De Ruyter-tentoonstelling in het Rijksmuseum. STADSNIEUWS Van Geelkerken en prof. Goedewaagen voerden het woord. De figuur van „Bestevaer" in het licht van den hedendaagschen tijd. In de Wagenzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam, die op sobere, stijlvolle wijze versierd was. haddén zich gisteren vele autoriteiten verzameld ter gelegen heid van de officieele opening van de De Ruyter-tentoonstelling. Naast de Duitsche gasten, tot wie de gevolmachtigde van den. Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, Gauin- spektor Unger, en hooge vertegenwoordi gers van de weermacht behoorde, waren er van Nederlandsche zijde aanwezig: de leider van de N.S.B., Mussert, de secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, luitenant-generaal H. A, Seyffardt van het vrijwilligerslegioen Ne derland, de. commandant van den Arbeids dienst, generaal" arbeidsleider L. A. C. de Bock, de commissaris van de provincie Noora-Holland, mr, A. J. Backer, de bur gemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, de burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker, de secr.-gen. der N.S.B., ir. C. J. Huygen, de weth. van Am sterdam, dr. J. Smit en mr. F. P. Guépin, de hoofdcommissaris van politie, kolonel S. Tulp, en enkele rechtstreekscne afstam melingen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, behoorende tot de families De Ruyter de Wildt en De Ruyter van Ste- veninck. Nadat een gemengd koor onder leiding van den heer Stephan Jansen „Wilt heden nu treden" had gezongen, sprak de secre- iaris-generaai van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer prof. dr. T. Goedewaagen. Toespraak Goedewaagen. Juist in deze periode van wereldhistorisch gebeuren is het noodig het Nederlandsche volk, dat zich al te lang in een veilig hoekje als toeschouwer buiten de historische ont wikkeling heeft gehouden, aan zün gToot verleden te herinneren. Het te laten zien. dat zUn kultureele en politieke bloei in de 17e eeuw het niet als een rijpe vrucht in den schoot is geworpen; dat het altijd op nieuw strijd, bloed en offers heeft gekost: dat zijn „Gouden eeuw" niet alleen een tijd van materieelen welstand en kultureelen bloei was, maar een eeuw vervuld van het gekletter der wapenen en het gebulder van kanonnen. In dien tijd deed Nederland zich bewust gelden in de conflicten van de toen malige Germaansche wereld en streed als kampioen van het Germaansche vasteland voor de vrijheid der zee, die reeds destijds door Engeland bedreigd werd. Toen Nederland na 1700 van een zelf standige politieke rol op het wereldtooneel afstand gedaan had, kon het wèl zijn mate rieelen welstand bewaren, maar zijn kul tureele suprematie ging verloren. Willen wij ons volk weer opheffen tot de vroegere- hoogte, dan moeten wij het weer vervullen van dien soldatesken geest, dien het in het verleden heeft bezeten en waar van thans zoo gaarne beweerd wordt, dat fcij in strijd zou zijn met ons volkskarakter. Geen figuur in onze geschiedenis is beter geschikt ons van het tegendeel te overtui- 5en dan de heroische figuur van De Ruyter. uist in hem zien wij kie eigenschappen, die ons volk eigen zijn op harmonische wijze vereenigd met een strijdbaren geest, die hem gemaakt heeft tot dien excelteerenden vlootvoogd en strateeg, waarvan Colbert, de minister van den Zonnekoning getuigde, dat het de -beste soldaat was, die ooit ter zee had gevochten. Voor een speciale herdenking van De Ruyter bestond echter nog een bijzondere aanleildang. Het is juist vandaag 275 jaar geleden, dat de Nederlandsche vloot onder commando van De Ruyter voor de Engel- sche kust verscheen, de Theems-monding blokkeerde en in de volgende dagen de unieke prestatie volbracht om Engeland in eigen land aan te vallen, troepen aan lanld te zetten en de hoofdmacht van de Engel sche vloot, die zich voor alle vijandige actie veilig waande, aan te vallen en voor een groot deel te vernietigen. _Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dat het als zijn taak beschouwt het Nederlandsche volk voor te lichten, niet e keen over den tegen woord igen tijd, maar ook over zijn eigen- verleden, heeft den ge denkdag van dit roemrijke wapenfeit niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Op deze tentoonstelling, die aan den per soon van den grooten admiraal gewijd is. is de bijzondere aandacht op den tocht naar Chatham gevallen, terwijl daarnaast de per soon van De Ruyter en de rol, die hij in dezen tijd heeft gespeeld, naar voren komen. Spr. weiode daarna uit over de voorberei ding van deze tentoonstelling en gaf daarna -het woord aan den heer Van Geelkerken. Vervolgens sprak de plaatsvervanger van den leider der N.S.B. de heer C. van Geelkerken, de herdenkingsrede uit. De heer Van Geelkerken zeide met schromen eerbied den man te herdenken, d:e in zün grafschrift „De schrik des grooten Oceaans" genoemd wordt. De Ruy ter. „ootmoedig en" dankbaar jegens God, .alleen van het vaderland zün lastbrieven ontvangende" werd in zijn leven geken merkt door een diep Godsvertrouwen. Hij was in het geheel geen vechtjas van na ture, maar hü werd geleid door zijn plicht, die hy boven alles stelde. Strijdende tegen Koninkryken verzamelde deze man zün kracht in zün geöed. Hü was een Christen, strijder, soldaat en admiraal, zooals onze geschiedenis er geen tweede opgeleverd heeft. Zün kracht was: „De arm daer God door stree" en de achtergrond van zijn leven was onze geschiedenis. Hü werd ge boren tijdens het 12-jarig bestand. De generatie vóór hem echter had geleefd in vuur, rook en bloed. Die generatie wilde behouden, wat