Haarlemsche Courant MERSA MATR0E IN DUITSCHE HANDEN. Aan Wolchof en bij Sebastopol 48000 bolsjewisten gevangen. ruim Opnieuw 14 koopvaarders tot zinken gebracht 287e Jaargang No. 151 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—13 m.m. 3,—» elke tn.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. L20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultg.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 30 Juni 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 53, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 134S2. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 14K5. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PB. A. MEES P. W. PEEREBOOM. By zyn opmarsch op Egyptischen bodem heeft Maarschalk Rommel de Britsche vesting stormenderhand veroverd. Vijfduizend man krijgs gevangen. Het opperbevel van de Duitsche weer- j macht maakte gisteren in den namiddag in een extra-bericht bekend „In Noord-Afrika werd vanochtend de door diepe verdedigingsinstallaties en tal rijke mijnenvelden versterkte vesting Mersa Matroe ondanks taaien, vijandelijken tegen stand stormenderhand veroverd. Vijf duizend Britten werden gevangen genomen, 36 pantserwagens kapot gescho ten en talrijke batterijen vernietigd. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaan- sche troepen. Bij de bestorming van Mersa Matroe heeft zich de 90ste Duitsche lichte divisie bijzonder onderscheiden". Het D. N^B. had gistermiddadg om 13.39 uur meegedeeld, dat de Britsche troepen in het gebied ten Zuiden van Mersa Matroe opnieuw verslagen en naar het Oosten vedreven waren. Zij hadden daarbij zware pantserverliezen geleden. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt het volgende bekend Mersa Matroe is hedenochtend ver overd. Nadat het verzet der vijandelijke Rantserstrijdkrachten ten Zuid-Oosten van lersa Matroe gebroken was, zetten de ge pantserde en gemotoriseerde eenheden van de As haar opmarsch naar het Oosten voort. In het verloop der verbitterde ge vechten van -Zondag en van de bezetting van de vesting, werden ruim 6000 gevan genen gemaakt; 36 pantserwagens en een groot aantal kanonnen en autdftiobielen werden vernield of buitgemaakt. De ludhtmacht heeft een levendig aan deel gehad in de operaties te land. Concen traties materiaal en automobielen werden gebombardeerd en met de boordwapens beschoten. In de haven van Mersa Matroe werden twee schepen getroffen an een daarvan in brand geschoten. Zeventien Engelsche vliegtuigen werden in luchtge vechten neerschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op de steunpunten van Luca en Michbba. Het D. N. B. voegt hieraan toe: De Duit sche luchtmacht heeft de achtervolging der verslagen Britten in Noord-Afrika voort gezet. In het gebied van Foeka en ten Oosten van Alexandrië vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene met oor logsmateriaal geladen treinen aan. Twee treinen met troepen en een transporttrein met automobielen geladen, werden ver nietigd. Een andere met oorlogstuig ge laden trein werd zwaar beschadigd en in brand geschoten. De voor de Britten bij zonder belangrijke spoorlijn aan de kust werd herhaaldelijk door bomtreffers ge stagneerd. Aanvallen op stations van deze lijn werden zonder ophouden uitgevoerd. Een colonne met automobielen en pantser wagens, die zich op weg naar het front bevond, werd in duikvlucht onder vuur genomen en verstrooid. Het vliegveld Muminbusak werd op verscheidene plaat- s^n gebombardeerd. Tusschen op den grond staande vliegtuigen en op hangars konden treffers geplaatst worden. Welke zware verliezen de Britten be halve hun hooge, bloedige verliezen tij dens den slag in de Cyrenaica tot aan het overschrijden van de Libysch-Egyptische grens hebben geleden, blijkt uit een optel ling van kapotgeschoten pantserwagens. Volgens deze telling zijn in de gevechten van dezen slag 977 Britsche pantserwagens vernietigd of buitgemaakt. De buit aan geschut, welke eveneens verscheidene hon derden stukken omvat, is nog niet nauw keurig geteld. De bekende Engelsche militaire deskun dige. Liddel Hart, schrijft in de „Daily Mail": Alle berichten uit Lybië wijzen er op, dat het Britsche leger weer eens „er uit