mi STADSNIEUWS AKKERTJE HONDEN GEBR. VEENINGA 6 MILLIARD 6 MILLIOEN KEG'S Schoolboeken Groen van Prinsterersckool. i Een en ander uit de geschiedenis. Naar aaiuleLdlng van het vijftig jarig be staan van de „Groen van Prlnsi.ererschool" uitgaande van de vereeniging .Groen van Prinstarer", voor lager en meer uitgebreid Jager onderwijs op gereformeerden grond - edag zal, gelijk gemeld, 8 Juli een herden- iklngssa men komst worden gehouden. Heit initiatief tot de stichting van de ver eeniging is indertijd uitge.gn.an van den Kerkeraad der toenmalige Ned. Gerefor meerde Kerk in Haarlem. Het was de be doeling te stichten een schoolvereeniging vrij van de kerk, maar toch in nauw con tact met haar staande. Het laatste in dien Bin, dat de toenmalige drie Gereformeerde predikanten ambtshalve een plaats in het Bestuur zouden innemen, In 1S9i2 kwam de vereenlglng tot stand. Haar statuten werden in April 1S92 Kon ink Ityk goedgekeurd, In een ledenvergadering gehouden i:n de maand Mei, daaraan vol gen de, werd een definitief bestuur gekozen, dat als volgt was samengesteld: Ds. J. Langhout voorzitter, Ds. R. Mulder, tweede voorzit ter: Ds. J. Schotel, J. P. Boe-rkoel, J. M. Bonarius, A. Differs Jr., D. Hogemblrk, Bach ters en C. Sm ink. Tevens is besloten tot aankoop van een perceel aan de Jansstraat om op den grond daarvan een school te bouwen. De school werd op 1 Juni 1S92 geopend met 84 leer lingen en met vier schoollokalen. Het vol gend jaar reeds was het aantal leerlingen tot 180 gestegen. Een lokaal op zolder moest er bij in gebruik worden genomen. In 1891 onderging de school een verbouwing, noo- dig door het toenemend aantal tecrlLngen en kwa/men er eenige lokalen bij. In 1902 had een nieuwe verbouwing plaats. Later was nog meer schoolruimte noodig. In 1919 telde de school 360 leer lingen. Ze kreeg van gemeentewege er loka liteiten in de Stoofsteeg bij. Enkele jaren geleden werd de school gevestigd ln het ge- meent eeoh ooigebouw op het Leidsche.plein Waar ze nog Is. Het eers<e hoofd van de school wa.s wij len de heer J. de Jong, de eerste onderwij zers waren de heeren G. J, Kappers, A. van Eden "en J. van den Brink. De heer de Jong Meef aan de school verbonden tot het jaar 1904 toen hij werd opgevolgd als school hoofd door den heer G. J. Kappers. Later werd de heer Kappers benoemd tot hoofd van de Dr. A. Kuyperschool. Vervolgens waren achtereenvolgens hoofd de heeren G. I-T. WameMnk, en L. van dèr Zweep. Thans is hoofd de heer E. S. de Jong. De school heeft zich steeds aangepast aan de behoeften va.n den tijd, dank zij de vooruitziende blik van het schoolbestuur, Zoo moge worden gereleveerd dat reeds in het jaar 1914 aan de school een zevende klas werd ingericht. Ze was een der eerste scholen die zulks had. Gelijk bekend is la ter bij de wet Dr.'de Visser, maar dan eerst In M20, de Inrichting van het zevende leer jaar verplicht gesteld. Met de stichting van de „Groen van Prie ster ersch ooi" is een begin gemaakt met het onderwijs op Gereformeerden grondslag hier tér stede. Het kwam daarna, tot uit breiding. Thans gaan er van de schooivei*- eenlging „Groen van Prlnsterer" te Haarlem ln onderscheid en stadsgedeelten vier scholen uit nl. de. Groen van Prlnsterersehooi. Dr. A. Kuyperschool, de Aenas Maokay- schooft en de Dr. II. Bavin ckschoo»; van wie de Groen van Prinstererschool en de Dr. A Kuyperschool zijn „opleidingsscholen" Deze vier schoften tellen tezamen 1100 leer. Üngen, van wie op, de Groen van Prinsterer school er ongeveer 200 gaan. Een van de gr.oote verdiensten van den heer G. J. Kappers, een zeer bekwaam schoolhoofd, Is geweest, dat hij heeft zorg gedragen dat het financieel mogelijk wer< gemaakt, dat tot aanschaffing van mee: leermiddelen kon worden overgegaan en tot betere aankleeding vajj dc school. Hij is do eenige hog levende van het. personeel, dat bij de stichting aan haa.r wierd venbonden. Van de eerste leden van bet definitief be stuur der school zijn nog in leven de hee ren J. P. Böerkoel en A. Differs Jr. gevonden voorwerpen en dieren. Broekje, Leuven, Dorreboomstraat 20. Babyjurkje, Jacobs, Spaanschevaartstraat 43. Etui met Inh., Meiboom, Badelochstraat 22. Geld, Bakker, Gr. Markt 1. Horloge, Keeve- ner, Heerensingel 37 H. Hondje, Martens, Oosterstraat 47. Hamer, Van Huizen, Leid- schevaart 284. Poes, Bolheem, All. Pierson- ■traal 34. Manteltje, Visser, Ursulastraat 14. Tortemonnaie met inh., Hessing, Van Kins- bergenstraat 21. Id., Koopmans, Pijnboom- straat 119. Id., Knape, Palmastraat 12. Id., Minnaert, Herculesstraat 37. Portefeuille met inh.. Bureau van Politie, Smedestr. 9. Id., Bur. van Politie, Smedestraat 9. Ringetje, van Driel, Delftlaan 101. Rozenkrans, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Tasch met inh., In 't Veldt, Merovingenstraat 70. Tasch, Bureau van Politie, Smedestraat 9. Vulpot lood, Lamers, Duvenvoordestraat 37. Vulpen en Vulpotlood, Hoffies, Meeuwenstraat 58. Auto-onderdeel. Grliten, Lombokstraat 4. Zaklamp, Masteling, Soendastraat 39. Zwem pak enz., Bureau van Politie, Smedestraat 9. