Haarlemsche Courant Belangrijke successen bij offensief aan het Oostelijk front. Rede van Churchill in het Lagerhuis. Vergeef sche afweerstrijd der Britten bij El Alamein. - 287e Jaargang >fo. 154 xx Abonnement p. week 9,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertenttën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Cltr.: Grafische Bedrijven Damlate. Vrijdag 3 Juli 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenrta» plein 37. Tel. Directie 13032, Hoofdredactie 15054. Redactie 10400, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmuiden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Duitschland wint op alle fronten Luchtaanvallen op fabrieken in Woronesj. - Leningrad en het scheepvaartverkeer in de Baai van Kroonstad door de zwaarste artillerie beschoten. Spoorlijn Moskou Rostow ernstig getroffen Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: j „Zooals reeds in een extrabericht is mede- gedeeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder bevel van generaal-veldmaar- schalk Von Manstein, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kolonel-generaal Freiherr von Richthof en, na een verbitterde worsteling van 25 dagen op 1 Juli des mid dags de tot dusver sterkste land- en zee vesting Sebastopol bedwongen. Sterke for- an ten, in de rotsen uitgehouwen fortificaties, 2 onderaardsche gevechtsinstallaties, beton nen en aarden kazematten, benevens ontel- pj- bare veldversterkingen werden in voorbeel- dige samenwerking van alle wapens ge nomen. -n Het aantal gevangenen en de hoeveelheid ar buit is nog niet te overzien. Overblijfselen van het verslagen Sebastopolleger zijn ge- or vlucht naar 't schiereiland Chersonesus. Op ;r- een zeer nauw terrein opeengedrongen, gaan rje zij hun vernietiging tegemoet. Bij de ge vechten om Sebastopol hebben lichte zee strijdkrachten van de Duitsche en Italiaan- - sche marine, in samenwerking met de on der het bevel van schout-bij-nacht Georges- cu en van kapitein ter zee Slatian staande Roemeensche marine de vijandelijke ravi tailleering belemmerd, vesting en haven door versperringsoperaties afgesneden en eigen ravitailleering over zee uitgevoerd en met verre superieure vijandelijke zee- strijdkrachten succesvolle gevechten gele- vertd'. Voor de Zuidelijke punt van de Krip werden 10 kleine, uit Sebastopol vluchtende schepen, waaronder twee bewakingsvaar tuigen, door luchtaanvallen tot zinken ge bracht of beschadigd. Successen bij het nieuwe offensief. De aanvalsoperaties in den Zuidelijken en xt, centralen sector van het Oostelijke front sn hebben reeds bij den aanvang aanzienlijke successen opgeleverd. Sterke formaties van 10de luchtmacht mengden zich in onophoude- 'S, lijke aanvallen in den strijd te land. a- Bij luchtaanvallen op WortHicsj werden ia verscheidene voor den oorlog belangrijke fabrieken vernietigend getroffen. Vergezel- r- lende jagers schoten in luchtgevechten 52 bolsjewistische vliegtuigen neer. kt Zwaarste artillerie van het leger bcstook- n. te voor den oorlog belangrijke installaties 0r in Leningrad en het scheepvaartverkeer in l"_ de baai van Kroonstad. Zware branden in n- de doelen werden waargenomen. Door nachtelijke luchtaanvallen op be- langrijke spoorwegknooppunten ^erd de groote ravitailleeringslijn RoslofMoskou 51 op verscheidene plaatsen zwaar getroffen. Aan het front van de Noordelijke IJszee j" bestookten gevechtsvliegtuigen en duik- r. bommenwerpers kade- en statlonsinstalla- V>T- ties met bommen van zwaar kaliber. C- in Egypte hebben Duitsche en Italiaan- ,e sche divisies, gesteunid door sterke formaties 't. duikbommenwerpers, na verbitterden stryd u- de El Alamein-stelling doorbroken. Zij G achtervolgen de verslagen Britsche strijd- 3 krachten, die zich op de Nijldelta terugtrek- 15 kIn''het zeegebied van Fort-Said heeft een s- Duitsche duikboot een Britsch munitieschip van 1800 b.r.t. tot zinken gebracht. 