Haarlemsche Courant Zware kruiser der V.S. en 28 koopvaarders tot zinken gebracht. Belangrijke industriestad Woronesj ingenomen. Vijandelijk convooi, dat op weg was naar Archangelsk totaal uiteengeslagen. Nieuwe strategie aan het Oostelijk front. De gevechten bij El Alamein. Gespannen toestand in Egypte. 287e Jaargang No. 158 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,13, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—IS m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. tllte-: Grafische Bedrijven Damtate. Woensdag 8 Juli 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat #3, Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 1J4J5S. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWYNS. VerschUnt dagelijks behalve op Zon- Kennemer Editie Bnreau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon S4J7. Duitschland wint op alle fronten Het opperbevel van de Duitschc weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend: „Sedert den 2en Juli werd in de wateren tusschen de Noord-Kaap en Spits bergen, 3- tot 400 zeemijlen verwijderd van de Noordkust van Noorwegen, een groote operatie va"n lucht- en zeestrijdkrachten uitgevoerd tegen het vijandelijke convooiverkeer naar de Sowjet-Unie. Formaties gevechtsvliegtuigen en Duitschc duikbooten hebben in de Noordelijke IJszee een groot Engelsch-Amerikaansch convooi aangevallen en voor het grootste deel vernietigd. Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was geladen met vliegtuigen, pantserwagens, munitie en levensmiddelen, met bestemming Archangelsk en werd door zware vijandelijke zeestrijdkrachten, torpedojagers en korvetten zeer krachtig beschermd. In nauwe samenwerking van marine en luchtmacht werden door gevechts vliegtuigen 1 zware Amerikaansche kruiser en 19 koopvaardijschepen met 122.000 brt., door duikbooten 9 schepen met 70.400 brt., in totaal dus 28 schepen met 192.400 brt. tot zinken gebracht. De rest van het totaal uiteengeslagen convooi wordt nog aangevallen. Door zeereddingsvliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en gevangen genomen. Het opperbevel der weermacht deelt nog de volgende bijzonderheden mee omtrent het groote succes van Duitsche luchtstrijd krachten en duikbooten in de Noordelijke IJsree. Op den ochtend van den tweeden Juli werden voor de eerste maal 38 koopvaar ders, geëscorteerd door Zware zeestrijd- krachten, torpedojagers en corvetten, ge signaleerd in de Noordelijke IJszee, waar zij in Oostelijke richting voeren. Met ge ringe snelheid bewoog het convooi zich tus schen groote ijsschotsen langs de grens van het pakijs. Op den middag van dezen dag vielen de Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de eer ste maal aan. Ofschoon de oorlogsschepen dezen aanval beantwoordden met hevig af-, weervuur van hun luchtdoel- en scheeps- artillerie én verscheidene vijandelijke vlieg tuigen ter beveiliging boven het convooi ^cirkelden, braken de gevechtsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vrachtboot, die aan den buitenkant der formatie voer, werd reeds in het eerste stadium van den aanval zoo zwaar getroffen, dat zij buiten den gordel van escorteerende strijdkrachten stil bleef liggen. Verkenners, die contact onderhielden, namen naderhand waar, dat dit vrachtschip na hevige ontploffingen zonk. Ondanks ongunstige weersomstandighe den hielden de Duitsche verkenners ook den derden Juli contact met het convooi. De verbetering van den weerstoestand op den avond van .den vierden werd gebruikt voor een nieuwen aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen. Tegen half negen werden de koopvaar ders. die in 5 rijen voeren, ten Noord-Oos ten van het Bereneiland aangehouden. De Duitsche toestellen naderden op tachtig me ter hoogte in versoheidene golven. Na en kele minuten, barstte een vrachtboot, zwaar getroffen door twee bommen, uit elkaar en zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vlieg tuigen en munitie aan boord hadden, poog den in zigzag-koers de bommen IcPer Duit sche vliegtuigen te ontgaan, maar nog drie andere transportschepen van 21.000 ton in totaal zonken brandend tusschen de drij vende ijsschollen. Tijdens dezen aanval werden elf andere koopvaardijschepen van meer dan 50.