Haarlemsche Courant Verdedigingslinies van Sebastopol doorbroken. In Noord-Afrika is Tobroek omsingeld. Churchill spreekt Roosevelt Begaafde kunstenaars worden geholpen. 287e Jaargang No. 143 x X Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post ƒ3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 315 m-tn. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. ültg.: Grafische BedrUven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAl'OEWYKS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Zaterdag 20 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat >3, Bijkantoor: Soenda- pleln IT. Tel. Directie 130S2. Hoofdredactie 15*54. RedacUe 1060*, Administratie 10724, 14525. Soendapleln 12230. Postgiro 134555, .Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau fJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Duitscliers en bondgenooten bereikten Donderdag over een breed front de baai tegenover Sebastopol. In 10 dagen van verbitterden strijd werden 1288 kazematten veroverd. Aantal gevangenen bij Sebastopol steeg tot 7585; in Noord-Afrika werden 1000 Britten gevangen genomen. Bommen op doelen te Brixham. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt, bekend: „De aanval op Sebastopol leidde Donder dag tot beslissende successen. De in den Noordelijken sector van het vestingsfront in den strijd geworpen Duitsche divisies Infanterie doorbraken de door het optre den van zware artillerie en de luchtmacht in bedwang: gehouden- laatste verdedigings linies van den vijand en bereikten over een breed front de baal van Sewernaja tegen over de stad Sebastopol. Hiermede viel na hevige gevechten, die 12 dagen hebben ge duurd, het geheele Noordelijke deel van de vesting, op een kustfort na, in den Zuid westelijken sector in onze handen. De verovering van dit laatste steun punt staat voor de deur. Wanhopige tegenaanvallen van de bolsjewisten storten ineen. In het Zuidelijke deel van het vestingsfront wierpen Roe- meensche troepen den vijand na hevi ge gevechten uit belangrijke stellin gen. Het aantal gevangenen en de buit in de period^van 7 tot 17 Juni is ge stegen tot 7585 gevangenen, 20 tanks, 68 stukken geschut en een panserbat- terjj. In zware afzonderlijke gevechten werden 1288 aaiden- en betonnen ka zematten veroverd en 46.239 mijnen onschadelijk gemaakt. Aan het overige deel van het Oostelijk front gaat de zuivering van het achter- waartsche gebied voort. Verscheidene plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afgeslagen. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werden de havenin stallaties van Moermansk en Jokon- ga met bommen van zwaar kaliber be stookt en een koopvaardijschip van 6.000 brt. tot zinken gebracht. Een ander groot vrachtschip werd beschadigd. In Noord-Afrika werd de vijand ver der naar het Oosten teruggeworpen. Duit sche en Italiaansche troepen hebben de vesting Tobroek omsingeld. Bij de ver nietiging van talrijke haarden van verzet werden nog 1000 Britten gevangen geno men, 10 pantserwagens stukgeschoten en een talrijke hoeveelheid oorlogstuig als mede een groot ravitailleeringskamp buit gemaakt. Aan de Zuidkust van Engeland wierpen lichte gevechtsvliegtuigen overdag opslag plaatsen van de haven Brixham in brand. In het Westduitsche kustgebied veroor zaakte een aanval overdag van een enke len Britschen bommenwerper geringe ver liezen onder de burgerbevolking. Voor Sebastopol heeft zich het bataljon van een Nedersaksische infanteriedivisie onder bevel van den ridderkruisdrager kapitein Schrader, die in deze gevechten gesneuveld is door bijzondere dapperheid onderscheiden. Kapitein Seiler, groepscommandant van een jachteskader heeft aan het Oostelijk front in één nacht drie bolsjewistische transportvliegtuigen en een jachtvliegtuig neergeschoten. Naar het opperbevel der weermacht voorts meedeelt, heeft Donderdag de aan val van Duitsche en Roemeensche troepen op de fortificaties van Sebastopol tot groo te successen geleid. In het Noordelijke deel van het systeem der fortificaties werd de Zuidelijke oever van de Belbeck ge zuiverd, andere troepen namen de plaats Bartenjewka en verschillende sterkten. Vij andelijke strijdkrachten werden in een groot fort ingesloten. De Noordelijke oever van de Sewernajabocht werd bereikt, te genaanvallen werden afgeslagen. Ook op den Zuidelijken aanvalsvleugel dringen de troepen op. Het luchtwapen steunde in op eenvolgende aanvallen den strijd op grond. