Rennen achter een kunsthaas een attractie. f 5.850.000.000 DE RUYTER-TENTOONSTELLINC. STADSNIEUWS HONDEN Gebr. VEENINGA De eed van trouw aan Mussert. Radio-reportage van de plechtigheid. De persdienst van de N.S.B. meldt: Van de beëediging' van drieduizend fune- tionnarissen der N.S.B. op den Leider, welke- op Zaterdagmiddag a.s. te Utrecht zal plaats hebben, wordt per radio een uitvoerige re portage gegeven. De uitzending hiervan wordt door den zender Hilversum 2 vaii 18.50 tot 19.10 ge bracht. De reportage wordt omlijst door marsch- muziek, uit te voeren door de W.A.-kapel van den Heerban Amsterdam, onder leiding van kompaan C. A. Schoemaker. BEëEDIGIXG VAN FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. OP 20 JUNI A.S. 's GRAVENHAGE, 16 Juni. Allen werkgevers wordt verzocht de leden van hun personeel, die de beëediging willen bij wonen, zoo veel mogelijk op Zaterdag 20 Juni a.s. \#rij te geven. Verwacht wordt, dat de leden der N.S.B.. zonder uitzondering, aan dit verzoek gevolg zullen geven. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 29 Juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer W. J. Körte met mej. W. Felder in het huwelijk trad. De heer Korte is voor talrijke zang- en tooneelminnende Haarlemmers een goede bekende, want hij is ruim dertig .jaren secretaris geweest van de tooneelver^niging „Jacob van Lennep" en hij is thans nog secretaris van de Lie dertafel „Haarlems Zanggenot", een functie, die hij bijna een halve eeuw heeft bekleed. De heer en mevrouw Korte genieten beiden nog een goede gezondheid, v Zij wonen Zijlstraat 32 rood, waar zij op den dag van hun gouden bruiloft zonder twijfel zeer veel belangstelling zullen ondervinden. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Anrdapp. 31A Aurdapp. 31B Bloem (geb. 317 brood) t/m 32u Boter 31 Boter (murg.) 31 Brandstof r. 01 t/m 05 BV Brands tof f. 02KF Brood 31A Brood 31B Clioeolade 31. 33 Cigarillos 36, 37 Gort 331 Jam 329 Kaas 322 t/m 32 0 Kof fles urr. 3 2S Maïzena (vorm.) 332 Marg. (bot.) 31 Melk 31 t/m 34A Melk 31 t/m 34B Petroleum 01 Peulvr.330, 333. 334 Rijst 4-25. 4-26 Scheerzeep u Sigaretten 36, 37 Sigaretten 08 Sigaren 36, 37 Sinaa&app. 4^19 Suikeiw. 32, 33. 34 Suiker 327 Tabak 36, 37 Toiletzeep K Vermicelli (maï zena) 332 Vet (bot.) 31 Vleesch 31A Vleesch 31B Zeep G. H. I. J, K Zeep 211. 228, 272 Zeep, 293, 300 Kaart Hoeveelh. t/ Aard. l'A kg. 20 Jm Aard. A kg. 20 Jm Algem. 100 gr. 11 Jm Boter 125 gr. 24 Ju- Vet 125 gr. 24 Ju» Brand. 1 eenh. 31 De, Kookkrt. 1 eenh. 30 Apr,') Brood 400 gr. 20 Ju- Brood 50 gr. 20 Jm Versn. 100 gr. 11 Jul Tabak 10 st. 20 Ju- Algem. 250 gr. 11 Jol Algem. 500 gr. 11 Ju» Algem. 100 gr. 11 J« Algem. 250 gr. 11 Jm Algem. 100 gr. 11 Ju: Vet 125 gr. 24 Ju; Melk ZVi L. 11 Jm Melk 1)1L. 11 Jci Petr. 2L. 22 Aug Algem. 250 gr. 11 Jd Reserve 250 gr. 11 Jm Textiel lm) 5 0 gr. 31 Ay Tabak 20 st. 20 Je Sigaret. 20 st. 20 Je Tabak 5 st. 20 Ju; Reserve 250 gr. 20 J® Versn. 100 gr. 11 Jul Algem. 1 kg. 11 Jd Tabak 2 5 gr. 20 Jui Toiletz. 75 gr. 30 Jut Algem. 250 gr. 11 Ju'j Vet 100 gr. 24 Juï Vleesch 100 gr. 20 Jus Vleesch 25 gr. 20 Ju; Zeep 90 a 450 gr. 30 Ju; Alg. 90 a 4 50 gr. 30 Jut; Alg. 90 a 450 gr. 30 Ju; Door den Secretaris-Generaal van het De- partement van Volksvoorlichting en Kunsten zal op 19 Juni a.s. in het Rijksmuseum te Am sterdam op plechtige wijze een De Ruyterten- toonstelling geopend worden. De opening op dezen datum is geen toeval, maar houdt verband met de herdenking van een bijzondere gebeurtenis, die een hoogte punt beteekent, niet alleen in de schitterende loopbaan van De Ruyter als bevelhebber van onze vloot, maar tevens voor de gfeschiedenis van Nederland als zeevarend volk en als groote mogendheid. Immers het is op 19 Juni a.s. precies 275 Jaar geleden, dat de Nederlapdsche vloot onder de leiding van haar grooten admiraal den beroemden tocht naar Chatham heeft ondernomen