Haarlemsche Courant Aantal gevangenen in N. Afrika gestegen tot 28.0001 Rommel generaal veldmaarschalk. Kustfort in het Noorden van Sebastopol gevallen. Het bezoek van Ir. Mussert aan Haarlem 287e Jaargang No. 145 x x Abonnement p. weck 0,26,_p. maand 1,15, p. kwartaal 3,43, franco p. post 3,73, losse nummers 8 cent. Advertentlën 3—13 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tjlte.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 23 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda» plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10800, Administratie 10724, 14825, Soendaplein 12230. Postgiro 114958. Directie PH. A. MEES P. ,W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau IJmulden: Kenneraerlaan 102, Telefoon 5437. Onder hen zijn vele Zuid-Afrikaners. De reactie te Londen wordt gevormd door een lievige golf van critiek op de regee- ri$g. Men voorspelt belangrijke mutaties. Australië eveneens dii*|) geschokt door de overwinning van Romnfel. Troepen van de As in nieuwe linies. Het Italiaansche -weermachtsbericht luidt: Na df voltooiing der bezetting en zuive ring van Tobroek, zijn de troepen van de As thans bezig nieuwe linies te bezetten tn de richting van de grens tusschen Libyë en Egypte. Een eerste oppervlakkige schatting van de gemaakte buit te Tobroek laat zien dat er veroverd zijn eenige honderden kanon nen, eenige honderden motorvoertuigen, een honderdtal pantserwagens en groote opslagplaatsen met munitie, levensmidde len en brandstof. r De gevangenneming van 25.000 man, on der wie verscheidene generaals, wordt be vestigd. De luchtmacht heeft op den af tocht zijnde vijandelijke strijdkrachten he vig met machinegeweervuur bestookt. Twee Curtiss-machines werden door Duitsche jagers neergehaald. Een derde toestel werd door het luchtdoelgeschut «van Benghasi neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Formaties bommenwer pers hebben de basis Halfar op Malta aan gevallen. In de Middellandsche Zee wer den zes' torpedovliegtuigen van het type Beaufighter tüdens luchtgevechten ver nietigd. In Noord-Afrika is het aantal gevan genen, dat gemaakt werd bij de ge vechten om Tobroek en waartoe En- gelsche, Zuid-Afrikaansche en Indi sche troepenonderdeelen behooren, tot 28.000 gestegen, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft generaal Smuts verklaard, dat tengevolge van den val van Tobroek een aanzienlijk aantal Zuid-Afrikaansche troe pen in gevangenschap zijn geraakt: Britsche reactie. Volgens een bericht uit Londen wordt er daar niet aan getwijfeld, dat de verovering van Libyë door de Spilmogendheden in hooge mate den algeheelen toestand in de .Middellandsche Zee zal beinvloeden en bo vendien tot een verlies van een groot deel van de beteekenis van Malta leidt, geheel afgezien van het feit, dat de tot dusver gevaarlijke positie van Malta nog erger De Londensche pers die in de. afgeloopen dagen bijzonder scherpe kritiek heeft ge oefend, heeft ook reorganisatie van ver schillende posten geëischt. Deze kritiek was gericht tegen al diegenen, die iets te maken hebben met de nederlaag in de woestijn. De People verklaart, dat het na de ne derlaag in Libyë voor Churchill niet ge makkelijk zal zijn een nieuwe rede te hou den. De gebeurtenissen in Libyë zullen ook indruk maken op Washington, waar men het front in Afrika beschouwt als de lin kerflank van het Russische front. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de val van Tobroek Australië „diep geschokt" hoewel het niet onver wachts gekomen is. „De. vraag moet gesteld worden waar het bij onze leiding hapert. Het blad Sydney Sun schrijft: Wij laten het aan de Engelsche critici over de oor zaken te vinden voor deze noodlottige ne derlaag, of deze veroorzaakt is door een onvoldoende of ondoeltreffende uitrusting, slecht werk van den generalen staf en slechte- leiding of aan beide. De val van Tobroek zet Churchill onder druk. De veranderde militaire vooruit zichten geven aan de gesprekken met Roo sevelt een nieuwe beteekenis, zoo schrijft de New-York Herald Tribune. Het Amerikaansche blad stelt de vraag of deze nederlagen het Britsche parlement zullen dwingen een nieuwen leider te kiezen. De commentator van den Britschen radiodienst Tahoe Hoal heeft den val van Tobroek een „noodlottigen tegenslag" ge noemd. Hij zette het „zwarte zegel onder de mi litaire nederlagen van de Britten, de vrije Franschen en de andere bondgenooten in Libyë. De val van Tobroek heeft een wij ziging in de houding van het Britsche volk veroorzaakt. Men is door de gebeurtenis sen van de laatste weken ontgoocheld, om dat de gebeurtenissen geheel tegen de ver wachtingen in verloopen zijn. Wat de Britsche regeering zal zeggen, weet men niet, doch zij heeft reeds m zoo verre een antwoord gegeven, toen zij erop wees, dat er twee factoren waren, die den De Führer heeft den opperbevelhebber van het pantserleger Afrika, kol. generaal Rommel, bevorderd tot generaal-veldmaar schalk en het volgende telegram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel, uit dankbare waardeering voor uw leiding en uw eigen, den slag beslis sende optreden, benevens uit waar deering voor de heldhaftige prestaties der onder U strijdende troepen op het Afrikaansche oorlogstooncel bevorder ik U met ingang van heden tot gene raal-veldmaarschalk. Een oorlogsverslaggever heeft aan het D.N.B. het volgende medegedeeld over een onderhoud, dat hij met generaal-veldmaar schalk Rommel heeft gehad: Bijna vier weken van harden strijd, al dus 'Rommel liggen achter ons. Zij waren niet alleen hard, doch ook succesvol, bui tengewoon succesvol. Duitsche en Italiaansche soldaten heb ben het bovenmenschelijke in deze ge vechten gepresteerd. Zij hebben veldver- sterkingen. en mijnvelden overwonnen met een elan. dat men zich niet vermeteler kan denken. Zij hebben ondanks zeer zware verliezen en ontberingen dag en nacht vol gehouden in den geest, die ons thans allen bezielt, den geest van de overwinning". Rijksmaarschalk Göring heeft den opper bevelhebber van de in de Middellandsche Zee opereerende luchtstrijdkrachten gene raal-veldmaarschalk Kesselring, een schrij ven doen toekomen waarin hij zijn waar- deering uitspreekt voor het groote aandeel van de luchtmacht in de overwinning van tobroek. Britten een hinderpaal in den weg legden, n.L de kwestie van de scheepsruimte en de kwestie van den tijd. De reis van 24.000 mijl van Engeland naar Egypte en terug rondom de Kaap de Goede Hoop" duurt drie maanden. Het zijn twee geheel ver schillende dingen om wapens voor uitvoer gereed in Engeland te hebben liggen en deze naar het front te brengen. De gemid delde Engelschlnan is tot het besef geko men, dat de oorlog voor de Geallieerden onder één noemer gebracht kan worden, n.l. de kwestie van de scheepsruimte. De Times doet 'n scherpen aanval op de Britsche leiding, waarbij zij de nederlaag van Tobroek wijdt aan een gebrekkige be oordeeling door het Britsche commando. Ook de Daily Telegraph oefent critiek op de Britsche leiding in Noord-Afrika en schrijft: Voor de opoffering van zooveel troepen en materiaal, als in Tobroek ver loren zijn gegaan, bestaat geen veront schuldiging. Er moet iets verkeerds gedaan zijn en het kabinet moet de noodzakelijk heid inzien onverwijld orde te "scheppen. Van Britsch standpunt üit beteekent de nederlaag in Noord-Afrika het Verlies van troepen en oorlogsmateriaal, die in de eer ste drie maanden niet te vervangen zijn. Voorts acht men het in Londen zeker, dat de nederlaag van Tobroek ernstige poli tieke gevolgen zal hebben. Het Britsche volk had namelijk stellig verwacht, dat Tobroek zich ook ditmaal zou weten te handhaven. Het teleurgestelde volk eischt daarom nauwkeurig opheldering hoe het kon gebeurten. dat de vesting in een dag tijds kon vallen. Het honderdste Eikenloof De Führer heeft den generaal-majoor Ludwig Wolff, commandeur van een divisie