Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken. .Van Drimmelen heeft ook een schip met tin op het oog. BUBBELTJE EN KNOR Hoe de schelpenbranderijen aan goud en zilver kwamen. Hier ziet men Oome Jan bij de uitvinding: van den oud-bankwerker Stobbe. HÜ hoopt daarmede het goud en het zilver van de Lutine te bergen. Tevens wil hij pogen hiermede de kostbare lading van een tirischip naar boven te halen. k. (Poto.Archief H. C.) .zittenden loods daaruit en vervolgens op ,de „Twee Gebroeders" overbrengen, .waarna deze behouden te Brouwershaven „werdt aan land gebracht. „ROTTERDAM, Januari 1892." Hef j^ejaarde trio goudzoekers. EEN UIT VELE! „Zuid Hollandsche Maatschappij tot „Redding van Schipbreukelingen „heeft hare „Zilveren Medaille „en dit Getuigschrift „toegekend aan „JAN VAN DRIMMELEN „Duiker-matroos op de blazerschuit der „Berging Maatschappij gevoerd door „Schipper L. Nieman, tot eene vereeren- „de belooning en blijvend aandenken „aan zijn moedig gedrag en menschlie- „vendheïd betoond op 28 November „1889 toen hij met de blazer van het op „de Maasvlakte gestrande Engelsche „stoomschip Yoxford tezamen 23 per sonen onder gevaarlijke omstandig heden hielp redden en behouden te „Maassluis aanbrengen. „ROTTERDAM". Ziehier zijn relaas: „We kregen bericht, dat er een boot bij vliegend stormweer op de Maasvlakte zat. M'n chef, die rauwe kerel (weet-je nog van m'n eersten duik?), woonde dioht bij de haven. Een meisje van 'm riep: „Komp u ete, fader?" „Ik ga daar vr.zei-die en hij wees in de richting, die we moesten uit gaan om Ide boot te helpen. Met z'n vieren waren we op den blazer. En nou d'r maar op uit! Een sleepboot bracht ons weg. We had den het loggerzeil met groote gaffel op. Daarom gingen we een beetje dichtre- ven. Stormweer, zeg- ie? Dat zeg ik ook, dat zeg ik ook. we waren d'r mee bezig, toen er bericht kwam van de sleepboot, die ons te pakken had. „Gooi je los!" riepen ze. ,,'tls ons te ge vaarlijk!" Ja „Nou, we dreven los, net voor de bran ding in den Waterweg. Ken-je me bij- houwe? Koest, hond, laat meneer schrijven. Nou een end weg kwam d'r een sleepboot Sn, van Smit, een twee-pijper, met een red dingboot achter sich. Wil je ons meenemen? riepen we. Kijk, dat mocht niet, want je mag maar één schip achter je hebben, maar we kenden 'm goed, snap-je en daarom deed-ie het! Nou we hadden een groote blazer, maar we stonden af en toe recht overend. Dat viel niet mee? Ik zeg het ook, ik zeg het ook. jandorie, we mosten ons Sn 't dek vasthouwe. En toen we buiten waren was de tros angeknepen, we mosten 'm afhakken, zoo vast zat-ie. „Op de reddingboot zeien ze: die zijn alle vier gek, die gaan d'r an. Ja't was me 't weertje wel! „Twee uur duurde het, voor we over de branding waren geslagen. Toen gingen we naar die boot. De menschen stonden klaar an d'achterkant. We voeren d'r onder en één voor één sprongen ze over. De kapitein is leelijk terechtgekomen, die sprong twee ribben kapot. „Alle Engelschen hebben we in ons ruim gedaan en de luiken gingen dicht. De kapi tein. die wou niet naar beneje. we mosten 'm met een touw Sn de bezaansmast vast sjorren. Elke keer sloeg-ie d'r met z'n kop tegenan: al z'n tanden waren d'r op 't laatst uit. „De Waterweg was recht uit zee niet te krijgen en daarom zijn we naar Den Briel gegaan. Daar was slap water, nou, toen za gen we, dat ons dek onder l^et zand zat. Twee man hadden Sn 't roer gestaan, de helmstok was tusschenbije gebogen als een riet. Maar we bleven recht op zee, want als je dwars ligt ga je d'r Sn. ..Bij Den Briel lag de reddingboot met de Hollandsche vlag op en cognac an boohi. Die cognac kregen we en 't was „pakkum". Ja, we hadden geen eten en drinken, weet je. En in Maassluis vloeide 's avonds allemaal klare champagne. Nou, 't was ook een heele rek geweest, 's ochtends waren we wegge gaan en 's avonds om een uur !of zeven wa ren we pas in Maassluis. Minister Heems kerk is toen een actie begonnen voor ons. We kregen een zware zilveren doos. Kijk. dat schilderij is nog van die redding. Een mooi stuk? Dat zeg ik ook, dat zeg ik ook!" Zóó verleide Oome Jan ons van zijn eerste