en deze in de geschiedenis unieke prestatie tot een succesvol einde heeft ge bracht. Van deze gebeurtenis is het, dat een onzer bekende historici terecht opmerkt: „Nooit is de Nederlandsche Staat aan de wereld mach tiger verschenen dan in den tocht naar Chatham". Wat was voor de Nederlandsche staatslieden, dte over 't algemeen ook in de tijden van onze grootste machtsuitbreiding, een voorzichtige politiek voerden, aanleiding om op eens over te gaan tot een zoo agressieve oorlogshande ling, die eenerzijds onze vloot aan groote risi co's bloot stelde, anderzijds echter juist door haar gedurfdheid en door haar voor den vij and volkomen verrassend element in geval van succes een buitengewoon sterken en geslaagden zet op het politieke schaakbord was? In dit verband moeten wij ons den toestand waarin de republiek bij het begin van het jaar 1667 verkeerde, realiseeren. In 1665 was de tweede Engelsche oorlog uitgebroken, toen Engeland het oogenblik gun stig achtte om den lastigen en succesvollen mededinger op zee definitief als maritieme mogendheid uit te schakelen, hetgeen In den eersten Engelschen oorlog nog niet gelukt was. Het begin van den oorlog scheen de2e hoop te verwezenlijken, toen de Necferlandsche vloot onder Van 'Wassenaar van Obdam bij Lowe- stoff een zware nederlaag leed. In het volgen de jaar echter, toen De Ruyter de leiding der vloot in handen had, verbeterde de toestand belangrijk. In den vierdaagschen zeeslag be haalde hij een schitterende overwinning, die de nederlaag van Lowestoff weer goed maakte. Onder den indruk van deze gebeurtenissen begon in Engeland langzamerhand de behoefte naar beëindiging van den zoo weinig succes vollen oorlog te groeien. Zoo kwamen de vredesonderhandelaars in Breda bijeen, maar het bleek niet mogelijk om tot overeenstemming te komen, want Engeland wilde vasthouden aan de "voor dat land zoo voordeelige bepalingen van den vrede van Westminster, die den eersten Engelschen oor log beëindigd had. Maar na de successen, die onze vloot onder De Ruyter in dezen tweeden oorlog had weten te behalen, was de raad pensionaris De Witt uit den aard der zaak niet genegen op deze basis vrede te sluiten. Daarom trachtten de Engelsche onderhan delaars tijd te winnen, te meer aangezien de positie van de republiek op internationaal ge bied geleidelijk aan moeilijker begon te wor den. daar de verhouding met Frankrijk minder goed werd. De gebeurtenissen, die 5 jaren la ter, in het rampjaar 1672; werkelijkheid zou den wdrden, wierpen hun schaduwen al voor uit. Onder deze omstandigheden was het duide lijk dat De Witt een spoedig einde van dezen oorlog wenschte en daarom een vrede moest forcecren. Zoo rijpte bij hem het plan voo» den tocht naar Chatham. De Ruyter heeft met aarzeling de opdracht voor deze expeditie aanvaard. Als strateeg zag hij beter dan Johan de Witt de gevaren, waaraan de vloot bij een zoo gewaagde onder- „Wie ben ikï" „Jij bent... jij bent... het Heertje van De Heer F En wat heb je voor lekkers meegebracht „Vertel me eerst eens: bewaar jij altijd trouw je snoepkaart voor De Heer s Bonbons „Ikke welMijn snoepbon is uitsluitend 'n De Hcer's bönbónbdn - en niet anders!" één woordexquis! De Hetr's Chocolade- en Biscuitfabriek'n - Rotterdam AGENDA WOENSDAG 17 JUNI. Frans Hals Theater:.,/Verschroeide aarde". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Feest in de Jordaan". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Gevangene 317". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Twee meisjes en één man". 2.30, 6.30 en 8.55 uur. Moviac: Doorloopende voorstelling. DONDERDAG 18 JUNI. Gem. Concertzaal: Zomerconcert H.O.V., o.l.v. Marinus Adam. Soliste Maria Stroo, piano. 