0 Op het eiland Malta werden de luchtaan- vallen op Britsche vliegvelden ktoenref- fend voortgezet. Bomtreffers veroorzaakten in het bijzonder op het vliegveld Luca tus- ir schen op den grond staande vliegtuigen en n: e- de installaties van het vliegveld zware vernielingen en branden. L- In den strijd tegen Groot-Brittannie vie- len formaties van de luchtmacht in den af- 0 geloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de Engelsche Zuid- en P Zuid-Westkust aan. In het zeegebied van Sebastopol hebben de formaties van den ltaliaanschen fregat- tenkapitein Mimbelli, van den Roemeen- schen kapitein ter zee Bardescu en van den Duitschen luitenant ter zee eerste klasse Bimbaum zich hijzonder onderscheiden. r Verliezen in den strijd tegen de Sovjet-Unie. Na een jaar van hevigen, doch succesvol- len strijd tegen de Sovjet-Unie maakt het opperbevel van de weermacht nog het vol- 1 gende bekend: In de periode van 22 Juni 1941 tot 21 - Juni 1942 zijn aan het Oostelijk front a 271.612 officieren, onderofficieren en man- a schappen van de geheele weermacht bij de trouwe vervulling van hun plicht den hel dendood gestorven. Het aantal vermisten bedraagt in dezelfde periode 65.730. Als gevolg van de hevigheid van den strijd moet er rekening mede worden gehoulden. dat ook van hen een belangrijk deel niet terug keert. Van het totale aantal zijn in de vijf maan den van zegevierende aanvalsveldslagen in den zomer van 1941 gevallen 162.314 offi- j eieren, onderofficieren en manschappen; 33.334 worden vermist. In de vijf maanden van zware afweergevechten gedurende den t winter van 1941/1942 bedraagt het aantal 1 gesneuvelden 88.977. het aantal vermisten c 26.319. In de bekie laatste maanden sedert de hervatting van vrij groote eigen aanvals- handelingen vielen 20.321 ofmneren, onder- 1 officieren en manschappen. Het aantal ver misten bedraagt 6.077. t I Het aantal slachtoffers toont den om- I vang van het gevaar, dat boven Europa i zweefde. Allen, die voor Duitschland vielen, zijn waarborgen voor onze over winning. die de toekomst van Duitsch land en daardoor de vrijheid van Europa waarborgt. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt hebben tijdens de gevech ten in Noord-Egypte de Britsche formaties In de sterke stellingen van El Alamein ten Zuiden van de Arabische Golf getracht een laatsten tegenstand te bieden. Bij den aan val van de Duitsche en Italiaansche troepen op deze stellingen heeft de vijand met zijn pantserwagens een verbitterden afweer- strijd gevoerd. Toch hebben de pantser wagens van de troepen der Spil in de mid daguren van den len Juli het vijandelijke verdedigingsfront ten Zuidoosten van El Alamein doorbroken en de doorbraak ver groot in Noordoostelijke en Zuidoostelijke richting. De vijandelijke stellingen werden naar het Zuiden en Noorden opgerold. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers hebben tot steun van de Duitsch-Ita- liaansche pantserwagens in verscheidene golven de vijandelijke gemotoriseerde strijd krachten aangevallen. Kort na 7 uur vielen de eerste bommen tusschen de met munitie en troepen beladen auto's, waarvan een groot aantal, o.a. ook een pantserwagen, in brand raakten, terwijl een groot deel der andere voertuigen zwaar beschadigd werd. Duitsche jagers, die de duikbommen werpers begeleidden, hebben in 't gevechts- gebied rond El Alamein acht vijandelijke vliegtuigen, waarin vier van het type Cur- tiss, zonder zelf verliezen te lijden, neer geschoten. GLOBALE STRATEGIE. Er bestaat aanleiding om bij het begin van de groote Duitsche offensieve operaties in den centralen en zuidelijken sector van het Oostelijk front de globale betrekkingen, welke deze operaties met de totale militaire situatie hebben, te onderzoeken. Over het algemeen, en ook in het kamp der tegen standers der Spilmogendheden, had men 't begin van het groote Duitsche offensief vroeger verwacht. In plaats van dit offen sief speelden zich naast de noodzakelijke frontcorrecties en zuiveringsacties in het achterwaartsche gebied, drie militair hoogst belangrijke gebeurtenissen af, welke in den algemeenen militairen toestand ingrijpende wijzigingen aangebracht hebben, n.l. de val van de sterkste land- en zeevesting der wereld: Sebastopol; de zegevierende op- marsch der troepen onder leiding van ge- neraad-veldmaarschalk Rommel naar Egyp te en de toenemende activiteit dec., duik-- booten. Met Sebastopol viel niet uitsluitend een vesting van den vijand. De val van deze Krimvesting is om twee redenen van bij zondere beteekenis: Zoolang