STADSNIEUWS Voor den Politierechter. H.O.V. Benefice-concert. Het benefice-concert voor de nagelaten rekkingen van het orkestlid wijlen Georg Schmidt, was, met zijn twee dirigenten en •wee solisten, royaal genoeg opgezet om er buitengewone belangstelling voor te ver dachten. Een halt bezette zaal was dus, oor zoo'n doel en voor zoo'n programma, z'n minst gezegd: een ontgoocheling. De afwezigen hebben een pracht jgen muziek- avonld,gemist. Het 'concert 'begon, onder leiding van Ma- rinus Adam, met Weber's Euryanthe-ouver- .ture, die, met bijzondere dynamische ver zorging, effectvol klonk. Daarna kwam con certmeester Gijs Beths op het podium, om het viool-concert no. 8 (het z.g. Konzert in Form einer Gesangsscene) van Ludwig Spohr te vertolken. Dit is van de twaalf concerten, plus een drietal concertino's van den te zijner tijd zoo vermaarden viool- meester, het eenige werk, dat niet geheel vergeten raakte, en dan gebeurt het nog zelden, dat het buit enhet studievertrek van de violisten gehoord wordt. Het zal wel zoowat 15 jaar geleden zijn. dat ik het werk het laatst in het publiek hoorde spelen en wel door wijlen Johan Steenman. Het mag waar wezen, dat, zuiver muzikaal gezien, het werk tamelijk verbleekt is. Maar zoo lang men Paganini speelt, is er toch geen reden om Spohr te veronachtzamen: mu zikaal staat het werk van den Duitscher lang niet beneden dat van den Italiaan en violistisch bekeken behouden beide mees ters hun belangrijkheid'. Daarenboven is de vorm van Spohr's 8ste cóncert van bijzon dere beteekenis; deze, een unicum in de vioolliteratuur, is alè 't ware een lyrisch dramatische monoloog zonder woorden. Deze eigenaardige stijlcombinatie kan verklaard worden uit Spohr's practijk als opera-com ponist. Gijs Beths had zich het "werk goed eigen gemaakt en er de moeilijkheden orillant van overwonnen. Hij speelde het met fraaien, rustigen toon en overtuigende voordracht, zonder romantische overdrijving. Als ge heel ook het orkest, onder Adam werkte prachtig mee was het een gave vertol king, die Spohr's opus alle eer aandeed. Het deel na de pauze werd geheel inge nomen door het geweldige tweede klavier concert van Brahms, met Willem Andries- sen als violist en Toon Verhey als leider Van het orkest. Na Spohr's tamelijk gemoe- delijk-theatrale dramatiek, valt de inner lijke spanning bij Brahms, (d'ie vaak aandoet als een reusachtige worsteling met de ma terie, dubbel sterk op. Maar wat een rijk dom van gevoel, wat een heerlijk reine contemplatie is het loon van dat norsche vechten, het loon ook van den toehoorder, die zich moet laten meesleepen met die on stuimige zielsdramatiek van den kunstenaar en daarna de innige confidentie mag beluis teren van een lyricus pur-sang. die uit het diepst van zijn gemoed het ^bhoonst wat hij weet vertellen gaat en daarna ook nog de blijde joligheid van goed gehumeurdheid zal meedeelen. Willem Andriessen heeft de fameuze opgave, om dit technisch en gees telijk zoo fel geladen concert te herschep pen, schitterend gerealiseerd. Onze meester- pianist manifesteerde 2ich. zonder de min ste inzinking, op de sublieme hoogte van zijn temperamentvol kunstenaarsschap en Toon Verhey stonld1 hem met het orkest prachtig ter zijde. Een speciaal compliment verdiende- de solo-cellist Eduard Biele met zijn poëtische verklanking van de lied melodie in. het Andante. Het publiek was opgetogen en bracht den solist, en op diens gebaar ook de overige executanten, een hartelijke èn langdurige ovatie. JOS. DE KLERK. Orgelconcert door Egbert Vos Kapel Nieuw Vredenhof Het programma omvatte dezen keer twee tijdperken, waarvan het eerste zich groe peerde om Bach, het tweede om César Franck. Ir. Bach's gezelschap gingen Han del en Telemann. Met het schoone variatie werk over hei lied „Mein junges Leben hat eind End" werd het ingeleid. Men kent de oerkracht van Sweelinck's harmonisatie in deze hypodorische toonzetting en de orga nist die de kunst van registreeren ver staat, zal de bekoorlijkheden van zijn in strument vieren naar hartelust. Zoo deed ook Egbert Vos, als hij naast het filigraanwerk der eerste variatie het wonderbaar aansprekende fluitenkoor plaatste van- variatie II. Niet zonder reden liet hij dan in III louter grondstemmen spreken om in IV te grijpen naar het Grand Jeu. Een bijna onmerkbare tempoversnel ling in het slot bracht een treffende climax. Zoo echter heeft Sweelinck zich het slot niet gedacht, want in een laatste variatie spreken slechts zachte en teere stemmen. Een compositie dus van weidoordachten bouw. waarin de dorische cadensen even- zoovele hoekpijlers vormen. Men zou naast dezen Sweelinck Bach's Adagio uit de derde Sonate kunnen plaat sen met de mooi canonisch verloopende stemmen, bovenal omdat de organist hier 2ulk fraai geregistreerd trio-spel deed hooren. Er volgde evenwel de Cantate van Telemann voor altstem, viool en orgel. Maar