STADSNIEUWS Voor den Politierechter. ri H.O.V. Benefice-concert. Met benefice-concert voor de nagelaten V. rekkingen van het orkestlid wijlen Georg Schmidt, was, met zijn twee dirigenten en 'wee solisten, royaal genoeg opgezet om er blutengewone belangstelling voor te ver- vachten. Een half bezette zaal was dus, oor zoo'n doel en voor zoo'n programma, op z'n minst gezegd: een ontgoocheling. De afwezigen hebben een prachtigen muziek avond gemist. Het concert begon, onder leiding van Ma- rinus Adam, met Weber's Euryanthe-ouver- dure. die, met bijzondere dynamische ver zorging, effectvol klonk. Daama kwam con certmeester Gijs Beths op het podium, om het viool-concert no. 8 (het z.g. Konzert in Form einer Gesangsscene) van Ludwig Spohr te vertolken. Dit is van de twaalf concerten, plus een drietal concertino's van den te zijner tijd zoo vermaarden viool- meester, het eenige werk, dat niet geheel vergeten raakte, en dan gebeurt het nog 2elden, dat het buit enhet studievertrek van de violisten gehoord wordt. Het zal wel zoowat 15 jaar geleden zijn. dat ik het werk het laatst in het publiek 'hoorde spelen en wel door wijlen Johan Steenman. Het mag waar wezen. dat. zuiver muzikaal gezien, het werk tamelijk verbleekt is. Maar zoo lang men Pagan in i speelt, is er toch geen reden om Spohr te veronachtzamen: mu zikaal staat het werk van den Duitscher lang niet beneden dat van den Italiaan en violistisch bekeken behouden beide mees ters hun belangrijkheid. Daarenboven is de vorm van Spohr's 8ste concert van bijzon dere be teek en is; deze, een unicum in de vioolliteratuur, is als 't ware een lyrisch dramatische monoloog zonder woorden. Deze eigenaardige stijlcombinatie kan verklaard worden uit Spohr's practijk als opera-com ponist. Gijs Beths had zich het werk goed eigen jgemaakt en er de moeilijkheden brillant van overwonnen. Hij speelde het met fraaien, rustigen toon en overtuigende voordracht, zonder romantische overdrijving. Als ge heel ook het orkest, onder Adam werkte prachtig mee was het een gave vertol king. die Spohr's opus alle eer aandeed. Het deel na de pauze werd geheel inge nomen door het geweldige tweede klavier concert van Brahms, met Willem Andries- sen als violist en Toon Verhey als leider van het orkest. Na Spohr's tamelijk gemoe- delijk-theatrale dramatiek, valt de inner lijke spanning bij Brahms, die vaak aandoet als een reusachtige worsteling mei de ma terie, dubpel sterk op. Maar wat een rijk dom van gevoel, wat 'een heerlijk reine contemplatie is het loon van dat norsche vechten, het loon ook van den toehoorder, die zich moet. laten meesleepen met die on stuimige zielsdramatiek van den kunstenaar en daarna de innige confidentie mag beluis teren van een lyricus pur-sang, die uit het diepst van zijn gemoed het schoonst wat hij weet vertellen gaat en daarna ook nog de blijde joligheid van goed gehumeurdheid zal meedeelen. Willem Andriessen heeft de fameuze opgave. _om dit Technisch en gees telijk zoo fel-geladen concert te herschep pen, schitterend gerealiseerd. Onze meester- pianist manifesteerde zich. zonder de min ste inzinking, op de sublieme hoogte van zijn temperamentvol kunstenaarsschap en Toon Verhey stond' hem met het orkest prachtig ter zijde. Een speciaal compliment verdiende de solo-cellist Eduard Biele met zijn poëtische verklanking van de lied melodie in het Andante. Het publiek was opgetogen en bracht den solist, en^op diens gebaar ook de overige executanten, een hartelijke en langdurige ovatie. JOS. DE KLERK. Orgelconcert door Egbert Vos Kapel Nieuw Vredenhof Het programma omvatte dezen keer twee tijdperken, waarvan het eerste zich groe peerde om Bach, het tweede om César Franck. In Bach's gezelschap gingen Han del en Telemann. Met het schoone variatie werk over het iied „Mein junges Leben hat eind End" werd het ingeleid. Men kent de oerkracht \-an Sweelinck's harmonisatie in deze hypodorische toonzetting en de orga nist die de kunst van registreeren ver staat, zal de bekoorlijkheden van zijn in strument vieren naar hartelust. Zoo deed ook Egbert Vos, als hij naast het filigraanwerk der eerste variatie het wonderbaar aansprekende fluitenkoor plaatste van variatie II. Niet zonder reden liet hij dan in III louter grondstemmen spreken om in IV te grijpen naar het Grand Jeu. Een bijna onmerkbare tempoversnel ling in het slot bracht een treffende climax. Zoo echter heeft Sweelinck zich het slot niet gedacht, want in een laatste variatie spreken slechts zachte en teere stemmen. Een compositie dus van weidoordachten bouw, waarin de dorische cadensen even- zoovele hoekpijlers vormen. Men zou naast dezen Sweelinck Bach's Adagio uit de derde Sonate kunnen plaat sen met de mooi canonisch verloopende stemmen, bovenal opidat de organist hier zulk fraai geregistreerd trio-spel deed hooren. Er volgde evenwel de Cantate van Telemann voor altstem, viool en