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Führer heeft den eersten luitenant Marseille. Staffelkapitan in een jachteska der de onderscheiding der Zwaarden bij het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend, en hem een eigen handig schrijven gezonden. De strijd in N.-Afrlka. Het Italiaansche luidt als volgt: weei^machtsberichi De troepen van de As zijn ui contact getreden met de buitenste verdedi gingslinies van de vesting Tobroek. Tijdens de zegevierende gevechten, die erop gericht zijn, de laatste kernen van verzet in de onlangs bezette zones uit te schakelen, hebben wij duizend gevangenen gemaakt, tien pantserwa gens vernield 'en overvloedig mate riaal van allerlei soort buitgemaakt. Bovendien heben wij ons meester ge maakt van vijftien vliegtuigen die zich bevonden op door ons bezette vliegvelder na met verrassing uitgevoerde aanvallen Tijdens tal van luchtgevechten werden tier. machines door Duitsche jagers neergehaald Een eenheid van onze flottielje ,.Mas" (motortorpedobooten) die opereert in de Zwarte Zee heeft in de wateren van Se bastopol nog een Sovjet-duikboot getor pedeerd en tot zinken gebracht. Het D.NJ3. meldt uit Berlijn: Naar het opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, bevinden de Duitsch-Italiaansche troepen in Noord- Afrika zich in een gestadigen aanval. Na dat op 16 Juni een sterk woestijnfort ten Zuiden van El Adem was ingesloten en ir, den nacht van 16 op 17 Juni een uitvals- poging van de daar omsingelde vijande lijke formatie met zware bloedige verliezen voor den vijand was afgeslagen is op 17 Juni des ochtends dit voorname steunpunt van den vijand'door de Duitsche troepen veroverd. In den loop van 18 Juni werden «ndere Britsche steunpunten omsingeld, de zuivering van het strijdgebied van Acroma werden verscheidene vijandelijke stellingen veroverd en de overblijfselen van de verslagen Engelschen naar Tobroek teruggeworpen. Gelijktijdig versloegen on derdeden van het Duitsche Afrikacorps en een Italiaansche pantserdivisie den vijand in zijn stellingen in het gebied van Sidi Rezegh, waarna zij hun aanval in Ooste lijke richting voortzetten. In het kader van dezen aanval stieten de troepen der Spil- mogendheden op een over een breed front oprukkendë vijandelijke pantserdivisie, die na hevigen strijd in de richting van Bardia werd teruggeworpen. De Duitsche en Ita liaansche troepen achtervolgen den terug- trekkenden vijand. De luchtmacht viel op 18 Juni Britsche autoconcentraties aan in het gebied van Bir el Gobi, een knooppunt van belang rijke woestijnwegen op ongeveer 65 K.M ten Zuidwesten van Tobrqek. Britsche colonnes werden uiteengedre ven, de resten trokken zich naar het Oos ten terug. Ook op 18 Juni beheerschten de Duit sche jagers het luchtgebied boven het slagveld. Weer vliegtuigen der V. S. boven Turksch gebied. Naar bekend wordt, zouden opnieuw Amerikaansehe vliegtuigen op weg naar de Noordkust van de Zwarte Zee over Turksch gebied hebben gevlogen. liet zou gaan om 13 tot 1,4 machines, die door het Turksche afweergeschut zijn beschoten. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn de toe stellen gisteravond in het kustgebied be- schotefi. Een officieel Turksch communiqué Is nog niet ontvangen. De Askjam schrijft ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag, dat dit ver drag in de eerste plaats aanleiding geeft tot trots en vreugde, omdat het den vrede lvceft verzekerd In een deel der wereld, waar de toestond buitengewoon delicaat is. Uit Ankara wordt gemeld, dat de Turk sche ambassadeur te Koeiblsjef waarschijn lijk begin Juli op zijn post zal terugkeeren. KORT NIEUWS Uit Stockholm- wordt melding gemaakt van het uitbreken van een enormen brand in een haven in Noord-Engel and. Honder