Haarlemsche Courant Nieuwe omsingelingsslag bij Charkof met Duitsche overwinning geëindigd. Troepen van de As in Egypte zetten opmarsch voort.. 287e Jaargang No. 149 x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,13, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—IS m-m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1300 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vltc.: Grafische Bedrijven Damiate. Zaterdag 27 Juni 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat jj. Bijkantoor: Soendne plein 37. Tel. Directie 114S2. Hoofdredactie lSOSi, Redactie lOtM, Administratie 10724, 1U23, Soendapleln 12230. Postgiro 1)«H. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. 21.827 gevangenen. Meer dan 100 pantserwagens, 250 kanonnen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Nieuwe stellingen bij Sebastopol genomen. Bommen op woonwijken van Bremen. Het Duitsche weermachtsbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oostelijke deel van het ves- tinggebied van Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen na zwaren strijd op njoeilijk terrein ver scheidene zwaar versterkte hoog ge legen stellingen genomen. In het gebied ten Zuidoosten van Charkof leidde de omsingelende aanval van Duitsche en Roemeensche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van de luchtmacht, tot insluiting en vernieti ging van Vijandelijke strijdkrachten. In het verloop der voor den vijand met bijzonder groote verliezen gepaard gaande gevechten werden 21.827 gevangenen gemaakt en meer dan honderd pantserwagens, 250 ka nonnen en groote hoeveelheden a3n infan- leriewapens, automobielen en oorlogstuig Van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. In het achterwaartsche gebied van den eentralen frontsector dreven troepen eener divisie infanterie den vijand oij plaatselijke gevechtshandelingen uit veld- stellingen, veroverden daarbij 118 kaze matten en maakten een groote buit. Tegen aanvallen van den vijand mislukten. Aan het front van de YV o 1 c h o f werd de om singelde vijand door succesvolle aanvallen, in afzonderlijke groepen verdeeld. Deze groepen gaan haar vernietiging tegemoet. Bij gewapende verkenning boven de Finse he Golf bracht de luchtmacht een vijandelijke duikboot tot zinken en be schadigde twee kleine vrachtschepen door bommen. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op wapenfabrie ken aan den boven- en mïddenloop van de Wolga, alsmede op spoorlijnen in het gebied omMoskou. In den tijd van 12 tot 22 Juni verloor de Sovjet-luchtmacht .468 vliegtuigen, Daarvan werden er 375 in luchtgevechten, 63 door luchtdoelartillerie en 9 door iov- maties van het leger vernietigd. De overige machines werden op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen er aan het Oostelijk front 42 eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Af rik a bevinden de Duitsch-Italiaansche troepen zich verdei in ö'pmarsch naar het Oosten. Donderdagnacht ondernam de Brit- sche luchtmacht aanvallen op verschei dene plaatsen in het Noord-West- Duitsche kustgebied, vooral op de stad Bremen. De bevolking leed verlie zen. Brandbommen kwamen vooral terecht op woonwijken en openbare gebouwen en richtten daar schade aan. Nacht jagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten 52 der aanval lende bommenwerpers omlaag. De eerste luitenant Becker behaalde zijn 25e nachtelijke overwinning in de lucht. Een Kroatische jachtformatie onder bevel van den luitenant kolonel Dzal behaalde aan het Oostelijk front zijn 50e overwin ning in de lucht. Het regiment luchtdoelgeschut behaalde tijdens het offensief in Noord-Airika in den tijd van 26 Mei tot 18 Juni de volgende totale resultaten: 205 vijandelijke pantserwagens, 16 pant- «erverkenningswagens en 26 vliegtuigen, werden kapot-, resp. neergeschoten, 38 stukken geschut, 33 machinegeweren, 21 stukken pantserafvreergeschut en 100 auto mobielen werden vernietigd, zes batterijen werden tot zwijgen gebracht, talrijke vrachtauto's werden beschadigd en vele kazematten en nesten van verzet werden buiten gevecht gesteld. De