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij kte reis niet konden voortzetten en brandend of met zware slagzij achter het convooi bleven lig gen, waar zij voor een deel het slachtoffer werden van de aanvallen der duikbooten. Verscheidene dezer door luchtaanvallen zwaar getroffen vrachtschepen werden nog in den loop van dien nacht door ide beman ning verlaten en drijven stuurloos rond in de Barentszee. Den 5den Juli trof'de Duit sche luchtmacht de schepen, die omstreeks 700 km ten Noorden van Moermansk, langs den rand van het pakijs voeren, bijzonder vernietigend. Deze koopvaarders, die over een afstand van 300 km waren verdeeld, poogden afzonderlijk in Oostelijke richting te ontkomen. Bij dezen aanval, die op den middag van den vijfden Juli over grooten afstand werd gedaan, werden nog acht booten na duik en scheeraanyallen van Duitsche gevechts vliegtuigen van het type JU 88 in den pond geboord. Twee vaartuigen van 14.000 ton tezamen liepen zoo zware schalde op, dat de bemanning in de reddingbooten ging en de schepen aan hun lot overliet. Boven dien brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwaren Amerikaanschen kruiser tot tinken. Op den ochtend van den zesden Juli dre ven scheepsresten en wrakken benevens verlaten en bemande reddingbooten tussohen de ijsschotsen rond en gaven den weg ider vernietiging aan, dien dit convooi na de aanvallen van Duitsche luchtmacht en duik booten had afgelegd. Zeereddingvliegtuigen. die over de res ten van dit voorheen 38 schepen tellende convooi heenvlogen. brachten een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden in veilig heid en namen hen gevangen. Even na zeven uur 's ochtends wedden de overblijfselen van dit zwaar geteisterde convooi opnieuw gebombardeerd. Een brandend koopvaardijschip, dat talrijke vliegtuigen als deklading had, zonk na een scheeraanval van een Dui'tsch gevechts vliegtuig. Bovendien werd nog een vracht schip van 7.000 ton door bommen op achter en voorschip, nadat het had vlam gevat, in den gronld geboord. In totaal werden zoodoende door de lucht- formaties van kolonel-generaal Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.000 ton in totaal tot zinken gebracht. Tevens werden door duikbooten negen vij andelijke schepen van 70.400 ton in den grond geboord. Van zes daarvan konden de namen wortelen waargenomen. Vier van deze schepen hadden gepantserde gevechtsauto's, vliegtuigen, reserve-onderdeelen voor tanks en vliegtuigen, motorvoertuigen en munitie aan boord. In drie gevallen brachten duik booten schepen tot zinken, die door aan vallen der luchtmacht waren beschadigd. Het convooi werd door de aanvallen der Duitsche duikbooten uit elkaar gejaag)d'. Met de 28 schepen van 192.400 ton in totaal, die door gevechtsvliegtuigen en on derzeeërs tot zinken waren gebracht en die met het oog op de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaarlijke IJszee en op de buitengewoon waardevolle lading de beste vaartuigen waren, ging een hoeveel heid van 250.000 ton oorlogstuig verloren. Deze hoeveelheid zou voldoende zijn om een leger van 5p.000 man geheel uit te rusten met tanks, artillerie, handwapens, munitie, benzine, voedsel en ook vlieg tuigen. Door de nauwe samenwerking tusschen de Duitsche luchtmacht en de Duitsche duikbooten wordt het bolsjewistische front met blijvend gevolg verzwakt, terwijl an- derszijds de Duitsche weermacht en haar bondgenooten door dezen nieuwen krachti ger! slag, toegebracht in de Noordelijke IJs zee, merkbaar .worden ontlast. Offensief voorbereid onder volkomen gewijzigde omstandigheden. De opzet en de