Haarlemsche Courant Bolsjewisten ten Westen van den Don ingesloten. Havens van Alexandrië, Port Said en Suez gebombardeerd. Kennemer Editie Bureau iJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5137. KORT NIEUWS Oproep van Kailani aan de Egyptenaren. Gevechten in Egypte ontwikkelen zich gunstig voor de Spiltroepen t. 287e Jaargang Nó. 157 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentleabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Uit;.: Grafische Bedrüven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 7 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 130*2. Hoofdredactie 1S0M, Redactie 10600, Administratie 10721. 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 13195*. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitsche troepen zijn de rivier overgestoken en hebben bruggehoof den gevormd. Op één dag 121 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De operaties in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front verloopen volgens de plannen. Sterke vijandelijke strijdkrachten, die ten Westen van den Don zijn in^sloten. staan voor hun vernietiging. Nieuwe, door pantserwagens gesteunde ontlastingsa^nval- len der bolsjewisten stortten ineen. De luchtmacht steunde met sterke strijd krachten de operaties en deed zwarg aanval len op het vijandelijke ravitailleeringsver- keer op wegen en spoorlijnen. Ten Noorden van Orel viel de vijand met sterke strijd krachten, gestennd door talrijke pantserwa gens en formaties van de luchtmacht, aan. Hij werd. soms in een tegenaanval, met sware, bloedige verliezen afgeslagen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werflen vernie tigd. Ïïe gevechten duren nog voort. In het gebied van Rzjef werd de eigen aan val voortgezet. In hevige luchtgevechten gisteren overdag schoten Duitsche jagers a&n het Oostelijke front 127 vijandelijke vliegtuigen neer, wï bij slechts drie eigen toestellen verloren gingen. In Êgypte duren gevechten om de El Alamei'nstelling voort. Luchtstrijdkrachten bombardeerden de ha veninstallaties van Alexandrië en Port Said en vielen Britsche concentraties van pantser wagens en auto's aan. Op Malta 'veroorzaakten aanvallen var Dhitsche gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts vrij zware branden in de installaties van het vliegveld La Venezia. Dc Don' overgestoken. Duidelijker dan Ihet weermachtbe- rioht, dat weer gekenmerkt wordt door de terminologie van 'het vorige jaar tijdens de succesrijkste operaties, is het commentaar van de Wilhelmstrasse over het verloop vrfn het grotfe offensief. Naar <fe militaire spreker mededeelde, zijn de Duitsche troepen er reeds in ge- slaagd den Don over te. steken en aan de overzijde van deze rivier sterke bruggehoofden te vormen. Op sommige plaatsen hebben de Duitsche operaties reeds tot zulke groote plaatselijke suc cessen geleid, dat tot een vervolging van den verslagen vijand kon worden overgegaan. Tevens werden aanzienlijke strijdkrachten Ingesloten. Het huidige offensief, dat geleid heeft tot de doorbraak van de bolsjewistische front lijn, kan, volgens den Berlijnschen commen tator, met vergeleken worden met de door braak door een stellingsysteem, zooals b.v door de Stalinlinie. Het offensief heeft bo vendien niets gemeen met vroegere acties, welke leidden tot een grooten omsingelings slag. De operaties van thans dragen alle kenmerken van een voorwaartsche bevnegmg in grooten stijl, die over een breedte van 300 km tot een terreinwinst van meer dan 200 km diepte geleid hebben. De tegenmaatregelen van Timosjenko zijn zoo gebrekkig, dat de conclusie voor de hand ligt, dat de bolsjewistische opperbe velhebber reeds het contact met zijn ver schillende legersverloren heeft. Dit geldt echter alleen voor het gebied, waarin hel Duitsche offensief plaats vindt. In andere sectoren en vooral in de omgeving van Orel, worden georganiseerde tegenaanvallen on dernomen, die de Duitsche troepen echter niet onvoorbereid vonden. Het zou verkeerd zijn deze tegenaanvallen niet te beschou wen als maatregelen