Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. BUBBELTJE EN KNOR Demonstratie T. V. IJ. Het is een algemeen bekend feit, dat de turnvereenigingen in onze gemeente actief jijn. Er wordt serieus geoefend en van zelfsprekend blijven de resultaten hier an niet uit. Dankbaar maakten vele turnlief- hebbers dan ook Vrijdagavond van de gelegenheid gebruik om de prestaties der Turnvereeniging IJmuidcn gade te slaan. Zij werden geenszins teleurgesteld, want gedurende drie uren toonde jong en oud onder aller instemming hun kunnen. Nadat de belangstellenden en genoodig- den zich in de ruime turnzaal van School J aan de Hadleystraat verzameld hadden maakten de leden onder de pittige klanken van een marsch hun entrée. Bij zijn kernachtige inleiding .sprak de heer P. J. Verwayen zijn voldoening over» de bevredigende opkomst der- turnvrien- den uit. Speciaal richtte hij zich hierbij tot den „nestor" en oprichter, den heer A- W. Driessen. Spr. drukte er zijn leed wezen over uit. dat de groote uitvoering door begrijpelijke omstandigheden niet kon doorgaan. De openbare les stelt echter een ieder in staat om te constateeren, dat er met energie gewerkt wordt. Hopende, dat. het gebodene in den smaak zou vallen? wekte de heer Verwayen op tot finan-' cieelen en moreelen steun. T. V. IJ. liet in October 1941 haar veer tigjarige jubileum onopgemerkt voorbij gaan, doch als oudste turnvereeniging in onze gemeente weet ze zich nog steeds met succes te handhaven. De leeftijden der leden varieeren van vier tot vier-en-zestig jaar. Allen hebben een warme voorliefde voor de gezonde turnsport. In een korte toelichting op de demonstra tie. merkt de directeur, de heer F. Bischot op, dat het slechts de bedoeling was om fe laten zien hoe er geoefend wordt. De avond zou geen' model-uitvoering zijn doch wel zou blijken, dat de turnsport door een ieder beoefend kan worden. Leeftijd, durf en geweldige spieren zijn geen voor waarden, alhoewel ze wel invloed uit oefenen. Veelal zijn de bewegingen simpel en eenvoudig. Bij het instudeeren van een oefening (begeleid door een vlotte melodie) kreeg een ieder een indruk van de groote be- teekenis van voorbereidingen. Hierna maakten de kleuters hun debuut, Schuchter, komisch en kinderlijk waren hun eerste openbare turnpogingen. Alleen het wandelen als politieagent was „af". Men bewonderde het geduld van den di recteur. De talrijke bankoefeningen der oudste meisjes werden met aandacht gevolgd. Met een aardig lesgedeelte bewezen de jongste meisjes, dat ze reeds vorderdèn. De oefe ningen en passen werden aardig uitge voerd. Aan de brug verrichtten de dames kranige toeren. Ook de heeren waven in een extra nummer bijzonder met dit toestel vertrouwd. Zii mochten geregeld een dank baar applaus in ontvangst nemen. De heer Verwayen ontpopte zich als een enthou siast turner. De heeren voerden daarna op correcte wijze een aantal vrije oefeningen uit. Het behendigheidsspringen der jongste jongens en meisjes bood groote afwisseling en velen weerden zich met bravour. Aan de ringen zweefden weldra de oud ste meisjes in allerlei standen door de zaal. Er heerschte bii deze prestaties spanning en na afloop kregen zii een krachtig hand geklap te incasseeren. Achtereenvolgens demonstreerden de jongste-, oudste meisjes en dames rhyth- mische oefeningen. Weliswaar kon men duidelijk het verschil der verschillende groepen bespeuren, doch ieder deed zijn best. Door goed oefenen zullen de jonge ren stellig te zijner tijd de dames* kunnen evenaren. De dames illustreerden met sierlijke, soepele bewegingen de klanken der melodie op uitstekende wijze. Zij had den recht op aller waardeering. Tot besluit wentelden de heeren rond het rek, waarbij de heer F. Bischot bij zonder uitmuntte. De heer Verwayen betuigde na afloop zijn dank aan de leden en 'de aanwezigen. Algemeen wordt men juist heden door drongen van de waarde en noodzakelijk heid der turnsport. Vanzelfsprekend wenscht ook T. V. IJ dit te stimuleeren. Allen, die interesse hebben, zijn welkom! De openbare les der Turnvereeniging IJmuiden had een beseheiden karakter. Ze gaf echter de duidelijke verzekering, dat T. V. IJ. nog een kerngezonde bloeiende vereeniging is, welke beloften inhoudt voor de toekomst Bestuur Stormvogels. Het bestuur van de voetbalvereeniging Stormvogels is na de onlangs gehouden jaarlijksche algemeene ledenvergadering als volgt samengesteld: W. Chr. Suwerink, voorzitter en penningmeester; Chr. Wij roer, secretaris; J. Matrens, vice-voorzitter; C. Schouten, tweede secretaris; J. Zwemmer, tweede penningmeester; Heere. v. d. Bos, Nieborg en Verwoerd, commissarissen. De elftalcommissie ziet er nu als volgt uit: K. Nieborg. voorzitter; C. Schouten, secretaris: Driessen, Van Leeuwen. Nat, Snoek? en Gorter, leden. De samenstelling van de jeugdcommissie is aldus: Heere. voorzitter, v. d. Plas. se cretaris, Driessen. Nat, Van 