Haarlemsche Courant Nieuwe doorbraken in verdedigingsgordel van Sebastopol Aantal gevangenen in .Libyë 33.000 Het bezoek van Ir. Mussert aan Haarlem 287e Jaargang No. 147 x x Abonnement p. week 0,25, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prys. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Ultff.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VerschUnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Donderdag 25 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: goenda- plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 1S054, Redactie lKM, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 13443&. Directie PH. A. "MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon S437. Geconcentreerde aanvallen van de luchtmacht. In centralen sector doeltreffende bestrijding van benden achter het front. Omsingeling aan het Wolchoffront vernauwd. Hevig bombar, dement van Moermansk. Gevechten boven Fransche en Belgische kust Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werden de op de uiterste land tong ten Noorden van de Sewernaja-baai nog verzet biedende deelen van den vijand vernietigd. In het Oosten van het vesting front doorbraken Duitsche en Roemeen- sche troepen in door kloven doorsneden en onbegaanbare bosch- en struikgewasgebied krachtig versterkte en taai verdedigde vij andelijke stellingen en veroverden nieuwe verdedigingsinstallaties. De luchtmacht deed met formaties ge vechtsvliegtuigen geconcentreerde aanval len op veld- en artilleriestellingen. De ver liezen van den vijand in den strijd om Sebastopol bedragen in de periode van 7 tot 22 Juni 11.000 gevangenen en 158 stuk ken geschut. In hevige, afzonderlijke ge vechten werden 2014 aarden- en betonnen kazematten veroverd en 65.254 mijnen on schadelijk gemaakt. In den Centralen sector' van het Oostelijk front werden in het achterwaart- sche gebied de zuiveringsacties tegen bols jewistische benden met succes voortgezet. Aan het W o 1 c h o f-front werd de ruig om de ingesloten vijandelijke gevechts groep, in weerwil van zeer moeilijke ter- reingesteldhedën in taaie gevechten nau wer aangehaald; nieuwe ontzettings- poglngen van den vijand mislukten. In de F in sche golf brachten lichte gevechtsvliegtuigen een bolsjewistische motortorpedoboot tot zinken. Boven Moer mansk sphoten Duitsche jagers 11 vijande lijke vliegtuigen neer. In Noord-Afrika is het aantal der in de vesting Tobroek binnengebrachte gevan genen tot 33.000 man gestegen. Aan de Egyptische grens plaatselijke gevechten. Op Malta werd het bombardeeren van vliegtuigsteunpunten Dinsdagnacht met goede uitwerking voortgezet. Zooals in een exitra bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten van r beschermde convooien op den Atlantischen Oceaan en in de door de Amerikaansche marine krachtig beschermde kustwateren van Noord- en Midden-Amerika 20 vijan delijke koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 102.000 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpe dotreffers zwaar beschadigd. Aan de Noordzeekust schoot een boot van de havenbescherming een Britsch gevechtsvliegtuig neer Bij aanvallen van Britsche bommenwer pers op het Fransche en Belgi sche kustgebied verloor de vijand over dag en des nachts 9 vliegtuigen. Eerste luitenant Schoner behaalde boven de Duitsche bocht zijn 19en en 20ste nachte lijke overwinning in de lucht. De korpo- Ritchie zou zijn afgezet Evacuatie van Alexandrië Het Italiaansche weermachtsbericht lui|t: Plaatselijke actie van onze vooruitge schoven afdeelingen aan de grens tusschen Libyë en Egypte. Als gevolg van verdere zuiveringsoperatics in de zone Tobroek is het aantal krijgsgevangenen gestegen tot 33.000. Boven Pantelleria heben onze jagers een vijandelijke formatie tot den strijd genoopt, die numeriek sterker was en tijdens het hierop ontstane luchtgevecht drie Blen heims neergehaald, zonder zelf verliezen te lijdep. De vliegvelden Ta Venezia en Lucca op Malta werden door de luchtmacht van de As gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers, die