Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Een duiker moet koelbloedig zijn! Coed werk der IJmuidensche Speeltuin verenigingen BUBBELTJE EN KNOR Van Drimmelen geraakt door fout var helper onder water bewusteloos Verrassingen bij bergings werkzaamheden in de Zuiderzee. Bij schijnbaar doodgewone bergingswerk zaamheden kan een duiker voor verrassin gen komen te staan. Jan van Drimmelen weet dat door zijn rijke ervaring maar al te goed. Hij heeft ons er een en ander van verteld. Daarbij ging hij terug tot zijn eerste duikersjaren. Hij was toen in dienst van het bergingsbedrijfje Weltevreden to Nieuwediep dat zich onder meer bezig hield met het bergen van wrakken in de vroegere Zuiderzee. Eens kwam ei' een bericht, dat er een Wolendammer bot ter was gezonken, waarbij drie men schen om 't leven waren gekomen Twee er van had men weten op te pikken, doch de derde kon niet worden gevonden. In Volen- dam vermoedde men, dat het lijk in ieder geval nog in de boot moest zijn. Men ver onderstelde, dat de visscher tijdens het ver gaan op zijn kooi lag of uit benauwdheid naar beneden was gevlucht. ,,'t Was best donker onder water, ver telt Jan van Drimmelen. „Ik landde bij de zwaarden van den botter. Dat lijk zit in den kop, dacht ik. Van achteren naar voren ben ik de boot gaan onderzpeken. Ze was wat beschadigd, zoodat het niet meeviel om op de voorplecht te komen. Ik was op hei. dek en liep langzaam verder. Toen ging ik al dieper, tot ik geen dek meer voelde. Het voordek was er finaal uit. Ik dacht: het lijk is er uitgezweefd.. Daarom ging ik maar m'n gewone werk doen. In die dagen was het nog niet moge lijk de heele boot te bergen omdat het lich ten te lastig was. Met een boor maakte ik overal gaten. Een ketting, die om het heele scheepje werd getrokken, ging er doorheen, en werd dan van boven afgesloten. Zoo werd het wrak in stukken gebroken en opgeruid was jj. er j^gg klaar. Ik had niet meer aan den man gedacht. Vóór was alles modder en nog eens modder. Ketels en netten smeet ik opzij. Toen voelde ik een kussen of zooiets. Ik ging er op zitten, want zoo kon ik gemakkelijker gaten draaien. Stop! denk ik. We kunnen beter eerst dat kuilnet weghalen; dan heb ik meer ruimte en kan ik dieper gaan. Daar gmg de kuil al weg. Plotseling schoot er wat tegen mijn kop op! Ik greep maar het bleef zitten. Qf ik het benauwd had? Dat zou ik denken. Ein delijk greep ik beter en jandorie ik hield het lijk vast! Ik duwde het weg en het schoot meteen naar boven. Het had natuur lijk klem gezeten onder de rommel. Ik ging ook maar direct naar boven. Daar lag het lijk vlak bij mijn trapje voorover. En een stank! 't Was niet te „banken als je in die houdirfg ligt, verzamelt de lucht zich in het duikerspak. De lucht kruipt langzaam naar het hoofd. Er kwam eindelijk meer leven in me. Ik gaf een schreeuw en keek wild om me heen. Het leek net of ik wakker werd. Ik wist me een beetje op te hijschen en hield me een kwar tier lang doodop aan de railing vast. Toen kwam ik bij. Ik denk: stop, je moet naar boven, Jan! Anders overleef je het niet. Hou, ik ben bovengekomen, meer dood dan levend. Laat die ,verrhelper aan de lijn de schuld aan de kachelpijp geven. Hij zei: De rook was in deduikmachine ge slagen en zoo naar m'n kop geslagen! Af fijn die snijboon is' nooit meer mee geweest!" v. B. Dukel won vierde partij. Goed verborgen verrassing". (Van qiizen dammedewerker). Maandagavond is de damwedstryd tus- schen meester Dukel en Van Dixhoorn door het spelen van de vierde party voortgezet. Het is Dukel gelukt te winnen, waardoor hij, evenals in de vorige match, de leiding heeft genomen. Thans moeten er nog twee partijen worden gespeeld en het komt ons voor, dat Dukel, nu hfi een voorsprong heeft veroverd, ook deze match wel zal Zoo zijn de seinen. Minder lucht: 2 lange seinen. Meer lucht: 3 lange seinen. Ophalen: 5 korte seinen. Haaktouw zenden om iets aan te slaan: 1 korte ruk. Ketting zenden: 2 korte rukken. De man aan de signaallijn moet dit goed weten om geen misverstanden te veroorzaken. Jan van Drimmelen vertelt in dit artikel van een nieuweling, cbe nog nooit bij duiken was geweest en geen acht sloeg op de door Oome Jan aan hem gegeven voorschriften. Het gevolg was een zeer benauwde situatie onder water, waardoor Van Drimmelen bewusteloos raakte en slechts door zijn levenswil den dood ontsnapte. Dat is alles wat Jan van Drimmelen van de verrassing onder water vertelt. Heel eenvoudig nietwaar? Doch men moet er. zijn koelbloedigheid maar bij weten te be warenHij haalt al weer een andere herinnering op „We moesten op de Zuiderzee een tjalk lichten. Zulke booten vischten daar vroeger wel op ansjovis. In het wrak moesten de lijken van de vrouw en het dochtertje van den schipper zijn. Ik dacht, dat ze al weg waren. We gingen aan het oprtnmen. Het wrak werd met een ketting aan stukken getrokken. De roef en het dek waren verdwenen. Achterin was echter veel rommel. Ik gooide beddegoed. pannen en kleeren weg. Toen vond ik iets, dat een bed leek. Ik trok er aan en had het lijk van de vrouw vast. Je bemerkt dat beneden niet zoo gauw, want je ziet niks." Jan van Drimmelen staart voor zich. Hij was in aanraking met etn stuk menschelijk leed gekomen. De vrouw had haar kind, een meisje van een paar jaar, tot aan haar dood stevig in haar armen gehouden Het lijk van de vrouw is met een touw opgehaald. Daarna volgde dat van het doch tertje. Er is heel wat over gesproken En nu vertelt Jan van Drimmelen een verhaal, dat spannend is. Hij heeft eens door de nalatigheid van een helper in groot levensgevaar'verkeerd. „Ik was al gauw bij Weltevreden van daan. Ik kwam bij Zur Mühlen in IJmuiden, een schatrijke maatschappij, die van alles aannam. Er kwam bericht, dat op de gron den van Terschelling een boot met spoor- slippen was gezonken. Spoorslippen, dat zijn de houten palen onder de rails. Zij zijn nogal prijzig en daarom moesten we pro- beeren e,en partijtje te bergen. Ik was alleen als duiker. Aan boord van onze bergingsboot was een helper, die nog niet eerder bij het duiken was geweest. Hij - stond aan de lijn. Erwas 65 voet water en een vliegende storm. Maar: doe je bes), Jan, dacht ik, elke dag is er een! Ik dook van een oude sleepboot af. Dien onbekwa- men helper had ik een papier gegeven, waarop ik alle signalen had aangeduid. Het kwam vlak bij zijn neus te hangen. Terwijl ik onder water een onderzoek in stelde, was het tü water gaan veranderen. Daarom kwam ik aan den anderen kant van de boot naar boven. De signaallijn liep dus heelemaal onder het schip door. Maar ik was toen al geroutineerd. Ik opende mijn fontein, waardoor ik zakte. Toen had ik een goeien 6tand. Op! seinde ik. Non keek die man aan de lijn natuurlijk niet naar het papier, dat ik 'm had gegeven. Laat-ie nou „zachter draaien" zeggen! JaIk kreeg warempel minder lucht, terwijl ik mééi moest hebben, omdat er al zoovéél we; was! Ik had niet voldoende meer en kreeg het telkens benauwder. Op! seinde ik ver woed. En in plaats van me werkelijk op te halen liet-ie me neer! Zoo benauwd als toen heb ik het nooit meer gehad. Ik probeerde me aan den staaldraad vast te houden. De kop drukte zwaar op me, Ik kon het niet langer houden. Ik had geen kracht méér. Daar viel ik Het had me m'n leven kunnen kosten Gelukkig viel ik voorover op de railing van het gezonken schip. M'n kop lag naar bhiten en mijn hééften lagen naar binnen. Daar was ik buiten westen. Ik was gestikt! Maar De stand is thans Dukel 4 gesp. 5 pilt; Van Dixhoorn 4 gesp., 3 pnt. Het moet ter eere van den B.everwijker gezegd worden, dat deze niet voor moei lijkheden op zij gaat. Integendeel, in deze partij drong hij door een gecompliceerd 3429 openingsspel, zijn eigen voorkeur aan Dukel op. «Toch moesten de spelers, om. binnen de wetten van het positiespel te blijven, de steilingen verbreken. Er volgde opnieuw contact, doch thans in het klassieke genre. Dit fijne tempo-spel met .zijn slagdrei gingen combinaties, en „coup de royal", is zeer moeilijk. Het' zou in die omstandig heden niet één speler van de hoofdklasse kwalijk te nemen zijn, wanneer hij aan een fout, als Van Dixhoorn met de 34e zet maakte, schuldig was. Deze zet was positioneel niet zwak, maar Dukel had een diep en goed ver borgen verrassing. Een belangwekkend spel deed zich in den volgenden stand voor. Wit; Van Dixhoorn: 26, 27. 28, 30, 32, 33', 35, 36. 38, 43, 48. Zwart: Dukel: 2, 3, 6, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 23, 24, ieder 11 stukken. Van Dixhoorn was aan zet en speelde 3025, waarna het spel met 27, door de „coup de royal" steeds op was. Van Dixhoorn trachtte door 2721, 1116, 2117 nog een stuk in „de lucht" te gooien om nog op slagwendingen te spelen. Dukel won voorzichtig het stuk en met de 47e zet door een prachtige damcombinatie de partij. Op een nog nader te bepalen datum wordt de vijfde partij gespeeld. DE INBRAAK IN DE HEERENDUINEN. Zoóals we hebben medegedeeld is er in den nacht van Zondag op Maandag in het zwembad De Heerenduinen ingebroken. De politie heeft vastgesteld, dat er maai- weinig is ontvreemd. Alleen mist een lid van. het personeel levensmiddelen. ZEG, JÓNGENS. Zeg, jongens