de bolsjewisten in Sebastopol" zaten, moet het Duitsche opperbevel reke nen met een bedreiging van den Zuidelijken sector van het Oostelijk front. Deze gele genheid is den vijand thans ontnomen. De Duitsche zuidelijke flank is nu definitief beschermd. Bovendien behoeft Duitschland thans geen sterke troepenonderdeelen meer in het Westelijk deel van de Krim gecon centreerd te houden. De beteekenis van Sebastopol voor de beheersching van de Zwarte Zee is zoo duidelijk, dat zij geen nadere toelichting meer behoeft. De Sovjet-vloot heeft in dit zeegebied geen groot steunpunt meer, ter wijl zij bovendien niet meer in de gelegen heid is gebruik te maken van de speciale werven en dokken, die vooral voor repa ratiedoeleinden geschikt waren. ROMMELS OPMARSCII De opmarsch van Rommel en de vernie tiging van het achtste Britsche leger hebben voor den algemeenen militairen toestand 'n nog grootere beteekenis dan de val van Sebastopol. De boog van het Britsche front van Indië over de Middellandsche Zee en het Nabije Oosten naar Afrika tot Kaapstad wordt thans op de gevoeligste plaats ernstig bedreigd. Zelfs wanneer de Engelschen er in zouden slagen zich tusschen Alexandrië en Cairo en aan het Suezkanaal te hand haven, dan nog is het luchtwapen der Spil mogendheden in staat om aan de oorlogs haven Alexandrië en aan het Suezkanaal hun militaire beteekenis te ontnemen. Door de uitschakeling van de oorlogs haven Alexandrië hebben de Britten hun Oostelijke offensieve basis verloren. Voor zoover nog Britsche vlooteenheden in de Middellandsche Zee opereeren. zijn zij aan gewezen op de havens van Cyprus. Terwijl de Engelschen op steeds kleiner wordende bases worden teruggedrongen, krijgen de Spilmogendheden gelegenheid om van de lucht, van de zee en £an het land uit tegen het Nabije Oosten op te treden. De kusten van Syrië en Palestina liggen nog slechts 1000 K.M. verwijderd van de strategische driehoek Mersa MatroeKreta en Rhodos. Het gemeenschapelijk front der Sovjets en der Engelschen tegen Duitschland, Italië en hun Europeesche bondgenooten strekt zich uit van de IJszee over den Kaukasus, Iran, Irak, Syrië en Palestina tot aan den Nijl. De Zuidelijke vleugel van dit front staat aan zeer ernstige gevaren bloot. Dit gevaar wordt, blijkens de artikelen in de Engelsche bladen, door Londen niet onder schat. Dit gevaar is des te grooter, omdat Londen, waar men zich over de stemming der Arabieren geen illusies maakt, rekening moet houden met bepaalde acties der be volking in de bezette gebieden. LUCHTLIJN LISSABON—CAIRO STOPGEZET. De British Airways deelen mede, dat het geheele luchtverkeer tusschen Lissabon en Cairo tot nader order gestaakt wordt. Joden mogen woningen van niet-Joden niet betreden. Naar aanleiding van verschillende vragen wordt er van bevoegde Duitsche zijde ter voorkoming van misverstand, uitdrukkelijk op gewezen, dat para graaf 2 van de tweede beschikking voor joden van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid zoo moet worden opgevat, dat het aan joden vol strekt verboden is woningen van niet- joden te betreden. lïtgezonderd zijn de in dc betreffen de beschikking nader aangeduide bij zondere gevallen. Britten in Noord-Afrika verslagen onder omstandigheden die succes deden verwachten. Motie van wantrouwen verworpen. Hét Engelsche Lagerhuis heeft de motie van wantrouwen tegen Churchill verwor pen met 475 tegen 25 stemmen. Tevoren had Churchill een rede gehou den. waarin hij verklaarde, dat hij bij zijn aankomst in de Ver. Staten, toen hij op 21 Juni de kamer van den president werd oin- nengeleid, een schok had gekregen, toen hem het bericht van den val van Tobroek werd gebracht. Toen hij naar de Ver. Sta ten was vertrokken, waren de Britsche hulpbronnen in Afrika veel grooter dan die van den vijand en eveneens de in aantocht zijnde versterkingen. In het bijzonder zeide Churchill: „Wij hadden 100.000 man in den strijd, de tegen stander 90.000, wij hadden een numerieke superioriteit aan tanks van wellicht 7 tegen 5 en een superioriteit der artillerie van bijna 8 tot 5. Onze artillerie had de nieuw ste types ter beschikking. Tijdens den slag hadden de Britsche legers in Noord-Afrika zich kunnen verheugen over de (superori- teit