de bommenwerpers escorteerden, acht Spitfires neergeschoten Van onze machines is er een niet terug gekeerd. Volgens Associated Press hebben de Britsche autoriteiten de evacuatie der burgerbevolking van Alexandrië be volen. Naar Stefani meldt zou generaal Ritchie, volgens te Rome binnengekomen berichten, als bevelhebber, van het achtste Britsche leger, waarvan generaal Auchinleck per soonlijk de leiding op. zich had genomen ^De Kaliaansche opperbevelhebber, Bas- «tico. heeft een bezoek gebracht aan To broek. Hij bezichtigde den zetel van den Britschen bevelhebber, die gevestigd was geweest in een klein hotel in de nabijheid van de haven. Uit de wanorde, die daar heerscht, blijkt de verwarring van den vij and. Aan de muren hangen nog de dag orders en op de werktafels van de offi cieren liggen de dossiers. Blijkbaar heeft men geen tijd gehad de documenten te ver nietigen. Volgens Radio Caïro heeft minister-pre sident Nahas Pasja in het Egyptische par lement een verklaring afgelegd over den huldigen toestand. Wegens het naderen van de troepen der Spil van de Egyptische grens heb ik op 22 en 23 Juni besprekingen gevoerd met de Britsche militaire instanties en» met den Britschen ambassadeur. In naam van. de Britsche regeering is mij in iederen vorm op het hart gedrukt, dat elke aanval op Egypte „tot het uiterst toe afgeweerd" moet worden. Ik ben van meening, dat ondanks de te genwoordige moeilijkheden de toestand „bevredigend" is. Ik noodig alle Egypte- naren en alle buitenlanders in Egypte uil hun kalmte te bewaren. Het is absoluu' onjuist, dat de Britsche regeering verlangd heeft, dat Egypte mobiliseert en den oor log verklaart,** raal-matroos Ludwig heeft zich aan boord van een mijnenveger in den strijd tegen Britsche motorkanonneerbooten ^bijzonder onderscheiden, Bij de zware gevechten om Sebastopol is de ridderkruisdrager kapt. Hermann Schrader, gesneuveld. Hij had zich bij zonder onderscheiden met zijn bataillon bij de bestorming van een der sterkste forten van de fortificatie Stalin. ^et Wolchoffront. Het opperbevel van de. Duitsclïe weer macht deelt met betrekking tot de reeds gemelde successen der Duitsche troepen aan het Wolchoffront mede: De ring om de ingesloten, zich wanhopig verdedigende vijandelijke gevechtsgroepen is opnieuw vernauwd. De Duitsche aan- valstroepen rukken over ongunstige wegen en ondoordringbare bosschen concentrisch verder op. De luchtmacht heeft op voortreffelijke wijze met het leger samengewerkt. Bom men van zwaar kaliber hebben de vijande lijke gevechtsgroepen, die zich aan den rand van de bosschen en in plaatsjes ver schanst hebben, zwaar getroffen.'' Verscheidene bolsjewistische batterijen werden buiten gevecht gesteld. Voor den aanval gereedstaande vijandelijke pantser-* wagens, die den ring moesten verbreken, werden uiteengeslagen. Tegelijkertijd richtten zich de scheervluchten van Duit sche gevechtsvliegtuigen op bolsjewistische colonnes. Duikbommenwerpers ondersteun den den aanval van de infanterie. Moermansk. Dinsdag hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen in verscheidene golven het gebied van haven en stad van Moermansk aan gevallen. De bommen troffen opnieuw de kadeinstallaties en de spoorrails, die van de haven naar het" Zuidelijke deel der stad leiden. Brandbommen deden snel om zich heen grijpende branden ontstaan. In de spoorweginstallaties ontstond een hevige explosie, gepaard met felle steekvlammen. Het stedelijk gebied was den geheelen dag in dichte rookwolken gehuld. Talrijke branden woedden bovendien, op de scheepswerven, die in het buitenste haven bekken liggen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. Hiervan waren 7 van Britsch type. TERUGKEER VAN CHURCÏJILL GEëlSCHT Lagerhuis verbitterd en ongeduldig Uit Londen wordt vernomen, dat Lord Winterton, een verwoed tegenstander van Churchill, den onmiddellijken terugkeer van den minister-president uit de Ver- eenigde Staten heeft geëischt, ten einde in lichtingen te verschaffen en opheldering te brengen