't Geloof Verwoerd en Borst, leden. De terreincommissie bestaat uit: Zwem mer. Heere en v. d. Bos. Verbetering in Thalia. De directie van het Thalia-Theater geeft er blijk van zich steeds aan moderne eischen te willen aanpassen. Zooais men zal begrijpen is het tegenwoordig niet een voudig om in dit opzicht plannen te ver wezenlijken. Toelr is het gelukt beslag te leggen op een installatie, die het mogelijk maakt de weergave van het geluid belang rijk te verbetei-en. De directeur, de heer Ch. A. van Op bergen, vertelde ons, dat hij hiermede-aan veler wensch tegemoet is gekomen. Hij streeft er naar het publiek ter wille te zijn en daarom verheugt het hem. dat hu tot de verbetering kon overgaan. Fr kwam veel voor kijken, maar dit mooht geen bezwaar zijn. Men zal zich nog herinneren, dat het interieur van het gebouw slecthts enkele jaren geleden flink onder handen is geno men. Het meubilair werd door beter ver vangen, terwiil ook overigens doeltreffende maatregelen werden genomen, De aanpas sing van de geluidsinstallatie .aan dp mo derne eischen is wedemm een schrede in de goede richting en er bestaat reden voor de verwachting, dat het hierbij met zal blOperuitnoodiging van de directie hebben wü een proef' bijgewoond. Over het alge meen voldeed deze blijkbaar aan de ver wachtingen. De stemmen waren goed te verstaan. We gelooven dan ook wel, dat het pu bliek de verbetering, wanneer deze ten volle tot haar recht komt zal weten te waardeeren. Nog altijd trekt het Thalia- Theaer vele bezoekers en een jnvloed ten goede zal binnenkort beslist ziin op te merken. Jubilea Papierfabriek. Voor de maand Juli staan bij de Papier fabriek wederom zes jubilarissen op het programma. De heer K. Stammls, die 8 December 1887 te Obdam werd geboren, kwam 1 Juli 1912 by Van Gelder Zonen. Vele jaren is hij bankwerker in de Papierfabriek geweest en later werkte hij in de onderhoudsploeg van de Cellulosefabriek. Na het overlijden van den heer F. de Vos nam de jubilaris op 1 Mei 1939 diens plaats als baas in, welke functie hij thans nog bekleedt. De heer J. Brouwer, die 22 December 1882 te Zaandijk werd geboren, is van zijn komst af steeds plaatwerker in de mecha nische werkplaats geweest. Hij geldt dan ook als „de" plaatwerker van het bedrijf. 5 Juli herdenkt hij zijn 35-jarig jubileum. Eenzelfde aantal dienstjaren herdenkt de heer J. Dirks, die altijd in de afdeeling buitenploeg zijn krachten heeft gegeven, op 10 Juli. Hij kwam als 21-jarige jongeman bij V.G.Z. in dienst. 13. Juli 1917 werd de toen 17-jarige F. Pirovano als „hekken jongen" bij de papiermachines geplaatst. Na met grooten ijver verscheidene functies te hebben waargenomen, werd hij als dro ger bij de P.M. 18 aangesteld. Sedert deze machine niet meer gebezigd wordt, vervult hij de belangrijke functie van papierma ker bij papiermachine 5. Een mooie car rière in een kwart-eeuw tijds. 15 Juli zijn er twee jubilarissen. De heer W. A. J. Antonisse. die 3 Juni 1885 te Haarlem het levenslicht zag, kwam in 1907 als bankwerker van de afdeeling Centrale in dienst der Papierfabriek. Een ongeval aan de oógen noopte hem ander werk te verrichten, zoodat hij zich ongeveer 15 jaar geleden het speciale vak van crasseur m de mechanische werkplaats toegewezen zag. De heer v d- Wateren sluit de reeks van Juli-jubilarissen oo denzelfden dag met een vijf en twintigjarig dienstverband. In de mechanische werkplaats heeft hii als bankwerker vple verbeteringen in outil lage en machine? meegemaakt. Hij werd 24 April 1891 te Velsen geboren. Bond Oud Katli, Vrouwen De 15e algemeene vergadering van den Bond van Oud-Katholieke Vrouwenvereni gingen in Nederland, welke in „Ons Huis" te Zaandam is gehouden, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Van onze plaatselijke vereenigingen „Samenwerking" en „Sursum Corda" heeft een groot aantal leden deze belangrijke -bijeenkomst bijge woond. De voorzitster der ontvangende vereeniging raevt H. J. GuddeeFlohil, verwelkomde de groote schare dames, waarna de bondspresi dente, mevr. J. L. van der Steen, in een gloedvolle rede het derde lustrum herdacht, waarbij zij tevens aan énkele door den dood ontvallen vrienden, w.o. mgr. J. H. Berends, herinnerde. Vervolgens verwélkomde zij Mgr. E. Lagerwe^ die het Episcopaat vertegen woordigde. pastoor A. H. Guddee van Zaan dam, pastoor Th Moleman, van de Oud-Kath. Pers en pastoor P. J. Jans, voorzitter van den Bond van Vereen, van Jonge Oud-Kath. In Nederland. Nadat het Bondslied was gezongen schetste Mgr. Lagerwey het vele goede werk door den Bond verricht, waarvoor hij, mede met het oog op de opbrengst der H.A V.O.K.