BESPARING TEXTIELPUNTEN NORITEX TREKKERS MEDINOS tandcream HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Weer een landelijk tournooi van V.Z.V. WASSERIJ KLEVERPARK WASGOED Te huur of te koop VERSCHE BOUILLON Slagerij J. LANGENDIJK HUWELIJK EDEGO EDEGO EEEHEa NORITEX KRUISWOORDRAADSEL FEUILLETON door FRAXZ VVliNDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerkin£ 54 door B. L. VENZELAAR. weging. ;ij. „Mijn >rgen. Hij „U bent met een geheime opdracht door mijnheei' Peeters hierheen gezonden, zoo als ik hoor?" begon hij. De kleine Chinees keek hem vriendelijk glimlachend aan. „Jawel „Mag ik vragen, wat dit voor een op dracht ise?" Yen maakte een afwerende bew< „Ik niet spreken mag", zei hij, heer zal komen- morgen of overmorgen, willen groote zaak oplossen". „Een groote zaak Wat voor zaak? „Geheimzinnige schaakstuk „Voor den duivel schreeuwde Van Stolberg geërgerd. „Wat is er toch met, dat idiote schaakstuk Yen lachte onbezorgd. „Ik niet weten. Ik slechts moet volgen, bewegingen van zwarte schaakfiguur". „Achzei de rechercheur met bij tende spot, „en wie is die heer, dien u al een paar maal noemde „Inspecteur Hans Wildschut! „Ken ik niet Van Stolberg wendde zich tot den veld wachter, die aan den anderen kant van de tafel zat, „Hebt u al eens van een ,r>- specteur Wildschut gehoord?" „Nog nooit in mijn leven!" verklaarde Treslong en Stolberg wendde zich opnieuw; tot Yen „U pioet mij niet kwalijk nemen, maar ik begrijp er niets van". ,.U alles zal begrijpen, als heer komt. De politieman wierp den Chinees een duisteren blik toe en sprak toen over de tafel tot Treslong: „Nog steeds geen antwoord op uw tele gram?" „Nog steeds niet!" Óp dit oogenblik hoorden ze het belletje van de telefoon. „Uw gesprek, mijnheer van Stolberg!" zei Treslong/ De rechercheur stond op. wenkte den veldwachter hem te volgen en verdween in de andere kamer. Toen ze van de anderen gescheiden waren door de gang en twee muren riep van Stolberg in de telefoon: „Hier is rechercheur van Stolberg uit Leeuwarden, maar op het oogenblik in Den Burg op Texel. Ik moet noodzakelijk in specteur van Bergen of een van de ambte naren van den opsporingsdienst^ aan het toestel hebben. En vlug een beetje, het is dringend!" Hij wachtte enkele oogenblikken, terwijl Treslong op heete kolen stond. Eindelijk klonk uit de verte een stem. ,Ja hier is Stolberg!" antwoordde de rechercheur. „Luister goed, van Bergen. Ik hebvan jou een dringende opheldering noo dig. Jij werkt immers aan de zaak van den bankoverval in Rotterdam, nietwaar? Heb ie de schurken allen echter slot en grendel, behalve den Chinees? Weet je uit je hoofd, hoe die Chinees heet? Hoe zeg je? Neen, deze hier heet anders, geloof ik. Wacht even.. Hij bedekte met zijn hand den hoorn en wendde zich tot Treslong, die met groote ver bazing naar het gesprek geluisterd had. Met zijn andere hand wees hij naar de kamer waar de Chinees zich bevond. „Hoe heet die gele knaap daarbinnen precies?" „Weet ik het?" mompelde de ander. „Dien naam kan geen mensoh onthouden. Fu Tsee. of zooiets kwam er in voor." „Ook goed!" Van Stolberg sprak weer in de telefoon: „Ben je daar nog, van Bergen? Luister, ik heb een Chinees opgespoord, die mij bui tengewoon verdacht voorkomt. Hij heeft een brief van hoofdcommissaris Peeters bij zich. Dat klinkt gek, hè? Ja, die Chinee- zen houden er vreemde trucjes op na, maar mij vangen ze niet zoo gemakkelijk. Alleen moet ik zien te weten te komen, wat de kerel hier wil. Nu, ik zal hem het vuur aan zijn schenen leggen, dat verzeker ik je. Zeg nog eens hoe die naam is? Ja, spel het maar, letter voor letter. S, E, N, Idat ds Sen. C, H, A, N, G, dat is Chang.T, S, E, E, dat is Tsee. Dus hij heet Sen Chang Tsee, dank je wel. Je hebt immêrs het arrestatiebevel klaarliggen? Mpoi, dan zal ik hem onmiddellijk arresteeren en dan zal ik je nog wel opbellen. Als je wil, kan je morgen den