gemanoeuvreerd" is. Hij eischt, dat men zich bewust is van de diepere oorzaak van deze nieuwe ramp en fundamenteele her vormingen invoert. Het falen van de Britten in Libyë moet worden toegeschre ven aan de opleiding van de Britsche offi cieren. In Engeland is „in plaats van tak- tiek in den vorm van gevechtsopleiding en daarmede haar snelle toepassing te leer en, de taktiek tot traagheid gemaakt". Dit wordt bewezen door de tot nu toe opge dane oorlogservaringen en door de manoeu vres van het Britsche leger, die Liddel Hart de laatste twintig jaar heeft bijge woond. De oefeningen werden tot een parade' vertraagd en dientengevolge was het instinct voor snelle beslissingen gaan kwijnen. Een andere factor was ook het Britsche nationale karakter. Thans is, aldus deze militaire expert, het oogenblïk gekomen om te zorgen voor een andere opleiding der leiders. Men heert nieuwe, vermetele leiders noodig -als Engeland den oorlog nog wil winnen. Verslag van den strijd. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt omtrent de nieuwe overwinning der Duitsch-Italiaansche troepen bij Mersa Ma troe het volgende mede: Aan de bestorming van de vesting gingen gevechten vooraf, die den Britten zware ver liezen kostten. Nadat de Britsche achter hoede was teruggeslagen, brak het Duitsch- Italiaansche tanklegër door de hoofdstel lingen van den vijand ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe en drong tot den grooten kustweg door. De hevig geteisterde vijand werd in ver scheidene groepen gesplitst, di.e ten deele werden omsingeld en verpletterd ten Zuiid- Oosten van Mersa Matroe, ten deele werden teruggedreven naar deze stad. Door aanvallen van de Duitsche 90ste lichte divisie en van een Italiaansch korps infanterie werd de ring rondom Mersa Matroe gesloten en steeds nauwer aange trokken. In den nacht van Zaterdag op Zonliag ondernam de vijand verscheidene uitvalspogingen uit de vesting, waarbij hij behalve zware verliezen aan dooden en ge wonden, meer dan 1000 man aan gevange nen en een groote hoeveelheid oorlogstuig verloor. Maandagochtend vroeg werd toen de vesting bestormd. De groote beteekenis van Mersa Ma troe bestaat niet alleen In zijn gunstige ligging aan een ruime, natuurlijke ha ven, maar ook ln het feit, dat hier het eerste groote station van den kust- spoorweg naar Alexandrië ligt. De stad vormt tevens het beginpunt van den grooten woestijnweg naar de oase van Siwa en van andere karavaanwegen naar het Zuid-Oosten. Vliegvelden en waterlei dingen bewijzen de beteekenis van deze versterkte plaats en tevens den omvang van het verlies dei' Britten, die in Mersa Ma troe zijn beroofd van hun belangrijkste ra- vitailleeringshaven tusschen Sojloem en Alexandrië. Het luchtwapen. De val van Mersa Matroe werd door een verrassenden klap van Duitsche gevechts vliegtuigen en bommenwerpers voorbereid, nalaat den vorigen dag de luchtmacht de vij andelijke etappe, spoorlijnen en vliegvelden vernietigend had aangevallen. Gedurende 22 minuten ontploften zonder onderbreking brisantbommen van het zwaarste kaliber in de stad, die vol troepen en oorlogstuig was, en in de talrijke opslagplaatsen in het haven gebied. In het centrum en in de stellingen aan den rand ontstonden na.buitengewoon he vige ontploffingen uitgestrekte branden, die Maandagochtend nog de geheele stad in dichte walm hulden. Maandag waren in de avondschemering nieuwe, hevige aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen gericht op de verbindin gen der Britsche formaties, die naar het Oosten waren gevlucht. Te El Alam, een plaats bij de kust van de Arabische Golf, en ten Westen daarvan werden concentra ties van vrachtauto's, luchtafweerstellingen en versterkte loopgraven doeltreffend met bommen bestookt. De Britten hadden hier bijzonder omvangrijke voorraden munitie en brandstof, waarvan er verscheidene in de lucht vlogen. De zeer uitgestrekte bran den tastten talrijke ge park ee trie voertuigen aan. Andere voltreffers vernielden luchtaf weerstellingen, waarvan het geschut tot zwijgen werd gebracht. „Rommel is een doodgewone Duitsche generaaV „Wat nu gebeurt onttrekt zich aan onze kennis en is afhankelijk van Rom mel". Met deze woorden