uitvoering van het Duit sche offensief .in het Oosten, welke alleen reeds blijken uit de omstandigheid, dat de Duitsche legers slechts over een front breedte van 300 km marcheeren, zijn voor Berlijnsche militaire deskundigen aanleiding geworden te wijzen op ide groote verschillen tusschen het offensief van 1941 en het be ging van de thans aan den gang zijnde ge vechten. De opmarsch der Duitsche legers voor het begin van den oorlog tegen de Sovjet- Unie kon onder de volgende omstandigheden plaats vinden: 1. Er kon beschikt worden over een voortreffelijk spoorwegen- en stratennet: 2. De opmarsch kon geschieden tot aan de uiterste grenzen van de landen, Idie aan den strijd zouden deelnemen. De ravitail- leeringswegen waren dus kort; 3. Alle voorbereidingen werden getrof fen zonder een ingrijpen van vijandelijke zijde. De voorbereidingen voor het offensief moesten dit jaar onder volkomen gewijzigde omstandigheden genomen worden. Zoo moesten de troepen aan het front geconcen treerd worden zonder den steun van een goed verkeersnet. De ravitailleeringswegen zijn meer dan 100 km langer geworden en het front, waarop thans de strijd moest worden aangebonden was, afgezien van het Finsche front. 500 km langer. Bovendien liet de vijand zich tijdens de ravitailleering, tide toch noodzakelijk aan den strijd vooraf moet gaan, niet onbetuigd. Ook moest dezen keer rekening gehouden worden met een vijand, die pogingen in het werk zou stellen om het initiatief te nemen. Dit bleek onder meer bij Charkof, waar Timosjenko met sterke strijdkrachten ge- nrobeerd heeft een streep te halen door de Duitsche plannen. Ondanks deze groote moeilijkheden is de opmarsch der Duitsche legers, naar in Ber lijnsche militaire kringen verklaard wordt, geheel overeenkomstig de plannen voltrok ken. In de gebieden, waaruit het offensief heeft plaats gevonden of waaruit nog groote operaties ondernomen zullen worden, zijn ongekende hoeveelheden oorlogsmateriaal en zeer groote reserven bijeengebracht. Ook de militaire operaties verschillen aan merkelijk van die, welke in 1941 onderno nen zijn. In Juni 1941 werden afzonder lijke stoottroepen in den strijd geworpen, die opdracht- hadden om in betrekkelijk smalle sectoren op te rukken, snel in het vijandelijk land binnen te rukken en vij andelijke strijdkrachten te omsingelen. De gevolgen van deze tactische operaties wa ren de bekende groote omsingelingsveld slagen. Thans rukken de Duitsche legers over een breed front op. Bij de offensieve operaties in den sector Koérsk-Charkof hadden de Duitsche troepen het bevel gekregen om in een breed front den Don te bereiken. De doelen, welke het Duitsche opperbevel thans nastreeft, kunnen onmogelijk achterhaald worden. Slechts wortdit te Berlijn met na druk verklaard, dat de Duitsche legerlei ding alle troeven in handen heeft en dat de Duitsohe bedoelingen dermate ondoor- ziohtelijk zijn, dat de vijand onmogelijk af doende tegenmaatregelen kan nemen om de wet tot hanldielen aan haar zijde te krijgen. Zomertijd, rozentijd. Ter voorkoming van luis worden de kostbare bloemen met behulp van een pulverisator bespoten. Pax Holland-v. Bemmelen-c. Indrukwekkende cijfers over den strijd bij Sebastopol. - Bolsjewisten verloren 430.000 man aan gevangenen, 1198 pantserwagens en 2102 stukken geschut Het 770ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Een treffen van plaat- ;elijken aard in de zóne van El Alamein, waarbij eenige vijandelijke tanks werden ver nietigd. Tegen de actie der Britsche lucht macht werd doeltreffend opgetreden door de luchtmacht der Spilmogendheden, die vijan delijke concentraties van gepantserde Voer tuigen en troepen bestreed. Negen Britsche vliegtuigen stortten neer: »ven daarvan na een gevecht met Duitsche jagers, twee na treffers van het afweerge schut. Tijdens aanvallen op Tobroek en Ben ghazi, die geen belangrijke schade veroor zaakten, verloor de Britsche luchtmacht