redding. in 1889. De tekst van zijn getuig schrift treft men hierbij aan. Hij heeft nog een ander en daarop staat dit te lezen: „Zuid Hollandsche Maatschappij tot „Redding van Schipbreukelingen „heeft hare „Zilveren Medaille" „en dit Getuigschrift „toegekend aan „JAN VAN DRIMMELEN „beboerende tot de bemanning van den bla- „zer „Twee Gebroeders" Sèhiuner L. Nie- „man van Maassluis tot een blijvend aan denken en vereerende beloon in g voor z'n „betoonden moed en menschlievendheid. „betoond op 2 Januari 1892. Op dien dag „mogt het hem gelukken met den blazer „Twee Gebroeders" schipper L- Nieman den „hii de schinbreuk op den Oosten van het „Fransche driemastschip Eauïque Kapu „Guvovuet op den 31 December 1891 daar „aan boord gebleven loods A. de Smit te „heioen redden. ..Bij het langszijde komen van het wrak ..sprong hij daarop over en hielp den in «den bezaansmast ge vlugten en verkleumt De blazer was een houten boot, iets groo- ter dan een botter, die altijd als bergings- werkschuit in gebruik was. Wéér was het „vliegend stormweer". Men had toen nog alleen roeireddingbooten en daarom moest de blazer er altijd op uit. Door de sleep boot werd men naar Brouwershaven ge bracht. In de verte zag men het schip al. De loods was boven in den mast vastge bonden. De rest van de bemanning was weg. „Er stonden twee man an 't roer", vertelt Jan van Drimmelen. „Ik was bij de zeil- schoot om los te geven en er zoo de vaart in te krijgen. M'n maat stond klaar om over te springen. Maar 't duurde zóó lang, ik denk: Jan, hij (durft niet. Op m'n kousen ben ik toen over gesprongen. Ik gLeep een touw van het wrak en vroeg een tros. Die sloeg ik vijf slagen om de davit en toen deed ik d'r een paar steken op. „De zee liep al op het schip. Door het water baggerend was ik een uur bezig om den loods naar beneden te krijgen. Hij was al half weg. Ik heb 'm an z'n nek door 't water gesleept en achterop gebracht. Hij kon gelukkig nog 'n beetje klimmen. Toen zat-ie op de verschansing, de blazer was dicht bij en ik gaf 'm een flinke zet. Hij viel op den blazer en daar grepen ze 'm. Een kwartier is-ie bewusteloos geweest. Zoo vertelde Oome Jan ons van zijn eerste redl'Jingen, die hij deed, toen hij «nog geen vaste duiker was. We behoeven er geen woord aan toe te voegen! v. B. Werpt geen oud papier weg! Reinigingsdienst behandelt klachten. Het blijkt noodzakelijk te zijn, nog eens met nadruk te herinneren aan het verbod, voorwerpen en stoffen, die men niet meer kan gebruiken, maar nog zeer bruikbaar zijn als grondstoffen voor de Nederland- sche industrie, te vernietigen of zoo te be waren, dat ze bederven. Dit vernietigen werd reeds bij het Oude Materialen- en Af valstof fenbesl'uit van 10 October 1940 strafbaar gesteld. Van de be doelde grondstoffen noemen wij in het bij zonder lompen, blik, rubber, glas en vooral ook oud papier en carton. Wie klaagt over de schaarschte aan deze grondstoffen en de daaruit vervaardigde voorwerpen en niet zelf medewerkt, om er zoo zuinig mogelijk op te zijn, handelt buitengewoon onlogisch. Vooral zaken en kantoren, die zelf zoo geheel afhankelijk zijn van de mogelijkheid nieuw papier te gebruiken, herinneren wij aan den ophaaldienst van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's-Gravenhage, die het verzamelde papier en carton steeds gaarne komt weghalen. Mocht er in dit opzicht iets haperen, dan is een berichtje aan den directeur van den Gem. Reinigingsdienst, Velserduinweg 127, IJmuiden-Oost, tel. 5181, voldoende om de klacht te doen onderzoeken en er voor te zorgen, dat de ophaaldienst perfect zijn plicht volbrengt. Men beseffe in dezen een plicht te heb ben tegenover zichzelf en tegenover de Ne- derlandsche industrie. Stormvogels naar Zevenkampdag. Zooals reeds in ons blad is medegedeeld, zal de afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Voetbalbond Zondag 26 Juli te twaalf uur op de terreinen van R.G.H. den jaarlijkschen Zevenkampdag organiseeren. Er wordt aandacht gewijd aan tachtig me ter hardloopen, vèrspringen, doelschieten, inwerpen, vèrtrappen, honderd meter bal dribbelen, „raak de paal" en viermaal