Haarlemsche Courant Nieuwe omsingelingsslag bij Charkof met Duitsche overwinning geëindigd. Troepen van de As in Egypte zetten opmarsch voort. 287e Jaargang No. 149 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 tn.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.pj. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Uitf.: Grafische Bedrijven Damiate. Zaterdag 27 Juni 1942 Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en. feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soendx* plein 37. Tel. Directie 130S2, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14525. Soendapleln 12230. Postgiro 134558. Olrectle PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Ijmnlden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. 21.827 gevangenen. Meer dan 100 pantserwagens, 250 kanonnen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Nieuwe stellingen bij Sebastopol genomen. Bommen op woonwijken van Bremen. Het Duitsche weermachtsbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oostelijke deel van het ves- tinggebied van Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen na zwaren strijd op moeilijk terrein «ver scheidene zwaar versterkte hoog ge legen stéllingen genomen. In het gebied ten Zuid-Oosten van Charkof leidde de omsingelende aanval van Duitsche en Roemeensche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van de luchtmacht, tot insluiting en vernieti ging van vijandelijke strijdkrachten. In het verloop der voor den vijand met hijzonder groote verliezen gepaard gaande gevechten werden 21.827 gevangenen gemaakt en meer dan honderd pantserwagens, 250 ka nonnen en groote hoeveelheden aan infan- teriewapens, automobielen en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. In het achterwaartsche gebied van den eentralen frontsector dreven troepen eener divisie infanterie den vijand oij plaatselijke gevechtshandelingen uit veld- stellingen, veroverden daarbij 118 kaze- mattén en maakten een groote buit. Tegen aanvallen van den vijand mislukten. Aan het front van de Wolchof werd de om singelde vijand door succesvolle aanvallen in afzonderlijke groepen verdeeld. Deze groepen gaan haar vernietiging tegemoet. Bij gewapende verkenning boven de Finsche Golf bracht de luchtmacht een vijandelijke duikboot tot zinken en be schadigde twee kleine vraohtschepen door bommen. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op wapenfabrie ken aan den/boven- en middenloop van de Wolga, alsmede op spoorlijnen m het gebied om Moskou. In den tijd van 12 tot 22 Juni verloor de Sovjet-luchtmacht 468 vliegtuigen, Daarvan werden er 375 in luchtgevechten, 63 door luchtdoelartillerie en 9 door for maties van het leger vernietigd. De overige machines werden op den -beganen grond vernield. In denzelfden Hid gingen er aan het Oostelijk front 42 eigen vliegtuigen verlóren. In N o 0 r dj- A f r k a bevinden de Duitsch-Italiaansche troepen 2ich verdei in opmarsch naar het Oosten. Donderdagnacht ondernam de Bril- sche luchtmacht aanvallen op verschei dene plaatsen in het Noord-West- Duitsche kustgebied, vooral op de stad Bremen. De bevolking leed verlie zen. Brandbommen kwamen vooral terecht op woonwijken en openbare gebouwen en richtten daar schade aan. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten 52 der aanval lende bommenwerpers omlaag. De eerste luitenant Becker behaalde zijn 25e nachtelijke overwinning in de lucht. Een Kroatische jachtformatie onder bevel van den luitenant kolonel Dzal behaalde aan het Oostelijk front zijn 50e overwin ning in de lucb* Het regiment luchtdoelgeschut behaalde tijdens het offensief in Noord-Afrika in den tijd van 26 Mei, tot 18 Juni de volgende totale resultaten: 205 vijandelijke pantserwagens, 16 pant- «erverkenningswagens en 26 vliegtuigen werden kapot-, resp. neergeschoten, 38 stukken geschut, 33 machinegeweren, 21 stukken pantserafweergeschut en 100 auto mobielen werden vernietigd, zes batterijen werden tot zwijgen gebracht, talrijke vrachtauto's werden beschadigd en vele kazematten en nesten van verzet werden buiten gevecht gesteld. De