tegen den Duitschen opmarsch, want zoowel de stootrichting als de plaatsen, waar de Sovjettroepen tot den aanval overgaan, .wijzen op een flankbe dreiging. Amerikaansch convooi opnieuw aangevallen. Het vijandelijk convooi op weg naar Moermansk is, naar in militaire kringen te Berlijn verluidt, opnieuw door Duitsche strijdkrachten met succes aangevallen. Het succes van het Duitsche lucht- en duikbootwapen tegen het Amerikaansche ANTI-BRITSCHE BETOOGINGEN EN- STAKINGEN IN EGYPTE. Volgens door de Zwitsersche pers gepu bliceerde berichten, zouden in verschei dene plaatsen van Egypte anti-Britsche manifestaties plaats hebben gevonden. Naar het schijnt, hebben de Britsche militaire overheden talrijke arrestaties verricht. In de Egyptische industrie is een groote staking uitgebroken De minister van ar beid heeft den arbeiders een ultimatum ge steld, Waarin hij zegt, dat zij binnen twee 'dagen, uiterlijk op Dinsdag, het werk moe- teft hervatten, anders zal de regeering hen met geweld daartoe dwingen. De regeering heeft een commissie benoemd, welke tot taak heeft alle kwesties tusschen werk gevers en werknemers te beslechten. NIEUWE SOWJETAMBASSADEUR IN TOKIO. Degjieuwe ambassadeur der Sowjet-Unie in Japan, Jacob Alexandrowitsj Malid, zal op 9 Juli een bezoek brengen aan het kei zerlijke paleis, teneinde zijn geloofsbrieven te overhandigen, benevens een brief be treffende de terugroeping van den vorigen ambassadeur. Smetanin. De Sowjetambas- sadeur, die vergezeld zal zijn door twaalf leden der ambassade, onder wie de am bassaderaad Dimitri Jukdw, zal door de' keizerin in audiëntie ontvangen worden. LORD HALIFAX NAAR ENGELAND. De Britsche ambassadeur te Washington, lord Halifax, is naar Engeland gevlogen om met zijn regeering overleg te plegen. DE ETNA ACTIEF. Zondag is de Etna opnieuw actjef ge worden. Er werd veel lava en asch uitge Worpen, die neerkwam aan de Oostelijke zijde tot. aan Catania. Dc éruptieactiviteit, die Zondagochtend vroeg zeer hevig' was, Verminderde des nacht geleidelijk. convooi naar Moermansk wordt in Bex-lijn- sche militaire kringen beschouwd als een zeer effectieve ondersteuning van de Duit sche operaties te land tegen de Sovjet-Unie In totaal zijn tot nu toe 20 schepen met een totalen inhoud van 136.000 b.r.t. aan den Duitschen aanval ten offer gevallen. Nauwkeurig kon worden vastgesteld, dat al deze schepen beladen waren met oorlogs materiaal, in het bijzonder met tanks en stukken geschut. De Duitsche vliegtuigen deden hun eer sten aanval op het convooi in de omgeving van Spitsbergen. Dit punt ligt betrekkelijk ver van de haven Moermansk. Na dit eer ste treffen hebben de Duitsche vliegtuigen het contact met het Amerikaansche convooi weten te bewaren en het eene schip na het andere tot zinken kunnen brengen. „TIMOSJENKO IN GEVAAR" De Londensche ochtendbladen wijden §:oote aandacht aan de gevechten aan het ostelijke front. De Daily Mail schrijft on der het opschrift „Timosjenko in gevaar" dat uit de Sovjet-Unie zeer verontrustende berichten binnenkomen.' Terwijl de aan dacht was gericht op Rommels overwinnin gen in EgypTe heelt Von Bock aan het Oos telijk front niet stilgezeten. Zelfs Moskou spreekt den Duitschen opmarsch naar den Westelijken ogver van den Dón niet tegen en verheelt ook niet, dat voor de troepen van Timosjenko een gevaarlijke toestand is ontstaan. De militaire correspondent van de Daily Herald schrijft, dat het tempo van den Duitschen opmarsch tusschen Koersk en Charkof in eens op alarmeerende wijze ver- sneld is. Het ziet er naar uit, dat de Duit sche pantsercolonne de Sovjetlinies over fn breed front onder den voet hebben geloo- pen en inderdaad den Don bereikt hebben. Door het Dondal loopt de belangrijkste spoorweg tusschen Moskou en Rostof. Voor de Sovjets ziet de toestand er droeviger uit dan tevoren in dit jaar. De eerste foto van de inname van Sebastopol. (Telefoto Orbis-Holland-Pax Holl.