na de Britsche nederlaag in Noord- Afrika. Verscheidene critici zouden verlan gen, dat Churchill zijn functie van minister van defensie neerlegt. Eenige bladen her inneren er aan, dat Churchill ook niet in Engeland aanwezig was toen Singapore viel. De algemeene stemming onder het volk, welke in Engeland bestaat over de neder lagen in Libyë heeft in het Britsche par lement reeds geleid tot een directen aanval op Churchill. Terwijl Attlee in het Lager huis de successen van Rommel trachtte te verklaren werd door parlementsleden een „aantal bittere vragen" gesteld. Verschil lende parlementsleden brachten in een be- sluit-ontwérp naar voren, dat het Lager huis thans geen vertrouwen meer heeft in de centrale leiding van de algemeene stra tegie. In de door een aantal parlements leden opgestelde resolutie vormt Churchill in zijn kwaliteit van minister van oorlog het directe doelwit van de aanvallen dei- parlementsleden. Dit feit staat in tegen stelling tot vroegere aanvallen van parle mentsleden op de regeering, toen slechts enkele ministers van het oorlogskabinet werden aangevallen. Naar United Press meldt, blijkt de ernst van den toestand in het Britsche parlement ook uit het feit, dat enkele Britsche kringen de huidige stemming in het parlement vergelijken met die na de ineenstorting van het Britsche front in Noorwegen. Vervolgens her innert United Press er aan, dat de in eenstorting van het Britsche front in Noorwegen den val van de regeering- Chamberlain tengevolge heeft gehad. 1 De parlementaire correspondent van de Times schrijft: Het Lagerhuis verwacht van den premier na zijn terugkeer uitvoerige opheldering. Het staat thans reeds vast. dat na de debatten een motie van vertrou wen ingediend zal worden, hetgeen door de Daily Telegraph bevestigd wordt. Volgens dit blad zou de motie van wantrouwen reeds door 29 afgevaardigden geteekend zijn. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de minister van luchtvaart. Sir Archibald Sinclair in het Lagerhiffc een scherp kruisvuur van vragen te beant woorden gekregen over de zgn. Britsche superioriteit in de lucht boven Libyë. Sinclair weigerde een verklaring af te leggen. Ik ben zoo zeide hij echter niet van plan mij, wanneer i'k op „ge rechtvaardigde wijze" ter verantwoording word geroepen, hieraan te onttrekken. Ik heb misschien later gelegenheid om een verklaring af te leggen. „De verbitterde ongeduldige stemming, die Dinsdag in het parlement heerschte, kan evenmin misverstaan worden als het feit, dat deze stemming der afgevaardig den de gevoelens van het gehcele land weerspiegelen", zoo schrijft de Daily Herald. Enkele afgevaardigden echter. zor jchrijft het blad verder, zijn te ongeduldig Zij wenschen een debat over de tragedie in Libyë nog deze week, doch dit zou dan waarschijnlijk zonder de aanwezigheid van Churchill plaats vinden. Een debat over Libyë echter, waarbij Churchill ontbreekt is waardeloos. SPECIALISATIE IN DUITSCHjE TEXTIELINDUSTRIE i'eneinde arbeidskrachten te spare,, is 'epaald dat van nu af in de Duitsche on- lergoederen en lingerie-industrie elke fa briek zich op een bepaalde warengroep moet specialiseeren, terwijl ook de keuze wan modellen is beperkt: deze maatregel zal ook na den oorlog blijven gelden. Wederom krasse verhooging der risico-premies ter zee Reeds vijf dagen na de vorige verhooging Reeds vijf dagen na het van kracht wor den der laatste premieverhooging moest het instituut der Londensche assurantie maatschappijen den druk van de militaire ontwikkeling volgen en het toenemend risico van de Geallieerde scheepvaart op alle wereldzeeën door verdere premiever- hoogingen laten blijken. De tarieven voor reizén van Engeland naar Suez en andere Middellandsche-zeehavens, exclusief Malta werden verhoogd van 12 1/2 tot 17 1/2 pet., voor reizen .tusschen Noord- en Zuid-Ame- rika of Australië en Azië eenerzijds en Haifa, Alexandrië anderzijds tot 20 tegen 15 pet., uitsluitend Port Said en Suez 17 1/2 tegen 121/2 pet., voor reizen tusschen Noord- en Zuid-Amerika en