orgel. Maar ook hier was er veel voor hart en oor beide. Want de obligaat-viool met haar uiterst sobere ornamentiek (in hoofdzaak ]|ebroken drieklanken) plaatst het feeste lijk karakter der compositie in steeds hel er licht. En een toeval was het alweer niet, dat in het slotdeel de stemmen van con trabas en violoncel zich in het'klankgeheel plengden. Zóó kunstig liet hier Egbert Vos Jie strijkende stemmen spreken, dat men nauwelijks geloofde, hier met louter orgel stemmen te doen te hebben. Maria Leentvaar zong met fraai be- heerscht en zeer stabiel altgeluid deze cantate „Erwachet zum Kriegen". en met gelijke stemkwaüteiten muntte zij uit in Handei's aria „Dank sei dir Herr". Het spel der violiste Ans van Maanen sloot naar klank en naar stijl treffend aan. In het volgend programmadeel ging de hoofdaandacht uit naar César Franck. In zijn Prélude, fugue et variation luistere rnen naar deze stemmen van eindeloozen pdem. Het prélude een verheven élégie, de fuga een wonder van polyfonie en aller- Innigsten eenvoud. In delicate kleuren gaf de organist deze muziek terug. Een hoogte punt werd verder nóch door de liederen van Hugo Worff in de bewerking voor orgel, nóch door Karg Elert bereikt, al erkent men dat de laatste in het choral ,,Ach bleib mil deiner Gnade" ook met ge- tonder middelen werkt dan die zijner eeuwig gealtereerde harmonieën. G. J. KALT. AGENDA DINSDAG 30 JUNI: Groote Kork: Orgelbespeling 8-9 uur. Luxor TheatÖh: De Indische Graftempel (2e deel), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Rembrandt Theater: Twee ln een wereld stad. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Frans Hals Theater: ..Meisjes van de HB.i?.", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Palace: „Zijn zoon". 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Movlae: Doorloopende voorstelling. Toe gang alle leeftijden. WOENSDAG 1 JULI. Bioscopen: Middag en avondvoorstellin gen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. c. Derks, Haarlem (afw.) Chef van Dienst en Stad: S. n. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: a. Over- mecr, Heemstede. Buitenland: .T. c. van der Laae. Heemstede. Hangsch Redaetcui'; B. Kors ten, Den Haag (afw.). Binnenland: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Vel den en omgeving: J. J. X. van Baarsel, IJmuiden, Gewijzigde dienstregeling N. Z. H. Ingaande Woensdag a.s. Woensdag a.s. gaat de gewijzigde zomer dienstregeling van 'd:e N.Z.H. in. Mede in verband met de stroombesparing is het noodzakelijk gebleken enkele trajecten te beperken. Zoo zullen op de lijn ZandvoortAmster dam de forensentrams vaii 7.33, 7.48 ten 8.03 uit Zandvoort komen te vervallen tot aan de Schouwtjesbrug. Voorts zullen de trams, die om 17.05. 17.20, 17.35. 17.50 en 18.05 uur uit Amsterdam vertrekken niet verder rijden dan de Schouwtjesbrug. Des avonds na 18.25 zal in beide richtingen in- plaats van een twintig minuten-dienst een half uursdienst onderhouden worden. Wel zal op Zondagen, voor zoover noodig. voor extra ingelegde diensten zorg gedragen worden. De laatste trams in alle richtingen blijven ongewijzigd op hetzelfde tijdstip vertrekken. Op de lijn HillegomHaarlem zal de lo- caaldienst tusschen 9.29 en 15.29 uur komen te vervallen. In ti'e richting HaarlemHille gom zal dit tusschen 8.47 en 15.47 uur het geval zijn. Op het traject SoendapleinHeemstede v.v. zal tot des avonds 19 uur normaal ge reden worden. Daarna zal in plaats van een 7£<$-minutendienst, een 10 minuten- dienst gereden worden. Uitreiking distributie bescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den Is het morgen Woensdag de beurt aan de letter K van Ka tot en met Kra. HET GESTOORDE PAARTJE. Een drietal forsche jongemannen, moest plaatsnemen in het verdachtenbankje, om dat zij zich aan mishandeling hadtien schul dig gemaakt. Op 14 Mei j.l. hadden zij een flinke hoeveelheid bier gedronken, onge veer vijftien glazen de man, en dientenge volge .was him stemming niet geheel nor maal meer. Zij liepen aan de linkerzijde van den weg en zoo gebeurde het. dat zij een paartje zagen naderen. Het paartje liep aan de god Je wegzijde en dus hadden de vroo- lijke jongemannen moeten uitwijken, het geen zij echter niet deden. Integendeel, zij noopten het tweetal gelukkige jonge men- schen. uit den weg te gaan. Dit uitwijken geschiedde echter door het gedrag van de jonge mannen zoodanig, dat de vrouw tegen een schutting aanviel en de man op den grond terechtkwam. De minnaar vroeg toen of zij niet konden uitkijken. Het antwoord op deze vraag bleef niet uit; het kwam echter in den vorm van een vuistslag, ge volgde door meerdere. De minnaar had zich teweergesteld, doch was ten slotte zoo danig geraakt door de vuisten van een der mannen, een 22-jarigen chauffeur, dat zijn neusbeentjp in stukken werd geslagen, zoo dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De