hon derd meter vereenigings-estafette. Alle le den van den N.V.B., die zestien jaar of ouder zijn, kunnen deelnemen. Men moet in clubcostuum verschijnen, terwijl met uitzondering van 't vèrspringen, alle num mers met voetbalschoenen (derhalve geen spikes) dienen te worden verwerkt. Voor de beste totaal-resultaten op alle nummers worden persoonlijke prijzen uit geloofd. De vereenigingsestafette vormt het slot van den dag. Hieraan mogen van één ver- eeniging vier leden deelnemen, die den zevenkamp volledig moeten hebben afge- Ie&t inschrijfgeld is De aanmel- germg. ding houdt de sportieve verplichting ia, dat men zijn inschrijving gestand doet. Naar wij vernemen, heeft Stormvogels besloten aan den Zevenkampdag deel te nemen. Het bestuur vestigt er de aandacht van de leden op. dat degenen, die mee wil len doen, zich uiterlijk vóór 12 Juli bij den heer R. Nieborg. Bontekoestraat, moeten opgeven. Men gelieve zooveel mogelijk spoed te betrachten. Verbetering gewenscht. Sinds geruimen tijd is het middengedeelte van den Wijk aan Zeeërweg keurig be tegeld en vooral de jeugd maakt een dank baar gebruik van deze veilige speelgelegen- heid. Met het stuk voorbij de J. P. Coen- straat is men evenwel halverwege blijven steken. In het midden van dit weggedeelte wis selen zand, gras en tegels elkaar af. Her haaldelijk kan men terecht de vraag stel len. of verbetering niet mogelijk zou zijn. Het is te hopen, dat een en ander spoedig gewijzigd zal kunnen worden. Thalia La Paloma Waar deze film haar bekoring aan dankt? Het antwoord is gemakkelijk te geven in de eerste plaats aan den zang van Charles Kuhl- mann en verder door de aardig getroffen Spaansche sfeer. Het verhaal is niet nieuw, kon de rolprent niet integendeel. Daarom om kon de rolprent niet op den inhoud steunen. Intusschen zegt het genoeg voor Karl Heinz Martins regie, dat het publiek desondanks met genoegen de vertooning bijwoont: hij heeft de mogelijkheden tot afwisseling graag aangegrepen ep heeft er ook overigens voor gewaakt, dat men zich niet aan één onder werp hield. Het is weer een liefdesverhaal, met een zwerflustige Fernando als een der hoofdper sonen. Hij wilde een stuk van de wereld zien en gaf daardoor de gemoedelijke aantrekke lijkheid van zijn dorpje in Spanje prijs. Zelfs zijn meisje, de lieve Manuela, kon hem er niet van weerhouden. Na drie jaren, waarin hij veel heeft mede gemaakt, keert hij terug. De ontvangst is hartelijk en bovendien lijkt alles bij het oude te zijn gebleven, zoodat hij zich al spoedig weer „thuis" gevoelt. Tevens ontmoet hij een ouden vriend, dien hij gesneuveld waande. Dit is Alfreda, die opzichter aan de steen groeve bij het dorpje is geworden Ais Fer nando den wensch te kennen gegjt op zijn geboortegrond te blijven zorgt Alfreda er voor. dat hij. die op zijn schip seingast was, bij de steengroeve komt. Wanneer er explo sies plaats hebben waarschuwt hij door het zwaaien met vlaggen voor het gevaar. Men zal begrijpen, dat er nu een wending in het verhaal moest komen. Men heeft deze op wel wat gemakkelijke wijze gevonden: Fernando's meisje is met Alfredo verloofd en de zeeman komt het eerst vrij laat te w'e- »en. Het gevolg is, dat hij aan jaloezie denkt, wanneer Alfredo hem na een ongeluk op last van den hoofdingenieur ontslaat. Hij gaat zijn vriend haten en denkt er zelfs aan hem te dooden. Maar de oude vriendschapsgedachte zegeviert, hij besluit weer naar zee te gaan en begeeft zich naar zijn huis om zijn boeltje te pakken. De schrijver van het scenario roept dan het toeval te hulp. Het huis van Fernando zal juist met de berg, waarop het staat, worden opgeblazen (waarom was Fernando daarvan niet op de hoogte gesteld?). Hij loopt dus ge vaar zijn leven te verliezen. Alfredo wil hem helpen, hij snelt hem achterna en precies in de laatste seconde Meer zeggen we niet, over het verhaal ten minste. Men ziet in deze film behalve Char les Kuhlmann, Leo Slezak, Fritz Kampers (namen, die voldoende zeggen) en Jessie Vihrog, Wanneer wij ons niet vergissen heb ben we Kuhlmann indertijd ook in de pret tige film „Die Sonne geht auf"! zien spelen. Hij liet toen