infanterie, als honderdsten sol daat van de Duitsche weermacht het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De luchtaanval op Southampton Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat in den nacht van Zondag op Maandag 'n luchtaanval op Southamp ton schade heeft aangericht. De Stockholms Tidningen meldt uit Londen, dat het Britsche ministerie van oorlog alle bewoners van een zeker deel van Oost-Anglia, 100 vierkanten kilometer groot, heeft aangemaand vóór 20. Juli van daar te vertrekken en alle have én goed mede te nemen. De publicatie van gissin gen naar het motief van dezen maatregel, waardoor een zeker gebied onder controle van het leger komt te staan, is verboden. Communiqué over bespreking Roosevelt-Churchill Geheimzinnigheid rond het Witte Huis De Britsche nieuwsdienst maakt uit Wash ington melding van het volgende communi qué over de besprekingen tusschen president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de ministerpresident heb ben met de medewerking van hooge autori teiten van het leger, de marine en de lucht macht, te Washington onderhandelingen en besprekingen gevoerd, die Vrijdag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoogste concentratie van de geallieerde oorlogsmacht tegen den vijand op den vroegst mogelijken termijn, alsmede de aanpassing en voor zoover noodig wijziging van alle maat regelen, die sinds eenigen tijd genomen zijn om de oorlogsinspanning der geallièerde vol ken verder te ontwikkelen en te handhaven. Het is natuurlijk onmogelijk, eenig verslag te geven over het verloop der onderhandelin gen en alle desbetreffende niet-officieele ver klaringen kunnen slechts op veronderstellin gen gebaseerd zijn. Tusschen alle deelnemers heerscht volkomen overeenstemming en de grootste harmonie bij de behandeling van de omvangrijke en moeilijke tak die voor ons ligt. Een aantal bijzonder op den voorgrond tredende bijzonderheden, die slechts moeilijk schriftelijk behandeld kunnen worden, zijn door de betrokken technische ambtenaren* na overleg met den president en den minister president geregeld". Over deze gemeenschappelijke verklaring heeft Early, de secretaris van Roosevelt, aan de journalisten gezegd, dat hier slechts sprake is van een vqorloopige verklaring en dat men naar alle waarschijnlijkheid een eindverslag over de besprekingen mag verwachten. Het agentschap Reuter deelt mede, dat Mackenzie King, de Canadeesche eerste mi nister, zich voor een kortstondig verblijf naar de Ver. Staten zal begeven, terwijl Churchill daar nog vertoeft. De B.B.C. deelt mede, dat Oliver Littleton uit de Ver. Staten te Londen is aangekomen. Nieuwe Japansche aanval op Hawaii' verw acht Kust van Am. staat Oregon beschoten Volgens Radio New Tork heeft de com. mandajit van de Amerikaansche strijd krachten op Hawaii een oproep gerloht tot de bevolking, de steden te ontruimen. HIJ motiveert dezen oproep met de verwijzing naar de mogelijkheid, dat de Japanners een nieuwen aanval op Hawaii zullen onder nemen. Ut. generaal Emmons heeft alle perso nen. die geen permanente woning in hel gebied der Midways hebben, uitgenoodigd hun zaken af te wikkelen en tiaar het beland terug te koeren. Een schip van onbekende nationaliteit heefit de kust van den staat Oregon bescho ten, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Sam Francisco. Vice admiraal Helferich op Ceylon De Nederlandsche vroegere vlootcom- mandant, vice-admiraal Helferich, wiens verblijfplaats na de bèzetting van Neder- landsch-Indië door de Japanners onbe kend was, zou zich volgens een bericht van het blad „Tokio Nitsji Nitsji" op het oogen- blik op Ceylon bevinden. Helferich was. zooals men weet, voor ziin vlucht opper bevelhebber van de geallieerde vloot- eenheden in het Ruiden van den Stillen Oceaan. Na de bezetting van Java zou hij per vliegtuig naar Colombo zyn gegaan. In het stadion te Utrecht werd Zaterdag door 3000 functionarissen der N.S.B. de eed van trouw aan den leider der N.S.B., A. A. Mussert, afgelegd. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Stapf-Mol-Pax Holland-c A1_ Vijandelijke strijdkraehten op den landtong aan vernietiging ten prooi. Terrein ten N. van de Seivernajabaai gezuiverd. Ook in het Westen activiteit: bij de Ned. klist drie Britsche kanonneerbooten tot zinken gebracht. Bommen op Southampton. Het Duitsche weermachtsbericht. Het Duitsche weermachtsbericht. dat gistermiddag uitgegeven werd, luidt: „In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werd na hevige gevechten het kustfort veroverd en het terrein ten Noorden van <le Sewernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernietiging van de op de uiterste landtong nog vechtende overblijfselen van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsingelingsfront heb ben Duitsche en Roemecnsche troepen, ge steund door sterke formaties van de lucht macht, verscheidene versterkte en taai ver dedigde heuvelstellingcn stormenderhand veroverd. Herhaalde tegenaanvallen der bolsjewis ten leverden geen succes op. Boven Sebas topol en ten' Oosten van de Donetz scho ten Duitsche jagers Zondag overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. l'n het Z u i d e 1 ij k e deel van het Oos telijke front bestookten eskaders torpedo vliegtuigen met goede uitwerking spoor weginstallaties en ravitailleeringscolonnes van den vijand. In den centr.alen sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanval len afgeslagen. In het aphtefwaartsche ge bied werden verscheidene bolsjewistische benden en kampen vernietigd. Aan het W o 1 c h o f-front viel de vijand opnieuw met vrij sterke strijdkrachten, ge steund door pantserwagens, aan. De ver bitterde gevechten duren nóg voort. In Noord-Afrika viel een Duitsche flottielje motortorpedobooten op 21 Juni des ochtends voor de haven van Tobroek een vluchtende forma tie van kleine Britsche eenheden aan en vernietigde deze volkomen. Een patrouillevaartuig, 6 kustvaartuigen en een transportschip van 4500 brt., dat reeds door luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht. Drie andere kustvaartuigen werden opge bracht, 175 man werden gevangen ge nomen. Een Duitsche flottielje mijnen vegers baanden zich een weg door de mijnversp^rringen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij de gevech- teft om Tobroek gemaakte gevangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Het tellen van de buit aan stukken geschut en zware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca door Dihtsche gevechtsvliegtuigen aange vallen. Voor de Nederlandsche kust heb ben mijnenvegers in 'n nachtelijk zeege vecht 3 Britsche motorkanonneerbooten tot zinken gebracht en verscheidene vijande lijke eenheden zwaar beschadigd. De vijana staakte daarop den strijd. Versperrings brekers en marineartillerie schoten twee Britsche bommenwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Southampton was Zondagnacht het aanvalsdoel van de luchtmacht. Dooi brand- en brisantbommen werd aanzien lijke schade veroorzaakt in de voor den oorlog belangrijke installaties. De onder bevel van vice-admiraal Wei- chold in de Middellandsche Zee operee rende Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de' ravitailleering van Noord-Afri ka, bij het storen van de vijandelijke ver bindingswegen en in den strijd tegen vij andelijke zeestrijdkrachten bijzonder on derscheiden. De mijnenveger onder beve; van den eerstèn stuurman Oeser heeft zich in het* zeegevecht voor de Nederlandschc- kust onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de leiders van een uit infanterie en pioniers samengestelde gevechtsgroep, kapitein Walter en de commandant van een pionierbataljon, kapitein Graumann door bijzondere dapperheid onderscheiden De Roemeensche verliezen. Op den verjaardag van den strijd in het Oosten heeft de Roemeensche minister president een verklaring afgelegd over de verliezen van Roemenië in den heiligen oorlog tegen het bolsjewisme. Onze totale verliezen aan dooden, gewonden en ver misten. zoo zeide hij o.a. bedragen 5.998 officieren, 2.633 onderofficieren en 148.943 manschappen. Wanneer men bedenkt, da'. 