Haarlemsche Courant SEBASTOPOL GEVALLEN Offensief in centraal en Zuidelijk deel van het Oostelijk front begonnen. Von Manstein bevorderd tot generaal-veldmaarschalk. Operaties der Spil in Egypte duren v.oort. Sterkste land- en zeevesting ter wereld door Duitsche en Roemeensche troepen bedwongen 287e Jaargang No. 133 X Abonnement p. week 0,2«, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers B cent. AdvertentiBn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 3 cent p. m.m. DomW'lag 2 Juli 1012 Uit*.: Grafische BedrUvi Damlate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDBWTNê. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Bureaux Haarlem! Groote Houtstraat 03. BUkantoor: Soenda- plein 37 Tel. Directie t30*? Hoofdredactie 15054. Redactie ioüOO, Administratie 10724. 14825. «oendapleln 12230 Postgiro 134958. Directie PH. A- MEES -PW PEEREBOOM Het opperbevel der weermacht maakte gisteravond in een extra, bericht bekend: „Sebastopol is gevallen. Boven vesting, stad en haven waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogsvlaggen. Onder leiding van den kol..generaal Von Manstein hebben Duitsche en Roemeensche troepen, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kol.. generaal Freiherr van Richthofen, na een verbitterde worsteling van 25 dagen de tot dusver sterkste land- en zeevesting der wereld bedwon. gen. Sterke forten, in rotsen gehouwen fortificaties, onderaardsche gevechtsinstallaties, betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rotsversterkingen werden In voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Resten van het verslagen Sebastopolleger zijn gevlucht naar het schier, eiland Chersonesus. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen gaan zij hun vernietiging tegemoet" In Juni werden 156 vijandelijke schepen met totaal 886.000 b. r. t. tot zinken gebracht Het opperbevel van de weermacht maakte gistermiddag bekend: Bij den aanval op Sebastopol werd de bres in den binnensten vestinggordel op verscheidene plaatsen tot een doorbraak vergroot Duitsche troepen rukten, door de luchtmacht prachtig gesteund, tot aan dc verdedigingsstellingen aan den Oostelijken rand van de stad op en namen het uit den Krimoorlog bekende fort Malakof stor menderhand in. Vanuit het Oosten aanval lende divisies drongen na de doorbraak door de Saproenstelling over een breed front tot diep in het gevechtsterrein van het vestinggebied door en bevinden zich voortdurend in den aanvaL Daarbij werd in hardnekkige gevechten de overgang over een uitgestrekte pantserafweergrep- pel afgedwongen en talrijke door moderne gevechtsinstallaties versterkte heuvelstel lingen veAverd. Roemeensche troepen na men in een snellen aanval stad en haven van Balaklawa. In het Zuidelijke en centrale deel van het Oostelijk front zijn Duitsche en ver bonden troepen tot den aanval overgegaan. Nachtelijke aanvallen van formaties ge vechtsvliegtuigen op het vijandelijke ravi- tailleeringsverkeer in het gebied tusschen Don en Oskol veroorzaakten groote vernie lingen in verscheidene belangrijke spoor wegknooppunten. In het gebied ten Westen van de Wolchof werd de zuivering van het terrein van ver strooide overblijfselen van den vijand voortgezet. Artillerie sloeg nieuw opgestel de troepenformaties der bolsjewisten voor het bruggehoofd aan de Wolchof uiteen. Aan het omsingelingsfront van Leningrad vielen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers met succes vijandelijke con centraties van pantserwagens aan en be stookten spoorweginstallaties in het Wal- dai-gebied. In het hooge Noorden werden haven- en industrieele installaties, alsmede een vijan delijk luchtsteunpunt door de luchtmacht zwaar getroffen. In Egypte rukten Duitsche en Italiaan- sche troepen door het gebied van El Daba naar het Oosten op. Zij vallen de TC1 Ala- mein-stelling aan. de laatste vijandelijke versterking voor Alexandrië. Voor