van IJmuiden, hebt ontzag voor de natuur! De vreugde van 't natuurschoon is toch al van korten duur. Nu kunnen we genieten van de mooie bloemenpracht. Nu zoeken we ontspanning bij hetgeen de zomer bracht. Nu schudden wij de zorgen af, nu zijn we optimist. Nulworden wij door zon en plant en water opgefrischt! Zeg, jongens van IJmuiden, geeft niet van vernielzucht blijk. Hebt oog voor de natuur, voorwaar haar schatten zijn zoo rijk. Speelt vroolijk, maar wees-t eerlijk en Iaat het plantsoen met rust. Begrijpt toch goed: het schenkt nu weer aan velen levenslust, Als jullie dat vernielen gaan, doen jullie hun veel kwaad. En vraag het je eens eerlijk af: brengt het aan jullie baat? Zeg, jongens van IJmuiden, jullie hebt het in de hand: Want jullie wacht een mooie# taak: houdt 't heerlijke in stand! 't Natuurschoon geeft ook jullie vreugd' en èehte vróolijkheid. Past op, door één verkeerden daad raak je dat alles kwijt. Zeg, jongens van IJmuiden, ik ben óók wel jong geweest. Geniet van je vacantie, dan geniet ik nog het meest! Ook een oplossing. Het bandenprobleem maakt steeds meer slachtoffers onder de wielrijders. Al is men zeer gehecht aan zijn „stalen ros", menigeen was genoodzaakt om zijn geliefkoosd voertuig op zolder- te laten parkeeren. Velen lieten reeds den moed zakken, doch er zijn optimisten, die zich als ware amateur-uitvinders ontpoppen. Een treffend bewijs hiervan leverde dezer dagen een pientere knaap, die aller oogen op zich (èn op zijn rijwiel) gericht had. Óp. de bloote velg van zijn bandeloos voorwiel had hij een stabiele rolschaats gemonteerd. Het voorwiel was vastge zet, zoodat van de bekende bewegingen geen sprake kon zijn. De rolschaats had deze functie echter ovengenomen en waarlijk met bravour snelde de triomfator der bandeloosheid door IJmuiden's straten! Zelfs een bocht werd naar wensch „genomen". Wij twijfelen er echter aan of een dergelijke oplossing van blij vende waarde zal zijn, daar een rol schaats onmogelijk voor langer en tijd aan deze abnormale eischen kan vol doen. Maar hoe' komt' men op de gedachte! De politie lieeft het druk. Hazard, hooi en gas. In korten tijd is de Velsensche politie weer dikwijls m actie moeten komen. Het is ongetwijfeld opmerkelijk, dat er zoo veel overtredingen aan het daglicht worden gebracht. Daarbij zijn kleine vergrijpen, maar ook ernstige, "die de noodzaak ,van een radicaal optreden toonen. De inval in een IJmuidensch café, waar gelegenheid werd gegeven om het beruchte hazardspel te beoefenen, heeft in de plaats veel stof tot spre ken gegeven. Een tydlang was reeds aan velen bekend, dat talrüke personen zich hieraan schuldig maakten. Als men op de geruchten mag afgaan komt men tot de overtuiging, dat het doorgaans om vrij groote bedragen ging. Het is niet noodig, dat wü uiteen zetten welk een kwaad het hazardspel is. Gelukkig wordt de gedachte: „i'Jder meet maar zelf weten wat hy doet" steeds minder verkondigd. Maandagavond verscheen volkomen on verwacht de overvalwagen, .Natuurlijk trok deze direct veel belangstelling, want het gebeurt niet zoo vaak dat men deze ziet rijden. Het duurde niet lang voor een groep personen onder vertrouwde geleide naar buiten kwam. Zij werden beleefd uitgenoodigd een gratis rit naar het hoofd bureau van politie te maken en daar wer den ze in verzekerde bewaring gesteld. Ongetwijfeld zal dit muisje een leelüJc staartje hebben. Zooals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen, werden de spelers op heeteraad 'betrapt, terwijl een hoeveelheid fiches in beslag kon wor den genomen; tevens bleek een der spe lers in het bezit van een groot 'bedrag aan geld te zijn. De politie is op een vermoeden afge gaan. Over het algemeen blijkt het bij zonder moeilijk te zijn in dergelijke ge vallen. succes te hebben. Intuss-cnen zal het gebeurde wel den noodigen schrik onder de liefhebbers van hazardspel hebben ge zaaid- Een ander geval, waarvan men den laat- sten tijd in het geheel niet hoorde, was het op onrechtmatige wijze betrekken van gas. Vroeger werd daartegen nogal eens gewaarschuwd. De politie stelde vast, dat een inwoner van IJmuiden-Oost geduren de niet minder dan vier jaren zich aan deze overtreding had schuldig gemaakt. Het is eigenaardig, dat zijn daad slechts door een toeval werd ontdekt. Zooals men heeft gelezen, werd hij tijdens het ont vreemden van hooi in den Velserpolder be trapt. De politie heeft blijkbaar een fijne neus. want zij besloot een huiszoeking bij hem te doen en het resultaat was verras send. Het was verbluffend hoeveel artike len in