kenschetste men Maandagavond in militaire kringen te Berlijn den toestand in Noord-Afrika na de verovering van Mersa Matroe. Bij bevoegde Berlijnsché instanties vindt het bericht, dat de Spiltroepen reeds 80 km ten Oosten van Mersa Matroe zouden staan, geenerlei bevestiging. Men noemt het een bericht van Britsche herkomst. In politieke kringen te Berlijn acht men een belangrijk probleem de vraag in hoe verre de Engelschen. evenals in Burma, ook thans in Egypte zullen trachten de tactiek der „verschroeide aarde" toe te passen. Men [elooft hier niet, dat de Egyptenaren werke- oos zouden toezien bij zoo'n optreden der Britten. Bij de bestorming van Mersa Matroe is een bevel van generaal Auchinleck, der Britschen opperbevelhebber van de strijd krachten in het Midden-Oosten, gevonden. In dit bevel aan alle groepsleiders en af- dêelingsleiders van het hoofdkwartier der Britsche troepen in Egypte en der strijd krachten in het Midden Oosten wordt woor delijk gezegd: „Onze vriend Rommel is geen „zwarte man" met bovenaardsche krachten. Hij is slechts energiek en bekwaam, dat is alles. Hij is een doodgewone Duitsche generaal, waarover wij niet zoo veel moesten spreken. Ik verzoek u en alle bevelhebbers het daarheen te leiden, dat van „vijand" gesproken wordt en nooit speciaal van „Rommel". Dat is psychologisch noodzakelijk, want an ders versterkt men den indruk bij de troep, dat Rommel onoverwinbaar is". Kenmerkend is het onderschrift van ge neraal Auchinleck by dit bevel, waarin hij poogt, den indruk dien Rommels overwin ning op de soldaten van het Britsche leger heeft gemaakt, te verzwakken. Daarin wordt woordelijk gezegd: „Ik ben heelemaal niet afgunstig op Rammel." Zware artillerie beschiet Leningrad en baai van Kroonstad In centralen sector 900 vijanden gedood Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „In het vcstmggebied van Sebastopol forceerden Duitsche en Roemeensche troepen door sterke luchtstrijdkrachten ge'steund, in een dapperen aanval den overgang over het diep ingesneden Tsjernaja-dal en sloegen bressen in zwaar versterkte stellingen op de be- heerschende Saprun-hoogte. In de tot dusver gevoerde gevechten om de ves ting werden in de periode van 7 tot 26 Juni 15.667 gevangenen gemaakt, 221 stukken geschut, 462 granaatwerpers buitgemaakt of vernietigd, 2579 kaze matten veroverd en 112.644 mynen on schadelijk gemaakt. Te Oosten van de Donetz werden bij den afweer van verscheidene plaatselijke pant- seraanvallen 15 vijandelijke pantserwagens kapot geschoten, bij nachtelijke luchtaan vallen op belangrijke ravitailleerings- stations der Sowjets in het gebied van den bovenloop van den Don werden 14 trans porttreinen door bommen vernietigd. In den Centralen sector van het front verloor de vijand bij succes volle eigen operaties van stoottroepen 332 gevangenen en 900 dooden. Een batterij luchtdoelgeschut alsmede 216 kazematten en kwartierruimten wer den vernield. Zooals in een extra bericht is medege deeld was het het tweede Sowj et-Russische stonnleger benevens onderdeelen van het 52ste en 59 ste Sowjet-Russische leger in Februari van dit jaar gelukt over de be vroren Wolchof ten Noorden van het Ilmen-meer aanvallend, een diepe deuk in het Duitsche afweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van den generaal der cavalerie, Lindemann hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS, waaronder ook formaties Spaansche, Nedeflandsche en Vlaamsche vrijwilligers, met voortref - felijken steun van de luchtvloot van Gene- raloberst Keiler, na een verbitterden strijd van maanden in het moeilijkste terrein en onder de ongunstigste weersomstandig heden, deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van hun achterwaartsche verbindingen, vervolgens steeds dichter opeengedrongen en thans definitief ver nietigd. -Daardoor is het gFootscheepsche doörbraakoffensief van den vijand over de Wolchof met het doel Leningr^ te ont zetten, mislukt en een zwareWiederlaag van den tegenstander geworden. Den groot sten last van deze zware gevechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand, heeft volgens de thans beschikbare gegevens verloren: 32.759 