Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. Speeltuin De Moerberg weer geopend. BUBBELTJE EN KNOR Kinderen en ouders verheugd: Er is prachtig werk verricht. De vlaggen op het clubgebouwtje van De Moer berg aan de Cornells Drebbelstraat vertelden het Maandagmiddag aan Iedereen: na gedurende twee lange Jaren was de speeltuin elndelUk weer geopend. En wie niet op de dundoeken lette moest het- wel te weten komen door de blijde kinderstemmen, die men maar al te goed kon hooren. Hel was een bijzondere middag voor IJnwiden West, niet alleen voor de kinderen maar ook voor de ouders, een middag, die een goede belofte inhoudt? Er is al dikwijls gesproken en geschreven over de noodzaak vooral tegenwoordig veel aandacht" aan de jeugd te wijden. Eenvoudig is dit "hiet, dat kunnen vooral de moeders beamen. En nu de vacantle weer de belangstelling bezig houdt vraagt men zich opnieuw af wat er kan worden gedaan om de jongens en meisjes gezonde ont spanning te geven. Vele kinderen blijven gewoon lijk in de vrije weken thuis, het gevolg is, dat de moeders nog meer zorgen hebben en al spoedig zoekt de jeugd haar ontspanning op straat, waar ze nu niet bepaald het goede kan leeren. Daarom verdienen de speeltuinvereenigingen veel belangstelling. De besturen worden vrijwel steeds door eenvoudige menschen gevormd, maar deze weten des te beter, dat de kinderen aflei ding moeten hebben. En gewoonlijk'zijn ze be reid veel tijd beschikbaar te stellen om een aar dig plan te verwezenlijken. Dat is nu weer bij De Moerberg gebleken- Toen men wist, dgt het clubgebouw en de speeltuin weer ter beschikking zouden zijn is er na een stilstand van twee jaren onmiddellijk overleg ge pleegd. Men was het er over eens, dat het werk met kracht diende te worden voortgezet en toen werd niet langer geaarzeld plannen voor de her opening uit te werken. In korten tijd werden er bergen werk verzet. En het verheugende resul taat kon men reeds gisteren bewonderen! We hebben eenlgen tijd in den speeltuin ver toefd en waarlijk we hadden er .geen spijt van.. Lang voor het uur van de opening verdrongen de jongens en meisjes zich reeds voor den ingang en het leek wel of ze niet konden wachten toen ze op het terrein mochten komen. Ze rtnden naar de wippen, de schommels, de glijbaan en de zandbak, ze haalden er in een druk geroeze moes hun hart op, ze bewezen, hoezeer ze naar dit oogenbllk hadden verlangd. En Oom Henk glimlachte1 Oom Henk? Dat is de opzichter, 'n' gemoedelijke man, die gewend is met kinderen om te gaan. Altijd heeft hij reeds zijn' krachten aan de ont spanning en ontwikkeling van de jeugd gegeven, hij was oprichter .der afdeelingeh Hoorn en zwolle van den vroegeren Nederlandschen Ar beiders Sportbond en heeft daarvoor veel tot stand weten te brengen. Het laatst woonde hij te Amsterdam, maar nu wij/lt hij zijn gaven aan de jeugd van De Moerberg. U zult wel heel wat met de IJmuidensche Kinderen hebben te stellen! zelden we hem. Hij lachte en vertelde zelfbewust: Och, de Jeugd Is overal hetzelfde. Je nroet van haar hou den en er mee om weten te gaan. Orde en regel moeten er natuurlijk zijn, doch er hangt veel van af hoe "Je deze elgenschapnen aankweekt. Ik verwacht hier veel goeds te kunnen doen. Zoo ziet men, dat Oom Henk zijn taak ijverig en plichtsgetrouw .wil vervullen. Dat is van groote beteekenls. Want het. is niet ieders werk van een speeltuin opzichter te zijn. Men móet een voor leder bevredigende oplossing weten te vinden als Jantje en Pietje en Marletje tegelijk van een schommel gebruik willen maken, die al druk be zet ls. Men dient te luisteren naar de verhaaltjes van al die kleine zorgen, waarvan de jeugd zoo graag vertelt en een goeden raad weten te geven. Men moet pp*vriendschappelijke wijze ieder het zijne weterf te geven en toch orde te bewaren. Maar Oom Henk ziet niet teg$n zijn arbeid op. Hij is een kindervriend! Niet na twaalven 's nachts op straat Twee IJmuidenaren brachten nacht in politiebureau door. Het is algemeen bekend, dat het verbo den is 's nachts tusschen twaalf en vier uur zonder toestemming op straat te ver toeven. Desondanks trof de politie in dezen tijd twee inwoners van LJmuiden-Oost op den openbaren weg aan. De overtreders werdén naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar ze den nacht verder konden doorbrengen. Het was zes uur, toen ze weer huiswaarts kpnden keeren. Men houde zich dus strikt aan den maat regel. De politie moge zich een goede gast vrouw toonen, eigen haard blijft toch maar goud waard! Zangconcour9 in Velsen? Zingen is gezond en werkt veredelend. Daarom is het prettig, wanneer men kan opmerken, dat er door vele liefhebbers flink en terdege wordt gestudeerd. Over een te veel aan