den brandweerlieden hebben den strijd te gen de vuurzee aangebonden, die bezig is twintig schepen in asch te leggen. Men meent te weten, dat de brand te wijten is aan sabotage door scheepsbemanningen, die geweigerd hadden te monsteren. Naar het telegraaf agentschap Ritzau meldt, is SS-Sturmbannfünrer Von Lettow- Vorbeck, die na den heldendood van den SS-Obersturmbannführer Von Schalburg het commando van het vrijcorps Dane- mark op zich genomen had, bij de gevech ten aan het Oostelijk front eveneens ge sneuveld. Berlijn: Noodsprong van Britschen premier; Rome; Oorlogen worden slechts aan het front gewonnen. Naar de zender Washington meldt, heeft Churchill een eerste onderhoud gehad met president Roosgyelt. De be spreking liep over kwesties der oor logvoering. De secretaris van Roosevelt, Stephan Earley, heeft Donderdag aan de pers en kele verklaringen verstrekt over de reis van Churchill. Hij dicteerde de volgende officieuze mededeeling: „De Bri'tsche minister-president Winston Churchill is weer in de Vereenigde Sta ten. Hij zal tijdens zijn verblijf alhier met president Roosevelt confereeren. De be sprekingen zullen onmiddellijk beginnen. Onderwerp van bespreking is natuurlijk" de oorlog, de oorlogvoering en het winnen van den oorlog". Na een opsomming te hebben gegeven van het aantal deelnemende personen, ver klaarde Early o.a. nog, dat hij deze week feen verdere mededeeling van de zijde van oosevelt of Churchill verwachtte. Hij wilde niet ingaan op de bijzonderheden van het doel van deze reis en zich er ook niet over uitlaten of dit een natuurlijk gevolg was van de besprekingen van Molotof in Londen en Washington. Op de vraag of de kwestie van het tweede front in dit ver band besproken zou worden, verklaarde hij zonder aarzeling, dat dit absoluut zeker In Duitsche pojitieke kringen noemt men de nieuwe reis van Churchill een nqod- actie, waartoe hem de buitengewoon drin gende problemen van den toestand in Libyë, van de jongste gebeurtenissen in de Middellandsche Zee en van het steeds groeiende tekort aan scheepsruimte der Geallieerden hebben gedreven. In dit ver band wijst men te Berlijn op het stijgend aantal stemmen van talrijke Anglo-Ameri- kaansche commentators, die sinds kort spreken over een opmerkelijken keer ten nadeele van de Geallieerden en op de toe nemende critiek in het Lagerhuis, dat zich inzake het onderwerp der schaarschte aan tonnage niet meer met de communiqués van de Admiraliteit laat afschepen. In de Wilhelmstrasse herinnerde men er aan, dat de Britsche politici tot dusver ge wend waren, dat de wereld naar hen toe kwam. Thans moeten zij zelf op reis gaan, om hulp smeeken en him bondgenooten moeizaam in toom houden. In Romeinsche politieke kringen wijst men er op. dat diplomatieke reizen van Engelsch-Amerikaansche staatslieden voor het verloop van den oorlog zondef eenige beteekenis zijn. De beslissing over den af loop van den oorlog hangt niet af van der gelijke reizen en besprekingen,doch val! aan het front. De ondubbelzinnige over winningen van de Asmogendheden dei laatste dagen, o.a. aan het front van Libyë en in de Middellandsche Zee, spreken dui- delijke taal en zijn het eenig-mogelijke antwoord dat op dergelijke reizen, ver dragen en conferenties der Engelsch- Amerikaansche mogendheden verstrekt wordt. 28 Schepen in den grond geboord. Meer dan 40 vaartuigen beschadigd. Officieele gegevens slagen in Middellandsche Zee. Van officieele zijde worden de verlie zen, die de beide Engelsche convoolen door de Italiaansche en Dultsch luchtmacht en door de Duitsche en Italiaansche marine zijn toegebracht ais volgt opgegeven: Van het uit ruim 30 eenheden bestaande convooi, dat uit Gibraltar naar het Oosten was gevaren, werden door het Italiaansche luchtwapen en de Italiaansche marine 3 kruisers, 2 torpedojagers en 9 stoomsche pen tot zinken gebracht, Een slagschip, een vliegtuigmoederschip, 3 kruisers, 4 torpedo jagers en eenige schepen zijn stellig bescha digd. Bovendien kreeg bij oen aanval op de naar Gibraltar terugvarende eenheden een torpedojager een bomtreffer. Slechts één Italiaansche torpedojager werd in den loop van de^actie zwaar beschadigd, doch kon een Italiaansche haven bereiken. Het uit ruim 50 schepen bestaande con vooi. dat uit Alexandrië was vertrokken en in Westelijke richting voer. werden door het Duitsche en Italiaansche luchtwapen en het Duitsche duikbootwapen de volgende verliezen toegebracht: zes kruisers en tor pedojagers, zes schepen met in totaal 56.000 ton en twee bewakingsvaartuigen werden in den grond geboord. 