-c) Het lot der Grieksclie koopvaardijvloot. Bij de vaarten voor de geallieerden ging reeds 800.000 ton verloren. De Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz onderwerpt de door den minister van voorlichting der Grieksche emigrantenregeering, Mikoufcmlos, geroem de px-estaties van de GrieJWxhe koopvaar dijvloot in dienst van de geallieerden, aan een nadere beschouwing. De Diplo schrijft, dat bet resultaat daar van het verlies van 800.000 ton scheeps- ruimte is van een totaal van 1.8 millioen ton, dus niet veel minder dan de helft. Het doel van al deze vaarten in dej^ dood was Groot-Brittannië, de dominions^en de ge allieerden van munitie en andere benoo- digdheden te voorzien. Nadat Engeland in het kader van zijn politiek tot uitbreiding van den oorlog de Grieksche neutraliteit dusdanig had gecompromitteerd, dat het uitbreken van éen ooi-log met het daardoor in zijn belangen in de Middellandsche Zee ernstig bedreigde Italië onvermijdelijk was, was Engeland er ver van verwijderd de plechtige, beloften van hulp in daden om te zetten. Zijn dank voor het geschonken vertrouwen en de offers, die Griekenland ter wille van de Britsche oorlogspolitiek droeg, bestonden veeleer daarin, het land van al zijn transportmiddelen te berooven en gelukkig te maken met een blokkade. Dit zóu het volk practisch aan den onder gang hebben prijsgegeven, indien niet de spilmogendheden hulp hadden gebracht en ten slotte den steun door neutrale staten mogelijk hadden gemaakt. Tei-wijl dus het Grieksche volk in het vaderland nood lijdt, aangezien het geen voldoende levensmiddelen kan aangevoerd krijgen, is de emigrant Mikoloulos er nog trotsch op, dat de Grieksche koopvaardij vloot in plaats van voor het vaderland te zorgen, voor Engeland den dood tegemoet vaart. Een smadeliiker getuigenis van een emigranten-mentaliteit, die de belangen van het eigen vaderland volkomen ver geten heeft en slechts aan de belangen van den nieuwen broodheer denkt, is inderdaad nauwelijks denkbaar, besluit de Diplo. FRANSCHE WERKKRACHTEN VOOR DUITSCHLAND. Tot op 30 Juni 1942 hebben 170.800 arbeiders n arbeidsters Frankrijk verlaten om in Duitsehland te gaan werken. Van deza- ar beidskrachten (135.200 mannen en 35.600 vrouwen) zijn er 132.700 van Fransche en 57.100 van vreemde nationaliteit, die echter vóór hun vertrek in Frankrijk verbleven. Sedert verscheidene maanden constateert men een voortdurende stijging van het per centage van de vrijwilligers van Fransche nationaliteit. In Juni steeg het tot 86 pet. De bedragen, die door deze arbeiders aan hun gezinnen in Frankrijk werden gezonden be liepen op 30 Juni een totaal van 460 millioen franc. sche provincie Orissa, door de Britsch-Indi- sche autoriteiten is gearresteerd, onder ver denking van landverraad. Hij behoorde tot de elf provinciale premiers, die indertijd doo^ Ci-ipps werden ontvangen. De hertog van Gloucester Is gisteren in Bombay aangekomen. De Fransche anarchiste Germaine Ber- tori, die twintig jaar geleden een poging tot móórd deed op de beide leiders der Action Frangaise, Leon Daudet en Charles Maurras, vervolgens den leider der monarchisten. Ma- rius Plateau om het leven bracht en toen door een Parijsche jury werd vrijgesproken, hetgeen een felle perspolemiek ontketende, heeft op 40-jarigen leeftijd zelfmoord ge- Thailand heeft de Nationale Chinee sche regeering te Nanking ei"kend. De Finsche regeering zal minister Grippenberg als diplomatiek vertegenwoor diger naar het Vaücaan zenden» - Laval heeft gisteren in Parijs ver toefd. Hij heeft besprekingen gevoerd met de Duitsche bezettingsautoriteiten over be zettingsproblemen, voorts met De Brinon en den Duitsch%n ambassadeur Abetz. ,,Het uur der bevrijding voor Egypte is thans gekomen De minister-president van Irak, Rasjid el Kailani, heeft een oproep gericht tot de Egyptenaren, waarin hij zegt tot hen te spx-eken als een strijder, die voor het zelfde doel heeft gevochten, .waarvoor ook de Egyptenax-en hebben gestreden, en die aan het hoofd staat van een natie, van gelijken bloede en gelijke traditie als de Egyptena ren. Zoowel voor Egypte als voor Irak is Engeland steeds de arglistige en doodeliike vijand geweest, die