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 20 Juli zal het vijftig jaar geleden rijn, dat de heer Tj. Kuperus in het huwe lijk trad met mej. J. A. C. W. S. Roos. De heer Kuperus is thans 73 en zijn echtge- rioote 71 jaar: beiden genieten nog een goede gezondheid. De heer Kuperus is vroe ger werkzaam geweest bij de Haarlemsche gemeenlereiniging. Het echtpaar woont Zomervaart 2. Een artikel, dat héél goed is, Wordt al gauw ge-imiteerd; 't Wordt zoo door de concurrenten Met da hóógste eer geëerd. DUBBEL-JUS von HELDERMAN is Er een sprekend voorbeeld van: Vélen zijn het na gaan maken, Maar géén kan 't als HELDERMAN. Bijna niet in staat uw dage- Hjkschwerk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heeleraaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar De Nederhndsche Pijnstiller AGENDA DINSDAG 7 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 89 uur. Palace: „Trenek de Pandoer", 2, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Luxor Theater: „Veel lawaai om Nixl". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 18 jaar. Rembrandt Theater: „Kellnerin Anna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang voor alle leeftijden. Frans Hals Theater: „Bal Paré", 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang hoven 18 jaar. Moviac Theater: Doorloopende voorstelling, Toegang alle leeftijden. - WOENSDAG 8 JULI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Wn. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. Tl. Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland' J. C. van der Laag, Heemstede (afw.j, Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag (afw.). Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen cn omgeving: J. i. S. van Baarsei, JJmuiderw Orgelconcert Nieuw-Vredenhof. Voor zijn vijfde orgelconcert in de kapel Nieuw-Vredenhof had Egbert Vos een mooi programma gemaakt, beginnende met de nobele Prelude en Fuga in c kl. t. (Peters II) van Bach en eindigend met het innige en verpuurde Choral van Honeggeren daar tusschen drie stemmige koraalvoor- voorspelen van Brahms en de zonnige Pastorale van César Franck. Met een dus danige lijst vaii uitgezochte werken van voornaam gehalte, werd een inzinking op dit punt bezworen en kon de spanning tot aan het slot toe worden bewaard. Ook de uitvoering bleef op een goed peil; zij werd zelfs gaandeweg rustiger en cneer be- heerscht. De registraties van Brahms' ko raalvoorspelen waren bijzonder mooi en dit kan ook gezegd worden van Franck's Pasto rale en van Honegger's Choral. Medewerking werd verleend door de sopraanzangeres Fien Schut, wier .mooi ge- timbreerd geluid bijzonder opviel. In de eerste twee van de drie liederen die zij zdng uit den cyclus „Vater Unser" van Peter Cornelius. „Dein Wille geschehe" en „Unser taglich Brot gib uns heute", hoorden wij de zangeres op haar best: mooi van klank en innig van voordracht. Lobgesang van Schütz, een prachtige maa? veei- eischeiide compositie had ook veel goede' momenten en Gebed van Gerard v. Brucken; Fock (een mooi lied dat vervelend eindigt) werd ook fraai vertolkt. Maar Magna res est amor van Hendrik Andriessen bleek nog boven haar krachten te liggen, althans zij vertolkte het als onbegrepen, zonder *loed, zonder innerlijke stuwing, zonder .emperament. Toch heeft deze vocaliste over 't geheel een goeden indruk gewekt; wij hoorden in haar zingen kwaliteiten, die haar bij voortgezette stucfie ^en vooraan staande plaats onder onze Nederlandsche zangeressen waarborgen. Fien Schut werd door Egbert Vos voor treffelijk op het orgel begeleid. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributie bescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Woensdag de beurt aan de let ter W. TIENDE EN LAATSTE AVONDSTILTE. Woensdagavond a.s.. des avonds te acht uur wordt in de Begijnhofkapel het laatste onderwerp behandeld van de serie: „De tien christelijke grondslagen van ons volk". Ds. G. W. van Deth zal dan. spreken over Vrij heid". Muzikale medewerking verleent het Liturgisch Dameskoor van de Begijnhof kapel onder leiding van Paul Chr. van Wes tering. CIIR GER. KERK. Ds. W. F. Daman, predikant bij de Chr. Ge reformeerde Kerk staat op het tweetal voor Slledrecht. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Evenals andere jaren zal de Haarlemsche Or- kestvereeniging ook dezen zomer weer een aantal concerten in het Bloemendaalsche Bosch geven en wel op de oWen&dagen 8 en 22 Juli, 5, 12 en 19 Augustus. Het eerste concert dat Woensdag 8 Juli half- acht wordt gegeven, staat onder leiding van den gastdirigent Piet van Egmond. Het volgende programma zal worden uitgi voerd: 1. Marche Hongroise, H. Berlioz 2. Ouverture ,,Le Barbier de Seville", G. Rosslnl Balletmuziek uit Rosamunde Fr. Schubert 4. Ballet Gioconda (ballet des heures) A. Ponchielli PAUZE. 