propaganda mag in onze gemeente zeker niet worden geklaagd. Daarom ver namen wij met voldoening van plannen om hier een zangersfestijn te organiseeren. De bekende plaatselijke dirigent Jan Bei der vertelde ons, adt. het Gemengd Koor Polyhymnia en het Dubbelmannenkwartet Sempre Crescendo het voornemen hebben over enkele maanden een zangconcours vpor gemengde koren, kwartetten en kleine koren te organiseeren. Eerst was het de bedoeling, dat cje deel name alleen voor Noord Holland zou wor den opengesteld, maar thans wil men de mogelijkheid scheppen ook anderen te laten mededingen. De plannen ziin nog in het beginstadium en er is dan ook nog geen datum vastge steld. Er zal nog heel wat werk moeten ver zet worden voor er een definitief besluit vkan worden genomen. Met belangstelling zien wij de vorderingen' tegemoet. Muziek- en Zangstonde. De geloofsgemeenschap Het Leger des Heils zal Donderdagavond acht uur in het gebouw Oranjestraat een stonde van ge wijde zang en muziek houden. De leiding is in handen van Gerrft Claeys, terwijl er medewerking wordt verleend door C. van Doesburg (tenor en trombone) en de zang- De heer Van Doesburg zingt: O, wondere vreugd, Pelgrimslied, Kroont hem met gou den kroon, De vrede Gods, Zoo gij mij van gai&che harte zoekt, O, dag vfin toorn en Zijt gij moe gestreden. OOK TÉRRASSTOFLTJES ZIJN NIET VEILIG. Een aan den Wijk aan Zeeërweg wonen de caféhouder heeft er de politie van op de hoogte gesteld, dat drie op 'net terras voor zijn zaak geplaatste stoeltjes zijn ontvreemd. CHRISTENVROUWEN BIJEEN. In een der zalen van de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat komen de leden der afdeeling IJmuiden. van den Neder landschen Christenvrouwenbond Woens dagavond om half acht bijeen. AGENDA Dinsdag 16 Juni: Thalia Theater, 8 uur: Alcazar. Rex Theater, 8' uur: Mensch, erger je niet! Zaal v. d. Leur, 7 uur: Bijeenkomst Motor- groep Kennemerland. Woensdag 17 Juni: Bioscopen: Zie Dinsdag. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, Koningsplein. Telef. 4229. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 5178. 4377, 5555. Politie, Willemsplein 5400. Brandweer 5242. Luchtbescherming, hoofdpost 4145. E. H. B. O.. A. P Bakker 5455. E. H. B. O.. Velsen 4969. Antonius Ziekenhuis 4444. Kennemer Apotheek 4204. Ze spelen er graag en hun stemmen zijn blij; Ze hamsteren völop gezondheid! De zorgen gaan hèn voor een wijle voorbij. Ze maken gebruik van den speeltijd Ze zijn er weer Kind en ze willen geen kwaad: Hier zijn ze nog steeds onbedorven. De Moerberg heeft 't recht want ze ~- toont zich paraat Op steun van de ouders verworven! Laten wij nog een en ander van den speeltuin vertellen. Deze biedt voldoende variatie. Er zijn t|en schommels, twee wippen, een draaimolen, een mooie lange glijbaan, een zweefmolen, twee tonloopérs en bovendien nog voor de kleintjes wippen, zandbakken en hobbelpaarden. En het bestuur is daar nog niet tevreden mee. Het wil meer doen. Maar de ruimteZeker, men beschikt reeds over een flinke oppervlakte, doch als er kinder feestjes en niet te vergeten middagen, waarbij ook de ouders mogen komen, worden georgani seerd is deze te krap. In de nabijheid is een op slagplaats van de gemeente, waar een leelijke hoop steeen ligt. Zou deze ook niet kunnen wor den gebruikt? Velen zouden-het zeker toejuichen. IJmuiden West heeft weer een speeltuin en kinderen en ouders zijn tevreden. Want er zal ook aan clubwerk worden gedaan, zoodat de jeugd geregeld kan worden .bezig gehouden. Het is te hopen, dat 'talrijke menschen zich er toe geroepen zullen voelen op milde wijze steun te verleenen. Hoe meer er moet worden gedaan, des te meer geld is er noodig. Maar gelukkig maken vele klejntjes een groote. Dus.... IJmuiden West zal zich niet karig toonenI Bokkenverbod in Velsen Actie van de Geitenfokvereeniging Naar wij vernemen is de Geitenfokver eeniging Velsen een actie begonnen om ook in Velseir tot een bokkenverbod te komen. Nu de geiten in het middelpunt van veler belangstelling staan zijn er weer lieden, die zonder meer met een willekeurigen „wilden bok" fokken. Zii letten niet op melkproductie, vetgehalte, kleur of lijn en afstamming, aangezien het er voor hen al leen om gaat zooveel mogelijk te verdie nen. Het gevolg is, dat de koopers eigen lijk worden bedrogen. Het bestuur van de plaatselijke vereeniging is hiertegen ten strijde getrokken en heeft bij het hoofd van het gemeentebestuur een verzoek om een zoogenaamd wilde-bokkenverbod in gediend. Het is zeker gewenscht een toelichting op het begrip „wilde bok" te geven. Van den heer H. Prent, voorzitter der Geijenfok- vereeniging Velsen, vernamen wij dat dit de volksbenaming voor een bok van on bekende afstamming is, een