Alexan drië viel een Duitsche duikboot een krach tig beschermd convooi aan en bracht een troepentransportschip van 13.000 brt. tol zinken. Op Malta bombardeerden gevechtsvlieg tuigen in den afgelooper» nacht het vlieg veld Luca. Bomvoltreifers vernielden ver scheidene op den grond staande vliegtuigen en veroorzaakten groote branden in de in stallaties van het vliegveld. De strijd tegen ae vijandelijke rayitail- leeringsscheepvaart leverde ook in de maand Juni groote successen op. 156 Vijan delijke schepen met een gezamenlijken in houd van 836.000 brt. werden tot zinken gebracht. Bovendien werden 58 vijandelijke koopvaardijschepen door torpedo- of bom- treffers beschadigd. Aan dit succes heeft "t duikbootwapen door het tot zinken bren gen van 132 schepen met een gezamen lijken inhoud van <75.300 brt. een schitte rend aandeel. Sebastopol, „de verhevene", was de voor- neamste oorlogshaven der bolsjewisten op de Kritn aan de Zwarte Zee. Het moderne Se bastopol bezit een beteekenis, die een taaie verdediging volkomen rechtvaardigt, Reeds voor den oorlog waren verdedigings werken van het zwaarste type aangebracht. Naderhand werden deze versterkt, waarbij rekening werd gehouden met de nieuwste er varingen van dezen oorlog Behslve de oorlogshaven heeft Sepestopol een koopvaardijhaven, die ven beslissende be teekenis is voor de industrieele gebieden der Oekraïne. De stad telt omstreeks 120.000 in woners en is voorzien van marinewerven, re- paratiewerkplaatsen voor de marine, droog dokken, vliegtuigfabrieken en arsenalen. Het verlies van Sepastopol beteekent het gemis van een belangrijke ravitailleerings- en uitvalsbasis "voor operaties in de Zwarte Zee. Von Manstein bevorderd. De Führer heeft den opperbevelhebber van het Krim-leger, kolonelgeneraal Von Manstein bevorderd tot ge-neraalveldmaar- schalk en hem het volgende telegram gezon den: „Aan den opperbevelhebber van het Krim- leger, kolonelgeneraal Von Manstein. In dank bare waardeering van uw bijzondere verdien sten voor de zegevierend gevoerde gevechten op de Krim, die in den vernietigingsslag van Kertsj en het bedwingen van de door natuur en bouwwerken machtige vesting Sebastopol hun bekroning hebben gevonden, bevorder ik u tot generaalveldmaarschalk. Met uw be vordering en door het invoeren van een her- inneringsschild voor alle Krimstrijders eer ik voor het geheele Duitsche volk de held haftige prestaties van de onder uw bevel strijdende troepen." Over de laatste gevechten om Sebastopol deelt het opperbevel der weermacht nog mede. dat op 30 Juni duikbommenwerpers den tegenstand der bolsjewisten, die zich genesteld hadden tusschen de hoogten ten Westen van den Inermannkloof en de grens der stad voor een laatsten wanhopigen tegenstand uiteen sloegen. De vliegtuigen baanden de opdrin gende infanterie met zware bommen een weg door de stellingen in en om Nikolajewska. De van geringe hoogte neergeworpen bom men sloegen geweldige blokken uit de rots wanden, die groote stukken der vijandelijke loopgraven met de manschappen en wapens bedolven. Van gelijke kracht was het effect der bommen, die neergeworpen werden bij de ingangen der rotstunnels. Rotsblokken ter grootte van een huis met vijf verdiepingen blokkeerden de toegangen tot de onderaard sche rotsstellingen en stelden daarmede vele, goed gecamoufleerde en voor de Duitsche ar tillerie moeilijk te raken vijandelijke batte rijen buiten gevecht. De in de binnenstad door de vorige aanvallen vaiT duikbommen werpers aangerichte vernielingen werden in den loop van gisteren nog vergroot. Kazer nes, spoorwegdepöts, hangars, electriciteits- en gasfabrieken gingen na door bommen ge troffen te zijn in vlammen op. Ook het ver keer per veer en de in de haven voor anker liggende vrachtschepen werden in den loop van deze luchtaanvallen getroffen. Verschei dene schepen werden daarbij tot zinken ge bracht. De inneming van Sebastopol. de