Ir. MUSSERT BEZOEKT ALKMAAR. HONDEN Gebr. VEENINGA Vergadering van Noord-Hollandsche boeren bijgewoond. Evenals op den eersten dag van het be zoek van den leider der N.S.B., ir. Mussert, trok ook den derden dag een lange colonne auto's door het mooie polderlandschap van de provincie, over de fraaie wegen, langs bruggen, vaarten, typische oud-Holland- sche en west-Friesche boerderijen. Het be zoek van ir. Mussert gold Vrijdag Alk maar, Hoorn en Purmerend. Alvorens zijn tocht aan te vangen, be zocht de leider der N.S.B. het districtshuis aan de Waldeck Pyrmontla"an te Amster dam, waar hij de hoofden van dienst en het administratief personeel toesprak. Hij verzocht hen, die daar een vaste taak heb ben. zich niet als ambtenaren te gedragei# doch des avonds het werk van andere ka meraden, te verlichten. Zijn gemachtigde De Ruiter dankte hij voor diens tien- jarigen stryd in Amsterdam en voor den steun, die hij spreker had geboden. Ir. Mussert overhandigde hem een foto met handteekening. Het gezelschap begaf zich vervolgens op weg naar Alkmaar, waar het bij de Groote of St. Laurens Kerk officieel werd ontvan gen door den burgemeester van Alkmaar, B. van der Sluis, die hem aan de verschil lende waardigheidsbekleders voorstelde. Na kennis te hebben gemaakt met den heer banleider der W.A. J. Kruijer, inspecteerde ir. Mussert de Alkmaarsche" W.A., die voor de kerk stond opgesteld. Een tweetal Jeugdstormers bood hem bloemen aan. waarna de hooge gasten de kerk bezich tigden onder leiding van architect D. Saai, die het restauratiewerk van het jarenlang verwaarloosde gebouw leidt. Ir. Mussen toonde groote belangstelling voor het re stauratiewerk en de geschiedenis van dit historische document en stelde tal van be langstellende vragen. Na dit bezoek, begaf het gezelschap zich naar de Kaasmarkt, die juist in volle actie was. In hotel-restau rant Proot in de Langstraat werd een noen maal gebruikt, aangeboden door den bur gemeester, waaraan o.m. aanzaten de bur gemeester van Alkmaar, de officier van justitie, mr. de Bruys Tack, de boerenlei der van den Nederlandschen Landstand voor Noord-Holland, .J. Saai, de personeels- chef van Alkmaar, W. Balvers, de waar nemend commissaris van politie, P. Maar- leveld, benevens vele districts- en kring functionarissen der N.S.B. Rede van den boerenleider. Na den maaltijd werd een bezoek ge bracht aan het bureau van den Landstand en tot slot van het Alkmaarsche bezoek werd een vergadering van boerenleiders en dorpsboerenradeh uit de provincie bijge woond, die in de Harmonie werd gehouden. In de stemmig met emblemen van den Landstand en vlaggen versierde zaal had den zich tientallen hoeren uit de provincie verzameld, leden en niet-leden der N.S.B. en alle getooid met het embleem van den Landstand. Om twee uur deed ir. Mussert zijn in trede, toegejuicht door de vergadering, die zich als een fnan van hun zetels had ver heven. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de commissaris der provincie, mr. A. J. Backer, de Landwirtschaftsrat Ufer, de burgemeester, B. van der Sluis, de officier van justitie, mr. H. B. de Bruys Tack, de stafleider van de afdeeling voorlichting van den Landstand, W. Slob, rijkstuin- en landbouwconsulenten, hoofden van vak groepen van den Landstand in Noord-Hol land en mevrouw De HaanBosker, hoofd van landsvrouwen in de provincie. Na een welkomstwoord van het hoofd van de afdeeling Volk en Bodem van den Landstand, J. Bakker, nam de boerenlei der voor Noord-Holland J. Saai, het woord. Hij zegde den leider dank voor zijn aan wezigheid op de vergadering, en gaf ver volgens een overzicht van de werkzaam heden van den Landstand in Noord-Hol land. In de meeste dorpen van de provin cie zyn reeds de boerenleiders met hun raden aangesteld, waardoor ruim 680 man nen en vrouwen medewerkers zijn gewor den. De Boerenleider besprak de verschil lende onderafdeelingen van den Land stand, die bijna hun voltooiing bereikt hebben. De geheele organisatie is in vijf maan den opgebouwd, en is natuurlijk nog niet volmaakt te noemen. Spreker legde er den nadruk op, dat de Landstand geen gewone boerenorgamsatie was, doch een publiek rechtelijk lichaam met verordenende be voegdheid, tengevolge waarvan nogal eens 1IEQ ZATEN MENSUIEN, 31E UITERST NETJES OP HUN EIGEN TUINTJE Er^ Dp HUN WONING Z.1JN. Polrtooa-Sara-Pai AGENDA ZATERDAG 27 JUNI. Gem. Concertgebouw: Hawaiïanfeest. 7.15 uur. Luxor Theater: De Indische Graftempel (2e deel), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: Twee in een wereld stad, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leef tijden. Frans Hals Theater: „Meisjes van de H.B.S." 2.30, 6.30 en 8 45 uur. Toegang boven 18 jaar. Palace: „Zijn zoon" 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Movinc: Doorloopende voorstelling. Toe gang alle leeftijden. ZONDAG 28 JUNI. Bioscopen: middag- en avondvoorstellin gen. (Luxor 4 besloten voorstellingen). MAANDAG 29 JUNI. Gem. Concertzaal: Beneficeconcert der H.O.V. Solisten Willem Andriessen, piano en Gijs Beths, viool. 7.30 uur. APOTHEKEN. Nachtdienst apotheken (van 's avonds 8 af): Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg tel. 11596; fa. Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, teL 11180. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206. tel- 28320 een dualisme met de staat ontstaat. Doch naar spreker vertrouwde, zal dit straks tot het verleden behooren. „Ik zou hier dan ook tot de aanwezigen consulenten willen zeggen dat mijnerzijds alle samenwerking met u allen, die ver antwoording schuldig zijn aan hun chefs, zal worden bevorderd, doch dat geen streep zal worden toegegeven, wanneer degenen die boven u zijn gesteld, trachten den opbouw in volkschen zijn te belem meren en daarvoor het staatsabsolutisme bevorderen. Wij wenschen zelf ons lot in handen te nemen, en hoewel wij de nood zakelijkheid van toezicht en controle in zien. is het toch noodzakelijk dat de pro blemen, welke de bodembewerking betref fen, door ons zelf. dus den Landstand, worden opgelost. Pare tijk en theorie moe ten samengaan om zóó groote opbrengsten en een goede distributie te bevorderen. Hier ligt ojn. de taak van den voorlich tingsdienst van den Landstand als dienaar van ons volk en van den boeren tuinder in het bijzonder. Onze Nederlandsche boe ren- en tuinbouwbedrijven stonden steeds bovenaan, doch eendrachtig samenwerken is noodig om deze leidende positie te kun nen handhaven." De boerenleider zeide, dat men niet te ongeduldig moest zijn betreffende de Re sultaten van het werk van den Landstand, want dat het niet goed is als men opeens zonder strijd de macht in handen zou krij gen. De bevoegdheden moet men langzaam krijgen en wanneer er een gepast gebruik van zal worden gemaakt, zal de taak goed worden uitgevoerd. Ook zij die denken door den Landstand financieel bevoordeeld te worden," zijn mis, want er zal alleen ge zorgd worden voor een «rechtvaardige ver- deeling, een goede verhouding ten oozichte van den handel en industrie, 'die dikwerf boven de producenten bevoordeeld was. Tot slot van zijn redevoering betuigde hij den leider zijn aanhankelijkheid en de medewerking van den Landstand en hij sprak de hoop uit, dat ir. Mussert binnen afzienbaren tijd de leider van het geheele Nederlandsche volk zou mogen zijn. Rede van Ir. Mussert. Onder toejuichingen van de geheele ver gadering betrad vervolgens ir. Mussert het met emblemen van den Landstand en vlaggen feestelijk versierde podium, om de boeren van Noord-Holland toe te spreken. Hij gaf een overzicht van dezen tijd, waar in iedereen zijn plicht heeft te vervullen en trok een vergelijking met eb en vloed, vaarbij hij dezen tijd van revoluie de loed noemde. Iedereen moet medewerken, want doet men het niet, dan zal toch de vloed over ons land komen en ons mee slepen. Alleen zullen dan anderen en geen Nederlanders de leiding van ons land op zich nemen. Hij wees erop dat wij momen teel de zevende periode fn de Nederland sche geschiedenis meemaken, die op het koninkrijk der Nederlanden volgt, waarin het geheele volk zich moet vereenigen om samen te werken en zoo het Nederland en het volk te dienen. „Alleen kunnen wij niets doen, want de mensch is zoo beperkt, doch samen kunnen wij sterk zijn. Hiervoor behoeft men geen natjonaal-socialist te zijn, doóh alleen maar zijn verstand te gebruiken om te begrijpen. Het volk moet georganiseerd worden en dit gebeurt momenteel reeds In de ver schillende nationaal-socialistische "werk gemeenschappen, waarvan de Nederland sche Landstand een uiting is." Een nieuw tijdvak staat voor ons, Want heth heden is het nieuwe nog niet, evenmin als het het oude is. Een nieuw Europa ont staat en in dat nieuwe Europa zal ook een Néoerlandsch volk leven onder Nederland sche leiding! Doch het volk zal eerst moeten begrijpen dat het nieuwe Europa óók komt, wanneer het niet meewerkt, maar dan zul len andere machten invloed uitoefenen op ons land en het leiden. Er zal gestreden moeten worden voor het nieuwe, want zon der strijd komt niets tot .stand, doch wan neer men zich niet laat ontmoedigen zal het einde goed zijn. Wij moeten strijlien in het belang van ons volk om het te vervoeren naar een betere en zekere toekomst. Ons volk verkeert in nood, het heeft geen regeering meer en het is bezet, doch wan neer hei de handen uit de mouwen steekt en begrijpt, dat het plicht is te vechten, omdat het verantwoordelijk is, dan zal het in de toekomst mee kunnen marcheeren in het nieuwe Europa, dat beter zal zijn dan het oude en waarin geen oorlog meer zal woe den!" „Gij allen zult getuige zijn van den nieu wen tijd en gij zult er in leven en strijden om het te krijgen. Het volk zal uit den nood worden gehaald en daarom: werkt allen mee voor volk en vaderland!" Onder daverende toejuichingen verliet ir. Mussert na zijn redevoeringen het podiunj en na het slotwoord van den heer Bakker, de zaal- Voor de Noordhollandsche boeren was deze bijeenkomst een groot oogenblik en het contact met den leider zal er nauwer door zijn geworden. Bezoek aan Hoorn en Purmerend. Na het bijwonen van de vergadering van de boerenleiders, begaf ir. Mussert zich met zijn gevolg naar Benningerbroek, waar de modelfruitkweekerij van den heer Kaper, lid der beweging, werd bezichtigd. Eenige demonstraties werden gegeven betreffende het uitdunnen van appel- en perenbóomen. krenten der