5. Ouverture Zar und Zimmermann A. Lortzing 6. Jeux d' Enfants (kinderspelen) G. Bizet 7. Ballet Sylvia L. Delibes Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren. Kvnnloiriische Inrichting „De Ijdeltuit" JACOBIJNESTRAAT 10—18 - TEL. 13265 HAARLEM De Heem^eedsclie tram jubileert. Een kwart eeuw elfectrische verbinding. Vandaag is het vijf-en-twintjg jam; ge leden. dat de stadslijn van de N.Z.H.T.M. te Haarlem werd doorgetrokken naar Heem stede. Haarlem en Heemstede hebben m niet geringe mate geprofiteerd van deze vlugge verbinding tusschen beide gemeen ten. Men kan zich thans niet voorstellen, hoe het zijn zou, indien men eens niet meer met tusschenruimten van zes a tien minu ten van het Soendaplein naar Heemstede zou kunneh trammen. En zoo was het toch een kwart eeuw ge leden. Drie jaar tevoren was het Haarlem sche paardentrammet je vervangen door de electrische tram, maar die bracht het niet verder dan den Hout. Wie verder naar het Zuiden wilde, moest een plaatsje zoeken in de stoomtram naar Leiden, die eenmaal per uur tingelend en puffend den langen weg naar de Sleutelstad aflegde. Toen zich in Heemstede steeds meer fo rensen gingen vestigen, werd een goede verbinding met Haarlem onontbeerlijk. En zoo brak op 7 Juli 1917 de dag aan dat de electrische tramlijn van den Hout -naar Heemstede werd doorgetrokken. Het werd dus een interlocale lijn, die weldra tot een van de drukste van het N.Z.H.-net behoor de, want 's morgens en 's avonds zijn het de forensen, die bij honderden vervoerd die nen te worden en ook op andere tijden trekken met iederen dienst talloozen van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord. Vooral in dezen tijd, nu de andere verkeers middelen beperkt zijn, heeft de tram het druk en komt zij meestal plaatsen te kort. De tramverbinding HaarlemHeemstede heeft ongetwijfeld zeer veel bijgedragen tot den belangrijken groei van Heemstede in de laatste vijf-en-twintig jaar. Het zaken leven heeft er van geprofiteerd, wederzijd- sche belangen zijn er mee gediend en ook het vreemdelingenverkeer zou het niet bui ten de tram kunnen stellen. En daarom moge, al blijven vandaag ju bileumfeesten achterwege, de beteekenis van dit jubileum toch voor de historie wor den vastgelegd. DE BAKENESSERKAMERS. Een van Haarlem's mooiste eri tevens oudste hofjes, het bekende hofje van Bake- nes of de Bakenesserkamers, zooals de naam oorspronkelijk was, dat tusschen de Bakenessergracht en de Wijde Appelaar- steeg ligt, zal worden gerestaureerd. Het hofje werd in 1395 gesticht volgens een testamentaire beschikking van Dirck van Bakenes door zijn weduwe Lysebet Dirks en zijn zoon Jan van Bakenes. De ingang van dit hofje kwam aan de Bakenesser- gradht., terwijl in 1658 bij de restauratie en de verbouwing een voorpoort in de Wijde Appelaarêteeg, vroeger de Van Bakenesse Stege, werd gebouwd. Ook deze poort kwam het bekende rijmpje, dat zooveel Haarlemmers en bezoekers van de Spaamestad hoofdbrekens heeft bezorgd „Gesticht door Dirck van Bakenes ,Voor Vrouwen Acht en Tweemaal Zes". De goede Haarlemmers wisten er ver schillende uitleggingen voor. doch de meest aannemelijke is. die, welke terugwijst op het oorspronkelijke aantal vrouwen dat werd gehuisvest ln het hofje, nl. twintig. De moeilijkheden zijn ontstaan, doordat in 1663 een paar woningen werden samen getrokken tot de bekende regentenkamer, tengevolge waarvan er nog slechts acht tien en later nog minder vrouwen konden worden gehuisvest in de Bakenesser kamers. i Dit prachtige hofje met haar rustige in tieme beslotenheid zal gedurende eenige maanden vol rumoer zijn Timmerlieden, metselaars en schilders zullen de eeuwen lange rust verstoren. Maar eens zullen zii weer vertrekken en een herboren hof ie zal weer liggen achter de huizen van de Bake nessergracht met gave geveltjes, kleurig houtwerk en achter de kleine ruitjes de oropere gordijntjes van de oude hofjes- kamers. Haarlem's hofje van Bakenes zal winnen aan schoonheid door deze restauratie en een mooi historisch document zal onge schonden aan het nageslacht worden over geleverd. Centrale Persdienst van meldt: De groeikracht van het N. A. F. komt ook in Brabant duidelijk tot uitdrukking. Wederom kan melding gemaakt worden van het hiervoor ken merkende verschijnsel, dat de werkers van bedrijven, gesloten tot het N. A. F. zijn toege treden. Het betreft de Hollandsche Gommage- industrle te Breda en de N.V. Nederlandsche Lin nengaren Twernerij Flltwern te Tilburg, ER VERDRONKEN IN JUNI 45 MENSCHEN. De lnaand Juni heeft een vrij gunstig verloop gehad ten opzichte van den verdrinkingsdood in ons land. Bedroeg het aantal verdronkenen in de vorige maand, dus Mei 1942 28, de Juni-maand 1941 elschte niet minder 'dan 107 dooden. Er verdronken- in de verslagmaand: 22 jongens, beneden 16 Jaar, 7 meisjes, idem, 10 6 vrouwen, te zamen: 45. Bij auto te water kwam niemand om. Van het aantal verdronken jongens waren niet minder dan 11 beneden zes jaar; het aantal meis jes, beneden zes jaar, bedroeg 5, te zamen: 16. Bij baden ,(de zwemkunst niet of niet voldoende machtig en zich toch wagen in te diep water) verlóren het leven: 6 jongens, 1 meisje, 6 man nen en 1 vrouw, te zamen: 14. Gered werden of wisten zich te redden: li jongens, beneden 16 jaar, 7 meisjes, idem, mannen en 5 vrouwen, is te zamen: 32; boven dien wist een man zich te bevrijden, die met een auto te water geraakte, in totaal gered: 33. Onder zes jaar werden gered: 6 jongens en 3 meisjes is 9. Bij baden, (zwemkunst niet voldoende meester) werden gered: 2 Jongens en 1 man is 3 Zwemmende werden gered: 7 jongens, 6 meisjes. 