dier derhalve, waarvan de ouders niet zijn geregistreerd. In den oorlog van 19141918 had de geit eveneens veler belangstelling. In 1917 werd daarom de Nederlandsche Commis sie tot Bevordering van het Geitenras in Nederland gevormd, die er van overtuigd was. dat door deskundigen opfok de melk productie en het vetgehalte niet onbe langrijk konden worden opgevoerd. We hadden toen behalve de eigen beesten de zoogenaamde Saanengeiten, die uitmunt ten door hun witte kleur, slanke gestalte, korte haren, het ongehoornd-zijn, gouden uiers en het geven van veel melk; deze had echter geen hoog vetgehalte. Men begon de Saanengeiten op ruime schaal te importeeren en hieruit is na jarenlange .kruisingen en proefnemingen de Nederlandsche geit ontstaan. Deze is wit, kortharig en ongehoornd, terwijl de opbrengst bij verstandigen opfok en des kundige verzorging op minstens zeshonderd liter melk per jaar met een vetgehalte van vier procent mag worden geschat. De Nederlandsche Bond houdt elk jaar, keuringen, en de beste geiten worden in de registers van de organisatie ingeschre ven. Slechts van de allerbeste dieren mag een bokkenlam worden gehouden. Dit moet van een vader afkomstig zijn, die heeft be wezen gedurende een paar jaar goed vruchtbaar .te zijn. De selectie is wel streng, maar de nroductie gaat daardoor opwaarts, daar her lam de erfelijke eigen- sclfeppen van de ouders meekrijgt. Al is de moedergeit dus nier zoo goed door de erfelijke eigenschappen van den vader, in iedersgeval zal het lam beter dan de moe der zijn. De vereeniging zal zeker veel moeite en feld moeten aanwenden om tot een bok- enverbod te komen. Doch ze heeft het er, lettende op het algemeen belang, gaarne /voor over. Zij beschikt over eenige prach tige stamboekbokken, waardoor ze in de behoefte van haar rayon kan voorzien. Bo vendien is er van Winstbejag bij haar geen sprake, zoodat het dekgeld zoo laag moge lijk zal zijn. Mede wegens het weinige krachtvoer, dat ter beschikking is, hoopl men in zijn voornemen te slagen; dit moet. immers allereerst voor goede, gezonde beesten en degelijken opfok beschikbaar zijn. We weten, dat velen met belangstelling de beslissing van het hoofd van het ge meentebestuur tegemoet zien. MEDISCHE SPORTKEURING ZWEMMERS. Onlangs deelden wij reeds mede, dat het bestuur dér R.K. Zwemclub IJmuiden-Oost zich heeft aangesloten bij het Bureau voor Médische Sportkeuring, omvattende Bever wijk en Velsen. Het ondergaan van een dergelijke keuring is voor de zwemliefhebbers van groot be lang en menigmaal bleek reeds het nut van een onderzoek. Wellicht zal men zich af vragen, welke kosten hieraan verbonden zijn. Deze zijn zeer gering. Een dergelijk luttel bedrag behoeft voor niemand bezwa ren op te leveren en het bestuur der R.K. Zwemclub verwacht dan ook, dat de'leden van de geboden gelegenheid een dankbaar gebruik zullen maken. Men heeft het voorpemen om bij het diploma zwemmen de medische keuring als voorwaarde te stellen. Tot nu toe was de belangstelling voor het medisch onderzoek gering, doch zeer zeker zal dit in de toe komt ten gunste veranderen. UIT HET POLITIERAPPORT. Uit een vischpakhuis in een der visch- hallen werd ten nadeele van D. een werk jas ontvreemd. V.S.V. II WON EERSTEN PRIJS. Tijdens het Vitesse-tournool te Castricum heeft V.S.V. II opnieuw weten te winnen, dit maal met 40 van Vitesse. Onze plaatsgenoo- ten veroverden hierdoor den eersten prijs. Stormvogels' 30ste jaarvergadering Vrijdagavond half acht houden de Storm vogels hun dertigste jaarvergadering in Hotel Nummer Een. Het ligt voor de hand, dat bij dezen mijlpaal in Stormvogels' ge schiedenis door voorzitter Suwerink wel even zal wordên stilgestaan. Dan zal het lijvige jaarverslag van secretaris Wijmer wel weer de noodige aandacht hebben. Van het bestuur en de elftalcommissie treden periodiek af de heeren J. Martens, P. Heere en C. Wijmer en de heeren G. Heilig, H. J. Snoeks en A. Driessen, die allen herkiesbaar zijn. Door het bedanken van de heeren J. Bruin en S. Jordaan, zijn er in het bestuur boven dien nog 2 vacatures te vervullen. Marktprijzen. IJMUIDEN 13 Juni 1942. Tarbot f7,50—f7,40 per kg., tong t 8,10— f 6,30 per kg., kabeljauw f 30—f 20 per stuk, gullen f180—f .124 per 10 stuks, kleine schol le s. f258, 2e s. If 206—f 152, pufschol le soort f 142—f 120, ledem 2e soort f 67—f 60, poontjes f 92—f 84, pie terman f 184—f 174, kl. roode poon le soort f 304, ■2e soort f 206—f188, pufschar le soort f46—f36, idem 2e soort f32—f28, wijting f134f126, mui len f 126—f 110, horsmakreel f114—f 110, kl. griet f 182—f 180, alles per 50 kg. .Besommingen: Kotter: IJM 222 f 5273. Loggers: KW 58 f 10.605, SCH'130 f 17.877, SCH 247 f 6444, IJM 268 festant f 2360. VISSCHER1J