Nieuws uit IJmuiden, Veisen, Beverwijk en Omstreken. Na dertien jaar weer naar 't Coudschip. Het luchtruim trekt.... BUBBELTJE EN KNOR Van Drimmelen's raad wordt in den wind geslagen. Er worden alleèn munten opgehaald. Naar dc Lutine! Het was een vurige wensch van Jan van Drimmelen. Maar hoe gaat het als je niet veel geld hebt en een eenvoudige kerel bent? Je zou zoo wel naafr Terschelling willen snellen om er den eer sten den besten dag een poging te gaan wa gen. Eiken dag duurt lang, je wordt bezeten door de gedachte, dat er een schat is te vin den en het ergste is, dat je weet waar je moet zoeken om succes te hebben. Jarenlang heeft Jan van Drimmelen gewacht. H\j werd er eenvoudig toe gedwongen. De tijd was voorbij, dat men met eenvoudige middelen op de gronden van Terschelling naar dc wrakstukken van de Lutine kon duiken. Kostbkre installaties waren er noodig. En Jan van Drimmelen wachtte.... De „gewone" bezigheden namen zijn aandacht in beslag. Maar altjjd bleef hij denken aan het myste rie. En dertien jaren nadat hij van den ouden Egmonder aanwijzingen had gekregen, kwam er een verheugend bericht: er ^son weer worden ge doken! Het is ver keerd al te opti mistisch te zijn. Jan Jan van Drimmelen kreeg geen kans. Een Britsche maat schappij had de rechten voor een onderzoek verwor ven. Zij had een Brit in dienst, die bijgestaan door zuigers, als duiker zijn geluk zou be proeven. Oome Jan wachtte.,.. Met belangstelling zag hij berichten over den gang van zaken tegemoet. Het ging niet naar frensch. Na twee dagen begrepen de Britten, dat er iets niet. in orde was. Er ontbrak een deskundige dui ker. Ze informeerden links en reehls en kwamen tot de slotsom, dat zij Jan van Drim melen noodig hadden! En onze beroemde duiker greep het aan bod om naar Terschelling te komen met beide handen aan. Zijn wensch ging in vervulling. Nu was de gelegenheid daar om na te gaan of zijn vermoedens juist waren. „Wil je bij ons blijven, Van Drimmelen?" werd gevraagd. „Dat. is goed", zei hij kort maar krachtig. Sensatie! Op de gronden vdn Terschelling wordt naar goud gezocht! LutineLutine! Het lijkt een too- verwoord. Het bericht gaat door het geheele land. Meen in 't Patronaatsgebouw Geen uitreiking van distributiebescheiden in gebouw Jenninga De dlstrlbutiedlenst heeft onlangs inzake de uitreiking van de distributiebescheiden medege deeld, dat de inwoners van Oud IJmuiden en IJmuiden West zich in het gebouw van den heer B. Jenninga aan de J. P. Coenstraat dienden te vervoegen, in de regeling moest echter een wij ziging worden gebracht. Thans moeten alle IJmuidenaren uitsluitend in het Patronaatsge bouw te IJmuiden Oost de bonkaarten voor ie-, vensmiddelen enz. afhalen. Het is voor een vlot ten gang van zaken gewenseht, dat het publiek biermede rekening houdt. Oppervlakkig bezien zou men bevreesd zyn voor een al te groote drukte op dit centrale punt, maar ter geruststelling kan worden mededegeeld, dat de uitreiking voor IJmuiden Oost Maandag Is geëindigd. Oud IJmuiden en IJmuiden West komen eerst van 30 Juni tot en met 6 Juli aan de beurt, zoodat het gebouw dan voor de inwoners daarvan is gereserveerd. De data, waarop men zijn bescheiden moet halen, zijn op de thans in gebruik zjipde kaarten aangegeven. Voor onze dammers Interessante partij De eerste party van den tweekamp tussclien B. Dukel, dainkampioen van Kennemerland en J. A. van Dixhoorn, ex-kamploen van Zeeland, bad een interessant verloop. Op veler verzoek laten wij de party gedetailleerd volgen: Dukel, wit. v. Dixhoorn. zwart. 1. 33—23 18—23 2. 39—33 12—18 3. 31—27 7—12 4. 37—31 17—21 5. 4 -39 20—24 6. 31—26 1—7 7. 26x17 11x31 8. 36x27 14—20 9. 41—37 10—14 10. 46—41 5—10 11. 27—21 16x27 12. 32x21 23x32 13. 37x28 18—23 14. 32—37 23x32 15. 37x28 20—25 16. 41—37 14—20 17, 21—16 24—30 18. 35x24 19x30 19. 37—32 10—14 20. 34—29 30—35 21. 40—34 14—19 22. 5014 20—24 23. 29x20 25x14 24. 34—29 12—18 25. 47—42 7—12 26. 42—37 18—22 27. 28x17 12x21 28, 16x27 1.9—23 29. 29x18 13x42 30. 48x37 14—19 31. 4540 9—13 32. 40—34 4—9 33. 32—28 8—12 34. 38—32 2—8 35. 43—38 12—18 36, 34—29 6—117 37 28—22 18x27 38. 32x21 19—24 39. 29x20 15x24 40. 21—16 11—17 41. 38—32 13—18 42. 32—27 24—30 43. 33—28 8—12 44. 28—22! 17x28 45. 16—11 28—33 46 39x28 30—34 47 11—6 34—40 48 6—1 40—15 49. 44—40 45x34 50. 27—22 18x27 51. 1x45 27—32! 52. 37~r31 32x23 53. 45x4 35—10 54. 4—18 40—15 55. 18—40 45x34 56. 