bezette gebieden in het Oosten. Op een bijeenkomst te Berlijn werd door den gemachtigde van het Rijksministerie voor de bezette Oostelijke gebieden het woord gevoerd. Met betrekking tot het grondbeginsel van Duitschland's economi sche politiek in de bezette Oostelijke ge bieden werd uiteengezet, dat deze gebieden de natuurlijke aanvulling vormen van het hooggeindustrialiseerde Westen door de mogelijkheden op het gebied van den landbouw en der voorziening met indu- strieele grondstoffen. In fuil hiervoor zal het Europeesche Westen aan de Oostelijke gebieden industrieele producten ter be schikking stellen. Een voorwaarde voor het Wapenfabriek aan de Wolga bestookt 800 k.m. diep het binnenland in Duifceohe gevechtsvliegtuigen hebben van nacht, naar door het opperbevel der Duit sche weermacht wordt gemeld, in een .vlucht, drie 800 km. diep vijandelijk gebied binnen ging. wapenfabrieken aan de Bo ven- en Midden-Wolga aangevallen. In de gebouwen en loodsen werden twee zwaVe explosies gezien. Bovendien ontstonden langdurige en op grooten afstand zichtbare branden. Donderdagochtend werden spoor- wegdoeilen en een vliegveld bij Moskou be stookt. Op het vliegveld werden schullge- legenheden en dp startbaan zwa digd. Twee eenheden der Am. marine verloren gegaan Twee kleine eenheden der Amerikaan- sche marine, n.l. de mijnenveger „Gannet" met een inhoud van 840 ton en het pa trouillevaartuig ,.P. V. 389" zijn aan de Amerikaansche Oostkust verloren gegaan In totaal worden 20 man als verloren be schouwd. Het Amerikaansche departemen: van marine heeft het verlies van deze beide tenheden thans toegegeven. inschakelen van de Oostelijke gebieden in het kader van de Europeesche economie is het vervangen van de bolsjewistische staatseconomie door een economie, welke een aanpassing aan de economie van het Dutscherijk en van het overige Europa mogelijk maakt. Met betrekking tot de taak van de Duitsche perswarenindustrie in de bezette Oostelijke gebieden werd uiteen gezet, dat deze een leidende rol kan spelen bij den opbouw van de betreffende indu strie in deze gebieden en in staat is rich ting, tempo en omvang der resultaten gun stig te beïnvloeden. Het bombardement van Birmingham Duitsche gevechtavMegtiuigeu hebben in den nacht van 24 op 25 Juni de industrieele installaties van Birmingham geboimibar- dteerd. Ztj drongen door tot boven het be- wape-ningecentrum van de Midlands. Een uur lang kwamen de bommen neer op de fabrieken. In talrijke militaire fabrieksin- stallatles werden doeltrefferide vernielin gen aangericht. Het Britsohe bewapenlngs- potentieel wei*d daardoor gevoelig getrof fen im een van zijn belangrijkste productie- plaatsen. Japan's economische politiek in oorlogstijd Het Japansch kabinet heeft het plan aan genomen voor de algeheele controle op vraag en aanbod van de eerste levensbe hoeften. Deze zullen worden verdeeld in drie klassen, waarvoor een afzonderlijk schema zal worden opgesteld. Dit vormt het laatste punt v?an het acht punten om vattende plan der Japansche regeering voor het fiscale jaar 1942/43, opgesteld om het Japansche bedrijfsleven in staat te stellen zich ongehinderd aan een succesvolle voortzetting van den oorlog te kunnen wijden. De leidende controle.corporatie van de Japansche ijzer- en staalindustrie publi ceert een plan, volgens hetwelk Japan in acht ijzeraistricten zal worden verdeeld. Fusies in de ijzerindustrie zullen worden vermeden, teneinde een tijdelijke daling van de capaciteit te vermijden. Alleen be drijven met een klein kapitaal komen voor fusie in aanmerking. In deze nieuwe ijzer- districten zal de productie worden geco ördineerd, zoodat de producten zooveel mogelijk in het zelfde district kunnen wor den afgezet. Critiek in Amerikaanschen Senaat op de Engelschen Verschillende senatoren hebben zich in den Amerikaanschen Senaat bezig gehou den met de nederlagen der Geallieerden op alle fronten. Senator Ellender stelde daarbij den eisch. dat president Roosevelt de- opperste leiding van de Vereenigde na ties op zich zou nemen bij de inspannin gen om een verandering te brengen in