de woning van den aangehoudene waren. Daar moest iets niet in orde zijn en toen eenmaal een nader onderzoek was ingesteld werd het vermoeden bevestigd: de voorwerpen waren gestolen en wel uit een winkel te IJmuiden-Oost. Een medeplioh- tigej een inwoner van IJmuiden, kon even eens worden aangehouden. Op de lange lijst van successen, die dit jaar werden geboekt, kan de politie dus weer eftkele veelzeggende aanteekeningen maken. Er zijn echter nog enkele zaken gaande. In nog geen twee dagen werden er in onze gemeente drie inbraken ge pleegd, waarvan de daders nog niet zijn gegrepen. Het waren overigens kruimel dieven: in twee gevallen werden levens' middelen ontvreemd, terwijl in een onbe heerde woning een horloge en distributie bescheiden werden gestolen. Verdient de politie zeker lof voor haar doortastend optreden, een waarschuwing aan bet publiek is eveneens gerechtvaar digd. Men toont zich nog wel eens te on verschillig en loopt hierdoor een risico, dat niet moet worden onderschat. Reeds door kleine diefstallen, alsj van distributie bescheiden, wordt men ernstig getroffen. De bonkaarten kunnen, zooals bekend zal zijn, niet worden vervangen, waardoor men vele onaangenaamheden ondervindt. Te vens late men zijn woning niet onafgèsloten wanneer men boodschappen heeft te doen. Het ontvreemden van kleine, doch waarde volle voorwerpen, is het werk varr een oogenblik. En nu we toch waarschuwen. moge er»nog eens aan worden herinnerd, dat nog altijd eigenlijk meer dan ooit tegen rijwieldiefstallen dient -te wor- den gewaakt. We hoor'en er den laatsten tijd niet zooveel meer van, maar dit be- teekent niet, dat men zijn aandacht mag laten verslappen! Hondenkeurino;. De afdeeling Velsen en Omstreken van den Nederlandschen Bond voor den Diensthond, houdt Vrijdag een hondenkeuring. Om negen i^ur worden in Duin en Kruidberg de eerste proeven afgelegd en waarschijniyk zal het pak werk" 's middags aan de Zwarte Laan nabij den Duin en Kruïdbergerweg plaats hebben. Er zullen drie honden uitkomen voor het normale certificaat en drie voor het definitief certificaat. Openbare les H. van Dokktim. Door den accordeonleeraar H. van Dolc- ku'm Jr. zal Zaterdagmiddag een openbare les worden verzorgd, waarvoor de ouders van de leerlingen en belangstellenden worden uitge noodigd. De bijeenkomst heeft in het lokaal van den heer Van Dokkum Sr. aan de Kalver- straat te IJmuiden-Oost plaats en vangt te drie uur aan. Behalve naar soli zal de aandacht uitg; naar het musiceeren door een groep'' negen personen, waarbij zevenaccordeonspe lers zijn. Sinds eenigen tijd studeert deze groep onder leiding van den heer Van Dok kum Jr. en zeker zullen velen in de presta ties belang stellen. Bijenhouders vergaderen. De afdeeling Velsen der Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt heeft, het voor nemen om Dinsdag 14 Juli een ledenverga dering te houden. Er is een agenda samen gesteld, waarop verscheidene belangrijke punten vóórkomen, zoodat §-ller opkomst is ge wensch t. Zomerfeest Kinderkerk. Woensdagmiddag twee uur zal in de Ju- lianaschbol re IJmuiden-Oost door het be stuur der Kinderkerk IJmuiden-Oost een zomerfeest worden georganiseer!;!. Alleen de kinderen hebben er op bewijs van toegang redht op, -het feest bij te wonen. Ouders, voogden of andere personen kun nep helaas niet worden toegelaten. Het bestuur hoopt, dat alle kinderen, op tijd aanwezig zullen zijn. V.S.V. krijgt een nieuw clubhuis. Tijdens de jaarvvergadering van V. S.V. herdacht de heer A. J. van Leusen als voorzitter het dertigjarig bestaan der vereeniging. Hij gaf hierbij een uiteenzetting over de redenen, waarom dit feit. niet werd gevierd. Spr. kon echter tot zijn voldoening mededeelen, dat het bestuur er in is geslaagd om der. leden ter gelegenheid van dit jubi leum iets geheel anders aan te bieden, namelijk een nieuw clubhuis. Vanzelf sprekend werd dit bericht met enthou siasme begroet. Een voorstel van den heer Van Leusen om den heer Maas, die sinds vele jaren tot de steunpilaren van V.S.V. behoort, tot lid van verdienste te benoemen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Dit. be hoeft trouwens niemand te verwonderen, want de stoere werkers een ar vereeniging, hebben na een periode van dertig jaren recht op aller waardeering. Voorts werd het verscheiden van den heer Engelhart niet vergeten. In hem ver loor V.S.V. haar oudste lid. De hear J. Scheeres, secretaris, kreeg hierna gelegenheid om in zijn keurig jaar verslag een overzicht te geven van het af- geloopen vereen igingsjaair. Hierin waren tevens verscheidene