officier was van meening, dat een dergelijke handelwijze behoorlijk ge straft diende te worden, en hij eischte der halve tegen ieder der verdachten een ge vangenisstraf voor den tijd van één maand. De politierechter vond dat zij wel wat meer mochten ontvangen voor him optreden, en veroordeelde den chauffeur, die het neus been had vernield, tot drie maanden, de beide anderen tot zes weken gevangenis straf, BEIAARDPROGRAMMA'S. Het beiaardprogramma, dat Woensdag avond van 89.45 uur door den heer Jack Vermaak wondt uitgevoerd, luidt: I Petit Suite (a Rigardon, b Pavane, c Menuet) van G. Clement, 2 Psyche van Lully, 3 a Reu zelier. b. Verholen liefde, c Zeg, kwezelken: 4 Polvdore (Passepieds) van Struck: 5 Orphee (menuet), Gluck; 6 Andante Can tabile van Denijn. Zaterdag 4 Juli wordt van 89.45 uur het volgend programma uitgevoerd: 1 Eerste fantasia van Benoit, 2 Dansje van Jos. de Klerk: 3 Caprice van Althuisen, 4 Menuet van Van Hoof, 5 a. O. Heer, b Klokke Roe land, c. Ic sag Cecilia komen, d. Ic seg adieu; 6 Treurmarsch van Chopin. RÏJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. Het is de Haarlemsche politie in samen werking met de Bloemendaalsche recher che gelukt de hand te leggen op een com plot van rijwieldieven zeven personen van 14 tot 25 jaar die het laatste half jaar Haarlem hebben afgestroopt voor rij wielen en ruim 20 van deze" onmisbare voertuigen hebben gestolen. Tegen eenige koopers van die rijwielen en banden werd voor heling proces-verbaal opgemaakt. Een 62-jarige man werd den 28en Juni j.l. door de recherche aangehouden terwijl hij bezig was een fiets te stelen. KENNEMER LYCEUM. Geslaagd aan de Montessori-afdeeling micDJelbare meisjesschool de dames C. Bon man en A. Pouhs. VAN WIE IS DEZE FIETS? In Mei of Juni j.l. hebben twee mannen een heerenrijwiel gestolen achter het ge bouw van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht. De beide mannen werden door de Haar lemsche politie aangehouden; de eigenaar van de fiets heeft echter nog steeds geen "ingifte van den diefstal gedaan. Het rijwiel staat momenteel in het bu reau van politie aan de Smedestraat alhier en is voorzien van een verchroomd stuur, verchroomde velgen en trommelremmen. De eigenaar van de fiets wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk bij de af deeling recherche van het hoofdbureau van politie aan de Smedestraat 9 te melden. HAWAIIANFEEST IN HET CONCERT GEBOUW. Het Gem. Concertgebouw zag Zaterdag avond weer eens honderden enthousiaste dansmuïiekliefhebbers binnen haar muren, die gekomen waren om te genieten van de muzikale prestaties van een vijftal Hawaiian-ensembles en twee groote dans- orkesten. De luisteraars zyn zeker niet te leurgesteld geworden, want, niettegen staande het- meerendeel der uitvoerenden amateur was, werd goede muziek ten ge- hoore gebracht en gaven de musici blijken van groote vaardigheid. Het hoogtepunt van den avond was ech ter niet het opireden van de Hawaiian- spelers. hoewel die ook groot succes moch ten oogsten, maar dat van den imitator Jos Windt, die over werkelijk verbluf fende gaven beschikt. Op geestige en mu zikale wijze imiteerde hij de verschillende muziekinstrumenten, die bij dansorkesten gebruikt plegen te worden, en opera's met solisten en stemmende instrumenten. Het bekende Amsterdamsche dansorkest „De Moetsjers" onder leiding van Boy Ed gar trad als hoofdnummer na de pauze op. Gaaf en technisch goed verzorgd werden de nummers ten gehoore gebracht. Dit amateur-orkest behoeft werkelijk niet on der te doen voor vele bekende beroeps ensembles. Het Haarlemsche dansorkest van Tom Reerink opende den avond met eenige bekende muziekstukken, die goed werden gespeeld; alleen is er nog geen eenheid in dit orkest. Daar de avond in het teeken van de Hawaiianmuziek stond, was een belang rijke plaats hiervoor ingeruimd in het pro gramma. Vooral de Samoaus onder leiding van Hertha Gossiras mochten groot succes oogsten met hun verzorgd spel, dat voor amateurs wel zeer goed was. Doch ook de andere orkesten mochten er zijn, al werden fouten gemaakt en was de uitvoering niet altijd even perfect in orde. De conférencier Stan Haag luidde dc verschillende num mers in met een enkel woord. VAN HEYNINGEN. HET IS UW EIGEN BELANG bij aankoop van een tube steeds een oude, ledige tube (met dop) in te leveren, anders kunnen wij U dit voortreffelijk product niet blijven leveren I GROOTE TUBE Een jeugdig fantast. Verhaal van een overval en een inbraak verzonnen. Dezer dagen meldde aich een 17-jarige fietsjongen uil Amsterdam bij de Zand- voortsche poliiio aan, die verleide, dat hij in Amsterdam, toen hij in een .strile straat een vrachtauto passeerde, plotseling door een ombekenden man vastgegrepen en in die vrachtauto was geworpen. De auto was daarop weggereden. Na ongeveer vijf uur rijden had men hem zijn geld, ongeveer tien gulden, afgenomen en hem