-busjes har^lijk namens het Episcopaat dank bracht. Ten slotte deed spr. een beroep op de moe ders om hun kindeaen trouw het godsdienst- onderwijl te laten volgen. Het jaarverslag over 1941 werd onder groo ten dank voor het vele werk van mevr. E. A. van Gentde Wildé te Amersfoord, goedge keurd, evenals de rekening en verantwoor ding over dat jaar. waarvoor mej. M. G. Bot man te Haarlem dank zij haar accuratesse lof werd toegezwaaid. In de plaats van mevr. M. C. H. van Kleef Spit tè Amersfoort, welke per 1 Januari 1943 als hoofdbestuurslid aftreedt, werd met meer derheid van stemmen mevr. A. Th. Jans Hijzen te Amsterdam gekozen. De aftredende funcytionaresse mocht groote waardeering ondervinden. Vervolgens werd verslag uitge bracht van de H.A.V.O.K.-actie en het steun fonds, alsook van de paramenten-commissie en de postzegelinzameling. De voorstellen werden alle met algemeene stemmen aangenomen. Een inlichtingenbureau werd samengesteld en de begrooting 1942 werd goedgekeurd. Als plaats voor de volgende algemeene vergade ring werd Amsterdam aangewezen. Na sluiting der .vergadering door de presi dente, die de Zaansche vereeniging hartelijk dankte voor de goede ontvangst, zongen de aanwezigen tot slot het danklied „U, O God, U loven wij." De groote schare vrouwen bezocht de oude- schuur-schuilkerk aan het Papenpad, waar oude paramenten en kostbaarheden dezer Oud-katholieke kerk waren tentoongesteld. Afscheid in^Velserbad Wie in den loop der tijden het „Velser- bad" getrouw bezocht, heeft vast en zeker menigen goéden raad, op- of aanmerking van den instructeur, den heer G. Frost, mogen ontvangen. Sedert de opening, nu vijf jaren geleden, is deJieer Frost verbon den aan de inrichting en talloozen zijn in hun prilste zwempogingen geschraagd door het: intrekken, spreidt, sluit! Goed zoo!" Het zijn zoo van die stereotype uit drukkingen, alsmede de toon waarop ze geuit worden, die zich vasthaken in 's men- schen geheugen en er voor zorg dragen, dat met die woorden ook de persoon van hem, die ze uitspreekt, voor het geestes oog verrijst. „Ha, Frost!" Een handopsteken ten groet, een glimlach, welke IJmuider jongen heeft dit niet tallooze malen be leefd Thans gaat de heer Frost de gemeente verlaten, waar zijn dagen gevuld werden met instrueeren, zoowel particulier als in clubverband ..Vreugde en arbeid", de „R.K. Zwemclub". een deel van den onder wijzerscursus, het zijn slechts enkele van de vele clubs, die hem hebben leeren ken nen en waardeeren. Elk mensch heeft zijn sympathieën en antipathieën, doch zeer veler wensdhen zullen ongetwijfeld hem vergezellen op den weg, die leidt naar het Sportfondsenbad te Amsterdam, waar de heer Frost heden als le instructeur in functie is getreden. Jonge Oud-Kath. naar Amersfoort. De Bondsdagen van den Bond van Ver eenigingen van Jonge Oud-Katholieken, welke oorspronkelijk waren vastgesteld op 27 en 28 Juni, zijn door bijzondere om standigheden uitgesteld. De Vereeniging „Van Neercassel" te Amersfoort, welke de organisatie op zich heeft genomen, zal 'de aangesloten zuster verenigingen op Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli ontvangen. Van onze plaatselijke Oud-Kath. Jonge- liedenvereeniging „D. G. S." zullen vele leden aan déze bijeenkomsten deelnemen. AGENDA MAANDAG 29 JUNI. THALIA Vorstentragedie. 8 u. REX Een schoonzoon teveel. 8 u. DINSDAG 30 JUNI. BIOSCOPEN. Zie Maandag. ZAAL v. d. LEM. Bijeenkomst Motor- 'greep. 7.30 uur. DE WEIJMAN. Santpoort. Jaarvergade ring Terrasvogel?. 7.30 uur. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, Koningsplein. Om den Meestertitel. (Van onzen dammedewerker). Voor de Noordhollandsche dammers zijn de twee extra wedstrijden om den meester titel. die de N. D. B. ter compensatie van het tekort aan meesters had georganiseerd, niet zoo succesvol verloopen. In het eerste tournooi kwam de IJmui- denaar H. de Boer uit. Hij moest Zondag tegen J. Metz te Amsterdam spelen. Ge compliceerd openingsspel beloofde een moeilijke party. Met de 26e zet maakte H. de Boer echter een grove fout, waar door de stelling in eens op was. Tusveld legde beslag op den meester titel. De eindstand luidt I. T. Tusveld. Almelo 4 3 0 1 6 2. J. Metz. A. dam 4 2 115 3. Kinnegin, R.'dam 4 12 14 4. Pors, Dordrecht 4 112 3 5. H. de Boer, IJmuiden 4 0 2 2 2 Marktprijzen. IJMUIDEN 57 Junt 1942 Tarbot per kg. £7.50—M.30. tong per kg. f10,20 —17.10, gullen f 142f 130 per 10 «tuks, kleine schol le soort f 240—f 236, 2e soort f 208—f 156, pufschol le soort f 140—f 116, 2e soort f 90—f 59. pieterman f 230—f 206, kleine rootle poon 2e soort f142—f130, poontjes f94. groote bot 1222—f198, kleine bot f 132—f 90 .pufschar le soort f 56—f 36, 2e soort f 31—f 26, horsmakreel f 122—f 144, wij ting f 150f 122, muilen f 150—f 140, kleine griet f 210, alles per 50 kg. Besommingen trawler: VL 130 Noord-Holland 60 mnd. f4799. Kotters: IJM 221 f8059. HD 108 f4142. Loggers: SCH 245 f 11.221. SCH 275 f 3570. SCH 73 f 12.618, SCH 332 f 8159, SCH 30 f 12.133, KW 108 f 5930. KW 107 f 7123. KW 38 f 7628. Kustvisschers: TX 4 f587, KW 92 f284, KW 148 f 215. KW 109 f 443. UK 121 f 435, UK 46 f 520. UK 