12 oorlogsbodems en 18 koopvaarders werden getroffen en be schadigd. Ook wanneer men aanneemt, ddt van de als beschadigd opgegeven schenen eenige herhaaldelijk getroffen schepen bij de op telling dubbel geteld zijn. blijft toch bel aantal beschadigde schepen aanzienlijk Van Italiaansche zijde ging bij deze actie een-zware kruiser verloren. Aan vliegtuigen verloren de Engelschen van 14 tot 17 Juni 114 toestellen, terwijl de verliezen van de spilmogendheden slechts 40 bedroegen. Met den aanval op de beide convooien werd de z.g. heerschappij ter zee op de Middelland sche Zee de zwaarste slag van tot dusver toegebracht. Terwijl van de uit het Westen komende schepen slechts enkele eenheden Malta bereikten, kon het tweede, uit het Oosten komende convooi met geen enkel schip zijn doel bereiken. SABOTAGE IN ZUID-AFRIKA. Te Bloemfontein in Zuid-Afrika hadden Woensdag eenige bomaanslagen plaats. Een bom werd door het raam van een drukkerij in het centrum der stad geworpen en richtte aldaar aanzienlijke schade aan. Een tweede bom, die in een warenhuis terecht kwant, ontplofte niet. Tegelijkertijd braken in de stad drie branden uit, waarvan twee in winkelhuizen en een derdé in een gerechts gebouw. De Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard'' organiseerde heden stamboek keuringen en premie-keuringen te Hoofddorp. De winnende hengstveulens met hun moeder opgesteld in volgorde der beoordeeling. (Foto Stevens) Pact met Engeland te Moskou geratificeerd. DE GEHEIME CLAUSULES Wilhelmstrasse over Duitsch-Turksche verhouding. De Sowjetomroep meldt, dat de Opperste raad der Sowjet-Ünle ln zijn zitting van gis teren heeft besloten het verdrag met Enge land te ratificeeren. In de loges der zaal bevonden zich Stalin, de leden van het presidium van den opper sten raad en de leden der regeering. Molotof bracht verslag uit over zijn onderhandelingen te Londen en Washington. Eenige Berlijnsche bladen publiceeren een artikel van de Basler Nachrichten, dat ge baseerd is op een mededeeling van buiten- landsche, klaarblijkelijk Engelsche zijde, waarin, met de bedoeling het nieuwe pact tusschen Engeland en de Sowjet-Unie voor de Zwitsersche openbare meening te recht vaardigen, het bestaan van geheime overeen komsten, ten minste voor den Balkan, volko men openlijk wordt toegegeven. De DAZ ziet daarin een concrete bevestiging der tal rijke berichten over de geheime clausules van het pact. Het blad herinnert aan het bericht, dat de Sowjet-Unie bij de onderhan delingen erop gestaan heeft, dat zij na den oorlog de landen weer zou bezetten, die zij voor 22 Juni 1941 had geannexeerd. Naar aanleiding van de als hoofdartikel in de Basler Nachrichten gepubliceerde me dedeeling van buitenlandsche, klaarblijke lijk Britsche zijde, waarin openlijk de ge heime clausules van het Sovjet-Britsche verdrag worden toegegeven, volgens welke Bulgarije in zijn tegenwoordige grenzen, dus met een uitgang naar de Middellandsche Zee. gesovjetiseerd en Griekenland een Britsch dominion zou worden, terwijl de inlijving van Bessarabië bij de Sovjet-Unie als een natuurlijke zaak beschouwd wordt, constateert de Berliner Börsenzeitung: Voorts zou een Sovjet-Unie, die in *t bezit van de Westkust der Zwarte Zee is en ook aan de Egeïsche Zee verschijnt, wel niet van het bezit der Dardanellen afzien. De voor uitzichten. die daaruit zouden voortvloeien voor de andere landen in het Middelland sche Zee-bekken zijn te duidelijk, dan dat men daarop commentaar zou behoeven te leveren, aldus het blad. In de Wilhelmstrasse vormde het een jarige bestaan van het Duitsch-Turksche pact van vriendschap een aanleiding tot een