags. Aanm. 7.30-8 u n.m. Boekonrodestr. 9 Hrl. Z. Mevr. Kanistra. Joh. de Witt- laan 26. Haarlem, vraagt vooi .spoedige lndienstlr. een FUNK DIENSTMEISJE v. d. of d. on n Gevr. oen HUISNAAISTER 1 x p. w. Mesdaglaan 11, H'stede FLINK EERLIJK MEISJE gevr. tegen 1 Juli of later in ge zin van 2 pers. Meerdere hulp aanw. Zw. on kat. drag., v.g.g.v Goede behand.. goed loon. Br. no 1642 Wensing's Adv. Bur., Tem peliersstraat 32. Gevraagd DAGMEISJE van S.30-3.30. Zondags vrij. Wierda Zandvoortschelaan 66. H'stede. Gevr. v. dir. NET MEISJE v 8 tot 1 uur. zelfst. meisje aanw., leeftijd 14-16 j. Aanm. Dinsd. av S-9 uur. Mevr. Niesert, Alb. Thijmlaan 54. H stede. Tel. 2725S Gevr. een flink net DAG MEISJE. dag. v. 8-6 uur. Zond vrij. met volle kost. Kenau-, sfraat 3A. Aank. MEISJE gevr. voor de morgenuren (S.30-1 2 uur). Rijks straatweg 36. Bennehroek. DAGMEISJE gevr. in kl. ge zin van S tot 4 uur, netjes cn zelfst. k. werken. Wasch buitënsh Zond. vrij. Meeuw(fnstr. 7, Hrl.N Voor Bedrijf Gevraagd besch. MEISJE voor licht kantoorwerk, liefst 15 a 16 jr. Br. met verl. sai. 9259. Wasscherij Kleverpark. S^nt- poorterstr. 41. H'lem vraagt een iINKEN BESTELLER voor ex peditiewerkzaamheden. Wij vragen voor direct eenige FLINKE BESTELLERS. Aanm. One Hour Cleaning Service. Plein 22. KANTOOR. Op rustig han delskantoor wordt gevraagd een jongedame, cenigsz. bek. met boekhouden, een nette hand schrijvend, kunn. typen en zeer accuraat werken. Deeft. niet ben. 20 j. II.B S. of daarin, gelljkst. schoolopl. Br. 9263. Voor onmiddellijke indienst treding gezocht twee flinke, nette EXPEDITIE-BEDIENDEN. Lft. circa 17 jaar. Aanmelden des voormiddags tusschen 9 en 10 uur: Firma ..Dehla". Binnenhuis kunst, Floraplein 1, Haarlem. Voor direct gevraagd Aanko mende HANDWERKSTER 011 MACH IN E STIK STERS Pelte- rijenfrabriek, Jacobijnestraat 20. Tel. 20651. Voor expeditie en magazijn FL. JONGEMAN gevr. Br. m opg. vorige werkkring, verl. sal enz. 9266. Gevr. NETTE JONGEN voor loop- en winkelwerk. Niet ouder dan 17 jaar. Bloemenmagazijn H. W. Kaatman. Edisonstraat 2A NETTE WINKELJUFFROUW gevr. voor Brood- en banketbak kerij N V. Dulsterhof en Terpoor- ten. Kl. Houtweg 12. Haarlem. TUINJONGEN gevraagd. F Booms, Zwaneweg 4, Aerdenhout NETTE XrEISJE gevr. Was scherij „De Rijzende Zon", Brou- ersstraat 1-3. A'oor een zeer netten handigen «JONGEN van n jaar hebben ij plaats. Conservenfabr. „Hol- landia". Brouwersvaart 62. Gevr. LEERLING-METAAL- BEWJRKER.S, aankomende por iijeter. Aanm. Donkere Spaarr.e tusschen 9 en 10 uur. Voor direct gevraagd flinke LEERLING MODISTE. F. J. Damavc. Zijlstraat 66. Dames Kapsalons Maison Des Dames, B. Prijs, vraagt voor een zijn filialen een bekwaam KAPSTER en een leerling. Aan melden Gen. Cronjéstraat 54. Haarlem. Grossierderlj vraagt voor ma gazijn fl. nette MEISJES, 15-17 jaar. Aanm .m. get. schr. en laat- rapportcijfers 17 Juni Jans straat 59, 10 uur. Gevr. voor Dames- en ITeeren- kleeding een NETTE LEERLING of gevorderd naaister op atelier te Heemstede. Br. 9275. Voor direct gevr. een flinke JONGEN of MEISJE voor kleer makerij, met het vak bekend Adres: Zocherstraat 50. Gevr. AANK. VERKOOP STER. Bata. Gr. Houtstr. 