sterkste vesting ter wereld, vult heden uiteraard groo- tendeels de frontpagina's van de Berlijnsche ochtendbladen. De Deutsche Allg. Zeitung schrijft, dat de gemoderniseerde oude vestingwerken der stad tezamen met de nieuwe forten een vesting vormden welke de Maginot- of de Metaxas- linie verre overtrof. De Berliner Boersenzei- tung herinnert eraan, dat terwijl de Engel sehen en Franschen 87 jaar geleden (in den Krimoorlog van 1853 tot 3856 tusschen Rus land eenerzïjds en Turkije, Engeland. Frank rijk en Sardinië anderzijds) elf maanden noo- die hadden om Sebastopola vestingwerken te veroveren, de tegenstand van den vijand dit maal in een maand tijds gebroken werd. In politieke kringen te Rome heeft de inne ming van Sebastopol groote geestdrift ge wekt. In elk opzicht begrijpt men de gewel dige militaire en politieke beteekenis, welke de inneming van deze sterkste land- en zee vesting der Sovjet-Unie heeft voor de ver dere ontwikkeling van de operaties aan het Oostelijke front. Van bijzondere beteekenis acht men deze groote overwinning der Duit sche en verbonden troepen bovendien nog met het oog op de mededeeling In het Duitsche weermachtjpericht van gisteren over het be gin van het offensief in den centralen en Zuidelijken sector van het Oostelijke front. De val van Sebastopol heeft ook in politie ke kringen te Vichy levendige belangstelling gewekt Men gaf als zijn meening te kennen, dat de verovering van het laatste bolwerk der bolsjewieken op de Krim een beslissen der) keer zal brengen in den oorlog tegen de 3ovjet-Uaie. Britsche vloot uit Alexandrië naar Roode Zee ^vertrokken In weermachtbericht no. 764 maakt het Italiaansche opperbevel bekend: De operaties van de Italiaansch—Duitsche pantserstrijdkrachten in Egypte, die het ge bied van El Daba gepasseerd zijn, duren voort. De militaire inrichtingen van Malta worden herhaaldelijk aangevallen en ge bombardeerd door formaties vliegtuigen van de As. Twee Spitfires werden neergehaald. Eén van onze machines is niet teruggekeerd. Tijdens operaties, die voortvloeiden uit de ravitailleering van Cyrenaica, hebben wij een escorteerenid aviso door torpedee ring verloren. Een goed deel der bemanning is gered. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee is ten Zuid-Westen van Jaffa een vijandelijk koopvaardijschip van 5.000 ton, dat deel uitmaakte van een geëscorteerd konvooi, door onze torpedovliegtuigen tot zinken gebracht. Naar verluidt komen in de Wilhelm- strasse te Berlijn gelijkluidende berich ten binnen, dat de Britsche vloot, die tot nu toe voor Alexandrië lag, in de richting van de Roode Zee is uitgeva ren. Deze berichten worden echter tot nu toe door Duitsche militairen op geen enkele wijze bevestigd. Politieke crisis in Egypte. De opmarsch van de Duitsche legers in de richting van de Nijl-Delta heeft een ernstige reactie te Cairo veroorzaakt. Het schijnt, dat het ontslag van het kabinet Nahas Pasja in het vooruitzicht wordt gesteld. Ali Maher Pasja zou wortlen teruggeroepen om 'n re geering van nationale samenwerking te vormen. Het Egyptische kabinet heeft een buitengewone nachtelijke zitting gehouden. Het parlement wend niet bijeengeroepen. Fransche oorlogsschepen in Alexandrië. Te Berlijn is met belangstelling kennis ge nomen van een artikel in de „Times", waar in de vraag gesteld wordt, wat met de te Alexandrië geïnterneerde Fransche oorlogs schepen gebeuren moet, wanneer de oor logshaven ernstig door de Duitschers be dreigd wordt. Destijds werden van de Fran sche Middellandsche Zee-vloot een slag schip. zes kruisers en eenige kleine oorlogs schepen geïnterneerd. In Duitsche kringen kan men begrijpen, dat de Engelschen zidj thans reeds afvragen, of deze schepen weg gebracht of tot zinken gebracht moeten worden. Zy zien echter niet over het hoofd, dat, wanneer inderdaad tot vernietiging der schepen overgegaan zal worden, Vichy op een of andere wijze zal