West-, Zuid- of Noord-Afrika via den Atlantischen Oceaan 12 1/2 tegen 10 pet., via. den Paci fic 7 1/2 tegen 7 pet, en voor reizen tus schen Australië en Afrika ten Zuiden van den evenaar 10 tegen 7 1/2 pet. van de ver zekerde waarde, vopr reizen tusschen Haifa of Alexandrië eenerzijds en de Westkust van Indië resp. Ceylon, resp. Oostkust Indië anderzijds worden de nieuwe tarie ven resp. 17 1/2, 20 en 25 pet., bij beper king tot Port Said en Suez resp. 15, 17 1/2 en 25 pet., hetgeen in al deze gevallen een verhoogjng beteekent met 2 1/2 pet., uitge zonderd reizen van of naar de Oostkust van Indië waarvoor de premie onveranderd blijft. Het instituut heeft voorts het tarief voor reizen tusschen Engeland en de Oostkust van Indië en Ceylon vastgesteld op 25 pet., terwijl het officieele tarief van de staats- verzekeringsbureaux nog 9 pet. bedraagt. Strategische besluiten te W ashington Gissing van de New York Times De bespreking, Dinsdag door Roosevelt en Churchill gevoerd over de kwestie der scheepsruimte, heeft, naar de Washington- sche correspondent van de „New York- Times" meldt, meer dan een uur geduurd. De daarop gevolgde besprekingen met de verschillende deskundigen hadden betrek king op de door Roosevelt en Churchill genomen strategische besluiten, die het vol gende zouden beoogen: 1. Een gecombineerd Engelsch-Ameri- kaansch leger zal „op het geschikte oogen- blik." een of meer fronten vormen op het door de Spil beheerschte vasteland. 2. Tsjoengking moet meer hulp krijgen. 3. De transporten van oorlogsmateriaal naar de Sowjet-Unie moeten onmiddellijk vergroot worden, om den Duitschen op- marsch naar het Oosten tot staan te brengen. 4. De Engelsch-Amerikaansche strijd krachten in 't Midden-Oosten moeten zoo danig versterkt worden dat zij dezen beslis- senden sector kunnen behouden. 5. Nieuwe Japansche veroveringen v,an grooten omvang moeten worden ver hinderd. Door dit alles, aldus de correspondent, wordt het enorm belangrijke probleem der scheepsruimte nog moeilijker gemaakt. De secretaris van het Witte Huis, Early, heeft bekend gemaakt, dat president Roo sevelt tegen Donderdag een speciale zitting van den oorlogsraad voor de Stille Zuidzee heeft bijeengeroepen. Churchill en de Ca- nadeesche premier. Mackenzie King, die op weg is naar Washington, zal aan deze zit ting deelnemen. Eden wenscht spoedige ratifi catie van verdrag met Moskou. De Britsche'minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft, Woensdag in het parle ment het voorstel gedaan den Koning de ratificatieoorkonde van het Engelsch- Sowjet-Russische verdrag ter onderteeke- ning voor te leggen, zonder dat men het versirijken van den gebruikelijken termijn afwfcht, waarin anders dergelijke verdra gen aan het parlement worden voorgelegd. Eden verklaarde, dat dergelijke verdragen normaliter voor de ratificatie gedurende 21 zittingsdagen voor het parlement ter in zage liggen, doch dat onder de tegenwoor dige omstandigheden een termijn van meer dan zeven weken hiervoor noodig zou zijn. De Opperste Sowjet der U.S.S.R. heeft het verdrag reeds geratificeerd en hij geloofde, dat een onmiddellijke ratificatie net Lager huis aanbevelenswaardig voorkomt. Groote dokken te Singapore weer in gebruik Het herstel van de haveninstallaties van Singapore vordert snel. Van de aanleg steigers is reeds een lengte van circa 3 k.m. zoover gereedgekomen, dat gelijktijdig on geveer 20 schepen van elk circa 10.000 ton gelost en geladen kunnen worden. Het g-oote Empire-dok dat is omgedoopt in inode-dok, alsmede het meerendeel van de overige dokken, is reeds zoover her steld dat zij weer dienst kunnen doen. In het Albert-dok bevindt zich een Britsch schip, dat drijvend op zee is aangetroffen, in reparatie. Aan een reeks andere sche pen wordt aan het herstel gewerkt. Vanuit Japan is een groote drijvende bok te Sin gapore aangekomen, welke zal worden ge bruikt om talrijke in de haven tot zinken gebrachte schepen te lichten, welke sche pen dan op de werven zullen worden ge repareerd. Verschillende, door de