Woudenberg spreekt to de Brabantsche werkers STADSNIEUWS Alle Nederlandsche arbeiders ongeacht confessie of politieke schakeering moeten samen werken in het belang van het Volk „Het is uw plicht, mee te werken aan de gemeenschapsbelangen van ons volk en die belangen gaan u stuk voor stuk aan, want gif zelf zijt dat volk", aldus de leider van het N. A. F. tijdens een der bedrijfs- appels. waar hij gedurende een tweedaag- sche tournee door Noord-Braban: het woord richtte tot en temidden van Neder landsche fabrieksarbeiders. Kijk, dat is nu een van die typische verschillen van het verdwijnende verleden en het groeiende heden. Woudenberg legt de groote sociale problemen voor aan hen, wien het direct aangaat, aan de werkers van Nederland. Wij moeten die problemen oplossen. In commissies van „captains of industry" is dat niet mogelijk gebleken. Hij tfeet dat uit ondervinding. Immers, op ziflr achtste levensjaar was hij reeds in loondienst. Is het een wonder, dat een deel der ar beiders van de eerste fabriek, waar hij sprak, de „Etna", een haardenfabriek te Breda, aanvankelijk een ietwat terugge trokken houding aannamen Is het een wonder, dat vele arbeiders, vooral in Bra bant, waar nog zooveel duistere krachten het nieuwe trachten te ondermijnen, een weinig „kopschuw" zijn geworden voor koeien met gouden horens belovende pro feten Thans hebben deze werkers van de „Etna" zich echter collectief bij het N.A.F. aangemeld, want hoor, deze profeet Wou denberg voorspelt geenszins een arbeiders luilekkerland. Hij wijst er nadrukkelijk op. dat Nederland alleen nog maar een toe komst heeft, wanneer zijn arbeiders bereid zijn te werken en nog eens te werken, om met eerlijken noesten arbeid terug te win nen, wat zoo jammerlijk verloren ging. Is dat dan een boodschap, welke te aan vaarden is, een toekomstbeeld van harden arbeid Ja want die arbeid, mits geor ganiseerd, in een allerhoogsten vorm, ir een arbeidsfront, waarbij de rechten en plichten van den arbeider sociaal veran kerd zijn. zal den arbeider verheffen van proletariër tot volwaardig lid der volks gemeenschap. Zijn arbeid zal dan geba seerd en bovenal erkend worden. Zie. dat zijn nieuwe klanken. En de arbeiders luisteren aandachtig. Zij hooren, dat een hunner, F. J. de Merode. tot ver trouwensman van het N. A. F. is benoemd. ..Uw taak zal zwaar en 'verantwoordelijk, doch dankbaar zijn", zegt Woudenberg tot een vertrouwensman, die evenals zijn ar beidskameraden in werkplunje de bijeen komst bijwoonde. „Wij staan voor de noodzakelijkheid van de vorming eener nieuwe economi sche en sociale orde. De arbeid moest eigen lot in eigen hand nemen, opdat Nederland straks een eervolle plaats zal innemen welke het krachtens de erfeigenschappen zijner bewoners toe komt. Aan het slot "van de bijeenkomst wees de bedrijfsleider der fabreik, A. E. F. Schaefer er op, dat in zyn bedrijf de nieuwe arbeidsgedachte reëds doorgebroken is en veld wint. Ook aan de jongeren brengt Woudenberg zijn boodschap. Vooral jongeren hoorden hem aan in ae Nederlandsche schoenunie Blok en Stibbe te Waalwijk. Zijn deze jeugdige arbeiders en arbeidsters minder belangrijk dan andere?" Neen", zegt Wou denberg. „Wij zijn allen op elkaar aange wezen en in een goed functionneVrende bedrijfsgemeenschap is elk raadje, ook het kleinste, onmisbaar." „Zooals u hier werkt", zegt Woudenberg tot de arbeiders, „zooals u hier schoenen maakt, zonder te vragen, of zij voor katho lieken of niet-katholieken zijn, zoo ook moeten alle Nederlandsche arbeiders, onge acht confessie of politieke schakecring. samenwerken in het belang van het Ne derlandsche volk. Daartoe Is thans de mogelijkheid geschapen door een samen bundeling van krachten in het Nederland sche Arbeidsfront. Het generaal pardon van liet Arbeidsfront met drie maanden verlengd. Er bestaat nog steeds misverstand over de wijze waarop de leden van het oude N.V.V. overgaan naar het Arbeidsfront. Naar aanleiding hiervan kan worden me degedeeld, dat krachtens de desbetreffende verordening van den Rijkscommissaris alle leden van net vroegere N.V.V. automatisch lid zijn geworden van het N.A.F., terwij] alle leden van het N.V.V. en van de con- fessioneele organisaties, die eerder zijn uit getreden, dooi het generaal-pardon met be houd van hun oude rechten kunnen wor den opgenomen. Het vragenfoi-mulier, dat de vroegere N.V.V.