gevangenen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machinegeweren, granaat werpers en machinepistolen^ benevens een groote hoeveelheid andersoortig oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Zware artillerie van het leger nam fa brieken in Leningrad en het scheep vaartverkeer in de baai van Kroon stad doeltreffend onder vuur. In het gebied van Moermansk wier- Sen formaties gevechtsvliegtuigen en duik- ommenwerpers spoorweginstallaties en opslagplaatsen in brand. Vergezellende ja gers schoten 12 vijandelijke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lijden. In Noor d-A f r i k a werden Britsche strijdkrachten in het gebied ten Zuiden van Mersa Matroe opnieuw verslagen en tot een verderen terugtocht naar het Oos ten gedwongen. Hierbij leed de vijand zware verliezen aan pantserwagens. Het zwaar versterkte Mersa Matroe werd in gesloten en de achtervolging van den vij and werd voortgezet. Formaties van de Duitsche en Italiaan sche luchtmacht voerden doeltreffende aanvallen uit op Britsche verdedigings stellingen en bombardeerden vijandelijke colonnes op den terugtocht. Formaties jachtvliegers bewaakten het gevechtsgebied boven het pantserleger en schoten zonder eigen verliezen 10 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij den ravitailleeringsdienst naar Noord- Afrikaansche havens schoten commando's luchtdoelartillerie aan boord van de sche pen der Duitsche marine op 27 Juni 6 Brit sche bommenwerpers neer. In de Middellandsche Zee bracht een Duitsche duikboot voor Haifa een tank schip en een vrachtschip met een geza- menlijken inhoud van 5000 brt. tot zinken. Op Malta werd Zondagnacht het vlieg veld Halfar gebombardeerd. Aan de Zuid-Westkust v$n Engeland wierpen Zondagnacht vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen voor een deel van ge ringe hoogte af een groot aantal bommen op voor den oorlog belangrijke doelen. Uittocht uit Alexandrië. Volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda uit Ankara hebben Egyptische ambtenaren en arbeiders te Alexandrië en andere groote Egyptische plaatsen hun woonplaatsen verlaten. Een eindelooze vluchtelingenstroom met automobielen, kar ren en voertuigen van eiken aard verstopt de wegen van Alexandrië naar het Oosten en Zuiden. De treinen, die Alexandrië ver laten, worrien door de vluchtelingen* be stormd en vertrekken met passagiers op de daken der wagons. Zaterdag nam de paniek op het voornaamste station te Alexandrië een zoodapigen omvang aan. dat de Brit sche militaire autoriteiten het terrein be zetten en slechts personen met bijzondere vergunningen lieten passeeren. Vloot der V. S. neemt nieuwe taak op zich De Amerikaansche vloot heeft gisteren" den veiligheidsdienst in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan op zich genomen, zoo meldt de Exchange Telegraph. Montevideo zal als vlootsteunpunt en ravitailleerings- basis ter beschikking staan van de Ameri kaansche oorlogsschepen. Radio New York meldt dat twee kleine koopvaardijschepen aan de Noordkust van Zuid-Amerika tof zinken gebracht zijn. Bo vendien werd een klein Amerikaansch koop vaardijschip aan de Amerikaansche Oost kust vernietigd. De staat van beleg is Zondag afgekondigd in de Mexicaansche haven Tampico. als ge volg van het tot zinken brengen van 2 Mexicaansche tankschepen op 50 mijlen voor de haven. Uit Washington wordt gemeld: Het departement van marine heeft be kendgemaakt, dat drie Amerikaansbhe koop vaardijschepen in den Atlantischen Oceaan door een duikboot tot zinken zijn gebracht. De admiraliteit der V. S. heeft het ver lies toegegeven van 7 koopvaardijschepen, die door Duitsche duikbooten- in de Carai- bische Zee en in de Golf van Mexico tot zinken zijn gebracht. Churchill's troefRoosevelt. Een rede van grimmig realisme verwacht. Een steeds grooter aantal bladen te Lon den en in de provincie eischen thans meer of minder openlijk, dat Churchill aftreedt als minister van defensie. Als bewijs voor de schaduwzijden van het huidige stelsel wordt aangevoerd, dat bij den aanvang van bet beslissende stadium van den strijd in Libyë de premier noch de chef van den generalen staf van het Em pire'in het land waren. Naar de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, bestaat