zij veroverd had. Uitvoerig ging de heer Van Geelkerken de levensgeschiedenis na van De Ruyter, die op 24 Maart 1607 te Vlissingen geboren werd als -zoon van een bierdrager Adriaan Michielsen en Aaltje Jans. Hij herinnerde aan de jeugd van den Vlissinaschen straat jongen, aan zijn durf en aan ziin heimwee naar de zee. Hij vertelde, hoe De Ruyter od 11-jarigen leeftüd bootsiongen werd, hoe hü als 15-jarigen met Prins Maurits naar Kleef trok als busschieter en vóór Bergen op Zoom vocht en hoe hii als 16- jarige op een oorlogsschip dienst nam en door 7f>eroovers werd overvallen. Uitvoerig schetste hü ook ziin loopbaan als koopvaardijschipper en walvischvaar- der, tervyl hü tevens bleef stilstaan bü den strijd met de Duinkerker kapers. Op 45-jarigen leeftüd. toen De Ruvter een gezeten burger was, die er over dacht rust te nemen, begon voor hem het roem volle tiidnerk. In 1652 ontstond na het vlagincideni te Folkestone de eerste Engelsche oorlog. De Ruyter werd in dat jaar benoemd tot •vice-commandeur van Zeeland in de vloot van Witte de Wit. In 1653 trad hü defini tief in dienst van 's Lands vloot. Een jaar later w*c hit vice-admiraal en toen de tweede Engelsche oorlog begon, was De Ruyter luitenant-admiraal opperbevelheb ber. Hij was de man, die de krijgskunde ter zee invoerde. Hii bracht ziin vloot tot den linie-aanval en behaalde daardoor W.n Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem (Afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F, c. Derks. Haarlem Chef van Dienst en Stad S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J C van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B Korsten. Den Haag Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving- 3. J. S. van Baarsel, IJmuidea. steeds overwinningen op tegenstanders, die in aantal sterker waren, maar die door het individueele optreden der schepen in de minderheid bleven. Door deze wyze van strijden bracht hü de vloot tot groote kracht en de «verwinningen, die hij be haalde door zijn geniale leiding, waren schitterend'en hebben dit tijdperk tot het mpest roemvolle in onze geschiedenis ge maakt. Zijn grootste wapenfeit echter is geweest de tocht naar Chatham, toen hij de Engelschen in hun eigen gebied opzocht en tsrafte. De Ruyter voer met zijn vloot de Thames op en deed de Engelsche vloot in vlammen opgaan. In den derden En gelschen oorlog heeft De Ruyter gezege vierd in de slagen bij Solebay, op Scnoone- veld en bij Kijkduin. Ten slotte wees de heer Van Geelkerken op het bijzondere plichtsgevoel van De Ruyter, die op 69-jarigen leeftijd op ver zoek van de Staten met een te zwakke vloot de Franschen opzocht, na de heeren Staten gewezen te hebben op het groote gevhar, De Ruyter zeide zijn leven veil te hebben, maar hij verwonderde er zich over, dat de heeren Staten zoo lichtvaar dig de vlag veil hadden. Bij de Etna leverde hij slag en werd doodelijk gewónd. De „Eendracht" bracht met veel moeite het stoffelijk overschot terug naar Am sterdam, waar het in de Nieuwe Kerk werd bijgezet. Met woorden van hulde en hoogachting aan de nagedachtenis van den grooten zeeheld, die vóór alles „Bestevaer" De Ruyter bleef, besloot de heer Van Geel kerken zijn rede. Nadat het gemengd koor onder leiding van den heer Stephan Jansen een cantate had uitgevoerd, bezichtigden de genoo- digden de interessante tentoonstelling. Het kwartier van den arbeid. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: Met ingang van Zaterdag 20 Juni, zal „He* kwartier van den arbeid" worden uitgezonden van 18.15 tot 18.30 uur en wel over Hilversum (301.5 m.). De beëediging van 3000 functionarissen der N.S.B. Hedenavond radio-uitzending. 's GRAVENHAGE 19 Juli. De persdienst van de X. S. B. meldt: Hedenavond brengt Hilversum 2. tusschen 18.50 en 19.10 uur een reportage van de beëedlgings- plechtigheid te Utrecht. Deze uitzending wordt muzikaal omlijst met marschmuzlek door de W.A.-kapel van den heer ban Amsterdam, onder leiding van kompaan C. A. Schoemaker. De Koerier vertelt. S.S. P.K. Van het Oostfront. Een lichte nevel hangt nog over gebouwen, hangars en startbanen van het vliegveld te K. Hij onttrekt de lichte en zware gevechtsmachines, waarnemers en transporteurs aan het gezicht. Ongeduldig brommen in de verte reeds motoren. He: t "htcn is op het sein, dat het vliegveld „vrij i ven" wordt. Lang duurt dit gelukkig niet. Eenige oogen- bllkken nadat wij onze JU 52 ontdekt en het ons zoo gemakkelijk mogelijk in het inwendige van deze stoere transportmachine gemaakt heb ben, draaien de' drie motoren met donderend ge weld op volgas en starten we. koers naar het Oosten. Beter hadden we het ditmaal niet kunnen tref fen. „Er staat een vliegtuig startklaar te Riga, haast u dus als u daar aankomt" zeide ons de officier van dienst. Nu, eenmaal in Riga, weten we uit ervaring, dat aansluiting op het front nooit lang op zich laat wachten. Gerustgesteld geven wij ons dan ook over aan het altijd weer boeiende beeld van het langzaam onder ons ver schuivende landschap. Een koerier heeft eigenlijk altijd haast, kan zich, eenmaal op reis, geen rust gunnen, rekent voortdurende hoe en waarmede hij het vlugst zijn doel kan bereiken. Ziet meestal slechts flitsen van landschappen, steden'en dorpen waardoor hij reist of waarover hij vliegt. Deze weinige uren echter, in vogelvlucht door gebracht, geven ontspanning en verademing. Zijn taak als koerier is een verantwoordelijke, een zeer verantwoordelijke zelfs. Wachten niet, daar ergens aan het front, de strijdende kameraden op berichten? Duizenden kilometers van huis, verlangend naar brieven