2 mannen en 1 vrouw, te zamen: 16. Zwemmend wisten zich in veiligheid te stellen: 1 jongen, l meisje, 7 mannen en 2 vrouwen, is te zameru 11. Er reed één auto te water. MOEDERTEHUIS Maandagmiddag werd te Aalten het derde moedertehuis van den Nederland- schen Volksdienst officieel geopend. Het hotel Beskers met ziin mooien tuin, dat voor dit doel bijzonder geschikt is, werd van 1 Juli1 October door den N. V. D. gehuurd. Na aankomst der twintig moeders van groote gezinnen uit de provincies Over ijssel en Gelderland werd eerst een koffie maaltijd gebruikt. Daarna sprak de waar nemend directeur van den N. V. D. ui Gelderland de aanwezigen toe. Het ver heugde spreker, dat dit fraaie moeder tehuis hedep geopend kon worden en zette vervolgens het doel van den N. V. D. uit een, n.l. gezonde menschen gezonder te maken en sterk^ menschen sterker. Spreker hoopte, dat de moeders hier zouden uitrusten, zoodat zij ovftr eenige weken met frisschen moed het werk kun nen hervatten. Hoofdzuster Hörmann van de afdeeling moeder en kind uit Den Haag sprak daar na de moeders toe. Spreekster zeide, dat zij niets anders mochten "doen, dan uitrus ten en alle zorgen vergeten. Zij stelde zuster Fokkert als leidster voor en verzocht alle moeiten en zorgen aan haar toe te vertrouwen. Hierna werd thee geserveerd. Verschillende burgemeesters uit de om geving toonden huil belangstelling door hun aanwezigheid. BRANDKAST IN AMBACHTSCHOOL OPENGEBR OK EN. Gereedschap lag voor het. grijpen. Voor- de inbrekers die de ambachtschool n de Westerstraat te Amsterdam binnen drongen. was het wel zeer gemakkelijk hun duister werk te verrichten. Gereedschap lag er te kust en te keur én met behulp daarvan was het tamelijk eenvoudig de in de directeurskamer staand© brandkast open te breken. De ruim f 300, welke er in wa ren geborgen namen zij mede en tevens een klok en een lamp. COLLECTIE AFFICHES DOOR GEMEENTE AMSTERDAM AANGEKOCHT. >n particuliere verzamelaar heeft aan de gemeente een collectie affiches aange boden, ter aanvulling^ van de zich in het bezit van het stedelijk museum bevindende Toote collectie affiches, welke een der ■elangrijkste op dit gebied in Nederland mag worden genoemd. Het is wenschelijk gebleken, 349 exemplaren, waaronder zich zeer zeldzame exemplaren uit het begin van de affichekunst in Nederland, o.a. ontwerpen van Breitner en Roland Holst, en voorts een groot aantal biljetten van het begin van het Nederlandsche theaterleven bevinden, aan te koopen tegen den prijs van f 2000.De burgemeester heeft aldus besloten. LUCHTBESCHERMER TE ALKMAAR VERONGELUKT In den .nacht van Zondag op Maandag is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Heiloo een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den heer C. P. E. J. C. Hamegraaff. hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Alkmaar het leven heeft gekost. De heer H. fietste omstreeks kwart over twaalf op den straatweg in de richting Heiloo op de autobaan, toen hij ter hoogte van de Kerklaan onverwachts werd aan treden door een melkauto die uit de rich- ing Haarlem kwam. De heer Hanegraaff werd tegen den grond geslingerd en stierf zonder tot bewustzijn ;ekomen te zijn in het Centraal ziekenhuis e Alkmaar, waarheen hij was overge bracht. DE PRI.iZEN VAN KUNSTGEBITTEN. Nu er als grondstof voor de vervaardiging van kunstgebitten geen rubber meer be schikbaar wordt gesteld en daarvoor thans de veel duurdere kunsthars moet worden gebruikt., is voor kunstgebitten van dit laat ste product de prijs vastgesteld. In de desbetreffende beschikking fn de Staatscourant zijn de maximum maakloo- nen en de maximum materiaal tarieven van kunstaars prothesen opgenomen, die door de exploitanten van tandtechnische laboratoria mogen worden berekend. Daarbij wordt on derscheid gemaakt in de tarieven voor zie- kenfopdsleden en armlastigen en die voor particuliere patiënten. jiiii;iuib.