H e NET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK 1 QïdjzJct tZQZVl RENOVATUM SÜHEEZ5EEH STADSNIEUWS Afzonderlijke scholen voor 7de en 8ste leerjaar „JReparo" Zekerheid9 .EDI RNHEM NU naar Café 't SCHUITENGAT OPENING DAMIAATJES Rechtsbijstand 51 FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. HOOFDSTUK XIX. Nadat dokter Voorst, daarbij geassis teerd door z'n collega, geruimen tijd bezig was geweest met de amputatie van de lichaamsdeelen» werd het overschot in de langwerpige kist gelegd en daarna op den boerenwagen geladen. Onderweg naar het dorp was dokter Voorst van gedachten veranderd. Zijn eerst genomen besluit, om het lijk op het eiland te laten begraven, had hij laten varen. Hij was tot de conclusie gekomen, dat er wel licht bij een nauwkeurig onderzoek van het stoffelijk overschot nadere bizonder- heden aan den dag zouden kunnen treden en daarom zou het lijk in de kist naar Leeuwarden worden vervoerd. Toen ze de landingsbrug naderden, waar de politieboot van Van Stolberg was ge meerd, stonden er reeds verscheidene nieuwsgierigen het slanke en sierlijke vaar tuigje te bewonderen. De kist met haar luguberen inhoud werd naar de motorboot gedragen en eensklaps ging er een zacht gefluister van mond tot mond, want de geheimzinnige gebeurtenis sen op het eiland en meer in het bizonder, de raadselachtige dood van twee mannen in het oude vissehershuis, had zich als een loopend vuurtje onder de bevolking ver spreid. Vermoedens werden uitgesproken op fluisterenden toon en spoedig wist de een meer dan de ander. Rechercheur van Stolberg had hier en daar iets opgevangen en hij verbaasde zich èr over, dat men reeds nu in verschillende opzichten van alles op de hoogte was. Nadat het politiebootje van de landings brug was losgemaakt en in de smalle zee engte tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling, den zoogenaamden Vlie- stroom, nog slechts als een stipje te zien was, probeerde Treslong den rechercheur wat vriendelijker te stemmen. „Wilt u nu niet eerst bij my thuis een stukje eten, mijnheer Stolberg?* vroeg hij. „En natuurlijk ook u, mynheer Homan? we kunnen dan de zaak nog eens rustig bespreken." Van Stolberg lachte vroolijk. •.Dat is werkelijk zoo'n slecht idee nog niet, veldwachter, „want ik rammel van den honger, om het maar eens platweg te zeggen". Piet Homan nam eveneens de uitnoodi- ging met vreugde aan. Onderweg klopte de rechercheur hem vertrouwelijk op z'n schouder. „Bent u nog boos op mif. mijnheer Homan vroeg hij lachend. „U moet het my werkelijk niet kwalijk nemen, als ik een beetje ruw en misschien wat al te wantrouwend tegen u ben opgetreden, maar dat is nu eenmaal een karaktertrek van mij, welken ik dik wijls heb willen afleeren, maar mijn beroep brengt mij er telkens weer toe, in iedereen een misdadiger te zien. Misschien zult u het nog wel eens moeten ervaren, maar dan moet ;U dit gebrek maar over het hoofd zien." Hij zweeg en keek den kunstschilder in ledachten aan: „Hoe is het op het oogen- ilik met uw eigendommen, na den brand? Ik bedoel uw kleeding, uw geld enzoo- voort Piet Homan glimlachte een beetje vroo- lijker. 'Mijn geld heb ik gelukkig bij mij. Weliswaar zat er in mijn koffer een spaar bankboekje, maar daarover kan ik natuur lijk reclameeren. Dat is niet zoo erg,- de bank heeft immers het geld, dat ik inge legd heb, in de boeken genoteerd informeerden Van Stolberg en Treslong informeerde van Stolberg en Treslong tegelijk. Homan haalde zijn schouders op. „Dat is helaas alles verloren. Alles wat ik aan kleeding nog bezit, draag ik aan mijn lijf. maar ik kan mijn andere klee ding uit Utrecht laten sturen". De veldwachter legde zijn hand op den arm van den jongeman. ..Dat zal geruimen tijd duren voor het hier is en tot zoolang wil ik je graag hel pen. We hebben beiden ongeveer hetzelfde postuur". Homan kreeg een kleur. ..Dat is werkelijk aardig van u, Tres long". Mevrouw Treslong ontving de heeren met alle kenteekenen van een innerlijke opwinding en de scherpzinnige rechercheur z?.g onmiddellijk, dat ze niet de kracht be zat, haar nieuwsgierigheid te verbergen. Maar ze kon toch niet wachten, totdat het een van de drie mannen behaagde' haar iets te vertellen. Ze moest naar de keuken, om nieuwe instructies te geven. Twee gasten meer aan tafel, daar had ze niet op gerekend en daarom haastte ze zich, de voorbereidingen voor den maaltijd verder uit te strekken. Maar voordat ze heenging, fluisterde ze haar man nog vlug het nieuwtje in van het bezoek, dat ze dien middag van Yen Fung Tsee had gehad. Ze liet hem den brief zien, dien de Chinees van commissaris Peeters had meegebracht en zei. nog, dat ze hem had uitgenoodigd, te komen eten. Daarop verdween ze uit de kamer en liet haar man verbluft