daarna, uit den wagen gezet. De jongen bleek toen in 2and_ voort te zijn. De knaap meende voorts, dat deze aan randing wel verband zou houden met een inbraak, welke de vorige week in de ouder lijke woning was gepleegd. Toevallig was de jongen alleen thuis, toen twee mannen de woning binnendrongen, die hem op een stoel vastbonden, een prop in zijn mond stopten en hem blinddoekten. Eenigen tijd later was een zusje thuisgekomen, die hem bevrijd had. Er bleek een bedrag van C 25 verdwenen te zijn. De Zandvoortsche politie vertrouwde dit fantastische verhaal niet erg en bij een na der verhoor viel de knaap dan ook door de mand. Hij gaf toe, dat hij alles had ver zonnen om te verbergen, dat hij zelf de f 23 van zijn vader had gestolen. Het veelbeloovend-e jongmensch kreeg een proces-verbaal en is later door zijn va der afgehaald. Thuis zal er ook nog wel een hartig woordje gesproken zijn! JUBILEUM J. C. ONGERING. Op 1 Juli is het vijf en twintig jaar ge leden, dat de heer J. C. Ongering, afdee- lingschef bij de N.V. Vroom en Dreesmann in de Korte Veerstraat, bij deze N.V. in dienst trad. JUBILEUM C. BENJAMIN Op Woensdag l Juli zal het veertig jaar geleden zijn d«t de heer C. Benjamin, as sistent eerste klasse bij den P. T. T.-diienst te Haarlem bij de posterijen in dienst trad. JJ. G. J. H. HAMELBERG OVERLEDEN In den ouderdom van 64 jaar is te Haar lem overleden de lieer L. G. J. H. Hamel berg, bewaarder dier hypotheken en het kadaster, welke functie hij ongeveer zeven jaren heeft vervuld. Daarvoor was hij hy potheekbewaarder te Utrecht. De begrafenis zal Woensdag om half- twee geschieden op de Noorderbegraaf plaats aan den Vergierdeweg. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S. De uitreiking van de diploma's aan de kinderen, die voor het verkeersexamen zijn geslaagd, zal geschieden op Dinsdag 7 Juli in de Gem. Concertzaal en wel voor de eerste groep om half tien 's morgens en voor de tweede groep om twee uur 's middags. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Heesterbeek. Wa genweg 256, armband; Heesakkers, Soera- bajastraat 6zw., beenbesckermers; Barwe- "en, Tulpenstraat 17rood, boter; De Haas, Jit den Boschstraat 14, bal; Palthe, Klever parkweg 21D, étui met inh.; Bonarius, Wa genweg 158, «hoes.; Wijkhuizen, Soutman- straat 45, handschoen; De Gelder, Pladella- straat 34, hoed; Rethans, Obistraat 3, mond harmonica; Oosterom, Schoterveenstraat 5, porterponnaie m. inh.; Haubein, Heeren singel 17, portemonnaie m. inh.; Rijnsdorp, Waldeck Pyrmontstraat 1, portemonnaie m- inh.: Van Btirringen, Anthoniestraat 57rd., portemonnaie m. inh.; Bur. van Politie, Smedestraat 9, persoonsbewijs: Bur. van Politie. Smedestraat 9, portemonnaie m. inh. Bos, Jan Evertsenstraat 22, portemonnaie m. inh-: Westerval, Lange Lakenstraat 4zwart, regenkapje; Dekker, Van 't Hof f straat 189, regenjas; v. d. Broek, Wilgenstraat 75, speelgoedauto: Michiels, Koningsteyr.straat 17, tompouce; Bolder, Vosmeerstraat 43rood, theedoek; Bureau van Politie, Smedestraat 9, taschje m. inh.; Palthe, Kleverparkweg 21D, vulpen; Bur. van Politie, Smedestraat 9, vHjbïljettenboe'k.ie; Bur. van Politie, Sme destraat 9, visch.net; Miedoma, Gijsbr. van Aemstelstraat 138, zwemkaart. NEGENDE AVONDSTILTE. In de Begijnhofkapel, het kerkgebouw van de Geref. Kerk in Hersteld Verband, wordt morgen, Woensdagavond om 8 uur, sesprokèn over het onderwerp: Waarheid. De reeds aangekondigde spreker, ds. D. Henstra. is verhinderd; in zijn plaats komt ds. L. Nieuwpoort. Paul Chr. van Weste ring verleent muzikale medewerking. HAARLEMMER STAL EEN IJSKAST. Op 23 Mei werd op het provinciaal kam peerterrein een ijskast gestolen. De politie te Castricum heeft thans een Haarlemmer aangehouden, die bekende, de dief te zijn geweest. De ijskast, die hij verkocht had, is opgespoord. Verduisteren ,-an 22.06 tot 5.21 u. 1 JULI zon op 5.21, onder 22.05 uur. maan onder 9.08, op 0.03 uur (d.a.v.) LAAT UW ETENSWAREN NIET BEDERVEN-DOOR. DE WARMTE EN DOOR, DE VLIEGEN! Koningin en uitgeweken Ned. Regeering naar Amerika. „Zetelverplaatsing" heeft in Wcst-Indië verbijstering gewekt. WEST-INDIë 9NDER AMERIKAANSCH MILITAIR BEVEL Sinds eenigen tijd zijn in diverse buitenlandsche bladen geruchten in omloop over een vertrek der voormalige Koningin Wilhelmina naar Canada. Deze zijn thans officieel bevestigd in dien zin, dat de voormalige Koningin inderdaad in Ottowa aangekomen is en daar bij haar dochter intrek geno men heeft. Het zou in haar voornemen liggen, vervolgens naar Washington te reizen om Roosevelt een bezoek te ■brengen. Thans wordt officieel uit Londen ge meld, dat ook een deel der Nederland- sche cmigrantenregeering de wijk naar Amerika heeft genomen. Het eerst werd dit bericht verbreid vanuit Curacao, waar het een niet geringe verbazing, verontrusting Cn tenslotte verbitteHng gewekt heeft. Reeds het f«t, dat de voormalige Ko ningin