korten terugblik over de betrekkingen van het Duitsche Rijk met Turkije. Het Turksche neutraliteitsstandpunt, zoo verklaarde men, is ondanks alle pogingen van de Geallieerden, door Ankara met uiter ste consequentie gehandhaafd. Naar de mee ning van de Turksche regeering heeft aan het defensieve karakter van haar overeen komst met Groot-Brittannië niets in den weg gestaan, om ook met Duitschiand vriend schappelijke betrekkingen te blijven onder houden. Naar aanleiding van den eersten verjaar dag van het verdrag heeft radio Ankara Donderdagavond verklaard, dat het wel niet noodig zou zijn te verzekeren, dat de door Berlijn tot uitdrukking gebrachte ge voelens wederkeerig zijn. De Duitsch- Turksche vriendschap is tijdens den oorlog op den Balkan hard op de proef gesteld. Nadat het Duitsche staatshoofd echter ge zien had, dat Turkije geen agressieve be doelingen jegens Duitschiand heeft, heeft hij niet geaarzeld Turkije de hand te rijken. Wij wenschen, zoo eindigde radio Ankara, dat deze vriendschap in de toekomst wordt voortgezet als zij in het verleden heeft be staan. De „Flora" tot zinken gebracht Uit Bogota wordt gemeld, dat het Neder landsche koopvaardijschip Flora, groot 1400 brt.. dat in Engelsch-Amerikaanschen dienst voer. ten Noord-Oosten van Rio Hacha ia Columbia, door* twee Duitsche duikbooten tot zinken is gebracht. Eenige weken geleden is ook reeds het tot zinken brengen van de Flora gemeld. Dit uit Zuidamerikaansche bron afkomstige bericht berustte dus .vermoedelijk op een verwisse ling met een ander schip. Leo Ruygrok over de Jeugd concerten. C.roote belangstelling. Niet alleen de paedagogische concerten, welke de laatste jaren geregeld in de groote steden van ons land gegeven worden, maar ook de jeugdconcerten van den Nederland- schen Omroep bereiken groote resultaten. Vooral de concertuitzendingen voor de jeugd, welke de omroep in het afgeloopen seizoen iedere maand heeft gebracht, zijn van zoo groote beteekenis, omdat via de radio practisch iedere Nederlander is te bereiken, hetgeen.bij de plaatselijke con certen niet h£t geval is. Nu Zondag j.l. het laatste jeugdeoncert is uitgezonden heeft de dirigent van deze populaire concerten, Leo Ruygrok, een en ander verteld over zijn ervaringen. De concerten werden in de studio te Hil versum door meer dan tweeduizend per sonen bijgewoond. In het begin waren het pieerendeels zeer jeugdige luisteraars, die de dirigent onder zijn toehoorders zag. doch na enkele uitzendingen toonde ook de rij pere jeugd een levendige belangstelling voor de uitvoeringen van het omroep symphonie „Was het te merken, dat er door de radio veel naar uw concerten werd geluisterd?" „Zeker. Daar zijn de honderden brieven wel een duidelijk bewijs van. Die luisteraars vroegen mij meestal nadere inlichtingen omtrent de uitgevoerde werken of toelich tingen, die daaraan vooraf gingen." /Volgde u ook een bepaalde lijn bij de paedagogische concerten?" Neen, dat kon ik niet doen. Anders kwam ik al spoedig terecht in een conservatorium opleiding en dat is in het geheel de bedoe ling van de jeugdconcerten niet. Het gaat er mij in de eerste plaats om, dat mijn jeugdige luisteraars liefde en begrip voor de muziek krijgen". „Hoe heeft u dat willen bereiken?" „Ik ben begonnen met hen vertrouwd te maken met 'de instrumenten en heb hen het onderscheid in de klankkleur van het or kest geleerd. Hierna heb ik in verschil lende, speciaal daarvoor uitgekozen, werken gewezen op hetgeen de componist in zijn muziek tot uitdrukking kan brengen. Het volgend seizoen begin ik met de ont leding van een symphonie." Wat de jeugdige luisteraars van deze concerten denken komt wel het best tot uit drukking in een brief, dien Leo Ruygrok dezer dagen nog ontving en waarin o.m. wordt geschreven: de jeugdconcerten volg ik trouw aan de radio en ik leer er erg veel van. Ik benijd vaak hen, die in een groote stad veel concerten kunnen hooren. Wij zijn uitsluitend aangewezen op de ra dio. maar van die concerten mis ik er bijna nooit een HET BROEIEN VAN BOLGEWASSEN. Voor 15 Februari 1943 verboden. Naar het Weekblad voor