feiten uit de historie van V.S.V. opgenomen. In zijn financieel verslag wist de heer M- van der Veer, penningmeester, vele wetenswaardige cij fers over de afgesloten periode mede te deelen Er kon tevens worden geconsta teerd, 'dat de resultaten niet zoo gunstig waren als in -het vorige jaar. De afwerking der agenda verliep vlot. De heeren Van Leusen, Don, Stokman en Servaas werden als bestuursleden hehko- zen. In de samenstelling van de elftalcom missie kwam geen wijziging. Na de -gebruikelijke rondvraag, wekte de heer Van Leusen allen op om de ver eeniging met vernieuwde energie te steu nen. Waar het belang van de jeugd wordt gediend Wandelende zwaan terecht. De wandelende zwaan, waarover wij dezer dagen inlichtingen verzochten, is weer terecht. Met behulp van de po litie slaagde men er in de wispelturige vogel naar een veiliger verblijfplaats te transporteeren. Hij vertoeft thans in de groote vij ver Van Velserbeek, doch ver toont weer opstandige neigingen. Wat nu? Nieuw Ouil Kath. Gezangboek. Het Episcopaat der Oud-Ka th. Kerk van Nederland heeft aan de geloovigen in een „herderlijke boodschap" medegedeeld, dat bij de uitoefening van de Liturgie als onderdeel daarvan het „Katholiek Gezang boek 1942" is verschenen en zal worden ingevoerd. In 1909 werd met het oog op het ge bruik van de landstaal bij de godsdienst oefeningen de Liturgie herzien, aldus „De Oud-Katholiek". In 1912 werd naast het gewijzigde Mis- en Vesperboek het „Ka tholiek Gezangboek" toegevoegd, aan wel ker bewerking hebben bijgedragen de ge broeders W. J. en mr. J. Heyligers, Mgr. Nié Prins en de toonkunstenaar A. B. H. Verhey. In het nieuwe Gezangboek is een indeeling gevolgd, welke beantwoordt, aan de in andere liturgische boeken, gebezigde. Het aantal gezangen is aanmerkelijk uit- ebreid. De invoering van het „Katholiek Gezangboek 1942" brengt voor verschillen de Oud-Katholieke gemeenten wijziging ra de bestaande orde van den H. Dienst. Dit geldt zeker voor de gemeente te IJmuiden. Bovendien zal de H. Dienst mettertijd niet meer besloten worden met den zegen met het Allerheiligste, daar dit tot de orde van het Lof behoort, doch met een Slotzang, wat reeds by vele andere gemeenten het geval is. Tot nu toe was het gebruikelijk de prediking door een gezang te laten vol gen. Ook dit wordt anders. Óm éénheid in 2e liturgische uitoefening van den H. Dienst te brengen, zal het nieuwe Gezangboek gelegenheid geven om voor de preek te doen zingen, welke gezangen als „Preek- gezangen" zijn aangeduid. Voor bijzondere gelegenheden, kerkelijke vieringen en herdenkingen, zijn hiertoe speciale gezangen samengesteld, hetgeen een leemte vormde in het „K. G. 1912". Het ligt in de bedoeling het „Katholiek Gezangboek 1942" in den loop van het jaar 1942 of althans uiterlijk vóór het Pinkster feest van 1943 in .alle Oud-Katholieke Ge meenten in den lande in gebruik te doen nemen en evenredig daaraan de voorgestel de wijzigingen bij de kerkdiensten in te voeren. Door de ingebruikneming van dit Ge zangboek zullen alle vorige Gezangboeken voor gebruik bij de Godsdienstoefeningen komen te vervallen. Dank zij een keur van medewerkers kon dit nieuwe Gezangboek tot stand komen. Invitatiewedstrijd Allen Present ivitatiewedstryd, die Allen Present ter gelegenheid van haar jubileum tegen het Haarlemsche Troef Zeven speelde, had een byzonder prettig veploop. Er ^vas direct een feestelijke stemming; aangezien de Haarlem mers met een vigelante waren gekomen en voor muzikale begeleiding tijdens hun reis hadden gezorgd. De heer C. v. d. Linden, voorzitter van Al len Present, gewaagde bij zyn inleidende woorden met voldoening van het groote aan tal dames, dat van haar belangstelling blijk gaf. Hij pleitte voor een goede verstandhou ding en bracht vooral de voordeden van een sportief- spel naar voren. De heer Klooster zeide namens Troef Zeven de oudste Haarlemsche klaverjasvereeniging, dat de vriendschappelijke ontvangst zijn men- schen aangenaam had verrast. Hij wees op den noodzaak en de voordeelen van een goede propaganda. Na afloop werden aan mevr. Klooster bloe ien overhandigd, als dank voor hetgeen zij ten bate van Troef Zeven heeft tot stand we ten te brengen. Als huldeblijk werd een tegel, waarop het vereenigingsschildje was geschil* cford, overhandigd. De heer Klooster dankte voor den prettlgen avond en uitte den wensch dat er meer zouden volgen. Om elf uur ver trok het gezelschap, waarbij het natuurlijk niet aan belangstelling ontbrak. De uitslag was als volgt: Allen PresentTroef Zeven gew. doorm. OostveenVerduin 6 5 Rang Jr.Klooster Jr. 0 0 De VliegerMertens A. 13 Mevr. KloosterDe Bond L. 5 3 WarnaarBöhm 5 "3 HendriksNieuwenhulzen 1 0 NicolaiDictus 3 1 KeulenDe Rond 3 3 Van LferJonker 3 0 HartingChinees 3 0 Taffijn—-v. d. Lem 0 1 VrenegoorSnoeks 6 3 Van DijkMertens T 3 5 C. KiekensKlooster Sr. 3 1 iPorckv. d. Linden 3 3 KosterRang Sr. 3 0 Oogen 42271—43037. 