Haarlemsche Courant Bolsjewisten over den Wolchof teruggedreven. Sebastopol een puinhoop. Troepen der As bereiken Mersa Matroe. Zestien vijandelijke koopvaarders tot zinken gebracht Sportfeest der Hitier jeugd. 287e Jaargang No. 150 x x Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. f 3,— elke m.ra. meer 20 cent. Reclames dubbele prys. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vitg.t Grafische Bedrijven Damlate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- t Maandag 29 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat J3, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 11W2. Hoofdredactie isosi. Redactie 10600, Administratie 10724, 14525, Soendapleln 1223«. Postgiro 13*951. Directie PH. A. MEES P. W. PKEREBOOM- Kennemer Editie Bureau IJmoiden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5*37. Poging tot ontzet van Leningrad faalde, dank zij optreden van Duitsche leger en Waffen S.S., waaronder Nederlandsche vrij willigers. Meer dan 30.000 gevangenen, enorme buit. Nieuwe vorderingen in het Zuiden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondagavond in een extra-bericht bekend In Februari van dit jaar hadden het tweede Sovjet-Russische stormleger benevens onderdeelen van het 52ste en 59ste Sovjet-Russische leger kans gezien door een aanval over de bevroren Wolchof ten Noorden van het Ilmenmeer een diepe deuk In het Duitsche afweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van cavalerie-generaal Lindemann hebben troepen van het leger en van de Waffen S.S., waaronder ook formaties Spaansche, Nederland sche en Vlaamsche vrijwilligers, met voortreffelijken steun van de luchtvloot van generaal Keiler, na een verbitterden: strijd van maanden in het moeilijkste terrein en onder de ongunstigste weersomstandigheden, deze vijandelijke legérs in de eerste plaats afgesneden van hun achterwaartsche verbindingen, vervolgens steeds dichter opeengedrongen en thans definitief vernietigd. Daardoor is het grootscheepsche doorbraakoffensief van den vijand over de Wol chof met het .doel Leningrad te ontzetten, mislukt en geworden tot een zware nederlaag van den tegenstander. Den grootsten last van deze zware gevechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand heeft volgens de thans beschikbare gegevens verloren: 32.759 gevange nen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machinegeweren, granaatwerpers en machinepistolen, benevens een groote hoeveelheid andersoortig oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van 't aantal gevangenen. De Duitsche weermachtberichten De correspondent te Sebastopol van het Sovjetblad „De Roode Ster" heeft verklaard, dat de kracht en de intensiteit van het vuur der Duitsche artillerie al wat men tot nog toe heeft gezien verre overtreft, dat de Duitsche aanvallen van dag tot dag in hevigheid toe nemen en dat de stad Sebastopol feitelijk nog slechts een puinhoop is. Het opperbevel der Duitsche weermacht 'deelt mede: Aan het Oostelijk front van Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen den tegenstander ,in zware bunkergevechten uit verscheidene sterk gefortifieerde hoogtestel lingen geworpen. Door het succes van dezen aanval werd de vijand gedwongen tot het op geven van een belangrijken verdedigingssec tor. Het luchtwapen heeft voorts met sterke strijdkrachten versterkingsinstallaties en veldstellingen ten Oosten van de stad gebom bardeerd, bènevens een vliegveld der vesting. Ten Zuidoosten van Feodosia is een bolsjewistische torpedobootjager door een bom van zwaar kaliber getroffen. Bij de zee engte van K e r t s j heeft, zware kustartillerie vijandelijke scheepsconcentraties onder