TREKKERS HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK J. VewteuïenschoaC N0RITEX KRUISWOORD RAADSEL HOEDENMODISTE VERLOREN EDEGO Flinke mangelster en sorteerster OcttoQssckade EDEGO Hei Hed. Adeidsftaut Rectificatie OPLEIDING SECRETARESSE ERKENDE PITMANSCHOOL Wij hebben M. REM FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 49 De politieagent die in gezelschap van Stolberg uitLeeuwarden was gekomen, ontving van den rechercheur zijn orders en nam daarna het bevel over de twee brand weermannen op zich. De commandant en de mannen onaerwierpen zich gewillig aan zijn bevelen. Toen verdwenen zij en slechts de rechercheur; de veldwachter; de beide doktoren en Piet Homan bleven achter. „Engelsche politierevolver dus", mom pelde van Stolberg en verzocht dokter Voorst om den kogel te mogen zien. Uit zijn vestzak haalde hij een loupe, wa<*r- door hij opmerkzaam het projectiel be- „Herkent u het stempel?" vroeg dokter Voorst. Van Stolberg knikte en gaf het voorwerp terug. „Zou Nogmaalsbeter verduisteren De burgemeester van Velsen brengt, onder verwijzing naar de reeds gegeven waarschuwingen d.d. 16 April 1942 en 8 Mel, onder de aandacht van de bur gerij, dat hij het, tot verzekering van de naleving der verduisterlngsvooAchrif- ten noodlg heeft geacht, den volgenden maatregel te treffen: BU overtreding der verduisteringsvoorschriften voor de eerste maal zal behoudens strafver volging de electrlsche stroom voor het betrokken perceel voor den duur van drie dagen worden afgesloten. „Zou ik beleefd iets mogen zeggen, mijn heer de rechercheur?" vroeg Treslong sar castisch. „In verband met dien kogel heb ik een opmerking. De moordenaar heeft niet alle sporen kunnen wegmaken. Enkele ervan waren nog zichtbaar. In een daar van ontdekte ik een afdruk van een hak, die p^n Engelsch fabrieksmerk droeg. Het vermoeden van den dokter, dat het een Engelschman is, is dus juist". Van Stolberg grinnikte. „Wat maakt eigenlijk een schoen uit. mijnheer Treslong?" merkte hij spottend op. „Een kogel uit een Engelsche politie revolver is altijd nog overtuigender dan een Engelsche schoenhak. Laten we dus zeggen, dat uw vermoeden juist is, omdat ze door den kogel bewezen wordt". De veldwachter haalde zijn schouders op. „Alsof dat niet precies hetzelfde is knorde hij boos. „Alles draait dus nu alleen om de ont- brekende voorgeschiedenis", zei de recher cheur terwijl hij zich tot dokter Roobol wendde. „Mijnheer Treslong vertelde mij dat u er iets meer van wist". De geneesheer schrok op. „Ik?" riep hij uit en wierp een hul- peloozen blik op den veldwachter. „Een voorgeschiedenis? Ik weet werke lijk niet, wat u bedoelt". „Treslong!" schreeuwde van Stolberg, „de dokter weet niet, wat je bedoelt!" „Natuurlijk dat geval met den ouden Jacob Ruys", verklaarde de veldwachter met gehuichelde verbazing. „Hoort dat hierbij?" „Ja, evenzoo uw bevindingen bij het onaerzoek van het lijk." Dokter Roobol zuchte diep. Wat het ge val met Jacob Ruys betrof, daarover was hij het nog lang niet met zichzelf eens. Hu had er zoo'n idee van, dat hij in dat geval iets verzuimd had, hetgeen de politie hem later kwalijk zou kunnen nemen. Maar dat hielp niet meer, op dit oogen- blik zou hy kleur moeten bekennen. „Jacob Ruys kwam in dit voorjaar bij mij", begon Roobol zacht en aarzelend. ,-Het was de oude visscher, die in dit huis woonde en de oom van mijnheer Homan. Ik kon mij niet herinneren, dat de oude man eenmaal in zijn leven ziek was geweest, maar ditmaal kwam hij toch bij mij. Eerst klaagde hij over dit en dat, maar ik voelde, dat hij niet recht voor de waarheid uit kwam. Tenslotte wist ik hem ervan te overtuigen, dat de volle waarheid het beste voor hem was. „Dokter", zei hij met een angstigen blik in zijn oogen, „ik weet niet, wat ik be ginnen moet. Ik verbrand in mijn eigen huis". j Ik vroeg hem naar nadere bijzonder heden, maar hij kon mij die niet geven. „Het is raadselachtig", vertrouwde hij mij toe, -,maar het is zoo". Toen ik hem onderzocht, ontdekte is aan zijn boven lichaam een aantal groote, roode plekken op de huid. Klaarblijkelijk brandwonden en -toch ook weer geen brandwonden. Hel beste kunnen we die verwondingen verge lijken met de indrukken, veroorzafakt door de werking van een eléctrischenstroom, of door Röntgenstralen. Maar beide geval len kwamen bij Ruys natuurlijk niet m aanmerking. Daarom nam ik aan, dat het een bizonder soort huidekzeem was. Ik ben