reageeren. Nadat een hoeksteen var. den strategischen driehoek MaltaAlexandriëCyprus, n.l. Malta, gedurende de afgeloopen maanden vrijwel uitgeschakeld werd, verkeert thans de tweede hoeksteen, n.l. Alexandrië. in groot gevaar. Zooals bekend werden in de zen oorlog alle groote operaties der Brit sche marine in de Middellandsche Zee van Alexandrië uit ondernomen. Mocht Alexan drië voor de Engelschen verloren gaan. dan heeft de basis Cyprus vrijwel elke beteekenis voor de Britsche strategie in de Middel landsche Zee verloren. Japanners bezetten de Nicobaren. Naar een oorlogscorrespondent van Domei meldt, hebben de Japanners op 13 en 14 Juni j.l. de eilanden der Nicobaren. gele gen ten Zuiden van de Andamanen in den Indischen Oceaan, zonder bloedvergieten bezet. LEON DAUDET OVERLEDEN. De bekende Fransche schrijver en uiterst rechtsche politicus, Leon Daudet, is te Saint Remy in de Provence overleden. Leon Daudet, de zoon van den beroemder» Franschen romanschrijver Alphonse Dau det was geboren te Parijs in 1867. Onder invloed van den schrijver Charles Maurras aanvaardde hij de leerstellingen van het neo-royalisme en werd hii een vurig meide werker van het royalistische dagblad de „Action Frangaise". Van 1919 tot 1924 was hij lid van de Fransche Kamer. De dood van zijn zoon Philippe in 1925 verwekte groote sensatie. Behalve werken op filoso fisch en politiek gebied heeft Leon Daudet ook eenige romans geschreven. Havens aan Z. W.-kust van Engeland gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben zich gisteren boven de Britsche eilanden en wa teren bevonden voor verkenningsdoeleinden. Alle toestellen keerden op hun vliegvelden terug. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen doeltreffende aan vallen ondernomen op havenwerken aan de Zuid- en Zuid-Westkust van Groot-Brit- tannië. Naar de Daily Telegraph meldt, is na den Duitschen luchtaanval op Weston Super Mare het geheele autobus- en spoorweg verkeer met de omliggende plaatsen, vooral Bristol, stilgelegd. Er is een verordening uitgevaardigd, waarbij het allen burgers tijdelijk verboden wordt, op eenigerlei wijze naar Weston. Super Mare te reizen. JAPANSCH OFFENSIEF TEGEN VIJFDE TSJOEXGKINGLEGER. Japansdie strijdkrachten zijn op 30 Juni tot een algemeenen aanval overgegaan op de basis van het vijfde Tsjoengkingleger. Na de bergketens van Ysjan te zijn over getrokken zetten de Japansche strijdkrach ten thans den aanval voort in de richting van het vijandelijke hoofdkwartier. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë BREIDEN ZICH UIT. De onlusten in Britsch-Indië, die geweten moeten worden aan de toenemende natio- hale beweging en ten deele ook aan de groote schaarschte aan levensmiddelen, heb ben thans ook de provincie Bihar aangetast Ir. de plattela-dsdistricten van deze pro vincie zijn de boeren in opstand gekomen en plunderen de opslagplaatsen. E)e regee ring heeft aan de geheele politie in de pro vincie wapens verstrekt en het gebruik van bamboestokken 'met ijzeren punten, zwaar den en speren toegestaan om de rebellen te bestrijden. VOORZORGSMAATREGELEN VAN TURKIJE. Daar het strijdtooneel steeds cichter Tur kije nadert, neemt de regeering te Ankara dagelijks nieuwe voorzorgsmaatregelen om de nationale belangen voor alle mogelijke incidenten te vrijwaren. Zoo heeft de re geering aan de kapiteins van alle Turksche schepen, die de Egei'sche en de Zwarte Zee bevaren bevel gegeven, de Turksche vlag te hijschen, wanneer zij door onbekende on derzeeërs worden aangevallen, te stoppen en door signalen kennis te geven van hun na tionaliteit en van het doel van hun reis. KORT NIEUWS De Engelsche mijnwerkersstaking is pok op Australië overgeslagen. De omvang is dusdanig- dat de kolen voorziening van de bewapeningsindustrie wordt bedreigd. Maandagochtend heeft men in San tiago, Valparaiso en Los Andes krachtige aardschokken gevoeld, die een paniek ver wekten