HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS )AMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMl'TH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 39 „Neem mü niet kwalijk", begon hij, „dat wij u zoo onverwacht komen lastig vallen. Deze jongeman is mijnheer Homan, dit gisteren op het eüfend is aangekomen. De hoteleigenaar schudde Piet de hand. „Heel aangenaam, mijnheer Homan!" zei hij overdreven beleefd, terwijl hij op nieuw een onderzoékenden blik op Tres long wierp. „Ik weet natuurlijk niet, wat u beiden tot mij voert, maar is het niet beter, als u mij in mijn kantoor volgt? Is het een gewichtige aangèlegenheid?" „Z^gr gewichtig zelfs en bovendien een zeer ernstige", antwoordde de veldwachter. Ze volgden den hoteleigenaar in zijn privékantoor. Hij bood hun een stoel aan en hield hun een goedgevuld sigarenkistje voor. Daarna drukte hij op een belknop en wachtte, tot er een bediende kwam, dien hij opdroeg, een paar ijskoude dranken te brengen. Hij draaide een- knop om en wel dra vulde een frisch windje uit den venti lator het vertrek. „Het zal vandaag weer buitengewoon warm worden", begon hij voorzichtig het gesprek. Treslong en Homan knikten bevesti gend. „Ik denk, dat het een gunstig iaar voor de strandexploitanten zal worden'', ging de ander voort. „Daaraan valt niet te twijfelen!" ant woordde Treslong afwezig en daarmede waren de onderwerpen uitgeput. De eige naar van hotel Zeebad Vlieland trommel de nerveus met z'n vingers op het blad van het schrijfbureau. Hij voelde als bij in tuïtie, dat de politieman niet kwam, alleen om een praatje over het w^er te maken. Er moest iets bijzonders op net eiland ge beurd zijn, maar Treslong deed zyö mond niet open. De kellner kwam met de dranken en verdween onmiddellijk weer op een tee- ken van zijn chef, nadat hij het blad voor de heeren had neergezet. Zwijgend dron ken de mannen en opnieuw verviel de veldwachter in een hardnekkig zwijgen, maar de ander hield het niet langer uit. „Naar je gezicht te oordeelen, breng je geen goed nieuws, is het wel, Treslong?" De. politieman «:hudde z'n hoofd. „Goed of niet goed. het komt hierop neer, dat ik-een man zoek, die hier in de om geving moet rondzwerven." „En in mijn hotel?" De hotelhouder lachte zwakjes, alsof al leen de gedachte, dat de veldwachter in zijn hotel een misdadiger zocht, hem vroo- lyk maakte. „Neen, niet absoluut hier, maar op het heele eiland, in elk huis. En daar uw hotel het eerste is, dat op mijn weg staat en tegelijk het dichtst bii de plaats van het misdrijf gelegen is; is het logisch, dat ik hier mijn onderzoek aanvang, niet waar?" „Zeker", glimlachte de ander. „Wat is het voor een man, dien u zoekt?" „Een moordenaar!" De hotelhouder begon zachtjes te guiten. „Ahzoo! Wel Treslong, je begrijpt na tuurlijk, dat ik je in dit geval met al mijn krachten terzijde sta. Denk ie, dat de kerel in mijn hotel verblijf houdt?'' De politiebeambte haalde zijn schouders op. „Daar is niets van te zeggen, maar waarschijnlijk is het wel. We hebben en kele aanknoopingspunten, maar eerst een vraag". Hij boog zich voorzoover tot vlak bij het oor van den ander: „Wonen er Engelschen in uw hotel?" „Neen geen enkele!" •Over Treslong's gelaat gleed een scha duw.. Hij wierp een snellen blik op Piet Homan en ging voort: „Het is ook niet zeker, dat het een En- gelschman is. Denk eens goed na. Bevindt zich onder uw gasten een man van grooten lichaamsbouw en van middelbaren leef tijd met een ongewoon bleek gelaat en een klein zwart snorretje?" De hotelhouder maakte een afwerende handbeweging: „Ik kan mij een dergelijk persoon niet herinneren, maar als die herkenningétee- kens, welke u zooeven noemde, zoo buiten gewoon zijn, dan had ik hem toch zeker moeten zien in mijn hotel". Treslong keek zijn metgezel Homan vra gend aan. „Zijn het bizonder opvallende ken- teekens?" t „Dat zou ik wel denken", bevestigde de jongeman. „Ze vielen mii tenminste dade lijk op, toen ik hem zag''. Dan kan ik u met vrij groote zeker heid zeggen", verklaarde de hoteleigenaar, „dat ik zulk een persoon niet onder mijn gasten heb". „Waar bevinden uw gasten zich op het oogenblik?" vroeg de veldwachter. „Hoe kan ik dat weten? De meesten zijn aan het strand, anderen zitten op het ter ras'of bevinden zich in hun kamers." „Hm", mompelde Treslong, die zich dit soort van detectivewerk niet zoo moeilijk had voorgesteld. Hij kreeg zoo'n vaag ver moeden, dat alleen een toeval hem den man in handen kon spelen. En zou hij hem dan ook werkelijk herkennen? Misschien niet eens, want Homan was de eenige, die den man gezien had. Dat toeval moest den man dus niet op zijn weg, maar op dien van Piet Homan voeren en daarom moest hij er zorg voor dragen, dat de jongeman voortdurend in zijn nabijheid bleef. (Wordt vervolgd) Bezoek van ir. Mussert aan Haarlem. Driedaagsch bezoek aan Noord-Holland. De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert zal de volgende week een driedaagsch bezoek aan Noord-Holland brengen. Daarvan is de Woens