ook hier was er veel voor hart en oor bedde. Want de obligaat-viool met'haar litwrst sobere ornamentiek (in hoofdzaak [ebroken drieklanken) plaatst het feeste- ijk karakter der compositie in steeds hel er licht. En een toeval was het alweer niet, dat in het slotdeel de stemmen van- con trabas en violoncel zich in het klankgeheel plengden. Zóó kunstig liet hier Egbert Vos fle strijkende stemmen spreken, dat men nauwelijks geloofde, hier met louter orgel stemmen -te doen te hebben. Maria Leentvaar zong met fraai be- heerscht en zeer stabiel altgeluid deze cantate „Erwachet zum Kriegen", en mei gelijke stemkwaliteiten muntte zij uit in Handel's aria „Dank sei dir Herr". Het spel der violiste Ans van Maanen sloot naar klank en naar stijl treffend aan. In het volgend programmadeel ging de hoofdaandacht uit naar César Franck. In eljn Prélude, fugue et variation luistere men naar deze stemmen van eindeloozen adem. Het prélude een verheven élégie, de fuga een wonder van polyfonie en aller- lnnigsten eenvoud. Iit delicate kleuren gaf dc organist deze miiziek terug. Een hoogte punt werd verder nóch door de liederen van Hugo Wolff in de bewerking voor orgel, nóch door Karg Elert bereikt, al erkent men dat de laatste in het choral ,,Ach bleib mit deiner Gnade" ook met ge donder middelen werkt dan dié zijner eeuwig gealtereerde harmonieën. G. J. KALT. AGENDA DINSDAG 30 JUNI: Groote Kerk: Orgelbespeling 8-0 uur. Luxor Theater: Do Indische "Graftempel (2e deel), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: Twee in een wereld stad. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Frans Hals Theater: ..Meisjes van de 1IB.S.", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Palace: „Zijn zoon", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang allo leeftijden. Movlac: Doorloopende voorstelling. Toe gang alle leeftijden. WOENSDAG 1 JULI. Bioscopen; Middag en avondvoorstellin gen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.) Chef van Dienst en Stad: S R Kuiper. Haarlem. Sport cn stad: A Over- meer. Heemstede. Buitenland: J. C. van dei- Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, Den Haag (afw.). Binnenland: .T. A. Steen Jr„ Zand voort. Nieuws- en reportage voor Vel- fe» ca omgeving; J. X. van Baarsel, iJmuiden, Gewijzigde dienstregeling N. Z. H. Ingaande Woensdag a.s. Woensdag a.s. gaat de gewijzigde zomer dienstregeling van dte N.Z.H. in. Mede in verband met de stroombesparing is het noodzakelijk gebleken enkele trajecten te beperken. Zoo zuilen op de lijn ZandvoortAmster dam de forensentrams van 7.33, 7.48 en 8.03 uit Zandvoort komen te vervallen tot aan de Schouwtjesbrug. Voorts zullen de trams, die om 17.05, 17.20, 17.35, 17.50 en 18.05 uur uit Amsterdam vertrekken niet verder rijden dan de Schouwtjesbrug. Des avonds na 18.25 zal in beide richtingen in- plaats van een twintig minuten-dienst een half uursdienst onderhouden worden. Wel zal op Zondagen, voor zoover noodig. voor extra ingelegde diensten zorg gedragen worden. De laatste trams in alle richtingen blijven ongewijzigd op hetzelfde tijdstip vertrekken. Op de lijn Hillegom-Haarlem zal de lo- caaldienst tusschen 9.29 en 15.29 uur komen te vervallen. In dé richting HaarlemHille gom zal dit tusschen 8.47 en 15.47 uur het geval zijn. Op het traject SoendapleïnHeemstede v.v. zal tot des avonds 19 uur normaal ge reden worden. Daarna zal in plaats van een 73^-minutendienst, een 10 minuten- dienst gereden worden. Uitreiking distributie bescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letter K van Ka tot en met Kra. HET GESTOORDE PAARTJE. Een drietal forsche jongemannen moest plaatsnemen in het verdachtenbankje, .om dat zy zich aan mishandeling hadden schul dig gemaakt. Op 14 Mei j.l. hadden zij een flinke hoeveelheid bier gedronken, onge veer vijftien glazen de man, en dientenge volge was hun stemming niet geheel nor maal meer. Zij liepen aan de linkerzijde van den weg en zoo gebeurde het, dat zij een paartje zagen naderen. Het paartje liep aan de goelde wegzijde en dus hadden de vroo- lijke jongemannen moeten uitwijken, het geen. zij echter niet deden. Integendeel, zij nöopten het tweetal gelukkige jonge men- schen, uit den weg té gaan. Dit uitwijken geschiedde echter door het gedrag van de jonge mannen zoodanig, dat de vrouw tegen een schutting aanviel en de man op den grond terechtkwam. De minnaar vroeg toen of zij niet konden uitkijken. Het antwoord op deze vraag bleef niet uit; het kwam echter in den vorm van een vuistslag, ge volgde door meerdere. De minnaar had zich teweergesteld, doch was ten slotte zoo danig geraakt door de vuisten van een der mannen, een '22-jarigen chauffeur, dat zijn neusbeentje in stukken werd geslagen, zoo dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De officier was van meening, dat een dergelijke handelwijze behoorlijk ge straft diende te worden, en