Haarlemsche Courant Kennemer Editie Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Nog verzet biedende vijand op Landtong bij Sebastopol ingesloten KORT NIEUWS Zweedsch blad publiceert geheim verdrag tusschen Churchill en Molotof. Dertien Sovjet Duikbooten in de FinscheGolf vernietigd of beschadigd Het bezoek van Mussert aan Haarlem en Omstreken Troepen der As bereiken Egyptische grens. 1 287e Jaargang No. 146 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiên 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Uits.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 24 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soend»« plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 1S0S4, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Aan hel overige vestingfront tal van kazematten 11a strijd op moeilijk terrein veroverd. Ten Noordoosten van Charkoff resten van Sovjetdivisie vernietigd. Aan het Wolchoffront leed de vijand zware verliezen. Bommen op Emden Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „In het Noordelijke vestinggebied van Sebastopol zijn de op de uiterste landtong ten Noorden van de Sewernaja-baai nog verzet biedende overblijfselen van den vijand inge sloten. Aan het overige vestingfront werden in zware, afzonderlijke ge vechten onder zeer moeilijke terreins gesteldheden talrijke kazematten over wonnen en andere verdedigingsinstal laties veroverd. Ssterke formaties ge vechtsvliegtuigen steunden de aanval len en bombardeerden vijandelijke reserves en munitieopslagplaatsen. Aan de Noordkust van de Zee van Asof werd een plaatselijke landingspoging der bolsjewisten afgeslagen. De in het boschgebied ten Noordoosten van Charlcof nog aanwezige overblijf selen van de verslagen bolsjewistische di visie werden vernietigd; 660 dooden wer den geteld; 946 gevangenen werden ge maakt en 200 stukken geschut werden buitgemaakt. In den centr alen sector van het Oos telijk front geringe gevechtsactiviteit. Aan het W o 1 c h o f-front leed de vijand in verbitterde, afwisselende boschgevech ten zware verliezen. De bolsjewistische luchtmacht verloor Maandag overdag 100 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. In N o o r d - A r i k a hebben de voorste deelen van Duitsche en Ita- liaansche divisies de Libysch-Egyp- tische grens bereikt. Bij de inneming van de haven van Tobroek hebben formaties van het leger een kanonneer boot en 6 kleine transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5200i brt. tot zinken gebracht, die met Brit- sche troepen trachtten te ontsnappen. De aan boord zijnde soldaten werden gevangen genomen. Op Malta bestookten Duitsche en Ita- liaansche gevechtsvliegtuigen de installa ties van het vliegveld Lucca met bommen van zwaar kaliber. De stad Emden werd in den afgeloopen nacht opnieuw door Britsche bommenwer pers aangevallen. De burgerbevolking leed geringe vérliezen. Talrijke gebouwen in woonwijken werden getroffen. Vier dei- aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten. In de zware winterveldslagen aan het Oostelijk front hebben bataljons van de luchtmacht in den strijd op den grond vliegvelden en vooral ook bedreigde sec toren van het front dapper verdedigd. Met andere formaties van het leger hebben deze eenheden thans een voortreffelijk aandeel Wavell terug naar Afrika Militair overleg te Cairo Generaal Wavell zal naar Afrika teruggeroepen worden, naar de Brit sche berichtendienst meldt. De Egyptische "premier, Nahas Pasja, heeft volgens "United Press een bespreking van bijna twee uur gehad met den Brit- schen ambassadeur, Sir Miles Lampson, en den opperbevelhebber der Britsche troepen in Egypte, lt. generaal Stone. Onderwerp der besprekingen vormde de militaire toestand. Binnenkort zal de minister-president, Nahas Pasja,' in het parlement een verklaring dienaangaande afleggen. Na de Brïtsch-Gaullïstische verschillen van meening, die te-Cairo tot felle Brit sche verwijten aan de troepen van gene raal Koenig hebben geleid, is ook de ver houding tusschen Britten en Gauillisten m Syrië en den Libanon verscherpt. In Aleppo ontstonden hevige gevechten tusschen Brit sche en Gauillistische troepen. Onder de afgevaardigden van het Brit sche Lagerhuis heerscht, naar de „News