nog twee toestellen. Van Benghazi worden twee dooden en eenige gewonden onder de bevol king gemeld. Het vliegveld Micabba op Malta is opnieuw door onze luchtafdeelingen gebombardeerd. De installaties werden herhaaldelijk getroffen Bij talrijke gevechten werden veertien Brit sche vliegtuigen door de begeleidende Ita liaansche en Duitsche jagers neergeschoten en twee door een onzer bommenwerpers, die zich op voortreffelijke wijze bevrijdde van 'n aanval van talrijke Spitfires. Van de overdag ondernomen luchtoperaties zijn drie onzer toestellen niet teruggekeerd." Van militaire zijde wordt voorts medege deeld: Op het Noord-Afrikaansche oorlogs- tooneel hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche autoconcentraties ten Zuiden van El Alamein aangevallen. Verscheidene branden werden waargenomen. Andere Duitsche ge- Bolsjewisten bij Rzjef uit hun stellingen geworpen. Het opperbevel van de weermacht maak te gisteren bekend „Bij de aanvalsoperaties aan het Ooste lijke front trokken onze troepen over den Don en werd de belangrijke industriestad Woronesj genomen. Het aantal gevangenen en de buit nemen voortdurend toe. Tegen aanvallen van den vijand werden afgesla gen. Hierbij vernietigde alleen een Duit- schë pantserdivisie 61 bolsjewistische pant serwagens. Sterke luchtstrijdkrachten mengden zich op de zwaartepunten van den slag doel treffend in de gevechten te land en brach ten het vijandelijke ravitailleeringsverkeer vernietigende slagen toe. In het zeegebied van de Krim werd een bolsjewistische duikbootjager door lucht aanvallen tot zinken gebracht. In het gebied ten Noorden van Orel her haalde de vijand zijn vruchtelooze aanval len, waarbij hij talrijke pantserwagens in den strijd wierp. Tegenaanvallen leidden tot de vernietiging van 22 vijandelijke pantserwagens. De hevige gevechten duren nog voort. In het gebied van Rzjef werd de vijand in een over een breed front uitgevoerden aanval uit zijn stellingen geworpen. In de Finsche golf bracht een mijnen veger een bolsjewistische duikboot tot zin ken. Gisteren overdag verloren de bols jewisten 96 vliegtuigen. 2 eigen vliegtuigen worden vermist. In Egypte mislukten in den strijd om de Alamein-stelling verscheidene door pantserwagens gesteunde vijandelijke te genaanvallen. Op 5 en 6 Juli werden daar bij 27 Britsche pantserwagens kapot ge schoten. Formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden vijan delijke troepen en auto-concentraties9 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee bracht een Duitsche duikboot van een beschermd convooi een schip van 1500 brt. tot zinken. Op Malta plaatsten formaties van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht bij aan vallen overdag en des nachts bomvoltref- fers op vliegveldinstallaties en andere militaire inrichtingen. In luchtgevechten werden 16 Britsche vliegtuigen neerge schoten. Aan de Engelsche Oostkust bombardeer den sterke formaties gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht bij goed zicht het haven- eh industriegebied van Middles- borough. Uitgebreide branden werden waargenomen. BIZONDERHEDEN OVER DEN VAL VAN SEBASTOPOL. In aanvulling op het weermachtbericht van 3 Juli 1942 maakt het opperbevel van de weermacht over den val van de vesting Sebastopol de volgende eindcijfers bekend: In het verloop van de gevechten, die van 7 Juni tot en met 4 Juli met een buiten gewone hevigheid werden gevoerd, werden 97.000 gevangenen, onder wie de plaats vervangende legerleider, generaal Nowikof. gemaakt. 