-leden hebben ontvan gen, dient om beter te kunnen vaststellen, welke rechten deze oud-leden hebben. Met betrekking tot den termijn, waarop het generaal-pardon eindigt, kan worden medegedeeld, dat het sluitingstijdstip is verlengd. In het huis van den arbeid in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam wordt momenteel met man en macht gearbeid om de aanmeldingen, die uit het geheele land komen, te verwerken. De administratieve moeilijkheden, die daardoor zijn ontstaan, zijn zoo groot, dat het noodzakelijk is ge bleken hel generaal-pardon, dat op 30 Juni zou afloc^bn, met drie maanden te ver lengen. Mussert bezoekt Noordholland Uitzending radioreportage •s-GRAVENHAGE, 23 Juni. Op Woens dag. Donderdag en Vrijdag a.s. wordt over Hilversum 2 des avonds van 19.50 tot 20 00 uur een reportage uitgezonden van het be zoek dat de Leider der N.S.B. aan Noord- Holland brengt. AGENDA WOENSDAG 24 JUNI Stadsschouwburg: „Madame Sens Gêne" (Het Nederl, Tooneel). 7.30 uur. Rembrandt Theeter: „Illusie". 2.30. 6.30 •u £.4-6 uur. Toegang 18 jaar. Frans I-Inls Theater: „Het model'', 2.30, 6.30 en 8.45 ^xur. Toegang alle leeftijden. Putaoo: „O," die mannen", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 "Jaar. Luxor Theater: ,,De Tijger van Eschna- poer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegamg 14 Jnar. Md viae Journaal Theater: Doorloopende voorstelling. Toegang eiken leeftijd. DONDERDAG 35 JUNI Gem. Concertzaal, Volksconcert H. O. V. o. 1. v. Plet van Egmond Soils ton Gerard Hengevodd, plano en Albert de Klerk, orgel 7.30 Bioscopen: lingen. middag- en avondvoorstci- W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. v&u BAarsel, IJmuldea. Boekhandel H. de Vries vestigt Uw aandacht op: drie belangrijke werken van Dr. ANTOON VLOEMANS 1. De Profetische Gestalten in de Wijsbege^le, Thales van Milete, Pythagoras, Xeno- phanes, Parmenides. Zeno de Dialec ticus. Empedokles. Anaxagoras, Leu kippos en Demokritos Fraai gebonden, van 4.90 voor 3150 2. De Wijsbegeerte van het Oosten, Laotse, Confucius. De Leer van de Upanishaden. Boeddha In fraaien band, van 4.90 voor .3.50 3. De Heroïeke Wijsbegeerte van de Renaissance, Desiderius Erasmus, Martinus' Luther, Nicoiaus van Kues, Theophrastus Pa racelsus, Giordano Bruno, Michel de Montaigne Fraai gebonden, van 5.50 voor 3.50 Jacobijnestr. 3 Ged.O.Gracht 27-27a Haarlem Tel. 10785 Bon 32 voor boter, margarine en vet De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 25 Juni tot en met 4 Juli a s elk tweetal der met „32" ge nummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft elk tweetal der met „32" genummerde bonnen van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of van 200 gram vet. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd. dat het by de beide laatste artikelen gaat om enkele zeer kleine voorraden, welke nog bij den handel aanwezig zijn. Het zal der halve slechts bü uitzondering mogeiyk zyn de^e artikelen te verkrygen. De vermiste kna^p in Hilversum Thans ernstige aanwijzingen Er zijn bij de Hilversumsche recherche aan wijzingen binnengekomen, welke doen hopen, dat men toch nog eenig spoor van den ver misten knaap, Hans van der Poel. die in het begin dezer maand spoorloos verdween, zal vinden. Er is n.l. dezer dagen in de omgeving van het zwembad Crailo een van de banden ont daan jongensrywiel gevonden, dat vermoe- deiyk van den vermisten jongen afkomstig is. Bedoeld rywie! zou zyn gevonden door een klein meisje, dat hiervan aan haar ouders kennis gaf, hoewel door een B0-tal vrijwilli ger» reeds eerder die plaats was afgezocht en het rywiel toen niet werd aangetroffen. De commissaris van politie verzoekt thans ieder, die hieromtrent inlichtingen kan ver strakken zich ten spoedigste tot hem te u den. Inmiddels wordt nog steeds door tallooze vrijwilligers in de omgeving in bosch en hei de gezocht, o.a. zocht de Arbeidsdienst enkele dagen met honderd man. Resultaten boekten deze speurtochten evenwel helaas niet. Oproep aan solisten door Ned. Kultuurkamer Het muziekgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer, vakgroep solisten maakt be kend, dat het wil trachten te bewerkstelligen, dat de Nederlandsche solisten, die in staat zijn met een orkest op te treden, ook zooveel mogelijk door de orkesten worden uitgenoo- digd. Daartoe wordt hun (haar) in overweging gegeven, zich schriftelijk tot het muziekgilde te wenden onder opgave van volledog solo repertoire en zoo mogelijk vergezeld van oor spronkelijke beocydeelingen. In het bijzonder wordt hun (haar) verzocht op te geven, welke Nederlandsche en nieuwe buitenlandsche werken zij beheerschen, met vermelding van speeltijd en bezetting, zoo mogelijk