hij eischte der halve tegen ieder der verdachten een ge vangenisstraf voor den tijd van één maand. De politierechter vond dat zij wel wat meer mochten ontvangen voor hun optreden, en veroordeelde den chauffeur, die het neus been had vernield, tot drie maanden, de beide anderen tot zes weken gevangenis straf. BELVARDPROGRAMMA'S. Het beiaardprogramma, dat Woensdag avond van 89.45 uur door den heer Jade Vermaak worfdt uitgevoerd, luidt: 1 Petit Suite (a Rigardon, b Pavane, c Menuet) van G. Clement, 2 Psyche van Lully, 3 a Reu zelier, b. Verholen liefde, c Zeg, kwezelken; 4 Polrdore (Passepieds) van Struck: 5 Orphee (menuet), Gluck; 6 Andante Can tabile van Denijn. Zaterdag 4 Juli wordt van 89.45 uur het volgend programma uitgevoerd: 1 Eerste fantasia van Benoit, 2 Dansje van Jos. de Klerk; 3 Caprice van Althuisen, 4 Menuet van Van Hoof. 5 a. O. Heer, b Klokke Roe land, c. Ic sag Cecilia komen, d. Ic seg adieu; 6 Treurmarsch van Chopin. RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. Het is de Haarlemsche politie in samen werking met de Bloemendaalsche recher che gelukt de hand te leggen op een com plot van rijwieldieven zeven personen van 14 tot 25 jaar die het laatste half jaar Haarlem hebben afgestroopt voor rij wielen 'en ruim 20 van deze onmisbare voertuigen hebben gestolen. Tegen eenige koopers van die rijwielen en banden werd voor heling proces-verbaal opgemaakt. Een 62-jarige man werd den 28en Juni j.l. door de recherche aangehouden terwijl hij bezig was een fiets te stelen. KENNEMER LYCEUM. Geslaagd aan de Montessoj;i-afdeeling mididelbare meisjesschool de dames C; Bou- man en A. PouÜs. VAN WIE IS DEZE FIETS? In Mei of Juni j.l. hebben twee mannen een heerenrijwiel gestolen achter het ge bouw van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht. De beide mannen werden door de Haar lemsche politie aangehouden; de eigenaar van de fiets heeft echter nog steeds geen aangifte van den diefstal gedaan. Het rijwiel staat momenteel in het bu reau van politie aan ae Smedestraat alhier en is voorzien van een verchroomd stuur, verchroomde velgen en trommelremmen. De eigenaar van de fiets wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk bij de afdeeling recherche van het hoofdbureau van politi# aan de Smedestraat 9 te melden. HAWAIIANFEEST IN HET CONCERT GEBOUW. Het Gem. Concertgebouw zag Zaterdag avond weer eens honderden enthousiaste dansmuzieklïefhebbers binnen hé®: muren, die gekomen waren om te genieten van de muzikale prestaties van een vijftal Hawaiian-ensembles en twee groote dans- orkesten. De luisteraars zijn zeker niet te leurgesteld geworden, want, niettegen staande het- meerendeel der. uitvoerenden amateur was. werd goede muziek ten ge- hoore gebracht en gaven de musici blijken van groote vaardigheid. Het hoogtepunt van den avond was ech ter niet het optreden van de Hawaiian- spelers, hoewel die ook groot succes moch ten oogsten, maar dat van den imitator Jos Windt, die over werkelijk verbluf fende gaven beschikt. Op geestige en mu zikale wijze imiteerde hij de verschillende muziekinstrumenten, die bii dansorkesten gebruikt plegen te worden, en opera's met solisten en stemmende instrumenten. Het bekende Amsterdamsche dansorkest „De Moeisjers" onder leiding van Boy Ed gar trad als hoofdnummer na de pauze op. Gaaf en technisch goed verzorgd werden de nummers ten gehoore gebracht. Dit amateur-orkest behoeft werkelijk niet on der te doen voor vele bekende beroeps ensembles. Het Haarlemsche. dansorkest van Tom Reerink opende den avond met eenige bekende muziekstukken, die goed werden gespeeld; alleen is er nog geen eenheid in dit orkest. ,Daar de avond in het teeken van de Hawaiianmuziek stond, was een belang rijke plaats hiervoor ingeruimd in het pro gramma. Vooral de Samoaus onder leiding van Hertha Gossiras mochten groot succes oogsten met hun verzorgd spel, dat voor amateurs wel zeer goed was. Doch ook de andere orkesten mochten er zijn, al werden fouten gemaakt en was de uitvoering nief altijd éven perfect in orde. De conférencier ';Stah Haag luidde de verschillende num mers in met een enkel woord. VAN HEYNINGEN. HET IS UW EIGEN BELANG bij aankoop van een tube TANDPASTA sfeeds een oude. ledige tube (met dop) in te leveren, anders kunnen wij U dit voortreffelijk product niet blijven leveren I GROOTE TUBE 30 CT. NEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830 Een jeugdig fantast. Verhaal van een overval en een inbraak verzonnen. Dezer dagen meldde aich een 17-jarige fietsjongen uit Amsterdam bij d-e Zond- voorLsohe politie aa/n, die vertelde, dat hy in Amsterdam, toen hij in een stille straat een vrachtauto passeerde; plotseling door een onbekenden man vastgegrepen en in de vrachtauto was geworpen. De auto was daarop weggereden. Na ongeveer -rijf uur rijden had men hem zijn geld, ongeveer tien gulden, afgenomen en hem daarna uit den