dag voor Haarlem en omstreken gereserveerd. De heer Mussert zal des morgens 11 uur op de Provinciale Griffie wbrden ontvangen. Na dat in hotel Duin en Daal te Bloemendaal de lunch is gebruikt, volgt een bezoek aap de Groote Markt te Haarlem, waarbij de Bavo- kerk bezichtigd wordt. Vervolgens begeeft Ir. Mussert zich naar Velsen ter bezichtiging van het Prov. Electrisch Bedrijf. Den volgenden dag, Donderdag, heeft een bezoek plaats aan Amsterdam. Ir. Mussert zal dan op den Dam spreken. Derde Zomerconcert der H.O.V. Met de eerste vier deelen der Haffner- Serenade van Mozart liet Marinus Adam het concert van Donderdagavond openen. Dit gelegenheidswerk van den twintig jarigen meester blijft een wonder van jeugdige frischheid, van blijheid, harte lijkheid en gezonden levenslust; er met overgave naar te luisteren beteekent een heilzaam muziekbad nemen. Te meer kon men er ditmaal van genieten, daar de uit voering geen wenschen onbevredigd liet; Adam' hield de spanning zoodanig in zijn directie, dat het orkest buitengewoon ad rem bleef en in een eenmaal pittig aan gevangen musiceeren gelukkig volhardde. En concertmeester Gijs Betns speelde de .belangrijke obligaatpartij bijzonder leven dig en bezield, zoodat van dit pétillante en innig muzikale solo-spel ook veel sugges tieve kracht uitging. Daarna kreeg, men te hooren het piano concert in D (K. V. 451) van Mozart, met als soliste Maria Stroo. Dit is een van de weinig gespeelde concerten van den mees ter, hoewel het uit zijn rijperen tijd stamt en tot zijn lievelingswerken behoorde, die hij voor zijn eigen academiën reserveerde. De» solo-partij is- voor Mozart's doen tame lijk virtuoos aangelegd; maar dat brillante karakter maskeert op enkele punten toch niet een zeker gemis aan geestelijken in houd. Gehoord na de spiritueele Haffner- serenade, die, hoewel acht jaar vroeger geschreven, oneindig rijker van inspiratie is, valt dit wel heel sterk op. Maar Mozart zou Mozart niet geweest zijn, hadde hij ook nu en dan niet de kracht van zijn genie in dit werk laten doorflitsen. De uitvoering was een beetje ongelijk. Maria Stroo gaf wel is waar bliik van degelijke techniek, maar het duurde tame lijk lang eer zij de rustige beheersching, vond om het samenspel te kunnen bevor deren. In de finale raakte zij pas goed op dreef. Met haar beide cadensen was zij zeer gelukkig. Na de pauze dirigeerde Adam met veel stuwing de Vierde Symphonie van Jan van Gilse, een werk dat om zijn stevige con ceptie, zijn eerlijken muziekgeest en zijn kleurige orchestratie waarlijk verdient op het repertoire te blijven. Vooral het lang zame deel met djen zeer opmerkelijken aan hef van alten en celli, alsmede de variaties van de finale maakten een treffenden in druk. De belangstelling voor de Zomer- concerten is groeiende. JOS, DE KLERK. Gazon bij het Paviljoen. Speelveld zal verdwijnen. Dezer dagen zijn arbeiders, onder leiding van den Dienst van Hout en Plantsoenen, begonnen aan de werk zaamheden op het terrein aan de Pa viljoenslaan, waar in de naaste toe komst een prachtig gazon zal ontstaan. Arbeiders 'in werkverschaffing zijn thans bezig, den grond twee steek om te spitten en dan zal worden overgegaan, graszoden te leggen. Binnen enkele weken is men daarmee gereed en een mooi gazon zal dan opts taan. De oppervlakte bedraagt onge veer één hectare. De tijd van planten is het najaar en dan zullen eenige boomen geplant worden. De bedoeling is de coulissen uit te brei den, vlak bii het Paviljoen ..Welgelegen". Vroeger hebben daar ook boomen gestaan, doch door ziekte moesten ze in den loop der jaren gerooid worden. Daardoor zal in de toekomst weer een fraai gezicht ontstaan voor wandelaars, die aan den anderen kant van den Hertenkamp staan. Met belangstelling mag de uitbreiding van de boomengroep worden te'gemoet gezien. Wij vernamen, dat het voorloopig niet de bedoeling zal zijn, op het gazon hier en daar kleine plantsoenen aan te brengen. Misschien is dat te betreuren; kleurige perken in de groene omgeving verhoogt immers het perspectief. Dit is echter van later zorg en Hout en Plantsoenen zal er zeker in slagen, een fraai geheel te ver krijgen. Er zal één pad door het gazon loopen en wel het bestaande van het Florapark naar de Hertenkamplaan; andere kleine paden zullen dus verdwijnen. Als het gazon gerged is, zal de jeugd er niet meer kunnen, spelen, want er zullen maatregelen getroffen worden, dat nie mand er zal mogen loopen of speièn. Even als in hetNKènaupark en elders zal het gazon afgesloten worden. .Nf^VSs Geen ring! Maar zijn pakje J.G., dèt is hem niet ontschoten. J.G. Shag voor pijp en sigaret: de genotvolste belegging van Uw rookerskaart. J.G. NPO STUDI DS BSSTCI 250 Kinderen naar Thiiringcn. Prachtig werk van den Ned. Volksdienst. De vraag wordt vele malen gesteld „Wat doet de Nederlandsche Volksdienst" en zij, die een antwoord wenschen, hadden Vrijdagmorgen op het perron van het Haarlemsche station moeten komen. Daar heerschte geveer waphtten op den trein, Duitschland