kerel laten afhalen. Bonjour, oude jongen!" Van Stolberg legde den hoorn op zijn plaats terug en wendde zich tot den veld wachter, die hem onthutst aanstaarde en de ander lachte spottend, toen hij het on- noozele gezicht zag. „Maak je niet bezorgd, Treslong!" zei hij goedgeluimd. „Geloof maar gerust, dat het gele kereltje daarbinnen lang niet zoo on gevaarlijk is, als hij wil doen voorkomen Heb je hier een cel en in welken toestand is die?" Treslong knikte zwijgend, toen viel hem in, dat er nog een tweede vraag gesteld was. „Nu ja, we hebben hier wel een cel, maar of ze geschikt is, om een gevaarlijken misdadiger voor langen tijd vast te houden, weet ik niet. De sloten van de deuren zijn oud, maar goed. Het traliewerk is misschien een beetje dun, maar als we oppassen, dat hij geen vijl of een ijzerzaag mee naar bin nensmokkelt, dan zal hij er vast niet zoo gemakkelijk uitkomen". „Voor een nacht zal het allicht gaan' meende de rechercheur, terwijl hij naar de deur ging. Maar dan bleef hij eensklaps staan. „Heb je een revolver bij je?" vroeg hij over z'n schouder. Treslong zette een angstig gezicht. „Mijn revolver?.Ik ben gewoon, mijn koppel met de revolver ln de kamer af te leggen. Ze ligt „Ik ben gewoon, mijn revolver altijd in mijn broekzak te dragen", antwoordde van Stolberg „en in mijn anderen broekzak. Met een bliksemsnelle beweging haalde hij een paar stevige handboeien te voor schijn, welke hij den ander onder zijn-neus hielddeze armbandjes hier.... Op die manier hen ik altijd op alles voorbereid" „Zouden we niet liever wachten, tot het antwoord uit Amsterdam komt?" waagde Treslong op te merken. (Wordt vervolgd) BURGERLIJKE STAND HA'ARLEM, 6 Juli. GEHUWD 4 Juli: J. W. J. Franssen en M. J. J. Beijer; W. R. Kruseman en W- in 't Hout: 6 Juli: W. van Raaphorst en B. P Zoutenbier. Bevallen: 3 Juli: A. fiuijboomSchof- felmeer, z., J. M. H. F. van SchieVink. d„ V. Aalbersvan Gaaien, z., J. Stinis Dolstra, z„ B. M. Aldenhuijsenvan Dijk man, z-, J. MartinBlokker, d., W. K. L. van der VlugtWicher, z„ 4 Juli: A. M. Kamsteeg—Evers, z., C. M. Zwartde Ligt, z., E, M. SieraadKemper, d.. 5 Juli: M. A. L. BerkhoutIdes, d., F. B. Ste- vensvan Essen. d.. A. C. Engeringhvan Alphen, z., W. B. HalsèmaPolfliet, d., A. Pettersonde Boer, d., 6 Juli: C. van Dan- sikKriege. z.. A. A. VermeulenWerk, d.. G. A. TakMesenhöller, d., C. J. Vosse Steffens, W. C. E. Lieshout—Eiker bout, z.,E. J. M. WessingRuijsehaars, z. OVERLEDEN: 1 Juli: K. Wartena, 66 j. Kamperlaan: 3 Juli: J. P. Hageman-De Jong, 56 j., Kamperlaan; J. Ploeger, 71 j Riviervischmarkt; 4 Juli: M. Jongewaard- Franken, 58 j.. Korte Heerenstraat: G. van Bruggen, 54 j., Arnulftstraat; 5 Juli: M„ 11 z. v. M. Kerpp, Kamperlaan. Wat sportlievend IJmuiden wacht. V.Z.V., hel is een eenvoudige benaming. In het zwemwereldje komt zij echter vaak op veler lippen. En dat is geen wonder: de Velser Zwemvcreeniging heeft zich in den loop der jaren gekenmerkt als een groep kranige propagandisten voor de zwemsport, hetgeen zij bereikte door het hechte club verband. dc goede prestaties in talrijke wedstrijden en tournooien, haar sportieve opvatting en zeker niet in de laatste plaats door haar baanbrekend werk. Het is geen holle phrase, wanneer wij zeggen, dat onze gemeente reeds veel aan V.Z.V. heeft te danken. In de veertien jaren, dat deze be staat, heeft zU vele plaatsgenooten tot zich weten te trekken en hierdoor een groot aan tal personen er toe gebracht niet alleen om sportieve, maar ook om gezondheidsreden de prachtige zwemsport onder bekwame lei ding te gaan beoefenen. Het blijkt over het algemeen moeilijk te zijn het „groote" publiek te bereiken. Dit verschijnsel is ook op ander terrein steeds weer op te merken. V.Z.V. is er echter met voor teruggeschrokken, integendeel. Haar bestuur en commissies hebben altijd een bijzondere moeite gedaan om de menschen tot zich te trekken. In de