Haarlemsche Courant Bosch- en straatgevechten bij Sebastopol. Motie van wantrouwen tegen Churchill ingediend Mussert sprak op den Dam. Strijdtooneel naar Egypte verplaatst 287e Jaargang No. 148 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. Kwartaal 2,42, franco p. post 3,13, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3IS m.m, 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Vrijdag 26 jimi' 1912 Nieuwsblad voor Noord-Holland Cite.: Grafische Bedrtfvi Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAU{>EWYNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Btlkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13032. Hoofdredactie 1X054. Redactie 10SOO, Administratie 10724. 14825, Soendaplein 12230. Postgiro I34»5g. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon S437. Opnieuw terrein gewonnen door de Duitsche en Roeinecnsche troepen. Felle gevechten met goed resultaat aan het Wolchof- front. In de Finsche Golf een Sovjet-torpedojager en in de baai van Kola 2 koopvaarders tot zinken gebracht. Bommen op Birmingham. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het vestinggebied van Sebastopol heeft de aanval der Duitsch-Roemeensche troepen in verbitterde bosch- en straatge vechten opnieuw aan terrein gewonnen. Zware en doeltreffende aanvallen van for maties vliegtuigen richtten zich vooral tegen stellingen aan de Zuidelijke baai, bij Inker- man en tegen de verdedigingszone om Nikolajefka. Ten Zuid-Oosten van Charkofis sinds 22 Juni een aanval ter vernietiging van vijandelijke afdeelingen aan den gang. Aan de rest van het Oostelijk front vallen geen essentieele gevechtshandelingen te bespeu ren, afgezien van felle succesvolle gevech ten met de vijandelijke strijdkrachten, die aan de Wolchof zijn ingesloten. Verkenningsvliegtuigen vernietigden m de Finsche Golf een mijnenveger der bolsjewieken.' Aan de kust van de N oor- delijke IJszee bracht de luchtmacht in de baai van Kola twee koopvaardijsche pen van tezamen 11.000 brt. tot zinken en beschadigde nog een ander groot vracht schip door bomtreffers. De bolsjewieken verloren woensdag (1 vliegtuigen. Zeven eigen machines worden vermist. In Noord-Afrika braken de Duitsch-Italiaansche troepen het vij andelijke verzet aan de grens tusschen Libyë en Egypte en namen de vestin gen Capuzzo, Solloem en Hal- fa y a in In scherpe achtervolging van de verslagen Britten werd Sidi el Bar- rani en het gebied ten Zuid-Oosten daarvan bereikt. In den strijd tegen Groot-Brittannie be stookte de luchtmacht Woensdagnacht het industriegebied van Birming ham alsmede belangrijke militaire doelen in Zuid-Oost-Engeland met bri sant- en brandbommen. De houder van het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, Ober- feldwebel Steinbatz, vliegtuigbestuurder in een eskader jachtvliegtuigen, is na zijn 99ste overwinning in de lucht van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met hem verliest de luchtnjacht een van Engelsche vliegers boven Duitschland Tenminste 30 toestellen neergeschoten Engelsche bommenwerpers hebben van nacht woonwijken van eenige plaatsen in Noord-Duitschland aangevallen, vooral de stad Bremen. De burgerbevolking leed ver liezen. Een aantal gebouwen werd door brisant- en brandbommen verwoest of be schadigd. Volgens de voorloopige berichten werden dertig der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Men kan aannemen, dat de verliezen van icten vijand evenwel nog groo- ter zullen blijken té zijn. Storingsvluchten van afzonderlijke Britsohe vliegtuigen leid den naar West-Duitschland, maar bleven zonder uitwerking. Operatiegebied „Europa" bij gen. staf der V.S. ingesteld Benoemingen bij luchtmacht en marine Reuter meldt uit Washington, dat het departement van oorlog &er V. S. de formeele instelling van een operatie ressort der Amerikaansche strijdkrach ten voor het Europeesche oorlogstooneel bekend heeft gemaakt met generaal- majoor Dwight D. Eisenhower als be velhebber. Het