in de lucht". Daarom had hij het recht vertrouwen te hebben in den uitslag van een door de Britten ondernomen offensief, dat begin Juni zou zijn ondernomen, wan neer de vijand niet het eerst had toegesla gen. Het smartelijkst bij den strijd in Noord Afrika, zoo verklaarde Churchill, is voor hem het feit, dat de Britten in de openings stadia verslagen werden onder omstandig heden, die een succes deden verwachten. Hii beschouwde echter den strijd in geen enkel opzicht als beslist. Ten aanzien van zijn reis naar Amerika verklaarde Churchill, dat de besprekingen bijna uitsluitend gegaan waren over de be wegingen van troepen, schepen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die ge nomen moesten worden om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonnage te vervangen. Churchill betoogde tegen het slot van zijn rede, dat het de plicht van het Huis is de regeering te steunen of haar te wijzigen. Als het de regeering niet kan wijzigen, moet het haar steunen, er is geen midden weg. ,,Er is een beweging gaande om mij te berooven van de functies, die ik uitoefen bij de algemeene leiding van en het opper toezicht op de oorlogsvoering," aldus Chur chill. „Het Huis heeft evenwel het recht niet van mij te verlangen, dat ik verant woordelijkheid op mij neem, zonder te be schikken over de macht tot doeltreffend optreden. Milne heeft het voorstel ingediend, dat de verantwoordelijkheid voor de verdedi ging den premier wordt ontnomen, opdat een militaire figuur de algemeene oorlog voering overneemt. Deze functionaris moet het toezicht op de strijdkrachten hebben, chef zijn van de leiders der generale sta ven, generaals en admiraals benoemen en ontslaan en steeds bereid zijn af te treden. D.w.z. kunnen optreden tegen zijn politieke collega's, als hij niet alles krijgt toegewezen wat hii wensent. Deze niet-genoemde per soonlijkheid, zoo zei Churchill, moet een aanhangsel vinden in de gedaante van den premier, die de noodige verontschuldigin gen en spijtbetuigingen in het parlement ten beste geeft, als er iets mislukt, zooals dikwijls het geval is en zal zijn. Dit stelsel kan gemakkelijk uitloopen op een dictatuur of daarin worden omgezet. Ik kan aan zulk een systeem niet meedoen, al dus Churchill. Als degenen, die mij hebben aangevallen, gestraft worden met gering schatting, als de stem der critiek overgaat in critiek op de aanstichters van deze cri tiek. zal iedere vriend van Groot-Brittannië zijn bijval betuigen met Engelands zaak. De Führer heeft den Finschen maarschalk Mannerheim tijdens diens tegenbezoek in zijn hoofdkwartier ontvangen. Recjits generaal-veldmaarschalk Keitel. (Stapf-Hoffmann-Pax Holland-c) De toegang tot Europa is versperd. Dr. Goebbels over de vorming van het z.g.n. tweede front in Europa. In het jongste nummer van het weekblad „Das Reich" publiceert rijksminister dr. Goebbels onder den titel „De toegang tot Europa versperd" een artikel, waarin uit voerig het van geallieerde zijde zoo leven dig besproken onderwerp van een zgn tweede front in Europa wordt behandeld. De minster vergelijkt een volk, dat opge voed is in de overtuiging, dat het alle sla gen kan verliezen om dan tenslotte toch de eindoverwinning te behalen met een voet balteam. dat alle wedstrijden tijdens de competitie verliest en toch nog zeer naief gelooft, den beker te kunnen winnen. Het zal echter in de laatste ronde in het geheel niet meer aan ood komen, daar het reeds van te voren is uitgeschakeld. Men zou veronderstellen, dat juist de Engelschen het meeste begrip zouden hebben voor een dergelijke overweging, doch dat is geens zins het geval. Churchill en Roosevelt zijn tot iedere ongerijmdheid en dwaasheid in staat en zullen, hoe moeilijker hun toestand wordt, ook des te eerder bereid zijn de grootste dwaasheid te begaan wanneer zij ook maar een schijn van succes belooft Derhalve is thans niemand in staat te zeggen, of, wanneer, hoe en waar zij het voornemen hebben een zgn. tweede front te vormen. Dr. Goebbels verklaart dan: De oorlogvoering van den Führer heeft van het begin af rekening gehouden met de verst verwijderde mogelijkheden m ver band met de getroffen en nog te treffen maatregelen. Dat is thans vanzelfsprekend Bekendmaking Dc höhcre