467 stukken geschut, 26 pantser wagens, 824 mitrailleurs, 758 granaatwer pers. 86 pantserafweerkanonnen en 69 stuk ken luchtdoelgeschut werden buitgemaakt of vernietigd. De buit aan zware en lichte infanteriewapens is nog niet geheel geteld. De bloedige verliezen van den vijand zijn geweldig en moeten getaxeerd worden op 30 tot 40.000 man. 3597 kazematten en verdedigingsinstal- laties van elke soort, waaronder de beide modernste en sterkste bolwerken „Maxim Gorki 1" en „2", met elk 4 kanonnen van 30.5 cM. werden genomen, alsmede rond 137.000 mijnen onschadelijk gemaakt Ont snapt zijn alleen, zooals door verklaringen van gevangenen werd bevestigd, enkele hoogere officieren en commissarissen, als mede in de eerste dagen van den aanval enkele transporten met gewonden. Nedersaksische, Brandenburgsche, Silezi- sche, Saksische, Frankische, Sudeten- Duitsche en Rijnlandsche divisies, alsmede legertroepen van alle volksstammen, te zamen met Roemeensche divisies, infanterie en bergjagers, hebben in dit succes een gelijk aandeel. De totale verliezen van de Duitsche troe pen bedragen 872 officieren en 23.239 onderofficieren en manschappen, waarvan 190 officieren en 4147 onderofficieren en manschappen zijn gesneuveld, 11 officieren en 1580 onderofficieren en manschappen worden vermist en de overigen gewond zijn. De troepen van het leger zijn door het Duitsche corps gevechtsvliegers voor den korten afstand op voorbeeldige wijze ge steund, dat zich in ononderbroken aanval len overdag en des nachts doeltreffend in den strijd tegen doelen te land en op zee heeft gemengd. In de periode van 2 Juni tot 4 Juli wer den 23.751 aanvalsvluchten door gevechts vliegtuigen van allerlei soort uitgevoerd. 123 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten en 18 op den grond vernield. Talrijke vijandelijke pantserwagens, kaze matten, batterijen, kazernes, munitie- en olieopslagplaatsen werden vernietigd, 4 tor pedojagers, 1 duikboot, 3 motortorpedo- booten, 6 kustvaartuigen en 4 vrachtsche pen werden tot zinken gebracht. 31 eigen vliegtuigen gingen verloren. Duitsche en Italiaansche zeestrijdkrach ten bestookten de vijandelijke scheeps- bewegingen voor Sebastopol. Het gelukte hun de vijandelijke ravitailleering eh het wegvoeren van transporten te belemmeren. 3 bolsjewistische duikbooten, 2 schepen met elk 10.000 brt., een transportschip van 5000 brt. en 2 met troepen geladen kleine eenheden tot zinken te brengen en zoo doende in belangrijke mate bij te dragen tot het succes van den aanval. De veld tocht op de Krim is daarmede geëindigd. Hij begon met de doorbraak door de Land- brug van Perekop op 21 September 1941 en eindigde met de bestorming van de sterkste zee- en landvesting Sebastopol op 4 Juli 1942. De aanval kostte den vijand het verlies van 430.000 man aan gevan genen, 1198 pantserwagens en 2102 stukken geschut en zal niet als een overwinning der bolsjewisten, zooals de vijandelijke propaganda het tracht voor te stellen, doch als een roemrijk blad van de Duitsche en Roemeensche weermacht in de geschiedenis worden opgeteekend. DE BETEEKENIS VAN WORONESJ. Met Woronesj hebben de Duitsche troepen met alleen een belangrijke industriestad be zet, doch tevens een beduidende wijziging ge bracht in de strategische situatie op den zui delijken frontsector. Want de stad Woronesj ligt aan de belangrijke spoorlijn, die Moskou met Rostof verbindt. Deze spoorlijn had voor de bolsjewisten .gen bijzondere beteekenis. want zij maakte snelle troepenverplaatsin gen uit der. centralen sector naar het zuiden mogelijk, terwijl zij tevens een onschatbare waarde had voor de ravitailleering der man schappen, die in dezen sector streden. In Duit- sc.ne militaire kringen aarzelt men dan ook niet te verklaren, dat de ruggegraat der be wegingslinie in het momenteel belangrijkste frontdeel gebroken is. Elke reorganisatie der troepen en elke verplaatsing van zwaar oor logsmateriaal gaat thans voor de bolsjewisten met buitengewoon groote moeilijkheden ge paard. Deze moeilijkheden zijn van dien aard. dat Berlijn reeds zeer binnenkort verwacht de gevolgen van de bezetting der spoorlijn te kunnen bespeuren. Vliegveld bij Alexandrië en de haven van Sues gebom bardeerd. „Engeland staat voor een ernstige crisis". Verklaringen van Lord Croft. Volgens de Evening Standaard heeft de