70 procent van deze verliezen weer ge nezen en strijdvaardige gewonden vormen, en wanneer men de nieuw opgeroepen contingenten erbij telt, dan blijkt daaruit, dat de gevechtskracht van het Roemeen sche leger thans hooger is dan bij het be gin van den oorlog. Aan het einde van een oorlogsjaar bui gen wij ons voor deze helden van het leger en van de natie en brengen hun den dank van het vaderland. Rijkscommissaris sticht Rijksscholen. Nieuwe wegen op het gebied van de opvoeding in Nederland. Er worden dit jaar in Nederland twee scholen gesticht, een voor jongens en een voor meisjes van een geheel nieuwe soort. Ze ziin niet voor iedereen bestemd, in tegendeel, niet voor de groote massa kin deren. die alleen maar knap of alleen maar muzikaal of alleen maar sportief zijn, of nog erger, niets van dat alles, die nieu we school kan alleen maar leerlingen ge bruiken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met een goed hoofd, een goed lichaam, bovenal een flink karakter. De nieuwe scholen worden door den Rijkscommissaris gesticht als „Reichs- schulen". Zij geven dezelfde vakken en dezelfde rechten als de H. B. S., de meisjes school ook de huishoudelijke vakken, maar ze geven meer en ze eischen meer. Zij willen hun leerlingen maken tot sterke, ondernemende, zelfstandige jongens en üieisjes, zooals het nie'uwe Europa ze noo dig heeft. Zij eischen daarvoor de aller- besten van onze jeugd geheel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden worden door een keuring eerst de besten uitge zocht. en van deze wordt door een tweede uitlezing (geen exaipen) gedurende een week de kleine groep uitgezeefd, die be looft de moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kunnen vervullen. Wie tot het eind de school met succes doorloopt heeft vrije beroepskeuze, heeft toegang tot ieder hoogere studie en er wordt voor gezorgd, dat geen geldelijke hinderpalen daarbij in den weg staan; de ouders betalen een geldelijke bijdrage af hankelijk van hun inkomen. Niemand die overigens geschikt is wordt dus uitgesloten •wegens zijn geldelijke omstandigheden of ondervindt daarvan eenige onaangenaam heid. Wie zijn kinderen (jongens van 1011 jaar, meisjes van 10—13 jaar, waarvan de meisjes van 1213 jaar op de H. B. S. •of M. U. L. O. moeten ziin) voor deze scholen in aanmerking wil laten komen, wende zich zoö spoedig mogelijk tot 10 Juli tot dr. Kemper, Oostdumlaan no. 2, Den Haag (kamer 27, Tel. 11.63.90, toe stel 129). De wederopbouw in Finland De commissie voor den wederopbouw der verwoeste gebieden in Finland raamt de kosten voor den wederopbouw der ver- woestfe gebouwen op minstens 3 milliard Finsche mark. De commissie stelt voor, dat» de Staat leeningen od langen termijn zal opnemen, ter versterking van hypothe ken voor kleine en middenstandswoningen. Een eerste leening van 200 millioen Fin sche mark werd reeds in de begrooting voor het komende begroo tings jaar opge nomen. TOBROEK Bs. De heldhaftige strijd, die gedu rende vier weken in Noord-Afrika werd gevoerd, een strijd waarin het Duitsche en Italiaansche leger met schier bovenmen- schelijke kracht en ongehoord vermetel elan dag en ngcht den stormloop heoben volgehouden, heeft geleid tot een succes waarvan vriend noch vijand zich een voor stelling hadden gevormd. De dankbare waardeering, uitgedrukt in de benoeming van general-oberst Rommel tot generaal- veldmaarschalk, is volkomen verdiend, terwijl ook de zeer bijzondere verdiensten van den opperbevelhebber der luchtstrijd krachten, generaal Kesselring, in het juiste licht werden gesteld. Dat een dergelijk resultaat kon worden bereikt, dankt de Duitsche en Italiaansche weermacht, naast den'onverzettelijken wil tot overwinnen, die het leger