druiventrossen en bespuiting van boomgaarden tegen insecten. In het schilderachtige Hoorn werd de lei der der N.S.B. door een menigte inwoners der gemeente opgewacht voor het kring- huis waarbij vooral de jeugd, die in grooten -,!? opgekomen was, ir. Mussert toe juichte. Tot besluit van den tocht werd een bezoeic aan Purmerend gebracht, waar de leider eveneens spontaap werd ontvangen. Hier sprak de leider de kringlerèn in het kort toe, waarbij hij dezelfde gedachten, als m zyn rede te Amsterdam, naar voren bracht. Omstreeks half zeven keerde ir. Mussert met zijn gevolg te Amsterdam terug, van waar hij in den avond naar Utrecht ver trok. GIREEREN Een zeer gemakkelijke methode óm aan uwe verplichtingen te voldoen. Even dat blauwe boekje gepakt, een biljet ingevuld vèrzonden in de bekende rose enveloppe en vanachter uw schrijftafel deed gij uw plicht Zoo gemak kelijk kunt gij ook uw plicht doen ten op zichte van onze legioensoldaten. Door het gi- reeren van een bijdrage op onze girorekening, stelt gij ons in staat meer pakketten aan onze mannen in het Oost'en te zenden. Van achter uw schrijftafel kunt gij een of meer van deze dappere kerels een groote vreugde bereiden. Pakt even dat blauwe boekje en gireert uw bijdrage op girorekening 432100 t.n. verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland Ko ninginnegracht 22 te 's Gravenhage. NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND TERUG. Morgen, Zondag, zullen de vijfhonderd Nederlandsche kinderen, die zes weken in de Gau Franken hebben doorgebracht, weer in ons land terugkeeren. De extra-term. die hen na een gezonde, prettige vacantie in een prachtige omgeving weer thuisbrengt, arriveert om 1|.5d uur in Haarlem. W-n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F C. nerks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem." Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der t aas. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zand voort. Nieuws- en reportage voor Vel sen «n omgeving: 3. 3. X. van Baarse!, Umulden. Verduisteren van 22iM 5.20 28 JUNI: Zon op 5.20 uur, onder 22.06 uur Maan op'21.49. onder 5.34 uur (14.09 volle maan) 29 JUNI: Zon op 5.20 uur, onder 22.06 uur Maan op 22.43, onder 6.39 uur Verspreidentoen en nu S. S. P. K. Van het Oostfront. „Weet je nog dat we in Amsterdam voor de eerste maal de Indische buurt introkken, om daar onze pamfletten te verspreiden?" Deze vraag wordt gesteld op een plaats, die duizenden kilometers van de Amster- damsche „Indische buurt" verwijderd ligt, en in een omgeving, die ook in geen enkel opzicht aan een der arbeiderswijken van de hoofdstad van Nederland doet denken. Wij zijn hier aan het Oostfront en bewegen ons behoedzaam voort langs de grens van Niemandsland, een strook tusschen twee bosschen; in het bosch aan deze zijde be vinden zich onze stellingen, aan de over zijde hebben de sovjets zich genesteld. En toch, het is begrijpelijk, dat in deze oogen- blikken, nu wij er op bedacht moeten zijn door den vijand onder vuur genomen te worden, een van ons drieën een vraag stelt, welke onze gedachten terug doet gaan naar dien tijd, dat wij voor het eerst de „roode buurten" introkken, om daar nationaal- socialistisch propaganda-materiaal te ver spreiden. Ik zal u vertellen waarom Toen Bij onze colportage in de drukke winkel straten hadden communisten ons al meer malen toegeroepen, dat we het niet moes ten wagen ons ooit met die „vuiligheid" in hun buurten in hun domein, tc vertoonen. Reden te meer voor ons om te bewijzen, dat de Amsterdamsche arbeidersbuurten geen monopolie-gebied van de Sovjet-Unie waren, dat er in Nederland geen plaats was, waar de volksche gedachte niet zou worden uitgedragen. Wij verzamelden ons op een avond ifi het kringhuis, waar ieder van ons zijn deel van het te verspreiden materiaal in ontvangst nam. Ieder ploeg je van drie man kreeg een paar blokken hui zij voor zijn rekening. Hoofdzaak was het materiaal op de plaats van bestemming te brengen. Daarom camoufleerden wij ons zoo, dat het N.S.B.-speldje zoo lang naar de achterzijde van de revers verhuisde en het materiaal onder de jas werd geborgen tot het. moment, waarop wij de eerste hui zen van het voor ons bestemde blok had- de bereikt. Tien minuten waren voor de volgelingen van Stalin voldoende, om hun actie in te zetten. Spreekkoren weerklon ken: Arbeiders, ki^mt uit uw huizen/jaagt de fascisten uit uw straten", en „Weg met de zwarte en bruine moordpest". Maar tien minuten waren ook voor ons voldoende om ons blok te bewerken. Onze taak was vol bracht. Ook al vielen er nog verscheidene harde klappen. Nn Weer zijn wy met een ploeg je van drie man nu in de Sovjet-Unie zelf. Weer gaan wij verspreiden. Wij zijn onderweg om onze Nederlandsche frontkrant naar de kameraden in de voorste linies te brengen. Onze Nederlandsche frontkrant. Qua om vang moet ge er u geen groote voorstelling van maken. De krant is een aan twee zij den gestencild foliovel. Aan de voorzijde is de ruimte ingenomen door het weermachts- bericht, de achterzijde brengt de „Laatste berichten" en „Nieuws uit het vaderland". Doch hier op zijn eenzamen post aan het Oostfront, is de frontkrant den Nederland