S.S. und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlander Marcelis van Bem- m e 1 uit Monster is door een Duitsche militaire rechtbank wegens begunstiging ran den vijand en daadwerkelijke actie in een geheime organisatie, alsmede we gens verzet bij zijn arrestatie, daar hij van zijn schietwapen gebruik wilde ma ken, ter dood veroordeeld. Het vonnis is door fusilleeren voltrokken. get. RAUTER. Doorbraak der Spiltroepen in N.O. en Z.O richtingen vergroot. In weermachtbericht no. 765 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: De Britsche stellingen van El Alamein aan de Arabische Golf, die krachtig ver sterkt en hardnekkig verdedigd werden, zijn Woensdag door de Italiaansche en Duit sche eenheden stormenderhand ingenomen. Na een verwoeden strijd braken de troe pen van de As door de vijandelijke linies heen. De luchtmacht van de As greep her haaldelijk in den strijd te land in en over- heerschte den toestand. De Britsche lucht macht verloor tijdens luchtgevechten negen toestellen. Formaties Italiaansche en Duitsdie vlieg tuigen ondernamen hevige bomaanvallen op de steunpunten van Malta, waarbij tal van doelen getroffen werden. Tijdens hevige en herhaalde luchtgevechten schoten onze escorteerende jagers elf Engelsche machi nes neer, zonder zelf verliezen te lijden. Een vijandelijk vliegtuig liet op het eiland Scar- panto in de Egeïsche Zee eenige bommen vallen, die geen schade aanrichtten. In de Wilhelmstrasse wordt geen enkdie mededeeling verstrekt over de verblijf plaats der Britsche vloot, die tot dus verre haar steunpunt in de haven van Alejcandrië had. In ieder geval hecht men geen geloof aan het bericht, dat de Brit sche vloot de wijk genomen heeft naai- de Roode Zee. Dit bericht zou immers betee- kenen, dat Engeland definitief van de ver dediging van Egypte zou hebben afgezien. Wel wordt in de Wilhelmstrasse bevestigd, dat het negende Britsche leger uit Palestina en Syrië op weg is naar den Nijl. Spiltroepen strijden voor Egypte's vrijheid. In het licht der militaire gebeurtenis sen in Egypte hebben de politieke ver klaringen. die te BerlUn afgelegd wer den. een bijzondere beteekenis. Terwijl men tot dusverre slechts terughou dende commentaren gaf op de poli tieke gevolgen van de militaire ope raties van Rommel, werd gisteren in de Wilhelmstrasse ronduit verklaard, dat de strijdkrachten van den Spil strijden voor de vrijheid van Egypte met het directe doel om de souvereini- teit van Egypte te herstellen. Egypte zal thans moeten kiezen tusschen het doel. dat de Spilmogendheden zich gesteld hebben en den Engelschen eisch om alle Egyptische krachten ten gunste van Groot-Brittannië te mobillseeren. Over de situatie in Egypte wordt nog ge meld, dat de ongerustheid van het publiek van dag tot dag toeneemt. In Alexandrië deden zich reeds verschijn selen van een paniek voor en vond een massale vlucht uit de stad plaats. De opwinding wordt nog vergroot door de door het Britsche leger getrof fen voorbereidingen om in haven en stad te Alexandrië groote ontploffin gen te doen ontstaan. Deze voorberei dingen wijzen er op, dat Groot-Brit tannië besloten schijnt, eventueel ook in Egypte de politiek der verschroeide aarde toe te passen, hetgeen catastro- phale gevolgen voor den Egyptischen landbouw zou hebben. De voorbereidingen hebben dan ook stap pen van Egyptische zi^ae uitgelokt bij den Britschen ambassadeur te Cairo. Deze ant woordde, dat de Britsche militairen zich bij deze maatregelen ongetwijfeld lieten leidep door zuiver militaire noodzaak. Deze uit lating heeft in het Egyptische parlement tot stormachtige woordenwisselingen aanleiding gegeven. Intusschen zijn van Britsche zijde de laatste voorbereidingen getroffen voor de overneming van de macht in Egypte, de uit sluiting van het Egyptische parlement en A^an de regeering. Bepaalde Britsche per soonlij kheden zijn reeds benoemd op zekere posten. .Uit Cairo is een massale vlucht naar Boven-Egypte begonnen, daar de regeering van den Libanon verderen toevloed uit Egypte heeft verboden. Daardoor wordt de voedselpositie in Boven-Egypte op onver wachte wijze verscherpt. Het kabinet is voortdurend bijeen en dagelijks houdt Na- has Pasja contact met den Britschen ambas