Chronicle'.' meldt, groote opgewondenheid over dé Britsche nedeivlaag in Noord- Afrika en met name over den val van Tobroek. Uit particuliere uitlatingen van enkele parlementsleden valt af te leiden, dat het Lagerhuis zich ditmaal niet door Churchill zal „laten afleiden". In het Lagerhuis heeft Cripps Dinsdag medegedeeld, dat de debatten over Libyë en de berichtingeving over het bezoek van Churchill aan Washington niet tegelij kertijd zullen plaats vinden. Cripps heeft medegedeeld, dat de val van Tobroek in de eerstvolgende reeks zit tingen onderwerp van debatten zal uit maken. Cripps verklaarde, dat de regeering het voornemen heeft twee dagen aan deze debatten te wijden, men zal echter „bereid zijn" nog meer dagen uit te trekken, wan neer dit noodig mocht blijken. De politieke correspondent van de Evening Standard meldt, dat eenige Lagerhuisleden de regeering wegens de gebeurtenissen in Libyë rechtstreeks willen „uitdagen". Wardlaw Milne en andere afgevaardigden zouden een mo tie van wantrouwen willen indienen. Nauwkeurige bijzonderheden zijn nog niet bekend geworden. Dit is de eerste rechtstreeksche uitdaging sinds de regeering-Churchill aart het bewind is. Hoe de regeering de motie zal behan delen, is nog niet bekend. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Wash ington meldt, is men daar in eenige kringen van meening, dat het lot van de regeering- Churchill er van afhangt, welke nieuwe plannen verplichtingen en verzekeringen de minister-president voor het Lagerhuis van zijn besprekingen met Roosevelt zal meebrengen. Te oordeelen naar de commen taren van de pers en van „the man in the street" is de Amerikaansche openbare meening over de volkomen onverwachte tegenslagen in Libyë vrijwel even bezorgd als de Engelschen zelf. In politieke leringen te Berlijn acht men het communiqué, dat tot dusver over de nog aan den gang zijnde besprekingen is gepubliceerd, het meest beklemde com muniqué. dat men van Duitsche zijde in het verloop van dezen oorlog ooit gezien heeft. Men neemt echter aan, dat de zeer inconcrete interlocutie, welke aan de onge duldige opnbare meening in de Geallieerde landen over de onderwerpen van gesprek tusschen Churchill en Roosevelt is gege ven, blijkbaar beschouwd moet worden als een reactie op de zeer onaangename stem men, die vooral in Londen rekenschap eischen over de jongste militaire neder- talen. aan andere operaties. In deze gevechten in een ongebaand terrein heeft zich de divisie Meindl bijzonder onderscheiden. Luitenant Leykauf, vliegtuigcommandant in een jachteskader, heeft aan het Oostelijk front in één nacht zes vijandelijke transport vliegtuigen neergeschoten. Sebastopol. Na hevigen strijd is de laatste vijande lijke tegenstand op het schiereiland Bar- tenjewka gebroken. In het verdere verloop van den aanval werd den vijand een taai verdedigde bergtop ontrukt. Ook Roemeen- sche bergtroepen hebben op den vijand, die zich in kazematten en verdedigingsinstal laties taai verdedigde, in een gestadigen opmarsch terrein veroverd en verscheide ne vestingwerken genomen. Aan het Zuidelijke front van het ves tinggebied hebben Duitsche aanvalstroe- pen, doeltreffend gesteund door artillerie en luchtmacht, een belangrijke hoogte stormenderhand veroverd en den aanval, in weerwil van het moeilijke terrein in ver- bitterde gevechten van man tegen man voortgezet. De Duitsche luchtmacht steunde ook Maandag aan het omsingelingsfront het oprukken van Duitsche en Roemeensche troepen in het Zuiden en Zuidoosten van het vestinggebied. Talrijke batterijen, die uit ravijnen vurend ta£i verzet boden, wer den door duikbommenwerpers vernietigd. Een jaar van strijd. Toen de Führer een jaar geleden het besluit nam, het bolsjewistische gevaar aan te pakken en daarmee Europa voor den ondergang te redden, is dit besluit gerecht vaardigd op een wijze die den dank ver dient van de geheele beschaafde' mensch- heid. zoo opent de Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz haar uiteenzet tingen op den eersten verjaardag van het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie. Het feit, hoe het bolsjewisme in Iran te keer gaat, alsmede de afloop van het pro ces te Ankara hebben aangetoond, dat de bolsjewieken er nooit van wilden afzien, hun actie