sehen vrijwilliger geworden tot een waar devolle verbinding met het wereldgebeu ren en met het vaderland. Het weermachtsbericht en de korte be richten vangen wij door middel van de radio, het enkele radiotoestel dat wij be zitten, uit den aether op. Het nieuws uit het vaderland wordt geput uit de Neder landsche kranten, welke dank zij onzen snellen koerier tusschen Berlijn en het front, van recenten datum zijn. Vanmor gen drukten wij de kranten bij de regi mentsstaf en nu, enkele uren later hebben ze een plaatsje gevonden onder onze tarn- jacke, het aan de kleuren van de natuur aangepaste hemd, dat wij over onzen uni form dragen. Het dorpje waarheen wij gaan, ligt he melsbreed gemeten een zevental kilometers van ons vertrekpunt. De directe weg staat echter onder controle van de bolsjewieken. Zij hebben er enkele boomversperringen opgeworpen en bunkers gebouwd. Wij moe ten dus van een omweg gebruik maken. Dé eerste kilometers gaat het 4oor yry veld. Wij komen vlot vooruit, en het is slechts taak op te passen, dat wij niet op onze. eigen landmijnen loopen, welke echter op aan ons bekende plaatsen zijn ingegraven. De weg leidt ons verder door een bosch, waar zich eenige moeilijkheden voordoen in den vorm van poelen, waar wij van eilandje tot eilandje moeten springen of met behulp van omgehakte boomstamme tjes een brug vormen om verder te komen. Tenslotte rest ons nog een vnftal kilo meters tot het einddoel. Hier blijkt het pad door het bosch niet verder begaanbaar. En kele weken geleden lag hier nog een me- tershooge sneeuwlaag, nu staat het water in dezen hollen weg even hoog. Een soldaat vertelt ons, dat de eenige begaanbare weg tusschen onze en de vijandelijke stellin gen ligt. De bolsjewisten hebben zich de laatste dagen niet laten zien noch laten hooren, dus kunnen wij het wagen dezen weg te nemen. Zoo begint een merkwaar dige tocht door Niemandsland, het open veld tusschen twee bosschen. Voor onze eigen bunkers en machinegeweer-stellin gen gaat de tocht. Aan den overkant is het rustig en blijft het rustig. Aan deze zijde ratelt slechts nu en dan een machinege weer. Er komt geen antwoord en zonder onder vuur genomen te zijn bereiken wij het dorp, waar wij onze kranten versprei den. Gretig grijpen onze jongens er naar. „Is hier vooraan nog nieuws" vragen wij. Neen, het is ook hier de laatste dagen rustig geweest. De teekenen van den hier gevoerden zwaren strijd zijn echter nog kenbaar. Onder het hevige artillerievuur van den vijand is het dorp zwaar ge havend. Voor de stellingen liggen nog tal rijke lijken van de door hun politieke com missarissen in den dood gejaagde bolsje wieken. Lang kunnen wij onze aandacht er niet aan besteden. Onze tijd is beperkt, wij moeten vandaag voor donker weer in ons kwartier terug zijn. Onze taak, het ver spreiden van de frontkrant, is voor van daag weer volbracht. Verspreiden, toen en nu. In beide gevallen zijn wy het gevaar niet uit den weg gegaan. Toen evenals thans hebben we doorgezeten over wonnen. G. C. VAN RIETSCHOTE, Vrijwilligerslegioen Nederland AFSCHEID J. F. NIJS. Gisteren nam de hoofdbesteller J. F. Nijs, na een ruim veertigjarige dienstver vulling afscheid van het P.T.T.-bedrijf. Groot was het aantal bestellers en hulp bestellers dat bij het afscheid «aanwezig was. De scheidende functionaris werd aller eerst op hartelijke wijze toegesproken dooi den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor, den heer J. C. Smid die hem ken schetste als een zeer hoogstaand ambte naar en die voor het bedrijf, zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, een groote steun is geweest. Spreker wenschte hem het beste toe en hoopte dat hij nog vele jaren van een welverdiende rust mocht" genieten. Vervolgens werd het woord gevoerd dooi den heer J. W. v. d. Water, chef der af deeling bestelling, die gewaagde van de aangename samenwerking en den heer Nijs, namens voörsorteerders, bestellers en hulp bestellers een vulpen en een prachtige bloemenmand aanbood. De heer J. H. T. Phaff. oud-directeur van het postkantoor, die ook aanwezig was deed uitkomen dat de heer Niis, tijdens zijn directorium, steeds zyn plicht nauwgezet had vervuld. Tenslotte werd het woord gevoerd door den heer W. Flooren. namens zijn collega's van hét bureel expeditie en pakketpost Deze spreker wees er op dat de heer Nijs door zijn soepele houding een voorbeel- digen geest onderling heeft weten aan te kweeken die een aangename herinnerinj zal achterlaten. Nadat de heer Nijs aan allen dank had gebracht nam een ieder met een handdruk afscheid. Het hart van de W.Ais de Centrale Kader school99 „Gij, Dietsche gouwen, reikt elkaar de hand, W.A. marcheert, W.A. marcheert Voor ons volk en vaderland". Velen, die zich goede vaderlanders noe men, zien in de W.A. nog een met hun opvattingen strijdige instelling en zij geven wellicht voor, dat het optreden van deze instelling hen van toetreding tot de natio naal-socialistische levensbeschouwing, zoo als de N. S. B. die voorstaat, dient te weer houden. De woorden van het vaak ge hoorde refreintje, dat de W. A. marcheert voor volk en vaderland, hebben voor hen geen diepe beteeken is. Zoolang er echter in onze samenleving