met bijvoeging van persbesprekin gen dezer werken. zy. die niet tot 'de regelmatig geëngageerde solisten behooren dienen tevens op te geven, anneer en waar zij reeds zijn opgetreden. Alle aaftpreldingen met vermelding van adres moeten worden gericht tot het muziek gilde der Nederlandsche Kultuurkamer, vak groep solisten, 2e v. d. Boschstraat 44, Den laag. Naar de Nederlandsche Toeristenbond (A. N. B.) mededeelt, is de heer P. M. Korf te Gro ningen er m geslaagd van hout een bescherming te vervaardigen, welke over den normalen rij wielband wordt aangebracht en dezen zoodoende tegen verdere slijtage beschermt. Al is de oude buitenband ook nog zoo versleten, de bescher mer kan gebruikt worden zoolang de oude band nog lucht houdt. De a. n. W. B. heeft dezen be schermer op verzoek van den heer Korf als voor band beproefd over een afstand van ruim 1000 k.m., over alle soorten wegdekken en hoewel na 740 k m. een' gedeelte van het ijzerdraad loop- vlak zich had los gewerkt en verloren was ge gaan, heeft dit op verdere berijding geen invloed gehad. De houten beschermer vertoonde ondanks het gedeeltelijk ontbreken van het loopvlak slechts zeer geringe slijtage. Hoewel bij het rö- den over klinker- en keiwegen lichte trillingen fn het stuur ontstonden, waren deze niet zoo hevig, dat zij hinderlijk moeten worden genoemd. Vffli tijd tot tijd verschijnen verlofgan gers op het hoofdkwartier. Zij vertellen ons •in hun belevenissen aan h#t Oostfront. Het zijn'eenvoudige onopgesmukto verhalen van den strijd tegen het bolsjewisme, gedaan door ernstige vastberaden strijders. Maar •anneer het gesprek komt op het werk van ons verzorgingsfonds, dan worden onze be zoekers enthousiast, dan wordt voor een oogenblik de ernst verbannen en vernemen wij. hoe*onze pakketten ontvangen worden en hoe veel vreugde deze zendingvn onzen annen bereiden. Pakketten uit Holland, dat is een toover- woord aan het front. Dat is een gebeurtenis Dan wordt voor een oogenblik alle zorg ver geten. Landgenoot, helpt ons dit werk voort zetten en uitbreiden. Stort een flinke bijdrage oPfc girorekening 432100 t. n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. MARKTBERICHTEN PURMEREND Dinsdag Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 13 partijen wegende 36.000 K.G, Handel vlug. Hoogste prijs "I f53—f 56, 20 f40— f 43,50, 1 Kleine boeren 40 f 59—f 56, gewicht 830 kg., handel vlug. t Goudsche volvet f 62,50. Boter geen noteering. Runderen, totaal 977 stuks. 488 vette koeien voor de levering. 146 gelde koeien f380—f475 per stuk. 180 melkkoeien f 475—f 620 p* stuk. 13 stieren voor de levering. 150 pinken f 150—f 260 per stuk, matig. 2 vette kalveren voor de levering. Nuchtere kalveren voor de slacht, voor de leve ring, nuchtere kalveren voor de fok f 30—f 62, to taal 415. weinig vraag.. 14 vette varkens voor de slacht, voor de levering. 286 biggen f22—f40 per stuk, matig. 445 schapen f48f65, matig. 160 bokken f 28—f 80 per stuk, goed. 920 lammeren f 20f 28 per stuk, matig. Kipeleren f 1.32 per kg. 700 oude kippen en hanen f 0.90 per kg.. Ko nijnen f 1 per kg. Jonge hanen fO.SO^er kg. Verduisteren van 22.08 u. tot s.w o. 25 JUNI: Zon op 5.18 uur, onder 22.06 uur Maan onder 3.19 uur, op 18.13 uur 26 JUNI: Zon op 5.19 uur, onder 22.06 uur Maan onder 3.55 uur, op 19.31 uur „Verlaat Indië alstublieft Nieuwe actie van Gandhi op komst ndische Onafhankelijkheids- liga te Bangkok opgericht Te New Delhi verluidt uit kringen, die nauw contact onderhouden met Gandhi, dat de Mahatma een nieuwe actie wil on dernemen, zoodra hij de goedkeuring der werkcommissie van het Congres hiervoor verkregen heeft. Deze zgn. „Verlaat-Indië"-beweging zou aldus worden uitgevoerd, dat de leden van het Congres en de aanhangers van Gandhi zich op straat en in openbare gelegenheden tot de vreemdelingen zouden richten met het verzoek Indië te verlaten. Zij zouden daarbij het volgende zeg gen: „Dit is uw land niet. Het Indische volk heeft u hier niet uitgenoodigd. Vertrekt U a.u.b. U zdlt ons welkom zijn, zoodra wij vry zyn". Men acht het niet waarschijnlijk, zoo wordt in het bericht verder gezegd, dat Gandhi zal afzien van het bezetten van posten voor de huizen der regeeringsambte- naren en de militaire inrichtingen. Voorts verwacht men, dat hij het boven omschre ven verzoek niet zal beperken tot vreem delingen op straat en in openbare gebou wen. Na het besluit van de werkcommissie zal Gandhi een brief schrijven aan den Engelschen onderkoning, waarin de natio nale verlangens en de redenen voor