49—44 3—8 31—27 remise ge geven. Maandagavond wordt te IJmuiden de tweede partij gespeeld. GEWIJZIGDE STATUTEN. De Staatscourant no. 118 bevat wijzigingen in de statuten van de N.V. Magazijn voor vissche- rijbenoodigdheden Praxis, alhier. Tn de voorzaal der Gereformeerde Kerk aan den Velserduinweg te IJmuiden-Oost houdt de Gereformeerde Jongelingsvereeniglng voor Schip pers Zondagavond om acht uur een bijbelbe spreking. De heer J. J. v. d. Berg zal spreken over „De eere Gods...." VRIJE EVANGELISATIE. Tn het gebouw Willebrordstraat 10 zal de heer W. Dubbeldam te Rotterdam Zondagmiddag om vier uur voor de Vrije Evangelisatie voorgaan. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Tn de Goede Herderkerk aan den Velserduin weg le IJmuiden-Oost zal Zondag door ds. G. F. Callenbach, tijdens den morgendienst., welke om tien uur aanvangt, een aantal nieuwe lidmaten worden bevestigd 's Middags om half zes wordt het H. Avond maal voorbereid. DE KENNEMER JAGERS. Het ligt In de bedoeling van het bestuur der Waudelsportvereeniging De Kennemer Jagers om bkmeiikort opnieuw ëen uitstapje le maken. Waarschijnlijk zal dit begin Juli plaats hebben. FEEST IN DE PLANCIUS STRAAT. De mijlpalen des levens zijn ongetwijfeld het herdenken waard, Zoo had gisteren de degelijke huwelijksboot van het echtpaar D. v. d Meijden en J. A v. d. Meijden—Koppen, na een voorspoe dige reis van niet minder dan vijf en vijftig ja ren, zich aan een dergelijken aanlegsteiger ver ankerd. Tn/dankbare stemming werden vele herinne ringen opgehaald en men beleefde een vreugde vollen dag.De woning in de Planclusstraat. 15 deed door haar schat van fraaie bloemstukken een leder de eclite brulloftssfeer ondergaan. Met bloe men getooid hadden bruid en bruidegom op hun feestelijk versierde zetels plaats genomen, waar zij steeds in het middelpunt der belangstelling Waren. De heer v. d. Meijden had ook op dezen ge- denkwaardigen dag zijn uitstekende humor niet verloren. Tn bonte verscheidenheid werden door hem tal van ervaringen aan de brutlofstgasten op smakelijke wijze opgediend. Onwillekeurig "ortoefden echter tevens de gedachten bij de loons en' dochters, die elders hun plaats in de samenleving innemen Het was een groote verrassing, dat een dochter uit Berlijn toestemming kreeg om haar moeder (en vanzelfsprekend ook den bruidegotril op dezen gedcnkwjijirdigcn dag te bezoeken, Ja. het werden onvergetelijke uren. waarvan de indrukken bluveud zullen zijn v;ï. DE LUTINE-TOREN. Oók al een kost bare Installatie, vervaardigd om het goud uit de Lutine te halen. Deze poging faalde eveneens. „Er moet op een andere plaats worden gezocht", zegt Oome Jan. (Foto-archief H. C.) Het sijpelt door naaij den vreemde, Men praat er overal over. Ruzie wordt er ge zocht, omdat men het niet eens is over de mogelijkheden. Het mysterie leeft voort Wéér is de goudschat? I s er wel een kapi taal te vinden? Op 'n tram praat een conducteur er met een passagier over. „Larie, meneer, het goud is er al uit!''* In een café roept een gast opgewonden: „Geen schijn van kans. Alles zit veel te veel onder het zand!" In de huiskamer wordt er druk over ge sproken. „Ze presteeren niets", zegt iemand. Een ander leest een krant. Een bericht treft hem. Hij staat op. „Jan van Drimmelen is er bij", zegt hij. „Jan van Drimmelen „Meneer, u moet nou 'ns effe naar me luis tere." Van Drimmfelen kijkt den baas van de Brit sche 'maatschappij met zijn felle oogen strak aan. Rond hen is het lawaai van schepen, waarop alles rusteloos schijnt. Mannen dra ven heen en weer. Er wordt met zware stuk ken gesleept. Een fluitsignaal weerklinkt. „Ik weet waar 't goud is, meneer". Jan zegt het enthousiast. De ander kijkt hem onverstaanbaar aan: „Yes?" „Ik heb een Egmonder gesproken, vVyker heet-ie. Die ging in een duikersklok naar de Lutine. Hij zag de schatplaats. Hij heeft er gouden staven vandaan gehaald. Met zijn vingers klauwde h(j in het goud. Het zit in een wrakstuk, dat gekoperd is en half omgekeerd ligt. Daar moeten we ztfn, me neer." „Jandorie, luister meneer! Wc hebben een prachtkans. We moeten niet op een andere plaats zoeken. Kflk zóó is de situ atie". Hij maakt een krabbel. De Brit kijkt er rustig naar. Hij zegt niets. Wil' hij naar Van Drimmelen luisteren? Lacht hij O'S! diens raad? Hij blijft zwijgen. „Ik vrat me eigen op!" zegt Oome Jan. „Ik ben wèggegaan „Niets had ik te zeggen. En we zaten op een verkeerde plek! Ze luifterden niet naar me. We kwamen er niet vandaan. We hebben heel wat Spaansche matten gevonden. Maar meer dan munten kregen tve niet t.e pak ken. En het ging juist om goudstaven! Met dien Britschen duikei-, die gelijk met me zocht, heb ik wat moois meegemaakt. Bijna had hij me een premie van achtduizend gulden afgekaapt! 