Washingtonsche departement vari ma rine deelt mede, dat William C. Bullitt, ge wezen ambassadeur der V. S. in Frankrijk benoemd werd tot bijzondere adjunct van kolonel Knox, staatssecretaris voor marine. De titularis van dit ambt wordt ter be schikking gesteld voor het uitvoeren van bijzondere opdrachten. De minister van oorlog der V. S. Stimson, heeft bekend gemaakt, dat generaal-majoor Stratmeyer benoemd is tot chef van (d'en ge- neralen staf van het luchtwapen van het Amerikaansche leger. V.S. oa eigen gebied bedreigd Conclusie uit de Japansche actie tegen Vancouver De militaire medewerker van het Fran- sche agentschap Afip commenteert als volgt de militaire operaties der Japanners in den Stillen Oceaan. Na hun ontschepin gen op de Aleoeten te hebben verzekerd, rukken de Japanners op in de richting van Alaska, waarbij zij zich achtereenvolgens meester maken van de eilanden, die sleu telposities vormen. Een belangrijke operatie werd onder nomen tegen het eiland Vancouver, dat het aanhechtingspunt van Britsch-Coium- bië was. Dit eiland, even groot als Java. verdedigt de belangrijke stad Seattle, cen trum voor vliegtuigconstructie en de aan sluiting der spoorlijn uit San Francisco met het net van Vancouver, kopstalion van den trans-Canade.eschen spoorweg. Van-> couver is ook het eindpunt-van den groo- ten weg, welke thans gebouwd wordt, en die Alaska met de Ver. Staten moet ver binden. w Het definitieve resultaat van de actie tegen het eiland Vancouver heeft de waar de eener maritieme demonstratie tegen de Oostkufet van het Amerikaansche vaste land. Tokio heeft den Vereenigden Staten duidelijk gemaakt dat zij op hun eigen ge bied bedreigd zijn en dat een belangrijk troepencontingent in de Ver. Staten moet gestationneerd blijven. Deze gebeurtenis sen moeten in verband worden gebracht met de besprekingen tusschen Churchill en Roosevelt waarbij klaarblijkelijk het zen den van een expeditiecorps onderzocht werd. zelfs naar de van Noord-Amerika verwijderde fronten. 'haar meest succesvolle jacht vliegers. De Fiihrer heeft het 'heldhaftige optreden van Oberfeldwebel Steinbatz achteraf door het verleenen van het Eikenloof met de Zwaar den bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis geëerd. Bij de in het weermachtsbericht van Woensdag gemelde resultaten op den At- lantischen Oceaan heeft zich de duikboot onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse, Rostin, bijzonder onder scheiden. V.S. geven verlies van 15 koop vaarders toe. De admiraliteit in Washington heeft toe gegeven dat nog 15 koopvaarders der ge allieerden tot zinken zijn gebracht. Hier van zijn er 13 op 13 en 14 Juni op de Ca- raibische Zee gezonken. De twee andere op den Atlantischen Oceaan. Er zijn 233 ma trozen om het leven gekomen. Verdrag Londen-Moskou geratificeerd De dipiomatieke medewerker van de Times deelt mede, dat de Engelsche koning heden de ratificatieoorkonde van het En- gelsch-Sowjet-Russische verdrag heeft on derteekend Dit document wordt verzegeld naar Moskou gezonden en een gelijkluidend exemplaar, dat door Kalinin is ondertee kend, zal in de eerstvolgende dagen in Londen aankomen. De diplomatieke medewerker van de News Chronicle schrijft- dat dè ratificatie van het pact sneller dan gebruikelijk is geschied. Aan de verklaring van Eden in het Lagerhuis kan ontleend worden, dat de termijn van 21 dagen bij de ratificatie van dit pact niet in acht is genomen, aangezien iet zoo snel mogelijk van kracht moest worden. Op bevel van het Amerikaansche oor- ■logspro'd'uotlebureau moeten aiMe jenever stokerijen met ingang van 1. November het bedrijf omschakelen op de productie van brandspiritus. De productiecapaciteit vatn dezen bedrijfstak bedraagt ongeveer 7.2 miljoen gallons. Teneinde te kunnen voor zien in de behoeften van het leger wordt een verhooging der productie tot 200 millioen gallons noodzakelijk geacht. Na fle verovering van Fort Capuzzo, Solloem en Halfaya. De troepen der