bezette gebieden in het Oosten. Op een bijeenkomst te Berlijn werd door den gemachtigde van het Rijksministerie voor de bezette Oostelijke gebieden het woord gevoerd. Met betrekking tot het grondbeginsel van Duitschland's economi sche politiek in de bezette Oostelijke ge bieden werd uiteengezet, dat deze gebieden de natuurlijke aanvulling vormen van het hooggeindustrialiseerde Westen door de mogelijkheden op het gebied van den landbouw, en der voorziening met indu- strieele grondstoffen. In ruil hiervoor zal het Europeesche Westen aan de Oostelijke gebieden industrieele producten ter be schikking stellen. Een voorwaarde voor het Wapenfabriek aan de Wolga bestookt 800 k.m. diep het binnenland in Duiitseh© gevedifsvliegfiuigetn hebben van nacht, naar door het opperbevel der Duit- oche weermacht wordt gemeld. In een vlucht, diie SO0Pom. diep vijandelijk gebied binnen ging, wapenfabrieken aan de Bo ven- en Midden-Wo-lga aangevallen. In de gebouwen en loodsen werden twee zware explosies gezien. Bovendien ontstonden langdurige en op grooten afstand ziohtbare branden. Donderdagochtend werden spoor wegdoelen en een vliegveld bij Moskou be stookt. Op het vliegveld werden schuilge- legenheden en de startbaan zwaar bescha digd. Twee eenheden der Am. marine verloren gegaan Twee kleine eenheden der Amerikaan- sche marine, n.l. de mijnenveger „Gannef' met een inhoud van 840 ton en het pa trouillevaartuig „P. V. 389" zijn aan de Amerikaansche Oostkust verloren gegaan. In totaal worden 20 man als verloren be schouwd. Het Amerikaansche departement van marine heeft het verlies van deze beide tenheoen thans toegegeven. 'inschakelen van de Oostelijke gebieden in het kader van de Europeesche economie is het vervangen van de bolsjewistische staatseconomie door een economie, welke een aanpassing aan de economie van het Dutsche rijk en van het overige Europh mogelijk maakt. Met betrekking tot de taak van de Duitsche perswarenindustrie In de bezette Oostelijke gebieden werd uiteen gezet, dat deze een leidende rol kan spelen bij den opbouw van de betreffende indu strie in deze gebieden en in staat is rich ting, tempo en omvang der resultaten gun stig te beinvloeden. Het bombardement van Birmingham Duitach© gevechtsvliegtuigen hob ben in den nacht van 24'op 25 Juni de industrieele installaties van Birmingham gebombar deerd. Zij drongen door tot boven het be wapeningscentrum van de Midlands. Een uur lang kwamen de bortimen neer op de fabrieken. In talrijke militaire fabrieksin- statlaities werden doeltreffende, vernielin gen aangericht. Het Britsohe bewapenings- potentiee werd daardoor gevoelig getrof fen in een van zijn belangrijkste productie- plaateen. Japan's economische politiek in oorlogstijd Het Japanseh kabinet heeft het plan aan genomen voor de algeheele controle op vraag en aanbod van de eerste levensbe hoeften. Deze zullen worden verdeeld in drie klassen, waarvoor een afzonderlijk schema zal worden opgesteld. Dit vormt het laatste punt van het acht punten om vattende plan der Japansche regeeripg voor het fiscale jaar 1942/43, opgesteld om het Japansche bedrijfsleven in staat te stellen zich ongehinderd aan een succesvolle voortzetting van den oorlog te kunnen wijden. De leidende controle corporatie van de Japansche ijzer- en staalindustrie publi ceert een plan, volgens hetwelk Japan in acht ijzeraistricten zal worden verdeeld. Fusies in de ijzerindustrie zullen worden vermeden, teneinde een tijdelijke daling van de capaciteit te vermijden. Alleen be drijven met een klein kapitaal komen voor fusie in aanmerking. In deze nieuwe ijzer districten zal de productie worden geco ördineerd, zoodat de producten zooveel mogelijk in het zelfde district kunnen wor den afgeÈet. Critiek in Amerikaanschen Senaat op de Engelschen Verschillende senatoren hebben zich in den Amerikaanschen Senaat bezig gehou den met de nederlagen der Geallieerden op alle fronten. Senator Ellender stelde daarbij den eisch, dat president Roosevelt de opperste leiding van de Vereenigdffna- ties op zich zou nemen bij de inspannin gen om een verandering te