tenslotte een eenvoudig dokter en geen ge leerde professor. Maar enfin, ik wist met die vreemde verschijnselen geen raad en adviseerde hem, zich in een ziekenhuis te laten onderzoeken. Ik gaf hem ook een brief voor die betreffende inrichting mee. Hij ging en daarmede had ik hem voor het laatst levend gezien. Enkele weken later vond men hem dood in zijn woning. Ik werd geroepen en stelde zonder aarzelen vast, dat hij aan een beroerte was gestor ven. Ik ben bereid, aan te tooner\, dat deze verklaring de juiste is. De zoogenaamde brandwonden waren in dien tijd maar wei nig verder gegaan en in geen geval konden ze de oorzaak van den dood zijn. Ik zag geen aanleiding, het lijk gerechtelijk te laten onderzoeken. Waarom ook Wegens de raadselachtige brandwonden In ver band met de doodsoorzaak stonden ze in geen geval. Bovendien hield ik deze huid ziekte weliswaar voor vreemd, maar in elk geval niet gevaarlijk." „En nu niet meer vroeg dokter Voorst, die hem met intense belangstelling had aangehoord. „Laat mij verder vertellen. Hedenmorgen werd ik door veldwachter Treslong naar hier ontboden, om een doode te onder zoeken. die klaarblijkelijk vermoord was. Het geen ik constateerde, was het vol gende Een lichaam met een schotwond in het hoofd. Een kogel hebt u zonder twijfel gevonden. Over het tijdstip van intreding van den dood was ik in twijfel. Er waren overtuigende bewijzen voorhanden, dat de dood op z'n minst vijf of zes dagen tevoren moest zijn ingetreden, maar dan weersprak een andere bizonderheid- dat deze overtui ging de juiste kan zijn, namelijk de stijf heid van het lichaam. Ik was radeloos, maar dat was nog niets vergeleken bij wat ik toen vond. Ik werd voor een nieuw on verklaarbaar raadsel genlaatst. Aan de rechterheup en in de hand vlak te van de rechterhand bevonden zich diepe invretin' gen van zeer bedenkelijker) aard Het rau we vleesch van deze diepe wonde was rwart met vuurroode randen. Een merk waardige stralenkrans van zwarte vleesch- deelen ging van deze wonden in alle rich tingen. (Wordt vervolgd). waarbij goede werischen voor geluk en voor spoed niet ontbraken. Namens allen bood de voorzitter het jonge paar een kostbaar blijvend cadeau aan en wel een fraaie old finish serveerwagen. Na dat enkele kleuters van het echtpaar v. d. Lem een aardige verrassing overhandigd hadden, betuigde de eenigszins onthutste bruidegom met een enkele opmerking zijn welgemeenden dank. Er volgde een enthousiaste ovatie, waarna de accordeonisten Ado Hartenhof en K. van Renswoud zich lieten hooren. Hun spel is bij velen bekend en men weerde zich wederom uitstekend. De aardige, bekende, vlotte me lodieën werden door velen meegezongen en er kwam stemming en beweging in het gezel schap. De secretaris, de heer P J. van der Linden, ontpopte zich bij de promenade als ceremo niemeester en de tijd ging eigenlijk te snel. Met een speciaal gedicht bruiloftslied oogstte de heer Martin Vlaming een dave rend succes. De historische gegevens waren listig ver werkt en op komische wijze werd de bruide gom „in het zonnetje" gezet De heer Vlaming wist tevens door de na bootsing van verschillende personen een re laas te geven van een boeiend verhaal: De Dief. Het feest werd voortgezet, tractaties volg den en er was vroolijkheid. We willen echter hiermede besluiten, vaststellende: De Mo- torgroep Kennemerland kan op een welge slaagden avond terugzien. SANTPOORT 40 Jaar gehuwd. tel ten op te voeren", zoo zeide hij, „maar boven al: Zorgt voor een goeden geest in de vereeniglng. Dan ben lk er van overtuigd, dat we momenteel nog maar aan 't begin van een reeks suc cessen staan". FANFARECORPS „SANTPOORT". Zondag zal het fanfarecorps „Santpoort", lid der Ned. Fed., deelnemen aan het con cours, dat te Koog aan de Zaan door het Zaansch-Waterlanaseh comité wordt ge houden. Onze plaatsgenooten zullen uitkomen in de afdeeling Uitmuntendheid. Zii zullen,, de volgende nummers^pelenLes Fau- cheurs, van J. L. Baudonck en Suite Pasto rale, van Adr. Kousemaker. CASTRICUM VISCHDAG. De Castricumsche Hengelaarsver eeni- ging organiseert een visc'ndag op Zondag 12 Juli in het Noord-Hol. Kanaal bii Stolpe (N.H.) AARDBEDEN YETI/ING VAN DINSDAG Amazone 87 1/2 ets per slof. Moulin Rouge 87 ets, por slof, 35 ets. per kg. S J/2 ets. per doosje, Dutch Evern 87 1/2 ets. per slof, 35 ets. per kg. DATA DER KERMISSEN VASTGESTELD De kermis zal te Castrioum op 9, 10 en 11 Augustus en te Bakkum