en ledeirvan haar laatste regeering in het moederland wèl tot een verblijf in Londen een toevlucht namen en er niet de voorkeur aan gegeven hadden, zich naar een der overzeesdie gebieden te begeven, ontlokte destijds aan de West-Indische pers wrevelige commentaren. Tusschen bittere opmerkingen lieten di verse West-Indische Diaden dcSiids even wel toch nog in hun commentaren de hoop doorschemeren, dat indien misschien een directe overkomst uit bijzondere politieke overwegingen niet mogelijk was, zulk een komst dan toch zeker op een later tijdstip kon worden tegemoet gezien. Toen daarop Amerikaansche en Engelsche troepen en hun officieren het commando van de aldaar gestationeerde Nederlandsche troepen- onderdeelen overnamen- maakte deze laat ste hoop voor een niet geringe verbijste ring plaats. De jongste berichten over het uitwijken der voormalige Koningin naar Canada en het overbrengen van een deel der emigran- tenregeering naar Amerika, heeft nog in veel sterker mate opzien gewekt. De teleurstelling en ontgoocheling hebben een dieptepunt bereikt. Zoow.el in Curagao als in Nederlandsche han delskringen in Londen ziet men in deze vlucht en hernieuwde „zetelverplaat sing" een directe aanwijzing, dat bij het jongste Engelsch-Sow jet-Russische ver drag ook ten aanzien van den toe- komstigen status van het moederland vergaande afspraken gemaakt zijn. Men neemt aan, dat dit verdrag tevens inhoudt, dat Sowjet-Rusland bij een overwinning der Geallieerden naast volledige vrije hand in Oost-, Noord en Midden- en Zuid-Oost-Europa een gelijke zeggenschap in Nederland zal krijgen. Wat men onder zulk een zeggenschap verstaat, blijkt duidelijk uit de veelzeg gende commentaren, die men daarover onder verwijzing naar het Sowjetoptreden in Iran en de Baltische staten ten beste geeft. Dat de Nederlandsche emigrantenregee- rïng derhalve zijn zetel naar Amerika ver plaatst, zoo constateert men voorts niet zonder bitterheid, zou in zooverre juist zijn, omdat de Nederlandscche bezittingen in het Westelijk halfrond de eenig overgeble ven gebieden zijn, waarover zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan ma ken. Zonder twijfel is New York "de juiste laats, van waaruit men die zorgen het est overzien kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New York nog nut heeft, wordt hierbij ten slotte opgemerkt, kan af geleid worden uit in den jongsten tijd uit gevaardigde Amerikaansche militaire be velen die reeds thans allerwegen in 'de West-Indische gebieden doorslaggevend zijn» zoo besluit het Alg. Handelsblad. VERZORGING MOBILISATIE- SLACHTOFFERS 1914—1918. Ter toelichting op& het negende uitvoe ringsbesluit van den commissaris voor de belangen van de v.m. Nederlandsche weer macht (Verordeningsblad van 15 Juni 1942), wordt ter inlichting van belangheb benden- van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. a. de normen, vastgesteld bij het K.B. van 13 Januari 1932, Staatsblad no. 10 (ge wijzigd bij K.B. van 23 September 1933, Staatsblad no. 486), zijn niet onbelangrijk verhoogd. b. gold tot dusverre de hoogste norm voor hen, die hoofd zijn van een gezin van 5 of meer personen, alsmede voor een weduwe met 4 of meer kinderen of voor 5 of meer weezen, thans zijn de schalen der normen uitgebreid tot gezinnen van 7 of meer personen. c. van de inkomsten van inwonende kin deren beneden den leeftijd van 18 jaren zal een bedrag van f 2.per week vooi zooverre zij 18 jaar of ouder zijn een be drag van f 4.per week bij de, berekening van de gezinsinkomsten buiten beschou wing worden gelaten. d. het uitvoeringsbesluit heeft terug werkende kracht tot 1 Januari 1942. e. de tijdelijke verhooging der nonnen met 6 pet. ingevolge het vijfde uitvoerings besluit is te rekenen van 1 Januari 1942 ingetrokken. VOOR HAARLEM BESTEMDE AARDBEIEN IN BESLAG GENOMEN. Gisteren hebben controleurs op het Stationsemplacement te Beverwijk een partij van 150 slouen aardbeien in beslag genomen, die gereed stond voor verzending naar Haarlem, omdat de aardbeien buiten de veiling om gekocht waren. De partij is daarna tegen den geldenden maximumprijs onder de handelaren op de veiling ver deeld. SIGARETTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS. Het extra rantsoen sigaretten doet menig een de mogelijkheid aan de hand een lang gekoesterden wensch in vervulling te doen gaan. Velen hadtien zoo dolgraag eenige rooker- tjes willen afzonderen ten behoeve der vele kranige Nederlandsche strijders aan het Oostfront. Dit is nu mogelijk. Mevrouw E. KroellerSchaefer, Heem raadssingel 237 te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard alle zendingen te ontvan gen en voor verpakking en doorzending er van naar het front te zorgën. Desverlangd doet zij iederen zender een ontvangstbewijs toekomen. Nederlanders, blijft niet achter. Polygoon-Seym-P** Holland na SPORT EN SPEL Sport feest, der Hitier Jeugd. In ons blad van Maandag hebben wij een ver slag opgenomen van het Sportfeest van de Hitier Jeugd en van den Nationalen Jeugd Storm. Aan d.e uitslagen zijn de volgende ontleend: Reichssportwettkampf Jungvolk: 1. Haarlem met 2115 p.; 2. Amsterdam 2099 p.; Jungmüdel: 1. Am sterdam 2791 p.; 2. Haarlem 2313 p.; Hitler Jugend: l. Amsterdam 2620 p. b.d.m.: 1. Amsterdam. Beste prestatie Jungvolk: 60 m. loop Engsaler 8 sec.: verspringen Engstler 4.40 meter; slagbal- werpen Gülcker 50 meter; JungmSdel: 60 meter loop A. Buhr 7.6 sec.; verspringen A. Buhr en 1 v. Rath 4.50 m.