doel treffend vuur genomen. De scheepsformatie werd uiteengedreven en een schip in den grond geboord. In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front hebben Duitsche en ïtaliaansche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstan der afgeslagen. In den Centralen sector hebben troepen van een infanteriedivisie bij een aanval tegen verbitterden weerstand in 148 vijandelijke bunkers veroverd. Aan het front van de Wolchof is de vernietiging van de ingesloten groep strijdkrachten byna voltooid. Sterke vijan delijke aanvallen op een bruggehoofd. zijn ineengestort. De vijand leed zware ver liezen. Verscheidene pantsers werden ver nield. In de wateren van de Finsche Golf werden verscheidene kleine koopvaarders door gtechtsvliegtuigen tot zinken gebracht, resp. in brand geworpen. Nachtelijke aanval len van formaties gevechtsvliegers op spoor wegdoelen aan den midden-D o n veroor zaakten vernielingen en branden in spoor weginstallaties. In N o o rd-A f r i k a zijn voor ons succes volle gevechten in het gebied van Mersa Ma tree aan den gang. Op M a 11 a is het vliegveld Lucca Zondag nacht wederom met bommen bestookt. Britsche bommenwerpers hebben Zondag nacht eenige plaatsen in het Noord-West- Duitsche kustgebied, vooral de stad Bre men en haar voorsteden aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. Van het re latief geringe aantal aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers, afweergeschut en marine-artillerie 14 toestellen neergehaald. In den strijd tegen Engeland heeft het lucht wapen in den nacht van 27 op 28 Juni een kleine haven aan het Kanaal van "Bris tol met succes gebombardeerd. Op de Noord zee en in het Kanaal hebben mijnenvegers op 26 Juni vier Britsche jagers, marineartil- terie en patrouillebooten drie gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten ondanks krach tige Amerikaansche afweer op de Caraibi- sche Zee,, in de Golf van Mexico, aan de Oost kust der Vereenigde Staten en op den Atlan- tischen Oceaan 16 schepen tot zinken ge bracht met een inhoud van 107.000 b.r.t. Daarbij heeft zich de duikboot onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Von Bülow bijzonder onderscheiden. Jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijke front zijn 2000ste luchtoverwinning. Het opperbevel maakte Zaterdag bekend: In het vestinggebied van Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen in felle af zonderlijke gevechten nog meer in de rotsen ingebouwde stellingen en kazematten, als mede nesten van verzet, die door dicht struik gewas gecamoufleerd waren, ingenomen. De luchtmacht bracht in de wateren van Sebasto pol een torpedojager en een duikboot tot zinken. Aan de landengte van Keitsj werd een met verscheiden booten uitgevoerde nachtelijke landingspoging van den vijand door het af- weervuur van de kustverdediging verijdeld, nog voordat de vijand de kust bereikt had. In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front sloeg een Slowaaksche formatie een na krachtige voorbereiding van granaat werpers ondernomen aanval van den vij and af. In het achterwaartsche gebied van den Centralen frontsecvor vonden ge vechtshandelingen tegen den kern van een in de -wintergevechten afgesneden en door middel van vliegtuigen versterkte vijandelijke strijdmacht haar einde. In hardnekkige gevechten, die plaats grepen op uiterst moeilijk terrein van moerassen en bosschen en verscheidene weken ge duurd hebben, is de vijand na vergeefsche doorbraakpogingen vernietigd of gevan gen genomen. Bij geringe verliezen aan Duitsche zijde verloren de bolsjewieken meer dan 4.000 dooden en 9.000 gevange nen. 16 Pantserwagens, 220 stukken