uit het vaderland. Costbare regels van vrouwen, geliefden, kinderen. Nieuws uit een andere wereld, fel afstekend bij het sovjetland met zijn eindelooze steppen, moe rassen. slechte wegen en overal een onbeschrij felijke armoede en ellende. Ll'.auen hebben wij reeds achter ons gelaten en Riga komt in zicht. Hel lichten gebouwen en huizen op in de zon. Deze mooie stad aan de Oostzee is gelukkig zoo goed als gespaard ge bleven van het oorlogsgeweld. Alleen aan de oevers van de Duna bemerkt men eenige ver woestingen. Stille getuigen van een terugtocht der sovjets. Wij verwisselen hier van machine. Een korte begroeting met de bemanning, dan volgas en Riga verdwijnt langzaam, een droombeeld gelijk, het interieur van deze JU 52 is eenigszlns anders. De automatische wapens, schietktare machinegewe ren en parachutes getuigen var. de grimmigheid en ernst, welke een vlucht in de frontlinie mee brengt. Hoe verder wij vliegen, des te meer de kans zal stijgen, dat een Rata overigens reeds zeldzame verschijningen geworden zich uit groote hoogte als een roofvogel op onze machine zal willen storten. Hij kan echter op een warme ontvangst rekenen. Uitgestrekte bosschen bedekken nu het groot ste deel van het landschap beneden ons. In de verte spiegelt het Pelpusmeer, zelfs nu nog midden Mei over groote oppervlakten met ijs bedekt. Hard waren hier de gevechten in den zomer van 1941 met de .bolsjewisten. Evenals bij Luga, waar we spoedig zullen landen. Deze stra tegisch zeer belangrijke stad hadden de sovjets met alle mogelijke middelen versterkt. Diepe tankvallen overal, tankversperringen, uitgestrek te mijnenvelden, bunkers. Niets heeft echter mo gen baten. Thans hêrinert hier en daar een ver brande of platgeschoten pantSer, een graf langs den weg, aan den verbitterden zwaren strijd, die hier gevoerd werd en waar o.a. een S.S,-Polizei Division zich onsterfelijken roem verworven heeft. Een flinke schok, een hobbelig ultloopen van do machine brengt ons tot de werkelijkheid terug en herinnert er aan, dat wij in Sovjet Rusland geland zijn. Er wachten ons nog vele, vele kilo meters over wegen, die dezen naam nauwelijks verdienen. Maar wij,hebben reeds de voldoening, dat vlugger dan verwacht, het einddoel bereikt zal zijn en straks menig gezicht van een Neder- landsch vrijwilliger, daar, vóór aan het front, blij zal opklaren bij het lezen van deze kostbare regels van thuis, van nieuws uit Holland, dat lk In den meer dan 50 kilo zwaren koerier-zak op mijn rug moet torsen. Berichtgever u. d. troep. Gerard van Daalen. Vrijwilligerslegioen Nederland. MEMAND WORDT VERGETEN. Dag-in, dag-uit wordt gewerkt om de 2200 kistjes, bestemd voor onze strijders aan het Oostfront, gereed te maken voor de verzending. Groote stapels rookartike len, waaronder sigaren, sigaretten, tabak. sigarettenpapier en tabakspijpen, verder postpapier, couverts en potlooden. tuben tandpasta, complete zaklantaarns, boeken. tijdschriften, shampoo, brillantine en ge* zichtscrème, staan gereed oordeelkundig verpakt te worden. Niemand wprdt vergeten, want aller, zijn gelijk en allen hebben even veel recht op onze dankbaarheid en zorg. Het thuisfront werkt en zorgt voor de mannen die het bolsjewistische monster bedwongen en zullen vernietigen. Tot dit thuisfront be hoort ook gij, landgenoot. Vandaar ons verzoek: stort een flink bedrag op giro rekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Verduisteren van 22.06 tot 5.17 u. 21 JUNI zon op 5.17, onder 22.06 uur. maan op 13.08, onder 1.34 uur. 22 JUNI zon op 5.17. onder 22.06 uur. maan op 14.21, onder 1.59 uur. Verhoogiiig der loonbelasting, In het Verordeningenblad van heden is een besluit opgenomen, waarin o.m. is be paald. dat de loonbelasting met ingang van 1 Juli wordt verhoogd. Voor het meerendeel van de belasting plichtigen (ongeveer 75 pet.) heeft de wij ziging van het tarief slechts een betrek kelijk geringe verhooging van de loonbe lasting tot gevolg. De verhooging bedraagt b.v.: 1. bij een weekloon van ƒ25. voor een ongehuwde 0.15 p.w. voor een gehuwde zonder kinderen 0.09 p.w voor een gehuwde met 1 kind 0.05 p.w 2. bij een weekloon van 35. voor een ongehuwde 0.30 p.w. voor een gehuwde zonder kinderen ƒ0.20 p.w voor een gehuwde met 1 kind 0.16 p.w. voor een gehuwde met 2 kin deren 0.12 p.w. voor een gehuwde met 3 kin deren 0^)8 p.w voor een gehuwde met 4 kin deren 0.03 p. w 3. bij een weekloon van 40. voor een ongehuwde 0.40 p.w. voor een gehuwde zonder kinderen 0.27 p.w. voor een gehuwde met 1 kind 0.21 p.w. voor een gehuwde met 2 kin deren -. 0.17 p.w. voor een gehuwde met 3 kin deren ƒ0.12 p.w voor een gehuwde met 4 kin deren 0.06 p.w. De bijzondere tarieven voor losse arbei ders (negende uitvoeringsbeschikking loon belasting 1940) en voor artisten, musici enz. (gevende uitvoeringsbeschikking loonbe lasting 1940) blijven ongewijzigd. Aan de werkgevers zullen binnenkort door den belastingdienst nieuwe tabellen, met handleiding worden verstrekt. De ver hoogde belasting volgens deze nieuwe ta bellen moet worden geheven van loonen over tijdvakken, welke na 30 Juni 1942 eindigen. Zoo zal voor weekloonen, welke op Zaterdag worden uitbetaald de ver hoogde belasting voor de eerste maal moe ten worden ingehouden op de loonen, welke op 4 Juli worden uitbetaald. Het zal vermoedelijk niet mogelijk zijn aan alle werkgevers tijdig de nieuwe ta bellen toe te zenden. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat de werkgevers er bij de inhouding van behooren uit te gaan, dat de volgens de tot nu toe geldende ta bellen verschuldigde belasting met 10 pet. wordt verhoogd. Gedeelten van een cent worden naar beneden afgerond. Uiteraard heeft de verhooging van het tarief van de loonbelasting tot gevolg, dat ook het tarief voor de inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1942 zal worden verhoogd. Over eenigen tijd zal dan ook een verordening verschijnen, waarin het nieuwe tariefvan de inkomstenbelasting zal zijn opgenomen. In het thans verschenen besluit is tevens in een bepaald geval de wijze van heffing van de loonbelasting vereenvoudigd. Voor de werkgevers, die in den regel over het gewone loontijdvak slechts een geschat be drag uitbetalen en eerst na verloop van verschillende loontijdvakken, welke ge zamenlijk een tijdvak van drie maanden niet te boven gaan, het loon nauwkeurig afrekenen, is de mogelijkheid geopend de loonbelasting eerst bij de afrekening in te houden. PREDIKBEURTEN ZONDAG 21 JUNI HAARLEM. N. H. Kerk. Groote Kerk. S: Ds. P. W. Foeken. 10: Ds. P. A. A. Kflü- saner, van Bodegraven (voor Dr. E. Em- nven). Nieuwe Kerk. 10.30: Ds. I. P. v. d. Waal. Oosterkerk. 10: Dis. G. J. Waa/rdem- buu'g. Noorderkerk. 10.30: Ds. J. F. Bee- rens, vta>n Utrecht. B-akenesserkerk, 9.4 5: Mensiink, van A'dam. Klnd>erkerk. Stads Evnng. 10: J. F. Sn.oeks. 5: A. Zijp, A'di&m. Vrije Evang. Gem. 10 en 5: Ds. D. J. D. dm Fo«s*5. 10: Kin der kerk. Waalsche Kerk. 7.30: De. A. R. d:e Jong (Hall. cliianst). Deutsclic Evftoig. Gom. Go't'terdiems't um 10.30 Uhr Feilen- des H. Abemdmahles. Pfar_ rei- Kling. Christian Science Society. 10 in "de Ned. taal; 11.1-5: in de Eng. taal. Evang. liutli. Gcm. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds. J. G. Frerichs. Vrljz. Herv. 10.30: Dr. A. van Iterson, Oegst geest. Rem. Ger. Gpm. 10.3 0: Dr. W. R. M. Noordihoft. Ger. Kerk. Kloppersimgelkerk. 10: Ds. Js. v. d. Linden. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zondag 34. Oude Gracht 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. TV. Siertsema. Zond. 34. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. W. Siert»e_ ma. 5: Ds. Js. v. d. Lindesi. Zond. 35. Ger. Kerk in H. V. 10 en 5: Ds. G. W. van Deth 10: Kiinderdienst Bnpti«ten-Gein. 10 en 5: Ds. L. de Waan. S: Jeugddienst. Herst. Apost. Zendingsgem. Schouwburg-str. 10 en 5: Gods dienst oefening. Herst. Apost. Zendiiigsgem. Jacobijneetraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Evans-. Samenkomsten, Zuiderstr 10: J. Kits. Evangelist te Zeist. 5: H. Avondmaal vrij voor alle geloovigen. Opwekkingssa- menkonisten, Zuiderstr. Donderdag S: J. A. Bruyn. Wassenaar. Gel. Gem. „Het Leger des Heils". 10: Inzegening van nieuwe le den. 7.30: Verlossingssamenkomst Leider en Mevr. Labuis. Pinkstergemeente. 10 en C: Openbare Samenkomst. HAARLEM-NOORD. X. H. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Dr. M. van der Voet. 5: Ds. H. J. Dro3t en Ds. E. Hagen, hulppred. Immanuë'.kerk. 10: Dr. K. J. Brouwer. Zen- dingsdir. Oegstgee-=t. Kon. Bm.maschool. 10: K. A. Oskam. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. •T. I.lntema. te Haarlem. Gel. Gem.schap „Leger des Heils". J0: HeUigingsdienst. 7.30 Openbare Heiïsbijeenkomst. Leidsters: M. Frese en C. Eschauzier. Ger. Kerk. Noord- Sehoterkerk. 10: Ds. A. M. Boeysnga. 5: Ds. L. Hoorweg. Zondag 35. Chr. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Henst/ra. HEEMSTEDE. X. If. Kerk Kerk. 10: Ds. C. L. Tuinstra. te Alkmaar. Kapel XJemv Vredenhof. 10.30: Ds. Briët. H. Avondmaal. Xod. Prot. Bond. 10.30: Ds. Joh. M. Erke- lens. Catecheet bij de Afd-eelingen. (Met medewerking van het Dameskoor). Ger. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. de Ruiter, van O. en N. Bildtzijl. 5: Ds. A. Dondorp. Cn.mplaam. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. A. de Ruiter. AERDEXHOUT. Rel. Kring. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Haarlem. X. H. Wijkgebouw. 10.30: Ds. D. Tromp. BLO EMEND AAL. X. H. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. H. Avondmaal. Xed. Prot. Bond. 10,30: Mej. Da, M. B. d-e Lugt, Dg. Aer- d<eivhomit., Ger. Kerk, 10: Ds Joh. C. Brus- saard. Radlo-uitzendlng op goilfl. 245.9 M. 5: Orwid. D. van Swigohem. Gebouw Vijver- weg IK. 10.15: Klnderdienst oh-. A. Voerman O VERVEEN. X. If. Kerk. 10: Ds. Ch. do Bcus. Ger. Kerk. (gebouw Ir-ene. ElSwouts- laan) Cand. D. van Swlgchem. 5: (Herv. Kerk. Ramplaam) Ds. Joh. C- Brussaard. HAARLEMMERMEER. X. H. Kerk. Hoofddorp. lo en 3: Ds. J. C. Salverdta. Aalsmeerderweg 10: W. T. J. Koudstaal. Ren n ebrook" r weg 3: W T. J. Komdstaal. Vijfhuizen 10: A. C. Brörans. Lijnden: 10: P. v. d. Berg. Badhoevedorp 10: Ds. F. S. Klloosterm-an v. Pijnacker. Xed. Prot. Bond. 10' D.s. P. TT. Kaptejjn Jr.. Sehagen. HATiPWEG. X. H. Kerk. 10: Ds. E. Em- men, van Haarlem. Ger. Kerk. 10: Ds. E. A, Groene vegen. 4: Dezelfde. HILLBGOM. X. H. Kerk. 10 en 5: Ds. Chr. Eerhard. Voorber. H. Av. Ger. Kerk 10 cn 5: Ds. A. K. Krabbe. CJir. Geref. Kerk. 10 en 5: Leesdienat. Herst. Apost. Zendlngsgen». 10: Godsdienstoefening BEXXF.BROEK. X. H. Kerk 10: Ds. J. G. Iyfkkerkerker. LISSE. X. H. Kerk. 10 en 5: Ds J. Th. van Veenen. Geref. Kerk. 10: Dr. Th. Ruys Jr. 4: Cand. J. Rijrveveld. hulppred. te Sas- senheim Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A Ponsteln. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. A Verhage. Oud-Geref. Gong 9.30 en 3: Lees- dienst. SPAARX70AM. X. H. Kerk. 10: Ds. A Snethlage. Evangelisatie. 