1 Hoe zat dat in elkaar, Oome Jan?" Hij gaat rechtop zitten en vertelt. Hoe spannend is zijn verhaal! Een felle concur- rentie-strijd onder water. Daar heeft hij het overv, B. Orgelconcert De orgelist der Goede Herderkerk de heer K. Huizinga, verzorgde voor een in flinke getale opgekomen publiek een concert op het instrument, dat door hem regelmatig wordt bespeeld en dat door zijn Fransch getinte dis positie ten eenenmale niet veroorlooft werk van componisten als b.v. grootmeester Bach bevredigend voor het oor te verklanken, Zijn smaak- en stijlgevoel zullen den orgelist on middellijk doen beseffen, dat een bepaalde verbondenheid van dispositie met de uit te voeren werken niet veronachtzaamd mag worden. En is dit dan hier nu niet eenigszins het geval? De heer Huizinga opende met Bach's toc cata en fuga in d-moll. (Zouden er niet negen van de tien orgelconcerten mee be ginnen?). Bach's toccata's dateeren uit den tijd vóór zijn kunstreizen, die hij van Weimar uit naar de omliggende plaatsen ondernam. Ze'zijn door tijdgenooten als „zeer zwaar" gekenschetst en maken het ook den huidlgen speler allesbehalve gemakkelijk. De solist startte in een tempo, dat al spoedig aan snelheid moest inboeten omdat het niet was vol te houden. Daarenboven laat deze kerk met haar droge acoustiek geen nootje verdoe zelen, hoe vluchtig gespeeld ook. Deze eigen schap van het gebouw moge in zekeren zin een voordeel zijn, er weegt echter een groot nadeel tegen op, n.l. dat het tuttlspel van het orgel geen kans heeft orrt zich te ontplooien. Het instrument laat een mf-spel nog toe, maar verder kan de orgelist niet gaan; de klank wordt dan uitgesproken onwelluidend. Rhythmisch bleven de overgangen gevaar lijk; de moeilijkheden waren nog niet ge heel overwonnen. De heer Huizinga heeft den drang zich te haasten nog niet overwonnen. De beroemde professor Albert Schweitzer schreef in dit verband eens: „Hoe meer men orgelwerken van Bach speelt, des te langza mer doet men dat. De melodische lijn moet zich rustig voor het oor van den hoorder, ontwikkelen; hij moet den tijd hebben zich het muzikale beeld voor den geest te roepèn en waar deze tijd hem niet gegund wordt, wordt de muziek warrelig voor hem (èn eveneens voor den speler)". Het eerste van een tweetal koralen kon mij door het luidruchtige, opdringerige spel niet tffekoren. Het daarop aansluitende „Schmücke dich, o liebe Seele" klonk daaren tegen beschaafd, rustig en weloverwogen van registreeren. Het instrument voldoet trouwens in het mezzospel veel beter en de solist wist er een effectvol spel mee te bereiken. César Franck's choral III in a-moll vormde maar ook voor den luisteran», die gegiepen wordt door het breed uitstorten der klanken als een golf van licht, ruischend ln sonoritei- ten, die melodieus en luchtig dansend naar de finale voortijlen. Nu kon.de speler zich meer laten gaan, omdat de verklanking het instru ment beter lag. De solist, die het werk serieus bestudeerd had, gaf er een in het kader van den avond verdienstelijke weergave van. Een dubbel gemengd kwartet zong enkele geestelijke liederen uit den z.g. nieuwen bun del; de a eapellazang zweefde vrijwel voort durend, zoodat het effect, ondanks het wellui dende materiaal, den grooten ernst en toewij ding, fraaier had kunnen zijn. De violist J. W. H. Halsema droeg Hëndel's sonate nr. 4 in D-dur voor; hij deed dit met een welbestudeerde techniek in het bijzonder ln het Larghettogedeelte. De toongeving was ntet altijd gelijk, wellicht speelde nerveusitelt hem parten. Het samenspel had zijn goede, maar ook zijn slechte oogenblikken, somtijds was het syncopisch volmaakt, maar zoo heeft Handel het in zijn vierde sonate niet voorgeschreven. Nieuwe gezichtspunten opende dit kerk- concert met zijn drie paradepaardjes dus niet. Het repertoire liep langs veelbetreden paden en dit is jammer, want de heer Huizinga zoo wel als het koninklijk instrument hebben dit concert bewezen, dat zij minder afgespeelde, eenvoudiger werken dan de boven besproken met meer voldoening ten gehoore zullen kun nen brengen als het programma welbewust gekozen wordt. A. J. VAN DER WEIJDEN. Motorrijders vieren bruiloft Dinsdagavond om half acht komen de leden der Motorgroep Kennemerland opnieuw in het ge bouw v. d. Lem aan den Zeeweg te IJmulden- Oost bijeen voor den gebrulkelijken clubavond. Deze zal ook dit keer een feestelijk karakter krijgen, daar de penningmeester, de heer G. F. Dictus met mej. J. Hazenwlnkel in het huwelijk treedt. Alle motorliefhebbers zullen in de feest vreugde deelen, terwijl het bekende accordeon duo Renswoud—Hartenhoff natuurlijk niet zal ontbreken Ook al niet veilig meer De arbeider P. O. wonende aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost heeft de zer dagen wel pech gehad. Zijn pas opgeknapte fiets zette hij Don derdagmorgen in ae rijwielstalling