zich voordeed als vriend, maar verderf beraamde. Hoeveel leed heeft Engeland niet sedex-t zestig jaar over Egypte gebracht. De Arabische na buren en zusterlanden lijden echter met Egypte ongelooflijk leed. Wanneer de Engelschen in nood vex-keeren, beloven zij alles. Zoodra him doel is bereikt, zijn zij alle belof ten vergeten. Dan tellen alleen hun eigen belangen. Arglist, wraak en een reeks oorlogen en opstanden waren het lot der Arabieren onder de gehuichelde Engelsche vriendschap. Thans is het uur der bevrijding voor het eeuwige Egypte gekomen. De zonen van den Nijl moeten thans de vaan der vrij heid en zelfstandigheid door him land dragen. De Egyptenaren zullen -.veer meesters van Egypte zijn. Zij zullen Egypte den ouden roem der Arabie ren en van den Islam hei-geven. Zonen van Egypte, aldus Kailani, gii hebt thans een gelegenheid, die nooit terugkeert. Het is de laatste etappe van den. bevrii- dingsstrijd en het eerste teeken van de overwinning en de vrijheid. Bedenkt, dat wanneer de Engelschen Egypte verlaten, hun kracht ten einde is. Het Suezkanaal moet Egyptisch worden. Egypte valt de eer te beurt, baanbreker te zijn in den Arabischen vrijheidsstrijd. Het is een ge luk, dat Egypte en de andere Arabische landen thans niet meer alléén staan tegen over den viiand. Trotsch weten' de Ara bieren, dat deze vinenden hun striid waar- deeren en hun vriendschap wenschen. Sprekende over de verklarins van Duitsehland en Italië betreffende Egypte, zegt Kailani in zijn oproep vast overtuigd te zijn van de goede bedoelingen der Spil mogendheden tegenover de geheele Ara bische natie. De Spilmogendheden hebben deze verklaring afgelegd en zulten ook voor de vervulling er van instaan. Na deze verklaring, aldus Kailani. kan Egypte den fakkel der vrijheid het land in dragen en er zeker van zijn, dat „Egypte aan de Egyptenaren'1 zal toebehooren en dat. wat Egypte bereikt heeft, ook den anderen Arabischen landen ten deel zal vallen. Dan zullen de Arabische landen gemeenschap pelijk hun roemrijke geschiedenis hervat ten en hun biïdrage leveren agn de nieuwe wereldorde. Voor de vrijheid, eensgezind heid en zelfstandigheid willen wii. zoo besluit Kailani, gemeenschappelijk opruk-Engelschen gearresteerd. ken. Het recht is met ons. God is onze helper en de overwinning is aan ons". Staking in Egypte- Naar uit Cairo wordt gemeld, is een al- gemeene staking in de geheele Egyptische industrie uitgebroken. De Egyptische mi nister van sociale zaken, Abdel HaJck. heeft de arbeiders opgeroepen om heden den arbeid te hei-vatten, anders zal de regeering de arbeiders dwingen naar hun Werkplaatsen terug te keeren. Weigering te arbeiden zal gestraft worden. Sedert acht dagen staat het civiele ver keer tusschen Palestina en Egypte stiL Naar gemeld wordt, is op eenlge belang rijke wegen in Egypte ieder particulier verkeer verboden. De kabinetschef in Transjox-danië is uit zijn functie getreden. Evenals in Irak is ook daax- een vlucht uit de verantwoorde lijkheid begonnen. In het regeeringsgebouw van Latakiye in Noord-Syrië is het tot een zware ontplof fing gekomen, waarbij de gouverneur en nog vijftien personen werden gedood. LIJDELIJK VERZET L\ EGYPTE In Egypte komt in ambtenaarskringen langzamefhand een lijdelijk verzet tot uiting. Voor de eerste maai zijn in verband hiermede de Britsche militaire autoriteiten er toe overgegaan. Egyptenaren, die weiger den oorlogsmateriaal naar het strijdgebied te brengen, op staand en voet te fusilleeren. Naas verluidt, heeft de Egyptische regee ring besloten de bevolking der steden, die ten Westen van de Njjldelta liggen, te eva- cueeren. Daar voor een zoodanige volks verhuizing niet bijtijds de vereischte maat- ï-egelen zijn getroffen, is de algemeene chaos nog toegenomen, zoodat alle wegen rond Alexandrië door vluchtelingen zyn verstopt. De Duitsch-Italiaansche verklaring inzake de Egyptische souvereiniteit is weliswaar door de Britsche censuur tot dusver geheim gehouden, maar desondanks door radiobe richten bekend geworden. Van Engelsche zijde zijn maatregelen