SCHEVENINGEN 15 Juni. Met versche visch was hedenochtend aan de markt de motorschok ker SCH 76, W. Rog met f5212 besomming. De prijzen waren: klein schol f66—f71; Wijting f65—f94, beiden per kist van 40 kg.; poon fl," f 3,30 per stuk Inbraak voor 'n rookertje. Kon mén niet op nieuwe bonnen wachten Hoe men zich ook keert of wendt veertig sigaretten blijven er veertig, de eindjes daargelaten, en een pakje tabak van een half ons levert geen draadje meer op. Daar moet men rekening mee houden, want anders komt men tot de onaangename ontdekking dat het rant soen ontijdig in rook is vervlogen, het geen zich nogal eens enkele dagen pleegt te.wreken. Maar®%r zijn van die mooie etalages in onze gemeente, waar sigaretten te kust en te keur liggen, zoodat de harts tochtelijke rooker zich onwillekeurig de lippen, aflikt. In Santpoort besloten lie den, die het met de eerlijkheid niet zoo nauw nemen, van de weelde der eta lages te profiteeren. Ze vernielden de ruiten en maakten zich tot tweemaal toe van eenige uitgestalde rookartike len meester. Natuurlijk gaat dit zoo maar njet en daarom is de politie op jacht naar de daders? Wanneer de vos eenmaal is ge schoten zal de nasmaak van de gesto len rookertjes bitter blijken te zijn. In- tusschen mogen de houders van siga renzaken, door de ervaringen van hun Santpoortsche confraters gewaarschuwd, wel op hun hoede zijn! Allen Present bijeen. Ter gelegenheid van haar jubileum heeft Allen Present Maandagavond in haar clublo kaal aan den Zeeweg een bijeenkomst georga niseerd, die klonk als de bekende klok. Het is kenmerkend voor de club, dat er geen wan klank werd gehoord. Integendeel,, alles ver liep prettig en vlot, zooda#men met genoe gen op den avond zal terugzien. Het clublokaal bood een öpgewejet beeld door de versiering en de op fraaie wijze uit gestalde prijzen. Het is dan ook geen wonder, dat er reeds een goede stemming onder de vele leden heersehte toen de heer C. v. d. Linden, voorzitter, de inleidende woorden sprak. Hij zeide, dat men met genoegen op hetgeen er is gepresteerd, kan terugzien. De hoofdzaak is echter, dat de blik voorwaarts wordt gericht. Het komende seizoen moet van Hetzelfde gehalte als het voorbije zijn en bo vendien is het noodzakelijk, dat er veel aan dacht aan de propaganda wordt gewijd. De vereeniging moet een steeds^ beteren naam verkrijgen en iedereen dient 'van de gezonde ontspanning te worden overtuigd. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de club er finan cieel goed voorstaat. Na deze opwekkende woorden werd er een jubileumwedstrijd gehouden, die aller belang stelling had. Dank zij de goede regeling liep alles vlot van stapel. Er was aan spanning geen gebrek. Het resultaat was, dat de prijzen werden behaald door: 1. VerduinMertens (Bakkernes); 2. v. d. LindenOmbergen; 3. Warnaar—v. d. Lem en 4. B. Pork—Jonker. Toen de pértijen waren geëindigd, had de prijsuitreiking plaats,- waarvoor het bestuur zich uitstekend had geweerd. Alle winnaars werden door den voorzitter hartelijk toege sproken, waarbij deze het vereenigingsbelang naar voreh bracht. Eerst kwamen de winnaars van de competitie aan de beurt. Dit waren in de afdeeling A: 1. van 't Hart, 2. Moot en 3. Rademakers, en in de afdeeling B: 1. Glas, 2. d. Does en 3.. v. d. Leest. Bij het doormar- schen waren de winnaars Rademakers (afdee ling A) en Peggerman (afdeeling B). De ronde- prijzen werden behaald door Zwanenburg, Böhm, Moot en D. Lange in afdeeling A en Schellings, Glas en Bosschart in afdeeling B. De heer v. d. Leest dankte het bestuur (be staande uit de heeren C. v. d. Linden, voor zitter, J. Glas, secretaris, J. C. Zwanenburg, penningmeester, J. Mertens en R. Schiebroek, commissaris) voor het vele werk, hetgeen door de andere leden met een krachtig ap plaus werd onderstreept. Ook dit vestigde de aandacht op den goeden geest, die er in de club heerscht. Nieuws van de honkballers. Strawberries heeft Zondag óp H.C.K. 4 een 2412 overwinning behaald. De Haarlemsche honkballers waren het eerst aan slag en wis ten in de eerste inning vijf punten te scoren vooral omdat Sfada in het begin nogal veel wijd gooide. Toen Strawberries aan slag kwam werd het slaghout direct flink gehanteerd en een veilige voorsprong maakte de overwin ning reeds zeker. Het was een prettige wed strijd tegen sportieve tegenstanders, Achter vanger Huiskes speelde als steeds betrouw baar. Woensdagavond gaat de club naar Haarlem, waar zij aan den Vergierdeweg tegen E.H.S. 3 uitkomt. De opstelling is: werper Stada, ach tervanger H. Huiskes, eerste honk Wim de Mooy, tweede honk Fr. de Weers, derde honk Mantje, korte stop H. Brunink, verre velders ,r. Brunink, Vriends en Janus. Reserves zijn: G. Bakkernes en