op 11 en 12 October worden gehouden. Te Castricum komen de volgende vermakeljjkheidsspelen: Deensche Hoogvaart. Vliegbomsport draaimolen, flesschenwerptent, racebaan met fietsmo- len. schiettent, zweefmolen, hoofd van Jut koekhaktent, rij\vielacroba<tiek, Piramide spel en paddenstoelmolen. Te Bakkum ko men: Hoofd van Jut. draaimolen, schiettent zweefmolen, fietsmolen, palingkraam, pira- midesport. Deensche hoogvaart en lucht- sohofnimel. VERBETERING STATIONSWEG Met de verbetering van den Stationsweg is een aanvang gemaakt. Deze zal wederom worden herbestraat, terwij! aan beide kan ten een trottoir zal worden aangelegd. EG MOND-BINNEN VERHOOGING STEUNNORMEN. De wnd. secr. generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft de gemeente Egmond-Binnen voor de steunverleening van de 7de in de 6de klasse gebracht. Dien tengevolge wordt de steun voor man en vrouw verhoogd van f 7,50 tot i 10,60. voor gezinsleden boven de 2 personen van f 0,75 op f 0.90 en voor kostgangers van f6.50 op f7.90. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Man en Vader Jan van Damme in den ouderdom van 40 jaar. N. A. v. DAMME STOBBE. NELLEKE. IJmuiden, 30 Juni 1942. Zuiderkade 18. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 3 Juli a.s. des nam. 3 urn' op de Bijz. Begraafplaats te IJmuiden. Vertrek van Zuiderkade 2.45 uur. Wegens ziekte liever geen bezoek. aan het TWEEDE met ±100 prijzen ter Do formulieren zijn GRATIS*] verkrijgbaor bij Uw wïnkelie I of NORITEX" Verkoopkantoor Heemstede (Post Haarlem) Maison ONKENHOUT zoekt v. één harer filialen te Castricum een MODISTE. Br. met verl. salaris no. T287 Bur. v. d. Blad. JONGSTE BEDIENDE (M.) 16 j.. gevraagd op kantoor te Beverwijk, zoo mogelijk in het bezit van een fiets. Br. onder no. T286 aan het Bur. van dit Blad. HUIS TE HUUR of te koop gevr., omg. Velser- duinpl.-Rembrandtl., event, te ruilen v. huis te Oegstgeest. Br. T288 Bur. v. d. Blad. Het echtpaar KruiswijkSmit. (Familiefoto's) In zijn eenvoudige woning aan de Uiten- daalstxaat 32 te Santfoort-Station zal het echtpaar W. Kruiswijk en D. Kruiswijk Smit Woensdag 29 Juli den dag hei-denken, waarop het voor veertig jaren in het huwe lijksbootje stapte, De bruidegom werd 11 April 1879 te Vel sen geboren, terwijl zijn echtgenoote in 1882 het levenslicht aanschouwde. Het leed werd hun niet gespaard; van de elf kinderen bleven er slechts vijf, .twee dochters en drie zoons, in leven. Zij vorm den reeds een eigen gezin. De heer Kruiswijk was altijd los werk man, onder meer gedurende acht en twintig jaren bij de Scheepvaart- en Kolenmaat schappij te Rotterdam, in dienst. Door den oorlog moesten de werkzaam heden worden gestaakt. Na veertig jaren dobberen op de levens zee is de huwelijksboot nog stabiel en ook de bemanning bleef opgewekt. Het bruïds- saar geniet een uitstekende gezondheid en leest ons blad trouw. IJMUIDEN Motorsrroep weer bijeen. De gebruikelijke clubbijeenkomst der Mo- torgroep Kennemerland. welke Dinsdag in het gebouw v. d Lem aan den Zeeweg werd ge houden. droeg een feestelijk karakter. Evenals veertien dagen geleden had men de ruime zaal keurig versierd, doch ditmaal was het een bruidspaar, dat aller sympathie ten deel viel. De populaire penningmeester, de heer F. Dictus. trad namelijk met mej. J. Hazen- winkel in het huwelijk en vanzelfsprekend moest dit feit door de leden der Motorgroep Kennemerland op waardige wijze worden her dacht. Bij zijn inleidende woorden toonde d( voorzitter, de heer R Giesberts, zich zeer verheugd over de record-opkomst. Nimmer werd een clubbijeenkomst door zooveel da mes en heeren bijgewoond- Zeer terecht Het hij echter uitkomen, dat er op 14 Juli even eens een dergelijke belangstelling wordt t wacht. Daar het zakelijke gedeelte van den avond tot nader order werd uitgesteld richtte de heer Giesberts zich direct tot het bruidspaar, het welk op fraai uitgedoste zetels achter de be stuurstafel had plaats genomen. Kernachtig en hartelijk werden beiden toegesprok», Het bruïds- eigerüijke inléiding stelde de Vliet den leden den nieuwen Stellig zal er 29 Juli, als ook de zeven kleinkinderen komen, feest zijn in de Uiten- daalstraat. Het feit is immers het herdenken waard. Terrasvogels bijeen. Vruchtbare jaarvergadering De Terrasvogels hebben (we wezen er in ons blad reeds verscheiderife kee- ren op) een uitstekend seizoen achter den rug. Is het wonder, dat voorzitter Van Vliet Dinsdagavond