toestond te strijden onder voorwaarden en in een temperatuur waarin men zooiets voor onmogelijk moest houden, aan de uiterst bekwame strategische leiding. De naam Tobroek moet voor de Engel sehen nu wel een buitengewoon onaange- namen klank gekregen hebben, want zij zijn er voor de tweede maal verslagen; thans echter zonder zelfs een van hun roemrijke terugtochten te kunnen ,,for- ceeren". Wie den strijd om Tobroek uit de berichtgeving heeft gevolgd, zal getroffen zijn door het onvermogen der Britsche vloot om de verbindingen in de Middel landsche Zee in stand te houden. Malta is thans een sterkte geworden welks nut voor de Britsche zeemacht terecht aan ge gronde twijfel onderhevig blijkt. Malta, onder voortdurend vuur van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht, heeft niet kun nen, beletten. dat generaal-oberst Rommel de vesting Tobrotk, waar vele troepen en kostbaar oorlogsmateriaal verloren ging, in één dag tijds ten val bracht. Malta, dat ook thans nog onder* vuur ligt, komt in een voortdurend gevaarlijker positie. De toestand in de Middellandsche Zee wordt hierdoor beïnvloed. Het Duitsche en Ita liaansche leger kan versterkt worden op een wijze die voor de Britsche positie ten slotte noodlottig dreigt te worden en ern stige politieke gevolgen zou kunnen heb ben. De Engelsche critici komen, wat dit laatste betreft, reeds los. De New York Herald Tribune.gaat zelfs zoover de vraag te stellen of deze nederlagen het Britsche parlement zullen dwingen een nieuwen leider te kiezen. De ontwikkeling in Noord- Afrika heeft het Britsche. volk diep ont goocheld, dat is zeker, doch uit alles blijkt, dat de Britsche regeering ook door Tobroek niets geleerd heeft. Het gebrek aan scheepsruimte zal bovendien tot gevolg hebben, dat zij minder nog dan voorheen aan dit front tot stand kan brengen. De val van Tobroek en het daarop gevolgde verlies aan manschappen en materiaal be teekent. dat de Britten voor minstens drie maanden uitgeschakeld zijn en na dien tijd zal blijken, dat de toestand voor hen in- tussehen nog slechter werd. Alleé bij elkaar genomen echter opent het succes van generaal-oberst Rommel voor den komenden opbouw der BÈropee- sche orde een schitterend perspectief, met de (in de gegeven omstandigheden) wel zeer pikante bijkomstigheid, dat Chur chill en Roosevelt thans een actueel thema hebben om eens gezellig en rustig over te praten. Of zou Churchill zoo langzamerhand wat van zijn gemoedsrust inboeten Bezichtiging van de St. Bavo en Provinciale Bedrijven Zooals wij reeds hebben" medegedeeld zal morgen, Woensdag, dé leider der N. S. B.. Ir. A. A. Mussert zijn voorgenomen be zoek aan de provincie Noord-Holland aan vangen met een bezoek aan Haarlem en Omstreken. Hieromtrent kunnen wy thans het vol gende mededeelen: Woensdagmorgen begeeft zich een depu tatie. uit 'KBestuur der Provincie, bestaan de uit den Commissaris der Provincie, Mr. A. J. Backer en den Bestuursraad Mr. W. J. Schönhard, naar dé grens der Pro vincie in de gemeente Uithoorn ter begroe ting van den Leider, dié met zijn gevolg uit Utrecht arriveert. Nadat te Aalsmeer de' burgemeester dier gemeente, de heer H. F. W. Kolb, het woord heeft gevoerd. wordt de tocht in de richting Haarlem door de Haarlemmermeer voortgezet. Ver wacht kan worden, dat het. gezelschap te kwart voor elf te Haarlem arriveert. Langs het Districtshuis aan de Pavil joenslaan wordt het gebouw der Provincie bereikt aan de Westzijde, waar een begroe ting plaats vindt door den Burgemeester van Haarlem, den heer S. L. A. Plekker. den Districtsleider vin District 7, A. H. v. d. Horst en den Procureur Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Mr. J. Feitsma. Hier ter plaatse zullen afdeelingen van de W. A., dé S.S. en de Nationale Jeugd storm worden opgesteld, die door den Lei der geïnspecteerd zullen worden. Na ontvangst en besprekingen in het ge- :ie vertrekt het gezelschap Om Frankrijks plaats in het