ge schat, 783 granaatwerpers en machinegewe ren alsmede talrijke automobielen en an der oorlogstuig werden buitgemaakt of vernietigd. De zuivering van dit gebied van verstrooide resten van den vijand is nog aan den gang. Ten Zuidoosten van bet Ladogameer ondernamen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers zware aanvallen op belangrijke spoorwegknooppuntep der bolsjewieken. Vrijdag werden aan het Oostelijk front 48 Sovjet-vliegtuigen zondei eigen verliezen neergehaald. In Noor d-A f r i k a werden de Britten in verdere aanvallen naar het Oosten terug*- gedreven. Het gebied ten Westen en Zuid westen van Mersa Matroe werd bereikt. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche en ïtaliaansche jagers 43 vijandelijke vliegtui gen omlaag. In Zuid-Oost Engeland werd ae stad Nor wich Vrijdagnacht door gevechtsvliegtui gen met brisant- en brandbommen zwaar ge troffen. Kapitein Philipp behaalde Vrijdag zijp 108e tot 110e overwinning in de lucht. VERBROEDERING OP HET SPORTVELD Bs. Op het Haarlem-terrein heerschte gis ter een geest van verbroedering' die teeke nend is voor den komenden tijd. Nederland sche jeugd in eerlijken sportieven strijdfcmet Duitsche jeugd en samenstnjdend voor één groot doel: de vrijheid der Europeesche vol ken en het behoud van onze duizend jaren oude beschaving. Hier op dit terrein heeft zich afgeteekend de lotsverbondenheid van twee volken, die ook bloedverbönden zijn. Wanneer de* jeugd elkaar begrijpt, dan is de toekomst gewaar borgd, want het zijn deze jongens en meis jes, die straks de mannen en vrouwen zullen zijn en samen de volkengemeenschap vor men. In de Nederlandsche jeugd, die kame raadschappelijk omgaat met de Duitsche jeugd, is belichaamd de nieuwe tijd, waar in slechts sprake zal zijn van onderling be grijpen en goed samenwerken der Germaan- 1 sche volken. De open en eerlijke strijd, het zich aan beide zijden volop geven, is de be lichaming van het vaderlandsche streven, vrijgemaakt van iedere kleingeestige tendenz, die de beteekenis ervan zou kunnen begren- De Hitier Jeugd heeft een werkzaam en of fervaardig aandeel in den strijd voor het Na- tionaal-Socialisme gehad en vele namen van haar gevallenen hebben den glans van een soldaat, gestorven in den heeten strijd. De N.J.S. staat óók in den strijd en zal niet aarzelen, als er offers moeten worden ge bracht, daarvan getuigen de gister geleverde prestaties. De N.J.S. weet wat zij wil, zij kent ook haar plicht en eens zal zij samen met de Hitier Jeugd de vlag van de overwinning ontrollen. Daaraan zal geen kunstmatig gekweekte haat en verwijdering iets kunnen vérande ren. De jeugd wil naar de jeugd, het bloed kruipt waar het niet gaan kan en de Natio naal Socialistische idee is sterker dan alles Tvat het afgeleefde humanisme ons nog ver mag te geven. Hitler-Jugend en Jeugdstorm hebben gister den weg afgebakend naar het gemeenschappelijk doel in een sportfeest; mogen zij gezamenlijk het eindpunt berei ken. Duitsche verkenning hoven de Iersche Zee. Tijdens de verkenningsvluchten van Duit sche vliegtuigen boven het Britsche eiland zijn ook de aangrenzende wateren van de Iersche Zee bij de verkenningen betrokken. In den nacht van 27 op 28 Juni vielen Duit sche gevechtsvliegtuigen een stad van mid delbare grootte aan de Oostkust van Enge land aan. Deze nachtelijke aanval ,heeft een doorslaggevend succes opgeleverd. Er wer den verscheidene branden in de havenwijk geconstateerd. Rantsoenbonnen aardappelen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visschqrij vestigt er, ter voorkoming van misverstand, de aan dacht op, dat de met „een rantsoen aard appelen* gemerkte bonnen gedurende het tijdvak van 28 Juni t./m. 4 Juli, recht geven op het koopen van' 1**4 kg aardappelen. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondagmiddag in een extrabericht bekend: Duitsche duikbooten hebben ondanks krach tige Amerikaansche afweer op de Caraibische Zee, in de Golf van Mexico, aan de Oostkust der Ver. Staten en op den Atlantischcn Oceaan zestien schepen met een inhoud van 107.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Daarbjj heeft zich de duikboot onder lei ding van den luitenant ter zee eerste klasse Von Bülow bijzonder onderscheiden. Na den terugkeer van den Britschen minis ter-president Churchill heeft de Britsche be richtendienst een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat bij de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill alle belang rijke problemen van den oorlog, die op ieder continent en op alle zeeën gevoerd wordt, be handeld zijn. Als gevolg van de groote uitgestrektheid der fronten, is het transportvraagstuk het be langrijkste van alle. De duikbootenoorlogvoe ring der Spilmogendheden blijft nog steeds zware offers aan vrachtschepen eischen, doch een intensiveering van den scheepsbouw zal de mogelijkheid van den duikbootoorlog ver minderen. De verbonden naties zijn het nog nooit zoo hartelijk eens geweest als thans het Mannerheim brengt bezoek aan den Führer. Nieuwe onderscheiding voor den Maarschalk. Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt gemeld: De maarschalk van Finland, baron Mannerheim, heeft den Führer een tegenbezoek gebracht. In gezelschap \'an Fin sche officieren en den Duitschen generaal in het Finsche hoofdkwartier, generaal der in fanterie Erfurth, kw|in de Finsche opperbe velhebber den#27sten Juni in het hoofdkwar tier van den Führer aan Da ontmoeting der beide mannen, die jn diepe soldateske verbondenheid op het slag veld den bestaansstrijd van hun volken tegen het bolsjewisme voeren, stond in het teeken van hartelijke vriendschap. Het bezoek gaf gelegenheid tot diepgaande militaire bespre kingen der wederzijdsche opperbevelhebbers. Dés middags hield de Führer ter eere van den Maarschalk een receptie. In zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het leger stelde de Führer des middags zijn gast in de gele genheid bijeen te zijn met de officieren van het opperbevel van het leger. Tot slot van zijn verblijf was de Maarschalk van Finland de gast van Rijksmaarschalk Göring in diens hoofdkwartier. Deze heeft hem als uitdrukking van kame raadschappelijke verbondenheid van de Duit sche luchtmacht met de Finsche weermacht en haar veldheer het Fliegerabzeichen goud met brillantcn overhandigd. Den 28sten Juni is Maarschalk Manner heim, nadat hij nog een lêng onderhoud met Rijksmaarschalk Göring had gevoerd, per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier terugge keerd. geval is. Zij waardeeren en erkennen den tegenstand der bolsjewisten tegen Duitsch- •land en verheugen zich eveaeens over het verzet van het Tsjoenkingleger. Churchill en Roosevelt zijn van meening. dat er geen twijfel aan bestaat, dat het totale beeld voor de overwinning der Geallieerden gunst%er Is dan in Augustus of December van het vorige jaar. Efe meldt uit Ottawa, dat de eerste minis ter, Mackenzie King, na zijn terugkeer uit Washington verklaard heeft: „De huidige mi litaire situatie is een der moeilijkste, die de Geallieerden ooit hebben meegemaakt De aan den gang zijnde slagen zullen beslissen, of de oorlog nog dit jaar eindigt, dan wel of hij met drie of vier jaar verlengd wordt". United Press meldt inmiddels uit Washing ton, dat de Senaat het vlootbouwprogram heeft aangenomen en aan het Witte Huls doorgestuurd. In