Asmogendheden bereiken Sidi el Barrani. Militaire objecten tusschen Sidi el Barrani en Mersa Matroe gebombardeerd. Het Italiaansche weermachtberichl Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt: Na het verzet gebroken te hebben, dat nog geboden» werd door de overgebleven eenheden van het achtste Britsche leger aan de grens tusschen Libyë en Egypte en na het fort Capuzzo alsmede Solloem en Halfaya te hebben veroverd, hebben de troepen van de As de achtervolging van den vijand, die naar het Oosten uitwijkt, voortgezet. Sidi el Barrani werd bezet en de zone ten Zuiden van deze plaats ge passeerd. Tsjoenking in groote moeilijkheden Missie naar Moskou faalde De Japanscfte blokkade en voofal de bezetting van Burma doet zich in Tsjqeng- king-Chma steeds meer gevoelen. Het schaarscher worden van dringend nood zakelijke invoergoederen, de stillegging van den uitvoer en de birmenlandsche transportmoeilijkheden benadeelen steeds meer het weerstandsvermogen van het land. De regeering tracht door ingrijpende verordeningen de moeilijkheden meester te worden; zoo zullen o.m. 60 fabrieken voor de fabricage van olie wordèh opge richt,, terwijl, de bestaande kolen- en ijzer mijnen zullen worden uitgebreid. Naar verluidt is de speciale zending, die door maarschalk Tsjang Kai Sjek naar de Sowjet-Unie was gestuurd met de opdracht om leveringen van oorlogsmaterieel te ver zoeken, onverrichterzake in China terug gekeerd. De Sow jets hebben geantwoord, dat zij niet in de gelegenheid waren materieel af te staan. De Engelsche regeering heeft met Tsjoenking een overeenkomst aangegaan, volgens welke den Chineeschen zeelieden, die op Engelsche schepen varen, eenzelfde behandeling wordt verzekerd als den En gelsehen zeelieden. In Britsche economische kringen te Sjanghai acht men dit een nood maatregel, wegens het gebrek aan zee lieden, die niets verandert aan de princi- pieele houding van den Engelschman tegen over den Chineeschen zeeman, waarop' hij altijd heeft neergezien. Men merkt verder op, dat de Britsche regéering gr tot op heden nog niet toe heeft kunnen besluiten eenzelfde toezegging, als thans aan de Chineesche zeelieden gegeven, ook aan de in Britsehen dienst varende Noorsche, Nederlandsche en Deensche zee lieden te doen. Tobroek zou een jaar hebben kunnen stand houden Rommel's tactiekzeeslagen te land Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: obroek zou in geval van omsingeling met een garnizoen van 30 000 man, ten minste 12 maanden kunnen stand houden, zooveel levensmiddelen en voorraden voor de troepenverzorging waren er opgestapeld. Ook het kanonnen- en voertuigenpark liep in de duizenden, De vesting was voor -lan gen tijd van munitie voorzien. Al deze voorraden zijn voor het grootste deel on aangetast. den Du itsch -Itali aanschen troe pen in handen gevallen. Een medewerker van het Zwitschersche blad „De Bund" schrijft: Hoe zijn .Rom mel's successen te verklaren Wat is zijn geheim? Dit bestaat daarin, dat hu clen toestand, waarvoor hij zich geplaatst ziet, nooit schematisch, doch altijd weer nieuw en origineel ziet. Een der eerste „ontdek kingen die hij in 'de woestijn deed, was, dat het hier, strategisch gezien, geen slag veld was, als b.v. de groote vlakte van Vlaanderen, doch een landschap- dat door zijn oneindigheid en verlatenheid aan de zee herinnert. Het kwam er hier_ niet op aan haar zoo mogelijk van uit oepaalde. steunpunten, eilanden in. de zandzee, te beheerschem Het was ook 'niet zoo belang rijk den grond voet voor voet te verdedi gen, men moest de mobiele tactiek van den zeeslag toepassen, waarin ook niet om een bepaald stuk van de wateroppervlakte ge streden wordt. -. Deze beweeglijkheid heeft Rommel m den slag. dien hij zoo juist heeft, gewon nen, ook weer bewezen. Hij heeft in con sequente toepassing, van zijn grondgedachte ook de uitrusting van zijn korps op een zeeslag te land ingesteld. Bii een zeeslag zijn zooals bekend de snelheid van de schepen, en