den op zet van deze politieke beweging worden uiteengezet. Men neemt aan, dat Gandhi een termijn van een week zal geven om een bevredigend antwoord te verkrijgen. Zou het antwoord niet bevredigend zijn, dan zal zijn actie beginnen. Politieke waarnemers zijn van meening, dat Gandhi zelf met dezen veldtocht zal aanvangen, evenals in 1930, toen hij den toenmaligen onderkoning Lord Halifax een ultimatum stelde. Het resultaat van het dezer dagen geslo ten Indische vrijheidscongres is de oprich ting van een Indische onafhankelijkheids liga voor geheel Oost-Azië met bureaux in Japan, China, de Philippijnen, Indië, Birma, Thailand en Indo-China. Deze onafhankelijkhéidsliga wordt ge leid door een executieve commissie, die uit vijf leden bestaat en die haar zetel voor- loopig te Bangkok zal hebben. Tot voor zitter van de executieve commissie is Ras Behari Bose gekozen. De executieve commissie zal onmiddel lijk stappen nemen, om het doel van de beweging, n.L de onafhankelijkheid van Indië, te bereiken. „Eenheid, trouw en offerzin" is het motto van de Indische Onafhankelijkheids liga. Onder de door het congres genomen besluiten komen nog de volgende punten voor: le. Het congres beschouwt Indië als een ondeelbare eenheid. Ze. De door het congresopgerichte on afhankelijkheidsbeweging zal de hulp, die noodzakelijk wordt geacht, aannemen. De beweging zal onmiddellijk alle onder de Indiërs in Oost-Azië beschikbare hulpmid delen voor de zaak van de Indische vrijheid mobiliseeren. 3$. Het congres brengt zijn diepe bewon dering tot uiting voor de wijze, waarop de Indische nationalistische leiders in Indie hebben geweigerd bij den Engelschen oor log betrokken te worden en voor den open- lijlcen en definitieven eisch, die de Indische leiders aan Engeland gesteld hebben orrf zich uit Indië terug te trekken en hierdoor Indië buiten den oorlog te houden. 4e. Het congres betuigt zijn dankbare waardeering voor de openlijke toezeggin gen van minister-president Tojo aan Indië. 5e. Het congres waardeert de vriendelijke houding van de r%eeringen van Duitsch- land en Italië'jegens de Indische vrijheids beweging, waarvoor het zijn dank uit spreekt. 6e. Het Congres dankt het volk en de regeering van Thailand voor den vriend- schappelijken steun en voor de aan het congres verleende gastvrijheid. Bose's organisatie verboden. De Britsche regeering in Indië heeft het vooruitstrevende blok (AU India Forward Bloc), den revolutionairen vleugel van het Al-Indische Nationale Congres tot „onwet tige organisatie" verklaard. Deze organisa tie staaf onder leiding van Soebhas Chan dra Bose, die zich op het oogenblik in Europa bevindt. Naar Radio-Bangkok meldt, is de secre taris van het vooruitstrevende blok door de Britsqhe politie gearresteerd. Indische kringen te Bangkok verklaren naar aanlei ding vma dezen maatregel, dat de revolu- tionaire^activiteit van het vooruitstrevende blok, aangewakkerd door de radiotoespra ken van Soebhas Chandra Bose, blijkbaar den Engelschen te gevaarlijk geworden is, reden waarom zy' thans op drastische wijze optreden. Het verbod zal wel een tegen gestelde uitwerking hebben en de Indische ryheidsstrijders in hun ijver versterken. Uit Londen wordt het volgende gemeld: De anti-Britsche houding van Gandhi en Nerhoe, die het vertrek van de Engelschen uit Indië verlangen en hun alle samen werking weigeren, maakt de Britsche pu blieke opinie bezorgd. Deze bezorgdheid komt tot uiting in een artikel van de Times, waarin men de Indische bevolking tracht te doen begrijpen dat een afscheiding van de Geallieerden geenszins de vrijheid voor Indië doch integendeel zijn ruïne en ineen storting zou beteèkenen dhar de meenin gen aldaar te sterk .verdeeld zijn. Spreken de over de anti-Engelsche activiteit van Gandhi, verklaart de opsteller van het ar tikel tot slot, dat het niet mogelijk is tot zijn arrestatie over te gaan, daar dit de reeds onrustige gemoederen nog meer in beroering zou brengen. FAILLISSMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren geen faillissementen uitgesproken. Op 10 Juni 1942 is door het verbindend worden der Uitdeelingslyst na verzet geëin digd het faillissement van P. A. Houberg, destyds wonende te Haarlem, thans te Soest- dijk. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. NOG STEEDS ZONDER BON Pj3L Helaasgeen „rantsoeneering" van bosch- of heidebrand. Onge breideld kunnen ze hun vernietigend werk verrichter^ dat juist nu funester Is dan ooit! Weest daarom dubbel voorzich tig: geen vuur In bosch of hel (Rooken is daar eveneens streng verboden!) Uitreiking distributie bescheiden Voor het uitreiken van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan de letters E en G. INLEVEREN VAN RIJWIELEN DOOR JODEN. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de Joden de rijwielen, welke hun rechtens of economisch toebehooren. in berijdbaren en behoorlijken toestand bij den Burgemeester der gemeente, waar zy hun woonplaats heb ben of waar hun zaak is gevestigd, moeten inleveren". Alhier is daarvoor gelegenheid in het ge bouw van de H.B.S. aan het Santpoorterplein, ingang Hedastraat. De inlevering moet onmiddellijk geschie den. Gelegenheid tot na-inlevering zal den gegeven op Donderdag 25 en Vrijdag 26 Juni 1942 van 9 tot 13 uur. PERSONALIA. Benoemd zyn tot leden van de commis sie, welke belast is met het afnemen van het examen, ter verkrijging van de akten var bekwaamheid tot het geven van lager onder wijs in de beginselen der tuinbouwkunde de heeren B. Donk, leeraar aan de Rykstuin- bouwschool te Lisse, ir. K. Volkersz, rijks- tuinbouwconsulent te Lisse en ir. C Koeman rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer. Te Amsterdam is geslaagd voor de akte lichamelijke opvoeding M.O. de heer C. A Thijssen te Haarlem. De heer A. Ryken te Haarlem is be noemd tot onderwijzer aan de Openbare La gere School te De Rijp. WE GAAN MEE MET PEN N.V.D..' DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST EN HULP BIJ BOMINSLAG. De afd. voorlichting van den N. V. D. schrijft ons Men zal zich wel eens afgevraagd heb ben op welke wijze er voor de burgerij ;ezorgd wordt indien zy onverhoopt door Dominslag zou worden getroffen en welke taak de Nederlandsche Volksdienst daarbij heeft te vervullen. Kort samengevat zoumen die taak als olgt kunnen formuleeren „Na bominslag is de Burgerij, in den. letterlijken zin des woords, wat de sociale hulpverleening betreft, geheel op den Ne- derlandschen Volksdienst aangewezen". Bij bominslag van geringe beteekenis komt die taak niet zoo.sterk tot uitdruk king. In dat geval bepaalt de N. V. D. zich tot 't uitkeeren van de z.g. overbruggings- sieun (directe financieele hulp) en het verleenên van den noodzakelijken bijstand. Er is evenwel een coördinatie tusschen de betrokken instanties tot stand gekomen, waarbij de volledige sociale hulpverleening na bominslag van zóó ernstigen 2ard dat van een „ramp" kan worden gesproken, in handen van den N. V. D. is gelegd. Het signaal „ramp" wordt gegeven vanwege den Riiksinspecteurvoor de Luchtbe scherming en wordt rechtstreeks opgevan- ~en door 't Prov. Bureau van den N.V.D. Haarlem. Hierna komt het Provinciaal Bureau en het Plaatselijk N.V.D.-apparat van vrij willige medewerkers onmiddellijk in actie. De door den plaatselijken luchtbescher mingsdienst tijdelijk in schoolgebouwen' e.d. ondergebrachte burgers worden dooi den N.V.D. van schadekaarten voorzien, welke o.a. recht geven op bonlooze, in restaurants te nuttigen, koude en warme maaltijden. Voor de betaling daarvan wordt aan de slachtoffers een bedrag (z.g. overbruggingssteun) uitgekeerd. Voorts geven deze schadekaarten recht op de noodzakelijkste textiel goederen en schoei sel. eveneens zonder punten of bonnen, ja zelfs zonder directe betaling Daar de schadekaarten bovendien noodig zijn im eventueel brandstoffen, voorschot ten op geleden schade, kaarsen voor ver lichting e.d. te bemachtigen, is het duide lijk dat elke getroffen burger in zóó sterke mate op den Nederlandschen VoLksdienst is aangewezen dat hij buiten den N. V. D. in den letterlijken zin des woords niet leven kan. 6 De Nederlandschè Volksdienst doet even wel méér dan waarop de burgerij op ver toon van de schadekaarten recht heeft. De N. V. D. organiseert alle maaltijden, helpt bij de bediening, is behulpzaam bij de aan schaffing van kleeding en schoeisel, bereidt verdere evacuatie voor, zorgt zoo noodig, voor gratis spoorkaartjes, enz. enz. Hierdoor is wel duidelijk geworden dat de N. V. D. zijn plaats heeft midden in het volk en dat er zich omstandigheden kunnen voordoen waarin men het, of men nu wil of niet, niet buiten dezen dienst stellen kan. Daarom behoort ieder gezins hoofd lid van den Nederlandschen Volks dienst te zijn, zoowel in het belang van 'de gemeenschap als in dat van zijn eigen gezin. Doch er is méér. Wil de N. V. D. zijn taak naar behooren kunnen vervullen, dan is snelle uitbreiding van het dagelijks was send aantal vrijwillige medewerkers drin gend noodig. Dan zal de N. V. D. ook na bominslag,» tot grootsche prestaties