141 f 1183, UK 16 f 948. UK 34 f 823, UK 194 f934, UK 80 f 1190. SCHEVENINGEN 27 Juni. Met versche viseh waren hedenochtend aan de markt motorlogger SCH 280, M. Mersemaker met f 5972. en de motor schokker SCH 76. W. Rog met f 3550 besomming De prijzen waren: klein schol f105. pufschol f56— f 71,40. wijting f 98—f 113, alles per kist van 40 kg. ZOMERTOURNOOI D. C. IJ. Dinsdagavond zal m het clubgebouw van D.C.IJ., Royal, de tweede ronde van het winnaartournooi aanvangen. De vol gende spelers ontmoeten elkaar. - Groep A: L. KoetsierP. Smit* Jonker B. Dukel. Groep B: BasstraPostma; Snel Lichtendahl. Groep C: T. DukelTen Napel: Diederiksv. d. Heiide. Groep D: T. HoekK. de Jong; BalHuhl. Verliezersronde: Groep A: BeetsWaal; .LandeweertRiedeman; J. v. Straten is vrij. Groep B: SchagerOldenburg; Ott Hendriks; Swier is vrij. PERSONALIA. Voor het diDloma Algemeene Handels kennis (Vestigingswet) slaagden de hee ren C Zwemmer, P. Grüteke en P. v. d. Braber. De dames M. Dienaar en R. C. v. d. Eind namen te Utrecht met succes aan de Mode vak-examens deel, achtereenvolgens als costumière en coupeuse. BEVERWIJK De aardheiensloffen. Hooger statiegeld. Zoowfel de Vereenigde Veilingen als de B.E.T.-veiling hebben zich met Detrekking tot tce aardheiensloffen met de volgende mededeeling tot de inbrengers gewend. Om de aardbeiensloffen met eigen merk voor Beverwijk te behouden, hebben de vei- lingbesturen moeten besluiten den prijs voor de sloffen voor de tuinders vast te stellen op ƒ0.15 afgehaald, waarvan ƒ0.13 wordt terugbetaald indien geveild en 0.10 midden ledig terugbezorgd. Deze regeling is van terugwerkende kracht voor alle in 1942 afgegeven manden. De maximumprijzen. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft voor de periode van 30 Juni6 Juli voor het binnenlandsch verbruik de volgende maximumprijzen voor groenten vastgesteld" êlaskoolrabi ƒ2.50ƒ3.kropsla ƒ2, kas- omkommers 510, bloemkool 814 per 100 stuks, tomaten 36, peen, zonder lof ƒ1216. boskroten 4ƒ5. raapstelen ƒ5.60ƒ7. postelein ƒ11.20ƒ14, spinazie 7.20ƒ10. rabarber ƒ4.80ƒ7.andij vie ƒ8.80ƒ11, boonen' ƒ32ƒ40, tuin- boonen 10.4013, doppers 1620, Ïeulen 16—20, snijbiet 67.50, per 00 kg, meloenen 4048 per 100 stuks. Distributienieuws. De leider van den distributiedienst te Beverwijk deelt mede, cat met ingang van Maandag 29 Juni a.s. de inlevering van „Boter"- en „Vet"-bonnen wederom op. den voor den detaillist vastgestelden inle veringsdatum mt>et geschieden. Het is dus met ingang van Maandag niet meer mogelijk dagelijks boter- of vetbonnen in te leveren. ARIE VOORN WEER EERSTE. Dat de Beverwijksche wielrenner Arie Voorn momenteel goed in vorm is, bewees hij Zondagmiddag weer in de Ronde van Leeuwarden, die voor den tweeden keer verreden werd. Bij de amateurs wist hij voor v. d. Lung uit 's Hertogenbosch als eerste de eindstreep te passeeren. De 80 km legde hij af in 2 uur, 15 min. en 14 sec. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: J. Peekei, kraandrijver, alh Heemsk.weg 278 en C. Schoo. wlnkeljuffr, al hier, Alkm.weg 241. Adres na huw.: Alkm weg 241: B. W. Bakker, fabrieksarbeider. Velsen- Noord, Beecksanghlaan 4 en A. M. V. Fonteijn, zonder ber., alhier, Breestraat 57a. Adres na huw.: Velsen-Noord. Melklaan 75; H. J. Hee- rens, hulpbesteller PTT. te Haarlem. Pres. Steijnstraat 50 en A. M. A. Groeneveld, zonder beroep, alhier. Alkm.weg 85; M van Roon, tuin der, Heemskerk, Oudendijk 21 en A. M. Zuider duin. zonder beroep, alhier, Relweg 20. Adres na huw.: alhier, Relweg 20. BEVALLEN: S. J. Duijkers—Prinsen, z,, van Ogtropweg 14; G. M. de GoedeRuurda, d., Boe- weg 35: B. H. M. Bakker—de Vrind, 2 d., Alkm. 'weg 271; E. M. J. Moerel—Reekers, z Vondel laan 50; H. Abma—Doorn, z., Boogaardlaan 24; D. H. Winands—Bruiins, z., Peperstraat 30; C. E. van - Etten—van Hedel, z en d.. Breestraat 21; W. van der Wel—van Beem, z., Kulkensweg 8a. OVERLEDEN: H. H KSmper, oud 88 jaar, wed. van K. Brandjes, alhier. Str. van Linschotenstr. 18; O. Swanten, oud 80 jaar, echtgen. van L. F E. Zernike, Duinwijklaan 30; J. M. de Vries, oud 79 jaar, vr., alhier, Boschweg 6; N. Slikker, oud 76 jaar. echtg. van M. J. Kluft, Heemskerk, Rijksstr.w. 152. GETROUWD: j. steenbakker en H. van den Heuvel: E. Danlëls en H. J. Steenbeek; E. Loocks en J M. Schoenmaker; .T. Peekei en C. Schoo; J Starreveld en E. Molenaar; H. Geldermans en j. B iJzelendootn; W. A. Hanla en T. Dekker; F. Hooijberg en J. Tabak; D. Philippi en M. van Woensel: A. van de Kant en C. M. J. Kelder. De draverijen te Alkmaar. Successen voor Geersen. Onder overweldigende belangstelling ziin voor den derden keer in dit seizoen te Alk maar langebaandiaverijen gehouden, waar- bu vooral de pikeur Geersen veel succes had. De 4e klasse draverij leverde voor hem met Freddy Soott direct al een overwin ning. Zonder een enkele fout legde de 4- jarige de 2000 M. af in 3.15.2. Cavalcade