zou vervoeren. Nadat kort ge leden vijftig kinderen uit Noordholland met vacantie waren vertrekken, was thans een groot aantal meisjes en jongens aan de beurt, «om zes weken van vacantie in het prachtige Thiiririgen te genieten. De leiding van het Noord Hollandsche trnasport berust bij den heer C. Lohêf, plaatsvervangend directeur van den N.V.D. in de provincie, die in het bijzonder belast is met de jeugdzorg, geassisteerd door mej. D. Bouman van de af deeling jeugduitzen ding en eenige dames en heeren. die als leiders van groepen zullen optreden. De trein reed naar Amsterdam en via Utrecht wordt naar Duitschland gereisd. Zaterdagmorgen om tién uur zullen de kin deren in Thuringen aankomen. Zij worden bij tallooze gezinnen ondergebracht en het zal noodig zijn in verschillende stations, uit te stappen. De heer Lohof en zijn medewerkers (sters) maken een reis van één week en zullen in de gelegenheid worden gesteld, het jeugdwerk in Duitschland te bestu- deeren. De jongens en meisjes komen uit vele gezinnen en sommige ouders zagen er kort geleden tegen op hun kinderen met vacantie te laten gaan, omdat ze niet over voldoende kleeding beschikten. De N.V.D. was echter ook op dit punt paraat en zorg de voor schoeisel ew kleeding, .welke zij niet alleen voor deze vacantie kunnen ge bruiken, maar ook in de toekomst. Vele ouders waren bij het vertrek tegen woordig. Vaardigheidsproeven. Duizend scholieren nemen deel. Vrijdagmorgen werd een begin gemaakt met de afneming vAn vaardigheidsproevei. in gymnastiek en athletlek voor leerlingen van de 5e en 6e klassen van openbare en bijzondere scholen. De afdeeling Haarlem van de „Vereeni- glng van leeraren en onderwijzers ln de lichamelijke opvoeding in Nederland" or ganiseerde de proeven. Gunstig weer is on ontbeerlijk in dit opzicht, want een gedeelte der proeven wordt afgenomen op een ter rein, n.l. dat aan den Verspronckweg, waar des morgens de meisjes bezig waren. In een vijftal zalen waren tegelijkertijd de jongens aan het werk. In totaal nemen ongeveer 1000 leerlin gen aan de proeven deel. De hoofdleiding berust bij mej. A. van Weel. die de hulp heeft van een grooten staf leerkrachten bij het lager onderwijs. Vanmiddag zijn de jongens op het ter rein en de meisjes in de zalen. Onmiddel lijk na afloop wordt aan de geslaagden een diploma uitgereikt, waarvoor verelsclit wordt, dat in de acht onderdeden hoog stens één onvoldoende wordt gehaald. De proeven worden afgenomen met vol- ledigen steun van het gemeentebestuur van Haarlem en van de Inspectie op het L.O. ORGELCONCERT PROF. GiiNTHER RAMTX. Het orgelconcert, dat de hekende Duit- sche organist prof. Günther Ramin morgen in de Groote Kerk zal geven, is. naar wij vernemen, niet voor het publiek toegan kelijk. Prof. Ramin zal n.l. uitsluitend spelen voor een radlo-ultzendlng van den Nederlandschen Omroep. N. V. S. O.-SPEELTTINDAG. De N. U. S. O.-speeltuindag wordt Za terdag 20 Juni gehouden op het terrein van de Speeltuinvereenlging „Te Zaanen" aan de Anthony Fokkerlaan. Het programma vermeldt o.a.: Muzikale wandeling, groeps- spelen, gecostumeerde korf bal wedstrijd, er^z. Een en ander staat onder algemeene leiaing van den heer Th. Daminaans. FEDERATIE VAN WONINGBOUW- YEREENTGINGEN. Donderdag heeft de jaarlijksche excur sie van de Federatie van Woningbouwver- eenigingen voor Haarlem en omstreken plaats gehad. Ditmaal werd een bezoek gebracht aan Rhenen, de gemeente, die tijdens de oorlogsdagen zoo zwaar geteis terd werd en waarin men thans met den wederopbouw zoo druk aan den gang is'. Er werd een? wandeling gemaakt naar de onderscheidene in uitvoering zijnde en gereed gekomen werken. Uit een toelich ting die namens de directie van den we deropbouw door den heer J. P. Smits werd gegeven bleek, dat het de bedoeling is de wederopbouw zóó uit te toeren dat de ge meente het karakter van een kleine stad zal behouden, maar dat de hoofdweg die door de gemeente loopt, een groote ver- keeresweg zal worden. Achttien architecten hebben plannen gemaakt voor nieuwe gebouwen in de onderscheiden stadsgedeelten. Om in de eerste behoefte van woningen te voorzien werd spoedig de bouw van volks- en gemeentewoningen ter hand ge nomen. In de middagtiren werd een bezoek ge bracht aarl de militaire begraafplaats op den Grebbeberg. Nadat nog een bezoek aan andere ge deelten van de genrfeente was gebracht volgde een gemeenschappelijke maaltijd, tijdens welke vele toespraken werden ge houden, waarin hulde en dank werd ge bracht aan het bestuur der federatie voor de goede tegeling der excursie. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN. De recherche heeft een 34-Jarigeh schoonmaker aangehouden die uit een rij wielstalling hier ter stede twee fietsen had gestolen. PERSONALIA. Te Dén Haag zijn geslaagd voor het exa men voor onderwijzeres bij het voorberei dend onderwijs (akte A) de dames Marg. J. Bremer, J. Iking, M. van Koppen, J. W. Leith en \V. A. Lucieer, allen te Haarlem. Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie aan de universiteit te Utrecht de heer E. Chr. van Offeren te Haarlem. Geslaagd voor het 'toelatingsexamen zang aan h«ft Amsterdamsch Conservatorium mej. Joke Koeijers te Haarlem. FAILLISSEMENT. Uitgesproken is het faillissement van J. Bertholée, groentenhandelaar, vroeger wo nende te Haarlem, thans te EiiVhovèn. Curator mr. G. Notten te Eindhoven. GEVONDEN VOORWERPEN. A%iband, Broersen, Kleverparkweg 71, klnderbrll in étui. S. G. de Beer, Ted. van Berkhoutstraat 12 zwart; geld, A. Veer kamp, le Zuidpolderstraat 13: dameshals ketting. F. Baardman. Van Nesstraat SI; sjaal. Keppels. Middenweg 96B; jongens- schoen,'P. Breeuwer. Rozenprieelstraat H. schoen, bur. van pplitie, Smedestraat 9; oen paar sportkousen, Zaanenstraat 135: porte- monnaie, G. J. van Veldhuys, Hagestraat 31; damesportemonnaie met ftth., W*. J. Kompier, Godfr. van Bouillonstraat 31 zw. portemonneie. K. v. d. Berg. Pijlslaan 71; aangekleed popje, D. van Dijk. Junoplant- soen 17; zwempak en handdoek, Th. Hees terbeek, Wagenweg 256. HEEMSTEDE SCHOOLREISJE. Gfsteren maakten de leerlingen van de Nic. Beetsschool te Heemstede een schoolreisje, naar de Kaag en de 'speeltuin „De Oude vink" te Lelden, 's Morgens om half negen werden de on- ser 150 kinderen en hun leiders uitgeleide gedaan door vele ouders, bij de Cruquiusbrug, waar de eris met de stoomboot „Trio" begon. De rei? had een vlot verloop, de stemming bleet den geheelen dag uitstekend. Na 'drie uren varen legde de boot in Leiden aan; vandaar wandelde men door de stad naar den speeltuin, waar de kinderen volop genoten. Om halfvier begon de terugreis. Op de Kaag genoten de kinderen nog bijzonder van de vele zenbootjes. Om ruim zes uur lag de boot weer bij de Cruquiusbrug en keerden de kinderen zeer voldaan huiswaarts Allen kunnen met voldoening terugzien op dit schoolreisje, dat zoo uitnemend is geslaagd. POLITIE-VOETBAL. Eenlgen tijd geleden loofde een ingezetene .van Zaandam een fraalen beker uit voor de club die ln drie wedstrijden de beste prestatie leverde. In de twee reeds gespeelde wedstrijden bleef de strijd onbeslist. De derde wedstrijd, die Donder dagmiddag te Heemstede werd gespeeld, bracht een verdiende zege voor de Heemsteedsche poli tiemannen. daar deze. mede doordat de Zaan dammers eenige van hun beste spelers misten over alle linies sterker waren en veel beter voet bal te zien gaven. In de 1ste helft met wind tegen leidden de Heemstedenaren reeds met 3—i. na rust voerden zij dè score op tot 6—1, waarna zij, zeker van hun overwinning, het kalmpjes aan deden. Met een 6—3 overwinning legden zij beslag op den beker. Na pfloop vereenigden en spelers zich in het restaurant van het Heem steedsche Sportpark. Hoofdinspecteur A. Berent- sen sprak zijn groote voldoening uit over de goe de verstandhouding tussefcen dè belde ploegen tijdens alle wedstrijden. De gemeentesecretaris, de heer N. Vos reikte daarna met eenige toepasselijke woorden don beker over aan den aanvoerder van Heemstede. Tevens deelde de heer Vos mede. dat eenige ingezetenen van Heemstede een beker beschik baar stellen om in het volgende voetbalseizoen e verspelen onder de Zaandamsche en Heem- teedsche politie. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: Schutter, Achterweg 4. abonnementdiploma concertgebouw: Heem steedsche Dreef 136. leeren handschoen; Bloemen daal. Haemstedelaan 6, jongensbor.ker(jas); Schimmel. Havenstraat 15. regenjas; Bureau van politie. Heemstede, koffertje; Boerdink, Java- laan 23, mes; v. d. Bos, Heerenweg C, kinder vestje. LAATSTE NIEUWS Bezoek van Hauptdienstleiter Selimult aan Duitsche bedrijven „Wij denken er niet aan het Nederlandsche volk te onder drukken of 't land in te lijven". De leider van het Arbcitsbéreich der N.S.D.A.P. in Nederland. Hauptöienstleiter Schmidt, heef: in gezelschap van den waar- nemenden Obmann van het Duitsche' Ar beidsfront, Kertschmar. een aantal Duitsche bedrijven bezocht, die hadden deelgenomen aan den jongsten prestatiewedstrijd. In.de afzonderlijke bedrijven liet de Hauptdienst- leiter zich verslag uitbrengen over den gang van zaken in de fabriek en over den toestand van dit oogenblik. Bijzondere belangstel ling legde hij aan den dag voor de maat regelen op sociaal gebied, die genomen zun om een oedrijfsgemeenschap tot stand te brengen. Overal uitte de Hauptldienstleiter woor den van erkentelijkheid, deed hij denkbeel den aan de hand voor verdere verbeterin gen, voor het totstandbrengen van nieuwe inrichtingen, die ten goede zullen komen aan bet personeel en daarmede ten goede van het geheele bedrijf. Vooral werd hier bij'de nadruk gelegd op het belang van een goede ventilatie en goede verlichting en van de doelmatige indeeling der plaatsen, waar gewerkt wordt, kwesties, waaromtrent het Duitsche Arbeidsfront opheldering ver sohaft en advies verstrekt. Bij de bezichtiging der werkplaatsen be trok de Haupfldienstleiter de Duitsche en N^deiiandsche arbeidskameraden in het ge sprek en informeerde hij ook naar hun per soonlijken