en rade loos achter. „Drommels", mompelde hij* terwijl hij den brief in zijn handen om en om draaide, en zich tegelijk in een stoel liet vallen, „nu wordt de zaak nog mooier". Daarbij keek hij de beide andere mannen beurtelings aan en vervolgde: „Tijdens mijn afwezig heid is er een Chinees hier geweest, die mij in verband met de zaak van het ge heimzinnige schaakstuk wilde spreken". „Een Chinees herhaalde Van Stol berg hoofdschuddend. „Ja hij komt vanavond terug en blijft hier eten. Mijn vroiuv heeft hem uitge noodigd". De rechercheur spitste zijn lippen en liet een zacht gefluit hooren. „Een Chinees mompelde hij ver baasd. „Wat heeft die met het geval te maken Treslong schokschouderde. •,Ik weet het niet, maar als we dezen brief hebben gelezen, zal het ons wel dui delijker worden". vbL&t Vraag voor het te laat is een prospectus aan by Lage voorschotpremie. Beperkte aansprakelijkheid. Vlotte schaderegeling. Afrekening van schade per half jaar. Algem. Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam. Singel 202/8 - Tel. 35626-32219 (Wordt vervolgd). Vijfde Zoinerconcert der H.O.V. Gastdirigent: J. Pieter Haikes Delgman. De tweede van de gastdirigenten die hun proef komen afleggen als candidaten voor de plaats van onder-dirigent van ons or kest, kwam Donderdagavond gan de beurt. J. Pieter Haikes Delgman opende zijn pro gramma met de Rosamunde-ouverture van Schubert, die hij vrij sterk geaccentueerd liet voordragen. De soliste van den avond, de sopraan Annie Schoen, vertolkte daarna de dankbare aria met obligaat-viool uit Mozart's II re pastore; haar stem bleek wei nig draagkracht te bezitten, maar toch moest men onder de bekoring komen van die prachtige melodie en de expressieve interpretatie ervan door concertmeester Gijs Beths. Vervolgens dirigeerde de heer Delgman de ouverture Cyrano de Bergerac van Wa genaar. Hij had over de volgzaamheid van het orkest niet te klagen en het wilde ons zelfs voorkomen, dat er meer uitdrukking gegeven werd, dan de ietwat linksche gestes van den nog onervaren leider deden ver wachten. Toen volgde de kennismaking met Vier Madchenlieder van Hubert Cuypers, zeer melodieuse en soms hartstochtelijke zang stukken voor sopraan met een kleurige, sappig romantisch doorwerkte orkest-bege leiding. De realisatie van deze laatste was door den heer Delgman goed voorbereid; hij bereikte een voortreffelijk evenwicht van klank. Wat Annie Schoen in deze lie deren aan klankvolume te kort schoot, wist zij te vergoeden door haar opmerkelijken zin voor voordracht. De componist kwam de uitvoerders op het podium danken en kon zich uit het applaus van het publiek overtuigen, dat zijn muziek bpvallen had. Tenslotte dirigeerde J. P. Haikes Delg man de Tweede van Brahms; een zware opgave voor iemand die nog maar aan zijn eerste ervaringen is! Maafslaan en aan geven is niet het moeilijkste, maar het be leven, en herscheppen van het werk in al zijn details van constructie, met de zielsbe- wogenheden die in agogische welvingen en dynamische effecten dienen te reflecteeren. aldus het uit elkaar halen en weer in elkaar zetten van een partituur, met een zuiver begrip en een sensitief aanvoelen van de verhoudingen, dat is wat in de eerste plaats geëischt wordt. En op dit punt is Brahms niet de makkelijkste klant. Geluk kig dat ons orkest met zijn oeuvre goed vertrouwd is, zoodat er geen ontsporingen te duchten zijn. Maar ik vind niet dat zoo'n interpretatie ons veel wijzer maakt om trent de capaciteiten, of laat ons zeggen de aanleg van den adspirarit-dirigent; die zouden beter kunnen blijken uit werk, dat hem volkomen aangemeten is en dat hii geestelijk totaal beheerscht. JOS. DE KLERK. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. W. C. VAN DEN BRINK. een gisteravond ln het Kerkgebouw aan de Koediefslaan te Heemstede gehouden gods dienstoefening had de bevestiging plaats van Ds W. C. van den Brink, overgekomen uit 's Gra- •enzande als predikant van de Geref. Kerk van Heemstede. De bevestiger, Prof. Dr. G. Ch. Aalders hield daarbij een predikatie naar aanleiding van Jesaja 40 vers 8. n.m.l.: „Het gras verdort, de bloem valt af, als de Geest des Heeren daarin blaast: voorwaar, het volk is gras"; waarin spr. o.m. den nadruk legde op de groote verantwoor delijkheid! van een dienaar des Woords; die het Woord zuiver aan de gemeente dient te brengen Nadat Ds. v. d. Brink de in het formulier ge stelde vragen had beantwoord werd hem toege zongen Psalm 119 vers 65. In denzelfden dienst deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van Amos 3 vers 8, laatste gedeelte, n.m.l.: „De Heere, Heere heeft gesproken, wie zoude niet profeteeren?" Het thema van de predikatie was: „De profe tische noodzaak der Kerk, waarbij inzonderheid werd