eerste plaats moest de onverschilligheid worden overwonnen, in de tweede plaats diende er voor te wor den gezorgd, dat er leven in de brouwerij kwam en blSêf. En juist in dit opzicht is er een prachtig resultaat bereikt. Wanneer we nu nagaan hoe de zaken er bij V.Z.V. voor staan stellen we vast, dat het kleine clubje tot een groote, belangrijke vereeniging is gegroeid, dat zij over een flink aantal trouwe leden beschikt en ook verder vele belangstellenden heeft, die allen er het hunne toe bijdragen, dat de leus „Iedere Nederlander zwemmer!" steeds meer weer klank vindt. Verleden jaar heeft de vereeniging kra nig werk verricht door een landelijk polo- tournooi te organiseeren, dat ook al om dat het een unicum was allerwegen een groote belangstelling ondervond. Het aan trekkelijke was, dat een aantal kringen van den bond was uitgenoodigd hun beste polo krachten naar IJmuiden te zenden om daar hun krachten met elkaar te meten. Het was een "prachtig denkbeeld en de verwe zenlijking was niet minder verblijdend. Er kon van een geweldig succes worden ge sproken! Er was goede sport en er kwa men vele toeschouwers, die hun voldoening niet onder stoelen of banken staken. V.Z.V. hald de aandacht van zwemmend Nederland op zich gevestigd, het had bewezen heel wat in haar mars te hebben, het had velen er toe aangemoedigd ook zelf het polospel en in ieder geval de zwemsport te gaan beoefenen. Bovendien was er goede propa ganda voor onze gemeente gemaakt, aan gezien de bezoekers den vrijen tijd dank baar gebruikten om zich op de hoogte van de bezienswaardigheden te stellen. Om al deze redenen verheugt het ons reeds thans te kunnen mededeelen, dat V.Z.V. wéér groote plannen heeft. Sportlie vend Velsen wachten bijzondere dagen! Het ligt in de bedoeling op Zatetdag 25 en Zon dag 26 Juli opnieuw een landelijk polo- tournooi in De Heerenduinen te organisee ren. Vijf kringen van den N.Z.R.B. zijn uit genoodigd om elk een poloteam naar IJmui den te zenden. Hierin zullen de beste krach ten van de vereenigingen, die onder eiken kring ressorteeren, uitkomen. Men mag verwachten, dat dc belangstelling in liet ge- hcele zwemwereldje wederom op Velsen in het algemeen en V.Z.V. in het bijzónder zal worden gericht. We zijn er van overtuigd, dat velen reeds nu de bijzondere sportdagen verbeiden! Een dag aan den waterkant. In het „Mekka" der Hengelaars. Van visscherslatijn en no£ wat. Akersloot -"Zondag Het is nog vroeg. De zon staat nog als 'n roode bal in het Oosten en geeft het land schap een onwaarschijnlijke kleur. Boven de weilanden hangen nog de nevelsluiers, die het groen van het gras voor het oog verbergen en de koeien vreemde gedroch ten doen lijken. De natuur ontwaakt, ieder oogenblik. Langzaam met het klimmen dei zon verdwijnen de witte nevels, het is alsof een deken van dons door een reuzenhand bij stukjes en beetjes wordt teruggeslagen. De koeien krijgen hun gewone vormen weei en staren met hun nietszeggende oogen en kauwen, wachtend totdat 't ratelende melk- wagentje met den boer komt. Een leeuwe rik schiet omhoog en begroet met zijn hel der géluid een nieuwen dag. Een reigei klapwiekt statig weg. Hooger en hooger stijgt dé zon langs een wolkeloozen hemel. Dauwdruppels flonkeren als facetten van diamanten in haar stralen. Een kikker plonst in het kroos van een sloot. De natuur ontwaakt in al haar schoon heid. Een nieuwe dag is begonnen. Een goed kwartier fietsen door Uitgeest ligt Akersloot, een dorpje, meer nog een gehucht. Het schijnt er neer gezet te zijn, zooals de boerderijen met hun statige be schermende boomen her en der in het land verspreid. Een smalle polderweg, dwars door de weilanden, langs molens en boer derijen, voert er naar toe. Een bord zegt tenslotte, dat je in Akersloot bent en via een ophaalbruggetje zit je zoo in het hartje van het dorp. De huizen staan er niet netjes op een ry, maar zoo hier en daar één, want