Bloembollen cultuur van bevoegde zijde verneemt, kan binnenkort een verordening worden ver wacht, waarbij het verboden za! zijn bol gewassen m bloei te trekken vóór 15 Fe bruari 194.3. Onder auspiciën van den Nederlandschen Volksdienst vertrokken Vrijdag 850 kinde ren uit Amsterdam voor een heerlijke vacantie in Thüringen. De vroolijke stoet op het Stationsplein. (Pax Holland-De Haan-m) Wat wil 't Nationaal-Socialisme Scholingscursus van het „Deutsche Arbeitsfront". In de „Schulungsburg" van het Deutsehe Arbeidsfront werd dezer dagen in aan wezigheid van de heeren Liitigen, referent voor Sociale Zaken bij den Beauftragten voor de Provincie Noord-Holland, Eggert, Referent fiir Volksaufklarung und Propa ganda, Fünckler, Gewestelijk leider van het Nederlandsch Arbeidsfront. Van der Horst, districtsleider der X.S.B. en Van Oppenraaij, vertegenwoordiger van den burgemeester van Haarlem, de scholings cursus voor Ortsobmanner van het Duit sche Arbeidsfront uit verschillende plaat sen van Nederland geopend met een voor dracht van den Reichsamtleiter Müller Neuhaus, kommandant van eenige „Reichs- schulungsbürgen" in Berlijn. Deze scholings cursus heeft tot doel de Ortsobmanner de noodige politieke en algemeene kennis te geven om het volk goed en grondig te kunnen voorlichten en politieke leiding geven. Nadat de kommandant van de Schulungs burg Haarlem van het Arbeidsfront, Schneider, de aanwezigen had begroet en. den spreker had ingeleid, nam de heef Müller Neuhaus het woord. Hij gaf in zijn interessante en leerzame voordracht een' overzicht van de gebeurtenissen op politiek en economische gebied in het Duiscne Rijk na den grooten oorlog. Hij wees op het groote tekort aan politieke kennis bij het volk, dat door. haar leiders bedrogen werd. Niet minder dan zeven partijen telde Duitschiand met verschillende program ma's, die in naam het volk het Beste be loofden, doch in werkelijkheid nooit ten uitvoer werden gebracht. Het programma, dat werd gevolgd, was dat hetwelk was opgemaakt voor de geldgevers, de finan ciers. die op den achtergrond bleven, doch steeds de leiding hielden, Dank zü de slechte politieke scholing bleef het volk on wetend van het bedrog van de heeren par tijleiders, die hun werk bleven voortzet ten. Daarom was een goede politieke scho ling al noodig om het volk het onderscheid tusschen werkelijk goed leiden en bedrog te doen leeren kennen. De Weimar-republiek van na 1918 was een voorbeeld van een dergelijk verkeerd geregeerde» staat, waarin het volk door de door haar zelf gekozen leiders op alle mo gelijke manieren werd bedrogen. Het Duitschiand van na den oorlog maakte een zeer zwaren tijd door: het leed onder in flatie, te hooge belastingen en een enorme werkloosheid, die steeds meer toenam. Slechts een derde van het Duitsche volk had een vast inkomen, de rest was werk loos, al of niet geregistreerd. De politiek was toen niets anders dan een georganiseerd bedrogsysteem. De po litici bedrogen het volk, de menschen die op hen vertrouwden en dachten dat hun belangen werden behartigd. Zij sleurden het volk mee in een afgrond, die het maar al te goed heeft leeren kennen. Ook de kerk en universiteiten werkten dit alles in de hand. Want ook daarachter zaten de menschen, die eveneens de financieele we reld beheerschten en overal hun funesten invloed deden gelden: de Joden. Een aantal theologen waren gedoopte Joden, drie vierde van de rechtsgeleerden was Joodsch en meer dan een derde der philosofen was van het Joodsche ras. Overal zaten zy achter, alles wilden zy beheerschen. Aan de Berlijnsche universiteit werd toen in naam het socialisme gedoceerd, doch het was niet meer dan het weergeven van de inhoud van de boeken van Karl Marx. Pas door het Nationaal-Socialisme kwam hier in verandering en werd aan het „socialis me" nieuwen zin gegeven. De politiek was toen geen bedrog meer, maar diende uit sluitend ten bate van en voor het volk! Het Nationaal-Socialisme kreeg in 1933 met de benoeming van Adolf Hitler als Rijkskanselier de macht en daarmede had het geheele oude, van bedrog aan elkaar hangende politieke systeem