menschen zijn, die niet slechts in den geest vijandig tegenover de nationaal-socialistische orde meenen te moeten staan, doch die elke gelegenheid te baat zouden willen nemen om de aan hangers dezer orde persoonlijk aan te tas ten en daarbij niet voor minderwaardige middelen terug te deinzen, zoolang heeft de W A. zeker haar recht van bestaan, ja, mag zij als onmisbaar worden beschouwd. Het is nu ruim twee jaren geleden, dat dé leider der N. S. B. de W.A. opnieuw in stelde. Op 3 Juni 1940 immers gaf Mussert het- commando der nieuw op te richten W.A. in handen van mr. A. J. Zondervan en reeds op 5 Augustus d.a.v. kon deze te Zandvoort het défilé amemen van een duizendtal geuniformde weermannen.. Thans telt de W.A. ongeveer 12.000 man afgezien van de duizenden, die zich als vrijwilligers naar het Oostfront hebben begeven. Met een zoo snellen groei zijn uiteraard ook wel verschijnselen gepaard gegaan, die de innerlijke kracht van dit korps zouden kunnen schaden. Nimmer mag worden ver geten, dat de W.A. geen beroepskorps is, doch een organisatie van mannen, dié, op een klein deel na. hun beschermende taak uitsluitend in hun vrije uren, naast een veelal drukken dagelijkschen werkkring, kunnen verrichten en dat dus ook met den tijd voor de vorming gewoekerd moet worden. De centrale kaderschool der W. A. te Oud-Leusden, bij Amersfoort, werd ver leden jaar in het leven geroepen om als vormingsbron te kunnen worden gebruikt en het is stellig niet overdreven, te zeggen, dat daar sindsdien het hart van de W. A. kloppend is gebeven. In het afgeloopen jaar werden hier ver scheidene cursussen gehouden, o.a. voor adjudanten van functionarissen uit de poli tieke organisatie, sportinstructeurs, admini strateurs, personeel van het stafkwartier vormingsleiders e.a. Op 13 Juni j.L zyn de zomercursussen voor konstabels en wachtmeesters en die voor de vendelcommandanten begonnen. Aan de eerstgenoemde nemen telkens een kleine zestig, aan de laatstbedoelde' telkens een 15-tal candidaten deel. De cursussen voor de konstabels en wachtmeesters "du ren veertien dagen, die voor de vendel commandanten een week en in die periode, waarvoor de meesten hun vacantie grooten- deels of misschien wel geheel hebben op geofferd. moet kunnen worden beoordeeld of de betreffende weermannen geschikt zijn voor den rang, dien zij thans hegeeren of waarvoor zij reeds waren aangewezen. Deze beoordeeling geschiedt geheel objec tief, volgens normen, gesteld door de afd. opleiding bij het stafkwartier der W. A. te Utrecht. Mocht bij het wckelijksch of veertien- daagsch examen blijken, dat een candidaat, hoewel hij reeds zonder examen een rang had verkregen, niet aan die normen vol doet, dan wordt liij in het belang van de W. A. en van de beweging, welke zij dient, tot een lageren rang teruggesteld, of mis schien wel rangloos gemaakt. Het gaat hier nimmer om een betaalde functie, dan wel om de eer, volk en vaderland in de W. A. in zekeren rang te mogen dienen overeen komstig de nationaal-socialistische levens beschouwing. Het idealisme dat leeraaren en cursisten op deze school bezielt, wordt door een geest van eensgezindheid en kameraadschap ge kenmerkt. Hier werken dragers van de nieuwe orde aan de toekomst van volk en vaderland op een wijze, die hun tegen standers wel tot ernstig nadenken moet BINNENKORT PUNTENKAARTEX VOOR SERVIESGOED. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat in 't tijdvak van 19 Juli 19428 Augustus 1942 puntenkaar- ten voor serviesgoed door de plaatselijke distributiediensten zullen worden uitge reikt. Dit zal tegelijk met de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de negende periode plaats vinden. Ieder, die voor een bonkaart voor voedingsmiddelen in aanmerking komt, zal ook een punten- kaart voor serviesgoed ontvangen. Van deze puntenkaarten zullen met in gang van 9 Augustus 1942 een aantal pun ten worden geldig verklaard, die recht geven op het koopen van serviesonderdee- len. Tevens zullen met ingang van 9 Augustus 1942 voor de gevallen van huwe lijk, eerste inrichting of vernietigingfen gevolge van brand, oorlogsgeweld e.d. geen speciale vergunningen voor tafel-, thee- en ontbijtserviezen meer worden uitgereikt, doch zullen in plaats hiervan speciale pun ten worden uitgegeven. Nadere berichten omtrent het bovenstaande zullen te zijner tijd worden gepubliceerd. In verband met de omstandigheid, dat het behalve in de genoemde gevallen van huwelijk e-d. reeds geruimen tijd niet mo gelijk was. zich serviesonderdeelen aan te schaffen en verschillende personen hier door moeilijkheden ondervinden, is voorts besloten om voor het tijdvak van Maandag 29 Juni 1942 tot en met 8 Augustus 1942 drie met het woord ..reserve" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedings middelen en wel de nummers 30. 31 en 32. ongeacht of hiervoor het ciifer 1. 2. 3 of 4 is vermeld, geldig te verklaren voor het koopen van serviesonderdeelen. Deze bon nen hebben elk de waarde van één bon. Od deze punten mogen de verschillende ar tikelen. die hieronder zivn vermeld, worden gekocht, waarbij steeds het aantal punten, dat bij deze artikelen is vermeld, moet worden ingeleverd: Plat bord 3. diep bord 3. ontbijtbord 1. dessertbord 1. kon met biibehoorende scho tel 2 losse kop 1, kommetje 1. melkbeker 1. gedekte .schotel (dekschaal! 