-wh:mii% r»ERÏE«tmN(l MAATSCHAPPIJ V Het nieuwe boekjaar der maat schappij is aangevangen met een totaal verzekerd bedrag van ruim In het afgeloopen boekjaar werd schade erkend tot een totaal bedrag' van meer dan Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER Een slapende dief in een Warenhuis. Maar hij sliep te lang Personeel van een warenhuis Ln Amster dam vonii bij zijn komst vanochtend een man slapende op een rustbank, staande in de meubelafdeeling. De politie werd ge waarschuwd en het bleek al spoedig, dat de slaap van den vroegen bezoeker die eens onrechtvaardigen was geweest. De man had zich Zaterdagmiddag laten insluiten en toen eenmaal alle deuren ge sloten waren, haid1 hij het zich gemakkelijk gemaakt en zióh aan allerhande levensmid delen en lekkernijen, welke voor het grij pen lagen, tegoed gedaan. Dit plezierige le ven had hij des Zondags voortgezet, waarbij hij tevens tijd had gevonden twee groote koffers te vullen met allerlei textielgoede- ren. Van het kapAoor der directie haalde hij twee labels, waarop hij schreef: „Wordt Maandagmorgen afgehaald door B." (zijn eigen naam). Zijn plan was 's Maandags- morgens onopgemerkt het gebouw te verla ten en vervolgens de beide koffers, veelke hij op de expeditieafdeeling had gedepo neerd, af te halen. Waarschijnlijk verzuimde hij echter ook een wekker gereed te zetten, zoodat hij zijn nachtrust te lang voortzette. Het eigenaardigste is, dat twee bewakers, vergezeld van een hond, die regelmatig het gebouw van binnen en buiten controleeren, niets van den ongewenschten' bezoeker had den bemerkt. TELEFOONVERKEER MET HET DUITSCHE RIJK. Met ingang van 1 Juli a.s. valt het tele foonverkeer van Nederland met het protec toraat Bohemen en Moravië, het generaal- gouvernement, de Elzas, Lotharingen en Luxemburg onder de zoneregeling, welke geldt in het verkeer met Duitschland. Het aantal zones werdt echter van vijf tot vier teruggebracht. Nadere inlichtingen verstrek ken de kantoren. HEFFING BIJ HET KOOPEN VAN HAVER. Met Ingang van 7 Juli 1942 is ten behoeve van net landbouw crisisfonds, een heffing ingesteld terzake van het koopen van haver, bestemd om aan eigen dieren te vervoederen. Deze heffing bedraagt f3,50 per 100 kg. en is verschuldigd door een ieder, die haver als enkel- voddig product koopt voor zijn paarden, vee of andere dieren. Van de heffing zijn vrijgesteld veehouders, die kunnen aantoonen, dat zij hun geheelen door hen geteelden voorraad haver aan de P.I.C.A. hebben ingeleverd. De heffing moet worden voldaan aan de P.I C A., binnen wier werkgebied de betrokkene gevestigd, tegelijk met het aanvragen van het bestelbijet, waarop de haver mag worderi aan gekocht. REGELING VAN ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR WERKNEMERS OP DUITSCHE MILITAIRE WERKEN. Blijkens de Staatscourant van 6 Juli 1942 heeft het college van rijksbemiddelaars, in aanslui ting aan de regeling vart arbeidsvoorwaarden voor werknemers op de vliegvelden, een rege ling van arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor werknemers, die werkzaam zijn bij Duitsche militaire Werken met uitzondering van vlieg velden, en onderhouds- en kleine herstellings werken aan gebouwen. De regeling geldt voor de werknemers in het bouwbedrijf in ruimen zin (waaronder begre pen het straatmakers-, schilders-, steen- er houtgraniet- en stucadoorsbedrijf en het zwarte corps) en voor chauffeurs. De werknemers zijn ingedeeld in geschoolden, geoefenden en ongeschoolden. De provincies in Nederland zijn in 4 loongebieden verdeeld. Voor geschoolde volslagen werknemers bedragen de uurloonen 66—56 cent, voor geoefenden 6049 cerrt en voor ongeschoolden 5644 cent. Voor chauffeurs zijn de weeklóonen (berekend naar een 60-urige werkweek) bepaald op f37,50 tot f 32,50. Ook voor jeugdige werknemers van 18 jaar af zijn loonen vastgesteld. Bij arbeid in tariefloon moet de gemiddelde werknemer een uurinkomen verdienen, dat de vastgestelde uurloonen met 10 °/o overschrijd'. Verder mag een werkgever aan 30 van de ge schoolden een prestatietoelage betalen van 10 van het uurloon, en aan 30 »/o van de geoefenden en ongeschoolden een prestatietoelage van 5 Va. Verder bevat de regeling bepalingen betref fende extra toeslag bij overwerk en bij nacht- en Zondagsarbeid, vergoeding van reiskosten en vergoeding van verblijfkosten aan gehuwden. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin ivjaandag 13 Juli a.s. valt. REGELING VAN LOONEN EN ANDERE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR WERK NEMERS IN DE SUIKERINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 6 Juli 1942 heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vast gesteld voor werknemers in de suikerindustrie. Voor volwaardige ongeschoolde mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, ls het mini mum-uurloon vastgesteld op 40 cent; voor vol waardige jeugdige werknemers van 15 Jaar af li. het minimum-loon bepaald op een percentage ■•an dat voor volwassen werknemers. - Voor elke maand dienstbetrekking zal een halve dag vacantle worden gegeven. De opzeggingstermijn bedraagt ln het algemeen een week. Voor werknemers van 25 jaar en ouder, die ge durende tenminste 3 jaar bij denzelfden werkge ver In dienst zijn geweest, geldt een opzeggings termijn van 