uitgeweid over haar grond en haar alge meenheid. De nieuwe predikant werd toegesproken door Ds. A. Dondorp, dié hem verwelkomde als ambts broeder en den wensch uitte dat op zijn arbeid in de gemeente zegen moge rusten. Op zijn ver zoek werd Ds. v. d. Brink toegezongen Gezang vers 3 gewijzigd (Morgenzang). Ds. L. Hoorweg uit Haarlem, die namens de classis Haarlem sprak, drukte den wensch uit, dat de predikanten in de classis met Ds. v. d. Brink een broederlijk contact mogen hebben. Nadat Ds. v. d. Brink een dankwoord had ge sproken, werd de dienst door hem met dank zegging gesloten. Onder de aanwezigen werden opgemerkt ge meenteleden van de kerk van 's Gravenzande. HOFJE DE BAKENESSERKAMER. Er zijn plannen het Hofje de Bakenesser- kamer te restaureeren, waarvoor een bedrag van 20.000 noodig is. Het rijk is bereid 50 pet in de kosten bij te dragen. De burge meester van Haarlem heeft besloten een bijdrage te verleenen van 20 pet tot een maximum van ƒ4.000. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De burgemeester heeft besloten ie benoemen tot directeur der Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs de heer N. J. Coevoet, die reeds als leeraar aan de school verbonden is. Wettelijke regeling op 1 Sept. ais. in werking 1500 nieuwe leerkrachten aan den arbeid. Interview met prof. dr. J. van Dam De plannen voor de invoering van het zevende en achtste leerjaar zyn thans in een vergevorderden staat van voorberei ding, zoodat men nog in den loop van de maand Juli de wettelijke regeling, welke op 1 September zal ingaan, tegemoet kan zien. Zoo vernamen wij uit den mond van den secretaris-generaal van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, tij dens een vraaggesprek, dat ons over dit onderwerp werd toegestaan. Telkens wanneer aan een lagere school na 1 September de nieuwe cursus begint, aldus prof. Van Dam, wordt er dus een 8ste leerjaar aan ons onderwijs verbonden en tegelijkertijd wordt de leerplicht met "n jaar verlengd. Op dezen regel zullen echter vermoedelijk twee uitzonderingen van toe passing zijn en wel de volgende: 1. Het Departement van O., W. en K. behoudt zich het rech* voor ontheffing te verleenen, als een khad totaal niet in de gelegenheid is om een geschikte school te bezoeken; 2. als een kind op 14-iarigen leeftijd nog niet verder is gekomen dan de vijfde klasse der lagere school. De invoering van dit 8ste leerjaar komt niet geheel onverwacht, want het was in onderwijskringen reeds lang een uitge maakte zaak, dat het 7de leerjaar alleen niet bevredigde. Het ligt thans in de bedoe ling, dat het 7de en 8ste leerjaar zullen worden samengevat tot een apart soort on derwijs, een afzonderlijk instituut, tevens een nieuw schooltype: het voortgezet ge woon lager onderwijs. Het onderwijs dat ln het 7de en 8ste leer jaar gegeven wordt, zal het volkskind voor al voorbereiden en vormen voor d« maat schappij. Daarom zal dit onderwijs dan ook in de eerste plaats aan de eischen der prak tijk moeten voldoen. Het leerprogramma bevat de gewone vakken, welke ook het gewone 1. o. onderwijst, doch vooral in praktischen zin. Voorts zal er nog handen arbeid aan worden toegevoegd, terwijl de meisjes onderricht in huishoudelijk werk krijgen. Tenslotte krijgen de Nederlandsche en de Duitsche taal in deze twee leerjaren een extra goede beurt, terwijl er ook veel aandacht aan lichamelijke opvoeding be steed zal worden. In het algemeen zal het onderwijs, dat op dit schooltype wordt gegeven, in het bij zonder ook rekening houden met de op de zen leeftijd zoo uitzonderlijk belangrijke psychologische ontwikkeling van het kind. Juist in deze jaren immers begint de be langstelling te ontwaken voor de maat schappij en het individu zelf, terwijl de puberteit zich aankondigt of reeds aanwe zig is. Men zal dan ook zeer veel aandacht besteden aan de lectuur, welke de kinderen in deze leerjaren krijgen, men wil trachten hen vooral te leeren hun gedachten en ge voelens onder woorden te brengen. Conclu- deerend kan men zeggen, dat het er in de eerste plaats op aan zal komen het verstand der leerlingen te oefenen in praktischen zin. De handleidingen voor de verschillende vakken zijn reeds in voorbereiding. Ten aanzien van de kwestie der aanslui ting van het lager onderwijs bij andere typen van onderwijs, merkte prof. Van Dam, in verband met het 7de en 8ste leer jaar nog op, dat het Nijverheidsonderwijs zich, wat de jongens betreft, zal aansluiten op het 7de leerjaar. Voor de meisjes (huis houdscholen) gaat dit niet, daar vindt de overgang van het lager- naar het nijver heidsonderwijs plaats na de 6de klas. Wel zullen echter aan het nijverheidsonderwijs in het vervolg bijzondere eischen gesteld worden, waar het algemeen vormende vak ken betreft. Het