wagen gezet. De jongen bleek toen in Zand. voort te zijn. De knaap meende voorts, dat deze aan randing wel verband zou houden met een inbraak, welke de vorige week in de ouder lijke woning was gepleegd. Toevallig was de jongen alleen thuis, toen twee ma©nen de woning binnendrongen, die hem op een stoel- vastbonden, een prop in zijn mond stopten en he.m blinddoekten. Eenigen tijd later was een zusje thuisgekomen, diie hem bevrijd had. Er bleek een bedrag van f 2'5 verdwenen te zijn. De Zandvoortsche politie vertrouwde d-iit fantastische verhaal niet erg en bij een na der verhoor viel de knaap dan ook door de mand. Hij gaf toe, dat hij alles had ver zonnen om te verbergen, dat hij zelf de f 23 van zijn vader had gestolen. Het veelbeloovende jongmènsch kreeg een proces-verbaal en is later door zijn va der afgehaald. Thuis zal er ook nog wel een hartig woordje gesproken zijn! JUBILEUM J. C. ONGERING. Op 1 Juli is het vijf "en twintig jaar ge leden, dat de heer J. C. Ongering, afdee- lingschef bij de N.V. Vroom en Dreesmann in de Korte Veerstraat, bij deze N.V. in dienst trad. jubileum c. benjamin- op Woensdag 1 Juli zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer C. Benjamin, as sistent eerste klasse bij den P. T. T.-d;ienst te Haarlem bij de posterijen in dienst trad. l. g,. j. h. hamelberg overleden" In den ouderdom van 64 jaar is te Haar lem overleden de heer L. G. J. H. Hamel berg, bewaarder der hypotheken en het kadaster, welke functie hij ongeveer zeven jaren heeft vervuld. Daarvoor was hij hy potheekbewaarder te Utrecht. De begrafenis zal Woensdag om half- twee geschieden op de Nooyderbegraaf- plaats aan den Vergierdeweg. UITREIKING VERKEERSDDPLOMA'S. De uitreiking van de diploma's' aan de kinderen, die voor het verkeersexamen zijn geslaagd, zal geschieden op Dinsdag 7 Juli in de Gem. Concertzaal en wel voor de eerste 'roep om half tien 's morgens en voor oe tweede groep om twee uur 's middags. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Heesterbeek, Wa genweg 256, armband; Heesakkers, Soera- bajastraat 6zw„ beenbesehermers; Barwe- ien, Tulpenstraat 17rood, boter: De Haas, Jit den Boschstraat 14, bal; Palthe, Klever- parkweg 21D, étui met inh.; Bonarius, Wa genweg 158, hoes; Wijkhuizen, Soutman- straat '45, handschoen; De Gelder, Pladella- straat 34, hoed; Rethans, Obistraat 3, mond harmonica; Oosterom, Sohoterveenstraat 5, portemoainaie m. inh.; Haubein, Heeren singel 17, portemonnaie m. inh.; Rijnsdorp, Waldeck Pyrmontstraat 1, portemonnaie m. inh.; Van Bur ring en. Anthoniestraat 57rd., ortemonnaie m. inh.; Bur. van Politie, Jmedestraat 9, persoonsbewijs: Bur. van Politie, Smedestraat 9, portemonnaie m. inh. Bos, Jan Evertsenstraat 22, portemonnaie m. inh.; Westerval, Lange Lakenstraat 4zwart, regenkapje: Dekker, Van 't Hoffstraat 189, .regenjas: v. d. Broek, Wilgenstraat 75. speelgoedauto; MichieLs, Koningsteynstraat 17. tompouce; Bolder. Vösmeerstraat 43rood, theedoek; Bureau van Politie. Smedestraat 9, taschje. m. inh.; Palthe, Kleverparkweg 21D, vulpen; Bur. van Politie, Smedestraat 9. vrïjbMjettenboekje; Bur. van Politie, Sme destraat 9, visch.net; Miedoona, Gijsbr. van Aemstelstraat 138, zwemkaart. NEGENDE AVONDSTILTE. In de Begijnhofkapel, .het kerkgebouw van de Geref. Kerk in Hersteld Verband, wordt morgen, Woensdagayond om 8 uur, gesproken over het onderwerp: Waarheid. De reeds aangekondigde spreker, ds. D. Henstra, is verhinderd; in zijn plaats komt ds. L. Nieuwpoort. Paul Chr. van Weste ring verleent muzikale medewerking. HAARLEMMER STAL EEN IJSKAST. Op 23 Mei werd op het provinciaal kam peerterrein een ijskast gestolen. De polit'e te Castricum heeft thans een Haarlemmer aangehouden, die bekende, de dief te zijn geweest. De ijskast, die hij verkocht had, is opgespoord. Verduisteren van 22.06 tot 5.21 u. 1 JULI zon op 5.21, onder 22.05 uur. maan onder 9.08, op 0.03 uur (d.a.v.) LA AT UW EiTENSV/ACiEN 'NIET DEDERVEM DOOR. DE WARMTE EN DOOR DE vliegen! Koningin en uitgeweken.Ned. Regeering naar Amerika. „Zetelverplaatsing" heeft in West-Indië verbijstering gewekt. WEST-INDIë ONDER AMERIKAANSCH MILITAIR BEVEL Sinds eenigen tijd zijn in diverse buitenlandsche bladen geruchten in omloop over een vertrek der voormalige Koningin Wilhelmina naar Canada. Deze zjjn thans officieel bevestigd in dien zin. dat dc voormalige Koningin inderdaad in Ottowa aangekomen is cn daar bij haar dochter intrek geno men heeft. Het zou in haar voornemen liggen, vervolgens iy»ar Washington te reizen om Roosevelt een bezoek te brengen. Thans wordt officieel uit Londen ge meld, dat ook een deel der Nederland- sche emigrantenregcering de wijk naar Amerika heeft genomen. Het eerst werd dit bericht verbreid vanuit Curacao, waar het een niet geringe verbazing, verontrusting en tenslotte verbittering gewekt heeft. Reeds het feit, dat de voormalige Ko ningin en leden van haar