nabij de vischhal op slot.. Des avonds, naar huis toekeerende bleek hem dat de fiets uit de stalling door een onbevoegde was mede genomen. In deze zelfde stalling werden dezer da gen nog een fietspomp en van een fiets een goede band gestolen. V. Z. V. won weer Gisteravond speelde het eerste d§mes- zevental van V.Z.V. een wedstrijd te£ het slot. Het is een der laatste werken van H.P.C. 1 te Groenendaal. Hoewel bei le père Franck, de grondlegger der school van moderne Fransche orgelcomponisten. Door de bekerjde cyclische vormgeving lijkt Franck's muziek dikwijls veel op elkaar; dit neemt niet weg, dat zijn derde Choral een zeer aantrek kelijk werk is, niet alleen voor den orgelist partijen ongeveer even sterk waren, wist alleen V.Z.V. door een prachtig schot van mej. Buding een doelpunt te maken. Ook het tweede heerenzevental, dat een thuiswedstrijd tegen H.V.G.B. 2 speelde, won en wel met 7l.tV.Z.V. is op dreef! Waardig besluit van Stormvogels' herdenkingsprogramma, Prettige avond in het Thalia Theater. De aankondiging was niet overdreven: „Blauw-Wit is troef" geweest tijdens den herdenkingsavond, dien de voetbalvereeni- ging Stormvogels in samenwerking met de supportersvereniging in de groote zaal van het Thalia-Theater organiseerde. Het was een waardig besluit van de herdenking van het dertigjarig jubileum. Dank zij het op treden van de Vier van Tholen en Van Lier en R. Kuulman met zijn accordeonisten heerschte er een uitstekende stemming, waar aan nog langen tijd aangename herinnerin gen zullen worden bewaard. Met een bijzon dere aandacht is ook geluisterd naar het geen de heer W. Chr. Suwerink, de popu laire voorzitter, te vertellen had. Het programma werd door R. Kuulman en zijn accordeonisten ingezet, zoodat deze geen al te gemakkelijke taak hadden. Direot wisten zij echter een goed contact met het publiek tot stand te brengen. Het door den heer Kuulman samengestelde programma' was als steeds rijk aan variatie en juist dit viel uitstekend in den smaak. Het gezelschap kenmerkt zich hierdoor en tevens door zijn prachtig samenspel, waardoor de nummers altijd ten volle tot hun recht komen. Bé- hoeft het nog te worden gezegd, dat het applaus geregeld op overduidelijke wijze aan de waardeering uiting gaf? We willen hierbij reed§ aanstippen, dat Kuulman en zijn' menschen ide goede verwachtingen vol komen rechtvaardigden; zij hebben een druk «eizoen achter den rug. maar kunnen er met voldoening op terugzien, omdat er opmerkelijke vorderingen zijn geboekt en de reactie van het publiek niet beter had kun nen zijn. De opgewekte muziek en de fraaie aan kleeding van het tooneel, waar talrijke vlag- Velser Luchtvaartclub blijft paraat! Velser Luchtvaartclub blijft paraat! Als ranke „vogels" door het luchtruim zwevendan zijn de leden der Velser Luchtvaartclub in hun element. De har ten kloppen sneller, want er is veel te zien en te leeren. Dit behoeft niemand te ver wonderen. Het maken van zweefvliegtuig- modellen eischt immers een grondige voor bereiding, een groot dosis nauwgezetheid en bovendien de noodige vaardigheid. On der het bouwen ontbreekt tevens de span ning niet, want het zweefvliegtuig mag geen constructie gebreken bevatten. Wij hadden een onderhoud met den heer ,H. H. Belgraver, voorzitter der Velser Luchtvaartclub, die ons een reeks interes sante gegevens mededeelde. Hoewel de Velser Luchtvaartclub de laatste maanden weinig van zich liet hoo- ren, geniet zij nog steeds een algëmeene bekendheid. Deze populariteit wordt ge kenmerkt door den groei van het ledental, hetwelk in twee jaren van vijf en twintig tot drie en veertig steeg. In geen enkele andere luchtvaarteïub in den lande ver toonden de inschrijvingen een dergelijke toename. Sinds de Nederlandsche Vereeniging vooi Luchtvaart ons land in districten verdeelde, vormt de Velser Luchtvaartclub het mid delpunt van district II. Hiervan is de heer H. H. Belgraver voorzitter en dit breng! voor aJle leden der Velser Luchtvaartclub verplichtingen met zich mede. De overige clubs ontvangen van hem raad en daad en de Velsenaren verrichten hun taak met. de gebruikelijke activiteit en voortvarendheid. Een flinke groep maakte bijvoorbeeld onlangs een tocht* naar Zand- voort, waar men de leden der aldaar ge vestigde zusterclub de noodige wenken en inlichtingen over het vliegen der modellen verschafte. De Zandvoortsche Luchtvaart- club heeft ten volle van de voorlichting en de demonstratie kunnen profiteeren, doch de hulp ging verder. De Velsenaren ver leenden hun medewerking bij de propa ganda en zoo werden door hén tal van mo dellen in etalages opgesteld. De Zandvoort sche club zal hiervan te zijner tijd stellig de