ligt in de bedoeling, dat de land bouwscholen zullen aansluiten bij het 8ste leerjaar. WERK VOOR 1500 NIEUWE LEERKRACHTEN Wat het aantal onderwijskrachten, die werk zullen vinden door deze nieu- de regeling, betreft, vernamen wij van prof. Van Dam, dat elke 8ste klasse een onderwijzer zal eischen: het totale aan tal onderwijskrachten, dat te werk ge steld zal worden, js dus afhankelijk van het aantal centrale scholen voor voort gezet gewöon lager onderwijs. Volgens een zeer voorloopige en ruwe schatting zouden pl.m. 1500 leerkrachten bij dit nieuwe instituut tewerk worden ge steld. Dit zal inderdaad een prachtige bestrijding blyken van het euvel van den kwcekeling-met-acte, die per 1 Januari 1943 niet langer als zelfstan dige leerkracht geëxploiteerd mag worden. OP HET PLATTELAND. Vanzelfsprekend brengt de centralisatie van het 7de en 8ste leerjaar nog eenige problemen met zich mede, vooral voor het platteland met zijn verspreide bevolking en kleine gehuchtjes. In scholen zal men naar alle waarschijn lijkheid overgaan tot een centralisatie in cirkels met een straal van ongeveer 8 K.M., een afstand, welke voor de leerlingen op dien leeftijd geen onoverkomelijk bezwaar zal vormen. In de toekomst zal de situatie dus zoo zijn, dat een leerling der lagere school na de 6de klas over kan gaan naar: het voortgezet gewoon lager onderwijs, ulo, het middel bare onderwijs of het nijverheidsonderwijs (uitgezonderd de jongens). Wat betreft de glannen om de eerste klasse der middel- are scholen tot z.g. „brugklassen" te ma ken. verklaarde prof. Van Dam tenslotte, dat dit plan hem zeer sympathiek is. welke opvatting trouwens in het algemeen in on derwijskringen gedeeld wordt. Voor OVERHEMD-REPARATIES Jansweg 42 hoek Parklaan BETER EN VOORDEELIGER Pech?! NiRs daarvan, het belooft een goede dag te worden, nu hij zijn pakje J.G. heeft! J.G. Shag voor pijp en sigaret: de genotvolste belegging van Uw rookerskaart. J.G. NOQ STEEDS DE BESTE I NV. Toboltfobi KIND IN HET WATER GEVALLEN. Gistermiddag is een vierjarig kind bij het spe len op de Lorentzkade ln 't water van de Hout vaart gevallen. De heer B. Proost van de Gem. Waterleiding, die in de nabijheid aan het werk was, zag het ongeval, begaf zich direct te water en wist het kind, dat reeds vrij ver naar het midden was gedreven, op den wal te brengen. Het is daarna door omstanders naar de ouder lijke woning in de Van 't Hoffstraat gebracht. PERSONALIA. Tot accountant bij den rijksaccountants dienst is benoemd de heer G. Verduijn, al hier. WATERPOLO UITSLAGEN. In Stoop's Bad zijn Donderdagavond voor de competitie de volgende wedstrijden gespeeld: Afd. J. H.V.G.B. 2—Haarlem 2 0—5; Afd. T; H.V. G.B. 3—Haarlem 3 0—7. HEEMSTEDE PLAATSELIJK BUREAU VAN DEN NED. VOLKSDIENST GEOPEND. Donderdagmiddag had de officieele ope ning plaats van het plaatselijk bureau van den Nederlandschen Volksldienst, dat ge vestigd is in perceel Valkenburgerlaan 20. Dit perceel is omgebouwd in een. voor dit doel zeer prettige en gezellige inrichting, dat nu eens afwijkt van het idee „bureau" en waarin de aanstaande bezoekers zich meer thuis zullen gevoelen als de nood hen dwingt er gebruik van te moeten maken. Onder de genoodigden, idie bij deze ope ning aanwezig waren, noemen wij o.m. den heer N. Vos. gemeente-secretaris, den heer G. J. Arnold, directeur van het distributie bedrijf, den heer Schol, ambtenaar van So ciale Zaken van Heemstede, den hoofdin specteur van politie; den heer A. Berent- sen, eenige heeren van het provinciaal bu reau N.H. van den Ned. Volksdienst, o.a. M. J. G. v. Leeuwen, aidj.-directeur, D. H. Querner, chef afd. voorlichting, W. A. van Sonsbeek, hoofd afd. organisatie; den heer G. A. Jager, buurtschapshoofd, H. Heijmans. penningmeester van het buurtschap, mevr. De Gelder, districtsleidster van de N.S.V.O. en enkele andere belangstellenden. De heer v. Leeuwen heette de aanwezigen welkom om vervolgens over te gaan tot een uiteenzetting van de bedoeling van de stichting van dit bureau. Twee reden waren er, altdus spr., om tot deze stichting over te gaan. ten eerste de uitbreiding van het werk van Winterhulp en Ned. Volksdienst en ten tweede om dit werk af te scheiden van het werk van ambtenaren, maar dit te doen verrichten „door het volk voor het volk". Hulde bracht spr. aan allen, die hebben medegewerkt om dit bureau tot "stand te brengen en dat als voorbeeld mag gesteld worden in de geheele provincie. Namens den provincialen leider, zoo besloot de heer v. Leeuwen, aanvaarden wij dit gebouw, om dit aan de goede zorgen van den heer De Jager toe te vertrouwen. Medegedeeld werd nog, dat het bureau voorloopig geopend zal zijn ieóeren werkdag van 1012 uur v.m. en van 24 uur n.m. Hierna werd de thee geserveerd en maakten