Engel- schen tot zinken gebrachte drijvende dok-- ken zijn ook reeds gelicht, jerwijl de bun kerinstallaties voor schepen weer in ge bruik konden worden genomen. Hetzelfdë geldt voor een aantal verwoeste olie- en benzinetanks. Vele opslagplaatsen zijn weer provisorisch ingericht, zoodat het haven- verkeer van Singapore langzamerhand weer een normaler beeld gaat vertooneft. (E. P.) Roosevelt roept oorlogskabinet bijeen Naar de Londensche nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft president Roosevelt- het. oorlogskabinet in een extra zitting bijeengeroepen. SOVJET-AMBASSADEUR TE ANKARA ZOU VERTREKKEN Volgens een nog niet officieel bevestigd bericht uit Ankara zal de Sovjet-ambassa deur aldaar. Vinogradof, Donderdagavond zijn reis naar Koeibisjef aanvaarden. Hij zaj daar. „vobr onbepaalden tijd verblijven om verlof te nemen Het schip der woestijn. Italiaansche Mcharisten-troepen rusten met hun lastdieren tijdens de operaties in Libyë even uit. Enit-Recla-Pax Holland-c. Geslaagde ommegang door Haarlem en Omstreken Het bezoek van Ir. Mussert. leider der N.S.B. aan Haarlem, waarover wij in ons blad van gisteren reeds berichtten, werd des mid dags na de lunch te Bloemendaal voort gezet met een bezoek aan de Bavo-kerk aan de Groote Markt. Reeds lang voor het tijdstip, waarop de Leider bij de kerk verwacht werd, verzamel den zich zeer velen voor den ingang van de kerk aan de Oude Groenmarkt. Ook stond hier de Jeugdstorm wederom opgesteld vormde een haag tot aan het portaal van de kerk. Te 'ongeveer half drie kwam Mus sert door velen stormachtig toegejuicht bij kerkgebouw aan. In zijn gezelschap bevond zich de Burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. Ter- begroeting waren aan wezig de wethouders van volksgezondheid en onderWijs resp. Dr. Ch. A. Götte. A. A. Hof man en de heer M. van Driel. Tijdens de aankomst van den Leider begon het carillon in den toren te spelen. De carillonnist, de heer Vermaat bracht het volgend programma ten gehoore: Sonatine van Gilson, Beiaardliedje van Althuizen, Wilhelmus, Mercjc toch hoe sterek en Rubens marsch en Beiaardlied, beide var P. Benoit. Hierna werden diverse vaderlandsche lie deren op het carillon ten gehoore gebracht door den heer Fred, dc Nie, beiaardier te Leiden. Nadat de Leider en zijn gevolg in een der fraaie banken had plaats genomen, bracht de organist George Robert „Preludium Fuga" van Caesar Frank ten gehoore. Daarna werd de bezichtiging van het fraaie kerkgebouw voortgezet, waarbij de Leider zich verschillende malen omtrent details zeer uitvoerig liet inlichten. Ook werd de beiaar dier van de kerk, de heer Jackf Vermaak nog aan den Leider voorgesteld. Toen Ir. Mussert het gebouw verliet werd hjj wederom met een enorm gejuich begroet. Nadat hu in zijn auto gestapt was kende het enthousiasme geen grenzen meer. De politieafzettlng werd verbro ken en de auto werd omstuwd door velen, die den Leider persoonlijk de hand wilden drukken. Tenslotte moest met zachten aandrang de weg worden vrijgemaakt om de auto's te laten passeeren. Het afmarcheeren van de Nationale Jeugd storm, hetgeen, zooals steeds, weer in een volmaakte orde en keurige marschdiscipline verliep, trok de bijzondere belangstelling van het publiek, dat vooral op de Groote Markt in dichte rijen het fleurige en altijd weer im- poneerende schouwspel gadesloeg. Het bezoek van den Leider der N.S.B.. kan een groot succes genoemd worden! Hierna reed de stoet naar Bloemendaal* en wel naar het gebouw van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, waar Ir. Mussert het moderne interieur bezichtigde. Hij werd hierbij voorgelicht door den direc teur, den heer Ir. J. A. Wijnmalen en den Bestuursraad Mr. W. J. Schoonhard. Vervolgens ging het in de richting Velsen. Te Velsen. Voorafgegaan door- de gemeente-poytie, waarbij de heer P IJtsma was, reden Ir. Mussert en zijn gezelschap naar de ponten te Velsen. Èr was een pont gereserveerd en deze was van de oranje-blanche-bleu- en de N.S. •vlaggen voorzien .Een aantal leden van den kring Kennemerland der N.S.B. was ter begroeting.aanwezig, terwijl er ook formaties van de W.A. en den Nationalen Jeugdstorm waren opgesteld. Nadat het gezelschap met hou zee!