resultaten kunnen oogsten. Zooals men ziet ontbreekt het nog geenszins aan enthousiasme. Alles gaat echter niet voor den wind, integendeel Het geschikte oefengebied is voorloopig niet beschikbaar, zoodat reeds verschillen de verkenningstochten moesten worden gehouden, tenêinde een geschikt terrein te vinden. Er is weliswaar nog geen resultaat bereikt doch men verliest den moed niet! In dit seizoen kon men reeds twee maal aan een wedstrijd deelnemen. Bij een dis trictswedstrijd tusschen dertien ploegen, kwam Veisen als nummer zes uit. De ge middelde zweeftijd bedroeg acht en vijftig seconden. Dit is een mooi succes als men bedenkt, dat een vorig maal elke vlucht gemiddeld acht en veertig seconden duurde. Gestadig werden de prestaties beter. Er wordt dan ook l'link geoefend en gevlogen op het open terrein nabij de Visscherij- school. Men komt daar 's Zaterdags avonds pm de veertien dagen in actie, ter afwisseling van de gebruikelijke bouw- avonden. Veel zal er thans worden gevlo gen door de jongereMeden. Er zullen ta! van modellen worden afgesteld en de nieu welingen zullen moeten leeren vliegen. g<*t in de geliefde kleuren, rijke bloem stukken en prachtige palmen waren -opge steld, zorgden de tijdsomstandigheden ten spijt voor een feestelijke stemming in den besten zin van het woord. Het was werkelijk (de opzet getrouw!) een familie-avond, een bijeenkomst van ware Stormvogels-vrien den en niet te vergeten vriendinnen. Dat bleek wel, toen de heer Suwerink ten tooneele verscheen. Hij werd zeer hartelijk begroet, hetgeen zijn populariteit weer toonde. Eerst gewaagde hij van den finan- cieelen steun der supportersvereniging De Stormvogel voor dezen avonds waarvoor met het bestuur zeer erkentelijk is. Hierna deelde hij mede dat lang en breed is gewikt en gewogen of men het jubileum zou her denken dan wel onopgemerkt voorbij zou laten gaan. Tot het eerste is besloten en men heeft er geen spijt van. Het was dezen avond de bedoeling allen tezamen te zijn en zich één te gevoelen, verbonden door de blauw-witte jji voornemen is Een blik terugwerpende zeide de heer Su werink, dat Stormvogels aan vele duizen den menschen gezonde ontspanning en vreugde heeft geschonken. De gedachten en gevoelens van dank gaan uit naar alle spe lers, bestuurs- en commissieleden die zich verdienstelijk hebben gemaakt. Velen zijn Hoor den dood weggerukt, anderen zijn ber en derwaarts gegaan, maar zeer velen, al dus spreker, zijn -hier toch aanwezig. Ze mogen bedenken, dat ze hun aandeel tot het bereikén van dezen mijlpaal hebben bijge dragen. „Wij leggen nu allen de plechtige belofte af dat wij eendrachtig zullen werken om Stormvogels grooter en sterker te maken. Wij hebben de jeugd en deze wacht vol on geduld om ide plaatsen der ouderen in te ne men. Dit geeft vertrouwen voor de toekomst. We moeten immers niet op het verleden teren, maar dit doen herleven. Daartoe is een beroep op iederèen gerechtvaardigd. Dat Stormvogels moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen is mijn innige •wensch", zoo besloot de heer Suwerink zijn sympa thiek babbeltje, dat kort maar krachtig was. En hierna was het woord aan de Vier van Tholen en Van Lier. Zij waren in onze plaats al bij velen populair, maar deze avonü heeft hun nog meer bewonderaars bezorgd. Het eerste wat bij dit gezelschap opvalt is de vlotte wijze, waarop alles wordt gebracht. Deze artisten kennen rust noch duur en voorkomen juist daardoor iedere vrees voor verveling. Want bij al hun tempo brengen zij des te beter naar voren hoe rijk aan afwisseling him programma is. En daar bij komt nog hun frischheid, hun prettig enthousiasme, waar toe Herman Tholen in de eerste plaats opwekt. Deze beheerschte het cabaretprogramma, dat onder den ti tel Knaleffecten, werd gepresenteerd, weer volkomen. We werden vergast op leuke praatjes, vlotte liedjes en aardige schet sen; vooral de laatste stelden de lachspieren zonder ophouden in werking. Stormvogels zal er geen spijt van hebben, zich van de medewerking van dit gezelschap te hebben verzekerd, Met genoegen zal het publiek terugdenken aan deze vier: Herman Tho len. Kitty van Dongen, Jeanne Laforee en Dries van Lier. En dient er nog meer over den avond te worden gezegd? Neen, één opmerking dan daargelaten: Stormvogels, had het niet beter kunnen doen! Aan het slot van het programma bood de heer Suwerink aan de dames van het gezelschap bloemen aan, terwijl hij de be lofte deed, dat allen -nog vischproducten zullen ontvangen. Twee personen wilde hij in het bijzonder zijn erkentelijkheid too- nen. namelijk den 'heer Sterteveld en on- dergeteekende. Tevens vernamen wij van den heer Suwerink, dat de ontvangen