de aanwezigen een uitstapje naar de stichting „Meer en Bosch", om daar het evacuatiegebouw te bezichtigen, dat daar in het gebouw „Zoar" is onderge bracht. In de verschillende zalen en zaal tjes zijn voorloopig 80 bedden beschikbaar, om bij eventueele ernstige gebeurtenissen de bewoners van onbewoonbaar geworden huizen een tijdelijk onderdak te bezorgen. Deze evacuatiedienst is ook ondergebracht bij den Ned. Volksdienst. Na eerst door Dr. Dozie te zijn rondgeleid, gaf de heer v. Leeuwen een overzicht van de wijze van hulpverleening. Voor de bewoners van Heemstede, aldus de heer v. Leeuwen, moet het een veilig gevoel zyn, te weten dat ook hier voldoende voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Dank bracht spr. ten slotte aan de dames van de N.S.V.O., voor het vele werk, dat geheel belangeloos werd ver richt. O. L. SCHOOL AAN DEN VOORWEG. Van de O.L. School aan den Voorweg te Heemstede deden dit jaar 16 leerlingen examen voor het M.O.. die alle zestien slaagden en wel: Voor de H.B.S. A: Jan Groot, Marietje Heinsius. Beppie Mohl, Frits Schwithel en Leni Zwarter. Voor H.B.S. B: Rob van Beaumont, Ank ie Krabbe en Henrik Steinbeck. Voor het Chr. Lyceum: Jan Cousenheim, Thea Jordens. Harry Schraa en Dick van Ziiverden. Voor het Kennemer Lyceum: Walter Schuurman. LAATSTE NIEUWS Vliegkampschip der V.S. tot zinken gebracht? Het Zweedsche blad „Dagens Posten" be vat een uit Lissabon ontvangen bericht, waarin gezegd wordt, dat volgens een ra- diomededeeling het Amerikaansche vlieg kampschip „W'asp" Woensdag in Europee- sche wateren tot zinken gebracht zou zyn. Vrijdagavond zullen met den Berlijnsehen trein uit Den Haag vertrekken de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming, prof. J. van Dam. <le rijksgevolmachtigde voor de sport, de heer H. van Groninger, a Stuling en de voorzitter van der. Nederlandschen Voetbalbond, de heer K. 3. J. Lotsy. Deze autoriteiten op het gebied van de lichamelijke onvoeding en sport in ons land zullen onder leiding van den persoonlijken pers en sportreferent van den Rijkscommissaris dr. Hermann Harster, een bezoek brengen aan Ber lijn. waar Zondag o.a. de eindstrijd om het Duit sche voetbalkampoenschap in het Olympisch Stadion zal worden bijgewoond en op Maandag een officieel bezoek zal worden gebracht aan den Relchssportfuehrer Staatssekretaer Hans von Tschammer und Osten. Voor het Katholiek Lyceum: Bennie te Mar velde. Voor de Meisjes H.B.S.: Greetje Kolk man en Truusje de {Wilde. PERSONALIA. Voor het examen gemeente-administratie is geslaagd de heer P. R. Kromhout, alhier. BLOEMENDAAL BEVORDERD TOT DOCTOR. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: ,De handel in geneesmiddelen te Amsterdam tot om streeks 1637", de heer D. A. Wittop Koning, geb. te Bloemendaal. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Buwalda—-Tulninga, d. Ondertrouwd: G. Zwarteveen en G. van Putten. G. de Weerd en L. Schaafsma. Getrouwd: J. Roelofs en J. M. van der Vlis. O. Wiersema en A. Bruins. P. A. J. van Kes- sel en D. J. ter Schiphorst. A J. van der Putten en J. E. Westerik. J. van de Linde en M. E. S. C. van Maren. Overleden: L. W. C. Bierens de Haan—Ber- voets, 73 j. Wed. M. VermeerJonker 67 j. H. J. Kruijswijk 59 j. Burgerlijke Stand HAARLEM Bevallen. 29 Juni: A. J. E. SmitsKoe nen. d.; 2 Juli: A. E. HulseboschWillemse, z., J. H. RuijsOpbroek, z.; 3 Juli: A. C. PoederSchmidt, d. Overleden. 1 Juli: A. M. W. Dijkstra— Hinse, 73 j., Spaarnelaan; J. J. Brinkman, 64 j., Anegang; 2 Juli: J„ 16 j.. d. v. J. T. Snoeks, Witte Heerenstraat: J. Hartman. 59 j., Zaanenstraat; A. Hommes, 79 j., Dr. Schaepmanstraat; A. Springveld, 77 j.. Lin- schotenstraat; M. P. W. van den Berg, 55 j., .Zijlweg; J. F. M., 1 d„ d. v. P. J. Mathot, Rijksstraatweg; S. F. M., 2 m„ d. v. C. H. Damen, Kamperlaan; J. M. KruijerVrugt, 63 j., Teijlerplein; J. Kwarten, 43 j„ Lelie straat. Gehuwd, 2 Juli: P. Steffens en M. Lessard. 3 Juli: W. F. Wessels en J. Blankevoort. DE ARNHEM geeft 't j OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provinice Noord-Holland. PAARDEN. (Gelieve uit te knippen en te bewaren). Hiermede brengen wij ter kennis van belang hebbenden, dat tot nog toe de onderstaande per sonen door het Vee- en Vleeschaankoopbureau als agenten zijn erkend. Zooals bekend moet men zich voor den aan- en verkoop van paarden tot erkende agenten wenden. R. van Baar, Hoorn, Noorderstraat 14; R. B. Brouwer, Hilversum. Naarderstraat 31; J. Er- kelens, Amsterdam, Nic. Maesstraat 79: N Tb. Groot, Schagen, Markt B. 4; J. P. v. Herp Haar lemmermeer. Vijfhuizerdijk 185; W. Jongencel, Amsterdam, Javasiraat 98 II; p. Kieft, Gr. Schermer A 4; A. Kuiper, Heerhugowaard E. r>5 P. y. Noord, Amstelveen. Talmastraat 27; L. K. Vader, Stolpen, Schagerbrug