brengen in den huidigen ongelukkigen toestand. Voorts verklaarde Ellender: de door dfe duikboo- ten veroorzaakte scheepsverliezen hebben een „schandaligen" omvang aangenomen. Ellender stelde de „apathie der Britten" verantwoordelijk voor de nederlagen in Tobroek. Inzake zijn eisch, dat Roosevelt de opper ste leiding der Vereenigde naties op zich zou nemen, verklaarde Ellender, dat hij weliswaar niet wist of de Sowjet-Unie een dergelijkcn stap zou toejuichen, doch dit liet hem onverschillig. Een dergelijke lei der moet onmiddellijk benoemd worden. Voorts verklaarde Ellender, dat een groot deel van het Britsche en Amerikaansche volk een walging ondervindt en op zijn minst genomen niet langer de permanente lediggang van een groot aantal troepen, die op de Britsche eilanden zijn gestation- neerd, kan aanzien. Volgens den Britschen berichtendienst is de Amerikaansche bevelhebber in Enge land, James Chaney van zijn post terug geroepen en naar Amerika teruggekeerd. Besprekingen tusschen Hindoes en Mohammedanen in Britsch Indië Radio-Delhi meldt, dat de vooi;malige minister-president van Madras, Ra,ja Go- palachari zijn besprekingen met den voor zitter'van de al-Jjidische Moslemliga', Jin- nah, te Bomboy ïïeeft beëindigd. Voorwerp van besprekingen was de ver betering der betrekkingen tusschen Hin does en Mohammedanen. Raja Gopalachari is van Bombay naar Wardha vertrokken om daar zijn besprekingen met Gandhi voort te zetten. Intusschen is ook de leider van het Congres dr. Prasad te Wardha aan gekomen. Te Wardha wordt door de Congresleider ondefhandeld over den eisch aan Enge land om Indië te verlaten. 100ste BEDRIJFSBIJEEN- KOMST VAN HET N.A.F. TE AMSTERDAM Hel eerste bedrijfsbezoek van den nieuwen Beauftragte Het gewest Amsterdam van het Neder- landsche Arbeidsfront hield 25 Juni zijn 100ste bedrijfsbijeenkomst in de hoofdstad in de ruime cantine van het laboratorium der Bataafsche Petroleum Maatschappij. In de bijeenkomst, waaraan 600 perso nen in het bedrijf werkzaam, deelnemen, waren als gasten aanwezig dr. Schroeder. beauftragte voor de stad Amsterdam van den Rijkscommissaris, die hiermede zijn eerste officieele bedrijfsbezoek te Amster dam aflegde,, de Sozial Referent de heer Rodegro, terwijl namens het N. A. F. de organisatieleider de heer J. P. H. van Kam- gen en de gewestelijk leider, de heer W iersma, aanwezig waren. Na een openingswoord door ir. J. A. M. Caviet, nam de heer van Kampen het woord voor een betoog over de gemeen schap en de drieledige taak van het N.A.F.: het maken van den egoistischen mensch tot een gemeenschapsmensch, het bouwen van een zijn taak bewust zijnd leger van wer kers en het vormen van een waarachtige socialistische samenleving. Na de met volle aandacht aangehoorde rede, sloot de heer Caviet de bijeenkomst, een dankwoord tot den spreker richtende voor diens met' zoo veel overtuiging geuite rede en tot het per soneel voor de getoonde belangstelling. Daarna vertoefde dr. Schroeder nog ge- ruimen tijd in hef bedrijf, waar hij zich een uiteenzetting liet geven over de geschiede nis en de huidige positie van- het bedrijf der B. P. M. Bij deze gelegenheid uitte dr Schroeder den wensch, dat dit bedrijf er veel toe moge bijdragen, dat Amsterdam en daarmede ook Nederland een belangrijke plaats in het nieuwe Europa zal innemen. Vreeselijk ongeluk op station te Hengelo Man door trein meegesleurd Bij een ongeval, dat gister op het sta tion te Hengelo heeft plaats gehad, is de 49-jarige lampenist bij de Ned. Spoorwe gen, H. J. ten Donkelaar ujt Hengelo, om het leven gekomen. Een dienstdoend rangeerder bemerkte, dat door de wagons van een goederentrein, welke iedereni ochtend om 5.10 uur naar Oldenzaal vertrekt, een man werd mee gesleurd. Onmiddellijk stelde hij den machinist hiervan op de hoogte en toen de trein tot stilstand was gebracht, deed men een vreeselijke ontdekking. Ten D.. die op onverklaarbare wijze tusschen de rails is terecht gekomen, bleek geheel verminkt te zijn. De wielen waren over zijn armen en beenen gereden, waarna hij pl.m. tien me ter door den trein werd meegesleurd. Hoe