een aangenamen indruk na door zijn natuurlijk, enthousiast spel. Ook ditmaal is het een genoegen naar hem te kijken, doch bovenal waardeert men natuurlijk zijn zang. Wij hebben ons bij deze rolprent geamu seerd. ook door de pittige wijze, waarop Willi Meisel de muziek heeft verzorgd. De film is geschikt om een avondje aangenaam (verpoo- zing te zoeken. J. J. E. VAN BAARSEL. De wandelende zwaan. Nog slechts luttele dagen geleden kon den wij er melding van maken, dat er in den vijver van het fraaie plantsoen aan den Parkweg een tweede zwaan gearri veerd was. De witte vogel kwam in de nieuwe omgeving uitstekend tot haar recht. Voor wegvliegen behoefde men niet bang -te zijn, want de vleugels wa ren gekortwiekt. De zwaan voelde zich blijkbaar niet op haar gemak en zoo moest de park wachter tot zijn verbazing constateeren, dat de vogel al wandelende was ver dwenen. Waarschijnlijk heeft de verlorene in het Noordzeekanaal haar element ge vonden. De zwaan heeft rond haar hals een. ring gemerkt S. de Goede. Degene, die haar gevonden heeft, gelieve zich te ver voegen bij een der bekende parkwach ters van Velserbeek. Wie lost het raadsel der wandelende •zwaan op T.V.S. in de N.A.U. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der turnvereeniging Santpoort, om gedu rende de zomervacantie normaal het werk voort te zetten. Twee maal per week zal op het Terrasvogels-terrein aan den Terras- weg behalve de turnsport ook athletiek door de leden worden beoefend. Van de Nederlandsche Athletiek Unie heeft men bericht ontvangen, dat T.V.S. definitief in deze organisatie is opgenomen. Marktprijzen. IJMUIDEN 2 Juli 1942 Tarbot f 8,89—f 8. tong f 12,39—17.20 beiden per kg., kleine schol le soort f 264—f250. 2e soort f 252—f 152. pufschol le soort 152—f 126. 2e soort f 94f 58, zetschol f 260, muilen f 148f 126. pie terman 246f 224, kl. roode poón 2e soort f189 —f184. groote bot 189—f 168, kliene bot f 111— 108, pufschar le soort f 65f 48. 2e soort 41 £22, horsmakreel £132—£114, wijting f 156—f 122. alles per 50 kg. Besomminigen kotters: IJM 223 6306. IJM 244 4186. Loggers: SCH 35 £8282, SCH 332 10.380. SCH 30 11.022. SCH 243 £6914. SCH 247 8828, SCH 195 £9660. SCH 245 7235. SCH 38 8565. Kustvisschers: IJM 343 537. KW 164 423. RO 3 £391. HD 89 804. HD 220 f734. HD 245 f 804. HD 135 £410, HD 213 £407. HD 38 f 456, UK 266 309, UK 109 585, UK 99 648, UK 51 1393, UK 59 £799, UK 208 £482, UK 7 £598, UK 4 897, UK 93 f 690. UK 79 f 1654 UK 66 f 547, UK 163 469. UK 44 1503, UK 61 £433. NAGEKOMEN BESOMMING. Trawler: KW 15 Comelis IJsbrand Willem met 200 mnd. 20.188. MARKTBERICHT SCHEVENINGF.N. SCHEVENINGEN 2 Juli. Met versche visch aren hedenochtend aan de markt de motorlog- ger SCH 110, H. Plugge, met 1871 en 103 botters, met tezamen f 24.178 besomming. De prijzen waren: kleine tongen £3,20 per kg., wijting £125—£139, middelschol f 158—f 198, klein- schol f 96—f 112, pufschol f 47—f 58, schar 41— 48, alles per kist van 40 kg. BLOEMENVENTER VERKOCHT SLA. Een bloemenventer, wonende te IJmuiden- Oost, bracht sla aan den man De politie kreeg er lucht van eri maakte proces-verbaal op. aangezien de man geen georganiseerde groentenhandelaar was. ONGELUKJE TIJDENS 'T VISSCHEN. Een opvarende van het visschersvaartuig Sch. 223, de Scheveninger B., kreeg tijdens het ophalen van het net een stukje hout in een van zijn oogen. Hij werd ter verpleging in het Antonius Ziekenhuis opgenomen. VRIJE EVANGELISATIE. In het gebouw aan de Willebrordstraal 10 zal de heer A. Th. Besselaar te Amsterdam Zondagmiddag om vier uur de godsdienst oefening der Vrije Evangelisatie leiden. Nederlandsche Volksdienst. Korten tijd geleden is uitvoerig beschre ven op welke wijze er voor de burgerij wordt gezorgd, indien zij door „bominslag" wordt getroffen. Daarbij werd er nadruk kelijk de aandacht op gevestigd, dat de volgende formule door een ieder dient te worden onthouden: „Na bominslag is de burgerij, in den letterlijken zin des woords. w-at de sociale hulpverleening betreft, ge heel op den Nedenlnndschen Volksdienst aangewezen". Er Is een coördinatie tusschen de betrok ken instanties tot