F. 101; R. Vader Czn., Dirkshoorn, Woudmeer F. 61. J. w. Hui- berts, Castricum, Vinkebaan 10; J. Jongeneel. Nw.Amstel, Amsteldijk z. 207; J. Koolhaas, Twisk, Dorpsstraat 65; N. J. v. Reeuwljk, Hoofddorp. Hoofdweg 386; K. Stammis, Heerhugowaard. Wijk G. 169; P. de Wit, Texel, Postweg E. 58; N.V. Amsterd. Rijt. Mij,, Amsterdam, Overtoom 399; G. A. Nieuweboer Amsterdam. Niasstraat 66 h.; C. Verbrugge, Uithoorn, Wilheimtnakade 5; T Vos. Benningbroek. Kerkelaan lil; J. R. Brouwer. Naaiden. Amsterdamschestr.weg 39; J. Broersen, St. Maartensbrug D. 88: J. M. Nijssen. Blarlcum, Berxenlaan 4; B. Biesheuvel Azn., Spnarndam, Ringweg; A. Broens Wzn., Schagerbrug, Groote- sloot E. 200 B; H. Jonker. Eenigenbrug (P. "lur- gerbrug) A. 28; C. Kuit, Schagerbrug (gern Zljpe) F. 10: C. Noom, Uitgeest. Bus en Dam 17; Th. Oostenbrug, Middenmeer. Schagerweg; V. RJa Aartswoud. Dijkbuurt F. 20; J. Tak. Blarlcum, Eemnessèrweg 13; H. Burger. Amsterdam. Velser- weg 134; A. E. Groenlnk. Amsterdam. Midden weg *61: J. Pijl. Amsterdam. Amstelveensche- weg 834. Eventueele aanvullingen op bovenstaande lijst zullen door ons ln de Officieele Landbouwmede- deelingen worden gepubliceerd. De taxatiemarkten voor paarden voor de maan den Juli. Augustus en September zijn als volgt vastgesteld: 2 Juü. Hoofddorp; 8 Juli, Alkmaar^ 13 Ju», Amsterdam; 23 Juli, Schagen; 6 Augustus, Hoofd dorp: 10 Augustus. Alkmaar; 12 Augustus, Hoorn- 17 Augustus. Amsterdam; 27 Augustus, Schagen Ontvlucht nu iveer dc steenen stad. Burg. Engelbertstraat 74, Zandvoort ZONDAG 5 JULI Groot windbeschut terras met uit zicht op zee. Alle consumpties nog van prima kwaliteit. BOLS EN BOLSLIKEUREN. Gasten van Noorderbad en palv. Zuiderbad, zegt het voort. R. 3. v. DEURZEN 2 September. Alkmaar: 10 September. Hoofd dorp; 14 September, Amsterdam; 24 September, Schagen. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Het komt herhaaldelijk voor. dat grossiers In distributie gebrachte goederen in consignatie of depót geven aan andere handelaren. Deze laatst* zijn daardoor ln staat dc ln consignatie of 'i depót gegeven goederen te verkoopen, voord! zij de benoodlgtfe toewijzingen bij den grossi** hebben ingeleverd. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsschcrlj wijst er met nadruk op. dat deze handelwijze ln strijd is met de distributiebepalingen, welke gelijk tijdige of voorafgaande inleverlnlg van toewij zingen bij den grossier als vereischte stellen en bovendien uitdrukkelijk voorschrijven, dat de grossier verplicht is de goederen aan het op de door hem ontvangen toewijzingen vermelde adres te bewaren, totdat hij deze tegen ontvangst vaa to ewij2ingen aan zijn afnemers aflevert. Aan grossiers wordt In hun eigen belang aarv geraden de bedoelde depóu ten spoedigste op heffen, aangezien ln den vervolge met gestreng held tegen dit euvel zal worden opgetreden. a juy SMEEROLIEDISTRIBUTIE. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening ii oorlogstijd maakt, ln overleg met het rijksburcat voor aardolieproducten, bekend, dat verbruikeu van minerale smeermiddelen ten behoeve vai werkzaamheden op akkerbouw-, tuinbouw- e:i veehouderijbedrijven en van particuliere bema lingen. Indien zij voor een toewijzing van smeer olie in aanmerking wenschen te komen, bij den plaatselijken bureauhouder van den voedse.- commlssaris tn het district, waarin z» wonen, een aanvraagformulier v.A.L. naar waarheid moeten invullen en Indienen b» het burea i grondstoffen van het rijksbureau voor de voed selvoorzlenlng in oorlogstijd. Lange Voorhou: 10, 's Gravenhage. In het algemeen komen slechts die bedrijven ln aanmerking voor een toewijzing van smeer oliën, welke motorische kracht bezitten en da., nog slechts in zooverre zij per Jaar meer d:.;i JJ kg. aan minerale smeermiddelen verbruiken. Van de Overige bedrijven zullen slechts weinige op grond van hun behoefte aan smeeroliën en/of vetten voor hun landbouwmachjnes ln aanmer king komen, omdat de hoeveelheid, welke zij noodig hebben minder dan 12 kg. per Jaar Is en deze kleine hoeveelheden vrij betrokken kunnen worden. De formulieren moeten worden Ingediend ten minste drie weken, doch niet vroeger dan vijf weken voor den vervaldatum van de laatst ver leende vergunning tot aankoop van smeermid delen. Onvolledige of onjuiste Invulling van hei desbetreffende aanvraagformulier heeft onver mijdelijk nlet-behandellng ten gevolgo. MAXIMUMPRIJZEN VOOR SPIERING EN POS. Dc secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat met ingang van 3 Juli 1942 de maximumprijzen voor versche spiering en pos zijn vastgesteld als volgt: Spiering: Max. verkoopprijs voor den-vlsscher per kg.: in de periode van 1 Mei—I Sept. f0.20. l Sept.