en Bruno Ijenadercen hem wel dicht, doch konden hem mede door enkele fouten, met bereiken. Frits van Silladar werd op flinken achterstand "uit een rommelig veld vierde. De heerrijderseourse over 2000 M. bracht Cisca als eerste voor den rechterstoel. De overige paarden maakten vele terrein- kostende fouten. De 2e en 3e aankomende, resp. Addrie en Douglas H.. werden gedis kwalificeerd, waardoor Zonnekind B en Diadema nog in de prijzen konden komen. De diskwalificatie van Douglas leek ons niet juist, want hij werd bij zijn eenige fout geheel ingehouden en verloor daarbij minstens een 50 M; D^jury besliste echter anders. Het hoofdnummer bracht een teleurstel ling, doordat 3 van de 8 paarden niet aan den start verschenen. Niettemin was de neat het aanzien ten volle waard. In de eerste heat kon Bonnie's Norton de railing pakken erf van meet af aan ontspon zich nu een strijd tesschen Bonnie. Bobichon en Zampa van N. Z., waarbij zich later ook nog Amazone G voegde. Diabolo speelde leen rol van beteekenis en werd ingehou den. Geersen wist echter ziin gunstige po sitie, ondanks vele aanvallen, te behouden en finishte als eerste. Zampa werd gedis kwalificeerd, waardoor Amazone G en Bo bichon 2e en 3e werden. Bonnie's Norton maakte een K.M. tijd van 1.27.4, een bewijs hoe snel het ging. In de tweede heat had Bobichon de railing, doch bij het ingaan vam de laatste ronde bewees Norton hoe veel stoom hii had. Zonder moeite pas seerde hij Bobichon, die volkomen uitgere den ook nog door Amazone G. werd ge passeerd, en besliste alzoo deze course in twee heats. De tweede heat ging in 1.28.2! De 2e en 3e klasse draverij over 2000 M. bracht een mooie strijd tusschen Diana Norton, C. Albatros en Xerxes Tot op het laatste recme einde leidde de Norton's dochter, sterk bedreigd door Albatros en Xerxes. Albatros bleek de meeste aus dauer van het drietal te hebben en klopte Norton op het nippertje. Xerxes werd uit de achterhoede goede derde. Steeds viel de onberispelijke gang van dit gemakkelijke paard op. A De kortebaan bracht de traditióneele verrassing. In de finale plaatsten zich Bo bichon. Diana Norton, Cisca en Dumas Hannover. Dumas had een slechte start en Diana had ver de leiding met Cisca. Maar beiden maakten zylke terreinkostende fou ten. dat Bobichon als out-sider de leiding nam en deze niet meer afstond. De toto betaalde f 39,90 voor f 1, De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Draverij 4e klasse, 2040 M.: 1. Freddy Scott, stal Vita Nova (W. H. Geerspn). 3.15.2, K.M. tiid 1.37.6: 2. Cavalcade. P. Dekker (C. Bak); 3. Bruno. P. Kramer; 4. Frits v. Silladar, stal Kennemerland (F. Wyma). Toto: w. f2.30: pl. f 1,20, f 1.40. f 1.40 en f2.90. 3e en 4e klasse draverij. 2000 M.: 1. Cisca, A. G. Hibsma. 3.13, K. M. tijd 1.35.5; 2. Zonnekind B, P. v. d. Goot (G. J. v, d. Elshout); 3. Diadema, stal Eula Frya Fre- iena (K. G. v. d. Veen). Toto: w. f2.50; pl. f 1-60. f2.40 en f 3-50. Héatdraverij 1650 M.: le Heat: 1. Bon nie's Norton, stal Vita Nova (W. H. Geer sen). 2.24.2, K.M. tiid 1.27.4; 2. Amazone G., G. Poppen: 3. Bobichon, stal Neder- horst (C. J. Venneman). Toto: w. f5.20, pl. f 2.20 en f 3.30. 2e Heat: 1. Bonnie's Norton. 2.25.6, K.M. tijd 1.28.2: 2. Amazone G.; 3. Bobichon. Toto: w. f 140. Toto defi nitief: w. f2.30. pl. f 1.70 en f3.20. 2e en 3e klasse draverij, 2000 M. 1. C. Al batros. H. Boer (J. M. v. d. Berg). 3 min., K.M. tiid 1.30; 2. Diana Norton. H. v. d. Pol (W H. Geersen); 3. Xerxes. R. v. Wie rineen. Toto: w. f3.90; pl. fl.40, f 1.40 en f 1.30. Kortebaan le serie: Bobichon. Toto: f2.20; 2e^erie: Diana Norton. Toto: f 3.40; 3e serie: Cisca. Toto: f410; 4e serie: Du mas' Hannover. Toto: f 3.70. Finale: 1. Bobichon, 2. Cisca, 3. Diana Norton. 4 Dumas Hannover. Toto: f7 40. Toto (jefinitief: w. f39.90; pl. f 3.30; f 5,90. f 2.10 en f 2,50. De rauwe en toch rijpe aardbei „De Witte Ananas" Tentoonstellingsavond Tuinbouw Studie club Bloemen in vrijwel alle soorten en kleur- 6chakeeringen, smaakvol gearrangeerd en een lust voor het oog. maar een lust voor den mond: de groenten. Daar liggen kroppen sla. tuinboonen, zo- merandijvie. worteltjes en doperwten van prima kwaliteit en even vele staaltjes van de vakbekwaamheid van de Kennemer tuinders. De jury geeft 10 punten met lof. Maar wat ligt daar tusschen deze kostelijke groep? Een dissonant tusschen het frissche Jonge groen en de rose kleur van de vol maakte worteltjes. Wat moeten die rauwe, witte aardbeien hier tusschen deze collectie? Een grapje van den inzender, of lijdt hij aan kleurenblindlmd, dat hij geen verschil meer ziet tusschen^de rijpe frissche roode kleur van de aardbei en de rauwen? Ze worden be keken. „Witte ananas" staat er op een pa piertje. Eén proeft stiekum van het witte geval, want het moet nog gekeurd worden. „Moet je pijn in je buik krijgen?,, vraagt er één. „Het smaakt anders best", zegt