48 29 Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) Men is maar eenmaal jong Laat men dan „jong" zijn! Hoe vind je «Jen speetuin nu eigen lijk? We vragen het aan zoo'n kereltje van een jaar of negen, dat nieuwsgierig komt kijken naar hetgeen de meneer-van-de krant in zijn domein komt doen. Met z'n handen warm in zijn broekzakken Jtykt hy ons aan. Dan lacht hij en zyn antwoord is veelbe- teekenend: Nou, wat fijn. meneer! Daar rent 'hij al weer weg; er is een wip vrijge komen en hij zal nu eens toonen hoever hij het daarop al heeft gebracht. Heerlijk is het zijn glunder gezicht te zien. Hij leeft hier vrij van zorgen, hij is „uit". En zoo is het met alle jongens en meisjes. Let eens op, hoe stil Marietje in den zandbak speelt. Ze heeft er een poffers winkeltje en verkoopt alles zooals ze af en toe nadrukkelijk zegt zónder bon. Kijk ook eens naar Pietje en Klaas, die niet weten hoe hard ze heen en weer moeten loopen; ze kunnen hier naar hartelust stoeien en ravotten, als ze maar niet te veel leven maken en elkaar geen kwaad doen.-- Och, we denken er vaak gemakkelijk over, maar als we een speeltuin bezoeken en houden van een opgewekte, pittige jeugd, dan moeten we ons afvragen hoeveel er voor noodig is, om alles op rolletjes te doen gaan. Overduidelijk staat ons weldra voor oogen, dat dit het resultaat is van hard werken door eenvoudige menschen, die niet om ophef geven maar achter de schermen al hun vrijen tijd gebruiken om 'de belangen van de jeugd te behartigen. Hier ziet men een der beste zijden van particulier initia tief. Wat eigenlijk niet mogelijk lijkt te zijn. wordt hier tot stand gebracht: met weinig geld, met beperkte hulpmiddelen en door gaans ook met een betrekkelijk spaarzame medewerking. Daar mag wel eens de aandadht op wor den gevestigd in een tijd, waarin zelfzucht nogal eens te duidelijk naar voren komt. Het gaat hier niet in de allereerste plaats om het eigen belang. Neen, het -belang van de jeugd staat voorop en is steeds doorslag gevend. Moeten we de waarde van den arbeid nog uitvoerig weergeven? Misschien is het wel fewenscht. Welnu, velen zullen weten, dat e jongens en meisjes thans meer dan ooit de verstandige steun van de ouderen noodig hebben. Zij komen zoo licht in de verlei ding om dingen te doen, waarvan ze later veel spyt zouden hebben. Ze vinden het niet „zoo erg" als vroeger enJantje- doet het ookEn als zij er eenmaal toe komen iets ongeoorloofds uit te halen, ver vallen zij van kwaad tot erger. Kenmerken de verschijnselen hebben zich in dit opzicht voorgedaan. Er moet een dam tegen idit gevaar worden opgeworpen. Door wie? Door de ouders en alle anderen, die van de jeugd houden. Hoe? Het antwoord op deze vraag is moeilijker, ómdat daarbij het ware gezegde: voorkomen is beter dan genezen, opgang doet. Heel veel is er te bereiken wanneer velen daadwerkelijk voor /de jeugd op de bres staan. Vereenigingen kunnen heilzaam werk verrichten. Men kan niet Verlangen, dat de ouders steeds tijd voor hun kinderen heb ben. Maar wel mag men verwachten, dat deze niet de straat als speelterrein bii uit stek beschouwen. Daar wordt weinig goeds geleerd, de practijk bewijst het. Laat men toch oog voor de waarde van ide speeltuïnvereenigingen hebben! Er zijn ongetwijfeld andere vereenigingen, die veler aandacht verdienen, maar niemand zal het ons euvel duiden, als we vaststellen, dat het speeltuinwerk een zeer belangrijk deel van den arbeid voor de jeugd vormt, 's Winters hebben de jongens en meisjes er hun club en 's zomers.... 's zomers genieten ze in de heerlijke, gezonde buitenlucht, ze ade men gezondheid en levensvreugde, ze ge voelen er geen behoefte aan om katlekwaad uit te halen, ze krijgen besef van netheid en ordelijkheid en opsluiting in te engen kring wordt vermeden. Wij waardeeren het. dat IJmuiden drie ac tieve speeltuinverenigingen heeft: de her leefde De Moerberg in IJmuiden West en In Veilige Haven en Vrij en Blij in IJmui den Oost. Zij hebben i;echt op veler steun. Men begrijpe, dat er met veler medewer king, hoe gering deze ook moge zijn, ont zaggelijk yeel is te bereiken. Laat men toch de laksheid eens van zich schudden! Hel speeltuinwerk m 0 e t intact worden -ge houden en mag niet door gebrek aan mid