op de jaarver gadering een van dankbaarheid en blijdschap overloopende openingsrede hield en dit hield ontegenzeggelijk verband met de fraaie wijze, waarop de Vogels gepromoveerd waren en ook met het oog op de naaste toe komst optimistische klanken in zijn rede te beluisteren vielen? Na zijn heer Van VI trainer, den heer Van Ooyen te 's-Graven- hage, voor. Dank bracht spreker aan de heeren Pels en Bremerkamp, zijn medebestuurs leden en de heeren van de ieugd- en elf talcommissie. De eerste secretaris las een schrijven van den herstelden Bas van Gelder voor. waarin deze zijn dank betuigde voor de ondervonden belangstelling tijdens zijn ziekte en de vereeniging complimenteerde met het behaalde succes. Bas' parool bleek te zijn: „Op naar de 2de klasse". Vóór zijn vertrek naar Den Haag in troduceerde de heer Van Ooyen zich bii de leden. Hij sprak de hoop op aller medewerking uit. Wie den ijverigen secretaris der Vogels kent. zal begrijpen, dat het jaarverslag „klonk als een klok". Met trots werden o.a. de successen van het eerste en junioren elftal gememoreerd, met trots werd ook gewezen op den vooruitgang van het leden tal. Dank werd gebracht aan de Haarl. Courant voor de prettige samenwerking. Zoo ernstig het slotwoord van den secre taris was. zoo luchtig slingerde penning meester De Jager zijn getallen de zaal in. En geen wonder: ook financieel bleek de vereeniging een best jaar achter den rug te Het voorstel tot reglementswijziging, hebben. werd na een uiteenzetting door den voor zitter aangenomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle bestuurscandidaten. t.w de heeren Beunder (aftr.). Bunschoten. De Jager (aftr.). Kuiper, v. d. Sijde. Van Vliet (aftr.). Wareman en Wessels werden ge kozen. resp. herkozen- Het bestuur constitueerde zich nu als volgt: F. M. van Vliet, voorzitter. J. van Egten Jr.. secretaris. P. de Jager, penning meester. H. Wessels, 2e voorzitter (voor zitter elftal-commissie). W. Beunder. 2e secretaris. J. van der Sijde. 2e penning meester (beheerder eantine) C Pels. se cretaris jeugdafdeeling. H. Bunschoten, contact-commissaris. T. Kuiper, materiaal commissaris. J. Zaal. secretaris elftalcom missie en A. A. Wareman. elftal-commis sie lid en jeugdafdeeling. De kascommissie werd gevormd door de heeren Van Munster. Stolp en Taber- nal. De contributie voor 1942'43 bleef ongewijzigd. Bij de rondvraag gaf de voorzitter een uiteenzetting van de werkwijze der elftal commissie. welke hierop neerkwam, dat 3 leden van het bestuur zitting zullen nemen in genoemde commissie en dat de voorzit ter van het bestuur zoo noodig de eind beslissing heeft. Op zUn bekende kernachtige wijze sprak de heer Van Vliet hierna een slotwoord. „Tracht onder leiding van den heer Van Ooyen Je voetbalcapaci- Land. en Tuinbouwpraatje Wanneer moet men schoffelen? In den moestuin valt altijd wat te doen. Ook als het spitten, zaaien en planten achter den rug is. Ja eigenlijk komt dan juist de grootste zorg om van het gezaaide zooveel mogelijk te kunnen oogsten. Vooreerst moet een voortdurende strijd te gen het onkruid gevoerd worden Wie het onkruid één jaar laat staan, moet zevan jaar uit wieden gaan, zegt een oude tuinders spreuk. Dit geld wel in bijzondere mate voor hen, die een moestuin op pas gescheurd gras land hebben aangelegd. Soms is het dan haast om den moed erbij te verliezen, want overal komen de graspollen direct weer voor den dag. Evenwel, men moet volhouden, want an ders komt er van het gezaaide niet veel te recht. En 'men trooste zich met de gedachte, dat de aanhouder tenslotte toch zal overwin nen. Het wegwieden van het onkruid is zeer tijdroovend en vaak ook moeilijk uitvoerbaar, daar men dan telkens tusschen de planten moet loopen, op gevaar af tevens de gewas sen tg beschadigen. Beter kan men daarom het onkruid weg- schoffelen. Vooral bij rijenteelt gaat dit nogal vlug, hoewel men wel een paar keeren meer zal moeten schoffelen, dan wanneer men het onkruid door wieden met wortel uittrekt. Met het schoffelen moet men dan ook niet zoo lang wachten tot het onkruid al flink laps is, doch men schoffele zoo gauw mogelijk. Juist door herhaald schoffelen kan het taai ste onkruid niet vlug genoeg weer aan den groei komen, terwijl de groentengewassen zich juist beter ontwikkelen. Want door schoffelen wordt de grond steeds mooi los gehouden, wat vooral op stijve gronden van belang is Bovendien blijft de grond door geregeld