Dick Lefering. De wedstrijd begint te half acht." Motorrijders zochten de Vos. Welgeslaagde jacht der Motorgroep. Het bestuur der Motorgroep Kennemer land komt geregeld met nieuwe pionnen vo^r den dag en vanzelfsprekend toonen de leden op hun beurt een gezond enthou siasme. Zoo stond er Zondag een zeer on gewone gebeurtenis op het programma en wel eeu vossenjacht» Voor het eerst in alle eeuwen kon men een vos per rijwiel zien wegpeddelen en na eenlgeji tijd werden dertig achtervolgers op hem losgelaten. De heer S .CTudshoorn, die als vos fungeerde had weliswaar op ver schillende plaatsen teekens op het wegdek aangebracht, doch de dames en heeren moesten hem niet alleen volgen doch ook inhalen. De avontuurlijke toch viel bij allen in den smaak en er heersehte een op gewekte stemming. Het parcours was vrij eenvoudig: Zeeweg, Leeuweriklaan, Verlo ren van Themaatlaan, Drlehuizerkerkweg, Zeeweg, Genestetlaan, Drlehuizerkerkweg, Duin en ICruidbergerweg tot voorbij de Ruïne van Bred erode. Bij het Café V. d. Kuit eindigde deze eerste tocht. Bij de tweede vossenjacht terug toonden allen opnieuw hun speurzin en er heersehte spanning] Rit I: Heeren: 1. P. Dieters, 2, L. Over- dorp, 3. K. Hoogerwerf; dames: mej. Kraak eerste prijs. Rit II: heeren: 1. J. Broer, 2. G. de Jong, 3. Leo Beuzenberg; dames: 1. mevr. Beuzenberg, 2. mej. Hazewinkel, 3. mevr. Neverveld. Na afloop kwam men nog gerulmen tijd in Café v. d. Lem aan den Zeewég bijeen. De eerste Velsensche Vossenjacht werd een groot succes en men hoopt het evenement zeer spoedig te herhalen. Er kan echter thans reeds worden medegedeeld, dat de vos nog slimmer, voorzichtiger en geheim zinniger zal optreden om aan zijn vele be lagers te. ontkomen. Tenslotte kan nog worden vermeld, dal de vele orlglncele prijzen hedenavond om acht uur aan de dames en lieeren op fees telijke wijze In de bovenzaal van v. d. Lem aan den Zeeweg zullen worden uitgereikt. Oud-Kath. vrouwen bijeen. De oud-katholieke vrouwenvereeniging „Sursum Corda" houdt hedenavond haar jaarvergadering in het O. K. Verenigings gebouw. De agenda vermeldt onder andere jaarver slag van de secretaresse en rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, terwijl voorts een kascontrolecommissie zal worden benoemd. Mevr. T. Vis—Zwart, welke aftredend is, stelt zich als bestuurslid herkiesbaar. Voor de op Woensdag 24 Juni te Zaandam te houden 15e Algemeene Vergadering van den Bond van Oud-Katholieke Vrouwenvereni gingen in Nederland zal een afgevaardigde gekozen en de uitgebreide agenda behandeld worden. VEISEN Suoini weerde zich kranig. Bij den Zondag op de SIntelbaan te Am sterdam gehouden Nieuwelingendag van de Nederlandsche Athletiek Unie, waarvoor uit alle deelen des lands groote belangstelling bestond, heeft „Suoml" zich weer kranig geweerd. De groote deelneming, vooral in de loop nummers, belette een volledige afwerking tot in de uiterste finales en de klasslflcatle had plaats dooi' tijdvergelijking. Niettemin bleken de Suomeezen goede rivalen te zijn, gezien de gemaakte- tijden. In de 100 M. werden zoowel N. Adelaar als I-I. van Lint eersten in Hun serie met respectievelijk 11.9 en 12.1 sec. M. B. Osendarp, P. Zaagstra en Joop Weehink bereikten bij de 400 M. de finale. Dat Wecuink in dezen wedloop getoond heeft ook hier een gevaarlijk tegenstander ie zijn. hoewel hij zlcli beter op den langen afstand kan geven en waartoe zijn deel nemen in de 400 M. als proef moet worden gezien, bewijst wel de fraaie tijd van 54.7 sec. zoodat lilj op dit nummer B-klas- ser is geworden. Nadat meerdere finales in de 400 M. waven verloopen, bleek dat Weenink door tijdvergelijking de derde plaats bezette. Bij den totaal-uitslag 800 M. Junioren werd J. Bosman derde met 21.4 sec. In zijn finale was hij nummer twee achter G,aart huis (D.E.M., Beverwijk). Gedurende lan gen tijd wist hij den kop te houden, doch hij moest deze tenslotte afstaan. Nummer 5 en 6 werden W. Wouters en van Wijngaarden. Na spannenden strijd plaatste de estafette ploeg 4 x 100 M. zich op een goede tweede plaats met H. v. Lint, C. Dekker, T, Brink man en N. Adelaar. Osendarp en Zaagstra maken, gezien hun esultatén, flinke vorderingen op .de 400 M. Van de door hun opgedane wedstrljSroutine weten zij profijt te trekken. Indien zij trachten een betere krachtverdeeling te be reiken. kunnen zij in de toekomst „Suomi" nog Intensiever verdedigen. Gewijzigde trafnlngsurcn. De trainlngsuren op Dinsdag- en Don derdagavond zijn gesplitst en wel voor ju nioren van half acht tot half negen en voor overige leden van half negen tot half tien. Het Baarsje in actie. Het hengelselzoen is onlangs begonnen en het spreekt vanzelf, dat men niet aarzelt n de liefhebberij te beoefenen. Zoo