delen worden gedwarsboomd. Het zou goéd zijn als een ieder eens een kijkje in de speeltuinen ging nemen. Daar voelt men zich jong met de jongeren, daar leeft men op. Want men denkt terug aan zijn eigen jeugd, aan hetgeen men zelf heeft moeten missen. Tja, jong, kind. is men maar eenmaal, doch men kan er voor zor gen, dat degenen, die nog wèl van een blijde jeugd kunnen genieten, dat ook inderdaad doen! VELSEN Jubileum J. Brouwer. De heer J. Brouwer, plaatwerker bii de Papierfabriek, herdacht gisteren zijn vijf- en-der tig-jarig jubileum. Ir. W. A. Staring, procuratiehouder, die tegenwoordigheid van de heeren J. Smit, lid van de fabrieksdirectie en ir. M. van der Lee, bedrijfschef van de M.W. den heer Brouwer des morgens ten kantore toesprak, gewaagde van dienstijver en goede plichts betrachting, daarbij in -het licht stellend, dat de jubilaris als „de" plaatwerker van het bedrijf kan worden beschouwd. Daar spr. bijzondere belangstelling \oor de afldeeling van den heer Brouwer heeft, herinnerde hij aan de ontwikkeling en uitbreiding daarvan om voorts te memoreeren, hoe de heer Brou wer toch steeds zyn eigen plaats is blijven innemen. Nadat nog eenige oude herinne ringen waren opgehaald, overhandigde spr. den jubilaris namens de directie het gebrui kelijke geschenk in enveloppe. Als bewys van waardeering en goddè kameraadschap had hel. personeel der afdee ling mechanische werkplaats uit erkente lijkheid een fraaie pul met prachtige bloe men gezonden. In zijn woning. Doodweg 13, heeft de jubilaris nog meer blijken van be langstelling ontvangen. SUOMI GAST VAN A. P. G. S. De Amsterdamsche Politie Gymnostiek- en Sportvereeniging (A. P. G. S.) organi seert Zondag atletiekwedstrijden op haar sportterrein aan den Sloterdyk. Daar deze uitsluitend bedoeld ziin voor deelname van A. en B. klassers, kan onze plaatselijke athletiekvereeniging „Suomi" zich door slechts vier leden doen vertegen woordigen. In de «A-klasse zullen deelnemen Joop Weenink op de 3000 M. en G. Postma Sr. in het nummer discuswerpen. N, Adelaar en J. van Wijngaarden zullen resp. starten in de B-klasse 200 M. en 800 M. HOE LAAT IS HET.? De klokken op het noordelijk ponlplein voorzien in een groote behoefte. Het is evenwel jammer dat ze niet beide normaal functioneeren. Slechts«aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal werkt -de- tijdmeter, zooals het behoort. Het is te hopen dat een en ander spoedig verbeterd zal kunnen worden. CASTRICUM MINDER RIJWIELDIEFSTALLEN. 1 £a? gemeenteverordening op het on beheerd laten staan van rijwielen aan den open-baren weg wordt door de politie streng de hand gehouden, met als gevolg, dat het aantal rijwieldiefstallen in onze gemeente m de laatste weken is verminderd." Het pu- ver leenen verzocht zijn méde werking te VEILING VAN MAANDAG. Spinazie 10 ct per kg, sla 2 ct per krop, du! 1^" Ji, per k°- selderij 4rt ct per bos, peterselie 534 ct per bos. Aardbeien: Mou lin Rouge 87it ct per slof, 35 ct per kg. 834 r» PtF J?00siG- Amazone 8734 ct per slof, Dutch Evern 35 ct per kg, 87^ ct per slof. SCHADEPOST. Zondagmorgen trof men een kier koeien au'L, nJvee!10udei' Jac- Vergouw aan den Aikmaarderstraa tweg dood aan, Voor den veehouder as dit een leelijke schadepost. SANTPOORT Fanfarecorps Santpoort. Fraai succes in Koog aan de Zaan Onder leiding van haar directeur, den heer W. Meyns Azn., nam het fanfarecorps „Sant poort" Zondag aan het te Koog aan de Zaan gehouden concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen deel, dat in het „Wanldël- park" door het Zaansch-WaterlandsQh co mité werd georganiseerd en onder auspiciën van den Nederlandsehen Bond van Arbei ders Muziekverenigingen stond. Onze plaatsgenooten, uitkomende in de afdeeling Uitmuntendheid, hébben met hun spel een uitstekenden indruk gemaakt. Zy voerden „Les Faucheurs" van L. J. Bou- donck en „Suite Pastorale" van Adr. Kou semaker uit. Evenals de vorige jaren hadden onze plaatsgenooten de reis naar de Zaan ondernomen, met de gedachte, in hun af deeling feilen strijd Te 2ullen moeten voe ren met het fanfarecorps „Ransdorp". Hier van is echter niet veel gekomen. De reden hiervoor was, dat „Santpoort" dit jaar in vrijwel alle opzichten haar concurrenten verre de baas was. „Les Faucheurs" le verde directeur Meyns en zijn mannen 51 punten op, terwijl Suite Pastorale" 54 pun ten opbracht. In het geheel werden dus 105 E linten veroverd. De Ransdorpers brachten et niet verder dan tot 76 punten, zoodat onze plaatsgenooten oaomstootelijk bewezen, dit jaar verre de meerderen van hun mc- óegegadigden te zijn. De op zoo fraaie wijze verkregen eerste prijs is zeker een felicitatie waard cn daar om: Proficiat „Santpoort"! 