onder de bevolking doch slechts geringe materieele schade aanrichtten en geen menschenlevens Vereischten. Na een debat van 34 uur in het Ame- rikaansche Congres is de voorloopige oor- logsbegrooting tot een bedrag van 42.8 mil liard dollar aangenomen. In totaal zijn uit gaven tot ongeveer 45 milliard dollar goed gekeurd. Uit Allahabad wordt gemeld, dat de vroegere premier van de provincie Orissa in Noord-Britsch-Indië. Bishwanath Das, op grond van de Indische verordening op de defensie is gearresteerd. Het in de provincie Kjangfoe operee- rende pas gevormde vierde Chineesche com munistische leger is door een legermacht van de Chineesche nationale regeering in de pan gehakt. In plaats van den Turkschen ambassa deur, Aktat. die in April uit de Sovjet-Unie is teruggekeerd, is de tweede secretaris generaal van het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken, Atsjikalin, tot am bassadeur bij de Sovjet-Unie benoemd. Gistermorgen is in een huis aan den Zwanenburgwal te Amsterdam een 18-jarig meisje door een dakraam gevallen. Het slachtoffer, dat met een doorgesne den halsslagader in zorgwekkenden toe stand is opgenomen, is door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis gebracht. EEN PLANTSOEN OP HET TERHEIN VAN HET VOORMALIGE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Nu het zich iaat aanzien, dat nog zeer geruimen tijd za! vorloopen. eer kan wor den begonnen met den bouw van het nieuwe raadhuis op het terrein van het voorma lige Paleis van Volksvlijt, heeft de burge meester van Amsterdam besloten, dat ter rein als plantsoen te doen inrichten. Het plantsoen zal zoo eenvoudig mogelijk wor den aangelegd en op een wijze, welke zoo weinig mogelijk kosten voor onderhoud medebrengt. De aanlegkosten worden ge raamd op f 18.000. PERSONALIA. Aan de. Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren C. Baron de Vo^van Steenwiik te Haarlem en J. WolterbeeK te Overveen. In .Mioid-Afrika. tiener aal-veldmaarschalk Hommel bespieeki uiti generaal \uu Bl«nark nieuwe operaties. (P.B-Z.-V, Êyedea-p.k, Otto-Pax Holland-u) Criliek van Milne in het Lagerhuis. Motie van wantrouwen ingediend. King Hall heeft, volgens den Britschen berichtendienst, tijdens de gisteren gehou den zitting van het Engelsche Lagerhuis aan John Wardlaw Milne de vraag gesteld, of hij zijn verzoek tot het stellen van de kwes tie van vertrouwen tot een tijdstip zou wil len uitstellen, waarop de gevechten in Egypte een beslissend stadium bereikt zou den hebben. Milne antwoordde, dat hij zijn verzoek zou hebben uitgesteld, wanneer een desbetreffend verzoek van de regeering ont vangen zou zijn. Hierop mengde Winston Churchill zich onder toejuichingen van het Huis zich in het gesprek en wees er op, dat de debatten uitgesteld hadden kunnen wor den, zonder dat het vertrouwen van de Brit ten in de stabiliteit van hun instellingen ge schokt had behoeven te worden. Milne ant woordde, dat de Britten thans in een sta dium zijn gekomen, waarin zij zich van de gevaren bewust worden. Hij wees op het ge vaar, dat schuilt in de vereeniging van de functie van minister-president met die van een minister van verdediging. Sir John Wardlaw Milne diende zijn motie van wantrouwen in nadat Churchill zich had uitgesproken voor onmiddellijke behandeling van dit voorstel. De spreker verklaarde, dat zijn voorstel niet gericht is tegen de te velde staande officieren, maar een vastbesloten aanval vormt op de cen trale leiding in Londen. Hij eischte^chei- ding van de functies van minister-president en minister van defensie, benevens „ener gieke, volledig in functie zijnde leiders persoonlijkheden, aan wie men de drie weer- machtsdeelen kon toevertrouwen en die er zorg voor dragen, dat de generaals, admi raals en luchtmaarschalken hun functie naar eigen wijze mogen leiden", zonder dat zij „op onbehoorlijke wijze te lijden hebben van ingrijpen van bovenaf. Sir John