sadeur, zonder dat deze laatste echter ge neigd schijnt de gewenschte inlichtingen dver den militairen toestand te geven. Daardoor wordt men in pariemerrtskringen steeds ongeduldiger. Hofkringen en koning Faroek nemen de uiterste terughoudend heid in acht. Zij worden zeer sterk door de Britsche politie bewaakt en geschaduwd. De vijandschap onder de Egyptische bevolking tegen Groot-Brittannië wordt steeds grooter. daar de verschrikkingen van den oorlog steeds meer het Nijldal naderen. Volgens te Istanboel ontvangen berich ten zouden de Engelschen het goud van de Egyptische Nationale Bank per vliegtuig naar Zuid-AInka hebben overgebracht. in het Westen het geval en wel in een dus- danigen omvang, dat men bijna zou wen- schen, dat de Engelschen eens een poging zouden doen om dit te ondervinden. Het is derhalve meer dan naief. wanneer men in Londen gelooft, dat men de Duitsche oorlogsvoering door het gepraat van een tweede front zenuwachtig zou kunnen, maken. Het is den Engelschen dikwijls genoeg zeer duidelijk medegedeeld, dat de toegarif naar Europa stevig versp&rd is. Zij zouden bij een poging om ergens in Europa aan land te gaan, een debacle beleven, in het licht waarvan hun catastrophe van Duin kerken volkomen zou verbleeken. Hun staat op het Europeesche continent geen enkel hulpvolk meer ter beschikking, dat zij vooruit kunnen sturen of voor het dek ken van een terugtocht kunnen achterlaten. Zij zijn geheel alleen aangewezen op hun eigen militaire leiding en op de dapperheid van hun troepen en te oordeelen naar de door hun tot dusverre afgelegde proeven van bekwaamheid op andere oorlogsfron ten, zal men daarvan alleen niet al te veel mogen verwachten. Ook de hoop het be zette achterland tot een opstand te kunnen aanzetten is"-naief. Een dergelijke poging zou vermoedelijk slechts eei*' paar uur duren. Dit ziet men ook in Noorwegen, in Nederland, in België en ook in Frankrijk zeer duidelijk in. Dr Goebbels vraagt verder wat Engeland zich eigenlijk voorstelt van de vorming van een tweede front, dat toch in werke lijkheid niet het tweede doch het vijfde of zesde zou zijn, waarbij hij wijst op het voorbeeld van Noord-Afrika, waar de En gelschen zulke „groote" successen hebben behaald, waardoor zij nauwelijks tot een herhaling worden aangespoord. Afgezien van het toenemende gebrek aan de voor iedere invasie noodzakelijke scheepsruimte. zou een invasie alleen dan. zij het dan ook een bescheiden succes kunnen hebben, wanneer zij op verrassende wijze zou worden uitgevoerd. De Engelschen hebben echter uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op hun desbetreffende voornemens en zelfs ai en toe commando's gestuurd, opdat de Duitschers toch vooral maar niet zouden vergeten, dat zij in het Westen moeten op passen. In ieder geval zijn de Duitsche voorzorgsmaatregelen in het Westen zoo danig, dat Duitschland door niets verrast kan worden. Churchill zit klaarblijkelijk met de kwes tie van het zgn. tweede front in zijn maag Tot dusver heeft hij den door hem ont ketenden oorlog met hulpvolken gevoerd Thans echter is hiervan niet veel overge bleven. Ook de Amerikanen schijnen geen lust te toonen om voor zuiver Britsche be langen hun hoofd in de weegschaal te wer pen. Doch in het Engelsche moederland staat nog een hoeveelheid van intacte di visies, die zich tot dusver alleen met oor logsspelletjes hebben bezig gehouden. Men kan rustig aannemen, dat dergelijke forma ties door het niets doen en afwachten, er niet beter op worden. Een strategie, die zich uitput in een defensief, zal langzamerhand het initiatief en de activiteit van een volk verlammen en wie in het verloop van een historische worsteling het juiste oogenblik voorbij laat gaan, laat onder bepaalde omstandigheden alles voorbijgaan. Deze oorlog duurt alleen daarom zoo lang, omdat de Engelschen op grond van hun macht, hun aanzien en hun rijkdom iets in den strijd kunnen werpen Was dit niet het geval, dan waren zij al lang ineengestort. Duitschland moet meei presteeren dan zij, omdat het begint, ter wijl zij ophouden. Desondanks kan er geen twijfel aan bestaan, dat Engeland zich in een dalende richting beweegt, alleen is he: er nog niet over eens over het tempo, waar mede het zijn verval