op vreemd gebied voort te zetten. Bedrog is het kenmerk van de bolsjewis- tisch-Engelsch-A'merikaansche coalitie te gen Europa. In dit teeken staan niet alleen de beloften van de bolsjewieken, de overige volken met rust te laten. Met de eerlijkheid van de heerschers in Londen en Washington is het niet anders gesteld. Men belooft den Sowjetbondgenoo- ten een tweede front en zou alies willen doen om zulk een front in Siberië te laten ontstaan ten laste van de bolsjewieken en ter eigen verlichting op den Stillen Oce aan. De dag van heden is voor.de vijanden van de Europeesche vrijheid vergezeld van zware zorgen, welke aan den eenen kant tot uiting komen in de ineenstorting van het tweede Libysche front en aan den an deren kant door de vernietigende slagen op de bolsjewistische vesting Sebastopol. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat Ortiz, de president van- Argentinië, wegens zijn oogziekte is afgetreden. De Britsche berichtendienst meldt uit Lissabon, dat behalve de reeds gemelde Brit sche bommenwerpers nog drie bommenwer pers geland zijn op een vliegveld in de na bijheid van Lissabon tijdens een oefen- vlucht. De Führer heeft den NSKK-Obergrup- penführer Erwin Kcaus benoemd tot corps leider van de NSKK als opvolger van Hühn- lein. -• ij De Duce heeft Dinsdag opnieuw in aan wezigheid van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Spaanschen minister van buitenlandsche za ken, Serrano Suner, ontvangen en met hem een hartelijk onderhoud van meer dan een uur gehad. Een flinke slag hebben inbrekers van nacht geslagen in een modemagazijn aan het Rokin te Amsterdam, waar zij door een tui melraam, dat zij vernielden, naar binnen kwamen. Acht bontmantels en 50 coupons stof, tezamen ter waarde van ongeveer f 12.000, viel hun als buit in handen. Principieele erkenning van territoriale aanspraken der Sovjet Unie. Vaststelling Sovjet-Russische belangensferen.Vrije door vaart voor bolsjewisten naar Noordzee, Zwarte Zee en Middel- landsche Zee. Militaire en politieke controle van Moskou over Duitschland en de Donau-staten. Welke tegenprestaties Het blad Göteborgs Morgenpost pu bliceert zeer groot opgemaakt bijzon derheden over een geheim "verdrag, dat Churchill en .Molotof in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt geheel Europa aan de bolsjewisten uit geleverd. Het geheime verdrag bevat de volgende overeenkomsten I. De aanspraken van de Sowjet-Unie op veiligheid en strategische grenzen te genover Finland,' de Oostzee-staten, Polen en Roemenië worden principieel erkend. Wat Iran betreft, hiervoor is een speciale overeenkomst gesloten. 2. De meeste gebieden, die aan de Sowjet-Unie grenzen of in de nabij heid der Sowjet-Unie liggen, waar onder Finland, bepaalde deelen van Noord-Scandinavië, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Joego-Slavië worden erkend als Sow jet-Russische belangensferen. 3. Voor bescherming tegen toekomstige aanvallen der Spilmogendheden wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om steun punten te verwerven en garnizoenen door „pachtverdragen" op te richten. De Sow jet-Unie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noordzee en van de Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee gegarandeerd. 4. In een aanvulling op artikel 3 van het gepubliceerde pact, waarin de Geallieerden gemachtigd worden om na het einde van den oorlog bij zondere veiligheidsmaatregelen te ne men voor een nieuwen aanval, wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om in overeenstemming met Groot-Brit- tannië een militaire en politieke con trole over Finland, Duitschland, Hon garije, Roemenië en Bulgarije uit te oefenen. 5. Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich zorg te dragen voor de defi nitieve opheffing van de Nationaal-Socia- listische en Fascistische regimes en soort- felijke regeeringsstelsels in geheel uropa. Behalve het bovengenoemde aanvullen de protocol is in Londen volgens de Göte borgs Morgenpost verder een geheime overeenkomst gesloten over de militaire maatregelen, die noodzakelijk zijn voor het vormen van een tweede front. Bijzonder heden van dit protocol, dat tengevolge van het zuiver militaire karakter absoluut ge heim is, zijn buiten een zeer kleinen kring, niet bekend. Het blad Göteborgs Morgenpost deelt nog mede, dat het de bijzonderheden van het Britsch-Sowjetrussische geheime ver drag ontvangen heeft van een welingelich- ten diplomaat, die een land vertegenwoor digt, dat nauw contact onderhoudt met de Geallieerden. Daar deze bron bij tallooze vroegere gelegenheden, die het blad heeft kunnen controleeren, betrouwhaar geble ken is, heeft het niet geaarzeld het tele gram te publiceeren. Churchill is van plan om zich binnen kort per vliegtuig naar de Sowjet-Unie te begeven om daar persoonlijk met Stalin te onderhandelen, zoo meent de Hotsji Sjimboen op grond van goede inlichtingen uit Sjanghai te weten. Volgens deze zelfde inlichtingen zou Molotof tijdens zijn ver blijf in Washington reeds preliminaire be sprekingen met Roosevelt gevoerd hebben over het sluiten van een pact tusschen de Vereenïgde Staten en de Sowjet-Unie met het doel om de Sowjet-Unie in den groot- Oost-Aziatischen oorlog te betrekken. Dit plan van Roosevelt is echter door de hou ding, welke Molotof aannam, mislukt. Thans moet Churchill opnieuw door per soonlijk met Stalin te onderhandelen de plannen van Roosevelt helpen verwezen lijken. MisïuRte landingspoging der Sovjets bij Mariopol Nadat reeds verscheidene landingspogingen van bolsjewistische marinetroepen waren af geslagen, hebben de bolsjewieken opnieuw geprobeerd ten Zuid-Oosten van Mariopol de kust te naderen. Ook deze, door 20 tot 30 booten ondernomen landingspoging had tot taak Duitsche troepen op grooten afstand van Sebastopol te binden, teneinde aldus de ves ting te ontlasten. Evenals alle tevoren onder nomen landingspogingen, werd ook deze ac tie tijdig door de formaties der kustbescher- mïng ontdekt en afgeslagen. Naar het opperbevel der weermacht mede deelt over de gevechten om Sebastopol op Maandag, is thans de geheele Noordelijke oever van de Sewernajabocht in Duitsche handen, met uitzondering van een in onder- aardsche gangen ingesloten groep vijanden, die nog wanhopig tegenstand tracht te'bie- den. De scheepsruimte kernpunt te Washington In politieke kringerf te Washington werd Dinsdag bevestigd, dat de gevaar lijke positie van de geallieerde scheep vaart het kernpunt vormt van de onder handelingen tqsschen Roosevelt en Churchill. In genoemde kringen ver klaarde men, dat Engelsche en Ameri kaansche scheepvaartdeskundigen bij de beraadslaging betrokken zijn. In een mededeeling van Roosevelt's secre taris Early wordt vooral het vraagstuk besproken van de noodzakelijk geworden verhooging van den scheepsaanbouw, als gevolg van de groote scheepsverliezen der Geallieerden, alsmede het zoo rationeel mogelijke gebruik van de nog beschikbare Geallieerde tonnage. Zes ervan en twee andere oorlogsbodems met zekerheid tot zinken gebracht. Duitsche en Finsche vloot en luchtmacht grijpen in. Bolsjewisten vernietigen Zweedsch vrachtschip. Zweden antwoordt met militaire maatregelen. Extra-bericht van Finsch opperbevel Extra bericht van Finsch opperbevel. Het opperbevel der Finsche weermacht heeft in een extvabericht omtrent de operaties de zeestrijdkrachten o.a. medegedeeld: Vandaag heeft het aangekondigde be zoek plaats gehad van den .leider der N. S. B„ ir. A. A. Mussert, aan Haarlem en omgeving. Van den toren der St. Bavokerk woei het Oranje-blanche-bleu en de vlag der Nat. Soc. Beweging. Dezelfde kleuren woeien van den toren van het raadhuis, terwijl boven de pui van dit gebouw eveneens de vlag was uitgestoken. Het gebouw der Provincie in Den Hout was vanzelfsprekend eveneens getooid met de vaderlandsche driekleur Zooals wij gisteren reeds aankondigden heeft de eerste ontmoeting met de auto riteiten der Provincie plaats gehad in de gemeente Uithoorn, alwaar des morgens tien uur de Leider met zijn staf ontvangen werden door den Commissaris der Pro vincie, mr. A. J. Backer en den Bestuurs raad mr. W. J. Schönhard. In het gevolg van ir. Mussert bevonden zich zijn adju dant, mr. dr. J. H. M. Kessler, jhr. de Blocq van Scheltinga en Opperheerban leider waarnemend commandant der W. A. Van 't Hoff. De aankomst in de Provincie. Hedenochtend omstreeks kwart over tien arriveerde de leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert met zijn gevolg voor een officieel bezoek aan