de bouwers van Akersloot van vroeger wis ten nog niet, wat rooilijnen waren. Maar goed ook Zoo vriendelijk als dit dorp daar met het spitse kerktorentje in het landschap lag, zoo vriendelijk zijn ook de Akersloters. Zij kennen elkaar, weten hoe het met Jantje van Pietje gaat en weten wanneer de koe van Klaas gekalfd heeft. En evenals de oude Uitgeesters nog doen, groeten zij de vreem den even vriendelijk als hun eigen plS'ats- genooten. Er schiet altijd een „goeie mor- rege" en een tik tegen het petje over. Maar h?l valt de oude Akersloters niet meer mee om aan deze goede gewoonte vast te houden, want er komen nu zooveel vreem - delingen, dat ze wel den heelen dag met den hand tegen de pet kunnen staan. Want als dit kleine dorp 't winterslaapje heeft gedaan en de zomer zijn intrede doét, dan staat dit pittoreske plaatsje, gelegen aan het Alkmaarder Meer en Noord-Hol- landsch kanaal in het middelpunt van vele zeilsportbeoefenaren en hengelaars. Lang zaam heeft zich dit ontwikkeld en nu is het vooral 's Zondags een drukte van je welste. Een Mekka voor hengelaars en zeilers Een heelen dag, van 's morgens vroeg tol diep in den middag heb ik daar temidden van de hengelaars vertoefd eri ik trof he: bijzonder, dat er juist het traditioneele hengelconcours gehouden werd. Er waren visschers uit heel de omgeving en een groo' contingent daarvan was geleverd door „Dc IJzeren Voorn" en ,,'t Karpertje". Den hee len tijd ben ik met hen aan de boorden van het Noord Hollandsch kanaal geweest, tusschen het wuivend riet en gemoedelijk visscherslatijn, ons broodje gegeten op de grasbermmet naast ons den vangst, het wormenbakje en hengeltuig, en we hebben gekeken naar het manoeuvreeren van de vele jachtjes de volgepakte Alkmaa- Packetbooten, de logge tjalken en naar dc wijde verten van den polder, maar bovena hebben wij getuurd naar het dobbertje dansend op het kabbelend water. Tuk ol geen tuk, ophalen, inleggen, worm aan slaan en turen Hoe vele keeren zullen de 200 deelne mers, w.o. 26 dames, deze bewegingen ge maakt hebben Hoeveel wurmen en maaien zullen er dien dag in het Kanaal gesneuveld zijn Een heel legioen Daar gingen Zondag over een lengte van enkele honderden meters na de beginsigna- len 200 snoeren, 200 haakjes, 200 wurmen en 200 dobbers het water in en 200 paar oogen tuurden. En dan klonk de roep .Baars, baars". Iedere drie kwartier werd ■an water verwisseld en dan was het alsof een legertje, gewapend met hengels over den dijk trok, druk converseerend over het visschen. „Hoeveel heb jij er „Vier".. „En jij?" ..Een, maar een prachtige verspeeld." Anders hoorde je niet. Bij den dameswedstrijd: „Henk, doe jij effe een maai aan me haakie", een gezellige dikke Amsterdam- sche vraagt het aan haar ega en verklaart: Ik ben vies van die dinge" Henk doet het maar en wurmt hem aan het haakje. „Hoe kom je aan die dinge?" vraagt moe. „Nou, dat zie je toch wel!" „Heb je hem ook. Hoe moet ik dat nou Godsnaam zien." Grinnikend zegt Henk: „Ze hebben toch de firmanaam op d'r lijf staan!" Humor langs den waterkant. Sterke ver halen worden uitgewisseld. Van opsteken bij het karperen, net snoeken en „witten", van het verspelen van visschen en mooie avonturen. Fla over. „Een rug als een hond had-ie, toen ik 'm boven had." „Als een kanon was-ie. weet je nog, hij moest zijn.eigen aan het riet vasthoue, Maar vange Dat tusschen visschen en visschen ver schil is vertelde de bekende Geudeker ons [arden van gesprekken waaien in den afgeloopen winter. En inderdaad het is zoo. In den persoonlijken wedstrijd haalde een Beverwijker in anderhalf uur 14 stuks op, terwijl zijn tegenstanders links en rechts naast hem het tof niets of tot een stuk of 4 brachten. Met vlag en -wimpel werd hij één Maar 'de tijd vlood om onder den wed strijd en de gezellige kout. Eer men het wist, behoorde de wedstrijd weer tot. het verleden. Gezamenlijk trok de kolonie