10, vleescb- vischschotel 8. soepterrine 16, sauskom 6. slabak 5. zuurcchaal 4. broodschaal 8. theepot 5. koffiekan 5, melkkan 4. melk- roomkannetie 4. suikerpot 4. hotervloot 8. nestschalen 15. losse schaal 5, De cijfer be treft het aantal punten. Men zal ook de artikelen, die een hoo- gere waarde dan drie punten hebben, kun nen koopen. door de verschillende bonnen van de gezinsleden samen te voegen. Uitreen«"«tnbutie- beschreien* Voor do uitreiking: van distributiebeschei den is het MtumdAg de beurt aan het restant van de letter ïT van Heer af. H. ENGELSMAN OVERLEDEN. Hier ter stede is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer H. Engelsman oud-gezagvoerder van de K.P.M. De teraardebestelling zal Maandag om drie uur od de algemeene begraafplaats aar de Kleverlaan geschieden. VERBETERING. In ons blad van gisteren is een berichtïc opgenomen over een üibile un van een be- stelle" bii den postdienst Haarlem. Doo- een zetfout werd echter een verkeerde naam vermeld: de jubilaris heet niet B. Staete, doch Bi Stoete. Bioscopen Rembrandt Twee in een wereldstad99 Een Zondag kan voor twee jonge men schen van groot gewicht zijn; op den dag, waarop de oameraman de gangen volgt van Monika Burg en Karl John gebeurt er veel. Zij ontmoetten elkaar verschillende malen, en jaloerschheid leidt tot verwijde ring, maar het slot is toch een gelukkig paar. Een eenvoudig gegeven eigenlijk, dat echter vlot verwerkt wordt ondanks enkele langdradige tafereelen. De film speelt zich af in de millioenenstad Berlijn en de toe schouwer krijgt een indruk van hetgeen de bewoners kunnen genieten. Een bezoek wordt gebracht aan de Wannsee, waar tal- loozen zich in de zomermaanden verma ken. Daar is gelegenheid om te zwemmen, zonnebaden, zeilen en een prachtig boot tochtje kan gemaakt worden. De Zondag verliep prettig voor- het tweetal, en dank zij den cameraman kunnen thans velen zien hoe liefde in een recordtempo kan ont staan. In het voorprogramma zijn de journaals opgenomen en de bezoeker brengt een kwartiertje door in een cabaret, dat een internationaal programma brengt. A. OVERMEER. Luxor „De Indische graftempel99 Het tweede deel van „De Indische Graf- tempel". Thea von Harbou's fantastisch filmverhaal- draait thans in het Luxor Theater en in dit gedeelte beleeft men het hoogtepunt der geschiedenis: de poging van Prins Ramagani om ziin neef. den Maha- radje van Eschnapoer, ten val te brengen. Aan spanning is er waarlijk geen gebrek, niet in het minst door de vele geheim zinnigheden 'en intriges, die zich in en om het paleis van den Indischen vorst, af spelen. De karakteristieke beelden uit het Indische leven en de prachtige natuur opnamen verhoogen de aantrekkelijkheid -an deze film in aanzienlijke mate. H. VOSKUIL. Moviac: Schnitzel vliegt99 In deze werkelijk geestige film vliegt Schnitzel niet alleen, hij „ziet ze ook vlie gen". Zijn caprioles In een-sportvliegtuigje, dat hij absoluut niet weet te bedienen, om dat hij er geen verstand van heeft, doen de zaal daveren van den lach. De bouw van een passagiersschip, welke ons getoond wordt in ..Schip 754" is hoogst interessant en laat duidelijk zien hoe enorm veel werk er verzet moet worden, alvorens de tewaterlating plaats kan vinden. Het binnenlandsche actueele nieuws brengt een female reportage van de be- eediging van 3000 functlonnarissen van de N.S.B. te Utrecht. Het Ufa-wereldnieuws bevat interessante kijkjes bij den strijd om Sebastopol. Voorts ziet men de begrafenisplechtigheid van den veftnoorden plaatsvervangend Rijksprotec tor van Bohemen en Moravië S.S. Ober- gruppenführer Heydrich, waarbij Adolf Hit ler tegenwoordig is. ANTH. STEEN. Frans Hals: Meisjes van de H. B. S 99 Als een meisje uit de hoogste klas van de H. B. R. verliefd wordt op d<en jongen*, knap pen letiterkiunidëieeraarclan kan diR tot ad— Ier lei, compiiioatiefl aanleiding geven, voor al als eenige onschuldige gebeurtenissen door naijverige en jafoerso.he leerlingen en lee- raressem werden aangegrepen om den joh- gen leeraar onmogelijk te maken. Zij heb ben eer van hun werk, want het verliefde meisje wordt van school gestuurd en de leeraar komt ook in moeilijk hedendie nog vergroot worden, doordat het mieisje een poging dioet zich door vergif van het le ven te beroov.en. Maar gelukkig zijn de ge volgen niet zoo rampspoedig als men zou verwachten: het arme kind herstelt en vindt dan het geluk aan de zijde van haar ge liefden leeraar. Ellen Sch,wanneke en R»!f Wanka spe len op verdienstelijke wijze de hoofdrollen in deze film. die vele boeiende en ook ont- roenrende scènes bevat. SJ. KUIPER. 