getroffen, om zoo noodig het bewind te Cairo geheel over te nemen. Elite-troepen uit Nieuw-Zeeland zijn reeds aangekomen om eventueele de monstraties tegen te gaan. De Egyptische regeering heeft voor Cairo en alle overige groote steden verduistering vex-ordend. Sinds Zaterdag worden alle belangrijke punten o.m. de dijken bruggen en electri- sche centrales door Engelsche troepen be waakt. Tot dusverre was deze controle toe vertrouwd aan de Egyptische politie die onder Engelsch commando stond. Onder het voorwendsel dat zij alarmee rende geruchten zoüden hebben' verspreid, zijn opnieuw Egyptische nationalisten door De Rijkscommissaris bezocht Zeeland. Groote belangstelling voor Middelburg. Rijksminister Seyss Inquart heeft van Donderdag tot en met Zondag in Zeeland vertoefd met het doel zich persoonlijk van de toestanden in dit gewest op de hoogte te stellen. Donderdagmiddag bereikte de Rijksminis ter met klein gevolg per auto de grens tus schen Noord Brabant en Zeeland, waar hij werd verwelkomd door den heer W. Muen- zer, Beauftragter voor Zeeland en den heer Korte, referent voor sociale aangelegen heden. Vervolgens werd naar Yerseke gereden. Tijdens het oponthoud in het Zeeuwsche oesterdorp heeft de Rijkscommissaris zich uitvoerig over de oester- en mosselcyltuur doen voorlichten. De heer I. Willem.se toon de zijn bekende verzameling schelpen, die op de oestercultuur betrekking heeft. De burgemeester gaf een overzicht van de moeilijkheden, waarmede deze cultuur te kampen heeft en van de eischen welke zij stelt. Na deze inleiding begaf het gezelschap zich aan boord van het oestervaartuig Yer seke 28 van de gebr. Padmos. Na het „kor ren" werden de opvarenden uiteraard in de gelegenheid gesteld hun kennismaking met het zeebanket en nu versch uit de Schelde gevischt, te hernieuwen. Bij het vertrek uit Yerseke waren de auto's van den Rijks commissaris en zijn gevolg omstuwd door belangstellenden. Van Yerseke werd naar Wemeldinge ge reden, waar de Rijkscommissaris den be kenden vluchtheuvel op het grondgebied van oud-burgemeester Wabeke beklom, van waar men een prachtig uitzicht op het Zuid Bevelandsche landschap heeft. Burgemeester Willemse lichtte een en ander toe en de 80- jarige oud-burgemeester F. Wabeke Az., een der laatste Zeeuwsche burgemeesters, die het Zeeuwsche costuum zijn blijven dra gen, deelde mede. wat zooals over het ont staan van den vluchtheuvel bekend is. De tocht leidde vervolgens over Kapelle en Kloetinge, langs de uitgestrekte Beve landsche boomgaarden, over Goes en Mid delburg, naar Koudekerke. De tweede dag van het verblijf was aan Zeeuwsch Vlaanderen gewijd, waar de Rijkscommissaris verschillende plaatsen be zocht. Een der hoogtepunten van het bedrijf van den .Rijkscommissaris in Zeeland vox-mde zijn bezoek aan Middelburg, dat Zaterdag- morgen plaats vonld. In Zeeland's hoofdstad vond n.l. een bij eenkomst plaats, die betrekking had op den wederopbouw van deze stad. Aan deze bij eenkomst namen o.a. deel prof. dr. T. Goe- dewaagen, secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten, prof. dr. G. A. S. Snijder, president van (den cultuurraad, dr. J. Kalf en prof. v. d. Steur van Rijksmonumentenzorg, ir. W. Muenster, gevolmachtgde voor het Woh- nungs- und Siedlungswesen en bouwinspec- teur, de waarnemend commissaris der pro vincie, de burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walre dé Bordes, de directeur Het weermachtbericht van het Italiaanschc hoofdkwartier luidt: Aan het Egyptische front activiteit van ge motoriseerde afdeelingen en wederzijdsche levendige activiteit van de artillerie. Aanval len van vijandelijke gepantserde verkennings wagens werden overal snel afgeslagen. Formaties van de Duitsch—Italiaansche luchtmacht vielen troepenafdeelingen autocolonnes met mitrailleurvuur aan sloegen deze uiteen. Een zeer groot aantal vrachtauto's werd in brand geworpen zwaar Beschadigd. In verschillende luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenbeden van de Italiaansche luchtmacht bombardeerden de haveninstallaties