hield de Van Leer's Vischclub haar eer sten hengelwedstrijd, waarvoor de gebruike lijke belangstelling bestond. De held van dit hengelfestijn was de heer Marquit, die den Lucas-wlsselbeker wist te bemachtigen, even als een fraaie medaille voor de grootste baars. Na loting werd den heer Gellekom .de tweede prijs toegekend, terwijl de heer Sauer als nummer drie uitkwam. Onder de verschillende hengelaars werden in verhouding tot hun vangst nog een aantal prijzen uitgedeeld. Al deze fraaie voorwerpen en herinneringen stelden le'den en begunstigers voor dit doel beschikbaar. JUBILEUM PAPIERFABRIEK. De heer R. van Wilgenburg herdacht gis teren den dag, waarop hij vóór dertig jaar dienst kwam bij de Papierfabriek. De jubilaris, welke al deze jaren in de af deeling Buitenploeg heeft doorgebracht, werd 's morgens ten kantoée ontvangen door ir.N W. A. Staring, procuratiehouder, lid der fabrieks- directie. Namens de firma complimenteerde hij den jubilaris in tegenwoordigheid van den heer Jac. Schilp, chef van de Buitenploeg om hem voorts onder welgemeende woorden de ge bruikelijke enveloppe ter hand te stellen. Teekenlng Hessels (Pax Bolland m 'T WAS OM DE BANDEN TE DOEN. Een onbevoegde heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag toegang ver schaft tot een afgesloten schuur aan de Schulpweg te Velsen-Noord. Vermoedelijk heeft hij daartoe vap een valsche sleutel gebruik gemaakt. Van een rijwiel werden de beide binnen- en buitenbanden ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. AANRIJDING OP DEN WIJKERSTRAATWEG. Op den Wijkerstraatweg had een aanrij ding tusschen twee vrachtauto's plaats, die voor den gesloten spoorwegovergang ston den te wachten. Een vooraanstaande wa gen ging bij het zoogenaamde optrekken achteruit en de chauffeur lette niet op het verkeer achter zich. Hierdoor werd een andere vrachtauto aangereden en van vo ren licht beschadigd. SANTPOORT KIPPEN ZIJN IN TREK. De heer v. d. F., alhier, heeft de politie er van in kennis gesteld, ddt uit het naast zijn woning staande kippenhok vier kip pen zijn gestolen. Het is toch geen Kerst! DRIEHUIS EEN BUS OLIE. EEN SCHOP EN EEN HAKMES. De heer G., wonende alhier, kwam tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn schuur een bus 4lie, een schop en een hak mes waren ontvreemd. Hij heeft aangifte bij de politie gedaan. H. PRIESTERWIJDING. Zondag 26 Juli zal de Eerw. frater Fran- ciscus Xaverius ten Brink Jorna s.s.c.c. zoon der parochie alhier de H. Priesterwij ding ontvangen uit handen van Z. H. Ex- cell. Mgr. Dr. Lemmens in liet Theologi- cum van de Z. Eerw.- Pater der H. Harten te Valkenburg. EXCURSIE BIJENHOUDERS. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt heeft Za terdagmiddag een excursie naar Den Haan's Bijenpark te Driehuis gemaakt, welke als geslaagd mag worden beschouwd. Onge twijfeld is men door deze practische les, die op den tot dusver gehouden cursus aan sluit. vele wetenswaardigheden rijker ge worden. BEVERWIJK Vacatitie en de school jeugd. De jeugd zal bezig gehouden worden. Kosten slechts gering. De groote vacantie nadert thans met rassche schreden. Door 't in onze plaats op eenige scholen toegepaste spreidingsplan zal het zelfs niet al te lang meer duren, dat eenige scholen voor eenige weken de deuren zullen sluiten. De jeugd ziet na tuurlijk al verlangend naar dit moment uit, maar of de respectievelijke Moeder de-vrouwen hiernaar zoo verlangend zijn zullen wij maar in het midden laten. Immers door verschillende omstandig heden zijn de kansen voor ontspanning voor de jeugd en vooral voor den minder bedeelde ditmaal niet zoo groot als in an dere jaren. En het zal daarop uitloopen, dat de jeugd vrijwel de geheele vacantie „om het huis" blijft. Ledigheid is des dui vels oor kussen. Kattekwaad blijft niet uit; dit zou zoo erg niet zijn als het niet in baldadige kwajongensstreken ontaardde, die niet geduld kunnen worden. Het gemeentebestuur heeft deze bezwa ren ook gevoeld en heeft daarom een plan ontworpen, dat 'ongetwijfeld niet alleen de jeugd maar ook de ouders met vreugde zullen begroeten. De burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, heeft zich namelijk dezer dagen met'een circulaire tot de ouders van de schoolgaande jeugd gericht. Aan deze circulaire hebben wij het volgende ont leend: Tengevolge van verschillende in ver band met de bijzondere tijdsomstandighe den genomen maatregelen zijn de moge lijkheden voor ontspanning en vermaak voor de schoolgaande kinderen zeer be perkt. Daarom zullen tijdens de a.s. va cantie gedurende nader te bepalen weken onder Bevoegde leiding op geschikte ter reinen vacantie-bezigheden voor de school kinderen worden georganiseerd. De eene helft der kinderen