de schootswijdte en vuurkracht der stukken geschut beslissend. Rommel heeft zich het hoofd er over gebroken, hoe hij zijn artillerie nog sneller kon maken, zijn pantserwagens nog meer vuurkracht kon laten ontwikkelen. Hy 'öfezii talrijke beweeglijke stukken geschut, die op rups- wielen loopen, of, achter pantserwagens vastgemaakt, buitengewoon snel kunnen opereeren. Deze stukken geschut hebben ongetwijfeld dezen slag in Afrika «"*- wonnen. De militaire werken en installaties van Mersa Matroe werden door onze eskaders bommenwerpers getroffen. Drie vijande lijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers .neergeschoten. Een aanval op Benghasï veroorzaakte eenige schade en gewonden. Een Engelsche machine, door het luchtdoelgeschut getrof fen, werd brandend neergehaald. De bombardementen van de vliegvelden Micabba en Lucca op het eiland Malta wer den herhaald, Er ontstonden groote bran den. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi, waarbij een schip ondanks de hevige reactie van de escorteerende vaartuigen, beschadigd werd. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den corvet-kapitein Luigi Longanesi Cattani een gewapend schip van 8.000 ton tot zin ken gebracht, alsmede een motorschip van 5500 ton. Een andere duikboot onder bevel van den luitenant ter zee Gianfranco Gaz- zana heeft een schip van 6.000 ton zinken gebracht. Het D.N.B. verneemt. In Noord-Afrika hebben, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, Duitsche gevechtsvliegtui gen de verslagen Britten aangevallen. Autocolonnes, materiaalopslagplaatsen, vliegvelden en barakken tusschen Marsa Matroe en Sidi el Barrani werden met goede uitwerking gebombardeerd. Succes volle operaties waren ook gericht tegen terugtrekkende Britsche colonnes in het gebied ten Oosto^ van Solloem. Het aardappelrantsoen wordt verhoogd Binnenkort herstel van normaal rantsoen Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het aardappelrantsoen in de komende week van 1 op 11/2 k.g. zal worden ge bracht. De bon, waarop dit rantsoen zal kun nen worden gekocht, zal Zaterdagavond worden bekend gemaakt. Men dient er evenwel rekening mede te houden, dat deze aardappels niet uit voorraad kunnen worden geleverd. Door het koude weer is de vroege aardappel oogst vertraagd en de aanvoer is niet van dien aard geweest, dat deze week eenige voorraad kon worden gevormd. Men zal er dus rekening mede moeten houden, dat de levering zich over de ge- heele week zal moeten uitstrekken. De oogst ls laat, maar laat zich verder niet ongunstig aanzien. Verwacht mag worden dat het rant soen voor de daaropvolgende week we derom verhoogd zal kunnen worden en terugkeer tot een normaal rantsoen is binnen afzienbaren tijd derhalve te ver wachten. KORT NIEUWS De gezondheidstoestand van den Paus blijft vooruitgaan. De Paus zal de geheele week eenige belangrijke particuliere audiënties geven. Volgens berichten uit Bombay wordt Lucknow geteisterd door een geweldige hittegolf. In vijf hagen zijn in Lucknow alleen 18 Europeanen door de hitte be vangen en gestorven. Ook onder de In diërs eischt de hitte talrijke slachtoffers. Volgens het verslag van de handelsban ken was het jaar 1941 ih Slowakije geken merkt door de volledige overwinning van de werkloosheid en door het actief worden van de handelsbalans. De staatsfinanciën toonden een stabiel beeld van evenwicht, terwijl het staatsbestuur alle loopende uitgaven alsmede de investeeringen kon dekken uit de,regel matige inkomsten. De groote droogte, welke in de eerste helft van Juni in de meeste landbouw districten van Spanje heerschte, heeft een nadeeligen invloed gehad op vrijwel alle graansoorten, zoodat de optimistische ra mingen, vooral voor den tarweoogst, ver moedelijk niet geheel en al gehaald zulfen 'worden. De Chileensche regeering is van plan het wegvallen van de Japansche zijdeleveran ties te compenseeren door de oprichting van een Chileensche zijdeindustrie en het van staatswege