tegemoet snelt. Af en toe wordt de toestand voor het Britscht publiek plotseling duidelijk, zooals thans bij Noord-Afrika, dan kan de openbare meening in zekeren zin op welwillend- wijzfc door de regeering geduld, zich weei een paar dagen uitleven, waarna zij echter weer spoedig in den toestand van lethargie terugkeert. Stond daarachter nog de kracht van een imperialistisch geloof, dat berger, zou- kunnen verzetten, dan zou men dit voor een uiting van innerlijke groothei: kunnen houden. Doch het is slechts dc tot stompzinnigheid ontaarde onverschilligheid van een natie tegenover haar historisch lo' Tenslotte verklaart dr. Goebbels, dat mei- niet weet of Churchill een uitweg uit dr dilemma wil zoeken. Duitschland is in iedc geval in den grootst mogelijken om van? voorbereid en beveiligd. De Duitsche oor logsvoering maakt af en tpe weliswaar ge bruik van een improvisatie, doch zij is daarop niet gebaseerd. De Duitsche leiding acht Churchill tot iederen waanzin in staat doch zij weet echter ook, dat vanzelfspre kend een wanhoopsdaad zijnerzijds van Duitsche zijde beantwoord zal worden met de daad, die het Engelsche volk van ,de laatste illusies zal berooven. Dr. Goebbels besluit dan met de woor den: Churchill's tweede front interesseert ons daarom niet meer. Wij verkeeren nog in twijfel over de vraag of wij moeten wenschen, dat hij 'n poging hiertoe doet of niet. Van belang is alleen, dat overal, waar een tweede front gevormd zou kunnen worden. Duitsche soldaten staan, die er op gebrand zijn den soldaten van Churchill een hartelijke ontvangst te bereiden." ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers een stad in het Noordwest- Duitsche kustgebied met geringe uitwerking aangevallen. Volgens de voorloopige be richten werden elf vijandelijke toestellen neergeschoten. Te Vichy zijn de Fransche en buiten- landsche journalisten van joodsdie af komst uitgenoodigd hun werkzaamheden te staken en uit Vichy te vertrekken. EEN WAAKbCHU WING. Bs. Dr. Goebbels is niet gewend een doekje te winden om de zaken die hij be handelt: wat hij zegt dat zegt hij klaar en duidelijk, voor iedereen begrijpelijk en bo venal raak; men kan het er mee doen Zoo laten ook zijn jongste uitingen in het weekblad „Das Reich"' geen twijfel over. Wie deze ijzeren logika leest, wie zakelijk de argumenten overweegt en op hun reëele waarde weet te taxeeren, kan misschien zeggen dat doet de groote meerderheid van ons volk immers ook „en tóch ben Ik er tegen, omdat ik nu eenmaal togen wil zijn"', maar het is hem niet mogelijk er een speld tusschen te krijgen. Als Dr. Goebbels den nadruk legt op ae absolute onmogelijkheid om een tweede front in Europa te vormen, dan wischt hij daarmede met één veeg van de natte spons de hoop uit van allen dit het dag-in, dag- uit maar hebben over den heerlijken tijd waarin eens „onze" Tommies zullen komen. Het is inderdaad zoo, dat Churchill voor 'n dilemma staat, waarbij echter de vraag zou kunnen worden gesteld of Churchul in ernst naar een uitweg zoekt. De oorlog dient naar zijn opvattingen na tuurlijk door Engeland gewonnen te wor den. Engeland dat geen andere groote macht naast zien dulden kan daarom is toch altijd weer oorlog ontstaan gaf reeds veel meer toe dan ooit in de bedoe ling kan hebben gelegen. Amerika kreeg steunpunten, en daardoor meer macht en Rusland verwierf.toezeggingen, die practisch neerkomen op de overheersching in Europa. Daarom móet Engeland winnen, zonden nog meer hulpvolken in den strijd te kunnen brengen, maar ook zonder eigen veiligheid een oogenblik in de weegschaal te stellen en dat is een opgave zóó moeilijk, dat Churchill er liever nog maar eens over slaapt. Misschien heeft dat nog een voor deel ook. De horden van Stalin vechten in ieder geval door, moeten wel doorvechten en Churchill, die tot nog toe al zijn hulp volken met looze beloften in den strijd voerde, kan zich uiteraard niet voorstellen, dat de Bolsjewieken zich niet zouden laten misleiden; mits de Britten maar druk heen en weer rennen en iederen dag het z.g. tweede front aan de orde stellen. Niettemin acht Duitschland, dat op alles voorbereid is, Churchill tot iederen waan zin in staat, aldus stelt Dr. Goebbels vast, doch het weet ook, dat