laatste regeering in het moederland wèl tot een verblijf in Londen een toevlucht namen en er niet de voorkeur aan gegeven hadden, zich naar een der averzeesche gebieden te begeven, ontlokte destijds aan de West-In'dische pers wrevelige commentaren. Tusschen bittere opmerkingen lieten di verse West-Indische ofeden destijds even wel toch nog in hun commentaren de hoop doorschemeren, dat indien misschien een directe overkomst uit bijzondere politieke overwegingen niet mogelijk was, zulk een komst dan toch zeker, op een later tijdstip kon worden tegemoet gezien. Toen daarop Amerikaansche en Engelsche troepen 'en hun officieren het commando van de aldaar gestationeerde Nederlandsche troepen- onderdeelen overnamen- maakte deze laat ste hoop voor een niet geringe* verbijste ring plaats. De jongste berichten over het uitwijken der voormalige Koningin naar Canada en het overbrengen van een deel der emigran- tenregeering naar Amerika, heeft nog in veel sterker mate opzien gewekt. De teleurstelling en ontgoocheling hebben een dieptepunt bereikt. Zoowel in Curacao als in Nederlandsche han delskringen in Londen ziet men in deze vlucht en hernieuwde „zetelverplaat sing" een directe aanwijzing, dat bij lief jongste Engelsch-Sow jet-Russische ver drag ook ten aanzien van den toe- komstigen status van het moederland vergaande afspraken gemaakt zijn. Men neemt aan, dat dit verdrag tevens inhoudt, dat Sowjet-Rusland bij een overwinning der Geallieerden naast volledige vrije hand in Oost-, Noord en Midden- en Zuid-Oost-Europa een gelijke zeggenschap in Nederland zal krijgen. Wat men onder zulk een zeggenschap verstaat, blijkt duidelijk uit de veelzeg gende commentaren, die men daarover onder verwijzing naar het Sow jetoptreden in Iran en de Baltische staten ten beste geeft. Dat de Nederlandsche emigrantenregee- ring derhalve zijn zetel naar Amerika ver plaatst, zoo constateert men voorts niet zonder bitterheid, zou in zooverre juist zijn, omdat de Nederlandscche bezittingen in het Westelijk halfrond de eenig overgeble ven gebieden zijn, waarover zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan ma ken. Zonder twijfel is New York de juiste plaats, van waaruit men die zorgen het best overzien kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New York nog nut heeft, wordt hierbij ten slotte opgemerkt, kan af geleid worden uit in den jongsten tijd uit gevaardigde Amerikaansche militaire be velen die reeds thans allerwegen in de West-Indische gebieden doorslaggevend zijn« zoo besluit het Alg. Handelsblad. Ter toelichting op het negende uitvoe ringsbesluit van den commissaris voor de belangen van de v.m. Nederlandsche weer macht (Verordeningsblad van 15 Juni 1942), wordt ter inlichting van belangheb benden- van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. a. de normen, vastgesteld bij het K.B. van 13 Januari 1932, Staatsblad no. 10 (ge wijzigd bij K.B. van 23 September 1933, Staatsblad no. 486), 'zijn niet onbelangrijk verhoogd. b. gold tot dusverre de hoogste norm voor hen, die hoofd zijn van een gezin van 5 of meer personen, alsmede voor een weduwe met 4 of meer kinderen of voor 5 of meer weezen, thans zijn de schalen der normen uitgebreid tot gezinnen van 7 of meer personen. c. van de inkomsten van inwonende kin deren beneden den leeftijd van 18 jaren zal een béfirag van f 2.per week voot zooverre zij 18 jaar of ouder zijn een be- Irag van f 4.per week bij de berekening •an de gezinsinkomsten buiten beschou wing worden gelaten. d. het uitvoeringsbesluit .heeft terug werkende kracht tot 1 Januari 1942. e. de tijdelijke verhooging dér normen met 6 pet. ingevolge het vijfde uitvoerings besluit is te rekenen van 1 Januari 1942 ingetrokken. VOOR HAARLEM BESTEMDE AARDBEIEN IN BESLAG GENOMEN. Gisteren hebben controleurs op het Stationsemplacement te Beverwijk een partij van 150 sloffen aardbeien in beslag genomen, die gereed stond voor verzending naar Haarlem, omdat de aardbeien buiten de veiling om gekocht waren. De partij is daarna tegen den geldenden maximumprijs onder de kandelaren op de. veiling ver deeld. SIGARETTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS. Het extra rantsoen sigaretten doet menig een de mogelijkheid aan de hand een lang gekoesterden wensch in vervulling te doen gaan. Velen hadlden zoo dolgraag eenige rooker- tjes willen afzonderen ten behoeve der vele kranige Nederlandsche strijders aan het Oostfront. Dit is nu mogelijk. Mevrouw E. KroellerSchaafer, Heem raadssingel 237 te Rotterdam, heeft, zich bereid verklaard alle zendingen te ontvan gen en voor verpakking en doorzending er van naar het front te zorgen. Desverlangd doet zij iederen zender een ontvangstbewijs toekomen. Nederlanders, blijft niet achter. Polrc*o»J«rBwP«x SPORT EN SPEL Sportfeest der Hitier Jeugd. In ons blad van Maandag hebben vrij een ver slag opgenomen van het Sportfeest van