7.30 uur. Groote Kerk; Orgelbespeling 34 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Foto Polygoon - Rijksmuseum - m. neming bloot stond en de risico's die hij liep. Maar nadat het bevel ontvangen was, heeft hij de leiding in handen genomen en de onder neming met de meesterschap, die stoutmoe digheid met voorzichtigheid paarple,' en die al leen hèm eigen was, uitgevoerd. In het diepste geheim werd een machtige vloot van 80 oorlogschepen en 20 branders met 3300 kanonnen en 18.500 niatrozen en sol daten verzameld. Op 17 Juni verscheen de vloot voor de Theemsmonding, die zij volledig afsloot, zoo dat van zee-uit geen Engelsch schip meer naar de bedreigde hoofdstad kon doordringen. Daarop gaf De Ruyter op 19 Juni aan vice- admiraal Van Ghent het bevel met zijn lich tere schepen de Medwayrivier op te varen. Daar immers bevond zich de veilige oorlogs haven, waar de grootsteEngelsche oorlogs schepen een naar Engelsche meening volko men veilige schuilplaats hadden. Men moet zich wel realiseeren, welk een gedurfde onderneming het was om met een vloot op een betrekkelijk smalle rivier het land van den vijand binnen te dringen, terwijl de Engelsche landmacht aan de oevers daar van verzameld werd. Van Ghent en zijn mannen hebben met bui tengewone dapperheid en stoutmoedigheid hun opdracht ten uitvoer gebracht. Want de toe gang tot de Medway was met alle middelen, die de toenmalige krijgswetenschap kende, verdedigd. Het fort Sheerness beheerschte met zijn kanonnen den ingang die -bovendien door zware kettingen was afgesloten. Met volle overgave, die voortkwam uit den diepen haat, dien de Nederlanders tegen hun aartsvijand voelden, gingen zij tot den aanval over. Troe pen gingen bij Sheerness aan land, bestorm den het fort en vernielden het. De ketting, die de riviermonding afsloot, werd stuk ge zeild, tevergeefs trachtten de Engelschen door een deel van hun eigen schepen te laten zinken aan de Hollanders den verderen toe gang te, beletten. Recht gaan deze op hun doel af, hooger de rivier op, waarheen de groote Engelsche oor logsschepen zich teruggetrokken hebben, om aan de opdringende Hollanders te ontkomen. Terwijl de strijd zijh hoogtepunt nadert, komt De Ruyter zelf aan en neemt de leiding in handen. Zelf sprjngt hij in een sloep, om zijn iannen aan te sporen. Brandend verzinken de Engelsche schepen in het water; zes groote oorlogsschepen wer den vernield, terwijl de Engelschen zelf 12 van hun eigen schepen tot zinken brengen. De 2 grootste schepen, het admiraalsschip „Royal Charles" (Zie bijgaande afbeelding) en de „Unity" ontsnapten aan dit lot, echter om als buit in triomf naar Nederland te worden gebracht. Als een blijvende herinnering aan dit trotsche feit bewaart het Rijksmuseum een groot stuk houtsnijwerk met het wapen van Engeland, een deel van den spiegel van de „Royal Charles". De geheele onderneming, die onder den naam ..De tocht naar Chatham" in de ge schiedenis bekend is, heeft acht dagen ge duurd; een week, waarin de Engelsche hoofd stad in paniekstemming verkeerde en met de bezetting van Londen door de Nederlanders ernstig rekening hield. Het succes was groot genoeg en hij wenschte dit niet door een nog riskanter actie In ge vaar te brengen; de indruk in Engeland was zoodanig, dat de onderhandelaars ln Breda opdracht ontvingen vrede te sluiten. Dat het vredesverdrag van Breda niet zoo gunstig was als men van het voor ons zoo succesvolle verloop van den oorlog zou ver wachten, lag aan de toen reeds dreigende houding van Frankrijk. Dat noodzaakte De Witt tot een spoedigen vrede. Tegenover be langrijke handels-voordeelen en de erkenning van ons bezit in Suriname, ging onze neder zetting in Noord-Amerika, Nieuw-Amsterdam (het .tegenwoordige New York) verloren. Tegen de dreigende alliantie van Frankrijk en Engeland was Nederland alleen niet sterk genoeg om de vruchten van de overwinningen, die het genie van De Ruyter bevochten had, te plukken. De aangewezen bondgenoot van Nederland in dezen strijd, het Duitsche Rijk, was door een dertigjvigen oorlog zoo verzwakt en ver deeld, dat het niet in staat was