de snoeper. Verwondering rond de stand, de insiders glimlachen en lossen het raadsel gauw op. Want het is geen rauwe aardbei, maar een volwassen rijpe vrucht, die in tegenstelling met zijn broertjes en zusjes geheel wit is. Het is de „Witte Ananas", een zeldzame variëteit, die alleen nog maar uit liefhebberij en op enkele buitenplaatsen geteeld wordt. Tn heel het aardbeienland rond Beverwijk kennen wij slechts één kweeker, die van deze soort er enkele planten op na houdt. Vorig Jaar was er nog een liefhebber, doch die heeft er dit seizoen den schoffel ingezet. De vrucht is ongeveer zoo groot als die van de Amazonen en bezit een pittigen, lekkeren smaak, eventjes tegen den zuren kant. Alleen als cursiositelt hetfben zij wat waarde, maar voor den handel is het geen artikel. Immers het aardbeilievend Nederland blieft toch geen „rauwe" aardbeien! 25 JAAR ORGANIST. Zondagmorgen, na beëindiging van de Hoogmis, is den heer S. Schelvis, die 25 jaar organist was. in de parochie van St. Aga tha, een hartelijke huldiging ten deel geval len. De jubilaris werd in de pastorie ontvan gen en daar op zeer waardeerende wijze toegesproken. Teekenlng Hessets fPax Holland m i Zware en zeer zware arbeid. De leider van den cistributiedienst te Be verwijk maakt bekend, dat de uitreiking van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid plaats heeft op Woensdag. Donderdag en Vrijdag in het gebouw „De Harmonieaan de Groenelaan. Het lokaal is geopend van 9 tot 12.30 en van 14 tot 16.30 uur. Stamkaart en werkgeversverkla ring (geteekend) moeten medegebracht worden. DRANKWET. Bij den burgemeester is ingekomen een verzoekschrift van mej. F. Rosbag voor het bekomen van een verlof B voor den verkoon van alcoholvrijen drank in het winkelhuis Zeestraat 21. EXAMENS. Voor het Middenstandsdiploma zijn ge slaagd de heeren H. van Blanken. A. Boots en J. v. d. Steen. SANTPOORT Jiibileerende Kleuterschool Waar het spelen leeren wordt De Neutrale Particuliere Kleuterschool be staat binnenkort vijf jaren. In verband hiermede brachten wij een be zoek aan de oprichtster, mej. T. Woutstra, die omtrent het ontstaan en de ontwikkeling van haar kleuteronderricht een en ander ver telde. Nadat mej. Woutstra haar opleiding te Am sterdam had doorloopen, vatte zij het plan in het huidige schoolgebouwtje aan den Terrasweg 2'A met het kleuteronderwijs te beginnen. Door allerlei omstandigheden deed zich de behoefte aan een dergelijke In stelling gevoelen. Aanvankelijk meende men, dat de school slechts een tijdelijk karakter had. Dit. was echter een volledig misverstand, want trots vele moeilijkheden mag de Neutrale Parti culiere Kleuterschool zich in een toenemende belangstelling verheugen. Bij den aanvang telde de instelling "Vijftig leerlingen, welke oorspronkelijk hun eigen tafeltjes en stoeltjes gebruikten. Sindsdien kwamen er vele veranderingen en alle loka len geven den bezoeker thans een prettigen indruk. In de ruimte, waar les gegeven wordt, konden keurige zelfvervaardigde kleuter- meubeltjes-geplaatst worden. Langs de wan den prijken allerlei aardige gekleurde figuren, welke de fantasie opwekken. Alles ziet er verzorgd uit en men kan begrijpen, dat de kleuters zich op hun gemak gevoelen. Dit blijkt tevens duidelijk uit het feit, dat het aantal Teerlingen nog hetzelfde is. Wel is waar waren er veel meer inschrijvingen, doch veertig kleuters konden wegens plaatsgebrek niet opgenomen worden. Mej. Woutstra wordt bij het lesgeven ge- tslsteert door mej. J. Bakker, terwijl er sinds twee jaar door mej. L. van Giessenhoven te Haarlem kleutergymnastiek wordt gegeven. Vanzelfsprekend is dit voor de kleinen een attractie. Het onderwijs heeft een eigen karakter In den tuin kunnen de jongeren volop in de zand bak genieten, terwijl de liefde voor de na tuur wordt aangekweekt. Zij verzorgen bij voorbeeld hun eigen bessen en aardbeien. Het leerjaar biedt ook daarnaast voldoende afwis- "sellng. De leerlingen, die de school verlieten, maakten steeds een uitstapje naar Amster dam De Dierendag was voorts geregeld een dankbare aanleiding om een bezoek aan Bloe- mendaal te brengen. In Hotel De Weyman vormde het St. Nicolaasfeest altijd een der hoogtepunten voor elke leerling Verder mocht de jaarlijksche tentoonstelling (eind Juli), zich steeds in aller belangstelling verheugen. On langs kreeg mej. Woutstra van haar kleuters een filmapparaat, zoodat er in de winter periode verschillende filmmiddagen georga niseerd kunnen worden. Mej. Woutstna weet met de kleinen om te gaan. De behoefte van het kind aan zon en buitenlucht vergeet zij niet. Bij hitte vertoeven de kleinen meestal in de zandbak onder het lommer. Bovendien wordt er in het voor- en najaar veel gewan deld. Men heeft verder de beschikking over het Terrasbosch, zoodat de school als het ware een eigen „natuurreservaat" bezit. Elke kleuter bezocht de instelling gedurende