het program word ;n de vliegkampschepen belangrijker geacht dan de slagschepen. Nieuwe Japansche successen in China. Japansche iegerafdeelingen hebben de res ten* van de achtste Tsjoengkineesche divisie aangevallen en verslagen. Uit berichten van het front blijkt, dat de vijand 306 dooden moest achterlaten, terwijl de Japansche troe pen twee granaatwerpers, vier zware ma chinegeweren, tien lichte machinegeweren, 180 geweren en andere wapens buitmaakten. Twintig kilometer ten Zuiden van Lingts- wan'werden 500 man Tsjoengkineesche troe pen verslagen, terwijl drie andere Japansche afdeelingen resten van het 27ste leger achter volgen. In de afgeloopen zes maanden hebben de Japansche troepen in Noord-China ruim 39.000 vijanden gedood en ongeveer 50.000 man ge vangen genomen. In dezelfde periode werd een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. BU de Nederlandsche vrijwilligers aan liet Oostelijk front. Een goederentrein met verschc voorraden is zoo juist aangekomen. Bij de uitlaadplaats staan de wagens gereed. foto Felhnga-SS P.K. Wenniger Mulder-Pax Holland-c Churchill beraadslaagt Ritchie afgezet? Het ïtaliaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: In Egypte hebben *de ïtaliaansche -en Duitsche pantserstrijdkrachten contact ge kregen met de verdedigingslinies van de vesting JVIersa Matroe. De luchtmacht van de As. die een groote activiteit ontwikkelde om de optrekkende troepen te steunen, heeft Vrijdag een van haar schitterendste successen behaald. Tijdens hevige her haalde gevechten met vijandelijke for maties bommenwerpers èn jagers wer den 43 Britsche vliegtuigen neerge haald. Een ander toestel, dat door ons luchtdoelgeschut getroffen was, stortte brandend omlaag. De vliegvelden van Malta werden dag en nacht met zichtbare uitwerking door for maties bommenwerpers aangevallen. Tij* dens een gevecht met vijandelijke jagers schoten onze escorteerende jachtvliegtui gen drie vijandelijke machines neer. Het ïtaliaansche weermachtbericht van Zondag luidde: Zaterdag zijn eenheden der Spil op gerukt ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe. Zij hebben den kustweg op een dertigtal kilometers ten oosten van Mersa Matroe bereikt. Eenige Onder den krijgsgevangenen werden Pinnen gebracht, eenige tientallen tanks en talrijke batterijen werden vernield. Colonnes vrachtwagens en verkeersknoop punten werden getroffen door onze bom menwerpers achter het front van den vijand. Tijdens luchtgevechten werden vijf vijandelijke toestellen door Duitsche jagers vernield. Drie onzer toestellen zijn niel van de operaties van 26 en 27 Juni terug gekeerd. Aan het Kanaal van Sicilië wer den zes Spitfires, die trachtten een hulp- watervliegtuig aan te vallen, snel opge vangen door onze begeleidingsjagers, die er twee brandend deden neerstorten. In het Oosten van de Middellandsche Zee is een geëscorteerd schip van 5000 ton ge troffen door onze torpedo vliegtuigen. Het D.N.B. meldt: In Noord-Afrika traden Duitsche ge vechtsvliegtuigen op tegen vliegveldc-n, colonnes voertuigen, barakken en spoorlij nen van de Britten in het gebied ten Oos ten van Mersa Matroe en El Daba. In een plaatsje op Egyptisch grondgebied heeft generaal-veldmaarschalk Rommel uit naam van den Führer aan generaal Bar- basetti, chef van den generalen staf in Noord-Afrika, de versierselen van het IJzeren Kruis overhandigd. Generaal Ettore Baldassare, commandant van een Italiaanscli legercorps, en generaal Guido Piacenza zijn gevallen op hun post tijdens den strijd op Egyptisch grondge bied. De Britsche reactie Volgens een bericht, van United Press weigeren officieele kringen commentaar te geven op het bericht uit