zijn Invloed ten voordeele van ons land te laten gelden. DE STRIJD GAAT VOORT Na Kertsj en Charkow gaat de strijd in het Oosten voort. Nieuwe plannen worden gemaakt en nieuwe operaties staan te wachten. Een nieuwe strijd zal weldra weer begin nen en wederom zullen moedige mannen, die ginds in het Oosten het bolsjewis tische gevaar den kon indrukken, het slachtoffer worden van hun plicht. Geweldige aantallen gevangenen, waar onder vele gewonden, zullen hulp noodig hebben. Wanneer U aan dit alles denkt, denk dan ook aan de Nederlandsche 'am bulance. de Nederlandsche hulpexpeditie in het Oosten, die tot taak heeft het leed van gewenden te verzachten. En denk dan ook aan het gironummer van deze ambu lance. Pak uw giroboek en rpaak een bijdrage over op girorekening 876041. Ne derlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22 te *s Gravenhage. Naar Kleine Houtweg 18. In den loop van deze week betrekt het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn nieuw gebouw aan den Kleine Houtweg 18, waar vroeger het Weeshuis der Doopsgezinden gevestigd was. De directeur van het Gewestelijk Arbeids-t bureau verzoekt ons bekend te willen ma ken, dat de bemiddelingswerkzaamheden niet onderbroken zullèn worden. Zoowel werkge vers als werknemers kunnen zich ook tij dens de verhuizing tot het Arbeidsbureau wenden. De overplaatsing zal eenige dagen vorderen, omdat de diverse afdeelingen geleidelijk naar het nieuwe gebouw zullen worden overge bracht. Het zal natuurlijk kunnen voorkomen, dat men, tijdens de verhuizing, een vergeefsche reis naar één der gebouwen maakt. Vanwege het Gewestelijk Arbeidsbureau zal echter ge tracht worden het overbrengen der afdee lingen in den kortst mogelijken tijd te doen plaatsvinden en de werkzaamheden van den dienst met zoo weinig mogelijk/stagnatie voort te zetten. Op het oogenblik wordt de laatste haftd ge legd aan het nieuwe gebouw. Verhuizers zijn aan het werk. om de goederen uit het ge bouw van de Hoofmanstraat naar den Kleine, Houtweg te brengen en arbeiders zijn hier en daar bezig de afdeelingen af te werken. Buiten het gebouw ziet het er nog wat rom melig uit, doch hierin zal spoedig verbetering komen en vóór 1 Juli zullen bezoekers en wandelaars weer het gezicht krijgen op den gevel. Aan den buitenkant is zoo goed als geen wijziging gekomen. Natuurlijk is de steen, waarop vermeld stond „Weeshuis der Doopsge zinden" verdwenen en op een andere plaats wordt de nieuwe bestemming medegedeeld. Verder is de gevel opnieuw geschilderd en maakt een frisschen indruk. Het ruime gebouw, dat vele jaren voldeed aan behoorlijke eischen van huisvesting, is over het algemeen intact gebleven. Alle kamers moesten echter veranderd worden en thans zijn op de verschillende verdiepingen mooie kantoorruimten gekomen. Het is de bedoeling, dat »het publiek zooveel mogelijk op den beganen grond blijft, waar verschil lende afdeelingen zijn ondergebracht. Nu «het gebouw een andere bestemming heeft gekregen, voldoet het weer aan andere eischen en verwacht mag worden, dat de amb tenaren in d,e nieuwe omgeving prettig zullen werken en veel zullen doen. om werkzoeken den ter wille te zijn in deze tijden. JUBILEUM S. KEESMAN. Gisteren was het een kwart eeuw ge leden, dat de heer S. Keesman, conducteur bij de N. Z. H. T. M., bij deze maatschappij in dienst trad. De jubilaris werd gister middag namens de direettie gelukge- wenscht door ir. B. Nugteren, waarnemend chef van den vervoerdienst en de heer C. M. Gieske, chef van den uitvoerenden dienst, die het gebruikelijke geschenk in enveloppe aanboden. Ook van het jubi leumsfonds van het personeel ontving de jubilaris een geschenk. BAKKERSLEERLIJfG STAL BROOD EN MEELZAKKEN. In een bakkerij te Heemstede verdwenen den laatste ntijd voortdurend brooden en meelzakken. Bij onderzoek bleek, dat een achttienjarige bakkersleerling de laatste vijf maanden voortdurend brooden en