wel het slachtoffer de eerste oogenblikken na de ontdekking van het ongeval nog tee kenen van leven gaf, is hij even later over leden. Reikt uw zwakkere volksgenooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. TENTOONSTELLING „STAD EN LAND" TE AMSTERDAM Uitbreiding van handel en industrie bedreigen het natuurschoon Naar een doeltreffend nationaal plan? In het stedelijk museum te Amsterdam ls gister de tentoonstelling „Stad en Land", een groote expositie die in de acht en twintig boven zalen is ingericht, geopend. Ter gelegenheid van de opening heeft de voor zitter van den raad van bijstand', dr. J. P. Fockema Andreae. voor een klein gezelschap ge- noodlgden een inleiding gehouden. Dr. Fockema Andreae begon met dank te brengen aan Jhr. D. C. RÖell en jhr.- W. J. H. B. Sar»dberg en hun medewerkers voor het voortrei- f el ijk werk dat zij tot stand gebracht hebben. De tentoonstelling aan een andere beschouwing onderwerpend, zeide dr. Fockema Andreae verder: Voor wij van 'smenschen dgden getuige zun en zijn toenemenden invloed ook op de natuur leeren kennen, worden wij nader met de schoon heden en de ontwikkelingsmogelijkheden ons landschap vertrouwd gemaakt. Nergens ontbreekt de mensch. In alle streken woont en werkt hij, maar overal past hij, even als zijn woningen en werken dat doen, wonder wel in het landschap. Niet anders is het met de verschillende typen van boerderijen, al naar de streek, met de schaapskooi op de heide, de mo lens op het veld, de kasteelen in de bosschen, het veerhuis aan het water, de onder oude lin den verscholen pleisterplaatsen en hoefsmidsen .langs landwegen. En ook schijnen met de om geving vergroeid de dorpshuizen. Allengs gaat de mensch de natuur meer er meer belieerschen enrih het landschap ingrijpen. Tal van omstandigheden drijven hem steeds verder in die richting. Menigmaal maakt de nood hem vmaingrij k. b.v. als het er om gaat öe gevaren te keeren. die de ongebreidelde natuurkrachten voor zijn veilig bestaan bleken op te leveren. Daarnaast slaagt de mensch er m. den vader- landscher. bodem door droogmaking. Inpolde ring en landaanwinning te vergrooten, haar ook door ontginning, draineering of bevloeimg vruchtbaar te maken en op vele wijzen te ver beteren. Het Is vooral de sterke toeneming van d© bevolking in de laatste anderhalve eeuw vermeerderde zü met 350 procent die er de mensehen toe drijft geen middel tot pro- fluctiefmaking van den grond en intenslvee- rlng van de productie onbeproefd te laten, want zooveel meer millioenen inwoners dan \Toeger moeten hier leven, wonen, de kost verdienen. - De in de 19e eeuw sterk opgekomen industrie vraagt weliswaar heel wat minder werkruimte per kostwinner dan de landbouwer, maar zij grijpt diep in het landschap in. brengt er als het ware een vreemd element in en naarmate men de rijkdommen van den bodem beter leert kennen, onttrekt zij er kostbare stoffen aan: turf. zout en steenkolen en grondstoffen voor fabrieken van baksteen, kalkzandsteen en ce ment. Vele andere industrieën zijn niet aan een bepaalde plaats gebonden: overal in den lande verrijzen fabrieken met haar schoorsteenen. Het mede door handel en industrie aange wakkerd verkeer, dè electriclteltsvoorzie- ning, de waterwinning, de berichtgeving eischen den aanleg van zooveel, wegen, ba- ner. en sporen, draden, raien. masten en buizen, dat de ongerepte natuur boven- en ondergronds telkens bedreigd wordt. En de steden en dorpen groeien ziemler- oogen. Ook dit ls niet slechts verklaarbaar, in verband met den snellen aanwas van de bevolking, maar zelfs in zekeren zin toe te juichen, met het oog op een goede volks huisvesting. Vele onzer steden kunnen roem dragen op haar eigene, karakteristieke schoonheid. Ook hier echter, gelijk in de natuur, heeft men de schoonheid helaas niet steeds weten te sparen. Men heeft niet nagelaten, verschillende verzach tende omstandigheden aan te voeren: de sterke groei der bevolking dwong meermalen tot het op korten lei-mijn uitvoeren van ingrijpende maat regelen. zonder dat er-veel tijd was voor rustig beraad; door het wegruimen