bloe- menschat ter beschikking van de patiënten van het Antonius Ziekenhuis zou worden gesteld. J. J. E. VAN BAARS EL. Teekenlng aessels {Pax Holland r Marktprijzen. IJMUIDEN 26 Juni 1942 Tarbot f7.50—f7.30 per kg., tong f O—f7.10 per kg., kabeljauw f 40—f 29 per stuk, kleine schol le soort f 252—f 242, idem 2e soort f 234—f 194, puf- schol le soort f 162—f 124. pufschol 2e soort f 94 f 58. pieterman f 270-^f 228, kl. roode poon 2e soort f 190—f 180. muilen f 152—f 132. griet f 194— f 171, poontjes f 102, groote bol f 180—f 168, kleine bot f 148—f 118, pufsehar le soort f 54—f 33. hox-s- makreel f130—f 122. wijting f 134—f 118, alles per 50 kg. Besommingen trawlers: KW 153 Cornells IJs- brandt Willem 175 mnd f 19.100, VL 130 Noord- Holland 86 mnd. f 9321. Kotters: IJm 2ïl f 2002, IJM 223 f 6035. HD 18 f 6693. Loggers: KW 89 f8687, SCH 2J7 f 9342, SCH 246 f 8356. Kustvisschers: TX 4 f 1208. TX 36 f 180. KW 92 f 466, KW 148 f 573, KW 109 f 440. HD 38 f 284, HD*213 f 272. HD 220 7 439. HD 64 f 357, HD 75 f214 HD 5 f 687, URK 143 f 1422. CTRK 194 f 498, URK 80 f 1299. URK 141 f 1654, URK 94 f 376. URK 34 f 1222. URK 9 f 406. URK 16 f 1906. URK 46 f 917. URK 121 f 956, URK 95 f 322. URK 119 f 455. URK 215 f 379. URK 77 f 488, URK 184 f210, URK 75 f 507. URK 61 f 555, URK 115 f416. BEVERWIJK Tentoonstellingsavond Tuinbouw Studieclub Acht soorten aardbeien ingezonden Tot de vereenigingen, die alle omstan digheden ten spijt, een groote activiteit blijven ontwikkelen behoort in de eerste plaats de Tuinbouw Studieclub „Beverwijk en Omstreken". Tenminste eens in een maand komt deze vereeniging- die de 100 leden reeds ruim gepasseerd is, in verga dering bijeen, welke steeds -afwisselnd en leerzaam voor de bezoekers zijn Voor namelijk is dit wel te danken aan het be stuur, dat steeds met zorg de seizoen- programma's voor-de studieclub samenstelt. Vele spekers hebben in den loop der jaren voordrachten over vakbelangen van den meest t uiteenloopenden aard gehouden, excursies werden georganiseerd, alsmede onderlinge tentoonstellingen. Dit voorlichtend werk onder de tuinders, bloemisten en liefhebbers uit Kennemer land heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat naast de practische ook de theoretische kennis van de leden over verschillende vraagstukken in den tuinbouw omwikkeld werd. En wanneer de tijd voof vergade ringen door seizoendrukte in de zomer maanden ongeschikt is. worden de maan- delijlcsche tentoonstellin^savonden gehou den. Vorig jaar werd hiermee een Pr°ef genomen, die ondanks de toen slechte weersomstandigheden bcpven verwachting uitstekend slaagde. Het spreekt dan ook vanzelf, dat ook'nu deze avonden weer op het zomerprogramma van de studieclub In de bovenzaal van hel veilinggebouw „Kennemerland" werd Donderdag de eer ste van de drie tentoonstellingsavonden ge houden. De prachtige collectie inzendingen gaf ook nu weer blijk van het kunnen van de Kennemerkweekers. Vooral de inzen ding aardbeien van dén heer L. Henneman stond in de belangstelling, want niet alleen waren hier de beleende soorten als Moulin Rouge, Dutch Evern, Amazonen, maar ook de nieuwe soorten Frau Mizi Schindler, de kolossale Roter Elephant en Franken -inge zonden. Bovendien was er een variëteit van de zeer oude soort Sieger, n.l. Sieger Sarples. Als bijzonderheid was voorts nog Inge zonden de witte aardbei .Witte Ananas", welke klein van stuk en geheel wit is. Veel handelswaarde heeft deze soort niet. Voorts waren er groote inzendingen bloemen, waarvan de kwaliteit uitstekend was. Over het algemeen ging Donderdag avond de quantiteit met kwaliteit in een hand Het is klassiek, maar de jury, be staande uit de heeren P. Voorn, Limmen.. J. Mooy, Uitgeest- en J. v. d. Ende te Heemskerk, nad een zeer moeïlnke taak om uit deze collecties de besten aan te wijzen. De voorzitter, de heer R. W. A. Muyen, toonde zich in zijn openingswoord dan ook zeer tevreden over dezen eersten avond en zag hierin een stimulans om op den inge slagen weg voort te gaan. Na nog dank gebracht te hebben aan de jury maakte hij den uitslag, die als volgt luidde, bekend Groepsprijzen: 1. G. en A. v. d. Wel, le prijs; 2. A H. Martens 2e prijs; 3. A. Weinke 3e prijs. Extra prijzen: Vaas pioenrozen en vaas Margrieten, A. en G. v. d. Wel; vaas rozen van A. H. Martens en een vaas irissen van A. Wernke. Jeugdinzendingen veldbouquetten: H. v. d. Wel, 2e prijs. PuntenstelselPioenachtige ranonkels van L. Slikker, 9 pnt.; Heesters van P. van Rijn, 6 pnt. Groenten en fruit: D. v. d. Zwaan( sla, andijvie, wortels* aardbeien, peulen, dop erwten en tuinboonen) 10 pnt. met lof. Moulin Rouge, 8 pnt.; Dutch Evern 8JA pnt.; Mizi Schindler 