— 1 Mei f 0.40. Max. marge v d. groothandelaar franco sta tion v. bestemming lncl. verpakking en bijko mende kosten per kg.: in de periode I Mei—1 Sept f 0.10. 1 Sept.—1 Met f 0.12 Max. marge v. d. kleinhandelaar af kleinhan delaar. netto contant per kg.: in dc periode l Mei—1 Sept. f 0.12, I Sept.—1 Mel f0.18. Pos. Max. marge v. d. groothandelaar af groot handelaar, incl. verpakking en bijkomende kosten per kg f 0,06. Max. marge v. d kleinhandelaar af kleinhan delaar. lncl. vracht v. groot- r.aar kleinhandelaar, etto A contant per kg.: f 0.09. voor versche spiering uit de Waddenzee en het IJsselmeer en versche pos gelden de bovenstaan de maximumprijzen slechts ln zooverre genoem de visschsoorten een lengte van ten minste :o cm. hebben en voor menschel»ke consumptie geschikt zijn. De maximumprijzen voor gerookte en ge stoomde spiering en pos zijn evenwel onveran derd gebleven. Voor bijzonderheden wordt ver wezen naar de prijzenbeschlkklng voor spiering en die voor pos in de Staatscourant van 2 Juil 1942. MEDEDF.ELING BLOEMENDAAL, ZANDVOORT. UITREIKING FORMULIEREN Br. C. 251. Zij, die een brandstoffenkaart D.V. ontvangen hebben kunnen een formulier Br. C. 251 afhalen voor het aanvragen van een toeslag brandstof fen. Deze toeslag kan alleen aangevraagd wor den voor: A. particuliere woningen, dfe niet beschikken over een woonvertrek of een vertrek, dat hiervoor kan dienen, met schoorsteennanslui- ting en derhalve niet anders dan centraal kunnen worden verwarmd. ruimte voor bijzondere doeleinden, waarvan de gezamenlijke Inhoud GELIJK is aan of KLEINER is dan de rulmte(n) voor particu lier gebruik ln hetzelfde perceel gelegen. Onder bijzondere doeleinden worden NIET be grepen: Leskamers, van onderwijzers of leeraren, die hun beroep hoofdzakelijk in een onderwijsinstel ling uitoefenen, of voor wie het lesgeven aan huis slechts een bijkomstige bron van inkoms ten is. Studeer- Spreek- en Werkkamers. Hiervoor worden geen extra brandstoffen ver- Strekt. De uitreiking van bovengenoemde formulieren vindt plaats; ZANDVOORT, Haltestraat 4 op Maandag 6 en Dinsdag 7 Juli 1942. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg mg op Woensdag 8, Donderdag 9 en Vrijdag io Juli 19«2. Het aanvragen van extra brandstoffen voor pensions en kamerverhuurders wordt nog nader bekend gemaakt. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenonnonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 et minimum 6 mm. max. 30 mm Lessen RUSSISCHE LES gevraagd Br. 1967. Personeel gevraagd Voor Huishouding Gevr. XET MEISJE per 1 Aug. v. d. en n. X. Stationsweg J8. Bl'daal. Tel. 24138. Gevr. te A'hout XET MEISJE voor dag en naclu. goed kunn koken en werken, meerdere hulp •anw. Br. 2097 of Tel. 27769. Gevraagd en fl. handig XET DAGMEISJE of zelfst. hulp in huishouding of werkster v. 1 tot of 3 dagen bij J. L. de Jong, Kanaalweg 15 bij de Haven, Heemstede, Tel. 2S945. Gevraagd per 15 Juli of 1 Augustus XET MEISJE, dag en nacht, kunnende koken. Hemony- laan 308 (voorheen Julianalaan bij Zijlweg). Voor tijdelijk VERSTEL- N'AAISTER gevr. met kost. Mevr. K. de Boer. Bloemendaalscheweg 151. Bl'daal. In kl. R.K. gezin WERK MEISJE gevr. 2 midd. p. week Kinderhuissingel 118, Hrl. Gravin van Lynden. Keuken hof, Lisse, vraagt per 1 Augustus WERK-LIXXEXMEISJE. Goede getuigen vereischt. Gevr. XET MEISJE voor hal- e of heele dagen of 3 dag. per reek. Goed loon. Kl. gezin. Hee ren weg 164. Heemstede. Gevr. fl. XET DAGMEISJE 9 tot 4 met midd.maal in kl. gezin, netjes en zelfst. kunn. w Direct of h. Juli Aanb. v. d. Spie- gellaan 10. Heemstede. Goede VERSTELX AAISTER gevr. Br. 2104. Gevraagd ie Wassenaar per l Aug. of eerder een keurige DIENSTBODE, vooral goed kun nende koken. Br. 2062. - XET MEISJE gevraagd voor inkel en hulshouding bij J. Spijkstra, Koninginneweg 14. Voor direct gevr. XETTE WERKSTER v. 1 dag of 2 och tenden per week. Aanm. Fa. Kuylcen, Gen. Cronjéstr. 62-64. Gevr. een NET MEISJE voor hulp in de huishouding van 9 tot Zondags vrij. Dr. Schaep manstraat 98, bij de A'damsche Vaart. Gevr. te Zandvoort bij ouder echtp. zelfst. DIF.XSTB.-HUIS- FTOUDSTER, 30-45 j. intern, huis erk. Xetjes wei-ken en kunn. ko ken. Br. m. inl. en verl. sal. 2109 XET MEISJE gevr. van S.30- 3 uur. Vrijdags tot 5 uur, z.k.w Aanni. na 7 uur: Zomerlust- straat 6. Haarlem. DAGMEISJE gevr. 9-4 uur Zond. vrij. Adres Orionweg 12 6. MEISJE GEVR. voor huish. evt. verz. kind. van 9-4 uur of d en n., v.g.g.v. K. Vos. Burg. En gelbertstraat 80 rd. Zandvoort. Per 1 Aug. gevr. flink eerlijk MEISJE, v.g.g.v. in Duitsche fam met 2 kinderen (11 en 12 j.) Br. 2069. Gevr. flink zelfst. MEISJE voor heele of haive dagen. Van Rijn. Raamsingel 50 rd. Mevr. Warmelink, Van Tuyll- weg 32, Velsen, vraagt een IMEiSJE voor de morgenuren. XET DAGMEISJE gevr. J. G. Xoë. Zijlvest 1. Gevr. deg. R.K. BURGER MEISJE (aank. naai-leerling) op le klas maat-atelier. Modevak school, Valkenburgerlaan 36. Heemstede. Tevens gelegenh. tot algeh. opleiding met dipl. - Voor dir. of later gevr. in kl, gez. DAGMEISJE of werkster v. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. Goed loon en ruim kostgeld. Zond. vrij. Aanm. na 5 uur. Heemst. Dreef 157, Il'stede. Duitsch gezin van 3 pers. zoekt DIENSTBODE v. d. en n.. goed kunn. koken, veel vrij, goed loon, 25-36 J. Zandv. weg S, Bentveld Tel. 27378. Door huw tegenw. gevr. 1 of 15 Aug. fl. DIEXSTM., zelfst. k. k. en w., V.g.g.v., kl. gez. mooi loon. 's avonds meest vrij. Bron- steeweg 82. Heemst, bij BI. Brug. Gevr. nette j. WERKSTER v. Donderdagm. en Vrijdagm. Zaa- nenlaan 78. XET MEISJE of werkster gevr. ln kl -gezin voor de mor genuren. 4 x p w. Kleverlaan 42, WERKSTER gevr., hoog loon. Dinsd en Zaterd. ochtend, kl. ge zin. 2 pers. Spaarnd. weg 8. VERSTELXAAISTER ge voor thuiswerk. Br. 2088. MEISJE ge\ raagd v. d. en n. Florastraat 14. FLINKE WF.RKSTER gevr. oor 2 halve dagen p. week. Aanm. na 7 uur. Voorduinstr. 15. HANDIG MEISJE gevr. uit net gezin, 14 of 15 j., voor lichte huish. bez. 's morgens van 9-12. Mevr. Beek, Bronsteoweg 84. H'stede, bij Blauwe Brug. WIE k omt mij gedurende de morgenuren met alle huiselijke bezigheden helpen? Mevr. Van Epenhuysen, Joh, Vermeerstraat Heemstede. Aanm. na 6 u. Gevraagd DAGMEISJE, Aer- denhout. Hoog loon. Br. 2060. —XET MEISJE gevr. in klein gezin van 8-5. Goed loon. Zon dags vrij. Lorentzkade 228 Haarlem. Nette ongeh. WERKSTER gevr. voor kantoor in Heemstede alle avonden en Vrljd. en Zat middag. Aanmelden Vrijd. 6-8 uur Binnenweg 7. Heemstede. Voor hulp In de huishouding gevraagd net jong MEISJE voor de morgenuren. Adres: Regen- tesselaan 9B. Voor Bedrijf Gevr. PERKAMENT-BEWER KER, op de hoogte met massa- werk en een jongen. Goed loon. Br. 2074. KAPSTER, le of 2e gevr. Hoog loon. Santpoorterplein 1. Groot Accountantskantoor vr voor spoed, indiensttreding een alleszins bekwame TYPISTE, volledige kennis van Nederl. en Duitsche taal vereischt. Kennis stenografie gewcnscht. In staat zoo noodig leiding te geven aan de type werkzaamheden. Uitv sollicitaties met vermelding van opleiding, vorige werkkr., laatst genoten sal., leeft,, Godsdienst, enz. 2112. Op kantoor gevr. NET MEISJE met eenige kantoorroutine, v eenv. administr. en typen Vreem de talen niet vereischt, doch we! goed handschrift en goed thuis in Nederl. taal. Br. met opg. ver!, sal. 2113. Gevraagd gevorderd RIJ WIELHERSTELLER. J. E. Gla- zemaker. BarendsesUaat 7 hoek Kamperstraat. Gevr. eenige fl. JONGENS voor soldeer-, frais-, boor en draaiwerk van 14-17 J. Adres te vern. bur. v. d. blad. Gevr. Een aankomende SMID KNECHT, liefst het dipl. Am bachtsschool door firma J. Sëhol te Zn.. Lange Heerenatraat 2" Haarlem. WIE HEEFT GELKGKVHEII: om dagelijks heli. Zaterdag tus schen 3 en 5.30 pakketten af tr leveren? Bakfiets aanwezig. Brie- 1914. Gevr. KLEERMAKER voor nieuw en koorwerk. Br. 2076. In de rijwielstalling c. Vork, Rozenstr. 33 kan IEMAND GE PLAATST WORDEN voor direct, SCHILDER gevr. een be kwaam of aank. schilder. Ura- nusstraat 45, Hrl. N. Mej. Moser, Raemvest 47. tol Personeel aangeboden Voor Huishouding B.z.a. juffr. als WERKSTER. Don., Vr. heele dag. Br. 2116. Mej. Moser. Raamvest 4 7. tel. 116S4 vr. en biedt aan v. ters: 15 7 en Aug. VROUWEL. HUIS PERS.. ook heele f.n halve -- B.z.a. N'F.T KEUKEN WERK MEISJE omg Haarlem. Br 2118. B.z.a. NET PERS. v alle werkz ook v. d. huish. l'l of dagen. Br. 2078. NET ZELFST. MEISJE z. be- zigh. v 's midd. a f 1 p, m ook gen. 's av. op te p. Tevens stopw. a. huis gevr. Br. 2080. WERKSTER b.z.a. alle dagen beh. Vrijdags. Br. 2090. B.z.a BESCH. HUISHOUDSTER 41 j. bij Heer all. of vader en zoon of kl. gezin tegen kost en Inw. Nette omgev. Br. 2082. B^.a. NET MEISJE v. d. mid dag v. 2-7 u., eenv. k. k. met mid dagmaal v.g.g.v. Br. TwijndersL 12 Bur. KRANEVELD, Zijlweg 21. (bij Zijlbrug) Behandeling van dagvaardin gen, contracten, schuldregeling, informaties, enz. Kant. 9—5 uur; 's av. 7—9 uur. Advies f 1. Jongedame v z. g. h. z. z. r. gepl. voor LICHTE HUISn. BEZ. gezelschap of bij kind., daar wanr hulp aanwezig. Hoog salaris geen vereischte. Br. 2079. Voor Bedrijf Gediplomeerd BOEKHOUDER biedt zich aan voor het biihouden van boeken. Br. 2119. B.z.a. nette ontwikkelde JONGE MAX, onversch. welk werk. Br. 2121 Jonge man m. mach. vr. TYPE- EX ADMIX. WERK ook aan huis. Br. 2083. Ontwikkelde Jongeman zoekt BIJVERDIENSTE voor zijn vrije avonden. Ook bonnen plakken voor H.H. winkeliers. Br. 2042. B.z.a. nette jonge WERKSTER v. h. schoonh. van gebouwen en kantoren. Br. 2056.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15