bevorderen van de zijde rupsenteelt. Het driejarig zoontje van de familie H. te Leur dronk een kop heete koffie leeg. De kleine moest onmiddellijk naar het zieken huis te Breda worden overgebracht, waar hij kort daarop is overleden. Fransclie wijnen! Teneinde cde verzorging van het land met wijn tot den komenden oogst te verzekeren heeft de Fransche staats secretaris voor den landbouw de restee- rende zich nog bij de wijnhandelaren bevindende geblokkeerde wijn voorra den, welke ongeveer 4500.000 hectoliter bedragen, vrijgegeven. Cripps legt in het Engelsche Lagerhuis verklaring af over de debatten inzake Libye. Lady Astor en Dugdal (Labour) boeken „bittere lachsalvo's". De Wilhelmstrasse: Maarschalk Rommel noopte Churchill tot zijn reis naar Washington. Engelsche pers: Crisis alleen te vergelijken met die na het débacle van Narvik. Volk deelt in de stemming van het parlement. Wave'l als a.s. minister van Defensie genoemd. Sir Stafford Cripps heeft in het Lager huis medegedeeld, dat men hoopt, dal Churchill tijdig terugkeert om aan de a.s. debatten over Libyë te kunnen deelnemen: Hij voegde hieraan toe, dat de debatten op den tweeden en-derden dag van de eerst volgende zitting van het Lagerhuis zullen worden gehouden. De conservatief, Sir John Wardlow Mi Ine, overhandigde de reeds verwachte motie van wantrouwen, die nog door 20 af gevaardigden van het Lagerhuis is getee- kend. waarin het volgende wordt gezegd: „Het Lagerhuis prijst het heldendom en het uithoudingsvermogen van de weer macht onder bijzonder moeilijke omstan digheden, doch heeft geen vertrouwen meer in de centrale oorlogsleiding". In de verklaringen van de New York Times, die in een van haar jongste arti kelen gewag heeft gemaakt van gröote tegenstellingen tusschen Churchill en Roo sevelt, ziet men in de Wilhelmstrasse een bevestiging van liet hier reeds dagen ge leden uitgesproken vermoeden, dat het vooral Maarschalk Rommel is geweest, die den Britsehen premier tot zijn plotselinge, reis naar Washington heeft genoopt. De verklaringen van het New Yorksche blad laten naar men in Duitsche politieke kringen verklaart geen twijfel meer over. dat Churchill reeds voordat hij Enge-: land verliet nauwkeurig er van op de hoogte was hoe slecht de zaken voor de Geallieerden in Noord-Afrika stonden. De crisis der Britsche regeering, die door de debacle in Libyë is ontstaan, neemt inmiddels steeds scherpere vor men aan. Het zou in het voornemen liggen, Churchill als minister van de fensie af te zetten, daar hij, wat deze nortefeuille betreft, het ergste gefaald heeft. Als zijn opvolger als minister van defen sie wordt de naam genoemd van generaal Wavell. Daar Churchill het ministerie ven deiensie als zijn voornaamste taak heeft opgevat, bestaat de mogelijkheid, dat hij ook het minister-presidentschap zal laten vallen. Het parlement bevindt zich in een zeer netelige positie, daar Milnes reeds een motie van wantrouwen voorbereidt. Aan den anderen kant kunnen de afge vaardigden niet voorbijzien dat Churchill bij de zwaarste nederlagen het klaarge speeld heeft, het vertrouwen te doen be waren. Stormachtige zitting. De Dinsdag gehouden zitting van het Britsche Lagerhuis heeft een stormachtig verloop genomen. Lady Astor en de La bour-afgevaardigde Dugdal konden „bit tere lachsalvo's" boeken. De laatste stelde aan Attlee de vraag, of hij er niet eens over wilde denken om den besten Sowjet- Russischen generaal, dien men kan vinden, zoo snel mogelijk naar Cairote sturen, Hier werd de spreker in de rede gevallen door Lord Winterton, die een scherpe steek onder water plaatste aan het adres van Churchill. Hij zeide: „Stuur den Sowjet- Russischen generaal toch naar het Lager huis als premier. Dat zou nog beter zijn". Met betrekking tot den toestand, op Set gebied der binnenlandsche politiek in En geland schrijft de diplomatieke correspon dent van de Daily Herald, dat het Engel sche oorlogskabinet zich in een zoo gewel dige crisis bevindt