in de 19e eeuw. Van de ommuringen vielen de natuurlijke grenzen de bebouwing als het ware weg: de eischen van het verkeer maakten allerlei doorbraken, straatverbreedingen noodzakelijk; de belangen der volkshuisvesting moesten tot sanecring. zelfs wegruiming van veel schilderachtigs lei den maar vast staat, dat ter wille daarvan en. wat erger is, ook meermalen zonder aa wiisbare redenen, zwaar tegen de schoonheid ge zondigd werd, meer zeker, dan waarvoor ook noodig ware geweest. Wij zien wat de overheid vooral in deze eeuw heeft weten te redden, te beschermen, te voor komen, te organiseeren, op te bouwen, in goede banen te leider.. Wij denken aan ultbreldmgs- olannen, bestemmingsplannen, welstandsbepa- iingen, streekplannen, plassenverordeningen. ver ordeningen tegen ontsierende reclame en ver ordeningen op het natuurschoon. 's Rijks bemoeiingen zullen een waardige be kroning vinden in een goede monumentenwet en een doeltreffend nationaal plan. Er zal reeds veel gewonnen zijn, zoo besloot dr. Fockema Andreae zijn rede, als iedere Ne derlander voortaan in alles berbied, kan het zijn liefde, toont voor natuur- en cultuurmonu menten. voor al wat mede uitmaakt de schoon heid van stad en land. Vervolgens bezichtigden de genoodtgden on der leiding van aen conservator der gemeente musea, jhr. Sandberg. de tentoonstelling, die zeer smaakvol is ingericht er, door haar uitge breidheid. overzichtelijkheid en leerzaamheid tot de allerbeste tentoonstellingen gerekend moet worden, welke ooit in het stedelijk museum werden ingericht.. „Geen volk zal zich aan een sterk gezag kunnen onttrekken". Min. pres. van Portugal over de buitenlandsche politiek. Zorg over Britsch-Am. solidariteit en de alliantie met Moskou. De Portugeesche minister-president Sa- lazar heeft Donderdagavond voor de radio een réde gehouden, over de economische, de moreele en de politieke verdediging van Portugal, waarin hij o.a. het volgende zeide: De door Portugal aangevoerde redenen voor een vergemakkelijking van den in voer heeft bij - de Engelsche autoriteiten blijkbaai geen begrip gevonden. De ver leende laciliteiten waren schaarsch en veelal tc laat. Het Portugeesche bedrijfs leven be weegt zich thans in twee richtin gen, n.l. produceeren en sparen. Portugal heeft het zeldzame geluk, m Europa een geografische eenheid te vor men mei gelijke taal. gelijk ras, gelijk ge loof en gelijke beschaving. De Portugee sche per- moet volkomen onafhankelijk de essentieele kwesties bespreken. Helaas zijn eenige Portugeezen het slachtoffer gewor den van buitenlandsche propaganda. Waarom zouden wij ons wegens buiten landsche belangen verdeelen? Is één daar van wellicht een nationaal belang? Wan neer he; dat wordt, dan zullen wij niet verdeeld zijn, maar solidair en sterk in ,onze eenheid. De regeering acht het nationale belans door de neutraliteit goed verdedigd. Wij liggen aan zeeën en continenten, waar ge streden wordt. Wij bevinden ons op het kruispunt van de groote wereld wegen. Ons wordt de kostbare bescherming van be paalde punten opgelegd. Wij hebben onze krachten, offers en arbeid niet gespaard en wij zullen dat blijven doen met het. eenige streven, dat onze soldaten hun plicht zullen vervullen als waakzame posten. Neutraliteit is niet voordeelig, wanneer zij niet het nationale belang dient. Men kan derhalve nooit zeggen, dat zij definitief is Zij is meer afhankelijk van anderen, dit haar miskennen dan van hem, die haar be houden wil. Het probleem komt ten slotte hierop neer, na te gaan welke gevolgen de af loop van den oorlog kan hebben op het politieke regime der Europeesche landen en hoe deze regimes zich tegen de dreigen de gevaren kunnen beschermen. Ik bedoel vooral de geestelijke verwar ring, die ontstaan is door de Engelscli- Russische alliantie en de ongerustheid welke overal, zelfs bü de z.g. Geallieerde landen, ontstaan is over de solidariteit van de Engelsche en de Amerikaansche demo cratie met de Sovjet-regeering. De aanmatiging, waarmede het Engel sche volk,immuun meende te zijn voor den economischen en socialen strijd, die sinds den vorigen