terug naar Akersloot, naar het. eene cafétje mei een zaaltje en tooneeltje, waar 's winters Akerslootsche jeune premiers en prima donna's hun kunst vertoonen. Maar nu zetelde daar het bestuur, dat druk de resul taten becijferde. Spanning heerschte er in het rookerige zaaltje met visschers en zei lers. Wie zou den winnaar zijn Weer werden, onder het genot van een koud glas bier wat smaakt dat na zoo'n daggroote boomen opgezet. Ontelbare kanjers waren verspeeld, in den baarswed- strijd waren alleen „witte" gevangen, ei werd gelogen, dat de stukken er af vlogen Als het waar was, wat daar aan de tafel tjes verteld werd, dan zou er geen visch meer in het water zijn. Maar doorvoor zijn het hengelaars. Op gemoedelijke wijze wor den de uitslagen dan bekend gemaakt en uitgelaten als kinderen zijn ze, als hun ver eeniging een prijs heeft. Er werd veel ge speecht, wenschen geuit en zooveel ge hoopt, dat als alle hope op elkaar gestapeld zou worden, het een Hoop zou worden als de Alpen zoo hoog! Maar het was ge zellig en het bier lekker. Met mijn medehengelaars peddel ik terug langs denzelfden weg als 's morgens. De zon staat nu aan den anderen kant en is nu onbarmhartig heet. De warmte trilt boven de landerijen en \yeer wachten de koeien met lodderoogen op den melktijd. Bruin verbrand, transpireerend, moe, 'maar vol daan trappen we terug. Een heele dag aan den waterkant, .ge hengeld. Het is een heele ruk, zoo'n dag, maar ik doe het weer B LAND BOUW WERKTUIGEN DISTRIBUTIE. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening ïr. oorlogstijd maakt, in aansluiting op de publicatie van begin Februari J.l. bekend, dat door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bij beschik king van 8 Juni j.l. is bepaald, dat onderdeelei van landbouwwerktuigen, noodig bij het ver richten van reparaties, vrij door belanghebben den bij hun leveranciers zullen kunnen worden betrokken. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart van 17 Februari 1942 was het verhan delen van onderdeden van landbouwwerktuigen van welke het gewicht per stuk grooter Is dan 10 kg. verboden, indien en voof zoover de belang hebbende niet in het bezit was van een koop vergunning. af te geven door of namens het bureau voor de metalenverwerkende tpdustrie. Dit hield, niet in, dat compléte landbouwwerk tuigen met een totaal gewicht beneden 10 kg zonder koopvergunning konden worden afge leverd. De regeling is thans vereenvoudigd. Voor com plete landbouwwerktuigen en -machines dient men, ongeacht het gewicht, steeds ln het bezit te zijn van een koopvergunning van het rijks bureau voor de voedselvoorziening in- oorlogs tijd, bureau grondstoffen (zooals ook bij de be schikking van 17 Februari 1942 was voorgeschre- ,ven). Onderdeden kunnen ten behoeve van repa raties zonder koopvergunning worden gekocht en geleverd. Het aankoopen van onderdeden anders dan ten behoeve van reparaties is verboden. Verder zuilen er door het bureau voor de me talen verwerkende industrie, in overleg met het bureau grondstofffen van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, handleidin gen worden uitgegeven voor de distributie van landbouwwerktuigen, welke zullen worden toe gezonden aan de rijkslandbouw- en rijkstuin- bouwconsulenten en,of hun plaatselijke vertegen woordigers, alsmede aan de fabrikanten van. im porteurs van en handelaren ln landbouwwerk tuigen. In bedoelde handleiding zijn ook mede- deelingen vervaK betreffende de materiaalvoor ziening ten behoeve van nieuwbouw en reparatie dezer werktuigen, welke voor de fabrikanten en importeurs dezer werktuigen van belang zijn. De aanvragen voor geheele landbouwwerktui gen moeten worden Ingediend op speciale daar voor uit te geven aanvraagformulieren voor den aankoop van landbouwwerktuigen. Deze aan vraagformulieren moeten worden ingediend bij den rijkslandbouw- resp. rijkstuinbouwconsulen' van het district, waarin