als men totdusver in dezen oorlog in de boezem der Engelsche régeering nog niet heeft medegemaakt. Dezen keer zal het parlement zich niet 'aten afschepen. Men kon eenstemmig de meening hoo- ren, dat de nederlaag van de Britsche troe pen in Noord-Afrika fyst gezag van de Londensche regeering op zijn grondvesten heeft doen wankelen. Enkele afgevaardig den zijn daarbij zoover gegaan te ver klaren dat de huidige Engelsche regeering thans haar ongeschiktheid in alle zaken der. oorlogvoering op ondubbelzinnige wij ze en opnieuw, doch „hopelijk voor de laatste maal" bewezen heeft. Deze kriti sche houding der parlementsleden weer spiegelt zich in de stemming van het ge heele volk. Deze stemming kan alleen vergeleken worden met den uiterst gespannen toe stand op het gebied van de binr fc'^ndsche politiek, welke destijds pa Narv mtstonri en aan den val van Chamberlain vooraf- ging. Massale bijeenkomst van Nationaal-Socialisten. Het hoogtepunt van ir. Musserts bezoek aan de hoofdstad werd gevormd door de bijeenkomst gisteravond op den Dam, waar naar schatting ruim 20.000 personen heb ben geluisterd naar zijn rede. Een uur voor den aanvang schalden uit luidsprekers de strijdliederen der bewe ging en trokken van straten ver belang stellenden naar het historische plein, waar heen de nationaal-socialistische organisa ties van alle kringen met hun vlaggen in marschorde optrokken. Voor het paleis was een spreekgestoelte opgericht, waarboven tegen grijzen achter grond de leuze „Voor Volk en Vaderland" en het N.S.B.-embleem waren aangebracht. Daarvoor had de nationale jeugdstorm zich over de volle breedte van het plein opge steld. met in haar midden een vendel dei SS. Aan weerszijden bevond zich een eere- wacht van W.A. Onder de autoriteiten zagen wij den plaatsvervangend Kreisleiter der N.S/D.A.P. Vogler, den commissaris der provincie mr. Backer, de wethouders Smit, Guépin en Strak, majoor Donders, districtscomman dant der marechaussee en den hoofdcom missaris van politie kolonel Tulp. Voorts waren eenige Nederlandsche invaliden aanwezig uit het Luftwaffenlazarett in het W estergasthuis. De districtspropagandaleider G. L. G. Ouwerkerk, opende de bijeenkomst om kwart over acht met een korte toespraak. Nadat onder leiding van opperhopman Piet Heins gezamenlijk enkele strijdliede ren waren gezongen naderde het tijdstip, waarop ir. Mussert zou arriveeren. Eenige commando's weerklonken, klok slag halfnegen reed de motorpolitie het plein 0$ gevolgd door de auto van ir. Mus sert, die met daverend gejuich en houzee- geroep werd verwelkomd. Ir. Mussert beklom direct het spreekge stoelte en richtte vervolgens het woord tot de duizenden aanwezigen. Rede van Ir. Mussert. Hij ving deze aan met te constateeren, dat het jaren geleden is. dat nationaal- socialisten elkaar in zoo grooten getale hier in de hoofdstad konden ontmoeten.' Dank zij de houding, die men toen tegenover hen aannam. Thans echter, aldus spreker, staan wij hier in den zomer van 1942 op het meest historische plein, in het hart van Nederland. Ons volk heeft tijden gekend van opgang en neergang. Laten wij er ons van bewust zijn, dat wij ons nu bevinden in een dieptepunt. Nadat hij dit nader had uitgewerkt door er op te wijzen, hoe ons leger in vier dagen verslagen werd, er geen regeering, geen vloot 'meer is, ons land be zet en de koloniën -verloren zijn, stelde hij de vraag; gaan wij naar den opdergang. ja of heen? En hij beantwoordde haar: wij nationaal socialisten staan hier in het ge loof, dat wij ons in het dieptepunt bevin den om ons vandaar uit opwaarts te be wegen. Zonder dat geloof zouden wii hier niet staan. Want daarop zal de toekomst gebouwd moeten worden In 1932 verheugde ons volk zich. aldus ir. Mussert, over de aanwezigheid van meer dan vijftig politieke partijen. Dat er •momenteel schaarschte aan groente is, is erger dan hun verdwijnen (gelach). Zy stelden de verdeeldheid voorop, wü riepen op tot volkseenheid en samenwerking. Zi.i