stand gekomen, waarbij de tvoUedlge sociale hulpverleening na bominslag van zoo'n ernstigen aard, dat van een .,ramp" moet worden gesproken, in handen van den Ncderlandsohen Volksdienst la gelegd. Deze zorgt voor schadekaarten, welke onder meer op bonlooze koude en warme maaltijden, de noodzakelijkste tex- tledgoederen en schoeisel, eveneens zonder punten of bonnen, recht geven. Voor de be taling van de maaltijden wordt een bedrag (z. g. overbruggingssteoin) uitgekeerd. Tex tiel e. d. ontvangt men zonder directe be taling. Namens den Nederlandsohen Volksdienst wordt ons nog geschreven: De Nederlandsche Volksdienst doet even_ wel méér dan waarop de burgerij op ver toon van de schadekaarten recht heeft. De N. V. D. organiseert alle maaltijden, helpt bij de bediening, is behulpzaam bij de aan schaffing van kleeding en schoeisel, bereidt verdere evacuatie voor, zorgt, zoo noodig. voor gratis spoorkaartjes, enz. enz. Hierdoor Ls we! duidelijk geworden dat de X. V. D. zijn plaats heeft midden in het volk en dat er zich omstandigheden kun nen voordoen waarin men het, of men nu wil of niet. niet buiten dezen dienst stellen kan. Daarom behoort ieder gezinshoofd lid van den Xederlandschen Volksdienst te zijn zoowel in het belang van de gemeenschap als in dat van zijn eigen gezin. Doch er is méér. Wil de X. V. D. zfjn taak naar be- hooren kunnen vervuilen dan is snelle uit breiding van het dagelijks wassend aantal medewerkers dringend noodig. Dan zal de N. V. D„ ook na bominslag, tot grootsche prestaties in staat zijn! Meldt u dus aan als medewerker (ster) enXof lid van den X. V. D.l Daarmede bewijst, u uw volk een groot en dienst. Met elkaar kunnen wij voor elkaar ontzaglijk veel bereiken. Neemt nog heden een besluit en stelt u onder de leuze „Voor het Volk door het Voilik" onmiddellijk ter beschikking van het Plaatselijk Bur earn van den Xederlandschen Volksdienst Engel- nrundusweg hoek Zeeweg te IJmuiden-Oost of bij de volgende Buurtschapshoofden: W. A. C. v. d. Berg, Burg. Ra mbo n net- laan 137. IJmuiden. tel, 5618. Th. P, Wolfs. Wijk aan Zeeërweg 112, IJmuiden. tel. 570S. C. Luttik, Wljkerstraatweg 207a, Vel- sen-Xoord. tel. 3815. G. A. Trebert, HofdUklaan 47. Driehuls, tel. 4732. A. de Visser. Kerkerinklaan 4. Santpoort Boter zonder bon. De politie is opnieuw tegen enkele bakkers in actie moeten komen. Ditmaal werd tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt, aangezien zij boter hadden gekocht zonder de distributievoorschriften in acht te nemen V.Z.V. weerde zich prachtig. Zeer bevredigende wedstrijden. De Veteer Zwemvereeniging heeft Don derdag weer bewezen, dat ze over uitste kende waterpolo-ploegen beschikt. Van de vier wedstrijden werden er drie gewonnen en één eindigde in een gelijk spel. Het eerste dames-zevental kwam te Am sterdam in het Sportfondsenbad tegen het IJ I uit. Deze wedstrijd werd als de zwaar ste in dit seizoen beschouwd. V. Z. V. heeft het er echter keurig afgebracht. Reeds direct na den aanvang was zij in den aanval en het duurde niet lang of mej. Breding maakte met een doorslagbal, goed door mej. M. Kwak aangegeven, het eerste doelpunt. Hierna werd er fel gestreden. Mej. Lous, invalster van V. Z. V. bleek niet bepaald een verzwakking te zijn. Hoewek ze nog wel enkele fouten maakte, verde digde ze behoorlijk. Het IJ zag eindelijk haar aanvallen ook met een doelpunt beloond. De stand was 11 en deze is niet meer opgevoerd. Het was een tegenvaller voor V. Z. V.. dat nog voor de rust, mej. M. Kwak het water moest verlaten wegens „verzwemmen". Zij werd echter, op den voet gevolgd door een IJ-speelster, die voor een overtreding het water werd uitgestuurd. Dit kon niet ver hinderen. dat beide partijen enthousiast doorspeelden. Hoewel het IJ later meer in den aanval was, kon ze niets bereiken. Alles stuitte af op de V. Z. V. achterhoede. V. Z. V. 1—D. J. K. 1 3—1. Met spanning werd de wedstrijd van het eerste heeren-team tegen D. J. K. tegemoet gezien. D. J. K. 1 was immers de ploeg van dit seizoen. Als V. Z. V. op dreef zou zijn, kon het een wedstrijd met hoog peil wor den. Dit is het inderdaad