toestand. Het laatst werden de beide modelbedrij- ven in Den Haag, Deutsche Dienstpost en Deutsches Fernmeldeamt, bezocht. Na een wandeling door de tói^istvert^ekken van deze beide bedrijven werd een'bezoek ge bracht aan de „Aerztliche Betreuungsstelle" van de Deutsche Dienstpost. Hier bevinden zich naast voorbeeldige kamers voor medisch onderzoek alle slechts denkbare inrichtin gen voor geneeskundige behandeling. Lichte, vriendelijke ziekenkamers, groote, fraaie balkons voor zieken en herstellenden vor mer? de voorwaarden voor een spoedige ge nezing. Elders werd een der behaagliik in gerichte vrouwentehuizen van de Deutsche Dienstpost bezichtigd. Ten slotte richtte Generalkommissar Schmidt het woord tot de Duitsche bedrijfs leiders. Betriebsobmarmer en tot de Neder landsche sociale bedriifsbeheerders van de Duitsche bedrijven. Hij zeide hierbij o.a het volgende: „Wü hébben in Duitschland in de bedrij ven een gemeenschap ongebouwd, die al leen ons in staat stelde de groote taak van het verleden en het heden te vervullen. Wanneer wij het geluk hebben hier in een land te wonen, welks menschn ohs verwant zijn, dan kunnen wij ook aan de Nederland sche werkers de oprechte verzekering ge ven, dat wij hen als eerlijke kameraden te gemoet zullen treden. Wil denken er niet aan. dit volk te onder drukken of zijn land ln te lijven, want wij weten, dat de Führer zeer groote waardee ring koestert voor de menschen in het Ne derlandsche gebied en dat de volkomen rechtsgelijkheid van de Dultschers en de Nederlanders het doel is tfan zijn politiek. Ons streven moet er daarom op gericht zijn ook den Nederlandschen arbeider de resultaten van onze sociale politiek te doen deelachtig worden en alle vraagstukken van sociaal-politieken aard onder krachtige me dewerking van de Nederlanders tot een be vredigende oplossing te brengen," Duitsche vliegtuigen hoven Engelsche wateren. Woensdag overdag en in den afgeloopen nacht hebben lichte Duitsche gevechts vliegtuigen verkenningen ondernomen bo ven de Britsche wateren en het Britsche kustgebied. Bij een aanval op de Zuidkust van Engeland werden bommen geworpen Op schepen in de haven. Er werden bran den waargenomen in de opslagplaatsen van het haventerrein. In een luchtgevecht werd een enkele Britsche Spitfire, die de Noorsche kust probeerde te oereiken, door een Duitschen jager neergeschoten. AFLEVERING VAN SPIJSOLIE. Termijn van bon 24 verlengd. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de termijn binnen welke af levering van spijsolie op de bonnen „24" der boter- en vetkaart mag plaats vinden, is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Zooals bekend, geven genoemde bon nen uitsluitend recht op aflevering van 240 gram spijsolie. Burgerlijke Stand HAARLEM 19 Juni 1942. BEVALLEN: 17 Juni, C. A. C. van Sister— Bruns. z.; P. X. Warmerdam—Kirsten. z.; 18 Juni, C. A. den Burger—van der Kwast, d.; H. J. van Schagen—Beekhuls. z.; M. J. C. van Oploo—van der Linden, d.; 19 Juni, W. C. Helwes—Romijn, z.; E. Martensen—Hannessen, z. OVERLEDEN: 18 Juni, M. Vermeer—Jonker, 67 J., Verbindingsweg. Nieuwe regeling betreffende de werkverruiming. In speciale gevallen blijft de steun regeling van kracht. De centrale persdienst van het N.A-F. meldt: De Rijksdienst voor de werkverruiming heeft de volgende regeling getroffen In tegenstelling tot vorige jaren zal dit jaar niet tot beperking van de werkverruiming worden overgegaan, met dien verstande, dat de Verplichting tot het aanvaarden van pas send werk in het vrije bedrijf, onverminderd i blijft bestaan. Met betrekking tot de stcunvcrleening is echter bepaald, dat de steunregeling Inet in gang van 22 Juni 8.8. is gesloten voor allen die zijn goedgekeurd voor werk in de werk verruiming. Voor afgekeurden, gedeeltelijk werkloozen en bijzondere gevallen, waarover met den Rijksdienst voor de werkverruiming overleg Is gepleegd, blijft de steunregeling geopend. Voor gemeenten, die door het sluiten van de steunregeling ten gevolge van vervoersmoei- lijkheden of gebrek nan werkverruimings objecten In moeilijkheden zouden geraken, zijn plaatsen in een werkkamp, zoowel voor normaal als licht werk, beschikbaar. WIE ZIJN DE SCHULDIGEN AAN NEERLANDS ONDERGANG? 's-GRAVENHAGE. 18 Juni. Op Vrijdag avond 19 dezer van 18,15 toi 18.30 uur, ver volgt prof. mr. dr. R. van Genechten zijn serie lezingen over de schuldvraag aan Neer- lands ondergang voor de microfoon van den zender Hilversum 2. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEF voor de provincie Noord-Holland. KUNSTMEST In het nu aanvangende nieuwe bemestingsjaar zullen de land- en tuinbouwers een voorloopigf toewijzing ontvangen, waarvoor zij geen aanvra ge behoeven in te zenden. Van de P. B. H.'s zullen zij een toewUzings- oproepformulier ontvangen, waarop tevens eer verklaring is gedrukt, waarvan goede nota geno men dient te worden, daar deze verklaring ook op de lijst gedrukt is, die door den verbruikef geteekend wordt bij het in ontvangst nemen dei bonnen. t De land- en tuinbouwers, die na uitreiking der bonnen door den P. B. H. nog geen toewijzing ontvingen, raden wij aan direct te reclameeren bij den P. B. H. of te Alkmaar „Afd. Kunst mest". Veehouders of eigenaars van grasland, welke in het bemestingsjaar mi—'42 geen kunstmeststof fen hebben ontvangen, worden in het komende bemestingsjaar in de gelgenheld gesteld, deze aan te vragen. Deze aanvragen dienen te geschie den op een aanvraagformulier 194U'4J. welke ver krijgbaar zijn bU de P. B. H.'s. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat voor deze bedrijven geen stikstof en fosforzuurmeststoffen beschik baar zijn. De aanvragen van de grasbedryven dienen vóór 4 Juli a.s. ln ons bezit te zyn. N"AREGISTRATIE VOOR PAARDEN. Hiermede brengen wy ter kennis van belang hebbende, dat een naregïstratie voor paarden gehouden zal worden op de hieronder vermelde data en plaatsen: Woensdag 24 Juni '42 S.00—13.00 uur: Anna Paulowna (Station), Schagen (Veemarkt), Midden- Donderdag 25 Juni '42 9.06—13.60 uur: Alkmaar (Harddraverslaan), Hoorn (Veemarkt), Midden Beemster. Vrijdag 26 Juni '42 9.06-13.00 uur: (Haarlem (Paulinelaan, Café „Dreefzlcht"), Amsterdam (Stationsplein), Hoofddorp (Concoursterrein), Hil versum (Joh. Gerardweg, b. b. viaduct). Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de paarden, welke in de periode van 26 Mei t'm. 22 Juni '42 niet ter registratie zijn voorgesteld, het zij doordat geen oproepingskaart ontvangen Is, hetzU door andere omstandigheden, alsnog op bovengenoemde data dienen te worden voorge leid. Ontheffing kan alleen worden verleend, wan neer een attest van een veearts met volledig signalement van het betreffende paard overge legd kan worden, waarop de onmogelijkheid van voorgeleiding staat aangegeven. In beslagname volgt van de paarden, welke niet ter registratie zyn of worden aangeboden. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. 19 Juni. CONSUMENTEN-PRIJZEN VOOR VROEGE AARDAPPELEN OOGST 1942. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de prUzen, welke ten hoogste aan den consument voor vroege aard appelen in rekening mogen worden gebracht ge durende het tijdvak van 20 Juni Urn. 11 Juli 1942,. zyn vastgesteld als volgt: voor de sorteering 23 m.m. vlerkantsmaat en opwaarts 11 cent per kg., voor de sorteering 15 tot 28 m.m. vierkants- maat 7 cent per kg. Bovenstaande prijzen mogen zoo noodig ver hoogd worden met 1 cent per kg. voor thuisbe zorgen en 1 cent per kg. voor schrappen, waar bij de weging echter dient te geschieden, vóór het schrappen. OFFICIEELF. PUBLICATIE VAN HET DE PARTEMENT VAN LANDBOUW EN VIS SCHERIJ. GORTDISTRIBUTIE. De Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detaillisten de van hun klanten ontvangen bon nen „331". welke van 14 Juni t.m. u Juli a.s. recht geven op 250 gr. gort, reeds gedurende het tydvak van 19 t.m. 27 Juni a.s. dagelijks, dus ook des Zaterdags, by de plaatseiyke distribu- tiedlensten kunnen inleveren ter verkryging van gorttoewlJzSngen. De inlevering dient te ge schieden in veelvouden van 10 bonnen, met een minimum van 10 stuks. Grossiers kunnen gedurende het tijdvak van 19 t.m. 27 Juni a.s. de van hun afnemers ont vangen gorttoewijzingen dagelijks inwisselen voor verzameltoewijzingen. De aandacht wordt er op gevestigd dat de detaillisten cn de gros siers van de bovenomschreven inleveringsmoge- lykheld ten spoedigste gebruik dienen te maken en zy de ontvangen gorttoewyzingen terstond moeten doorgeven aan hun leverancier. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebp- len betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. nlnimum 6 mm. Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be- irijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct -minimum 6 mm. max. 30 mm. Lessen - HAW. GUITAAR. In 3 maan den leer ik U Haw. guitaar spe ten a f 3 p. m. Tel. 24402. Br. 9780' - Bij onze cursus MANICURE kunnen nog 4 dames geplaatst, kosten Inbegrip diploma f 25. Pljnbóomstr. 6, tel. 24402. Personeel gevraagd Voor Huishouding -Gevr. net DAGMEISJE v. 8.30 tot 12 of 3 d. tot 3 uur. kl. ge®. SOed loon. Heeren weg 164 H'st. - FLINKE WERKSTER gevr. Jac. C. Stolwijk, Ja>nsstr. 6. - Id rustig gez. eerl. EL. HELP sevr. r. 9-5. 1 middag vrij. Goed 'oon. Oldenbarneveltlaan 9 bij Wagenweg, tel. 12534. - FLINKE WERKSTER gevr. Ma., Wo. en Vrijd. morgen. Te- *«n« gevr. ervaren huisnaaister. Zich te vervoegen Mevr. va.n Veen Ihilnwijckweg 5. Bloemendaal. liefst 'e avonds - MEISJE GEVR. van 5-7 n.m. met warmen maaltijd en vergoe ding. De Genestedrveg 10, BPdaal - Gevr. NET MEISJE voor de morgenuren of flinke werkster. Vrijdag heelen en Ma And a g ha'- •en dag. Heemst. Dreef 1SS, Heemstede. Voor direct gevraagd: flinke ionge WERKSTER v. schoonh. kantoor en toonka.rn.ers. Adres bur. van dit blad. In klein gezin te Santpoort Stat. wordt gevr. voor direct een nette jonge HULP IN DE HUIS HOUDING. v. g. g. v. intern, met huiselijk verkeer. Br. met verl, sal. 9820. Gevr. FL. WERKSTER v. 9-1 liefst Donderdag. Pijlslaa.n 