verdeelden ons volk in kapitalisten en pro letariërs. Wy kenden slechts volksgenoo- ten, werkers. Toen werd de leuze aangeheven „Indië los van Holland" zij is helaas werkelijk heid geworderi wij propageerden liefde voor volk en vaderland en spraken -van godsvertrouwen. In 1937 bij de verkiezin gen keerden zich allen tegen één. De leuze „eenheid en democratie" was in on?e oogen niet meer dan „waarheid doorv leugen". Evenwel de democraten wonnen en men hoste op de overwinning. Colijn en Oud zouden 't hem doen.' Stemt op Colijn, en 't komt in orde, was het parool. Waar ech ter zijn de heeren democraten nu? Zij die achterbleven, zij klagen, terwijl wij de eemgen zijn, die het recht hebben verwij ten te doen. Zoo is de waarheid Thans in 1942 bevindt zich ons volk in nood en vernedering. Wij nationaal-soeia- listen lijden daaronder in ons hart het meest. Terwijl Hitier de 400.000 man onzer weermacht naar huis liet gaan, braken offi cieren hun belofte en werden 2.000 hun ner weder gevangen genomen op hetzelfde moment waarop twee jaar geleden die be lofte was afgelegd. Thans in 1942 is er ook voedselgebrek Wij herinneren ons echter de jaren 1933 tot en met 1940, waarin millioenen kilo grammen voedsel werden vernietigd. Wij hebben gewaarschuwd voor de straf dié over ons volle zou komen. En nu zegt men dat heeft die N.S.B. gedaan. Indien gij, volk van Nederland, in 1937 echter gehoor ge geven had aan onze roepstem, zouden wii nu hand in hand gaan met de Duitschers. zou Indië niet verloren zijn gegaan en zou ons volk een gerespecteerd volk zijn, als het Finsche. Wij hebben het recht verwij ten te doen. Want wij hebben gewaar schuwd. Wij beleven het monsterverbond van kapitalisme en bolsjewisme. Wij weten dat noch Engeland noch het bolsjewisme zul len overwinnen. Doch als deze winnen, dan beteekent dat het einde van ons volk. Ech ter niet alleen Duitschland, doch Europa zal winnen. Op dat proces kunnen wij in vloed uitoefenen door ons in te zetten aan den goeden kant. UITKEERING VOOR AMBTE NAREN BIJ BEVALLING IN HUN GEZIN. Met terugwerkende kracht van 1 November 1941 af. De Centrale persdienst van het N.A.F. meldt: a afwachting: van een definitieve rege ling zal aan ambtenaren en arbeidscontrac tanten, ressorteerende onder de verschil lende departementen, voor zoover zij een brutosalaris genieten van niet meer dan f 3000 per jaar, bij bevalling in hun gezin bU wUze van voorschot, een uitkeering wor den gedaan ter hoogte van f 55, overeenko mende met de uitkeering. welke toekomt aan hen, die verzekerd zijn krachtens de wetteiyke ziekte verzekering. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft bo- •vendien een verzoek gericht tot de burge meesters der gemeenten, om ten aanzien van het hiervoor in aanmerking komend per oneal op overeenkomstige wijze te handelen. Aan deze uitkeering zal terugwerkende kracht zijn te verleenen van 1 November 1841 af. Er zij er, die-dat ook willen beïnvloeden. Maar dan aan den verkeerden kant. Ik be doel de OZO-ers. Ik gun hen echter het ge noegen op prins Bernhard te zetten. In de oorlogsdagen was hü hier kapitein. Nu te hy benoemd tot generaal en admiraal. Ik stel me hem voor tegenover generaal Rom mel. En hy was van plan In Indië te gaan vechten als zyn schoonmoeder hem niet tegengehouden h3d (gelach). Laten wü dan beter zien naar het Duit sche volk, dat het voor heel Europa op neemt en offers brengt. Offers zyn er ge bracht hier, in Indië en in het Oosten. Z« ziln noodig, want het zijn de geboorte weeën van een nieuw Europa. Eerst moet deze oorlog gewonnen zijn, dan pas kan de wederopbouw beginnen. En als die gewonnen is, aan zal men zich gelukkig prijzen dat de N.S.B. er is. Men denke zich even in, hoe de toestand voor ons volk zou* zijn zonder NB.B., afg de oorlog eenmaal gewonnen is. Aan ons daarom de taak dit volk omhoog te bren gen. Zoo mogelijk met zijn medewerking, zoo noodig echter er zonder. En wanneer gij, kameraden ti zoo nu en dan afvraagt „waarom moeten wy het weer doen?" dan luidt het antwoord: omdat wy geroepen zijn de kastanjes uit het vuur te halen, omdat wij «Je historische roeping hebben dit volk op den rand van den af grond weer omhoog te brengen. De bij eenkomst werd besloten met het gezamen lijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft dr. Schroder tot Beauftragte voor de stad Amsterdam benoemd. Dr. Schroder blijft tevens Beauf tragte voor de provincie Overyscl. Stapf-Heukels-Pax Holland-c. TWEEëRLEI OPVATTING Bs. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van Mevr. M. A. J. C. L. de W„ gistermiddag op de begraafplaats St.-Barbara, heeft menig R.K. voor een probleem gesteld, welks oplossing werke lijk niet eenvoudig is. Mr. van Oppenraay typeerde de situatie door vast te stellen, dat de R.K. Kerk, zelf bestaande uit feilbare menschen, gemeend heeft zich tegen de N.S.B. te moeten verzetten, omdat zii leeft in den ouden tijd en iden nieuwen tijd niet wil begrijpen. Juister wordt de situatie on getwijfeld weergegeven, wanneer men vast stelt, dat niet de Kerk maar de Nederland sche R.K. geestelijkheid; of althans haar leiding, in den ouden tijd leeft en den nieu wen tijd niet wil begrijpen. Wanneer het tragisch ongeval, «dat dit R. K. lid van de N, S. B. het leven kostte, laten we zeggen: 10 meter over de Neder- landschDuitsche grens was geschied, dan zou de R.K. Kerk geen seconde geaarzeld hebben, dan waren de sacramenten, zonder dat een enkele bedenking gemaakt was, toegediend en dan zou de lijkdienst wél door R.K. geestelijken gecelebreerd zijn. Gebeurt het ongeval echter 10 meter langs dezen kant van de grens, dan wordt het "slachtof fer in eens zoó zondig, dat zelfs de Kerk er zich niet meer mee inlaten kan. dat de geestelijkheid zich terugtrekt en dat begra fenis op gewijde aarde alléén nog met dwang geschieden kan. Men zou geneigd zyn zich af te vragen of deze zondigheid schuilt m het simpele feit, dat het ongeluk twintig meter meer naar dezen kant ge beurde en dan moet het antwoord onvermij delijk: neen luiden: dat is het geval niet Houdi de Kerk er twee opvattingen op na ten aanzien van degenen die zich onder haar hoede hebben gesteld Ook dat kan men niet aannemen Wat is dan de oor zaak van dit verschil Het kanalleen hier in gelegen zijn, dat de geestelijkheid aan beide zijden van de grens haar taak anders opvat. De geestelijkheid aan de Duitsche zyde doet niet anders dan wat zij altijd heeft gedaan: n.l. haar kinderen in ster vensnood bijstaan en na den dood een kerkelijke begrafenis geven, omdat dat noodig is. De geestelijkheid aan onzen kant van de grens ziet de zaak van den politieken kant en vermag zich daar niet boven te verheffen. Het is een uiterst gevaarlyk, een lastig en een pijnlijk geval. Uiterst gevaarlijk, omdat er zoovelen zijn, ook onder de RK„ die niet vermogen de Kerk van haar be dienaren te scheiden en die, wanneer een maal de band met de Kerk losgemaakt is, waarschijnlijk dezen band nimmer meer vastmaken zullen. Lastig ook, omdat men eenmaal toch zal moeten kiezen of deelen, want het is niet aan te nemen, dat deze geestelijkheid na de overwinning van het Nationaal Socialisme, mokkend langs den kant van den weg zal blijven staan, of zich dan maar uit de Nederlanden terugtrekt. ijniyk, omdat de geestelijkheid in dezen moeilijken tijd zich zelf buiten de gemeen schap .plaatst* door een houding aan te nemen, die stellig voor aanvechting vat baar moet worden geacht. Het Nederlandsche volk heeft meer dan ooit behoefte aan eenheid, het kan de toe komst niet ingaan, met zich zelf strijdend op alle fronten van het leven en zeker niet strijdend op een gebied, waarop het Natio naal Socialisme dat immers het Gods vertrouwen in zijn vaandel geschreven iceft vrede wenscht. Daarom betreuren wjj de houding der \K geestelijkheid langs dezen kant van ae denkbeeldige streep, die ons land van Duitschland scheidt

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1