in staal zijn Meldt U dus aan als medewerker(ster) en lot lid van den N. V. D. Daarmede be wijst U Uw v.olk een grooten dienst. Met elkaar kunnen wij voor elkaar ontzaglijk veel bereiken. Neemt nog heden een be sluit en stelt U onder de leuze „Voor het Volk door het Volk" onmiddellijk ter beschikking van den Nederlandschen Volks dienst, Kenaupark 1, Haarlem. De buurtschapshoofden te Haarlem ziin: J. H. Mus. Zylvest 17; 2. B. J. Harmans, Tempeliersstraat 9 (post aan PI. B.); 3. P. F. C. van Galen, Ridderstraat 5 rd.; 4. J. J. Aufderheyde, Voorhelmstraat 67; 5. J. B: Voorn, Voorhelmstraat 13; 6. G. P. J. v. Elten, Bioemhofstraat 31 rd.: A. F. Weglau. ï^leine Houtweg 67: 8. F. W. van Riet, Lorentzkade 118; 9. A. Fibbe, Blom- 'eldlaan 39: 10. H. J. v. Glinsteren. Nieuwe Gracht 82a; 11. C. J. Ravelli, Goltziusstraat 12. H. H". Groennou, Mr. Cornelissiraat 30 rd-I 13. A. van Diemen, Berkenstraat 45; 14. J. H. W. Kroes, Pleiadenstraat 30; 15. H. van Denderen, Orionweg 70; Waayer, Kanariestraat 63. Toe, bedien U goed van jus hoor! 'i Is gezond in dezen tijd; Ja, er is méér dan voldoende En 'i is prima kwaliteit. Hoe ik daaraan ben gekomen Dat geheim verklap ik U: Ziet U hier dit kleine pakje? KiJ HELDERMAN, 't Is: DUBBEL-JUS. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Anrdapp. Anrdapp. Aardapp. Beschuit Itloe Bon Kaart 31A Aard 31B Aard. 32 A Aard. 32 Besch (geb, brood) 317 t/m 320 Algem Boter 3i Boter Boter (marg.) 31 Vet Brandstofr. 01 t/m. 05 BV Brand. Bcandstoff. Floeveeth. t/u 1/4 kg. 27 Jun 1/2 kg. 27 Jtmi 1/2 kg. 27 Jm 100 gr. 27 Jut ïoo gr. 11 Jul: 125 gr. 24 Jus 125 gr. 24 Ju» 1 eenh. 31 Det Gevels worden gerestaureerd De zomeravonden bieden goede gelegenheid om een wandeling te maken door de binnen stad; de wandelaars zullen dan kunnen genie ten van de talrijke fraaie oude gevels, welke de stad ryk is.' Jammer is het, dat hier en daar door verwaarloozing verschillende ka rakteristieke plekjes weinig fraais bieden, doch gelukkig zijn anderen paraat, om de schoonheid van Haarlem, door tijdig herstel der oude bouwwerken, in stand te helpen houden. Op het oogenblik worden twee fraaie trap gevels gerestaureerd en wel aan de Bakenes- sergracht 70 en aan de Ged. Oude Gracht 113. Het eerste perceel wordt in opdracht van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen onder leiding van den heer A. H. Kok uit Amsterdam, verbouwd. Het verkeerde ir bouwvalligen staat en herstellen was nood zakelijk. Van deze gelegenheid is gebruik ge maakt het perceel in den ouden staat te her stellen, zoowel de trapgevel, als het onder deel. Een fraai geheel zal ontstaan, dat onge- twyfeld de belangstelling zal hebben van tal- loozen, die de Bakenessergracht komen be wonderen. Het perceel is wel bijzonder oud, doch geen historisch gebouw met een rijke geschiedenis. Het perceel aan de Gedempte Oude Gracht dateert uit het einde van de zeventiende eeuw en ziet er nog uitstekend uit'* doch de gevel moest gerestaureerd worden, dat geschiedt thans in opdracht van den eigenaar, den heer Feilzèt. Op de lijst van Monumentenzorg komt deze gevel vbor. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING. Mej. J. Raadsen uit Alkmaar heeft gis termiddag in restaurant Brinkmann voor de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vrouwen Electricitetisvereeniging een zeer leerzame causerie gehouden over „De weg waarlangs de electriciteit onze toestellen bereikt". De meeste huisvrouwen, zoo %eide mej. Raadsen, nemen genoegen met het feit, dat zij in haar woning over eleq- triciteit kunnen beschikken. Voor een moderne huisvrouw is dat niet voldoende; zij dient iets meer van electriciteit te we ten en vooralvan begrippen als volt, ampère en watt, omdat zij daarmee bij het ;ebruik van electrische apparaten in de ïuishouding wel degelijk te maken heeft. Na uiteengezet te hebben, waarom'elec trische centrales hoogspanning leveren en de verhouding tusschen volt, ampère en watt te hebben besproken, ging spreekster de verschillende huisinstallatie-materialen na, te beginnen bij de smeltveiligheden, de z.g. „stoppen" die de leiding tegen de ge volgen van overbelasting en Kortsluiting beveiligen" en die men daarom niet wille keurig mag verwisselen voor andere stroomsterkten. Zeer gevaarlijk is het zelf repareeren der patronen met zilverpapier of koperdraadjes Na de pauze toonde mej. Raadsen aan de hand van meegebacht materiaal het verschil tusschen goede en ondeugdelijke stopcontacten, snoeren, schakelaars e. d. aan. waarbij zij in antwoord op