schoffelen langer vochtig daar de losse 'droge bovenste laag als een neutrale massa tegen de droge lucht en de onderste, vochtige aardlaag in ligt. HetJ schoffelen heeft dus een veelzijdig nut eri komt den groei der gewassen en dienten gevolge ook" den oogst ten goede Eigenlijk moet de moestuin elke 14 dagen geschoffeld worden, waarvoor men elk verloren oogen blikje kan benutten, vooral wanneer de tuin vlak bij huis ligt. Moet de tuin geschoffeld worden om het onkruid te verwijderen, dan doe men dit liefst op droge zonnige dagen, wanneer de grond volkomen droog is Bij voorkeur in de ochtenduren, opdat het onkruid in den loop van den dag geheel kan verdorren Ts de grond vochtig wanneer men onkruid schof felt. dan geeft het weinig, eigenlijk doet men in zoo'n geval niet anders dan het onkruid verplanten CONCERT H. O. V. Het volksconcert dat morgen Donderdag door de H.O.V. wordt gegeven- staat onder leiding van den dirigent (sollicitant) J. Pïeter Haikes Delgman. Als soliste treedt op de sopraanzangeres Annie Schoen. Het concert begint met de uitvoering van de ouverture ..Rósamunde" van Fr. Schu bert. Hierna zingt Annie Schoen de aria uit ..II re Pastore" van W A. Mozart, ge volgd door de vier „Madchenlieder" van Hubert Cuijpers. Het gedeelte voor de pauze wordt besloten met de ouverture ..Cyrano de Bergerac" van dr. Joh. Wage naar. Na de pauze volgt de vertolking van de tweede Svmphonie van Joh. Brahms. Treinkaart P.T.T., voor vinder van geen waarde. Tegen bel. ter. te bez. Zuiderkade 16, IJmuiden Mag ik een pond honden- po ulet Te Rotterdam wordt den laatsten tijd onder den schoonen naam poulet veel honden- en kattenvleesch in den handel gebracht, bestemd voor menschelijke consumptie. Het publiek kan het vaak niet onderscheiden van ..echt" wleesch en bovendien staat het soms in het ge heel niet vast. dat het vrij is van tri chinen. De vleeschkeuringswet is op dit vleesch niet van toepassing en wel moeten sinds Augustus van het vorige jaar honden en katten, die in consump tie worden gebracht, op het slachthuis gekeurd worden, doch dat garandeert in dit geval nog niet. dat het vleesch als menschelijk voedsel geschikt is. Omdat 't nog wel eenigen tijd zal du ren voor van rijkswege deze materie geregeld wordt, heeft de burgemeester van Rotterdam een verordening uitge vaardigd. Deze verordening schrijft voor. dat honden en katten bestemd voor men schelijk voedsel, voortaan uitsluitend' aan het openbaar slachthuis mogen worden geslacht. Winkels waar dit vleesch verkocht wordt het mogen geen vleeschwinkels zijn in den zin van de vleeschkeuringswet moeten aan de buitenzijde duidelijke opschriften dienaangaande dragen en in den winkel moet het vleesch een aparte plaats krijgen. Ook wanneer het geëtaleerd wordt moet het door een schot van de andere levensmiddelen gescheiden ziin. Verder mag er niet mee gevent worden en mag het op markten en dergelijke niet verkocht worden als niet uitdruk kelijk de aard van het vleesch is ver meld. Op overtreding van de verorde ning staat hechtenis van hoogstens twee maanden of maximaal 200 boete. aldus de N. R. Ct. SANITAIR Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin gen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m. meer 4 cent. Alle andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 een' elke m.m. meer 6 cent. Personeel gevraagd MEISJ12 gevr. v. d. huish. m volle kost. Adres te vern. bur V, d. blad Mevr Schouten, P. C. Hooft- laan 4 5, Driehuis, vraagt NET MEISJE niet ben. IS jaar voor dagelijks (beh. Zondag) v. 9-12 u. Aanm. na fi uur. NOODHULP gevraagd. Pres Steynstraat 17, IJmuiden. Te koop gevraagd - Te koop gevr. nieuwe of goedi TWEELING KINDERWAGEN Br. no. T 280 bur. v. d. blad. Gevr. zeer net gedragen PLUS FOURS m. jasje. 14 j.. kl. m. Br no. T 285 bur. v. d. blad. (hoofd B. SCHIPPER) voor Christelijk Nat. Schoolonderwijs. STATIONSWEG 227 ingang Velseroordstr. Aangifte van nieuwe leerlingen Dagelijks bij het Hoofd der school. Vereischte leeftijd vóór 1 Oct. 6 jaar. Aanvang van den cursus 1 September. HET BESTUUR. Te koop aangeboden JOXGE KONIJNEN te koop Casembrootstr. 