99 Palace: „Zijn zoon Een gezin met grootek inderen, die ieder hun eigenaardigheden bezitten, maar teza men in harmonie leven, een gezin waarvan de vader in gemoedelijkheid en eerlijkheid een voorbeeld voor allen is. wordt ons in deze film getoond. Tot de oudste zoon. die zijn vader in de zaak vervangen zal. een misstap begaat. Dan staat de gevangenis open, dan komt voor zijn broers en voor zijn verloofde zuster de narigheid, dan treedt de dood in het gezin, vergezeld van de ar moede en blijft de vader in eenzaamheid achter. Maar ook de ellende en het verdriet zijn niet eeuwigdurend, het gelu.k herneemt tenslotte zijn rechten en wat eens een veilig nest van samenhoorende gezinsleden was neemt allen weer op In nog groot-er harte lijkheid. Dit boeiend familieverhaal geeft Otto Wernicke, Karin Hardt en Ida Wüst gelegenheid zich van hun beste zijde te la ten alen. Zij geven aioh*"voilkomen in een spel. waarin spanning, humor en dramatiek elkaar geregeld aflossen. Enkele ..toeval ligheden" in het scenario nemen we graag voor lief. aan de verdienste van deze film doen zy niets af. SJ. KUIPER. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN G.V. „TURNLUST". „Turnlust" hield onderlinge gymnastiek- wedstrijden voor meisjes en dames waarvan de opkomst zeer goed mag worden genoemd. De meisjes^moesten een vierkamp verwerken en de dambs een zeskamp» waarvoor tevens strijd werd geleverd om een wisselbeker. Deze beker was het vorig jaar in bet bezit geko men van de dames Fokker en Arnaud de Calavon doch zij moesten nu de meerdere erkenneD in mej. T. Lambooij die met 51% punt van de 60 punten als nor. 1 het kleinood voor een jaar in haar bezit mag hebben. De uitslagen zijn als volgt: Jongste meisjes: le gelid- 1. A. Band 34 pt., 2. J. de Koninck 32% pt-, 3. M. Hamutman 31 p. 2e Gelid: 1. B. de Jongh 29% pt-, 2. T. Meyer, J. Willemse, J. v. d. Heuvel, L. Wal- brecht 28pt., 3. J. v. Wees 27pt. 3e Ge lid: l. p. Schuurhuizen 317® pt., 2. Cè Kensen 29 pt., 3. Hulsebos 28i/2 pt. 4e Gelid: 1. A. Herwaarden, A. Ran 30l/z pt2. R. Mollenaars "1 pt., 3. R. v. Leeuwen 29% pt. Oudste Meisjes: le Gelid: 1. R Bank 347» pt., 2. M. Peper 33 pt.. 3 T. Marinisse 29 pt 2e Gelid: 1. R. Mourik. R. v. d. Vliet 307® pt., 2 R. Hou wel ing 29% pt„ 3. W. Hoof 28 pt. 3e Gelid A: 1. R v. Wijkhuizen 317® pt., 2. R. Ruysenaars 30% p., 3. A. Nieuwenhuizen 29% T>t. 3e Gelid B: 1. W. Jansen 297z pt., 2. W. de Regt en T. v. Duyn 29 pt., 3. W. v. d. Laan 28% pt. Dames: le Gelid: 1. T. Lambooy 51% pt., 2. C. Fokker 50 pt., 3. A. Arnoud de Calavon 487® pt. 2e Gelid: 1. J. Landwehr Johan 50 pt., 2. A. Bolwidt 45% pt., 3. G. Romeyn 41% pt. 3e Gelid: 1. M. Bouwens, 2 W. Meyer 41 p., 2. D. Kauling 39% pt., 3 P. Bouwens 39 p. SPORT EN SPEL Sportagenda van Zondag De zomersporten zijn thans in vollen gang en morgen worden diverse wedstrij den gehouden. De cricketliefhebbers trek ken naar Bloemendaal, waar Haarlem tegen HCC 2 speelt. Haarlem kan dit jaar niet op dreef komen en zal het tegen de Hagenaars niet tot een overwinning kunnen brengen. Spannend belooft de strijd in Rotterdam te worden tusschen VOC en Rood en Wit. Sonderland en Terwiel zijn met bowlen goed op dreef. Van belang is de wedstrijd tusschen Quick (H) en Rood en Wit 2, daar de Hagenaars met twee punten voorsprong op R. en W. de leiding hebben. CVH krijgt bezoek van LCC. Ver der ziin vastgesteld: Rood en Wit 3ACC 2; ACC 3—Haarlem 2; VRA 3—CVH 2. Zondagmiddag om half twee begint, in het zwembad aan de Kleverlaan een waterpolo-tournooi van „De Waterratten" om den „In memoriam D. E. van Leersum- priis". In de eerste ronde spelen HVGB HPC en HaarlemDWR. De zeventallen mogen slechts twee wedstrijden spelen, zoodat een oplossing gevonden moest wor den. De winnaars van deze wedstrijden zullen loten voor een plaats in de finale tegen VZV. dat voor de eerste ronde was vrijgeloot, doch een afmattingswedstrijd sneelt tegen een combinatie van de reserve- ploegen van DWR en HPC. De verliezers van de eerste wedstrijden spelen om de vierde en vijfde plaats. Ook is nog een wedstrijd vastgesteld tusschen het eerste dames-zevental van DWR en de rest van Haarlem. Als scheidsrechters zullen fun- geeren de heeren Jan de Vries en Schee- velenbos. Zooals bekend was DWR in het bezit van den wisselprys. Wij deelden reeds mede, dat Zondag middag in het Heemsteedsche Sportpark windhondenrennen gehouden worden. De tenniscompetitie heeft nog een restantvastgesteld zijn o.a.: JoyBever wijk: Game and SetGroenendaal 3 Groenendaal 4Shell 2 DuinlustReady 2 Wimbledon 2S.M.N.Amstelspelers —Duinlust 2; Groenendaal 6—Stadivo 2; Ballen jagersReady 4. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aimlapp. 32A Aardnpp, 33A Beseliuit 3 3 Bloem (nel), brood) 317'Vm. 320 Boter 3 2 Boter (marg.) 32 Brandstoft" 01 t/m. 05 BV Brandstof!". 01, 02 KOF Kaart Aard. Aard Beseh. AI gem, B o>ter Vet Hoe 1/1 kg. t/m 4 Juli 3/4 k«. 4 Juli 7 5 gr. 4 Ju'Il 100 gr. 11 J-uii 125 gr,, 4 Juili 12 5 gr.' 4 Juli 1 eenh. 31 Dec. Brand. 1 eo/nh. Brood Brood ('horoliwle Cigarillo* Cigarette» Cigarctten Cigaretten Gjui 33 A 33B 31. 33 41,42 R3 41. 42 09 331, 321 Jam 32!) Kaas 32 2 t/m. 32fi Koffiesurr. 32 s Maïzena (vei-m,) 332 Mar£. (bot.) 32 Melk 31 t/m. 34A Melk 31 t/m. 34B Petroleum 01 Penlvr. 330 333 334 Rijst 4-25. 4-26 Scheerzeep U Sigaren 41. 42 33. 34 Suiker Suiker Tabak 41, 42 Toilet/.. K Vermicelli (mui/,.) 332 Vet (bot.) 32 Vlcesel» 33 A Vlecscli 33B Zeep G. H, I, J, K Zeep 21 1228. 272 Zeep 2 93. 300 Tabak Tabak Tabak Cig. Algem. Al gem. Algem. Algem. Vet Mestte Melk Petr. Algem. R esen, Textiel Taibak Versn. Algem. Taba.k Toiletz. 