geweest. V. Z. V. was zelfs zoo sterk, dat D. J. K. met 31 het onderspit moest delven. Eenmaal moest Chris Visman, die zeer goed verdedigde, wegens te zwaar dekken het water ver laten, terwyl D. J. K. een vrije worp op het doel mocht nemen. De bal ketste tegen de lat- waarna Swier hem wist te bemach tigen en voor het doel te brengen. Janus was er bij en deponeerde den bal in het net. Hierdoor werd de stand, die toen 21 was, tot 31 opgevoerd. De vele suppor ters hebben genoten. V. Z. V. 3 kreeg H. Z. V. 1 op bezoek. De V. Z. V -keeper had geen bal te ver werken. Dit blijkt trouwens wel uit den eindstand (90). Ook V. Z. V. 4 won en wel met 3—0 van H. P. C. 5. Als V. Z. V. op deze manier doorgaat, belooft zij veel. Miep de Geus voor de radio. Maandagmorgen 10.50 uur zal onze plaatsgenoote de altzangeres Miep de Geus voor den Nederlandschen Omroep zingen. De uitzending geschiedt via den zender Hilversum 2. Voor brandstoffen. Volgende week formulieren halen. Blijkens een mededeeling van den leidei van den distributiëdienst moeten B-. C- en D-groot- en kleinverbruikers van vaste brandstoffen, indien de te verwarmen op pervlakte kleiner dan de ruimte voor par ticulier verbruik is. in de week van 6 tot en met 10 Juli een formulier MD 251 bij den plaatselijken distributiëdienst afhalen. Dit dient zoo spoedig mogelijk ingevuld en on derteekend te worden ingeleverd. Voor aanvragen ten behoeve van pensions en kamerverhuurders volgen nadere mede- deelingen. Slechte kwaliteit en te duur. Anderhalf duizend turven in beslag genomen. Het is volkomen te begrijpen, wan neer men naar middelen zoekt om het rantsoen brandstoffen, waarmede zeer zuinig zal moeten worden omgegaan, op eerlijke wijze aan te vullen. De mogelijkheden zijn niet groot en daar om gaat men nogal spoedig od aanbie dingen in. die anders terecht eerst zou den worden overwogen. Het is daarom wel goed. als er een waarschuwing wordt gegeven. Dit kan aan de hand van de practijk geschieden. De afdeeling handelsrecherche van de gemeentepolitie is deze week in actie gekomen tegen enkele te Haarlem wo nende personen, die hier turf aan den man brachten. Het kwam vast te staan, dat zij een veel te hoogen prijs bere kenden. Bovendien bleek de handels waar van slechte kwaliteit te zijn. Niet minder dan vijftienhonderd turven werden in beslag genomen. Om onaangenaamheden te voorko men lette men dus goed oip! Dukel—v. Dixlioorn. Derde partij afgebroken. (Van onzen dammedewerker) Donderdagavond is de damwedstrijd tus schen meester Dukel en v. Dixhoom voort gezet. De partij werd wegens het late uur in de volgende stelling afgebroken. Dukel drie stukken op: 17, 22, 37, dam op één. V. Dixhoom, zwart, 1 dam op 49, 1 stuk op 26. Wit aan zet. Dukel heeft dus twee stukken meer. Het is een belangwekkend spel. dat voor een eventueele winst nog vol voetangels en klemmen zit. Het kan daarom evengoed als remise eindigen. Zaterdagavond wordt de afgebroken partij te Beverwijk voortgezet. VELSEN Suomi uaar Amsterdam. De Zondag op den Sintelbaan te Amster dam te houden Nederlandsche Estafette kampioenschappen 1942, georganiseerd door de Athletische Vereeniging „1923", aldaar, beloven voor de heerenploeg van onze plaatselijke vereeniging -Suomi" spannend te worden, daar er een goede strijd kan worden verwacht. Het Nederlandsch record 4 x 1500 M. heeren werd in 1941 door de kampioenen van dat jaar. de H.A.V. „Haarlem", met 17 min. 2.3 sec, verbeterd. Behalve „Suomi" zal de beslissing in dezen strijd bevochten moeten worden tus schen A. A. C.. A. V. 1923, A. P. G. S. en Volewijckers, alle te Amsterdam. Trekvo gels (Den Haag). Holland (Leiden). Hellas (Utrecht). G. A. C. (Hilversum) en twee ploegen van de.H. A. V. .