oorlog tot aan het drama in Spanje min of meer heel Europa heeft aangetast, was vol van gevaren. Ik ben van meening, dat het over dreven is te zeggen, dat Engeland wenscht of voornemens is, het commu nisme als de hoop van morgen te be gunstigen, maar ik geef toe, dat er velen zijn, cjje er belang bij hebben om van een eventueele Engelsche over winning een ideologische overwinning te maken, die de hoofdschuldigen aan di wanorde en de fouten in Europa var- de laatste twintig jaar op hun plaat sen zou terugbrengen. Niemand kan in ernst gelooven, da; deze oorlog begonnen werd met het doel oin weer politieke regimes aan hei bewind te brengen, die verbannen zijn of afgedaan hebben. Door de ervaring; is het feit bevestigd dat democratie en liberalisme aan het ein de van hun krachten zijn. De vorige oor- 'og is de laatste groote gebeurtenis, die de nieuwe regimes verwekte, uit de alge- meene noodzakelijkheid, een eind te ma ken aan de wanorde en ellende, welke air oorlog had nagelaten. Alleen, Engeland haf- door de natuurlijke langzaamheid van zijr. politieke en economische ontwikkeling moeilijkheden. Het ontstaan van de nieu we regimes kon het n.l. hier en daar be paalde mogelijkheden ontnemen. Op zich zelf hadden die regimes even wel niets essentieels anti-Britsch. Thans, midden in den slag neemt Groot-Brittan- nië eenige voordeeten van de nieuwe re gimes aan. Het brengt een revolutie te weeg in zijn leven en neemt denkbeelden over van den nieuwen tijd. Het heeft zulks niet noodig om den oorlog te voeren, maar de oorlog had wellicht verhinderd, kun nen worden, indien het zulks eerder ge daan had. Hetzelfde geldt voor Amerika en voor vele anderen, zij het onder andere mannen. De taak, waarvoor wij staan om de wereld na den oorlog weer op te bou wen, is onvereenigbaar met de poli tieke economische en sociale wanorde, waarin Europa als gevolg van den vo rigen oorlog was weggezakt. Het tegen woordige tijdvak zal onder een drie voudig teeken staan: van de autoriteit, van den arbeid en van de sociale voorzieningen. Geen volk zal zich aan een sterk gezag, geen mensch zal zich aan de plicht tot ar beid en geen bedrijf en geen rijkdom zal zich aan het criterium van zijn sociale nut tigheid kunnen onttrekken. In politiek opzicht hebben te Berlijn vooral die uitlatingen belangstelling ge wekt, waarin Salazar spreekt van de smar telijke ongerustheid, die in steeds stijgende mate bij alle Europeesche volken en zelfs ook in den schoot van de z.g. „Vereenigde naties" valt op te merken over de Anglo- Amerikaansche solidariteit met de Bolsje wisten. Naar ae meening van politieke kringen te Berlijn is het nauwelijks aan te nemen, dat een man als Salazar de con sequenties over het hoofd ziet, die hieruit tenslotte voor de Britsche politiek voort vloeien. Met betrekking tot de uitlatingen van Salazar over de sociale taken van den staat, die hij samenvat in de programpunten, de autoriteit, de arbeid, de sociale voorzienin gen, verklaart men in de Wilhelmstrasse, dat hetzelfde program in Duitschland se dert de verovering van de macht door het Xationaal-Socialisme op alle gebieden van het particuliere en openbare leven ver wezenlijkt is en wordt. Nederlaag der Engelsthen in Libye werpt Britsch recruteeringsplaji omver. Kaart van Pelt Nadat de Britsche troepen onder generaal Ritchie de strategische punten aan de Libysche zijde van de grens moesten prijsgeven, hebben de troepen van maarschalk Rommel de operaties op Egyptischen bodem voortgezet. Geheel rechts op het kaartje Sidi (el) Barrani, dat de strijdkrachten der As inmiddels achter zich hebben gelaten. Egyptisch premier over houding van zijn land. Het Italiaanschè weermachtsberich luidt: De troepen van de As dringen den vijand* terug en blijven in Oostelijke richting op trekken. Het D.N.B. voegt hier aan toe: In mili taire kringen verklaart men, dat de streek om .Mersa Matroè voor de Engelschen eèn goed verdedigingsterrein is. Vooral is de streek ten Zuiden van Mersa Matroe voor de verdediging geschikt, daar zich aldaat moerassen en heuvelketens bevinden. Engelands verliezen