17. IJmuiden-O Te koop z.g.a.n. SLAAPKA- MER-AMEUBLEM. m. toebeh Hobbemastraat 6. IJmuiden-O. Te koop pr. HEERENRIJ WIEL m. beste banden en pr rubber lieslaarzen. Frogerstraat 31 C, IJmuiden. Te koop 1 pers. hout LEDI KANT, erëme m. spiraal. Tus schen 7 en 8 u. De Ruyterstraat IJmuiden-Oost. Te k. nieuwe VOETBALUIT- RUSTÏNG, schoenen m. 43. broek en shirt 2 x gedr. f 25. Willems- beekweg 131. IJmuiden-O. Te koop aangeb. WASCH- MAOBINE merk „Miler", Wester- 88, Limmen. Te koop RADIOTOESTEL. Bik en -Arnoldkade 11, IJmuiden. NOTENHOUTEN PIANO te koop, merk „Steinmetz". Adr. te vern. bur. v. d. blad. Te koop mod. PHILIPS RA DIO, gasgeyser Jünker en op vouwbare plaktafel. Rijksweg 09. Velsen (Rozensteyn). RACEFIETS mot Tubesban den te koop. James Wattstraai 67, IJm. Na 5 uur. Te koop RADIO 3 lamps merk Telefunken f 45. Leeuweriklaan 6, IJmuiden-Ck 's Av. na 6 uur Te koop aangeb. z.g.a.n. WAN DELWAGENTJE. Hebt blauw m crème, oude kwal. f 35. Adres I»- vern. bur. v. d .blad. TE KOOP wit een pers. ledik 2 pers. opkl.bed m. omb. en bed stel, nachtkast, rond tafeltje, 'l spiegels. 3 Avro-scliilderijtjes luidspr.. bl. schoorsteenst., 3 pluche stoel.. bloementafeltje Geen opkoopers. Meervlletstraat 82. Velsen. Te koop JACQUET met vesi Meeuwenlaan 5, IJm.-O. Na 6 u Te koop pracht RADIO. Na uur. Wijk aan Zeeërweg 47, IJrr. Oost. To koop pr. LIESLAAKZEJV m. 42, kinderwagen, stoeltje, hob belpaard en luidspr. Zanderstraa' 27. IJmuiden-Oost. Te koop aangeb. 11 VOET BALT!! UITJES, ook te gebr v werkkioltjes. Tuinderstraat 50 IJmuiden-Oost. Te koop WIEG, klnderw. m sierkussen, box en kinderst. Pas toorstraat 19, Santpoort-St. Te koop SOEPLEPEL en 4 lepels. 7 vorken, 5 messen, 10 fruitmesjes. Biezenweg 67, Sant poort. Te koop z.g.a.n. BUITENBAND 28 x lVp. Adr. te vern bur. v. d blad. Diversen Ongem. KAMER gevr. Drie huis of Santpoort v. opberfelng meubels. Br. met prijsopg. no T 269 bur. v. d. blad. EVACUATIE-GELEGENHEID aangeb. v. twee nette menschen Br. no. T 2S1 bur. v. d. blad. Te huur gevr. BEN. HUIS of ged. v. woning d. jong echtp. m baby v. 7 maand. omg. Driehuis of Santpoort. Carolinastraat 14 zwart, IJmuiden. Heer zoekt PENSION omg Driehuis of Santpoort. Br. no T 284 bur. v. d. blad gevraagd. Aanmelden. IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuiden. Na half 6: Burg. Rambonnetlaan 25. molestverzekering Het behoeft geen voltreffer te zijn. Een verdraaide scherf kan Uw meubelen en woonhuis aanzienlijk beschadigen. Lage premie zonder naheffing. Met eventueele naheffing aanzienlijk minder. Voorwaarden: Onder oorlogsschade wordt verstaan: schade veroorzaakt door oorlog of oorlogsgeweld, binnenlandsche onlusten, oproer, daden verricht by een juiste of onjuiste uitvoering van een last van eenige militaire macht of krachtens een door militaire macht vastgestelde verorde ning, diefstal en plundering tijdens evacuatie. Laat ons U voorlichten Makelaar C. Visser Hzn. WIJK AAN ZEEëRWEG 91 TELEF. 4810 (5 lijnen) Prima drooglijnen van gebleekt katoen In afwijking van de desbetreffende vorige bekend making dienen zij welke voorheen ondersteuning ge noten uit de Bondskassen hun uitkeeringen op Vrij dag 3 Juli a.s. in ontvangst te nemen bij het Plaatse lijk kantoor van het N. A. F„ Kruisweg 74, van 1012 uur v.m. Diegenen welke via vroegere Bonden thans bij het N.A.F. zijn georganiseerd en hun ondersteuning over Maatschappelijk Hulp betoon ontvingen, dienen hun uitkeeringen eveneens aan bovengenoemd adres in ontvangst te nemen en wel op Vrijdag 3 Juli a.s., 's middags van 2 tot 5 uur. Part. Secr. duur 7 mnd. Alg. Secr. duur 12 mnd.. f 15 n. mnd. Dagelijks inschrijving. Schouwburgstraat no. 47 v.h Wilhelm inastr. - Haarlem Hoofdzetel den Haag. Baby- en Lavendel Talkpoeder. Badzout, groote pakken, 0.45. Zakkammen, Odeur p. flac. ƒ0.35 Toiletzeep zonder bon 0.10. (Scotty) Lotion Vz L. 4. KALVERSTR. 14, IJ muiden-O. Telef. 5162. Jaarvergadering Bond van Haringexporteurs Voortreffelijke samenwerking met de overheid De bond van Nederlandsche haringexpor teurs hield dezer dagen zijn jaarver gadering te 's-Gravenhage. welke in ver band met de inmiddels ingestelde vakgroep „groothandel in visch" wel de laatste verga dering van den bond geweest zal zijn. In dit verband wees de voorzitter, de heer D. F. W. Meerburg, er op; hoe het saam- hoorigheidsgevoel door het werk van den bond onder de vakgenooten is gegroeid, ter wijl ook de verhouding met de diverse autoriteiten voortreffelijk genoemd kan wor den. Zonder voorkennis of advies werden er de laatste jaren geen maatregelen van regeeringszijde meer genomen. Spr. gaf voorts een overzicht van hetgeen door den bond in de jaren van zijn bestaan tot stand is gebracht, waarbij hij noemde de uniforme regelin^voor