van Alexandrië, Suez en Port Said. Van de over dag uitgevoerde operaties keerden vier van onze vliegtuigen niet op hun steunpunten terug. Het tot zinken brengen van een schip van 5.000 ton, waarvan in het weermachtbericht van gisteren werd gemeld, dat het in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee as getorpedeera, Is bevestigd. In de omgeving van Lentini wierp een En gelsch vliegtuig gisteren enkele bommen neer Er vielen hierdoor geen slachtoffers. Ook schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld Mi- cabba op Malta doeltreffend gebombardeeró. Bij een andere actie hebben Duitsche jagers een Spitfire vernield. Verder deelt het opperbevel van de weer macht mede: Uit Bombay wordt gemeld, dat PanditUan de stichting „Herbouw Middelburg", ir. Siswanath, oud-premier van de Voor-Indi- Pr.y?ïhaEen en enkele vooraanstaande ar- chitecten. Op de interessante besprekingen volgde een rondwandeling door de binnenstad om de tot nu toe bereikte resultaten te bekij ken en om ter plaatse indrukken te verza melen aangaande de mogelijkheid enkele problemen nader tot een oplossing te bren gen. Evenals in de andere gemeenten trok in Middelburg het hooge bezoek veler aan dacht. De heer J. Dekker, gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zeeland, heeft den Rijkscommissaris namens de N.S.B. in dit gewest dank gebracht voor zijn belangstel ling in Zeeland, en hem een waardevol boekwerk over admiraal Michiel de Ruyter aangeboden. Ten slotte volgde Zondag een rondrit door Walcheren, des middags een vaartocht naar Zierikzee en vervolgens op Schouwen een bezoek agn tal van gemeenten. DE SCHEEPSVERLIEZEN BIJ DE AMERIKAANSCHE KUST. Na het tot zinken brengen der beide Mexicaansche schepen „Tuxpan" en „Choa- oas" heeft de Mexicaansche regeering een verbod afgekondigd, waarbij het aan de JJexicaansche schepen verboden is de ha ven van Tampico uit te loopen. VIJFJARENPLAN VOOR NOORD-OOST JAPAN. Onder voorzitterschap van den Japan- schen minister-president Toyo werd een conferentie gehouden, waarin een tweede vijfjarenplan voor de ontwikkeling van Noord-Oost-Japan werd geregeld. Van staatswege werd 600 millioen yen ter be schikking gesteld om deze ontwikkeling te kunnen financieren. WERKCOMMISSIE VAN HET VOOR-INDISCHE CONGRES BIJEEN. Te Wardha is de bijeenkomst der werk- commisye van het Voor-Indische Congres begonnen. Pandit Nehroe heeft in tegen woordigheid van den congresleider Prasad be sprekingen met Gandhi gevoerd. De meeste congresleiders, onder wie de voorzitter, Azad, zijn reeds aangekomen. Geheel Indië verwacht met spanning de hesluiten der commissie, waarvan de politiek der congrespartij afhangt. De commissie zal beraadslagen over de eind Juni genomen be sluiten van Azad. Gandhi en Nehroe, waarin geëischt werd, dat de Britsche regeering zich uit Indië. zou terugtrekken. Bij afwijzing van denzen eisch zou de partij een nieuwe on gehoorzaamheidsbeweging beginnen. Museum in hefc buiten „Gooilust". Het fraaie, zoo prachtig in het Corvers bosch onder 's-Graveland gelegen buiten „Gooilust", dat eigendom is van de Ver- eeniging van Natuurmonumenten, heeft een nuttige bestemming gekregen en is tijdelijk ingericht als museum. Het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam wenschten wegens de oorlogsomstandig heden, de kostbaarste stukken van den in ventaris naar elders over te brengen en het contact met „Natuurmonumenten" had tot resultaat, dat „Gooilust" in het rustige 's Graveland hiertoe werd uitverkoren/waar thans een vierde gedeelte van den inven taris der beide genoemde musea is onderge bracht. Hieronder bevinden zich ook ver schillende nieuwe aanwinsten, welke nog nooit waren tentoongesteld. Woensdag a.s. zal dit museum in .Gooi lust" worden geopend waarbij het in den vervolge 's Woensdags, 's Zaterdags cr 's Zondags voor het publiek zal zijn open gesteld. In een der zaaltjes zijn de fraaiste stuk ken van het land- en volkenkundige mu seum ondergebracht. Als de meest zeldzame en kostbare voorwerpen, welke zijn geëx- poseei'd, kunnen