10: If. Wagter van Beverwijk. ZAXDYOORT. X. H. Kerk. 10: C. A. F. va.n Stlpriaan Lulscius, Hulpprediker. Ger. Kerk In H.V. 10: Cand. P. Verdam. Luxor: „De Tijger van Eschnapoer Liefhebbers (en liefhebsters!) van Oos- tersche mystiek en romantiek kunnen ple zier beleven aan „De Indische Graftem pel", waarvan het eerste deel („De tijger van Eschnapoer") thans in het Luxor Theater draait. De film bevat al de geheim zinnige elementen, waarvan de Oostersche wereld sinds onheugelijke tijden het mono polie bezit. Het.scenario werd vervaardigd naar een roman van Thea von Harbou, die reeds vele fantastische verhalen op haar naam heeft'staan en die met „De Indische Graftempel" haar reputatie volkomen trouw is gebleven. Ongetwijfeld zullen zij, die van dit genre houden, scène voor scène „verslinden" en de belevenissen van den Maharadja, de Maharani en de Europee- sche minnaar van de laatste met stijgen de spanning volgen. De Indische sfeer in de film -zooals het feest in het paleis met de schilderachtige danseressen, het jachttafereel en de tempeldiensten zijn verrassend weergegeven, zoodat de toe schouwer zich volkomen in deze wereld opgenomen waant.La Jana, de eenige jaren geleden overleden Berlynsche actrice, en Frits van Dongen geven als de Maharani en de Maharadja hun taak was niet gemakkelijk! goede typeeringen te zien. Gustav Diessl vervult de romantische r9l van den Europeaan Sascha Dideroff, die de Maharani schaakt en met haar naar Parits wachte... H. VOSKUIL Frans Hals: „Het Model"» Camilla Horn is het laatste model va* een schilder uit Boedapest, die tevens een uitstekend zanger blijkt te zijn. Zijn be langstelling voor de schilderkunst is aan vankelijk grooter dan voor den zang en nieuwe inspiratie meent hij te vinden, als Camilla Horn zijn model is. Een sterke ge negenheid ontstaat, welke echter kort daarop wreed verstoord wordt, als de schilder gasten krijgt die een fuif aanrich ten. Een verwijdering is het gevolg en de schilder volgt zijn nieuwe roeping. Hij wordt een beroemd zanger, boekt in alle streken vele successen. Zijn model, dat in middels getrouwd is, kan hij echter niet vergeten en dat blijkt, als hij zijn vader land bezoekt. De film „Het Model" trekt de aandacht door den prachtigen zang van den be roemden. bariton Alexander Sved, wiens stem verscheidene malen te hooren is en door het goede spel, o.a. van Camilla Horn. A. OVERMEER Rembrandt„Illusie". Aan het eind van deze film staat fceen jonge vrouw voor een probleem: moet zij haar roeping volgen als tooneelspeelster of de stem van haar hart, terwyl zij weet, dat de man, die haar liefheeft, haar niet wil deelen met het tooneel. De oplossing is niet gemakkelijk, want de actrice heeft met vuur gespeeld om haar geliefde te genezen van zijn cynische opvattingen over het huwelijk en dit spel is tenslotte bittere ernst geworden. Maar tenslotte krijgt haar verlangen naar het tooneel de overhand en zoo eindigt het verhaal op een wijze, die ook den toe schouwer niet geheel bevredigt. Brigitte Horney en Johan Heesters spe len de hoofdrollen en beiden hebben naast goede momenten ook oogenblikken, dat hun spel niet overtuigend genoeg is. Dit geldt in het bizonder voor Johan Hees ters, die men gewoonlijk in rollen van een geheel ander genre ziet. In een aardig voorfilmpje aanschouwt men, wat er in Zwitserland voor de licha melijke opvoeding van kleine kinderen ge daan wordt. Verder zijn er de gebruikelijke journaals met binnen- en buitenlandsche actualiteiten. SJ. KUIPER. Palace: „O, die mannen!" Paul Hörbiger, de liefhebbende echtgenoot, die alleen door zijn carrière een beetje be dorven is, Joh. Riemann, de groote zanger, wien de eer te beurt valt als pseudo-echt- genoot te moeten optreden, en tenslotte* Georg Alexander, de machtige directeur- generaal, die carrières maakt en breekt, dat is het span, dat U deze week een onverge- telijken avond zal bezorgen. Inderdaad: gis teravond brulde de zaal af en toe, er is geen ander woord voor. Natuurlijk hebben de vrouwelijke film--* sterren, -die in dit verhaal schitteren, ook een groot deel aan dat succes. Grethe Wei- ser, Susi Nicoletti en Jane Tilden zorgen er beurtelings voor, dat haar mannen, resp. be wonderaars woest en mak worden, zooals dat vrouwen betaamt. Voor het overige wordt een voorname rol gespeeld door een puntbaardje, maar wie dat wel en wie dat niet draagt, dat moet de lezer zelf maar eens gaan zien. Het is de groote waarde van een pretentie- looze amusementsfilm, dat ze als geen andere in staat is. den toeschouwer een oogenblik heel de sleut van het dagelijksch leven te vergeten; dit is een film, die speelt achter onverduisterde ramen en temidden van gemakkelijke reizen, aangename nachte lijke tochtjes op zee. op het witte doek ge bracht door jonge harten met onverwoest- baren humor. VAN DER LAAG. Moviac: Ufa sprookjes Het is een goede gedachte van de Ufa geweest om uit verschillende oude en toch nog zoo bekende films een nieuwe film samen te stellen onder den titel „Ufa- sprookjes". We hooren dan weer eens de schlagers van Lilian Harvey, Hans Alb^rs, Willy Fritsch en anderen. De film „Naar den berg van IJzer" toont ons een machtig beeld van de ijzerindustrie in de Oostmark. Tevens kan men in deze filmgenieten van het heerlijk natuur schoon in deze prachtige streek. Het Tobis-Hoilandsch nieuws laat aller eerst het vertrek zien van de Nederland sche S.S. onder commando van Voorman Feldmeyer naar het Oostfront. Zeer geslaagd zijn ook de opnamen in een kamp van den Nederlanaschen Ar beidsdienst voor meisjes. De sportbeoefe ning zorgt hier voor een gezonde ziel in een gezond lichaam. In het Üfa-nieuws zien we het vertrek vah den Führer naar Finland ter eere van den verjaardag van Mannerheim. Voorts is een belangrijk deel van dit journaal ge wijd aan de massale