den huidigen ongelukkigen toestand. Voorts verklaarde Ellender: de door de duikboo- tenveroorzaakte scheepsverlïezen hebben een „schandaligen" omvang aangenomen. Ellender stelde de „apathie der Britten" verantwoordelijk voor de nederlagen in- Tobroek. Inzake zijn eisch, dat Roosevelt de opper ste leiding der Vereenigde naties op zich zou nemen, verklaarde Ellender, dat hij weliswaar niet wist of de Sowjet-Unie een dergeljjken stap zou toejuichen, doch dit. liet hem onverschillig. Een dergelijke lei der moet onmiddellijk benoemd wordep. Voorts vex-klaarde Ellender, dat een groot deel van het Britsche en Amerikaansche volk een walging ondervindt en op zijn minst genomen niet langer de permanente lediggang van een groot aantal troepen, die op de Britsche eilanden zijn gestation- neerd, kan aanzien. Volgens den Britschan berichtendienst is de Amerikaansche bevelhebber in Enge land, James Chaney van zijn post terug geroepen en naar Amerika teruggekeerd. Besprekingen tusschen Hindoes en Mohammedanen in Britsch Indië Radio-Delhi meldt, dat de voormalige minister-president van Madras, Raja Go- palachari zijn besprekingen met den voor zitter van de al-Indische Moslemliga, Jin- nah, te Bomboy heeft beëindigd. Voorwerp van besprekingen was de ver betering der betrekkingen tusschen Hin does en Mohammedanen. Raja Gopalachari is van Bömbay naar Wardha vertrokken om daar gijn besprekingen met Gandhi voort te zetten. Intusschen is ook de leider van het Congres dr. Prasad te Wardha aan gekomen. Te Wardha wordt door de Congresleider onderhandeld over den eisch aan Enge land om Indië te verlaten. 100ste BEDRIJFSBUEEN- KOMST VAN HET N.A.F. TE AMSTERDAM Het eerste bedrijfsbezoek van den nieuwen Beauftragte Het gewest Amsterdam van het Neder- landsche Arbeidsfront hield 25 Juni zijn 100ste bedrijfsbijeenkomst in de hoofdstad in de ruime cantine van het laboratorium der Bataafsche Petroleum Maatschappij. In de bijeenkomst, waaraan 600 perso nen in het bedrijf werkzaam, deelnemen, waren als gasten aanwezig dr. Sohroeder, beauftragte voor de stad Amsterdam van den Rijkscommissaris, die hiermede zijn eerste officieele bedrijfsbezoek te Amster dam aflegde, de Sozial Referent de heer Rodegro, terwijl namens het N. A. F. de organisaÉieleider de heer J. P. H. van Kam- Een en fie gewestelijk leider, de heer W iersma, aanwezig waren. Na een openingswoord door ïr. J. A. M. Caviet, nam de heer van Kampen het woord voor een betoog over de gemeen schap en de drieledige taak van het N.A.F. het maken van den egoistischen mensch tot een gemeenschapsmensch. het bouwen van een zijn taak bewust zijnd leger van wer kers en het vormen van een waarachtige socialistische samenleving. Na de met volle aandacht aangehoorde rede, sloot de heer Caviet de bijeenkomst, een dankwoord tot den spreker richtende voor diens met zoo veel overtuiging geuite rede en tot het per soneel voor de getoonde belangstelling. Daarna vertoefde dr. Schroeder. nog ge- ruimen tijd in het bedrijf, waar hij zich een uiteenzetting liet geven over de geschiede nis en de huidige positie van het bedrijf der B. P. M. Bij dez.e gelegenheid uitte dr. Schroeder den wensch, dat dit bedrijf er veel toe moge bijdragen, dat Amsterdam daarmède ook Nederland een belangrijke -plaats in het nieuwe Europa zal innemen. Vreeselijk ongeluk op station te Hengelo Man door trein meegesleurd Bij een ongeval, dat gistèr op het sta tion te Hengelo heeft plaats gehad, is de 49-jarige lampenist bij de Ned. Spoorwe gen. H. J. ten Donkelaar uit.Hengelo, om het leven gekomen. Een dienstdoend rangeerder bemerkte, dat door de wagons van een goederentrein, welke iederen -ochtend om 5.10 uur naar Oldenzaal vertrekt, een man werd mee gesleurd. Onmiddellijk stelde hij den machinist hiervan op de hoogte en toen de trein tot stilstand was gebracht, deed men een vreeselijke ontdekking. Ten D., die op onverklaarbare wijze tusschen de rails is terecht gekomen, bleek geheel verminkt te zijn. De wielen waren over zijn armen en beenen gereden, waarna hii pl.m. tien me ter door den trein werd meegesleurd. Hoe wel het slachtoffer