parlementaire onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van oorlog. Lord Croft. in een rede verklaard, dat Groot Brittan- nië thans in precies dezelfde positie ver keert als de Sovjet-Unie vorig jaar men ziet zich voor een ernstige crisis geplaatst. Ook zijn de dagen, die Engeland thans doormaakt, vergelijkbaar met die van Gallipoli en de Somme uit den oorlog van 1914>'18, toen Groot Brittannië voor de zwaarste krachtproef werd gesteld. Men kan de situatie van het oogenbnk slechts dan meester worden, als men er in slaagt alle energie en besluitvaardigheid te concentreeren en te handhaven. Kritiek mag slechts dan op de regeering worden geoefend, als zii gebaseerd is op positieve kennis en feiten, als de criticus ook de overige factoren kent, die aanspra kelijk zijn voor de strategische situatie van het oogenblik. Kritiek evenwel, die niet berust op feiten, veroorzaakt alleen onrust onder het publiek en is evenzeer verwerpelijk en te vreezen als het optreden van een „vijfde colonne". De bewindsman besloot ziin rede met een bijzonder beroep op de Engelschen van uiterst links, die hij wilde verzoeken ter vermijding van een scheuring in de een heid van Groot Brittannië voortaan niet alles uitsluitend te beschouwen door de partij bril. Amerikaansche luchtstrijd krachten in Engeland. Gen.-majoor Eisenhower tot opperbevelhebber benoemd. De New-Yorksche radio meldt, dat Roo- Seveldt gen.-maj. Eisenhower heelt be noemd tot opperbevelhebber der Ameri kaansche luchtstrijdkrachten in Engeland. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft president Roosevelt zijn veto uitgesproken tegen een wet, waarbij aan bepaalde catego rieën arbeiders, in dienst bij t departement van oorlog of dat van marine, betaling van over-uren werd toegekend, en waarbij de genen, die onjuiste verklaringen aflegden, m verband met staatsopdrachten, hun bur gerrecht zouden verliezen. In een boodschap van het Huis van Af gevaardigden verklaarde Roosevelt no- gens laatstgenoemde verklaring, dat het: urgerrecht eenvoudig „wegens slecht ge drag" kon worden afgenomen, als dit voor stel wet zou worden. Het radikale karakter van deze straf zou niet alleen een ongun stig precedent vormen doch ook de demo cratische begrippen der Vereenigde Staten omtrent 'n rechtvaardige, billijke straf voor een zeker misdrijf kwetsen. Degelijke in grijpende bepalingen bestaan totdusver slechts voor hoogverraad en desertie in oorlogstijd, aldus de president. Japansche successen in China. Japansche troepen hebben, volgens berich ten van het Japansche front, het ten Zuiden van Nantsjang gelegen Tsjangtsjoentsjen. het hoofdkwartier van het 58ste leger van Tsjoen- king, ingenomen. Tegen de in het gebied van deze stad nog resteerende deelen van dit leger, welker sterkte van Japansche zijde ge schat wordt op ongeveer 20.000 man, zijn se dert gisteren operaties aan den gang. De Britsche en Tsjoenkingtroepen hebben volgens een heden in Tokio gepubliceerde statistiek, tijdens den veldtocht in Birma van 8 December tot eind Mei in totaal 24.000 doo den verloren. De Japansche verliezen bedra gen 1289 gesneuvelden en 3156 gewonden. Deze gegevens omvatten ook de Japansche opera-: lies in de provincie Joenan. De Japanners hebben voorts 4288 gevangenen gemaakt en 420 kanonnen, 412 tanks en talrijk ander teriaal buitgemaakt. vechtsvliegtuigen hebben een vliegveld ten Zuiden van Alexandrië met goede uitwerking gebombardeerd. De haven van Suez was ook gisteren weer het doelwit van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Duitsche jagers schoten in dezen sector 5 Britsche vliegtuigen neer. Schaarschte in Zuid-Afrika. De correspondent van het Portugeesche blad Noticias meldt uit Pretoria, dat de onuitput telijke hulpbronnen van Zuid-Afrika op ver rassende wijze opdrogen. De levensmiddelen worden reeds zoo schaarsch, dat Smuts een controlecommissie in het leven heeft moeten roepen voor de