vernietigingsslag rond Charkof. ANTH. STEEN RADIO-CAUSERIE OVER OUDE ORNAMENTEN. Hedenavond van 8.15 tot 8.30 zal onze medewerker voor beeldende kunst, de heer Jan D. Voskuil, voor den zender Hilver sum I een causerie houden over oude orna menten- dit naar aanleiding van een cur sus, onlangs voor ambachtskunstenaars op het kasteel -„De Cannenburgh" gehouden. LEVENSVERZEKERING MIJ. „HAARLEM". Aan het Jaarverslag over 1941 van de levensverz. mij. „Haarlem" ls ontleend, dat de verjekerlngsstand op 31 December 1941 f 13.063.160.90 bedroeg. De totale waarde van het effectenbezit bedroeg aan het einde van het boekjaar f 716.298.54 tegen f 468.270.92 op l Januari 1941. Als koerswinst werd een bedrag van f 39.166.SS ten gunste van de winst- en verliesrekening geboekt. D» premiereserve eigen risico be droeg f 2.9 32.772. Van het saldo der winst* en verliesrekening ad f 65.880 ging f 35.55: naar de extra-reserve, welke daardoor steeg tot f 92 497 en f 30.328 naar de reserve voor periodieke uitkeeringen, welke daar door steeg tot t 69.000. De nieuwe aardappelbon32A. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat gedurende het tydvak van 21 t./m. 27 Juni a.s. elk der met „Aardappe len 32a" gemefkte bonnen recht geven op het kooperi van V2 kg aardappelen- Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat op Zaterdag 20 Juni geen aard appelen op deze bonnen mogen worden af geleverd. De met „Aardappelen 32 B" gemerkte bonnen zullen niet worden aangewezen ter 'erkrijging van aardappelen en kunnen der halve vernietigd worden. Voorts geeft met ingang van 21 Juni a.s. de met „een rantsoen aardappelen" ge merkte bon recht op het koopen van 1 kg aardappelen. KOOL PLANTEN Bij het planten van kool speelt de langste das ïn belangrijke rol, daar omstreeks dien datum e meeste kool uitgeplant moet zijn. Hoewel het beter is om het wat vroeger te doen, zal het op den groei van weinig Invloed zijn als we enkele dagen later zijn. Trouwens, de weersgesteldheid laat ook nog wel eens -te- wenschen over, waar door het planten uitgesteld moet worden. in ieder geval koopen we thans zoo spoedig mogelijk de gewenschte koolplanten, maar aan sluitkool (roode. savoye cn_wltte kool) of bloem kool wagen we ons liever niet als we er een droog zanderig stukje grond op na houden. In het algemeen vraagt kool een zwaren, wa- terhoudenden bodem, en dan is het de bloem kool die de meeste eischen stelt, gevolgd door de sluitkool, terwijl spruitkool en boerenkool zich ook in minder voedzamën grond kunnen ontwikkelen. Van de sluitkool planten we thans later roode. savoye en witte kool uit »p een afstand van 60 cm. Tot fle savoyekool behoort ook de groene Kappertjeskool, die door velen nog meer ge waardeerd wordt dan de savoyekool zelf. De late witte kool is speciaal geschikt voor het ma ken van zuurkool, en daar we van den winter gaarne wat in het vat willen hebben zullen we er zeker-ook wat van deze witte kool bij riemen. Spruitkool wordt ook thans uitgeplant op 60 cm. afstand, eventueel tusschen vroege aard appelen, die nog op het veld staan. Daar de spruiten zich pas vormen als er zich eerst flinke planten ontwikkeld hebben zetten we de spruit kool vooral niet te laat uit. Met boerenkool kunnen we nog wachten: deze kan uitstekend voor nateelt dienst doen als tuinboonen .ersvten en vroege aardappelen op geruimd zijn. Uiterlijk begin Augustus zal ech ter uitgeplant moeten worden, wil de kool voor den winter voldoende uitgegroeid zijn. Koolrapen kunnen we ook bij de koolsoorten rekenen, en deze worden thans ook uitgeplant tot half Juli op een onderlingen afstand vaji 40 cm. Hierbij korten we de bladeren flink in, wat bij de andere koolsoorten niet noodig is. Op tijd geplant zullen de koolrapen vanaf half October oogstbaar zijn. A. C. MULLER-IDZERDA. PERSONALIA. Aan de Rijks-Universiteit te Groningen slaagde voor het propaedeutisch examen in de theologie, de neer P. J. de Ridder te MADAME SANS GêNE. In „Madame Sans Gêne" dat Woensdag avond a.s. in den Stadsschouwburg wordt opgevoerd treden op de dames Magda Jans- sens, Lize van der Poll-Hamakers. José- phine van Gasteren, Hélène Berthé, Nei Snel. Jenny van Maerlant. Elise Hoomans, Aline Markus, May Vollenga, Ellen de Thouars en de heeren Frits van Dijk, Louis van Gasteren, Johan Elsensohn, Henri Eerens, Anton Roemer. John Gobau, Lud- zer Eringa, ^'"illem de Vries, Cor Dommels- huizen, Guós Hermus, Fons Rademakers. Bab Wijsman. Herman Frentzen, Floor Middag. Dicjt Ricgen e.a. De regie wordt gevoerd door Louis van- Gasteren. DE DISTRI BUTI EBON NE! Artikel Aardnpp. Bon 3-2 A Beschuit 32 Bloem (geb. brood) 317 l/m. 320 Boter 31 Boter Imarg.) 31 Brandstoff. 01 t/m. 05 BV BrandLstoff. 01, 02 KF Knort Hocvcolli. t Aard. 1/2 kg. 27 Beech 100 gr. f" Algam. 100 gr. 11 Jj Boier 125 gr. 24 Vet 125 gr. 24 Brand. 1 eenh. 31 32A 32B 31.- 33 3S, 39 38. 39 R2 331. 321 Brood Brood Chocolade Cigarillos Cigaretton Cigarette» "Gort Jam Kaoa-s 322 t/m. 32 6 Koffiesurr 328 Madzena verm.) 332 More. (bot.) 31 Melk 31 t/m. 34A Melk 31 t/m. 34B Petroleum 01 Peulvr. 330 333 334 Rijst 4-25, 4-26 Scheerzeep U Sigaren 38. 39 Sigaren R 2 Suikcrw. 32, 33, 34 Suiker 327 Tabak 3S. 39 Toiletzeep K Vermicelli (mai- zena) 332 Vet (bot.) 31 Vleesoh 32A Yleesch 32B Zeep G, H. I, J. K Zeep 211, 228. 2 72 Zeep 293, 300 Kookkrt. Brood Brood Versn. Tabak Tabak Clgairet. Algem. Al gem. Algem. Algem. Algem. Vet Melk 3 Melk 1 Petr Algem. Reserve Textiel Tabak Taiba.k Versn. Algem. Taibak Toiilet-z. 27 27 Jj 1 eenh. 30 April 400 gr. 27 50 gr. 27 J) 100 gr 10 st, 20 st. 4 0 et. 27 J; 2-5 0 gr. 11 Jc .500 gr. 11 jr 100 gr. 11 Jc 2-50 gr. 11 Jt 100 gr. 11 Js 125 gr. 24 Jt 1/-2 lit. 1,1 Ja 3/4 lit. 11 Js 2 lit. 22 As 250 gr. 11 J, 250 gr. 11 Jt (111.) 