-Haarlem". De grootste tegenstanders van deze groep zijn ongetwijfeld de kampioens- en record- ploeg 1941 en Volewijckers (Amsterdam). Beide vereenigingen beschikken over uit stekende krachten en loopers van naam, welke alles in het werk zullen stellen om het kampioenschap en zoo mogelijk een nieuw Nederl. record te behalen. Toch twij felen wij er niet aan of ook de Suomi- ploeg. welke bestaat uit Jood Weenink, J. van Wijngaarden. J. v. d. Steen en T. L. v. d. Ree. zal ondanks de te verwachten spannende rivaliteit trachten om in elk ge val een zoo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van de Rijks H.B.S, te Velsen zijn met vrijstelling van het mondelinge gedeelte geslaagd: G. Allan. W. Berghuis, J. Engberts, H. Geissler en J. Lettenmeijer, allen leerlingen van de open bare lagere school no. 7, hooflö de heer J. v. d. Graaf. CASTRICUM BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Veronica Maria Hof stede. Geertruida Maria Catharina Poel. Gehuwd: Jan van Getderen en Anna Geer truida Heintzberger: Arnoldus Servatius Henselmans en Anna Maria Afra Borst. Overleden: Jacobus Johannes van Niele, 39 j., wonende te Castricum; Theodorus Mul, 40 j„ wonende te Castricum. GESLAAGD. Voor het examen Middenstandsdiploma slaagden te Alskmaar onze plaatsgenoolen de heeren: A. Weda, L. Veldt. P. Veldt, A. v. d. Ven. H. v. d. Ven. J. Velt. A. Stuifber gen, C. Stet, M. Res, M. de Nijs en J. Leu ring. AARDBEIENVELING 2 JULI. Moulin Rouge oer slof 87'/ ct. per kg 0.35, per doosje 81-» ct. Amazone per slof 87'/. ct, per kg 0.35. Dutch Evem per kg 35 ct. BEVERWIJK Een gunstige maand voor ,,'t Centrum". Hoewel de omzet van de bloemenveiling ,,'t Centrum" over de maand Juni niet medegedeeld kon worden, valt toch met zekerheid te zeggen, dat de omzet weer zeer goed geweest is en niet onder die van de vorige maanden blijft. De massa-aan voeren van irissen en lelies, de hooge prij zen van de pioenrozen, hebben hiertoe veel bijgedragen, evenals het koele weer, dat uitstekend geschikt geweest is voor den bloemenhandel. De omzet in Juni 1941 bedroeg f 36.179.95 wat toen al een uitstekend resultaat was. In Juni 1940 was de omzet f 20.486.79, in 1939: f 24.826.36 en in 1938: f 19.092.06. ZILVEREN JUBILARIS. Gisteren was de heer A. J. de Swart 25 jaar als coupeur in dienst bij de kleermakerij van den heer W. Molenaar. Voor den jubi laris is dit jubileum niet ongemerkt gepas seerd. want de jubilaris en zyn echtgenoote werden 's morgens in de werkplaats, die feestelijk versierd was. te midden van zijn collega s door den patroon op waardee- rende en hartelijke wijze toegesproken Eén en ander gebeurde onder aanbieding van een enveloppe met inhoud, terwijl mevr. De Swart. die ook in de feestvreugde deelde, bloemen werden overhangigd. TUINDERS ADRESSEEREN. Een groot aantal tuinders uit Beverwijk en omgeving hebben een adres gericht aan de directie van de P E. T. veiling, waarin zij reclameeren teg'n den verhoogden prijs van de aardbeiensloffen. Zij wenschen deze teruggebracht te zien op 8, hoogstens 9 cent per stuk. Teekenlng Hessels (Pax Holland r Hondenvleesch. Zooals ik In <le kranten lees Praat Rotterdam van hondenvleesch. Het was al In den handel! Men noemde het brutaal „poulet" En ging zoo. al bedriegend, met De klanten aan den wandel. *t Was niet geheel ronder gevaar. Nu hee£t de burgemeester daar. Om onheil te voorkomen. Bepaald, dat dit niet zoo maar gaat. Hij hee£t gezegd, waar het op staat. Zooals lk heb vernomen. De winkels, waar het wordt verkocht, Krijgen een bord (de „handel" mocht Het ware nog verrwljgen). Waar duidelijk op is vermeld: Voor 't geld, dat u hier nedertelt Is hondenvleesch te krijgen. „Mag Ik een pondje katpoulet?" U lacht, maar "t m&g volgens de wet. Men kan zelfs bönloos smullen! Wordt deze vraag nu vaak gehoord? Ik weet het niet, maar op mijn woord: M ij n maag zal "k zoo niet vullen. O arme Mlepsle, beste poes. Jij lieve, kleine robbedoes. Pas nu toch op Je tellenI Als Je niet uitkijkt, zoete kat, Ben jij poes-af, begrijp Je dus. dat Jij Je teweer moet stellen. MUn hond loopt nu niet langer „los". Ik zie al hoe een sluwe vos Van hem poulet vervaardigt Het spijt me cn het doet me leed. Maar dan leeft men maar op dieet! lk voel me gerechtvaardigd. Weer een gouden huwelijksfeest. De gouden huwelijksfeesten volgen zich met de regelmaat van een klok in onze gemeente op. Ditmaal is het het echtpaar K. van Keulen en M. v. KeulenBeentjes, dat op 7 Juli a.s. den dag herdenkt- waarop zij 50 jaar geleden den grooten stap in hun leven