verdeeling. Voorts is het twij felachtig, of er in de toekomst genoeg mais aanwezig zal zijn, hetgeen des te ernstiger is, daar de mais in Zuid-Afrika verreweg het belangrijkste veevoeder is. Wanneer er on voldoende maisvoorraden zijn, moet de pro ductie van eieren, melk en kaas belangrijk achteruitgaan. Bovendien heeft de Zuid- Afrikaansche regeering zich verplicht de Brit sche schepen en troepentransporten, die bijna alle langs Kaap de Goede Hoop varen, van levensmiddelen te voorzien, hetgeen een toe nemende schaarschte op de binnenlandsche rfiarkt ten gevolge heeft. Ook de benzine be gint in Zuid-Afrika kostbaar te worden. Thans begint men in allerijl textielfabrieken op te richten, v aangezien uit Engeland geen stoffen meer komen. Een even ernstige toe stand beslaat, op de papiermarkt. De groote Zuid-Afrikaansche bladen moeten hun edities reeds aanzienlijk inkrimpen en men vreest, dat nog verdere beperkingen noodig zullen zijn, aangezien de Zuid-Afrikaansche papier productie slechts een achtste deel van het normale verbruik dekt. Uitvoer van'paarden verboden. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland wijst er op, dat alle uit voer van paarden uit Nederland naar Duitschland verboden is. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking: overtreding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningen gunnen slechts wor den verleend door het bureau van den Be velhebber der Weermacht in Nederland. Ver zoeken om uitvoervergunningen moeten daar om schriftelijk worden gericht tot den Bevel hebber der Weermacht in Nederland. Generaal-Veldmaarschalk Von Rundstedt in Nederland. Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt heeft in de laatste dagen in Nederland ver toefd en in gezelschap van den bevelhebber der Weermacht in Nederland, Generaal der Vliegers, F. R. Christiansen en andere hooge officieren een bezoek gebracht aan de troe pen van alle deelen der weermacht. Bij deze gelegenheid heeft hij ook de nieuwe versterkingswerken en zware battcnijstellin- gen in het kustgebied bezichtigd. Amerikaansch gezantschap i>erbrandt documenten. Naar uit Cairo wordt gemeld, zijn in geheel Egypte maatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand. Naar uit officieele Egyptische bron verluidt, is het aantal soldaten dat de bruggen en industrieele gebouwen bewaakt, verdubbeld. Voorts zijn 500 verdachte personen gedeporteerd. Boven dien besloot de ministerraad nieuwe credie- ten aan te vragen om het Egyptische leger uit te breiden. De minister van financiën heeft dit voorstel aanvaard. Amerikaansche dagbladcorrespondenten mel den, dat het Amerikaansche gezantschap te Cairo een groot gedeelte van de papieren documenten heeft verbrand. Een groot ge deelte van de omvangrijke Amerikaansche kolonie heeft de stad verlaten. Het gezant schap wordt door Amerikanen overstroomd, die inlichtingen willen hebben hoe zij het beste naar de Ver. Staten of Zuid-Amerika kunnen komen. Een correspondent van het New-Yorksche tijdschrift „Colliers Weekly" meldt, dat on geveer 400 Amerikaansche staatsburgers ge durende de drie kritiekste dagen van de af geloopen week Cairo hebben verlaten. Tijdens deze laatste kritieke dagen hebben de groote Douglas-vliegtuigen van de Panamerican Air ways, die bestemd zijn voor het vervoer van ten hoogste 23 passagiers, 40 personen aan boord genomen. Te Berlijn zijn over den toestand in Egypte verschillende berichten ontvangen, waarvan vooral die, welke gewag maken van een om zich heen grijpende stakingsbeweging en over hier en daar oplaaiende ongeregeldheden, in Duitsche politieke kringen met aandacht wor den gevolgd. Men neemt dergelijke, voor hel grootste deel uit Engelsche bron afkomstige mededeelingen ter kennis, zonder hierover een bepaald standpunt in te nemen. Uit Teheran wordt gemeld, dat bloedige onlusten tusschen verschillende Iraansghe stammen zijn uitgebroken, waarbij talrijke dooden te