worden genoemd, o.a. een Chineesche houten Boddhisattva uit de 13de of 14de eeuw, een prachtige 17de eeuwsche zilveren doos, Javaansch werk, welke uit één stuk en zonder naad is gedreven, een 12de eeuwsche bronzen otfervaas. aarde werk uit Perzië en China, fraaie ikat-doe ken uit Indië, een Chineesche steenen bod dhisattva-kop uit de Ming-periode en een steenen Maitreya-kop, epn houten Japansch Boeddha-beeld en ten slotte een prachtige en zeldzame nieuwe aanwinst: een steenen Boeddha-kop uit Siam uit de 13de of 14dg eeuw. Drie andere zaaltjes benevens de gangen zijn benut voor het uitstallen van de prach tige collectie scheepsmodellen, welke het maritiem museum „Prins Hendrik" rijk is. Oa. oude tjalken, een prachtig model van een boeien-jacht, een merkwaardig model van een somp uit Overijssel, een Vlaardin- ger vischlogger uit vroeger eeuwen, ver schillende Rijnschepen en praamsoorten botters, bommen en vele versierselen, af komstig van schepen, modellen van enkele der oudste V.O.C.-schepen, de ..Padmos" en de „Blijdorp", modellen van Viking-schepen uit omstreeks 850, benevens oorlogsschepen en volgetuigde koopvaardijschepen en bar ken uit de 19de eeuw. Zeer belangwekkend en kostbaar is de collectie scheepsmodellen uit de 17de en 18de eeuw, welke in de achterzaal is onder gebracht. Deze collectie is juist zoo uniek, omdat ook deze modellen in vroeger eeuw vervaardigd en dus historische documenten uit dien tijd zelf zijn. Men treft er o.m. een model aan van de „Zeelandia", het schip van vice-admiraal Jan Evertsen, die er van 1653 tot 1664 op heeft gevaren. Ook treft men er o.a. een koopvaardijschip uit het begin der 17de eeuw. Hooityd in Volcndam. dapper meehelpen. Twee jeugdige bewoonsters van het visschersdorp, die (Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland-e) Bij de gevechten in Noord-Afrlka te het den Duitscfeen en Italiaanschcn troepen gelukt, aanvallen van vijandelijke tanks, die in het midden van de El Alamein-stellingen gericht waren op de bres. welke door de troepen der Spilmogendheden was geslagen, af te weren. Daarbij werden verscheidene Ameri kaansche tanks vernietigd. Duitsche ge- vechts- en torpedovliegtuigen steunden de gevechten van de Spiltroepen door aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties in het gebied ten Zuiden van El Alamein. De auto colonnes, die het ravltailleeringsverkecr tus schen het kustgebied cn de aaa den Noor delijken rand van het Cattara-dal verschanste Britten in stand trachtten te houden, werden herhaaldelijk met zware bommen bestookt. In de met munitie eif benzine geladen co lonnes ontstonden talrijke branden en ont ploffingen. Verscheidene batterijen lucht doelgeschut. welke in het steenachtige, slechts met kreupelhout bedekte terrein ten Zuid- Oosten van EI Alamein waren ingegraven als verdediging tegen de Duitsche en Italiaan sche pantserformaties, werden door bomtrcf- fers buiten gevecht gesteld. In luchtgevechten werden door Duitscne jagers 5 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 4 van het type Spitfire, neergeschoten. Strüd in Egypte ontwikkelt zich gunstig. Hoewel blijkens de Duitsche en Italiaan sche weenxiachtberichten der laatste drie dagen de strijd in Egypte gelocaliseerd is rond de stellingen van El Alamein. was de militaire corqmentator van de Wilhelm strasse gisteravond in zijn toelichting op den veldslag van Rommel in Egypte zeer positief. Terwijl hij niet ontkende, dat ge neraal Auchinleck aanzienlijke versterkin gen rond El Alamein geconcentreerd had en dat de opmarsch van de Duitsche en Itali aansche strijdkrachten gedurende de laat ste 72 uren niet meer zoo snel-in Oostelijke richting voortgezet wordt als gedurende de eerste dagen na den val van Tobroek, noemde hij de ontwikkeling der gevechten gunstig voor de Spil. De Spiltroepen zijn in tegenstelling met de Engelsche berichten door de militaire stelling van El Alamein gebroken, doch zij werden daarna in verbitterde gevechten gewikkeld met de Britten, die /Zich ver schanst hadden in de militaire steunpunten, welke