de Hitler Jeugd en van den Natlonalen Jeugd Storm. Aan de uitslagen zjjn de volgende ontleend: Relchssportwettkampf Jungvolk: 1. Haarlem mei 2115 p.: 2. Amsterdam 2099 p.; JungmSdel: 1. Am sterdam 2791 p.; 2. Haarlem 2313 p.; Hitler Jugend: 1. Amsterdam 2620 p. B.D.M.: 1. Amsterdam. Beste prestatie Jungvolk: do m. lOop Engsaler O sec.; verspringen Engstler 4.40 meter; slagbal- werpen Gülcker 50 meter; JungmSdel: 60 meter loop A. Buhr 7.6 s,ec.; verspringen A. Buhr en I v, Rath 4.50 m.; slagbalwerpen I. van Rath en H. Engels 47.50 m.; Hitier Jugend: 1. Senst 307 p.; 2. Brenner 293 p.; 3. F. Schmid 276 p. B.D.M.: Mary v. d. Stel 315 p.: 2. Agathe Wiersing 236 p.; 3 Attie Westerhoff 234 p. Persoonlijke nummers voor dc Hitier Jeugd en Nationale Jeugdstorm. Verspringen Jungraadel: I. Use v. Rath, A'dam 4.61 m.; 2. Cilly Reinke, A'dam 4.28 m.; S. M. Fsscher, Haarlem 4.20 m. Verspringen D. Jungvolk: 1. A. Koeman. N.J.S 4.50 m.; 2. Gülcker, Haarlem 4.34 m.; 3. Hoppsteln Haarlem 4.31 m. Verspringen B.D.M. N.J.S.1. G. v. Meurs, N.J.S. 4.95 m.: 2. J. v. Meurs. N.J.S. 4.81 m.; 3. Everout. N.J.S. 4.70 m. Verspringen HJ.—N.J.S.1. Poortier. Amster dam 5.67 m.: 2 E. Kaiser, Haarlem 5.57_ m.; 3. Glaser, Amsterdam 5.47 m. Hoogspringen J.M.—N.J.S.: 1. De Bruin. N.J.S 1.35 m.; 2. B. Engels, Amsterdam 1.30 m.; 3. Fischer, Haarlem 1,25 m. Hoogspringen D. Jungvolk: 1. Giillker, DJ Haarlem 1.50 m. en Smits, N.S.J. Amsterdam 1.50 m.; 2. Brussen, N.J.S. Haarlem l.4o m. Hoogspringen H.J.—N.J.S.: 1. Michel, N.J.S I.50 m.; 2. v. Meurs, N.J.S. 1.49 m.; 3. Kalser, HJ. Haarlem 1.45 m. Hoogspringen B.D.M.—N.J.S.: 1. G. v. Meurs, N.J.S. 1.50 m.; 2. Strak, N.J.S. 1.30 m.; 3. Manke, N.J.S. 1,25 m. Hoogspringen B.D.M.^-Werk: 1. Glock, B.D.M, Amsterdam 1.17 m.; 2. Brauckmann, B.D.M. Haarlem 1.12 m. 100 M. loopen H.J.—N.J.S.: 1. Velseboer, N.J.S. 12 sec.; 2. Scherf, H.J. Amsterdam 12.2 sec.; 3. Berling. N.J.S. 12.4 sec. 75 M. loopen B.D.M.—N.J.S.: 1. v. Meurs, N.J.S- 10.1 sec.; 2. I. v. Meurs, N.J.S. 10.2 sec.; 3. M. Kornelis, B.D.M. Amsterdam 10.4 sec. 60 M. loopen D.J.—N.J.S.: 1. Kauman, N.J.S 7,9 sec.; 2. Schmitz, N.J.S. 8 sec.; 3. Dörïng, D.J Haarlem 8.6 sec. 60 M. loopen J.M.—N.J.S-: 1. A. Buhr. J.M. Haarlem 8.3 sec.; 2. I. v. Rath, J.M. Amsterdam 8.4 sec.; 3. Cilly Reinke. J.M. Amsterdam 8.4 sec. 400 M loopen H.J.—N.J.S.: 1. Jan v. d. Steen. H.J. Amsterdam 56.8 sec.; 2. Dorst. N.J.S. 59 sec 3. Been. H.J. Amsterdam 1 min. 3.3 sec. 800 M. loopen H.J.—N.J.S.: 1. Prins. N.J.S. 2 min. 26.2 sec.; 2. Rpbertson, N.J.S. 2 min. 26.3 sec.; 3. v. d. Steen, H.J. Amsterdam 2 min. 29.4 seconde. 1500 M. loopen H.J—N.J.S.: 1. v. d. Steen. H.J. Amsterdam 4 min. 58.3 sec.; 2. Schuurman. N.J.S, 5 min.; 3. Drolsbach, H.J. Amsterdam 5 min. 4.6 sec. Slagbalwerpen D.J.—N.J.S.: 1. Gülker, DL Haarlem 53.10 "m.; 2. Hopstein, D.J. Haarlem 51.80 m.; 3. Koch, D.J. Amsterdam 51.20 m. Slagbalwerpen J.M.N.J.S.: 1. M. Dekker, N.J.S! 38.85 m.; 2. Draifé, N.J.S. 38.30 m.; 3. Jongkind, N.J.S. 34.80 m. Slagbalwerpen: 1. M. v. d. Steil, B.D.M. Am sterdam 64.65 m.; 2. J. V. Meurs, N.J.S. 55.40 m.; 3. E. Osterloo, N.J.S. 45.75 m, Discuswerpen H.J.: 1. H. Brenner, H.J. Am sterdam 55.70 m.; 2. O. Müller, H.J. Amsterdam 52.60 m.; 3. Rietschote. H.J. Amsterdam 50 m. Kogelstooten H.J.—N.J.S.: 1. Wijker, N.J.S. II.90 m.; 2. O. Müller, H.J. Amsterdam 11.35 m.; 3. Prins, N.J.S. 10.25 m. Kogelstooten B.D.M.—N.J.S.: 1. E. Kaschade. B.D.M. Amsterdam 7.88 m.; 2. U. Meyer, B.D.M. Haarlem 7.18 m.; 3. H. Coen, B.D.M. Amsterdam 6.95 m. Speerwerpen H.J.—N.J.S.: 1. Dorst. N.J.S. 36.95 m.; 2. Altena. N.J.S. 34.75 m.; 3. Brenner. H.J. Amsterdam 34.65 m. Speerwerpen B.D.M.N.J.S.: 1, M. v. d. Stel), B.D.M. Amsterdam 28.20 m.; 2. H. Coen, B.D.M. Amsterdam 21.30 m.; 3. Kartschadef N.J.S. Am sterdam 17.10 m. Slingerbalwerpen B.D.M.—N.J.S.: 1. v. Meurs, N.J.S. 35 m.; 2. E. Kaschade, B.D.M. 34 m. 4x100 M. estafette H.J.—N.J.S. l. N.J.S.; 2, N.J.S.; 3. H.J. Amsterdam. 4x75 M. estafette B.D.M.—N.J.S.: 1. N.J.S 54.1 sec.; 2. B.D.M. Haarlem 58 sec.; 3. B.D.M. Amsterdam. 4x75 M. estafette D.J.—N.J.S.: 1. N.J.S. Noord- Holland 46.5 sec.; 2. D.J. Amsterdam 46.7 sec.; 3. D.J. Haarlem 47.6 sec. 10x60 M. estafette J.M.-N.J.S.: 1. J.M. Am sterdam; 2. N.J.S.; 3. J.M. Haarlem. Zwemwedstrijden voor de Hitier Jugend. 