50 gr, 31 As 5 ®t, 27 Js 10 st. 27 Ji 100 gr. 11 Jl 1 kg. 11 Js 25 gr. 2*7 Js 75 gr 3'0 J-,1 A/lgem. 250 gr. 11 Ju' Vet 100 gr. 24 Ja Vleeech 100 gr. 27 Js Vleesch» 25 gr. 27 Ju Zeep 90a4 50 gr. 30 Js Alg. 90 a 4 50 gr. 30 Ja Alg. 90 a 450 ga*. 30 Ju Sportmenu voor Zondag. In Den Haag kan de beslissing vallen, in zake het kampleonschap van Nederland voetbal len, doch mogelijk ls het, dat extra-wedstrijden moeten worden gespeeld. ADO-AGOVV w'ordl gespeeld en de winnende ploeg is kampioen. Eindigt de strijd in een gelijk spel, dan zijn be slissingswedstrijden tusschen Eindhoven, AGOVV ADO noodig. - Met de samenstelling van het cricketpro gramma eerste klasse is het vreemd gesteld. Rood en Wit heeft reeds vier wedstrijden op eigen terrein achter den rug en morgen volgt de vijfde tegen Hermes. Haarlem trekt er daaren tegen steeds op uit en heeft een wedstrijd tegei, VOC op het programma. Dan volgt een serie thuiswedstrijden voor Haarlem. Hermes is nog ongeslagen en zal vermoedelijk sterker blijken dan Rood en Wit. Voor Haarlem moeten wij ■eneens een nederlaag voorspellen. Het pro gramma voor de andere Haarlemsche elftallen luidt: Quick (H.)i-CVH; LCC—Rood en Wit 2; UW—Rood en Wit 3; CVH 2—Hilversum; Haar lem 2—ACC 3. Onder leiding van den heer B. J. Wleland Los zal Zondagmiddag om kwart voor drie een gymnastiekwedstrijd worden gehouden in het Concertgebouwte Haarleih tusschen den turn kring Alkmaar, den Zaanschen en Kennemer Turnkring. Zoowel de dames als heeren nemen deel en onder hen zijn gymnasten, die een goeden naam In de gymnastiekwereld hebben. Iedere ploeg bestaat uit acht dames en acht heeren. Het vorig jaar hebben de ploegen van den Ken- nemer Turnkring in Alkmaar met grooten voor sprong gewonnen. Alkmaar is iets zwakker dan vorig jaar, maar daar tegenover staat, dat de Zaansche Turnkring vooruit gegaan is. De strijd zal daardoor hoofdzakelijk tusschen den Kenne mer en Zaanschen Kring gaan. Elke twintig minuten zal de stand bekend worden gemaakt, waardoor het publiek den strijd beter kan volgen. De zwemmers(sters) komen In Groenendaal Heemstede bijeen, waar HPC kringwedstrijden organiseert. Over de deelnemers schreven wij reeds. Vermeld zij nog, dat de Heemsteedsche Reddingsbrigade een demonstratie reddend zwem- 1 zal geven. Het tennisprogramma voor Zondag luidt: Nieuw Marlot Club 2—Haarlem: Xever-Mind- Groenendaal: Westrust—VVGA; HLTC 2—Ready; Groen Wit 2—Westrust 2; Groenendaal 2—DDV 4; RuïneGame and Set; Groenendaal 3Bever wijk 2: HeemstedeStadivo; Swift—Ruïne 2; Groenendaal 4—Wimbledon; Wimbledon 2—Duin- lust; Duinlust 2Aemstelspelers; Redcover 2— Westrust 3; Ready 3—Groenendaal 5; VVGA 2— Heemstede 2; Stadivo 2—Ballenjagers; Jatiloo— Wimbledon 3; Wimbledon 4—Jatiloo 2; Westrust 4 —Groenendaal 7; Ballenjagers 2—Groenendaal 8; Jatiloo 3—Heemstede 3; Ruïne, 3—Assu 2. Het honkbalprogramma voor de Haarlem sche eerste klassers is deze week wel heel be langrijk. Zondagmorgen spelen Schoten en H.H.C. tegen elkaar. Zijn werper Hoogendijk en Pijnak ker even goed op dreef als verleden week, dan zal de score zeker niet hoog zijn. Een grooter verschil In sterkte lijkt o.i. te bestaan tusschen E.D.O. en Haarlem. Wij vermoeden niet, dat Schijvenaar het tegen de Mon kan opnemen. Het programma van de Haarlemsche wedstrijden ls: Zondag: Eerste klasse: Schoten—-H.H.C. 10 uur. E.D.O.—Haarlem 2 uur. Ov. klasse: E.D.O. 2—A.F.C. 10 uur, Haarlem 2 Zeeburgia 10 uur, R.C.IL—H.C.K. 10 uur. Tweede klasse: H.C.K. 2—Quick 2 10 uur, H.H.C. 2—T.Y.B.B. 2.15 uur, E.H.S.—R.C.H. 2 10 uur. Derde klasse: H.F.C. Haarlem 2—Spaarnevogels 10 uur, Havenmeeuwen—Schoten 5 10 uur, E.H.S. 2—Zandvoortmeeuwen 12 uur, Schoten 4—H.F.C. Haarlem 4 12 uur, H B.C. 1—T.Y.B.B. 3 12 uur, H.B.C. 2—Strawberries 2 uur. De junioren negentallen van H.H.C. en Scho ten zullen Zondag deel nemen aan het tournooi voor Junioren van Ajax en V.V.G.A. De Haar lemsche negentallen komen tegen tien Amster- damsche ploegen ln het strijdperk. a WATERPOLO WEDSTRIJDEN IN DE KOMENDE DAGEN, Het verloop der competitie is niet bijzonder gunstig en deze week zijn de meeste wedstrijden uitgesteld. Laten wij hopen, dat de komende dagen de spelers(sters) weer te water zullen gaan. Voor hedenavond zijn twee wedstrijden in Heemstede vastgesteld en wel HPC 2—HZ en PC 2 en HPC—Star. Het programma luidt verder: Maandag 22 Juni: Haarlem 2—HVGB 2 (8 uur); iDnsdag 23 Juni Haarlem—VZV (7.30 uur); Haarlem 2—DWR 2; Woensdag 24 Juni: DWR—HZ en PC "(7-30 uur); DWR 3—HVGB 3 (8 uur); HPC—Y (8.30 uur); HPC 2—Y 2 (8 uur): Donderdag 25 Juni. HPC- VZV dames (8 uur); VZV 2—HVGB 2 (7.30 uur): LZC—HVGB (8.15 uur); Vrijdag 26 Juni: DWR 2 —Otter 2, dames (7.15 uur). H.Z. EX P.C.—D.W.R. (DAMES) 0—2. In een niet fraai gespeelden wedstrijd is het de Haarlemsche dames gelukt revaiy:he te nemen op de In Utrecht geleden nederlaag en bovendien de kampioen var. Nederland te slaan. Voor de rust ging het spel van doel tot doel. waarbij H.Z. en P C. iets meer in den aanval was. Het schie ten liet echter veal te wenschen over, waardoor de rust inging met blanken stand. MELDT U AAN Bij HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU Na de hervatting moest N. Kollerle verse:.; lende schoten verwerken, hetgeen zij naar beh» ren deed. D.W.R. was er iets beter in, waarna! en. na goed samenspel van W. Complet d. Booren hard inschoot (0—1). De Haagse! dames probeerden het spel te verplaatsen, de; de achterhoede van D.W.R. keerde het gevar. De D.W.R.