wordt des morgens, de andere helft des middags vérwacht, al naar gelang zij bij een ochtend- of een middaggroep worden ingedeeld. Voor schuilgelegenheid met slecht weer zal worden gezorgd. Op deze wijze zal worden getracht de zorgen der ouders te verlichten en de kin deren een nuttige en aangename vacantie te bezorgen. De kosten voor deelname zijn laag gesteld, opdat niemand daarin een bezwaar zou moeten vinden om zijn kiit- deren er aan te doen deelnemen. Wanneer zelfs deze kosten te hoog zouden pijn, kan een verzoek om,ontheffing door bemidde ling van het hoofd der 6chool worden in gediend. De bijdrage der ouders is vastgesteld: op 0.40 per week voor 1 kind uit één ge zin; op 0.70 per week voor 2 kinderen uit één gezin; op 0.90 per week voor 3 of meer kinderen uit éen gezin. De kosten moeten iedere week aan de leiding wor den voldaan. Bij niet-betalen'zullen ae kin deren weer naar huis worden gezonden. Uiterlhk Woensdag 17 Juni moet het in gevulde aanmeldingsformulier bij het hoofd der school ingeleverd worden. Wie verloor een lorgnet Aan het politiebureau zijn in de week van 8 tot en met 14 Juni de volgende ge vonden voorwerpen en dieren aangegeven: doublée armband, sleuteltje, portemon- naie met inhoud, groen portemonnaietj% met ihoud, overhemd, hooivork, speldje, lorgnet in etui, ring met speldje, wit brui ne fox-terrier, bruin gevlocnte riem, zwarte ceintuur, enveloppe met bonnen. Aardbeien zonder dop. 0.30 per kilogram. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale heeft bepaald, dat indien er in dc periode van* 16 tot 22 Juni reeds aard beien zonder dop mochten worden aan gevoerd, deze voor 30 cent per kilogram ter beschikking van de fabrieken moeten worden gesteld. Driekriiigcnwedstrijd. De Driekmngenwedstrijd tusschen den Alkmaarsehen, Zaanschen en Kennemer Turnkring, die aanvankelijk te Beverwijk gehouden zou worden, vindt nu op Zon dag 21 Juni in Haarlem plaats. In de ploegen van den Kennemer Turn kring zijn van de B. G. V. Turnlust bij de dames opgenomen mej. R. Los en bij de heeren A. v. d. Zijl. Voor de heerenploeg zijn als reserves aangewezen de Turnlust- leden S. Klees en Jb. Los. Van de 20 ploeg leden en reserves zijn er 5 aangewezen uit Bato (Haarlem) en 4 uit elk der ver- eenigingen Turnlust-Haarlem en Türnlust- Beverwijk. De T. V. Santpoort levert drie leden en Concordia te Haarlem 2, terwijl 1 lid afkomstig is uit elk der vereenigingen Bloemendaalsche Gymn. Ver. en Olympia (IJmuiden). SUPPORTERSVEREENIGING „ROOD ZWART". De jaarvergadering van de Supporters- vereeniging „Rood Zwart" is uitgesteld tot Donderdag 25 Juni in café „De Groenten- beurs". De agenda vermeldt o.m. een bestuurs verkiezing ter voorziening in de vacature van wijlen den heer J. Huisman, terwijl de heer W. Deugd, periodiek aftreedt. Nogmaals: Straatvariété. Een vorige maal haalde een medewer ker herinneringen aan straatnamen op. Hij heeft er meer: Zoo'n ruim 20 jaar geleden, vlak na den vorigen oor leg, zag men te IJmuiden langs de straat veel wonderbaarlijks op 't gebied van straatvarieté, maar meer nog hoorde men 't variété. Naast goede muziek (en ik denk b.v. aan het fraaie Italiaansche kwartet: harpiste, violist, altvioliste cn cellist) hadden we slechte. Naarmate het met den bloeitijd der-visscherij weer berg af ging, scheen het wel alsof er drukker gemusiceerd werd langs de straat. Moge lijk teerde IJmuiden nog op haar ietwat dubieuze faam uit den „#joom"-tijd. De eerste crisisverschijnselen waren reeds merkbaar, b.v. in de scheepvaart ter plaatse. Maar ook in de straatmuziek liet zich deze crisis, zii het ongewild, soms op ondragelijke wijze beluisteren. Ten slotte had de burgerij geleerd te verdragen en wie vroeger eenmaal per week een draai orgel in zijn straat op bezoek kreeg, zou al heel weinig met zijn tijd meegaan (zijn crisistijd wel te verstaan), wanneer hij er daarna tegen protesteerde, dat er toen tertijd twee per dag zich voor zijn huis kwamen opstellen, ik herinner mij levendig hoe mijn muziekleeraar de wanhoop nabü was als zoo'n pierement zicih in de buurt van ziin huis nestelde. Met de opvoering van de kwantiteit ver oorzaakte deze hausse in draaiorgels een geduchte afneming van de kwaliteit. De orgelverhuurders maakten blijkbaar zulke uitnemende zaken, dat er hun geen tijd overbleef de pierementen voldoende te stemmon. De orgels maakten overproduc tie net als andere producenten en stonden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op straat. Elk uur, dat men er af zou willen nemen om het instrument weer op drage lijke tonen af te stemmen was Immers der ving van huuropbrengst. Mijn leermeester sloot bij derzelvcr nadering met hartstochtelijke nauwkeurig heid ramen en deuren, omdat