meelzakken wegnam. De zakken verkocht hij tegen een flinken prijs. Er is tegen den jongeman proces-verbaal opgemaakt. BEëEDIGING. Door de Haarlemsche rechtbank zijn gisteren beëedigd mr. J. van Nes als kan tonrechter te Zaandam en mr. W. de Ko ning als waarnemend griffier bij de recht bank te Haarlem. VOORSTELLING VAN „MADAME SANS GêNE". Het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amster dam, afdeeling Toone'el. intendant Cor van» der Lugt Melsert, is door bijzondere omstan digheden in de gelegenheid om in den Stads schouwburg te Haarlem een opvoering te geven van „Madame Sans Gêne", van Vic- torien Sardou en Emile Moreau, op Woensdag 24 JunL OROCRUMC JUttWItMctHiMil* rnrauiw auTicMippuV tetwitui^niiimi mm. ut teem. Totaal is thans bij de Maat schappij verzekerd voor als volgt over de afdeelingfen verdeeld; Afd. A: 3.990.000.000; Afd. B: 1.070.000.000: Afd. C: ƒ180.000.000; Afd. D: ƒ315.000.000 Afd. E: 181.000.000; Afd. G: 14.000.000. Halfjaarlij ksche schaderegel. Afd. I: 100.000.000. Driemaandel. schaderegeling. Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico spreiding Vraagt inlichtingen aan Uw ASSURANTIE-BEZORGER Een volk wordt geboren op het land en sterft uit in de 'steden. Het hoerendom is de eeuwige bloedbron van ons volk. De boer bewerkt onzen bodem en zorgt voor onze voedselvoorziening. Door den boer zijn wij verbonden met ons bloed en met onzen bodem. Strijdt mede voor bloed en bodem. Treedt in de rijen der Nederlandsche S. S. JUBILEUM V. F. J. KIMMAN. Op Vrijdag 26 Juni zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer V. F. Jr Kimman als directeur verbonden werd aan de N.V. Gebr. H. en F. Kimman- Bij de oprichting der N.V. in 1917 werd hij met wijlen zijn neef, den heer E. M. F. Kimman tot di recteur benoemd; na diens uittreden in 1918 vormde hij eerst met zijn vadey, wij len den heer H. N. Kimman de directie dér vennootschap, en later met zijn broer, wij len den heer E. E. M. Kimman. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 18 Juni 1942, des namiddags van 34 uur door den stadsorganist George Robert. Programma: 1. Fantasie d kl. t. J. P. Sweelinck 2. Fuga g kl. t. J. S. Bach 3. Concert Bes gr. t. G. F. Handel Andante maestoso Allegro Adagio Allegro, ma non presto 4. a. Benedictus F. Couperin b. Musette (en rondeau) J. Ph. Rameau 5. Prière Jos. Jongen 6. Pièce héroïque C. Franck H.O.V.-ZOMERCONpERT. Het concert, dat morgen, Donderdag door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam wordt gegeven, Is vóór de pauze geheel aan muziek van Mozart gewijd. Het concert wordt geopend met vier deelen uit de Haffner Sere nade. De vioolsoli in deze compositie worden' door Gijs Beths gespeeld. Het tweede nummer van het programma is het pianoconcert in D. gr. terts No. 16 K.V. 451. De soliste is Maria Stroo. Na de pauze wordt, de vierde Symphonie van Jan van Gilse' uitgevoerd. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. P. M. Wlllems, destijds wonende te Bennebroek, thans te Bosch en Duin, gemeente Zeist. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema—Con- radi te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van D. Baarda, meubelhandelaar, wonende te Zaandam; Curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. Verduisteren van 22.04 tot 5.17 u. 18 JUNI zon op 5.17, onder 22.05 uur maan op 9.47, onder 0.12 uur. Vertrek sportbeoefenaars naar bet buitenland. Een van de problemen voor de Nederlandsche sportwereld wordt langzamerhand het verdwij nen van leden naar het buitenland. Het aantal Nederlanders dat ln Dultschland. Frankrijk en het oosten werkt, is reeds zeer groot en met den dag verdwijnen meer jonge menschen uit het lage landje aan de zee. Ongetwijfeld kunnen zij beter in het buitenland productief werk verrich ten, dan in eigen huis met de armen over elkan der te zitten. Voor de sportvereenlgingen in Nederland is dit echter dikwijls