4 0*0 gr. 50 gr. 100 gr. 10 st. 40 st. 20 st. 2 0 st. 2<50gr. 500 gr. 100 gr. 25 o gr. 100 gr. 12>5 gr. 3 1/2 L. 1 3 4 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 5 st. 100 gr. 1 kg. 25 gr. 7*5 gr. April '42 4 Juli 4 Ju li II Juill 4 Juli 4 Juli 4 Juli 4 Juli 11 Juli 11 Juli II Juli 11 Juli 11 .Tuil 4 Ju 14 11 Ju-H 11 Juli 11 Ju-li 11 Juli 11 Ju-W 31 Aug. 4 Juli 11 Juli 11 JtitU 4 Juli 30 Juni Algem. 100 gr. 11 Juli Vet 125 gr. 4 Juli Vleesob "1-00 gr. 4 Juli Vlees oh 25 gr. 4 Juli Zeep 9 0a450 gr. 30 Jun-I Alg. 90a4*50 gr. 30 Juni Alg. 90a4-50gr. 30 Juni Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kvnolo^ische Inrichting „DE IJDELTUIT' Jacobijnestr. 10-18 - TeL 13265 - Haarlem RADIOPROGRAMMA ZONDAG 28 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.3" M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuws berichten. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zondag morgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11-45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praat je. 12.15 Musica Divina. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Gramo foonmuziek. 14.30 Omroeporkest en gramofoon muziek. 15.30 Voordracht. 15.45 Amusements orkest. solist, pianospel en gramofoonmuziek. 17.00 Luisterspel: ..Richmodis". 17.30 Gramofoon muziek. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en Oostland- praatje. 18.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.05 Sport van den dag. 19.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.00 Drie kwartier om en bij het kind. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Melodisten en Klaver Drie. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramo foonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II, 301.S M. 8.00 Orgelconcert (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Vóór de Jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor den kerkgang klinkt de lofzang (opn.). 10.30 Studiodlenst. 11.45 psalmen en geestelijke liederen (opn.). 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.45 Een soldaat spreekt tot de Jeugd. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Slbbekunde. Wie en wat waren onze voorouders. 13,20 Gramo foonmuziek. 13.30 „Uit een Spaansch stadje", muzikaal programma. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.30 Omroep-Symphonie-Orkest en solist. 16.00 Op den steiger, door Prof. Dr. T. Goedewaagen. 16.15 Viool, plano en gramofoonmuziek. 16.45 Zang met pianobegeleiding. 17.00 Bertus van Dln- teren en zijn orkest en gramofoonmuziek. ia.00 Reportage. 18.30 Zang, hobo, harp en gramofoon muziek. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. o. Militair weekoverzicht. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 BaN. O. Engelsche uitzending: .Dutch News Ree!". (Voor de Radio-Centrale*: Gramofoonmuziek). 20.15 Opera „Richmodis von Aducht" met inleiding en interview met den com ponist. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 29 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.S M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gra mofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuter». 11.20 En semble Rentmeester 12.00 ?ang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke berichten. 13.00 Gra mofoonmuziek. 13.25 Viool, ceilo en piano. 14 00 Otto Hendriks en zijn orkest en orgelspel. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Beiaardspel. 16.00 Bijbelle zing. 16.20 Cello met pianobegeleiding. 16.45 Boekbespreking. 17 15 B. N. O. Nieuws-, zake lijke- en beursberichten. 17.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 18.00 Cyclus: „Arbeidsdienst". De zin van den arbeid. 18.15 Ernst van 't Hoff cn zijn orkest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Internationaal zakelijk praatje. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Utrechtsch. Stedelijk Orkest. 20.15 De Opera in het Derde Rijk, cause- berlchten. 22,00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding mei de studio beschikken. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Omroeporkest, gemengd koor en solisten (opn.). 9.15 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 Aan de bron. 10.50 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Kla rinet en fagot. 12.00 Bertus van Dinteren en zijo orkest. 12.45 B N. O. Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuin der. 13.15 Melodisten en soliste. 14.00 Kluit, hobo en claveclmbel. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.45 Luisterfltts „De romance van een reclamechef". 16.00 Om en om programma. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleiding. Ca. 17.55 Gramofoonmu ziek. 18.30 He! Jodenvraagstuk. 18.45 Gramofoon muziek. m.oo Orgelconcert. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19 40 B N O. Frïesch praatje over actueele vragen. 19 50 Spiegel van den dag. 20.00 Amusementsorkest. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Politiek weekpraatie 21.15 Orkest Malando en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 8. N, O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.15-» 24.00 Zie Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10