de eerste oogenblikken na de ontdekking van het ongeval, nog tee kenen van leven gaf. is hij even later over leden. Reikt uw zwakkere volksgenooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. TENTOONSTELLING „STAD EN LAND" TE AMSTERDAM Uitbreiding van handel en industrie bedreigen het natuurschoon Naar een doeltreffend nationaal plan In het stedelijk museum te Amsterdam gister de tentoonstelling „Stad en Land", een groote expositie die in de acht en twintig boven zalen is ingericht, geopend. Ter gelegenheid van de opening heeft de voor zitter van den raad van bijstand, dr. J. P. Fockema Andreae. voor een klein gezelschap ge- noodlgden een Inleiding gehouden. Dr. Fockema Andreae begon met dank te brengen aan jhr. D. C. Röell en jhr. W. J. H. B, Sandberg en hun medewerkers voor het voortref felijk werk tfat zij tot stand gebracht hebben. De tentoonstelling aan een andere beschouwing onderwerpend, zeide dr. Fockema Andreae verder: Voor wij van 's menschen daden getuige zijn en zijn toenemenden invloed ook op de natuur leeren kennen, worden wij nader met de schoon heden en de ontwikkelingsmogelijkheden van ons landschap vertrouwd gemaakt. Nergens ontbreekt de mensch. In alle streken woont en werkt hij. maar overal past hij. even als zijn woningen en werken dat doen. wonder wel in het landschap. Niet anders is het met de verschillende typen van boerderijen, al naar de streek, met de schaapskooi op de neide, de mo lens op het veld. de kasteelen in de bosscher., Ïet veerhuis aan het water, de onder oude lin en verscholen pleisterplaatsen en hoefsmidsen ilangs landwegen. En ook sphljnen met de om-, geving vergroeid de dorpshuizen. Allengs gaat de mensch de natuur meer en meer beheerschen en in het landschap ingrijpen. Tal van omstandigheden drijven hem steeds verder in die richting. Menigmaal maakt de nood- hem vindingrijk, b.v. als het er om gaat de geyaren te keeren, die de ongebreidelde natuurkrachten voor zijn veilig bestaan bleken op te leveren. Daarnaast slaagt de mensch er in. den vader- landschen bodem door droogmaking, inpolde ring en landaanwinning te vergrooten, naar ook door ontginning, draineering of bevloenng vruchtbaar te maken en op vele wijzen te ver beteren. Het ls vooral de sterke toeneming van de bevolking in de laatste anderhalve eeuw vermeerderde zij met 350 procent die er de menschen toe drijft geen middel tot pro- ductlefmaklng van den grond en intenslvee* ring van de productie onbeproefd te laten, want zooveel meer miHioenen inwoners dan vroeger moeten hier leven, wonen, de kost verdienen. De in de 19e eeuw sterk opgekomen industrie vraagt weliswaar heel wat minder werkruimte per kostwinner dan de landbouwer, maar zij grijpt diep in het landschap in. brengt er als het ware een vreemd element in en naarmate men de rijkdommen van den bodem beter leert kennen, onttrekt zij er kostbare stoffen aan: turf, zout en steenkolen en grondstoffen voor fabrieken van baksteen, kalkzandsteen en ce ment. Vele andere industrieën zijn niet aan een bepaalde plaats gebonden; overal in den lande verrijzen fabrieken met haar schoorsteenen. Het mede door handel en industrie aange wakkerd verkeer, de electriciteitsvoorzie- nlng. de waterwinning, de berichtgeving eischen den aanleg van zooveel, wegen, ba nen en sporen, draden, jalen. masten en bulzen, dat de ongerepte natuur boven- en ondergronds telkens bedreigd wordt. En de steden en dorpen groeien ziender- oogen. Ook dit ls niet slechts verklaarbaar, In verband met den snellen aanwas van de bevolking, maar zelfs In zekeren zin toe te Juichen, met het oog op een goede volks huisvesting. Vele onzer steden kunnen roem dragen op haar eigene, karakteristieké schoonhei^. Ook hier echter, gelijk in de natuur, heeft men de schoonheid helaas niet steeds weten te sparen. Men heeft .niet nagelaten, verschillende verzach tende omstandigheden aan te voeren: de sterke groei der bevolking dwong meermalen tot het op korten termijn uitvoeren van ingrijpende maat regelen. zonder dat er veel tijd was voor rustig beraad; door het wegruimen in de 19e eeuw. Van de