Noord-Holland, te Uithoorn. Aan de grens der provincie, welke door de gemeente Uithoorn loopt, waren ter be groeting aanwezig een deputatie uit het bestuur van Noord-HollancL bestaande uit den commissaris der Provincie Mr. A. J Backer en den Bestuursraad Mr. W. J. Schönhardt. De commissaris riep den hoogen gast een hartelijk welkom in zijn provincie toe. Hierna vertrok het gezelschap naar Aals meer. De inwoners van Aalsmeer hadden hun dorp feestelijk versierd met vlaggen, en ook langs de route, welke de stoet volg de, waren vlaggen geplaatst. Honderden belangstellenden hadden zich voor hét raadhuis opgesteld, toen om ongeveert half elf de auto's in zicht kwamen. Ir. Mussert had in een open wagen plaats genomen en nam staande de hulde betuigingen in ontvangst. De burgemeester van Aalsmeer de heer H. W. F. Kolb ver welkomde den leider en sprak hierbij de hoop uit, dat Ir. Mussert altijd een pret tige herinnering aan zijn bezoek aan het mooie bloemendorp zal behouden. Verder waren ter begroeting aanwezig: Ir. Koe man, rijkstuinbouwconsulent, wethouder J. Visser, tevens leider van de plaatselijke Winterhulp, en den Ned. Volksdienst, wet houder J. Versloet en de gemeente-secre taris van Aalsmeer, de heer W. Wentzel. Namens den Jeugdstorm werden den leider prachtige bloemen overhandigd. Ook kreeg hij een fraaie met varens versierde mand, welke gevuld was met tomaten. Ir. Mussert verklaarde getroffen te zijn door deze hartelijke ontvangst en hoopte dat dit niet het eenige bezoek zou zijn, dat hij aan Aalsmeer bracht. Hierna werden aan den Leider voorgesteld alle hooge functionarissen der N.S.B. in Aalsmeer en de leidsters van den Nationalen Jeugdstorm en de N.S.V.O. Tevens sprak Ir. Mussert eenige minuten met kameraadske Joore, die twee zonen aan het Oostelijk front heeft. Tot slot inspecteerde ir. Mussert de afdeelingen der W.A. en Nationalen Jeugdstorm, die aan den kant van den weg opgesteld stonden en maakte daarna nog een rondrit door eenige straten. Met een krachtig Hou Zee-geroep vertrok de I,eider. De tocht werd voortgezet door den Haar lemmermeerpolder in de richting Haarlem Haveninstallaties van Tobroek werden onbeschadigd aange troffen. Attlee leest boodschap van generaal Auchinleck in Lagerhuis voor en maakt verliezen bij de jongste gebeurtenis sen in de Middellandsche Zee bekend. Duitsche artillerie bestookt Ramsgate Van militaire zijde wordt medege deeld: Batterijen vèrdragend geschut van de Duitsche marine hebben 22 Juni des middags de havenwerken van Rams gate doeltreffendbestookt. Hevige branden en ontploffingen bewezen, dat de Duitsche granaten doel getroffen hadden. Het Italiaansclie weermachtsbericht luidt al? volgt: Vooruittrekkende afdeelingen der troepen van de As hebben de Libysch- Egyptische grens bereikt. Na voltooiing der zuiveringswerk zaamheden is bet aantal der in To broek gemaakte gevangenen tot 28.000 gestegen. Onze luchtmacht ondernam hevige bomaanvallen op de lucht- en vlootbases van Malta, waardoor talrijke groote branden ontstonden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Bij de verovering van Tobroek zijn de haveninstallaties bijna onbeschadigd in handen van de strijdkrachten der Spilmo gendheden gevallen. Aan de pier werden verscheidene kleine Britsche vaartuigen buitgemaakt. Toen de verbonden troepen het haventerrein binnendrongen, trachtte juist een Britsche kanonneerboot met en kele kleine transportschepen te ontsnap pen. Door goedliggend artillerievuur wer den alle schepen tot zinken gebracht en de Britsjche troepen aan boord van de trans portschepen gevangengenomen. Volgens mededeelingen van gevangen genomen Britsche soldaten zouden de ha veninstallaties van Tobroek worden opge blazen. Dit plan is mislukt door gebrek aan tijd. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Attlee in het Lagerhuis een verkla- ,ring afgelegd over den toestand in Libye.