waagde. De bruidegom, zoowel als de bruid, aan schouwden in Heemskerk het levenslicht, resp. op 22 Juni 1863 en op 3 Maart 1869. Vanaf hun trouwdag wonen zij echter in Wijk aan Zee en Duin en na de fusie In Beverwijk. Vóór de heer Van Keulen tuinder werd, is hij een aantal jaren jachtopziener ge weest bij de familie Van Lennep. Hij Be woonde toen het jachthuis aan de Zee straat. Het huwelijk is rijk gezegend, want er werden 14 kinderen geboren, waarvan er nog 10 in leven zijn. Ongetwijfeld zal het den bruidegom en bruid op den 7en Juli niet aan belang stelling ontbreken en zal in de woning aan den Galgenweg 32 een komen en gaan zijn van familie, kennissen en vrienden, die de beide oudjes persoonlijk met hun gouden feest willen feliciteeren. De Ned. Volksdienst. Krijgt een eigen kantoor. De heer H. B. van der Hoeff, ambtenaar op het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijkan toor Beverwijk, is benoemd tot Inspecteur van den plaatselijken dienst van den Ned. Volksdienst. De Volksdienst zal zich hier voortaan be lasten met de leiding van de Centrale keu ken en derhalve de uitgifte van kaarten voor de maaltijden regelen Ten behoeve hiervan zal de plaatselijke dienst binnenkort de beschikking krijgen over een eigen kantoor, dat gevestigd zal wor den in het perceel Breestraat 104. Dit perceel wordt hiervoor reeds verbouwd. Het kantoor zal beschikken over een per manente dagbezetting en zich o.m. belasten met de uitgifte van kaartjes voor de maal tijden uit de Centrale Keuken. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prljsnoteerlng 1 Juti 1942. Spinazie per K G. 10: Sla per 100 krop 1,60—2; Andijvie per K.G. 8.30: Raapstelen per K.G. 7: Ra barber per K.G. 6—7; Radijs per bos 180; Selderij per bos 3; Peterselie per bos 4; Glastomaten A. B.C.CC per K.G. 36; Doperwten per K.G. 20; Bospeen per bos 11; Komkommers i per stuk 12; II per stuk 9: III per stuk 6; aardbeien per doos je 10; aardbeien per slof 88. Kerkconcert. Dinsdag 7 Juli geeft de organist der Ned. Herv. Kerk, de G. J. Moed, wederom een kerkconcert. Ditmaal verleent Beatrix Schut (alt) weer haar medewerking. Het programma luidt: Rhapsodie sur un Can- tique Brétonne van Camille Saint-Saens, Cesar Franek's tweede koraal, het allegro cantabile uit de vijfde symphonie van Charles M. Widor; de toccata van Dubois en twee symphonische psalmen van G. J. Moed (in eerste uitvoering), twee oude Fransche kerstliederen, een nocturne van Franck. petit canon van Nadia Boulanger en la Procession van Franck. Het geheel is bedoeld als een programma in Franschen styL SANTPOORT Tuinder bekeurd. Het kwam de politie ter oore, dat een al hier wonende tuinder buiten de veiling om groenten aan het publiek verkocht. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. NED. HERV. KERK. Door den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente is besloten om geen middaggods dienstoefeningen meer te doen houden. De reden hiervoor is dat de getoonde belang stelling voor doze diensten in den afgeloopen winter niet aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. DRIEHUIS CREMATIES IN JUNI In het Crematorium hadden in de afge loopen maand nogen-en-negentig crema ties plaats. In dezelfde periode van 1941 bedroeg dit aantal drie-en-zeventig. GEREF. KERK. Candidaat K Kroner te Nieuw-Vennep leidt Zondagmiddag om half vier den dienst der Gereformeerde Kerk welke in het ge bouw aan de Tolsduinerlaan wordt gehou den. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te Amsterdam voor het Middenstandsdiploma Algemeene Han delskennis ooze plaatsgenoot de heer J. Meijer Jr. AGENDA VRIJDAG 3 JULI. Thalia: La Paloma. 8 uur. Rex: 's Avonds op de Heide, 8 uur. Pont: Tot ziens Franziska, 8 uur. ZATERDAG 4 JULI. Bioscopen: Zie Vrijdag. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek-, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377. 5555 POLITIE. Willemsplein 5400 BRANDWEER 5242 E.H.BO.. A. P. Bakker 5455 E.H.B.O., Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444 IJMUIDER APOTHEEK 4229 KENNEMER APOTHEEK 4204

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3