Johannesburg, dat luitenant-generaal Ritchie ontheven is van zijn functie van commandant van het achtste leger in Egypte. Generaal Smuts heeft in Johannesburg ver klaard dat het de voornaamste taak is» van Zuid-Afrika om na den val van Tobroek" de daar verloren strijdkrachten te ver vangen. De schuld aan de nederlaag ligt Op het Haarlem-terrein is Zondag een Sportfeest gehouden van de Hitier Jeugd en van den Nationalen Jeugdstorm uit Noordholland. Alle deelnemers stelden zich voor de tribune op. (Foto Peperkamp) Vrijdag 43 Britsche vliegtuigen in Egypte neergeschoten. 'bij de Britsche. noch bij de Indische, noch bij de Zuid-Afrikaansche troepen, doch „er gens anders". Churchill heeft Donderdag een langdu rig onderhoud gehad met den gezant der Zuid-Afrikaansche Unie te Washington, wien hij bijzonderheden mededeelde over den val van Tobroek en de verliezen van het Zuid-Afrikaansche expeditiecorps in Noord-Afrika. Hij heeft desondanks na zijn terugkeer verklaard, dat het totale beeld voor de overwinning van Engeland en de Vereenigde Staten gunstiger was dan in Augustus of December van het vorige jaar. Men verwacht van Churchill, die vroe ger teruggekomen is dan velen hadden aangenomen en die persoonlijk op de mo tie van wantrouwen van Sir John Ward- law Milne tegen de centrale oorlogsleiding in het Lagerhuis zal antwoorden, een spherpe redevoering. Er zijn in het Lagerhuis ten minste een tiental moties of amendementen in zake de gebeurtenissen in Libye aanhangig ge maakt. Churchill houdt thans ruggespraak met zijn ambtgenooten in het oorlogskabi- net. Alvorens het Lagerhuis weer -bijeen komt is het mogelijk dat Churchill een ra diorede zal houden over zijn besprekingen met president Roosevelt. Maarschalk Pétain heeft den hoogen- commissaris voor Fransch-West Afrika, generaal Boisson, alsmede den gevolmach tigde voor kwestes betreffende de krijgs gevangenen, ambassadeur Scapini, ont vangen. Helden van het Oostfront. Bs. Voor de eerste maal heeft het op perbevel der Duitsche weermacht in een extra-bericht het Nederlandsche legioen genoemd. Na een verbitterden .strijd van maanden in het moeilijkste torrèin en on der <le ongunstigste weersomstandigheden zijn de troepen van het leger en ran de Waffen S.S.. waaronder ook een Nederkindu sohe formatie, er in geslaagd hot tweede Russische stornjlcger, benevens onderdee len van het 52e en 59.e* Sovjet-Russische leger definitief te vernietigen. Ziedaar een wapenfeit, dnt alen die het goed meenen met de toekomst v«un ons land moet ver heugen. Nederlandsche soldaten streden met het leger der Europeesche bondgenooien voor die vrijheid en de beschaving van o-ns we relddeel en voor oen plaats voor Nederland in de komende gemeenschap van volken. Nederland, dat thfcaifi volkomen berooid is, ontlast van de groote rijkdommen die het bezat: zijn ongeëvenaard koloniaal bezit en het goud waardoor het in d'e rij der demio- kapitalistisoho landen een eerste plaats in nam. Nederland, thans levend onder een bezetting, niet een volk dat voor hot aller grootste gedeelte nog niets begrepen heeft van den komenden tijd. dat zich niet be wust schijnt van do benarde positie diio het inneemt en Bulks bevolking slechts in één richting schijnt tc kunnen donken: n.l. den terugkeer naar een tijd die vóórdien door groote massa's uit ditzelfde volk jverd ver vloekt. Nederland welks officieren zich niet wis ten te, houden aan het eenmaal gegeven eerewoord en daarmede een gewoonte, die door alie volken erkend was naast zich legden. Dit Nederland nu geeft zijn beste zonen In een eervol'.en strijd en het herwint daax- me<fe>. r.aar hét woord va.n den Führer. zijn kans op een waardige