- Hij las eerst een boodschap voor van gene raal Auchinleck volgens welke „op een be paald tijdstip" de troepen der Spilmogend heden uitgeput en de gevechten tot stil stand waren gekomen. „Wij hadden", zoo verklaarde Auchinleck, „van dezen toe stand profijt kunnen trekken, doch onze strijdkrachten waren eveneens uitgeput." Vervolgens gaf Attlee de volgende ver liescijfers van de Britsche vloot bij de jongste aanvallen op de convooien toe: een lichte kruiser vier torpedojagers en twee begeleidende schepen. De Britsche lucht macht zoo zeide hij, hééft 30 toestellen ver loren. Overigens, zoo meende Attlee, is de regeering bereid o%niddellijk een debat toe te staan. Het zou echter beter zijn nog een paar dagen te wachten tot er „nadere bijzonderheden over de gevechten in Noord-Afrika zijn". Leslie Burgin, de vroegere Britsche mi nister voor de ravitailleering, heeft Zater dag j.l. in een rede te Bristol verklaard: Thans moeten de Britsche troepen in Noord-Afrika strijden en zich terugtrekken in- het bewustzijn, dat de tanks, die hun voor den tegenstand tegen Rommels pant serformaties waarschijnlijk van groot nut hadden kunnen zijn, door de Britsche re geering naar de Sowjet-Unie gestuurd worden. Stellig moeten de Geallieerden alles wat mogelijk is doen, om hun Sow- jet-bondgenooten te verlichten, doch daar bij mag men niet zoover gaan, dat men het met de oprichting van een tweede front gepaard gaande risico onderschat. IN HEEMSTEDE Circa 11 uur arriveerde de stoet, vooraf gegaan door de militaire politie, de grens van Heemstede, waar de motorbrigade der W.A. gereed stond haar verder te begeleiden. Hier stond een aantal leden der N.S.B. Mussert steeg uit zijn auto om zijn kamera den te begroeten, waarna hij zijn tocht naar Haarlem voortzette. Het bezoek aan Haarlem. Hierna werd naar Haarlem gereden, waar in de nabijheid van de Paviljoenslaan een groote schare de komst van den heer Mussert verbeidde. Toen het gezelschap arriveerde werd de Leider met krachtig Hou Zeebegroet. De Leider begroette het publiek, dat in dichte rijen langs het. trottoir stond opge steld. Speciaal zij, die het „Strijd en Offer"- insigne droegen, werden door den Leider met een harteltjken handdruk begroet. Ter ontvangst waren hier aanwezig de burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. de districtsleider van District 7 der N. S. B.. de heer A. H. van dei- Horst en mr>l. Feitsma, procureur-gene raal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Nadat de afdeelingen W. A., S. S. en N. J. S. waren geïnspecteerd bood een lid van den Jeugdstorm den Leider bloemen aan mei linten in de kleuren van den Jeugdstorm en begaf men zich naar het gebouw der Provincie, waar het dochtertje van den Commissaris der Provincie even eens een bloemenhulde aanbood. Ter Provinciale Griffie werden aan den heer Mussert voorgesteld de Bestuursdaden mr. W. N. Felhoen Kraal, dr. A. C. Groe- neveldt, W. H. M. Niënhuis Ruys en J. Saai en de Griffier mr. M. A. Stufkens. Ver volgens nam in de groote vergaderzaal de Commissaris der Provincie het woord tot het doen van eenige mededeelingen, de Provincie betreffende. Commissaris Backer gaf aan de hand Van de kaart een uiteenzetting van het vele en belangrijke in deze provincie. Zeer tn den breede schetste spr. de beteekenis van han del en industrie vooral in de omgeving van Amsterdam en in de Zaanstreek. Groote aan dacht wijdde spr. ook aan de waterwegen in deze zoo waterrijke provincie. Ook de strijd tegen de zee werd door spr. uiteengezet. De groote beteekenis van de provinciale be drijven o.a. het P.E.N. en het Waterleiding bedrijf werden evenals het Hoogovenbedrijf duidelijk in het licht gesteld. Het provinciale wegennet heeft langen tijd een ernstige zorg van het provinciaal be stuur uitgemaakt. Doch thans zijn 348 strek kende kilometer gereed, terwijl de werkzaam heden nog steeds voortgaan. Als aardige bijzonderheid vertelde spr. dat één strekkende kilometer door het drassige gebied van Noordholland f 126.000 had ge kost, in het Gooi (waar de bodem zooveel harder is), slechts f 91.000, maar in de Zaan streek steeg dit bedrag tot f 206.000. Hierna weidde spr uit over de politieke constellatie in deze provincie, waarbij hij mededeelde, dat er bij de burgemeesters oen steeds groeiend besef is voor den nieuwen tijd. Men begrijpt thans over het algemeen, dat men niet langer met de handen in den schoot kan blijven zitten. Dit verschijnsel kan ik slechts met vreugde begroeten. Tot slot van zijn interessant betoog sprak commissaris Backer de\ wensch uit, dat de Leider van zijn bezoek aan Noord-Holland schoone indrukken