-; slagbalwerpen I. van Rath cn R. Engels 47.50 m.; Hitler Jugend: 1. Senst. 307 p.; 2. Brenner 293 p.; 3. F. Schmid 276 p. B.d.M.: Mary v. d. Stel 315 p.; 2. Agatho Wiersing 236 p.; 3. At tie Westerhoff 234 p. Persoonlijke nummers voor de Hitler Jeugd en Nationale Jeugdstorm. Verspringen JungmSdel; 1. Ilse v. Rath, A'dam 4.61 m.; 2 Cilly Relnke, A'dam 4.28 m.; 3. M. Fischer, Haarlem 4.20 m. Verspringen D. Jungvolk: 1. A. Koeman, N.J.S 4,50 m.; 2. Gülcker. Haarlem 4.34 m.; 3. Hoppstcin Haarlem 4.31 m. Verspringen B.D.M. N.J.S.1. G. v. Meurs, N.J.S. 4.95 m.; 2. J. v. Meurs, N.J.S. 4.81 m.; 3. Everout, N.J.S. 4.70 m. Verspringen HJ.—N.J.S.1. Poortier, Amster dam 5.67 m.; 2. E. Kaiser, Haarlem 5.57 m.; 3. Glaser, Amsterdam 5.47 m. Hoogspringen J.M.—N.J.S.: 1. De Bruin. N.J.S. 1.35 m.; 2. B. Engels, Amsterdam 1.30 m.; 3. Fischer. Haarlem 1.25 m. Hoogspringen D. Jungvolk: 1. Güllker, D J Haarlem 1.50 m. en Smits. N.S.J. Amsterdam 1.50 m.; 2. Brussen. N.J.S. Haarlem 1.40 m Hoogspringen H.J.—N.J.S.: 1. Michel, N.J.S 1.50 m.; 2. v. Meurs, N.J.S. 1.49 m.; 3. Kaiser, HJ. Haarl.em 1.45 m. Hoogspringen N.J.S.1. G. v. Meurs, N.J.S. 1.50 m.; 2. Strak. N.J.S. 1.30 m.; 3. Manke. N.J.S 1.25 i Hoogspringen B.D.M.*-Werk: 1. Glock. B.D.M Amsterdam 1.17 m.; 2. Brauckmann. B.D.M. Haarlem 1.12 m. 100 M. loopen II.J —N.J.S.: 1. Velseboer, N.J.S. 12 sec.; 2. Scherf. H.J. Amsterdam 12.2 sec.; 3. Berling, N.J.S. 12.4 sec. 75 M. loopen B.D.M.—N.J.S.: 1. v. Meurs, N.J.S 10.1 sec.; 2. I. v. Meurs, N.J.S. 10.2 sec.; 3, M. Kornelis, B.D.M. Amsterdam 10.4 sec. 60 M. loopen D.J.—N.J.S,: 1. Kauman, N.J.S 7.9 sec.; 2. Schmltz, N.J.S. 8 sec.; 3. Döl'lng, D.J Haarlem 8.6 sec. 60 M. loopen J.M.—N.J.S.: 1. A. Buhr. J.M. Haarlem 8.3 sec.; 2. I. v. Rath, J.M. Amsterdam 8.4 sec.: 3. Cilly Reinke, J.M. Amsterdam 8.4 sec. 400 M loopen H.J.—N.J.S.: 1. Jan v. d. Steen. H.J. Amsterdam 56.8 sec.; 2. Dorst, N.J.S. 59 sec.; 3. Been. H.J. Amsterdam 1 min. 3.3 sec. 800 M. loopen H.J.—N.J.S.: 1. Prins. N.J.S. 2 min. 26.2 sec.: 2. Robertson. N.J.S. 2 min. 26.3 sec.: 3. v. d. steen, H.J. Amsterdam 2 mm. 29.4 seconde. 1500 M. loopen H.J.N.J.S-: 1. v. d. Steen. H.J. Amsterdam 4 min. 53.3 sec.; 2. Schuurman, N.J.S, 5 min.; 3. Drolsbach, H.J. Amsterdam 5 min. 4.6 sec. Slagbalwerpen D.J.—N.J.S.: 1. Gülker. D.J. Haarlem 53.10 m.; 2. Hopstein, D J. Haarlem 51.80 m.; 3. Koch, D.J. Amsterdam 51.20 rn. Slagbalwerpen J.M.—N.J.S.: 1. M. Dekker, N.J.S. 38.85 m.; 2. Draife, N.J.S. 38.30 m.; 3. Jongkind, N.J.S. 34.80 m. Slagbalwerpen; 1. M. v. d. Steil, B.D.M. Am sterdam 64.65 m.; 2. J. V. Meurs, N.J.S. 55.40 m.; 3. E. Osterloo, N.J.S. 45.75 m. Discuswerpen H.J.: 1. H. Brenner, H,J. Am sterdam 55.70 m.; 2. O. Muller, H.J. Amsterdam 52.60 m.; 3. Rietschote, H.J. Amsterdam 50 m. Kogelstooten H.J.—N.J.S.: 1. Wijker, N.J.S. 11.90 m.; 2. O. Müller, H.J. Amsterdam 11.35 m.; 3. Prms, N.J.S. 10.25 m. Kogelstooten B.D.M.—N.J.S.: 1. E. Kaschade, B.D.M. Amsterdam 7.88 m.; 2. U. Meyer. B.D.M. Haarlem 7.18 m.; 3. H. Coen, B.D.M. Amsterdam 6.95 m. Speerwerpen H.J.—N.J.S.: 1. Dorst. N.J.S. 36.95 m.; 2. Altena. N.J.S. 34.75 m.; 3. Brenner. H.J. Amsterdam 34.65 m. Speerwerpen B.D.M.—N.J.S.: 1. M. v. d. Stel;. B.D.M. Amsterdam 28.20 m.; 2. H. Coen, B.D.M. Amsterdam 21.30 m.; 3. Kartsehade, N.J.S. Am sterdam 17.10 m. Slingerbalwerpen B.D.M.—N.J.S.: 1. v. Meurs, N.J.S. 35 m.; 2. E. Kaschade, B.D.M. 34 m. 4X100 M. estafette H.J.—N.J.S. 1. N.J.S.; 2. N.J.S.; 3. H.J. Amsterdam. 4x75 M. estafette B.D.M.—N.J.S.: 1. N.J.S 54.1 sec.; 2. B.D.M. Haarlem 58 sec.; 3. B.D.M. Amsterdam. 4 X 75 M. eslafette D.J.—N.J.S.: 1. N.J.S. Noord- Holland 46.5 sec.; 2. D.J. Amsterdam 46,7 sec.; 3. D.J. Haarlem 47.6 sec. 10x60 M. estafette J.M.—N.J.S.: 1. J.M. Am sterdam; 2. N.J.S.; 3. J.M. Haarlem. Zwemwedstrijden voor de Hitier Jugend. 