nieuwe Europa Radiorede van Laval De chef der Fransche regeering, Laval, heeft een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeer moeilijke binnenlandsche pro blemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie der voedselvoorziening. De regeering is vastbesloten haar plicht te vervullen en voor geen beslissing terug te schrikken om leven en voedsel van de bevolking te ver zekeren. Ten aanzien der buitenlandsche kwesties jiiv verklaarde Laval: „In 1939 hebben wij onge- bouuTder Provincie lijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 ,e j2 Hote, öuin en „33-, te Bloe; S3S. °"Z; mendaal voor de lutlch. De route die zal winning geen vrede van de Entente met wor(jen eevoled eaat lan^s de Dreef Groot* noUèen dantdin eteSlhalen moete^trachteS H°"tetraat. Groote Markt. Zijlstraat. Ged. Kf middtlin ïfSn ïïwwïl™ °ude Gracht. Raaks. Zijlvest, Zülweg, He- H et.» J g,i monylaan, L.ndenlaan, Blo^mendaalsche- voor een definitieve verzoening te leggen. Ik v Mollaan. Lage Duin en Daalsche weg, zie met in. dat de jeugd van onze beide lan- H i n n s» ff" t25""_3,°°P..h"..-"Tf B°*! Aan de lunch zullen o.m. de Nat.-Soc. bloeden. Voor wien en waarom. Wat hebben hursemepstprs van Nnord-Hnllarid aartyif- wij van onze overwinning van 1918 gemaakt? °"rgemeesters \an xvoora Holland aanzit Ik wil met Duitschland en Italië normale op o i* 1-1-- vertrouwen gebaseerde betrekkingen herstel- Ro.-o tp T^arJp^? ln^^T^pp^mbf len. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk 1 rP ^T in het Europa van morgen een dit land waar- in dige plaats zal innemen Duitschland levert ^- ®r" om dit Europa op te bouwen een gfgantischen rPwZ strijd en moet daarvoor o.a. enorme offers dr„a±V JtJar ^Pn 9 if brengen. Het oHert daarbij het bloed van zijn men te 2.1o aankomv. In de jeugd. Ik wensch de overwinning van Duitsch- J^ffifrk zuU,^ ^'ederc0^1 land. want zonder deze zou zich morgen over- i en en al het bolsjewisme nestelen. I opgesteld. Tenslotte deed Laval een beroep op de "li kerxge- Fransche arbeiders zich aan te melden om in canUonmuziek ten gehoore worden Duitschland te werken, waar hij wist. dat zij georacht en het orgel worden bespeeld, goed zouden worden opgenomen Frankrijk Hiermede is het bezoek aan Haarlem ten kan niet passief en onverschillig blijven 1 einde. Te kwart voor drie gaat het verder tegenover de groote offers, die Duitschland naar Bloemendaal langs Groote Markt, brengt om een Europa op te bouwen, waarin I Jansstraat, Jansweg, Kennemerplein, Scho- laan, Ign. Bispincklaan, P.E N.-gebouw, waar een kort Dezoek zal plaats hebben, dat te half vier oeeindigd wordt. Ten slotte wordt een bezoek gebracht aan de centrale van het P.E.N. te Velsen. Langs de Ign. Bispincklaan, Dr. D. Bak kerlaan, Bloemendaalsche weg. Donkere- laan, Brederodelnan en Brederoodscheweg wordt Bloemendaal verlaten en langs den Duin en Kruidbergerweg bereikt men de gemeente Velsen en het Noordzeekanaal, waar een PodI wordt gereserveerd en eenige formaties van W.A. en N.J.S. staan opgesteld. Te 4 uur «al men aan het Prov. Electriciteitsbedrijf arriveeren voor een bezichtiging, die drie kwartier in beslag zal nemen, zoodat het gezelschap te kwart voor vijf vertrekt en tien minuten later aan de Pont arriveert, vanwaar de leider in de richting Amsterdam vertrekt. Nog zij medegedeeld, dat tijdehs het be zoek van den leider aan de Provinciale Griffie te Haarlem het rijwielpad op de Dreef voor het publiek gereserveerd zal worden. KORT NIEUWS De districtscommissaris van Kenya, William Keir, is, naar de Britsche berich tendienst meldt, door inboorlingen gedood. Tusschen Denemarken en Zweden is een overeenkomst afgesloten inzake het handelsverkeer in de tweede helft van 1942. Krachtens deze overeenkomst zal het handelsverkeer in beide richtingen een waarde van 24 millioen kr. vertegenwoor digen. Zweden zal voornamelijk grondstof fen en industrieele producten leveren, ter wijl door Denemarken .vooral