de belanghebbende woont, voor zoover deze aanvragen niet betref fen dorschmachines, stroopersen en stroobinders. Aanvragen tot het verkrijgen van een koopver* gunning voor een nieuwe dorschmachine, stroo- pers of stroobinder moeten worden ingediend bij den voedselcommissarls van de provincie, waarin de belanghebbende woont. Voor het verrichten van reparaties, waarbij de te verwerken hoeveelheid ijzer en staal, inclu sief de voor deze reparaties benoodigde onderdee- len, minder, bedraagt dan 100 kg., behoeft geen speciale toestemming te worden gevraagd. In dien echter de benoodigde hoeveelheid ijzer en staal per reparatie-object meer dan 100 kg. be draagt, dient voor het verrichten van deze repa ratie toestemming te worden gevraagd aan den betreffenden rijkslandbouw- resp. rijkstulnbouw- consulent, voor zoover de reparatie niet ge schiedt aan een dorschmachine, stroopers of stroobinder. Indien de reparatie noodig is voor een dorschmachine, stroopers of stroobinder en indien voor het verrichten van deze reparatie meer dan 100 kg. ijzer en staal noodig is, moet hiervoor toestemming worden gevraagd aan den betrokken provincialen voedselcommissarls. 1 Zoowel de rijkslandbouw- resp. rijkstuinbouw- consulent als de provinciale voedselcommissarls zendt copie van de verleende toestemming aan het bureau grondstoffen door. Aan de hand van de copie van de verleende toestemming zal dan i door het bureau grondstoffen controle wor.den ge oefende of de bepaalde te verrichten répara© inderdaad van urgent belang genoemd kan wor den en of de daarvoor te besteden hoevêelheld materiaal ook Inderdaad juist ls opgegeven. Voor het verkrijgen van een toestemming voor het doen verrichten van reparaties zijn eveneens spe ciale forrtiulleren verkrijgbaar gesteld. De speciaal voor het aanvragen van landbouw werktuigen, of voor het verkrijgen van een toe- stemming tot het verrichten of doen verrichten van een reparatie benoodigde formulieren, zul len verkrijgbaar worden gesteld bij de heeren rijkslandbouw- resp. rijkstuinbouwconsulenten en/of plaatselijke vertegenwoordigers. Bij het in vullen van deze aanvraagformulieren zullen de in de uit te geven handleiding gegeven aanwij zingen moeten worden opgevolgd. Onvolledige of onjuiste invulling der aanvraagformulieren heeft onvermijdelijk ten gevolge, dat de betref fende aanvrage niet in behandeling wordt ge nomen. OFFICIEELE MEDEDELINGEN GEEN SUIKER MEER OP DE JAMTOEWIJZINGEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat handelaren, die de jam toewijzingen, waarop zij suiker wenschen te betrekken aan de Neder landsche meelcentrale opzenden, teneinde deze te wisiselé'n tegen suiker-toewijzingen hiertoe na Zaterdag 11 Juli a.s. niet meer in de gele genheid zullen worden gesteld. Na genoemden datum zullen zij op jam-toewij zingen dus uitsluitend jam kunnen betrekken. IJMUIDEN TWEE DIEVEN AANGEHOUDEN. Een inwoner van Umuiden-Oost, Van Gr., werd door de politie betrapt bij het ontvreemden van hooi uit den Vel^erpol- der. Tijdens een huiszoeking kwam vast te staan dat in zijn woning een groot aantal gestolen voorwerpen was verborgen. Deze werden in beslag genomen. Het onderzoek wees verder uit., dat een tweede persoon deze voorwerpen had gestolen. Deze, een zekere v. d. T„ eveneens wonende te' IJmuiden, is in arrest gesteld. De goederen bleken uit een winkel te IJmuiden-Oost te zijn ontvreemd. De politie stelde nog vast. dat Van G. op onrechtmatige wijze gas had betrokken. Hieraan heeft hij zich geduren de vier jaar schuldig gemaakt. TIEN HAZARDSPELERS Maandagavond deed de politie van Vel sen een inval in een café te IJmuiden, daar zij vermoedde, dat dafur hazardspel werd beoefend. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want een aantal bezoekers hield zich juist met het spel bezig. Een hoeveelheid fiches werd in beslag genomen. Tien per sonen, allen wonende in IJmuiden, werden met een overvalauto naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar in arrest gesteld. Een van de spelers bleek een groot bedrag aan geld bij zich te hebben. Onkryid uitstekend voedsel voor konijnen. De aandacht van de konijnenhouders wordt er op gevestigd, dat wat zij onkrui den noemen voor hun dieren, geen onkrui den zjjn. Voor de konijnen is het geen waar- delooze rommel, doch een waardevol onder- leel van het voedselrantsoen. Onkruiden, die zich uitstekend als voed sel voor konijnen leenen, zijn de heel jonge versche plantjes van de brandnetel, die dus nog niet „branden", het in groote massa's tuinen, langs heggen en wegen voorko mende kleefkruid, de prachtige gele ganze- bloemen, die aan een gele margriet doen denken; de verschillende kamillesoorten, verzameld vóór zij in vollen bloei staan, gemengd met andere kruiden, de versche herik, eveneens gemengd, de herfstleeuw- tand en de thrincia, ook wel veulenbloem genoemd, gelijkwaardig met de paarde bloem, de op de zandgronden voorkomende reigersbek, die echter slechts betrekkelijk geringe hoeveelheden grdenvoer oplevert, de algemeen op zandige akkers en langs wegen voorkomende kroonhals met zijn kleine lichtblauwe tot witte bloemen en de cichorei oo zee- en rivierklei. HET IS VOLBRACHT. Heden nam God tot zich, na een lange lijdensweg, mijn lieve Vrouw en dei- kinderen en kleinkinderen zoo zorgzame Moeder en Grootmoeder Anna Ooijevaar-Broeker in den ouderdom /van by'na 74 jaar. Heemstede: A. OOIJEVAAR. Katwijk'aan Zee: A. W. v. d. HUCHT OOIJEVAAR. J. v. d. HUCHT. IJmuiden: WILHa C. LIJNZAAD— OOIJEVAAR. C. LIJNZAAD. ANNEKE. NICO. Heemstede, 5 Juli 1942. Jan Steehlaan 3. Liever geen bezoek. De teraardebestelling vindt plaats op Donder dag 9 Juli a.s„ om één uur, op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede. Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrek kingen 3 tot 6 m.m. 24 cent, Alle andere advertenties van particulieren ln de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent, elke m.m. meer 6 cent. SANTPOORTERSTR. 11 HAARLEM Tel. 10131 LEVERT HELDER MET MINIMUM SLIJTAGE, ÖUS: Joodsche fietsenzwendelaars. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. In verschei dene gevallen zijn joden, die door verkoop of ruil van rijwielen de verordening van den commissaris-generaal voor de veilig heid over rijwielen in joodsch bezit van 22 Juni 1942 hadden overtreden, gearresteerd en naar een concentratiekamp overge bracht. VERKOOPVERBOD VOOR TE VELDE STAANDE AKKERBOUWPRODUCTEN. De Provinciale Inkoop-Centrale van Akker bouwproducten voor Noord-Holland maakt be kend, dat verkoop van te velde staande akker bouwproducten voor oogst 1942 verboden is. be halve in die gevallen waarin door de P.I.G-A den betreffenden teler dienaangaande onthef fing werd verleend. Aanvragen voor ontheffing van dit verkoop erbod kunnen echter alleen dan door de P.I.C.A lil overweging worden genomen, indien kan wor den aangetoond, dat de verbouwer zelf niet be schikt. over personeel en de outillage,- noodig oir het gewas te oogsten, op te:- slaan en te dorschen evenals vorig Jaar is verkoop alleen mogelijk aan telers, welke bij een P.I.C.A. zijn of wórden ge organiseerd. Voor consumptie-aardappelen kan echter nim- ner ontheffling van het verkoopverbod worden erleend. Personeel gevraagd Voor Huishouding G-evr. FL. HULP v. halve da- ;an of fl. werkster 2 dagen p. w Mevr. Toorens, J. F. Crenierl. 46 Santpoort (Dorp). G-evr. JUF FR. v. d. HTJXSH. (tijdel.) ged. afwezigheid v huisvrouw. Brieven T 315 b-ur. van dit blad. Gevr. flink net DAGMEISJE. De Genestetlaan 1-5. Driehuis. Te koop gevraagd Te koop gevr. 2 pers. KAN<| Adres te vera. bur. v. d. blad. HUISKAMER AMEURTJ-i- MENT te koop gevr. Br. T 317 bur. v. d. blad. Te koop gevr. MARKIES OF ZON N ESOHERM. Blo emen d aa 1 - schestraatweg 5 B Santp. (St.) TE KOOP GEVR. 1 pers. Eng. led. ni. toebeh. en eenige lakens. Driehulzerkerkweg 43. Driehuis. Tc koop gevr. net on'd-erh. 2 pers. LEDIKANT. Adres te vern. biur. v. d. blad. Te koop aangeboden Te koop: gloednieuwe AC CORDEON, 12 bassen, piano klavier met koffer. ITofdijklaan 17. Driehuis. BESTE MELKGEIT te koop 2 1/2 L. melk p. dag. Molenetr. 