Ward law Milne stelde vervolgens den hertog van Gloucester voor als opperbevelhebber van het Britsche leger, aangezien hij ervaring heeft van alle oorlogstooneelen in dezen oorlog en men met hem aan het leger een man zou geven, die volkomen onafhankelijk is. Milne ging voort: „Wij hebben Singapore oerleven in de foutieve veronderstelling, dat de Amerikaansche zeemacht onze stelling in het Verre Oosten zou beschermen. Wij hebben Burma verloren, maar de regeering maakte van deze nederlaag een wonder baarlijke propaganda-historie. Ik eisch een onderzoek naar hetgeen in onze plan nen. onze strategie of onze productie ver keerd is. waardoor wij steeds bij onze vij anden achterblijven. Milne herinnerde ver der aan de verklaring van Churchill, dat de Britsche troepen in Libyë met op ziin minst even goede uitrusting en bewapening tegen over de Duitschers stonden en aan zijn ver klaring. dat aan het Nijldal de voorkeur is gegeven in de uitrusting met oorlogsmate riaal vóór Singapore. Geen minister van de fensie. zoo zeide Milne woordelijk, zou met volledige bekendheid van de feiten, zulke verklaringen hebben kunnen afleggen. Zij zijn niet waar, zij zijn onjuist. Grootadmiraal Sir Roger Keyes, die de door Milne ingediende motie van wantrou wen ondersteunde, heeft verklaard, dat de geallieerde oorlogsmachine ih Noord-Afrilca een dergelijke obstructie heeft veroorzaakt, dat de militaire acties zoolang zijn uitge steld tot de Duischers de Britten voor wa ren geweest. Verder verklaarde hij, „of schoon wij belangrijke „amphibieformaties" bezaten, werden deze formaties maanden lang overeenkomstig de raadgevingen aan den minister-president werkloos gelaten." Churchill heeft geweten, dat Engeland in de „amphibiënoorlogvoering" uitstekend was. Het feit, dat Churchill niet over de meening van de vlootraadslieden is heengestapt, heeft slechts ongeluk veroorzaakt. Sir Roger Keyes zeide vervolgens, dat het een bevrijding voor Engeland en voor de Engelsche vloot zou zijn. indien Churchill de veranderingen in de4Engelsche admiraliteit zou aanbrengen, die reeis lang hadden moeten worden aangebracht. Hij beweerde, dat in September j.l. „amphibiestrijdkrach- ten" :n het Midden-Oosten beschikbaar wa ren geweest, die een beslissende rol hadden kunnen spelen, indien niet de meening van de vlootraadslieden ertegen was geweest. Voorts maakte Keyes de admiraliteit ver wijten over haar verzuim, de Middelland sche Zee-vloot niet te hebben voorzien van een gepast marine-luchtwapen. Keyes be treurde het de motie van wantrouwen te moeten ondersteunen. Ten slotte eischte hij, dat Churchill aan het hoofd moest staan van een werkelijk nationale regeering en niet van een, die door compromissen tot stand is gekomen. De leider van de Labourpartij Green wood zeide, dat iedereen in Engeland zich afvraagt, waarom er in Libyë zulke onge looflijke dingen zijn voorgevallen. De debatten waren 's nachts om twaalf uur nog in vollen gang. nadat de zitting reed* meer dan twaalf uren geduurd had. To«n tenslotte geconstateerd werd, dat minder dan veertig leden aanwezig waren, werd de zitting gesloten. De motie van wantrouwen zal in de volgende zitting weer op de agenda worden geplaatst. IN HET HOOGERHUIS. Bij de debatten in het Hoogerhuis is lord Beaverbrook ingegaan op het verwijt, dat het den geallieerden in Noord-Afrika aan oorlogsmateriaal had ontbroken. Beaver brook zeide: „Wy hadden meer tanks dan de Duitschers en Italianen tezamen". Namens de regeering zeide lord Cranborne. dat door oorzaken, die niet geheel duidelijk zijn, de vesting To- broek gevallen is. Men heeft aan Brit sche zijde gehoopt, dat de terugtocht der geallieerde troepen, die zich aan sloot aan den val van Tobroek, den ge allieerden troepen een adempauze zou geven De spil heeft echter het bevoch ten succes met „opmerkelijke snelheid" voortgezet. Woordelijk zeide lord Gran- borne „wij hebben alle terrein