opslagen voor klein fust bij leveringSn naar het buitenland, de leve ringen en betalingscondities met Duitsch- land en de zwarte lijst voor slechte beta lers. Gaarne had spr. ook nog de haringcon- tróle in particuliere handen gezien, doch po gingen hiertoe hebben nog niet tot succes ge- De secretaris bracht hierop een zeer uit gebreid verslag uit over de werkzaamhe den van den bond gedurende het vereeni- gingsjaar 1941-1942, waaruit o.m. bleek, dat het ledental met 7 was toegenomen. Voorts was door den bond de verdeeling van versche haring in 1941 onder de leden geregeld en was ook door tusschenkomst van den bond een groot kwantum Deensche haring geïmporteerd en in 1942 verdeeld onder de leden, terwijl vooraf een hoeveel heid voor centrale keukens en armlastigen was gereserveerd. De heer F. R. Ommering, bestuurslid van den bond en lid van de commissie Wolter- som, gaf tenslotte een uiteenzetting over de verplichte organisatie van den groothandel in haring in de vakgroep groothatidel in visch. tengevolge waarvan de bond zal wor den opgeheven. De Mexicaansche regeering heeft de terugroeping van haar diplomatieken ver tegenwoordiger te Vichy. Francesco Agujar. officieel bevestigd. In welingelichte krin gen is men van meening, dat deze maat regel uitsluitend te wijten is aan den druk van Washington. MARKTBERICHTEN PURMEREND - Dinsdag Gemeentel Kaasbeurs. Verhandeld 12 partijen, wegende 32.000 K.G. Handel vlug Hoogste nrljs 40 4- f 50—f56. 20 4- f40—f43.50 2 Kleine boeren 40 f 56. gewicht 445 kg., han del vlug Welboter geen noteering. Runderen, totaal 1016 stuks. 58 vette koelen voor de levering. 100 gelde koelen 390—475 per stuk. 192 melkkoeien 495—630 per stuk. 15 stierei. voor de levering. 120 pinken 150—260 per stuk 4 vette kalveren voor de levering 421 nuchtere kalveren voor de slacht, voor de levering en nuchtere kalveren voor de fok 32<6 per stuk 10 vette varkens voor de slacht voor de levering 318 biggen 20—40 per stuk, matig. 572 schape» 40—66 per stuk. matig 185 bokken 20—75 per stuk matig. 975 lammeren 20—26 per stuk. Kipeleren 1.32 per K.G. 800 oude hanen 0.90 per K.G. Ko nijnen 1,00 per K.G. Jonge hanen 0,90 per kg. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN 30 Juni. Bericht No. 112. MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN' VOOR ITALIAANSCHE CITROENEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN BONAANWIJZINGEN KUNSTMEST. Het R.V.O. kunstmest distributiebureau maait: bekend, dat met ingang van 1 Juli de volgende kunstmestbonnen (4e bemestingsjaar) worden gel dig verklaard: Stikstofbonnen voorzien van opdruk no. 1 en G. fosforzuurbonnen met opdruk No. 1. en kali bonnen met opdruk no. 1 en no. 2. De stikstofhonnen no. 1 en de kalibonnen n- 1 en 2 behouden hun geldigheid tot uiterlijk Augustus 1942. De verbruikers dienen deze zegels derhalve uiterlijk op 26 Juli a.s. bij hun leveran ciers In te leveren, opdat deze voor tijdige Inzen ding der bonnen bij het R.V.O kunstmest distri butiebureau kunnen zorg dragen voor het ver krijgen van een aankoopmachtiging. Ook de uitsluitend in de provincie Friesland uit te reiken stikstofbonnen voorzien van opdruk G blijven geldig tot 1 Augustus en moeten der halve eveneens uiterlijk 26 Juli a.s. bij de han delaren en coöperatieve aankoopvereeniginge: zijn ingeleverd De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. blijven tot nader order geldig. De kunstmestzegels welke na den vervaldatum bij het RVO. kunstmest distributiebureau bin nenkomen kunnen onder geen voorwaarde n worden geaccepteerd. In het bemestingsjaar 1942/43 wordt echtei de mogelijkheid geopend vervallen kunstmestbon nen door de landbouw crisis organisatie te doen omruilen tegen zegels van een nieuwe geldige of nog geldig te verklaren serie. In deze gevalle- zal boven het normale retributiebedrag een boe te verschuldigd zijn van f 0.25 per kg. zuivere stikstof (N). 