ongeveer drie j'aar. Er konden dan ook reeds ruim honderd kinderen bij het lager onderwijs worden afgeleverd. De kleinen worden ouder, doch de opgedane indrukken en ervaringen blijven. Het contact met ouders en oud-leer lingen vormt op deze wijze het gezonde fun dament, waarop mej. Woutstra stellig het werk voor „haar" school en „haar" peuters nog jaren zal kunnen voortzetten. Het eerste lustrum, dat heden is herdacht, is zonder uiterlijk vertoon gevierd. De klei nen hebben van een echten feestdag kunnen genieten. Voor hen had mej. Woutstra aller lei verrassingen. Cand. Visser ingeleid. Het was Zondag voor de leden der Ned. Herv. Evangelisatie een blijden dag. Het was de dag. waarop cand. J. A. Visser te Amsterdam tot ziin werk, dat hii als voorganger-evangelist der vereeniging zal gaan verierhten, door ds. G. Grootjans te Watergraafsmeer werd ingeleid. De kapel was Zondagochtend voor deze plechtigheid niet slechts geheel bezet, doch er moesten bovendien nog extra stoelen worden bijgezet. Nadat ps. 89 8 en 9 gezongen was, las ds. Grootjans achtereenvolgens de geloofs belijdenis en 2 Corinthe 5 van vers 11 af. De tekst waarmede hij de plechtigheid verrichtte, was Handelingen 835 „En Filippus deed ziin mond open, en begin nende van diezelfde Schrift verkondigde hem Jezus". Deze samenkomst, aldus spr.. draagt een hybridisch (tweeslachtig) karakter: we ziin gekomen on? naar de prediking van Gods Woord te luisteren, maar zijn met onze gedachten behalve bii dit Woord ook nog bij andere dingen. Als geordend predikant predik ik hier. terwijl cand. Visser hetzelfde zal gaan doen, doch dan als hulpprediker, die bijv. niet de sacramenten zal kunnen bedienen. Ver volgens vergeleek spr. oand. Visser's weg met dien van Filippus. In de tekst zendt God Filippus naar het Zuiden, tgrwijl God cand. Visser naar Santpoort iwfcndt. Beiden komen uit een ge- loovig gezin. Tenslotte wees spr. erop, dat de predi king moet zyn die van Jezus als profeet, priester ep koning. Niet de christelijke geest, doch Jezus van Nazareth moet ge bracht worden. Vervolgens hield cand. Visser zijn eer ste prediking als vaste voorganger naar aanleiding van Exodus 14 14 „De Heere zal voor u lieden strijden en gij zult stil ziin." Spr. wees er op, dat ook wij op een pelgrimstocht zijn. Wij ziin op weg naar de eeuwigheid. Christus is het die ons voorgaat. Het zal steeds mijn doel zijn. be sloot spr.. op Hem te wijzen. Na het dankgebed werd ds. Visser nog ps 121 4 ..De Heer zal U steeds gade slaan.... toegezongen, waarop de nieuwe voorganger tenslotte om de voorbeden der aanwezigen verzocht. DE TRAINING DER TERRAS VOGELS. Zooals wij hebben medegedeeld is d- heer D. W. van Ooven tot trainer van de snortvereeniging Terrasvogels benoemd Woensdagavond zal met het oefenen een aanvang worden gemaakt Er komen twee groepen, achtereenvolgens van half acht tot half negen en van half negen tot half tien, bijeen. 's Donderdagavonds half acht zal aan dacht aan de adspirant^n worden geschon ken, waarbii men de beschikking over den heer H. Röbken heeft. Men mag verwachten, dat van de ge legenheid tot trainen onder bekwame lei ding een dankbaar gebruik zal worden ge maakt. Wat Terrasvogels bereikte Van verschillende zijden werd ons ge vraagd een overzicht van de prestaties der Terrasvogels in het afgeloopen seizoen te publiceercn. Dank zij dc welwillend heid van den secretaris van de plaatselijke sportvereeniging, kunnen wij thans aan de wcnschen voldoen De lagere elftallen hebben met zoon schitterend figuur als het eerste en de junioren A geslagen, maar in de Komende competitie zal het zeker beter gaan. De volgende plaatsen werden bezet Eerste elftal: -kampioen (gepromoveerd) Tweede elftal: zevende plaats. Derde elftal: vijfde plaats. Vierde elftal: tiende plaats. Junioren A kampioen. Junioren B zesde plaats. Adspiranten tiende plaats. In de competitie werden de volgende resultaten bereikt Elftal gesp. gcw. geL verL pnt. 1 16 15 1 0 31 2 14 4 1 9 9 3 16 8 0 8 16 4 10 1 0 12 2 A 14 11 2 1 24 B 15 6 2 7 14 Adsp. 18 2 2 14 6 „Santpoort"-nieuws Santpoort kampioen Nu de officieele gegevens binnen zijn blijkt, dat Santpoort 5 na een nek-aan-nek- race-met H.B.C. 4 kampioen van de 4e klasse B is geworden Mtyi bereikte het door be ter doelgemiddcldc. Er is in het Santpoort kamp dus toch nog een kampioen te be groeten. De overige plaatsen zijn nu alle bekend: Santpoort 1 achtste, Santpoort 2 zesde. Santpoort 3 vijfde. Santpoort 4 der de, Santpoort 5 eerste, Jun. a tweede, Jun. b. vierde, adsp. a. zevende, adsp. b. derde, adsp. c achtste. Over het algemeen kan dus van een mid delmatig seizoen gesproken worden. JAARVERGADERING TFRRASVOGELS. Tiet comité, dat het initiatief tot de op richting van een supportersvereeniging der Terrasvogels heeft genomen, herinnert er aan. dat de sportvereeniging Dinsdagavond half acht in De Weyman haar