vanzelfsprekend 'n dergelijke wanhoopsdaad zal beantwoord worden op een wijze, die het Engelsche volk van de laatste illusies za! berooven; het zou een debacle beleven in het licht waarvan hun catastrophe van Duinkerken volkomen zou verbleeken. Dat is inderdaad duidelijke taal en wij weten, dat de Duitsche weermacht, die nog niets van haar aanvalskracht hoeft inge boet daarvan getuigen de jongste weer- machtsberichten met namen en feiten van historische beteekenis m staat is deze woorden waar te maken. Het woord van Dr. Goebbels beteekent dan ook een waar schuwing, die ieder van ons ter harte nemen kan, ja nemen moet, want in het zelfde artikel ook wordt vastgesteld, dat de hoop van Churchill het bezette achterland tot een opstand te kunnen aanzetten, naief is. Nederland, dat mét zijn gewa pende macht in minder dan een week ver loren was, zou door een zinloozen opstand reeds- in luttele uren ervaren hoe dwaas het is zónder leger naar de inblazingen der Joodsche omroepers van Londen te luisteren. Het woord van Dr. Goebbels wijst den raddraaiers de verstandigste houding aan; het js een raadgeving, een waarschuwing, waarvoor *ij, juist omdat ze 7.00 raak ge steld is. dankbaar kunnen zijn. Vorming van een tweede front kan men rustig aan Cnarchill over laten. Nederland heeft andere zorgen. Japanners hebben Woelsjen bezet. Na de inneming van Woepoelangkoe in het Westen der provincie Soeiyoean zijn de Japansche troepen over gloeiend heete zandvlakten opgetrokken en hebben Woets- jen bezet, tien K.M. ten Zuiden van Woe poelangkoe. Woetsjen was het hoofdkwar tier van de vijandelijke 101e divisie. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche formaties thans zuiveringsoperaties ondernemen te gen de resten van de vijandelijke strijd krachten. Gandhi's laatste kruistocht. Voor de onafhankelijkheid van Indic. Gandhi treft alle voorbereidingen om binnenkort een campagne tc beginnen tegen alle in Indië wonende vreemdelingen, vooral echter tegen de Engelschen. Naar verluidt, staan er drie hoofdpunten o.p Gandhi's program, n.l. opheffing van de zoutwet, schadeloosstelling van alle In diërs. die om militaire redenen door de Britsche autoriteiten gelast werden hun woning te verlaten en verdrijving van alle vreemdelingen uit Indië, met inbegrip van de Engelschen. Amerikanen en de Chi- neezen. Gandlhi zal met deze campagne waar schijnlijk niet voor afloop der zitting van de congrescommissie beginnen. Hii heeft evenwel zijn aanhangers in de onderschei dene Indische plaatsen reeds verzocht, in zekeren zin een psychologische basis te 'eggen voor de uitvoering van dezen „laat sten kruistocht van Gandhi voor de on afhankelijkheid van Indië". De Kinineprocbictie in Ned.-Indië. Bedrijven draaien op volle toeren. Het Japansche vakorgaan ..Diamond" stelt met voldoening vast, dat door het snelle tempo van de Japansche militaire ">neraties in Nederlandsqh Oost-Indië op Java o m. de kinïnefafcrieken slechts ge deeltelijk vernieuwd oehoefden te worden. Zoodoende is het te verklaren, dat thans in de meeste dezer ondernemingen het bedriif al weer op volle toeren draalt. Het feit. dat kinine voornamelijk op Java en Zuid- Sumatra wordt gekweekt, schrijft men van Japansche zijde toe aan de gevoeligheid der boomen. die geen storm kunnen ver dragen en op een zacht klimaat cn wind stilte zijn aangewezen. Een der grootste plantages, waar de kina- hnomen groeien, en de bast deskundig wordt bewerkt, is door de Nederlanders 'e Bandoeng gebouwd. Zij omvat 8 mlllioen ooomen en 4 milliard ionge planten De fabricatie van kina staat thans onder' Ja- oansche controle. De kinine is een belang rijk geneesmiddel tegen malaria en andere ♦voplsche zïektèn en wordt thans geheel in dienst gesteld van de Janansche troepen voor zoover deze nog in Oost-Azlë oneree- ren. De tusschen Borneo en Malakka gele gen eilander» var» de Neotuna Archipel, die "en belaneriik steunpunt uit-noGc-, vari het scheepvaartverkeer tusschen Borneo en het Vasteland van Zuid- en Oost-Azië. zit'n volgens efn bericht uit Tokio, in de tweede helft van Juni door de Japansche marine oezet. Met den Nederlandschen Volksdiens» voor sociale gerechtigheid. 1

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1