onprettig. Vele goede en voor aanstaande sportmenschen hebben afscheid moe ten nemen: voetballers, athleten, handballers, wielrenners en wat dies meer zij vooral de aanhangers van de volkssporten zijn voorloo- pig uit de rijen van de actieven verdwenen. Gelukkig heeft de cultureeje leider van het Ned. Arbeidsfront ln Duitschland de heer J. H. A. Mysberg te Berlijn, gedaan weten te krijgen, dat de in Duitschland werkende Nederlanders lid kunnen worden van Duitsche sportclubs, doch hiremede zijn de moeilijkheden voor Nederland niet opgelost. Gelukkig blijven zij echter over komelijk. doch het is al voorgekomen dat een vereeniging een of meer elftallen uit een compe titieverband heeft moeten terugtrekken wegens vertrek van leden. Behoeft dit een probleem te worden? De vraag is een antwoord waard en het buiten land kan hierbij als voorbeeld strekken, want in veel sterkere mate dan in Nederland hebben b.v. de Duitsche sportvereenlgingen hun leden moe ten missen ter wille van de weermacht, ja zelfs in veel grooteren omvang dan b.v. in den tijd van de mobilisatie in ons land. In de eerste plaats is er onder de achterblij vende bevolking nog steeds zoo'n groot aantal mannen en vrouwen, dat zich niet actief met sport bezighoudt, dat hier een terrein ligt dat in Nederland minstens zooveel leden oplevert als er thans naar het buitenland vertrokken zijn. De propaganda zal dan ook nog beter ter hand ge nomen moeten worden. Vooral de Jeugd dient meer ingeschakeld te worden. Men heeft wat dit betreft een nog veel grootere taak dan de Duit sche vereeniglngen, want in het derde rijk houdt de Hitlerjugend en de Bund Deutscher Maedel al meer dan 90 procent van alle jongens en meisjes bezig. Hiernaast strekt de Duitsche opwekking de anderen opnieuw tot actieve sport te bewegen ten voorbeeld. De Duitsche sportclubs hebben een beroep gedaan op de velen die zich al vete raan meenden te kunnen noemen en ln verschei dene takken van sport, ln sterke mate bij het turnen, ls hun terugkeer een succes gebleken. Talrijke, .aan het front staande, sportleeraren heeft men reeds kunnen vervangen en hierdoor Sankeert het de jeugd niet aan goede opleiding. uitschland heeft Bewezen dat het sportwezen door kan gaan, alsof het vredestijd is. welnu, indien dit ln het derde rijk mogelijk blijkt, tan moet ook Nederland in staat zUn uit deze moei lijkheden te komen. Ook ln de Fransche sportwereld mist men dui zenden Jongemannen, die nog altijd als krijgs gevangenen in Duitschland werken en tevens hen, die vrijwillig in het derde rijk zijn gaan Links: Op plechtige wijze is de oude Portugeesche burcht St. Georg aan het Portugeesche Legioen overgedragen. Een overzicht van de aangetreden manschap pen tijdens de rede van minister Duarte Pacheco. (Atlantic-Holland-Pax-Holl.-m) Rechts: Een unicum in ons land. De gemeente Rijssen beschikt nog over een Stadsbleek, waar de vrouwen tegen een kleine jaarlijksche vergoeding de wasch kunnen spoelen en bleekcn. (Hartgerink-Pax Holland-m) Gewestelijk Arbeidsbureau wordt verplaatst. Meening van twee houders van renhondenkennels. Zij, die Zondag 28 Juni voornemens zijn, windhondenrennen ln het Heemsteedsche Sportpark bij te wonen, zullen zich de vraag stellen: ,,Is het rennen achter een kunsthaas - een windhond ook een attractie?" Voor het beantwoorden hier van hebben wij ons in verbinding gesteld met eigenaren van twee bekende kennels van renhonden. „Ik fok reeds jaren greyhounds voor de rensport", vertelde de heer J. Wortel van de Kaasstadkennel te Alkmaar". Daaraan zou ik nooit begonnen, zijn, _gis ik niet overtuigd was, dat de windhond zich volledig achter de kunsthaas- kon uitle en. Het is een gebeur tenis voor deze dienen en een sprekend voor beeld levert de weke- lijksche training op de mooie renbaan te Hel- loo, waar lederen Zon dagmorgen bijeengeko men wordt. Des mor gens om zeven uur is het reeds een helsch lawaai