ver loren, dat wji in twee jaar veroverd hebben, ja zelfs nog meer, dan wij ge wonnen hebben en de nederlaag kan mógelijk nog belangrijker gevolgen hebben, die ons op het oogenblik nog onbekend zijn". Courantenreclame en oplagecijfers. Het verordeningenblad der Nederland- sche kuituurkamer bevat een verordening van den president, waarbij aan uitgevers van nieuwsbladen en tijdschriften de ver plichting wordt opgelegd, een oplageboek aan te leggen en regelmatig bU te houden. Deze boeken zullen periodiek ter controle moeten worden Ingezonden. Aangezien tot nu toe de oplagecijfers ge heim waren, tastten adverteerders veelal in het duister ten aanzien van de werkings sfeer hunner reclame. De voorspiegelingen, welke advertentie-acquisiteurs den adver teerders deden, waren niet zelden ver be zijden de waarheid. Aan dezen misstand heeft de Nederlandsche kuituurkamer thans een einde gemaakt. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.00 tot 21.15 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp; „Met forechheid alleen is het niet gedaan MOKERSLAGEN. Bs. SebastODol gevallen! De door na tuurlijke omstandigheden begunstigde sterkste vesting ter wereld heeft het in en kele weken tijds moeten afleggen tegen de superieure Duitsche oorlogvoering, wy zien het verbazingwekkende feit, dat. hoe wel de aanvallers relatief gering in aan tal waren, de vestingen in snel tempo ge vallen zijn. De groote aanval der Duitsch- Roemeensche troepen begon op 7 Juni. Reeds op 16 Juni viel het fort Stalin, op 17 Juni het fort Siberie en op 18 Juni het fort Maxim Gorki. Vervolgens bereikte men, daags daarna den Swemaja-bocht» Het fort Lenin viel op 21 Juni en het laat ste kustfort ten noorden van den bocht op 22 Juni. De Sapoenhoogten, die de vesting beslissend beheerschen. werden 30 Juni genomen. Daarna is ook het fort Malakof gevallen en vervolgens stad en haven en thans waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogsvlaggen over Sebastopol. De beteekenis van deze overwinning kan men niet hoog genoeg aanslaan, want hier is een prestatie geleverd, die de we reld van vóór den oorlog voor totaal on mogelijk zou gehouden hebben. De strijd om Sebastopol werd gekenmerkt door schier onoverkomelijke moeilijkheden van het terrein en door de talrijke zeer goed gebouwde moderne vestinggordels, die om de stad heen waren gebouwd. Gold Se bastopol vToeger reeds voor onneembaar, na dè moderniseering was dit nog meer het geval. Hier bestond een stelsel van ka zematten en deels onderaardsche vesting werken, die een vergelijk konden doorstaan met de Grieksche Metaxas-linie, ja, die zou waarlijk nog beter wezen, want de weer standskracht van het geheel werd. zooals gezegd, door natuurlijke omstandigheden sterk verhoogd, terwijl de bolsjewieken bovendien in de gelegenheid waren van de zwaarste artillerie gebruik te maken. Destijds, in den Krimoorlog. hadden de Engelschen en de Franschen die bij Eupa- toria geland waren, 349 dagen noodig om deze vesting te bezetten; de Duitsch-Roe- meensche troepen hebben hetzelfde werk verricht in het tijdperk 7 Juni1 Juli. Wie opmerken mocht, dat de oorlogstechniek en de wapens sedert dien zooveel vooruitge gaan zijn, zij geantwoord, dat de verdedi- fer van diezelfde factoren óók profiteerde: e forten waren volgens de nieuwste be grippen gebouwd en de bolsjewieken waren voorzien van alle moderne wapenen. Deze prestatie der verbonden Duitsch-Roemeen- sche troepen is eenig in de geschiedenis der oorlogvoering en zy is maatgevend voor het moreel der verbonden legers. De val van Sebastopol was noodig als strate gische voorbereidingsmaatregel ter bevei liging van de posities, die noodzakelijk werden beschouwd voor het komende groote offensief. Sebastopol luidt den on dergang in van het Bolsjewistische systeem en daarmede den ondergang van allen die op een overwinning der Bolsjewieken gebouwd hadden, omdat alléén dan wan