ommuringen vielen de'- natuurlijke grenzen van de bebouwing als het ware weg: de eischen van het verkeer maakten allerlei doorbraken, straatverbreedingen noodzakelijk; de belangen der volkshuisvesting moesten tot saneering, zelfs wegruiming van veel schilderachtigs lel denmaar vast staat, dat ter wille daarvan - en. wat erger is, ook meermalen zonder aan wijsbare redenen, zwaar tegen de schoonheid ge zondigd werd. meer zeker, dan waarvoor ook noodig ware geweest. Wij zien wat de overheid vooral in deze eeuw heeft weten te redden, te beschermen, te voor komen, te organLseeren. op te bouwen, in goede banen te leiden. Wij denken aan uitbreidings plannen, bestemmingsplannen, welstandsbepa lingen, streekplannen, plassenverordemngen. ver ordeningen tegen ontsierende reclame en ver ordeningen op het natuurschoon. 's Rljks^bemoelingen zullen een waardige be kroning vinden in een goede monumentenwet en een doeltreffend nationaal plan. Er z.al reeds veel gewonnen zijn, zoo besloot dr. Fockema Andreae zijn rede. als iedere Ne derlander voortaan in alles eerbied, kan het zijn liefde, toont voor natuur- en cultuurmonu menten. voor al wat made uitmaakt de schoon heid van stad en land. Vervolgens bezichtigden de genoodigden on der leiding van den conservator der gemeente musea, jhr. Sandberg, de tentoonstelling, die zeer smaakvol is ingericht en door haar uitge breidheid, overzichtelijkheid en leerzaamheid toi de allerbeste tentoonstellingen gerekend moet worden, welke ooit in het stedelijk museum werden ingericht. „Geen volk zal zich aan een sterk gezag kunnen onttrekken". Min. pres. van Portugal over de buitenlandsche politiek. Zorg over Britsch-Am. solidariteit en de alliantie met Moskou. De Portugeesche minister-president Sa- lazar heeft Donderdagavond voor de radio een rede gehouden, over de economische, de moreele en de politieke verdediging var, Portugal, .waarin hij o.a. het volgende zeide: De door Portugal aangevoerde redenen voor een vergemakkelijking van den in voer heeft bij de Engelsche autoriteiten blijkbaar geen begrip gevonden. De ver leende faciliteiten waren schaarsch en veelal te laat. Het Portugeesche bedrijfs leven beweegt zich thans in twee richtin gen, n.l. produceeren en sparen. Portugal heeft het zeldzame geluk, m Europa een geografische eenheid te vor men met gelijke taal. gelijk ras, gelijk ge loof en gelijke beschaving. De Portugee sche pers moet volkomen onafhankelijk do essentieele kwesties bespreken. Helaas zijn eenige Portugeezen het slachtoffer gewor den van buitenlandsche propaganda. Waarom zouden wij ons wegens buiten landsche belangen verdeelen? Is één daar van wellicht een nationaal belang? Wan neer het dat wordt, dan zullen wij niet verdeeld zijn, maar solidair en sterk in onze eenheid. De regeering acht het nationale belan- door de neutraliteit goed verdedigd. Wij liggen aan zeeën en continenten, waar ge streden wordt. Wij bevinden ons op het kruispunt van de groote wereldwegen. Ons wordt de kostbare bescherming van be- Daalde punten opgelegd. Wij hebben onze krachten, offers en arbeid niet gespaard en wij zullen dat blijven doen met het eenige streven, dat onze soldaten hun plicht zullen vervullen als waakzame posten. Neutraliteit is niet voordeelig, wanneer zij niet het nationale belang dient. Men kan derhalve nooit zeggen, dat zij definitief is Zij is meer afhankelijk van anderen, die haar miskennen dan van hem, die haar be houden wil. Het probleem komt ten slotte hierop neer, na te gaan welke gevolgen de af loop van den oorlog kan hebben op het politieke regime der Europeesche landen en hoe deze regimes zich tegen de dreigen de gevaren kunnen beschermen. Ik bedoel vooral de geestelijke verwar ring. die ontstaan is door de Engelsch- Russische alliantie en de ongerustheid welke overal, zelfs bij de z.g. Geallieerde landen, ontstaan is over de solidariteit van de Engelsche en de Amerikaansche demo cratie met de Sovjet-regeering. De aanmatiging, waarmede het Engel sche volk immuun meende te zijn voor den economischen en socialen strijd, die sinds den vorigen oorlog tot aan het drama in