aart menschen bij den strijd in Sfoord-Afrika zijn zoo groot,- dat het geheel© recrutee-rings- progiram voor het Engelsche leger moet worden veranderd, schrijft de DaMy Mali. Croot-Brlhtannië moet nu teruggrijpen t.of diö oudere Lichtingen, en de»e in do plaats stellen van de jongere mannen in de wttpenbedrljven. De komende drie maanden zal men derhalve duizenden mannen tot den leeftijd van 50 en vrouwen tot den leeftijd van 45 jaar oproepen om te werken in de munitiefabrieken. Van officieele zijde is reeds bevestigd, dat men in aie omstam" heden geen productiestijging meer Iran reiken, alleen doordat de werkkrachten ontbreken. De EiVgelsohc vrouwen zullen voortaan nog meer dan tot dusver worden betrokken bij de organisaties der oorlogs hulpdiensten en bij werkzaamheden in de wapenbedrljven. De Britsche propaganda heeft het bericht erspreid, dat de Egyptische minister-pre sident Na has Pasja verklaard zou hebben, dat de Egyptische regeering voor den oorlog gereed is en dat Egypte zoo noodog bij machte is. een half mililoen man op de been te brengen. Tegen deze bewering ls Nahas Pasja opgekomen met de verklaring, dat de Egyptische regeering nog altijd onvoor waardelijk vasthoudt aan de verklaring die zij op 21 April in de Kamer heeft afgelegd. Nahas Pasja heeft toen namelijk letter lijk gezegd: ..Nooit zal Lk mijn toestemming geven voor een stap, die Egypte er toe zou brengen, aan een oorlog, deel te nemen'of troepen naar het front te sturen, wat voor omstandigheden zich ook kunnen voor doen." De Buce in Z.-Itallë. De Duce is teruggekeerd van een vlieg- tooht naar Sardinië en Zuid-Italië, waar hij de formaties ran Koninklijke luchtmacht en marine heeft geïnspecteerd. Hij heeft zelf het drie motor ige vliegtuig bestuurd en' in drie dagen 1S00 kilometer gevlogen, Do Duce heeft een groot aantal militaire itegvelden en ma-rinebases bezocht en per soonlijk 1257 strijdbns var. lucht- en zee macht ondersobeiden, o.a. hen. die zich heb ben onderscheiden in den laatsten lucht en zeestrijd In het centrale deel van de Mld dellandscho Zee, die van zoo beslissend en invloed ls geweest op den slag in Noord- Afrlka, De Duce. die vergezeld was van den secre- ta-ris der partij en de onderstaatssecretaris, en van marine en luchtvaart, heeft in zijn er-schillend© redevoeringen tot de strijdi die onderscheiden werden, o.a. gezegd: Op 14 en 15 Juni heeft de Ita-llaansche luchtmacht een bewijs gegeven vau haar kracht en hebben de bemanningen Haar vermetelheid bewezen, door het gevaar te trotseeren met de onverschrokkenheid van iedcren fascist. Groot-Brittannië heeft ein delijk diep in zijn vleesch de beet van den Romelnschen wolf gevoeld. Door de con- vooien ln de Straat va.n Sicilië te blo vkeeren hebt gij de schitterende overwinning van Tobroek mogelijk gemaakt en alle gevol gen, die zich daaruit kunnen ontwikkelen, sst trotsch, dat gij hobvde el genomen aan slag, die bewees, dat de Middelland sche Zee Italiaamsch was en weer nl wor den. Strenge maatregelen tegen clan destien vervoer van aardappe len en groente. De Officier van Justitie bij den economi schen rechter te 's-Gravenhage heeft van ochtend medegedeeld, dat zeer strenge maat regelen zullen worden genomen tegen hen, die clandestien aardappels vervoeren. Van degenen die op hun fiets aardappels of groen te vervoeren, die buiten de veiling om zijn verkocht, zal de fiets in beslag worden ge nomen. De economische rechter voegde er aan toe. dat hU te zijner tijd de overtreders zwaar zal straffen. Vrijdagnacht is het vliegveld Lucca op Malta door verscheidene golven Duitsche gevechtsvliegtuigen aangcvaUert*. Groote vernielingen werden aangericht. HET KRAAKT Bs. Wie op dit oogenblik een balans zou moeten opmaken omtrent den stand van den strijd, moet ongetwijfeld tot de conclu sie komen, dat de toestand voor Duitschland en de verbonden landen gunstiger is dan ooit te voren. Het is daartoe niet noodfg zich te verliezen in allerlei redeneeringen, die wit moeten praten wat zwart is en zegevie rende berichten te forceeren. Uitsluitend feiten geven, zoowel op militair- als op