tal van vragen nuttige raadgevingen gaf. ALLE-DAG-KERK. In de dienst der Alle-Dag-Kerk, die gehouden wordt op Vrijdag 26 Juni des avonds van 7—7.30 in het Koor der Groote- of Sint Bavokerk zal EXAMENCOMMISSIE HOOFDAKTE. De commissie, welke te Haarlem bijeen komt voor het afnemen van het examen hoofdakte, is als volgt samengesteld: voor zitter, de heer E. -P. van der Werff te Den Haag; lid en ondervoorzitter de heer B. G. Palland te Amsterdam; leden, de heeren H. Elsinga, H. Marwitz, Haarlem, P. Jansen, Amsterdam, E. R. J. Brunner, Tiel, J. H. van Ginkel, A. Kuiper. Utrecht, J. B. J. Haanen, ")en Haag, S. Kal, Alphen„aan den Rijn, C J. Knook, J. van der Worp, Alkmaar en G Th. Vermeulen, Beverwijk; plaatsvervangende leden cfë heeren W. H. Balkenstein, Den j, J. Bovenberg, Oegstgeest, P. J. Debets, Heemstede, J. Dek, Leiden, W. R. Jansen, Heemstede, dr. A. M. de Jongh, Velsen, mej. H. Jonker, Bergen, T. Overtoom, Amster dam, Th. P. J. Snijders, Driehuis, mej. A. Stoll. Amsterdam en R. L. J. Warnars, Haarlem. SPORT EN SPEL WATERPOLO HAARLEM-V.Z.V. 0—J. De ontmoeting Haarlem—V.Z.V is in een ver- idende 0—3 overwinning voor de Velsenaren ge ëindigd. Reeds spoedig na den eersten aanval doelpuntte Swier. door handig langs EllinckhuU- zen te spelen en onhoudbaar voor keeper Spaan derman in te schieten. Verschillende pogingen de aHarlem-voorhoede om den Velsenschen doelman te passeeren bleven •.Tuchteloos. Bij rus' as de stand 0—1 voor V.Z.V. Direct bij het uitzwemmen liet A. Spaanderman zijn man rustig opzwemmen en Janus maakte van deze kans dankbaar gebruik. Hierna moeten Smits en Visman voor een vertreding het water verlaten, waarna Swier nogmaals kans zag den Haarlem-doelman te passeeren. VOETBAL JUBILEUM W. H. V. d. EIJKHOF. De heer W. H. v. d. Eykhof ls dezer dagen 30 iaar lid van de voetbalvereenlglng sihoten en 25 aar vervult hij het penningmeesterschap. De ju bilaris heeft zijn club vele diensten bewezen en heeft trouw en met toewijding zijn werk ver vuld. Dat zijn arbeid gewaardeerd wordt, zal Zondagavond a.s, om acht uur blijken, als in restaurant „Suisse" een bijeenkomst gehouden wordt. SCHAKEN EUROPEESCH SCHAAKCONGRES TE SALZBURG. Het Europeesch schaakcongres, dat in de afgeloopen week te Salzburg werd gehouden werd ook bijgewoond door Nederland. Na een algemeene uiteenzetting van den leider van den Groot-Duitschen schaakbond, den heer E. Post, werd met algemeene stem men tot oprichting van den Europeeschen schaakbond besloten. Tot voorzitter hiervan werd gekozen de heer Fiehler uit München. tot vice-voorzitter de heer Efrem Farraris uit Rome en tot secretaris de heer Post uit Ber- lyn. Gedurende dit congres heeft dr. Aljechin tegenover den vertegenwoordiger Nederlandschen Schaakbond den Jungman fijn leedwezen betuigd 01, 02 KF Kookkrt. 1 ©enh. 30 April Brood 32A Brood 400 er. 27 Jua Brood 32B Brood 50 gr. 27 Jut Chocolade 31 33 Versn. 100 gT 11 Ju!j Ckrarlllos 38. 39 Tabak 10 st. 27 Jui Cigareiien 38 39 Tabak 20 st. 27 Jut Olgnrettc» R2 Cigaret 40 st. 27 Jun Go« 331 321 Algem. 250 gy. 11 Jut Jam 329 Algem, 500 gr. 11 Jul! Kaas 322 t/m. 326 Algem. 100 gr. 11 Jut Kofflesurr 328 Algem. 250 gr. 11 JuU Maïzenaverra.)332 Algem. 100 gr. 11 Jut Marg. (bot.) 31 Vet 125 gr. 24 Jut Melk 31 t/m. 34A Melk 3 1/2 lit. 11 Jul; Melk 31 t/m. 34B Melk 1 3/4 lit. 11 Jul: Petroleum' 01 Petr- 2 Ut. 22 Aug Peulvr. 330 833 334 Algem. 250 gr. 11 Jut Rijst 4-25, 4-26 Reserve 250 gr. 11 Jul! Scheerzeep u Textiel (m.) 50 gr. 31 Au* 5 st. 27 Jua 10 st. 27 Jua; 100 gr. 11 Juli 1 kg. 11 Jul! 25 gr, 27 Jur! 75 gT 30 Ju Sigaren 38. 39 Tabak Sigaren R 2 Tabak .Suikerw. 32. 33. 34 Versn. Suiker 327 Algem. Tabak 38. 39 Tabak Toiletzeep K Tolletz. Vermicelli (maï zena) 332 Algem. 100 gr. 11 Juli Vet (hot.) 31 Vet 100 gr. 24 Juni Vleeseh 32A Vleesch 100 gr. 27 Juni Vleesch 32B Vleesch 25 gr. 27 Jun! Zeep G, H. I, J. K Zeep 90a450 gr. 30 Juni Zeep 211, 228, 272 Alg. 90 a 450 gr. 30 Juni Zeep 293, 300 Alg. 90 a 450 gr. 30 Juni moeilijkheden, welke een uitkomen van onzen schaakmeester in internationale wedstrijden verhinderen, uit den weg rfjn geruimd. Do mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat dr. Euwe de uitnoodiging, welke binnen af- zienbaren tijd verwacht kan worden om deel t^ nemen aan de Europeesche kampioenschap, pen, welke in de maand September te Mün chen zullen worden gehouden, zal aannemen. Naar verluidt zullen ook jongeren in de ge legenheid worden gesteld op deze kampioen schappen uit te komen. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur van den Nederlandschen Schaakbond hiervoor ëen onzer beste jonge ren aan te wijzen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN H. S. G. Dinsdagavond zijn de eerste van de nederlaag- wedstrijden van het Haarlemsche Schaakgezel schap gehouden en wel tegen „De Rochade". Te ongeveer half acht opende de voorzitter, de heer H. D. v. d. Ouw, den wedstrijd, waarna spoedig drie teams aan het spelen waren. De heer v. d. Ouw gaf ook ln het spel het goede voorbeeld door het eerste winstpunt Van den wedstrijd te boeken. Het duurde niet lang of verscheidene partijen waren gereed en het bleek, dat H. S. G. over de geheele linie de overhand had. Het was daarom niet te verwonderen, dat de drie tien tallen van de invlteerende club een overwinning behaalden. Het eerste tiental won met 814—1W, het tweede met 7—3 en het derde zelfs met 10—0. ZWEMMEN KRINGKAMPIOENSCHAPPEN WORDEN VOORTGEZET. Na den geslaagden inzet te Heemstede, zullen de kringkampioenschappen in Stoop's Bad Dins dagavond 30 Juni onder leiding van de Zwem- club Haarlem worden voortgezet. Behalve de 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk dames en hee ren, vermeldt het programma de 10 x 50 meter borstcrawlestafette heeren Junioren. Voor de beste prestaties adspiranten zullen worden ver- zwemmen de 50 meter borstcrawl jongens, dé 50 meter schoolslag meisjes en de 5 x 50 meter borstcrawlestafette jongens en meisjes. SPORT-ALLERLEI Aangezien op het verzoek om benzine be schikbaar te stellen voor het verrijden van imer 100 k.m. achter groote motoren, onderdeel van de in Juli te Amsterdam te houden kampioenschappen van Nederland op de^baan, afwijzend ls beschikt, is deze wedstrijd verval len. De sportcommissie der N. W. U. heeft be paald. dat het stayersnummer zal worden vervan gen door een nummer ovfr den langen afstand zonder gangmaklng. MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU' RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 25 JUNI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8 00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.45 Omroepor kest en solist (opn.) 10.30 Zanug met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. .11.20 Viool en clavecimbel. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gi imofoonmuziek. 14.00 Zang, viool en orgel. 14.30 Kamermuziek (gr.). I5.0u Viool en orgel. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 18 van den Heidelbergschen Catechismus en Ge wijde muziek (opn.). 16.30 Orkest Malando en solist. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.30 Omroeporkest. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Omroeporkest. 18.45 B. N O Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. De we- reldmeening uit vreemde kranten. 19.05 Gramo foonmuziek, 19.25 Omroepsymphonie orkest en solist. 20.15 Componlstenspiegel. 20.30 Omroep- symphonie-orkest 21.15 .Gramofoonmuziek. 21.41 B. N. O. Nieuwsbericlften. 22.00 Gramofoonmu ziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radlo-Centralei die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.10 Orgelconcert' (opn.) 8.40 Arnhemsche Orkestvereenlging (opn.) 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zutphensch vrouwenkoor (opn.). 10.40 Voor de plattelandsvrouw 11.00 Zangplaten. 11.20 Ensem ble Rentmeester. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12 45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Landstand kwartier. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 13.45 Voor dracht. 14.00 Bertus van Dinteren en zijn ork- en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello, clavecimbel. plano en gramofoonmuziek. 16.00 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 16.30 Orgelspel (gr.). 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. "i—zakelijke- en beursberichten. 17.50 gevarieerd programma. 18.30 Lezing 18 45 GramofoonmuzlelC Nieuw; „Varia" ..Aziatische havensteden' van den 19.00 Hier W. a. 19.15 Gramofoonmuziek. 19 M heer P. B n. O Nieuwsberichten. 19.40 b. n O Wat Nederland schrijft 19 50 Spiegel van den "dag. misverstand, dat zich in het afgeloopen iaar 20 00 Ernit van Hoff en zi)n "orkest."'Als "inter- jyj, iu. heeft voorgedaan als gevolg van een oniuiste t *«ez:zo: Reportage. 21.00 Causerie ..Brandend» lfi. M. publicatie betreffende "L. Sr. EuweVoS KuwaberilhtïJS Tg'SiZS Naar verluidt zouden hiermede de bestaande 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversui» X»

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10