-geroep was ontvangen, verliet ir. Mussert zijn auto om zich tijdens de vaart ongedwongen met de belangstellenden teonderhouden. Hij drukte velen de hand en hield korte gesprek ken, in het bijzonder met twee moeders, die elk een aan het Oostfront gesneuvelden zoon missen. Zij ontvingen bloemen van den Lei der der N.S.B. De heer H. Schmitz. referendaris en chef m het kabinet van het hoofd van het Vel- sensche gemeentebestuur, ontving ir. Mussert en wisselde enkele woorden met hem. Een meisje. Nettie Schmitz, bood bloemen in de kleuren der gemeente aan. Onder spontane toejuichingen nam de be zoeker weer in zijn ogen auto plaats. Nadat de pont was aangelegd, ging het gezelschap naar hel P.E.N.-gebouw te Velsen, waar een eerewacht der W.A bij de poort stond, die van oranje-blanche-bleu- en N.SB.-vlaggen was voorzien. Ook op het gebouw trok een dundoek de aandacht. Met veel belangstelling heeft Ir. Mussert zich van den gang van zaken op de hoogte gesteld. Toen hij bij de geserveerde pont kwam. wachtten de W.A. en de Nationale Jeugdstorm hem weer op. die hun Leider bij diens ver trek met een veelvuldig hou zee!-geroep uit geleide deden. Aangaande het bezoek aan het bedrijf van het P.E.N. te Velsen zij nog vermeld, dat ook hier het gezelschap werd rondgeleid door den heer Wijnmalen, die het gezelschap in lichtte over de werking. Deze vestigde er o.a, de aandacht op. dat de P.E.N. een zeer mo dern bedrijf is. Het werd in Augustus 1931 imwerking gesteld en sloot een contract met de Koninklijke Nederlandsche Staalfabrieken Hoogovens, die het hoogovengas leverden irf ruil voor electrische energie. Met de ge meenten Amsterdam en Haarlem werd boven dien een overeenkomst gesloten, die leidde tot oprichting van de N.V. Pegem, die zich tot 1961 verplicht, zorg te dragen voor de stroomlevering aan de spoorwegen. Vervol gens werd een rondgang gemaakt door het bedrijf, waarbij vooral de „electrische wacht" zeer de aandacht had van den Leider der N.S.B. Deze informeerde naar de sociale voorzie ningen die voor het personeel waren getrof fen. Dit was het einde van het bezoek aan Haarlem en omstreken. De terugtocht naar de pont werd aanvaard. Hier nam Ir. Mus sert afscheid van de diverse autoriteiten? waarna onder Hou Zee-geroep van de talrijke belangstellenden de auto's in de richting Am sterdam verdwenen, waar des avonds de heer Mussert een voorstelling in den Stadsschouw burg heeft bijgewoond. Hier werd voor een besloten kring, waartoe o.m. de dragers van het eereteeken „Strijd en Offer", het eere- teeken „Dienen en Volharden" en familie leden van gevallenen aan het front waren uitgenoodigd een voorstelling gegeven van Mozart's „Figaro". Tot ons leedwezen is in het verslag van gisteren vermeld, dat bij de ontvangst op het gebouw der Provincie de griffier, Mr. Stuf- kens, tegenwoordig was, hetgeen onjuist is en hierbij wordt gerectificeerd. Nieuwe gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Amsterdam De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Rijksminister Seyss-Inquart. heeft den gevolmachtigde voor de provincie Overijssel, dr. Schroeder, tevens benoemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam. Dr. Schroeder wordt hiermede opvolger van senator dr. Boehmcker, die tot dusver gevolmachtigde was voor Amsterdam. Bij blijft daarnaast gevolmachtigde voor de provincie Overijssel. Bekanntmachung. Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907. Allé mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a. Aus den Pro vinzen Südholland und Seeland bei der Wehrmachtskommandantur Den Haag. Lange Voorhout 38, Am 29.6.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben A-M Am 30.6.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben N-Z b. Aus der Provinz Nordholland: in Amsterdam-O., Schule Iepenweg 13. Am 1.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben A-M Am 2.