in de kennel, want de honden weten, dat de kenneljongen hen straks komt halen voor de wekelijkschc oefening achter de kunsthaas. Die begint om negen uur, en dan gaat de baas per fiets naar Helloo. De honden trekken aan de lijnen, dat het een lieve lust is. Zij brengen hun baas, zonder dat hij een trap op de pedalen moet geven, naar de renbaan. Wie dat gezien heeft, weet dat de renhond voor zijn genoegen ir de renbaan gaat." - Komen uw fokproducten ook op de rennen 'in Heemstede uit? „Waar snelle renhondëh uitkomen', zijn Kaas- arbeiden. Ook hier heeft men echter een oplos sing gevonden. Laat de Nederlandsche sport wereld er leerling uit trekken en bij vertrek van clubgenooten niet met de handen over elkaar gaan zitten, doch evenals in het buitenland blij ven streven naar bloei en groei der sportgemeen- schap. KAATSEN WEDSTRIJD TE AMERSFOORT. 'De jaarlijksche bondswedstrijd voor de buiten- afdeelingen, waaraan van elke vereeniging één parutur van drie spelers kan deelnemen, zal dit jaar worden gehouden in Amersfoort op Zon dag 21 Juni a.s. Als hoofdprijs is verbonden de „Zilveren Zijlstra-Wandelbal", met voor het winnende partuur drie zilveren draagballe- tjes. Het vorig jaar werd den wïsselprijs door „Frisia", Haarlem gewonnen met De Graaf. Hib- ma en Broersma. Dit jaar zullen Visser, Hlbma en Broersma den Zilveren Bal voor „Frisia" ver dedigen. Verder dingen mee: Hilversum, Amster dam, Koog a. d. Zaan, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en Zeist. Een actie op de renbaan tijdens een wedstrijd met hindernis. Of den voorgrond „Berllos van de Kaasstad". (cliché archief C.| stad-greynhounds ook op het appèl. Ook ln dt omgeving van Haarlem is een Kaasstad-i hond, n.i. Berllos van de Kaasstad van mevru., Verdegaal uit de Haarlemmermepr, dte in 191) reserve-kampioen van Nederland was". In Den Hait, De lieer J. J. Wories uit Den Haag. fokker de Belwin-kennel deelde ons het volgende medi „Reeds vele jaren importeerde ik uit Engelari en Duitschland greyhounds en daarmee fokte :t verscheidene beroemde honden, o.a. Flytnj. Aranka en Nora Belwin die reeds een staat sar dienst in binnen- en buitenland achter den m( hebben. De liefde voor de mooie rensport he»S mij indertijd aangemoedigd mij voor het fokte van windhonden te interesseeren. Ik ben e<; dierenvriend en weet. dat oefening op de ren baan een heerlijk uurtje voor den windhond Bestaan er nog andere methoden voor t ning. behalve op de renbaan? „lederen morgen, weer of geen weer. gaan A Jongens op stap met de greyhounds. Eerst word: een tocht gemaakt in een tempo van tiert ttf twaalf kilometer en dan mogen de honden in hei bosch heerlijk uitrennen. Het prettigste is es blijft toch de oefening achter de kunsthaas o; de renbaan, want daar kunnen zij hun krachtu meten. Enkelen komen Zondag 28 Juni ls Heemstede uit. o.a. de nog niet geslagen Flyloj Belwin. die het publiek ongetwijfeld zal verla zen door zijn snelheid. De heer J. J. Poortmu uit Monster is de éigenaar van dit fokproduc'. Ook nemen kleine elegante windhondjes me: Ce felheid van een foxterrier deel. Als zij achter it kunsthaas loopen, ontwikkelen zij een snelhdl van meer dan 50 K.M. per qur", besloot de heer Wories. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewvns. Haar lem (AfW.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en JStad S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Clvermeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van oer Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den HaaK- Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor velsen en omgeving: j. j. E. van Baarse], Umulden. Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kynologische Inrichting „DE IJDELTUIT' Jacobijnestr. JO-18 - Tel. 13265 - Haarlem RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 18 JUNI 134$. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N .O. Nieuwste richten. 