50 m. schoolslag: H J. H. Meyer 50.5 sec.; B.D. M. D. Coen 49 sec.; D.J. Hein 49.6 sec.; J.M. v. Rath 51.5 sec. 50 M. rugslag; D.J. Hansen 1 min. 2.1 sec.; J.M Walz 1 min. 7 sec. 50 M. borstcrawlH.J. Laporte 37 sec.; B.D.M. D. Coen 35 sec.; J.M. Kappen 43.2 sec. 100 M. schoolslag: H.J. F. Coen 1 min. 43 sec.; B.D.M. H. Coen 1 min. 58 sec. 100 M rugslag; H.J. K. Meyer 2 min. 24 sec.; B.D.M. D. Coen 1 min. 38 sec. 100 M. borstcrawl: H.J. B. Ziegler 2 min. 3.6 sec. VOETBAL Jasper Warner overleden Oud-voorzitter van den N. V. B. In Oldebroek is in den ouderdom van* 72 jaar over leden de heer Jasper Warner, oud-voorzitter en eere-lid van den Ned. Voetbalbond. De overledene heeft veel gedaan voor de bevorde ring van het voet bal en in het bij zonder in de eerste moeilijke jaren. Na in 1893 geko zen te zijn tot lid van het bestuur volgde in 1897 zijn benoeming tot voorzitter, welke arch. H.C.functie hij tot 1919 vervulde. Toen de heer Warner het voorzitterschap aan vaardde was de bond nog klein en bij zijn afscheid was hij uitgebreid tot een groote organisatie. In Zwolle, waar de heer War ner vele jaren woonde, stond hij aan, het hoofd van een administratiekantoor en was directeur van de Boeren Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij. Woensdagmiddag om half drie zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Kranenburg bij Zwolle ter aarde worden besteld. WATERPOLO Jeu^dtournooi te Woerden. Haarlem nummer één van acht kringen. Kring Haarlem heeft Zaterdag .j.l. een bijzonder fraai succes geboekt in het groote polotournooi, dat in twee baden te Woer den is gehouden;~waurnan spelers boven 16 jaar mochten deelnemen, die echter den 20- jarigen leeftijd nog niet hadden bereikt. De sterkste kringen uit het land waren hier vertegenwoordigd. Haarlem heeft na twee gewonnen wed strijden zich in de finale geplaatst tegen Utrecht en ook deze ontmoeting gewonnen, zu'odat de Haarlemsche jeugd als de beste in den lande kan worden gekwalificeerd. De keuzecommissie had zich veel moeite- gegeven om een sterk team samen te stel len. De keus is ten slotte op een negental gevallen, welke gezamenlijk aan het suc ces hebben bijgedragen. Tengevolge van het koude water moesten met behulp van de reserves wijzigingen worden aange bracht, die geen enkelen invloed op hot spelpeil hebben gehad. In de eerste ont moeting tegen Amsterdam gingen de vol gende spelers tc water: M. Spaanderman (Haarlem); J. J. Hogeland (HVGB), Van Vierssen Jr. (DWR), M. Prager (HPC) A. A. van den Bogaerde (DWR), F. dc Geest (HPC). A. Kloota (HPC). Hoewel Haarlem reeds voor de, rust veel sterker 'was, duurde het toch nog vrij lang voor het eerste doelpunt kwam. Na op zwommen van Hogeland kreeg Kloots den bal, die inschoot. (Rust 1-0). Na de her vatting vergrootte Hogeland 'na opzweiymen den voorsprong. Amsterdam had niets meer ln te iTfengen. Van den Bogaerde maakte zich telkens goed vrij door veel te zwem men; hij maakte het derde doelpunt en schoot even voor het einde een bal in den hoek. die daar bleef drijven. De Geest gaf het leder een dhwtje en bracht daar mede den stand op 40. Tegen Rotterdam, den winnaar van den wedstrijd tegen Noord-Holland, waren v. d. Bogaerde en Van Vierssen vervangen door A. Spaanderman en A. Hoogland, bei den van „Haarlem". Hoewel Rotterdam, sterker was dan Amsterdam speelden de Haarlemmers nóg beter dan in de eerste ontmoeting. Het samenspel was goed ver zorgd. Wel was Rotterdam aanvankelijk in de meerderheid, doch. toen de ploeg ris keerde om De Geest onbewaakt te laten liggen, wat het pleit spoedig beslecht. Daar door hadden de Rotterdammers een ach terstand, die rfog vergroot werd door een fraaie combinatie tusschen. De Geest en Kloots. Na de rust kwam Rotterdam er niet meer aan te pas. I)e Geest maakte nog twee goals, waarna Hogeland den stand op 50 bracht. Even voor tijd liet Spaan- DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Anrdapp. Aardapp. Bon Kaart 32A Aard. 33A 1/-' 3/4 kg Beschuit 3 3 Bosch. 7 5 gr. •1 Juli Bloem (geb. brood) 317 /m.320 Algem. 100" gr. 11 Juli Boter 32 Boter 125 gr. 4 Juli Boter (niarg.) 32 Vet 125 gr. 4 Juli Brandstol'f 01 t/rn. 05 BV Brand. 1 e&nh. 31 Dec, Brandstoff. 01, 02 KF Brand. 1 eemh. 80. Vpriil ''12 Brood 33A Brood 4 00 gr. 4 Jul i Brood 33R Brood 50 s'r. 4 Juli Chocolade 31. 33 Versn. 100 gr. 11 Juli Clgarillos 41,4 2 Tabak 10 st. 4 J)ult Ciga rotten R3 Tabak 40 st. 4 Juli C'lgaretten 41, 42 Tabak 20 st. 4 Juli Cigaretten 09 Cig. 20 st. 4 Juli Uort 331. 321 Algem. 25 0 gr. 11 Ju'.i .lam 329 Algem. 500 gr. 11 Juli Kans 322 t/m. 326 Algem. 100 gr. 11 Juli Koffiesurr. 32 5 Algem. 250 gr. 11 Juli .Maïzena(verin.) 332 Algem. 100 gr. 11 Juli Mnrg. (bot.) 32 Vet 125 gr. 4 Juli Melk 31 t/m. 34A Melk 3 1/2 L. 11 Juli Melk 31 t/m. 34B Melk 13/4 Ij. 11 Juli Petroleum 01 P(»tr. 2 L. 11 Juli Ponlvr. 330 333 334 Algem. 250 gr. 11 Juli Rijst 4-25. 4-26 Reserve 250 gr. 11 Juli Scheerzeep U Textiel 50 gr. 31 Aug. Sigaren '41. 42 Tabak 5 st. 4 Juli Suikerw. 32. 33. 34 Veren. 100 gr. 11 Juli Suiker 327 Algem. 1 kg. 11 Juli Tabak 41, 42 Tabak 2 5 gr. 4 Juli Toilet/,. K Toületz. 7 5 gr. 30 Juni Vermicelli (maiz.) 332 Algem. 100 gr. 11 Juli Vet. (bok) 32 Vet 12 5 gr. 4 Juli Vlcesch 33A Vleosoh 100 gr. 4 Juli Vleeseh 33B Vlees 0I1 2 5 gr. 4 Ju,1.1 Zeep G. H, I, J. K Zeep 9 0a450 gr. 30 Ju n Zeep 211, 2.28. 2 72 Alg. 90a450 gr. 30 Ju 11! Zeep 2 93. 