wei nig Jeans, dat Churchill aceoord zal gaan met een officieel onderzoek naar de oorza ken van de catastrophe in Libyë. Hij zal ook niet bereid zijn de functie van minister president en van minister van verdédiging van elkaar te scheiden. Sedert zijn terug keer is Churchill er mede bezig de rappor ten over de politieke onrust in Engeland en de inlichtingen uit het hoofdkwartier van het achtste Britsche leger door te zien. Chur chill verwacht weliswaar een zeer critisch gestemd Lagerhuis, doch hij is er van over tuigd, dat een stemming de wereld zal be wijzen, dat hij nog steeds het vertrouwen van het land geniet. Hij heeft besloten om aan het slot van de debatten in het Lager huis het woord te voeren. Dit is een verras sing voor de leden, die verwacht hadden, dat Churchill eerst een tot in bijzonderhe den nauwkeurige schildering zou geven van den veldtocht in Libyë tezamen met de tot dusver nog niet bekende feiten, voordat aan de kritiek het woord verleend zou worden. Het blad neemt aan, dat Churchill bij zijn eerstvolgende verschijnen in het Lager huis een rede van het meest grimmige re alisme zal houden om dan de troef van Roo sevelt op tafel te gooien, want het transport, de kernkwestie van den Engelschen oorlog, is het ressort van de Amerikaansche wer ven en de vriend van den man, die die schepen te voorschijn moet tooveren, Churchill zelf. Zorgen over het goud. De mijnen in Zuid-Afrika. De berichten uit Londen wijzen op de onrust, welke in Zuid-Afrikaansche indus- trieele en regeeringskringen heerscht over de aanhoudende koersdaling voor de aldaar genoteerde aandeelen van goudmijnen. De „News Chronicle" geeft toe, dat het te be twijfelen valt of het goud als waardemeter nog toekomst heeft. Het blad wijst er op, dat een groot aantal rijke en winstgevende Zuid-Afrikaansche goudmijnen het bedrijf moest staken. De concentratie van 80 pet van den totalen goudvoorraad der wereld in het bezit van de Ver. Staten maakt volgens de in Zuid-Afrika heerschende opvatting een voortzetting der goudproductie nutte loos want het is onwaarschijnlijk, dat de Ver. Staten na het einde van den oorlog groote credieten op goudbasis zullen ver strekken, daar het grootste deel van de Wereld reeds geruimen tüd het goud als valutabasis heeft verlaten, terwijl een te rugkeer naar het -goud nauwelijks is te ver wachten. Op grond van deze situatie is het te begrijpen, dat de Zuid-Afrikaansche dmijnen voor het eerste half jaar van 2 over het algemeen lagere dividenden aankondigden. Bommen op Weston super Mare aan Kanaal van Bristol. De in den nacht van Zondag op Maandag door de Duitsche luchtmacht uitgevoerde aanval op de stad Weston super Mare aan het Kanaal van Bristol, gelegen aan de Westkust van Engeland, heeft, naar thans is geconsta teerd, een ver boven het gemiddelde liggend succes opgeleverd. De Duitsche jachtvlieg tuigen konden zich als gevolg van het hel dere zicht goed concentreeren op de opge geven doelen. Brand- en brisantbommen richtten groote verwoestingen in de mili taire en voor de economische oorlogvoering belangrijke doelen aan. Maandagochtend vroeg namen Duitsche vliegtuigen waar, dat de branden nog steeds voortduurden. Boven de omgeving der stad lag een dikke, zwarte rookwolk. De Britsche berichtendienst meldt, dat de aanval van de Duitsche luchtmacht op Wes ton Super Mare in den nacht van 28 op 29 Juni zware schade heeft aangericht en een van de hevigste luchtaanvallen van den laatsten tijld is geweest. Tien Britsche vliegtuigen boven Duitschland neergeschoten Britsche bommenwerpers hebben van nacht boven het Noord-West-Duitsche kust gebied gevlogen. In enkele woonwijken der stad Bremen ontstond eenige brandschade. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden tien der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den vannacht een stad in midden-Engeland. Alle machines keerden op haar bases terug. Vijf Spitfires boven België neergeschoten Naar het opperbevel der Duitsche weer macht meldt, zijn in den middag van 29 Juni eenige Britsche bommenwerpers, ge ëscorteerd door talrijke jagers, de omge ving van Duinkerken en Hazebroeck gena derd. Duitsche jagers wikkelden de Britten in hevige gevechten. Vijf Spitfires werden hierbij brandend neergeschoten. De vijan delijke jachtvliegtuigen trokken zich na deze verliezen in Westelijke richting terug. Sovjet-vliegtuigen in Turkije geland. Drie dagen geleden zijn in het Oosten van Turkije drie Sovjetvliegtuigen ge land met in totaal zeven inzittenden. Het waren deserteurs; zij zijn geïnterneerd De vliegtuigen waren onbeschadigd. Bommen op Gibraltar. Naar uit La Linea gemeld wordt, hebben •erscheidene vliegtuigen in den nacht van ^Zondag op Maandag bommen laten vallen op de Engelsche vesting Gibraltar. Twaalf bommen kwamen terecht op het militaire vliegveld. Verscheidene toestellen op dit veld werden vernield en geraakten tn brand. Bij het verschijnen van de vreemlie vliegtuigen trad de luchtafweer van Gi braltar in werking, doch had geen resultaat. De op het vliegveld uitgebroken branden waren in La Linea en in Algeciras duidelijk te zien. Volgens nadere berichten uit La Linea zijn bij den luchtaanval alle Engelsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen, die zich op het vliegveld van Gibraltar bevonden, vernie tigd. De branden, idie door het bombarde ment zyn veroorzaakt, woedden Maandag ochtend gedeeltelijk nog .voort. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Met gez. inhoud van 98.000 brt Deel voor Afrika bestemd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra-bericht bekend: „Sedert het laatste extrabericht van 28 Juni hebben Duitsche duikbooten haar suc cessen nog vergroe*. In twee dagen hebben zjj in het Westelijke gedeelte van den At lantischen Oceaan, in de Golf van Mexico en in de Caraiblsche Zee 14 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlü ken inhoud van 98.000 b.r.t. tot zinken ge bracht en nog twee andere schepen door torpedgtreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte schepen was volgeladen met vliegtuigen, munitie en ander oorlogsmateriaal, dat voor Afrika bestemd was. Arbeidskrachten voor den komenden oogst. „Mobiele colonnes" ingesteld. De verruiming der werkgelegenheid, Cie op uiteenloopend gebied valt waar te ne men, doet ook de vraag naar arbeidskrach ten voor den landbouw stern, op den voor grond treden. De landbouw heeft trouwens een belangrijke uitbreiding ondergaan door het streven naar een zoo sterk mogelijke vergrooting van den verbouw van voedsel gewassen. Niet alleen is de met voedsel gewassen tuinbouw- en akkerbouw producten beteelde oppervlakte grooter dan ooit, doch bovendien wordt aan het verkrijgen van een zoo intensief mogelijk gebruik van den bodem alle aandacht ge schonken. Dit, met nog enkele andere factoren, heeft de vraag naar landarbeiders aan zienlijk doen toenemen. Zelfs wordt wel de vrees geuit, dat niet voldoende arbeids krachten beschikbaar zullen zijn voor den oogst. Vooropstellende, dat dc land- en tuin bouwers zelf de eerst aangewezenen zijn om in hun personeelsbehoeften te voorzien kan, wat dit betreft worden medegedeeld, dat de belanghebbenden ten deze op alle medewerking van het Rijksarbeidsbureau en de gewestelijke arbcidsbureaux kunnen rekenen. Reeds hebben de organen der Rijksarbeidsbemiddeline zich overa' met de werkgevers in verbinding gesteld ten einde de arbeldersvoorzicning voor den land- en tuinbouw zoo goed mogelijk te regelen. Voorts draagt het Rijksarbeidsbureau zorg voor de vorming van zoogenaamde mobiele colonnes die uit hiervoor beschik bare arbeidskrachten worden samengesteld en, waar noodig, gereed zullen staan om een behulpzame hand te biDden. Dezè colonnes zullen echter slechts beschikMar worden gesteld als alle overige mogel'ik» heden voor het doen verrichten van oogst- werkzaamheden zijn uitgeput. De landbouwers dienen derhalve bun eigen belang door intijds, in samenwerkiw»- met de gewestelijke arbeH-hnr-auw personeelsvoorziening voor den komenden oogst zoo goed mogelijk te regelen. Priizen voor gcbrufMe goederen geregeld. In geen geval hooger dan 75 van den nieuwprijs. Het euvel der prijsopdrijving had zich den laatsten tüd eveneens tot de gebruikte goederen uitgebreid, zoodat het ook op dit gebied noodzakelijk bleek maatregelen te treffen. Deze prijsopdrijving was niet alleen open lijk op veilingen te Constateeren, maar bieek ook uit tallooze advertenties in de bladen, waarin tegen dikwijls on matige prijzen gebruikte goederen te koop werden aangeboden. Weliswaar bestond de mogelijkheid aan de hand van de prijzenbeschikking. 