Spanje min of meer heel Europa heeft aangetast, was vol van gevaren. Ik ben van meening, dat het over dreven is te zeggen, dat Engeland wenscht of voornemens is, het commu nisme als de hooD van morgen te be gunstigen, maar ik geef toe, dat er velen zijn, die er belang bij hebben om van een eventueele Engelsche over- winning een ideologische overwinning te maken, die de hoofdschuldigen aan de wanorde en de fouten in Europa van de laatste twintig jaar op hun plaat sen zou terugbrengen. Niemand kan in ernst gelooven, dat deze oorlog begonnen werd met het doel om vleer politieke regimes aan het bewind te brengen, die verbannen zijn of afgedaan hebben. Door de ervaring is het feit bevestigd d.at democratie en liberalisme aan het ein de van hun krachten zijn. De vorige oor- 'og is de laatste groote gebeurtenis, die de nieuwe regimes verwekte, uit de alge- meene noodzakelijkheid, een eind te ma ken aan de wanorde en ellende, welke db oorlog had nagelaten. Alleen Engeland han door de natuurlijke langzaamheid van zijn politieke en economische ontwikkeling moeilijkheden. Het ontstaan van de nieu we regimes kon het n.l. hier en daar be paalde mogelijkheden ontnemen. Op zich zelf hadden die regimes even wel niets Usentieels anti-Britsch. Thans, midden in den slag neemt Groot-Bnttan- nië eenige voordeelen van de nieuwe re gimes aan. Het brengt een revolutie te weeg in zijn leven en neemt denkbeelden over van den nieuwen tijd. Het heeft zulks niet noodig om den oorlog te voeren, maar de oorlog had wellicht verhinderd kun nen worden, indien het zulks eerder ge daan had. Hetzelfde geldt voor Amerika en voor vele anderen, zij het onder andere mannen. De taak, waarvoor wij staan om de wereld na den oorlog weer op te bou wen, is onvereenigbaar met de poli tieke economische en sociale wanorde, waarin Europa als gevolg van den vo rigen oorlog was weggezakt. Het tegen- woordige tijdvak zal onder een drie voudig teeken staan: van de autoriteit, van den arbeid en van de sociale voorzieningen. Geen volk zal zich aan een sterk gezag, geen mensch zal zich aan dfe plicht tot ar beid en geen bedrijf en geen rijkdom zal zich aan het criterium van zijn sociale nut tigheid kunnen onttrekken. In politiek opzicht hebben te Berlijn vooral die uitlatingen belangstelling ge wekt, waarin Salazar spreekt van de smar telijke ongerustheid, die in steeds stijgende mate bij alle Europeesche volken en zelfs ook in den schoot van de z.g. „Vereenigde naties" valt op te merken over de Anglo- Amerikaansche solidariteit met de Bolsje wisten. Naar de meening van politieke kringen te Berlijn is het nauwelijks aan te nemen, dat een man als Salazar de con sequenties over het hoofd ziet, die hieruit tenslotte voor de Britsche politiek voort vloeien. Met betrekking tot de uitlatingen van Salazar over de sociale taken van den staat, die hij samenvat in de programpunten, de autoriteit, de arbeid, de sociale voorzienin gen, verklaart men in de Wilhelmstrasse, dat hetzelfde program in Duitschland se dert de verovering van de macht door het Nationaal-Socialisme op alle gebieden van het particuliere en openbare leven ver wezenlijkt is en wordt. Nederlaag der Engelschen in Libye werpt Britsch recruteeringsplan omver. Kaart van Pelt Nadat de Britsche troepen onder generaal Ritchie de strategische punten aan d« Libysche xijde van de grens moesten prijsgeven, hebben de troepen van maarschalk Rommel de operaties op Egyptischen bodem voortgezet. Geheel rechts op het kaartje Sidi (el) Barranl. dat de strijdkrachten der As inmiddels achter zich hebben gelaten. Egyptisch premier over houding van zijn land. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: De troepen van de As dringen den vijand terug en blijven in Oostelijke richting op trekken. Het D.N.B. voegt hier aan toe: In mili taire kringen verklaart men, dat de streek om Mersa Matroe voor de Engelschen een goed verdedigingsterrein Is. Vooral is de streek ten Zuiden van Mersa Matroe voor de verdediging geschikt, daar zich aldaar moerassen en heuvelketens bevinden. Engelands verliezen aan menschen bij den strijd in Noord-Afrika zijn zoo groot, dat het geheele recruteerings- program voor het Engelsche leger moet worden veranderd, schrijft de Dairiy Mail. Groot-BHttatvnlë moet nu teruggrijpen tot de oudere lichtingen, en deze in de plaats stellen van de jongere mannen in de wapetvbedrijvon. De komende drie maanden aai men derhalve duizenden mannen tot den leeftijd van 50 en vrouwen tot deh leeftijd van 45 jaar oproepen om te werken in de munitiefabrieken. Van officieele zijde is reeds bevestigd, dat men in die omstandig heden geen productiestijging meer kan be reiken. alieen d#>rdat de werkkrachten ontbreken. De Engelsche vrouwen zullen voortaan nog meer dan tot dusver worden betrokken bij de organisaties der oorlogs- hulpdien^ten en bij werkzaamheden in de wapenbeorijven. De Britsche propaganda heeft het bericht verspreid, dat de Egyptische minister-pre sident Xahas Pasja verk'.aaTd zou hebben, dat de Egyptische regeering voor den oorlog gereed ls en dat Egypte .zoo noodig bij machte ie. een half mlllioen man op de been té brengen. Tegen deze bewering 1© Xahas Pasja opgekomeu met de verklaring, dat dc Egyptische regeering nog altijd onvoor waardelijk vasthoudt aan dc verklaring die zij op April In de Kamer heeft afgelegd. Xahas Pasja heeft toen namelijk letter lijk gezegd: ..Nooit zal ik mijn toestemming geven voor een stap, die Egypte er toe zou brengen, aan een oorlog deel te nemen of troepen naar het front te sturen, wat voor omstandigheden zich ook kunnen voor doen." Dc Duce In Z.-ItaUë. De Duce is teruggekeerd van een vlieg tocht naar Sardinië en Zuid-Italië, waar hij de formaties van Koninklijke luchtmacht en marine heeft geïnspecteerd. Hij heeft zelf het driemotorige vliegtuig bestuurd en in drie dagen 1800 kilometer gevlogen. De Duce heeft een groot aantal militaire vliegvelden en marinebases bezocht en per soonlijk 1257 strijders van lucht- en zee macht onderscheiden, o.a. hen. die zich heb ben onderschelden 5n den laatsten lucht en zeestrijd in het centrale deel van de Mïd- dellondsche Zee, die van zoo beslissenden invloed is geweest op den slag in Noord- Afrika. De Duce. die vergezeld was van den secre taris der partij en de onderstaatssecretaris sen van marine en luchtvaart, heeft in zijn verschillende redevoeringen tot de strijders, die onderscheiden werden, o.a. gezegd: Op 14 en 15 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht een bewijs gegeven van haar kracht en hebben de bemanningen haar vermetelheid bewezen, door het gevaar te trotseeren met de onverschrokkenheid van iederen fascist. G root-Brittan nië heeft ein delijk d'iep in zijn vleesch de beet van den Romeinechen wolf gevoeld. Door de con- voo'.en in de Straat van Sicilië te blokkeeren hebt gij de schitterende overwinning van Tobroek mogelijk gemaakt en alle gevol gen, die zich daaruit kunnen ontwikkelen. Weest trotsch. dat gij hebt deelgenomen aan een slag, die bewees, dat de^MiddeUand- sche Zee ItaHaamsch was en weer zal wor den. Vrijdagnaoht Is het vliegveld L/ucca op Malta door verscheidene golven Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Groote vernielingen werden aangericht. Strenge maatregelen tegen clan destien vervoer van aardappe len en groente. De Officier van Justitie b{j den economi schen rechter te 's-Gravenhage heeft van ochtend medegedeeld, dat zeer strenge maat regelen zullen worden genomen tegen hen, die clandestien aardappels vervoeren. Van degenen die op hun flets aardappels of groen te vervoeren, die buiten de veiling om zijn verkocht, zal de fiets in beslag worden ge nomen. De economische rechter voegde er aan toe, dat hij te zijner tijd de overtreders zwaar zal straffen. HET KRAAKT. Bs. Wie op dit oogenblik een balans zou moeten opmaken omtrent den stand van den strijd, moet ongetwijfeld tot de conclu sie komen, dat de toestand voor Duitschland en de iferbonden landen gunstiger is dan ooit te voren. Het is daartoe niet noodig zich te verliezen in allerlei redeneeringen, die wit moeten praten wat zwart is en zegevie rende berichten te forceeren. Uitsluitend feiten geven. zoowel op militair- als op