140. Gevr. een FL. MEISJE v. d. of d. en n. zeilfst. k-uiron. werken en koken. Lind.enlaain 4i. O verveen. Flink zelfst. MEISJE gevr, boven 18 j. bekend met koken, oor den dag mjet v-olle kost of d. en n. veel vrij, hoog loon, hulp aaivw, Oosterh-outlaan 1. FUNK MEISJE gevraagd v. 8.30 tot 12.30. Hoog loon. Kleine Houtstraat 9 rood. Mej. v. Driesten, Iepenlaan 112 Bloemendaal vraagt een DAG MEISJE voor den heelen dag. Gevr. fl. HULP IN DE HUISH. z.elfst. werken van 8 tot 5 of 7 u. Rustenib.weg 19. Bl'daal. Duitsoh gezin ran 3 p. zoekt per 1 Juli of eerder DIENST BODE voor d. en n. Goed kunm. koken, katoen en zwart dragend. Veel vrij en goed loon. 25 tot 36 jaar. Zandvoorterweg 8. Aerden- hout. Tel. 2737S. EEN FLINK MEISJE gevr. voor de morgenuren. Adres Mevr. Post, Prins Mauritslaan 117. Overveen. NET DAGMfEISJE gevr. van 9-3 u.. v. 17-18 j. Zondags vrfl. Velserstraat 11 NET MEISJE gevraagd voor de morgenuren, klein gezin. Zón- nebloemstraat 59 zw. Voor direct NET MEISJE ge vraagd, goed met kinderen kun nende omgaan voor dag of dag en nacht. Mevr. v. d. Horst, Tuin wijkje an 12. Na 7 uur. VERSTELX AAISTER-KOU SEN STOPSTER gevr. Adres: Bolwerk 44. Aanm. liefst fi-7 u. MEISJE gevraagd voor hulsh. en winkel. Fotoh. B. de Leeuw, Gierstraat 20. FLINKE WERKSTER gevr. 3 ochtenden vper week. Tevens £1. R.-K. Meisje van 8.30-12.30 u. ICIeverpaxkweg 94 rood. Mevr. Fontgens vraagt een net MEISJE voor de morgen-uren v. 8.30 tot 12.30. Zondags wij. N.we Groenmarkt 24 B. Gevraagd: een flank DAG MEISJE, nle-t ben. 16 jaar. Adres Mevr. den Hoed. Bach laan 1, bij de Dreef, Heemstede. Gew. NET MEISJE van 8.30 tot 4 uur. Keukenmeisje aanw. Mr, Cornelisstr. 108. Gevr. LEER L. - VERPLEEG - STER te IJm.-O. teg. 1 Juli v. verz. en geaelseh. v. huiipbeh. dame. Intern. Kievitl. 4, IJm.-O. Aanm, Vrijd. en Zaterd. Gevr. NET MEISJE boven 16 j. van 8.30 tot 4 uur. Mevr. v. Kampen. Veenbergstr. 15, H.-N. Gevr. DAGMEISJE 1-5-17 j. van 8-1 uur. goed loon of werk ster 4 x p. w. Marnlxstraat 99zw. MEISJE GEVR. voor de och tenduren. Zaanenlaan 18. Gevraagd: EEN HULP voor rlo morgenuren, 8.30-1 uur. Zon dags vrij. Aanmelden na 2 uur. P. Krugerkade 15 rd. NET MEISJE gevr. van 's m. 8-3 uur. Zich aanm. Kenaupark 15. 's Av. na 7 uur. Voor Bedrijf SCHOEN MAKERSKNECHT gevr. goed loon. W. Luiten. Camp laan 41. Heerrwgede. Ge\ r. WIXKELJUFFR.. BE DIENDE en MEISJE. ge®ch. v. opl. kruldeniersbedr. W. v. Arae rongen. Bronaceeweg 2, TTetede. Stoop's Bad vraagt EEN MAN voor de rijwielstalling, niet ben. 40 jaar. Een Juffrouw voor het buffet voor de zomermaanden. Aanm. tot 6 uur n.m. aan de zweminrichting. Bekwame COSTUTMNAAI- STER gevr. Brorsteeweg 68, Heemstede. Voor direct gevr. flinke LEER LI N'G - MODISTE. F. J. Damave, -Zijlstraat 66. LEVEN" SMTDDEXLEX BE- DItTJF. Gevraagd; een net per soon voor alle voorkomende lichte werkzaamheden. Pa-ui Kru- gerstraat 2 3. HANDIG MEISJE gevraagd, pd.m. 14 jaar. voor behulpzaam te zijn In huishouding en winkel. Kef voor kinderen. Gierstraat 53. Haarlem. GevT. een NET MEISJE. Stoomw. van der Weiden, Bin nenweg 17. Heemstede. 1KLEER.M. NAAISTER kan ge- plaatot .worden Janisweg 22. NETTE JONGEN gew. liefst met vak bekend. Rijwielhandel Plein 37. Voor direct WINKET JUF FROUW gevraagd. Drogisterij en levensmiddelen-bedrijf „Het Groe ne Kruis", Baren dees t,raat 30. Maiso-n Trieny waagt voor spoedig GEVOIU). KAPSTER of 2E KAPSTER-, liefst kunnende manicuren. Gr. Houtstr. 26 rd., Tel. 17856. Gew. MEISJES voor alle af- dee-lirKen. Aanm. Stoomwassche- rij 1- em-ina. Regentesselaan 42. Haarlem. BREISTER gevraagd. Br. m, opg. brei-loon 9 802. H.H. KAPPERS. Gevr. be diende goed k-uon. scheren en knippen. Br. 9803. Personeel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. nette BURGERDAME 45 j. in de hulsh.. keuken of lei ding a pers. te geven. Br. 9S59. DAME, gevord. leeft, wenscht klein huishouden, waar hulp 1 wezig, waar te nemen. Salaris geen vereischte. Br. 9838. Beech, pntw. jong metele z. z. g. g. als HULP IX DE HUISH. daar waar htrlp voor ruw werk aanwezig Is. Vinken baan 17. Santpoort. KINDERJUFFROUW. Bosch, meisje, in bezit dip!. Mulo en Teese'schade prakt. err. x. 7 g. g. pen 1 Aug. of later. Br. 9842 B. z. a. meisje als HULP IN DE HUISHOUDING 1. 20 j. voor d. of d. en n. Br. 9S40. Besch. juff-r. pl.m. 45 j. P.G., b. z. a als HULP IN DE HUISH. of als Huishoudster. Br. 9841 B. z. a. HUISHOUDSTER 36 J. tegen 1 Juli bij dame-alleen of klein gezin. Br. 9 843 OVERHEMDEN TER REPA RATIE gevr. door bekw. ver stel naaister. Br. 9804. B. z. a. tegen 1 Juli NET MEISJE a-le werkster voor heele of halve dagen. Br. 9805 JOXGEM.. bek. m. hulsel, jverkz. en verpleging zoekt pret- tigen werltk-r. Br. 9806 B. z. a. nette WERKSTER, Maand, en Woensd. onng. H.-N. B-r. 9807 BESCH. MEISJE b. z. a. v. de moegeniu-ren. hulp ruw w. aarnv. liefst ln gezin van 2 pers! Loon f 5 p. W. Br. 9808 Voor Bedrijf NET PERSOON' 2 8 j. met flin ke bakfiets op luchtbanden vr. voor Maandag, Woensdag en Vrijdag werk. onversch. wat. Br. 9844. Huizen gevraagd Jong echtp., z. k.. vraagt BEN.