10.10 per kg. zuivere fosforzuur (P205) en f 0,10 per kg. zuivere kali (K20). In lichtingen hieromtrent zullen desgewenscht dooi de landbouw crisis organisaties worden verstrekt De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de aflevering van gebak aan de cantines van de Duitsche weermacht slechts mag geschieden te gen inlevering van broodbonnen (Wehrmach lebensmittelmarken fuer Brot) Elke aan- en verkoop van gebak door middei var» welke Bescheinigungen of Wehrmachtbezug- schelne Is ten strengste verboden. Wel moet blijkens het onderstaande tegelijk met de brood bonnen een Bescheinigung worden afgegeven De bakker moet de ontvangen broodbonne». waarop gebak aan cantines van de Duitsche weermacht is geleverd, plakken op opplakvelleu MD 268 en deze inleveren bij het plaatselijke distributiekantoor ter verkrijging van een toe wijzing voor gebak, waartoe dagelijks gelegen heid bestaat. Deze toewijzing dient vervolgens, tezamen met een opgave van de voor het gebak verbruikte hoeveelheden (kg.) suiker, boter enz Burgerlijke Stand HAARLEM Bevallen: 29 Juni: J. M. de Wolff- Harding, d. 30 Juni: B. J. HettaschVan Donselaar, d. G. DoornbosBakker, z. G. H. JongejanVan Raaij. z C. van Eek— Marees, z. Overleden: 28 Juni. T. Middelkoop- Glas, 69 j., Hazepaterslaan. J. C. Hyis ju 't VeldSoetens, Bromostraat. 29 Juni: G. Oorthuis) 85 jaar, Pepijnstraat, te worden gezonden aan de Nederlandsche meel centrale. afdeeling M.C.B. 1. Na ontvangst vat» voormelde toewijzing en de daarbij behoorende opgave kan toewijzing van grondstoffen ge schieden. De berekening van de toe te wijzen hoeveel heid bloem zal geschieden volgens de regelen geldend voor gebak, d.w.z. dat voor 1430 brood- bonnen 50 gram of voor 2860 broodbonnen it 25 gram een baal bloem a 50 kg. zal worden toe gewezen. Bij de toewijzing moet een Bescheinigung van de betrokken legereenheid of Dienststelle aan de meelcentrale worden ingezonden. waarin het aantal aan den bakker voor gebak afgegeven bon nen a 50 of 25 gram moet worden vermeld. Deze Bescheinigung moet door den leider van de le gereenheid of Dienststelle worden voorzien van dienststempel en handteekening. 30 JunJ. ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Bij de vakgroep ..tusschenpersonen" zijn ver- plicnt zich aan te melden alle ondernemingen (natuurlijke en rechtspersonen), welke hetzij als hoofdbedrijf, hetzij als nevenbedrijf naast het hoofdbedrijf van verzekeraar, bankier, commis sionair in effecten, kassier, scheepvaartkantoor, expediteur, makelaar in vaste goederen en hypo theken. woningbureau, reisbureau, incasso bureau en administratiekantoor, in Nederland op het gebied van de schadeverzekering: a. het bedrijf uitoefenen van makelaar tn assu rantiën en assurantiebezorger; b. anders dan uitsluitend als gevolmachtigd agent ter beurze te Amsterdam of Rotterdam het bedrijf uitoefenen van agent eener verzekering- onderneming. De aanmelding dient te geschieden op speciaal daartoe vastgestelde formulieren. Voorzoover de aanmeldingsplichtigen deze formulieren nog niet hebben ontvangen, richten zij een verzoek om toezending daarvan tot den secretaris van de vakgjoeo „tusschenpersonen", Riouwstraat 163. 's Gravenhage Telef 553754. De aanmeldingsformulieren moeten ingevuld en onderteekend uiterlijk voor 1 Augustus 134» aan bovengenoemd adres worden teruggezonden Op niet nakoming van de verplichting tot aan melding is bij besluit den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven (no 206'1940) straf gesteld. De inzending van de aanmeldingsformulieren heeft niet zonder meer de toelating van den aan- meldingsplichtige tot de hoofdgroep „verze kering" door de bedrijfsgroep „schadeverzeke ring" en de vakgroep ..tusschenpersonen" ten gevolge Omtrent de toelating zal na onderzoek van geval tot geval nader worden beslist. De betrokkenen zullen daaromtrent bericht ont vangen De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat met ingang van 1 Juli 1942 nieuwe maximumprijzen gelden voor ruwijzer en wals- producten, die lager liggen dan de tot nu toe geldende. Het oude systeem, dat gebaseerd was op vrachtbasis Amsterdam—Rotterdam is gewij zigd in een systeem van franco levering. De nieuwe prijzen worden op 1 Juli 1942 over de ge- heele linie van kracht, zoodat fabrikanten en handelaren ook de oude orders tegen de nieuwe prijzen moeten uitvoeren. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat de prijsverlaging in alle verdere stadia van handel, be- of verwerking moet worden doorge geven Dit beteekent. dat. zoodia nieuwe voorra den tegen lageren prijs zijn Ingekocht, de lagere grondstoffenprijs In den prijs van het eindpro duct tot uiting moet komen, ook wanneer het reeds overeengekomen prijzen betreft. De oude voorraden kunnen door de verwerkende industrie tegen den ouden prijs in calculatie worden op genomen, dan wei op basis van een uiengprijp worden verrekend.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4