hij bii het aanhooren gevaar liep tot razernij te wor den gebraciht. Niet zoozeer, omdat het menschelijk gemoed er niet altijd naar stond om muziek op te vangen, dan wel om de spontane en verschrikkelijke disso nanten, de onherstelbaar kreupele tirades en de verminkte en vervajschte melodieën, die bijwijlen uit het innerlijk van het rol lend materiaal oprezen. Onder de piere menten waren inderdaad geraffineerde middeleeuwsche folterweflituigen als b.v. het Italiaansche breinaaldenongel, zooals we dit valsche tingeltangel in de wandeling noemden. De slachtoffers de2er valsche orgelisten die deze muzikale kwellingen opgedrongen aan wie deze muzikale kwellingen opge drongen werden, kregen de gewaarwording dat 'n half dozijn ongepelde revolutioaire garnalen hun trommelvliezen bestormden op 'n wijze, zooals deze dieren in de ge schiedenisboeken moeten hebben gelezen, dat indertijd de Bastille is aangerand. En daarbij had de muziek de kracht alle zintuigen aan te tasten, zoo verzekerden hersteld slachtoffers. Plaatselijke grootheden op het gebied der toonkunst opperden, dat deze orgel toonkunst suggesties verwekte, alsof mer, een mengsel van gebraden paardehaar met ansjovis onder den neus geduwd kreeg, en over het geheele lichaam het gevoel kreeg bestanddeel te worden van een monster zonder waarde". Sommige dezer pierementariërs gedroe gen zich buitengewoon onverantwoorde lijk, niet alleen ten aanzien van het bij houden van de toonzuiverheid hunner in strumenten, maar ook ten aanzien van hun verhouding jegens tucht en discipline der school. Waar is het vertiand hier tusschen? Als jongens hebben we „botje bij botje" gelegd, een dezer pierementariërs met martelwerktuig voor een geheelen middag afgehuurd en laten aantreden van twee tot vier uur'juist toep eenige oervervelen- de docenten ons de wijsheid van debet, en credit poogden in te gieten Gevolg: allen twee dagen naar huls ge zonden met „eenig" strafwerk. Maar het drie-liederig repertoire van die tWee uur vergeten we geen van allen meer.' Gelukkig kwam kort nadien de maat regel der overheid, dat de orgels gekeurd moesten worden, teneinde de burgerij de zekerheid te verschaffen, dat wat er op straat aan muziek te hooren zou zijn, aan eenvoudige burgermans ëischen zou vol doen. Hoorde men de gerekte uücnkrassen. de uitgehaalde Maartsehe kattenbuün. hoorde men Samson op een manier met Delilah omgaan, waarbij alle etiquette met een kaarsje was te zoeken, dan was men er het hartroerënd mee eens, dat er wat aan déze klankmolens haperde. Gelukkig is ook dit zeer verbeterd, dank z(j dit regelend ingrijpen der overheid, maar een merkwaardig verschijnsel blijft het. Goeden avond! A. J. VAN DER WEIJDEN. Eén Sigaretje.... (NA 2 DAGEN ROOKT HET NOG!) 'n Heel bosch en hectares hel kunnen In rook opgaan door één weggeworpen sigaretteneindje! Juist nü Is dat verlies funest: -er is toch al zooveel hout gekap|! Juist nü geldt het dubbel: ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI (het Is trouwens ook streng verboden!) NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) CASTRICUM VITESSE-TOURNOOI. De uitslagen waren: G. V. O.Zeevogels 52. Vitesse—V. S. V. 2 0—4. G. V. O. wist met 5-r-2 te winnen van Zeevogels, zoodat ze met een derden prijs gingen strijken, en de Egmonders met een vierden genoegen moesten nemen. Vitesse verscheen met drie invallers, zoodat ze wel wat gehandicapt was. Toch werd vol goeden moed begonnen en eerst zag het er niet naar uit dat Vitesse zoo'n groote nederlaag zou lijden. Beide «partijen geven zich geheel., en de voorhoeden zetten ge vaarlijke aanvallen op met V. S. v. iets sterker. Toen dc V. S. V.-middenvoor den bal goed op zijn hoofd kreeg was de stand 01. Na de rust was V. S. V. veel sterker en het werd 02. Niet ontmoedigd trapt Vitesse weer af. maar daar er geen schut ter in de voorhoede was kan ze het net niet vinden. V. S. V. deed het beter en maakte nog twee goede doelpunten. V. S. V. ging met den eersten prijs strij ken. Vitesse heeft door dezen uitslag-den tweeden prys. Na afloop der wedstrijden werden in de zaal van W. Th. Beentjes de prijzen uit gereikt. Alvorens men hiertoe overging sprak de heer Schermer woorden van aank voor de spontane medewerking van de vereenigingen. Het veelvoudige publiek heeft genoten van het gebodene. VEILING OVERZICHT. De aanvoeren m de afgeloopen week waren zéér gering. Van een veiling was dan ook geen sprake. Het waren maar eenige inbrengers, welke met een klein kwantum present waren. De aangevoerde producten o.a.= rabarber, selderie, pieterse lie, kervel en enkele partijtjes spinazie werden tegen de vastgestelde prijzen aan de koopers toegewezen. a

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3