1 Actieve Postzcgelverecniging. Het is verheugend, dat het ook thans bii de postzegelvereniging Santpoort niet aan activiteit ontbreekt. Geregeld komt men bijeen en hierdoor is het mogelijk een goed contact te bewaren. Er is reeds een flink aantal leden, die veel belangstelling voor hun liefhebberij aan den dag leggen. Duidelijk komt meer dan eens tot uiting, dat het bestuur zijn taak met ijver en ken nis van zaken vérrioht, hetgeen algemeen op prijs wordt gesteld. Ook deze maand worden er bijeenkom sten gehouden en wel op de Vrydagen 10 en 24 Juli. De agenda van de voor deze week vastgestelde vergadering vermeldt den verkoop van nieuwigheden, veiling, ruilen en kienen. Vrijdag 24 Juli zal een philatelistisch praatje de aandacht vragen, terwijl tevens de veilinguitslagen zullen worden bekend gemaakt. Ook dan kan men verder belangstelling toonen voor veilen, kienen, ruil en handel. Terecht brengt de vereeniging het vol gende onder de aandacht: „Postzegels ver zamelen, een zeer leerzaam iets. maar dan lid van een club, anders zegt het niets!" Krabbels uit Velsen Noord. (Van onzen Correspondent), Met de Jaren, die voorbijgaan en nimmer we* derkeeren, veranderen vele en velerlei dingen, welke echter steeds bijblijven en als het ware In het geheugen zijn gegrift. Zoo mijmerden wij dezer dagen, over het prach tige bosch aan de Noordzijde van liet kanaal da ..Breesaap". Dit bosch, door vele IJmuldenaren cn wijkers" gezocht, was voor hen een waar lustoord, een „vredehof". Het mooie geboomte, de fraaie, ruk beplante lanen met statige beuken en laag kreupelhout, de door de natuur ge vormde speelplaatsen voor de jeugd, welko steeds weer een we.elde van gras' kenden, dit alles ls geweest, maar de herinnering leeft voort. Het was voor dc bezoekers van dc „Breesuap" een prettige wandeling, Reeds over de „nieuwe sluis" (de nieuwste bestond nog lang niet!) wenkte een tweetal ontspanningen, die noodden tot een panorama-beschouwing van IJmuiden, dat in die dagen, ruim 20 Jaar geleden, nog niet met het meer Oostelijke deel was vergroeid. Door een laan. waaraan, ter weerszijden bouw- aklcers en eveneens aan het begin nog enkele hulzen lagen, ook meer Westelijk, toentertijd „blikken buurt" geheeten, kwam men aan de ont spanning „vredehof", welke naam buitenge woon passend was gekozen, daar de omgeving niets dan vrede ademde. De rijk aan boomen en plantengroei zijnde Hoflan-i verliep in de zoogenaamde „Beukenlaan". Deze werd ln den tijd van de „beukenootjes" door dc jeugd veel bezocht. Op Woensdag- en Zaterdagmiddag krioelde het van naar „nootjes" zoekenden kin deren, voor wie de eikels al evenzeer bogeerige producten waren. De vlerspplng aan het einde van de beuken laan, die overging ln den Schulpweg naar Bever wijk en „Wjjkeroog", om links naar Rooswijck en rechts naar het kanaalvecr te voeren, bleek 'immer een gezellig zitje om de vele wandelaar» te zien voorbijtrekken. Vaak ook wan^lde men langs de thans nog be* staande villa „Blljenhoevo" en kwam men op deze manier, maar langs een flinken omweg, die aan prachtige weiden met glanzend vee voorbij ging. eveneens ln Beverwijk. Met den bouw cnvde uitbreiding van de Hoog ovens is door dc Jaren steeds meer schoons van de oude „Breesaap" verdwenen. Echter heeft de bouw van de Noordersluls daaraan mede schuld. Van het bosch ls maar weinig overgebleven, zü hei dat de gemeente door aankoop van het paiS „Rooswijck" dit fraaie gedeelte heeft weten te bewaren. Aan de „Breesaap" blijven zij, die dit prach tige stuk natuurschoon hebben gekend, heerlijk» herinnerlnigen aan vervlogen Jaren bewaren. Doch ook 'na dezen tijd zullen er menschen zijn, die, evenals wij thans, vaak met weemoed aan hetgeen zU hün belevenissen kunnen noemen, zullen terugdenken AGENDA WOENSDAG 8 JULI. THALIA La Paloma. 8 uur. REX. 's Avonds op de Heide. 8 uur. DE PONT. Tot weerziens, Franziska, 8 uur. DONDERDAG 9 JULI. THALIA La Paloma. 8 uur. REX. Geen voorstelling. DE PONT. Geen voorstelling; DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Konnemer Apo theek. Wijk aan Zeeërweg BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377. 5555. POLITIE, Willemsplein 5400. BRANDWEER 5242. E. H. B. O.. A. P. Bakker 5455. E. H. B. O,. Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING,, hoofdpost 4145. ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444. IJ MUI DER APOTHEEK 4229. KEN NEMER APOTHEEK 4204.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3