8.15 Melodisten (opn.). en de Hodlars accordeonduo (gr.pl.). 9.15 Voor de hulsvrou». 9.20 Gevarieerd programma (opn.). 10.30 Zarj met pianobegeleiding. 11.00 Voor de kleuter tl.20 Planovoordracht en gramofoonmuziek 11.57 Gramofoonmüizek. 12.00 Theo Uden Mij* man en zijn dansorkest en gramofoonmuziek 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Het Sylvestre Ti".: •n gramofoonmuziek. 14.00 Hobo, piano en gn- Orgelconcert. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zon dag 17 van den Heidelberschen Catechismus, lezing. 16.20 Gramofoonfüzlek. 16.30 Amuse mentsorkest en solist. 17.15 B. N. O. Nieuw»-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramc- foomuzlek. 18.00 Sport en Lichamelijke Opvoe ding. 18.20 Orkest Malando en solist. 18.45 B. N. 0- Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. De wereldmee- ning uit vreemde kranten. 19.05 Gramofoonmu ziek. 19.15 Brucknercyclus door het Omroep- Symphonie-Orkest. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.M B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmu ziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Cenlraiei die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 22.1524.00 Gramoofonmulzek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12 00 Geram van Krevelen en z()n orkest en soli#t. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berichten. 13.00 D« Productieslag. 13.15 Omroeporkest. 13.45 Herden king van René de Clercq. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en planosoli. 14.45 Gramofoonmuziek 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Ber- tus van Dlnteren en zijn orkest. 16,45 voor jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economische- en beursberichten. 17.30 Varia, gevarieerd pro gramma. 18,30 Aziatische havensteden, lehng 18.45 Gramoofonmuizèk. 10.00 Hier W. A. 15" Gramofoonmuziek. 19.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.40 B. N. O.: Wat Nederland schrijft. 19» Spiegel van den dag. 20.00 Omroeporkest en so listen. 21.00 Brandende kwesties, causerie. M" Orkest Malando en soliste (Als intermezzo: H« Gordijn gaat open, ^portageflit$en). 21.45 B. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O.: Militair over zicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hu- versum I. DE RADIO IN EEN LUCIFERSDOOSJE- De persdienst van den Nederlandschen om roep meldt: In de rubriek „Van heinde en verre klim» het nieuws", welke hedenavond om 18 00 uur over den zender Hilversum «I wordt uitgezon- den brengt de Ned. omroep o.m- een inte- Iressante reportage van het wonderlijke radio- apparaat van 24 gram. dat de achttienjarig gymnasiast Hugo Pit uit Haarlem dezer dag«8 in een lucifersdoosje construeerde. SPORT-ALLERLEI Met ingang van den komenden winter zal ook Hilversum een kunstijsbaan bezitten. De fraaie 400 meter lange sintelbaan, welke op het hoofd terrein van het Gemeentelijk sportpark in aan leg is. zal door het aanbrengen van een verhoog den band aan weerszijden zoodanig worden aan gelegd, dat deze bij lichte vorst kan worden ondergespoten en als kunstijsbaan dienst kan doen. Voorts zullen eenige nieuw aan te leggen tennisbanen op dit sportpark zoodanig worden ingericht, dat deze des winters voor ijshockey- wedstrijden kunnen worden gebruikt. CRICKET Kleefstra 4000 runs. In ons blad van Dinsdag deelden wij mede, dat Sodder- land zijn duizendste wicket heeft geno men. Ook verdient vermelding 't feit, dat B. Kleefstra. de aanvoerder van Haarlem Zondag in den wedstrijd tegen HCC 2 zijn vierdui- zendste run in de eerste klas scoorde. Ongeveer twintig seizoenen neemt hij deel aan 't eerste elftal van Haarlem ien maakte dus ge middeld twee hon- (cliché archief H.C.) derd runs per sei zoen. Borrani van Hermes maakte in den wedstrijd ExcelsiorHermes zijn duizendste run in de eerste klas.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6