34. TUINJONGENS gevr. voor lichte bezigheden. Hoog loon met bijvoeding. Te melden Houtvaart 6, Haarlem. MEISJES gevr. voor eenvoudig knip- en naaiwerk, 16 jaar N.V. Tebefa. Kamperalogel 44 bov. Aanm. tuss. S-12 en 1.30-6 uur. Gevr. voor Heemstede ha!fwa> RIJWIELHERSTELLER. Br. ni opgaaf loon en leeftijd 3302. Personeel aangeboden Voor Huishouding Meisje b.za. v. NOODHULP tot 1 Juli. Br. 9298. WERKSTER h. z. a. v. Don derdags den geh. dag. Br. 9299 NET MEISJE b.z.a. voor d. d. met volle kost. Br. m. loon 9300 Nette R.K. WERKSTER biedt zich aan. alle dagen vrij. Br. 9279 JUFKlt. b.za. voor japonnen te rijgen. Br. 9280. Biedt zich aan nette WERK STER voor alle dagen. Dc Key- straat 3. Bescli. dame, flinke eenvou dige HUISHOUDSTER, bcg. 60 j. zoekt pi., liefst bij heer-alleen Br. 9282. NET MEISJE zoekt werkh. voor heele d. in de week, v.g g.v Br. 9283. Voor Bedrijf Gep. Heer biedt zich beleefd cn billijk aan voor BIJHOUDEN VAN BOEKEN of andero adm werkzaamheden. Br. 9288r Gewezen ambtenaar biedt zlcH aah v. INNING VAN KWITAN TIES. Matige onk. Aanb. telef 16961 of Br. 9289. Huizen gevraagd Jongelui zoeken WONING tot f'32,50 p. m.; ook gen contract over te nemen. Br. 9112. HUIS te koop gevr. vOCTt geld belegging door partic., pl.m. f7000. Br. 9113. Te koop gevraagd, omgeving Santpoort, of 2 HUIZEN, liefst dubbel landhuis'. Br. 9111. RUSTIGE WONING, gez. d. Dame, m.l., op eerste verd., lief*t laag boven, bev. 2 3 k, keuken en zolder. Br. 9110. Huizen aangeboden BENEDENHUIS. Klcverp.wcg 54. bevatt. suite met serre op 't Z., ruime bergpl., kelder, keuken, W. C., tuin, 2 slaapk.. v. wascht. Te aanv. 1 Aug. Huurprijs f32,50. Br.: Bos. Lyccumlaan 33, Zeist Te huur. Wie ruilt pracht BO VENHUIS, A'damsche Vaart voor woning Haarlcm-N Br. 9114. Kamers gevraagd Wed. mej jongen v. 5 J., zoekt I GR. KAMER of 2 kl. kamers met gebr. van keuken. Goede huurbetaler. Br. 9197. Gevraagd: SLAAPKAMER met vaste waschtafel, omg. Kleverlaan. Br 9198. Jong burger echtp., vraagt ETAGE of 2 ongem. kamers met stook- en koogel h of keuken te huur tegen 1 Juli of Aug. Br. 9115. OEM. KAMER met gebr. tel. in centrum gezocht, geschikt v. ma nicure praktijk. Br, 9116. Bej. Heer vraagt gest. ZIT' SLAAPKAMER met v. waschtafel, met pension en h. verkeer, bij bej. echtpaar, omtr Kleverpark Br. met prijs no. 9117. T& huur gevr. te H'stede door echtp. z. k„ VRIJE ETAGE of 3 kamers en keuken. Br 9118 Te huur gevr. GEM. ZIT- EN SLAAPK. met balcon v. w ine. gebr. v keukengerei en servies voor echtp. met 1 kind, schqolg. Br. met prijsopg. 9119.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15