mocht medenemen. Hierna dankte de Leider den commissaris voor zijn uiteenzetting, die hij vol belang stelling had' gevolgd, temeer waar verschil lende onderdeelen, zooals wegenaanleg en waterwerken zijn bijzondere belangstelling als ingenieur hadden gewekt. Uitvoerig ging de Leider in op de inpol- deringswerken in deze provincie. Wanneer ik over dit volk iets te zeggen zal krijgen, dan zal het mijn eerste werk zijn om van de 275.000 H.A. die deze provincie beslaan, er 500.000 van te maken. De nieuwe Zuidwest polder, die zal begrensd worden door de bin nenkust van Noordholland tot aan Harderwijk toe, zal weer vele vruchtbare hectaren gronds afleveren voor onze nijvere boerenbevolking. Hierna sprak de Leider nog over de hoofd stad. Amsterdam zal het mpeilijk krijgen door wat zich thans bezig is in Indlë te vol trekken. Ons volk moet daarom weer een kans hebben voor nieuwe mogelijkheden. Tot slot zelrie de Leider, dat het zijn vaste overtuiging was, dat de provincie Noord holland onder het voortreffelijke bestuur van commissaris Backer nog tot grooter bloei zou komen. Hierna vertoefde het gezelschap nog eenigen tijd in de bestuurszaal der gedepu teerden, waarbij de eerewijn werd rond gediend. Vervolgens begaf men zich wederom in de auto's en langs de Dreef werd thans langs een dichte menigte van belangstel lenden gereden. Ook verder, in de Groote Houtstraat, op de Groote Markt, in de Zijlstraat en verdere straten waren hon derden op de been. Dat uit de huizen van vele N. S. B.'ers de vlag wapperde spreekt vanzelf. Overal, tot aan Hotel Duin en Daal hadden N. S. B.'ers en andere belangstellenden zich opgesteld en juichten Mussert toe. In Duin en Daal werd de lunch gebrffckt. O.m. werd hieraan deelgenomen door de Nationaal Socialistische burgemeesters van Noord Holland. Te 2 uur had het bezoek aan de St. Bavokerk plaats. Bij den ingang werd het gezelschap ontvangen door de wethouders dr. Ch. A. Götte, A. A. Hofman en M. van 1 Driel. Tijdens het bezoek, dat een half uur in beslag nam werd het orgel bespeeld door den organist, den heer George Robert, die „Preludium en Fuga" van Caesar Franck ten gehoore bracht. Na de bezichtiging zou de tocht naar, Bloemendaal worden voortgezet. Als gevolg van de vernietigende verliezen, die de vijand heeft geleden en die de bolsje wistische vloot door de Duitsche luchtaanval len zijn toegebracht, konden slechts de lichte schepen en de duikbooten der bolsjewieken op open zee verschijnen. Er is vastgesteld, dat lichte Sowjetrussische oorlogschepen mij nen hebben opgeruimd en ravitailleerings- transporten naar Feiskari en Lavansaarl hebben uitgevoerd en ook in het Oostelijk deel van de Finsche golf eenige aanvallen op onze kusten hebben ondernomen, sovjet- russische duikbooten poogden naar het Wes ten door te breken. De Finsche en Duitsche vlooteenheden en onze luchtstrijdkrachten hebben den vijand bij deze operaties tijdens gemeenschappelijk; optreden groote verliezen toegebracht. Tot nu toe zijn zes Sovjetrusslsche duik booten met stelligheid vernietigd, de helft daarvan door bommen van onze luchtmacht, de andere drie door onze zeestrüdkrachteu. Verder zijn zeven Sovjetrusslsche duik booten zeer waarschijnlijk vernietigd of tenminste zwaar beschadigd. Bovendien zijn twee motortorpedobooten tot zinken gebracht en vijf motorpatrouillevaartuigen zwaar beschadigd. De laatste twee weken zijn dus tenminste acht bolsjewistische oorlogsschepen vernie tigd en 12 beschadigd. Tijdens deze operaties hebben onze vloot- en luchtstrijdkrachten ondanks talrijke aan vallen van den vijand geen verliezen geleden. Het D.N.B. verneemt: terwijl Het den duik booten tot dusver niet gelqkte een Duitsch transportschip tot zinken te brengen, is hun een Zweedsch vrachtschip, de Gorthon, ten offer gevallen. Het schip werd voor de Oost kust van Oeland tot zinken gebracht. Na het torpedeeren van het Zweedsche stoomschip Gorthon binnen de driemijlen- zöne, dus in Zweedsche territoriale wateren, neemt Zweden onmiddellijk maatregelen tot beveiling van zijn scheepvaart in de Zweed sche wateren. Naar het Zweedsche telegraaf-agentschap meldt, treedt het convooiplan van de Zweed sche marine van den 22sten Juni thans in werking. Met ingang van den 24sten Juni wordt geleide verstrekt binnen de Zweedsche driemijlengrens. Het staatsbureau voor oor logsverzekering wijst erop, dat, de bij dit bureau verzekerde schepen zich bij de con vooien moeten aansluiten. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederland- schen Volksdienst. ONDER BONDGENOOTEN. Bs. Het. gaat Engeland en de Ver eenïgde Staten verre van goed in den Groot-Oost-Aziatischen oorlog. En zijn veie misrekeningen gemaakt en het ergste van al is, dat ,geen hulpvolken meer bereid staan hun land voor deze beide groote partners tot verschroeide aarde te maken. Er moet nu door de Engelschen en Ameri kanen zelf slag geleverd worden en het zijn Engelschen en Amerikanen, die hun bezittingen aan de Japanners verliezen. Dat was allerminst de bedoeling, 'dat is een consequentie die men nimmer had voor zien en die, gezien de Angelsaksische men taliteit en de aloude Britsche methoden van oorlogvoering, eeuvoudig niet in aan merking komen kan. Dus zoekt men naar een uitweg en deze ligt voor de hand: de derde partner zal helpen. De derde partner, die het reeds veel kwader te verduren heeft dan de Britten, moet uitkomst bieden. Van hem wordt verwacht,, dat hij de Japanners afleiden zal, opdat ze niet voort zullen kunnen gaan met hun lastige over winningen en ook opdat Amerika gelegen heid krijgt op adem te komen. Volgens een berichtgeving van het D. N. B. is het plan al eens mislukt door de houding welke Molotov aannam; thans evenwel zou Churchill zich persoonlijk per vliegtuig naar de. Sovjet-Unie begeven om met. Stalin te onderhandelen omtrent de plannen van Roosevelt, die beoogen de Sovjet-Unie in den Groot-Oost-Aziatischen oorlog te betrekken. Het feit dat Churchill een dergelijken sprong waagt, kan een graadmeter zijn voor de mate waarin men daarginds in het nauw zit. Men weet daar wel dat Rusland (wanneer het eventueel op de invitatie in zou gaan) nog zooveel - eerder om zeep zal zijn, maar geen nood: de Bolsjewieken houden Japan in elk ge val lang genoeg vast om Amerika en En geland de armen vrij te laten maken, aldus is de berekening, en als zij daarna uit geput in elkaar zijgen, wel dan is er nog geen man overboord, want het Bolsjewis tische gevaar steekt in Engeland en Ame rika reeds driest den kop op en het zou geen kwaad kunnen als ook. daarin ver andering kwam, doordat ook Stalin „er onder" geraakte. De redeneering klinkt als een klok. wij zouden met een andere gemeenplaats kun nen zeggen: er is geen speld tusschen te krijgen. Engeland en Amerika, die Europa wat graag aan de Bolsjewieken verkochten, toen dat in het belang van hun kliek noo dig leek, zien er ook geen been in de Bols jewieken te gebruiken ter bereiking van hun plutocratische doeleinden, ongeacht hoe het den partner, met wien zij onlangs nog zoo'n mooi verbond gesloten hebben, daarna zal vergaan. Op zich zelf kan deze politiek ons niet verbazen, zij is immers karakteristiek Angelsaksisch en werd op alle hulpvolken toegepast op sommige zelfs zonder dat zij er zich tot op den dag van heden van bewust zijn. Toch is het zaak telkens en telkens weer de aandacht op het perfide in deze houding te wijzen. Een andere vraag die zich opdringt is deze: zal Stalin inderdaad in deze val loo- Een? Stalin, de sluwe vos, wien hét op zijn eurt uitsluitend te doen is om de pluto craten te bedriegen, om hen te gebruiken ter bereiking van zijn groot doel: de we reld voor het Bolsjewisme te veroveren? De houding van Molotov voorspelt in dit opzicht niet veel goeds. Men kan dan ook verwachten, dat Churchill geen gemakke lijke taak.wacht en, dat hij schoorvoetend het Kremlin zal betreden. Mocht intusschen toch het resultaat wor den bereikt, dat Churchill en .Roosevelt zich voorstellen, waarop zij in spanning zit ten te wachten, dan kan men er gerust op zijn, dat de prijs die zij geboden hebben, zeer hoog is; in deze richting wijzen trou wens reeds de elders in dit blad gepubli ceerde mededeelingen omtrent geheime clausules van het verdrag met de Sovjets. Hier zijn in werkelijkheid twee Joden aan het onderhandelen, beiden kennen bij zonder goed. den prijs van een bril en de duivel, die heele volken naar den afgrond der hel wil sleuren, staat tussqhea hea .beiden, in,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1