afgedaan. In dien tijd werden Schülerstatte ingesteld, waar de menschen, die het volk leiding zouden moeten geven, hun opleiding kre gen, teneinde later hun volk zoo goed mo gelijk te kunnen dienen. In het kader dier „Schüle" wordt ook deze scholingscursus van het Arbeitsfront gegeven. Spreker ging vervolgens dieper in op de begrippen volk, land, staat, natie en poli tiek. Het volk is een groep menschen met felijke afstamming en levens (wereld-) eschouwing. Dit volk leeft in een land. het gebied waar het uit is voortgekomen of zich heeft gevestigd. Het vormt zoo samen de staat, de aan het gebied gebonden le vensordening van het volk (de „Organi- sations-Form"). De natie is tenslotte het tot staat geworden volk. en de politiek de staatskunst (kunst om een volk te leiden) In 1933 kwam de Nationaal-Socialistische wereldbeschouwing, die van het Duitsche volk een natie maakte, waar het voordien nooit meer dan een volk was geweest. Na deze voordracht werd eer. pauze ge houden, waarna de heer Müller Neihaus een overzicht gaf van de geschiedenis van het Duitsche Rijk van de eerste bewoners van het land, de Nordische volken. In groote lijnen schetste hij de politieke ont wikkeling van Duitschiand, dat door de eeuwen heen steeds weer invloeden van het buitenland moest ondergaan. Pas het Nationaal-Socialisme bevrijdde het van vreemde invloeden. „Wir wollen kein fremdes Vorbild haben, wir wollen ein Volksreich!" zegt Adolf Hitler in „Mein Kampf" en deze woorden worden in het huidige Nationaal-Socialistische Duitsche Rijk tot waarheid gemaakt! Hulpwerk beeldende kunst" opgericht. Door N.V.D. en Ned. Kultuurkamer De Nederlandsche Volksdienst cient de volkswelvaart op alle levensgebieden. Hij wendt zich niet slechts tot*enkele groepen én lagen der bevolking, maar omvat ra zun bescherming en verzorging alle krachten, die voor de volksgemeenschap van waarde zijn. Uit deze taak wordt de oprichting ver klaard van een nieuw hulpwerk, dat de aanmoediging van begaafde kunstscheppen den ten doel heeft. Terwijl het scheppen van kunst in den allerjongsten tijd verre gaand afhankelijk was van liberabstisch- kapitalistische overwegingen en daardoor aan vele productieve kunstenaars de weg naar succes en erkenning versperd bleef, was anderzijds een massaproductie van minderwaardige platen aan de orde van ben dag. nog geheel afgezien van de cultuur- bolsjewistisohe ontsporingen. Niet steeds heeft net volk de gezonde af weer tegen onvolkomenheden, zelfs niet eens tegen prulwerk en tegenwoordig ont moeten wij in verbijsterende mate die maak werken, die door een hoogconjunctuur in handelsgeest aan het volk als ware kunst wordt aangeprezen. In den huidigen tijd, waarin aan net leven nieuwe vorm wordt gegeven, welks grootheid pas aan latere geslachten duidelijk zal worden, worden er aan de scheppingskracht van den kunstenaar bijzondere eischen gesteld. Na een langen tijd van onduidelijke en verwarde verhoudingen op het gebied van het kunstscheppen, moet, in de plaats van uitwassen in aen vorm van veel verspreide, veramerikaanschte prulproducten, die kunst op den voorgrond geBracht worden, die beantwoordt aan het gezonde gevoel en de werkelijke behoefte van het volk. Hier in Nederland, waar aan de traditie van de zeer grooten aangeknoopt kan wor den, moeten ce sluimerende, overgeërfde krachten tot nieuwe ontplooiing gebracht worden en het in den volksbodem gewor telde, een nieuwen tijd van beschaving in leiden. dat zich ook eenmaal losmaakt van de idylle. Het doel van het „Hulpwerk beeldende kunst" dat door den Nederlandschen Volks dienst in samenwerking met de Nederland sche Cultuurkamer in het leven geroepen werd. is, om de taak van den ijverigen, be gaafden kunstenaar te verlichten en hem door het ten toon stellen en verkoopen van zijn werken te helpen, hem in zakelijk en materieel opzicht ae leiding te geven, die hij noodig heeft, om zich met zijn geheele kracht te zetten aan zijn scheppenden ar beid. Zijn dpel kan er nooit in bestaan. aan onbegaafden hopeloozen, levensaalmoezen uit te deelen, maar ter voleinding van de groote cultureele