1940 no. 1 in te grijpen, hetgeen in sommige bui tensporige gevallen dan ook is geschied, doch een strenge handhaving van deze be schikking zou in verband met de verander de omstandigheden onbillijkheden hebben veroorzaakt. Een bijzondere regeling is nu in de staatscourant van 29 Juni 1942 afge kondigd m den vorm van de prijzen beschikking gebruikte goederen. Hierin wordt bepaald, dat t bedrag, dat voor gebruikte goederen mag wor den betaald, in een redelijke verhou ding moet staan tot den toegestanen prijs, die voor «een zelfde of soortgelijk nieuw artikel op dat moment geldt. In geen geval echter mag meer dan 75 pet, van een nieuwprijs worden gevraagd of betaald. Van deze regeling zijn enkele goederen uitgezonderd en we] antiquiteiten, kunst voorwerpen en al die artikelen, welke een verzamel- of kunstwaarde hebben daar men van dergelijke goederen in de meeste gevallen niet kan zeggen, wat de nieuwprijs zal zijn. Ook op gebruikte artikelen, waar voor een afzonderlijke prijsregeling geldt, heeft deze beschikking géén betrekking. Kinderen van werkloozen krijgen gratis melk. Met ingang van het nieuwe schooljaar. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft thans een re geling getroffen ter uitvoering van de voor genomen kostelocze melkversta-ekking aan kinderen van werkloozen. Deze zal in r'ier voege geschieden, dat aan de ondersteun''e werkloozen met kinderen beneden 14 jaar bonnen worden verstrekt, welke zij, met de in hun bezit zijnde gewone melkbon(nen) bij hun melkboer inleveren. Deze is ver plicht de beide bonnen aan te nemen en de daarvoor verschuldigde hoeveelheid gestan daardiseerde melk kosteloos af te leveren. Ieder kind ontvangt het volledige rantsoen, waarvoor het krachtens de distributie-be palingen in aanmerking komt. n.l. 7 liter per week beneden 4 jaar en 3'A liter per week voor kinderen van 4 t./m. 14 jaar. In gemeenten, waar een'plaatselijk school- melkcomité is gevestigd, zijn de kinderen van ondersteunde werkloozen. die een school bezoeken, alwaar schoolmelkvoorzie- ning plaats vindt, verplicht met ingang van het nieuwe schooljaar (1 September 1942) hieraan deel te nemen. Voor de deelneming is slechts één vierde van het aantal bonnen vereischt, waarop de kinderen van 4 tot en met 14 jaar recht hebben. De ouders houden dus nog drie kwart van het rantsoen over om die thuis voor het kind te gebruiken. Verordeningen 148 41 en 58/42 betr. Joodsche vermogenswaarden. 's GRAVENHAGE, 30 Juni. Van be- voegie zijde wordt ons medegedeeld: In verband met het gewijzigde vrije maxi mum vaji gelden, die Joodsche personen ir hun bezit mogen hebben, wordt bekend ge maakt, dat het aan werkgevers is toege staan, aan hun joodsche werknemers ol vroegere werknemers arbeidsloon, arbeids- pensioen of wachtgeld uit te keeren tot eer maximum van ƒ250.per persoon pei maand. Mochten meerdere joodsdie werknemer» uit één gezin zoodanige vergoedingen van cenzelfden werkgever ontvangen, dan mag aan deze werknemers gezamenlijk slechts maximaal ƒ250.per maand uitbetaald worden. De werkgever is verplicht eventueel over schietende bedragen voor rekening hunner werknemers of vroegere werknemers op den vervalgdag bü de firma Lippmann, Ro senthal en Co., Sarphatistraat te storten. Het wordt dringend aangeraden geen an dere betalingen, behoudens met toestemming der firma Lippmann, Rosenthal en Co., Sar phatistraat, rechtstreeks aan joodsche per sonen te doen. daar men anders kans Joopt, dat deze op grond van artikel 7 der ver ordening 58/42 nietig verklaard worden waarna debiteuren dergelijke betalingec opnieuw zouden moeten verrichten. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelenir verbinding met par. 4 alinea 1 der verorde ning no. 3/40 over de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland. Ce vol gende personen tot burgemeester benoemd H. Vitters Jr., koopman te Castricum, tol burgemeester van Zaandam; A. Aeckerlin gemeente-ambtenaar te Maassluis, tot bur- gemeester van Zwijndrecht; J. C. Hesselink. koopman te Ruurlo, tot burgemeester van Herwen en Aart. KORT NIEUWS Het centrum van de stad Nassau op de Bahama-eüanden is door een grooten brand vernield. Een blok huizen is volko men afgebrand. Om de Kathedraal te red den moesten talryke huizen omvcrhaald worden. De oorzaak van den brand is to1« nu toe nog niet opgehelderd, doch men wijst erop, dat begin Juni op de Bahama- eilandcn bloedige onlusten zün uitge broken. De Hertog van Gloucester, broer van Koning George VI, bevindt zich sederl vier dagen op Ceylon. Pius XII heeft Zondag het traditio- neele bezoek afgelegd aan het graf van Sint Petrus. CHURCH», Bs. Aan den val van Mersa Ma:.-, e moet in militair opzicht een zeer groote be teekenis worden gehecht. In Duitsche mili taire kringen vestigt men de aandacht op het feit. dat Mersa Matroe aan de Egypti sche kust de laatste bruikbare haven is. naast de groote oorlogshaven Alexandrië er, (fat zich op deze Unie geen versterkingen meer bevinden. Egypte ligt thans open vooi den aanval der troepen van aeneraal-veld- maarschalk Rommel. Van Alexandrië zjjn zü nog 300 km verwyderd en van Cairo nog 500 km. Men laat zich uiteraard in Duitschland niet uit over het streven van generaal Rom mel. wel echter stelt men vast, dat de si tuatie voor de Britten in ieder geval hope loos geworden is. De „Berliner Lokalanzei- ger" toont aan. dat de Britten zelfs geen voet meer aan den grond gekregen hebben, getuige de spoedige val van Mersa Matroe, dat immers met verdedigingsstellingen om ring was en naar redelijke berekeningen in staat moest zijn geweest langer weerstand te bieden. De Spiltroepen konden dan ook twee derden van den afstand van Tobroek naar Alexandrië in stormloop af leggen. Deze commentaar, die niet anders is dan een vaststelling van feiten, toont zonneklaar aan in welke stemming het Engelsche leger zijn „zegevierende terugtocht" voltrekt. En geland is bezig de Middellandsche Zee te verliezen en heeft in elk geval op c it oogen- blik reeds prijsgegeven de voordeelige po sitie. die het innam door het bezit van Malta, Tobroek en Mersa Matroe. Het zijn trouwens niet alleen de Duitsche bladen, die het hopelooze van de situatie voor Engeland vaststellen. Ook in Amerika begint het besef door te dringen, dat er in de Middelland sche Zee iets niet in orde is. De „Washington Post constateert niet zonder ergernis het biLere feit, dat de vereenigde naties in het defensief zijn en dat hierin geen verande ring wordt gebracht door het zenden van materiaal; waartoe trouwens dat kunnen wy wel vaststellen de gelegenheid ont breekt en geen scheepsruimte aanwezig is. Als een redactie, die in staat is zoo zeer van naby waar te nemen hoe de toestand zich OTvtwikkelt, een dergelijke opmerking maakt, r„anr»ITlaf x wei aannemen. dat zij juist im-t Jrïinkt m elk geval anders dan de agitatie-fanfares van *Churchill in afwach ting van zijn noodzakelijk geworden uit eenzetting m het Lagerhuis. Intusschen mag men zich geen al te groote voorstelling vormen van dit nieuwe optreden voor het forum van het Britsche publiek. Het is wel een feit, dat de oppositie sterker geworden is en vaak zelfs ge dachten opwekt aan een groeiende crisis maar men moet er rekening mee houden, dat veel van de uitlatingen, welke dezer dagen gehoord ziin, moeten worden be- 'choUwd at venttjatie van teleurstellin- - u* Churchill zal alle moeite doen om zich alsnog te handhaven als minister van defensie en daarin op het critieke moment waarschijnlijk den steun ontvangen van instanties, die thans nog hevig tegen hem fuhnmeeren. De mentaliteit van het Brit sche volk maakt het moeilyk hier eenige voorspelling te lanceeren, maar men kan zonder risico vaststellen, dat de stemming, onder den invloed der verliezen slechter is dan ooit voorheen en, dat nieuwe ver liezen de positie van den premier misschien toch aan het wankelen zouden kunnen brengen. Het Engelsche publiek ondervindt in Afrika tegenslagen en noteert teleurstel lingen, die in hun opeenvolging tenslotte zouden kunnen vragen om een offer. Gene raal Rommel is ondeugend genoeg om van deze gelegenheid gebruik te maken en er poe pep hoven op fo

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 5