300 Alg. 90a450gr. 30 Jpil Tbans gelden verkoopsbeperkingen. Uw behanger liebe U daarover gaarne in. derman een onschuldig balletje door zijn verkleumde —vingers glippen. In den eindstrijd tegen Utrecht waren v. d.Bogaerde en J. van Vierssen weer op gesteld voor Prager en A. Spaanderman. Deze eindstrijd stond Jp een zeer hoog peil. De Haarlemmers speelden voortreffe lijk. Vaak gjng de. bal van hand tot hand. zonder dat Utrecht hiertegen iets ver mocht te doen. Het mocht een wonder hec- ten, dat er niet gescoord werd. De Geest werd zeer zwaar bewaakt, waardoor hij geen behoorlijk syhot kon lossen en dc L'trechtsche doelman, Krab van WZO (Woerden), was in internationalen vorm Het spe! van dezen doelsnan, die ln dc derde klasse uitkomt, was een openbaring. Hij wist met groot gemak vijf, zes zeker schijnende doelpunten to voorkomen. Voor de rust wist Kloots hem tepasseeren. het geen den scheidsrechter ontging. Rust o. ln de tweede helft speelde Haarlem nóg fraaier. De druk op Ivrab was enorm. Het was' daarom jammer, dat hij een fout maakte, die het eenige doelpunt uit dezen strijd- tengevolge had. Na een hard schot, plaatste hij tegen den opgezwommen Hoog land aan, waardoor de bal achter de lijn dreef. Met slechts 10 won Haarlem, dat zich verreweg de sterkste had getoond. PROGRAMMA VOOR DEZE WEEK. Woensdagavond krijgen de dames van D.W.R. bezoek van H.D.Z. Om halfacht spe len de reserves en om acht uur de eerste zeventallen. In Heemstede worden dien avond gespeeld: H.P.C. 3—V.Z.V. 2; H.P.C. 4—A.Z. 3. De heeren van D.W.R. trekken Donder dagavond naar Rotterdam, om R.Z.C. te ont moeten. In Stoop's bad worden gespeelii: H.V.G.B. 2—Haarlem 2; H.V.G.B.' 3— Haarlem 3. Voor Vrijdagavond is nog va'st- -esteld de wedstrijd D.W.R. 2—-H.P.C. 3 aan Ie Houtvaart en A.Z. 3D.W.R. 3 in Am sterdam. De dames van H.P.C. trekken dien avond naar de Kroosduikers. SPORT-ALLERLEI SPORTALLER LEI. 25 Juli organiseert promotor Hinzinga in het Ajax-stadion te Amsterdam bokswedstrijden in de open lucht, met als hoofdnummer een partij tusschen Luc van Dam en Eduard Tenet (Fr.). - De vergadering van den Ned. Kegel- uuil° heeft op voorstel van Alkmaar beslo ten bonds-, club- en persoonlijke kampioen schappen te organiseeren. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 1 JULI 1942. HILVERSUM I. *415.5 M. 6.45.Gramofoonmuztek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 B. N. o. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon- muzlek 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon- muziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gra- motoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Gra- mofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11 20 Ensemble Joan Lancé 12.00 Melodislen en solist 12 40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- cn zake lijke berichten. 13.00 Gramofoonmuziék. 13.15 Zang met pianobegeleiding. 14.00 Orgelconcert, zang en gramofoonmuziék. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zangklasse der vereeniglng „Zanglust." cn orkest (opn.). 16.00 Cyclus: „Bijbel en zending" 16,20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziék. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 7.30 „Helden van Zuid-Afrika", luisterspel. 17 45 Ensemble Willy Kok en gramofoonmuziék. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N .O. Zakelijk praatje erver den landbouw. 19.05 Liedje van ver langen. 19.15 Cello, en piano. 19.45 Gramofoon muziék. 20.45 ..Waarom de toren scheef staat" luisterspel: 20.35 Operaconcert. 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziék. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales die ver een lijnverbinding met de studio beschikken. 2215— 24.00 Gramofoonmuziék. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. -7.30—7.40 Boksles. 8.15 Orkest Malando en solist (opn.). 9.00 Omroep orkest (opn.). 9.40 Gramofoonmuziék. 1000 Mor genwijding 10.15 Gramofoonmuziék. 10.40 Voor- „di acht. 11.00 Pianovoordracht 11.25 Gramofoon- rimi7iek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Vraaggesprek: „De konijnenfokkerij in Neder land". 13.15 Schrammelensemble. 13.45 Gramofoon muziék. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Volks liedercnconcert. 15.00 „Abenteuer in Atlantlk", operette, (opn,). 16.00 Amsterdamsch Kamermu ziekgezelschap en gramofoonmuziék. 17.00 D«n tuin In. 17.15 B. N. O. Nieuws-,' zakelijke- beursberichten. 17.30 Bertus van Dinteren en zljh orkest. 18.00 Gramofoonmuziék. 18.15 Amuse mentsorkest en solist. 19.00 Praatvaars. 19.15 Gra mofoonmuziék. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Brabantsch praatje van den Dré. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Weensche aether- golven. 20.45 Gramofoonmuziék. 21.00 De familie de Boer. 21.15 Bertus van Dinteren cn zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. Xl.li —24.00 Zie Hilversum

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10