50 m. schoolslag: H.J. H. Meyer 50.5 sec.; B.D, M. D. Coen 49 sec.; D.J. Hein 43.6 sec.; J.M. v. Rath 51.5 sec. 50 M. rugslag: D.J. Hansen X min. 2.1 sec.; J.M. Walz 1 min. 7 sec. 50 M. borstcrawl: H.J. Laporte 37 sec.; B.D.M. D. Coen 35 sec.; J.M. Kappen 43.2 sec. 100 M. schoolslag: H.J. F. Coen 1 min. 43 sec.; B.D.M. H. Coen 1 min. 58 sec. 100 M rugslag: H.J. K. Meyer 2 min. 24 sec.; B.D.M. D. Coen 1 min. 38 sec. 100 M. borstcrawl: H.J. B. Ziegler 2 min. 3.6 sec. VOETBAL Jasper Waruer overleden Oud-voorzitter van den N. V. B. In Oldebroek is in den ouderdom van 72 jaar over leden. de heer Jasper Warner, oud-voorzitter cn eere-lid van den Ned. Voetbalbond. De overledene he^ft veel gedaan voor de bevorde ring van het voet bal en in het bij zonder m de eerste moeilijke jaren. Na in 1893 geko zen te zijn tot lid van het best, u in volgde in 1897 zijn benoeming tot voorzitter, welke arch. H.C.functie hij tot 1919 vervulde. Toen de heer Warner het voorzitterschap aan vaardde was de bond nog klein en bij zijn afscheid was hij uitgebreid tot een groote organisatie. In Zwolle, waar de heer War ner vele jaren woonde, stond- hij aan het hoofd van een administratiekantoor en was directeur van de Boeren Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij. Woensdagmiddag om halfdrie zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Kranenburg bij Zwolle ter aarde worden besteld. WATERPOLO Jeugdtournooi te Woerden. Haarlem nummei* één van acht kringen. Kring Haarlem heeft Zaterdag j.l. een bijzonder fraai succes geboekt in het groote polotournooi, dat in twee baden te Woer den is gehouden, waaraan spelers boven 16 jaar mochten deelnemen, die echter den 20- jarigen leeftijd nog niet hadden bereikt. De sterkste kringen uit het land waren hier ertegenwoordigd. Haarlem heeft na twee gewonnen wed strijden zicli in de finale geplaatst tegen Utrecht en ook deze ontmoeting gewonnen, zoodat de Haarlemsche jeugd als de bestc- in den lande kan worden gekwalificeerd. De leeuzecommissie had zich veel moeite- gegeven om een sterk team samen te stel len. De keus is ten slotte op een negental gevallen, welke gezamenlijk aan het suc ces hebben bijgedragen. Tengevolge van het koude water moesten met behulp van de reserves wijzigingen w.orden aange bracht, die geen enkelen invloed op het spelpeil hebben gehad. In de eerste ont moeting tegen Amsterdam gingen de vol gende spelei's te water- M. Spaanderman (Haarlem); J. J. Hogeland (HVGB), Van Vierssen Jr (DWR), M. Prager (HPC); A. A. van den Bog.terde (DWR), F. de Geest (HPC), A. Kloots (HPC). Hoewel Haarlem reeds voor de rust voel sterker was, duurde het toch nog vrij lang voor het eerste doelpunt kwam. Na op- zwemmen van Hogeland kreeg Kloots den bal, die inschoot. (Rust 1-0). Na do "lter- vatting vergrootte Hogeland na opzvvemmen den voorsprong. Amsterdam had niets meer in te brengen. Van den Bogaerde maakte zich telkens goed vrij door veel te zwem men; hij maakte het derde doelpunt en schoot even voor het einde een bal in den hoek. die daar bleef drijven. De Geest gaf het Ieder een duwtje en bracht daar mede dén stand op 40. Tegen Rotterdam, den winnaar van den wedstrijd tegen Noord-Holland, waren v. d. Bogaerde en Van Vierssen vervangen door A. Spaanderman en A. Hoogland, bei den van „Haarlem". Hoewel Rotterdam sterker was dan Amsterdam speelden de Haarlemmers nóg beter dun in de eerste ontmoeting. Het samenspel was goed ver zorgd. Wel was Rotterdam aanvankelijk in de meerderheid, doch toen de ploeg -ris keerde om De Geost onbewaakt te laten liggen, wat het pleit spoedig beslecht. Daar door hadden de Rotterdammers oen ach terstand, die nog' vergroot werd door oen fraaie combinatie tusschen De Geest en Kloots. Na de rust kwam Rotterdam er niet meer aan te pas. De Geest maakte nog twee goals, waarna Hogeland den stand op 6—6 bracht. Even voor tijd liet Spaan- Ut UlblKIBUIItöUININth Artikel Bon Kaart locVecllv. t/t li Aardapp. '3 2 A Aard. 1/2 kg. 4 Ji r Aardapp. 33A -Aard 3/4 kg. 4 Jv Beschuit 33 Besch. 7 5 gr. 4 Ji Bloem (geh. brood) 317 /m. 320 Algem. 100 gr. 11 Ju c Boter 32 Boter 125 gr. 4 Ju Boter (ma e.) 32 Vet 125 gr. 4 Ju Brandstof! 01 t/m 05 BV Brand. 1 eeivh. 31 Di Brandstol'!. t< 01 02 KF Brand. 1 eemh. 30 April h Brood 33 A Brood 400 gr. 4 J' Brood 33B Brood 50 gr. 4 J V Chocolade 31. 33 Versn. 100 gr. 11 J t< Cigarillos 41,42 Tabak 10 st. 4 j CM gareuen R3 Tabak 40 st. 4 J' ii Cigarcttcn 41. 42 Tabak 20 St. 4 J h Cigarettcn 09 Cig. 20 st. 4 J tl Gort 331, 321 Algem, 250 gr. 11 J IV Jam 329 Algem. 500 gr. 11 J n Kaas 3 22 t/m. 32G Algem. 100 gr. 11 J V Koffiesui'r, 32S Algem. 250 gr. 11 J b Maizemi(vc in.) 332 Algem. 10 0 gr. 11 J h Marg, (hot.) 32 Vet '125 gr, 4 J h Melk 3 L i m. 34A Melk 3 1/2 L. 11 J Melk 31 t/m. 34B Melk 1 3/4 L. 11 J- F Petroleum 01 Petr. 2 L. 11 J Peulvr. 33 0 333 334 Algem. 250 gr. 11 J d Rijst 4- 25. 4-26 Resem 250 «r.. 11 o Seheerzecp U Textiel 50 gr.*31 A c Sigaren 41. 42 Tabak 5 st. 4 J' g Suikerw. 32 33. 34 Veren. 100 gr. 11 Jt v Suiker 327 Algem. i kg. 11 J: V Tabak 41. 42 Tabak 25gT. 4 Jl t Toilet*. IC Toilet*. 7 5 gr. 30 Jl ll Vermicelli (maiz.) v 332 Algem. 100 gr. 11 Jt Vet (hot.) 32 Vet 12 5 gr. 4 Jt Yleesch 33A Vleesoh 100 gr. 4 Jt y Vleesch 33B Vleesch 25 gr. 4 J-l Zeep G, II I. J. IC Zeep 90a450 gr. 30 Jt e Zeep 211. 22S, 272 Alg. 90a450 gr. 30 Jl Zeep 93.' 