- of BOV.HUIS of Etage met gebr. van keuken. Hrl. of H'stede. Spaarnwouderstraat 71. Jongelui zoeken BOV.-, BEN.-. VRIJ HUIS of ongem. kamers m. keuken. Br ST2 Kamers gevraagd Gevraagd ZIT-SLAAPKAMER •net voll. pehs Br. 9691. Neder!, juffr., vr. 2 gestoff. KAMERS en vrije keuken, kook- en stookgel.h. én berg. fiets, f6,25 1 16.50 p w Br *9692 Gevr door dame-all. GEM. ZIT- SLAAPK. voor direct met stook gel.h. en gebr. van keuken Bill. frijs, Hna«I. of omstr., geen be- oep.spens Er. 9594. Gevr. gestoff K„ ZIT- en SL.K. f4 p. w., omg. Botermarkt. Lager- weij. Olieslagerslaan 48. Jongeman zoekt gem. ZIT- en SU.KAMER, m. voll. pens., I omg. Haarl.-Bl'daal. Br. 9695. Dame zoekt 1 Juli gem. ZIT- SLAAPK. met kookgel.h. Br. 9596. Rijksambtenaar met eenigst dochtertje zoekt kl. WONING, gedeelte of Etage, met stook- en kookgel.h. (liefst tuin). Br. 9697 Te huur gevr. te Bl'daal, tuig. Juli, ongem. ZIT-SLAAPK. met gebr. van keuken. Br. met prijs opgaaf 9098. Kamers aangeboden Gr. gest. KAMER a. d. straat aangebmet gebr. keuk., str. w. en Tel, Frans Halsstraat 19. SLAAPK. aangeb., centrum. Earteljorlsstraat 34rd. Huisraad gevraagd VLOERKLEED gevr., z.g.a.n Br. Sleen, Kerkhoflaan 79, Zwa nenburg. Huisraad aangeboden Te koop HUISKAMERLAMP, z.g.a.n. Kopsstraat 24. Na 19 uur. Te koop mooie KAMERLAMP. 3 bovenlichten. Borneostraat 9, Tel. 16786. TE KOOP eiken dressoir f 50. mah. kast f30, z.g.a n. tuinslang m. st. sproeier, 2 spiegels, hand- weef divankl. en tafelkl., 2-pers. sprei. Coornhertstraat 11. TE KOOP eiken slaapkamer m litsjum., spiegel, leg- en hangkast, nachtkasten en stoelen f 185. Rose. Brouwersvaart 122, 9-4 uur. Wegens sterfgeval geheele IN BOEDEL, w.o. gasforn., meubil., kleeden enz. Maandag na 7 uur. Voorduinstraat 54, H.N. Aangeb. eiken SLAAPK. f225, met sp. en bed f300, Vloerkleed, Secretaire. Br. 9707. TF. KOOP Kroon, brons, 5 arm. m. alb. schaaltjes en twee stoelen Westergracht 62. TE KOOP 3 ledik-, eenig bed deg., waschstel, schilderij, eik. taf., 2 bloemtaf., stroomatr. Brederode- weg IB, Sanfp.-Station. TE KOOP 2 faut., 4 st.. 1 radio, 2 crap., 1 mah. tafel, 4 stoelen (r. trijp), 3 p. D.sch. m. 39-40, 2 D.-» hoeden, 2 w. D.vestqn, gr. m„ 3-pits gascomfor m. blad, 2 bl. tafels 's Avonds na 6 uur. Burgwal 42rd. TE KOOP 2 serre- of tuinstoe len met tafel f 20, eiken sal.tafel f 10, kl. tafel f 2. Bilderdijkstr. 44 TE KOOP 2 crap., 4 stoelen, 1 tafelkleed. Kinderen, Rozenstr. 26. geen opk TE KOOP tuinmeubelen, gesch. en ongeschilderd, ook in partijtjes. Van 9-4, Kampersingel 44. Muziekinstrumenten PIANO te koop gevraagd. Br 9713. Aangeb. PHILIPS RADIO, pri ma geluid. Tevens te kpop 4 ten nis-rackets, rauwkostmolen, jong.- fiets b.b., pl. 6 j. Achterweg 16. b d. Hoogerwoerdstr., H.N. Tc koop pracht KOFFERGRA- MOFOON met losse pick up, na 7 uur, Hofdljkstr. 52. Haarl.-Oost. Agb. Kolster Brandes RADIO mah. kast en electr. gramofoon ln cassette. L. Costerstr. 13, Hrl. Na 7 -uur. GEVRAAGD electr. Haw.gitaar en versterker en dubb. 1. school- tasch, 1 na 6 uur Marnixstr. 116zw. Te koop GITAAR, merk Caruso met foudraal, z.g.a.n., f30. Uranus- straat 43. TE KOOP Studiepiano en H.- fiets. Caninefatenstr. 17. H.N. Rijwielen - Auto's Te koop H.RIJWIEL in g. st Nobelstraat 8a rd. Te koop DAMESFIETS met banden, 1 buitenband, 28 x 1 &'8. Esschenlaan 30, Halfweg Te koop H.RIJWIEL m. g. b. Mr. Joostenlaan 32. tuss. 7 en 8 u. Te koop H.RIJWIEL. merkfiets. met beste b. en lamt>. Schoterweg leOzwart. TE KOOP achterwiel m. a. z. g. torpedonaaf en wringijzer, nieuw L 16 inch, tevens te k. gevr. vuur- duiveltje. v. Kinsbergonstr. 29. Te koop eerste klas H.RIJWIEL in prima staat. Recifelaan 20, Overveen. Diversen KOETSIER M. PAARD EN* WAGEN" b.z.a., eenige dg. p. w„ P. Dol, Kerkhoflaan 20, Zwanen burg. Een het meisje zoekt NETTE VRIENDIN. Leeftijd 23 a 24 j. Br. 9723, PERK. KLEEDEN. schilde rijen, antieke meubelen, koopen of verkoopen? MIJer, beëod. ma kelaar ln meubilair. Kinderhuls- vest 19. Tel. 12167. Net meisje zoekt een LEUKE VRIENDIN, leeft. 19 a 20 jaar. Liefst kant. of winkel. Br. 9724. WIE RUILT een paar zw. h. H. schoenen z.g.a.n. m. 40 v. een paar l. H. sch. m. 42. Kluyskens- laan 17. Santpoort-St. —Te huur gevr. WITTB TROUW JAPON, met of zonder sluier, m. 42. Br. 9860. KUNSTSCHILDER kan nog ocnig werk aannemen, ook in massa. Br. 9846. VERLOREN op de L. Heeren- vest een zomermantel. Tegen be looning to bezorgen L. Heeren- vest 104 B, Haarlem. Net meisjp 18-19 j zoekt dito VRIENDIN. Br. 9789. VERLOREN* gouden schakel armband. Tegen hooge bel. ter. te bez. (aandenken) Batavieren- plantsoen 9. HN. N. VERLOREN" gaande van de Leldschestraat naar de Van Eedenstraat: een bruine, kalfs lederen portefeuille me: inhoud. Tegen hooge bcloonlng terug te bezorgen aan het adres van het persoonsbewijs. Diversen te koop gevr. KINDERTRAPAUTO cn *ra- mofoontje te koop gevr. Allard Plersonstr. 12. Tel. 21326.1

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15