17 Santp oo té. TE KOOP: pr. donker blauwe tule japon nv. onderjurk, wegens te klein gekocht. E'schdoornstr. 20. IJmuiden-O. Te koop: electr. W AS OHM A- CHINE (Cord es) Veiserduinweg 171, IJmuiden-Oost. Te koop donkergrijze ZOMER MANTEL mt. 4S z. g. a.. n. Schuit- straat 11, Santp. Stat. Te koop goed onderh. eikenh.- BUFFET. Platanenstr, 42. IJm._ Oost. TE KOOP: l p. w. d. schoenen m. leeren zool. mt. 42 f 7, en een d. zomerm. bru.in mt. 44 f 17.50. Fr. Naereboutstr. 24, IJm.-O. TE KOOP: 2 z. g. a. n. 2 pers. lakens en 2 z. g. a. n. sloopen. Ruljterdwarsstr. 1-6. IJm.-O. Te koop agb. prima eikenh. ORGEL. m. HARP. 15 reg. Br. T 312 jbur. van dit blad. Te lcoop agb. witte BAKKERS- BUIZEN. Adres te vern. bur. van dit blad. TE KOOP: 15(KM. gegalvani seerd draad. 3 mimj dik. P. Ver- meulenstr. 6, IJm.-O. TE KOOP: eiken schrijfbureau met bureaustoel. Geen handela- Brieven no. T 311- bur. van dit blad. 2 KONIJNEN te koop 3 mud. Stationsvv. 167. IJm.-O. Huizen gevraagd TE HUUR GEVR.: wonir bov. woning, of 2 ongem. kamers met ge-br. v. keuken. In Bever wijk. Velsen. Santpoort of enig. door jonge mensehen z. k. (rijks ambtenaar). Aanbiedingen onder d. T 318 bur. v. d. bilad. •Te huur gevr. nette WONING 8 a f 9 huur. Te ruilen voor woningen. H-uurpr. f 5.50 in - Schiildersbuurt. Adres Verbeek, Ho-bbem-astraat 10, IJm.-O. Kamers aangeboden KAMER TE HUUR voor berg plaats. Br. T 316 bur. v. d. blad. Agb. gem. ZIT-SL.KAMElt i gebr. v. keuken. Groote ber, ruimte aanw. Br. T 314 bur. van dit blad. KAMER TE HUUR gevraagd (met stookged.) voor het geven van prlvé-lessen. Omgéving Po: Driehuis of IJmulden-O. Brieven T 313 bur. v. d. blad. KAMER(S) gevr. 1. ongem, voor 3 of 5 pers. omg. Santpoort of Driehuis. Br. T 310 bu-r. blad. Welke bescli. dame of echty paar huurt GED. VAN HUIS te Santp. (Stat.) en neemt zorg op zich voor 2 inwonende dames? Br. T 3-0-9 bur. v. d. blad. Kost- en Inwoning NETTE KOSTGANGERS g vraagd. Adres te vern. bur. va dit blad. Diversen VERLOREN, Woensdag 1 Jjul 5 uur, l rechter H. schoen, Ken- nemerpl. Spi'lbcrgenst.r. 23, Urn, SMPQNEEREND Een Swaalf-gedenkteeken imponeert steeds door zijn monumentaliteit. Hoe bescheiden ook van afmetingen, nim mer zal het een kleingeestigen indruk geven. Want Swaalf ontwerpt op eigen atelier. Fultonstraat f, IJmuiden-O. Huur 30,50 per maand. Te be vragen: A. H. K. Postma, Iepen laan 35, Bl'daal, Tel. 25825. TE KOOP i 4 stoelen, 2 faut. met ovaal tafeitje en 2 faut. m. rond tafeltje in zeer goeden staat. Feithlaan 12 Driehuis, Tel. 4483. WOENSDAG weer verkrijgbaar Fr. Naereboutstr. 49, IJm.-Oost Wed., flinke vrouw, 57 j„ met 2 gr. zoons, z. k. met net Heer, met vast inkomen of pensioen. Br. onder no. 8111 Bur. v. d. bl. SCHEERMESJES NEDER LANDSCH FABRIKAAT MEDINOS LABORATORIA-. 44 146 b WRIJFWAS VOOR HET WRIJVEN VAU UW ZEIL EN MEUBELEN. Goedmoedig is de Geldersman En helder is zijn oordeel; Dus... loopt hij bij De Gruyter an, Want dat beteekent; vóórdeel. Cllng* Dooranbo» Bladwijzer No. 5 uit de serie 11 NEDERLANDSCHE KLEEDERDRACHTEN gratis bij onze heerlijke Vruchtenjam» (zie etalage) aan het TWEEDE met 100 prijzen ter i nhnn waarrfe van circa i T« cUUUi" Inzendingen dienen voor 1 Aug. 1942 te ge schieden en kunnen UITSLUITEND ingediend worden op daarvoor bestemde formulieren, die gratis en franco verkrijgbaar zijn bij Uw winkelier of Norltex Verkoopkantoor, Heem stede (Post Haarlem). ter verfijning,van den smaak Van «jj#| OK het koffiesurrógaat. In pakjes' van I U én cu ct. voidoende voor 250 en 1000 gram koffiesurrogaat.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4