politiek gebied een inzicht, dat voor geen twee uitleggingen vatbaar kan worden ge- acht Zoo kan men de aandacht; vestigen: op de resultaten van den grooten vernietigingsslag bij Kertsj en op den geweldigen omslnge- lingsslagpoging bij Charkov. Sebastopol wordt steeds verder overweldigd, zoodat het oogen blik waarop de capitulatie of de inneming een feit zal zijn, niet meer zoo heel ver verwijderd ligt. Dé vernietiging van twee groote Britsche vonvooien ln de Middelland- sche Zed zegt voldoende, omtrent de positie van Engeland in dit gebied. Onmiddellijk in verband hiermede kan ge bracht wordc-n de capitulatie van Tobroek. De toenemende tonnage verliezen der ge- allieenden hebben afmetingen aangenomen, die noodlottig dreigen te worden of reeds zijn. In den Groot-Oost-Aziatischen oorlog boekt Japan geweldige overwinningen. De stand van den strijd in Birma iet geen twijfel over omtrent dc vraag weke partij boven ligt. De Japansche druk op Tsjoeng- king China wordt steeds zwaardc-, «erwijl de beteekents der Japansche verovering van de Aleoeten, hoe men haar ook van Ameri kaansche zijde probeert te verkleinen, niet misverstaan kan worden. Op politiek gebied verloont de toestand al evenzeer voor de geallieerden ongunstige symptomën. Zoo is bijv. een belangrijk feit van den dag de voortdurend slechter wor dende betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie. als gevolg van het proces tegen de daders van den aanslag op Von Papen en 'tengevolge van het Sovjet-optreden in Iran. Dit laatste zet in Turkije veel kwaad bloed onder de bevolking, die haar sympathie niet onder stoelen of banden steekt. Toen een Zweedsch schip door een Sovjet-duik boot getorpedeerd werd, heeft de Zweedsche regeering daarin aanleiding gevonden om haar handelsschepen binnen de driemijls- 'zone te laten convooieren Een beslissend keerpunt ln de Fransche politiek werd be reikt, toen Laval in zijn radiorede openlijk toegaf, dat een Duitsche zege voor Europa de eenige kans is om nog veilig uit den door de Bultten geschapen chaos te komen. Dat admiraal Darlan hem naar aanleiding van deze rede een gelukwensch-telegram stuurde is van niet minder groote beteeke- nls. De goede verstandhouding lussohen Spanje en do asmogendheden is door het be zoek van Siinc-r aan den Duce volkomen duidelijk gebleken. Portugal toont onge rustheid ln verband met de samentrekking van groote Britsche t roejv-n massa's bij de grens van Mozambique. Ziedaar enkele punten uit een opsomming van, Degations- sekretar Wtlly Janke. Men. zou bij deze punten nog een aantal andere, die eveneens welsprekend zij<n, kunnen voegen. De ge heime clausules uit het Brltsch-Sovjet- Russlsche verdrag he-bben nóg meer dan voorheen hot besef versterkt, dat het ge vaar voor de Europeesche volken dreigt u<it den hoek der geallieerden. De toestand ln Britsch-Indië cn het feit, dat de Britten genoodzaakt werden hun negende armee uit Syrië, waar dc Arabieren nog leng niet rustig zijn. naar Egypte te sturen, is even eens van groot belang De overhaaste terug keer van Churchill in Engeland, waar men zijn regeering met moties van wantrouwen bombar deert, kan tenslotte maar één beteekenis heb ben: het kraakt in de Geallieerde gelederen; Churchill moet zich voor den zooveelsten keer haasten om zijn zaak goed te praten. Wie geen practische resultaten kan voorleggen moet het wel met flux de bouche doen. En hij zal nóg praten als het Duitsche leger ook den laatsten slag in concessie gewonnen heeft.. DE NIEUWE AARDAPPEL- BON D© secrciarls-cenernaJ van het departe ment van landbouw en vls«c)terij maakt be kend. dat gedurende het tijdvak van 2S Juni tot en met 4 Jnli a.s., elke der met .,33a" ge merkte bonnen van de aardappelkaart recht geeft op *t knopen van 3/4 KG aardappelen. Geldigheidsduur aardappelbon verlengd De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherlj maakt bekend, dat de geldigheidsduur van do bonnen „nardapi>elcn 32a", welke elk reclit geven op 't koopen van 1/2 kilogram aardappelen, is verlengd tot en met 4 Jnli «3.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 9