neer de Bolsjewistische horden over Europa zouden stroomen menschelyker- wijs nog te voorkomen ware, dat Duitsch- land dezen oorlog glansrijk wint. Zij zou den in volkomen aberratie hebben staan juichen bi.i den ondergang van het avond land, tot hun stemmen in het bloed van eigen volk waren gesmoord. Sebastopol gevallen! Het beteekent, dat de aanvalskracht van het Duitsche leger nog niets verminderd is, vergeleken bij de kracht die ontwikkeld werd. twaalf maan den geleden, toen het de Metaxas-linie bestormde. Het beteekent ook, dat Chur chill voor een hopelooze taak staat, wan neer hij ooit een tweede front zou willen beginnen. Het Duitsche leger, dat in staat is tot dergelijke prestaties, zou zijn hulp soldaten eenvoudig verpletteren. Tobroek, Mersa Matroe en thans als be kroning weinig dagen later: SebastopoL het zijn namen die als mokerslagen neer komen op het moreel van den vijand. De gemeenschap van Europeesche volken op Nationaal-Socialistischen. grondslag wordt door deze grootsche wapenfeiten met reuzenschreden naderbij gebracht. Engeland wil onrust in de bezette gebieden. Elke poging zal in den kiem worden gesmoord. Het ontgaat de aandacht van Berlynsche instanties niet, dat Londen den laatsten tijd in versterkte mate aanstuurt op onrust of zelfs opstandjes in de door Duitschland bezette gebieden. De vijandelijke propa ganda vindt in enkele bezette gebieden, als gevolg van de door de Engelsche blokkade ontstane moeilijkheden op het terrein der voedselvoorziening, 'n vruchtbaren bodem. Daarom concentreert Londen in zijn uit zendingen voor die gebieden alle krachten om de spanningen onder de volkeren te vergrooten. Bovendien is geconstateerd dat Engeland, zonder rekening te houden met de harde tegenmaatregelen, die Duitschland nemen moet. parachutisten met wapenen en ver nielingsmateriaal boven de Dezette gebie den uitlaat. Van al deze feiten wordt (e Berlijn met groote aandacht kennis genomen, terwijl de Slannen, die de Britsclje radio en pers ont- ullen. nauwkeurig geregistreerd worden. Iedereen u\et echter, dat Duitschland en ziin bondgenóoten vastbesloten zijn om elke sabotage-poging in de kiem te smoren. Bij het treffen van bijzondere maatrege len in het Protectoraat of in de militair bezette gebieden heeft Berlijn meerdere malen gewezen op art. 43 van de Haagsche oorlogsbepalingen betreffende het bewaren der orde in de militair bezette gebieden. Deze Haagsche bepalingen geven, volgens Duitsche opvattingen, den bezetter niet al leen het recht, maar ook de plicht om over eenkomstig de harde regels van 't oorlogs recht tegen elke poging om den vijand direct of indirect te helpen, op te treden. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der ver ordening no. 108/40 (vierat verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) in verbinding met par. 4 alinea 1 der verordening no. 3/40 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdheden in Neder land, de volgende personen tot burgemees ter benoemd: W. J. Maasdorp. bankbeambte te Den Haag, tot burgemeester van Castricum. G. Nieuwenhuys, koopman te Lochem, tot bur gemeester van Bussum. Extra rantsoenen voor tewerkgestelden. De dienst werkverruiming van het N.A.F. deelt mede dat door den rijksdienst voor de werkverruiming de volgende regeling is ge- 'rnffen met het centraal distributiekantoor. Extra rantsoenen voor hen, die in de werkverruiming riin tewerkgesteld, zullen T^or de re westelijke insoecteurs van den distributiediensi. na overleg met de inspec ties van den riiksdienst voor de werkver ruiming worden vastgesteld. Daar de aard van het werk als richtsnoer geldt bij de toekenning der extra rantsoe nen is vastgelegd welk werk al« licht, zwaar en zeer zwaar ten aanzien van deze toe» kenning zal gelden. Hierdoor zal een b!V> lyke verdeelmg der beschikbare rantsoe nen plaats kunnen vinden.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 9