jaarlijksche algmeene ledenvergadering houdt. Het doet een beroep op alle donateurs en dona trices om de bijeenkomst te bezoeken. De propaganda voor de komende compe titie zal uitvoerig worden besproken. Ter rasvogels zal toonen paraat te zijn voor den strijd in de derde klasse van den Neder- landschen Voetbalbond. Bij het in Den Haag gehouden examen voor onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs (akte B) slaagde mej. P. L. A. Schipper te Santpoort. EGMOND AAN ZEE BENOEMD. De burgemeester heeft tot gemeente-werk man in vasten dienst met ingang van 1 Juli benoemd den heer J. F. Dekker, alhier. NIEUWE STRAAT. De burgemeester heeft de nieuwe straat, die langs de huizen voor Heldersche vluch telingen is aangelegd, Plantsoenstraat ge noemd. VERHOOGING STEUNNORM. De wnd. secr.-geheraal van het départe ment van sociale zaken heeft onze ge meente voor de steunverleening van de 7de in de 5de klasse gebracht. De steun voor on georganiseerden wordt daardoor voor man en vrouw van f 7.50 tot f 11.20, voor elk ge zinslid boven de 2 personen van f 0.75 tot f 1 en voor kostgangers van f 6.50 tot f 8.20 verhoogd. Voor georganiseerden wordt de steun voor man en vrouw tot f 12.20 en voor kostgangers tot f 9.20 verhoogd. UITGEEST MIDDENSTANDSDIPLOMA. Onze plaatsgenooten dë heeren A. Tee ling, H. Brandjes en P. Brandjes behaal den te Alkmaar het Middenstandsdiploma. CASTRICUM INSCHRIJVING KERM IS STAND PLAATSEN. Voor de kermlsstandplaatsen te Castrlcum en Bakkum Is als volgt Ingeschreven: Castrlcum. Hommerson en Vermolen. Amsterdam. Hoog- vaart Karimata f75; R. Vader, Winkel. Zweef molen en Luchtschommed f420; P. Wiers. Schar- dam. Vllegbomsport f27; B. Hendriks. Nlbblx- woud. Hoofd van Jut f20; J. G. Suldema, Am sterdam. Pyramtdesport f15; N. Fllpsen, Haar lemmermeer, Flesschcn werp tent f20; G. Lands man, Wormerveer. Fietsmolen t 45; L. A. Lamer, Nibblxwoud, Zweefmolen f256.50: C. Broek. Eg- mond a. d. Hoef. Paltngkraam f7.50: C. Broek. Egmond a. d. Hoef. Fietsmolen f26; H. F. Koek, Beverwijk. Zweefmolen f 325; H. F. Koek. Be verwijk. Draaimolen f 125: A. Bos, Hoogwoud, Schiettent f 105 50; C. Braak. Egmond a. d. Hoef. Zweefmolen f231; C. Braak. Egmond a. d. Hoef. Draaimolen f71; D. Dulns. Haarlem. Hoofd van Jut f25; D. Schrljnemakers, Haarlem. Draaimo len f 156.10; J. Mol Krommenie. Koekhaktent f5; C. Vader. Alkmaar. Schiettent f60; P. H. Ver wijk, Purmerend. Schiettent f65; J. Wipprecht, Purmerend. Hoofd van Jut f25.60; J. Verwijk, Purmerend. knikker-bumpersport f7.50; C. stolk. Delft, Kijktent-aerobatiek f 100; M. Bos. Amster dam. Zweefmolen f376; M. Bos, Amsterdam, Pyramtdesport f40. Bakkum. Voor de kermlsstandplaatsen is als volgt Inge schreven: H. Vallentgoed. Purmerend. Lucht- schommel f30; P. H. Verwijk, Purmerend, Schiettent f75; J. Wlpprecht. Purmerend, Hoofd van Jut f 10; Joh. Braak, Egmond a. d. Hoef. Zweefmolen f81; C Braak. Esmond a. d. Hoef, Zweefmolen f71; A. Bos. Hoogwoud. Schiet tent f 20; H. F. Koek, Beverwijk, Zweefmolen f 200; H F. Koek. Beverwijk, draaimolen f 50, C. Broek. Egmond a. d. Hoef. Fietsmolen f26; C. Broek. Egmond a. d. Hoef, Palingkraam f 5; L. A. Lamor. Nibblxwoud. Zweefmolen fUO.10; C. v. d. Klooster, De Rijp. Pyramtdesport f25; B. Hendriks. NJbbixwoud, Schiettent f7,50; B. Hen driks, Nibblxwoud, Hoofd van Jut f7,50; C. Stam, West-Knollendam. Deensche Hoogvaart f 20; P. Wlers. Schardam. Pyramtdesport - Vllegbomsport - Sportkanon en electr. grljpkraan f 36; R. Vonder Winkel, Zweefmolen f61; R. Vader, WinkeL Luchtschommel f31. GOUDEN HUWELIJK. Donderdag 30 Juli herdenkt het echtpaar J. Olbers en A. OlbersKuijs zijn 50-jari- ge echtvereeniging. GEEN BEDEVAART. De voor De Hanze vastgestelde bede vaart naar Heiloo op de Zondagen 5 en 19 Juli gaat niet door. VER. FACULTATIEVE LIJKVERBRAN DING. De voor Zondag vastgestelde excursie naar 't Crematorium te Driehuis, kon we gens bijzondere omstandigheden geen door gang vinden. GESLAAGD. By het te Alkmaar gehouden examen voor Algem. Handelskennis (Middenstands diploma) slaagden de heeren H. A. van der Ven en A. van der Ven. TEGEN DE VELE RIJWIELDIEFSTALLEN. In verband met de vele rijwieldiefstallen in onze gemeente heeft de gemeente-poli- tie in samenwerking met de marechaussee alhier twee Amsterdammers aangehouden, welke zich Donderdagmorgen op verdacht# wijze bij tde R.K. kerk ophielden. Zij wer den door de politie aan een verhoor onder worpen. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Catharlna Johanna <ie NtJs; Slmon Hendrik Kuljs: Petrus Johannes Hermanus Dijk man: Johannes Nicolaas Brakenhoff ONDERTROUWD: G. Veldt cn A. Zomerdijk, beiden wonende te Castrlcum. GEHUWD: Pleter van Dutjn en Anna Tamil Leonardus Wlllems en Anna Maria Gezin* Aaftink. OVERLEDEN: Louise Wildschut. 50 echtg*. noote van H. P. Phlllpooai, wonende te Castrtcum

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3