levensmid- Frankrijk zijn plaats moet Innemen, 1 terweg, Kleverlaan, Iepenlaan, Platanen- keerd van 12 pet. delen- geleverd zullen worden. Tijdens de luchtbeschermingsoefenin gen heeft een tweemotorige Engelsche bommenwerper een noodlanding gemaakt op het nieuwe vliegveld bij Lissabon. De machine is blijkbaar onbeschadigd. De uit drie personen bestaande bemanning stelde zich ter beschikking van de Portugeesche autoriteiten. Gistermiddag omstreeks twee uur is op een onbewaakten overweg aan .den Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door een electrisdhen trein uit de richting Hoek van Holland gegrepen. In de auto bevonden zich de 41-jarige J. B. uit Schiedam en de 28i-jarige J. W. L. uit Rotterdam. Beide personen werden op slag gedood ©e vrachtauto werd volkomen vernield. Het Zweedsche bewapen ingsconcern A, B. Bofors boekte in 1941 een netto winst van 24.53 (vj. 25.3) millioen kr„ waaruit een onveranderd dividend wordt uitge- De spelling iler Nederlandsche taal 's GRAVENTLVGE, 32 Juni. Naar wij vernemen, is bij den soeretarls-creneraal van liet departement van opvoedbtg. we tenschap en kulluurbeso.hcrtniiur een voor stel tot bet bronnen van eenlicid in de spel ling der Xcd'erlnndsohe taal In vergevor- derden staat van voorbereiding. Dit voorstel zal genoemde secretaris-ge neraal wer s|M>edig aan zijn ftinMgenoo- ten ter beoordeelIng voorleggen. Joden moeten hun rijwiel inleveren Uiterlijk 24 Juni a.s. 's middags om 13 uur Beschikking van den commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid betreffen de zich in joodsch bezit bevindende rij wielen. Op grond '.-an artikel 45 der verordening g no. 138/"1941 betreffende de handhaving van de openbare orde. zooals gewijzigd bij verordening no. 182 1941 bescnik ik: Artikel 1. 1. Rijwielen, welke rechtens of econo misch aan joden toebehooren. dienen uiter lijk op 24 Juni 1942, te 13 uur. met alle toebehooren, met inbegrip van reserve binnen- en buitenbanden, in berijdbaren en behoorlijken toestand bij den burge meester der gemeente, waar de jood zijn woonplaats heeft, of waar zijn zaak geves tigd is, te worden ingeleverd. 2. De rijwielen moeten eveneens worden ingeleverd, wanneer derden er recht op hebben. 3. Tot inlevering gehouden is: 1. De eigenaar, 2. Hij die bevoegd is den eigenaar te ver tegenwoordigen 3. Hij die in het bezette Nederlandsche ge bied houder is van het rijwiel of hetzelve in bewaring heeft. Artikel 2. Het is verboden om een jood bij voortduring of tijdelijk een rijwiel af te staan. Artikel 3. Deze beschikking is ni^t van toepassing op rijwielen, welke - 1. Toebehooren aan joden, die in de ge meente Amsterdam wonen, dan wel 2. Tot den voorraad van een rijwiel-hande laar behooren. Artikel 4. Jood in den zin van deze beschikking is hij die ingevolge van artikel 4 der verordening no. 189'1940. betreffende het aangeven van on dernemingen jood is of als jood wordt aan gemerkt. Artikel 5. 1. Hij die de ingevolge artikel 1 op hem rustende plicht tot inlevering niet tydig, of niet volledig nakomt, dan wel die in strijd handelt met het verbod van artikel 2, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. 2. Maatregelen op het gebied der vei ligheidspolitie blijven 'onaangetast. 's-Gravenhage 20 Juni 1942. De Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid, RAUTER. SS-Gruppenführer und General- leutnant d. Polizei. In dit verband wordt nog eens gewezen op het in par. 18 alinea 2 der Verordening 58.42 over de behandeling van joodsche vermogenswaarden uitgesproken beschik- kingsverbod. volgens hetwelk met ingang van 21 Mei 1942 de compi -^eneraal vooc de veiligheid alleen de beschikking gekre gen heeft over land en watervoertuigen van allerlei aard. alsmede over paarden. Elke verkoop van dergelijke voorwerpen en elke deelneming aan dergelijke transacties wordt volgens deze Verordening dien ovorn eenkomstig bestraft.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1