betreuren zijn. De tusschenkomst van de Sovjettroepen heeft aan den toestand niets gewijzigd. Men verneemt ook, dat de oogst niet zal kunnen binnengehaald worden tengevolge van deze onlusten en dat een groot gedeelte der Iraansche bevolking door hon gersnood bedreigd wordt, wanneer zich geen snelle wijziging in den toestand voordoet. EEN PRESTATIE. Bs. Het vraagstuk der scheepstonnage wordt steeds nijpender. Amerika heeft groote verplichtingen tegenover zijn bond genooten, die om wapenen, amunitie en voeding staan te schreeuwen. Engeland ook heeft verbazend groote verplichtingen, want het moet de verbinding van koloniën, steunpunten en moederland onderhouden en de wegen waarlangs dit geschiedt zijn wegen van den dood. Baart de fabricage van oorlogstuig reeds zorgen wat hoeveel heid en kwaliteit betreft, nóg grooter moei lijkheden heeft men met de verzending, want een leger dat mét wapenen, een over vloed van wapenen en de meerderheid van het aantal nog in stormtempo verslagen wordt, kan met een tekort aan materiaal nog veel minder uitrichten. Het duikboot wapen van Duitschland is zeer gevreesd. Wat dit wapen presteert grenst aan het bovenmenschelijke. Het is voor Britten en Amerikanen, die geen begrip hebben van den geest die de Duitsche soldaten be- heerscht, volkomen onbegrijpelijk hoe de Duitschers, onverschillig of zij tot het duik bootwapen behooren af als vlieger dienst doen, in staat zijn overal op het juiste mo ment te verschijnen en op verschrikkelijke wijze toe te slaan. De Angelsaksische transporten staan voor een wanhopige op- tave en schier eiken dag gebeuren er rama's van welks omvang de bevolking in 'beide groote landen geen flauw begrip heeft, die men zoo lang mogelijk verzwijgt of verkleint, om te voorkomen, dat zich een paniekstemming van de massa meester zou kunnen maken. De nieuwste slag, die aan een Ameri kaansch convooi werd toegebracht, is zóó verschrikkelijk, dat men zich nauwelijks de hel kan voorstellen, welke de bemanning moet hebben doorgemaakt. Het vijandelijk convooi, dat op weg was naar Archangelsk, bestond, met het oog op de groote gevaren van den zeeweg uit de beste en vrijwel uitsluitend uit groote schepen. Op een plaats waar iedere redding van bevriende zijde uitgesloten mocht worden geacht, ontstond het contact met de Duitsche vlie gers en duikbooten en toen volgde de tra gedie: een zware kruiser en acht-en-twin- tig koopvaarders werden tot zinken ge bracht. Welke verliezen hier geleden wer den aan menschen en materiaal, wordt duidelijk, wanneer men in aanmerking neemt dat de lading bestond uit gepantserde "levechtsauto's, vliegtuigen, reserve-onder- leelen voor tanks en vliegtuigen en muni tie, in totaal tot een hoeveelheid van 250.000 ton. Wie nu weet. dat in dezen tijd voor een schip van 9000 brt. dateerend uit 1909 een bedrag van 750.000 pond ster ling wordt betaald en dat.oude schepen van 2000 tot 4000 brt. bedragen von 300.000 pond sterling en meer kosten, kan zich een voorstelling vormen van de mate- rieele verliezen, die geleden ziin door den ondergang van dit uit niet oude, maai- uit goede, ja de beste schepen bestaande con vooi, die bovendien volgeladen waren met een kostbare lading en begeleid werden door een eveneens gezonken zwaren kruiser. In de Noordelijke IJszee is in enkele dagen tijds de hoop der Amerikanen en de uit komst der bolsjewieken in de golven ver dwenen; wat nog overgebleven is van het transport wordt verder vervolgd en ver nietigd. Dez.e prestatie van de Duitsche lucht strijdkrachten en duikbooten staat niet od zichzelf, zij sluit prachtig aan bij datgene wat op de andere fronten door het beste leger dat ooit bestaan heeft, wordt tot stand gebracht en het is de geest van dit leger die zulks mogelijk maakt. Deze geest dat is de bezieling van het Nationaal- Socialisme. dat Europa naar een nieuw» en hoopvolle toekomst voert,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1