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben N-Z c. Aus den Provinzen Friesland, Gronin- gam Drente und Overijssel b. d. wehrmachtkommandantur Zwolle, Rojensingel 13, Am 3.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben A-M Am 4.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch- staben N-Z d. Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Ortskommandatur 's-Hertogenbosch, Ju- lianaplein 2, Am 6.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buehstaben A—M. Am 7.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buehstaben N—Z. e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46, Am 8.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buehstaben A—F. Am 9.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buehstaben G—M. Am 10.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buehstaben N—R. Am 11.7.42 Vorfn. 8 Uhr 30 die Buehstaben S—Z. Die Meldepflichtigen haben militarische und sonstige Ausweispapiere und 2 Pass- bilder Grosse 37 x 52 M.M. in bürgerliqher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen- trager das Brillenrezept mitzubringen. Ju- den haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhal- ten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehr- geld. Britsche brandbommen op de burgerbevolking 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. In den nacht van 22 op 23 Juni vlogen eenige Britsche bommenwerpers boven Nederlandsch ge bied. Hun aanvalsdoel was weer eens de burgerbevolking, want militaire schade is er bij deze aanvallen niet veroorzaakt. Wel ontstond er, vooral in een stad in het noorden des lands, veelvuldig brandschade in woonwijken door het uitwerpen van brandbommen. Onder de bevolking valt één doode te betreuren, terwijl vijf burgers ernstig en zes licht gewond werden. RIJKSSCHOLEN Bs. Uit het dezer dagen gepubliceerde bericht is gebleken, dat de Rijkscommis saris dit jaar in óns land twee nieuwe scholen, z.g. „Reichsschulen" stichten wil. Hiermede worden op het gebied van de opvoeding geheel nieuwe wegen bewandeld en worden toekomstmogelijkheden geopend, waarvan het enorme belang voor de nand ligt. Reeds bij de selectie der leerlingen wordt uitsluitend acht gegeven op de beste kwali teit, omdat men voor deze school enkel leerlingen kan gebruiken, die op ieder gebied uitblinken, met een goed hoofd, een goed lichaam en bovenal een flink karakter. In deze school toch ontvangen zij gedu rende acht jaar een gemeenschapsopvoe ding. Zij worden gevormd tot sterke zelf standige en ondernemende jonge men- schen, bezield van de gemeenschapsidee, die hun eigen egoïsme hebben afgelegd en bereid zijn alles te doen om de gemeen schap, waartoe zij behooren, in stand te houden. De idee die aan deze scholen in Duitsch- land ten grondslag ligt is deze: na iedere, periode van Duitschen bloei en kracht volgde, zooals uit de geschiedenis blijkt, een zeer snel en- diep verval; na raiddel- eeuwen, na Frederik de Groote, na Bis marck, enz. heeft dit verschijnsel zich voorgedaan. Het ligt voor de hand dat ook in de toekomst niet uitgesloten is, dat wij een herhaling van dit historisch gebeuren krijgen. Men wil dit echter voorkomen en- volgt daartoe het voorbeeld van de opvoe dingsmethoden der Spartanen en de Jezui- ten. In de Reichschulen wo/den jonge menschen opgeleid, die alle voorwaarden in zich vereenigen om hun volk ta leiden en óm het voor verval te behoeden. Men kweekt er een Fiihrerschicht, die geheel en al doordrongen is van de gemeenschaps idee en die later de sleutelstellingen in den staat zal kunnen innemen. De Reichs- schule neemt in Duitschland reeds een voorname plaats in. Er komen er in totaal honderd, met drie duizend leerlingen. In een tijdperk van ia'intig jaar heeft men dan zestig duizend menschen opgekweekt, die in staat zijn op ieder gebied leiding te geven. Nu worden ook Nederlandsche kinderen in de gelegenheid gesteld dergelijke scho len te bezoeken. Ook uit ons volk zal dan een kern van mannen en vrouwen gevormd worden, die