2 weken. Voor hel overige bevat de regeling onder meei bepalingen betreffende extra-betaling bij over werk en doorbetaling van het loon over Chris telijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling gaat in op 13 Juli 1942, Verduisteren van 22.03 tot 5.27 uur 8 Juli: zon op 5.27, onder 22.02 uur maan op 2.32, onder 17.15 uur 9 Juli: zon op 5.28, onder 22.01 uur maan op 3.02, onder 18.17 uur SPORT EN SPEL TENNIS Haarlemsche Jeugdkampioenschappen. Maandag werd een aanvang gemaakt met de jaarlljksche jeugdwedstrijden van het District Haarlem van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond. welke wedstrijden als gebruikelijk door de Haarlemsche Lawn Tennis Club op haar ba nen aan de Spanjaardslaan worden georgani seerd. Het aantal Inschrijvingen ls dit jaar belang rijk hooger dan hel, vorig jaar. Wedstrijdleider is de heer Mr. M. C. Wijt. De uitslagen van den eersten dag luiden: Heeren enkelspel t/m. 16 Jaar; d. van Melr—M. Bljleveld 6—0, 6—1. W. van Marie—L. von Schmidt auf Altenstadt 7—5, 6—3. H. Markus— v. d. Tooren 6—4, 7—5. Heeren enkelspel 17 en 18 Jaar: R. Rahusen— Vos van Marken 6—0, 6—3, R, de Vita—L. Mc Nelll 6—1, 108. K. SuykL, Bröcker 6—3, 6—1. M. Fruitema—J. van Wijngaarden 7—5, 6—3 Dames enkelspel: Corrie de Clercq—Kiki Goeting 3—6. 6—4. 6—4. Lotty Bard—Mleke Tameling 4, 9—7. Heeren dubbelspel t/m. 18 Jaar; J. Corbeth en sum. P. Glasz w.o. R. van IJsselstein en H. Markus- F. Elhorst en B. Jonker 6—1, 6—0. D. van Meir en F. WildeboerM. van Hengel en J. Aaldrlks 62, 60. H. Boot en L. von Schmidt auf Alten stadt—H. Heskes en Kuipers 9—7, 11—9. 'Heeren dubbelspel 17 en 18 jaar: H. v. d. Wal en Ch. de BeaufortA. Verdemus en C. Beker 2—6, 6—1, 7—5. K. Weïdema en K. Weldema—J. Vos van Marken en P. Swens 7—5, 3—6, 6—3. W. Helderman en K. NoppenH. Schraagen en L. Jonker 6—1. 6—2. R. de Vita en Van Houtum— K. Sabelis en W, Lagerwerf 6—0, 6—1. Dames dubbelspel: Thea van Lennep en Iet an Waveren—Guus Kuyck en Mlek Fontein -3, 6—0. Wetha von Saher en Mleke, Tameling— Inge Markus en Elsbeth de Booy 10—8, 4—6, 6—1, Gerda Markus en Rosem. KoeneMarga Boisse- valn en Lout Fontein 6—1, 6—2. Luuk Posthumus Meyes en Emmy van Marken—Lies Veldhuyzen Carl ten Bokkel 6—1, 61. Gemengd dubbelspel: Annie van Blommesteyn 1 T. van Houtum—Gerda Markus en H. Markus .6—2, 3—6, 6—4. Emmy van Markus en H. Wal—Addie Gorter en K. Suyk 7—5, 64; Nelleke van Weezei en Ch. de Beaufort—B. Hooghoudt E. Hooghoudt 6—3, 4—6, 6—3. WATERPOLO Vijfkringentournooi Ie Velsen. Haarlemmers spelen een proefwedstrijd. Evenals vorii jaar wordt in Velsen een water- polotournooi genouden, waaraan de kringen Am sterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Haa'- lem zullen deelnemen. De wedstrijden worden georganiseerd door VZV en wel op Zaterdag 24 dn Zondag 25 Juli. Haarlem bereidt zich ook voor dit t.ournooi voor en Zaterdagavond a.s. wordt n de inrichting een proefwedstrijd gehouden. De volgende ploegen zijn samengesteld: A: doel: Vrugt (DWR); achter,- Van Groningen en Braam (HPC); midden: Seubring (DWR); voor: De Geest (HPC). Kollerïe en Van de Bogaarde (belden DWR). doel: Kollerie (DWR); achter: Van Viersen (DWR) en Leyenaar (HPC); midden: Swier (V ZV); voor: Maurits, Elderlng en Kloots (HPC). DWR EN HPC SPELEN WOENSDAGAVOND. In de inrichting aan de Houtvaart worden Woensdagavond twee wedstrijden van DWR ge speeld. Om halfacht speelt het dameszevental tegen HZ en PC en om acht uur Zian tegen het heerenzevental. Daar de dames een goede kans maken, kampioen te worden, zal er groote be langstelling voor dezen wedstrijd zijn. Voor HPC ls een wedstrijd tegen Star vastge steld in de inrichting Groenendaal. Om acht uur wordt begonnen. H.P.C. WINT NFREÜS-TOURNOOI. Zooals verwacht kon .worden heeft de HPC het waterpolotournooi van de Zwem- club Nereus gewonnen. In haar wedstrijd tegen de gastheeren heeft het echter wel zeer gespannen en met wat meer geluk zou Nereus het wellicht tot een gelijk spel hebben "kunnen brengen. Nu verloor zij met 31. In de eerste ronde verloor de zwem- club Haarlem van de Otter, waardoor HPC in de finale tegëh deze vereeniging peeldfe. HPC versloeg haar met 4~0. In de reserveklasse behaalde HPC 2 den eersten prijs na overwinningen op Otter 2 en Nereus 2. In de verliezersronde speelde Haarlem 2 gelijk met Otter 2. Het eerste team van Haarlem speelde in de verlie- zersronde tegen Nereus 1. Vermeld zij nog dat 'het Haarlem-team onvolledig deelnam. S. V. H.—D. W. R. (HEEREN) 4—0. Het is'de Waterratten niet mogen geluk ken om S.V.H.voor de tweede maal een nederlaag toe te brengen. De wedstrijd stond op zeer laag peil. De rust ging in met een doelpunt voor S.V.H. door Snoeks gemaakt. Na de rust werd het spel er niet beter op. Verhoef van S.V. H. moest wegens zwaar spel het water ver laten. JCollerie mistd' de hem toegewezen straf worp. Hierna was het met D.W.R. ge daan. S.V.H. doelpuntte weer door Snoeks. Behle gaf een goeden pas aan Kollerie, die echter naast schoot. Snoeks doelpuntte nog twee maal, waarna de scheidsrechter Boogaard het einde aankondigde. U. Z. C.