plaats in de rij der volken van Europa.' Aan het Oostfront, in den strijd togen do Sovjet-horden wordt beslist over de toe komst ras Nederland. Niet zij die maar één zorg hebben: hoe de maajr het bcsto vulom hoe de meeslo waren uit den zwarten handel betrekken onverschillig of daardoor ook volksgenoo- fen worden gedupeerd: niet zij die dng-in- dag-ult op hun andersdenkodc kvndgenoo- ten schelden, die var. het roddelen een ge woonte maken en bijltjes gereed slijpen; niet al deze lieden werken aan de toekomst van Nederland, wèl echter de mannen die aan het Oostfront hun leven inzetten. Zij streden, ongeacht laster en vergui zing. zij strijden in de wetenschap, dat zij daarmede oneindig meer voor hei vader land doen dan de thuisblijvers en dan zij die anonieme brieven schrijven. Daarom brengen wij van deze plaata hulde" atn de helden die in het extra-be richt der weermacht worden genoemd. Door hun daad neemt Nederland een eer volle plaats In. door hun strijd zal Neder land eens in de gelegenheid zTjn het eigen lot In handen te nemen. Rectificatie. In het hoofdartikel van Zaterdag J.I. laat de zetter ons zeggen: „En hij zal nóg praten als het Duitsche leger ook den laatsten slag in concessie gewen nen heeftde aandachtige lezer zal begrepen hebben dat wij geschreven had den: in successie. Vertrek generaal Sevffardt. Zaterdagmorgen is de commandant van het Vrijwilligersleg!óen Nederland, de lui tenant-generaal H. A. Seyffardt in gezel schap van mr. Tuinstra, hoofd van de juri dische afdeeling van het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen en den heer H. W. Th. Ruyters, perschef van het Vrijwilligers legioen naar Graz vertrokken, waar hij een bezoek zal brengen aan de vrijwilligers, die daar in opleiding zijn. Voorts zal generaal Seyffardt van deze ge legenheid gebruik maken om een 750-tal pakketten uit te reiken, de eerste van de ruim 3000 z.g. voorjaarspakketten. welke door de zorgen van het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen aan de Nederland sche strijders wonden afgezonden.-*** Het was een prachtig gezicht de achthonderd meisjes en jongens van de Hitler- jeugd en de duizend leden van den Nationalen Jeugdstorm uit de provincie Noord- Holland opgesteld te zien staan, op het met vele vlaggen versierde terrain van „Haarlem", waar een sportfeest gehouden werd. Zaterdag en Zondag kwamen de leden van deze jeugdorganisaties bijefin. doch in de eerste plaats was het sportfepst bedoeld voor de Hitier Jeugd, cie deelnamen aan de eerste wedstrijden van de Reichssport- wettkampf. Ter inleiding deelen wij mee. dat er sedert 1933 in Duitschland één jeugd beweging. n.l. de Hitlerjeugd bestaat, waar van meisjes en jongens van tien tot achttien jaar lid zijn. Er zijn vier groepen en wel Jungvolk en Jungmadel (tien tot veertien jaar en Hitlerjugend en Bund Deutsche Madel (veertien tot achttien jhar). Haar taak is de lichamelijke, geestelijke en mo- reele opvoeding in den geest van het na tionaal socialisme naast het ouderlijk huis on de school te bevorderen. 'De lichamelijke opvoeding bestaat uit sport, ordeoeteningen. wandelingen en kamp. Ieder jaar wordt een Reichssportwettkampf gehouden, waaraan alle leden moeten deelnemen. De organisa tie daarvoor is groot en voorwedstrijden zijn noodig. De in Nederland wonende meis jes en jongens nemen ook aan deze kamp deel en wel eerst provinciegewijs, dan lan delijk en de winnaars komen ten slotte in Breslau uit. In enkele provincies zijn de wedstrijden reeds gehouden en het afge- loppen weekeinde was Noordhollanld aan ,de beurt. De beste meisjes en jongens komen over enkele weken in Den Haag uit voor de finale'' van Nederland. Athletiek. Een