7y2 pnt.; Sieger 8V2 pnt.; Roter Elephant 10 pnt.; Amazonen §y2 pnt.; Franken 9 pnt., alles van den heer L. Henneman Einde Juli wordt de tweede tentoon stellingsavond'' gehouden. Rood-Zwart bijeen Dé jaarvergadering der supporters vereeni ging Rood Zwart, welke Donderdagavond in Café „De Groentenbeurs" werd gehouden droeg mede, door de huldiging van twee be stuursleden, een gezellig karakter. De waarnemend voorzitter, de heer D. Ho nig verwelkomde. Het jaarverslag van den heer Honig memo reerde de verrichtingen van de B.V.V. „De Kennemers" in het afgeloopen seizoen, die tenslotte matig bleken, hoewel in het begin der competitie goede grond aanwezig was voor optimisme. De wensch werd uitgesproken, dat het komende seizoen betere resultaten te zien zal geven. In enkele gevoelvolle woorden, herdacht de secretaris den verscheiden voor zitter, den heer J. Huisman, die bijna onafge broken de vereeniging „Rood-Zwart" heeft geleid en als voorzitter moeilijk te vervanger! zou zijn. Het verslag van den penningmeester, den heer W. Deugd gaf reden tot tevredenheid en sloot met een flink batig saldo. Bij monde van den heer J. van Rookhuizen werd den penningmeester voor zijn accuraat en zorgvuldig beheer décharge verleend. In de vacature wijlen J. Huisman werd de heer G. Roemer tot voorzitter gekozen. Namens de B.V.V. „De Kennemers" richtte de heer M. Lindner, voorzitter, zich tot den heer Roemer, waarbij hij onder meer de ac tieve geest van wijlen den heer Huisman voor vereeniging en „De Kennemers" naar voren bracht. De aftredende penningmeester werd bij ac clamatie herkozen. Aan de kascommissie werd de heer Gerrit sen toegevoegd. Met betrekking tot het vervoer deelde dc voorzitter mede, dat dit geheel afhankelijk is van de omstandigheden, die thans nog nood zaken per trein te reizen. Met hartelijke welgemeende woorden dankte de heer Lindner voor de prettige samenwer king met de Supporters vereeniging, welke steeds bereid is te helpen, hetgeen alles in correct overleg geschiedt. De behandeling van de verschillënde reizen laat niets te wenschen Eerst thans kon de huldiging plaats hebben van den tweeden voorzitter, den heer K. Prent, die 10 jaren bestuurslid was. Deze sportieve en flinke kracht mocht onder hartelijke woorden van waardeering. die tevens zijn goede kwaliteiten als enthousiast Kennemersman naar voren brachten, van zijn vereeniging een fraaie fauteuil in ontvangst nemen, terwijl voor mevr. Prent een bloe menhulde was gereserveerd. In zijn dankbe tuiging schetste deze jubilaris zijn groote liefde voor „De Kennemers", die hem ook in het buitenland steeds na ter harte lag. De heer D. Honig, die gedurende 15 jaren een trouw en actief secretaris is geweest ont ving eveneens een bloemenmand met linten in de clubkleuren. Namens da voetbalclub complimenteerde FEUILLETON HEI GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 45 De beambte keek zijn bezoeker verwon derd aan, las daarna met moeite het ge krabbel op het briefje en maakte zich vroolijk over den komischen tekst. O heer, terugkomen naar Holland. Hier alle raadsels bij elkaar. Dadelijk vlie gen hierheen. Doode man en vuur alles door elkaar. Yen niet meer weten wat doen moeten alleen. Yen. HOOFDSTUK XVII. Moe als opgejaagde honden stapten de brandweermannen over de duinen. Uit de smeulende puinhoopen van het oude huis stegen nog langzaam rookpluimen omhoog. Hoe meer de zon naar het westen draaide, des te vuriger -werden haar stralen. „Donders vloekte veldwachter Tres long. „De kerel schijnt een verbond met den duivel te hebben gesloten „En toch moet hij nog hier vlakbij ge- we«l zijn, toen wij terugkwamen", meen de Piet Homan, „en als hij niet meer tus schen de duinen rondzwerft, dan blijven hem slechts twee wegen open om te ont snappen. Dat is de weg, dien wij van hotel Zeeoad Vlieland terug zijn gekomen, of den anderen kant op, den weg naar het dorp". „Ik heb een ideezei de brandweer commandant, die de beide mannen verge zelde. „We moeten een signalement van den kerel met een verzoek tot aanhouding aan laten plakken. Een in het'dorp en een aan de landingsbrug". En dan moet dit signalement boyendien aan alle politieposten in de omgeving, zelfs in het geheele land gemeld worden", voegde Homan eraan toe. Treslong krabde zich achter de ooren. „Ja. dat zou wel goed zijn, maar wat helpt het ons Dokter Roobol zou alle maatregelen nemen en versterking laten aanrukken. Als ik ten minste maar wist, of hij het gedaan heeft." Alsof hij met deze woorden een vurigen wensch nad uitgesproken, welken een goede fee zou kunnen vervullen, kwam plotseling een boerenwagen door de bocht van den duinenweg, waarin een paar hee- rn