-dames kwamen tenslotte opzeüt waardoor de doelverdedigster eenige keeren his delend moest optreden. Toen M. Zieren vrijen bal goed doorgaf aan C. v. d. Boot en, dofi puntte zij ineens (0—2). RADIOPROGRAMMA i ZONDAG 21 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van li boerzijn. 8.30 Omroepmeisjeskoor. 9.00 B. N. I Nieuwsberichten. 9.15 Studiodlenst. 10.15 Grai» foonmuziek. 10.30 „Zonnewende in de Germat! sche landen", causerie met muzikale omhjsia 11.00 Vierhandige pianovoordracht. 11.30 De sta der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfrce 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair u tueel praatje. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Voo: dracht. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksw eert. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken eigen werk. 14.20 Gramofoonmuziek. 14.30 Zomo pjrogramma (gr.opn.). 15.30 Gramofoonmuzlit 16.05 „Ziet, hoe het vriendelijk zonlicht", radiopotpourri van zomer- en zonnelieden-. 16.45 Luisterspel „De steenen spreken". 17.45 B O. Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18 00 Org- concert en reportageflltsen. 18.45 B. N. O. Nietm berichten. 19.05 Sport van den dag. 19.30 Ink- ding volgende uitzending. 19.45 Derde acte ra de opera „Die Meistersinger von Nilrnbe.T 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofo» muziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-C» trales, die over een lijnverbinding met de sf.iJ beschikken. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM ir, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwii* richten. 9.15 Luisterspel voor de Jeugd. 9.45 Co mofoonmuziek. 10.00 Toespraak door H, J. W».- denberg. 10.15 Nederlandsche volksklanken. Iü Omroepkamerkoor. 12.00 B. N. O. Nieuwsberifi te en populair actueel praatje. 12.15 Orgelw eert. 12.45 Godsdienstige lezing (opn.). 13.00 Go mofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond Sibbekunde: „Wie en wat waren onze - ouders?" 13.20 Het Oost Nederjandseh Sir;* kwartet. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 TilburgJri Piano-accordeon Club. 14.20 Gramofoonmuiid 15.400 Amusementsorkest, solist en gramofws muziek. 16.00 Clavecimbelvoordracht. 16.45 Be tus van Dinteren en zijn orkest. 17.15 Gramofo» muziek. 17.30 Bertus van Dinteren en zijn ork« 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 „24 uur LondKi actueel klankbeeld. 18.25 „Hier Radio Boedaperf Hongaarsche radio-potpourri. 19.30 B, N.O Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Militair wed overzicht. 19.50 Spiegel van den dag. 20 00 B." O. Engelsche. uitzending „Dutch News R«.' Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek.»: „De langstè lag", cabaretrevue. 21.00 Boekbeipit king. 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkei 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. X litair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.151U Zie Hilversum I. MAANDAG 22 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Oehtendgymnastit! 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnaslid 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N .O. Nieuws» rtchten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huh vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10,00 Pianosfd (opn.). 10.15 Gerard van Krevelen cn zijn orktt dameskoor „Aethercharme en solisten (opn) 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jonny 0C bach. 13.00 KwartetconCert. 12.40 Almanak. 1M B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 15' Gramofoonmuziek. 13.15 Zang en piano. 13.40 Gri- mofoonmuziek. 14.00 De Melodlsten en graiW foonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 H' Haagsche Trio. 16.00 Cyclus „Godslelding". U- Het Haagsche Trio. 16.45 Luisterspel. 17.15 B. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 1"J Orgelconcert. 18.00 Causerie „Rasbesef". W Gramofoonmuziek. 18.45 B. N. O. Nieuwsbericl ten. 18.55 B. N. O. Internationaal zakelijk prn' je. 19.05 Het liedje van verlangen. 19.15 Rott* damsch Philharmonisch orkest en soliste. W Gramofoonmuziek. 20.30 Rotterdamseh Phllhsroj nisch orkest. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vi af 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die 0' een lijnverbinding met de studio beschikken. H- U raadt wat wij draaien. 23.00—24.00 Gramoio» muziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon»' ziek 9.15 Kamermuziek (gr.). 10.00 Morgenwijd^ 10.15 Voordracht „Het Sint Jansfeest In de ziek en de beeldende kunst" (met gr. opn Aan de bron. 10.50 Zang met pianobegeleiding» gramofoonmuziek. Ca. 11.15 GramofoonmuW» 11.30 Reportage. 11.40 Viool en piano. 12.00 ArJ bilé-sextet. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakeUP berichten. 13.00 Actueel nieuws voor bóer en der. 13.15 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. W Fluit, viool en plano. 14.30 Gramofoonmutd 15.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest W Luisterspel „Eer zij vergaan". 16.00 Gevarl»^ middagprogramma. 17.15 B. N. O. Nieuws-, W* lijke- en beursberichten. 17.30 Hobo. piano gramofoonmuziek. 18.05 Gramofoonmuziek. „Wij socialisten", lezing. 18.45 Salonorkest U* B. N. O. Nieuwsberichten, 19 10 B. N. O. FtK* praatje. 19.50 Sipegel van den da'g. 20.00 OHO K« driks en zijn orkest, en gramofoonmuziek Politiek weekpraatje. 21.15 „TambourljneB". Spaansche programma. 21.45 B. N. O. Nie' berichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. A vond wij ding. 22.15—24.00 Zie Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2