uitgebreid programma voor athletiek moest worden afgewerkt en daarom werd reeds Zaterdagmiddag om vier uur begon nen. Zondagmorgen was de jeugd om acht uur reeds op hel Haarlem-terrein aanwezig, om mee te werken aan een vlot ve#oop van het. geheel. Dank zij de goede organisatie, ondpr leiding van den Bannführer voor Noordholland, den heer H. Eggert, ver liepen de wedstrijden voortreffelijk. De Jeugdige athleten namen niet alleen deel aan de Reichssportwettkampf. maar ook aan persoonlijke kampioenschappen. Voor het eerste gedeelte kwamen de jongste meisjes en jongens uit in de nummers vèrspringen, 60 m. hardloopen en balwerpen en de oud ste meisjes in 75 m. hardloopen, balwer pen en vèrspringen en de jongens in 100 meter hardloopen, kogelstooten en vèr springen. De voorwedstrijden werden Zon dagmorgen gehouden en de eindstrijden tij dens het groote sportfeest, dat des middags om drie uur begon. Zwemmen. In Stoops Bad te O verveen kwamen de leden Zaterdagavond bijeen voor de zwem wedstrijden. Borstcrawl, rugzwemmen, es tafette. vermeldde het programma en met geestdrift zwommen de meisjes en jongens Over het algemeen liepen.de verrichtingen weinig uit elkaar, waardoor spannende nummers ontstonden. Handbal. De door den Beauftragte voor Noord- holland beschikbaar gestelde wissel- beker voor het handbaltournooi is door de Hitier Jeugd uit Amsterdam gewon nen na een fraaicn strijd met den Na tionalen Jeugdstorm, eveneens uit de hoofdstad. Zaterdagmiddag werden op het terrein van E.D.O. de voorwedstrijden gespeeld. De Hitier Jeugd van Amsterdam en van, Haar lem kwamen tegenover elkaar en het was een spel van kat en muis. Met niet minder dan 120 wonnen de Amsterdammers. Daarna streden loden van een Jeugdstorm uit Amsterdam en ,,De Rest van Noordhol land", waarbij ook de Amsterdammers ster ker waren. Het resultaat was 63. In de finale kwamen Zondag de Hitier Jeugd .(Amsterdam) en Nationale Jeugd Storm (Amsterdam), die een vlotte partij handbal hebben ge icmonstreerd. De H.J. was in den aanval bijzonder snel en dat bleek reeds in de eerste minuut, want zon der dat een speler der tegenpartij den bal had aangeraakt was het 10. De Neder landsche jeugd daarentegen speelde feller en met open aanvallen kwamen zij gevaar lijk voor het cfoel. Tot de rust ging het spel gelijk op en de stand was 32 voor de H.J. Na de hervatting was de Jeugdstorm korten tijd in den aanval, doch had met pech te kampen. Daarna nam de H,J. het initiatief over en het op snelheid ingestelde spel leverde slechts één doelpunt op, dank zij goed werk van den doelverdediger der N.J.S., die fraai enkele schoten verwerkte. Kort voor het einde, verkleinde de Jeugd storm den achterstand tot 43. (Vervolg op pag^ 2) MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.1521.30 houdt Max Blokzijl zün politiek weekpraatje voor den zender Hilversum 2. Schoolkinderen kregen erwtensoep. In Apeldoorn is Zaterdagmiddag door toedoen van den Ned. Volksdienst gratis aan ruim 1300 leerlingen van de open bare en lagere scholen een bonlooze een- pansmaalt^d verstrekt. Deze bestond uit erwtensoep, welke de Centrale Keuken had gekookt. Van deze kinderen zijn ongeveer 1000 op het marktplein gespijzigd, terwijl afzonderlijke uitdeelingen plaats had den in de buurtschappen Loenen, Hoen- derloo. Beekbergen en Udcel. Burgemeester mr. C. den Besten en wethouder G. Stempher zijn bü alle uit deelingen tegenwoordig geweest. De kinderen lieten zich den maaltijd goed smaken. Velen gebruikten meer dan één portie. Bovendien werd voor hongerige i omstanders open tafel gehouden, wat ook nog veel toeloop gaf.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1