in de onmiddellijke nabijheid van El Alamejn liggen. Intusschen schijnt generaal Auchinleck vrij groote moeilijkheden te hebben met een regelmatigen aanvoer van nieuwe, goed op geleide troepen, want den Jaatsten tijd stoe ten de Duitschers en Italianen herhaaldelijk op Senegalnegers, troepen van De Gaulle, Nieuw-Zeelanders en Zuid-Afrikanen. On der deze troepen, die uit de bezettingslegers van de Nijldelta en van het Nabije- en Mid den Oosten samengesteld weiden, bevindt zich ook een Indische divisje uit Irak. Ook hebben de Engelschen omvangrijke -ersterkingen van het luchtwapen gekregen. Ondanks de groote concentratie van Engel sche vliegtuigen, blijft het luchtwapen van de Spil, volgens den Berlijnschen militairen commentator, het luchtruim beheerschen. WRANGE GEVOELENS. Bs. De Britten zijn er, volgens berich ten uit Londen, toe overgegaan voonde in hun land aanwezige onderdanen van geal lieerde mogendheden de dienstplicht m te voeren. Uit eigen beweging hebben de uit Polen. Tsjecho-Slowakije, Noorwegen, Frankrijk, België, Nederland en andere lan den gevluchte lieden zich niet aangemeld. Zij gevoelen er blijkbaar niets voor dienst te doen op de schepen van den dood, of zich te laten gebruiken voor een of ander En gelsch avontuur, terwijl in Engeland nog een groot thuisleger aanwezig is, dat zijn tjjd verdoet met- exerceeren en uitgaan. Deze vluchtelingen voelen wel, dat zij op dit oogenblik uitsluitend voor Engelsche be langen zouden worden gebruikt en daarbij komt, dat de meesten van hen toch al niet bereid waren tot den strijd, want anders zouden ze niet gevlucht zijn. Hoogstens kan men van die zijde verwachten een betoog voor de radio, waarin anderen tot strxja worden aangezet.'Begrijpelijk is dat intus schen wel, omdat men niet voor niets de Engelsche leerschool volgt. Het verschil met flen toestand in Europa is wel opvallend. Ook aan het Oostfront vechten andere troepen dan die van de As- mogendheden, er vechten zelfs Nederlan ders, maar deze mannen hebben zich vrij willig aangemeld. Zij strijden met den in zet van hun leven voor een ideaal, voor een doeleinde van welks bereiking zij voor hun eigen volk het hoogste resultaat verwach ten. Men kan het desnoods met hen niet eens zijn omtrent de wijze en het tijdstip waarop zij hun doel willen verwezenlijken, maar ook de verstoktste tegenstander kan 't doel zelf niet, zonder zich tegen zijn eigen volk te verklaren, als onwaarachtig en on- aderlandsch ter zijde zetten. Het verschil in houding tusscheA Britten en Duitschers trouwens is ook opvallend. Bij de Britten is er dienstplicht voor buiten landers, de Duitschers vechten zelf aan het front en aanvaarden slechts vrijwillig aangeboden hulp. Wie zich in Engeland be vindt en niet voor dienstplicht in aanmer king komen kan, wordt verplicht in de En gelsche bewapeningsindustrie werkzaam te zijn. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat zij die naar Engeland vluchtten, ooit de be doeling gehad hebben zich over het Kanaal in veiligheid te stellen, ten einde daar hun werkkrachten ten behoeve van Engeland te kunnen gebruiken. Uit' de omstandigheid, dat zij zich niet vrijwillig aanmelden cn dat Engeland genoodzaakt was den dienst plicht in te stellen, mag gerust de conclusie getrokken worden, dat het tegenovergestel de het geval is. De Britten blijven onder alle omstandig heden Britten. Het procédé van de hulp volken zit zóó in hen verankerd, dat zij zich oprecht verbazen wanneer eens een ander volk blijk geeft van nuchteren zin, wanneer vluchtelingen toönen, als het op vechten aankomt, het met de Engelschen zóóver eens te zijn, dat zij ook hun methode willen overnemen, of, wanneer sommigen genoeg nationaal gevoel bezitten om niet voor het Engelsche karretje tc laten spannen. Met dat al kan men niet zeggen dat d® emigranten het gemakkelijk hebben want het zal wrange gevoelens wekken als men, zonder door een ideaal gedreven te zijn, op vreemd bevel en voor vreemde belangen het leven inzetten moet.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1