—D. W. R. (DAMES) 2—2. Het begin deed vermoeden, dat D. W. R. een overwinning zal behalen. Direct na het uit zwemmen plaatste G. Zieren den bal naar W. Compiet, die een hard schot loste, dat in den bovénhoek van het Utrechtsche doel verdween. Echter even spoedig maak te U. Z. C. gelijk- wanneer de rechtsvoor een fout van de D. W. R. achterhoede uit buitte en alleen voor N. Kollerie gekomen geen fout maakte. Nadat het sped eenigen tijd gelijk opgegaan is, plaatste H. Zieren den bal goed naar voren en C. v. d. Boo- ren bracht den stand op 12. Kort voor .rust passeerde de Utrechtsche midvoor mej. N, Kollerie voor de tweede maal en de stand was gelijk (22). Na rust volgde een gehjk opgaande strijd, de enkele kansen die de voorhoeden kregen, werden niet benut. D. W. R. heeft thans de helft van de competitie afgewerkt en is nog steeds ongeslagen, zoodat er een mooie kans is op het kampioenschap. In verband met het wandelverbod en om het contact met de leden der wandel- sportvereenigingen te bewaren is door alle vereenigingen een werkcomité gevormd. Dinsdagavond a.s. wordt in het Sportfond- senbad te Amersfoort een groot zwemfeest voor wandelaars georganiseerd. Er zullen wedstrijden op de korte baan gehouden worden. De heer Munzert, voorzitter van den Ned. Wandelbond zal de prijzen Uit reiken. KAATSEN W1ERSMA—PARTIJ TE HltVERSUM. Zondag is in het Gem. Sportpark te Hilversum de Wiersma-partij gehouden, waaraan behoudens de wisselbeker, een afdeelingsmed.. 3 persoonl. med. en le en 2e prijzen waren verbonden. Er werd een geheele competitie gespeeld en Amsterdam, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Haarlem en Den Haag namen deel. zoodat 5 maal door elke vereeniging moest worden .gekaatst. Een te zware taak. In de ontmoeting tusschen Haarlem en Hilversum werd de minder goede leiding onzen stadgenooten noodlottig. Bij den stand 1 om 2 spel in het voordeel van Haarlem werd door M. Veenstra de omslag een meter verplaótst; de Haarlemmers protes teerden hiertegen, dpch de scheidsrechter trad hiertegen in het geheel niet op. Hilver sum moest en zou winnen van haar sterkste concurrent ten koste van alles en door Haar lem werd dan ook maar besloten, niette genstaande laezen voorsprong, het. maar op te geven, één maal werd zonder meer aan den opslag door Hibma maar buiten gesla gen, zoodat Hilversun\gerhakkelijk aan de resteerende 2 spel kwam. Dit was de 2e partij voor onze stadgenooten, die gespeeld werd, die als „volgt verliep: Hilversum: 2-6-8-6-8-4-8 - 8 66. Haarlem: 8-8-2-8-6-8-4 2 54. De verdere prestaties van Haarlem waren als volgt: Haarlem: 0-8-8-8-2-8-8-8 56. Den Haag: 8-4-2-8-2-2-0 30. Het sterke Amsterdamsche partuur Wijn gaardenDe GrootJippes ging ten onder als volgt: Haarlem: 8-6'-8-6-8 -8-8-8 60. Amsterdi.: 0-8-6-8-0-6-2-2 32. Tegen Zeist was de uitslag: Zeist: 0-2-2-2-8-0-2 16. Haarlem: 8-8-8-8-6-8-8 54 Amersfoort verloor eveneens van de Haar lemmers. Men oordeele onderstaanden stand: Haarlem: 8-8-8-8-0-8-8 48. Amersfoort: 4-0-2-2-8-0-0 16. De Haarlemmers Hibma, Broersma, Visser hebben 'n zoodanig spel vertoond, dat alle tegenstanders werden overspeeld. Hilvei-sum won met 5 partijen den len prijs met de heeren M. Veenstra, Schat en Dorhout. Haarlem legd^ beslag op den tweeden prijs. DE DISTRIBUTIEBONNEN Bon 34A Aard. Artikel Aardapp. Beschuit 34 Besch. Bloent (geb. brood) 317 t/m. 320 Algem, Boler 34 Boter Boter (marg.) 34 Vet Braiidstoif. 01 t/m. 05 B.V. Brand Uoeveelh. t/m. 1 1/4 kg. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 1.2 5 gr. 14 Juli 12 5 gr. 14 Juli Brood Brood Chocolade Cigarillos Clgaretten Gort Jam Kaas 34A Brood 34B Brood 31. 33 Versn. 43, 44 Tabak 4 3, 44 Tabak 321, 331 Algem. 329 Algent. t/m.32 6 Algem. Koffiesurr. 328 Alger Maïzenaverm.) 332 Alger Marg. (bot.) 34 Vet Melk 31 t/m. 34A Melk Melk 31 t/m. 34B Melk Petroleum 01 Petr Pculvr, 330 333 334 Alge Rijst 4- Scbeerzeep Servies 30. 31. Sigaren 43, 44 Tabak Sulkerw. 32, 33, 34 Versn. Suiker 327 Algem. Tabak 43. 44 Tabak Toiletz. L Toiletz. Vermicelli 332 Algem. Vet (bot.) Vleesch t Vlcesch Waselipoeder Zeep Zeep 1 eenh, 30 Apr. '43 400 gr. 11 Jufti 50 gr. 11 Juli 100 gT. 11 Juli 10 st. 11 Juli 20 st. 11 Juli 250 gr. 11 Juli 500 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 250 gr. 11 Juli 100 gr. 11 Juli 125 gr. 14 Juli 3 1/2 L. 11 Jutt 1 3/4 L. 11 Juli 2 L. 22 Aug, 250 gr. 11 Juli 4-26 Reserve 250 gr. 11 Juli U Textiel 50 gr. 31 Aug, 1 pnt. S Aug, 5 st. 11 Juli 100 gr.- 11 Juli 1 kg. 11 Juli 2 5 gr. 11 Juli 75 gr. 15 Aug. 100 gr. 11 Juli 34 Vet 125 gr. 14 Juli/ 34A Vleesch 100 gr. 11 Juli 34B Vleesch 25 gr. 11 Jutli 336 Algem. 250 ga*. 15 Aug, L Zeep 28 a 75 gr. 15 Aug, 335 Alg. 2S a 75 gr. 15 Aug. Haast U, want Keg's Kofmix is een heerlijke drank. 