politiek gebied een inzicht, dat voor geen twee uitleggingen vatbaar kan worden ge- sfcht. Zoo kan men de aandacht vestigen: op de resultaten van den grooten vernietigingsslag bij Kertsj en op den geweldigen omslnge- lingsslagpoging bij Charkov. Sebastopol wordt steeds verder overweldigd, zoodat het oogen blik waarop de capitulatie of dc inneming een feit zal zijn, niet meer zoo heel ver verwijderd ligt. De vernietiging van twee groote Britsche vonvooien in dë Middelland- sche Zee zegt voldoende, omtrent de positie van Engeland in dit gebied. Onmiddellijk in verband hiermede kan ge bracht worden de capitulatie van Tobroek. De toenemende tonnage verliezen der ge allieerden hebben afmetingen aangenomen, die noodlottig dreigen tc worden of reeds zijn. In den Groot-Oost-Aziatischen oorlog boekt Japan geweldige overwinningen. De stand van den strijd in Birma laat geen twijfel over omtrent de vraag welke partij boven ligt. De Japansche druk op Tsjoeng- king China wordt steeds zwaarder, ♦erwijl de beteekenis der Japansche verovering van de Aleoeten. hoe men haar ook van Ameri kaansche zijde probeert te verkleinen, niet misverstaan kan worden. Op politiek gebied vertoont de toestand al evenzeer voor de geallieerden ongunstige symptomen. Zoo is bijv. een belangrijk feit van den dag de kortdurend slechter wor dende betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie, als gevolg van het proces tegen de daders van den aanslag op Von Papen en tengevolge van het Sovjet-optreden in Iran. Dit laatste zet in Turkije veel kwaad by>ed onder de bevolking, die haar sympathie niet onder stoelen of banden steekt. Toen een Zweedsch schip door een Sovjet-duik boot getorpedeerd werd, heeft de Zweedsche regeering daarin aanleiding gevonden om haar handelsschepen binnen de driemijls- zone te laten convooieren Een beslissend keerpunt in de Fransche politiek werd be reikt, toen Laval in zijn radiorede openlijk toegaf, dat een Duitsche zege voor Europa de eenige kans is om nog veilig uit den door de Britten geschapen chaos te komen. Dat admiraal Da.rlan hem naar aanleiding vam deze rede een setukwensch-telegram stuurde is van niet minder groote beteeke nis. De goede verstandhouding tusschen Spanje en de almogendheden is door het be zoek van Suner aan don Duce volkomen duidelijk gebleken. Portugal toont onge rustheid in verband met de samentrekking van groote Britsche troepen massa's bij de grens vam Mozambique. Ziedaar enkel© punten uit een opsomming van Degations- sekretar Willy Janke. Men zou bij dez© punten nog een aantal andere, die eveneens welsprekend zijn, kunnen voegen. De ge heime clausules ufct het Britsch-Sovjet- Russische verdrag hebben n6g meer dan voorheen het be»ef versterkt, dat het ge vaar voor de Europeesche volken dreigt utt den hoek der geallieerden. De toestand in Britsch-Indië en het feit. dat de Britten genoodzaakt werden hun negende armee uit Syrië, waar de Arabieren nog lang niet rustig zijn, naar Egypte te sturen, is even eens van groot belang De overhaaste terug keer van Churchill in Engeland, waar men zijn regeering met moties van wantrouwen bombar deert, kan tenslotte maar één beteekenis heb ben: het kraakt in de Geallieerde gelederen; Churchill moet zich voor den zooveelsten keer haasten om zijn zaak goed te praten. Wie geen practische resultaten kan voorleggen moet wel met flux de bouche doen. En hij zal nóg praten als het Duitsche leger ook den laatsten slag in concessie gewonnen heeft.. DE NIEUWE AARDAPPEL- BON De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en vlsxchcrlj maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 28 .Juni tot en met 4 Juli a.s., elke d«T inct „33a" ge merkte bonnen van de anrdappeikaart recht geeft op 't koopen va»^ 3/4 KG aardappelen. Geldigheidsduur aardappelbon verlengd De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw cn vi&scherij maakt bekend, dat dc geldigheidsduur van dc bonnen „aardappelen 32a". welke elk recht geve» op 't koopen van 1/2 kilogram aardappelen, is verlengt* tot en met 4 Juli a.a.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1