in donkere kleeding zat, naast een politieagent in uniform. In het midden van den wagen stond een rechthoekige kist, waarvan het doel niet moeilijk te raden was. De wagen hield stil voor de puinhoopen en de drie mannen sprongen eruit. De veldwachter ging hun tegemoet. De voorste van de mannen, een zware breedgechou- derde man mét een vuurroode kleur en een groote snor wierp een vragenden blik op Treslong. '„Ik ben rechercheur van Stolberg uit Leeuwarden en dit is politiedokter Voorst. Heb ik het genoegen met veldwachter Treslong te spreken „Dat ben ikantwoordde Treslong. De mannen keken elkaar een oogenblik aan, toen wisselden ze een ietwat stijven hand druk. „Wat is hier eigenlijk aan de hand Een brandje, naar ik gehoord heb infor meerde Stolberg. Treslong knikte verlegen, „Helaas ja, en bovendien is ook nog het lichaam, dat u komt halen, verbrand' De rechercheur kneep z'n oogen dicht „Ach wat", zei hii sarcastisch, „kan je mij misschien ook nog vertellen, wie het vuurtje aangestoken heeft „We zoeken hem juist". De uitdrukking op het gezicht van den veldwachter was niet buitengewoon ver standig en de Leeuwarder politieman knikte spottend. „Precies wat Ik <?acht. Misschien zit de dader hier in de duinen en kijkt riaar ons en misschien is hij wel zoo dichtbij, dat hij onze woorden kan verstaan. Ik moet zeg gen, het is een nette boel hier in dit akelige nest. Waar is het lijk Kunnen we het zien Treslong knikte, terwijl hij inwendig kookte van woede over de ingebeeldheid van den kerel uit Leeuwarden. Wat dacht hij wel Dacht hij soms, hem, den allen- heerscher van Texel en Vlieland, als een schooljongen te kunnen behandelen „In de eerste plaats moeten we hier den stand van zaken opnemen", ging de re chercheur voort, terwijl hij weer naar de puinhoopen terugkeerde, „Wie Is die jongeman daar Hij wees op Piet Homan. ,,Dat is de eigenaar van het afgebrande huis, die het lijk in een kast gevonden heeft". „Zoo zoo J" De rechercheur wierp een geïnteresseer den blik op den schilder, maar na een Koosje ging hij voort: „Dokter Roobol, die et eerst een geneeskundig onderzoek heeft ingesteld, heeft op het oogenblik zijn spreekuur, maar hij zou onmiddellijk hier heen komen. Ah, daar is het lichaam". Het beroep van den politieman scheen al* zijn sentimenteele gevoelens te hebben uit- gewischt, want hij stoótte met de punt van zijn schoen, die van ruw en hard leder was vervaardigd tegen de verkoolde overblijf selen van het lichaam en bromde: „Hm, veel overgebleven is er niet meer. Het lijkt hier wel een soort lijkverbran ding. Deze kerel heeft jullie heel wat werk bezorgd, nietwaar?" „Helaas wel!" zuchtte Treslong. De rechercheur wendde zich tot den po litiedokter: „Zoudt u nog iets bizonders kunnen Con- stateeren, dokter? Anders zullen we moe ten volstaan met de verklaringen van den geneesheer ter plaatse, die het lijk onder zocht heeft". (Wordt vervolgd). de heer Lindner den tweeden voorzitter. Hij bood eveneens een fraaie bloemenmand aan, terwijl gelukwenschen mede uitgingen naar den heer Honig, Hierna bleef men nog gezellig bijeen. WIELRENNEN. De bekende Beverwijksche amateur-wielren ners Arte Voorn en Kuilman zullen a.s. Zondag weer aan wegwedstrijden deelnemen. Arie Voorn start te Leeuwarden en zijn clubgenoot Kuilman in de Ronde van Purmerend- Wij wenschen onze pl^atsgenooten veel succes. HONKBAL Voor Zondag a.s. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Beverwijk 1T.Y.B.B. 2, 12 uur en Beverwijk S H.B.C. 1, 2 uur. EXAMENS. Voor hel toelatingsexamen van het R.K. Trlnl- teltalyceum te Haarlem slaagden: Jan Schlat- mann, Luc. Aardenburg, Jos. Beerman, Rudt Pielage en Hans van Doorn. voor het toelatingsexamen van het R.K. Meis jeslyceum te Haawpm slaagde Grectje Post. PERSONALIA. Voor hpt middenstandsexamen zijn geslaagd de heeren A. Kuys, J. Timmer, H. dc Nijs, Th. Sluitman, P. Snel. allen alhier, H. Neu teboom en J. van Blanken te Heemskerk. Voor het diploma A Schcepswerktuigkun- dlge slaagde te Den Haag de heer J. Waal. alhier. De heer c. Th. Vermeulen, directeur van de Bisschoppelijke Kweekschool alhier, ls benoemd lot lid van de commissie, welke te Haarlem be last zal zijn met het afnemen van het examen voor de hoofdacte. DE AARDBEIENVEILÏNGEN. Het aanbod van aardbeien was op de vei lingen van Woensdag- seta grooter dan op die van de voorgaande dagen. Zoowel bij de Ver- eenigde als bij de B.E.T.-veiling werd de - kleine aanvoer weer onder de handelaren tegen den maximumprijs van f 1 per slof ge distribueerd. De komende dagen zullen In dit beeld van dc speciale aardbeienveilingen wel geen ver andering brengen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3