36ctp.paka250||r. f WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM. Zondag zal in de Zaanstreek een wed- itvijd. gespeeld worden voor de buitenafdee- lingen. Deelnemers zijn reeds: Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Zaanstreek, Hilver- WINDHONDENRENNEN FLYING BELWIN WINT IN DEN HAAG. Na een spannende en opwindende eind- race is het den Nederlandsche kampioen Flying Belwin Zondag in het VUC-stadion irt Den Haag gehikt: weer te winnen, waar door de hond zich weer hersteld heeft na de nederlagen van veertien dagen geleden in Den Haag èn van de vorige week in Heemstede. Na negen weken ziekte kwam Topper, de bekende Engelsche import grey hound van de Londensche renbanen (eig. J. J. Worries, Den Haag) weer in de baan en hij heeft het den Nederland"' hen kam pioen uiterst moeilijk gemaakt. Carla Scott, de winnaar van Heemstede, werd reeds in de demi-finale uitgeschakeld, zoodat in de;n eindstrijd uitkwamen Flying Belwin (10 m. handicap), Aranka Belwin (5 m.), Blue- don's Golden Gem en Topper. Na den start nam Topper de leiding, als een wervelwind gevolg door Bluedon. In de tweede bocht had Flying 'Belwia de helft van den achter stand ingeloopen, maar Topper hield den kop tot voorbij de vierde bocht. Hierna drong Flying Belwin naar voren en pas seerde één meter voor de finish Topp"er, zoodat hij met neuslengtecwon in den tijd van 23.4 sec. In totaal werden 18 coursés geloopen. In de B-klasse greyhounds werd Barco winnaar in 25 sec., gevolgd door Treska en Tosca Belwin. Luuk won in de eerste klasse whippets in 24.4 sec.. 2 Sher- ley en 3 Lazy du Zwaenhoek. VOETBAL SPAERNEBEKER-TOURNOOI. Het jaarlljksche tournool waarmede de H.F.C, Haarlem" het seizoen opent is dit jaar vastge steld op Zondag 30 Augustus. Deelnemers zijn de bekernoudster V.S.V.. de zuidelijke kampioens» ploeg Eindhoven, de nieuwe eerste klasser De Volewljckers en Haarlem. Een interessante be zetting dus. JAARVERGADERING H.F.C. „HAARLEM" De H.F.C. „Haarlem" houdt Zaterdag tl Juli ln Hotel „De Leeuwerik" haar 53e Jaarlljksche algemeene vergadering. Bij het punt bestuursver kiezing moet voorzien worden in een drietal va caturen in verband met het aftreden van de hee ren A. Zeillnga, vice-voorzitter, Drs. B. Kleef- stra, secretaris, en J. Voogd, commissaris. Door het bestuur worden voor deze vacaturen candi- daat gesteld de heeren A. M. Tijsseling, A. W. Vreeken en P. C. Hartog. voor alle inrichtingen van onderwijs uit voorraad leverbaar BoekhandelH. de Vries JACOBIJNESTRAAT 3 TELEFi 1078M GED. OUDE GRACHT 27—27a RADSOPROGRAMMA WOENSDAG 8 JULI 2942 HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50: Ochtendgymnastiek. 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon- tuzlelc. 7,45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. O Nieuwsberichten. 8.15 Orgel concert (opn 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 40.00 Mignon und ihre Virtuoslnen (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11,20 Ensemble Rentmeest#. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.4» B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.15 Zang, clarinet en piano. 14.00 Ensemble Willy Kok en pianosoli. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Cello en piano. 16.00 Cyclus: Bijbel en zending. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gra- moofonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Reportage. 17 45 OttO Hendriks en*zijn orkest en gramofoonmuziek. 18.45 B, N. O. Nieuwsberichten. 13.55 B. N. O. Za kelijk praatje óver den landbouw. 19.05 Liedje langen. 19.15 Zang met pianobegeleiding. 19,45 Concertgebouworkest. 20.15 Luisterspel! Spoken uit het verleden. 20.35 Concertgebouw orkest en solist. 21.35 Gramofoonmuziek, 21.45 B. N. O. nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, dia over een lijnverbinding met de studio beschik- en. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum X. 7.30—7.40 Boksles. 8.15 Gevarieerd programma (opn.). 9.45 Gramofoon muziek. 10.00 oMrgenwljdlng. 10.15 ClaveclmbeN voordracht, 10.40 Voordracht. 11.00 Vlooi en piano. 0 Planovoordracht. 12.00 Bertus van Dinteren zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke berichten. M OO Landbouwreportage. 13.15 Om en om programma. 14.15 Uit Neeriands Gouwen. 14.30 Opero „Der Rosenkavalter" (gr.). 17.00 Den tuin in! 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursbe richten. 17.30 Het groote Omroeporkest. 18.00 Gra mofoonmuziek. 18.30 Het groote Omroeporkest. 19.00 Praatvaars. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19-40 B. N. O. Brabanisch praatje van den Dré. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Melodie en Poëzie. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 De Familie de Boer. 21.15 otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22,0# O. Politiek praatje. 22.10 AvondwildlnX» 1 nn Zie Hilversum I. 22.15—24.01

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10