300 Alg. 9 0a,4-5 0 gr. 30 Jl s Tbaris gelden verkoopsbeperkingen. Uw. behanger licbc li daarover gaarne li) derman een onschuldig balletje door ziji verkleumde vingers glippen. Ih den eindstrijd tegen Utrecht wavei v. d.Bogaerde en J. van Vierssen weer op gesteld voor Prager en A. Spaanderman Deze eindstrijd stond op een zeer h peil. De Haarlemmers speelden vnortre: lijk. Vaak ging de bal van hand tot ha zonder dat Utrecht hiertegen iets v mocht to doen. Het mocht een wonder her ten, dat er niet gescoord word. De Gees Werd zeer zwaar bewaakt, waardóór hi geen behoorlijk schot kon lossen en d< Ltrechtsche doelman. Krab van WZ< (Woerden), was in internationalen voi Het spe: van dezen doelman, die in di derde klasse uitkomt, was een openba Hij wist met groot gemak vijf, zes zelce: schijnende doelpunten te voorkomen. Vooi de rust wist Kloots hem tepassecren, hel' geen den scheidsrechter ontging. Rust 00 ln de \tweede Yielft speelde 1-laarlem nóf fraaier. De druk op Krab was enorm, was daarom jammer, dat hij een £ou maakte, dfo hei eenige doelpunt uil dezei strijd tengevolge had. Na ccn hard schot plaatste hij tegen den opgezwommen Hoog land aan. waardoor de b.%1 achter de liji dreef. Met slechts 10 won Haarlem, zich verreweg de sterkste had getoond. PROGRAMMA VOOR DEZE WEEK. Woensdagavond krijgen de dames vat D.W.R. bezoek van H.D.Z. Om haltacht spe len de reserves en om acht uur de eerst» zeventallen. In Heemstede worden diei avond gespeeld: H.P.C. 3—V.Z.V. 2; H.P.C 4A.Z. 3. De heeren van D.W.R. trekken Donder dagavond naar Rotterdam, om R.Z.C. te ont moeten. In Stoop's bad worden gespeel:. H.V.G.B. 2—Haarlem 2; H.V.G.B. 3- Haarlem 3. Voor Vrijdagavond is nog vast gesteld de wedstrijd D.W.R. 2—H.P.C. 3 aai de Houtvaart en A.Z. 3D.W.R. 3 in Am sterdam. De dames van H.P.C. trekken dier avond naar de Kroosduikers. SPORT-ALLERLEI SPORT ALLER LEI. Zaterdag 25 Juli organiseert promotor Huizmga in net Ajax-stadion te Amsterdam ookswedstrijden in de open lucht, met al? hoofdnummer een partij tusschen Luc van Dam en Eduard Tenet (Fr.). De vergadering van den Ned. Kegel bond heeft op voorstel van Alkmaar beslo ten bonds-, club- en persoonlijke kampioen schappen te organiseeren. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 1 JULI X942. HILVERSUM 1, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N O. Nieuwsberichten. 7.16 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 B. N, O Nieuwsberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 30 Gra- moioonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters u Ensemble Joan Lancé. 12.00 Melodisten en solist. '-2-40 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- cn zake lijke benchten 13.00 Gramofoonmuziek. 13'i Zang met pianobegeleiding. 14.00 Orgelconcert, zang en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zangklassc der vereenlging ..Zanglust" e orkest (opn). 16 00 Cyclus: ..Bijbel cn zending'. 16.20 Voor de jeugd. '.7 00 Gramofoonmuziek. 17.1$ B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 7 30 „Helden van Zuid-Afrika". luisterspel. 17.45 Ensemble Willy Kok en gramofoonmuziek. 18 4; B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N .O. Zakelijk! praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van ver langen. 19,15 Cello, en piano. 19.45 Gramofoon muziek. 20.45 „Waarom de toren scheef staat'" luisterspel. 20.35 Operaconcert. 21.45 R. N. O Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.1a alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—3.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksles 8.15 Orkest Malatido en solist (opn.). 9.00 Omroep orkest (opn.). 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding 10,15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voor dracht. 11.00 Pianovoordracht. 11.25 Gramofoon muziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12 45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13 91 Vraaggesprek: „De konijnenfokkerij in Neder land". 13.15 Schrammelensemble. 13.45 Gramofoon muziek. 14 15 Uit Neeriands Gouwen. 14.30 Volks liedereneoncert. 15.00 „Abenteuer in Atlantik" operette, (opn 16.00 Amsterdamsch Kamermu ziekgezelschap en gramofoonmuziek. 17.00 !»ar tuin iri. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- beursberichten. 17.30 Bertus van Dinteren en zij» orkest. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Amuse mentsorkest en solist. 19.80 Praatvaars, lfl.15 Gra mofoonmuziek. 19.30 B, N. O. Nieuwsberichten, 19.40 B. N. O. Brabantsch praatje van den Dré. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Weenschc aether- golven. 20.15 Gramofoonmuziek. 21.00 De familie de Boer. 21,15 Bertus van Dinteren en orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22. N. O. Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.11 —24.00 Zie Hilversum 2,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14