opgaven van den kunste naar de voorwaarden om te slagen te ver schaffen en, de middelen om zich aan zijn werk te kunnen wijden. Daar deze maat regel in laatste cosequentie weer aan hei feheele volk ten goede komt, behoort het ulpwerk tot de taak van den Nederland schen volksdienst als de organisatie voor volksche welvaart. Door middel van de Nederlandsche Kul tuurkamer wordt aan alle kunstscheppers de oproep gericht om met hun werken aan een groot-opgezette openingstenloonstel- ling van het hulpwerk oeeldende kunsten in het Rijksmuseum te Amsterdam in de maand Juli deel te neemn. De keuze der werken wordt enkel en alleen beoordeeld naar de vraag of de kunstwerken beantwoorden aan de ware behoeften van het volk. Evenals de inrich tingen en maatregelen van den Volksdienst dienstig zijn aan de versterking, het ge zond houden en de welvaart van het volk, moeten ook de kunstwerken in deze in stellingen met den volksaard nauw ver want zijn. Daarom heeft de N.S.V. reeds besloten voor de in te richten tehuizen een bedrag van 50.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van kunstwerken en de Nederlandsche Volksdienst zal in het kader van den uitbouw zijner inrichtingen ter verzorging van de bevolking eveneens aanzienlijk deelnemen aan het verstrek ken van opdrachten. Daarenboven echter, zal de Volksdienst by openbare inrichtingen, bij bedrijven en afzonderlijke personen propagandistisch optreden om eenerzyds de kunstenaars hulp te bieden en anderzijds aan het volk werkelijke waarden .te doen toekomen. Een nauwgezette controle der prijzen zal ver hinderen dat overvraging plaats heeft en een ongerechtvaardigde conjunctuur ont staat. De Volksdienst geeft aan den kunste naar echter de waarborg dat hij niet met de kosten der tentoonstelling belast wordt en de opbrengst der verkochte kunstwer ken onverkort uitbetaald krijgt. Hij be hoeft derhalve geen procenten voor de verkoopsbemiddeling te betalen. Nog nooger dan de materieele hulp is de idëele zijde van het „hulpwerk beeldende kunst" aan te slaan, omdat het immers aan den ijverigen kunstenaar, die waard is om voortgeholpen te worden de gelegenheid geeft, de erkenning van het volk direct te verwerven, want het hulpwerk zal als blij vende instelling van den Nederlandschen Volksdienst blijven bestaan en zichzelf voortdurend aanvullen door den toestroom van nieuwe werken en nieuwe talenten. Na de tentoonstelling in Amsterdam staan ver dere tentoonstellingen in de grootere Nederlandsche steden op het programma. Nederlandsche meisjes in Duitschiand aan den slag. Aan den kost moeten alle Nederlandsche meisjes, die in het Groot-Duitsche rijk door middel van de arbeidsbeurzen werk ge vonden hebben, in het begin wat wennen. Maar hoezeer vaak ook afwijkenld van het geen men hier te lande gewend was, zijn alle Nederlandsche meisjes het er toch eenparig over eens, dat de kost degelijk en solied is en ruimschoots toereikend. Vele meisjes hebben kunnen vaststellen, dat ze na korter of langer verblijf in Duitschiand aan ge- wicht toegenomen zijn. De medische vet- zorging is zeer nauwgezet. Aan fabrieken zijn mannelijke of vrouwelijke artsen ver bonden, die zorgvuldig over de gezondheid van het personeel waxen. De in Duitschiand tewerkgestelde Neder landsche meisjes zijn frissche en montere menschen, ni^t bleek en stompzinnig afge trokken. doch opgewekt en vroolijk. Met toewijding verrichten ze na een eenmaal verkregen vaardigheid hun werk. dat hun dierbaar geworden is. En dit niet alleen om dat het zoo goed betaald wordt. Arbeid heeft in het nieuwe Duitschiand een machtige postitie verworven ..Werken is geen schande", en „Arbeid adelt" zijn ge zegden. die in Duitschiand ten volle be waarheid worden. Honderden Nederlandsche meisjes, die gaarne een eigen broodwinning wilden ver werven en cie naar zelfstandigheid streef den, hebben door middel van de arbeids beurzen een prettige en dankbare taak ont- ■•angen, die ze met liefde vervullen. Moeder en kind veilig, dank zjj den Neder* landschea Volksdienst. Sluit u san ala lid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1