in de toekomst staat zijn leiding te geven opdat wij de inzinking waarin het tegenwoordige geslacht leeft te boven kunnen komen en de toekomst ver zekerd weten. Wie deze school met succes doorloopt, staan geen hinderpalen meer in den weg, om zien naar aanleg te ontwik kelen, ook, de financieele factor is voor hem of haar van geen beteekenis meer en vóór hen ligt een toekomst zoo mooi als men zich slechts denken kan, want er be staat voor den rechtgeaarden mensch geen schooner taak, dan zich dqager te weten van de gemeenschapsidee en leider van het eigen volk. Ons -volk heeft een dergelijke school noo- dig, op dit oogenblik meer nog dan het Duitscne volk, want de toekomst belooft ons niet veel, wanneer wij zien hoe de jeugd zich over het algemeen voorbereidt op een periode, waarin ^lles van onze volkskracht zal worden gevergd. De nieu we wegen, die met de Reichsschulen op het gebied der opvoeding worden gevolgd, moeten 'ons wel ten zegen strekken. Kiska en Attoe op de Aleoeten bezet Het Japansche hoofdkwartier publi ceert het volgende communiqué: De Japansche vlootstrijdkrachten, die in «het gebied van de Aleoeten opereeren* hebben na bezetting van het eiland Kiska op 7 Juni en van het eiland Attoe op 8 Juni, de Zuiveringsactie op de naburige eilanden voortgezet. Het eiland Kiska zal voortaan heeten Na- roekami en het eiland Attoe Atsoeta. Geallieerde verliezen in Am. wateren: 10.000 man op 320 schepen Overlevenden van Ned. schip gered. Radio Shenectady meldt, dat de Ameri kaansche minister van marine heeft toe gegeven. dat er sinds het begin van den oorlog 320 schepen in Amerikaansche wa teren tot zinken zijn gebracht. De admiraliteit der Vereenigde Staten raamt de door de Amerikaansche koop vaardij ?inds het begin van den oorlog ge leden verliezen aan menschen op 10.000 dooden, gewonden en vermisten. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het ministerie van marine de verliezen der Amerikaansche vlootstrijdkrachten voor den tijd van 11 Mei tot 6 Juni als volgt bekend gemaakt: 98 man werden gedood, 8 gewond en 2101 man worden vermist. Uit het operatiegebied der duikbooten in de Caraibische Zee wordt gemeld, dat in den avond van den 19en Juni een 4500 ton groot Joego-Slavisch vrachtschip door het geschutvuur van twee duikbooten tot zin-, ken is gebracht. In Barranguilla zijn 34 overlevenden van het Nederlandsche vrachtschip „Flo ra" aangekomen. Uit een ongenoemde Amerikaansche haven wordt gemeld, dat een Nicaraguaansch stoomschip aan de Amerikaansche kust tot zinken is gebracht. Vijf leden der bemanning zijn 36 uur na het tot zinken brengen van het stoomschip aldaar aangekomen. Versterking voor Britsche leger In Londen is een parlementscomité ge vormd, dat zich ten doel stelt propaganda te makén voor de opstelling van een jood- sche strijdmacht binnen het Britsche leger in Palestina. In het comité hebben o.m. zitting Lord Lyfcton, Lord Davies, Lord Strabolgi en de afgevaardigden Vernon Bartlett, Geoffry Mander en Eleanor Rath- bone. Naar de Britsche berichtendienst uit Pretoria meldt is het verlies van een groot aantal Zuid-Afrikaansche soldaten bij den val van Tobroek voor de autoriteiten aan leiding geweest tot een intensieve recru- teeringactie over te gaan. De Britsche oorlogs- communiqués m het Engelsche Lagerhuis heeft, naai de Britsche berichtendienst meldt. Com- dander King Hall voorgesteld een nieuw soort Britsche oorlogscommuniqué's uit te geven, die in overzichtelijken, geconcen- treerden vorm berichten van alle fronten en omtrent alle drie de onderdeelen van de weermacht zullen bevatten. 4P KORT NIEUWS Roosevelt heeft dezer dagen zijn groote ermogen vergroot met een groote nalaten schap van zijn moeder. De vader van Roo sevelt heeft hem ruim een millioen goud dollar nagelaten. Zijn moeder liet hem in haar testament eveneens het grootste deel van haar vermogen na. Deze erfenis is zoo froot. dat Roosevelt niet minder dan 00.000 dollar successierechten moest be talen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1